Nederlanders ontgoocheld over Korea Velen willen straks rechtstreeks emigreren Middenstanders teleurgesteld over nieuwe handelsmarges Parij se conferentie een stap vooruit? Rerum Novarum voorgehouden ondersteboven Ministercrisis in Frankrijk schijnt onvermijdelijk West-Europa kan op vier Amer. divisies rekenen Truman en Aurioi confereerden in Washington de eerste riHlsH Gromyko's bezwaren tegen Westelijke agenda vallen mee RECHTBANK VEROORDEELDE BELEDIGING VAN H. VADER 41 Ooit zó geproefd? liongaurae zaakgeIas- tigde te Belgrado afgeranseld? Vliegtuigbases in Zuid-Poolgebied t Ook Eerste Kamer kwam bijeen Verlaging van ondernemers-inkomen het gevolg Twee „aanzienlijke België geeft import van appelen vrij concessies" Aangehaalde uitspraak ivas vervalst Het wachten is op de terugkeer van Aurioi Senaat vóór inschakeling van West-Duitsland en Spar je Gespannen toestand in Noord-Israël DONDERDAG 5 APRIL 1951 Dollar a day „Hallo zegt de inlichtingenofficier min of meer verveeld. Weinig bagage OOK VOOR GOEDE HERENMODE- ARTIKELEN Heren Zomer-ondergoed Grote collectie Volop kritiek Engeland protesteert Verschillende wetsontwerpen aangenomen Gromyko heeft gisteren een definitief antwoord gegeven op de geheel nieuwe agenda, zoals deze Maandag j.l. door de drie Westelijke plaatsvervangers was voorgesteld. Over het geheel genomen was hij het met de nieuwe formulering van het eerste -en van het begin van de Parijse conferentie af meest omstreden punt eens, maar hij verlangde een andere schikking van enkele onderdelen. De kwestie van de demilitarisatie van Duitsland wil hij inplaats van tweede als eerste oorzaak van de huidige spanningen in Europa beschouwd zien. De bespreking van het bewapeningspeil wil hij vooraf laten gaan door die over de vermindering van de bewapening en hij wil deze laatste kwestie beperken tot de vier grote mogendheden. Nederlandse voorraad kan worden opgeruimd 55 55 (Van onze Romeinse correspondent.) Voorzichtig optimisme NATIONALE SPAARRAAD En wal. ze zeiden: Truman op z'n Frans: Aurioi op s'n Engels: „Uitstekend! .Hoe gaat. hel?" C-/ en paki: men aan zoals het moet. Dan is de Nederlandse soldaat een voorbeel dig militair. En daar gaat het tenslotte toch om. In het stof vorderen we. We schuiven nu en dan angstig dicht langs een ravijn als we op de smalle bergweg een tegenligger moeten passe ren. Maar niemand let daar op. Er wordt wat gezongen. Grove soldatenliedjes met een bedenkelijke tendenz. Men lacht maar wat en steekt een nieuwe sigaret op. En wc hotsen en schudden door el kaar. „Ik heb in'n dollar vandaag alleen al met schudden verdiend..." verzekert een Limburgse mijnwerker. „In Holland moet je een dollar beta len om zo te schudden... in zo'n cake walk op de kermis!" „Verrek, ja..." geeft hij een bevestigend antwoord. De andere officieren in het kleine |J£a^ meThui^etensbli^lffn voor de keukan. Van de wagens worden allerlei opmerkingen geschreeuwd naar de Koreanen. Het gelach buldèrt door Van onze oorlogscorrespondent ALFRED VAN SPRANG) HIJ HET NEDERLANDSE BATALJON ERGENS IN KOREA, Maart 1951. In de primitieve commandopost van liet Nederlandse batal jon ratelt voor de zoveelste maal vanmiddag de telefoon. „Commandopost.informeert de andere kant. J« a Eh dan trekt de kapitein meteen zijn wenkbrauwen op. Een paar keer hokje trachten liet nieuws van zijn gezicht te lezen. Ze maken liet woord moven met hun lippen. Onder het luisteren knikt hij. ..Daar gaan we weer. zucht er een. „De acht-eu-twintigste keer.zegt overste Eekhout. Maar overigens kan het bericht heel weinig opwinding veroorzaken. Men is zo langzamer hand wel gewénd aan het verhuizen- Het is een routinekwestie. En als men te lang achter elkaar op één plaats blijft zitten voelt men zich al onrustig worden. Er ontstaat bedrijvigheid. „De compléscoimnandanten direct hier komenbeveelt do overste. Een verkenningspatrouille staat al klaar om naar de nieuwe legeringiplaats te rijden. Op de staf is men bezig de kaarten en andere papieren in te pakken. De chauf feur-oppasser van do overste heeft diens slaapzak al opgerold en de 'andere spul len in een plunjezak gepropt. De jeep staat voor de commandopost, ook elders is men aan het opbreken. Tenten vallen onder slopershanden. Koreaanse koelies vouwen de zeilen op. De keuken demon teert een deel van zijn installaties. Drie tonners worden opgeladen. Het loopt Ir - allemaal van een leien dakje. De. A-eompagnIe is klaar. Het is belachelijk weinig wat ledereen bij zich heeft. Zo langzamerhand heeft men wel geleerd een minimum aan uit rusting mee te slepen. Bovendien heeft men kortgeleden bjj de terugtocht uit Hoengsong practlsch alles verloren. Ve len hadden niets meer dan hun wapen en de kleren die ze op dat ogenblik droegen. Daar is nu langzamerhand weer wat bijgekomen. Maar u zoudt er ver steld van staan als u zag met hoe wei nig een mens in Korea toe kan. En ze ker als hij het zelf moet dragen. En dat is heel dikwijls het geval. „Gaan we in de lijnwil iedereen natuurlijk weten. „Neenog niet". „Waar dan „De bewaking van een stad overne menvan een ander bataljon „Hoengsong soms „Nee, gelukkig niet". Het laat de mannen allemaal vrij on verschillig. Er is niets meer m Korea waar ze zich druk over maken. Ze nemen alles maar zoals het komt. Er is toch niets aan te veranderen. Maar wel tel len ze de dagen stuk voor stuk af. Tot die dag in Augustus, waarop ze zich zul len inschepen voor de thuisvaart. Er klinkt een order. „Op de wagens Het kenmerk van Esders: uitslui tend eerste klas kwaliteit en een grote keuze voor iedere beurSi is zeker van toepassing op onze afdeling Herenmode-artikelen. Van „hoed tot schoen" op elk gebied van Herenmode is ESDERS gespecialiseerd. HEREN OVERHEMDEN met vast boord in effen poptin in diverse kleuren, vanaf 9.30 idem mettrubenysed boord 12.70 HEREN OVERHEMDEN met 2 boorden in effen poplin vanaf 9.70 Ruime sortering ZELFBINDERS vanaf 1.95 SPORTRIEMEN vanaf 1.95 HEREN PYAMA'S katoenen poplin vanat 14.4U singlets vanaf i-93 slips vanat J.va Ruime sortering INTERLOCK- HERENSOKKEN „ankiets" in moderne dessins vanaf 2.35 HERENHOEDEN leuke sportieve modéllen in wolvilt vanaf 10.85 Het was stil in' de vallei ergons in het binnenland van Korea waar het Nederlandse bataljon sedert een dag of tien in een kleine kam pong gelegerd was. Boven over de smalle, bochtige au slechte berg weg raasden de militaire trucks in gele stofwolken voorbij. Het batal jon had er weinig last van. Het was op rust. Tot opeens één woord ais een lopend vuurtje door het kampement vloogMoven. De rust was weer voorbij. Het is een ruw stel waar ik tussen kom te zitten op de open drietonner. Ze hebben vuile uniformen aan en een groene helm op. De groeven van hun gezicht zitten vol gele stof. Velen heb ben een stoppelbaard van een paar da gen. Aan hun koppel hangen behalve een veldfles en een noodverband een ba jonet en een flink dolkmes en meestal een paar handgranaten. Een geweer staat tussen hun knieën. Frontsoldaten in optima forma. De meesten hebben een paar jaar militaire dienst in Indonesië achter de rug. Korea heeft allermms, aan aller verwachtingen voldaan. Van het hele bataljon hebben nog geen dertig man hun verbintenis verlengd. Men heeft niets tegen het militaire le ven. Het merendeel kan er niet buiten. Ze melden zich daar aan waar iets te vechten Is. Het doel kan hun weinig sche ien. Maar van Korea moeten ze niets meer hebben. Zeker een zeventigtal wil straks over naar het leger in Nienw- Guinea. Anderen hopenin het Ameri kaanse leger te komen of in een of an dere politiemacht van de Verenigde Na ties. En dan zijn er nog, die graag recht streeks van Korea naar Australië of Nieuw-Zeeland zouden willen emigreren. We rijden weg. Drietonners en jeeps volgeladen met militairen en materiaal. Pe kampongbe woners kijken ons tevreden na. Ze kun nen nu tenminste weer in hun eigen huizen trekken. De man naast me haalt een pakje Camel te voorschijn. „Roken...?" „Merci." Ze ritten volop in de sigaretten. En in voor u luxueuze merken als Camel, Luc ky Strike, Chesterfield en Philip Morris. Wat dat betreft hebben ze geen klagen. Maar voor de rest is er volop kritiek. Kritiek op de organisatie van het Ame rikaanse leger, waar ze zich vee] meer van voorgesteld hadden, op de rant soenen, waar een Hollandse soldaat met genoeg aan heeft en die nu ook speciaal verhoogd zflii, op het volkomen ontbre- van ontspanning, op de vechtme thoden van andere legereenheden en op u 1 IS? i en moeilijke werk waar i161. bataljon altijd mee be-1 last schijnt te worden. Maar kankeren is nu eenmaal een van de typische eigen schappen van de Nederlandse soldaat. Het is meestal een bewijs, dat het mo reel wel in orde Is. Als het erop aan komt dan vergeet iedereen rijn grieven de bergen. Ook passerende Amerikanen moeten het ontgelden. Verbaasd kijken ze naar die luidruchtige trucks. En mis schien benijden ze de Hollandse soldaten wel om hun goede humeur in het ellen dige Korea. De humor laat hen maar heel zelden in de steek. Het is humor waar ik niet graag over zou willen uit weiden. Maar het houdt de mensen bfl alle ontberingen op de been. En het be lang daarvan valt niet te onderschatten. We zijn er. Aan weerskanten vpn de weg rijen de ruïnes van huizen zich aaneen. Alles is kapot en platgebrand. Burgers zijn er bijna niet. Wel veel militairen. Met houtskool hebben ze op de weinige nog bewoonbare huizen de naam van hun onderdeel aangegeven. Velen leven ech ter in tenten. En tussen de huizen en de tenten krioelt het van rommel. Lege blikjes van rantsoenen, afval, resten van huisraad, latrines en afval. Het ia één grote vuilnisbelt. „Wat een platgebrande rotzooi...!" Is het eerste commentaar. Maar men weet zo langzamerhand wel, dat er geen be hoorlijke steden in Korea overgebleven zijn. Alles is in een ruïne herschapen. Daarom kruipt men maar in een of ander krot en spreidt er zijn slaapzak. Er wordt een telefoondraad naar de commandopost aangelegd. Men instal leert de keuken ergens. En voor het donker is heeft het Nederlandse batal jon de bewaking van de stad overgeno men. Rustig, zakelijk en getuigend van een grote ervaring op dit gebied. Maar het is ook het negen-en-twlntig- ste kampement in Korea. Advertentie. Margarine is het lekkerst als ze werkelijk kers-vers ts Om goed te weten hoe lekker werkelifk kers-verse margarine smaakt, zou U van een pakje moeten proeven, dat r c h I uil de fabriek komt Dat kan een fiulnmnn» ntet. tenzij ze klant van De Gruyter ts. Want De Cruyter's margarine met het ivaptn ts de enige margarine, die U werkelifk kers-vers. recht uit de fabrtek zonder tus senhandel. kunt kopen. Margarine met hei wapen kost 54 cent Door 10% korting nog goedkoop bovendien De Hongaarse regering beeft een zeer scherpe protestnota bij de Joegoslaviw'v regering ingediend n.a.v. „een misdadige aanval op de Hongaarse zaakgelastigde Belgrado". De nota eist „onmiddellijk'' genoegdoening en vervolging van de schuldigen" en dreigt, dat, mocht de Joe- goslavische regering niet aan deze eisen voldoen, er „andere middelen" gezocht j zullen worden. Volgens de Hongaarse lezing Van het 1 incident zou de chauffeur van de zaakge lastigde door leden van de Joegoslavische veiligheidspolitie zijn lastig gevallen en afgeranseld. Toen de zaakgelastigde een politieagent wilde roepen, werd hij even eens geslagen, waarbij de achtereinden van revolvers zouden zijn gebruikt. Vol gens de nota zou hij een schedelbasisfrac- tuur en kwetsuren aan gezicht en borst hebben opgelopen. De Joegoslavische regering ontkent de juistheid van deze lezing van het incident en heeft het protest verworpen als „een kwaadwillige opzet om de betrekkingen tussen Hongarije en Joegoslavië nog slechter le maken." Engeland heeft Chili een nota gezon den, waarin geprotesteerd wordt tegen de oprichting van een derde Chileense vliegtuigbasis in het Zuidpoolgebied, die 12 Maart op het eiland Paradise bij Gra- hamland werd ingesteld en naar de Chi leense president Gabriel Gonzalez is ge noemd. Graliamland ligt in de streek van de Falkland-eilanden, waarop zowel Argentinië als Engeland en Chili aan spraak maken, Zoals gemeld, heeft ook Argentinië een dezer dagen in dit om streden gebied weer een basis gevestigd. Ook de Eerste Kamer kwam gisteren weer bijeen, voor de eerste maal sinds de kabinetscrisis en het Paasreces. De heer F. Wibaut werd geïnstalleerd als lid in de vacature-Van Heuven Goed hart. Daarna werden de volgende wetsontwer pen z.h.s. aangenomen: Nadere,- voor zieningen tot bescherming van gegevens, waarvan de geheimhouding door het be lang van de Staat wordt geboden; Wijzi ging 4de hoofdstuk rijksbegroting 1949; Vaststelling van de niet ten laste van de rijksbegroting gebrachte uitgaven en de ontvangsten van het Militair Gezag; Wijziging 7de hoofdstuk B rijksbegroting 1950; Nieuwe bepalingen ten aanzien vani schadelijk organisme (plantenzlektenwet)j Wet op de walvisvangst; Goedkeuring van het verdrag van 7 Januari '50 tussen Frankrijk en Nederland inzake sociale zekerheid; Wijziging van de Kinderbijslag wet. Dinsdagmiddag wordt een aanvang ge maakt met de openbare beraadslagingen over de rijksbegroting 1951. Het bestuur van de Christelijke Mid denstandsbond deelt mede, dat het „met zeer gemengde gevoelens kennis heeft genomen van de „prijzenbeschik- king Handelsmarges-1951". Deze ge voelens betreffen niet alleen de be schikking zelve maar ook de door de overheid gevolgde procedure, aldus de bond. Immers, van een totstandkomen van de heschikking in overleg met de daarbij betrokken vrije organistaties, waarop de ondernemers als belang hebbenden toch zeker mochten reke nen, is geen sprake geweest. Met betrekking tot de zakelijke inhoud van de beschikking merkt de bond het volgende op: 1. dat de gestegen bedrijfskosten waaronder ook de nieuwe 5 loonsver hoging voor de werknemers en de geste gen kosten voor levensonderhoud voor I.deze eerst wilden bestuderen. Wel zeiden se, dat de jongste Russische formulering van punt 1 van de agenda „nog enige moeilijkheden opwierp", maar waarne mers geloven, dat deze uitlating opgevat kan worden als een aanwijzing, dat naar de mening van Davies, Jessnp en Parodi toch wel enige vooruitgang is gemaakt. Jessup, de Amerikaanse gedelegeerde, bestreed Gromyko's mening, dat de be spreking van het bewapeningspeil beperkt moet blijven tot de vier grote mogend heden. Een bespreking op bredere basis zou n.l. in belangrijke mate tegemoet komen aan de impasse, waarin de V. N wat deze kwestie betreft verkeren. Ook de Brit Davies onderschreef deze ziens wijze, maar Gromyko antwoordde, dat hjj niet direct zijn houding kon bepalen en er eerst nog eens over na moest denken. Hedenmorgen zijn de drie Westelijken de gast geweest van Gromyko aan een lunch, tijdens welke de besprekingen in formatief en in vriendschappelijke sfeer zijn voortgezet. de zelfstandige ondernemers zelf niet in rekening mogen worden gebracht, hetgeen in feite betekent een niet on belangrijke verlaging van het onderne mersinkomen; 23. dat de voortdurend stijgende prij zen ongetwijfeld een dalende quantita- tieve omzet tot gevolg zullen hebben, hetgeen in het kader van de beschikking eveneens zal leiden lot het verkleinen van hel ondernemersinkomen; 3. dat de liquiditeitspositie ook van de zelfstandige ondernemer dagelijks slech ter wordt, daar deze prijzenbeschlkking aanleiding geeft tot het uitverkopen van voorraden tegen prijzen, welke de in koop van nieuwe voorraden van gelijke omvang onmogelijk maken; 4. dat dit verlies aan geldmiddelen in wezen betekent een verlies op de goede renvoorraad- Immers, voor de alsdan be schikbare geldmiddelen zal slechts een geringere hoeveelheid kunnen wor den teruggekocht. Bovendien zal door de credietbeperking, welke door de over heid is voorgeschreven, niet in een ver ruiming der geldmiddelen kunnen wor den voorzien. De Belgische regering heeft de invoer van appelen gisteren vrijgegeven. Op 9 October kondigde dit land een invoerverbod af voor alle soorten appelen. Geleidelijk is dit verbod steeds voor be paalde soorten waarvan ons land practised geen voorraad meer had. opgeheven. Bovendien werden daarbij steeds mini- mum-lmportprijzen gesteld. Bij de opheffing van het gehele verbod ?ijn geen minimum-voorwaarden gesteld. In ons land is nog een voorraad van ongeveer twintig mlllioen kilo appels, voornamelijk goudrenetten en jonathan». De afzet van deze voorraad Is thans ver zekerd. De opheffing van het Belgische Importverbod geldt voor vijf maanden. Had Gromyko Maandag geprotesteerd te gen de Westelijke formulering, dat behal ve naar de oorzaken ook naar de gevolgen van de huidige internationale spanningen moest worden gezocht, gisteren verklaarde hij zich l>ereid het woord „gevolgen" goed te keuren. In Westelijke kringen heeft men dit opgevat als een „aanzienlijke con cessie", omdat het de basis van de even tuele besprekingen aanmerkelijk ver breedt. Een tweede stap in de goede richting acht men het, dat de Russische gedele geerde er zich nu mede accoord heeft verklaard, dat de bestudering van het „nakomen van verdragen en overeen komsten" niet beperkt behoeft te wor den tot die, welke de „grote vier" als enige ondertekenaars hebben afgesloten. Zoals bekend, wensen de Westelijken de vredesverdragen met Roemenië, Hongarije en Bulgarije te bespreken, waartegen Gromyko zich steeds heeft Verzet. Thans is een weg geopend om STATENWEG 184 WINKELSTAD - BLUDORP Dc vijfde sectie van het hof van appèl van de stad Rome heeft dezer dagen de veroordeling bekrachtigd tot éen jaar gevangenisstraf, welke was uitgesproken door de tiende sectie van de rechtbank alhier tegen Nino Sangiovanni in zijn hoedanigheid van verantwoordelijk vice-directeur van het communistische blad „Avanti"! Deze straf was geëist door de procureur der Republiek op grond van een overtreding van art. 278 van het Wetboek van Strafrecht ten aanzien van artikel 8 van het Verdrag van Lateranen, inzoverrc het communistische orgaan namelijk iu zijn editie van 13 September 1949 de eer en de goede uaam van Z.H. de Paus had aangetast, door de II. Vader tc betitelen als „de Paus van de Conf- industrie" en aan Hem de volgende uitspraak toe te schrijven: „De macht van de arbeidersorganisaties schept een slavernij voor de arbeiders, terwijl daarentegen de macht van de werkgeversorganisaties. Tn de verklaring, die de uitspraak van gerechtshof vergezelt, verklaart de Procureur, dat de echtheid van de over treding door de feiten onweersprekelijk wordt aangetoond. De aangeklaagde, in ztln hoedanigheid van verantwoordelijk vice-directeur van het dagblad „Avanti". neext in de boven aangehaalde woorden ontegenzeglijk de Paus aan. zijn lezers willen voorstellen als dc bondgenoot van de rijken en de machtigen, als de begun stiger en de bes hermer van de kapitalis- A.??1 werkgevers en meer uitdruk kelijk van al degenen die voigens de in de arbeidende klasse heersende opinie de tegenpartij vormen van de arbeiders in het algemeen. Deze bedoeling van „Avan ti" is duidelijk uit het feit, dat het be- trokken artikel met vette keppen en bij zonder typografisch aantrekkelijk was ge- Z6ln het vervolg van de verklaring be wijst de rechtbank, dat de aangehaalde woorden beledigend zijn voor de figuur van de H Vader, inzover zij Hem voor een bijna onoverzienbaar breed publiek openlijk en met nadruk betichten niet al leen van partijdigheid hetgeen reeds smaad zou zijn omdat daarmee de Paus beschuldigd wordt van onrechtvaardig heid en oneerlijkheid maar zelfs van hegnnstigirig van de rïik* en. machtigs klasse, hetgeen een beschuldiging inhoudt van egoïsme, Jafheid, bedrog en verraad aan de geestelijke zending van de Kerk. „Een dieper belediging, zegt het gerechts hof, zou waarschijnlijk niet kunnen wor den uitgedacht" De woorden „De Paus van de Confindustrie" zijn klaarblijkelijk aequivalent aar; „bondgenoot en partij ganger van de rijken", en dus uit zichzelf beledigend; en hiermee moet de hypothe se van een vergissing als onmogelijk wor den beschouwd. En indien deze woorden reeds beledi gend zijn voor wie dan ook, dan zijn zij het a fortiori voor een Persoon, die krach tens algemene opinie wordt erkend als een apostel van de naastenliefde. Boven dien werden deze woorden in het com munistische artikel vergezeld van een uitspraak uit een redevoering van de H. Vader, welke aan de lezers als authen tiek werd voorgezet, terwijl de zin ver valst en van zün betekenis beroofd was door het schrappen van het woord „mis bruik", dat de inhoud van de uitspraak volkomen wijzigde. Hierbij overwoog het Hof de omstan digheid dat ontwikkelde personen als de zulken, tot welke de journalisten en kran tendirecteuren worden gerekend, de re cente historische gebeurtenissen, waar over dc gehele wereldpers spreekt, beho ren te kennen; en uit de jongste geschie denis is het overduidelijk, dat de Ka tholieke Kerk en Haar Opperhoofd zich in het bijzonder steeds nebben bezorgd gemaakt om het welzijn van de armen, verdrukten en noodlijdenden. De verkla ring van de rechtbank herinnert in dit verband aan de protesten en de hulp verlening van de H. Stoel bij de joden' razzia's, aan het Pauselijk hulpwerk voor de emigranten, vluchtelingen, gevangenen en gedeporteerden, van welke natie of godsdienst ook, en aan de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. De rechtbank besluit dan ook, dat het door het dagblad „Avanti" gepubliceerde artikel beledigend is vooi Z.H. de Paus, en dus krachtens art. 278 van het Wetboek van Strafrecht berecht kan worden als een belediging, aangedaan aan een Staats hoofd, zulks omdat de betrokken woor den niet zijn neergeschreven om religieu ze, maar om politieke motieven. Sinds het Congres van Wenen wordt de Paus offi cieel beschouwd ais Staatshoofd, en zijn de Nuntii van de H. Stoei bij de regerin. gen ook erkend als Dekens van het Corps Diplomatique. Afgezien daarvan moet in do overwe ging worden opgenomen, dat dc Paus ook Hoofd is van de Katholieke Kerk. Uit juridisch oogpunt is er geen enkel be zwaar tegen, dat één en dezeifde Persoon twee rechtelijke figuren vertegenwoor digt: die van civiel Staatshoofd en die van Geestelijk Primaat. Om beide rede nen heeft de Paus reent op bijzondere bescherming van de zijde ie- burgerlijke overheid in de andere staten. Ook wan- 95e,r het Vaticaan gelegen was in een Mohammedaans of Boeddhistisch land aldus verklaart het gerechtshof dan nog zou het op dezelfde wijze een voor werp van bijzonder aanzien zijn, omdat het een onloochenbaar historisch feit is, dat het Pausdom de meest uitgebreide geestelijke macht en het hoogste gods dienstige gezag op aarde vertegenwoor digt. Om al deze redenen is de figuur van de Paus geen vreemdeling voor Italië noch voor enige andere staat. Als Plaats bekleder van Christus is Hij de Geeste lijke Vader van alle volkeren en van alle individuen, zonder onderscheid van ras, huidskleur en goisdienst. Omdat daarmee het feit samenvalt, dat Hij tevens Hoofd is van een civiele staat, kunnen op Hem de voor de Staatshoofden geldende arti kelen van het Strafrecht w'orden toege past. Op grond van deze consideraties heeft het Tribunaal de onder-directeur van „Avanti" veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf; en zojuist heeft het Hof van Appèl in hoger beroep het vonnis be krachtigd. De definitieve uitspraak met de motivering zal door het laatstgenoem de Hof over een maand worden bekend gemaakt deze kwestie behandeld te krijgen, zon der dat zij met name op de agenda wordt genoemd. Gromyko handhaafde echter zijn me ning, dat het Noordatlantisch pact on de Amerikaanse bases overzee, alsmede het Italiaanse vredesverdrag en de kwestie- Triest op de agenda moeten worden opge nomen. Dc Westelijken hebben zich nog niet uitgesproken over de nieuwe voorstellen van de Russische gedelegeerde, omdat zij (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De Franse Kamer stemt hedeimamid- dag over de kieswet met behulp waar van de partijen van de regeringsmeer derheid ook na de verkiezingen aan het Lewind hopen te blijven Met het oog op het tijdsgebrek verwachtte men niet, dat De Amerikaanse Senaat heeft gister avond de eindstemming gehouden over de resolutie tot het zenden van vier Amerikaanse divisies naar Europu. De resolutie, welke met 65 tegen 41 stem men in haar geheel is goedgekeurd, machtigt 'de president de vier divisies te zenden, doch verzoekt hem de toestem ming van het Congres te vragen alvo rens meer Amerikaanse troepen voor dienst in het buitenland te bestemmen. Voorts wordt de benoeming van generaal Eisenhower tot opperbevelhebber van het Noordatlantisch leger onderschreven. Zoals gemeld, werd Maandag bij een afzonderlijke stemming een amendement aangenomen, dat de president verplichtte voortaan over voorgenomen troepenzen dingen het Congres te raadplegen. Dit amendement is thans niet langer van kracht. Een amendement van senator MacCar- thy, strekkende tot het inschakelen van West-Duitsland en Spanje bij het opstel len der plannen voor de Europese ver dediging, werd door de Senaat aangeno men. Het amendement stelt voor, dat een herziening van de Europese verdedi gingsplannen wordt overwogen om het gebruik van de militaire en andere hulp bronnen van West-Duitsland en Spanje op basis van vrijwilligheid mogelijk te njaken en voorts „geen enkel ander land' uit te sluiten van het leveren van een bijdrage aan de Europese verdediging. De enige oppositie tegen het zenden van dc vier divisies kwam van een be trekkelijk üdeine groep republikeinen, waarbij zich twee democraten hadden aangesloten. Behalve de reeds genoemde punten bevat de resolutie nog liet voorstel, dat de V. S. wijzigingen in het Italiaanse vre desverdrag aangebracht zullen trachten te krijgen, waardoor Italië in staat ge steld wordt zijn bewapening te vergroten en meer bij te dragen tot de Atlantische defensie. De resolutie werd, met de aantekening, dat zij „de mening van het Congres ver tolkt" naar het Huis van Afgevaardigden gezonden om het in de gelegenheid te stellen in de kwestie van de troepenzen dingen deel te hebben. Dit is gedaan omdat de resolutie van de Senaat zelf slechts „de mening van de Senaat" tot uitdrukking brengt en voor president Truman geen bindend karakter heeft. Ingediend is een amendement op de rijksbegroting 1950. hoofdstuk VIIB (Fi nanciën), waarin de ondertekenaars voor stellen artikel 53, „Kosten van de door de Nationale Spaarraad te geven voorlich ting ter bevordering van het sparen ad 90.000" te verminderen met 1.—. Het amendement is getekend door de leden Ritmeester (VVD). C. Van den Heu vel (AR), Verkerk (AR). Van de Wete ring (CH), Stapelkamp lAR), Oud, Kort hals, Vonk, Zegering Hadders, mevr For- tanier-De Wit. Cornelissen (allen VVD), Beernink (CH), Schmal (CH) Van der Feltz tCH). bij de eindstemming het ontwerp zal verworpen worden. De politieke toestand is niettemin uiterst gespannen geworden daar de minister-president op ernstige moeilijkheden stuit bij zijn pogingen de samenwerking van de partijen van de z g. derde mauht tc 'doen voortduren, zelfs in het ministerie zelf. De tegenwoordige coalitie dreigt uit een te vallen, nog voordat ze van het nieuwe stelsel zal kunnen gebruik ma zen, nu geen overeenstemming bestaat omtrent het al of niet houden der alge mene verkiezingen in de voorzomer, ever de oplossing van de financiële cri sis en over oe economische politiek. Ock het ministerie is in drie groepen verdeeld, overeenkomstig de aan de re gering deelnemende drie grote partijen- De socialisten willen door stenke subsi- nies do prijzen drukken en door ernstige verhogingen van de heffingen op We automobielen, de weelde-artikelen en de verzwaring dei' vermogens- en inkom stenbelasting, alsook verhoging der be lasting op de vennootschappen, de staats begroting in evenwicht houden. De radicalen staan daar vierkant tegen over, terwijl de M.R.P. door vermeerde ring van de productie en door prijsdruk door middel van een fonds tot reguiari- satie van de prijzen, een oplossing willen vinden. Ook wil de M.R.P., dat in het ministerie een kort program van werk zaamheden zal worden vastgesteld, dat tevens de grondslag van het verkiezings program bevat. Voor het ogenblik ziet men niet, hoe de ministers tot overeenstemming zullen ko men. De ministerraad neemt wel haastig velschillende ernstige besluiten met ver hoging van publieke tarieven, zoals nu die dgj posterijen, maar stelt de werke lijke oplossingen voor gezondmaking der staatsfinanciën uit. Het ministerie zal nu eerst weer na terugkomst van Vin cent Aurioi bijeenkomen en in het alge meen is men van oordeel, dat een crisis onvermijdelijk wordt. Volgens een officiële verklaring van de regering van Israël zijn gisteren in de gedemilitariseerde zone in het Noor den van het land, naéjj de zee van Ga- Iilea, zeven Israëlische politiemannen gedood, drie gewond en een gevangen genomen door Syrische troepen. Door dit incident is de spanning tussen Syrië en Israël tot ongekende hoogte gestegen. Reeds eerder op de dag waren enige bot singen voorgevallen, ScMom la Fnact-Amertqi* li-V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3