Belgisch elftal bleef cliché Duitsland en 'tplan-Schuman Adenauer: Parijs een begin Strijd tegen steilheid en weer barstigheid f 200.000.000 V Open Raam H Sao Paulo somber Onweer in Russische muziekwereld 37a PCT NEDERLANDSE STAATSLENING 1951 Het geheim J» Chaves keerde terug SARIS KEEPT NIET Botvv i miik staat beter L)c zaak Joris Diois Winschoten wordt autobuscentr urn Vreugde en leed in de Mijnstreek UITPUTTING Kappers en kapsters probeerden hun kunnen Hyacinten bloeien te laat Toch wetenswaardig ^ENSDAG 11 APRIL 1951 PAGINA 4 Geen experimenten Club-combinaties Hoewel Torke Lemberechts op het Rode DuivelsLuxemburg Steiger (P.S.V.) tegen Sao Paulo Twaalfde partij afgebroken M. T. V. moet met bewijzen komen VOOR VLIJTIGE HANDEN NieirvveschansHarlingen in 1952 per diesel Drie veiligen, twee benarden NERVA-NOVA Ijsmutsen en een taart Inkopen. TAFELTENNIS-INTERLAND NEDERLAND—VIETNAM 3—2 BRUSSELS ELFTAL GEKOZEN VRIJSTELLING VAN RADIO- LUISTERBIJDRAGE Voor ernstige militaire oorlogsinvaliden REDDING MIJ. KRIJGT NIEUWE BOOT Geschenk van de „Nederland" aan Prinses Wilhelmina ter consolidatie van vlottende schuld in het kader van dc financiering van de buitengewone militaire uitgaven. INSCHRIJVING op 12 April 1951 van 9 tot 16 nar Bloemencorso in de Bollenstreek uitgesteld IWEGENWACHT OP DE BIGGENJACHT LOTERIJ, DIE NIET DOORGING HET PROCES TEGEN DWANGARBEID van het NIEUWE PHILIPSFABRIEK IN HUIZEN BRUSSEL, Dinsdag. (Van onze sportcorrespondent) De Belgische keuze-commissic heeft vandaag eindelijk het elftal hekend gemaakt dat Zondag a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam tegen Nederland zal uitkomen: Daenen (F. C. Tilleur) Valet Vaillanl (Anderlecht) (Anderlecht) Van der Auwera Carré (Luik) Mermans (Anderlecht) (Meehelen) Ijemberechta Chaves (Meehelen) (Gantoise) Mees (Antwerp) Anoul. Sermon (Lnik) (Anderlecht) Als reserves werden aangewezen: Bogaerts (Standard), Van Brandt Lierse)De Buck (Eendracht) en De Herdt (Berchem) Het zou overdreven zijn te zeggen; dat dit elftal in kringen van Belgische voet bal-experts met algemeen gejuich is be groet. Terwijl men. zoals wij reeds meld den. algemeen aan- CARRé spil en batis nam, dat het Bel gische selectie-ko- miteit 't nodig zou oordelen, vooral in de voorhoede enige ingrijpende wijzi gingen aan te brengen, hebben de selectie-heren te ruggegrepen naar 't oude cliché. Want in feite verschilt dit elftal niet veel met de ploeg, die in November jl. in Deurne van Neder land won. Zeker: er zijn drie wijzi gingen. Doelman Meert, niet beschik baar. is vervangen door de oude rot Daenen, die al zovele malen, tegen Oranje onder de lat stond; Van Brandt heeft de backplaats moeten afstaan aan de Ander- lecht-speier Valet, hetgeen inderdaad een verbetering kan zijn; en Freddy Chaves is, als rechtsbinnen, teruggekeerd in de voorhoede nu Van Steelant geschorst is. Doch voor de rest hebben de technische heren van de Belgische Voetbalbond zich niet aan experimenten gewaagd. ogenblik zeker niet zo schitterend op dreef is als verleden jaar November, handhaafde men hem als rechtsbuiten, voornamelijk omdatmen de club combinatie Van der Auwera-Lemberechts niet verbreken wilde. Aan een dergelijke club-combinatie dankt ook linksbuiten Sermon het feit, dat hij herkozen werd, ook al is dan de Berchem-linksbuiten De Herdt op het ogenblik beter in vorm. Zo werd dan dit elftal voor een belang rijk deel gegroepeerd rond de inderdaad uitstekende haiflinie die nu veel sterker dan voorheen de basis van 't team vormt. De meningen over het opstellen van Anoul als linksbinnen zijn verdeeld. Van de ene kant zou men hem in de voor hoede niet gaarne missen, van de andere kant echter herinnert men zich, dat in November jL de Belgische backs zeker niet de sterkste linie vormden. Mocht de Nederlandse voorhoede inderdaad ge vaarlijker geworden zijn dan destijds en men neemt dat hier voorlopig wel aan dan zou Anoul als back a.s. In Amster dam misschien nuttiger kunnen blijken! Voor de wedstrijd tegen Luxemburg, Zondag 15 April a.s. op het terrein van de F.C. Brugge, is de ploeg der Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantoise). Achten Dirics (Union 3t Gilloise) en Van Neste (Kortrijk Sp.). Midden: Blaise (Standard C.L.); Van Pottelberghe (F.C. Brugge) en Delmullen (La Gantoise). Voor: Reyniers (R-C. Meehelen), Huys- mans (Beerschot), Annicq (F.C. Renai- sien), Givard (A.S. Herstal) en Diman- che (White Star AC.). Naar wij hedenmorgen vernamen, was het toen definitief, dat de BVV- keeper Dré Saris NIET zal meespelen in het Nederlands B-elftal dat vanavond om S uur in Amsterdam tegen Sao Paulo aantreedt. Saris heeft reeds enige weken wegens een blessure niet voor zijn club kunnen uitkomen en is nog steeds niet voldoende hersteld. Naar men ons op het K.N.V.B.- bureau te Den Haag mededeelde, zal nu de P.S.V.-keeper Steiger vanavond tegen Sao Paulo het doel van het Nederlands B-elftal verdedigen. De strijd in de twaalfde partij nam al spoedig een scherper karakter aan. Bron stein (wit) trachtte, het initiatief te nemen door bij de tiende zet gen pion te offeren. Botwinnik bouwde echter een solide verdediging op en Bronstein werd voer de noodzaak van een tweede pion- De civiele strijd tussen de Vlaamse acteur Joris Diels en de (Nederlandse) Vereniging van toneelkunstenaars is nog niet ten einde. De eerste kamer van de Amsterdamse rechtbank zou gistermiddag in deze procedure vonnis wijzen, doch hield de uitspraak aan en bepaalde, dat de gedaagde partij (De N.T.V.) tot de levering van het bewijs moet worden toegelaten. De N.T.V. zal nu met getuigen een 12-tal punten moeten bewijzen, waarvan de voornaamste zijn, dat Diels voor de oor log reeds sympathie zou hebben gekoes terd voor het nationaal-socialisme, dat hij in 1938 als „Ehrengast" bij Hitier op be zoek zou z(jn geweest, dat nij zich daarna met de grootste bewondering over Hitier zou hebben uitgelaten, dat hij tijdens de oorlog vriendschappelijke relaties onder hield in kringen van Belgische landver raders. dat hij het bewind van de nieuwe orde heeft gebruikt om voor zichzelf het ambt van directeur-generaal van de ko ninklijke theaters van Antwerpen te creë ren, dat hij Duitse officieren bij zich thuis zou hebben ontvangen, met velen van wie hij zeer intieme betrekkingen zou hebben onderhouden en dat hij Goeb- bels een hulde-adres zou hebben overhan digd. De strijd der Ned. kunstenaars tegen Joris Diels begon, zoals men zich her innert, toen er geruime tijd geleden spra ke van was, dat Diels directeur en regis seur van de Haagsche Comedie zou worden. De vereniging van toneelkunstenaars kwam toen in het geweer en zorgde er Advertentie in het sohoonmaakgetij H A M E A - G E L E I (Van onze correspondent) Bij de Ned. Spoorwegen bestaan plan nen om de Hjn NieuiveschansHarlingen In 1952 te laten rijden door dieseltrein- stellen in een halfmirdienst. Ir Den Hol lander hegeft dit onlangs medegedeeld tijdens besprokingen te Groningen. Dit zal evenwel tot gevolg hebben, dat de buslijnen uit verschillende plaatsen in Oost-Groningen, die nu rechtstreeks doorrijden naar Groningen, in Winscho ten zullen samenkomen. Winschoten zal derhalve autobuscentrum worden voor die lijnen, die dienst gaan doen hls voe- dingslijnen voor de Spoorwegen, offer gesteld, indien hij tot aanvalsspel vo0" dat over DrelsS d7e7n B^iëBna de wi.cle komen. Hij ging hiertoe over en bevrijding, aanvankelijk bij verstek, door trok op de zwarte koning los. Gedurende een militair gerecht tot 15 jaar werd ver- (Van onze Mijnstreek-correspondent). De spanning in Sittard, Geleen en Bleijerheide is gebroken; vreugde om bet behoud van Slttardia, de combinatie van Sitt. Boys en Sittard, die dit seizoen zijn proef In de 1ste klaese had af te leggen; vreugde In Geleen, ondanks de nederlaag van Maurits tegen de Sittardenaren; vreugde ook in Bleijerheide, dat door een overwinning op Sp. Emma veilig kwam. In Treebeek ziet men dan ook de laat ste wedstrijd (tegen PSV) met beklem mende gevoelens tegemoet, maar niét minder ongerust is men bij Chevremont, dat na een aardige start in zijn nieuwe omgeving door een reeks nederlagen thans- zwaar in moeilijkheden is. Hel- mondia's degradatie was reeds een feit, maar nu komen daarvoor met Brabantia ook Sp. Emma en Chevremont in aan merking. Begrijpelijk dus, dat de stem ming in Treebeek en Chevremont in mi neur is. Tegen Limburgia kreeg Chevremont geen kans. In het eerste kwartier de monstreerden de Brunssummers een spelletje, dat aan hun kampioensvorm van vorig jaar herinnerde, zodat zij op hun slofjes een 3O voorsprong namen, door Van Lubeck, Bruist en De Graaf. Na de rust werd het een spel van kat en muis Limburgia schoot nog vier maal in het Chevremont-net, door Cox (2 maal), Cob- beri en Van Lubeck. Slttardia liep zo hard van stapel, dat Maurits-keeper Mol al zijn talenten bijeen moest garen. Zijn optreden was voor Maurits een bron van inspiratie, met suc ces. want na een half uur opende Nelissen de score. De vreugde was echter van korte duur, aangezien Philippen 8 min. voor de rust Mol kansloos passeerde. In de tweede helft startten de Sittardenaren weer overrompelend en Ehlen schoot een pass van Schils prompt in 21. Het tegen offensief van Maurits bieef tegén alle elf verdedigende Sittardenaren vruchteloos In Treebeek bracht Bleyerheide het zo waar tot twee doelpunten, terwijl Sport club Emma er tegen de uitstekende keeper Vrijhof géén kon aantekenen. Een kleine sensatie, toen keeper Schotanus van Sp. Emma, die feilloos strafschoppen pleegt te nemen, ditmaal naast schoot. Op dat ogenblik stond het 1O voor Bleyerheide, door Haas. In de tweede helft voegde Janssen er nog een doelpunt aan toe en toen was bij beide partijen alle fut schoon op. Advertentie Het moderne leven vraagt veel van lichaam en zenuwen. Beide raken soms ongemerkt uitgeput en men voelt zich moe, lusteloos en mat. Dan is het tfjd om met NERVA-NOVA, een zenuw sterkend middel bij uitnemendheid, de verloren krachten te herstellen, f 1.25 en f 2.70 p. verp. bij apoth., drog. Geeft nieuwe krachten. een a§ntal zetten sloeg Botwinnik het verwoede offensief van zijn tegenstander af, en nadat hij zijn stukken op gunstige wijze tot ontwikkeling had weten te brengen ging hij tot de tegenaanval over Bronstein kwam nu in een moeilijke positie. Teneinde de partij te redden qfferde hij een toren voor een paard, maar de zwarte aanval bleef zeer gevaar lijk. Na een afruil te hebben geforceerd bereikte Botwinnik een eindspel waarin zijn materieel voordeel voldoende lijkt voor de winst. Bronstein: wit Botwinnik: zwart 1. cl2—d4 e7e6; 2. c2—c4 f7f5: 3. e2e3 Pg8—f6; 4. Pbl—c3 d7—d5: 5. Pgl—h3 c7c6; 6. Rel—d2 Pe8—d«: 7 Ddlc2 0—0; 8. 0—0—0 Dd3—e7; 9. f2—f3 d5xc4; 10. e3—e4 f5xe4; 11. Pc3*e4 b7—b5; 12. Pe4*Rd6 De7*Pd6: 13. f3—f4 Pb8a6; 14 Rfl—e2 c6—c5: 1-5. Re2—f3 Ta8b8; 16. Rd2—c3 Pa6—b4; 17. d4*c5 Pb4*a2t; 18. Kcl—bl Pa2*Rc3r; 19. Dc2XPc3 Dd6*c5; 20. Thl—el h7—h6; 21. Tel—e5 Dc3—c7; 22. g2—g4 Rc8—b7; 23. Rf3 x Rb7 Tb8xRb7; 24 g4—g5 Pf6—d.">; 25. TdlxPd5 e6xTd5: 26. Dc3—d4 c4—c3: 27. b2b3 Dc7—d7; 28. Ph3—f2 c3—c2t- 29. Kbl—el h6xg6: 30. Te5Xg5 Dd7—eS; 31. Tgöe5 De6d6; 32. Kc1Xq2 Tb7-c?+; 33. Kc2d2 Dd6—có; 34. Dd4XDc5 Tc7X Dc5; 35 Pf2—d3 Tc5—c6; 36. Te5*d5 a7—a6; 37. h2—h4 Tc6—h6; 38. h4—h5 Th6—f6; 39. b3—b4 Tf6—f5; 40. Td5—d6 Tf8—f 6. Hier gaf Bronstein zijn 41e zet in een gesloten enveloppe af. De stand was toen: Bronstein (wit): Kd2, Td6, Pd3, pionnen b4, f4 en h5. Botwinnik (zwart)Kg8, Tf5, Tf6, pion nen a6, b5 en g7. AMSTERDAM, Dinsdag. De voetballende amigos van Sao Paulo hebben ook Dinsdag de secretaris penningmeester van de K. N. V. B., de heer Brunt, enige grijze haren bezorgd. Het bleek, dat de Braziliaanse voetbal goochelaars rondliepen met een char mante doch volledige minachting voor het rooster, dat de gastheren van de K. N. V. B. voor hen hadden ontworpen, j Terwijl men in het hotel te Noord wijk Dinsdagmorgen het ontbijt voor negen uur had besteld, verschenen de Brazilia nen pas om half elf aan tafel, hetgeen hen niet belette, anderhalf uur later opnieuw met bewonderenswaardige eet lust al lunchend opnlenw rond de dis te zitten. »1 DONDERDAG U AFRIT, HILVERSUM I («2 m.) 7.00 KRO. 10.00 NCRV. U.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV, 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed. 3.00 Nieuws. 8.15 Gram 6.00 Vooi de huisvrouw. 6.35 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram 10.15 Morgendienst. 10 45 Bas en piano. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuz. 14.00 Prome- nadeork en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Cembalo-gezelschap. 16.00 Bijbel- lering. 16.43 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram Gram. 17 50 Regeringsultz. Jeugdultz.-. Bernard IJzerdraad: „Melodieën u,t de tropen" 13.00 Verzoekprogr. 18.30 De sten) van de Christel, vakbeweging. 18.45 Muziek van het Leger des Heils 19-00 Nieuws, in Ij Levensvragen. 19.30 ,In dienst van het vaderland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 2005 Gevarieerd progr. 22.20 Buitenl. overz. 22.40 Gram. 22 45 Avondovcrd. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM TI (293 m.) 7 00 AVRO. 7.30 VPRO 8.00-24 00 AVRO. 7.0Ó Nieuws. 7.15 OrtiteudgoruUï. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8 00 Nieuws 815 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gratn. 10.30 De Antwoordman. 10 45 Gram 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kleinkunst progr uit Langendok U,4o Gram. 1145 Grote en Provinciale Pers", (caus.1. 1200 MetroDoie- ork. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Plano cn Orgel. 13.00 Nieuws. 13 20 Orlcestconcert 13 45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Orkesjcomc 14.00 Gram. 14 30 Viool en plano. i5.oo Voor de zieken. 16.U0 „Van vier tot vijf" 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Pijploos orgel. 18.00 Nieuws 18.15 Pract, wenken voor tennissers. 18 20 Sportproblemen 18.30 Lichte muz. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Hawaiianmuz. 19 40 De Intern. Bank voor Herstel en Eeon. Ont wikkeling te Washington", (caus.i. 21100 Nieuws 28.05 Actual. 20.15 Radtó Phllh. Ork. solisten' en groot koor. 22.00 „Terwij! een «igaret brandde", (hoorspel). 22.25 Gram. 23.00 Nieuws 23.15 SpOrtactuai. 23.30—24,00 Gram. de ontbu Olivers zijn aoht-en-twictigste verjaar dag. De kok van het hotel vereerde hem met een grote feesttaart welke de Braziliaan, bij wijze van toe'tje, geheel alleen en met een somber gedicht tot de laatste kruimel verslond. Serihor Olivera bleek, evenals zijn mede-spelers, helemaal niet te spreken over het weer, en de heren klommen rillend van de kou in de autobus die hen naar Amsterdam zou brengen waar zij in het Olympische stadion 'n beetje zouden trainen. f De bus arriveerde ruim een uur te laat in Amsterdam. Onderweg ontdekten de Brazilianen namelijk, dat zij hun masseur Pastinha in Noordwijk achter gelaten hadden. Zij haaiden Pastinha op en trokken vervolgens opnieuw naar Amster dam waar zij zich in een sportwinkel eerst lange wollen kousen, zware truien enijsmutsen aanschaften alvorens z« zich eindelijk ter training in het stadion waagden! In „Formosa" te Den Helder werd e$n tafeltenniswedstrijd gespeeld tussen Ne derland en Vietnam. Onze landgenoten wonnen met 32. Tran Van Lleu sl Pelser 2118, 2113. 21 16; Pho Quoc Nhuy verL van Du Buy 19—21, 9—21, 21—17, 11—21; Tran Van Lleu sL Du Buy: 21—14, 21—17, 21—12; Pho Quoc Nhuy verl van Pelsen 21—17, 9—21, 12—21, 18—21; Tran Van Lleu en Pho Quoc Nhuy verL van Du Buy en Van Zoelen. Het Brussels elftal, dat Zaterdagmiddag 14 April in het Ajax-stadion te Amster dam uitkomt tegen het Amsterdams elftal is als volgt samengesteld: Doel: Speekaert (Daring). Achter: Puttaert (Racing) en Van Rooy (Daring), Midden: Gomme (Union St Gilloise), Timmermans (Racing) eu Van Kerck- hoven (Daring). Voor: Van Steen (Anderlecht), Decorte (Anderlecht), Blondeau (Daring), Vous- sure (Racing) en Dewin (Racing), Reserves: Vaes (Tirlemont), Berghmans (White Star), De Bast (Uccle Sport) en Van den Bossche (White Star). oordeeld, maar in verzet kwam en toen werd vrijgesproken, inlichtingen in Ne derland werden verspreid, die afkomstig waren van de Belgische illegaliteit. In die inlichtingen werd Diels van ernstige col laboratie met de vijand beschuldigd. De vereniging stelde zich op aet standpunt, dat tot een der leiders van de Haagsche Comedie niet benoemd mocht worden een man, aan wiens goede politieke gezind- heid volgens haar op zijn minst ernstig getwijfeld moet worden. Diels liet daarop de N.VT. in een ci viele procedure wegens belediging dag vaarden en eiste een principiële finan ciële schadevergoeding. Voor de N.T.V. treedt als raadsman op mr H. Boekei, terwijl treedt voor Joris Diels. mr A Mout op- Personen die blijkens een door de in specteur van de geneeskundige dienst der Kön. Landmacht ai te geven bewijs behoren tof de ernstige militaire oor logsinvaliden behoeven geen radioluis terbijdrage te betalen. Zo blijkt uit een wijziging van de Radioluisterbeschikking 1950, gepubliceerd in de Staatscourant van Dinsdag. Deze ontheffing wordt echter alleen verleend als de betrokkene een met re denen omkleed verzoek tot ontheffing indient bij het hoofd van de Dienst Luis tervergunningen (Hoge Prins Willem straat 3234 's-Gravenhage). Ook inrichtingen van openbaar en van geheel of gedeeltelijk uit de openbare kas bekostigd bijzonder onderwijs be hoeven, vpor zover de ontvanginrichting uitsluitend dient voor onderwijsdoelein den, geen radioluisterbijdrage te betalen. Ook zij moeten dit aanvragen. Bij de N.V. Scheepsbouwmaatschappij v.h. fa. Schouten te Muiden wordt" de laatste hand gelegd aan een moderne reddingboot, welke zelfs bij de wildste storm niet kan kantelen en de modernste van Nederland zal zijn. De boot wordt gebouwd in opdracht van de Mij. Nedei- land, welke haar ten geschenke zal ge ven aan H.K.H. Prinses Wilhelmina, die echter reeds de wens te kennen heeft gegeven de boot aan de Noord- en Zuid- Hollandse Reddingmij. te zullen over- ET ROMMELT IN MOSKOU. Van- Terzelfdertjjd ongeveer berichtte het daar, dat er geroddeld wordt. Dit veelversprelde weekblad „Ogonyok" (De geroddel komt tot ons door de tal- Vlam) in een door ex-minister Kaftanov loze openingen van het IJzeren Gordijn, geschreven artikel, dat niemand minder Wanneer men geregeld buitenlandse het hoofd van de Kominform, tova- bladen leest, doet dit IJzeren Gordijn aan ritsen Malenkov, ontheven was van zijn een reusachtig vergiet denken. Er sijpelt functie van toeziend voogd over de sov- van alles door heen. jet-cultuur en propaganda. Zijn taak werd Dit rubriekje staat eigenlijk te hoog, toevertrouwd aan Worosjilov, vice-presi- om het geroddel uit Moskou zo zonder dent van de Opperste Sovjet en maar- meer weer te geven. Vandaar, dat we er schalk van het Rode Leger, waarover h|J slechts zelden aandacht aan schenken. het oppercommando voert. Maar af en toe moeten we van ons Dc held van Leningrad, bijgenaamd dm standpunt afwijken. En wel, wanneer het metalen Maarschalk, zal de strijd moeten geroddei kennelijk op feiten berust en aanbinden tegen de ideologische onver- zelfs de bron wordt medegedeeld. schilligheid van de z.g. middelklasse en Daarom vertellen we hier, dat er in de de intellectuelen in de sovjet-unie, dia muzikale wereld van Moskou weer een zjch blijkens de opgedane ervaring slechts onweder losgebroken is. In 1948 werden weinig om de uitvoering van Stalins ver- f sovj^-componisten Proko- heven gedachten bekommeren en aller- viefSjiostakovitsj, Katsjiatoerian en Mu- minst steunpilaren van de sovjet-cultuur radeli wegens hun „kapitalistisch formalis- en de daaraan verbonden propaganda blij- me" ernstig berispt Hun muziek werd ken, Indien, zo stelde de ex-minister vast, verboden. En officieel kregen ze te horen, dit verschijnsel, dat hij met het Titoisma dat ze al hun talenten moesten besteden buiten de sovjet-unie vergeleek, blijft het componeren van melodische, ge- voortduren, zou het de kracht van da makkelijk m het gehoor liggende muziek bolsjewistische heilstaat grotelijks ver- en zich verre moesten houden van ae zwakken. En dat mag niet? wanklanken, die het oeuvre der kapita listische componisten kenmerken. Een symptoom van deze onverschillig heid? Er waren cursussen in het Marxisme Als voorbeeld werd hun aangewezen "ein; Er hun collega Doenayewski, wiens lieve geop?nd- .waarYoor viJf mülioen personen walsjes tot in het Kremlin toe waarde ring vonden. werden ingeschreven. In enkele weken tijds bleef driekwart onder allerlei voor- Maar zo pas heeft het weekblad „Sov- weg' jetskoye Iskusstvo" bekend gemaakt, dat Dit gebeurde zelfs in Moskou, waar van diens muziek thans veroordeeld is door de 817 cursussen er slechts 218 tot het een commissie, waarvan o.aMura- einde toe met een behoorlijk aantal cur- deli deel uitmaakt. Op bevel van de com- sisten konden worden gegeven, missie heeft Doenayewski zijn grove fou- Bij een nader onderzoek kwam men ten erkend, toegegeven er niet voldoende voorts tot de conclusie, dat er veel te „principen" op na te hebben gehouden en weinig communisten in de superioriteit beloofd, zijn leven te beteren. van Sovjet-Rusland geloven.... Morgen begint te Parijs de conferentie van de ministers van Buitenlandse zaken van het plan-Schuman. Nadat de delega ties van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen na maandenlange onderhandelingen eindelijk het ontwerp verdrag voor de te stichten kolen- en staalunie hebben opgesteld en gepara feerd. zullen thans ae ministers in Parijs het verdrag op plechtige wijze gaan on dertekenen. Ook dan is het verdrag nog niet van kracht. De parlementen der deel nemende landen zullen nog aan de ratifi catie moeten medewerken, hetgeen, bij zonderlijk in de Westduitse Bondsdag nog tot hevige debatten aanleiding zal geven. De ondertekening is overigens niet het enige agendapunt van de conferentie van morgen. In het ontwerp-verdrag zijn na melijk een aantal specifiek politieke re gelingen, ter nadere vaststelling door de ministers, opengelaten. Het betreft hier delicate onderwerpen als het aantal, en de wijze van benoeming, van de leden der supi-anationale Hoge Autpriteit, de ver houding, waarin elk nationaal parlement Aan een heftige strijd, die gisteren ii» de Haagse Dierentuin werd gestre den, zat een luchtje. Of eigenlijk meer dere luchtjes, want als Figaro en Flga- rette schaar en krulijzer kruisen, komen er zowel schroei- als lotiongevaren los. Wij waren bijde kapper. Dat unl zeggen, bij vele kappers en kapsters, die met smaak, fantasie, scharen, ijzers en minder bekende martelwerktuigen aan het plukharen waren. Op hoofden van anderen wel te verstaan. Deze strijd tegen steilheid en weer barstigheid tot stijl en schoonheid werd gestreden in de demi-finale om het kam pioenschap van Nederland van de tech nische kappersclubs ter ere van de zes- KONINKRIJK DER NEDERLANDEN uit te geven tot een bedrag van Looptijd ten hoogste 25 jaren. bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, uitsluitend door bemiddeling van Banken of Commissionairs in effecten, leden van de Verceniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel). tigste verjaardag der Nederlandse Kap- persbond. Deze halve eindstrijd wordt ook in andere districten des lands uitge knipt en gekruld. Volgende maand be gint de finale in Amsterdam. Menige FI- garo houdt de ijzers reeds iri het vuur en de Figarettes bedenken reeds tal van vrouwelijke krullisten om op vrouwen hoofden bot te vieren. In Den Haag, op de vrije Dinsdagmid dag dus, werd ijverig gevochten op ton deuse, schaar en krultang. Zes-en-dertig Figaro's hadd'fn het kapsel, dat hun mo dellen op hun hoofd moesten krijgen reeds in hun hoofd. Weerpraatjes bleven achterwege en de kreet „Mes goed. me neer" werd evenmin geslaakt als „pot" en „Baleefd". Enfin, de heer C. Kuppelaar uit Rot terdam ging bü het herenkappen aan de kop op een haar na gevolgd door ziin ri- valan. De eerste prijs voor het vervaar digen van het beste eenvoudige avond- dameskapsel ging naar de heer P. Boef in Voorschoten. Figarette kwam er dus in de eerste prijzen kaal af. Maar niets is veranderlijker dan de vrouw, vooral bij kapsels, Figarette gaat alles op haren en snaren zetten. Een harig probleem.. Het grote bloemencorso in de Bollen streek, dat aanvankelijk was vastgesteld op Zaterdag 21 April a.s. is definitief uitgesteld tot Zaterdag 28 April. Oe L-l directe aanleiding hiertoe zijn de slechte VOn"r clericalistische overheersing"- via weersomstandigheden van de laatste we- de kojen_ on staalunie! schijnt Schu- ken, waardoor de bloei van de bloem- mpxjjg,. niet onder te willen doen voor dc hollen aanzienlijk is vertraagd. Men acht mêest ouderwetse Frans,, laïcist. I het uitgesloten op de vastgestelde datum i Het Duitse socialisme stelt rich in een voldoende hyacinten, die voor de ver- tragisch isolement, In aue Westeuropese leden kan afvaardigen naar de speciale Assemblée van de kolen- en staalunie. de wijze van stemming in de uit regerings vertegenwoordigers bestaande Conseil, en de kwestie van de verhouding tussen de kolen- en staalunie en de Raad van Euro pa. Het valt niet moeilijk in te zien, hoe zeer het prestige van de deelnemende landen hierbij betrokken Is, en welke moeilijkheden, vooral van Duitse rijde, er nog kunnen rijzen, al mag men ook aan nemen, dat tevoren hierover uitvoerig van gedachten Is gewisseld. Dr Adenauer, die voor het eerst aan de internationale conferentietafel verschijnt, is tot op het ogenblik van zijn vertrek door de sociaal democratische oppositie onder druk gezet, en het is niet uitgesloten, dat hij te Parijs nog met bijzondere verlangens zal komen, teneinde de ratificatie in de Bondsdag zo veilig mogelijk te stellen. Het bezoek van dr Adenauer aan Parijs in verband met de ondertekening van het verdrag voor de kolen- en staalunie, in verband dus met een plan, dat als het doorgaat niet meer of minder dan een revolutie voor Europa betekent, roept on willekeurig de herinneringen op aan de pogingen van Briand en Stresemann, na de oorlog van '14'18 om de bestaande rivaliteit tussen Duitsland en Frankrijk weg te nemen. De hoop der wereld laaide hoog op en „Locar.no" scheen in 1925 een magische formule, geschikt om elke drei ging weg te nemen. Vergeleken met de aspiraties van het Schuman-plan, dat door de vorming van een supranationale auto riteit en de vorming van een enkele markt voor de kolen- en staalindustrie de nationale belangentegenstellingen in de kern tracht aan te tasten, was het fixeren en garanderen van de Duitse Westgrenzen te Locarno een bleke en irreële schim, die de essentiële moeilijkheden ontliep. Maar zal het zoveel verder reikende Schuman-plan in staat zijn dc nationalis tische en behoudzuchtige elementen te overwinnen, waarop Locarno strandde? Zal dr Adenauer, in het bijzonder, erin slagen, de aanval van Schumacher met succes af te slaan? De beide partijleiders staan ook op dit punt fel tegenover elkaar. De Bondskan selier heeft met grole duidelijkheid als zijn mening uitgesproken, dat „de oude politieke structuur van Europa niet past bij de oplossing van de voor de Frans- Duitse verzoeningspogingen gestelde pro blemen". Wie stabiliteit in Europa wenst moet deze niet proberen te vestigen langs de weg van bilaterale verdragen; maar moet zich op een hoger niveau plaatsen. Het plan-Schuman beoogt dit te doen, maar is nog slechts een eerste stap in de goede richting. Vandaar, dat Adenauer voor rijn vertrek verklaarde, dat Parijs niet het einde, maar slechts het begin brengt. Tegen deze politiek van de Bondskanse lier heeft de socialistische leider Schu macher zich ten sterkste verzet en er zich in de ergerlijkste nationalistische bewoordingen over uitgelaten. Hij heeft een zeer heterogeen aantal argumenten naar voren gebracht, om zijn gedrag te rechtvaardigen, waarvan het demagogisch karakter, hetzij in het argument zeL, het zij in de wijze waarop het geformuleerd is, niet te loochenen valt. Grote woorden, ais „Duitsland wordt een mogendheid van de tweede rang en zat voor de tweede maal binnen zes jaar capituleren" zouden woordvoerders van eeIÏ>. inmiddels ver slagen, ultra-nationalistisch socialisme niet hebben misstaan. Ln in zijn angst 1 siertng van de corsowagens worden, in bloei te hebben. gebruikt landen van het continent bevinden socia listische leiders zich in de voorste rijen van het Europese federalisme. En de ra den waarom Labour zich buiten de kolen- en staalunie houdt is zeker voor een deel verklaarbaar uit dogmatische socialis tische vooringenomenheid, maar is even zeker eveneens te zoeken in de Britse positie binnen de Commonwealth. Al kan de Britse regering „thans niet" aan de continentale plannen deelnemen, zü heeft bij herhaling haar sympathie ermee be tuigd. Het ïs alleen het Duitse socialisme, dat, met allerlei verdachtmakingen omtrent Frankrijks bedoelingen aangaande Duits land en het tere vraagstuk van het Saar- gebied, zich ultra nationalistisch afkerig toont van iedere constructieve poging om Europa uit zijn souvereiniteitsobsessie te verlossen. AD INT. De wegenwacht, die op de route Den HaagRotterdam patrouilleerde, keek dezer dagen wel wat vreemd op, toen hij bij liet vliegveld Ypenburg werd aan geklampt door een radeloze bromfietser, die hem gejaagd vertelde, dat uit een mand, die hb achter op zijn gemotori seerd vehikel had, een biggetje was ont snapt. De wegenwacht bedacht zich niet lang, klom op zijn motor en tufte in snelle vaart in de aangeduide richting. Reeds na enkele honderden meters zag hfj ver ln het natte weiland een dartele figuur waarin hij de vermiste krulstaart meen de te herkennen. Hijsprong over een sloot en rende het land in „om dit var kentje 'ns even te wassen". Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, want het ging onmiddellijk aan de haal. Samen met de inmiddels hijgend gearri veerde eigenaar en een hulpvaardige böer werd een wilde jacht ingezet, waar bij de vluchteling geruime tijd aan het langste eind bleef trekken. Tenslotte wist de wegenwacht na een vertwijfelde sprint het vrijheidsdronken biggetje te ijpen, nèt op het ogenblik, dat het de drukke rijksweg op wilde ren nen, waar het ongetwijfeld in een omme zien tot varkenslapjes zou zijn geredu ceerd. Vijf minuten later was de adspi- rant-biggenjager weer met. oen schroef- sleutel in de weer om oen gestrande auto tot voortgaan te bewegen In verband met het niat doorgaan van de loterij, in 1949 uitgeschreven door het Kath. Instituut voor Filmscholing te Delft, worden kopers van loten uitge nodigd hun loten voor 1 Mei 1951 in te zenden aan mr H. G. Keune. Keizers gracht 522, Amsterdam, teneinde terug betaling van de koopsom te verkrijgen. Ais tweede reehter voor Nederland bij het te voeren proces van de Internationale Commissie van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingsjaren tegen de concen tratiekampen en dwangarbeid, te Brus sel is benoemd mr P. Prinsen Geerligs te Aerdenhout. door Anthony Gilbert 2) Sir Hector trok van het voogdijschap over miss Parkton zo goed als geen gel delijk voordeel. Zij was de enige dochter van zijn jongere broer, die na een zeer avontuurlijk leven zijn dood had gevon den bij de vliegdienst, waar hij tenslotte een betrekking als piloot had gevonden. Maar er hing nog een mysterie over PaulaParkton. De zuster van haar moe der tante Honoria, was een schatrijke ouwe vrijster, die T;eh echter aan de ver antwoordelijkheid van Paula's opvoeding had weten te onttrekken door die taak op sir Hector over te dragen. Om aan het aanzienlijk vermogen van tante Honoria's erfenis te komen, trachtte sir Hector het meisje voor zich te winnen. Reeds zes jaar lang hield hij haar in z'n macht Aanvankelijk had hij niet de min ste vrees, dat zowel haar buitengewone schoonheid als haar erfenis hem zouden ontgaan. Nu Paula echter over enkele weken meerderjarig zou worden en zich dus aan zijn voogdijschap zou kunnen onttrekken, trachtte hij haar tot elke prijs zijn wil op te dringen, vooral daar Paula voor hem steeds een uitgesproken minachting aan de dag legde. Aanvankelijk had hij niet de minste aandacht geschonken aan de verstandhou ding tussen Paula en de jonge Newnham. Hij vond het jongmens zeer vrijmoedig in z'n optreden. Daar Newnham zich echter dezelfde vrijheden tegenover miss Mar lowe veroorloofde, bleef hij vrij van elke verdenking. Totdat Sir Hector op een kwade dag naar Londen vertrok en bij zijn aan komst het huis leeg vond. Eerst laat in de avond kwamen de beide zondaars te rug, met geen andere verontschuldiging dan te zeggen dat een lekke band hun genoodzaakt had, enkele uren in een restaurant te wachten. Zelfs het dienstmeisje had daar weinig geloof aan gehecht. Ple: .,„ochter_, voogd, secretaris en ver schillende bedienden, van beider kunne, vormden het huishouden ten tijde van deze tragedie. Daar kwam nog bij Ascher's steno-typiste, die te Chancelbury woonde en iedere morgen en avond drie kilometer naar en van het kantoor te voet a gae. Zij kon met recht beschouwd worden ais een van Ascher's unieke aanwinsten, om dat zij tot he) zeld7"-"e soort typisten behoorde, die smaak en intelligentie, vrouwelijke charme en wellevendheid we ten te combineren met de onvermoei baarheid en de accutaresse van ce" ma chine. Zij was misschien een of twee jaar ouder dan Newnham, een verbazend flinke vrouw met een bijna mannelijk ge. oriërteerde kijk op het leven, zoals wei nig vrouwen weten te bereiken. Zelfs haar stem en haar lach waren diep. meer van on man dan van een vrouw. Ze zag ei' steeds eenvoudig, maar goedgekleed uit, II Ondertussen had Scott Egerton het station bereikt en z'n bespiegelingen ovsr Ascher's huishouden beëindigd. Hij was reeds met zijn gedachten bij iets van veel directer belang, maar, evenals een vrouw in haar pru Demand je soms wel 'n strook je zijde of satijn opbergt, dat allicht nog wel eens dienst zal doen, wierp hij in de voorraadkamer van zijn herinnering het beeld van dat typische kleme bezoek- stertje op die rwoele middag, en was zo doende later toen de publieke opinie er belang in begon te stellen, in staat die indruk aan de politie weer te geven. III De dame had ondertussen de drie tre den beklommen en met een bescheiden klopje, dat volkomen in overeenstemming was met haar ulterlijk, aandacht ge vraagd voor haar persoon. Een enorme •butler deed open. Sir Hector? fluisterde een zenuwach tige fijne stem. Ik vermoed, dat hij me verwacht. Ik ben miss Ferris. De man liet haar binnen en bracht haar in een keurig gemeubileerde hël, waar ze even kon wachten. Een ogenb».js later kwam hij reeds terug. Toen hij haar in de ruimte en impo sante kamer liet, welke Hector Azcheris beroemde bibliotheek herbergde, was zyn gezicht even onverstoorbaar ais steeds. Dit zeer grote vertrek had die bekende geheimzinnige hoedanigheid, welke men sfeer noemt. Het voorkomen van de geleerde viel nogal tegen en zijn verbazende roep m aanmerking genomen zag hij er zelfs on betekenend uit. t Was een kleine man, door een buitengewoon knappe kleerma ker uitstekend in de kleren gestoken. Aan z'n linkerhand droeg hij een enorme gouden zegelring. Z'n tamelijk borstelige donkere baard en zwarte haardos wer den door de beste coiffeur van Parijs ver zorgd. Z n zwarte ogen die voor iedere vreemdeling als donkere mysterieuze ste nen waren, werden nog geheimzinniger door een paar in goud gevatte brillegla- zen met dikke lenzen; hij had bijzonder witte, keurig verzorgde handen; z'n spre ken was zacht, zonder enige nadruk en een beetje hees- Zelfs als hjj stond, werd hij nog over schaduwd door zijn omgeving. Een bezoe ker kon zich dikwijls niet aan de indruk onttrekken, dat hij deze gewaarwording bewust had geschapen door de wijze waarop hij zijn meubels had geplaatst. Op het eerste gezicht en vooral op een donkere dag, was het, als stond de kamer veel te vol. Het grote donkere karpet scheen als bezaaid met tafeltjes en tafels en overal langs de muren stonden kleine standaards voor boeken van bijzondere waarde, of schoonheid, die even zoveel vallen weren voor soattente dkauttxxSea. Miss Ferris kwam met vlugge passen naar binnen, nam de stoel, die Ascher haar had aangewezen- Ah, Miss Ferris. Hoe staan de zaken? Z'n gDmlach liet een rij welverzorgde tanden zien. Moeten er de laatste tijd nog al wat gordijnen worden gerepareerd? ZD sprak zacht, maar een beetje haas tig, alsof zij merkte, hoe hu goedmoedig tot haar afdaalde, door zoveel belang te stellen in haar sefcoonmaak-bezigheden. O, ja, Sir Hector, zoveel als ik zelf wens. Ik ben de hele week bij lady Mil- town in de South Street geweest die heeft een erg mooi huis. Miss Penberthy heeft mij daar aanbevolenOfschoon zij al die tDd 'haar blik op het vloerkleed hield gevestigd, had ze toch kans gezien de uitdrukking van zijn gezicht even te bestuderen. Nu ging ze, op diezelfde ne derige, nerveuze wyze door: Dan is er nog' Mrs Freeman, die woont in Chelsea. Ascher stak zyn hand uit en krabbelde de naam op het blad papier. Freeman? Die ken ik- Die kan ons vandaag of morgen wel te pas komen. En? ben je nog geweest naar het huis van Mr Burgoyne? Daar is voor de eerste maanden nog heel wat werk. Sir Hector, viel zij hem bij. Mrs. Burgoyne heeft nieuwe gordij nen in de bibliotheek grote donkere tapijten hangen daar erg mooi geloof ik, maar ze maken de kamer zo donker, alsof er altijd een onweer in de lucht hangt. (Womtt vervolgd) Philips N.S.F. te Hilversum heeft in Huizen een industrieterrein van 23 000 m2 in erfpacht verworven. Er zal hier een fabriekscomplex met een vloeropper vlakte van 16.000 m2 verrijzen, bijna een derde van het fabriekscomplex te Hil versum. Noord-Oostpolder. Voor de uitgifte van 178 boerderijen in de Noord-Oostpolder, die in de herfst van dit jaar zal geschie den, hebben zich 4800 gegadigden gemeld. De godsdienstvrijheid in O. Europa- In Vaticaanse kringen ls Maandag ver klaard, dat sedert de oorlog ongeveer elf duizend katholieke priesters en reli gieuzen in landen „achter het ijzeren gordDn" zDn terechtgesteld, gevangen ge nomen of verbannen. De kosten van de Parijse staking. De jongste staking van het metro- en bus- personeel te Parijs heeft de staat ruim 9,3 millioen gulden gekost. Het geschat te tekort over het lopende financiële jaar zal dientengevolge ongeveer 33 millioen gulden bedragen, welk bedrag voor een groot deel uit de aangekondigde verbo ging van de tarieven bestreden zal moe ten worden. Phollen terug uit V. S. De Belgische premier, Joseph Phollen, is Dinsdag uit New York per Sabena-vliegtuig naar België teruggekeerd na een bezoek van tien dagen aan de V.S. Kastelen der kruisvaarders. De rege ringen van Syrië en de Libanon hebben gelden beschikbaar gesteld voor de restauratie der kastelen, die de kruis vaarders destijds gebouwd hebben ter be scherming van de toegangswegen naar het Heilige Land. Deze restauratie zal wor den uitgevoerd onder leiding van de de partementen voor oudheden der genoem de landen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4