Nederland vocht niet tevergeefs voor zijn export nd neemt een deel van onze uitvoer over Fuelis grootste spion aller tijden Er moet economisch gewerkt worden Êt- Om het OLIEBEZIT in Perzië Ontevredenheid over Britse houding Justitie tegen de voetbalpools Huismoeders klaagden steen en been A BESLAG OP TROEPENSCHIP „ROMA" GELEGD Eiigela Uitvoer gaat opnieuw door. Onze ministers waren weer best Weer groenten naar Duits ,,Rerum Noyarum" Aardappelprijs verhoogd Onze groenten- export naar Duitsland Maandag 9 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J K.. Het enorme vraagstuk der atoom geleerden Minder volwaardiger dienen echter kans te krijgen een Nederland bovenaan met 1200 man Gaarne Engelse hulp hij hevige sprinkhanenplaag Confectie-industrie Invallen in heel het land r V Zó vielen de punten: Panamese maatschappij moet 55.000 betalen Derde Ambonezen-schip kwam binnen jfffyfr I in Rumoer over schepen in Russisch bezit Loonsverhoging bij cle landbouw WEERBERICHT Unieke gebeurtenis, zegt Stikker Verdere, liberalisatie Met halve cent per kg. Perzische antwoordnota Engelse hulp gevraagd tegen sprinkhanen zul prijsverhoging pogen tegen te gaan Weekloon en kinderbijslag vergokt Hardleerse exploitanten Een-Nulpoogt wet te ontduiken Sportbladen geverbaliseerd En toch! Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers arw—psv 2—2 Heb-ie-niks-meer-an beweert Moskou De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond, luidt: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lageTe temperaturen dan vandaag. Dinsdag 10 April: Zon op 5.57 uur, onder 19.27 uur. Maan op 6.57 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tijdens dc ministeriële conferentie van de O.Ë.E.S, te Parijs blek men het er over eens te ziju, dat de landen, die aan bederf onderhevige goederen moeten uitvoeren, in de eerste plaats beholpen dienen te worden. Duitsland is daarom aanbevolen voor de lopende maand nieuwe invoer- vergunningen ter beschikking te stellen ten belope van in totaal 30 millioen. aldus verklaarde Zaterdag prof. Keesing te Parijs. Hierop vooruitlopende zal onmiddellijk een bedrag van 2'i millioen aan in voervergunningen worden verstrekt aan üie landen, die aan bederf onderhevige goederen uitvoeren Een commissie van drie. bestaande uit Baron Snoy et d'Op- puers (België). Meiander (Noorwegen) en Catani (Italië) zal nog nagaan hoe dit bedrag verdeeld dient te worden. Voor Nederland komt deze regeling er op neer, dat voor de eerste twee weken een bedrag van een niilhoen dollar ter beschikking wordt gesteld om de aan be derf onderhevige goederen, en met name groenten, naar Duitsland te kunnen uit voeren. Tot de landen, die het meest belang hebben bij de uitvoer naar Duitsland, behoren Nederland, Denemarken. Noor- Niet door het oog van een meikever maar door dat van een scheidsrechter bezag Godfried Bomans Zaterdag de wereld, toen hij moest „fluiten" in een voetbalwedstrijd tussen Haar lemse raadsleden en journalisten. wegen en Italië. Over enkele dagen zal bekend gemaakt worden op welke wijze het totaal bedrag van 30 millioen ver deeld zal worden. De voorzitter van de ministeriële con ferentie van de O.E E.S de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Stikker, heeft na afloop van de Zater dag gehouden vergadering verklaard, vooral grote waarde te hechten aan het feit, dat tijdens de Vrijdag en Zaterdaa te Parijs gehouden besprekingen over het Duitse probleem in principe aan vaard is. dat de landen van de O E E.S die er economisch beter voorstaan, hun zwakkere partners in deze organisatie behulpzaam moeten zijn om bepaalde moeilijkbeden te overwinnen. De minister stelde in het licht, dat dit eigenlijk 'n unieke gebeurtenis betreft in de geschiedenis der internationale verga deringen en een belangrijke stap bete kent op de weg naar internationale sa menwerking. Mihister Stikker bevestigde de resul taten der bespreking en verklaarde te verwachten, dat deze week (waarschijn lijk Dinsdag') de export van groente naar Duitsland hervat zal kunnen worden. Een deel van deze export zal echter worden overgenomen door Engeland, waarschijnlijk in de vorm van eieren, kaas. en spek. Minister Stikker zeide verder van oor deel te zijn. dat het aandeel, dat Neder land uit de dertig millioen surplusdollars toegewezen za! krijgen voor de komende 'maand, alsmede de afneming door Enge land van onze landbouwproducten, on geveer za! neerkómen op een exportcij fer dat gelijk zal zijn aan dat der vorige maanden. Tijdens informele besprekin gen na afloop der Vrijdag en Zaterdag gehouden vergaderingen van de O EES. hebben de ministers Stikker en prof. v d. Brink reeds met gedelegeerden uit de Engelse landbouw van gedachten gewis seld over de voorwaarden, waaronder Engeland Nederlandse landbouwproduc ten zou willen afnemen. Deze voorwaarden zouden bevredigen de vooruitzichten bieden De raad van de O.EES zal op 27 April a.s. opnieuw bijeenkomen, teneinde een nadere rege ling vast te stellen voor de maand Mei. Op deze conferentie van de O.E.E S. op ministerieel plan is eveneens '11 ont- werp-beslissing goedgekeurd met betrek king tot de verdere vrijmaking van het Europese goederenverkeer. Op grond hiervan hebben de landen van de O E. E. S. besloten in verband met de gelei delijke opheffing van de kwantitatieve beperkingen, vanaf 31 Mei a.s. deze be perkingen op de particuliere uitvoer van een in het ontwerp genoemd aantal goe deren. waaronder textielproducten, lantl- bnuwartikelen. chemische producten en leder, op te heffen De landen, die nog bepaalde beperkingen villen handhaven zullen deze aan de raad van de O E E S. ter goedkeuring moeten voorleggen Deze zal nagaan of ze gerechtvaardigd zijn., In een rapport, getiteld „Sovietrurpi- sche atoomspionnage". zegt de Ameri kaanse congrescommissie voor atoomener gie, dat de atoomgeleerde dr Klaus Fuehs een spion is geweest, die meer schade heeft berokkend dan welke andere spion in de wereldgeschiedenis ook Dr Fuehs is zoals bekend, de uit Duitsland afkom stige en Brits onderdaan geworden atoom geleerde. die 14 jaar kreeg wegens het doorgeven van atoomgeheimen aan Rus land Zijn Britse nationaliteit is hem ont nomen. „Het is nauwelijks overdrijving te noe men als men zegt. dat Fuchs alleen de Het standpunt van een bedrijfsarts t.a.v. de tewerkstelling van minder vali den in het bedrijfsleven, vormde het onderwerp van een studie-avond, die te Tilburg werd gehouden voor ambtenaren van enige gewestelijke arbeidsbureau, die belast zijn met arbeidsbemiddeling voor geestelijk of lichamelijk minder validen. E.en aantal medici, vertegenwoordigers van organisaties en andere belangstel lenden, o.w. wethouder F, Hoogers van Dlburgj. waren eveneens aanwezig. Dr. G. Fortuin, bedrijfsarts van Pht- ,ips meende dat, hoewel het wezen van een onderneming neerkomt op een zo economisch mogelijke wijze van werken, de samenleving aan minder volwaardi gen de kans moet geven zich in het pro ductieproces verdienstelijk te maken. Er moet echter voor gewaakt worden de minder valide een te eenvoudige arbeid op te dragen, iets dat volgens sDr nsv- r-hologisch onvermijdelijk 'funest 'moet werken. Spr. gaf vervolgens enkele cijfers ont leend aan het bedrpf van Philips. Nog niet de helft van de normale productie bereikt 12 pet van de tewerkgestelde minder validen, 81 Pc van hen komt bo ven de 90 pet van de normale productie capaciteit. Ook t.a.V. arbeidsverlies doen zich hier verschillende categorieën voor: lp. Zij die volledig gezond zijn, 2e Zij, die lijden aan een algemene lichamelijke de pressie, 3e. Zij. dip bepaalde kwalen of lichamelijke afwijkingen hebben. Stelt men het aantel ziektegevallen in dp eer ste groep op 100, dan zal de tweede groep 102. de derde groep 110 gevallen vertonen; ten aanzien van de ziekteduur ligt de verhouding 100,7" Voor het aantal gemiddelde ziektedagen 100 - 105 - 192 Hieruit blijkt wel dat inderdaad de tewerkstelling een extra belasting hetekenf zowel van arbeiders ais onderneming, alsook voor het zieken fonds. Zij, die d" zwaarste belasting vor men V00r 't bedrijf zijn de t.b.c.-patien- ten of vpormaiige t.b.c -patiënten. Ver der, in afnemende belangrijkheid: huid- en vaatziekten, asthmali.iders, longzie- ken en .zjj die zenuwziekten hebben or geesteH'ke afwijkingen. Niettemin dient de gemeenschap, ondanks de hogere kos ten aan bedrijf en samenleving opgelegd te beseffen, dat de minder valide dezlf de rechten verdient als een normale werkkracht en dat dus bij voortdurim gestreefd moet worden naar een verrdi- ming van werkgelegenheid voor deze toch al zo zwaar getroffen personen veiligheid van meer mensen heeft beïn vloed en meer schade heeft berokkend dan welke andere spion ook niet alleen in de geschiedenis van de V.S. maar In die van de gehele wereld" aldus .het rap port De gezamenlijke activiteit van dr Fuchs prof Bruno Pontecorvo. dr Allan Nunn May en David Greenglass had ..mogelijk het Russische plan voor atoomenergie met minstens anderhalf jaar versneld". Op 15 April zal een afgevaardigde van de Nederlandse Katholieke Arbeiders Beweging, de heer Essers. samen met twee Belgische afgevaardigden, naar Rome reizen om ter plaatse de laatste voorbereidingen te treffen voor de „Re- rum Novarum"-herdenking, die aldaar op 14 en 15 Mei zai plaats vinden Aan deze 'plechtige viering zullen afgevaar digden uit verschillende landen deelne men. Nederland zal er met 1200 arbei ders aanwezig zijn Dit Is het grootste aantal door een land afgevaardigd. HI gr hemmens bij het eerste lustrum van Limburgiate Den Bosch. Tijdens hel welkomstwoord van voorzitter Wouters. V.l.n.r. mevr. Loeff, mgr hemmens, de heer J. Wouters, bur gem. hoeff, J. Puts, vice-voorzitter. (Van onze Amsterdamse redactie). Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, hebben 't ministerie van Land bouw en het Bedrijfschap „Aardappelen" toestemming verleejid tot een verhoging van de bandelsprijzen voor alle soorten aardappelen met een halve cent per kilo Door de handel was een verhoging voor gesteld van een cent per kilo. maar deze werd niet aanvaard. De verhoging geldt met ingang van vandaag. De permanente commissie der raadge vende vergadering van de Raad van Europa heeft Zaterdag de leden van de Raad aanbevolen de Westduitse federale republiek als volwaardig lid in de Raad van Europa op te nemen. Tot nu toe is de Westduitse republiek slechts toegelaten tot de consultatieve vergadering, maar niet tot het ministers comité. Officieel is medegedeeld, dat de Staat van Beleg in Perzië is opgeheven met uitzondering van het Zuidperzisehe petroleumgehied. De toestand is in het gehele land weer normaal. De stakingen in het oliegehied duren voort, maar geven nergens aanleiding tot onlusten. Een regerings-eommissie poogt het conflict tussen de directie van de Anglo Iranian Oil Cy en de 9000 stakende arbeiders té beslechten. immers een conflict betrof met een parti culiere maatschappij. Deze mededeling geschiedde, vóórdat de nieuwe regering, onder minister-president Hoessein Ala Zondag met haar program ma voor de Madjlis, de Perzische volks vertegenwoordiging trad In dat program ma kondigde de regering aan: Herstel van de binnenlandse veiligheid hervorming van de rechterlijke macht een sluitende begroting, verhoging der productie hervorming van het onderwijs en vriendschappeliike betrekkingen met buitenlandse mogendheden op basis van het handvest der V.N. Naar aanleiding van bet besluit der volksvertegenwoordiging om de Angio- traanse oliemaatschappij te nationaliseren zeide de premier, dat de regering nu een gedetailleerd rapport van de commissies van beide huizen afwacht. De voorzitter van de speciale olie commissie van de Madjlis verklaarde, dat met de voorgestelde nationalisatie niets meer wordt beoogd dan het handhaven der economische en poli tieke onafhankelijkheid van het land en „bij te dragen aan de zaak van de internationale vrede" Op een vraag betreffende de uitvoe ring van het nationalisatiebesluit, ant woordde de voorzitter, dat zulks ge heel aan de regering overgelaten zou worden „onder voorwaarde, dat de re gering dictU bij het volk staat en niet beïnvloed wordt door de Zuidperzi sehe oliemaatschappij" Mocht de re gering niet aan deze voorwaarde vol doen, dan zou zij spoedig ten val ge bracht worden. Hij opperde de mogelijkheid, dat men in de toekomst mogelijk gebruik zou kun nen maken van experts uit kleine landen Naar zijn oordeel was het Internationaal Gerechtshof te Den Haag niet competent om het conflict met de Anglo-traanse maatschappij te behandelen. Over de recente Britse nota merkte de voorzitter op, dat de Perzische regering deze diende te verwerpen, daar het hier In haar antwoordnota, welke de Perzi sche regering aan de Britse regering Zon dag heeft gezonden, herhaalde zij haar in dé Madjlis uiteengezette standpunt, dat zij thans verdere details t.a.v de natio nalisatie van het parlement moet afwach ten Zij neemt tegenover de Anglo-Iranian een ongeveer gelijke houding aan als door de voorzitter der speciale oliecom missie werd gesuggereerd De regering verklaart, slechts mét dx oliemaatschap pij te maken te' hebben en deze heeft nog geen verklaring afgelegd. Inmiddels wordt in de nota wel aan de Anglo-Iranian het verwijt gericht dat zij geen aandacht aan gerechtvaardigde Per zische eisen heeft geschonken. Het resul taat is geweest dat de Perzische volksver tegenwoordiging eenstemmig het principe van nationalisatie der olie-industrie heeft aanvaard. De nota zegt verder, dat Perzië er even wel prijs op stelt, om de wederzijdse vriendschap en het vertrouwen tussen Perzië en Engeland te handhaven en te versterken. Zaterdag ts in Teheran bekend gemaakt, dat Perzië aan Engeland en Amerika hulp heeft gevraagd om de ergste sprinkhanen plaag sinds tachtig iaar te bestrijden. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw heeft medegedeeld dat de plaag tedere dag in kracht toeneemt. Per zische gemotoriseerde legereenheden, vliegtuigen en eenheden van het kamelen- corps bestrijden de plaag, doch Internati onale hulp is nodig, aldus deze woord voerder. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering twee grote C-54 vliegtuigen naar Perzië zal sturen, die De dagelijkse besturen van de bedrijfs groep Kledingindustrie het Ned Eron Verbond van de, confectie-industrie en dat van het Sociaal Werkgeversveroond voor de confectie-industrie delen mcrio dat zii zich conformeren aan de door de- vier grote werkgeversrentralen uit?e. seven verklaring. Derhalve hebben zi; bun leden geadviseerd zich aan te sluiten bij het standpunt van de vierwerk- geverscentr.alen om op -grond t an de jongste loonsverhoging de prijzen van hun eindproducten njet te verhogen. Op last van hoger hand is de politie aterdagmiddag over het gehele land in een grote gecoördineerde actie opgetreden tegen alle in Nederland opererende voethalpoolonderneriiingen. P «nur U" dat was 's middags om Iielf één, zij nrecbercheurs in tal van p aatsen, o.m. te Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Enschede, Delft, krom menie, Zwijndreeht, Zaan dam, Venlo en Tilburg overgegaan tot zoekingen bij agenten en hoofd agenten van voetbalpoolondernemingen. Administratieve bescheiden en duizenden guldens werden in beslag genomen. Auto s die in het voetbalpool- bedrijf in gebruik waren, werden aapgehonden en tientallen personen in Den Haag alleen reeds 35 werden gearresteerd, ij zijn na een voor lopig" verhoor weer heengezonden. De leiding van deze landelijke actie berustte bij mr H van Buuren, ambte naar van het O.M te Rotterdam. Mr Van Buuren. die voor deze onder neming zijn kwartier had opgeslagen ir het hoofdbureau van politie te Den Haag. verklaarde, dat de justitie tot deze actie op grote schaal is overgegaan, omdat het voetbalpool-bedrijf is uitgedrukt tot een maatschappelijk verschijnsel.dat in het huidige tijdsgewricht ernstige sociale en economische gevolgen met zich brengt en als een ernstig kwaad-moet worden aangemerkt. Tot de deelnemers aan deze voetbal pools behoren namelijk vooral personen, die een betrekkelijk klein weekloon ver dienen. Aangelokt door de kans op een grote winst vergokken zij niet zelden 'n aanzienlijk deel van hnn loon. Er zjjn huisvaders, die hun gehele kinderbijslag in de voetbalpool steken'. De politie is dc laatste tijd dan ook overstelpt met klachten van huismoe ders, die door de gokzueht van hun echt genoten in grote moeilijkheden verkeer den. Mr Van Buuren zei. dat men na de afwijzende beslissing van de minister van justitie op verzoeken om toestem ming tot het exploiteren van voetbal- pools en de te dezer zake gevallen ver oordelingen had mogen verwachten, da,, de pool-exploitanten hun bedrijf zouden staken. Gebleken is echter, dat. zij zich noch aan de ministeriële opvatting noch aan de rechterlijke vonnissen iets gele gen laten liggen. Op alle mogelijke wij zen pogen zij door de mazen van juri dische net te glippen en ju<stitie en po litie ten aanzien van hun werkeiijKe doeleinden en feitelijke werkmethoden om de tuin te leiden. De exploitant van „Een-nul", de groot ste voetbalpoolonderneming in 'ons lano is b.v. reeds zes maal wegens overtreding van de Loterijwet veroordeeld. Na zijn laatste veroordeling op 1 Maart j.l. beeft deze exploitant, de heer W van der L. te Den Haag bekend gemaakt, dat hij voortaan in onbeperkte mate gratis deel nemingsformulieren zou uitreiken aan hen die aan zijn voetbalpool wensten mee te doen. Daarvoor reikte hij slechts een maal in de week gratis deelnemingsfor- muiieren uit. Degenen, die Een-Nul-deson danks kochten, werden geacht te weten, dat zij ook gratis in de voetbalprijsvraag zouden kunnen mededingen. Deze werkwijze druist echter ook in tegen de bepalingen van de Loterijwet, aldus mr Van Buuren De kantonrechter in Den Haag heeft namelijk in zijn von nis tegen „Een-Nul" overwogen, dat een voetbalpool, ook met de mogelijkheid van gratis deelneming 'n overtreding van de- Loterijwet oplevert. Mr Van Buuren haalde in dit verband nog een vonnis aan van de kantoreehter te Alkmaar, enige jaren geleden gewezen, waarin ge zegd werd, dat een niet goedgekeurde loterij onwettig is. zelfs indien een groot aantal van de deelnemers er gratis aan meedoet. Het optreden van de politie heeft zich niet uitsluitend beperkt tot zoekingen bij vertegenwoordigers van vpetba'l- poolondernemingen In Venlo Ensche dé en Delft werd een ïnval gedaan in de drukkerijen van een drietal sport kranten („Marathon". „Het Oostelijk Sportblad" en „Sport-Sportwereld") In deze bladen publiceerde de voetbal pool-onderneming „Een-Nul" regelma tig in advertentievorm de uitslagen en winnaars van de in het weekblad „Een- Nul" afgedrukte voetbalprijsvraag. De politie nam in 'de drukkerijen het ge reedstaande zetsel voor de advertentie van „Een-Nul, welke Maandag a.s., in de drie sportbladen zou worden afge drukt. in beslag Tegen de drukkers is proces-verbaal opgemaakt wegens openlijke bevordering van overtreding van de loterijwet. Mr Van Buuren verklaarde voorts, dat het op het ogenblik, gezien de enorme hoeveel matèriaal. die de politie in han den 's gevallen, n.og niet is te overzien, hoeveel verdachten naar aanleiding van deze actie voor de rechter zullen worden gedaagd Het onderzoek zal nog geruime tijd duren,mede doordat verscheidene deelnemers aan voetbalprijsvragen zich onder code-namen bij agentschappen heb ben laten inschrijven. De politie is reeds gestoten op „Hamlet" en. „Samson" en „Dalila". Accountants zullen deze week de in beslag genomen administratieve beschei den controleren. Het is niet onmoeeljk dat b\j enkele voetbaipoolondememingen nog andere overtredingen dan die van de Loterijwet zullen opduiken. Mr Van Buuren verklaarde zeer tevre den te zijn over het optreden van de plaatselijke politiekorpsen bij deze actie. „De slag kwam overal als een verrassing aan" zo zei hij en hij sprak tenslotte de hoop uit, dat het publiek door het optreden van de politie zal hebben ge leerd, dat er onaangename gevolgen verbonden kunnen zijn aan deelneming dan voetbalpools. De voetbalpoolexploi- tanten mogen er uit begrijpen, zo zei hij, dat de justitie niet langer met zich laat spelen". Ondanks dit optreden van de politie verklaarde een van de exploitanten gis teren reeds, dat hij toch met de pool zou doorgaan. In de laatste weken deden hij hem ge middeld 35.000 personen per keer mee Bij het begin van het voetbalseizoen was dat ongeveer 60.000 per week. samen zes kleinere vliegtuigen zullen vervoeren. Deze kleine vliegtuigen zullen gebruikt worden om een sterk nieuw in sectenpoeder „Aldrin", dat met succes in de Amerikaanse katoenvelden is gebruikt, te verspreiden. A: VelocitasZwartemeer 20 LeeuwardenFrisia 92 B: Enschedese BoysNEC 21 't GooiVitesse 12 HengeloHeracles 01 WageningenDOS 12 AjaxEnschede 22 AGOWDWS I—0 C: DWV—ADO 1—0 VSV—Haarlem 2—8 ROH—Blauw Wit 0—2 D: LongaXerxes 52 De BaronieEmma 34 FeijenoordWillem II 12 TSC—NAC 0—0 NOAD—Sparta 1—3 RBC—BW 3—G ,E: EindhovenVW 00 Sp EmmaBleyerheide 02 ChèvremontLimburgia 07 BrabantiaHelmondia 40 SittardiaMaurits 21 Het blijft alsmaar sukkelen met de export van onze tuinbouwproducten, speciaal naar Duitsland. Niet alleen wanneer dit buurland evenals trou wens ook België en Frankrijk de im port tussentijds stopzet, zodra de binnen landse markt dreigt, maar ook bij tijd en wijle, wanneer minder exportlicenties worden toegestaan. En het verlenen van dergelijke licenties pleegt nu eenmaal niet zonder talmen en dralen te gaan. Vandaar dat eeuwige, maar overigens begrijpelijke, gesukkel met de export, speciaal van onze groenten, waardoor aan onze tuinbouw onherstelbare schade wordt berokkend. Want het gaat door gaans om spoedig aan bederf onderhevige producten. De vorige week heeft men kunnen Ie- zeth dat de export naar Duitsland bij gebrek aan importlicenties was stopge- rfrr„Sturende dit weekeinde heeft de U.JS.L.S., onder leiding van onze minister van Buitenlandse Zaken, een grote acti viteit, ontwikkeld, met als resultaat, dat aan Duitsland voor de maand April voor 30 millioen dollar aan nieuwe importli centies werd toegestaan. Dit bedrag komt natuurlijk niet geheel aan Neder land alleen ten goede. Mededingers zjjn Denemarken, IJsland, Noorwegen Grie kenland, Turkije, Zwitserland en Oosten rijk. Maar wanneer wij minister Stikker mogen geloven, zal aan Nederland het grootste part toevallen. Het valt natuurlijk moeilijk te zeggen, hoe groot dit deel zal zijn en wat dit voor onze totale uitvoerbehoefte zal beteke nen. Zeker is wel, dat de komende maan den in dit opzicht uitermate belangrijk zijn. Intussen is de conferentie gedurende het afgelopen weekeinde, waarbij ook minister Van den Brink tegenwoordig was, nog om een andere reden vrucht baar geweest. „Het is vrijwel zeker", aldus deze bewindsman „dat deze week nog de groentenexport doorgang kan vinden, waarbij vooral Engeland toe gezegd heeft, ons te zullen helpen". Of wij met deze toegezegde hulp van Enge land erg gelukkig moeten zijn. zal moeten worden afgewacht. Met Engeland gaat het gewoonlijk zo, dat het door anderen te helpen, zichzelf het meest helpt. In dit opzicht heeft de Nederlandse land- en tuinbouw nogal enige ervaring in de af gelopen jaren gehad. De onderhandelaars, die deze week in Londen met hun ge sprek zullen beginnen, zullen er goed aan doen, niet al te snel in te gaan op de betoonde toeschietelijkheid van de Engelsen. Want dat de prijzen heel wat lager zullen liggen, dan die in Duitsland berekend werden, daarvan zijn wij wel overtuigd. Maar dat behoeft- niet in te houden, dat tegenover de voordelen, die Engeland uit de feitelijke situatie put, al te grote nadelen voor Nederland moeten staan. Op ile ,.Roma", liet schip, dat in charter voor de Nederlandse regering Ambonese ex-K.N,I.L.-militairen uit Indonesië naar ons land heeft vervoerd, is vanmorgen te Rotterdam beslag gelegd door de deurwaarder L. C. Breedveld. Dit geschiedde op verzoek van de New-Yorkse agenten Simpson, Spencer and Young van de maatschappij, waarvoor het schip vaart, de Compania Naviera San Miguel S.A. te Panama-City in Panama. Men zou van deze maatschappij een bedrag van 12.685.75 te vorderen hebben. De agenten in New Vork hebben ge ruime tijd op betaling gewacht en zijn er tenslotte toe overgegaan beslag te laten leggen op het schip. De president van de rechtbank te Rotterdam, die voor de inbeslagneming toestemming moet geven, heeft het bedrag dat betaald moet worden vastgesteld op 55 000. De heer Breedveld heeft zich vanmor gen aan boord van de „Roma" begeven 'en de kapitein, de heer Alfredo Landim. om betaling gevraagd. Toen deze te ken nen gaf dit niet te kunnen doen, Is ei Zondag is het onder Panamese vlag varende schip „Roma" aan de Lloyd- kade te Rotterdam gearriveerd. Dit was het derde schip, dat Ambonezen naar ons land voerde. Aan boord wa ren 650 mannen, 150 vrouwen, 104 kin deren boven 1 jaar en 19 babies. Ook waren er nog 6 verstekelingen aan boord. Hedenochtend te half acht begon de ont scheping. Naar .wij vernamen heeft de „Roma" een uitstekende reis gemaakt, begunstigd door goed weer, hoewel men toch wel last van zeeziekte heeft gehad. De mannen hadden nachtverblijf in de zes ruimen, terwijl de vrouwen en kinde ren in 75 hutten verblijf hielden. beslag gelegd op het schip. Er werd een bewaarder aan boord gesteld. De normale gang van zaken bij een betekening is. dat een .of andere maat schappij een garantiebedrag vastzet, zo dat het schip weer kan varen. Het stil leggen van een boot brengt namelijk veel grotere kosten mee. Of dit met de 5710 ton metende „Roma" eveneens het geval zal zijn, is nog niet bekend. De agent te Rotterdam, Dammers- en Van der Heide's Scheepvaart- en Handels bedrijf. kon ons hierover nog geen in lichtingen verstrekken. Binnen acht da gen moet er thans volgens de wet een dagvaarding tot betaling worden afgege ven. In verband met lopende geruchten, als zou de maatschappij van de „Roma" fail liet zijn (in welk geval natuurlijk geen enkel bedrijf een garantiesom zal willen vastzetten), is het de vraag, of het -chip, dat vanmiddag reeds weer zou vertrek ken. wordt vrijgegeven. Wij vernamen tenslotte nog, dat de maatschappij voor de reis in charter van Indonesië naar Nederland, van onze re- ffering nog een bedrag van een half mil lioen gulden te vorderen zou hebben. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Zaterdag bekend ge maakt, dat een nota aan de Sovjetam bassadeur is overhandigd, waarin de V.S. de onmiddellijke teruggave eisen van de 672 schepen, die Amerika tijdens de oorlog aan Rusland heeft geleend! Met betrekking tot de Russische klacht, dat 556 schepen versleten en voor het grootste deel ongeschikt waren voor het varen in volle zee, hebben de V.S. op nieuw verzocht dat hun vertegenwoordi gers zou worden toegestaan alle onbruik bare schepen te onderzoeken. Politic-agenten hielden Zaterdag dc wacht, toen „verhuizers" uit het hoofd kantoor van „Een-Nul" de In beslag ggnornen bescheiden meenamen, In dc Stichting voor de Landbouw ia tussen werkgevers en werknemers over eenstemming bereikt over het toepassen van de recente maatregelen tot loonsver hoging in akker- en weibouw en veehou derij. Dienovereenkomstige adviezen zullen naar de provinciale organisatie worden gezonden. In de provincies moeten de contracten getekend worden. Voor de tuinbonw Is, zoals reeds gemeld, dispen satie ten aanzien van deze loonsverho ging b« de rijksbemiddelaar, aange vraagd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1