Arbeider en l kindschap Gods Mens als uitgangspunt van werkgeverscongres asr'ja?** mm Goede en reële resultaten in Buenos Aires Ferm Plesman vooruit met luchtvaart trok gedurfde lijnen op pilotencongres TRUMAN berispt Mae Arthur Er is maar één met Rome verbonden priesterschap De H. Vader ontvangt primaat van Polen V oortgezette prijsdaling van wol Gezag moet er zijn zowel in de kerk als in de politiek NIEUWE DAG VAN ONVRUCHT- BAARHEID Koningin en Prins naar Luxemburg v. Dinsdag 10 April 1951 DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN Prof. Albregts pleit voor zeker aandeel in de winst Verse haring Besprekingen over lonen en prijzen Agrarische uitvoer naar W est-Duitsland hervat Prins Bernhard geheel hersteld Invoervergunningen en bespoediging der levering van spoorwegmateriaal Master-pilots op grote vliegtuigen Weer 2500 Nederlan ders naar Canada Rus Gromyko gromde weer Mondelinge boodschap aan Tokio Zeer langdurig onderhoud Opslagplaats voor atoombommen in Lybië? Sovjet troepenconcen traties op vele plaatsen Arbeidstijd op de nationale feestdag Amerikaanse kopers bleven uit Radioverenigingen opnieuw in liet gelijk gesteld Havenstaking te Londen De f 50.000 er uit WEERBERICHT l oorlopig hoofdzakelijk groente en uien Toekomst het belangrijkste Rem op de luchtvaart ,Castelbiancoassisteert de „Volendam" A. EN B. Moedige rede van Mgr Wyszynsky eerst thans bediend Slechts één priesterschap Perscampagne „Wij verkeren in groot gevaar" "X De verwachting, geldig van heden- tot morgen avond, luidt Nu en dan flinke opklaringen, maar vooral aan vankelijk ook enkele buien. Krachtige tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord-West en Zuid- West. In de nanacht voornamelijk op tegen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Mor gen overdag iets minder koud dan vandaag. Woensdag 11 April: Zon op 5.55 uur, onder 19.29 uur. Maan op 7.29 uur, onder 0.49 uur. HIEDAM Op de conferentie, die momenteel in Oxford wordt gehouden door de inter nationale van katholieke werkgevers zijn tot dusver een aantal voordrachten ge houden, die zeer de aandacht hebben ge trokken. De bijeenkomst is tot dusverre zeer geslaagd en het stemt hoopvol in dien men een zo groot aantal gelijkge stemde industriëlen uit de Westeuropese landen zich ziet verdiepen In de bespre king van de vraagstukken, die samen hangen met het ondergeschikt maken van de economie aan de mens, het tot stand brengen van een economie hu- naine. Dit is te merkwaardiger indien men de onderwerpen ziet, die tot dusverre zijn besproken: consumptie en behoefte, het winststreven, de financiering van de' on derneming, de rol van het particulier initiatief. Hoe gemakkelijk zou. de behan deling van dergelijke onderwerpen in deze kring niet kunnen leiden tot zeer verantwoorde, doch eenzijdig economi sche probleemstellingen. Het bleek echter Integendeel, dat alle sprekers de mens als uitgangspunt had den genomen van hun beschouwingen. Enerzijds werd de arbeider niet gelijk gesteld met de factor arbeid in het pro ductieproces. Integendeel, op basis van zijn kindschap Gods werd het volwaar dige mens-zfln van de arbeider gebruikt voor de beredenering van zijn positie- Dus niet op grond van de vaak vage eisen, die voortspruiten uit de moderne bedrijfssociologische begrippen zoals „human relations". Anderzijds valt het niet te verwonderen, dat ook het mens zijn van de ondernemer in het licht werd gesteld en dat op grond hiervan winst streven en particulier initiatief werden beredeneerd. Voordracht van Prof. Albregts Prof. dr A. H. M. Albregts, zoals be kend tot zijn benoeming tot minister secretaris-generaal van de organiserende Uniapac hield een voordracht over de financiering van de onderneming. Na gewezen te hebben op het belang van gezonde kleine en miadengrote on dernemingen en de gevaren, die van de zijde der zeer grote kunnen optreden, wees hij op het belang dat de Marshall- j hulp in de afgelopen jaren voor de in- dustrie-fin^/iciering heeft gehad. Het be houden van een redelijke levensstan daard naast het op peil brengen van de Investeringen kon alleen geschieden dank zij de Amerikaanse hulp. Spreker achtte de zelffinanciering een van de belangrijkste factoren voor een gezonde ontwikkeling van de industrie. De omvang van de onderneming kan te -root worden om het familiale karakter te bewaren, doch hiernaar moet toch zo lang mogelijk worden gestreefd. Geen recht op de reserves van arbeider albregts stelde de vraag aan de He arbeiders recht hebben op de ?«rrvi« die zH hebben helpen vormen. - j- pauselijke documenten recht geen sprake zon k™1"® Zonder diep op het probleem in te willen gaan, meende hij toch de kunnen stellen, dat het hier een kwestie van sociale rechtvaardigheid betreft. Vanuit dit gezichtspunt meende hij dat onder de huidige omstandigheden een evolutie zou dienen te worden begunstigd, die de arbeiders op enigerlei wijze zou kunnen doen delen in de reserves. Vooral de grote ondernemingen zouden voor dit doel zeer geschikt zijn. Hij dacht aan oplossingen als het Franse plan-Jousset, maar ook aan bouwfondsen e.a. Sprekende over de invloed van de be lastingen op de onderneming wees prof. Albregts erop, dat deze nimmer een zo danig peil mogen bereiken, dat de par ticuliere financiering er onmogelijk door wordt gemaakt. Het tekort aan risico dragend kapitaal was naar zijn memng hieraan voor een belangrijk deel te wijten. Niet alleen de belastingtarieven, maar eveneens het fiscale winstbegrip en herkapitalisatie-vraagstukken spelen hierbij een rol. Het algemeen belang wordt bij de fi nanciering bet beste gediend, indien de beschikbare kapitalen vrijelijk kunnen stromen naar de meest voordelige inves teringen. Ondanks het gevaar voor „Fehlinvestierungen" vindt de indus trialisatie zo het meest efficient plaats. Daarbij is het uiteraard zeer wel moge lijk, dat de overheid een controlerende functie uitoefent. De IJm 75 heeft in IJmuiden 535 kisten verse haring aangevoerd, waarvoor f 8933 werd besomd. Hetwas de gezamenlijke vangst van vier schepen, die op 31 Maart ter visserij waren getrokken. De notering beliep 13-23 gulden per kist van 50 kilo, naar kwaliteit. Dit is niet de nieuwe ha ring, die in het voorjaar wordt binnen gebracht, doch verse haring zonder hom of kuit. de ge- Gisteren is onder leiding van minister-president een bespreking houden tussen een delegatie uit de mi nisterraad en vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid. De bespreking had betrekking op de vraagstukken be treffende prijzen en lonen. De discussie zal begin volgende week worden voort gezet. De bemiddelings-commlssie van de Or ganisatie voor de Europese Economische Samenwerking te Parijs, welke in ver band met de betalingsmoeilijkheden van West-Duitsland is ingesteld, heeft, zoals reeds gemeld, besloten, een bedrag van $1 millioen aan Nederland beschikbaar te stellen voor de uitvoer van aan be derf onderhevige voedingsproducten naar dit land. Deze uitvoer zal dus hoofdza kelijk betrekking hebben op groente en uien. De Westduitse grens zal voor deze producten geopend worden zodra de douane uit Bonn dienaangaande instruc ties heeft ontvangen, hetgeen in de loop van Dinsdag 10 April 1951 wordt ver wacht. Zoals bekend is voor de maand April een bedrag van 30 millioen beschik baar gekomen voor import in Duitsland, hetwelk door de bemiddelingscommissie in overleg met belanghebbenden ver deeld zal worden ten behoeve van de daarvoor in aanmerking komende lan den. Het reeds genoemde bedrag van 1 millioen is in anticipatie aan Nederland beschikbaar gesteld, over het resterende aan Nederland toekomende aandeel in de te verdelen 30 millioen, zal deze week nader worden onderhandeld. Maandagmiddag heeft H. M. Koningin Juliana de plechtige verenigde vergadering van de beide afdelingen der Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen in het Trippenhuis te Amsterdam bijgewoond. De laatste maal, dat een regerende vorstin deze zitting bijwoonde was in 1904, toen H. M. Koningin Wilhelmina er bij tegen woordig was. V. l.n. r. dr J. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Noord-Holland; minister Rutten, H. M. de Koningin, prof. dr A. Kluyver, voorzitter van de afd. Natuurkunde van de Akademie mr A. de Roos, wnd burgemeester van Amsterdam. Deze portretbuste is werk van de jeugdige beeldhouwer nrry Stump. Het beeld is te bezichtigen in de boekhandel W inants te Heerlen waar de kunstenaar tezamen met de schilder ean Vichoff en de glazenier Broeder Cosmos Tap O.F.M. ge durende deze maand een expositie houdt. Z.K.H. Prins Bernhard is thans geheel hersteld van de lichte aanval van bronchitis, welke liem de laatste dagen van zijn verblijf in Argentinië's hoofdstad heeft gedwongen veelal het bed te houden. Gistermorgen maakte hij een wandeling door de drukste winkelstraten van Buenos Aires en de bevolking, welke hem herkende van de foto's in de kranten was enthousiast. Vandaag vertrekt Z.K.H. met zijn gevolg per vliegtuig naar an iago, de hoofdstad van Chili en hij gevoelt zich naar zijn eigen zeggen ge ïeei tit voor dit nieuwe bezoek, dat uiteraard weer veel vermoeienissen met zich zal brengen. Prinldee™nom"ehênbfteMhe,d hee,t vrnrden Men verwacht nog dezer dagen die voor ons land t"prekln«:en gevoerd, de opening van een crediet. Met de le- Onder meer bereik JA","1 kunnen "J" vering zal tegen het einde van dit jaar verlenging van belanilni, ,onn"ddenUlce ecn besin wordcn gemaakt. De aflevering i-.*"-"*"S2S" 'uvoervergun-zal met zes rijtuigen per week geschieden. vruchteloze besprekingen X vevi^d 1 lT U? Werkspoor Van Argentijnse zijde stelde V' i verklaarde, dat deze bespoediging van de belang in de onderzeeërs, «ue f*"* laken inderdaad aan de persoon- iandse werven vervaardigd worde,, p !IJ bemoeiingen van de Prins te dan- order hiervoor moet tot de mogeHikhe kCD den gerekend worden. Als de voortekei nen niet bedriegen, zal het bezoek bil" dragen tot het in evenwicht brengen van de Nederlandse handelsbalans «net Ar gentinië, zo verklaarde Z. K. H. In verband hiermede mag als positief resultaat worden gezien, dat de Prins er in geslaagd is de levering van spoor- wegmateriaai van Werkspoor ter waarde van 200.000.000 gulden te bespoedigen. Een handelsverdrag had reeds in de levering voorzien, doch er waren moei lijkheden gerezen by de ondertekening van het desbetreffende decreet. Na een bespreking met president Peron had deze laatste persoonlijk geïntervenieerd en het decreet zon nog gistermiddag getekend Uit dertien landen zijn in Amsterdam piloten „geland" om daar in hotel de l'Europe gedurende vier dagen ai de problemen te bespreken, die zich voor doen tussen de stuurknuppe! en het fauteuiltje by de haard thuis. Dr. Plesman, die zeide, goed op de hoogte te zijn van de vreugden, zorgen, moei lijkheden en gevaren van het piloten- leven, legde grote nadruk op de ver antwoordelijkheid, die op de vlieger rust. Een verantwoordelijkheid, waar tegen deze slechts zal zijn opgewassen, wanneer hij bedenkt, dat Gods hand hem in de uren van gevaar zal leiden. „Kijk niet naar vandaag! Het werk voor vandaag is niet zo belangrijk als dat voor de toekomst. Discussie over wat al geregeld is, is zinloos. Vraagstukken, die thans opdoemen en voor de toekomst van de luchtvaart van belang kunnen zijn, moeten worden behandeld in een progressieve geest". Dr Plesman zette deze woorden kracht bij door onmiddellijk erop in grote trekken de ontwikkeling weer te geven, die de luchtvaart z.i. zal door maken. Snellere en grotere toestellen. Gro tere differentiatie in het aantal typen. Zeker 1000 procent stijging van het luchtvrachtvervoer. Binnen tien jaar geperfectionneerde en economisch-ver. antwoorde helicoptères en tenslotte atoomvliegtuigcn. Ondanks de overheid, de maatschappij en zelf envaak ook de piloten, die de luchtvaart remmen, laat deze zich in haar evolutié niet tegenhouden. „Nooit mogen de piloten zich het verwijt kun nen maken, deze ontwikkeling te hebben geremd. Wij moeten de vrijheid in de lucht, de liberalisatie van de luchtvaart bevorderen. De Iuchtoceaan verbindt alle volkeren en de liberalisatie, die de K.L.M. 's werelds meest internationale lucht- rederjjde helft van haar piloten is niet- Nederlands! nastreeft, zal over de gehele wereld het luchttransport doen toenemen". Dr Plesman gewaagde ook van het probleem der gepensionneerde piloten Het is voor de luchtvaartmaatschap pijen niet altijd mogelijk deze mannen, die op ongeveer 50-jarige leeftijd ge- pensionneerd worden en dan eigenlijk nog in de kracht van hun leven zijn, aan het werk te houden. Overwogen wordt de positie in te stellen van „master Pilot", die op grote vliegtui gen het verantwoordelijke werk kan doen zonder zich met het besturen zelf bezig te houden. Hiervoor zouden de oudere ervaren piloten, die thans met pensioen gaan, kunnen worden inge schakeld. De president van deze vierdaagse con ferentie van de International Federation of Air Line Pilots Associations (Ifalpa), Captain B. Vickerstaff, beloofde dat de vergadering de goede raad van dr Ples man ter harte zou nemen en een open oog zou hebben voor de toekomst. Hij dankte de heer Backer, directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst, die de conferentie namens minister Wemmers gisterochtend had geopend. Deze had de hoop uitgesproken, dat op deze bijeen komst de belangen van de luchtvaart evenzeer behartigd zouden worden als de persoonlijke. Zaterdag a.s. zal de „Volendam" van de Holland Amerika-lijn voor haar derde emigrantenreis van Rotterdam naar Ca nada vertrekken. Ongeveer 1550 perso nen, van wie 550 kinderen beneden de 12 jaar, zullen dan de reis naar Quebec aanvangen. Evenals de vorige keer gaat er weer een groep militairen mee voor een verdere opleiding in Boston. Verder zullen met de „Volendam" No ren, Duitsers, Belgen, Fransen, en en kele staténlozen, in totaal circa 65 per sonen, reizen. Er gaan veel grote gezinnen mee en op «ie passagierslijst komen veertien tweelingen en een drieling voor. De vraag naar emigrantenpassage is dit jaar groter dan het vorige jaar, zodat de beschikbare ruimte tot en met Juni reeds is volgeboekt. Het schip wordt op 23 April in Canada verwacht. Op 25 April waarschijnlijk zal het Italiaanse s.s. „Castelbianco", dat bij het troepenvervoer uit Indonesië zijn sporen reeds heeft verdiend en binnenkort met Ambonese militairen in Nederland wordt verwacht, met ongeveer 1000 emigranten van Rotterdam vertrekken naar Quebec Het sohip is voor deze reis door de Ned. regering gecharterd en de H. A. L. zal als hoofdagente optreden. De „Castei- bianco" zal op ongeveer 4 Mei in Ca nada arriveren. ZOALS MEN HEEFT kunnen lezen, is de justitie overgegaan .of een ingrij pende actie in haar strijd tegen de voetbalpools, waarbij de invallen zich over verschillende steden uitstrekten. Veel materiaal werd in beslag genomen en heel wat personen zijn voor verhoor aangehouden. Het valt nog niet te zeggen, hoeveel verdachten zich tenslotte voor de rechtbank te verantwoorden zullen heb ben, doch het heeft er alle schijn van, dat de rechterlijke macht ditmaal hard wil toeslaan. Wij willen hier thans niet op de eerste plaats dieper ingaan op de kwestie van de voetbalpools uit maatschappelijk en so ciaal oogpunt. Het feit, dat volgens ver klaring van een justitieel ambtenaar een aanzienlijk deel van het weekloon der deelnemers vergokt wordt en er huisva ders zijn, die zich niet ontzien om de hele kinderbijslag in de pools te steken, doet toch wel begrijpen, dat o.m. de vorige en ook de huidige minister van Justitie af wijzend staan tegenover de voetbalpools. Wij vinden het vooral ontstellend, dat er huisvaders zijn, die het geld van de kin derbijslag, hetwelk toch bestemd is voor voeding en kleding van hun kinderen, opmaken aan dit gokspel. Wanneer men dan soms zou willen beweren, dat men een kansje waagt juist ten bate van zijn kinderen, zouden wij willen opmerken, dat de zekerheid van wat men heeft te prefereren valt boven het onzekere van wat men misschien, maar dan heel mis schien, kan krijgen. Heeft men verloren, dan is men het geld kwijt en komen de kinderen tekort! En gezien het onloochenbare feit, dat nu eenmaal het aantal winnaars steeds veel kleiner is dan dat van de verliezers, doet bij voorbaat vast staan, dat bij elke pool kinderen het slachtoffer worden van de jacht door de vaders op een prijsje. Zelfs zij. die. gelijk wij. niet tegen elke loterij zijn. zullen het bedrijf van de voet balpools toch wel te gortig vinden. En het optreden van de overheid tegen uitwassen behoort tot haar plicht. De justitie is daartoe thans overgegaan. Maar nu zij A heeft gezegd, zal zij ook B moeten zeggen. Dus de actie effectief doen zijn! Halverwegen blijven staan, zou dit optreden een tegenovergesteld effect doen hebben dan bedoeld werd. Het gaat hier niet zozeer om het pres tige van het gezag dan wel om het gezag van het gezag, hetwelk geschaad wordt, wanneer het gezag zijn gezag niet kan doen eerbiedigen. En grote maatschappelijke en sociale belangen èn de welvaart van gezinnen en het welzifn van de kinderen staan op het spel. ANALYST De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der grote vier te Pa rijs, hebben Maandag hun agendabespre kingen voortgezet. De zesde week van de conferentie zette tn met „een slechte dag" welke volmaakt onvruchtbaar verliep. Geen der partijen diende nieuwe voorstel- Op uitnodiging van de Groothertogin van Luxemburg en Prins Felix zullen H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard 'n Juni a.s. een officieel bezoek brengen aai> het Groothertogdom Luxemburg. Belga noemt als data van dit bezoek 19, 20 en 21 Juni. Volgens welingelichte bron heeft Tru- man e,r °P gewezen, dat hij MacArthur al meer dan eens had verzocht geen politie ke verklaringen af te leggen. Desondanks was hij daarmee voortgegaan. Truman kon deze houding niet langer door de vingers zien met het oog op de invloed er van op Amerika's bondgenoten. en, en Maandagmorgen heeft Z.H. Paus Pius XII de heide Poolse bisschopp gr ep an Wyszynski, aartsbisschop van Gnesen en Warschau cu nmaa van - olen. alsmede Mgr Michael Klepacs, bisschop van Lodz, ie 5 oor mn „a --limina" bezoek in Rome vertoeven, in audiëntie on vaneen, n een omlerhoud, dat zeer lang duurde, bespraken de H. Vader en de beide Poolse bisschoppen de godsdienstige situatie in Polen, Het is bekend, dat het bezoek De Amerikaanse minister voor het le ger, Frank Pace, die gisteren in Tokio is aangekomen, heeft volgens gewoonlijk betrouwbare kringen een mondelinge boodschap van president Truman aan ge neraal MacArthur overgebracht, waarin de generaal wordt opgedragen zich verder te onthouden van politieke uitspraken over Korea. Naar verluidt heeft Truman MacArthur niet met terugroeping en evenmin met disciplinaire maatregelen gedreigd. Hij heeft hem echt©r meegedeeld, dat de po- sitie van de generaal precair is geworden als gevolg van zijn verklaring, waarin hij een volledige oorlog tegen China voor stelde als China niet tot een regeling in zake Korea wilde komen en dat hij hem niet kon blijven steunen als hij „interna tionaal stormcentrum" bleef in deze kri tieke tijd Amerikaanse republikeinen, die Mac Arthur steunen, zullen vandaag in het huis van afgevaardigden een resolutie indienen, waarin wordt voorgesteld, dat president Truman, als opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten, ge neraal MacArthur instructie zal geven naar de V. S. te koinen om aan het Con gres verslag uit te brengen over de oor log in Korea. De republikeinen willen op deze manier de generaal een kans geven het Verloren vertrouwen te her winnen; daarmee zou tegelijkertijd pre sident Truman een politieke nederlaag sijn toegebracht. De resolutie maakt weinig kan» V3n IVtcrr Wyszynski aan Rome niet alleen met toe stemming van de regering van Warschau geschiedt, maar ook met die van Moskou Wat de bedoelingen van de communisten bij deze toestemming zijn, is nog niet dui delijk Zij is er in geen geval aan te danken, dat Mgr Wyszynski zijn toe stemming zou hebben verleend voor de benoeming door de Poolse regering van administrators voor de bisdommen in het door Polen geannexeerde Duitse gebied, want dit door vele persbureaux en dag bladen verspreide bericht is van alle waarheid ontbloot. Sedert de laatste elf jaren zijn de leden van het Poolse Episcopaat slechts zelden in de gelegenheid gesteld hun bezoeken „ad limina" te Rome te doen. V an de 75 bezoeken, die in deze tijdsperiode hadden moeten worden volbracht, zijn slechts ze ven Poolse bisschoppen in Rome geweest. Het laatste bezoek was dat van Kardinaal Sopieha, aartsbisschop van Krakau, in de lente van het Heilig Jaar 1950. Naar eerst thans, bij het bezoek van Mgr Wyszynski bekend wordt, heeft deze naar aanleiding van de priesterwij dingen in de vasten een boodschap gericht tot de clerus, waarin hij op de noodzaak van eenheid onder de geestelijkheid wijst. Met de groot ste nadruk herinnert de Poolse Pri maat er aan, dat slechts in eensgezindheid en onverbrekelijke eenheid met de Paus, de Opvolger van Petrus, de geestelijkheid haar apostolische werkzaamheid kan uit oefenen. „Wij leven in een tijd van bui tengewoon grote verwarring. Wij leven in oen tijd van verschrikkelijke kerkvervol ging. In onze twintigste eeuw, die de vrij heid van de wereld en de vrijheid van het geweten verkondigt, zijn er landen en sta ten, die de bisschoppen van hun geeste- hjke autoriteit beroven en de priesters in de gevangenis werpen". Met de grootst mogelijke duidelijkheid verwerpt Mgr Wyszynski iedere mogelijk heid tot een schisma en brandmerkt de TUÏUn "hie, buitengesloten buiten de Christelijke eenheid op onwettige wijze zich een geestelijk gezag aanmatigen en plaatsen hebben bezet, die door de ge vangenneming van bisschoppen en pries- a J-vri-igekomen. De vijanden van de godsdienst sparen zich geen moeite, om te ti achten van de priesters fanatieke pro pagandisten der nieuwe orde te maken. De dienaren Gods moeten (volgens de plan nen van het materialistische systeem) tot slaven van politieke doeleinden worden gemaakt". „De Katholieke godsdienst, die door Christus de Hogepriester is gesticht, kent slechts één enkel Priesterschap. Alle an dere sjjn geen herders, maar wolven! Het priesterschap der Katholieke Kerk is aan Rome gebonden Daarom mag men slechts naar zulke priesters luisteren, die hun ge zag van een Katholieke bisschop hebben ontvangen en in eenheid met de Heilige en Apostolische Stoel zijn verbonden". „Op deze aarde is er geen enkele auto riteit, die het bovennatuurlijke gezag van Christus, van Diens Plaatsbekleder de Paus, en van zijn afgezanten de bisschop pen, kan vervangen! Men kan nu onze woorden bars en ruw vinden zij zijn inderdaad streng en bitter maar zij zijn nu eenmaal aan onze tijd aangepast. En deze tijd eist van ons, dat wij zonder op houden het ware geloof in God verkondi gen. Want alleen dit Godsgeloof kan onze wereld nog redden!" Als reactie op deze woorden hebben de communisten ogenblikkelijk een heftige perscampagne ontketend. In al deze pers commentaren wordt verkondigd, dat de regering van de volksdemocratie de door de bisschoppen vervolgde „patriottische priesters" zal beschermen en het niet zal toelaten, dat de lagere geestelijkheid het slachtoffer van dergelijke chicanes zou worden. Uit de perscampagne blijkt weer duidelijk hoe ook hier de communisten, evenals in andere landen achter het IJze ren Gordijn, trachten een wig te drijven tussen de hogere en lagere geestelijkheid Dit vormt een der programmapunten in de strijd tegen de Kerk: scheiding tussen gelovigen en geestelijkheid, splitsing tus sen de hogere en lagere geestelijkheid. len in. De besprekingen concentreerden zich opnieuw op de kwestie der vermin dering der bewapening, op welk thema Gromyko weer eens 'n langdurige pro- pagande-rede bouwde. Parodi, de Franse afgevaardigde, zei, dat Gromyko al het mogelijke had gedaan om de breuk te vergroten en dat hij in zekere mate hierin was geslaagd. De plaatsvervangers zullen hedenmid dag weer bijeenkomen. Onverwachts is Charles Bohler, eer ste adviseur van prof. Jessup, naar de V.S. vertrokken, ton einde besprekin gen te voeren met minister Acheson. Dit werd als de belangrijkste gebeurte nis van gisteren beschouwd. Waarne mers meenden dat het bezoek aan Acheson mogelijk een wending aan het verloop der conferentie zou geven. Men nam aan, dat Bohlen suggesties van Engeland en Frankrijk, om over de impassie heen te komen, met het State Department gaat bespreken. AT°Ab^mh"\Pa«U,0ze Optische blad „Al Ahram treffen de drie Westelijke grote mogendheden voorbereidingen voor het aanleggen van grote ondergrondse op. slagplaatsen voor atoombommen in Lybië Een Amerikaanse basis zal worden aan gelegd in de marmergroeven van Sidi Nassar, aldus het blad. terwijl de Franse militaire autoriteiten bezig zijn met de aanleg van bases in Fezzan Engeland en Amerika zouden nog onderhandelingen voeren over de aanleg van een weg Fezza naar West-Soedan. Het blad beweert, dat naar schatting 20 000 Libyeërs bij de uit voering van de Amerikaanse militaire projecten betrokken zouden zijn. De speaker van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, Sana Rayburn, heeft Maandag op een persconferentie gezegd, dat de Sovjet-Unie „op vele plaatsen" troepenconcentraties opbouwt. „Waar deze troepen worden samen getrokken, kan ik niet precies vertellen. Ik heb mijn inlichtingen echter uit de beste bron", aldus Rayburn. Hfl voegde aan deze mededeling toe: „Wjj verkeren in groot gevaar". Rayburn had tevoren een bespreking met president Truman. Hij heeft vorige week het huis van afgevaardigden mee gedeeld, datniet alle troepen, die in Mandsjoerije worden samengetrokken, Chinese troepen zijn, zonder de overige echter te identificeren. Het college van rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat het aan werkgevers is toegestaan op de nationale feestdag (5 Mei) voor zover het werk zulks toe laat, van 1 uur des namiddags af vrij té geven met behoud van loon. Deze vrije ureri zullen niet in mindering worden gebracht op de vacantie, waarop de werknemer recht heeft. Door het ontbreken van Amerikaanse kopers en de nervositeit van andere ko pers ten aanzien van de resultaten van de wolconferentie te Washington daalden de prijzen der grote wolsoorten op de Maan dag te Sydney gehouden veiling met wel 30 pet Wolmakelaars waren van mening, dat het hoofddoel van de conferentie, die op het ogenblik te Washington gehouden wordt is de prijzen omlaag te drijven, maar zij vertrouwen toch dat de Ver. Staten weldra de aankopen op de Austra lische markt zouden hervatten. Ook de prijzen van andere wolsoorten dan de grove daalden Maandag, waarbij dus de dalende prijsbeweging, die het eerst verleden week te Melbourne op de veilingen merkbaar was, werd voortgezet. Makelaars raamden, dat de prijzen van fijne merinowolsoorten met 15 pet waren gedaald vergeleken met ie prijzen te Sydney van 8 Maart j.l. De hoogste prijs, die voor super spinners warp werd be taald was Maandag 259 pence per pound tegen 293 pence op 8 Maart j.l. De veiling van schaapsvellen op de markt te Adelaide werd gisteren afgelast, nadat enkele partijen waren aangeboden. Oorzaak was het feit, dat er niet geboden werd. ï>e president van de Amsterdamse rechtbank, mr C. W. Thöne. heeft gister middag, uitspraak doende in het op 4 Anril behandelde korte geding, de vier .N ederlandse radio -omroepverenigingen die als eisende party de Stichting „Het Radioprogramma" hadden laten dagvaar den in het gelijk gesteld. Naar bekend, hadden de omroepver enigingen geëist, dat de Stichting op straffe van betaling ener dwangsom ge dwongen zou worden tot stopzetting van de uitgave van het weekblad „Het Radio programma", waarin de programma's der vier omroepverenigingen In verkort* vorm werden afgedrukt. In de overwegingen van het vonnis wordt vermeld dat sedert 1934 in een aantal korte gedingen door presidenten van verschillende rechtbanken de om roepverenigingen steeds in het gelijk zijn gesteld. Bij deze gedingen zijn de ver schillende presidenten steeds tot de con clusie gekomen, dat de radio-program- ma's beschermd worden door de Ned. Auteurswet en niet mogen worden be schouwd als nieuwstijdingen. In het on derhavige geval achtte de president van de Amsterdamse rechtbank het niet no dig af te wijken van deze vorige von nissen. weshalve hij de vordering van eiseres toewijst. Hij beval de Stichting in het door haar uitgegeven weekblad het. da-ukken van de Ned. radioprogram ma's in verkorte of onverkorte vorm achterwege, te laten en bepaalde, dat de Stichtig bij overtreding van dit bevel voor ieder uit te geven nummer f 10.000 aan de eisende partij als dwangsom zal moeten betalen. Het werk in de Londense havens lag gisteren bijna geheel stil doordat 8,000 havenarbeiders voor de zesde maai één dag in staking waren gegaan als protest te gen het feit. dat zeven arbeiders voor het gerecht gedaagd zijn, verdacht van het aanzetten tot een onwettige staking. In de 512e staatsloterij, 5e klasse, tiende Ijjst ls de f 50.000 gevallen op 17221.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1