Betere subsidiëring bijzondere universiteiten op komst Bernard Verhoeven over „Simon" van 't Reve m Tweede grote Chinese aanval in Korea Israël overweegt gedeeltelijke mobilisatie Het reizen kwam hem duur te staan K.V.P. VRAAGT MORELE WAARBORGEN T0WNHAU Bloeiende bongerds in heel Op zwerftocht door Nederland t land M-m Auto reedin Amsterdamse gracht 1 K Taak voor de overheid Turken verdedigen zich hardnekkig Amerikaanse waarschuwing aan Arabische Staten Parijse conferentie maakt weer '11 kansje Prins Hans zu Lichtenstein smokkelde horloges totdat douane wist hoe laat het was iKKSwM* ««ÏSSff «KiS Tweede Kamer over V televisie-vraagstuk ROOK VOORDELIG, ROOK TDWNHAIiL Ontploffing op Frans schip Sportieve zomerkleding... een specialiteit van ESDERS! Schokkend moordproces ten einde Gewapende expeditie op jaelit naar krankzinnige Bestuurder verdronken kw*r> ars. sjs YBUDAG 18 MEI 19% PAGINA S Subsidie Bijzonder Hoger Onderwijs Novelle op ïcojnst „Sirnonvan 'f Reve Monumentenzorg Repliek R.T.C. ROL VAN VOLKSUNIVERSITEIT Vergelijkt U TOWNHALL Virginia sigaretten eens met sigaretten van een gulden per doosje. Dan kunt U zelf uitrekenen hoeveel U spaart door TOWNHALL te kopen. De taak der televisie Geen stap verder KOST A15 SLECHTS O*# CENT SPORTCOLBERTS vanaf 39.45 SPORTPANTALONS vanaf 34.* Zuiver wollen SPORTCOSTUUMS vanaf 58.65 Effen, lichtgrijs KAMGAREN COSTUUMS prachtige Engelse stof, 2-delig 105.* .Prima effen KAMGAREN COSTUUMS in de nieuwe modetinten f>l«uw, bruin, laupe en beige 2-delig 113.25 VSDERS' confectie vervangt maatwerk STATENWEG 184 Schooljongen krijgt 10 jaar celstraf Waarborgen HOOGHEEMRAADSCHAP DELFLAND Vader dregde eigen zoontje op JG J rtnl 1. Trr- VGRAVENHAGE, 17 Mei 1951. Bij de behandeling van het hoofdstuk Hoger Onderwijs hedenmiddag in de Tweede Kamer heeft de minister van Onderwijs prof. Rutten, over de taakverdeling tussen de universiteiten en hogescholen onderling, waarover de afgevaardigde mag. Stokman (K.V.P.) in eerste instantie had gesproken, gezegd, dat het werkelijk de hoogste tijd wordt de taak der universiteiten te gaan beschouwen in haar onderling verband. Men is bij al hetgeen er Toor de ontwikkeling der universiteiten in de laatste jaren te doen viel, niet uitgegaan van algemene hoger onderwijsbelangen, maar dikwijls van locale belangen. Slechts zeer sporadisch is het daarbij gekomen tot een zekere verdeling van de erbeid; een stelselmatige arbeidsverdeling werd veelal aan het toeval overgelaten. Deze gewenste arbeidsverdeling onder de universiteiten onderling is een middel tot verrijking van het hoger onder wijs. Dit zal in de toekomst als het leidend beginsel moeten worden erkend. Enige onontbeerlijke grond vakken rul- len buiten deze taakverdeling moeten blijven. Het Is nu de vraag of deze orde ning van boven af zal moeten worden opgelegd ef door onderling overleg zal moeten worden bereikt. De minister toonde zich voorstander van het laatste. Zou het op deze wijze echter niet geluk ken, dan sou deze noodzakelijke ordening een taak voor de overheid dienen te worden. Magister Stokman had, evenals d« heer Terpstra (AR) dit had gedaan, gespro ken over de subsidieregeling voor het hoger bijzonder onderwijs. Deze regeling is zo, dat voor de subsidieberekening voor de jaren '47 tot 52 wordt uitgegaan van het bedrag dat in 1947 gemiddeld voor de Rijksuniversiteiten nodig is ge weest. Sindsdien is het loon- en prijspeil ec-hter zo aanzienlijk gewijzigd, dat de maatstaf van 47 niet meer deugt Daar door moet Nijmegen nu zelf voor drie ton per jaar zorgen en als de medische facul teit eenmaal zal zijn voltooid, zal dit be drag op de basis van deze subsidierege ling zelfs oplopen tot zes a zeven ton. Van de 40 millioen, welke de oprich ting van de nieuwe medische faculteit zal kosten, zullen de katholieken van Nederland 8 millioen hebben bij te dragen. Daarom moest niet worden ge- :wacht op de wijziging van de Hoger On derwijswet, maar moest wat deze subsi dies betreft daarop worden vooruitge lopen. Minister Kutten, voelde blijkbaar wel iets voor deze redenering van magister Stokman. In antwoord hierop deelde hij mede, dat hij een novelle voorbereidde, welke hij na het zomerreces aan de Kamer hoopte te kunnen aanbieden. De ze novelle zal deze moeilijkheden moeten ondervangen, daar de minister geen wij zigingen in het algemeen beleid van het subsidiestelsel wenste te overwegen. Bij het hoofdstuk kunst had, nadat de heer Willems (PvdA) het signaal wat de kunsthescherming betreft reeds op rood bad gezet, de heer Verhoeven (KVP) een Pakkend cn afgerond oordeel over de zaak Van 't Reve, wiens novelle, na door de jury te zijn bekroond, door de staats secretaris van Onderwijs was gediskwa lificeerd. Een deel van de kunstenaars had zich tegen deze ..stoutigheid" yan de staats secretaris verzet, de regering zou haar bevoegdheden hebben overschreden. De heer Verhoeven vond deze beslissing eer der juist en moedig. Er was hier geen sprake van onrechtmatige inmenging, omdat de mededingers solliciteerden naar een grift uit de Staatskas. De regering had bet elementaire recht om toe te zien op de geestelijk®en zedelijke waarden. Door aan deze prijsvraag voor een reis beurs mee te doen, aanvaardde men ge bondenheid- Dirigisme was de prijs voor kunstbemoelng- Dit soort zelfmoord leidde naar de hel en de heer Verhoeven be oordeelde dit als een „Fin-de-siecle"-men- talitelt. „Kunst", zo betoogde hij, „is geen leven in het luchtledige. Deze no velle voldeed volstrekt niet aan zedelijke maatstaven. De jury had alleen de litte raire kwaliteiten te beoordelen, de rege ring had echter meer te doen". Voorts pleitte de heer Verhoeven, even als verleden jaar voor betere cultuur spreiding, men moest de cultuur niet concentreren in de metropool „randstad' Holland. Voorts moest de Kamer meer bevoegdheden hebben om het subsidie budget to gebruiken. Hij had critiek op de bezuinigingen ten aanzien van monu mentenzorg. Het was hier een prachtige gelegenheid om het rode potlood te ge bruiken, monumenten schreeuwen im mers geen moord en brand, maar deze be zuinigingen waren korteichtig, zij waren onverantwoord tegenover het voorge slacht, dat deze monumenten maakte en tegenover het nageslacht, dat ons ten aanzien van het bewaren van deze cul tuur zou beoordelen. Dit is, aldus de heer Verhoeven in zijn tintelende rede, het verloren gaan van onvervangbare cultuurwaarden. Laat men tenminste de crepeergeval- len voor ondergang behoeden. Is het in het land van Rembrandt, zo vroeg hij, te stout gedacht deze goederen te rekenen tot het onvervreemdbaar volkskapitaal? Deze goederen moeten worden opgenomen in het sanatorium van de kapitaalsdienst. Als wij de worm van de zelfvernietiging niet afweren, zal deze aan ons eigen geweten kunnen gaan knagen. Het was de staatssecretaris mr Cals, die hierop van repliek diende. Ten aanzien van de kwestie „Simon" van 't Reve kon hij de rede van Bernard Verhoeven al leen maar toejuichen. Er waren echter nog andere kwesties, vooral in het alge meen de cultuur betreffende. De verbouwing van het Rijksmuseum zou het volgend jaar haar beslag moeten krijgen. Wat de orkestsuhsidies betreft, vroeg de heer Willems of het niet tijd werd eens een ronde-tafelconferentie te beleg gen tussen do verschillende besturen van orkestverenigingen in het land. Er werd trouwens voor heel wat orkesten en cul turele verenigingen een lans gebroken. Voor het Rotterdams Philharmoniseh Orkest was het overleg nog gaande. Op de late avond werd nog met „radio en televisie" begonnen, waarover wij elders in dit blad een verslag geven. F. S. Met grote hevigheid hebben Chinese communistische troepen in het kader vao de tweede phase van het lente-offensief Donderdag, kort voor middernacht, hun tweede grote aanval ingezet. Deze werd in dc Westelijke front-sector ten Noord oosten van Seoel uitgevoerd. Turkse troe pen verdedigen hier de geallieerde stel lingen- 110 kilometer verder in Oostelijke rich ting, ten Zuid-Oosten van Indje, vechten Amerikaanse en Znldkoreaanse troepen verbitterd om de bres te dichten, die hier in hun linie Is geslagen. De eerste frontale aanval der Chinezen in de Westelijke frontsector wisten de Turken, die werden gesteund door een zwaar artillerie-vuur en gevechtswagens, na drie kwartier van verwoede strijd af te slaan; doch een tweede golf van Chi nese aanvallers stormde over de lijken der gesneuvelden, voorwaarts in 'n poging om de Turkse stellingen te omtrekken. Snel verbreidde het offensief zich langs het gehele front, waarschijnlijk met het doel zwakke plekken in de geallieerde linies te zoeken. Zuidkoreaanse troepen aan de Oostkust De mededeling van de Iraakse premier, Noerl, te Bagdad, dat Iraakse versterkin gen naar Syrië zullen worden gezonden, werd gevolgd door een bericht uit Tel Aviv, dat Israël overweegt tot een ge deeltelijke mobilisatie over te gaan. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sjaret, heeft Donderdagavond tegenover verslaggevers verklaard dat. Indien de Syrië binnengekomen Iraakse strijdkrachten daar zijn samengetrokken j.v.m. een voorgenomen aanval op Israël, „Israël verplicht zal zijn alle wettige maatregelen te nemen om aan een dergc- Iijke toestand het hoofd te bieden, waarbij het niet langer nodig zal zijn thans gel dende beperkingen in acht te nemen". De V.S. hebben onmiddellijk gerea geerd op deze nieuwe ontwikkeling in het. Midden Oosten. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo heeft aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken een nota overhandigd, waarin de Amerikaanse regering haar bezorgheid uitdrukt over de Arabische militaire h.uiP 33 Syrië, welke de vrede en vei ligheid in het Midden-Oosten in gevaar kan mengen en een schending beteken! van de wapenstilstandsbepalingen van Rhodos. De Arabische Liga houdt op het ogen blik een bijeenkomst te Damascus om te overwegen wat haar in verband met het Syrisch-Israëlische geschil te doen staat. trokken Donderdag voor vastberaden aan vallen van do Noord-Koreanen terug. Uit dit gebied wordt geen doorbraak gemeld. Het hoofdkwartier van het achtste leger geeft het volgende overzicht van de jongste operaties in Korea; Britse en Australische troepen hebben de Noordelijke aanval ten Zuiden van Tsjoentsjon aan het centrale front tot staan gebracht. Verder naar het Westen slaagden Turkse troepen er in Chinese infanteristen, die de linies der verbondenen ten Noorden van Seoel trachtten binnen te dringen, terug te slaan. Ten Oosten en Noord-Oosten van Tsjoentsjon hebben Amerikaanse troepen een weinig voor de Chinese druk moeten wijken. De Chinezen wisten hier „kleine penetraties" tot stand te brengen, aldus het communiqué. Alleen in het Oosten trekken Zuidkoreaanse troepen zich terug. De Parijse conferentie van de plaatsver vangers der „grote vier", die Woensdag volkomen vastgelopen leek omdat do Westelijken zeiden aan hun drie laatste agenda-voorstellen niets meer te hebben toe te voegen, terwijl Gromyko van geen toegeven wilde weten, is weer op drift gekomen. Dc Rus heeft nl. tijdens de zitting van gisteren cr in beginsel zijn goedkeuring aan gehecht, dat de minis ters van buitenlandse zaken zelf zullen beslissen over dc plaats, die de Duitse demilitarisatle op de eventuele agenda zal innemen. Deze kwestie is steeds een der voornaamste geschilpunten geweest tus sen de Rus en de Westelijken. Het is niet te verwachten, dat Gromyko's beslissing spoedige algehele overeenstemming over een agenda mogelijk maakt, doch in elk geval betekent zü een concessie en recht vaardigt voortzetting der conferentie. ■_-» TT T si 1 1 j haalde men ze zelfs helemaal leeg'. Zij* nwt de gevangenen van niet prinselijke Het was ook zo verleidelijk. Je hebt een rood, z.g. diplomatiek pas poort omdat je een prins bent en de douane laat je overal zonder meer door. Wie zou dan niet zwichten voor een aanlokkelijk voorstel van een zakenvriend, vooral als je zelf in zaken zit, omdat je van je inkomsten als prins nu eenmaal niet leven kunt. Werkelijk, het leek ook heel eenvou dig: Je neemt een paar zware koffers mec: die intussen door een kruier gedragen loos zijn rode paspoort toonde, werd hem beduid, dat hij zijn bagage toch maar eens moestlaten inspecteren. Sn uit de koffers toverde een Duitse douanier als worden, zodat je er weinig moeite mee een uiterst gewiekst goochelaar het ene hebt wanneer de douane komt, laat je eenvoudig je rode paspoort zien. Wie zou daar niet in trappen? De reis en alle onkosten worden betaald. Je hebt een paar prettige weken en je krijgt een hartelijke handdruk van de vriend, aan wie je een vriendendienst hebt bewe zen Werkelijk, in deze tijd, waarin ieder1 mens op de kleintjes passen moet cn heel lang moet rekenen en piekeren, alvorens hij de begroting voor een reisje naar het buitenland sluitend heeft gemaakt, is zo iets om van te watertanden. Zo dacht Prins Hans zu Lichtenstein er óók over. En daarom nam hij de moeite, op reis naar Stockholm vier zware va liezen mee te nemen, waarin 3295 prach tige, Zwitserse horloges zaten. Een vol gende keer ging hij met een vriend per auto naar Brussel, om daar op de Zon dagsmarkt bij de Sint Gudule een paar exotische vogeltjes te kopen. Hij ontferm- de zich over drie koffers, vol Zwitserse horloges, samen 76 kilo wegend. Een andere keer voerde zijn reislust hem weer naar het Noorden, voor een congres van orthinologen te Stockholm. Weer nam hij op vriendelijk verzoek een paar zware koffers mee en eveneens op vriendelijk verzoek overhandigde hij die te Rotterdam aap een onbekende. Maar in het begin van het jaar vond de Duitse douane die uitstapjes van prins Hans zu Lichtenstein een beetje verdacht, al was het bekend, dat deze graag reisde en zelfs door Abessynie ge zworven heeft. Toen de prins wederom uit Zwitser land de Duits© grens overstak en achte- horloge na het andere, tot er een stapel van een paar duizend op tafel lag. Prins Hans zu Lichtenstein protesteer de. Hij was in het bezit van een diploma tiek paspoort en dus niet verplicht ge weest, zijn koffers open te maken en nu Hoe Hans su Lichtenstein „opge lucht" de gevangenis van Lörrach verliet. bloede gelucht werd. Grote ontsteltenis in de onafhankelijke staat Lichtenstein, die natuurlijk direct in het geding gebracht werd. De daar regerende vorst liet direct bekend maken, zowat niets met Hans te hebben uit te staan, behalve dan dat het een neef van hem was en hij inderdaad in Lichtenstein woonde. Grote opschudding in de diplomatieke wereld' Daar hadden die Duitse doua niers diplomatieke bagage geopend' Zulks volkomen in strijd met alle traditie. Prins Hans zu Lichtenstein bleef ach ter de tralies. En het smokkelproces tegen hem werd in het openbaar gevoerd, waarbij de officier van justitie de eis stelde, dat voortaan reizigers met een diplomatiek paspoort tevens een verkla ring zullen moeten tonen, waarin het doei van hun reis of missie vermeld staat. Deze eis ging vergezeld van een pijnlijke suggestie: het smokkelen door „diploma ten" neemt hand over han toe.. De prinselijke smokkelaar werd ver- j oordeeld tot een boete van 590.800 mark, 1 waartegenover een schadevergoeding i stond van 50 mark per dag voor de an- derhalve maand, die hij in de gevangenis had doorgebracht, in afwachting van het tegen hem ingeleide proces. Dezer dagen verscheen inmiddels in de buitenlandse pers een bericht, volgens hetwelk hem de boete geheel is kwijt gescholden, op grond van de overweging, dat „de door Prins Hans zu Lichtenstein in zijn bagage meegevoerde horloges voor doorvoer naar andere landen (lees Ne derland, België en Zweden) bestemd waren en de Duitse volksrepubliek door zijn optreden feitelijk niet benadeeld werd. Het zou wat anders geweest zijn. indien de horloges in Duitsland waren gebleven. Het is nos nietbekend, of deze kwijt schelding hetgevolg is van een door da smokkelende prins ingesteld hoger be roep. Direct na zijn veroordeling werd hem de raad gegeven, tegen het over hem uitgesproken vonnis in verweer te gaan. En ook toen hij, na anderhalve maand, was vrij gelaten, wees bij een voorstel dienaangaande af. „Het heeft nu al genoeg gekost", zei hij. „Terwijl ik dacht goedkoop te reizen, heeft het me in werkelijkheid een klein vermogen ge kost en ik voel er niets voor, het beetje wat ik overgehouden heb, in de waag schaal te stellen. Stel je voor. dat ik geen succes heb en veroordeeld word tot het betalen van de proceskosten.. En mijn advocaat weet óok, wat rekenen is Maar achteraf heeft zijn verdediger tóch gelijk gekregen. Want deze voerde juist tijdens het proces het argument aan. waarop prins Hans zich de boete kwijtgescholden zag, n.1., dat de Duitse staat niet benadeeld was. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei 1931. In de avondvergadering van de Tweede Kamer, welke gehouden werd onder voor zitterschap van mr Donker, is bü hoofd stuk VIII van de begroting van Onderwijs het veelomstreden televisievraagstuk aan de orde gekomen. De heer Van Sleen (P. v. d. A.) sprak alleen over de televisie en zeide, dat op nieuw de vrees gewettigd was, dat de Kamer weer voor een „fait accompli" zal worden gesteld. De staatssecretaris was niet bereid gevonden vooraf aan de Ka mer een nota te doen toekomen. Hij vroeg of het bericht juist is, dat Philips zal beginnen met het uitzenden van televisie-programma's via Lopik. Bo vendien: geschiedt dit in overleg met de regering? De regering is nog niet bereid om subsidie te geven, maar kan zij op dat W-\ standpunt blijven staan, als de uitzendin gen doorgang vinden? In Amerika en En geland bedragen de tekorten resp. 5 7 millioen. Is het verantwoord nu in deze tijd te beginnen met deze televisiepro gramma's. De heer Van Sleen noemde dit een dwaasheid, een goed toestel kost 900 A 1000 gulden, bovendien verkeert men nog slechts in het experimentele stadium. De televisie kan de rol van een volks universiteit gaan vervullen, als zü in ver trouwde handen wordt gesteld. „Als ik be zwaren heb, is dat omdat ik deze tjjd voor het begin met televisie ongeschikt acht. Men kan de mensen, die deze apparaten kochten, over 2 jaar de overgangstijd niet zonder televisie laten. Men dient dus nu te bedenken, wat men gaat doen. Kan men van de omroepverenigingen een uit gave van 1.200.000 gulden eisen zonder dat de omroepverenigingen weten, waar zij aan toe zijn?", zo zeide de heer Van Sleen. De heer Van de Zaal (A.R.) uitte zijn teleurstelling over het lange uitblijven van het advies van de Radio-raad over het wetsontwerp inzake het radio-vraagstuk. Wij zijn nu nog geen stap verder dan in December 1945 ondanks alle optimisti sche voorspellingen en toezeggingen van de minister. Intussen duurt het radio-onrecht voort. Laat de minister daar spoedig een eind aan maken. Een andere vraag was: wat de regering nu eigenlijk met de Wereldomroep wilde Ter hoogte van de kust van Annam, een 300 km ten N.O. van Saigon, heeft zich Donderdag een ontploffing voorge daan aan boord van het Franse marine- vaartuig „Adour", dat dient voor het transport van tanks. Dertig personen kwamen om het leven en 100 werden gewond. Op het ogenblik van d<^ ontploffing de „Ardour" lag toen aan de kade ge meerd stonden 900 soldaten aan dek. Velen werden overboord geslingerd. Di rect na de eerste ontploffing brak brand uit en de toegesnelde hulpploegen werk ten te midden van ontploffende munitie. Een Franse legerdokter, die direct aan boord was gegaan, werd door een latere explosie gedood. WINKELSTAD BLIJDORP "fhans ook; PLEINWEG h. WOLPHAERTSBOCHT „Winkelcentrum Wereldhaven-Zuid" Waarom heeft men het steeds over: Bloeiende Betuwe èn Bloeiende Beemster? Is het, omdat de jonge lente, die alle bomen doet uitlopen, die de bollenvelden maken tot een aantrekkingskracht, van duizenden en duizenden Nederlanders en buitenlanders, in elk mens wekken dat subtiele gevoel van „kunst", van „schoonheid", en dat men dat in verband met bloeiende boomgaarden (een alliteratie) met hetzelfde stijlfiguur over brengt op de Betuwe en op de Beemster, waarmee „bloeiend" al evenzeer een alliteratie maakt? Wij weten liet niet. Maar op speurtocht naar dc bloesems in ons land, zagen wij ook een Bloeiende Bungei t in Zwaag (N.H.) een frisse lente in Friesland, een lieflijke lente in Limburg en wat al niet meer. Onze tocht ging eerst naar Limburg, waar wij zagen de mooiste bloesems m het typische landschap tussen Roermond en Slttard, perelaars voor een oude boerdery en appelbloesem, lange rijen, weelderig dik, op de kale, naakte grond m de wei, met hoge staarten, met krul staarten, hun gekste en wildste sprongen tegen een achtergrond van bloeiende bo men en een eenvoudige hofstee en en kele schuren. Van 's-Hertogonbo«fch ging de tocht waarover men reed met tractors, de yer, "^bommel, waarmee wij grond loshield. en de bloesem bespoot appelbloesem ook van vele bomen, wit afstekend op een groene grasmat, waar op lammeren sprongen en darteldon. In de omgeving van Roermond zagen wij een kleine peuter, die samen met haar vader een sinaasappel zat te eten en wij maakten een praatje Lieske, in haar overall bleef ons echter Wantrouwig aankijken en of haar vader nu al aan spoorde: kunde nie lachten tegen Mie neer, zij keek, alsof zy zeggen wilde: wat doet, die vreemde man hier, cr zijn Im mers nog geen appels- Overal waar w(i verder kwamen, van Roermond naar Nedêrwaert, naar So meren, naar Helmond, hoar Beek en Donk, naar 's-Heriogenboseh: „de boer: h\i ploegde voort- HIJ dot ons gul k(J- ken, waar wjj maar kijken wilden, maar of hll die bloesem op «cn nu zo wool vond? neen, dat niet! HU zag slechts de belofte, zü het nog eon v<jge belofte voor een aanstaande oogst rijk of matig of arm, men weet, het niet. De bloesem begroet. hU als een eerste teken van vruchtbaarheid, maar verder niet; de vruchten moeten het doen en de afzet! Maar wij? Wij zagen de talrijke facetten van kleuren van licht naar donker, van wit naar rose, maar ook van het brons- groen van dennen. TegGn een rn&tblau- wo lucht bloeiden de bomen. Frank en vrij liepen wij de boomgaarden op. Af en toe baste een waakhond. Af en toe sloeg men ons achter dichte of openge schoven gordijnen gade, misschien den kend: als die mensen daar nu eenmaal plezier in hebben, laat hen dan gaan! Dartel sprongen de koeien* voor het eetai in de Betuwe waren beland. Van links naar rechts doorkruisten, wy die streek cn de hele omgeving, niet langs de grote autowegen, maar over de vaak smalle djjken en door de typisch Gelderse dor Kesteren en vele kleine dorpen die deze hoofdplaatsen verbinden. Hoogstammen en laagstammen stonden in bloei. Wy zagen er appelbomen, maar ook peren-, kersen- en pruimenbloesem. De Proef tuin van Zaltbommel stond er al heel goed bij en was een witte weelde van de natuur tegen een stalen achtergrond van twee meesterwerken van techniek, grote bruggen voor verkeer en spoorlijn. Maar men behoeft werkelijk niet allen de modelboomgaarden te zien, want hier en daar tegen een oud huisje of rond een vertrouwde Hollandse molen vindt men rustieke plekjes, die men in ons overigens koude kikkerlandje niet zou verwachten. Maar wjj moesten ver der. Door het Sticht. In de omgeving van Wijk bij Duurstede. En rond Wouden berg en Bunnik. Om te belanden in de Beemster. De Beemster. Wij reden er door maar zagen betrekkelijk weinig. Wel hier en daar een boomgaard vol bloesem, zich spiegelend in 'n wijde sloot, waarin een schuitje lag gemeerd door het nauwe lijks rimpelend water. Met uitzondering echter van de Zuid Oost Beemster was er weinig te zien. De Beemster heeft de naam tnaar moet de daad opnieuw krij gen. Tengevolge van de inundatie (ijdens tic bezettingsjaren zlin vele boomgaai' pen. Wij bezochten Geldermalseri, Tiel, i den totaal verdronken. Het. heeft lang geduurd aleer de grond er weer in goe- conditie was voor f ruitteelt. En zodoende zagen wij er wel talryke nieuwe aan plantingen, maar van volle rijke bloesem kon moeilük sprake zijn. Toch was de tocht over De Rijp, Grafldijk, Oosthui- zen en Avenhorn naar Hoorn sprookjes achtig, want rijdentj door het vlakke land over vaak niet brede polderdijken, be landden wjj soms plotseling in zeldzaam oude dorpjes, waarin een kenner van bouwstijlen zijn hart kan ophalen, waar in een vorser naar oude gebruiken en gewoonten veel. misschien te veel zou opmerken. Van Hoorn naar Zwaag, en meer spe ciaal naar de ZWager Bangert, een buurt schap die volgens do Rijkst ujnbouw- consulent te Hoorn, Dr Ir C. Rietsema, haar naam ontleent aan „bongerd boomgaard. En eigenlijk is die streek een grote boomgaard met een smalle ver keersweg er dwars doorheen. Daar was liet een sprookje. Compacter zagen wij elders in Nederland de bloesem rr/ l. Wij reden 'n „bouwer" achterop, vroegen naar de Bangert, en met een hark in zyn hand fietste hij voor ons uit, ons wijzend de mooiste plekjes. Op hoog- en laag stammen een weelde van kleuren, zich Een Franse schooljongen, die bekend had een zeventien jaar oude klasgenoot te heb- Dit moest geen semi-overheidsinstellir I ben. gedood, is gteteren te A zijn, daar moest het Ned. volk achter staan. Parijs) tot 10 jaar eenzame opsluit g Wil de regering nu ook van de televisie een chaos maken? Een nota, zoals de heer Van Sleen wenste, wilde dc heer Van de Zaal niet. Hij wilde nu antwoord op al die vragen. Niet ir Otten van Philips had het Ned volk moeten inlichten, maar de regering. Hij vroeg onder welke voor waarden aan Philips toestemming was ver leend voor 't uitzenden van televisie-pro gramma's. De heer Peters (K.V.P.) wees erop, dat van de televisie enorme invloed zou uit gaan. Daarom moet zü worden omringd met de grootst mogelijke waarborgen voor dc geestelijke volksgezondheid. Hier die nen dezelfde waarborgen te worden ge steld als bij de litm. Overigens was hij met zijn politieke vrienden van mening, dat het budget van het Ned. volk hiermee te zwaar werd be las!. Hij meende ook, dat de televisie een laak moest zijn voor de omroepverenigin gen. Experimentele uitzendingen kan hij aanvaarden, maar dit mocht in genen dele een vooruitlopen betekenen op een defini tief bestel. Morgen zal de staatssecretaris, mr Cats op al deze vragen antwoorden. F. S. aiS stammen een nccuc Bij de verkiezingen voor het Hoog- aflekenend op diep zwarte grond. Aah heemraadschap Delfland zijn de volgende personen gekozen: a Tweede district: J. J. Roels te Honselersdijk (Hoofdinge land). C. van Dijk. te 's-Gravcnzande (plaatsvervanger); b. Derde district: C. S. de Jong te Schipluiden (Hoofdingeland». G. Moerman te Schipluiden (plaatsver vanger); c. Zevende district! P. Grave- land te Oversehie (Hoofdingeland), J. v. d. Kooy te Oversehie (plaatsvervanger); d Schiedam: mr .T, Heusdens te Vlaardln- gen (Hoofdingeland), J. Buis te Vlaar- dingen (plaatsvervanger); Den Haag: J. G- W. Bolomey (Hoofdingeland). Een Hollundse symphonie weerskanten van de weg een sloot, waar over talrijke oude en nieuwe bruggetjes, de oude niet vervallen, maar van de ty pisch oude West-Friese stijl. Daarover heen de bloesems. Bloesem over een oud bolenthuisje, waaronder een dribbelend schuitje, dat, danspasjes scheen te maken op de wieken van de wind, die het. water rimpelde. De Zwager Bangert is als een schilderij. Vandaar weer verder. Over de Afsluit dijk naar Friesland. Of daar ook een fruitteeltcenerum is? Neen. Nog niet. Maar het is zich aan het vormen. Reeds worden jaarlijks op de Veiling Leeuwar den duizenden kilo's fruit aangevoerd, maar de schoonheid van de bloesem moet er nog worden gezocht. Wie echter het Friese land ook maar enigszins kent, zal zich kunnen indenken, hoe bloesem hier het landschap, elk erf kan sieren. De spreekwoordelijke Friese properheid wordt in de schoonmaaktijd als het ware een feest, die de natuur dit eigen volk geeft. Bloemen, als de landaard hoogtij viert. Na nog een kort bezoek te hebben ge bracht. aan de kop van Groningen met als centrum Loppersum, moesten wy onze tocht staken. Er kwamen koude en gure dagen Overal sloten zich de kleine bloemkelkjes, tenzij zij reeds wafen uit gebloeid. Maar wij wisten na deze tocht, dat ons land in Mei een feest viert, scho ner dan waar ter wereld ook. Wij wisten, ook al konden wjj niet alles zien, al moes ten wij bijvoorbeeld het rijke Zeeuwse land laten liggen voor een volgend jaar, dat wij, ongeacht of de oogst lonend zal zijn, gedurende die bloesemtijd leven in eèn land, dat elk jaar opnieuw er als het ware naar streeft haar naam: „overvloeiend van melk en honing" waar te maken. oordeeld. Zijn medeplichtige, zoon van 'n hoofdinspecteur van politie, werd veroor deeld tot vijf jaar cellulaire gevangen schap. Het proces heeft in Franrijk sterk de aandacht getrokken. De beide jongens, die verzot waren op Amerikaanse gangsterfilms, zouden van plan geweest zijn een „verzetsbeweging" te organiseren, als het Russische leger Frankrijk zou binnenvallen. Hun slacht offer, was „ter dood veroordeeld", omdat hij gezegd had te zullen vluchten als da Russen zouden komen, zo verklaarde -te verdediger van een der jongens. De poli tie verklaarde echter, dat de jongens ia- loers waren op hun kameraad, die be weerde veel geld verdiend te hebben in de zwarte handel. De rechter verklaarde dat er verzach tende omstandigheden waren en dat hij daarom niet dc doodstraf zou uitspreken. De ouders van de beide beklaagden werden moreel verantwoordelijk gesteld en veroordeeld in de kosten van het ge ding. D© Franse autoriteiten te Rabat, in Ma rokko hebben Donderdag een gebied na bij de plaats Azilal. in het Atlas-gebergte tot „gevaarlijke zóne" verklaard. In dit gebied opereert een krankzinnige Moor, die in de afgelopen vijf dagen zeven per sonen heeft doodgeschoten. Tien duizend gewapende politiemannen en burgews .ia- gen geholpen door een vliegtuig cn poli- tie-hondon op de krankzinnige. Niemand mag in de „gevaarlijke zóne" reizen zon der een speciale pas. Heeft men die. aan wordt men door een gewapende wacht vergezeld Alleenwonende bewoners van de streek zijn naar elders overgebracht. Auto's en vrachtauto's rijden slechts in convooien door het gebied, waarbij de bestuurders bewapend zijn. K. In de ziekenwagen gedragen. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. Dc heer II. uit Watergang bü Purmerend haalde gistermiddag zelf het stoffelyk overschot van zün verdronken zeven- is de 28-jarige Amsterdamse bontwerker W. H. K. met zün auto, een grijze kleme vier persoons Hillman in het water van de Amsterdamse Keizersgracht gereden en hierbü om het leven gekomen. De bontwerker, die zich haar huis wil de begeven poogde met zün auto, die aan de grachtkant stond geparkeerd, tussen een boom en de valkant door te rijden. De wagen gleed af, dook met ae neus naar voren het water m en kantel de iiierbij. Onmiddellijk sprongen twee personen, de 19jarige J. de Vries, die juist voorbij kwam en een collega van het slachtoffer, Frits van Doorn, de wagen na Zij slaagden er wel in een portier te openen, doch het gelukte hun met de bestuurder uit de, wagen te krijgen. Om kwart voor zes had de ktaanwagen van jarig zoontje uit het water van de Broe kervaart. Het ventje had Woensdagmid dag een slager overgeroeid, maar het was niet teruggekeerd. Toen de ouders onge rust werden over het lange uitblüven van hun zoontje en bfl het water gingen kijken, zagen zü dc roeiboot leeg op de vaart drijven Onmiddellük werd met assistentie van buren met dreggen be gonnen, doch eerst gistermiddag hadden deze pogingen resultaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3