KAB-taak in omwentelingstijd Medeverantwoordelijkheid voor onderneming drukt zwaar ACTIE VAN SOBERHEID EN ZELFBEHEERSING Japans vredesverdrag toetssteen van Moskous goede wil Rusland is echter eigen stand punt glad vergeten P |v- Perzië wijst arbitrage in conflict af Vlaggetjesdag in de havens Haringvloot met de kop naar zee m Geef emigratie naar Zuid-Afrika de voorrang r Verantwoordelijkheid is anders dan alleen maar eisen stellen Pokken eisten weer een dode Maandag 21 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J P. B.O. niet enkel middel tot loonsverhoging Iu Korea aan dood ontsnapt Minister-President Drees leidt jeugdweek in iii» Militaire coördinatie in Z. O.-Azië Zó vielen de punten: J Felle kritiek op Brits-Amerik. houding Vijf Nederlanders gewond Vlaardingen speelt weer op winst Bus voor Mijnheer Zeepproducten duurder Proces om een recensie Deur staat er wijd open WEERBERICHT §I||p|gp mMmm In de strijd op Korea uitgevochten- Scheveningse spelevaart Kappers dringen aan op afschaffing fooienstelsel Johan Heesters voelt zich beledigd Optocht in IJmuiden Deelname van Nederland X>e weerverwachting tot Dinsdagavond luidt: Aanvankelijk opklaringen en weinig wind, later weer toenemende bewolking met kans op enige regen en matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht koeler dan de afgelopen nacht, morgen overdag hogere temperaturen dan vandaag. Dinsdag 22 Mei: Zon op 4.38 uur, onder 20.36 uur. Maan op 23.16 uur, onder 4.42 uur. EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT löK*:®» (Van onza correspondent) ..Men vergist zich schr07ieI^nVon?7isa(ic tnen in de K.A.B. een hlaff-organisatie ziet of haar van hlassestrijd heschMigt De K.A.B. houdt bij alles hett a flemeen Hij keerde zich fel tegen hen, die menen, dat deze alleen maar een middel tot loons verhoging zou zijn. Integendeel, zo stelde hij. Somtijds kan de nieuwe organisatie leiden tot een loonsverlaging als gevolg van de medeverantwoordelijkheid die de arbeiders zullen hebben te dragen. ook in de kringen van de K.A.B. veel mis verstand. Wellicht tengevolge van het feit, dat de leden en leiders elkaar loms uit het oog verliezen. Spr. waarschuwde de leden, dat het nier aangaat zo maar eisen te stellen. Wij moeten tegenwoordig veel te veel weten over het belang van de onderneming en over de redelijkheid der prestaties, aver de kwaliteit der pro ducten en over de beleggingen en reser veringen. Dit alles als gevolg van onze verantwoordelijkheid. Deze belangrijke woorden meende de heer De Bruyn zijn beperkt auditorium te moeten voorhou den. Een enkel woord wijdde spr- aan de belang voor ogen, al "laat zij tevens hetlonen en de prijzen-politiek. Er heerst belang der arbeiders domineren aldus j betoogde de heer A. C. de Bruyn, ver- gres van liet R;R'_K^P deP jjemelbergh Kapitein Linzel terug in Europa Zondag te Arnhem op werd gehouden. In zijn uitvoerige rede sprak de heer De Bruyn over de verantwoordelijkheid die de K-A.B. zich in deze tijd op de schouders gelegd ziet. Hij zag haar daar bij voornamelijk als een gezinsbeweging, waarbij ruim 1 millioen mensen betrok ken zijn. Hij omschreef nader de taak van de KA.B. als een drieledige. Voorop staat de godsdienstig-zedebjke taak. In dit ver band vroeg spr. zich af of de beweging maar gelaten kon toezien, dat de geloofs afval hand over hand toeneemt. In bijna twintig jaar tijds vermeerderde het aan tal godsdienstlozen met 21a pet. In 1947 ^yaren gr een half millioen kinderen be neden de 15 jaar ingeschreven als beho rende tot geen ,pn^el kerkgenootschap. Het drankverbruik is verdubbeld, even als de jeugdcriminaliteit. Wij hebben hier toch wel een taak. zo meende hij en niet alleen in kwesties van loon- en arbeids voorwaarden. Zonder nader ln te gaan op de cul turele verantwoordelijkheid van de K. A.B. in deze tijd, stapte hij over naar de sociaal-economische sector en betoogde, dat zich momenteel geruisloos een re volutie aan het voltrekken is. De ko mende jaren immers zullen de publiek De 32-jarige Nederlandse kapitein J. „De aanstormende Chinezen leken wel Linzel, "die aanvankelijk was opgegeven een lawine; wij konden ze niet tegen als gesneuveld bij de gevechten van 12 houden. ~--r w,-.vs rt £-»r-i 1 Zoals reeds aangekondigd houden de i leven eenvoudige dingen een stuk levens- gezamenlijke organisaties, verenigd in de vreugde geven en vooi de toekomst van /-i 1. no mr .2t-Knt VflTÏ Ned. Jeugd Gemeenschap, tot 26 Mei a.s. een jeugdweek onder het motto: ,.Deze tijd vraagt soberheid en zelfbeheersing". Minister-president dr W. Drees heeft deze jeugdweek 7aterdagavond met een radiotoespraak geopend jonge mensen kan het daarnevens van grote waarde zijn. als zij zich er op in stellen niet alles te doen wat zij voor het ogenblik wel zouden kunnen betalen. Zij kunnen daarmede bereiken, dat, alt zij er aan toe zijn een gezin te vormen. c^h«- -Hi- ïc n'et geliik te stellen met 'niet de armoede op hen valt. Dat zij dan armoedig leven", zo zlide dé minister on- 'niet behoeven te beginnen met scnulden de™ meer. „Het is ook niet iets, dat enkel maken, maai- dat zij zich, al is 't dan ook uit tijdelijke noodzaak moet voortvloeien sober, kunnen inrichten en op go al is het in deze tijd in Nederland drin- grondslag beginnen. gender nodig dan anders. Soberheid, goed 1 Rlcht u op het eenvoudige maar doe.- Februari te Hoengsong en die in een Nederlandse krant zijn eigen overlijdens bericht las, is, vergezeld van zes eveneens gewonde Belgische militairen en een Luxemburger, per vliegtuig te Lyneham in het Engelse graafschap Wiltshire, aan gekomen. Kapitein Lmzell, een inwoner van Wassenaar, wepd in knie en schouder gewond; hij bevond zich van het middel af in het gips en werd op een draag baar vervoerd. In een onderhoud, dat een correspon dent van Reuter met hem heeft gehad, deelde hij het volgende mede: Ook Zaterdag en Zondag breidde het aantal gevallen van pokken in Tilburg rechteiökeWel ove^e'd Kda™ V r Mnrhten dc morgen een der in het ziekenhuis ver tot stand moeten brengen Mochten pleegde patiëmen wiens toestand slnds ondernemers met in staat z|jn ha kort was vprcrg„r(! Dit js het tweede ge_ val van pokken met dodelijke afloop, dat zich sinds het uitbTekcn der ziekte, thans bijna drie weken geleden, in Tilburg realiseren, dan passen zij niet meer in deze tUd en zijn wij rijp voor social - ®atie. mie wenen geieucn» ui j.nuurg Spr. gaf toe, dat menig lid van de K-A. voordeed. De toestand van de 24 patiën- B. het °nut van de P.B.O. niet begrijpt, i ten, die nog worden verpleegd, is gunstig. Ik werd gewond en ik had ongeveer drie kwartier op de grond gelegen, toen de Chinese communisten in een massale aanval onze stelling binnendrongen. Een andere Nederlandse militair, die ernstig gewond op de grond lag, riep om hulp. Ik zag hoe Chinese soldaten hem de bajonet door de maag sitaken en hem door het hoofd schoten. Ik besloot mij dood te houden. Een Chinese soldaat kwam naar mij toe, lichtte mijn hoofd bij het haar op, opende mijn oogleden en schopte mij dit alles om te zien of ik werkelijk dood was. Vervolgens gebruikten zij mijn lichaam als dekking voor het afschieten van een machinegeweer. Ik werd later gevonden door een Nederlandse patrouille, die mij vervoerde op de deur van een huis". Kapitein Linzel wist in 1941, samen met zeven andere officieren, in een klein motorbootje naar Engeland te ontkomen. Hij werd ingedeeld bij de zg. „commando troepen" en nam deel aan de landingen door valschermtroepen te Arnhem en Nijmegen. Kapitein Linzel en de overige uit Korea teruggekeerde gewonde militairen zijn Zondagavond ondergebracht in 't R.A.F.- hotel te Wrougton (Wiltshire). Zij zullen minstens twee dagen in een R.A.F.- ziekenhuis in observatie worden ge houden. verstaan, is een levenshouding, waarbij men zich vrijwillig beperkingen oplegt. Dat wil allerminst zeggen, dat men zal moeten afzien van alles wat materieel niet direct nodig is". Spr memoreerde het Franse gezegde, dat het overtollige iets heel noodzakelijks is. Iedereen heelt be- Vla^ie^g mi. haven van Umuiden. De allegorisch.optoch, ho,.t, «'S,?.' langs de versierde schepen. Op de voorgrond de wagens van de IJ muider Reddingsbrigade. enge kring Maar ook dan kan men sober zijn. „Zo kunnen in het algemeen in het Het Amerikaanse ministerie van bui-1 Cairo met betrekking tot Japan en China, tenlandse zaken heeft in antwoord op Zij verwerpt de Russische suggestie om de op 7 Mei aan de Amerikaanse ambas- Formosa aan Peking terug te geven en sadeur te Moskou overhandigde nota in merkt op, dat de V.S. bij de onderhan- Zaterdag hebben de Amerikaanse, Brit se en Franse militaire chefs die tc Sin gapore besprekingen voerden over strate gische vraagstukken betreffende Z.O. Azië een rapport met aanbevelingen aan hun regeringen getekend. Volgens Franse bronnen in Singapore heeft generaal de Lattre de Tassigny na afloop van de besprekingen ver klaard, dat hij „op alle punten" zijn zin had gekregen. Waarnemers leiden hier uit af, dat de militaire hulp aan de Fransen in Indo-China zal worden ver groot. zake het Japanse vredesverdrag een nota gepubliceerd, die Zaterdag aan de Sovjetrussische ambassadeur Panjoesjkin in Washington is overhandigd. Terwijl de nota enerzijds het Russische voorstel tot het beleggén van een confe rentie tussen de V.$„ Engeland, de Sovjet-Unie en communistisch China ter opstelling van een vredesverdrag met Japan krachtig van de hand wijst, dringt zij er anderzijds bij de Sovjet-Unie op aan, mee te werken aan de voltooiing van het ontwerp, dat van de V-S. is uit gegaan. Inzake het Russische voorstel om Japan een beperkte strijdmacht toe te staan voor zijn eigen verdediging, onder terugtrek king van buitenlandse troepen uit het land, refereert de nota aan een verklaring van Stalin nit Maart 1939, waarin deze verklaarde, dat de enig afdoende verdedi ging tegen agressie collectieve veiligheid noodzakelijk maakt. De politiek volgens welke elk land zichzelf zon moeten verdedigen, noemde de rode maar schalk destijds „oogluikend toelaten van agressie", herinnert de nota. Verder beschuldigt de Amerikaanse nota de Russen van het inrichten van „belangenzónes" in Mandsjoerije en het onjuist aanhalen van de verklaring van delingen over het vredesverdrag niet ge steld zijn op de medewerking „van een veroordeelde agressor", waarmee commu nistisch China wordt bedoeld. Volgens de Russische opvatting voorziet de verklaring van païro in de teruggave van Formosa en de Pesca dores aan China, aldus de Amerikaanse nota. In werkelijkheid echter zou op grond van deze verklaring ook Mands joerije aan de „Chinese republiek" en wel aan het nationalistische regiem moeten worden teruggegeven. De Sov jet-Unie heeft herhaaldelijk verklaard, dat de Chinese republiek niet dezelfde is als „de Chinese volksrepubliek" van Peking. matige. Als ge een keuze moet doen. om dat ge u niet alles kunt veroorloven wat ge zoudt wensen en dat is bij bijna ieder het geval, kies dan zoveel mogelijk wat van wezenlijk belang is. De overheid kan maar een beperkte invloed uitoefenen op de keuze, die men doet en wil ook niet trachten ieders uitgaven te dirigeren. Maar als wij zien noeveel honderden mil- lioenen men meent te kunnen besteden aan genotsmiddelen van twijfelachtige waarde, als alcohol, tabak en snoep, en hoeveel beter die b.v. voor woningen zouden kunnen worden gebruikt, dan be grijpt ge, dat wij toch wel eens tot be zinning oproepen. Het motto spreekt niet alleen van soberheid maar ook van zelfbeheersing. Een veel algemener een meer omvattend begrip, dat het anoere kan insluiten- Het is een hoge eis. Het is zoveel gemakke lijker en voor een moment ook zoveel plezieriger zich te laten gaan, zich uit te leven, zich niet te druk te maken om de toekomst noch zich veel te bekommeren om anderen. Zoveel gemakkelijker dan wensen, begeerten, hartstochten in be dwang te houden en wel te rekenen met de gevolgen voor zichzelf en voor ande ren. Rekening te houden ook met het Ten aanzien van de door de Sovjet- aleeen belang. Ook wie ernstig poogt Unie opgeworpen kwestievani de demi- e zal herhaaldelijk te litarisatie van Japan verklaren de V.S., manr v,At ppn cterke dat de demilitarisatie onder de bezetting morele pijcht, een voorwaarde ook voor duurzaam geluk en voor goede verhou- van Japan tot stand gekomen is. Van de belligerenten heeft alleen de Sovjet- Unie zich niet gehouden aan de des betreffende bepaling. Verder heeft de pn Sovjet-Unie, in strijd met de capitulatie- a s ff. r„iverp waardje voorwaarden, ongeveer 200.000 Japanse nerkine. maar a.s een dingen. Soberheid en zelfbeheersing dus niet N ederlandBelgië (Zaterdagrvoetbal) 32 le klasse C: De VolewijekersDWV 01 KFCSW 2—1 Promotie naar le klas West O: DHC—EBOH 2—1 Op kasteel Beverweerd te Werkhoven iverd Zone ag iet an juweel-lustrum van de R. K. Studentenvereniging I eritas uit tree it gehouden. Ee Hongaarse dans door de Kamer van de dans, 1 erpsichore. Nadat de sjah van Perzië Zaterdag, volgens het rechtse blad „Dad", met eerste minister Mossadeq een bespreking had over het. Brits-Perzische oliegeschil, belegde Mossadeq een kabinetsvergade ring, waarin volgens „Dad" de jongste Britse nota en het Amerikaanse beroep op Perzië om met Engeland ovei een vriendschappelijke regeling te onderhan delen werden besproken. Het kabtvet be sloot. het ministerie van buitenlandse, zaken een antwoord te laten opstellen op de Zaterdag door de Britse Bezant Shep herd overhandigde nota naar welingelichte kringen te Teneran geloven de Britse regering de sjah ne~n v\c'J,ege- deeld dat Engeland onder geen beding zal instemmen met onteigening van ae Angiq. Iranian. De volgende dag. ZandaQ, verwierp het Perzische ministerie van financien intus sen. in een door de minister van finan ciën ondergetekend schrijven, het eerdei van de Anglo-Iranian uitgegane verzoek om arbitrage. Het ministerie verzoen, de maatschappij vertegenwoordigers aan te wijzen om te helpen de nationalisatie uit te voeren. De Perzische regering blykt dus nog geenszins geneigd haar koers te wijzigen. Verder op de dag verklaarde de woord voerder van de krachtens de nationall- satiewet benoemde nationalisatiecommis sie, Maki, dat Perzië niet za^ aarzelen zijn bloed te vergieten om de nationali satie te verwezenlijken. De V.S. en Engeland willen Perzië klaarblijkelijk in de armen van het com munisme drijven, aldus Maki, die er aan On 17 en 18 Mei heeft het Nederlandse detachement Verenigde Naties in de front- liin contact gehad met dc vijand, die "ware druk uitoefende op de troepen macht, waarbij ons detachement was in- ""oTrtMe gevechten werden vijf Neder- landers gewond- toevoegde, dat de productie, het raffi neren en de verkoop van de olie geneti ln handen van de Perzische regering zal worden gelegd. De Perzische minister van oorlog maakte Zondag in het parlement bekend dat de staat van beleg in Khoezistan, het voornaamste gebied van de Perzische olie-industrie, voor onbepaalde tijd is verlengd. De Britse nota en de Amerikaanse waarschuwing worden in de Perzische pers fel becommentarieerd. Zowel rechtse als linkse bladen eisen, dat Perzië niet voor intimidatie zal wijken. Onderhande lingen zijn slechts mogelijk, na de ont eigening van de oliemaatschappij. militairen niet naar huis teruggezonden. Over de bezetting van Japan wordt verklaard, dat het verdrag, dat de V.S. in overleg met andere betrokken mogendheden hebben uitgewerkt, hieraan een einde zal maken zodra het verdrag van kracht zou worden. Indien er na die tijd nog geallieerde troepen in Japan zouden zijn, aldus de nota, zouden zij er niet als bezettingstroepen zijn, maar in gevolge „een zodanige collectieve veilig heidsovereenkomst als Japan vrijwillig zou kunnen aangaan". Een dergelijke regeling zou geen offensieve bedreiging inhouden. perking. maar als een zuivere, waarmgc levenshouding, die aan u zelf en aan uw medemensen ten goede zal komen en die u des te beter open zal doen staan voor de wezenlijke levenswaarden". 11 (Van onze verslaggever) Als hete lucht, die vibreert boven ver hit asfalt, zo trilden Zaterdagmiddag de honderden vlaggetjes boven de teer- Zwarte VIaardingse haringvloot, die te pronk lag in de Wïlhelminahaven. De oude vissers monsterden al vroeg met kenners blikken de Voorwaarts en de Vooruit, de Voorlichter en de Vooruitgang, de Oranje Nassau en de Prinses Juliana en wat er verder aan opgetuigde trots lag te bewonderen. Vit de verre omtrek van Neerlands derde zeehaven waren zij ge komen, die maar nauwelijks kunnen wachten op de eerste Hollandse nieuwe en die de vloot liever vandaag dan mor gen zien uitvaren. Zij zullen geduld moeten hebben, want eerst morgen varen de eerste 19 loggers de Nieuwe Waterweg af op zoek naar de goede gronden. Onder hen is ook de Of sint! ibadnnom de olievelden waarvan thans zo'n felle strijd wordt Vlaardingen 61, Jo, van de rederij C. v. Toor Hzn onder schipper J. Rog, de man, die het vorig jaar de best verzorgde haring binnenbracht. Tussen de twee masten voert hij de wimpel, die aan dit feit herinnert. En hij heeft er zijn zinnen op gezet om ook in de komende teelt de wimpel voor de best verzorgde Neder landse haring binnen te halen. Die is hem meer waard, dan de eer de eerste Hol landse nieuwe aan land te hebben gezet. Daar loopt de Jo trouwens niet hard ge noeg voor. Wie op jagers met winstkan sen wil letten, moet een naam als de VI. 40, de Theresia, onthouden. Niet, dat Zaterdagmiddag al uitgemaakt was, wie er zullen gaan jagen, zo gauw de eerste goede vangst binnen is. Dat gebeurt pas op zee, na overleg-tussen de schippers onderling. Houdt die Theresia toch maar in de gaten. Geen schipper en geen reder is bang dat de eerste nieuwe niet snel genoeg van de hand zal gaan en niemand heeft anders dan met vreugde gelezen, dat er weer een partij ingezouten haring van de vorige teelt naar het buitenland is ver kocht, De prijzen zijn ernaar, maar weg is weg. Burgemeester Heusdens van Vlaardingen mocht dan in zijn toespraak nog eens met nadrük constateren, dat de visserij een der pijlers van de Vlaarding- se welvaart is, de „eeuwige" vlam echter van het Caltex-complex aan de overkant van de rivier, de massale woningbouw in de polders, zijn duidelijke tekenen, dat de industrie bezig is de Vlaardingse visserij van onmisbare krachten te beroven. Het grote percentage Katwijkers, dat nu al op de Vlaardingse vloot vaart, is een bewijs temeer, dat de economische ontwikkeling bezig is de oude visserij een moeilijke tijd te bezorgen, wat de bemanning van de vloot betreft. Was het daarom, dat de zeegod Neptu- nus na lang aarzelen de equator en zijn tropische domeinen tijdelijk vaarwel had gezegd om voor de eerste maal eigenhan dig een paar afhoudertjes te komen do pen? En nog onheilspellender: is de be langstelling van de jeugd voor de haring visserij op dezelfde wijze scherts, als deze plechtigheid met de teerpotten-zeelui, die in werkelijkheid zee-verkenners waren? Dc oude garde kon het niet begrijpen. Die had herinneringen aan de vele teel ten, toen er minder werk van de Vlagge tjesdagen gemaakt werden, maar er meer Vlaardingers bij de eigenlijke vangst en verwerking betrokken waren. Toen het visserij-monument er nog niet was, waar voor die oude garde nu een grote krans legde, maar toen in de gezinnen zelf de sporen van het leed. veelvuldiger en dui delijker waren. De blinde Jacob van Roon stond met Van de Windt stram voor het gedenkteken en hij wist, dat het geen volkstoneel-romantiek was, als er maats bleven zonder dat je later kon navertel len wat er gebeurd was, omdat je moeite genoeg had zelf behouden terug te ko men. Ze werden nu herdacht in deze geladen stilte, waarin de pijpers „Een vaste burcht is onze God" bliezen, terwijl de roffel een treurmars sloeg op de trom. En "toch heeft Vlaardingen opnieuw óp winst gespeeld in de visserij. Tegen het décor van een kolossaal oprijzend koel huis, dat in Juni klaar moet zijn, speelden zich de plechtigheden van de wimpel hij sing en de redevoeringen af. Hoe kan het anders, als men drie jaar achtereen hofleverancier was in Soestdijk voor de Koninginneharing? Een koelhuis, dat niets schijnt te weten van een lang zaam wegebbende visserij-activiteit; dat integendeel nieuwe beloften doet van economische mogelijkheden en evenwich tiger prijsvorming. Vlaardingen blijft ge loven in de visserij. Het was maar een heel kalm zeetje, waarop Zaterdagmiddag een dertigtal loggers van de Scheveningse vissersvloot de jaarlijkse spelevaart maakte. Zo kalm zelfs, dat de vele honderden gasten, die deze gelegenheid te baat namen om het vissersleven van dichtbij mee te maken, er maar een heel romantische kant van te zien kregen. Nog zelden is er zo mooi weer geweest tijdens de vlootparade van de Scheveningse haringvloot en nog meer zelden waren er zoveel buitenlanders, Engelsen, Amerikanen, Fransen, Zwitsers en Belgen, die de route van ruim twee uur meevoeren. Aan de haven was de belangstelling na de thuiskomst van de vloot groot ge worden en vooral aan het strand was het zeer druk. Daar kwamen niet alleen de Scheveningers en Hagenaars, maar ook meer Afschaffing van het fooienstelsel in het kappersbedrijf was een van de belang rijkste vraagstukken, welke aan de orde kwamen op het tweejaarlijkse congres van de Ned. R.K. Bond van Kapperspersoneel gisteren te Arnhem gehouden. Reeds eerder hebben Rijksbemiddelaars hun medewerking aan de afschaffing van dit stelsel moeten onthouden,, doch de kappers zijn zich thans wel bewust, dat een nivel lering, die ten nadele van de hoogst be taalden zal werken, onontkoombaar is. Op dit congres werd bovendien mee gedeeld, dat spoedig nieuwe maximum tarieven voor het kappersbedrijf te wach ten zijn, welke misschien iets lager zullen liggen dan de thans geldende. De voorzitter van de bond, de heer M. N. Franken betoogde, dat dit voorkomen had kunnen worden, indien de bedienden bij het vaststellen van de laatste tarieven waren gehoord. Voorts deelde de voorzit ter mee, dat het kapperspersoneel in het algemeen, ongeveer 10 pet. heeft moeten bijdragen aan de consumptie-beperking ten gevolge van het feit, dat wel de basis- lonen met 5 pet. zijn verhoogd, doch de fooien achteruit zijn gegaan. De leden spraken zich principieel uit ten gunste van medewerking aan de uit voering van de P.B.O. voor het kappers bedrijf. De huidige secretaris werd tot voorzitter gekozen, daar de heer Franken na zes jaar de bond te hebben geleid, overgaat naar Herwonnen Levenskracht. De Nederlandse zeepfabrikanten zien zich gedwongen de prijzen van enkele van hun producten met ingang van he den, 21 Mei, te verhogen, zo wordt ons namens de Ver. van Ned. Zeepfabrikan ten medegedeeld. Verschillende chemica liën zijn de laatste tijd in prijs gestegen. Voorts heeft het bedrijfschap voor mar garine, vetten en oliën tweemaal de hef fingen op oliën, vetten en vetzuren ver hoogd, waardoor de grondstoffen voor de zeepfabricage belangrijk duurder zijn ge worden. Bij de vaststelling van de prij zen hebben de fabrikanten de nieuwe richtlijnen van de regering inzake de winstmarges voor kruidenierswaren ge volgd, zodat de marges voor de detail listen verbeterd zijn. Dat prijsstijging zich niet sterker doet gelden is te danken aan de verhoging van de glycerine-prijzen. De glycerine is een belangrijk bijproduct bij de fabricage van zeepartikelen. De grotere opbrengst van de glycerine heeft compenserend ge werkt bij de prijsstijging van enkele der zeepproducten. De tijdens de oorlog aan de UFA werkende Nederlandse filmspeler en zanger Johan Heesters heeft via zijn in Amsterdam woonachtige broer op dracht gegeven aan zijn advocaat mr R. D. van den Biggelaar in Amsterdam ge rechtelijke maatregelen te treffen tegen de dagbladen de Tijd en de Volkskrant. Johan Heesters acht zich beledigd door recensies, die Zaterdag j.l. in deze bladen zijn verschenen over de verleden jaar in Duitsland vervaardigde film, die deze week in het City-theater te Am sterdam wordt vertoond. Hij meent zich te moeten verweren tegen deze recensies waarin critiek wordt uitgeoefend op Johan Heesters in verband met diens werkzaamheden in Duitsland tijdens het bewind van Hitier. (Van onze Amsterdamse redacteur) Honderdvijftig laar nadat Van Riebeek de Zuidafrikaanse kolonie had gesticht, ondernam Hogendorp een poging om voor Nederlanders een bestaanszekerheid te verschaffen in Zuid-Afrika. Hij is daar toen niet in geslaagd. Nu, weer honderd- vijftig jaar later, staat de deur van Zuid- Afrika weer open. Zelfs van onze armoe- ÖS dm andere j'areri kijken TZfüZ ZZ naar iets nieuws: op klaarlichte dag werd op het strand Japans vuurwerk ontstoken, 's Avonds vormde een openlucht-film voorstelling op het strand het besluit van het feest. Dezelfde zon en hetzelfde zoele land- windje als in Scheveningen hebben ook in IJmuiden flink meegeholpen de jaar lijkse vlaggetjesdag te doen slagen. Een lange optocht: sportverenigingen, praal wagens met de haringvisserij als onder werp en diverse muziekcorpsen trokken langs de haven, waar een kleine veertig gepavoiseerde Katwijkse loggers te pronk lagen. Vooral de Katwijk 51 stond in de belangstelling. Dit schip heeft ver leden jaar de best verzorgde vis van de Katwijkse vloot binnengebracht, en ver overde de bedrijfswimpel. Drs Van Dijk, directeur van het bedrijfschap voor vis serijproducten en burgemeester mr Kwint hielden van de kajuit van het schip af toespraken. Voor de jager, die de eerste Hollandse nieuwe in de IJmuider haven binnen brengt, ligt de zilveren gemeentelijke leg penning van Velsen klaar. Het gemeente bestuur heeft die uitgeloofd. Na twee wereldoorlogen heeft de Unie van Zuid-Afrika ingezien, dat zij naar een onafhankelijkheid moet streven. Dit wil niet zeggen, dat de economische be trekkingen met W -Europa worden be ëindigd. Op den duur zullen de handeis- verhoudingen niet behoeven te worden verstoord. Doch door kapitaalexport, emi- de moeten wij geld afzonderen en onze gratie van ondernemingen en mensenen door een verhoogde export kan Neder land meewerken aan de industriële ont wikkeling van dit land. Tot nog toe is Nederland hierin te kort geschoten, omdat men het niet nodig oor deelde de Zuidafrikaanse markt te ver overen. Offertes, die hier werden ge vraagd, zijn nauwelijks beantwoord. Maar nu de verhoudingen in Azië een grote wijziging hebben ondergaan, zal men zich toch moeten omschakelen. Men moet aan de toekomst denken en in dit aan Neder land zo nauw verbonden gewest, ligt een goede toekomst. Daarom pleitte de heer v. d. Mandele om de emigratie naar Z -Afrika van over heidswege de voorran? te laten verkrij gen De regering van de Unie stelt de banden met het moederland op hoge prijs. Als straks in Pretoria en hier in Culem- borg de Van Rieeheekfeesten gevierd zul len worden, dan moeien wij niet alleen maar aan partijen aenken, maar dan moe ten de Nederlanders door de deur, die nu wijd openstaat, naar binnen treden om daar in hun nieuwe vaderland mee tc werken aan de industrialisatie en om met de oude ondernemersgeest een nieuw afzetgebied te bouwen voor d« Neder landse producten- stnren om een basis te leggen voor een nieuwe toekomst. In een warm pleidooi voor emigratie daarheen heeft de heel K. P. v. d. Man- dele Zaterdagmiddag in Amsterdam tij dens de jaarvergadering van de Neder- lands-Zuidafrikaansche Vereeniging, ge wezen op de mogelijkheden die er juist voor de Nederlanders liggen in Z.-Afrika. het land. dat hij als hoofd van een eco nomische missie onlangs heeft bezocht De Unie maakt een proces van industria lisatie door. De eenzijdige economie, waarbij slechts de export van „non essen tials". zoals wijn (sherry), goud en dia manten plaats vond tegen import van bloembollen e. d„ is verlaten. Er is een textielindustrie opgebouwd. De wol kan in het land zelf nu gewassen, gesponnen en geweven worden Leer wordt er ook bewerkt. Er zijn goede confectie- en schoenfabrieken gebouwd- Maar het meest was de heer v. d. Man dele onder de indruk geweest van de door v. d. Bijl gestichte staalindustrie. Deze werkt voornamelijk met Nederlandse krachen en er is nog plaats voor een paar ho&derd vaklui

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1