Truman benoemt Ri opvolger ADENAUER heden TE PARIJS HOGERE prijsindexcijfers GEZINSVERBRUIK Go Gromyko en de kip Europese ijzerertsvoorziening Bedrijfsbonden bij de P.B.O.? Engelse volk moet er ook aan geloven s Groot tekort aan onderwijzer NG Mr Kropman luidde ongenadig de bel in de Eerste Kamer H Belastingverhoging aangekondigd Woensdag 11 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Onder dankzegging van ?fe.?e Ut moe8t nemen'n0K moei" de natie...» De levensloop van MacArthur foorstellen inzake bezettingsstatuut? Anno Santo-zender Gee 1 )i a 11 dj es meer op „Oldenbarnevelt" Staking in Zaanstreek breidt zich uit De Encyclieken herdenking Mgr Wyszynski ziek LAGEN „Het beest moet eerst gebraden" Prins Bernhard naar Chili In 1953 10 millioen ton tekort Commissie zal eerst rapport uitbrengen Ned. atoomdeskundi gen voor Oslo Zevenduizend vacatures 8 bij het L.O. WEERBERICHT V. President Truman heeft generaal Douglas MacArthur van al zijn bevelhebbersfuncties ontheven en luitenant-generaal Matthew Ridgway als zijn opvolger aangewezen. Truman zelf heeft deze belangrijke beslissing op een persconferentie meegedeeld. Hij zeide tot de slotsom te zijn gekomen, dat generaal MacArthur „niet in staat is van ganser harte zijn steun te geven aan de Ver. Staten en aan de politiek der Ver. Naties" en dat deze drama tische en betreurenswaardige maatregel daarom noodzakelijk was geworden. „Een der grootste generaals in de Amer. geschiedenis*' MacArthur*s opvolger naar Rome vertrokken hl Maart gestegen tot H7 (115) Het C.B.S. heeft thans pHisinil„x Jan. Febr. Mrt* Ook bij Yerkatle moeilijkheden Prof. Romme spreekt in het F eijenoord-stadion VOORSCHOT VAN 5 PCT. AAN GEMEENTEPERSONEEL DE RESERVE-TROMPET f De verwachting, geldig van heden- tot morgen- avond, luidt: Vannacht flinke opklaringen en op vele plaat sen nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuid- '"estelii ke ind. Donderdag 12 April: Zon od 5.52 uur. onder 19.31 uur. Maan op^8U3^uur, onder 1.54 uur. j NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MacArthur ontheven van alle bevel hebbers-functies Truman hield zijn persconferentie des nachts om 1 uur, opdat deze naar bereke ning zo veel mogelijk zou samenvallen met, het ogenblik, waarop generaal MacArthur te Tokio de order zou ontvangen, waarin hem het ontslag werd gemeld. De order van de president, die over het net van de legerverbindingen aan de generaal werd getelegrafeerd, luidde als volgt: „Tot mijn diep leedwezen Is het mijn plicht als president en opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten u in uw functie van opperbevelhebber der verbon den strijdkrachten, opperbevelhebber van het commando der Ver. Naties, opperbe velhebber in het Verre Oosten en bevel voerend generaal van het Amerikaanse leger In het Verre Oosten te doen vervan gen, „Gil draagt uw commando's met onmid dellijke ingang over aan luitenant-generaal Ridgway Gij hebt de bevoegdheid de noodzakelijke régelingen te treffen voor het volbrengen van reizen naar plaatsen, die gjj wenst te bezoeken. Mijn redenen voor uw vervanging zullen openbaar wor den gemaakt gelijktijdig met de overhan diging van deze order". Op zijn persconferentie wees Truman op de diepgaande verschillen tussen de verklaringen en handelingen van MacAr thur en de politiek van de Amerikaanse regering. Hij verweet de generaal, dat deze zich eigenmachtig op het terrein der politiek begeven had en daardoor de Plannen van Washington en van de lan den, jjie strijdkrachten in Korea hebben, "ad doorkruist: „Militaire bevelhebbers moeten zich laten leiden door de politiek en de richtlijnen der regering; in een tijd van crisis is deze overweging in het bij zonder dwingend", aldus Traman. De president legde er de nadruk op, dat generaal MacArthur in de geschie denis van de V. s. zijn plaats heeft ver diend „als een der grootste generaals, die het land gehad heeft". Truman voegde hieraan toe: „Wij zjjn hem grote dank baarheid verschuldigd en dit maakt® de De opvolger van MacArthur, generaal Ridgway is 54 jaar oud. Hij was tot toe opperbevelhebber van het achtste leger in Korea en heeft als zodanig de directe leiding gehad van de operaties. Nu hij zelf de taak van MacArthur over neemt, draagt hij het bevel van het acht ste leger over aan generaal James van Fleet. Douglas MacArthur werd op 26 Januari 1880 te Fort Little Rock in de Ameri- kaanste staat Arkansas geboren. Zijn va- der was militair en ook Douglas koos zich deze loopbaa.n. In 1903 verliet hij als tweede luitenant der genie zijn vader land en werd bij zijn vader op de Philip- P linen gedetacheerd. Met deze werd hij tijdens de Russisch-Japanse ooriog (1905) als militair waarnemer naar Japan ge stuurd en volbracht vele geheime mis sies naar andere landen in het Verre Oosten. In de eerste wereldoorlog vocht hij in Frankrijk (1917), werd driemaal gewond en keerde in Juni 1918 In de V. S. terug met vele onderscheidingen en een bevor dering tot brigade-generaal. Tussen de eerste en tweede wereld oorlog hervormde MacArthur de mili taire opleiding in de V. S. en was mili tair adviseur van de Philippijnse rege ring. In Juli 1941 werd hij door presi dent Roosevelt benoemd tot opperbevel hebber van alle Amerikaanse strijd krachten in het Verre Oosten. Japan's greep naar de macht in het Verre Oosten zette in met de aanval op Ridgway Pearl Harbor op 7 December 1941. Mac Arthur leidde de zeer moeiljjke strjjd, welke aanvankelijk een ongunstig ver loop had, en nadat hij in Juli 1945 de bevrijding van de gehele Philippjjnen nad kunnen melden, kon hij op 10 Augustus 1945 Japan de vredesvoorwaarden dicte ren, die op 2 September d.a.v. op het slagschip „Missouri" ondertekend wer den. Zijn benoeming als Supreme Com mander for Allied Forces in Japan werd in Juli 1950 gevolgd door die tot opper bevelhebber van de strijdkrachten der V. N. in Korea. Dit gebeurde, toen de Veiligheidsraad de V. S. machtigde in Korea een verenigd commando in te stellen. Duitse volk hoopt, na de misslag van een nationalistische politiek, op een tijdperk van vrede in een Europese federatie", aldus Adenauer. Heden wordt de Westduitse kanselier, dr Adenauer, in Parijs verwacht voor de laatste besprekingen over het plan- Schuman met de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Italië, Bel gië. Nederland en Luxemburg. Een groot aantal Duitse journalisten is reeds in de Franse hoofdstad aangeko men. Dr Adenauer, die te Parijs beschouwd I De Anno Santo-zender is naar Rome wordt als de leidende Duitse figuur van vertrokken. Een speciaal treinstel, be de Frans-Duitse toenaderingspolitiek, zou staande uit zes 20-tons wagens en de van zijn verbluf te Parijs gebruik willen enige z.g. kuilwagen van de N. S-. waar maken om tevens met_ minister Schuman in de grote transformator is geplaatst, zal M»cArthur te spreken over de wijziging van het be zettingsstatuut in een tweezijdig ver drag. In een radio-toespraak vóór zijn ver trek zei de bondskanselier, dat hij met een zekere ontroering de reis naar Pa rijs ondernam. Hij geloofde dat de bij eenkomst in Parijs werkelijk een ge schiedkundige betekenis voor de vrede in Europa zou hebben Een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland is een beslissende voorwaarde voor de vereniging van Europa. De jnoeilijkheden zouden over wonnen kunnen worden als beide landen een gedeelte van hun nationale souve- reiniteit overdragen aan een boven-na- ,ona'e federatie. Het plan-Schuman ver- Adenau een dergelijke oplossing, aldus Voorts verklaarde Adenauer, dat hij aaar farijs zou reizen, wanneer 1 geloofde, dat de bondsdag het plan-Schuman zooi ratificeren. „Het «JJfers van het gezmsverbruik3 p£, Waart 1951 samengesteld. P Het totaal-indexcijfer vertoonde van J5 Februari op 15 Mtrnrt een stijein l hunton, nJ. van 115 naar 117. hetgl™ eroorzaakt werd door prijsstijgingen a!,p groepen. U pet indexcijfer voor -de voedingsmid- neien steeg met 1 punt, voornamelijk als gevolg van de prijsverhoging van suiker rok eieren stegen in prijs. Vlees, vis en ««as daarentegen vertoonden een prjjs- 'ng. De indexcijfers voor kleding en wa= S?] ''"Pen verder op. Bu schoeisel *en van If st"King van de reparatiepr.j- oplonetf eteIcpnis. Als gevolg van het kens ii,,ï„?r Prijzen van meubelen de- ten steev uOUfeUik linnengoed en taprj- vvoninginri„ft indexcijfer voor de groep cijfer voor ru!'n" e.n huisraad. Het index een stijgin(, ov<?rige groepen onderging de verhoging8".1 Pu"t als gevolg van voor vrijwil ij„. r ziekenfondspremies papierprijzen en ,ve.rZf,kering, van de gas voor huishcriirtof'?fsverh°P'inSen van Interim-prHsind^gg^k^ Blijkens een radiotelegrafisd, bericht van een der opvarenden van de ,,j„h van Oldenbarnevelt hebben «eb aa" boord van dit enugrantenschip Ke*eiJ brandjes meer voorgedaan sinds het schip 'voor de tweede maal Mmuiden heeft verlaten. De „Johan van Oldenbar nevelt" bevindt zich op het ogenblik in de Rode Zee. 1951 15 15 15 113 115 117 113 112 113 128 137 143 127 137 141 102 106 107 122 127 133 107 108 109 115 115 115 verbruik volgens huishoudrekeningen 1949 van gezinnen met bruto-weekloon van 5060 per week en een gemid delde gezinsgrootte van 4. Basis 1949 100. 1950 15 Mrt Totaal 107 Voedingsmidd. 110 Kleding 108 Schoeisel 109 Reiniging 101 Woninginr. en huisraad 106 Ov. gr. incl. huur 104 Huur 100 Voorlopige cijfers. De staking bü Albert Heijn in Zaan dam. welke nog steeds voortduurt, heeft gis.eren een vervolg gekregen. By Ver- kade namelijk hebben 110 meisies van de inpakafdeiing van de beschuitfabriek en 10 a 15 jongens het werk neergelegd. Naar de directie mededeelt is de sta king ontstaan nadat ;n eerste instantie door een deel van het personeel was geëist dat Verkade geen besmet went zou verrichten. De airectie deelde mede dat dit niet geschiedde en toen kwam d>- eis van 5 pet loonsverhoging voor alu- leden van het personeel ongeacht ai- leeftijd boven de reeds toegekende 5 pet loonsverhoging. Bij Ver-kade werken in totaal 850 vrou welijke en 300 mannelijke werknemer». de zender naar Rome vervoeren. Voorts gaat een wagon voor het dienstpersoneel mee en voor de technici, die de opstelling van de zender zullen leiden. De personeelsleden van de N.V. Philips Teiecommunicatie-industrie te Hilver sum, waar de zender werd vervaardigd, hebben er enkele dagen over gedaan om de onderdelen in te laden. De gehele reis zal circa tien dagen duren. Zoals men weet is voor de bouw van de zender het geschenk van Katho liek Nederland aan Z. H. de Paus ter ge legenheid van het Heilig Jaar een millioen gulden bijeengebracht. Tijdens de massale encyclieken-herden king op 26 Mei a.s. door de K.A.B. in het Fejjenoord-Stadion te Rotterdam zal, be halve door de Verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruin, eveneens het woord worden gevoerd door prof. mr C. P. M. Romme. De voorbereiding voor deze grootste manifestatie is thans in volle gang. Ber gen werk móeten echter nog worden verzet. Zeer moeilijk is het probleem om de paar duizend spelfiguren te bekleden. Daar textiel te kostbaar is, heeft men gebruik gemaakt van een bepaald soort papier, dat het uitstekend doet. Zoals wij reeds enkele malen bericht hebben, hoopt men, dat Z H de Paus via de radio persoonlijk tot 'de 60.000 aaJ}vf.?,zl£'en woord zal richten. De officiële toezegging hiervoor is echter nog niet binnen, aldus vernamen wij. Mgr Stephan Wyszynski, aartsbis schop van Gnesen en Warschau en Pri maat van Polen, die enige dagen gele den voor zijn ad-Iimina bezoek bij Z. H. de Paus in Rome Is aangekomen, heeft een verkoudheid opgelopen, waardoor hij gedwongen is zich een paar dagen in acht te nemen. Hij heeft daarom zijn intrek genomen bij de Zusters van O. L. Vrouw van Nazareth, een Poolse Congregatie, die een huis in Rome bezit. s Mevrouw Per on heeft haar Nederlandse gast tijdens zijn bezoek aan de Argentijnse hoofdstad o.a. 't grootste ziekenhuis van Buenos Aires getoond, dat binnenkort zal worden geopend. Z. K. H. Prins Bernhard en mevrouw Peron tijdens de rondgang door het ziekenhuis. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier zijn Dinsdagmiddag bijeengeweest. Deze 27ste zitting was de kortste tot nu toe gehouden. ZjJ duurde nog geen twee uur. Een Westerse woordvoerder verklaarde na afloop dat er wederom geen voortgang gemaakt is. Volgens deze zegsman had Gromyko, die de bijeenkomst leidde, de verdaging van de zitting voorgesteld, omdat hij op het stuk van de bewapening, waarover ook gisteren de besprekingen gingen, niets meer te zeggen had. De Westelijke mogendheden vroegen Gromyko daarop, of het in zijn bedoeling lag hen te veroordelen wegens herbewa pening en of hij wenste, dat het agenda punt betreffende ontwapening de ministers bij voorbaat zou vastleggen. Gromyko antwoordde, dat dit niet de bedoeling van zijn delegatie was. Hij verweet de Westelijke mogendheden te trachten het belang van een verminde ring van de bewapening als gering voor te stellen. Zulks noopte de Sovjet-Unie tot voorzichtigheid in deze zaak. Parodi zeide. dat het moeilijk was voort te gaan in verband met de laatste ver klaring van Gromyko en zijn verduidelij king van de betekenis, van zijn voorstellen Hij voegde daaraan" toe, dat de Westelij ken geen agenda konden aanvaarden, die op zich zelf reeds critiek op de Westelijke mogendheden inhoudt. Jessup trachtte in een vergelijking de stand van zaken te schilderen. Gromyko zei volgens hem in werkelijkheid: „Ik houd van kip, iaat ons kip eten." De Wes telijken hielden ook van kip, zo ver volgde Jessup, maar zj) zagen in, dal een kip eerst gevangen, geslacht en gebraden moest worden. Gromyko ver langde ontwapening voordat de moeilijk heden opgelost waren- Na de woorden van Jessup viel er een stilte. Gromyko als voorzitter, vroeg wie het woord wenste te voeren, doch de Westelijke vertegenwoordigers keken elkaar aan en zeiden geen woord. Volgens een Westelijke woordvoerder toonde Gromyko zich In verlegenheid toen hi) daarop zeide geen andere keuze te hebben, dan de zitting te verdagen. Prins Bernhard is gistermorgen om 11.25 uur plaatselijke tijd per speciaal vlieg tuig van de K. L. M. uit Buenos Aires naar Santiago in Chili vertrokken. Het vertrek moest ongeveer een uur worden uitgesteld tengevolge van de he vige regen, welke de gehele morgen duurde. De vlucht naar Chili's hoofdstad had een vlot verloop en het toestel kwam vei lig aan de grond op het vliegveld van Santiago. De waarnemende minister van buitenlandse zaken en leden van het corps diplomatique waren daar ter be groeting aanwezig. In een rondschrijven van de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeen tebesturen deelt deze mede, dat een koninklijk besluit zal worden uitgelokt, er toe strekkende, dat op het voetspoor van de jongste loonmaatregel ten behoeve van de particuliere werknemers aan het rijkspersoneel een vaste toelage zal wor den. verleend Gezien het nauwe verbana tussen de voorgenomen voorziening en de ontwikkeling van het prijspeil, zegt de minister er geen bezwaar tegen te hebben, indien de gemeentebesturen met het oog op de belangen van het perso neel, er toe zouden besluiten, reeds aan stonds een voorschot te verlenen. Als gevolg van de snelle uitbreiding van de Europese ijzer- en staalindustrie, die volgens de bestaande plannen in 1953 een productiedoel van 59 millioen ton ruw ijzer moet bereiken, zal er in dat jaar waarschijnlijk een tekort aan ijzererst zijn van 10 millioen ton, zo werd verklaard door de ijzerertscommissie van de Econo mische Commissie voor Europa der Ver. Naties. Een ertsexporterend land heeft deze commissie het voorstel gedaan, dat er contracten op lange termijn moeten worg den gesloten, welke de exporteurs een zodanige afzetgarantie zouden geven, dat zij zich de investeringen kunnen veroor loven, die nodig zijn om de productie te verhogen. Naar vernomen wordt hebben de vertegenwoordigers der voornaamste ertsimporterende landen zich over het al gemeen voor dergelijke contracten uitge sproken. De ijzerertscommissie, welke bestaat uit vertegenwoordigers van Oostenrijk, Bel gië, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Zweden, het Ver. Koninkrijk en de Ver. Stalen, zal ver moedelijk in de loop van dit jaar weder- j productieverhoging, om bijeenkomen. De naam van het land. dat de contrac ten op lange termijn heeft voorgesteld, wordt niet bekend gemaakt door de eco nomische commissie, maar men neemt al gemeen aan, dat Frankrijk dit voorstel heeft gedaan. De verwachting, dat er in 1953 een tekort aan ijzererts zal bestaan, is gebaseerd op de uitbreiding der Euro pese staalindustrie, en het feit, dat som mige ertsproducenten wegens de moge lijkheid van achteruitgang van de vraag niet geneigd zijn grote bedragen te be steden aan expansie van de productie faciliteiten. er reeds aan herinnerd, dat de vraag naar erts in de tweede helft van 1949 en de eerste helft van 1950 aanmerkelijk is gedaald als gevolg van de moeilijkheden, die de staalproducenten bij hun afzet on dervonden. Sommige exporterende lan den vrezen thans, dat een dergelijke si tuatie zich zal herhalen, wanneer er niet een zekere garantie wordt gegeven voor de afzet van de grote productie. Functionarissen van de Economische Commissie voor Europa, leggen er de na druk op. dat de kwestie van contracten op lange termijn nog pas in het stadium van voorbereidende besprekingen tussen de regeringen is. Hoewel de grote erts- importerende landen, incl. Engeland, in het algemeen voorstanders zijn van der gelijke contracten, wordt door sommige twijfel uitgesproken aan de mogelijkheid van overeenstemming over de prijzen van deze contracten. Het doel van de huidige bijeenkomst der Economische Commissie voor Europa •is de ertssituatie in ogenschouw te ne men en middelen te overwegen om de exporterende landen aan te moedigen tot ET Nationaal Instituut „Steun Wet tig Gezag" heeft nu ook zijn eigen, orgaan, een maandblad voor de honderden, die in den lande, vaak aan elkaar ombekend, zich voor eenzelfde schoon doel hebben aangemeld. Het eerste nummer is een belofte. Be kende figuren zetten de puntjes op de i voor wat het nut en de noodzakelijkheid van het instituut betreft. Voorts zijn er reeds vaste medewerkers, terwijl de re dactie in opgewekte toon perspectieven, opent. Onder de voorstellen is de prijs vraag voor een naam voor het nieuw, orgaan. De redactie schrijft over de hoofdprijswinnaar, dat hij de man is, wiens naam „ten eeuwigen dage" boven het blad zal prijken. We hopen echter, dat de echte vrede spoediger zal komen. Veronderstel, dat „Steun Wettig Gezag" 75 jaargangen zou gaan tellen. Maar scherts terzijde. Uit de rubriek „Tussen Dollard en Schelde" blijkt, dat de aanmeldingen voor „S. W. G." nog met tientallen binnenkomen. Moge ir Ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in Overijssel, gelijk krijgen, die in het eerste nummer o.a. schreef: De ophouw van iedere organisatie gaat met moeilijkheden gepaard; ook het S. W. G. zijn deze niet bespaard gebleven. Het Instituut moet zich dan. in de branding staande houden, er voor zorg dragende, dat de geestdrift van de medewerkers niet uitdooft. Aparte aandacht vragen we voor en kele zinsneden uit een bijdrage van Z. K. H. PTins Bernhard. Moge de beteke nis doordringen in de geest en het "nart van hen, die nog geen lid zijn of nog aarzelen. De Ihrins schreef o.a.t „Dit blad zal nuttige diensten kun nen verrichten als binding tussen de onderscheidene groeperingen, we.'ke zich onder de supervisie van Steun Wettig Gezag met de inzet van hun beste krachten wijden aan die ene grote taak, het Vaderland te dienen wanneer onverhoopt internationale of ook nationale spanningen dit nodig mochten maken en zich geheel vrij willig thans reeds beschikbaar stellen ter voorbereiding van die taak. Het Nationaal Instituut „Steun Wet tig Gezag" heeft bij zijn oprichting een zware taak op zich genomen en in het verleden zijn de moeilijkheder. dan ook niet uitgebleven. In de leiding van het instituut zijn alle grote groeperingen van het Ne derlandse volk vertegenwoordigd, die aan dit doel hun medewerking" willen verlenen. Ik spreek gaarne de wens uit, dat dit maandiblad een ruime plaats zal gaan innemen in de belangstelling van allen, die in welke vorm dan ook bereid zijn hun krachten hiervoor in te zetten", „Alles voor het Vaderland". Dat zij het wachtwoord voor behoud van vrij heid, volk, gezin, Kerk, cultuur en vrede. Het orgaan van de Reserve Rijkspoli tie, de Reserve Gemeente-politie, de Re serve Grensbewaking en de Nationale Reserve, heeft als de Reserve-trompet bjj zijn eerste openbare poging uitste kend geblazen. HENK VAN DER MAZE. Op een onlangs gehouden vergadering van de Economische Commissie voor Eu ropa hebben de exporteurs van ijzererts Tijdens eens Dinsdagavond gehouden vergadering van de afdeling Apeldoorn van de Ned. Kath: Bond van administra tief, verkopend en verzekeringspersoneel St. Franciscus van Assisië roerde de bondsvoorzitter van deze vakafdeling der KAB. de heer J. de Wit uit Amsterdam, tijdens zijn spreekbeurt over actuele vraagstukken ook de kwestie aan van de al of niet instelling van bedrijfsbonden De Engelse minister van financiën heeft gisteren de begroting voor het fiscale jaar 19511952 in het Lagerhuis inge diend. Hij kondigde aan, dat ter ver krijging van de middelen tot dekking van de verhoogde uitgaven een aantal belas tingen zal worden verhoogd, in de eerste plaats de indirecte belastingen op luxe goederen. De omzetbelasting voor auto's en voor radio- en televisietoestellen zal verhoogd worden van een derde tot op tweederde van de waarde van deze producten. Ook de belasting op huishoudelijke apparaten voor gas en electriciteit zal verhoogd worden. Verder zal de directe belasting op uit gekeerde winsten van maatschappijen worden verhoogd van 30 tot 50 pet. Over de verhoging van de omzetbelas tingen zeide minister Gaitskell. dat men het publiek van kopen wil afhouden Als compensatie zal voor vele huishoudelijke artikelen, als keukengerei, de omzetbe lasting vervallen. Andere belastingverhogingen hebben betrekking op de toegangsprijzen voor bioscopen (de verhogingen variëren laar gelang van de prijs der plaatsen) en op benzine, die ongeveer een penny per liter duurder zal worden. Geen wijziging zal worden gebracht in de indirecte belasting op bier, tabak, wij nen en alcoholische dranken, welke toch reeds tot de hoogste in de wereld behoor.. De subsidies welke worden verstrekt om de prijzen van noodzakelijke levensmia- <*f>len laag te houden blijven ongewijzigd op een totaal bedrag van 400 millioen per jaar. De minister verklaarde tijdens zijn rede in het Lagerhuis, dat er gevaar dreigt, dat bij voortdurende stijging van inkomens en prijzen het land in een situatie komt. welke reeds andere landen aan de grens van de afgrond heeft ge bracht. Toch bleek de minister een tegenstan der van een hernieuwde stringente loon stop, welke door Sir Stafford Cripps was ingevoerd om de inflatie tegen te gaan. (Gedurende de laatste maanden is de loonstop reeds aanmerkelijk verlicht) In plaats hiervan staat Gaitskell een strikte fiscale en monetaire politiek voor ter be teugeling van het civiele verbruik. Op grond van het bovenstaande kan men wel tot de conclusie komen, dat de lasten van het bedrijfsleven in Engeland weer verzwaard zullen worden. De ver hoging van de belasting op uitgekeerde winsten van 30 tot 50 pet, gekoppeld aan de verhoging van de inkomstenbelasting betekent voorts, dat de belasting op divi denden bijna 74 pet zal gaan bedragen Daarenboven zal met ingang van volgend jaar April de faciliteit van 40 pet ver vroegde afschrijving op nieuwe investe- ringen vervallen, waardoor aan het be drijfsleven ca 170 millioen worden ont trokken, welk bedrag voor nieuwe inves teringen had kunnen worden aangewend. in het kader van de PBO. De HKW ver schilt daarin van mening met de KAB welke laatste de bedrijfsbonden voor staat Op de komende Verbondsvergadeving der KAB op 23. 24 en 25 April te Utrecht, zo deelde de heer De Wit mede, zal een voorstel aan de orde komen van de R.K Metaalbewerkersbond tot instelling van een bedrijfsbond_ voor het metaalbedrijf per 1 Januari 1952. Het Episcopaat heeft na overleg met het hoofdbestuur der HKW aan de KAB verzocht deze kwestie op te schorten, totdat de door het Episco paat in te stellen commissie ad hoe over deze kwestie een rapport heeft uitge bracht. Dat ook de werkgevers tegen instelling van bedrijfsbonden zijn, kwam volgens de heer De Wit duidelijk aan het licht n de verleden week gehouden bespreking met de directie van Philips te Eindho ven over de totstandkoming van een CAO voor de beambten in dit bedrijf, waarbij de vertegenwoordiger van de bed rij fs- bond BWTO, aangesloten bij het NVV, niet mocht deelnemen aan de besprekin gen. Zoals bekend, zullen op 12, 13 en 14 April in Oslo besprekingen worden ge houden over wetenschappelijke samen werking op atoom-ph.vsisch gebied tus sen Noorse en Nederlandse natuurkun digen. Van Nederlandse zjjde zullen deze be sprekingen worden gevoerd door prof. dr H. A. Kramers (Leiden), prof. dr J. M. W. Milatz (Utrecht) en prof. dr C. J. Makker (Amsterdam). Als secretaris is hun toegevoegd dr W. J. Beekman. De besprekingen worden verder bijgewoond door de heer J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse organisatie voor zui ver wetenschappelijk onderzoek Z. VV. O., welke organisatie een eventuele sa menwerking financieel mogelijk zal maken. De Braziliaanse voetballers, die vandaag in het Olympisch Stadion tegen een Nederlands B-elftal snoeten spelen, oefenden gisteren reedt voor deee teedttryd. Op 16 Januari J.l. bedroeg het aantal vacatures in het verplichte personeel bij scholen voor gewoon lager onderwijs. 1 voorbereidend gewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs: openbare 6610. Katholieke 232. Prot. Christelijks 199 en andere bijzondere scholen 19. Het aantal vacatures in het boventallige per soneel bij de genoemde scholen bedroeg voor de genoemde richtingen resp.: 193 68, 39 en 26. Afwezig wegens ziekte, zui vering, militaire dienst enz. bij de ge noemde scholen waren voor de genoemde richtingen resp.: 585, 585, 351 en 29. Deze vacatures werden tijdelijk ver vuld, bij de genoemde scholen, door 939 gehuwde vrouwen en wel 443 bij 't open baar onderwijs. 310 bij het Katholieke, 161 bij het Prot. Christelijke en 25 bij bijzondere scholen Acht en-twintig voor lopig gepensionneerden vervullen tijde- lijk de vacatures en 167 definitief ge pensionneerden. Een gedeelte van de rest van het aantal vacatures wordt ver vuld door 1472 andere tijdelijk aange stelde leerkrachten. Op 16 Januari j.l. waren niet vervuld 110 vacatures in het verplichte personeel en 43 in het boventallige personeel. Voor de wegens ziekte, militaire dienst enz. afwezige leerkrachten waren in 208 ge vallen geen plaatsvervangers aanwezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1