Wetenschappelijke basis der tweede „Technisclie Studie gekoppeld aan practijk Hulde aan Moeder Eerste steen gelegd voor Ned. nylonfabriek HP1 m Tien De Brit minuten voor wil van het feest niets missen een kip NERYA-NOYA Parijse conferentie maakt een (kleine) kans r Haak-in-actie Drie studierichtingen en 400 a 500 studenten Studieduur vier jaar Op z'n Pinksterbest met nieuwe schoenen rx van Esders 19.80 J Een grote dag voor Emmen en de A.K.U. lllllll Dodenherdenking DOLEND DOOR EEN FESTIVAL Het sommetje Gromyko verbindt aan „ja" een „maar" Skaubryn" met Ambo nezen gearriveerd Het millioen gepasseerd Telkens weer nieuwe gevallen van pokken VRIJDAG 11 MEI 1951 PAGINA 1 Kon de commissie-Holst blijkens haar zo pas gepubliceerde rapport het niet eens worden over de plaats, waar in ons land de tweede Technische Hogeschool zal moeten worden gevestigd zij weifelde tussen Eindhoven, Arnhem en Twenthe de regering heeft ons niet lang in het onzekere gelaten omtrent haar inzichten. Minister Rutten heeft namelijk gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het Kabinet had besloten dit tweede instituut in de toekomst in Eindhoven te zullen vestigen. En als argument heeft daarbij gegolden, dat daar, te midden van een sterk groeiende en zeer gedifferentieerde industrie met laboratoria en hulpmiddelen, het onderwijs aan een tweede T. H. alle steun zou kunnen krijgen, die het voor zijn eerste ontwikkeling behoeft. Wat het karakter van deze tweede Technische Hogeschool betreft zou het aantal studierichtingen beperkt worden tot drie n.1. die voor werktuigbouwkunde, electrotechniek en scheikunde, dat wil dus zeggen tot de richtingen, die in de eerste plaats voor de industriali satie van betekenis zijn. Genoemde opleidingen zullen eveneens in Delft blijven bestaan. De overige afdelingen van de Delftse Tech nische Hogeschool zullen niet gedecentraliseerd worden. Elegante Dames- zomerschoenen in beige ieder Overwegingen van de regering ZOMERSCHOENEN jongens-molière 90 STATENWEG 184 WINKELSTAD- BLUDORP Thans oohi PLBNWEG h. WOLPHAERTSBOCHT «Winkelcentrum KOLENPRODUCTIE IN APRIL DE TULPEN OP HAAR MOOIST Eerst praten m. s mêB i SJ wé op ere-grafhof te Bloemendaal ken- KINDEREN ALS CIRCUS- ARTISTEN Een slimme Commissaris der Koningin Door MARTIN W. DUYZINGS Britse geestdrift Shaw onbereikbaar Geen reden tot pessimisme Het Shakespeare Memorial-Theatre te Stratford-on-Avon. Men geeft er een cyclus van Shakespeare's historische stukken. Op 8 Mei ging de première - .-.j Vm Henry XF» EIERENUITVOER NAAR WEST-DUITSLAND Inbreker haakte in Twee patiënten en zes personen in quarantaine In Zwolle geen zieken (Van onze parlementaire redacteur) Tot een onmiddellijke inrichting zal het echter nog niet komen, wam de munster deelde verder mede, dat het kabmet op grond van de uitgebrachte adviezen, heeft besloten, dat zal worden overge gaan tot het treffen van de nodige voor bereidingen voor een tweede instituut voor Technisch Hoger Onderwijs Die voorbereidingen zullen zich voorshands niet verder uitstrekken dan tot aan de eventuele aanbesteding. Te zijner tijd zal ■worden besloten óf en wanneer tot de oprichting van deze nieuwe hogeschool zal worden overgegaan. Dit is dus het voorstel van de regering. Naar haar me ning zal het uitstel van de nieuwe beslis sing geen schadelijke vertraging mee brengen en tijd laten voor overleg inzake organisatie en inrichting. Het ligt in de bedoeling van de rege ring voor deze tweede Technische Hoge school te streven naar een nominale studieduur van 4 jaar. Daarnaast ze' een studieprogramma worden ontwik keld, waarin de student beurtelings aan dit Instituut studeert en in de indus trie werkzaam is (volgens het z-e- coöperatieve systeem). Dit systeem ver eist nauwe samenwerking van oplei ding en industrie. Er is veel voor te zeggen, omdat het van belang is, dat ingenieurs jong in de praktijk komen. Door dat systeem wordt de capaciteit van de opleiding groter en worden de studenten in staat gesteld zelf hun stu diegeld voor een deel te verdienen. In het studieprogramma zal de totale duur der studie waarschijnlijk een jaar langer zijn dan bij e enstudie, die niet door praktijk wordt onderbroken. In het programma zal naast een grondige alge mene technische kennis, hetzij verplicht hetzij facultatief, ruime aandacht worden gevraagd voor organisatorische en be- drijfstechnische vraagstukken ia de in dustrie. Uiteraard kan van specialisatie binnen de genoemde studietijd geen sprake zijn. Daarentegen wordt de tijd voldoende ge acht om een zo brede grondslag te leg gen. dat de afgestudeerde ingenieur waar op in de praktijk kan voortbouwen. De beperking van de studietijd zal er de mogelijkheid wordt geopend tot een ten andere toe moeten leiden, dat voor een kleine categorie van deze afgestudeerden verdere verbreding van de basis, waarbij jn het bijzonder is gedacht aan research- ingenieurs e.d. Het is niet de bedoeling deze vervolgstudie, waarvan de duur naar schatting 1% jaar zal bedragen, aan het tweede Instituut voor Technisch Hoger Onderwijs te verbinden, doch deze slechts in Delft te laten. Onafhankelijk van deze mogelijkheid, zal ook voor de ingenieurs die in het bezit zijn van het diploma van dit tweede Instituut, de toelating tot de promotie opensaan. Voor discriminatie van deze gediplo meerden ten opzichte van de DeUtse ingenieurs mag in geen enkel opzicht reden zijn. Met een en ander rekening houdende wordt gemeend, dat het tweede Insti tuut voorshands accommodatie zal moe ten bieden aan 400 a 500 studenten voor de drie richtingen tezamen. De regering heeft zich, zo vervolgde minister Rutten, ernstig beraden alvo rens dit besluit te nemen. Daarbij heeft zii in het bijzonder in aanmerking geno men: 1) Het veel te grote aantal studenten aan de T. H. ie Delft. Niet. alleen heeft deze overbelasting een zeer ongunstige invloed op de opleiding, maar bovendien belet deze omstandigheid om de aanmel ding voor de T. H. aan te moedigen. 2e) De omvang van de behoefte; deze is eigenlijk niet te ramen. Het is zeker iiror, tveen ramin-g uitsluitend te ba- °,5 het aantal ingenieurs, dat voor meerden? mi? r anmerkinS komt. ver" vprsohinff» nf aantal vacatures, on bemande of tBm?n hierb« ""gaat van ttX i, ?j;e^achten vacatures. ^mrP^ Nee? hr13 niet hetzefde als vacatures. Neem bijvoorbeeld de artsen Vraagt men hoeveel vacatures er zflm dan is het antwoord „zeer weinL" of „geen". Vraagt men, hoe groot is de be- H ere <v zeer luchtig en soepel, in diverse modellen Onverwoestbare jrnet rubber zolen «net kleine «tijging per maat Wereldhaven-Zuid" hoefte aan artsen met bet oog op de volksgezondheid, dan is het antwoord, dat. er een veelvoud van het huidige aantal nodig is. Industrialisatie is onverbrekelijk ver honden aan een expansie van weten schappelijk kunnen. De nodige spankracht zal slechts kun nen worden veroorzaakt door de krach ten, die op hoog niveau leiding kunnen geven in het productieproces. Modernise ring van industrie is voornamelijk een kwestie van ontwerpen van reguleer - mechanismen, waarvoor ingenieurs nodig zijn. Bovendien zal elke goede ingenieur een nieuwe behoefte aan medewerkers schep pen. Bij de uitvoerende arbeiders is dat een ander geval. In deze gedachte is de behoefte elastisch; het verzadigingspunt wordt in feite slechts bereikt, Indien de technische ontwikkeling niet verder mo gelijk zou zijn. Het is daarom voor ons land in het huidige tijdsbestek uitermate gevaarlijk de toeloop van goede studenten voor het technisch hoger onderwijs te wil len beperken op grond van behoefte ramingen, waarvan de juistheid op geen enkele wijze kan worden bewe zen. Uit dezen hoofde zal de noodzakelijk heid voor de Stichting van een Tweede Instituut voor Technisch Hoger Onder wijs in hoofdzaak afhankelijk moeten worden gesteld van de omvang van de aanmelding. 3e) De vrij belangrijke verschillen, die zich demonstreren in de aard van de functies, welke door ingenieurs in onze industrie worden vervuld. Komt het bi) sommigen vooral aan op de practische bekwaamheid, bij anderen zal het con structieve inzicht of zullen de organisa torische en bedrijfseconomische kwali teiten op de voorgrond treden, bij weer anderen valt de klemtoon op hun theo retische kennis. Het afwijkende pro gramma van bet. Tweede Insituut zal ertoe bijdragen, dat met deze verschil len meer dan tot dusverre rekening wordt gehouden. nadere bestudering bi) deze begroting van Onderwijs kon worden behandeld. De heren Stokman (K.V.P.) en Terpstra (A.R.) hadden daar ernstig bezwaar tegen. De voorzitter vond de oplossing door voor te stellen deze zaak eerst te bespre ken. nadat de vaste commissie voor Onderwijs uit de Kamer hierover met de minister van gedachten zou hebben ge wisseld. Daartoe zou men dan het hoofd stuk Hoger Onderwijs uit deze begro tingsbehandeling kunnen lichten en dit zo nodig later kunnen behandelen. Tijdens de pauze heeft men daarna 't probleem nog eens bezien. Binnenkort zo deelde de voorzitter daarna mede, komt er een suppletoire begroting op dit punt Bij de behandeling daarvan zal de gelegenheid daar zijn, de plannen voor deze tweede Technische Hogeschool na der onder het oog te nemen. De steerakolenproduetie in Nederland bedroeg in April 1.017.800 ton vergeleken met 1.116.500 ton in Maart. Er waren in April 25 werkdagen tegen 26 in Maart. zodat de gemiddelde productie per werk dag uitkomt op 40.700 ton tegen 42.900 ton in Maart. De totale invoer beliep 726.900 (829.100) ton. In de bollenstreek zijn die narcissen thans uitgebloeid, behalve een paar zeer late soorten. De hyacinten beginnen ook te verdwijnen, maar de tulpen zijn op haar mooist en de late tulpen beginnen bier en daar ook al te kleuren. Op de Keu kenhof wordt met de Pinksterdagen de 325.000ste bezoeker verwacht. Door krijgers van het oude Rome werd eens het saluut gebracht, tel kens wanneer ze een aanstaande moeder passeerden. Wie zou niet als wij met de her innering aan een lieve moeder in zich, een zorgzame vrouw en moeder naast zich en zelf-moeder-geworde r. dochters als moeders evenbeeld in zijn nabijheid iets fan de wijsheid van het oude Rome willen bezitten, om de goede moeder in haar ware gedaante te kunnen schetsen en 'naar zodoende het hoogste eresaluut te kunnen brengen? Dat, wat iedere échte moeder ook reeds de jonge moeder zo aantrekkelijk maakt, is die lieve, milde ernst, welke inhaerent is aan de goedheid. En wat is die goedheid van haar in wezen anders, danzijn, zoals elke moeder behoort te zyra dat is, zoals haar moederplicht het van haar eist? Saluut aan zulk een moeder! Ik ken geen schoner beeld, van m'n eigen goede moeder, dan wanneer ik haar voor me zie, ons als kind iets opleggend, dat ze naar ziel of lichaam nuttig voor ons achtte, en bij ons kinderlijk protest ons als zacht ver wijt te kennen gevend: ik doe hei niet voor mezelf, of om het jullie moeilijk te maken; ik doe het, omdat het goed, dus mijn plicht is omdat O.L. Heer het zo wil. Als op de Dag van Moeder celen ook de ouderen dus onaer ons door geschenken, kussen en felicita ties hun moeder erenmoge het dan zijn in het waarachtig besef, dat zij door haar goedheid te gedenken, spe ciaal willen huldigen haar goed-zijn, haar goed-doen. haar plient-doen. Dit laatste en niets anders is het, dat haar zo lief maakt, haar zo ge lukkig doet zijn, omdat ze voelt, dat ze daardoor en daardoor alleen ook haar kinderen gelukkig kan maken. Als wij in zulk een goedheid moe ders eer en roem zien, dan zullen we er ook een eer en roem en geluk in stellen, haar daarin na te volgen, we tend dat dit de hoogste verering is, welke wij haar kunnen bewijzen op haar komende blijde Moederdag. A. M. Na deze ministeriële verklaring, ont stond onmiddelijk een debat over de vraag of deze kwestie nu maar zonder (Van onze speciale verslaggever). Denkt men aan Drente dan denkt men aan turf en aan begrippen van de oude historie Wat weet men van de onge kende durf die 't Olde Lantschap bracht tot nieuwe glorie? Ons treffen deze regelen ia een ge dicht van Jo P. Ruiting in „De Spindop", het blad van de A-K.U., dat sinds een maand onder redactie van Jan H. de Groot staat, toen wij gisteren de eerste steenlegging van de EnkaionTabriek in Emmen bijwoonden. Een grote dag voor de voortvarende gemeente Emmen, die haar strijd om deze fabriek van de A.K.U., welke aan dui zend mensen werk xerschaft, binnen haar grenzen te krijgen, gewonnen ziet. Daar mee wordt immers een flinke stap gezet In de richting van oplossing der structu rele werkloosheid, die hier zeer groot is en verleden jaar gemiddeld 2650 mensen tot slachtoffer maakte. - -* -r Op de erebegraafplaats te Bloemendaal herdacht de Vereniging van ex-politieke gevangenen gisteren de gevallenen uit de tweede wereldoorlog. (Van onze correspondent). Op de ere-begraafplaats in de duinen te Bloemendaal kwamen gistermiddag ex-politieke gevangenen bijeen voor de jaarlijkse herdenking van hun makkers, die in de oorlog zijn omgekomen. Even na half drie arriveerde de stoet van on geveer duizend personen op de begraaf plaats, voorafgegaan door de Haarlemse Poütiekapel. Nadat de tamboers op de omfloerste trommels hun monotone rof fels geslagen hadden, bracht de voltallige kapel onder leiding van Marinus Adam koraalmuziek ten gehore, terwijl de „Stem des Volks" de gewijde zang ver zorgde. Ds J. Bronsgeest hield een herdenkings rede, waarin hij de aanwezigen opwekte trouw te blijven aan het' ideaal, waar voor de verzetsstrijders hun leven veil hadden. Dat de Nederlanders vandaag niet in een zee van schaamte behoeven ten onder te gaan, danken zij aan de ille gale werkers, die hebben geweten, dat waarheid, gerechtigheid en vrijheid waard zijn om er voor te sterven aldus verklaarde ds Bronsgeest. Pater Tijnagel O.FM., die eerst enkele verzetsgedichten citeerde, wees er op dat de ex-politieke gevangenen niet alleen naar de ere-begraafplaats waren geko men, omdat zij hun kameraden niet wil den vergeten, maar ook omdat zij hen niet kónden vergeten Hij herinnerde zijn toehoorders tenslotte aan hun plicht, de gevallen verzetsstrijders te blijven geden- Tijdens de kranslegging brachten vele aanwezigen bloemstukken naar het sobe re monument. Ritmeester W. F. R. Bis- schoff van Heemskerck vertegenwoordig de hierbij het Koninklijk Huis. Bij de plechtigheid waren bovendien aanwezig de Commissaris van de Koningin in N.- Holland, baron dr J. E. de Vos van Steen- wijk en een deputatie van de Belgische oud-verzetsstrijders Voor de eerste maal waren deze keer ook de Duitse zuster organisaties (Bund der Verfolgten des Naziregims) bij deze herdenking verte genwoordigd. Tijdens het programma van het circus M., dat thans op de Markt te Apel doorn enkele voorstellingen geeft, treden vier kinderen onder de naam „Or- dini's" geheel zelfstandig op als slan genmensen. Deze kinderen, die het publiek met hun fantastische toeren in lenigheid in verbazing brengen, horen volgens de Apeldoornse politie-autoriteiten in een circusprogramma niet thuis. Zij zien hierin een overtreding van de Arbeidswet en maakten dan ook proces-verbaal op tegen de directeur van het circus. De ouders van de kinderen kregen een schriftelijke waarschuwing van het dis trictshoofd der Arbeidsinspectie, om dit optreden van hun kinderen te doen staken. Men voelde de oprechtheid in de t°on van de burgemeester K. D Gaarlandt, toen hij ronduit verklaarde, dat iedere Emmenaar wel persoonlijk naar de di rectie van de A.K.U. zou willen komen om zijn vreugde te betuigen Een voldoening ook voor de Commissa ris der Koning, mr dr R. H. baron de Vos van Steenwijk, die voor het zorgen kind in zijn provincie al evenzeer in de bres is gesprongen en in het laatste jaar van zijn ambtsperiode nog beleven mag. dat in het centrum van Z. O. Drente een wereldindustrie gevestigd wordt. In dit bedrijf, waarin voor ongeveer 40 millioen gulden is geïnvesteerd, wordt de Nederlandse nylon vervaardigd onder de naam Enkalon, het eerste volsynthe- tische product, dat door de A.K.U. in sa menwerking met de Staatsmijnen is ont wikkeld De Staatsmijnen leveren hiertoe de grondstof, caprolactam genaamd, dat na vele chemische en andere bewerkin gen uit de steenkool verkregen kan wor den Toen er eenmaal sprake van was, dat deze industrie naar Emmen zou komen» doch het hoofdkantoor in Arnhem nog steeds geen beslissing had genomen, werd de spanning bij de heer De Vos van Steenwijk zo groot, dat hij er eens een telefoontje op waagde. Het was in Mei. kort voor het bezoek van H. M. de Ko ningin aan Drente en het zou zo aardig zijn, als de Commissaris nu aan H. M. kon meedelen, dat de Enkalon naar Em men kwam. Nu, er was gunstig beslist, doch alleen de Koningin mocht het nog slechts weten en de Commissaris wiid» thans wel bekennen, dat H. M. hem die LONDEN, Mei. De Yank had zeven «lagen. Hij kwam nit Milwaukee: een ewaar gebouwd man met een filmcamera, een overdreven stropdas en een kinderlijke nieuwsgierigheid naar de hem beloofde wonderen dezer Onde Waereld. De vreemdeling deelde met hem zijn tafeltje in een der vele, altijd propvolle, restaurants van de Sonth Bank Exhibition. Het was een best tafeltje. Het stond op een der weinige plaatsen waar het plafond niet al te lustig lekte; en bovendien tochtte het daar slechts matig; en tenslotte stond het vlak bij het beschuttende raam waar- doormen, tevreden en op zijn gemak, kon zien hoe het buiten nog altijd regende alsof het nooit meer zou ophouden en hoe de zwijgende, donkere queue van wachtenden maar aangroeien bleef totdat zy, n paar honderd yards verderop, gewoon verloren liep in mist en modder, De Yank en de vreemdeling sloegen elkaar (figuurlijk) op de wederzijdse schouders omdat zij het, ïn frappante tegenstelling l°* queue van wachtenden met dat tafeltje zo uitstekend getroffen hadden; en zij koutten onderhoudend over en weer, de koetjes, de kalveren en de oii«ïerrlom van het fragment-kip hetwelk zij onderhanden hadden; en vermoedelijk haddeu zy het daar aan dat tafeltje nog wel een uur uitgehouden als niet (midden in de kip) die spitse juffrouw verschenen ware. De spitse juffrouw droeg een bord. Zij plantte het zonder één woord op het tafeltje. «Sorry zei het bord, „time is up. Ten minutes maximum at this table*. dat er vrijwel Twee minuten later staat men buiten. In de regen. Daar maakt de Yank een sommetje: „Zes shilling* twopence per persoon voor die kip; dat maakt twaalf shillings fettr pence per tien minuten; dat maakt 37 Pd. Sterling per uur per tafeltje...." Het is een zuur sommetje van een Ame rikaan, die ean half jaar geleden al, ginds in de States, op iedere straathoek, in iedere krant, in iedere bioscoop en haast dagelijks in zijn brievenbus de nodende slogan „Come to Britain" vond; en die vervolgens zeven dagen van zijn kostbare tijd uittrok „to see the Festival and all that other stuff"; en die nu hier in Londen tot zijn niet geringe verbazing ontdekt» dat ledacoen hem hartelijk welkom heet, maar., nergens plaats voor ham is. .Men noodzaakt mij", WS* de Yank. „in tien minuten een halve kip te ver orberen. Want men heeft geen plaats. Ik had In Royal Festival Hall 680 concert willen beluisteren, maar «Jat kan niet. Men heeft geen plaats. Ik had m Covent Garden een stuk uit Wagner-cyclus willen zien, doch ik kon geen ticket krijgen. Men heeft geen plaats. Gisteravond kon ik nergens anders terecht dan bij Bob Hope, de komiek. Ik had hem, thuis in de States, al drie keer gezien; hij had één nieuwe mop. Dat zegt u een teleurgesteld Ameri kaan en vermoedelijk zit hij vanavond in het Empire naar een Amerikaanse film tc kijken of heeft hij, ten einde raad, nog een plaats bemachtigd In de Folies op Leicester Square, alwaar men hem dan tracteren zal op een speciale Festival-Revne onder de niet bepaald 'Groot-Britse titel „Paris does it again!" Het moeilijke aan dit Festival is, dat het duizenden en nog eens duizenden vreemdelingen uit alle landen lokt, doch dat het daarnaast voor de Brit zélf zo attractief is, dat hij er niets van wü missen. De Brit is wég van dit festival. Hij was het al maanden geleden, toen hij de plaatsen in de schouwburgen en de concertpaleizen voor zich_ zelf reser veerde; en hij is het nog méér sedert de koning hem bij de plechtige opening op de trappen van de St. Paul's het parool gaf, waaronder dit Festival voor het forum der wereld gaat: „Trots op het verleden, vertrouwend op de toekomst". Sedertdien is gij ontkomt als vreem deling niet aan dat gevoel dit Festival niet alleen van, doch op de allereerste plaats ook vóór Britain: en als gij dat, dolend door dit Festival, eenmaal hebt begrepen, dan verbaast het U verder uiet. dat duizenden Londen aren, weer of géén weer, iedere avond opnieuw naar de oever van de Theems trekken om de illuminatie van de Exhibition aan de overkant te bewonderen; en dat Piccadil ly Circus telkens weer bij het invallen der duisternis één enorme, donkere zee is van mensen, die met geestdrift en geduld elk verkeer practisch onmogelijk maken en, in feite, alleen maar staan te kijken naar de manier, waarorp andere mensen staan te kijken: en dat er, nog altijd, voor de St. Paul's aan community-singing wordt gedaan; en dat de straatfotografen op Trafalgar Square nog zelden zulke beste zaken hebben gemaakt; en dat.... Zo kunt gij verder gaan. Londen, En geland, Groot Brittannië: zij zijn vol van dit Festival pn als Zijne Excellentie, de heer Morrison nog geen standbeeld heeft, dan zal hij er ongetwijfeld nog wel een krijgen. Maar er zullen even stellig wel 'n paar vreemdelingen zijn, die straks van hun bezoek aan dit Festival onvol daan terugkeren. Omdat zij er meer van verwachtten dan het hun bieden kon; een plaats in de allereerste rijen, temidden van de zo eerlijke en aanstekelijke geest drift van de Britten. Hetgeen niet zeggen wil, dat er voor de vreemdeling, die niet over bijzonder goede relaties beschikt en voor wie Sir Olivier, William Shakespeare, Sir Boult en Bernard Shaw aldus onbe reikbaar blijven, niet royaal voldoende zou overblijven voor méér dan zeven dagen. En zo gij met Uw avonden geen raad weet: misschien staat er in de smo king-room van Uw hotel wel een tele visie-apparaat Het is grappig speel- dag vroeg: ..hebt u mijn bezoek gebruikt om een beslissing te forceren?" In een der gereed gekomen loodsen op Bargermeer, het 70 H.A. grote terrein, waar de fabrieken zullen verrijzen en waar men bij een uitbreiding van de pro ductie tot het tienvoudige nog geen krimp heeft, waren dan ruim 500 gasten bijeen om de plechtigheid bij te wonen. Onder hen bevonden zich mr Haffner namens de E.C.A.; de directeur-generaal der Staatsmijnen, dr Groothoffj het Eer- ste-Kamerlid, dr. J. Cramer; burgemees ter Chr. Matser van Arnhem en verte genwoordigers van de Britse en Ameri kaanse Enka. Zij allen werden verwel komd door de president-directeur van de A.K.U., ir St. van Schaik, die de over heidsinstanties dank bracht voor de medewerking en zijn volle vertrouwen uitsprak in de werklust en bekwaamheid van de oude veenarbeiders. Geld verdie nen was niet de grote drijfveer om deze onderneming te beginnen. Wel het besef, aldus spr., dat wij Nederland een nieuwe industrie bezorgen met ongekende moge lijkheden, een krachtige bron van wel vaart. Met nadruk betoogde spr., dat in de bedrijven van de A.K.U de waarde van de menselijke persoonlijkheid boven aan staat Namens de minister van Econ Zaken, die tot zijn spijt verhinderd was, sprak dr A. Winsemius, directeur-generaal van de industrialisatie, die met cijfers aan toonde, dat al moge de economische po sitie van ons land minder florissant zijn, de industrie zich de laatste jaren gunstig ontwikkelt In de periode van midden 1948 tot eind 1950 is de personeels-sterk- te van bedrijven met meer dan 10 perso nen met rond 100.000 toegenomen. De arbeidsproductiviteit steeg van 82 pet tot 93 pet. In de laatste 2% jaar zijn 150.000 nieuwe arbeidsplaatsen ontstaan. Bij de jaarlijkse toeneming van de bevolking, ongeveer gelijk aan de stad Groningen, is een additionele werkgelegenheid ver eist, gelijk te stellen met het aantal ar beiders van Philips. Vandaar, dat wel eens een zekere vrees ontstaat, maar de laatste jaren is toch gebleken, dat deze uitbreiding van werkgelegenheid moge lijk is en kan men een geleidelijke groei constateren. Dr Winsemius wees er tenslotte op, hoe gunstig 't is. zoals hier in Z.O. Drente, wanneer bij industrialisatie de arbeiders niet uit hun milieu gehaald behoeven te worden. Nadat de bedrijfsleider, dr ir F. Prak- ke, een uiteenzetting van de inrichting van het bedrijf en de fabricatie had gege ven, begaf het gezelschap zich naar bul ten om de komst van 14 estafette-lopers uit Arnhem af te wachten Hijgend en puffend kwamen dezen aan zetten met een steen, welke door Rose Marie Kamphuisen, een dochter van prof. mr P. W. Kamphuisen, gedelegeerd com missaris van de A.K.U. ia een muur ge metseld werd. Dit ging met vrolijke muziek van de Emmer-harmonie gepaard onder een heerlijk zonnetje, dat de mooie gouden en zilveren kappen van enige Drentse schonen, die zich later aan een koffie maaltijd zeer verdienstelijk maakten, deed blinken en schitteren. Donderdagmiddag zijn de plaatsver vangers voor de 4Sste maal bijeengeko men. Rusland kwam, na het „laatste aan bod" der Westelijken, eindelijk met een concessie voor de dag, die volgens een Westelijk woordvoerder beschouwd werd als een poging om de vastgelopen confe rentie weer op gang te brengen. In een lange redevoering zeide Gro myko n.l., dat hij bereid was de tweede alternatieve agenda, de z.g. gesplitste agenda te aanvaarden. Maar hij voegde daaraan toe, dat de Westelijken dan twee wijzigingen in dit ontwerp moesten aanbrengen. In het punt: „het onderzoeken van de oorzaken en de gevolgen van de huidige spannin gen" moet de ontwapening van Duits land als eerste kwestie worden bespro ken. Vervolgens blijft b«j eisen, dat het Atlantische pact en de Amerikaanse bases in Europa vermeld worden, een punt waartegen de Westelijken zich ten sterkste hebben verzet. Ook het grote struikelblok, de bespreking der bewape ning, werd niet weggenomen. De Westelijke afgevaardigden hoed- Ï4 Na een reis van 26 dagen is het Noorse schip „Skaubryn" gisteren te Rotterdam aangekomen met Ambonese ex-KNIL- militalren nlt Indonesië. Zij werden eerst ln het Nederlands cn vervolgens in het Maleis door luitenant-generaal D. C. Buur man v. Vreeden namens H.M. de Koningin en de regering verwelkomd. In de middag begon de ontscheping van de ongeveer 320 mannen, 300 vrouwen en 550 kinderen. De reis is goed verlopen, zo vertelde de Commanderend Officier Troepen aan boord, majoor P. G. Hilgersoms. De Ambo nezen hebben aan boord meegewerkt en zij deden dit tot alle tevredenheid. De stemming was uitstekend en er waren geen klachten gekomen. Zieken had men ook niet aan boord gehad. Alleen waren er enkele kinderen niet helemaal in orde ge weest, doch dat had niets te betekenen. Met Koninginnedag was er een aardig feest geweest, waaraan de Noren luister hadden bijgezet door gratis bier e.d. te verstrekken. Men had ook een telegram met gelukwensen en betuigingen van. aan hankelijkheid aan de Koningin gezonden. De verstandhouding met de bemanning van de „Skaubryn", welk schip zijn „mai dentrip" maakt, was zeer goed, zodat de reis in alle opzichten prettig was. Evenals vorige malen gaan de Ambo nezen ook nu eerst naar Amersfoort, waar administratieve formaliteiten plaats vin den en waar zij medisch gekeurd worden. Vandaar worden de mensen over verschil lende kampen verspreid. Een merkwaardigheid van deze reis was nog, dat men met evenveel kinderen in Nederland aankwam als waarmee men uit Indonesië was vertrokken. Dit was name lijk de eerste boot met Ambonese gezin nen, waarop tijdens de overtocht geen babies zijn geboren. «•«na* Wa- rv •■testttjM.-Jh&.i* De Westduitse autoriteiten hebben de eerste toewijzingen bekend gemaakt voor de gecontingenteerde sector van Ihet invoerprogramma voor Juni a.s. Hier bij is o.m. bepaald, dat het ministerie voor de voedselvoorziening zal kunnen beschikken over een bedrag van 2.9 millioen voor de invo-r van verse eieren uit Nederland, bestemd voor voorraad vorming, den zich voor het tonen van enig optimisme. Het is overigens duidelijk, dat het eventueel aanvaarden van de gesplitste agenda, waarin de verschil punten naast elkaar zyn vermeld, de moeilijkheden slechts naar de minister conferentie verplaatst. Het blijf fantastisch gaan met de „Haak-in-actie" van de N. C. R. V. Het millioen, waarvan men in de aanvang in zijn stoutste dr-omen niet had durven denken, is gisteren niet alleen bereikt, maar men is er al bijna twee ton over heen. Als eindstand werd in de radio-uit zending gisteravond opgegeven 1.179.000. En dat met nog twee weken van actie èn een bazar voor de boeg! De metaalbewerkers, wier avond het gisteren was, hebben in totaal 140.000 bij elkaar gebracht. „Van dc schillenboer tot de Com missaris der Koningin, werkelijk een ieder werkt mee aan de Haak-in-actie". aldus de heer Bodegraven op een pro- paganda-avond in de Zaanstreek (op brengst 17.000). Ja, zelfs de in breker. Want, aldus het „Hbld.", de heer Bodegraven kreeg vorige week toegestuurd uit Den Haag 32 Zwitserse horloges. De handtekening was slechts een krabbel. Een brief was er niet bij. Bij onderzoek bleek, dat dit een bij drage was vaneen bekende inbre ker. De N. C. R. V. heeft de buit aan de politie gegeven, doch later van de horlogeriezaak teruggekregen De winkelier had al berust in het verlies en hij schonk de horloges daarom, evenals de inbreker, aan de Haak-in- actie! Twee nieuwe gevallen van pokken wer den gisteren te Tilburg geconstateerd. Zii toonden geen onderling verband en de betrokken personen bevonden zlcb niet in quarantaine. De riekteverschrinselen wer den door de behandelende hulsarts tn een zeer vroeg stadium ontdekt, zodat het besmettingsgevaar tot een minimum be perkt blijft. Tengevolge van deze nieuwe gevallen werden 6 personen in quaran taine gesteld. Vast staat, dat beide nieuwe gevallen contact hebben gehad met pokkenpatiënten. Het aantal gevallen in Tilburg waar van er, zoals men weet, alweer verschei dene volkomen genezen zijn steeg hier door tot 38. Met L-tgang van vandaag mogen d» militairen, die In de twee Tilburgse kazernes geconsigneerd waren, zich weer in de stad begeven voor zover zii Immuun zijn. Het verbod om zich naar buiten Til burg gelegen plaatsen te begeven, blijft van kracht. De twee Zwolse families, in totaal 7 personen, welke sedert vorige week Dins dag in quarantaine gehouden werden, heb ben gisteren haar bewegingsvrijheid her kregen. Er hebben zich bij geen van deze mensen- pokken voorgedaan. Zoals eerder gemeld, heeft een Tilburgse pokkenpatiënt tijdens het weekend van 29 op 30 April i bij hen gelogeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3