JEUGD EN VISIE OP TOEKOMST Vorstelijke beloning voor jeugdige i ndustria lisa ti e-promotors Geen oorlogsmateriaal naar Peking en Pjongjang Winkels één avond per week tot 10 uur nrim? open Op Jeugd wordt nog al gekankerd maar ze kan toch scherp zien v.. „Mijnheer Indust en ik zijn nu dikke vrienden" Mogelijkheid om tot 7 uur geopend te blijven op andere dagen DRIE VRIENDEN PLEEGDEN SABOTAGEDADEN POKKEN-EPIDEMIE VRIJWEL INGEDAMD Zaterdag 19 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J- Een radiootje.... Amerika zet stok achter de deur PHILIPS SCHENKT EEN MILLIOEN Zij speelden „volksrepubliekje" „OMROEPEN" RICH TEN TELEVISIE STICHTING OP Uitvoer snijbloemen naar België Stad in Texas half verwoest WEERBERICHT -mm.**.- De dikke meneer Indust en Rie Bolle wangen, valse gebitten Gerard Hirs uit Santpoort. 3e klas ly- j ceum, vraagt het eerst aan „Slam. je weet wel Slam Pamper-, die zoveel broers en zusters heeft...."- Slam denkt dat in dustrialisatie iets te maken heeft met een stel „Amerikaanse kerels", die hier een paar autofabrieken van luxe wagens ..met bolle wangen en valse gebitten" komt on- zetten. Gelukkig dat Koen Hollander hem uit de droom helpt in een nogal geleerd betoog, waarin Koen niet alleen meer studiebeurzen van staatswege, maar ook minder algemene ontwikkeling op HBS en ULO bepleit ten gunste van snellere specialisatie. „Lieftinck staart terug „We weten toch zeker wel, dat ons land 'n arm land is", schrijft de leer lingverpleegster Maria Hamelijnck uit Nijmegen (19 jaar) „de import over troeft ieder de jaar de export, en waar meer geld uit 't laatje gaat dan erin komt. zit je op een gegeven moment de Knap werk EEN GROOTS GEBAAR voor T. H. in Eindhoven TACTISCHARGUMENT „RUBA GORKÏM" VOOR HAAGS GERECHTSHOF. Beljnë heeft beperkende maatregelen ingetrokken Alle Brabanders niet naar België zonder pokkenbetvijs De^weerverwachting geldig tot Zondagavond Wisselende bewolking met vanavond en morgen middag voornamelijk in het Zuiden van het land enkele verspreide regen- of onweersbuien, maar vooral morgenochtend flinke perioden van zon neschijn. Matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Nog tets hogere temperaturen. Zondag 20 Mei' Zon op 4.40 uur. onder 20.33 uur. Maan op 20.30 uur, onder 3.38 uur. Maandag 21 Mei: Zon op 4.30 uur, onder 20.35 uur. Maan op 21.54 uur, onder 4.03 uur. J HIEDAMSCHE COURANT (Jj an onze speciale verslaggever DEN HAAG, 18 Mei. De twaalf gelukkigen zullen dit weekend niet veel slapen. Maandag a.s. begint voor hen een week, waarop al hun leeftijdgenoten werkelijk jaloers kunnen zijn, maar ze hebben dit unieke buitenkansje eerlijk zelf verdiend. In overleg met de persdienst van Economische Zaken begonnen namelijk vorig jaar October de V.A.R.A. en de K.R.O. met de uitzending van een eerie hoorspelen, speciaal bedoeld om ook ónder de jeugd interesse tc wekken voor het probleem der Nederlandse industrialisatie. Aan het slot van deze serie schreven de heide omroepen een opstelwedstrijd over dit vraagstuk uit. Er kwamen meer dan duizend inzendingen binnen. De beste twaalf opstelschrijvers zullen volgende week een toer langs de Nederlandse industrieën maken om de practijk te zien van hetgeen zij met zoveel zuchten en soms veel (half begrepen) geleerde woorden op papier gezet hebben. „Van poetsjongen tot bedrijfs leider" Maandagochtend. 21 Mei, worden ze om 30 uur in de tweede klas wachtkamer van het CS. te Amsterdam verwacht. De lunch krijgen ze in de trein, waarna in de namiddag een bezoek aan het stikstof- binding^bedrijf van de staatsmijnen, een ontvangst door de directie, een filmvoor- •.Geleid door de vaste hand van Jan Kordaat glijdt de scherpe bei- telpunt langs de goudkleurige huid van een bronzen voering", schrijft J. J Verheul uit de Javastraat 32 III 'in Amsterdam-O, maar Jan Kordaat heeft de beitel helaas voorlopig moeten neerleggen: Vei- heul moet sinds korte tijd name lijk liggen en het zal nog wel ern- se tijd duren voor hij weer beter i, Natuurlijk krijgt hij zijn diplo ma, maar in zijn plaats mag no 13 van de opstelwedstrijd mee. Wan neer deze zieke Jan nu eens fen klein radiootje had om tenminste de uitzendingen, welke aan deze tocht worden gewijd (dagelijks minstens tweemaal) te kunnen ho. ren. Overal heeft E. Z. de volste me dewerking gekregen: alles op dezs weektocht is gratis, maar toen men werkgever van een der geluk- kfg*n opbelde (een grote fabriek) i - daar eerst te horen, dat hetlfllesbebaive in de geest van de net anesuc orlTswmnaar voor tijd was - de arbeidspro- een hele week asm na ductie te. onttrekken. en d$ lang praten in orcte, werd kwestie van de loonderv - g aangesneden, weigerde de Het ging dan ook om een bedr^S van 21.19.... stelling en nog vele andere opwindende zaken op het programma staan. Vlissin- gen met een bezoek aan „De Schelde" volgt de dag daarop, terwijl het gezel schap Woensdag a.s. de gast is van de N.V. Industrie in Vaassen, waar hen s middags onder de thee de hele car rière zal worden verteld van de chef van de maohinewerkplaats. die als poets jongen begonnen is. Diezelfde avond biedt het lyceum in Emmen, dat zélf zijn bestaan voor een niet gering deel aan de industrialisatie dankt, een bonte avond aan, waarna overnacht wordt bij leerlin gen van dit lyceum. ponderdag staat Scfaoonebeek met de olievelden op het programma, 's middags een „forum" in Hoogeveen, waar de jeug dige bezoekers met de directie van W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken van gedachten zullen kunnen wisselen Vrijdag zien de twaalf bevoorrechten vervolgens de Hoogovens, zullen 's mid dags bij een bezoek aan de N.V Chemi sche Fabriek te Naarden enkele uren in de fabriek werken (krijgen daarvoor werkkleding, een prikkaart en na af loop ook eenloonzakje), slapen dan in een jeugdherberg te Kortenhoef en gaan Zaterdagochtend, bekomen van de doorgestane emoties, naar de hoofdstad voor een grachtenrondvaart. Een kopje koffie ten huize van de di recteur voor Industrialisatie, dr. A. Win- semius, zal gelegenheid bieden hem te vertellen over hetgeen men. de afgelopen week gezien heeft (wie weet hoe vrucht baar dit gesprek voor onze industriali satie-politiek nog zal zijn!); een lunch met de vier centrale werkgeversorganisa ties in Seheveningen, afscheid voor de VARA-microfoon en tot besluit 'n jeugd- eoneert in de KRO-studio, zullen dit zeer geanimeerde programma „rond" maken. Taalfouten en stukjes dictaat- schrift vendkn^de^W*31 dr A' Winsemius bo- voor de twee b!K£8£ overhandigen m had minister Van demB^X mam éen legpenning ter beschikkfng gestód, De algemene vergadering der V.N. heeft gisteren met 47 tegen nui stem men bij 8 onthoudingen besloten een beroep te doen op alle landen, om de verscheping van strategische mate rialen naar communistisch China en Noord-Korea te verbieden. De acht gedelegeerden, welke zich van stem ming onthielden, waren dezelfde dio zich ook Donderdag en in de poli tieke commissie niet voor of tegen de resolutie wilden uitspreken, op Ecuador na. De vijf Oosteuropese landen boycotten de stemmen. Hun woordvoerder, <je Russische afgevaardigde Jacob Malik, voerde aan, dat de algemene vergadering op grond van het handvest niet het recht 1 had om enig embargo in te stellen Dit was slechts aan de Veiligheidsraad toe- geslaan. aldus meende hij. De V.S., van wie de resolutie is uitge gaan. willen dwang zetten achter de na leving ervan. Een commissie van het congres heeft gisteren bepaald dat de Ver. Staten geen economisch'1 hulp meer zullen verlenen aan landen, die voor de «o-'ogvoering belangrijke goederen naar de Sovjet-Unie, China en andere commu nistische landen verzenden. Alvorens Amerikaanse economische hulp te onl- bêtoo^enUlandenesek^'ft^i't|j^°®^^^ zu^en* ontbonden ^wbJSTlïï congres dit besluit tot wet ^rheft za, het een halve maand later in werking treden. Intussen hebben de Britten getoond, dat het hun ernst is met de s.topz® ^Halen het leveren van strategische mat - aan Peking. De Britse vrachtboot J Moller" (3700 ton), die met een lading rubber op weg was naar commUu„,nan China, is gisteren in de buurt van H door de Engelse torpedobootjager sack'-' opgevangen en naar Singap" teruggezonden. Overzicht van de indrukwekknde plechtigheid der Puusmis op Eerste Pinksterdag in de St. Pieter in tegen woordigheid van de duizenden werk nemers naar Rome gekomen ter her denking van de grote sociale ency clieken. Foto: „Osservatore Romano" maar toen de stemmen over één inzen ding staakten, werd besloten alsnog een tweede te geven. De tien anderen krijgen allen eèn di ploma; bovendien zullen nog veertig andere opstellen beloond worden. De criteria bjj de beoordeling waren niet zozeer de vorm, als wel de vraag In hoeverre de inzenders inzicht in de ma terie toonden. Ook op taalfouten werd niet gelet (wat o.m. gelukkig was voor een student der T.H. te Delft!). Slechts acht inzendingen kwamen van studenten en naar men ons op E. Z. verzekerde, wa ren deze inzendingen verre van best: geen eigen werk, vëel brokstukken van dictaten, onnodige hoogdravendheid, en.... een aantal nieuwe theorieën in de economische wetenschap, waar dr. A. Winsemius zelfs nog nooit van gehóórd had. Het zou wat al te stoutmoedig zijn om te veronderstellen, dat deze na zijn promotie zou zijn achtergeraakt. Overigens bleek dr Winsemius zeer te vreden over de kwaliteit van de inzen dingen en vooral de moed waarmee velen deze moeilijke materie hadden aaagepaikt, soheen hem veelbelovend. Het zou ondoenlijk zijn al deze opstel len te publiceren, maar uit enkele citaten krijgt men wellicht ondanks onvolledig heid een indruk van de manier, waarop onze jeugd de industrialisatie ziet. Toos«Kluijtmans, inpakster op een sigarenfabriek (18 jaar, L.O -opleiding) schrijft: „Ik vind het werken in een fa briek niet iets minderwaardigs: inte gendeel, ik ben er trots op, dat ik Nederland kan helpen weer op eigen benen te staanen verder „de fa briek is niet langer een afschrik voor jongens en meisjes Gesprek met meneer Techniek J. J. Verheul uit Amsterdam, een 18-jarige bankwerker, verwerkt het pro bleem in de aantrekkelijke vorm van een gesprek tussen „Jan Kordaat" en „Me neer Techniek, de bedrijfsleider", bij wie hij s avonds „een beetje onwennig in een der grote fauteuils plaats neemt". J Steegs uit Maasniel (5e klas Gym.) heeft kennelijk in ae industrialisatienota's zitten grasduinen, zjjn logisch betoog lijdt echter en dat kan men eigenlijk nóch hem noch de anderer kwalijk nemen aan een zekere overgesimplificeerdheid, die op bijna ontwapenende wijze het toe komstig industrie-paradijs Nederland schildert: „De stabiliteit van de econo mische en sociale structuur van ons land zal gewaarborgd zijn en armoede en on rust zullen worden verminderd „maar", zo schrijf de gymnasiast, „we moeten bereid zijr indien het ons moge lijk is. technisch onderwijs te volgen, een technisch te kiezen" (kennelijk is hier eer, woord uitgevallen) Mén hóórt de zucht waarmee Steeghs' leraar klassieke talen zijn Homerus dicht slaat. Een jonge boer uit Ulvenhoi*t, A. C. Heestermans, bekijkt de plattelandsindus trialisatie. maar ook zijn papier is nogal geduldig en zijn maximum-programma omvat o.m fabrieken waar men 's win ters de werkloze seizoenarbeiders kan opvangen. Berti Teeuwen 2e klas kweekschool voor onderwijzeressen, uit Steyl heeft kennelijk steeds goed opgelet in de klas. want bij de omschrijving van haèr (on derwijzers) taak in de industrialisatie leest men woorden als ..Taylorstelsel. be talingsbalans en goed industrieel klimaat" Een andere gymnasiast, 16 jaar oud, waagt zich nog verder van huis: Heiwig van Beeck uit Tie1 begint zijn opstel met de grotesociale mistoestanden welke Engeland in het begin der 19de eeuw kende, springt dan haastig terug naar onze eigen, in een eeuw verdubbelde be volking, bepleit daarna vooral de nood zaak van „goede vaklui, die weten wat werken is en het met plezier doen" Hei wig doet ook een beroep op de toekom stige intellectuelen. TV. Woltz uit Amsterdam, een toekom- „"f..0nderwijzer, zit vol dartele woord- nii '."Jtc": „Ja, mijnheer Indust en ik zijn km ,-if. vr*enden. Met zijn vrouw Rie - het nu ook goed vinden". Vroeger natinie anders Woltz hield meer van de voor de d\ibatl een 2ckere minachting hij een tocMe-meneer Indust- miwr si,lds dusr heefi ,n dc ••mo°ie auto van Iu- I ÏÏÏÏm,rtJlangs diens schep- Hine kerel" enneken' vindt hij 1,em "een i,e-n Mef »s- Werd Roede, vrienden met hem. „Met zijn vrouw Rip kan ik het trouwens ook goed vinden", beëindigt hij erg trots op deze vondst, zijn lyrische indus,riëlc 'bedr«- hij is de klas ui „gestuwd, kijkt dan in de gang uit verveling naar een plaat, die „als een gordijn wegschuift", komt terecht in een fabriek, waar strocarton gemaakt wordt, bereikt per dagdroom de zout mijnen in Boekelo rijdt op een zouttrein naar een jutefabriek wordt door Flipje rondgeleid in een jamfabriek. bezoekt de Hoogovens. Philips en met het „geklop van de houwelen" nog in de oren. ver huist hij uit de kolengnng weer terug naar de klas. om daar dubbel hard te gaan werken, want Nederland indus trialiseert. Een heerlijk fantasie-opstel! bodem van 't laatje aan te staren (Lieftinck staart terug. Maria!). Zij werkt mee door invalieden in het reva liditeitscentrum weer tot volwaardige krachten voor het productieproces te maken. Een zelfde, schijnbaar „onbelangrijke" taak heeft Ria Veldman uit Zuilen, die in de huishouding de.boterhammen voor haar broers die op fabriek werken, klaar maakt, hun kleren verzorgt en voor hen vast- Later zal ze waarschijnlijk met iemand trouwen die in de fabriek zijn brood verdient Over deviezen en uit voer en zo durf ik mij niet aan te wagen" schrijft ze eerlijk, maar haar inleiding over de g-oeiende industrialisatie van haar gemeente, is alleraardigst. Kees Rijnvos i>it Standdaarbuiten, een 20-jarige bouwvakarbeider, heeft kenne lijk heel veel over dit soort problemen gelezen, bouwt een gedegen betoog op over de invloed der industrie .,op de totale mens met zijn gehele wezen" maar HELPT DE BISSCHOP KERKEN BOUWEN.' Lachend aanvaardden de directeur der Ned. Spoorwegen drs D. J. Wansin v (rechts, met bril), en de president-directeur, ir F. Q. den Hollander (daarnaast rechts), de goede gaven van worsten en kaas die Wierdense meisjes hun aanboden ter gelegenheid van de opening van de Twenthelijn. Op de achtergrond kan men nog juist de „uitpuilende" feesttrein zien op het station van Wier den. zijn opstel mist toch wel iets van de charme, welke andere minder be spraakte inzenders ei met de tongpunt tussen de lippen hebben ingelegd. „En komt dit niet tot stand, dan houden wij ons hart vast. want dan kan de in dustrialisatie materieel zegenend werken, doch daarop zal de droeve tragedie moe ten volgen dat „de redeloze stof veredeld de fabriek verlaat maar de mens er be dorven en verlaagd wordt". Terecht zet Kees deze laatste zinsnede tussen aanhalingstekens; misschien heeft hij die bij een paar andere (onbewuste?) citaten vergeten. Het is overigens een knap opstel. Maandag a.s gaan deze twaalf dus op reis: hun werk wordt wel op een zeer vorstelijke manier beloond, maar voor degenen die vorig jaar tot dit alleraar digst initiatief besioten moet deze week al bijna net zo aardig zijn als voor onze jonge industrialisatie-ambassadeurs Wij wensen hun een prettige en leerzame tocht en z(jn nieuwsgierig wie volgende week Zaterdag als nummer één en twee de legpenning in ontvangst zullen mogen nemen. De N.V. Philips Gloeilampenfa brieken te Eindhoven heeft, ter ge legenheid van haar zestigjarig jubi leum, een bedrag van een millioen gulden geschonken ter bevordering van de opleiding van ingenieurs in Nederland. De N.V. Philips meent dit bedrag het beste aan zijn doel te doen beantwoorden door het mil lioen te bestemmen voor de nieuw op te richten Technische Hogeschool te Eindhoven. Truman heeft dezer dagen verklaard, dat het achter het IJzeren Gordijn wat begint te kraken en als eerste symptomen van het verval van de communistische in vloed wees de president der Ver. Staten aan: de groeiende ontevredenheid in de landen onder de vaan van sikkel en hamer. Wat hiervan zij, in dat geval zou het communisme ondergaan aan datgene, waardoor het groeide en machtig werd. Immers, ontevredenheid was en is de beste voedingsbodem voor het commu nisme. Dit laatste mag men in het Westen b.v zeker niet vergeten. In de niet-commu- nistische landen zal ook nu nog het com munisme weliger tieren in dezelfde ver houding. waarin de weelde van een rede lijke welstand voor elke stand ontbreekt Nu nog al eens zeer scherp wordt af gegeven op een progressief sociaal be leiddient men er aan te denken, dat een afwijken van deze politiek zeer funeste gevolgen kan hebben, waardoor do tegen standers van progressiviteit het erst en het zwaarst het gelag zullen moeten betalen. Men zou n.l. de weg effenen voor communistische agitatie, welke op een hiervoor vruchtbare bodem van on tevredenheid schadelijke vruchten kan voortbrengen. Uiteraard mag men de morele gronden voor een rechtvaardig en daadwerkelijk sociaal beleid niet negeren, maar zij, wie deze normen weinig grond onder de voe ten geven, zijn mir—hien wed gevoelig voor de tactische overwegingen van het eigen belang. Waarom iwj het tactisch vonden om deze tactiek ditmaal eens toe te passen. ANALYST. een halve werkdag per weck voor de straathandel en de handel te water geen aanbeveling verdient. Nu de vaste commissie voor de Mid denstand uit de Tweede Kamer van oor deel is dat de door het ontwerp Win kelsluitingswet 1951 aan de gemeenten toegekende bevoegdheid om zonder ho gere goedkeuring voor de winkels een later sluitingstijdstip dan 18 uur te be palen, te ver gaat, zijn de minister van Economische Zaken en de minister zon der portefeuille tprof. Albregts) bereid deze mogelijkheid van afwijking van deze algemene regel, behoudens ten aanzien van één avond in de week. te laten vervallen. De mogelijkheid ech ter. dat de gemeente voor deze ene avond zonder goedkeuring door de Kroon het sluitingstijdstip bepaalt op uiterlijk 32 uur. zouden dc ministers graag willen nandhaven, daar aange nomen mag worden dat de raad zulk een besluit slechts zal nemen wanneer daar toe in de gemeente bepaaldelijk de wens leeft, aldus zeggen de ministers in hun M. v. A. op bovenbedoeld wetsont werp. Da ministers zijn geneigd, de in het voorlopig verslag gestelde vraag of het niet wenselijk zou zijn het gewone slui tingstijostip voor bepaalde branches een uur later te stellen, in zoverre bevesti gend te beantwoorden, dat zij de moge iijkheid zouden willen openen tot het treffen van een dergelijke voorziening bij Algemene Maatregel van Bestuur; het lijkt niet wenselijk voor bepaalde branches het siuitinigstijdstip bij de wet een uur later te stellen. Zo'n algemene maatregel zal echter niet warden vast gesteld dan op verzoek van de organi saties van belanghebbenden. Tegen het oordeel van de commissie, dat sluiting gedurende een halve dag per week imperatief behoort te worden voorgeschreven, bestaat bij de ministers ernstige bedenking. In het voorontwerp was deze verplichte sluiting opgenomen. Van verschillende zijden zijn hiertegen echter grote bezwaren aangevoerd. Het systeem, dat de halvedagslui- ttog op verzoek van het bedrijfsleven wordt bepaald,' lijkt de ministers het meest doelmatig. Wanneer een branche zelf geen priis stelt op sluiting ge durende een halvp dag of zelfs een dergelijke skiit'rg voor de bedrijfs voering nadelig acht, is er geen re den haar niettemin op te leggen. Wanneer halve dag sluiting? De voor sluiting aan te wijzen tijd vakken zouden de ministers aldus wil ien regelen: Bij Algemene Maatregel van Bestuur kan het sluitingstijdvak bepaald worden op Maandagvoormid dag i Miaandagnamiddag, Dinsdagnamid dag, Woensdagnamiddag en voor bepaal de branches op Zaterdagnamiddag. Bij aoor de Kroon goed te keuren gemeen teverordening kan worden bepaald, dat de verplichting tot sluiting voor een be paalde branche n-et dan wel voor een ander tijdvak zal gelden; in het laat ste geval is echter de keuze van de raad tot bovengenoemde tijdvakken beperkt. Verdere differentiatie lijkt niet nodig en ongewenst. Het is in het belang van de industrie en de groothandel, dat al thans gedurende een bepaald gedeelte van de week in het gehele land geen winkel gesloten behoeft te zijn. Met het oordeel van de commissie, dat het wenselijk is de halvedagsluiting niet verplicht te stellen in weken waarin een algemeen christelijke feestdag of een na tionale feestdag valt, kunnen de minis ters zich verenigen. Een desbetreffende beipaling is bij nota van wijzigingen in artikel 4 opgenomen De ministers zijn voorts van mening, dat een verbod van verkoop gedurende V acantie-regeling weeg Telefoondraden werden voorts door gesneden en het plegen van inbraken stond eveneens op hun programma. De drie knapen werden echter in de kraag Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage gegrepen en door de rechtbank te 's-Gra- Inderdaad, zo zeggen de ministers ver der, was in het voorontwerp een vacan- tier'egeling opgenomen. Daartegen zijn echter belangrijke bezwaren ingebracht. Het tigt volgens de ministers, nu niet op de weg van de wetgever desondanks de mogelijkheid te openen, dat gemeen ten aan zelfstandige ondernemers, ooi; als dezen er geen prijs op stellen, slui ting van hun winkels in verband met vacantie voorschijveu. Benelux Over de winkelslu it ings we tgev ir.g heeft met de andere Beneluxlanden over leg plaats gevonaen. De gedachten over dit onderwerp lopen echter in de ver schillende landen vrij sterk, uiteen. Het. verschii in regeling van deze materie staat de verwezenlijking van de Eco nomische Unie niet in de weg. Wel is het wenselijk de winkelsluitingswet zodanig soepel te doen zijn dat onge wenste concurrentieverhoudingen in het grensgebied kunnen worden voor komen In het onderhavige ontwerp is hiermede rekening gehouden. versoheen Vrijdag de 20-jarige T. uit Delft, die bij zijn twee vrienden, met wie hij een „communistisch complot" had op gericht bekend stond onder de bijnaam ..Ruba Gorkim". Het driemanschap had de „Communistische Volksrepubliek Ne derland" gesticht, een republiek waarvan alleen zij drieën deel uitmaakten Pe ver gaderingen van het driemanschap werden gehouden in een zelfgemaakf bol. Om dit hol meer confortabei te maken stal T. van een auto-kerkhof een dek zeil en kussens. In dit hol werden da sabotagedaden beraamd die de Commu nistische Volksrepubliek Nederland" zou uitvoeren. Op de spoorbaan nabij Leidschendam werden basaltblokken en werd later een ijzeren hekwerk neerge legd met het oogmerk het spoorwegver keer te belemmeren. Deze sabotage-daden brachten gelukkig geen groot onheil te De Federatie van Omroepvereni gingen heeft besloten de Nederland se Televisie Stichting op te richten. De verschillende omroepen zullen in deze stichting vertegenwoordigd zijn. Het doel van de stichting is, de tele visie-programma's voor te bereiden en tevens andere televisie-vraagstuk ken te behandelen. Zij zal met haar activiteiten wachten tot de regering haar standpunt ten opzichte van de televisie definitief heeft bepaald. j venhage werd T. voor het „gevaar ver oorzaken voor verkeer over de spoorweg" veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de regering Voor de diefstal op het auto kerkhof veroordeelde de rechtbank hem nog tot 2 maanden gevangenisstraf en eveneens ter beschikking stelling van de regering. T. was de enige van het „driemanschap" die hoger beroep had aangetekend. De procureur-generaal, mr Zaayer. noemde de feiten zeer ernstig en vroeg bevestiging van het vonnis Inzake de diefstal op het auto-kerkhof, doch een verhoging van de gevangenisstraf tot 7 maanden voor het in gevaar brengen van het spoorwegverkeer. Voor beide feiten wenste hij de ter beschikking stelling van de regering gehandhaafd te zien. Mej mr J van Baak uit Amsterdam, de verdedigster, wees het hof in haar pleidooi erop dat haar cliënt ernstig ziek is en drong er dan ook op aan bij de bepaling van de strafmaat daarmee reke ning te houden en hem voorwaardelijk ter beschikking te stellen. Uitspraak over 14 dagen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Schilthuis, in verband met de be perking door de Belgische regering van de invoer van Nederlandse snijbloemen, heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening geantwoord, dat het juist is, dat de Belgische regering met ingang van 16 April 1951 invoer van snijbloemen uit Nederland aanzienlijk heeft beperkt. De door de Belgische re gering getroffen maatregel wordt dooi de Nederlandse regering niet ':n overeen stemming geacht met het protocol van de ministerconferentie te Luxemburg, bo vendien is zij in strijd met het Benelux- voor-unie-accoord. De minister is van mening, dat 1e voort gang der onderhandelingen in Benelux- verband ernstig zal worden vertraagd en geschaad, wanneer een der partijen reeds gemaakte afspraken negeert en in strijd daarmee handelt. Langs diplomatieke weg zijn stappen bij de Belgische regering ondernomen. Deze regering heeft zich als gevolg hier van bereid verklaard de bedoelde maat regel in te trekken in afwachting van het reeds vastgestelde ministerieel overleg over het handelsverkeer in snijbloemen. Een wervelstorm heeft gisteren de 5;)0U zielen tellende stad Olney in Texas ge teisterd en voor de helft verwoest of be schadigd. Er zijn vele doden en gewonden, maar de juiste aantallen waren heden morgen nog niet bekend. A H-' schjjnt, dat de pokkenepidemie te Tilburg tot stilstand komt. Ook Vrijdag werd geen enkel geval geconstateerd, zo dat er in drie opeenvolgende dagen geen patiënt is bijgekomen. De toestand van de vijf en twintig in verpleging zijnde natiënten is nog steeds gunstig Dr P v. Wesemael, inspecteur van de Volksge zondheid in Noord-Brabant, is niet pessi mistisch gestemd De gevreesde ziekte is vrijwel ingedamd. Dr v. Wesemael schatte het aantal ge- vaccineerden in Brabant op 500.000. Voor de TUburgse bevolking en de Til- burgse GGD had dr v. Wesemael een apart woord van lof. Naar zijn mening heerste er over het algemeen buiten de provincie een te overdreven opvatting ten aanzien van het besmettingsgevaar. Het is VMt komen te staan, dat besmet ting slechts optreedt tijdens een d:-ect contact met een pokkenpatiënt. Ook het wasgoed van een patiënt is een gevaar lijke besmettingshaard. Voor het overige moet men de voorzorgsmaatregelen niet overdrijven zoals het dichtdraaien van de ramen in de treinen bij het passeren van Tilburg. Alle maatregelen zijn in Brabant geno men en het leven moet er zijn gewone gang gaan. Men wijst ons er nog op, dat zich in Breda geen pokkengevallen heb ben voorgedaan. De Belgische regering heeft de grena- maatregel die t.a.v. Tilburg gold, uitge breide tot de gehele provincie Noord-Bra bant. Dit houdt dus in, dat bewoner* van Noord-Brabant de Belgisch-Neder landse grens niet mogen passeren zon,.er In het bezit te zijn van een geldig pok- kenbewijs Dit .pokkenbewijs moet min stens 12 dagen geleden afgegeven ayn en niet onder sjja dan drie Jann,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1