Bisschopsconferentie met een luchtje Godsdiensthaat achter Gordijn nog even IJzeren fel De chaos is volkomen Goederen-opstopping in haven van Priok Accijnsverhoging tot f 475 per lil. wordt een feit Jenever gaat f 8.- per liter kosten Vorstelijk huwelijk te Nancy Een feest met oude glorie Ontsparing begon in bet tweede halfjaar 1950 r De zonneschijn wordt goedkopermaar het borreltje duurder FELLE BRAND TE DEVENTER ss-SP* w» bMw'st Gepensionneerden en Kamervragen Zaterdag 21 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Vooraanstaande bannelingen nemen initiatief tot verzet Unicum voor foto grafen „Rerum NovarmrT te Rome Bouwwerken voor liet leger Bulldozer dolf 120 granaten op WEERBERICHT -J En in Polen Verzet Doelbewust naar een chaos In Hongarije Hetpr oe bisschop KEUKEN Bouwen.' Diefstallen BROMIDE-TIP Bijzondere foto-wedstrijd, Clandc'Mione distilleerderijen Ook tegen het argument van het m hand werken van fraude nam de minister met cijfers stelling. Volksgezondheid Toezegging TOTAAL INLEGGERSTEGOED BIJ BONDSSPAARBANKEN TOCH NOG GESTEGEN Dc: weer verwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met nu en dan Ver drijvende wolkenvelden. Meest matige Noord- Oostelijke wind. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag 22 April: Zon op 5.31 uur, onder 19.48 uur; Maan op 21.21 uur, onder 5.17 uur. Maandag 23 April: Zon op 5.29 uur, onder 19.49 uur; Maan op 22.56 uur, onder 5.37 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De strijd tegen de Kerk in de landen, die niet Moskou heulen, wordt met onverminderde kracht voortgezet. Dat blijkt weei eens uit een aantal berichten, die wel duidelijk aantonen hoe groot de haat is, welke in de staten achter het ijzeren Gordijn leeft tegen alles wat met godsdienst uitstaande heeft. Ter illustratie van de laffe wijze, waarop deze diabolische strijd gevoerd wordt, laten wij hier enige bijzonderheden volgen over een door de machthebbers in Tsjechoslowakije geleide „bisschopscon ferentie'. derd kan staan als de melaatsen van de gezonde mensen 4 In dezelfde tijd, dat de Primaat van Polen, aartsbisschop Wyszynski, in Rome vertoeft, verschijnen in de communistische tijdschriften van Polen artikelen, die een De conferentie werd gehouden te Bri- «siava en vrijwel alle functionarissen, die door de regering als bestuurders van de Katholieke Kerk zijn aangesteld, waren er bijeen. De geëxcommuniceerde priester, thans minister van Gezondheid, Plojhar, was als eregast aanwezig. Het schijnt, dat cok enige bisschoppen door de regering waren gedwongen aan deze vergadering, waarop over de „wereldvrede" werd ge sproken, deel te nemen. Vice-premier Fierlinger, hoofd van het regeringsbureau voor Kerkelijke Zaken, hield een redevoering, waarin hij o.m reide: „De eedaflegging van onze bisschoppen kan zonder twijfel worden aangemerkt als eeii groot succes, dat zij zelf hebben ge wenst. Ik moet daarbij echter enige even tuele misverstanden uit de weg Men mag nu niet gaan denken, dat ou grondbeginselen van onze tot dusver te8=" de Kerk gevoerde politiek daardoor wo - den veranderd. Deze grondbeginselen gen onmiddellijk uit het wezen vai volksdemocratie en worden niet P„ door factoren van kerkelijke aaIy Duidelijker had Fierlinger niet kunne» zeggen, dat de plannen tot t n' van de KatholiekeKerk toch voortga^ rullen bliiven vinden, ondanKs ae digt fegde beloften en verkLaringen van trouw, die van enkele kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders zijn afgedwongen. Tot slot van de vergadering zonden dp aanwezigen een protesttelegram aan de Franse regering wegens het feit, dat deze de activiteit van het communistische „Bu- reau van de Wereldvredesraad", had stop- Er bleef niet veel over van net gezet. Deze bijzonderheid alleen is vo'-j gemeentegebouw in Deventer, dat gegeven, de Katholieken van het land opgeroepen om iedere avond een Onz' Vader en Weesgegroet te bidden voor Mg Joseph Beran, de naar Rozmital gedepo: teerde aartsbisschop van Praag. „Wij kennen er zeker van zijn", zo lasterlijke aanval zijn op het Vaticaan en schrijft het blad, „dat ook Mgr Beran in het Poolse Episcopaat. Het centrale partij-gedachten voortdurend bij zijn geloviger orgaan, „Tribuna Lidu", schrijft o.avertoeft en zijn lijden voor hun geestelij' „Een verzameling verordeningen en de creten van de Vaticaanse politici is bezig een leidraad te worden voor de oorlogs ophitsers en volksmoordenaars. Deze ver zameling zou zeer goed kunnen dienen als een anti-Poolse encyclopaedic". Verder bevat het blad scherpe verwijten aan het adres van de Poolse bisschoppen, omdat zij volgens de communistische pers de overeenkomst van 14 April 1950 niet zijn nagekomen en de publicatie daarvan hebben gesaboteerd. Ondanks alle maatregelen, valse aan tijgingen en verdachtmakerü slagen de Moskou-aanhangers er echter niet in te bereiken, waarnaar zij zo vurig streven: de godsdienst uit te bannen en op deze wyze vrij baan te krijgen voor de com munistische idiologie. Zo heeft b.v. het blad „Geloof en Hoop", dat illegaal in Tsjechoslowakije wordt uit- welzijn opoffert". Voorts hebben in ballingschap leven de vooraanstaande politici uit 18 ver schillende landen, die thans zuchten on der 4e knoet van het bolsjewisme, ziel) aaneengesloten tot een federatie, die zicli de systematische strijd tegen de commu nistische onderdrukkers van hun vader land voorstelt. De initiatiefnemers behoren niet al leen tot de verschillende landen in Mid den- en Oost-Europa, die door de Sov jet-Unie onder de voet zijn gelopen en door rode satrapen van het Kremlin worden beheerst, maar evenzeer tot de „communistisch" geworden landen in het Verre Oosten en Azië. Als voorzitter van deze nieuwe anti-communistische strijdliga werd gekozen de vroegere Hongaarse minister-president Ferencz Nagy. De Indonesische minister van handel encens- dat de veertigurige werkweek een industrie „Sumitro Djojohadikusumo, heeft £ro,e belemmering vorm'.. De toestand is een inspectie gehouden in verband met thans z0- dat de arbeiders er niet toe te de opstopping van goederen in de opslag plaatsen te Priok. De bladen van Vrijdag bevatten een ad- bewegen zijn. overwerk te verrichten. Minister Sumitro heeft aangekondigd, dat de importeurs thans zeer korte tijd zal worden gegeven om de goederen uit de g.i- gisteren door een felle brand geteisterd werd. Brandweerlieden bezig met de blussing. voldoende om de godsdienstige en morele waarde van deze „bisschopsconferentie" te kenschetsen. tweede bewijs voor het doelbewuste streven van de communisten om een chaos in Tsjechoslowakije te scheppen en aldus Katholieke deel der bevolking in ver- het Tf3'"» hrpn<*eh 's het feit* dat het warring te brenec d r communistische «ewoea in een der ouasie aeien van weekblad van de lieke Actie" ,a Deventer, de buurt „het Klooster" In leiding staande k Novinv" Tsjechoslowakije ^aal met e^n dezer dagen voor ae.,eer „„Ojvplirino" ,s schijnbare „Kerkelijke 8° is een ge, verschenen. Deze goedkeu: aenortatie van volg van het feit, dat na de dep Mgr Beran. aartsbisschop van P iS> communistische collaborateur Stehlik door de regering is aangewezen als Desiuu van het aartsbisschoppelijk ordmaria Stehlik heeft thans Kotalik, eveneens et priester-verrader, benoemd tot kerkeiy li censor van het blad. Het treurig spel van belofte en bedrei ging wordt ook in Hongarije zonder op houden verder gespeeld. Thans moeien wederom enige bisschoppen het ontgelden. Het communistische partijblad „Szabad Nep" beschuldigt in zijn laatste uitgave de voorzitter van de Hongaarse bisschops conferentie, Mgr Josef Grösz, aartsbis schop van Kalocsa, alsmede Mgr. Endre Hamvas, bisschop van Csanad. en Mgr Josef Petery. bisschop van Vacz, ervan zich niet te hebben gehouden aan de over eenkomst, die in Augustus 1950 tussen Kerk en Staat werd gesloten. De beschuldiging is gebaseerd op het. feit, dat de bisschoppen geweigerd" heb ben de oproep van het communistische ..vredescongres" van Berlijn te onderteke uen. Op de argumenten van de handteke ningenverzamelaars, dat de „massa van bet Hongaarse volk achter de vredesop roep staat", zou Mgr Hamvas volgens ..Szabad Nep" hebben geantwoord, dat de bisschopsconferentie boven de massa aat en dat zij er van afgezonderd moet -taan" Het blad voegt hieraan toe, dat men van deze massa slechts zo afgezon- vertentie, waarin werd medegedeeld, dat dangs te lossen en dat daarna strafmaatrè- thans ook de scheepvaartlijnen op Euro- j gelen zullen worden getroffen, zoals ver- pa, de Maatschappij Nederland, De Rot- j koop van hun goederen aan de overheid, terdamsche Lioyd en de Ocean, in andere j waarbij de betrokkenen hun deel zulten havens zullen lossen. De op Amerika varende lijnen hebben enige dagen geleden reeds een dergelijk besluit afgekondigd. De directeur van het havengebied, schat de in totaal opgeslagen hoeveelheid goede ren op 200.000 ton. In sommige gudangs liggen goederen opgestapeld tot de zolde ring, terwijl niemand weet, waar bepaalde goederen liggen. De chaos is volkomen ge worden zo zeide men. Drie Amerikanen, die als deskundigen door de Indonesische legering werden uitgenodigd om de groot ste moeilijkheden op te sporen en die de inspectiereis van minister Sumitro mee maakten, zeiden: „There goes your foreigh exchange" (Daar gaan je deviezen). In de gudang van de stoomvaartmij Nederland heeft men bovendien nog te maken met diefstallen. Een hoek met een oppervlakte van honderd vierkante meter is tot een hoogte van een halve meter met nieel bedekt. De zakken waren gestolen om te gebruiken voor broeken, etc. De Ne- derlanse vertegenwoordiger zeide, dat de militaire bewaking niet optreedt. Alle havendeskundigen zijn het er over Gistermiddag heeft een hevige brand gewoed in een der oudste delen van een zeer oud gebouw, waar de dienst van Sociale Zaken aan een 26-tal ondersteun den werk verschaft door het maken van biezen matten, het vlechten van cocos c-n net maken van papieren zakken voor de industrie. In het schaftuur bleven daar drie arbei ders, over om er hun brood te eten. Twëa van hen bemerkten, dat het gebouw op de eerste verdieping, waarin een werk. plaats is ondei gebracht, in brand stond. Zij waarschuwden de derde arbeider, die op deze verdieping een middagdutje deed en konden deze man nog tijdig naar be neden doen gaan. Het bleek, dat het vuur zich reeds een weg had gebaand naar de zolderverdieping, waar onder een zadel dek een grote voorraad cocosvezels, cocon- matten, biezen en papier was opgeslagen. De snel gearriveerde brandweer kwam met alle beschikbare blusmateriaal en tastte met een achttal stralen het vuur aan, dat uit de kap van het gebouw kwam en een felle rookontwikkeling ten gevolge had. Na een uur spuiten was men de brand nagenoeg meester en kon men met de ruiming van de zeer brandbare inhoud beginnen. Op de bovenverdieping was de voorraadzolder totaal verwoest, hetgeen eveneens het geval was met de werkplaats op de eerste verdieping. Men gist naar de oorzaak van de brand, doch men denkt daarbij aan het feit, dat in de werkplaats en enkele lokalen van het gebouw vier kachels hebben gebrand en dat wellicht van daar het vuur' de om geving heeft aangetast. Er zijn nogal veel voorraden van vrij grote waarde door het vuur verwoest. Verzekering dekt de schade. krijgen, doch de winst in de landskassen gaat. De minister kondigde voorts aan, dat de importeurs, die goederen laten liggen, eventueel geen invoervergunningen meer zullen krijgen. Mokers en houwelen maken thans een einde aan het prachtige bouwwerk, dat eens het station van de Brabantse hoofdstad ivas. Bij de bevrijding kwam het in de vuurlinie te liggen. Voor de helft iverd het weggeschoten en het vuur deed de rest. Na ruim zes jaar gaan de overblijfselen nu verdwijnen om plaats te maken voor een nieuw, modern geoutilleerd station. De foto toont het afbraakwerk. Het was een vreemde geschiedenis met het voetbalteam uit Dillenburg, dat te Frankfurt een belangrijke wedstrijd moest spelen met als inzet de onderste plaats in de afdeling. Nauwelijks waren de spelers van Dillenburg m het veld en de wedstrijd was juist begonnen, toen ze allen begonnen te gapen en steeds meer tekenen van een niet te overwin nen loomheid vertoonden. Na de wed strijd kwam de oorzaak aan het licht. De trainer had de spelers een stimulerend drankje gegeven voor het begin, maar de apotheker, die het geval had gereed ge maakt, bleek te veel bromide in het mengsel gedaan te hebben. V andaar de gapende spelers; ze verloren ae wedstrijd met 51. En vragen tutf ons af, of er hier geen tip ligt voor b.v. onze parlementaire col- I lega's. wanneer zij eens een „vroegertje" wensen. Voor een paar goede sigaren doen de boden wellicht iets. Welnu, een beetje te veel bromide in de ivaierkraften van de Kamerleden en de slaperige heren dutten spoedig vast in, zodat er weldra algehele stilte heerst en de zitting opge heven wordt bij gebrek aan sprekers. Onze collega's behoeven niet bang te zijn voor weerwraak van de parlemen tariërs. want die wensen de Persmensen wat graag wakker te houden, opdat de welsprekendheid van de „geachte afge vaardigden" in de krant komt. Trouwens die verslaggevers kunnen wel wat hebben, bewijze, dat zij wakker blijven ondanks het gepraat in het parle- mentANALYST. 's GRAVENHAGE, 20 April 1951. Als liet hedenmiddag in de Tweede Kamer behandelde wetsontwerp tot. unificatie der accijnzen ook in de Eerste Kamer zal zijn aangenomen en de verwachting is, dat dit spoedig zal gebeuren zal een liter jenever ongeveer f 8.- gaan kosten. (De accijns zal dan zijn verhoogd van f 320 op f 475 per hl. van 50 pet.). Wordt deze verhoogd tot f 596,50 en ook dat is door de Kamer aanvaard, maar deze verhoging zal niet ingaan voor 1 Januari 1953 dan zal deze prijs worden ongeveer f 8.50 per liter. In het vervolg van zijn antwoordrerie heeft minister Lieftinck nog eens gewaagd van zijn liefde voor economische unifi catie in Benelux-verband. De keuze gaat nu tussen de verhoging gedistilleerdac- cijns en de met België bereikte overeen stemming en de minister hoopte, dat deze keuze de Kamer niet zwaar zou val len. Minister Lieftinck zette uiteen dat een liter jenever bij een accijns van 593.50 per H.L. van 50 pet waarschijnlijk ƒ8.50 zou gaan kosten, tegen ƒ3.50 in 1939- In vergelijking met de algemene prijsstij ging geen ongemotiveerde verhoging. Bo vendien had de minister toegezegd de omzetbelasting bij de distillateur te ver lagen van 6 naar 4 pet, zo spoedig de accijns op ƒ596.50 zou zijn gebracht. Na hadden de heren Lucas (K.V.P.) en Van de Wetering (C.H.) gevraagd deze verlaging van de omzetbelasting reeds nu te doen ingaan bij een accijns van f 475. Minister Lieftinck wilde dit overwegen en eerst eens berekenen hoeveel hem dit zou kosten. De fiscale bezwaren besprekend, die een verlaging van het normale, legale ge bruik voorspellen en een verlaging van de accijnsopbrengst, beantwoordde de minister met een rekensom. Wanneer bij deze verhoging het ver bruik met 1/6 zou teruglopen van 300.000 H.L. tot 250.000 H.L., dan zou de nieuwe accijns-opbrengst bedragen 250-000 x 475 In de oude stad Nancy zal op io Mei ■*- - i rdhaiiH nlonlo Binnenkort zal er vooral voor de ama- tcurfotografen in Delft iets bijzonders te beieven zijn, wat een un.cuni mag wor den genoemd. Er zal namelijk ge.egen- heid worden gegeven te fotograferen in hst museum het Prinsenhof, gedurende de tijd, dat -daar die tentoonstelling „Fleur en Interieur" wordt gehouoen, van 28 April tot en met 3 Juni. Dc-ze gelegenheid, die wordt geooaen, b iudt verband met een nationale foto wedstrijd, uitgeschreven door ae toto- clubs: Delftse Amateur Fotografenver- eniging en Fotoclub Delft, in samenwer king met de organisatoren van deze ten toonstelling. Het onderwerp van deze wedstrijd moet betrekking hebben op deze tentoonstelling in het Prinsenhof of op de bloemenversiering in de stad. Voor hetmaken van opnamen in het museum zelf zal speciaal gelegenheid worden ge geven in de vroege morgenuren van elke tenoonstellingsdaig. maar vooral op elke Zondagmorgen gedurende deze tentoon- stellin-gatijd. wanneer de tentoonstelling me' voor het pub.lek toegankelijk is. Uit- ziwerkte voorwaarden voor deze wed- ftriid die zowel vdor beginners als voor „„derden openstaat, zijn te ve„krij- gevordel - er van de tentoonstelling W secretariaat van de Fotoclub °f bij het Vog> sabangstraat 18 te Delft' De Prijzem dit^deze wedstrijd winnaars. PPn bijzondere plechtigheid Plaats vin- Hen Dan treedt Otto van Habsburg, de ntéten-dient naar de troon van de Donau- mnnardhie, welke hij mogelijk in een vot verschiet ziet liggen, in het huwelijk nrinses Regina van Saksen-Meinin- die hij reeds in 1931 leerde kennen. M^r toen was Regina nog slechts een mefsie van zes jaar en Otto student aan --JLnrsiteit van Leuven, waar hij zijn dnMnrstitel heeft gehaald, de enige, die doctorstitel »e betwist versiteit van Leuven, waar hij zijn "„titel heeft gehaald, de enige, die WHet' huwelijk zal door d<i jonSstc schon van Frankrijk, Mgr Lallier, ve trokken worden en wel in de oude graf kerk der hertogen van Lotharingen. „Les CordeHers genaamd. Otto is o-a hertog van Lotharingen en kerk en stad lek«m de aangewezen plaats en omgeving, om een plechtigheid te voltrekken, waarnaar thans heel Frankrijk vol spanning uit ziet. .Volgens de Franse bladen zal. een hele stoet van vorstelijke personen naar Nancy komen, als gasten van Otto van Habsburg en deze zet er blijkbaar alles op, zijn huwelijk tot een gebeurtenis te maken, welke hem m bet centrum der publieke belangstelling plaatst. Honder den journalisten en persfotografen heb ben reeds getracht, zich m de kerk of op het stadthuis een plaatsje te verzekeren en men verwacht, dat zo er geen rege rende vorsten of vorstinnen te Nancy zullen verschijnen, toch onttroonde ko ningen en koninginnen zich er zullen laten zien, in een pracht en praal, die de herinnering moet opwekken aan de vroegere glorie van het Habsburgse huis. De Franse pers komt telkens met be richten over de voorbereidingen. Otto zal geen uniform dragen, maar in rok gekleed zijn. Het bruidstoilet van de prinses wordt vervaardigd door de Parijse modekunstenaar Jean Dessés. Ze zal een achtiende eeuwse, kanten sluier dragen, door Otto kort geleden toevallig in een koffer op de zo-lder van het kas- steel van een zijner bloedverwanten ge vonden. In het kantviérk zijil de "wape nen van het Huis van Haibëbung en dat van het huis Saiksen-Meiningen verwerkt en de sluier werd in de achttiende eeuw bij een huwelijksplechtigheid gebruikt, waarbij eveneens een Habsburger met een Saksische prinses trouwde. Otto en Regina hebben elkander en kele jarèn geleden ontmoet in een kamip voor D.P.'s, waar zich Hongaren bevon den. Zij was er als sociale verzorgster werkzaam. De hernieuwde kennismaking leidde tot een nader contact en tijdens een verblijf te Müncfhen verklaarde de do-jarige Otto aan de 26-jarige Regina zijn liefde. De prinses vestigde zich te Lamberg, een plaatsje aan de Starniber- See bij Miinchen, waar ze tot voor kort samen met haar moeder woonde. Haar vader, de hertog van Saksen-Mei ningen, is in een Russisch concentratie kamp gestorven. Beiden hebben ze een moeilijk leven achter de rug. Otto heeft al als jongen van zes jaar zijn vaderland moeten ver laten. Sindsdien zwierf hij over heel de wereld rond, zich echter hoofdzakelijk in Amerika ophoudend. In 1945 keerde hij met de Amerikaanse bevrijdingstroe pen naar Oostenrijk terug. Hij richtte een proclamatie tot het Oostenrijkse volk, waarin hij dit opriep, samen met hem voor de vrede te gaan ijveren. Docih zijn opro-ep vond zo goed als geen weer klank en hij moest het land weer ver laten. Doordat aanvankelijk alle eigen dommen van dc Habsburgers in Oosten rijk en Hongarije in beslag genomen wa ren, leefde zijn moeder, keizerin Zita met' haar grote gezin in benarde omstan digheden, zodat ze aanvankelijk de steun der Belgische koninklijke familie moest aanvaarden, die haar het kasteel Steen- ockerzeel als verblijfplaats beschikbaar stelde. Vandaar, dat Otto te Leuven stu deerde. Hij heeft wel heel lang gewacht met in het huwelijksbootje te stappen. Wan- neer men er in zijn omgeving op aan drong, dat hij todh eens trouwen zou - en zijn moeder heeft zijn aandacht op tal van prinsessen gevestigd antwoordde hij"steeds lachend, dat hij genoeg broeri en zusters had en de erfopvolging dus verzekerd was. Erfopvolging waarvan? Otto kan thans ondanks al zijn titels nergens enig gezag uitoefenen en het enige land welks troon hij in een verre toekomst mis schien nog eens zal kunnen bestij'gen, is eventueel Oostenrijk. Wilt u de lange lijst van z'n titels eens doorlezen? Hier volgt ze dan: bij Gods genade keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije en Bohemen, koning van Lombardije *n Venetië, Kroatië, Slove nië, Dalmatië, Galicië, en Illyrië, koning van Jeruzalem etc., aartshertog van Oos tenrijk, groothertog var. Toskane en Krakau, hertog van Lotharingen, Salz burg, Stiermarken, Karteen, Karin en de Boekowina, grootvorst van Zevenbur gen, markgraaf van Mahringen, hertog van Silezië, van Modena, Parma, Pia- cenza en Guastalla, van Auschwitz en Zator, van Tesdhen, Friaul, Ragusa en Zara, vorstelijk graaf van Habsburg en Tirol, van Kyburg, Görz en Gradizka, vorst van Trient en Brixen, markgraaf van Ober en Nieder Lausitz en Istrië, graaf van Hohenems, Feldlberg, Bregenz en Sonnenberg etc., Heer van Trieste en Cattaro, Groot Woiwode van Servie etc. Laten we ten slotte vermelden, dat het. toekomstige paar zich vermoedelijk in Frankrijk vestigen zal en nog met weet, waarheen het zijn huwelijksreis zal ma ken. 116 millioen gulden, 'n meer-opbrengst dus aan accijns van 20 millioen. Wanneer men bij de verhoging tot 596.50 opnieuw rekening houdt met gebruiksvermindering van 50.000 H.L., dan zon de accijnsop- opbrengst worden 200.000 en 596.50 120 millioen, dus nog 4 millioen gulden meer. In de periode van 1 Jan. '35 tot 1 Juli '36, in de tijd van vrij grote werkloosheid, waren hier 111 clandestiene distilleerde rijen, die tezamen niet méér stookten dan pet van de gehele productie. Daarbij had de minister de verwachting, dat deze geheime stokerijen spoedig aan de dag zouden worden gebracht, ook al door de aanstelling van gespecialiseerde ambtena ren. De smokkel uit het buitenland zou worden getemperd door de in de omrin gende landen eveneens hoge accijnzen. Smokkel uit Frankrijk via België zou twee grenzen ontmoeten en samenwerking tussen de Nederlandse en Belgische amb tenaren. Wat het belang der volksgezondheid b' treft, verwees minister Lieftinck naar cl beide rapporten van de Adviescommissie inzake het alcoholvraagstuk, welke com missie drie bezwaren had aangevoerd tegen een accijnsverhoging tot 596.50. Deze bezwaren: het vermengen met me thylalcohol, de verspilling van hoogwaar dige grondstoffen, en de prikkel voor de minder draagkrachtigen om tot illegale jenever over te gaan achtte de minuter niet zo zwaar. Het tweede argument vond hij zelfs gezooht. Hier stond het grote voordeel van ver mindering van het legale gebruik tegen het kleine nadeel voor de volksgezond heid, verbonden aan het illegale verbruik, waatbij op het laatste onevenredig de na druk werd gelegd. Naast vermindering van het binnenlands verbruik blijft uit breiding van de export mogelijk. De genoemde bezwaren leverden vol gens min. Lieftinck niet voldoende grond op om het accijnsverdrag te ver werpen. Wel wilde h(j toezeggen, met de invoe ring van een accijns van 596.50 te zuilen wachten tot het verdrag met België de Jure zou zjjn gesloten. En hiermede ging de heer Lucas bij de replieken accoord. Begrijpelijk, daar bij de ratificatie ervan opnieuw over deze aangelegenheid kan worden gesproken. Wachten tot het verdrag de facto zou z)jn verwezenlijkt, kon de regering niet in overweging nemen. De aanvaarding van het verdrag de jure zou samenval len met het tot stand komen van hei Unie-verdrag. Dinsdag zal gestemd worden over het amendement van de heer C. van den Heu vel. De heer Van Sleen (P.v.d.A.) zal in deze vergadering, behoudens goedkeuring van de Kamer, de volgende mondelinge vragen stellen aan de minister van Bin nenlandse Zaken: 1. Kan de minister mededelen, tegen welke datum het reeds meermalen aangekondigde wetsontwerp in zake toe slag op de pensioenen bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend? - 2. Is de minister, in aanmerking nemen de de grote nood, waarin de gezinnen van vele gepensionneerden verkeren, niet van oordeel, dat met spoed ingegrepen dient te worden, en acht hij het daarom niet nood zakelijk, dat in afwachting van de tot standkoming van bovenbedoelde wet aan de gepensionneerden een voorschot wordt uitgekeerd? Onze Romeinse correspondent seint ons: In het kader van de „Rerum Novarum"- herdenking zal Z. H. de Paus op de mor gen van Pinkster-Zondag (13 Mei) de H. Mis opdragen in de Vaticaanse basiliek van St. Pieter voor de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties in Nederland, België, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, frankrijk, Ierland, Portugal, de Ver. Sta-, en en Canada Voorts zal op de Palatijnse heuvel en n het Stadion van Domitianus een grote herdenking plaats hebben onder leiding van de Belgische minister Segers en de heer De Bruijn. voorzitter van de Katho lieke Arbeidersbeweging in Nederland. Nederland zal met spoed beginnen zfln aandeel in de Westerse defensie ten aan zien van verdedigingswerken te verwezen lijken. Zo zullen, naar wij vernemen, nog dit jaar en ook in de komende .jaren op verscheidene plaatsen in ons land bouwwerken worden uitgevoerd, zoals kazernes, magazijnen, vliegveldwerkzaam heden alsmede vaste verdedigingswerken, waaronder voorbereidingen van inunda- tiën enz. Hiertoe behoren o.a. projecten in de gemeente Rucphen en in de Betuwe Nabij de Reigersweg in de buurtschap Wormen op de Veluwe. heeft een bull dozer, die daar graafwerk verrichtte in verband met de bouw van woningen, tien kistjes, teder inhoudende 12 luoht- doelgranaten, uit de grond gehaald. De mijnopruimingsdienst te Barneveld heeft de gevaarlijke projectielen wegge haald. Hij zou vandaag een nader onder zoek op het terrein instellen, ten einde na te gaan, of er nog meer oorlogstuig 1 ligt verborgen. Otto van Habsburg treft de voorbereidselen voor zijn huwelijk in het kasteel Bostz in Frankrijk, dat bewoond wordt door zijn oomprins Xavier van Bourbon-Parma. Men ziet hem hier met Regina uiterst links) in de familiekring, Op de voorgrond, het prinsje Sixtus van Bourbon Partna, In vergelijking met 1949 bood het jaar 1950 wel een groot contrast, zo lezen wij in het verslag van de Nederlandse Spaar- bankbond. Werd In 1949 bijna 42 mil lioen meer bij de Bondsspaarbanken in gelegd dan terugbetaald, 1950 werd afge sloten met een overschot aan terugbeta lingen van 13 millioen. Rekening hou dend met bij te schrijven interest, 'e ra men op 24 millioen stijgt het totale in leggerstegoed toch noe tol 1.117 millioen vergeleken met 1.106 milliéen per einde 1949 In de eerste helft van het verslaqmar werd non f 31 millioen 'meer ingelegd dan terugbetaald De ommekeer komt pas in de tweede helft Toch waren ue totale inleggingen mei f 418 millioen nog f 17 millioen hoger dan die over 1949 en zelfs f 71 millioen hoger dan die in 1948, in welk verschijnsel mis schien de invloed van de verminderde geldswaarde is te onderkennen. Niettegenstaande de ongunstige ont wikkeling is het aantal in omloop lijnde spaarbankboekjes met meer dar. 100.000 gestegen tot ca 2.390.000. De Bond heeft gegevens verzameld van een aantal spaarbanken, welker inleggerstegoed in totaal ca 70 pet om vat van het inleggerslegoed van alle bijzondere spaarbanken (excl bank spaarbanken) Het totaal van de beleg gingen van deze instellingen beliep per einde 1950 f 855.645.390 (vorig jaar f 851-183.414). Hiervan was belegd in effecten 46.8 (42 2) pet; in onderhandse leningen aan of gegarandeerd door publiekrechtelijke lichamen e d 25.3 (24 31 pet; in hypothe ken 12 (9.9) pet en, op Spaarrekening bij 's Rijks Schatkist 9 5 (8.7) pet. De gekweekte rente beliep in 1950 3.06 (3.00) vergeleken met 2.96 (2.79) bij de Rijkspostspaarbank. De toegekende rente beliep 2.2G (218). vergeleken met 2.07 '2.07) bij de R.P.S-. zodet de rentemai.e voor de Bijzondere Spaarbanken uit komt op 0.8Ö (0.82) en voor de R-P.S. op 0.89 (0.72).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1