^0 ii» Heer op Solder" wordt als Museum ingericht Daden gevraagd van cultuur- minnend Nederland weer tatoalc Hoe de jeugd is georganiseerd Uitbreiding Westduitse basis industrieën Indonesische in- en uitvoer in Februari gestegen Frankrijk in een moeilijke periode Schuman staat pal Groei van wereldtonnage aan tankschepen khü&e*i De camera op f buitenland Kunstschatten keren terug Uilslag Boekenweek prijsvraag In een kano naar Spanje Katholieken maken goed figuur ™SSsr"l,buUS?-K ernstig ongeluk op Korporaal Hakkenberg: ridder M.W.O. Kath. middenstanders naar Rome Theaterbrand te Genèv'e maar er is geen uitkomen aan Dreigden ambtenaren met revolver? Drie eeuwen „Latijnse School" in Venrav 1 Bossche accountant overvallen De vooruitzichten in de landbouw T weeprijzenstelsel voor auto's Mgr Wyszynski weer naar Polen VOENSDAG 2 MEI 1951 PAGINA S Van onze Amsterdamse redactie) De mannen die de opdracht aanvaard hebben om met behulp van stad- en landgenoten Amsterdam s beroemde schuilkerk] e „0. L. Heer op Solder" opnieuw als museum in te richten, kan allerminst gebrek aan toewijding en actieve belangstelling verweten worden! Onmiddellijk is men begonnen met een grondige schoon maak van het hele gebouw van de vliering tot de kelder. Contact werd opgenomen met Bouw- en Woningtoezicht en met Monumenten zorg of ook nog grotere kostbare voorzieningen moeten worden getroffen. Gehoopt wordt dat die voorlopig nog niet zo noodzakelijk zullen blijken. Expositie-mogelijkheden Medeleven gevraagd Belangrijk cultuur monument UITZENDING KOREA- VRIJWILLIGERS KOSTTE 7 4.5 MILLIOEN mom ondernemers WILLEN ZELF WETSONTWERP OPSTELLEN DE VLASSPINNERIJ BIJ „DINTELOORD" „JOHAN MAURITS" GROTERE EXPORT VAN RUBBER, COPRA EN PALMOLIE voer ontwikkelde rich in nün nipiahr APELDOORN HEEFT 90.000 INWONERS Schout bij nacht P. Ronwenhorst ridder Ned. Leeuw DE VINDER WAS WEL EERLIJK UIT WRAAK SCHUUR IN BRAND GESTOKEN ,A<1 interim. Tweede Kamerlid vraagt opheldering? Vele verdiensten voo* katholiek Nederland ONTWIKKELING NAAR GROTER TYPE Rovers vergisten zich. EERSTE LUSTRUM JON GEREN GEMEENSCHAP MORGEN ARRIVEERT DE „WILLEM RUYS" AMERIKAANSE WOT - POLITIEK aan, dat men in Museum Amsfelkring een belangrijk cultuurmonument bezit, nat èn door zijn historische betekenis èn hoor de mogelijkheden die het kan bie- uen als katholiek cultureel centrum van zeer grote waarde kan zijn. Dit intieme museum biedt immers een prachtige expo sitie-mogelijkheid voor de kostbare kerk schatten van verschillende oude Amster damse godshuizen, die op het ogenblik slechts al te weinig van dichtbij kunnen worden bewonderd, daar zij slechts prijken te priesterkoren of op altaren ver ver wijderd van het kerkschip waarin de ge lovigen hun plaats vinden of in de ont vangstzalen van de pastories, zo zij al niet voorzichtig zijn weggesloten in de klui zen van de sacristies. En waarom zouden er bijvoorbeeld ook geen kleine wisseltentoonstellingen van moderne religieuze kunst In dit museum worden gehouden? Zo zal het mogelijk zQn gelovigen te kweken die In „O.L. Heer op Solder" iets meer zien, dan een aardige, vrome bezienswaardigheid. Dan zal Mn- seum Amstelkring een brandpunt kunnen gaan vormen van religieuze kunst en cul tuur. Immers, men zal er zich allerminst behoeven te beperken tot de beeldende kunst. Men zal er ook muziek- en voor drachtsavonden kunnen organiseren en Als alles echter volgens plan komt vandaag dat gedeelte van de bibüO' theek en de prenten verzameling weer thuis, dat destijds naar Burgersdyk en Nierman» in Leiden werd gebracht om te worden geveild, maar dat nog meJ onder de hamer is gekomen. Vrijdag zal naar alle waarschijnlijkheid bet restant van de kunstschatten van Museum -Am stelkring", dat zich nog bij Mak van waay te Amsterdam bevindt en nog niet in a ndere handen overging arriveren. Men beschikt hiermee echter over een klein deel van de collectie, belangrijke delen er van zijn immers reeds van eigenaar ver wisseld. Indien mogelijk wil het bestuur die graag terug zien te krijgen, maar dat Zal niet kunnen zonder de nodige midde len en ook het aanvullen en verrijken van de collectie zal veel activiteit, zorg, toe wijding en geld vragen. De mannen die met zoveel energie hun schouders onder dit werk hebben gezet kunnen echter niet alles alleen. Onderzocht wordt of er mogelijkheid bestaat om voor subsidiëring in aanmer king te komen. Maar zelfs Indien sunsi- die zou worden verleend zal dat maar kunnen zijn voor een fractie van het benodigde bedrag. Voor de rest zullen belangstellenden en dat zijn toch per slot alle katholieken en cultuurvrienden in stad en land moeten bijdragen. Deze belangstelling is echter tot nu toe te gering gebleken. Men denke er echter Olaf de Landell schreef ,J)e Porseleintafel" Hedenmiddag is in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam de uit slag bekend gemaakt van de prijsvraag uitgeschreven bij gelegenheid van de Boekenweek 1951. De schrijver van het Boekenweekge schenk 1951 de novelle De porselein' tafel -ri* Olaf J. de La-wie li Een prijs van f 2000 it hem daarvoor deelachtig geworden. De prijsvraag, onder een ruim aantal Nederlandse letterkundigen uitgeschreven leverde 13 inzendingen op. Daaronder be vonden Zich - aldus de jury - nog enige verdienstelijke novellen, die met voor be kroning, maar wel voor een pnjs m aan merking kwamen. Zo werd «n e tra prijs van 300 toegekend J™P Af mijn voor zijn verbaal „De Madonna van Culemborg". Tormy van der Horst ont ving een aanmoedigingsprijs voor haar novelle „De levend oegra maagd" en André Peters een .aanmoeai- gingsprijs van 100 voor zun vernaai ,.De spion van Brahma". - Enige vroegere publicaties van Olaf «n de Landell zijn: „Wij, moderne menschen ..Spiegel aan de wand". „De mislukte pas torale". „Probleem in Aerdenberg" „Nachtfluistering" en „Eva, portret van een dame". De personeels., en materiële uitgaven, verbonden aan de uitzending van het Ned. Detachement Verenigde Naties naar tiorea bestaande uit een bataljonsstaf, iwee Infanterie compagnieën er- een on- aersteuningscompagnie. In totaal 639 man. bedragen bijna 4,5 millioen. Het spreekt vanzelf dat voor 1951 wederom gelden moeten worden gevraagd voor de Instand houding van het detachement. De Stiehtse-Gooise WandelsporSbond houdt in.Juni weer een avondvierdaagse en wel van 13 t/m 16 Juni, waaraan ook de jeugd kan deelnemen. Naar wij ver nemen heeft Utrechts eerste burger jbr mr J. C. A. de Ranitz met zijn echtge note jkvr De Ranitz-de Brauw voor deel neming aan de wandeltochten ingeschre ven. lezingen of studie-avonden kunnen hon den- Het is goed, dat men zich voor een juiste waardering van „O.L. Heer op Sol der" realisere, wat men in dit museum bezit en dit moge dan leiden tot actieve belangstelling, waarvan men kan laten blijken door een overschrijving op post rekening 356252 t.n.v. Stichting B.K, Museum Amstelkring te Amsterdam. De schipper van de kotter GO 27, G. 't M„ heeft gistermiddag om 4 uur onge veer 7 a 8 mijl ten Westen van Schevenin- gen een kano aangetroffen, welke halfvol met water was gelopen. In de kano werd een totaal uitgeputte man aangetroffen van Duitse nationaliteit. De man had één been. Maandag j.L was hij van Hoek van Holland in zee gestoken met de bedoeling naar Spanje te kanoën. 16 April was hij uit Frankfort aan de Main vertrokken De schipper heeft hem en de kano aan boord genomen en naar Schevenlngen ver voerd, waar hij onder de hoede van de politie is gesteld. Maandag had de Duitser nog vuurpijlen afgeschoten, doch dit was waarschijnlijk niet opgemerkt Douwe Egberts Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een statistiek gepubliceerd betref fende de vrije jeugdvorming In 1950. In de eerste plaats bevat zij gegevens over Instellingen ten dienste van de jeugdbeweging welke Instellingen veelal een overkoepelend karakter dragen en voorts van de jeugdorganisaties waarbij de leden direct of Indirect, via plaatse lijke of regionale afdelingen, zijn aange sloten. In totaal betreft dit 856 000 leden waar van 45 procent bij organisaties op Rooms- Katholieke en 37 procent bij organisaties op Prot. Christ grondslag Onder deze 856.000 leden bevinden zich 165.000 aange slotenen bij padvind(st)ers-, verkenners- en gidsen-organisaties. Bovendien stonden 98.000 jongeren bij Waanden Kal in West- Binnen enkele deUit*ed?rt bZ7T»kWa™ worten met dnstrie&i. De.,iddei,n b(, drage van een milliard mark, zullen wor- i den beschikbaar gesteld door de West' duttse industrie zelve. die a^rtoe de investering te de rendabel werkende be- dr«ven e*1 beperken. Daar vrijwel alle financiële middelen tijdens de periode van hoogconjunctuur na de herwaardering jan de Duitse mark De leden van de Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord**, te Steenbergen, *ön accoord mue gegaan met. de stichting van een vlas-zijn gebruikt voor investering in <je ver spinnerij bfl de fabriek. Zij machtigdenwerkende industrie, Is ae pnmalre nro- het bestuur voor dit doel gelden op te ductie ver bij de economische cwitwikke- nemen tot. een maximum van 2 (4 1 rnlllioen. De leden besloten tegelijkertijd het. aantal aandelen in de fabriek van 806 uit te breiden tot 1006. De nieuwe vlasspinnerij is de eerste in West-Brabant. Het bestuur van de Vlas fabriek Dinteloord zal nu bestuderen in welke vorm de spinnerij het best kan worden gesticht. Op heit OP weg naar Nieuw-Guinea zijnde fregat „Johan Maurits van Nas sau" is Maandag een ernstig ongeluk ge beurd. De adelborst eerste klasse P. »»an S. wit Amsterdam raakte bekneld in een staaldraad en verloor een groot deel van zijn rechtervoet. Het slachtoffer Is naar het marinehospitaal op Malta vervoerd Daar is zijn rechterbeen onder de knie afgezet. ling ten achteT geraakt- rrrrsrA* In economische dringen merkt, dat het verschijnsel d« tieve onrendabiliteit van de basisproductie niet In de wortel wordt fngeast aan. gezien voor deze industrieën nauwe prijs bindingen blijven bestaan, die haar renda biliteit In verhouding tot de rest der industrie sterk benadelen. Bovenöie ben sommige ondernemersorganisaties voor de geldgevers het recht ®?®ee te bepalen waar hun geld zal heen g In verband daarmee hebben de organi ses zelf erop aangedrongen zelf het we - ontwerp op te stellen, dat de regeling e® wettelijke basis zal moeten geven. D vraag is opgeworpen of deorganisaties daarmede niet streven naar een te grote mate van contröle over de industrie en deze zijde van het probleem kan mogelijk in het parlement nog controverses doen optreden. Van niet minder belang voor de ont wikkeling van de Westduitse industrie Volgens voorlopige ongecorrigeerd* cijfers van het Indonesische Centraa- Rantoor voor de Statistiek bedroeg de export in Februari 1951 667 868 ton t-wv R. 331.6 min. cv.m 447 813 totn tw.v R 2910 min.) Deze cijfers zijn excl. de de- riezencertificaten en de uitvoer uit Ltng- kas (Tarakan). De uitvoer en invoer ontwikkelden zich als volgt; Incl aardolie excl aardolie uitvoer tnvoer uitvoer invoer 355 128 280 889 152 740 1.216 049 807 461 445 102 772 735 5 185 315 131 425 1 335 818 1 052 666 7.648 906 567 557 1 956 638 1 454.936 8.220.026 2.550.851 2.738.374 1.078 3f>G 1946 1947 1948 1949 1950 1951 Jan. Febr. 447.813 57770 147.797 57236 667.868 68.109 135.641 68.099 De waardeverhouding tussen in- en uit Uitvoer aardolie Incl E*e) aardolie Invoer teel- aardolie Excl aardolie Saldo Incl aardolie Excl aardolie Jan. 219.0 194,4 107.4 107.0 Febr. J.-Fèbr 3316 050.6 276.2 470.6 127.6 126.7 235.0 233 111.6 204 0 315 6 87.4 148.6 236.0 Voor de volgende der voornaamste ex portproducten vertoonde de uitvoer een toeneming (in tonnen): Jaa. Febr Rubber 36 756 49130 Copra 28 560 31 144 Palmolie 658 6.719 Thee 2.832 3692 Tabak 1.002 1 757 Tinerts 3355 3.995 Afgenomen Is de uitvoer van o.a.: Tapioca 13 405 11.771 Coprakoeken 4 062 3 360 Koffie 2.245 535 Volgens voorlopige cijfers bedroeg de invoer In Februari 68.109 ton ter waarde van R 127 6 min, (vjzu reap, 57.770 ton en R. 107.4 minju wordt de overeenkomst geacht, waarbij de Westduitse regering zich tegenover de Marshall-organisatie verplicht heeft met de Amerikaanse regering te onderhande len over aanspraken van particuliere Amerikaanse geldschieters, wanneer hun bedrijven in Duitsland met onteigening of beslag zouden worden bedreigd Tegen over deze toezegging heeft de Ameri kaanse regering zich verbonden om privé investeringen van haar burgers over te nemen zodra deze door maatregelen in Duitsland bedreigd zouden worden Daar mede hoopt men de aarzelingen te over winnen, waarmee de Amerikaanse geld gevers tot dusverre hebben gestaan tegen over het probleem van Investeringen in een politiek zo weinig stabiel gebied als West-Duitsland, clubhuizen voor niet bij de bovenbedoelde organisaties Ingeschreven. De organisaties op R.K. grondslag om vatten 36 pet en die op p.C. grondslag 34 pet van de 98.000 ingeschrevenen. De sport De sportorganisaties vermelden ge zamenlijk 893.500 actieve leden, waar onder 34 pet voetballers en 23 pet turners en turnsters. Van elke 100 Jongens zijn er ongeveer 20 aangesloten bij jeugdorganisaties. 21 bij sportorganisaties en ztjn er twee In geschreven bij het zg- massa-jeugdwerk Voor de meisjes zijn deze aantallen 18, 11 en 2. In bovenstaande aantallen is uiteraard een onbekend aantal dubbeltellingen be grepen van jeugdigen, die bij meer dan één organisatie zijn aangesloten. Dinsdagmorgen Is de 90.000ste inwo ner van de gemeente Apeldoorn In het bevolkingsregister ingeschreven. Dat was Gerardus Theodoras Meijer, zoon van het echtpaar G. Th. Meijer en B. K Keizer, wonende Korte Nleuwstraat 9. In 1851 telde Apeldoorn nog maai 10.000 inwoners, na 40 jaar, ln 1891 20.000; in 1904; 30.000; in 1922: 50.000; in 1937: 70.000; in 1946: 80.000 en nu is het getal 90.000 bereikt. Onderscheidingen bij de Kon. Marine Bij K. B. is benoemd tot ridder vierde klasse ln de Militaire Willemsorde de kor poraal der mariniers G. N. Hakkenberg, wegens het zich in de strijd onderscheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw als commandant van een detachement van de Veiligheidsdienst van de mariniersbrigade van September 1947 tot Mei 1949 in Oost-Java. Het K. B., waarbij hem reeds eerder hiervoor de Bronzen Leeuw was toege kend, werd ingetrokken. Bij K. B. werd de Bronzen Leeuw tos- gekend aan de luitenant-kolonel der ma riniers W. A. van Heuven, wegens het be drijven van bijzonder moedige en beleid volle daden als commandant van het vijfde infanterie bataljon van de mariniersbri gade in Oost-Java. Voorts werd het bronzen kruis toege kend aan de tamboer der eerste klasse H. H. Vergouw wegens zijn moedig op treden tegen de vijand in het. tijdvak van 10 tot 14 Mei 1940 te Rotterdam. B(J K. B. is tot slot benoemd tot ridder In de orde van de Nederlandse Leeuw schout bij nacht P. Rouwenhorst, tot voor kort inspecteur van het onderwijs by de zeemacht. Van Roosendaal uit vertrok gisteroch tend een groep van honderddertig leden van de Ned. Kath. Middenstandsbond naar Rome, om aldaar onder leiding van enkele leden van het bondsbestuur de uit vaardiging van de Encyclieken Rerum No varum en Quadragesimo Anno te gaan herdenken. In Rome zal de afvaardiging van het Belgisch Christen Middenstandsverbond eD van de Italiaanse Katholieke Ambachts organisatie zich bij de Nederlandse af vaardiging voegen. In een gezamenlijke audiëntie worden deze groepen door Z. H de Paus ontvangen. Op het station te Roosendaal deed de voorzitter van de N.R.K.M., de heer Koops uit Venlo, de Nederlandse groep uitgelei- de. In een kort afscheidswoord legde hij er de nadruk op, dat ln Nederland de Ka tholieke middenstanders de boodschap van de sociale encyclieken hebben verstaan en een katholieke middenstandsorganisatie hebben opgebouwd, welke de katholieke sociale leer tn het maatschappelijke leven tracht te verwezenlijken. Ook ln dit op zicht, aldus de heer Koops, heeft de Ned. Kath. Mtddenstandsbeweging pionierswerk verricht en een voorbeeld gesteld voor andere landen. De heer Koops sprak de hoop uit, dat deze Internationale midden stands-pelgrimage mede de stoat mocht geven tot een katholieke organisatie van de middenstand ln andere landen. Het geld, dat na de brand in de patates- frites-kraam te Haarlem, waarvan wij gisteren melding maakten, vermist werd. is terecht. De tas. waarvan men aanvan kelijk dacht, dat iemand uit het publiek zich deze op de avond had toegeëigend, is later op de avond bij de politie gedepo neerd. Het Grand Theatre te Genève, het Opera gebouw der stad. is gisteren bijna geheel door brand vernield. Grote groepen 1 Mei-betogers sloegen het schouwspel gade hoe brandweermannen met een overvloed van blusmateriaal het vuur bestookten. Tegen het middaguur vas het aak var, het gebouw reeds één vuurmassa en uit plaatsen buiten Genève kwamen brand weerploegen aansnellen om hulp te bie den. De brand ts ontstaan doordat bij een repetitie van de „Zauberfeuer"-scène uit Wagner's opera „Die Walkuere" een vonk oversloeg, waarna de vlammen snel om zich heen grepen Het vetllgheidsscherm hield het vuur niet tegen. De schade wordt voorlopig op vier vijf millioen francs geschat. Het gebouw dateert van 1879. Een luidruchtige feestvierder zekere K. uit Nispen heeft in de nacht na Koningin nedag brand gesticht in de landbouw- schuur van de heer Konings aan de Kruisstraat, even buiten Roosendaal. K had met de heer Konings ruzie gehad in een café en men had K., die onder invloed van sterke drank was, reeds met geweld van een vechtpartij moeten weerhouden. De man werd uit het café verwijderd en is toen boos naar huis gelopen. Daarna is hij evenwel naar de boerderij van Ko nings gegaan, waar' hij de brand stak in een hoeveelheid stro, welke in de schuur was opgeslagen. Slechts enkele werktuigen konden wor- den gered. De brandstichter werd giste ren gearresteerd. Hij legde een bekente nis af. Frankrijk heeft na de oorlog, belast door een weinig verheffend politiek verleden, a cu mineerde ln de catastrofale neder laag in de zomer van 1940. de grootste moe e gehad om zyn plaats onder de grote mogendheden te herwinnen. typeerd in hun zg. voorstellen van Dura- barton Oaks die als uitgangspunt moesten dienen voor de conferentie van San Francisco tot oprichting der V N Daarin werd aan Frankrijk slechts „ln due course" een permanente zetel in de Veilig heidsraad (met het tot grote mogendheid stempelende veto-recht) in uitzicht ge steld. Thans, oog geeu zes jaar later, is de beoordeling van Frankrijk sterk gewijzigd. De diepe kloof' diede ,were!d allengs meer verdeelde maakte in het Westen hergroepering Van krachten noodzakelijk, waarbij de ironie der geschiedenis zover ging. dat zelfs de hulp van zo juist versla gen vijanden werd ingeroepen Frankrijk heeft by de reconstructie van de wereld politiek. speciaal in Europa de kans ge kregen om een leidende rol te spelen en het heeft die met beide banden gegrepen Toen het zag. dat de functie van be middelende derde macht, waartoe het zich onder leiding van Bldault aanvankelijk geroepen voelde, op een mislukking uit moest lopen, heeft Frankryk zich aan het hoofd geplaatst van de Europese federa listische stromingen een taak welke de Britse Labourregering logischerwijze had moeten aanvatten, maar die Bevin op duidelijke wijze ontliep. Frankrijk heeft het klimaat te Europa veranderd. Het heeft zich zozeer aan de zaak van de Europese Integratie gewijd, dat er voor dit land naar het woord van Robert Schuman geen terug meer moge lijk is, evenals van de door de Fransen ontwikkelde Europese plannen, wanneer zij gerealiseerd zullen zijn, voor de aan gesloten landen psychologisch, politiek en economisch da weg terug practisch is uitgesloten. EU. door FrankrtPt ae». het gjajopese continent gegeven leiding werd tenslotte, bij het recente bezoek van Auriol aan de V.S. ook door Washington publiekelijk erkend en gehuldigd. Maar by dit bezoek viel^ tevens de nadruk op een minder stralend aspect van het Franse politieke leven. De Franse president putte zich na- meiyk uit in verzekeringen aangaande Frankrijks binnenlandse betrouwbaarheid. En daar was aanleiding toe. Het langs vaste iynen verlopend beleid van Schu man staat voor de vreemdeling in schrille tegenstelling tot het schouw spel, dat Frankrijks nationale poli tieke schouwtoneel hem biedt. Presi dent Auriol heeft met nadruk gewezen op de omstandigheid dat Frankryks na oorlogse buitenlandse politiek ondanks de talrijke regeringscrlses bepaald werd door slechts twee mannen, wier geestesrichting bovendien dezelfde is. de M.Rp.-leden Bidault en Schuman. De angstige vraag rijst evenwel, of de toekomst dit beleid zal continueren. Op binnenlands politiek terrein kampt Frankrijk tegen grote economische zor- S6j" EtlJging der kosten van 't levens onderhoud houdt een wedloop, erger.dan rH. ?S 2?* de stijging van de salarissen, ue daarbij rijzende spanningen ontladen zich ln een onopboudeiyke reeks stakin gen te talrijk dan dat zy ln een Neder landse courant nauwkeurig kunnen wor den bijgehouden. De communistische vak bonden profiteren hiervan en bevorderen ze, maar de oorzaak ligt in de toestand zelf, waarin de Franse arbeiders kantoor- employe's en ambtenaren verkeren. Ook de Force Ouvrière, ook de christelUke syndicaten stellen zich in bepaalde geval len achter de stakers, terwyj deze bonden toch meestal biyk gaven van het inzicht, dot stakingen n&f he* 'jjfcte middel men om ait de economische impasse geraken. Naast deze economische moeiiykheden worstelt het land met problemen van meer politieke aard. Politiek staat Frank ryk om in schaaktermen te spreken mat. Het in de IVde republiek ingevoerde stelsel van evenredige vertegenwoordiging leverde een zetelverdeling op waarby slechts een coalitie-regering van onder ling sterk uiteenlopende partyen mogeiyk was. Door het uitschakelen van de com munisten, als wel door de afkeer jegens uiterst rechts en de aanhangers van de Gaulle, werd een binnenlandse troisième force geboren van gematigd rechts en links, die overigens nog genoeg reden overhielden om zich verbaasd te tonen, dat zy elkaar gevonden hadden Deze ver bazing zette zich dan ook periodiek om te wrevel, d.w z. regeringscrises. Deze derde macht van M.R P socialisten radi calen en unie-democraten regeert echter, terwyi alle tekenen er op wijzen dat de regeringspartyen in haar huidige ver houdingen geenszins meer een juist beeld vormen van de stemming onder het electoraat. By nieuwe verkiezingen onder dit stelsel kan zich licht de mogeiykheid voordoen, dat geen der drie blocs In staat zal zyn een regering te vormen. Vandaar dat een nieuw kiesstelsel noodzakelyk werd ge' acht en vandaar dat de Franse Kamer en Senaat thans reeds maanden een onver- kwikkeiyk debat leveren over de vraag, hoe deze kwestie moet worden opgelost Het ontwerp, dat minister Queuille na ongelofeiyke krachttoeren, waarbU de constitutie wel eens geweld werd aan gedaan. de haven schynt olnnen te lood sen vormt een uiterst Ingewikkeld ge regeld compromis dat alleen aanvaard baar Is. omdat het beter ts dan niets Door dit stelsel onlangs ln ons blad besproken, hoopt de derde macht zich te handhaven, niet slechts tegenover een van de malaise profiterend links maar vooral tegen de onbekende grootheid van de Gaulle's aan- hang die naat verwacht wordt een aan- zieniyk deel van da rechter MRP- vleugel zal opslokken en ook de radicalen kan beroeren. Of met name de JJRp sterk genoeg te voorschijn zal komen om de zetel van buitenlandse zaken voor zich te kunnen biyven opeisen Is daarbij aan gerechte twijfel onderhevig. En dat Is verontrustend, want menselijkerwijze gesproken kan Frankryk, en Europa, Robert Schuman thans moeilijk ontberen. Het Tweede-Kamerlid Van de Wetering (C.H.) heeft aan de ministers van Econo mische Zaken en van Financien de ivol- gende vragen schrifteiyk gesteld: 1. Kunnen de ministers mededelen of het juist Is, dat een drietal ambtenaren van de economische politie, zonder daar toe bevoegd te zfln, bij een N.V. te 's Gra- venbage gedreigd heeft de directie en de boekhouder te arresteren en de boeken in beslag te nemen, een en ander, naar ver luidt met gebruik van revolvers? 2. zyn de ministers niet van oordeel, dat, indien dit juist mocht zyn, hier een voorbeeldige straf voor de betrokken ambtenaren op haar plaats Is en zün de ministers bereid te bevorderen dat een rechtsvervolging wordt ingesteld? 3. Zyn de ministers voorts niet van oordeel, dat het ter bescherming van de rechten en vrijheden der burgers zeer ge wenst is, dat de opsporingsambtenaren nog eens duideiyk de grenzen van hun be voegdheid onder het oog wordt gebracht en zyn de ministers bereid, daartoe da nodige stappen te ondernemen? Op 2 Mei is het 300 jaren geleden, dat de gouverneur-generaal van de Neder landen, aartshertog Leopold, zyn hoge goedkeuring gaf tot stichting van een Latijnse School te Venray. De school, die in de loop van 16511652 haar gang door de tjjden begon, stond eerst onder de leiding van de seculiere geestelijkheid. Zij ging echter eerst in 1793 voor enige tijd en dan in 1844 voor goed over aan de paters Minderbroeders. Door de vorming van Intellectuele krachten in moeiiyke tyden en vooral ook van een grote schare priesters, heeft dit college, dat zyn studenten recruteerde uit Noord en Zuid. vele verdiensten zich ver worven voor geheel Katholiek Nederland en zyn missiën. Zün historie is rijk aan vele merkwaardigheden. Het gymnasium te Venray was het eer ste priestercollege in ons vaderland, dat zich het jus promovendi verkreeg. Dat gebeurde al in 1920. Een nieuw frasl gymnasium met internaat werd daarna weldra gebouwd. Ruim 250 studenten vol gen er thans het onderwys. Als datum voor een uiterlijke, maar sobere herden king van dit bijzonder eeuwfeest werd bepaald op 21 October 1951. De sedert 1939 toegenomen vraag naar petroleumproducten heeft geleid tot een grote vermeerdering van het aantal tank schepen in de gehele wereld. Dit wordt nfedegedeeld door de Bond van Amerikaanse Reders een particuliere organisatie. In een onlangs verschenen overzicht van deze bond wordt erop ge wezen dat de totale wereldtonnage aan tankschepen van 16.912.000 ton in 1939 gestegen Is tot 25.2614)00 ton In 1950. De totale tonnage van alle soorten schepen van de wereldkoopvaardjjvloot bedroeg 79.138.600 ton ln 1939 tegen 81.812.000 ton In 1950. Meer dan 40 procent van de koopvaardij schepen, die thans in aanbouw zyn, zün tankschepen. Op het eind van 1950 waren er op de scheepswerven in de gehele wereld 178 tankschepen in aanbouw met Op de avond van Koninginnedag heb ben twee „gemaskerde" bandieten zij hadden een zakdoek voor neus en mond gebonden een roofoverval gepleegd op een Bossche accountant, die op het punt stond zyn kantoor te verlaten. Met een vuurwapen gelastten zy de accountant de brandkast te openen. De heren vergis ten zich echter, daar het door hun be doelde meubelstuk een boekenkast was. Zy stelden zich daarna tevreden met de inhoud van 'smans portefeuille (elf gul den), en sloten daarna de accountant in een kast en gingen er van door. Tot nu toe heeft men geen spoor van hen kannen ontdekken. Omstreeks elf uur drongen de twee mannen het kantoor van de accountant H. binnen. De man, die juist zijn werkzaam heden voor die dag beëindigde, zag zich plotseling geplaatst voor de indringers, die via de voordeur, die niet op slot bleek, waren binnengekomen. De rovers, wier leeftyd door de heer H. tussen 25 en 30 jaar wordt geschat, ge lastten de accountant de brandkast te openen, terwijl zy een vuurwapen of een voorwerp daarop gelijkend, dreigend cp hun slachtoffer hielden gericht. Toen zij hun vergissing bemerkten, eisten zy geld en stelden zich tevreden met de inhoud van H.'s portefeuille. Onder dreiging van hun vuurwapen geboden zij H- daaroo in een kast te gaan staan en niet binnen 10 minuten alarm te siaan. Onder leiding van de commissaris van politie werd onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Feestelijke viering in Den Haag De Jongeren Gemeenschap ln het bis dom Haarlem, de organisatie der xalh jonge vrouwen van 17 tot 25 jaar, zal be gin Mei haar eerste lustrum vieren. De provincie Ziwd-Holland, alsmede da dis tricten Amsterdam. Haarlem en Ouder kerk vieren dit lustrum op 3 Mei in Den Haag; voor Zeeland zal het lustrum wor den herdacht op 27 Mei, terwijl vooj Noord-Holland de 10de Juni de grote feestdag zal zyn. De feestviering in Den Haag voor Zuid-Holland en de drie genoemde Nocrd Hollandse districten begint met een H. Mis in het Aloysiuscollege te Den Haag. Tijdens deze H. Mis houdt de diocesaan- aalrooezenier, rector A. J. Leenders, de predikatie. Na het ontbijt volgt 'een fees telijke bijeenkomst met toespraak van pater S. Jelsma M.S.C. Indien het weer meewerkt? zal er een rallye door de dui nen met een gezamenlyke picnic wor den gehouden. De middaguren zullen in het teken staan van de „Bonte Ring", waarbij eigen krachten uit de jonge vrouwenbeweging voordrachten, dansen en dergelijke zul len geven. De dag wordt besloten met een plechtig Lof. Morgen, op Hemelvaartsdag, Donder dag 3 Mei a.s., wordt de „Willem Ruys" in de ochtend voor de 20e maal uit Djakarta te Rotterdam verwacht. De ontscheping der passagiers zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, des morgens om 8 uur aan de Lloydkade een aanvang nemen. Het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd vervoert op deze reis 975 passagiers van elf nationa liteiten, onder wie 233 kinderen beneden 12 jaar en het record-aantal van 77 pas sagiers boven 60 jaar, met inbegrip van met minder dan 22 boven 70 jaar. De ■•Willem Ruys" zal na aankomst enige tya binnen biyven om z'n periodieke onderhoudsbeurt te krijgen en dan, weer keurig „geknipt en geschoren" (zoals het U) scheepvaart-termen heet) op 25 Mei z'n volgende reis beginnen. Aan het Amerikaanse Congres te ver zocht een bedrag van 3 181 millioen goed te willen keuren om ih het jaar beginnende 1 Juli a.s. het voorraadvor- mings programma voor wol te kunnen voleindigen. Gezien het feit dat de Com modity Credit Corporation de wolaanko pen sinds 14 Maart stop heeft gezet is het nog niet zeker dat er ook aankopen van ruwe wol gedaan zullen worden Van het bedrag van 181 millioen dollar kunnen echter ook wollen eindproducten en halffabrikaten gekocht worden. een tonnage van omstreeks S.000.000 ton, terwijl er plannen bestaan voor de aan» bouw van nog 100 van deze schepen. Een belangryke ontwikkeling ia de scheepsbouw van na de oorlog vormt de bouw van geweldige tankschepen van 24.000, 26.000 en 28.000 ton laadvermogen- Door de Ver. Staten zijn reeds 51 van dergelijke schepen gebouwd. Een tankschip van 12.000 ton was vaar de Tweede Wereldoorlog het meest voort komende type. Tüdens de oorlog werden door de Ver. Staten een groot aantal tankschepen van 16.000 ton gebouwd en dit type maakt thans nog het grootste deel van de wereldvloot uit. In de jaren 1939 tot en met 1950 breidde de Amerikaanse vloot van tankschepen zich sneller uit dan die van elk ander land, namelyk van 4.1084)00 ton tot 6.892.000 ton. De tonnage van de kust vaarders nam met 294.000 ton toe. De Amerikaanse tankvloot. die zich uitslui tend bezig houdt met vervoer naar het buitenland nam toe vam 304.000 ton in 1939 tot 2.549.000 ton ln 1950. Wat betreft toename in tonnage volgt. Panama direct op de Ver. Staten, van dit land nam de tonnage toe van 734.000 ton in 1939 tof 2.819.000 ton in 1950. In het petroleumvervoer met tank schepen is door het Amerikaanse her bewapeningsprogramma of door het con flict ln Korea, volgens de mededelingen in het verslag van de Reders-bond, geen grote verandering gekomen. De Ameri kaanse vloot van tankschepen en de Mili taire Dienst voor Vervoer ter Zee heb ben aan de vraag ln verband met het Koreaanse conflict kunnen voldoen zon der de voorziening van het eigen land ia het ongerede te brengen. Op 31 Maart j.l. waren over de gehele wereld in totaal 1217 stoom- en fnotor- schepen in aanbouw tezamen 5.097.084 ton metende. Byna twee derden hiervan be stond uit olietankschepen. In deze cüfers zyn niet begrepen de tn de sovjet-unie, China en Polen te aanbouw zynde sche pen, waarover geen gegeven» beschikbaar zyn. Van de totale ln aanbouw zijnde tonnage stond ongeveer 40 pet. (2.072.723) in En geland op stapel, waarmede dit land de eerste plaats innam. Frankrijk kwam op de tweede plaats met 485.888 ton en Japan op de derde met 479.610 ton. Daarna volg den Italië met 322.358 ton, Zweden met 302.035 ton. Nederland met 295.790 ton. de Ver. Staten met 270.284 ton. Duitsland met 261.285 ton, Noorwegen met 142.800 ton, Denemarken met 122,282 ton en Spanje met 102.982 ton. De heer H. B. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, hield Dinsdag voor de leden van het Utrechts Landbouw Genootschap een causerie over de vooruitzichten in de Nederlandse landbouw. Ook in de agrarische be draven zal het noodzakelijk zijn zich aan te passan aan de algemene versobering, zo zeide nij Er zal uiteraard geen sprake zyn van doorberekening der loonsverhoging bij producten, waarvoor de regering zich wat betreft de prijs garant heeft gesteld, zoals bijv. by melk het geval is. Doch ook in de tuinbouwsector en by eieren zal niet doorberekend worden, evenmin wordt een verhoging van de winstmarge overwogen. De prijzen zullen slecnts ver hoogd worden met de werkelijk geste gen kosten, zoals de voederkosten. Spreker bepleitte regeringssteun aar de kleine bedrijven door voorkeur bij de voederdistributie. Dat voorkomt voor da regering sociale maatregelen, welke veel kostbaarder zouden zijn. De heer Louwes spoorde zijn toehoorders aan zo- j mogelijk gebruik te maken van de bedrijfsvoorlichting en van de coöpera ties. De KNAC deelt mede, dat met ingang van gisteren overeenkomstig de strekking van de wet op de omzetbelasting een tweepryzenslelsel voor auto's wordt ingevoerd. Dat wil zeggen, dat re kening houdende met de bepalingen van genoemde wet een prys voor niet-onder- nemers en een prijs voor ondernemers is vastgelegd, waarbij die voor laatstge noemden 2% pet. lager ligt, omdat ae autohandelaar by verkoop aan een on dernemer ook 2(4 pet minder omzetbe lasting behoeft te betalen. Als de aanhangig gemaakte wijziging van de omzetbelastingwet zal zün aan genomen zal het verschil, wegens een daarop invloed uitoefenende tariefsveran dering van 2H op 2 pet worden terug^r- braght. Als ondernemer In deze ein moet iemand worden beschouwd die in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf omzetbelastingplichtig is en voor die uit oefening de auto ook inderdaad nodig heeft. Vergezeld van mgr Michael Klepaez, bisschop van Lodz, is mgr Stephan Wys zynski, aartsbisschop van Warschau en primaat van Polen, gisterochtend van Rome weer naar Polen teruggekeerd. Vrijdagochtend j.l. heeft de H. Vader de beide bisschoppen in een afscheidsaudiën- tie ontvangen. Omtrent hetgeen de pri maat en mgr Klepaez te Rome hebben besproken, is van Vaticaanse zijde gener lei mededeling gedaan,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3