Geen kans op een catastrophe ie-team won aan zelfvertrouwen Oranji al brown overleden au je wei Voetbal-interland geannuleerd Open Raam <S port" <Spatten In Albion thuis belgie wm Het geheim MORGEN TEGEN DE BELGEN Twee balansen AK-V Van Olst tennis-captain Cricketcompetities be ginnen op 13 Mei NEDERLAND V mim Klein hockey-program Maar nooit een derde keer Sportbrief uit Spanje Ook in Boedapest. ZATERDAG 14 APRIL 1951 PAGINA 5 Pessimisme De Nederlandse voetbalwereld zwom rond in een wijde poel van troebel pes simisme. Wy vertelden elkaar en wilt gij vooral niet vergeten, dat dit alles pas vyf maanden geleden is?! zure m°P- jes van het genre: „de voetbalbond van Nigeria heeft bij de K.N.V.B. een inter land aangevraagd, maar de bond durft het niet aan als ze ons geen 5 0 voor sprong geven"; en dat de stemming er Veel beter op werd toen ons Oranje-team ditmaal mèt Terlouw enige weken later in het Parijse Stade de Colombes Van de Fransen verloor, is bepaald niet waar. Keerpunt? Belgen zwakker? Mentale injectie .y Engelands en Schotlands „matches of the year" Nederlandse ploeg voor de. Davis-beker oefent HET BRUSSELSE ELFTAL DE JONG (a.d.o.) VAN SCHIJNDEL (S.V.V.) kuneman (H.B.S.) VAN DER TUIJN (Hermes D.V.S.) KRAAK (Stormvogels) SCHIJVENAAR (E.D.O.) TERLOUW BIESBROUCK (Sparta) (R.C.H.) LENSTRA (Heerenveen) VAN MELIS GROENEVELD (Eindhoven) (Haarlem) SCHEIDSRECHTER lEAFE (Engeland) SERMON ANOUL MERMANS CHAVES VAN GESTEL (Anderlecht) (Luik) (Andeilecht) (Qent) (Lyra) MEES CARRE van DER AUWERA (Antwerp) (Luik) (Racing Mechelen) VAILLANT (Anderlecht) DAENEN (Tilleur) VALET (Anderlecht) SCHAAKRUBRIEK Wrn JÜ #Éi ww Haal del 6ltó\spons er over! WERELDRECORDS AUTO'S EN MOTOREN Nooit meer revanche Al sedert 1931 Schrik van 100 van het P S stolTn met lmar stero' Het was een optoclit der somberen. In de druilregen van een mistroostige November-avond reed een donkere, eindeloze karavaan van automobielen van Antwerpen naar het Noorden: bet vaderlandse voetbal-legioen voer huiswaarts, zwijgend en somber, en met niets dan zwartgallige perspectieven. Die middag, in het Deurne-stadion, had het Nederlandse legioen, dat zo dikwijls in het verleden juichend en trots uit Antwerpen was teruggekeerd, iets griezeligs beleefd. Een dapper doch weerloos Oranje-team was daar tegen elf volkomen superieure Belgen ten onder gegaan.met 7 2.en zonder „Hollandse kwartiertjes". zonder één enkele geniale voetbalflits die ons nog aan de grote dagen van weleer had kunnen herinneren. Het Nederlands elftal had een nederlaag geleden die ons voor goed duidelijk maakte, dat we in snel tempo bezig waren af te zakken naar de allerlaagste regionen van het internatonale voetbalmilieu. En ons enige excuus dat we het in die wedstrijd zonder Kinus Terlouw hadden moeten stellen was ach zo mager Hoewel voor hen, die destijds, in het l>egin der dertiger jaren van dicht bij de „baisse" van ons Nederlandse voet hal hadden meegemaakt die aan de be faamd gebleven „hausse" uit de Wjj- gaan-naar-Rome-dagen vooraf ging, had er in ons spel in 't Stade de Colombes iets gelegen, dat een stille hoop op een her opstanding van onze nationale ploeg had doen herleven. Ach neen: we ontdekten in Colombes geen nieuwe Wilkes. We «peelden geen ogenblik superieur voet bal. en we verloren verdiend. Maar: we hadden er in ieder geval weer om ge vochten. We waren partij geweest. En We hadden de Fransen gedwongen tot zulk een vinnig spel, dat dé heetge bakerde monsieur Vignal in het Franse doel zich zelfs tot enige minder sportie ve dingen had laten verleiden. Was Colombes een keerpunt in de, se dert enige tijd zo sombere, geschiedenis van het Nederlandse elftal? Het leek er wel op, en er gebeurden *n paar dingen die er op wezen, dat men ook in bonds- kringen de wedstrijd tegen de Fransen als een keerpunt had gezien. Men ver huisde de Nederlandse Elftalclub van de VUC-tent naar het Amsterdamse sta dion. Men dompelde de spelers onder In Sauna-baden en schaafde op tal van an dere manieren aan hun lichamelijke con ditie. Bondsoefenmeester Jaap van der Leek ging naar Engeland om aldaar nog wat tactische, technische en trainings- „„heimen op te graven. Men hanteerde met meer hkrt en groter vindingrijk heid een oud en vertrouwd wapen: de men tal-train i ng. Men haalde de H.B.S.-er Kuneman ®n °e Haarlemmer <proe- neveld, die al lang vergeefs °P deze kans hadden gewacht, in de kern van de candi- dgten voor de Oranje-ploeg. En toen? toen won men een oefenwedstrijd te gen Middlesbrough en verloor men, verleden week in het Feijenoord- tand'gheden van Sunderland, een ande- Engelse eerste-klasser die er veel vin niger dan Middlesbrough voor gevoch ten had. Dat veranderde de stemming. Niet al leen onder het legioen, maar ook onder de experts. Het droeve pessimisme van November verbleekte tot een bui van gematigd optimisme en er loopt wei geen mens in Nederland rond met de over tuiging, dat het morgen in het Olym pische stadion te Amsterdam opnieuw 72 voor de Belgen zal worden. Er zijn er veel meer die hopen op een gelijk spel, betgeen al bijzonder mooi zou zijn na de drie achtereenvolgende nederlagen tegen de Rode Duivels. Ér zijn er zelfs die ons elftal kansen geven op een klei ne overwinning. Het feit, dat het Belgische elftal in theorie minder sterk Hjkt dan de ploeg die ons in November j.l. te Qeurne met dit opti lig wel bijgedragen. 72 sloeg, heeft tot dit optimisme stel- Gjj hebt het in deze kolommen kun nen lezen: de Belgische experts zijn he lemaal niet tevreden over het elftal dat morgen tegen de onzen aan de slag moet. Zü betreuren het verlies van doel man Meert. Zij nemen het de Belgische voetbalbond kwalijk, dat men de binnen- speler Van Steelant, die men in de voor hoede nauwelijks missen kon, „op een ongelegen moment" heeft geschorst. Men heeft weinig vertrouwen meer in Anou] als voorhoedespeler en men heeft nog minder vertrouwen in de debuteren de rechtsbuiten Van Gestel. En nu schuilt er een gevaar in deze ontevreden stemming in het Belgische kamp en dat gevaar is twee-ledig. Op de eerste plaats betekent de critiek wellicht een mentale injectie voor de Belgische ploeg die anders naar Amsterdam ge trokken zou zijn met het minder stimu lerende gevoel, dat zij het tegen de on zen cadeau zou krijgen. En op de twee de plaats zou het onze ploeg in de waan kunnen brengen, dat wjj morgen geen top-wedstrijd nodig hebben om op deze Belgische combinatie revanche te kun nen nemen voor de drie nederlagen. Wy voor ons geloven voorlopig nog niet aan een zwakke Belgische ploeg. Het is mogeiyk, dat de Belgen wel eens sterkere combinaties in de strijd hebben festuurd, doch het staat daarnaast vast, at zy (het bleek onlangs nog tydens de wedstryd ZwaluwenRode Duivels in 't Feyenoord-stadion) over veel en uitste kend reserve-materiaal beschikken; en dat de Belgische keuze-commissie van dit reserve-materiaal ditmaal nauweiyks gebruik heeft gemaakt, moét er wel op KUNEMAN, de debutant op wie men bouwt stadion, uiterst eervol met slechts 12 onder byzonder ongunstige om- 49-jarige leeftijd is in een ziekenhuis te New York, waar hij reeds maanden zonder kans op herstel werd verpleegd, overleden de eens beroemde ex-wereld- kampioen boksen bantamgewicht Al Brown. Van1928 tot aan de oorlog was hij een beroemd en populair bokser zowel In Amerika als In Europa; men beschouwde hem als een der beste bantams die ooit In de ring hebben gestaan, maar laakte zijn levenswijze. Eens rijk en door vrien den omringd stierf hij straatarm en ver laten. Enige maanden geleden werd zijn doodsbericht reafa <voorbarig> gepubli ceerd; het was slechts een kwestie van tijd In het elftal van de B-ploeg tegen Luxemburg rechtsbuiten Rey_ niers van Racing Mecheten uerucin8en door De Bruyne van Sint Niklaas. In het Haagse elftal dat vandaag tegen het Oostelijk elftal speelt, jm de HBS-ers Van de Vegt en Rohrig vervan gen door Colthoff (HVV) en I. de Lange Scheveningen Om elk restant van gerucht uit te ruimenheeft de Argentijuse voetbal- bondoffideel gemeld, dat hij met zijn nationale elftal op 9 Mei tegen hngemna op Wembley en op 1 Mei tegen Lire in Dublin zal spelen. f Vandaag wordt da interland om e kampioenschap van Groot Brittannie y houden tussen de nationale ploegen - Engeland en Schotland op Wenvble:y. L - geland: Williams; Ramsey en Eckeis j, Johnston, Froggatt en Wright; Matthews, Mannion, Mortensen. Haisall en Finney. Schotland: Cowan; Young en Cox; Evans, Woodburn en Redpalh; Waddell, John- stone, Reilly, Steel en Liddell. 4: Pc Nederlandse basketball-ploeg die deelneemt aan de Europese kampioen schoppen van 3 t-m12 Mei te Parijs w dis volgt samengesteldJ. v. Veen, J- Wille R- o. Eykern, A. Gootjes (allen AMVJV. Alberda (Blue Stars), J- de Hoop (Basva), P:°ud?Jl™d (BED). A. Boswantrie, H. Sibiho (beiden Agamma), P. de Jong (Arrows) enK.v. d. Schuyt (Thor); coach E)- El. Schmull, chef d'équipe B. L. v. d. Ree. On Dinsdaa 22 en Woensdag 23 Mei Paleis Soestdijk waar aan H. m. a ■ningin door de ruiters een oorkon worden aangeboden. De balans van de tot nu toe ge speelde 71 officiële voetbal-Inter lands tussen Nederland en België is altqd nog aanzienlijk in Neder lands voordeel, ondanks de drie ne derlagen in successie met 01, 0Z en 2—7. Dat deze jongste curve in de lijn niet nog dieper zal dalen, wordt wel algemeen aangenomen. Maar of er weer een opgang zal volgen moet worden afgewacht. Het beeld van de na de oorlog ge speelde 11 wedstrijden is voor Ne derland niet zo gunstig en hier is de balans door iets betere doel- cqfcrs zelfs een tikje in België's voordeel. Deze na-oorlogse balans is mogeRjk wèl zo interessant en men is vooral benieuwd naar wat daür mee gaat gebenren De totaal-balans ziet er als volgt uit: doel- gesp.gew.gel.vrl. cflfers Nederland 71 34 16 21 176—135 België 71 21 16 34 135—176 En de na-oorlogse balans: Nederland 11 3 5 3 21—25 België 11 3 5 3 25—21 Anoul, Mermans, Chaves, Vaillant, Car ré, Van der Auwera en Mees nog steeds behoorlijk wat vertrouwen stelt. Ons elftal Wat Nederland daar tegenover stelt, is een ploeg die in de oefenwedstrijd te gen Middlesbrough en Sunderland in ieder geval één uiterst belangrijk ding herwonnen heeft: zelfvertrouwen. Het is stellig niet zo, dat wij dankzij de Sauna-baden en de nieuwe trainings- vorm plotseling Het Ideale Elftal ge creëerd hebben, doch hét is daarnaast o o k zo, dat dit geen elftal is dat zich zonder meer overrompelen laat. Een achtertrio waarin Sehyvenaar en De Jong nu behooriyk op elkaar zyn in gespeeld; een middenlinie waarin Ter louw zijn tegenstander Mermans onge- twyfeld weer onpleizierige ogenblikken zal bezorgen, waarin Van Schyndel zijn beste vorm heeft teruggevonden en waarin Bie'sbrouck ziph ontwikkeld heeft tot een in ternationaal van formaat; een voor. hoede met een midvoor die, on danks een zeker gemis aan reactie snelheid meestal toch wel goed is voor een doelpunt, met een nieuwe rechterwing waar in het aan geest- drift en mogelyk- breekt, en metTen BIESBROUCK, linkervleugel onopvallende maar waarin Groeneveld sterke troef in veel beter kan dan het middenveld tegen Sunderland en waarin Abe Lenstra nog altijd in staat is, het iedere vyandeiyke defensie byzondér moeiiyk te maken als hy er maar zin in heeftd&t is het team, dat mor gen opnieuw tegen de Rode Duivels aan de slag gaat. Met zestigduizend Neder landse toeschouwers op de tribunes met de gerechtvaardigde overtuiging, dat 't ditmaal geen catastrophe en zelfs niet Ter illustrering van enige passages uit het verhaal van een correspondent uit Madrid over het door Spanje annuleren van de voetbal-interland tegen Engeland plaatsen wij hier een lijstje van de be faamde „matches of the years" die zo wel Engeland als Schotland ter verde diging van het Britse prestige plegen te organiseren. De lijn van de resultaten van deze wedstrijden is voor de Britten in dalende lijn: Engeland leetf in het af gelopen jaar zyn eerste gelijkspel tegen Joego Slavië (de draw van 1945 tegen Frankrijk werd als „oorlogs-resultaat" door de Britten nooit vol erkend) en Schotland werd in bet afgelopen jaar voor het eerst op eigen grond door Oos tenrijk verslagen. Sportred. Engeland thuis: 1931 Spanje 7—1, 1932 Oostenryk 43, 1933 Frankryk 41, 1934 Italië 3—2, 1935 Duitsland 3—0, 1936 Hongarye 62, 1937 Tsjeeho-Slowaklje 54, 1938 Noorwegen 4—0, (1945 Frank ryk 2—2), 1946 België 2—0, 1946 Neder land 8—2, 194r Zweden 4—2, 1948 Zwit serland 6—0, 1949 Italië 2o, 1950 Joego Slavië 22. Schotland thuis. 1933 Oostenrijk 2—2, 1936 Duitsland 20, 1938 Tsjecho-Slowa kije 5—0, 1939 Hongarije 3—1, 1946 Bel gië 2—2, 1946 Zwitserland 3—1, 1948 Bel gië 2—0, 1949 Frankryk 2—0, 1950 Zwit serland 31, 1950 Oostenryk 0-1. (Van onze tennis-medewerker). In verband met het besluit van de keuze-commissie voor de Davis-beker om een der drie leden van die commissie tot aanvoerder van de ploeg te benoemen, 's J van Olst (Amsterdam), bekend en ervaren speler, goed spelkenner en ex- internationaal, aangewezen tot aanvoèrder. De heer v. Olst heeft deze benoeming onder enig voorbehoud aanvaard. Hy zal als aanvoerder fungeren in de belangrijke óefenwedstryd, welke onze ploeg Zater dag 21 en Zondag 22 dezer op de M. E. T. S. tegen de sterke Deense ploeg voor de Davis-beker speelt (Nielsen en Ul- rich). In deze ploeg zal Van Swol. twee enkelspelen en het dubbelspel met Rinkel spelen en Rinkel en Linck ieder een enkelspel. Het Brusselse elftal, dat vandaag in het Ajax-stadion te Amsterdam tegen bet 'Amsterdams elftal uitkomt, is gewijzigd er. ziet er thans als volgt uit; Speeckaert (Daring); Saenen (Daring) en Berghmans (White Stark); Gomme (Union St. G.); Timmermans (Racing) en Van Kerck'uo- ven (Daring); Van Steen Anderlecit). De Corte (Anderlecht),. Blondeau (Da ring), Van den Bossche (White Star) en Dewin (Racing); Res.: Vaes (Tirlemont). Debast (Uccle), Fauconnier (Racing) en Van den Plas (Tirlemont). (Van onze cricketmedewerker). De competitie van de Nederlandse Cricket Bond zal op 13 Mei a.s. een aan vang nemen. VOC, vorig jaar nummer een der klasse B, is thans in de eerste klasse A ingedeeld, een promotie die een geluk wens waard is VOC zal nu uitkqmen met: ACC, Haarlem, HHC I en II; Hermes- DVS en Rood en Wit. De eerste klas B is als volgt samen gesteld; Excelsior, HBS, Kampong, PW, Quick (N.), Sparta, VRA en VVV. Met uitzondering van PW, dat 10 wed strijden spelen zal, zijn voor alle overigs eerste klassers 12 wedstryden vastgesteld Ook dit seizoen zullen de A-klassecs enige wedstryden tegen de B-clubs spe len. Zo zal VOC tegen PW en Quick tN.) uitkomen; Sparta tegen VOC en Rood en Wit. De beide Schiedamse clubs: Hermes» DVS en Excelsior zullen elkaar eveneens weer ontmoeten: Excelsior komt voorts nog uit tegen Rood en Wit en Kampong tegen Hermes-DVS. wyzen, dat zy in knapen als Daenen, |per se een nederlaag behoeft te worden! (Schaakredacteur P. A. Koetsheid, Huize St. Bernardus. Sassenheim) (Zaterdag 14 April 1951.) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Twee eerste publicatiej, waarvan no. 6741 een taakopgave. Als thema, «elf- penning. Of hierin het maximum is bereikt? No. 6743. Hoe vindt de lezer deze sober heid? Van onze vaderlandse componisten, geloven we, verstaat Opdenoordt dit ge heim het beste. No. 6742 heeft, als tweezet, 'n ongewone stand. Het is daarom niet te verwonderen, dat de matbeelden verre van alledaags zyn. CORRESPONDENTIE. v. T. te R. Helpmatproblemen zijn ook aan bepalingen onderworpen. Zetten door u genoemd, zyn in stryd mat de regel. De oplossing van zulke problemen wordt door wederzyds nauwkeurig spel verkregen. Er mag in de stand slechts een oplossing zyn; zouden et meer zijn, dan is de opgave incorrect. F. P. te M. U ziet, dat ons verzuim hiermede hersteld is. No. 6741. SEILBERGER en SANTIAGO. Ie Plaatsing. Mat" in twee zetten. Mat in twee zetten. Wit: Kb2, De4, Te2—hl, Rel, Pg2;. Zwart: Kdl, Db5, Te5—f2, Pg3 b3, d2. No. 6743. JOS OPDENOORDT. Venlo. Ie Plaatsing. Mat in drie zetten. (Van onze hockey-medewerker) Een bescheiden programma, zulks met het oog op de heden in Brussel gespeel de wedstryden, bevat opnieuw twee kampioenswedstrijden, wéér van dé out siders tegen de kampioenscandidaten„ Groningen ontvangt Venlo en ÖKS krygt HHIJC op bezoek. Op hun eigen velden zullen de Noordeiyke en Oostelij ke kampioenen zich terdege verdedigen, doch dat zy een necterlaag vermijden kunnen, geloven we niet. De Westelijke promotie-competitie staat een week stil. In het zuiden wordt te Helmond HUACEindhoven gespeeld. Een van die twee gaat de plaats innemen van Push, vermoeden we. In het Oos ten spelen Upward en Wageningen om één plaats in de Oostelijke eerste klasse. Voor de damescompetitie om het kampioenschap van Nederland wordt de wedstrijd Venlo GirlsQuick gespeeld. No. 6742. F. FLECK en H. L. MUSANTE. Ie en 2e prys ex aequo Paralelle 1950. Oplossingen over dïie weken. Men. gelieve ons deze te zenden voor 1 MeL PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6733. J. Hartong. 1. Rcö—16 dreiging; 2. Tc8c5tt. Geschiedt 1. Til— d2. dan volgt 1Dh2—e2: en er kan geen Td2—d4:t volgen. No. 6734. K. A. K. Larsen. 1. Kc2—d2 (tempo). 1. Kg3, Rg4:, f3f2, h3n2, 2. Dglt. Tg4:f, Dflt, Dhlt. enz. Na 1. Ph2t is het antwoord Rg4 2. Tg4:t, Kf2, of 1. Del, a2—al (Pt) wat wit een tempo kost. No. 6735. J. Wenda. 1. Re8—a6 dreigt 2. c6 en 3. Rb7tt. 1Tff3:, ThCï:, Pf3:, 2. Ke6:!, Kg8:!t Kf6:t, enz. 1. Kg3: levert niets op, wegens Tg3t na 2. Dg3:, Rf3:. Of 1. Pgl:t dan 2. Rg2:. GOEDE OPLOSSINGEN. Van de nos. 6733, 6734 en 6735 zonden in: ir A. Bergstein, Geleen; J. v. Dijk, De Lier; F. Pijls, Maasbracht; N. G. Sohaaps, Ryswyk en C. v. d. Weide, Rotterdam. Van no. 6783 en 6735. D. Ulterwaal, Rotterdam. Van no. 6733 Th. van Goor, Voorburg; W. H. Haring Schipluiden; Hans SwarA Voorburg en M. G. L. v. Teeffelen, Rot terdam. Van no 6731 en 6732 F. Pijls, Maas- bracht. Voorjsa* Schoonmaakwoede Doe hel goed De 39-jarjge Duitse motor-coureur Herz heeft ook op de autoweg MünchenIngolstadt nog twee wereld records gebroken In de 350 cc klasse: de kilometer met gem. 277.5 km. p. u. en de myl met gem. 278.2 km. p. u., ook nu op een N. S. U. (oude records van de Italiaan Alberti met Guzzi met 213 en 212 km.). Voorts heeft ook de zyspan-coureur Boehm nog twee nieuwe wereldrecords gemaakt in de 350 cc klasse met zijspan Zyn N. S. U. haalde op de kilometer 188 km. p. u. en op de myl 186 km. p. u (oude records van de Italiaan Ca- vanna (Guzzi) met resp. 173 en 172 km. per uur. Bovendien heeft op dezelfde autoweg München—Ingolstadt ook de Duitse cou reur Lehder een nieuw record gevestigd op de mijl met staande start voor kleine race-auto's tot een cylinder inhoud «ipn 500 cc. Met zyn 110 pk. N. S. U. met compressor 500 cc. bracht hij het record op een gem. van 138.256 km. p. u. Met dezelfde wagen deed later Von Opel een aanval op het record voor de kilometer met staande start dat sinds 28 Nov. 1948 met 119.979 km. op naam stond van de Italiaan Taruffi met Tarf. Von Opel reed de kilometer in 29 9 sec. overeenkomende met een gem. van 120.2 km. p. u. (Van een sport-correspondent) MADRID, April 1951. Toen op 2 Juli van het vorige jaar het Spaan^fcelftal in het tournooi om het Wereldkampioenschap voetbal te Rio de Janeiro een 10 overwinning op Engeland had behaald, kwam een der vergezellende officials van de Spaanse voetbalbond sidderend van emotie voor de microfoon van Radio Madrid om met overslaande stem uit te schreeuwen: „Wij hebben het perfide Albion verslagen 1" Dat tekent de sfeer wel een beetje. En daarbij is de Spanjaard een ongelofelijk tróts iemand. Op 27 Mei a's. zou Engeland naar Madrid komen en aan deze wed strijd zou natuurlyk onverbrekelyk de idee van „revanche voor Rio" verbon den zijn. Spanje heeft sinds Rio nog maar één keer gespeeld en op eigen veld een 6—3 overwinning op Zwitserland be haald. Een mooie overwinning. Maar net is de Spanjaarden niet ontgaan, dat zy die overwinning voor een groot deel dankteh aan het afschrikwekkende falen van de Zwitserse doelman Hug, die aan Spanje'? tank-middenvoor Zarra zv onge veer drie doelpunten cadeau gaf. Zo ge zien vonden de Spanjaarden die over winning helemaal niet zo overtuigend en zeker geen reden om de komst van de Engelsen met optimisme tegemoet te zien. Daarom heeft de Spaanse voet balbond deze wedstryd tegen Engeland afgezegd! Zonder opgaaf van redenen. Zo maar. En dat is niet de eerste keer. Een jaar of drie geleden haalde men een zelfde streek uit. En al zou Engeland die Rio- nederlaag nog wel eens een keer wiiJers wreken, men behoeft er in Madrid maar niet aan te denken, dat er ooit nog wel eens één Spaanse en één Engelse voetbal ler elkaar binnen de witte lynen zullen ontmoeten. Spanje's wrok tegen voetbal-Engeland dateert van 1931. De Spanjaarden, met Zamorra, waren toen op het toppunt van hiMi macht. En zy waren het. die wen als eersten werden geselecteerd van de rij Continentale ploegen die sindsdien éen voor één en jaar-in jaar-uit op het altaar van het Britse prestige werden ge slachtofferd in de befaamde serie „mat ches of the year". Heel die Spaanse trots kreeg toen op Wembley met 7—1 een ontzettende dreun. En men Is dat in Madrid nooit vergeten. In 1948 was er een kans om lets van dat aitiju brandende schandmerk weg te wis sen. In latere „matches of the year" wa ren de cijfers voor de Oontinentalen steeds minder ongunstig geworden (Italië en Tsjechoslowakije byv. hadden slechts met resp. 3—2 en 5—4 verloren) en na de oorlog bleef het tegen België en Zwe den slechts 2—0 resp. 4—2. Toen in de voorzomer van 1948 een Britse ploeg haar gebruikeiyke vacantie- trip over het Continent ging maken, werd zy ook naar Madrid uitgenodigd. Het eigen veld, de hete zomer en het Engelse vacantie-humeur zouden ten gunste varf de Spanjaarden werken, wellicht zelfs tot een revanche. De Engelsen kwamen. Maar «y de den eerst nog even Lissabon aan. Daar werd Portugal op een verbasterende wijze met 10—0 afgeslacht. Vlak voor Spanje's grenzen. En in Madrid schrok men zich een hartvergroting. In alle haast werden toen eensklaps allerlei moeilijkheden gevonden die de komst van deze Engelsen moesten be letten. Deviezen-, hotel- en visa-moeiiyk- heden. alles werd bijeen gesleept. En al liep Sir Stanley Rous C.B E. zich hoogst persoonlijk het vuur uit de adelMjke Britse sloffen, Spanje's grenzen bleven voor zijn voetballers gesloten. Dat was één. En nu dan nummer twee. Zoals al bleek by de voor bereiding van de wedstrijd tegen Zwitserland, is de Spaanse voetbal élite nog steeds grandioos uit vorm. Toen tegen de Helveten is het, dank zy Hug, nog meegevallen. Maar met slechts één speler in conditie: de linksbuiten Gainza (van Euro pese top-klasse^, houdt men zeker tegen Engeland niet stand. En voor de tweede maal annuleerde dom-trots Spanje een wedstrijd tegen de „leraren van het voetbalspel". Dat doet de Spanjaarden in het inter nationale voetbal-mileu (en wat de Engelsen betreft ook daarbuiten geen goed „Men gelast niet zomaar een zo belangrijke gebeurtenis als een voetbal-interland af", zei de F.A. secretaris Sir Stanley Rous, toen hij alle geruchten over een niet- doorgaan van de voetbal-Interland EngelandArgentinië op 9 Mei a.s. in het „Festival of Britain'' tegen sprak, Maar c?an vergat hy. dat <Je voetbal-interland Hongarije Oostenrijk, die oorspronkelijk in Wenen zou worden gespeeld maar later verplaatst werd naar Boeda pest en wel op verzoek van de Hongaren die deze interland nodig hadden om 'n grootse feestweek on sportieve wyze te illustreren en die morgen 15 April zou plaats vinden, wèl werd afgelast. Reden: Oostenrijk had als compensatie voor het verplaatsen van deze in terland gevraagd of de Hongaarse club Honvek dan met Pasen in Wenen tegen Austria zou kunnen spelen, maar de Hongaren hadden dit achteraf geweigerd. Oostenryk boos; wèg interland. En dan vergat Six Stanley Rcms vooral, dat ook zyn eigen Engelse voetbal-elftal gedupeerd is gewor den door het plotseling annuleren door Madrid van de voor 27 Mei geprojecteerde interland Spanje Engeland. Over deze affaire hiernaast een speciaal verhaal van een corres pondent uit de Spaanse hoofdstad. GAINZA door Anthony Gilbert 4) Sir Hector juist uit, voegde tJ tnil1) loe. dat ik een beetje begin heeft m?i ,n »«n »g<m. Mijn dokter ie. „„ii gewaarschuwd, dat ik niet L-„n -,i„i,na^1!verK mag doen, maar men ven naar rtovt de weelde veroorlo- 7H *u™?°1Lt,ers te luisteren. En 'haar glimlach kwam dflt haar «t op- also1 20 wel besefte, waren en S zeer S«ri.n0 belang waren en zij ^,e kostbare tijd van e^n groot njan met mocht verkwisten. ."X™ minuut alstublieft, viel da? adrln rede- Laat i;k u nog «d geY.en' waarvan ik sprak. Hij Po uaar zyn schryftafel en miss Marlowe liet beiden alleen. Pat_is ?er? er3 verstandig meisje, zei miss Ferris langzaam, die heeft ogen in haar hoofd. Bent u niet bang, dat zij ooit eens te weten zal komen, wat u mij zo juist verteld heeft over uw biblio- ik **i TOlltóht reden hebben om daar bang voor te zijn als ik haar ooit iets over boeken had geleerd. Maar ik vertel haar zo iets nooit Zij tikt mijn brieven en mijn aantekeningen en daar blijft het by. En uw secretaris? Die weet precies wat ik hem wil mee delen. Meer zal hy nooit te weten komen. Trouwens, hij knjgt drt boek by. voorbeeld niet te z'n vinder op het bbek, dat zy had meege bracht. Dit gaat morgenavond met een aantal andere naar FranKrijK. Stopt u die allemaal in een pakkist? Neen, geen pakkist. Hij sprak erg verstoord. Maar een Iede^e Sek weet, dat een pakkist boeken Maar koffers zijn persoonlijke baga0e en de koffer, die vol uitgaat, komt leeg terug. Ginds heb ik een Fransman, hy is zeer discreet en de naam van c Aschar zal tussen ons niet worden .-,e- noemd. Zij kreeg plotseling een rilling. Ik ben blij, dat ik met dit alles mets meer heb uit te staan, fluisterde zij op gewonden. Dat is mij allemaal veel te gevaarlijk. Hij lachte en stak een sigaar op, terwyi hy de lucifer in dg asbak wildfe gooien 't Houtje viet toevallig naast de asbak op een aantal papieren, die er door in brand raakten. Pas op, zei miss Ferris, er komt nog een ongeluk van! Tot haar grote verwondering was Aschor doodsbleek geworden; hij deed een paar vruchteloze, wilde uitvallen naar de brandende papieren; zelfs zyn lippen hadden hun kleur verloren. Doof die vlammen! mompelde hij hees en byna buiten adem. Vlug., ach! Miss Ferris kwam onmiddellijk naar hem toe en doofde de vlammen uit met iets zwaars, dat op tafel lag- Waren die papieren van veel be lang? vroeg zy, eveneens doodsbleek. O, noen, zo veel kwam het er niet op aan. Zij kunnen vervangen worden. Hij haalde een donkere zijden zakdoek voor de dag en wiste zijn voorhoofd af. U moet wel denken, dat Ik krank zinnig ben, riep hij ineens uit, terwijl hy heel zijn voorname houding liet varen. Dat ben ik ook beslist, dat ben ik; maar ik ben als de dood voor vuur, ik zal u ver tellen waarom. Toen ik nog een kind was heeft een gouvernante mij eens om een kleinigheid opgesloten in een grote kleer kast, die elgenlyk 'n stuk van de zolder was, dat men had afgeschoten, waarom weet ik niet meer en ze liet me daar al die tyd maar zitten, terwyi ze zelf naar beneden ging om thee te drinken. Iemand schijnt toen beneden de lamp te hebben omgegooid en er is een enorme brand ont staan. Ik hoorde allen schreeuwen, stam pen en gillen. Ik bonsde met handen en voeten en hoofd teren de deur, maar ze was op slot. Ik schreeuwde tot myn stem banden bijna scheurden, ik sloeg mijn han den kapot tegen de deur, maar die stomme vrouw had my vergeten. Ik gilde, liep als een bezetene in de kast op en neer, maar het was op de bovenste verdieping en de wanden liepen schuin naar elkaar toe, zodat ik telkens mijn hoofd stiet en mij verwondde. O, ik zal u nooit kunnen zeggen, wat voor angsten ik daar heb uit gestaan. Het was er helemaal donker, geen raam, geen enkel middel om de aan dacht te trekken en al die tyd hoorde ik de vlammen in hun dansende gele schoe nen nader en nader komen De herinnering aan dit alles scheen hem te overweldigen; z'n gezicht gloeide van inspanning en kreeg tegelijkertijd de strakke uitdrukking van iemand, die in een aanval van verschrikkelijke angst is gestorven. Gelukkig dacht iemand tenslotte toch nog aan mij en ik werd naar beneden gehaald, ging hy bijna toonloos verder, alsof dit verhaal hem van alle wilskracht had beroofd. De gouvernante werd ont slagen. Maar ik heb het nooit vergeten Miss Ferris had ingespannen geluisterd Ik heb nooit geweien, dat u bang kon zyn, zeide zy op haar bedeesde wyze. Wat myzelf betreft, ik heb altyd van vuur gehouden. Ik heb willen sterven, niet zo maar, als alle gewone mensen tussen een paar lakens, maar opgaande in groot heid, in de schoonheid, die sterker 'is dan mensen.... ze ging al dichter en dichter naar de deur en kreeg een diepe kleur. IV. Ofschoon hij had geglimlacht, toen hij haar 'n hand ten afscheid had toegereikt, ging hy met 'n nors gezicht voor zijn tafel zitten. Het i* te veel, mompelde hij, terwijl hij z'n gebalde vuist liet neerkomen op de papieren. De gebeurtenissen van de laatste minuten hadden hem meer getroffen, dan hij zelf wilde toegeven. Die vrouw wil domme dingen uithalen, ik ben stom ge weest, haar ooit in vertrouwen te nemen. Maar dit had ik toch niet verwacht. En nu terwijl ik juist al die herrie heb met Paula! Hij drukte op de knop onder de rand van zijn schryftafel en miss Marlowe kwam weer binnen. Wat was het? vroeg Ascher ruw, zon der zich om te draaien. Mr. Thornton. Hij had geen afspraak, maar hy zei, dat u hem beslist zou ontvan gen. Ascher was nog steeds niet zichzelf. Hij liet duidelijk zyn misnoegen merken bij het horen van de naam en bromde krege lig: Laat hem maar binnen. Mr. Thornton was een man van middel bare lengte met een zoekende blik en ver bazend kleine ogen. Hy droeg een confec tiepak van gryze stof en een zwarte hoed. Hij hield die in zijn hand, toen hij de bibliotheek binnenstapte Ga zitten, zei Ascher nors. En? Thornton deed erg nerveus. Ik geloof, Sir Hector, dat we nu vei lig kunnen zeggen, voldoende bewijzen te hebben. Het was verbazend moeilijk, maar ik geloof dat we elkander geluk mogen 117.45 Regèringsuitz,: J A. van Beuge: „Kolo- wensen nlsatie in Nieuw Guinea". 18,00 Nieuws. 18.15 Milit. commentaar. 18.35 Lichte muz. 19.00 Zondag 15 April. HILVERSUM I (402 M.) 8.00 KRO; 9.30 NCRV; 10.00 IKOR; 12.00 NCRV; 12.15 KRO 17.00 NCRV; 10.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Ceilo en orgel: 10.00 „Op de bank", (caus.K 10.30 Prot. kerkdienst; 12.00 Ned. Herv. Kerkkoor; 12.15 Apologie: 12.35 Gram.; 12.40 Lunchconcert; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconc.; 13.45 „Uit het Boek der Boeken": 14.00 Omroep orkest en soli9t: (ca. 14.20 „Grote tekenaars: Charles Meryon" (caus.); 15.10 Planorecital: 15.40 Gram.; 16.15 „Kath. Thuisfront overal!" 16.20 Gram.; 16.30 Vespera: 17.00 Prot. kerk dienst; 18.30 Kamerork.; 18.50 Zwitserse ge wijde muziek: 19.15 „Mensen op de achter grond" (caus.); 19.30 Nieuws: 19.45 Actual.: 19.52 Boekbespr.: 20.05 De gewone man: 20.12 Gevar. progr.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 8.00 VARA; 12.00 AVRO; 17.00 VARA; 18.30 VPRO; 19.00 IKOR; 20.U0—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Voor het platteland: 8.41) Voor gerep. militairen; 9.00 Vacantictips; 9.15 Verzoekprogr.; 9.45 „Gees telijk leven", (caus.); 10.00 Semi-klassieke muziek; 10.25 „Met en zonder omslag"; 10.50 Amusementsmuz.; 11.15 Cabaret; 12.00 Metro- polcorkest; 12.30 Voor de Jeugd: 12.40 Ka merkoor; 13.00 Nieuws; 13.20 Theaterork.; 13.50 „Bven afrekenen, Heren!" 14.00 Boek bespr.; '14.25 Voetbalwedstrijd Nederland België: 16.30 Lichte muz.: 17.00 Voor de kin deren; 17.25 „Het Lauriston Gardens Myste rie" (hoorspel) 17.45 Piano; 1800 Sport; 18.15 Nieuws; 18.30 Korte Prot. Kerkdienst; 19.00 Kinderdienst: 19.35 Bijbeivertelilng; 20.00 Nieuws: 20.05 Ged.- „Die Jahreszeiten" (ora torium); 20.45 „De Forsyte Sage. Een man van Fortuin" (hoorspel); 21.25 Amusements muziek; 21.55 Hersengymn.; 22.20 Orgel; 22.30 Cabaret: 23.00 Nieuws; 23.15 Actual.; 23.25—24.00 Gram. MAANDAG 16 APRIL. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24 00 NCRV. 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 7.18 Gewijde muz. 7 45 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws 3.10 Sportuitslagen. 8 20 Gram. 9.15 Voor de zie ken 9 35 Familiecompetitie. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.15 Gevar. uz. 12.33 Orgelconc 13.00 Nieuws. 13 15 Banjo- ork. 13.45 Gram. 14 00 Schoolradio. 1445 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Strijk kwartet. 16 00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal en semble 17 00 Voor de kleuters. 17.15 Orge:. 17.45 Voor de ieugd. 18.00 Gram. 18.15 Sport. 18 25 Engelse les. 18.45 Boekbespr. 10 00 Nieuws. 19.15 „Volk en staat" (caus.). 19 30 Gram 19,40 Radiokrant. 20.00 Nieuws 20 05 Aroer' melodieën. 20.25 „George Friedrich Hëndél" (hoorspel). 21.30 Pianovoordracht. 2145 Intern. Evang. commentaar. 2155 Gram 2205 Instrum. septet. 22.30 Fluit en clave- cimbel. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8,18 Orgel 8 45 Gram. 10.00 „Voor de oude dag" (caus 10.05 Morgenwij ding. 19.20 Voor de kleuters. 10.35 Voor de vrouw. 10.50 Voor de zieken. 11.45 Sopraan en piano 12.00 Gram. 12.15 Dansmuz. <12 33— 12.38 Voor het platteland) 13 00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand 13.20 Instrum. se>"tet; 13.45 Gram. 14.00 „De wereld van het niets (caus.). 14.15 Viool en piano 14.50 Gram. 15.05 „Idylle" (hoorspel) 16.00 Ged. „Orpneus opera. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Planoduo. wensen. Waarin zit dat bewys? vroeg Ascher nydig. (Wordt vervolgd) ......ff commentaar. Parlem. o.erz 19.15 Ciavecimbelrecital 19.45 Regerlngsultz.Ir H. de Groot: „Het inkuilen van gras". 20.00 Nieuws. 20.05 Actual. 20.15 Strljksextet. 20.45 Cabaret. 21.20 ^nsmuz. 21.45 Ziekenfond»vragen 22.00 Radio Phjlly Ork. er. «o*lgte 23.00 Niieuws. 2315 Social nieuw» in esperanto. 23,20 Orgel. 23,4024.00 Cram.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5