NATIONALE DODENHERDENKING Een dag van bezinning en offer „Zij wachtten niet af, zij déden!" V.N.-TROEPEN WEER OEIDJONGBOE IN Min. Staf over „Crescendo II VOORTAAN OEFENINGEN IN BATALJONSVERB AND Bijzondere „Stille Omgang" in de hoofdstad In Tilburg reeds 70.000 personen ingeënt r Ieder op zijn plaats en dan DOEN. Dat is de doden eren Wie heeft er gezien hoe hij leven kon? Nederland offert (gebeden en geld) voor 4000 missionarissen Zaterdag 5 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "N Nieuwe lasten en zorgen ~N V. .J Vijftiende Indische Missieweek Communistische terugtocht op verschillende punten Op de Grebbeberg Ruime herscholing van het kader Indonesië-veteranen geen schuld Arnhemse juwelier beroofd De dreigende pokkenepidemie Geen gevallen met dodelijke afloop Pater R. Hazebroek O.F.M. bediend WEERBERICHT Herdenkingsrede Het vaderland roept Militaire herdenkingen NAAR DE ANDERHALF MILLIOEN Stille danktocht Toch drie mobilisabele divisies Staven worden meer getraind helpt de bisschop kerken BOUWEN/ DE AUTOPED Uitstel van herhalings oefeningen Zeven „verdachten' Zwolle Pokstof was op De weerverwaehting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Matige tot vrtj krachtige wind tussen Zuid en Oost. In het Noorden van het land overwegend droog en San-nig. in het Zuiden later op de dag plaatselijk enige regen of onweer. Vrij warm. Zondag 6 Mei: Zon op 5.03 uur; onder 20.11 uur. Maan op 4.40 uur; onder 21.21 uur. Maandag 7 Mei: Zon op 5.01 uur onder 20.13 uur. Maan op 5.01 uur; onder 22.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NN68HK Toen gisteravond de klok acht uur sloeg stond, zoals hier op de erebegraafplaats aan de Zeeweg te Bloemendaal, overal elders in den lande de bevolking in devote aandacht verzonken ter herdenking van de gevallenen in de oorlog. „Vergeten vergt soms inspanning. Soms is Het een zegen, maar soms ook een reden tot schaamte. Inspanning vergt het, zo het geldt het afschudden van wat kwetste, een zegen is het zo het ons verlost, wat pijn deed of ver driet, maar een reden tot schaamte zo het ons afkeert van wat groot en goed was in het verleden", aldus het motief van de rede van mr dr G. J. van Heuven Goedhart, de hoge commissaris voor vluchtelingen der Ver. Naties, welke hij uitsprak in de plechtige samenkomst gistermiddag door de Commissie Nationale Herdenking in de Ridderzaal belegd ter her denking van de gevallenen in de oorlog. De Ridderzaal was stemmig gesierd met rode en witte planten, bloemen, va rens en palmen. Tegen drie uur traden leden van de Raad van State, de minis ter-president en de meeste ministers, vele leden van het corps diplomatique, nabestaanden van gevallen verzetslieden, vertegenwoordigers van leger, lucht- en zeemacht, èn afgevaardigden van in en door oorlog es-bezetting gegroeide orga nisaties en van andere verenigingen bin nen. Nadien werd de vertegenwoordiger van Koningin Juliana, mr J. H. L. J baron Sweerts de Landas Wybörgh, ko ninklijk kamerheer in gewone dienst, binnengeleid. Prof mr R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer, hield de openingsrede. In het gevoel van grote weemoed, dat deze dag van herdenking altijd weer its ons wekt, aldus spreker mengt zich thans een gevoel van andere aard, van zorg, een diepe bezorgdheid voor de toe komst. Wij vrezen de dreiging van een herhaling van die schrikkelijke ervarin gen, wij vrezen een hernieuwde aantas ting van die hoge waarden, waarvoor wij van 1940—1945 hebben geleden en zo ve. bitterd hebben gestreden. Wij hadden zo gehoopt, dat toen de jaren der grote beproevingen en der zware offers voor bij waren, betere tijden voor lange jaren zouden zijn verzekerd en dat onze weg voor afzienbare tijd in opgaande lijn zou gaan. Het is zo gans anders uitgekomen. Hardleers is de mensheid gebleven en nu. in het jaar 1951, zes jaren na het einde van de verschrikking, gaan wij ge bukt -onder nieuwe lasten en zorgen, mi litaire, persoonlijke, financiële, econo mische ook, als waarvan men zich vroe ger geen voorstelling kon maken. Op een bijzondere dag als deze, op een dag van herdenking en bezinning is het beeld van al degenen, die zijn gevallen, en die voor ons onvergetelijk blijven, voor ons een inspiratie, een bezieling tot het inzetten van al onze krachten. De levende herinnering aan hen wekt in ons het besef van onze plicht, om niet te blijven beneden de maatstaf, die zij zich hebben gesteld, om alles te doen en alles te geven voor de hoge waarden, waarvoor zij zich offerden, voor de vrijheid, het recht, de menselijkheid, voor een vrij en waardig leven voor ons zeiven en voor de geslachten die na ons komen In deze stemming zijn wij hier bijeen. Na de openingsrede van prof. Kranen burg, speelde het Sweelinck-kwartet het vijfde kwartet van Willem Pijper. Ver volgens zong het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel „Ecce qundomo moritur justus" van Jacobus Gallus. „Selig sind die Toten" van Hein- rich Schuetz en tenslotte „In the depar ture of the Lord" van John Buil. Hierna hield mr dr Van Heuven Goed hart de herdenkingsrede. Hij voerde zijn gehoor terug tot de tijd, waarin elk aan bellen de komst van de gestapo kon be tekenen, waarin schuw en tersluiks be moedigend nieuws in het duister werd verspreid, waarin hongertochten werden ondernomen en tienduizenden als opge jaagde honden rondzwierven. Op alle fronten vochten Nederlanders. Het ver zet bezielde ons volk. De zekerheid, dat binnen en buiten onze grenzen, te land, ter zee en in de lucht Nederlanders, lie ver dood dan slaaf, dag aan dag bereid waren hun vrijheidsliefde met het leven te bezegelen, heeft ons er toen bovenop gehouden. Jegens hen gelden ook de woorden van Churchill; „Nooit in de ge schiedenis zijn zo velen, zo veel aan zo weinigen verschuldigd geweest." De spreker bracht in herinnering hoe ln de Meidagen van 1940 en nadien er voor de Nederlanders maar één nieuwe orde was, de „orde van het verzet". Uit alle rangen en standen van onze samen leving kwamen zij aangetreden en zoch ten ze hun plaatsen in het legertje van verzet. Stilzwijgend, zonder verplichtin gen, verbonden zij zich op leven en dood voor de vrijheid en onafhankelijkheid van het Vaderland: „Zo trokken zij op •n vochten, het leger der gezochten". Spreker vroeg zich, na gesproken te hebben van de hardheden en ontgoo chelingen der laatste zes jaren, af, hoe wjj thans zouden antwoorden op de wil der gevallenen om hen te herden ken in onze daden. De vraag is niet, hoe ver wij blijven 777 "e Tillen benden ,1e het .Astreken, bracht vormd door een onderdeel van de huza ren van Boreel. Omstreeks elf uur kondigden vier ere- roffels de komst aan van minister C Staf .Even later kwam de vertegenwoor diger van H. M. de Koningin, vice-admi- raal N. Rost van Tonnirgen. De minister van Oorlog en Marine sprak een korte herdenkingsrede uit. De Kon. Mil. Kapel speelde vervolgens een aria, waarna de vice-admiraal Rost van Tonningen namens H. M. de Koningin een krans legde aan de voet van het inmiddels gereed gekomen gedeelte van het monument aan de ingang van het kerkhof. De minister van Oorlog legde daarna een krans, gevolgd door vele de putaties. Na de twee minuten stilte werd de plechtigheid met het Wilhelmus be sloten. II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard namen deel aan de dodenher denking bij het monument voor de ge vallenen op het Stationsplein te Baarn. Het Koninklijk Paar, dat even voor acht uur arriveerde, legde een grote krans van aronskelken bij het monument neer. Toen de twee minuten stilte waren ver- zullen beneden de maat van het voor- ,het ™uziek«»rPs "Cres- heeld rist do ^vnllpnor, een.d? het Wilhelmus ten gehore. Bij het beeld, dat de gevallenen ons gaven, maar of wij door dat voorbeeld aangestoken en bezield, bereid zijn om te dienen naar de volle maat van onze mogelijkheden. O. dat wij van hier mochten gaan, ge trouwer dan wij kwamen en innerlijk gereed ons present te melden als het Vaderland onze namen afroept. herdenkingsdienst gehouden. H.K.H. legde ook een krans bij de Woeste Hoeve, waar in Maart 1945 117 verzetslieden gefusil leerd werden. Kort na zeven uur sloegen priesters, mannelijke en vrouwelijke religieuzen en vertegenwoordigers van verschillende or ganisaties een vaste keten van bidders rond het H. Sacrament, waarbij zich het telkens wisselende koor voegde van de voorbijtrekkende gelovigen, die in grote stembussen, welke langs de paden opge steld stonden, de door hen ingevulde ge lofteformulieren lieten glijden. Na half acht werd de stroom steeds dich ter en vaster en zo trok men verder onder het gelui der klokken en het gezang en gebed, dat heel de hof vervulde. Na de twee onwezenlijk stille minuten, om acht uur bad de deken tezamen met de hon derden katholieken, die op dat ogenblik de Hof vulden enige Onze Vaders en Wees Gegroeten voor de zielerust der gevalle nen. De dodenherdenking voor het derde militaire gewest geschiedde in Meyel in het hart van de Peel waar de tweede wereldoorlog zowel bij het begin als by het einde schonende wonden achterliet. In Deifzül werd een militaire herdenking gehouden, waaraan ca. 1200 militairen van de vierde militaire afdeling deel namen. In Den Helder werden de in de oorlog gesneuvelde zeelieden herdacht tydens een plechtigheid by het monu ment op het Havenplein. Voor het front van het regiment ge neeskundige troepen werd ter nagedach tenis van de in de Meidagen van 1940 gesneuvelde officieren, onderofficieren en manschappen een monument onthuld in de prins Willem IV-kazerne aan de Lemderweg te Amersfoort Op de Britse, Canadese en Amerikaan se dodenakkers in ons land werden even eens sobere plechtigheden gehouden. In de kapel van het Nederlands Col lege te Rome werd gisteren een plech tige H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van allen, die voor de bevrijding van ons vaderland zijn geval len. Het grootste deel van de Nederland se kolonie te Rome woonde deze plech tigheid bij. Wij hebben zijn naam op een kruis gezet Jean, Baptist, Karei de Chovinet; Wie heeft er gezien, hoe hij léven kon? Hij stierf als een man voor het vuurpeleton! Wij hebben zijn naam op een kruis gezet: Als een schreeuwend protest, als een smekend gebed: Wie heeft er gezien, hoe hij stréven kon? Hij stierf als een man voor het vuurpeleton Wij hebben zijn naam op een kruis gezet: Opdat ook wij léven gelijk Chovinet; Wie heeft er gezien, hoe hij sterven kon? Hij stierf als een man voor het vuurpeleton! Voor de vijftiende maal zal dit jaar in de week voor Pinksteren 6 tot 13 Mei. de Stichting van de Indische Missieweek een beroep doen op alle Nederlanders om te bidden en te offeren voor het missiewerk in die gebieden, die door bijzondere ban den met Nederland zijn verbonden. Gebed verlaten van de herdenkingsplaats groette Prins Bernhard het detachement Ambone- j zen, dat in de stille stoet had medege- hevig, lopen. Ook in Apeldoorn trok Vrijdagavond een stille tocht door de straten Van de gedenknaald aan het eind van de Loo- laan af trokken honderden naar het een- Maar het Vaderland roept onze na- voudig oorlogsmonument bij de Grote men al af! De vierde Mei van 1951 Kerk. Ook een gezelschap van Deense rlln et® van nauweluks te ver- j verzetslieden nam aan deze tocht deel duren spanning, een tyd van oorlogen Nadat Prinses Wilhelmina aan de voet en wHh0eWUChte^WaariSJrrtr„fCf^ Van monument een krans van brengen vanah de vierde 'mmortellen. getooid met aronskelken Mef wm ^951 ként nog geen herrezen gelegd' werd in de Gr°te Kerk een en genezen Nederland, want onze wel vaart waarvoor wij zo iicht verge ten dankbaar te zijn roept ALLE namen af en vraagt voor zijn verder herstel en zijn ongerept behoud offers, offers, offers. De een wacht met zijn antwoord op de ander, de ander op de een. Maar zij die wij vanmiddag ge denken, hebben gedacht NOCH ge wacht: Zij hebben GEDAAN. De strijdkrachten van de V.N. hebben heden het initiatief in alle sectoren van het front in Xorea behouden. aldue een communiqué. In het Westten en in het. Oosten verzetten de communisten zich Op verschillende punten ontstonden botsingen door aanvallen van gealliee de patrouilles. De artillerie en de luchtmacht der V.N. maakten vele slachtoffers onder de tegenstanders. Geallieerde tanks trokken weer Oeid- jongboe. 19 km. ten Noorden van Seoel, binnen, maar troffen, evenals gisteren, daar geen communisten aan- In bet oostelijk gebied van het centrale front trokken V.N.-patrouilles op tot even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Evenals in de andere frontgebieden schijnt de communistische hoofdmacht over een onbepaalde afstand teruggetrok ken te zijn, slechts kleinere dekkingseen heden achterlatend. Gemeld wordt voorts dat enige duizen den Chinese soldaten, waarvan sommigen Amerikaanse uniformen droegen en 500 paarden drie dagen geleden in het gebied de en offers worden gevraagd voor Indo nesië, Suriname en de Nederlandse Antil len. Bfl dit derde lustrum van een aposto- laatswerk dat zich kenmerkt door be langeloosheid en eenvoud, mag Nederland met trots terugzien op de resultaten die belangrjik ziin en in alle bescheidenheid tot stand kwamen. De Stichting van de Indische Missie week vraagt ieder jaar de gebeden en geldelijke offers van alle Nederlandse katholieken voor de kerkvoogden aan wie de zorg over een kerkelijk gebied in Indonesië. Suriname of de Nederlandse Antillen is toevertrouwd. De bijeen gebrachte gelden worden hun ter hand ge steld zonder enig bepaald aangegeven doel Zij kunnen de gelden besteden voor wat in hun missiegebied het noodzake lijkste is. In de 14 jaren, dat deze Indische Missieweek bestaat, werden 1 317.507 gulden bijeengebracht en aan de kerk voogden overgedragen. Het vorig Jaar werd f 101 908 bijeengezameld wat ƒ1000 meer is dan in 1949. Op het bureau van de Indische missie week ligt een erelijst van de parochies die in de afgelopen jaren het hoogste be drag offerden voor dit apostolaatswerk Uit deze Hist blijkt dat de parochie van de H. Lambertus te Leiden driemaal de eerste en driemaal de tweede plaats be kleedde, de parochie van de H H Petrus en Paulus te Assen tweemaal de eerste en eenmaal de tweede, de parochie van H Jozef te Nijmegen driemaal de ten Noorden van Kapjong in noordelijke richting trokken. Op het Oostelijke front rukten geal lieerde patrouilles uit Oostelijke richting op naar Indje. maar ten Zuid-Westen van de stad sloegen ongeveer 500 communis ten een aanval van Zuidkoreanen af. die na zware gerechten op hun oude stel lingen terugtrokken. Mensen van heden, kwelt u de vraag wat gij, op uw kleine plaats kunt doen voor het land waarvoor zij vielen, luister dan in de stilte van uw binnenkamer naar de dichterlijke vertaling van hun antwoord, een antwoord dat hun in dagen die als nachten waren, de weg heeft gewezen en dat zij ons levend en stervend vechtend en vallend gaven, ge ven en altijd opnieuw geven zullen: ..Boven het leed, boven de tijd verrjjst het onvervaard gemoed dat weet dat iedere mensheid lijdt maar draagt zijn leed en doet wat moet." Zo wisten het onze gevallenen. Ere zij hun nagedachtenis! aldus mr dr G. J. van Heuven Goedhart. Het Kamerkoor zong na afloop van deze rede het plechtige „Antiphona de morte" van Rudolf Mengelberg en tenslotte „Die vastlijck op den Heer.." van de dirigent Felix de Nobel. De acteur en voordrachtskunstenaar Johan Schmitz zegde tenslotte enige psal men. Op het kerkhof op de Grebbeberg werd des ochtends de jaarlijkse militaire her „Wanneer wij de opbouw van ons leger, waarover normaal tien jaar gedaan zon worden, in vier jaar gereed willen hebben, dan worden er door '»et forceren van liet tempo wel eens fouten gemaakt". Dit verklaarde gis termiddag de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, op een perscon- erentie ïn Den Haag. waar hij en de staatssecretaris van Oorlog en Marine, vice-admiraal H. C. W Moorman, enige opheldering hebben gegeven over oefent T YL he*haTlin/soefeningen, in het bijzonder over de divisie V rSCend° -VaY Iidonesië-veteranen van de „7 December". als men weet, is deze laatste oefening „Crescendo" niet geslaafd. lende1 resultaat?°^Uld Van het teleurstei" Mi'lSserhP!ff „v?,rklaarde: „Niemand V3f „onpn rie snhTT°i!! 030 de IhdoneSlë- v®ter®" -,- vnfvYi gegeven- Die mensen z«n goed Volkomen tevreden bleek de denkingsplechtigheid gehouden, waarbij minister echter met te zijn. Hij noemde vele militaire en burgerlijke autoriteiten het „een schande voor het leger" dat aanwezig waren. De erewacht werd ge- I soldaten tijdens hun verblijf 0p de Ve- De doden-herdenking in de hoofdstad had voor de katholieken een bijzonder karakter omdat voor hen aan de samenkomst op de Dam een bede- en danktocht voorafging van alle parochiekerken uit naar het Bagijnhof, waar Amsterdams katholieken symbolisch de belofte inlosten dat nu spoedig de Christus-Koning Votiefkerk zal worden opgericht als blijvend monument voor de redding uit de nood in 1945. Het aantal deelnemers aan deze bijzondere „stille omgang" wordt op wel 25.000 geschat. Om tien minuten voor acht arriveerde St„°et op de Dam. waar reeds duizenden stonden te wachten. De burgemeester was omringd door alle wethouders. Deputaties van de marine, landmacht, luchtwacht. Marva, V.H.K., ex-politieke gevangenen en verzetsorganisaties stelden zich op voor het voorlopige nationale monument, waar na de burgemeester een kort woord sprak Vervolgens declameerde Paul Hut het oe- kende gedicht van de gevallen dichter Jan Campert „De achttien doden". Nadat de „Last Post" was geblazen en alle aanwezigen het Wilhelmus hadden ge zongen, werden kransen en bloemstukken bij het monument neergelegd en defileer den de duizenden langs de urnen in het monument. Urenlang heeft gisteravond het H. Sa crament tussen bloemen en kaarslicht uit gesteld gestaan op het met vlaggendoek gedrapeerde rnstaltaar midden op het Ba gijnhof Urenlang zijn er gelovigen in dichte rijen langs getrokken, duizenden en duizenden De katholieke Amster dammers hielden hun danktocht naar het Mirakelsacrament om God te danken voor het behoud in de oorlog, Hem te bidden voor de gevallenen en om persoonlijk de belofte te bevestigen, door mgr van Noort z.g. in de hongerwinter namens alle ka tholieken afgelegd, dat er een votiefkerk zou worden gebouwd, als men veilig uit de oorlog zou geraken. luwe by honderden „lallend" langs de weg hebben gelopen en burgers en vrou wen hebben „gemolesteerd" Wijzende op de maatregelen, die de kampcomman iant van het legerkamp „De Wittenberg" bij Stroe daartegen heeft genomen, zei de minister, dat sommige Indonesië-vefeta- nen meer gevoel voor orde en discipline bijgebracht moest worden. „Een leger zonder orde en tucht is geen leger" Het wegvallen van de oefening „Cres cendo" als sluitstuk van de herhalings oefeningen, noemde de minister geen reden om „ach en wee" te roepen Bij de komende herhalingsoefeningen zal nu meer aandacht besteed kunnen worden aan de oefening in het bataljon. Daar naast zullen de staven voor de grote ver banden van regimentsgevechtsgroep en divisie geoefend worden. Dit kan ook zonder soldaten gebeuren. Daardoor zal de verwezenlijking van het drie-divuie- plan toch volgens de opzet verlopen, aldus de minister. Het mobilisabel hebben van een divisie betekent, dat het materieel voor de divi sie er is, dat de benodigde soldaten ge traind zjjn en weten waar ze op moeten °«ïfn' en da< het kader, voorzover mo- ingespeeld bU de troep, aanwe zig is. Uitgaande van deze definitie ver klaarde de minister, dat bet voldoende is, wanneer de soldaten in bataljons-verband kunnen optreden. Het kunnen optreden in een groter ver band als b.v. de regimentsgevechtsgroep is een factor, die niet afhankelijk is van de soldaten maar van de staven en het kader. De staven zullen hierop nog meer worden getraind. Ook hét kader zal rui mer herschoold dienen te worden, want gebleken is, aldus de minister, dat de eisen, die een modern leger stelt, te zwaar zijn voor het kader van de Indo nesië-veteranen. Ten aanzien van de duur der he ha- lingsoefeningen verklaarde ir Staf, dat er geen verschil van mening is geweest over de periode van vier weken. Ieder een was er van overtuigd, aldus de minis ter, dat men redelijkerwijs geen langere tyd van de veteranen mocht vragen Er zullen echter nog meer herhalingsoefenin gen moeten volgen. Omtrent de duur van die oefeningen is nog geen besluit geno men. De Staatssecretaris verklaarde nog, dat de omstandigheid, dat de Indonesië- veteranen een uitgebreider herscholing behoeven dan verwacht was, geen reden is om aan de bruikbaarheid van deze soldaten te twijfelen, als ze maar een goed geoefend kader hebben, zoals de Korea-vrijwilligers. eerste, de parochie van de H. Lambertus te Horst eenmaal de eerste en tweemaal de tweede plaats. Alleen de geldelijke resultaten kunnen in kasboeken worden vastgelegd Pater Keiler S.J., de tegenwoordige direetenr van de Stichting verklaarde overtuigd te zijn. dat de gebeden voor de missie zeker niet geringer geweest znllen zfln. De geldelijke bijdragen, zo zelde h(j, zifn in zekere zin ook een graadmeter van de gebeden, die in die week van gebed en offer voor de missies van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen worden gestort. Aan wie het ten goede komt Deze offers en gebeden van Nederland komen ten goede aan de 25 Apostolische Vicarissen of Prefecten onder wie twee inheemse die de missiegebieden van Indo nesië Suriname en de Nederlandse An tillen besturen Zij worden by hun werk geholpen door 895 priesters, van wie 90 inheemsen 654 broeders, van wie 364 in heemsen en 2271 zusters van wie 380 In heemsen. Buiten de inheemsen zyn zo goed als al deze 3820 missionarissen van Nederlandse herkomst en nationaliteit De Stichting van de Indische Missie week kent geen leden of contribuanten Haar activiteit beperkt zich tot de ene week voor Pinksteren ieder jaar Slechts in die week wordt op het gehele katho lieke volksdeel van Nederland een beroep gedaan De gehele actie bestaat uit een circulaire aan de hoofden van instellingen en een affiche die ln kerken of andere kerkelijke gebouwen worden opgehangen Het giro-nummer van de Stichting Indische Missieweek te Den Haag is 352047. De laatste tijd is de kinderbijslag weer eens in opspraak geweest en wel door mensen, die blijkens hun min of meer openhartige verklaringen, daarvan weer min of meer tegenstanders zijn En dit maal was een der argumentende autoped! Men zal op het eerste gezicht de com binatie kinderbijslagautoped wellicht enigszins vreemd vinden, maar het zaak je zit zo. Iemand had grote gezinnen ont dekt, welke een autoped of kinderfietsje „rijk" zijn en die voorwerpen werden volgens de bedoelde „woordvoerder" ge kocht van dekinderbijslag, wat maar verspilling van duur geld zou zijn. Ziezo daar zitten de hoofden van grote gezinnen met een autoped op de beklaag denbank en, o schande, schrijver dezes zit mede aan, want zijn kinderen zijn ook in het gemeenschappelijk bezit van een autoped, al is deze tweedehands over genomen. Of deze uitgave precies van de kinderbijslag bekostigd werd, weten wij niet meer, doch dat dondert niet: het is een luxe en in een groot gezin is dat taboe.' Maar is een autoped nu werkelijk een luxe in een groot gezinZonder een ora tio pro domo te houden, zijn wij toch zo vrij zulks absoluut te ontkennen. Op de eerste plaats zien wij niet in, dat de kinderen van grote gezinnen niet in ge paste en geminiseerde mate over hetzelf de speelgoed in gemeenschap mogen be schikken dan hun kameraadjes Zeker, Henk v. d Maze had gelijk, dat grote ge zinnen niet alles moeten wensen, wat de kleinere hebben, doch tussen .alles" en „niets" ligt altijd nog „wat". En o.i mag dat wat gerust een autoped zijn ten ge- bruïke voor drie of vier kinderen. Dit stuk speelgoed houdt bovendien de kin deren geruime tijd „zoet" en daaraan heb ben de moeders van grote gezinnen nu en dan hard behoefte. St Thomas heeft gezegd, dat een mens over een zekere mate van stoffelijke wel vaart dient te kunnen beschikken. Wij zouden in die geest de stelling willen po neren, dat het kind gelegenheid moet worden geboden voor een spel, hetwelk zijn jeugd voldoende zonnig maakt. En wanneer dan in een gezin voor gemeen schap-gebruik behoefte is aan een auto ped. is het dan zo erg, dat zo'n ding ge kocht wordt, zelfs van de kinderbijslag? Hoort dat stuk speelgoed in bepaalde omstandigheden niet tot de hulpmiddelen van de opvoeding? Laat men bij de tegenstanders toch niet van de autoped een autosuggestie van argumentatie, maken. De kinderen gunnen de groten hun auto's: misgun de kleinen hun autoped niet! Het betekent voor hen vaak een klein bijslagje als vergoeding voor veel, wat zij missen moeten. ANALYST De Arnhemse juwelier G V. aan de Hommelseweg is beroofd van een aan tal gouden sieraden ter waarde van on geveer twee duizend gulden. Een ver moedelijke dader is inmiddels gearres teerd en gisteren' zijn door een eerlijke vinder vijf gouden armbanden terug gebracht. die op straat lagen. De scha de wordt overigens door verzekering gedekt. De dief is vrij brutaal tewerk gegaan, doordat hij profiteerde van het feit, dat de juwelier het traliewerk niet voor het raam had geplaatst noch de alarminstal latie in werking had gesteld, omdat hij zelf in de zaak was en dacht voldoende beveiligd te zijn. De dief sloeg de ruit in en deed vervolgens een greep Daarna koos hij het hazenpad. De juwelier ach tervolgde hem. Het spoor leidde naar een huis, waarin zich volgens publiek een verdacht persoon zou ophouden. Men vond daarin inderdaad een man met be- oloede handen. De politie heeft hem ge arresteerd, maar omtrent zyn schuld staat nog niets vast Dit is de derde inbraak in enkele jaren tijds in de juwelierszaak van de heer U. Er was tot gisteren geen noemens waardige toename van het aantal pok- kengevallen in Tilburg. Aan het totaal van 25 gevallen werd er slechts één toegevoegd. Het aantal in quarantaine genomen gevallen breidde zich Vrijdag met acht uit. In de speciaal voor dit doel ingerichte lokalen van het kloosterhuis „Het Cena- kei" aan de Koningshoeven bevinden zich thans 23 personen in quarantaine. By het aantal van 40 in hun woningen ge- isoleerde personen, zijn zij. die in de kloosters geïsoleerd werden, niet meege rekend. Worden deze bij het aantal van 40 gevoegd, dan loopt het aantal geiso- leerden ver over de 100. Er hebben zich nog steeds geen gevallen met dodelyke afloop voorgedaan. Tot nu toe hebben 70.000 personen van de 125.000 zielen tellende Tilburgse be- een Tilburgse dame het afgelopen w-=ek- verzocht een nieuwe voorraad entstof by de starttoren van Schiphol te depo neren. Toen de piloot landde was het serum nog niet aanwezig. De piloot is het toen met een auto zelf gaan halen en een uur na zijn vertrek landde hy weer op het vliegveld Gilze-Rijen. De vaccinatie kon daarna zonder verdere stagnatie doorgang vinden. De bollenkwekers uit Hillegom hebben voor een aardige attentie gezorgd. Vry- dag deden zij alle verpleegden in het Cenakel een bloemenhulde toekomen. zinnen, waar de dame te gast was ge weest, in quarantaine te stellen in het Sophiaziekenhuis. Gisteren is met inen ting oip grote schaal van de Zwolse bur gerijk begonnen. Voor al het in de gemeente Tilburg woonachtige reserve- en dienstplichtige personeel, hetwelk een oproep in zijn be zit heeft om op 7 Mei 1951 voor herha lingsoefeningen onder de wapenen te ko men, is de opkomstdag uitgesteld tot een nader te bepalen datum. in Wat het besmettingsgevaar voor pok ken in Zwolle betreft, vernemen wy, dat volking aan de oproep tot vaccinatie ge volg gegeven. Vrijdagmiddag raakte door de grote toeloop de pokstof op. De hulp werd toen ingeroepen van de vliegbasis Gil- ze-Ryen. Een vlieger-officier startte direct met-een vliegtuig naar Schiphol, nadat vooraf per politie-telex aan de seruminrichting in Amsterdam was einde te Zwolle heeft gelogeerd Zij be zocht Zondagochtends een katholieke kerk en werd daar tijdens de dienst on wel De desbetreffende dame werd naar het huis van haar gastheer gebracht en vervolgens keerde zij zo snel mogs'ijk naar Tilburg teru«g Maandag bleek, dat zij pokkenpatiente was. De Zwolse ge neeskundige dienst werd dadelyk gewaar schuwd en achtte het noodzakelijk een Naar wij vernemen is gisteravond in het klooster der paters Franciscanen te Nijmegen voorzien van de H.H Sacramen ten der stervenden de hoogeerwaarde pa ter Regalatus Hazebroek O.F M. oud-pro- vineiaal van de Nederlandse provincie der paters Minderbroeders en oud-pastoor van de parochie van de H.H. Mozes en ASron te Amsterdam. Pater Hazebroek vertoefde reeds enige jaren te Nijmegen. Zijn gezondheidstoe stand liet de laatste tijd te wensen over en de behandelende geneesheer achtte het gisteren raadzaam, hem het H. Oliesel te doen toedienen. De bediening geschiedde door een neef van de oud-provinciaal de zeereerwaarde pater drs. E. Hazebroek O.F.M directeur van het St. Bernandinuscollege te Heer len en definitor van de Nederlandse pro- zevental personen, bestaande uit de ge-1 vlncie der paters Minderbroeders,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1