West-Europa moet sterk zijn BESTE WAARBORG VOOR DE WERELDVREDE GERMANJE'S PLAATS IN DE WERELD Morrison nam Duitse bezorgd heid weg Pokken en inenting Kostprijs van Sumatra-tabak zal stijgen Kansen voor onze jonge boeren Polders a«n de Nickerie in Suriname F "'«bonden duurder in April Reserve-plan voor de wol prijzen Malta-aardappelen, olie, haring, Sjek en duurder leven Vacantie op een drijvend ziekenhuis Dinsdag 22 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bradley over een actie van Tsjang-Kai-Sjek Vestdijk ontving P. C. Hooftprijs Spaanse „wandelaars gearresteerd Sovjets houden vlieg tuig van ambassadeur Kirk vast Twee militairen overleden Met het pokkenbriefje naar het voetbalveld Koningin Juliana tot de Amerikaanse vrouwen Ombrelle*' in de lucht Staatssecretaris met actetas vol plannen Door verlaging subsidies en verhoging van de kolenprijzen Plaatsvervangers weer een stap verder Perzië wijst Amerik. interventie af WEERBERICHT Een sterk Europa onze beste kans PSEUDO-VOGELPEST IN APRIL Aan encephalitis na vaccinatie Vijf patiënten in Tühurg genezen BIJ NOG VERDERE STIJGING BAKENS VERZETTEN Nederlandse jonge boeren Olie en Venezuela OVERIJSSELSE ZIEKEN MAKEN WATER-TRIP VISIE OP TELEVISIE Eensgezinde vaststelling van- onenigheid NIEUW MODEL PASPOORT Engeland en Dominions vormen fonds van 66 miliioen COURANT De weerverwaehting geldig van heden- tot mor genavond luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwegend matige Zuid-Weatelt)ke tot Zuidelijke wind. Over het algemeen let» hogere temperaturen. Woensdag 23 Mei: Zon op 4J6 uur, onder 3037 uur. Maan op 0.00 uur, onder 3.40 uur. Maandag zette generaal Omar Biadlej, voorzitter van de commissie van c der Amerikaanse generale staven te Washington zijn getuigenis voor de Ver enigde Senaatscommissies voort. Zijn verklaringen bevatten grotendeels een bevestiging van Truman s standpunt- Hij steunde diens streven om de strijd tot Korea te beperken cn vervolgde met te zeqqen, dat een van de reaenen waar om dé hoogste Amerikaanse militaire leiders hun goedkeuring hechtten aan het ontslaan van generaal Mac Arthur deze was dat uit de openbare verklaringen van de geallieerde opperbevelhebber bleek, dat hÜ 9een geestdrift kon opbren gen voor de beslissing om te po gen de strijd tot Korea te beperken, hetgeen het moeilijk voor MacArthur zou maken de hem verstrekte richtlijnen uit te voeren". Bradley zeide verder: „De voormalige Amerikaanse opperbevelheboer in het ge bied van de Stille Oceaan heeft zelf het initiatief genomen tot het in het open baar doen van een voorstel aan de be velhebber-te-velde der Chinese commu- nistische strijdkrachten voor een wapen- stilstand, hoewel hij wist dat president Truman overwoog een dergelijk aanbod van de Amerikaanse regering te doen uitgaan. De chefs der Amerikaanse gene rale staven waren vroeger en zijn ook thans van mening, dat de militaire leiders zich moeten voegen naar het inzicht van de regering". Overigens meende Bradley, dat MacArthur zich niet aan insubordi natie heeft schuldig gemaakt. Senator Walter George verklaarde, niet in te zien „waarom generalissimus Tsjiang Kai-Sjek niet kan worden toe gestaan zijn troepen op Formosa te ge bruiken voor operaties tegen het Chi nese vasteland". Hierop antwoordde generaal Bradley: ,.M.i. is hiertegen, van militair stand punt uit gezien, geen bezwaar, mits dergelijke operaties door Chinese na tionalistische strijdkrachten er niet toe zouden leiden, dat wijzelf erin zouden worden betrokken. De Chinese nationa listen mogen bij dergelijke operaties Onder het licht van 54 kaarsen in zodanige verliezen echter niet lijden, dat hierdoor hun vermogen om For mosa tegen een invasie der communis ten te verdedigen in gevaar zou wor den gebracht" Over de status van het eiland B or- naosa bestond volgens Bradley geen verschil van mening tussen de regering en MacArthur. Het moet in ieder geval in Westers gezinde handen blijven. Gevraagd naar de strategische waarde der Westeuropese bondgenoten, wees Bradley op de hoge industriële capaciteit, die, eenmaal in handen van de Russen, de communisten in staat zou stellen ook buiten West-Europa oorlog te voeren. „Bovendien, so vervolgde Bradley, zijn de West-Europeanen, indien wij ze aan onze zijde kunnen houden en hun verde digingsstelsel tot ontwikkeling wordt ge bracht, zeer bekwame bondgenoten. ML bestaat een van onze beste kansen om een oorlog te vermijden en een einde te ma ken aan de huidige spanning hierin, dat wij West-Europa zo sterk maken, dat elk land ter wereld er zich wel voor zal wachten het aan te vallen." Bradley zeidedat indien de V.S. hun Europese bondgenoten zouden verliezen, zij ook niet meer zouden kunnen beschik ken over de olievelden in het Midden- Oosten, van waaruit wij thans een ge deelte van onze olie-producten betrek ken. Dit zou een zeer ernstige slag voor ons zijn. Ook zouden de V.S. dan geen gebruik kunnen maken van bepaalde bases, die in een oorlog met de Sovjet-Unie voor ons van zeer groot belang zouden zijn. Dit verlies zou van grote nadelige invloed zijn op ons vermogen om in oorlogstijd het Russische industriële productie vermogen en de Russische oorlogsmachine te vernietigen Indien de Amerikaanse luchtmacht uitsluitend van bases in de V.S. gebruik zou kunnen maken, zou dit een sterke vermindering van haar opera tieterrein en daardoor van haar slag kracht betekenen". Generaal Bradley zeide te verwach ten, dat de „door de Sovjet-Unie in de gehele wereld teweeg gebrachte span ning nog geruime tijd zal voortduren", hieraan toevoegend: „het schijnt dat wij niet <Je middelen bezitten om onver wijld een e,inde aan deze toestand te maken". Blijkens een opgave in de Staatscou rant van Maandag zijn in de maand April jij de pluimveestapels van negen eigena ren gevallen van pseudo-vogelpest gecon stateerd. waarvan in Barneveld vier. Oost- zaan twee. Broek in Waterland. Haarlem mermeer en Rijswijk CZ.-H.) elk een. Minister Morrison Is er in geslaagd de in Bonn bestaande bezorgdheid omtrent de bindingen, die Groot-Brittannië op het Europese continent wenst aan te gaan. weg te nemen, zo heeft dr Adenauer heden verklaard Minister Morrison heeft gisteravond zfln nezoek afgesloten en zal hedenochtend weer uit Bonn vertrekken, op weg naar Wenen Volgens de West- duitse bondskanselier hebben de bespre- koperen kandelaars' en "lichtkronen," heeft kingen in de meeste aangesneden punten de- staatssecretaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr Cals. sf-storavond in de ridderzaal van het Muiderslot de P. C Hooftprjjs uitgereikt aan Stmo-, Vestdijk voor diens roman „De vuuraanbidders". Deze vier jaar geleden ter gelegenheid van de 300e sterfdag van Hooft ingestelde staatsprijs voor letterkunde werd thans voor de eerste maal uitgereikt in het oude Muiderslot, waarin Hooft bijna 40 laar f^osieer van ue heeft geleefd en gewerkt. De jury die het i bei<3e ministers van buitenlandse zaken advies heeft uitgebracht, betond uit "Ij Victor E v. Vriesland (voorzitter), mevr. E v. Lokhorst Jos Panhuysen, mevr. E. Zernicke. mr H. de la Fontaine Verweij en de heer H. Michaël (secr.). heeft de overtuiging geuit, dat de rege- ring van Bonn op rume schaal actie ,zoi> moeten voeren tegen de vijanden der democratie. Volgens officieuze berichten heeft de tot eenheid van inzicht geleid Tot con- j Spaanse regering Maandag een twaalftal crete resultaten is men evenwel, naar in personen gearresteerd, die trachtten voor de omgeving van Adenaue, verluidt, niet Dinsdag in Madrid een „wandel-naar-je- gekomen Zulks lag ook niet in de ijn werk" demonstratie te organiseren Bij de en in het karakter der verwachtingen van het bezoek In deze omstandigheden wordt aan Duitse zijde de aard an het bezoek voor. namelijk gezoent ir het feit dat de atmosfeer van de besprekingen tussen de Met een Dakota van de Ned. lucht strijdkrachten arriveerde gisteravond op het vliegveld Valkenburg kapitein J, Linsel uit Korea. Zijn overgeluk kige vrouw kwam de aanvankelijk doodgewaande, die thans nog niet van zijn verwondingen is hersteld, verwelkomen. de ontwikkeling naar een verhouding van „partnership" duidedjk heeft gedemon streerd- Kanselier Adenauei zocht, naar hij in «en persconferentie meedeelde, de waarde van het bezoek vooral in het feit, dat thans een direct contact tussen de regeringen is gelegd en dat men niet langs de omweg van de Hoge Commis sie is gegaan Ministei Morrison heeft er in zijn ver klaringen voor de pers overigens op gewezen, dat het nog enige tijd zou moeten duren ooreleer de Duitse se* lijkheid en souvereiniteit hersteld zul len zijn. De eerste uitwisseling van gedachten tuisen de Duitsers en de Westelijke ge allieerden over de vervanging van het herettingfstatuut door een bezettingsver- dra« ic nog pas begonnen en de toekom- stice status van Duitsland als gelijkge rechtigd land. met bezetting en zonder formeel vredesverdrag levert Ingewikkel. de problemen. In dit stadium kon Morrl- son over &s oplossing daarvan nog mets ZeHee,nheef, hier zeer de aandacht getrok ken. dat Morrison reeds, voordat hi.i gis teren drie uur lang met dr confereerde, vt.->r de pers opmerkingen maakte, die. zo zegt men. van wetn g grip voor de houding van zijn uuiise politieke geestverwant getuigde Morn son's opmerking, dat de oppositie con structief en poiitief in haar argumenten moest zijn is. naar in sociaal-democrati sche kring verluidt ook door dr Schu macher opgevat als aan zijn persoonlijk adres te zijn gericht. Overigens heeft Morrison het in Sijn openlijke verklaiinger duidelijk gemaakt, dat hij zijn bezorgdheid over de nationaal- socialistische stromingen in Nedersaksen tijdens dit bezoek niet verloren heeft. Hij organisatoren van deze gezonde bezigheid zat de bedoeling voor, de vervoersdiensten en winkels en amusementsbedrijven te boycotten. Kettingbrieven, van linkse zowel als van reohtse groeperingen afkomstig, doen ai drie weiken in de Spaanse hoofdstad de ronde. Zij dringen aan op een „zwijgend protest" zonder demonstraties. Iedereen zou stipt op tijd op zijn werk moeten zijn. aldus deze brieven, maar niemand moet gebruik maken van openbare vervoer middelen. behalve ouderen en zieken. De toestand is echter nogal verward, aangezien ook aanhangers van Franco kettingbrieven hebben laten circuleren. Gedurende de afgelopen week heeft de politie in de Baskische provincies negen stakingsleiders en in Barcelona vijftien „anarchisten" gearresteerd. -i- Mevrouw <TAilly en de heer Van Bodegraven waren de eersten, die gisteren op de Haak-In-bazar te Amsterdam inkopen deden. De Amerikaanse ambassade te Moskou maakt bekend, dat ambassadeur admiraal Alan Kirk zijn bezoek aan West-Europa heeft móeten uitstellen, omdat het speciale vliegtuig van de ambassadeur niet uit Berlijn te Moskou is aangekomen. Kirk zou Maandag voor een „persoon lijke zakenreis" vertrokken zijn. Een be zoek aan Den Haag stond onder meer op zijn programma. Een Amerikaanse woordvoerder te Ber lijn heeft verklaard, dat de Sovjet-autori teiten liet vertrek van het vliegtuig, dat Alan Kirk naar het Westen zou brengen, vertraagd hebben. Hi) zeide te menen, dat mogelijk de Poolse autoriteiten zulks ver zocht hebben. Het toestel zou n.l. over Pools gebied vliegen. De vereiste vergunningen zijn nog niet in orde en het vliegtuig, een C-54, wacht r.og steeds op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn. Het was Zaterdag reeds startklaar gemaakt. Twee Nederlandse militairen zijn het slachtoffer geworden van de voorzorgs maatregelen tegen de pokken. Verleden week overleed namelijk in het militaire hosoitaal te Arnhem de militair K H 8 uit Zevenaar aan encephalitis (hersenont steking) Gisteren is hij te Zevenaar mei militaire eer begraven. Het tweede slachtoffer van dezelfde ziekte was de 19-jartge G de B. uit Steen- wijk, die te Haarlem in garnizoen lag Hij stierf Zondag in het militaire hospi taal aan de Springweg in Utrecht. S. was op 4 Mei, do B. op 6 Mei tegen pokken ingeënt. Voor beiden was dit de eerste maal. daar zij als kind niet wa ren gevaccineerd. Deze betreurenswaardige sterfgevallen stellen eens te meer het belang in het licht van inenting beneden de twee ja ren, omdat men nimmer tevoren kan weten, welke omstandigheden later eer inenting nog eens noodzakelijk kunnen maken Zo wordt deze b.v ook geëist van personen, die willen emigreren en naar wij vernemen zijn er ook onder aspiram- emigranten reeds slachtoffers van euce- phalitis na vaccinatie gevallen. Beneden de twee jaar mag het gevaar voor deze ziekte practisch als uitgestoten worden geacht, terwijl zij op latere leef tijd 'na herinenting evenmin optreedt; Gisteren was het de zesde achtereenvol gende dag, dat in Tilbnrg geen nieuw ge val van pokken werd geconstateerd. In tegendeel. Vijf patiënten werden als ge nezen uit het ziekenhuis ontslagen. Er worden thans nog 19 personen verpleegd Het aantal personen, dat zich nog in quarantaine bevindt, bedraagt thans 38. Van de zijde der hoofdinspectie voor de volksgezondheid vernemen wij. dat er geen enkel bezwaar tegen bestaat, dat niet-ingezetenen van Tilburg de wedstrij den om het landskampioenschap, die te Tilburg door Willem II worden gespeeld, bijwonen. Als voorwaarde wordt evenwei gesteld, dat deze bezoekers, evenals de inwoners van Tilburg, die de wedstrijden .willen bijwonen, in het bezit dienen te zijn van een geldig vaccinatiebewijs Bij het betreden van het terrein moeten, alle bezoekers dus behalve hun entreebewijs een pokkenbriefje tonen. Heeft men dit laatste niet in zijn bezit, dan wordt de toegang tot het terrein geweigerd Een en ander houdt dus in, dat gevaccineerde supporters zowel de uit- als thuiswedstrij den van hun club kunnen bijwonen. Koningin Juliana heeft in een bood schap aan de conferentie van de „General federation of womans clubs", te Houston in Texas er op aangedrongen, dat men voort zal gaan te streven naar de vrede en het welzijn der mensheid. De enige dienst, welke de moeite waard is, aldus de Koningin, bestaat er in zich zelf te vergeten in de dienst aan anderen Vrouwen waren door haar inzicht en intuitie in het bijzonder geschikt om een dergelijk werk te verrichten. De boodschap is overgebracht door middel van een magnetische band. Van Woensdag 23 Mei tot Zaterdag 26 Mei rallen, zoals reeds gemeld, de West- Europese luchtstrijdkrachten ook gedeelte lijk boven Nederland, een gezamenlijke oefening houden, „Ombrelle" genaamd. In totaal ongeveer 400 vliegtuigen zullen aan deze oefening deelnemen, verdeeld over Nederlandse. Deense. Amerikaanse. Engelse, Belgische en Franse eenheden. In Nederland zullen de volgende eenhe den worden gestationneerd: 3 squadrons Vampire straaljagers van de RAF op Soesterberg, twee squadrons Vampires van de RAF op Volkel, twee Nederlandse squa drons Meteors en een Deens squadron Meteors op Gilze-Rijen en voorts een squadron Belgische nachtjagers Mosquito's op Twenthe. Het hoofddoel van Ombrelle is de tac tische luchtmachten uit de West-Duitse be zettingszones te oefenen in het voeren van de luchtverdediging. Tevens zal de weder zijdse steun en samenwerking tussen dezt tactische luchtmachten en de nationale luchtverdediging worden beoefend, spe ciaal voor wat betreft de uitwisseling van geïdentificeerde informatie en het over geven van vliegtuigen in de lucht van dt ene sector ir de andere. Voorts zal het W -Europese communi catiesysteem en speciaal het telefoonlijn- systeem op zjjn juiste waarde worden ge toetst. Een van de grootste problemen, die ter Sumatra's Oostkust de aandacht behoe ven, speciaal wat de tabakscultures betreft, vormt de onwettige grond-occu patie, aldus zeide de heer M. G. van den Arend, de directeur van de Tabak Mij Arendsburg, die voor een kort periodiek bezoek in Medan vertoefde. „Naar zijn mening heeft dit verschijn sel ontstellende vormen aangenomen, waardoor het plantschema totaal in de war dreigt te lopen. De autoriteiten te Djakarta zijn bij herhaling ingelicht over Door het CBS zfln prfls indezcflfers van hel gczinsverbrulh op basis 1949 10n samengesteld per 18 April 1951. In vergelijking met het per J April us--nt ijds berekende indexcijfer vvaat*- In de recente verlaging van de subsidies "D levensmiddelen en de verhoging van de kolonnrijzen reeds waren verrekend en dat tot basis heefl gediend voor de Jong ste loononderhandelingen is het totale index„ur„r sindsdien met 1 putst gestegen, nl. van l»i op m In rergetiiking mcf hpj indexcijfer per Ij Maart bedraagt de stijging 5 punten. Hiervan kunnen 4 punten verklaard worden door de stijging, die heeft plaats gevonden tussen 15 Maart en 1 April. Deze stijging met 4 punten is in de eerste plaats toe te schrijver aan de genoemde verlaging vaD subsidies op levensmid- delen en de verhogtrg van de kolen- oriizen Daartoe heeft eveneens bijaedra- «en de stiisina van ie uitgaven voor de loonbelasting na de recente loonsver- Totgde verhoging met deze 4 punten heeft voorts een aantal prijsstijgingen bij. gedragen, die zich ten dele hebben voort- gezet tussen 1 April en 15 Apt tl. lot deze 'togörie moeten in de «medlngemidcleta- dor worden gerekend de prijsstijgingen van groenten, aardappelen, vlees en rund- vet. de prijs van eieren daalde. Ten aanzien van de overige groepen, zetten de prijsstijgingen van kleding, schoenen en schoenreparaties zich voort als gevolg van de doorwerking van de stijging der grondstoffenprjjzen Het in dexcijfer voor de groep reiniging steeg door prijsverhoginger van huishoudzeep en zeeppoeder, terwijl het indexcijfer voor woninginrichting en huisraad steeg als gevolg van de prijsstijgingen van dekens, meubelen, tapijten, huishoudelijk linnen goed en metalen keukengerei. Interim-prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik volgens huishoudrekenin- gen 1949 van gezinnel met bruto week loon van f 59- 60 per week en een ge middelde gezinsgrootte van 4 (basis 1949 - 100). 1951 15 15 15 Jan Feb. Mrt 113 115 117 Voedingsmiddelen 113 112 113 128 137 143 Schoeisel 127 137 141 Reiniging 102 108 107 Wonlnginr. e.n huisraad 122 127 133 Qvergroepen lad. huur 107 108 109 U» 113 «3 Met een acte-tas vol plannen Is de heer bOtzen. staatssecretaris van Minuor op bchtnhol teruggekeerd van zijn - wegens de kabinetscrisis uitgestelde bezoek aan de West Met de heer Jonckers hoofd van de afdeli-g Suriname en Ned An tillen van het ministerie beeft hii gedu rende een viertal weken boofdzakeliik Suriname bezocht en daar besorekingen gevoerd met de landsregering Het hoofd doel van zün missie, die niteraard finan- cieel-econjmisch was waren echter de bezoeken aan versphille-ade projecten Bij de besprekingen aldaar heeft de heer GStzen uiteengezet, wat destijds de be doeling was geweest van het vormen van het welvaartfonds van 45 miliioen gulden, waarvan elk laaf 8 miliioen op de begro ting wordt gezet. Hiervoor waren ver schillende plannen geprojecteerd, die echter moesten worden Ingekrompen ten gevolge van de devaluatie van de gulden. Bij zijn aankomst op Schiphol vertelde de staatssecretaris over zijn reiservarin gen. Voor jonge boeren, voor wie er In Ne derland geen plaats meer is ligt tn riname een kans zo zeide hij Aan de Nickerie wil men een drietal polders maken met een gezamenlijke grootte van 17000 ha. Er komen daar bedrijven van 80 ha. voor de mechanische land bouw. In de „Prins Bernhard polder" worden thans proeven genomen met het verbouwen van rijst In deze omgeving voert men ook polderplannen uit ten behoeve van de kleine landbouwers. Daarnaast is er nog een groot plan het zg. Lelydorpplan. Hier is reeds een groot stuk land ontgonnen Het is de bedoeling, dat dit land opgedeeld tn stukken van 8 ha. ter beschikking komt van kleine boeren voor het verbouwen van rijst, mais sojabonen en andere éénjarige plan ten Dat Is dan voor de Creolen de Hin- i dostanen en de Javanen Doch dit levert ook weer enkele moeilijkheden op De Pfil Javanen voelen niet veel voor 8 ha dat 122 is hun veel te groot. Voor sommigen is l22 de helft van deze oppervlakte nog te veel! 14« De Hindostanen zijn heel wat vlijtiger. maar bij de Creolen is er over het alge- Uajmeen niet vee! neiging om in de land- 1381 bouw te gaan. Dat doet hen nog te veel 113 j denken aan de tijd van de slavernij. Zij 113 I werken liever in d« Industrie Voor de de zeer ernstige kwestie en wij hebben bij hen veel begrip ondervonden, doch doeltreffende maatregelen zijn tot nu toe uitgebleven en er is toch zulk een haast bij. Als een probleem op lange termijn zag de heer Van den Arend de pensioenrege ling voor de arbeiders Dit onderwerp is momenteel in studie bij de O.I.B. „Maar laat men beseffen, dat een pen sioenregeling, die bevrediging schenkt, pas mogelijk zal zijn wanneer de onder nemingen economisch geëxploiteerd kun nen worden. Van noodlijdende bedrijven zal het slecht veren plukken zijn". Gevraagd naar de vooruitzichten van de oogst 1951 verklaarde de heer v. d. Arend dat de staking in het begin van dit jaar in zo verre schade heeft aange richt. dat het oorspronkelijke plantplan niet kon worden uitgevoerd. „De kost prijs zal dan ook voor deze oogst aan merkelijk stijgen waardoor de winst marge of uiterst klein zal zijn of in het geheel niet meer zal bestaan. Stijgt de kostprijs nog meer door ver hoging der lonen, dan zal de tabakscul tuur geen renderend bedrijf meer zijn. het Niekerie-pr-.ijeet nog too 0(18 dollar ten behoeve van het Lelydorpplan zal wetenschappelijke beroepen zijn ze ook verstrekken, erg geschikt omdat et veel Intelligente mensen onder hen zijn Desondanks ts het toch de bedoeling dat een gedeelte an waar hij besprekingen heeft gevoerd over Suriname met ECA-autoriteiten en met die van de Interbank Bepaalde toezeg gingen zijn nog niet gedaan De heer Göt- zen heeft echter gevraagd of men eens i Oan* zuïfên wij dê bakens moeten verzet- tn Suriname wil gaan kijken Hij ver- j ten m.a.w. dan zullen wij moeten wachtte, dat de ECA behalve de reedstrachten elders ter wereld ons bedrijf verstrekte anderhalf miliioen dollar voor j oort té zetten' hen in de landbouw een bestaan gaat vinden. Een van de p-oleeten is dat van Sloot- wij k Dit ts een oude plantage waar on der leiding van deskundigen die thans beschikbaar ztin gekomen tengevolge van de toestand in Indonesië proeven worden genomen voor mogelijke exploitatie in dit gebied van cacao, koffie, pinda's, oliepal- men enz. En dan Is er nog een „overal] plan" voor het verbeteren van de stadsaanleg van Paramaribo, van het schoolwezen. Het wil ook de onderzoekingen bevorde ren naar delfstoffen. Industrialisatie enz. „Het gaat er nu maar om" aldus de heer Götzen „of het grote plan dat tech nisch volkomen verantwoord is econo misch kan worden uitgevoerd Het zou thans praematuur zijn daar verder op in te gaan". Na zijn bezoek aan de West Is de staats secretaris doorgereisd naar Washington, Op Curacao en de Antillen Is de staats secretaris één week geweest Naast be sprekingen met de landsregering heeft h|j hier bezoeken gebracht aan de grote oliebedrijven. „Willemstad heeft een grote haven doch deze ls zeer eenzijdig, omdat men voor het grootste deel af hankelijk is van de olie en men eigen lijk doorlopend In angst verkeert over wat er zou gebeuren als de olieleverin gen ophouden Het Is daarom zaak de verhoudingen tussen dit rijksdeel en het ol|e-aanvoerende land Venezuela, zo goed mogelijk te doen zijn". Op een vraag of de afgebroken handelsbespre kingen met Venezuela weer kunnen worden opgenomen, antwoordde de heer Götzen bevestigend: „Ik geloof dat het kan maar wanneer het gebeurt, zou ik niet durven te zeggen". Met aan boord één en zestig patiënten, één cn dertig mannelijke en dertig vrou welijke, die sedert vele jaren weinig an ders zagen dan de muren van hun kamer, vertrok Maandagmiddag om half één de „Gelderlander", een der bekende IJssel- meerboten van de rederij Zwaag te Am sterdam, uit Deventer. Het Ned. Rode Kruis in Overtfsse) organiseert deze va eantie-trip door midden-Nederland, die zes dagen zal duren Zoals men In Over ijssel is begonnen mei hel organiseren van ziekenmiddagen voor langdurige bedlegcri ge patiënten, zo is men ook op initiatief van dr F Delhez te Hengelo er toe ge komen deze boottocht te organiseren. De boot is voor het bijzondere doel ge heel door het Rode Kruis ingericht. De patiënten verblijven aan het dek. Aan boord is er voor de avonden o.m. een pro jectie-apparaat met film* en voort* een bibliotheek en radio Dr H. Smelt uit Deventer heeft de me dische leiding en hij zorgde met een groep van 20 Rode Kruis verplegenden en hulp personeel voor een vlot verloop van de inscheping. De heer G. van der Wielen uit de Noord-Oostpolder heeft de piracti- sche leiding. Merr voer gisteren van Deventer over de IJssel en het IJsselmeer naar Urk en daar werd de nacht doorgebracht. Vandaag zou men via Flevostad en Volendam naar Marken gaan. waarna een bezoek aan de Oostelijke havens van Amsterdam zou worden gebracht Vanavond nog vaart men van de De Ruyterkade af naar Amsterdam- Zuid Morgen wordt Schiphol bezocht en gaai het over de Westeinderpiassen en de Brasemermeer terug naar Amsterdam Via het Mer'wedekanaal leidt de reis vervol gens naar de omgeving van Breukeien Vrijdag vaart de „Gelderland" naar Utrecht, bereikt via Vreeswijk de Lek en daarna is Arnhem het doel. Zaterdag ls de laatste dag, dan gaat de tocht naar Deventer, waar afscheid wordt genomen en waar de transportcolonnes klaar staan om A» rieken weer naar hals brengen. De heer v. d. Arend zeide over de toe komstmogelijkheden voor de Nederlandse planters en de kansen voor Indonesische planters: „het streven naar opname van Indonesiërs in de staf heeft onze volle sympathie en wij werken daar gaarne aan mee". „De moeilijkheid is echter, dat tongeluj met de speciaal voor de tabak gewenste opleiding zeer schaars zijn Ho- neliik zal de middelbare landbouwschool te Bogor binnen enkele jaren in staat zijn om enigermate aan de vraaR te voldoen. Daarnaast zal er voor planters uit Europa ongetwijfeld een toekomst in Indonesië blijven bestaan Dit land her bergt nog zoveel schatten in zijn bodem, dat deskundigen ook uit andere landen nog lang nodig zullen zijn". Alles bij elkaar is onze visie, dat bij ons thuis voorlopig de televisie nog wel in een verre piste zal blijven. Op de eerste plaats schijnt de visie der verschillende be trokken instanties op de televisie nog so verschillend te zijn, dat men blijkbaar het geval nog niet goed in het visier heeft. Anderzijds belooft het voor de eerzame „kijker" een heel wat duurder grapje te worden dan voor- de luisteraar de radio, zodat wij voorlopig nog wel een andere kant zullen moeten uitkijken. Nu is het waar, indien men televisie heeft en de uitzenders genoeg hun best doen. men eigenlijk geen geld meer be hoeft uit te geven om ergens heen te gaan. Waarom zou men? Waartoe kosten, volle treinen en andere ongemakken, als men thuis rustig kan zien en horen? Men zit tenslotte prettiger in zijn eigen luie stoel met thee en sigaren dan in een stik volle warme zaal of onder stromende regen oftewel een brandende zon in de open lucht op een veld. Maar en dit ts een grote „maar*' wanneer alle mensen thuis blijven, kun nen er b.v. geen meetings en andere massale bijeenkomsten gehouden worden en eo ipso ook niet uitgezonden. Doch wat heeft men dan aan een televisie toestel? Nu zouden wij niet te beroerd zijn om op onze beurt ook ergens heen te gaan, hoewel liever niet. Iedereen kan dan zien. waar wij in werkelijkheid ge zeten hebben of niet geweest zijn. Én de hele kijkerschaar gaat natuurlijk denken, dat wij geen televisie-toestel bezitten. Zelfs als zulks juist ts, wil men dit toch niet voor iedereen weten! Een groot voordeel zou kunnen zijn, dat men kan zien. in welk gezelschap de volwassen zoons en dochters verkeren, ■naar wij vrezen, dat die te volwassen zullen blijken om zich op een televisie- schermpje te laten vangen, nademaal dit geen scherm is. waarachter men kan weg kruipen. Ja, dat is zo momenteel onze t'tsie op de televisie; wie weet. hoe spoedig deze visie echter door de televisie achterhaald zal worden. Zoals de televisie veel achter haalt. b.v. kan de patroon zien, dat zijn jongste bediende niet zijn grootmoeder heeft begraven, doch van een voetbal wedstrijd heeft genoten. Maar ook weet die jongste bediende dan. dat zijn baas ook niet gewerkt heeft en op het tele visie-scherm de kamp der voetballers volgde. Een groot gevaar aldus voor de opvoe ring van de productie! Intussen zou men binnenkort met tele visie-experimenten beginnen V heeft ze ker wel begrepen, dat deze loupe ook een experiment U.... analyst De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de grote vier heb ben Maandag te Parijs by hun bespre kingen een belangrijk resultaat geboekt door het eens te worden over het plaatsen van de Doltse demilitarisatle, het meest omstreden punt op de agenda voor een ministers-conferentie. De gevolgde oplossing, welke de moei lijkheid slechts naar de ministersconferen tie verplaatst, is die van het Sovjet-Rus sische voorstel, waarbij de Duitse demili tarisatle tweemaal op de agenda zal voor komen: eenmaal in de inleiding en ver volgens na het punt. dat gaat over ver mindering van bewapening. Het geschil over de vermelding van he' Noord-atlantisch verdrag op de agenda, waartegen de Westelijke gedelegeerden zich blijven verzetten, is thans nog de enige moeilijkheid Mocht deze uit de weg worden geruimd, dan kunnen de plaats vervangers overgaan tot het vaststellen van de volgorde der verschillende punten. Gromyko bleef op de vermelding van het Noordatlantische pact onverminderd aan dringen. Met ingang van 15 Mei zijn er wijzi gingen gebracht in betrekking tot het aanvragen van een paspoort. Zo zal men in het vervolg bij hè* aanvragen van «en paspoort geen twee maar drie goedge- Ijjkende foto'e van <3e maat bij 4 cm (de grootte van het h<ofd 2 cm) moeten overleggen. De betrokkene moet zonder hoofddeksel zijn afgebeeld en mag niet „en profile" (van ter zijde) gemomen zijn. Ten aanzien van de territoriale geldig heid worden vier groepen van landen onderscheiden: I. de landen, waar voor Nederlanders geen visumplicht bestaat; II. de Duitse Bondsrepubliek; Finland; Oostenrijk; Spanje; Portugal; Grieken land; Turkije; III. de overige landen in Europa; IV. de landen in andere werelddelen. Inlichtingen hierover worden ter ge meentesecretarie verstrekt. Afrika en Engeland zfln overeengeko men een fonds te vormen van 66 mil Iloen, teneinde te voorkomen, dat de wol pry» beneden een overeengekomen niveau zal dalen. In Londen zal een Centraal Orgaan, samengesteld alt vertegenwoor digers van de deelnemende landen, wor den gevestigd, belast met de Inkoop van wol voor de dominions. De minister van handel van Australië, John McEwen verklaarde, dat het doel van dit „reserve-plan" is scherpe dalin gen in de wolmarkt te voorkomen. Als regel zal de reserve-prijs gedurende een seizoen niet gewijzigd worden, behalve onder abnormale omstandigheden Van seizoen tot seizoen ican echter wijziging in de reserve-prijs gebracht worden De overeenkomst Is tn eerste Instantie aangegaan voor de tfld van vijf laar H« t marktmechanisme /a' ongewijzigd blijven alleen zal er op de vellingen een kooer optreden gesteund dool de regering die zal bieden op de reserve-prijs, wanneer de normale kopers In gebreke blijven dit te doen Deze wol saJ worden aan gehouden voor latere verkoop. Het Cen trale Orgaan zal aanbevelingen doen L v het niveau van de reserve-prijs. Er zün geen voorzieningen getroffen dat andere landen zich bij het plan kun nen a*nahiii«D In geval andere landen zouden willen toetreden, zouden nieuwe onderhandelingen moeten volgen. Voor zover he' Australië betreft zullen de midde len, die nodig zijn voor het fonds worden verkregen uii een heffing van de fokkers, die de 5 pet niet te boven zal jaan. De Perzische regering heeft de aanbe veling van de Amerikaanse regering, het oliege.-chil met Engeland door overleg op te lossen, ..inmenging In de binnenlandse aangelegenheden van Perzië" genoemd. Over de Brits-Amerikaanse verhouding jegens Perzië merkte generaal Bradley in zjjn Maandag voor de verenigde Ame rikaanse senaatscohiir ssie afgelegde ge tuigenis op. dat de V. S zich niel ver plicht hebben Engeland te steunen, in dien er ivm het nationalisatie-geschil, moeilijkheden in Perz.ë zouden ontstaan. De directeur van de „Standard Oil Company of California", Follis, heeft verklaard, dat het gevaar, dat Rusland de Perzische olie zal gebruiken als het de olievelden bezet, bijna nihil is. Het verzenden van olie naar Rusland is vol gens hem bijna onmogelijk, gezien de moeilijkheden om pijpleidingen aan te leggen door het berggebied in Noord- Perzië

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1