CHINEZEN GROOT ONTKETENEN OFFENSIEF Bres geslagen in de geallieerde stellingen Stille Oceaan voor aanvaller afgegrendeld PRIJZEN TEXTIELHANDEL GESTABILISEERD BEVAN trekt FEL VAN LEER Engelse regeringspolitiek deugt niet, zegt hij Voorwaarden voor REDELIJK levenspeil Werknemers hebben recht op aandeel in investeringen Motorrijders vonden de dood J In Lagerhuis harde op K,A.B.-congres rake woorden v. mm Dinsdag 24 April 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Massale stormloop duurt voort Geen nationalisatie van Suez-kanaal Haags stadhuis volgend jaar gereed Sovjet-propaganda in Parijs mwb <v- 1 Ned. arrestanten in Bandung Amerika wil ..defensie-keten" aanleggen Stakingen in Spanje Katholieke detaillisten in het geweer tegen de duurte Het Ned. detachement in Korea Beschuldigend betoog in het Lagerhuis Rake woorden op K.A.B.«driedaagse WEERBERICHT De Chinezen hebben hedenmorgen een grote doorbraak aan het centrale front op Korea geforceerd. Zij stromen door een bres, een heel eind ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Werd gisteren tegen het middaguur reeds gemeld, dat het offensief aan het Westelijke front in Korea tot staan was gebracht, maar dat de communisten hun stormloop op de geallieerde stellingen bleven voortzetten in de centrale frontsector, thans blijkt het front in deze sector totaal onhoudbaar te zijn geworden. Plaatsvervangers nog stap verder geen 0^ WEGENWACHT WIST RAAD! Röntgenfoto's kwamen op hun bestemming Voortvaardelijk op vrije voeten - Geen wijziging t.a.v. Formosa Naar verluidt zou Dulles tijdens zijn laatste bezoek aan Tokio de Japanse pre mier, Josjida, hebben medegedeeld, dat de V.S. niet in overweging kunnen nemen de regering van Peking uit te nodigen deel te nemen aan de besprekingen over het vredesverdrag. Hij zou verder Josjida gerust gesteld hebben, dat er geen veran dering zou komen in de status van For mosa. Aanval op Gaitskell UIT EN THUIS! Bevordering van de werkgelegenheid ëen- Het coöperatie-vraagstuk JULES BERRY OVERLEDEN AMERIKAANS HOOG- GERECHTSHOF weigert herziening van Duitse doodvonnissen EI MET 'N EITJE De verwachting, geldig van heden- tot mor genavond, luidt: Droog en overdag zonnig weer met nog iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Woensdag 25 April: Zon op 5.24 uur, onder 19.53 uur; Maap op 0.24 uur, onder 6.53 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT De communisten vallen van Moensan in I Jaloe komen", zo vervolgde Stratemeyer, het Westen tot Indje in het Oosten over i „en bijgevolg kunnen wij niet alle lucht- een front van 160 km. aan Aanvankelijk aanvallen voorkomen. Het enige wat wij werd in een verklaring te Tokio uitge- kunnen doen, is zo waakzaam mogelijk geven door de leiding van het achtste Amerikaanse leger, ™eegedeeW dat de verbonden strijdkrachten in de centrale frontsector nieuwe stellingen hadden in- genomen waar zij »freep stonden het hoofd te bieden aan „de vijandelijke be dreiging". maar dit bericht werd spoedig gevolgd door een ander, volgens hetwelk communistische troepe"' twifr sterkte op eer, divisie wordt geschat, de in de cen trale frontsector der verbondenen ge- slagen bres poogden te verwijden. Later volgde de algehele doorbraak Gemeld wordt, dat Chinese cavalerie van Koemhwa uit in ijltempo in zijn" Voigens Stratemeyer had de vijand het vermogen om de V.N tegenover een ernstige bedreiging uit de lucht te stellen. richting trekt om de infanterie te helpen Vrees voor luchloffensief Luitenant-generaal Stratemeyer bevel hebber van de Amerikaanse luchtmacht De Egyptische senaatscommissie voor petities heeft Maandag het voorstel tot nationalisatie van het Suez-kanaal ver- ■7 n luiro worpen, dat was ingediend door de advo- ZuidetUKe caat Mohammed Fathj Nawar, die geen lid van het parlement is. De commissie zei, dat, hoewel volgens de Egyptische grondwet iedere bnrger buiten de wetge- De Haagse wethouder van openbare werken, drs Van Luttervelt, heeft in de vergadering van de gemeenteraad mede gedeeld, dat niets de afbouw van het nieuwe stadhuis in de weg staat en dat juist een dezer dagen het afbouw-bestek van de laatste phase kon worden bete kend, zodat zeer binnenkort met de daad werkelijke afbouw kan worden begon nen. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal het nieuwe stadhuis vol gend jaar geleidelijk betrokken kunnen worden. in het Verre Oosten, heeft in een vraag- j initiatief tot maatregelen van wetgeving tesprek met het weekblad „News and aan de koning, tie senaat en het huis van Tvorld Report" verklaard: „Wij djn er zo algevaardigden is voorbehouden, goed als zeker van, dat de in Mandsjoerije en Noord-China luchtmacht opbouwen. Men kan een beraden luchloffensief niet tot. brengen tenzij -- de vliegveld;van waar het offensief komt kan u „Wij mogen niet ten Noorde de Maandag begon de achtste week van de besprekingen der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken in Parijs; de impasse werd niet verbro ken- Gromyko hield een propagandistische redevoering van anderhalf uur. Een Wes- teiiike woordvoerder noemde deze rede een voortzetting van Gromyko's rede van ^^Amerikaanse afgevaardigde, Jessup, antwoordde dat de Westelijken, die anê pogingen hadden gedaian, de Soviet overeenkomst te komen, do russische delegatie worden S b°Ernest Davies, de Britse plaatsv^van- ger, zal Dinsdag de afgevaardigden noenmaal aanbieden in de Britse am sade. Een inspecteur van de Wegenwacht, die met zijn gele bevoorradingsautootje op de weg DenHaagAmsterdam reed, werd aangehouden door een arts uit Bloemendaal, die pech had met zijn wa gen Een kort onderzoek wees uit, dat de gaskabel van de wagen defect was. Dit oponthoud kwam de arts wel zeer ongelegen, daar hij op weg was naar een ziekenhuis in Leiden, teneinde Rönt genfoto's op te halen, die hij voor een spoedoperatie nodig had. De inspecteur aarzelde niet. Hij gaf de reparatie over aan een andere Wegenwacht, die toeval lig juist arriveerde, vroeg de dokter naast hem plaats te nemen en reed met. grote spoed naar Leiden. De dokter kreeg hier zijn belangrijke foto's, de Wacht maakte rechtsomkeert en arriveerde binnen het half uur weer bij de gestrande auto, waar de achterge- vende macht het recht heeft petities in te 1 bleven Wegenwacht juist de laatste hand 'legde aan de montage van de inmiddels gerepareerde kabel. Zonder tijdverlies kon de opgetogen arts zijn reis vervolgen. Naar Aneta'g correspondent te Ban dung verneemt, hebben de militaire autoriteiten aldaar de volgende personen op vrije voeten gesteld en van alle rechts vervolging ontslagen: de commissarissen van politie E. de Boer, P. A. Kettenis A. P. H. de Groot en J. Matray, de admini strateur van Bumisari W. Ament en de heren Hollenberger en Snel. (Genoemde personen werden op 28 November in hechtenis genomen „op grond van rapporten, waaruit kan wor den afgeleid, dat zij in betrekking had den gestaan met subversieve organisaties in West-Java". Op diezelfde dag heeft de wnd Neder landse commissaris te Bandung hierover contact opgenomen met de autoriteiten. Hem werd toen medegedeeld, „dat er spoedig een beslissing kan worden ver wacht over het al dan niet continueren van deze aanhoudingen,". Iln Den Haag heeft men intussen ver nomen, dat de vrijlating niet onvoorwaar- 32? n\SêtdmohgenavedrUten0zodeatC"u "niet naar Nederland kunnen vertrekken). vziSiKSSw: /-v 'v 4j' dienen, een artikel vaststelt, dat „het John Foster Dulles heeft in een te Washington gepubliceerd onderhoud verklaard, dat het voorgestelde verde digingspact tussen de V.S., Australië en Nieuw Zeeland de instelling van een consultatief lichaam beoogt, waarin de drie landen zouden zijn vertegenwoor digd. Het lag niet in het voornemen, Ameri kaanse troepen te stationneren in Austra lië of Nieuw-Zeeland, omdat er andere plaatsen waren, vanwaar deze troepen de beide dominions doeltreffender zouden kunnen beschermen. Naar Duiles mening zou het voorgestelde verdrag een defini tieve bijdrage zijn tot een spoedige slui ting van een Japans vredesverdrag, omdat de vrees van Australië en Nieuw-Zeeland voor een herbewapend Japan zou worden weggenomen. Dulles zei dat de beoogde verdragen met Japan en met Australië en Nieuw Zeeland, alsmede de bestaande over eenkomst met de Philippijnen een aan sluitend geheel zouden vormen en later eventueel tot een geheel zouden wor den gemaakt. De politiek met betrek king tot de Stille Oceaan, zoals door Truman geschetst zou leiden tot een door Amerika verdedigde keten, die be ginnende bij de Aleoeten, Via Japan, de |i0e-Kioe eilanden, de Fhii,ppijnen; en BO Australië naar Nieuw-Zeeland zou lo pen. Tot ondersteuning van de propa ganda voor de massale herdenkings bijeenkomst, die op 26 Mei a.s. in het Feijenoord-stadion ivordt ge houden, heeft de Centrale Propa ganda Dienst van de h. A. B. een prijsvraag voor een affiche uitge schreven. Uit de ingezonden ontwer pen werd bovenstaand affiche ge- kozen, afkomstig van mej. Ans van Zeijst te Utrecht. Fabrieksarbeiders ln de Spaanse stad en provincie San Sebastian zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud. Ook in Bilbao, het centrum van de Baskische onafhankelijkheidsbeweging hebben dui zenden fabrieksarbeiders het werk neer gelegd. In sommige fabrieken wordt he- lemaal niet gewerkt. Verwacht wordt, dat de zullen uitbreiden. Dit is de twe j binnen zes weken tijds, dat de regenng zich tegenover een uitgebreide sta - g beweging ziet geplaatst. De V0PJ?® m in' begin Maart, had deze haar cent Barcelona, waar 300.000 arbeidersn werk om dezelfde reden hadden neerg 'iteéds enkele dagen deden illegale vlug schriften de ronde, waarin de arbeiae tot de huidige staking werden 'opg®weK De Spaanse regering heeft de arbeiders in de industriefabrieken te Bilbao en ban Sebastian een ultimatum gesteld, onmid dellijk weer aan het werk te gaan of straf fe van ontslag of andere maatregelen. jje textieldetailhandei zal de detail- ham' '.sprijzen van textiel stabiliseren op bet peil van 1 April j.l. om op deze wijze zijn aandeel bij te dragen tot het voor komen van verdere prijsstijgingen. D" besluit werd genomen door de Katho lieke organisatie van de textieldetail handei ..Sint Willibrordus". Welke giste ren een spoedvergadering had belegd m de ïiiviera-hal van de Rotterdamse Dier- gaarde Deze vergadering werd bezocht door ruim 900 katholieke textieldetail- listen uit file delen van het land, ver tegenwoordigend alle afdelingen van de organisatie. Het bestuur had deze spoedvergade ring hiipcngeroepen om met de leden Öve8rleg te plegen over de mogelijkheden, die er zouden bestaan tegemoet te komen aan het verzoek van de regenngde prij- wn z, laag mogdijk te houden. De voor zitter de heer W. van Mansum uit Rot terdam gaf een overzicht van de situatie, waarin de textielbranche op het ogen blik verkeert. De secretaris drs H. Neefs, besprak de regeringspoli tiek ten aanzien van de prijzen en de achtergrond, waar tegen deze politiek moet worden gezien. De vergadering was eenstemmig van mening, dat het voor f!e economische situatie van ons land noodzakelijk is, dat er zich geen verdere prijsstijgingen voor doen. Ondanks de bezwaren, die men te gen de margebeschikking koesterde, be zwaren, die de textieldetailhandei in een practijk van acht maanden aan den lijve heeft ondervonden, achtte de vergade ring de noodzaak om verdere prijsstijgin gen te voorkomen in het algemeen lands, belang dusdanig groot, dat de organisatie het besluit nam, ondanks de offers voor de textieldetaillist, de prijzen ,te stabi liseren op het peil van 1 April jj. Het Nederlandse detachement Verenig de Naties heeft zich thans wederom in Noordelijke richting verplaatst en zich bij zijn onderdeel gevoegd. Het is hierbij in de reserve geplaatst en belast met de patrquillegang tegen guerilla's, die achtergebleven. Aneurin Bevan, de afgetreden minister van arbeid in de regering-Attlee, heeft gistermiddag in een fel betoog in bet Lagerhuis zijn houding ver dedigd, waarvan hieronder de hoofdzaken volgen. Gisteravond deelde het kabinet van de prime-minister officieel mede, dat Harold Wilson, de voorzitter van de Board of Trade en lid van het kabinet, eveneens is afgetreden. Heden zal Wilson voor het Lagerhuis verschijnen. Men ver wacht, dat de thans door de dood van Bevin, en het aftreden van Bevan en Wilson, ontstane vacatures, vandaag zullen worden aangevuld. In zijn rede verklaarde Bevan o m. dat de infiatie en prijsstijging in de gehele wereld veroorzaakt zijp doordal de Ver enigde Staten het bewapeningsprogramma niet geleidelijk genoeg begonnen waren. „Dit programma kan meer schade aan richten dan de landen die Ameriki door de herbewapening in toom wil houden. niet langer lid van de regering blijven", aldus Bevan. Het Sovjetrussische communisme zal, zo betoogde de oud-minister in ieder i Westelijk land een hele reeks Trojaanse j paarden inzetten, indien de economie wordt ontwricht de levensstandaard ver- laagd of industriële verwarring gescha- j Engeland kan zijn nieuwe grote bewape- pen. Uit de begroting bleek duidelijk dat ningsprogramma niet uitvoeren zonder j de minister van financiën alle hoop op zijn economie en die van de gehele wereld te benadelen", aldus Bevan die er op aandrong „zich niet te' v.baren achtei de anarchie van het Amerikaanse kapitalis me". Volgens Bevan willen de Amerikanen hun aandeel aan de bewapening niet ver krijgen uit beperking van het verbruik of uit bezuimgingsmaatr%elen doch uit een verhoogde productie Binnenkort zou het percentage waarmee de Amerikaanse economie wordt vergroot ten behoeve van de wapenproductie alleen gelijk zijn aan tegenhouden van inflatie had laten varen. De begroting had de zakenwereld ver enigd, de conservatieve oppositie tevreden gesteld en de eenheid in de Labourpartij verbroken, aldus Bevan. Vervolgens richtte Bevan een persoon lijke aanval op de minister van financiën Gaitskell. „Dit ministerie", zeide rij, e wa en iwnn.ii anew. sw.j„ „.j.. „heeft te veel economen ais adviseur en het Totaal van de consumptie in Engeland bovendien he( ongeluk een econoom als Bevan eindigde zijn rede als volgt: „Ik zeg nog steeds dat er slechts één hoop is vóór de mensheid en dat is het de mocratisch socialisme. Er is slechts één partij in Engeland die dat kar. bereiken en dat is de Labourpartij". Hij deed een beroep op zijn partij dat zij zich niet door de eisen van het ogenblik van haar pad zou laten afvoeren Engeland moest tonen dat het bereid was ai het nood zakelijke te verrichten voor eigen ver dediging, niet alleen met de wapens, doch met de geestelijke krachten van zijn volk. De leden van het Lagerhuis, die in gro ten getale waren opgekomen, begroetten zijn rede noch met applaus, noch met enige andere demonstratie, maar onmid dellijk, nadat Bevan was uitgesproken, klonk een geroezemoes van stemmen. Op de vraag van het conservatieve lid sir Waldron Smithers. of het niet de plicht was van de regering de datum van de algemene verkiezingen bekend te maken, werd van regeringszijde geen antwoord gegeven. Hedenmorgen wordt 'n speciale spoed- htjeenkomst van de Labourfractie ge houden om de kabinetscrisis te bespre ken. Morrison en andere ministers wor den verwacht. De regering behaalde gisteren nog een overwinning, toen met 297 tegen 293 stemmen in het Lagerhuis een motie van de conservatieven werd verworpen, die de verhoging der spoorwegtarieven met tien pet teniet wilde doen. Bevan stemde vóór de regering! IN DE BOLLENSTREEK hebben de kwe- kers de bloemetjes buiten gezet, maar wij kunnen het ons voorstellen, dat narcissen en hyacinten Zondag, ondanks het beetje zonneschijn en de warme be langstelling, mopperden: „wat doen wij in de kou". Mogelijk hebben de bollen-be- zoekers zich dat ook afgevraagd, doch wanneer het Bollen-Zondag is, trekt, men nu eenmaal naar de velden voor Noord- zee's duinen, wier blanke top in de zonne schijn behoort te schitteren. De Bilt heeft het anders voor Zondag aardig bij de juiste temperatuur gehad; droog maar frisjes. Ja, op een droogje zullen wij in de toekomst wel langzamer hand komen te zitten, want de jenever dreigt door de Benelux helemaal een luxe te worden. Enfin, bij snelverkeer geen alcohol; dus laten wij de fles hier maar rusten, Dt lente moest aanvankelijk blijkbaar ook „rusten", want zij kwam slechts heel langzaam dichterbij; doch zy schijnt nu toch te komen. Eigenlijk nog prettig weer om binnen te blijven. Ja, maar je wilt er toch ook weieens uit! Welnu, wij geloven hier een gulden middenweg te kunr,wijzen om deze te betreden en zich zelf n. vertreden. In Delft wordt n.l.. zoals men heeft kun nen lezen, van 28 April tot en met 3 Juni een tentoonstelling gehouden, welke men „uit en thuis" zou kunnen noemen, doch in werkelijkheid over de fleurige naam beschikt van „Fleur en Interieur". Door versieringen met bloemen en illuminatie wordt er een bijzondere fleur gegeven aan de pittoreske oude stad met schilder achtige gebouwen, straten en grachten en in „liet Prinsenhof" geven kamers, welke het" interieur gedurende de eeuwen uit beelden, een aanschouwelijk beeld, hoe men zich thuis in de loop der tijden in stalleerde Wie het dus buiten, wanneer hij „uit" is, te koud krijgt, kan naar binnen gaan in het historische gebouw aan het Oude Delft om zich geheel „thuis te voelen in de warme en intieme omge ving van al de ingerichte kamers. Tussen haakjes, aan dc drinkbekers en kruiken kan men duidelijk zien, dat er vroeger geen Benelux was. Trouwens, heel veel wordt een meng duidelijk bij het betreden van de divers vertrekken. Men komt er ongetwijfeld van onder de bekoring en mompelt zo iets als van ,.de goede oude tijd" en voelt rich eigenlijk bekocht, in het huidige stukje eeuw te moeten leven. Doch heeft de mensheid niet altijd, ook onze voorouders, geprezen de ..goede oude tijd" en zullen onze nazaten dit niet mede apen? Wat bewijst, dat er in elk tijdperk iets goeds zit! Wij mogen ui ter aai wel de blik achterwaarts richten om te genieten van wat vroeger mooi was, doch laten wij niet denken, dat nu mets te waarde ren valt. Wanjieer men dit laatste niet kan, doet men wel door niet om te zien. ANALYST achter de frontlijn zijn Als het zover gekomen is zou van de schaarse materialen zoveel gevergd wor den, dat de burgerlijke economie van de Westelijke wereld buiten Amerika on dermijnd zou worden. Massale werkloos heid zou het gevolg zijn. Bevan verklaarde, dat volgens zijn zienswijze de levepsstandaard en de sociale diensten gelijke tred moeten hou den met het defensieprogramma ,Er van uitgaande, dat wij in een bewapenings programma zijn betrokken dat met deze overwegingen geen rekening hield, kon ik minister te hebben' Hjj beschuldigde Gaitskell ervan hon derd millioen pond sterling per jaar voor de financiering van de bewapening „ge stolen" te hebben uit het nationaal ver zekeringsfonds, waaraan de arbeiders heb ben bijgedragen. Kreten van verontwaardiging klonken, doch Bevan herhaalde zijn beschuldiging. Even later maakte hij een gebaar naar de rijen der conservatieven en vroeg: „Wal is uw antwoord, wanneer de vandalen binnenkomen en hier gaan zitten" (Van onze Utrechtse redacteur) Nadat in de middag-bijeenkomst op de SH» dag van het driedaagse congres der Arbeiders Beweging, de heren G. id non en F. S. Dokman tot nieuwe leden van het hoofdbestuur waren ge kozen, heeft voorzitter De Bruijn het woord gericht tot de scheidende functio narissen de heren W. J. Andriessen en J Goebbels. De heer Andriessen, die in De cember ook aftreedt als voorzitter van „Herwonnen Levenskracht", omdat zijn politieke werkzaamheden hem geheel in beslag nemen, heeft zich met hart en ziel aan de arbeidersbeweging gewijd en blijft zich, aldus de heer De Bruijn in zijn nieuwe werk toch als K.A.B.-er be schouwen. De heer A. Boersma heeft als voorzit ter van de Commissie Werkgelegenheid het door haar uitgebrachte rapport toe gelicht, dat reeds in December j.l. vol tooid was, zodat geen rekening met de huidige omstandigheden gehouden kon worden, waarbij de arbeiders voor de noodzaak zijn gesteld een consumptie beperking van 5 procent op zich te ne- mVoor de handhaving van de werkgele genheid en een redelijk levenspeil werd het volgens conclusies van dit rapport noodzakelijk geacht, dat de betalingsba lans sluitend wordt gemaakt, via vergro ting van de export. Om dit te verwezen lijken meent de commissie, dat na over leg tussen de organisaties van werkge vers en werknemers, onder principiële handhaving van de bestaande arbeidstijd incidenteel kan worden meegewerkt aan tijdelijke redelijke overwerkvergunnm- Voor de kapitaalintensieve bedrijven 'kan het invoeren van een meer-ploegen- systeem worden overwogen zij het dan dat daarbij voor- en nadelen nauwkeurig dien*» t* worden afgewogen. Mét dien verstande, zo amendeerde de Kath. Fa- brieksarbeidersbond. dat de totale werk tijd in continu-dienst zal liggen tussen 's Maandagsmorgens 6 uur en Zaterdags nachts 24 uur. In verschillende bedrijfstakken dient het tariefplafond te worden verhoogd, al thans niet aan een onveranderlijk maxi mum-percentage gebonden te blijven. Verbetering en vermeerdering van de productie hangen naar de opvattingen van de commissie, in meer of minder grote mate eveneens af van de inspanning van de leiding der ondernemingen. Daarom dient door de leiding van de onderne mingen krachtig te worden gestreefd naar een zo efficiënt mogelijke bedrijfsvoering door middel van betere organisatie en betere arbeidsmethoden. Aanbevolen werd een spoedige regeling om het niet te onderschatten bezwaar weg te nemen, dat de inkomsten voor het verrichten van extra-prestaties thans in vele gevallen dermate aan loonbelas ting onderhevig zijn, dat een natuurlijke aansporing in het geheel niet meer aan wezig is. In een aantal bedrijfstakken zal het vraagstuk van de geregelde en voldoen de toevoer van geschoolde bedrijfsgeno- ten onder het oog gezien moeten worden, waarbij naarmate de economische positie van ons land beter wordt, gedacht moet worden aan een grotere differentiatie in de beloning van geschoolden en onge schoolden. Het werd een eis van sociale en verde lende rechtvaardigheid genoemd, dat de werknemers mede aandeel verkrijgen in de mede dank zij hun extra inspanning mogelijk geworden investeringen. Als twee andere grote middelen om werkloosheid te voorkomen werden voorts genoemd de industrialisatie en dc emigra tie, Dr Metz, gewestelijk inspecteur van de arbeidsbureaux voor Brabant noemde het onjuist, dat in hetrapport gesproken wordt over algemene structurele werk-, loosheid. Er moet hierbij gelet worden op bepaalde groepen en bepaalde streken en daarom moet ook gedacht worden aan binnenlandse immigratie. Hij bracht ook het vraagstuk van institutionele beleg gingen te berde, een kwestie die evenwel ook in de commissie was bekeken en welke men daar zeker niet als eenvoudig beschouwde. Ingegaan werd ook op het verzoek van dr Metz. dat in het rapport tot uit drukking komt een katholiek desidera tum. waarbij niet gesproken wordt over volledige werkgelegenheid, doch over een zo goed mogelijke verwezenlijking van het recht op arbeid. Het rapport zal met nog enige andere opmerkingen wor den aangevuld en in overeenstemming gebracht worden met de huidige tijds omstandigheden. In de vergadering van Maandagmiddag werd een begin gemaakt met de behan deling van het rapport inzake het Coope- ratie-vraagstuk, dat werd toegelicht door de heer J. Alders. Deze zette uiteen, dat deze studie een gevolg was van de toe stand die in de oorlog was ontstaan, toen de coöperatie is losgeraakt van de arbei dersbeweging. De taak van de commis sie was, te onderzoeken of de coöperatie in het huidige maatschappelijke stelsel, mede met het oog op de PBO. nog re den van bestaan had. welke vraag de commissie bevestigend heeft beantwoord. De verbruikscoöperatie kan. zo werd geconcludeerd, in de huidige maatschap pij van groot nut zijn als correctief op gebreken en tekortkomingen, verbonden aan de huidige sociale orde en de be drijfsvoering van het particuliere be drijfsleven of delen daarvan. Er worden ten bate van een maatschappelijk ver antwoorde productie en distributie ge streefd naar een goede verstandhouding en zo mogelijk naar samenwerking met de particuliere middenstand en zijn or ganisaties en eventueel met andere maat schappelijke groepen. De coöperatieve beweging steune alle maatregelen, die een sanering en goede functionnering, speciaal van het parti culiere middelgrote en kleinbedrijf kunnen bewerkstelligen. Op grond van naastenliefde en sociale liefde is in bepaalde incidentele geval len overleg m. t de georganiseerde mid denstand gewenst, teneinde na te gaan of doeltreffende maatregelen kunnen leiden tot een dusdanige maatschap pelijk doelmatige functionnering van het particuliere bedrijf, dal oprichting van coöperatieve verenigingen zonder schade voor de verbruikers achterwege kan blijven. I De heer B. E. F. Kop te Ermelo, die sedert twaalf jaar verlamd is, heeft een textielfabriek opgericht, waar alleen invaliden te, werk worden gesteld. Van officiële zijde bestaat grote belangstelling voor dit initiatief. Volgende maand gaat de fabriek met veertig mensen werken en uitbreidingsplannen, waarvoor de medewerking van verschillende autoriteiten is toegezegd, staan op het programma. Zodra de financiën het toelaten, zullen ze worden uitgevoerd. De heer Kop rechts in het wagentjetemidden van zijn eerste invalide medetverksters. Door nog onopgehelderde oorzaak is in de nacht van Zondag op Maandag te Nuenen bij Eindhoven de motor van ze kere F. K, uit de bocht van de weg ge vlogen en met een harde klap tegen een boom gesmakt. F. K. en zijn vriend en duo-passagier J. H„ die samen huiswaarts keerden, werden zwaar gewond door een toevallig passerende dorpsgenoot aange troffen. In zorgwekkende toestand moest men hen naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven vervoeren, waar J. H. Maan dagavond aan zijn verwondingen is be zweken. Gistermiddag verloor de 31-jarige mo torrijder D. H. uit Purmerend ten gevolge van een kuil in de Kanaaldijk aldaar, de macht over het stuur en botste met een snelheid van naar schatting 60 km. per uur tegen een boom. Hij was op slag dood. kleren van de oudste bewoner van het verzorgingshuis in de Roeterstraat te Amsterdam in brand, doordat de oud* man te dicht bij een kachel was gaan zitten. De brandwonden die de 94-jarig* door dit ongeluk had opgelopen, waren van dien aard, dat hij gisteren is over leden. Gistermiddag omstreeks kwart over vier is te Amsterdam een zesjarig jon getje door' een auto overreden en gedood. Het kind had zich verstopt achter een kiosk op het Mercatorplein en rende plotseling de rijweg over, pardoes onder een passerende auto. Enkele dagen geleden raakten de De bekende Franse toneel- en film speler Jules Berry is Maandagmorgen tengevolge van een hartaanval te Parijs op 68-jarige leeftijd overleden. Als toneelspeler is Berry vooral bekend geworden door zijn rol in Banco' In de volgende films vervulde hij onder meer een rol: „Les visiteurs du soir" van Carné. „I.'Habit vert" en ,La taverne du poisson couronne". Vóór zijn ziekte heeft hij nog gespeeld in „Rais de lumière". In „Les visiteurs du soir" (De duivel was de laatste gast") speelde hij de rol van de duivel en in „Le jour se léve" die van de handentemmer. Het Amerikaanse hoge gerechtshof te Washington heeft Maandag geweigenl de doodvonnissen van zeven Duitse oor- oorlogsmisdadigers te herzien. Men verwacht, dat enige tijd zal verlo pen voor het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken nieuwe instruc ties met betrekking tot de terechtstel ling aan de Hoge Commissie in Duits land za! verstrekken. De zeven ter dood veroordeelden zijn vroegere S.S.-officieren en ambtenaren van concentratiekampen. Zij werden er van beschuldigd duizenden burgers ge durende de tweede wereldoorlog te heb ben gedood. De beslissing werd door het hoge ge rechtshof genomen met zes tegen twee stemmen. Oostzaan blijft stevig vasthouden in de vreemdsoortige competil.e van het vinden van vreemdsoortige eieren. Thans maakt men melding van een kippenei dat, behalve twee dooiers, nog een normaal gevormd eitje in een apar te schaal bevatte. Het extra-eitje woog nog twaalf gram, en werd gevonden in de struifafdeling van de N.V.G. Luk ken, groothandel in *i«r«n, 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1