Ons „export-pakket Regering doet beroep op allen, de nodige offers te brengen IS mager UEFmtriomf Nederlandse STRAALJAGERS BOTSTEN IN DE LUCHT V.N.-TROEPEN VORDEREN OP WEST- EN MIDDENFRONT Gong S Omar Bradley: Koreaanse oorlog mogelijk op dood spoor „Middenstand mag geen slacht offer worden" Dankbaarheid onder R.K. werkgevers voor sociale encyclieken I KINDERBIJSLAG VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN De eerste „nieuwe gevangen DUITSE GROENTEN- EN FRUIT- kunnen brengen dan 'een epidemietje, be- VOORZIENING Amerika" s wil tot onderhandelen Woensdag 23 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Soc. rechtvaardigheid moet worden gediend Mgr Hanssen naar Australië Twee Meteors in Duitsland neergestort Tilburg herademt Roden oefenen bier en daar zware druk uit Pleidooi voor „gesloten periode" LAGEN jirnator. Melkprijs voor de boeren WEERBERICHT Besprekingen met Amerika Offers Betalingsverkeer met $-gebied Landbouwpolitiek n Sinds een week geen nieuw pokkengeval GEVAREN ONDERKENNEN RAADSVERGADERING VAN KATHOLIEKE BOND De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Over het algemeen weinig bewolking maar met een kleine kans op enkele verspreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Warmer. Donderdag 24 Mei: Zon op 4.35 uur. onder 20.39 uur. Maan op 0.15 uur. onder 7.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCH ft*»1- JpÉW Toekomst met grote onzekerheid Dat van deze zijde plotseling ernstige gevaren voor de betalingsbalans tonner, optreden, is gebleken uit de jongste moeilijkheden in het handelsverkeer met Duitsland. In het licht van het bovenstaande is het duidelijk, dat bij voortduring het Hoewel men in aanmerking moet nemen, dat een vergelijking der jaren 1949 en 1950, geen juist uitgangspunt biedt bij een prognose van de verdere ontwikkeling van de betalingsbalans, wil de regering, aldus betoogt zij in de slotbeschouwing van de nieuwe deviezennota, welke zij aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen, niet verhelen, dat bet uit de cijfers van de betalingsbalans sprekende beeld haar met ernstige zorg voor de toekomst heeft vervuld- De absolute grootte van het te dekken tekort in 1950 was van een zodanige omvang, dat, gezien enerzijds net relatief geringe bezit aan goud en deviezen en anderzijds, de waarschijnlijkheid dat dek kingsmiddelen uit hoofde van buitenland se hulp niet meen in die mate beschik baar zullen kompn als in het afgelopen jaar, het streven naar een meer even wichtige positie ten opzichte van het buitenland een taak van eerste urgentie moest woren geacht De regering vraagt zich af m hoeverre het tekort over 1950, als maatstaf ie te beschouwen voor de ontwik keling in 1951, m.a.w. welke fac toren zijn aan te wijzen die een afwjj kende ontwikkeling, zowel ln gunstige als in ongunstige zin, doen vermoeden. De perspectieven ten aanzien van de ontwikkeling van de Nederlandse econq mie. hebben de regering genoopt een aantal maatregelen te nemen resp. voor te bereiden, welke er op zijn gericht, de binnenlandse civiele bestedingen in de consumptieve en de mvesteringssfeer te beperken. t Bij de keuze der toe te passen maatre gelen is welbewust het accen; gelegd op een indirect ingrijpen m.a.w. op het af remmen der bestedingen via een beper king van koopkracht. Dit neemt niet weg. dat in die sectoren, waarin dit wenseiiin en zonder gevaar voor ernstige reper cussies mogelijk ia, de indirecte maai regelen door directe zullen worden aan gevuld. Een voorbeeld hiervan vormt de bouwsector. x Da belangrijkste elementen van net spanning met alle kracht verder moeten worden opgevoerd In de tweede plaats za! ons volk zich bereid moeten tonen tot het brengen van offers, die de huidige omstandigheden onvermijdelijk maken De regering schroomt niet, ook op deze plaats een beroep te doen op allen, er toe mede te werken deze voorwaarden ta doen vervullen. Over de ontwikkeling van het beta lingsverkeer tussen Nederland en de B.L.E.U. vermeldt de jongste deviezen- nota, o.m. de volgende bijzonderheden: Het tekort op de bilaterale betalings balans heeft sedert 1 Juli 1950 globaal ƒ700 millioen bedragen Voor een belang rijk deel zal dit moeten worden toege schreven aan bet feit dat ondanks de prijsverhogende werking, welke de ge ringere devaluatie van de Belgische franc tengevolge heeft gehad, de importen uit België niet zijn afgenomen. In tegendeel heeft de import nog een belangrijke stij ging te zien gegeven. De import van streven er op gericht dient te zijn, de grondstoffen en eindproducten in de tex- Nederlandse goud- en deviezenreserves tielsector en de staalsector heeft sedert 1 op eer zodanig peil te handhaven, dat Juli 1950 in globale cijfers respectievelijk daarmede steeds het hoofd kan worden geboden aan met voorziene tegenvallers. Het zal niet te vermijden zijn, dat ook iin 1951 een deel van de lopende be tal in gen aan buitenland niet door de- viezeninkomsten w-orót gedekt. Het in zetten van een belangrijk deel van de goud- en deviezenreserves voor dekking van dit tekort en van de ka-pitaalvei- plichtinigen kan slechts worden voorko men, voorzover door de Ver. Staten bij stand zal worden verleend. Besprekingen hierover met de Amerikaanse autori teiten zyn momenteel gaande. W Nederlandse regering noopt, dat deze besprekingen er toe zullen leiden, dat op korte termijn dollarhulp ter be schikking zal worden gesteld Daarmede ü°U hn?u8evaar morden afgewend, dat de beschikbare reserves tot een onaanvaard baar peil zouden dalen. Het voorgaande overziende, kan de regeling niet looohenen, dat de moeilijk heden op het stuk der deviezenvoorzie- oot en de vooruitzichten ln zijn Inmiddels nng nog gr< SoeHnig*verklaring van 17 verschillende opzichten onzeker zyn. Een Mm?rt 1851 dan wel andessiins in grote e" ander mag echtei geen aanleiding lE bekend gemaakt tot defaitisme. De toepassing van de hier bedoelde Zoals in de jaren vóór 1950 de bcta- maatresrelen zal inmiddels niet kunnen Mngsbalans, onafhankelijk van toevallige 1 a 4 n mm! i* H.n il/h óe,n llTon Aon ienilnntt#. 44-a 1 J 1 il 1,. verhinderen, dat ten aanzien van de toe komstige ontwikkeling van de betalings balans een aantal onzekerheden zal blijven bestaan. Deze onzekerheden betreffen in de eer- «te plaats de omvang van de binnenlandse effectieve koopkracht ook na de daaraan opgelegde, respectievelijk op te leggen beperking Zo is het de vraag in welke mate het bedrijfsleven en het publiek alsnog in staat er bereid zuilen blijken verder in te teren op de aanwezige Kqu-de middelen. Des regenng vertrouwt echter, dat naar rv,otr> het thans internationaal waarneem bare verschijnsel der prijs- en loonstij «i4gen zal afeboen en de eigen interne maatregelen zichtbare r«ultaten zullen gaan opleveren, ook «ei°P liquiditeiten haar einde zal vinden. Een ander element gelegen iu de door het geoefende vraat. De relatieve zwwkte van ons exportpakket, die voo'ral •Handigheden als waarin de wereld nans verkeert, sterk aan de dag treedt maaai de Nederlandse economie in dit opz'c bjjzonder kwetsbaar. GELUK d.w.z. het bezit van het ver langde is op aarde nooit volkomen. Want altüd is er de angstige zekerheid, dat we het verlangde weer verliezen. Behal- De'noodzakelijkheid en de zoetheid van Innig contact met God worden echter maar matig gewaardeerd. De smaak is bedorven en anderzijds denkt men met zuiver materiële dingen de zaak wel te kunnen klaren, 't Is dan ook in velerlei opzicht het wereldje wel. Sterke vrouwen als St. Margaretha en St. Gertrudis leefden op de K. Eucharis tie. En hoe had St. Liduina de 38 ziekte jaren zonder Ons Heer moeten uithou den? Er is geen zuiverder en inniger vorm van aanbidding en dankzegging en boete dan waardig communiceren. Hoe dik wijls vroeg het H. Hart niet aan SL Mar garetha om eerherstellende communies? Haar werd eens toegevoegd: „Wanneer de goddelijke gerechtig heid vertoornd is, moet ge My h de H. Communie ontvangen. Bied Mij ver volgens aan mijn Eeuwige Vader aan, om Zyn gerechte toorn te bedaren en Zyn barmhartigheid tot vergiffenis te neigen". Voor Eucharistisch leven zijn noch we tenschap noch rijkdom nooazakeiyke voorwaarden. De wil doet bet m. Naast de daad voor naaste en wereld staat ook de dringende behoefte aan eigen sterkte. Want in de meeste levens komen zoveel zwarigheden voor, dat blij ven staan hopen energie verslindt. Hoe wil men die opbrengen? Tot St. Gertrudis werd gezegd- „Het is voor My een genot Kinderen der mensen te zijn. Ik "eb Mijn lichaam onder deze nietige ge daante verborgen ten teken van Mijn inschikkelijke goedheid en om de zie" len aan te moedigen, dat ze vertrou welijk met M-j omgaan. In dit Sacra ment ontvangt de ziel de kiem vatn bet eeuwige leven". Morgen is het Sacramentsdag Het triomffeest van Gods liefde tot ons. Neem wat tijd voor meditatie over eigen zwakheid en Goddelijke kracht, over machteloze radeloosheid en her vorming van de ziei tot de innigste kern van haar wezen. Richt op de H. Eucharistie vooral uw gedachte in de ochtend, de middatg en factoren, een tendentie tot geleidelijke verbetering aantoonde, zo ligt het ook nu. na de terugslag van het afgelopen jaar, binnen het bereik der mogelijkheden de weg omhoog te hervinden. Aan twee onmisbare voorwaarden moet hiertoe inmiddels worden voldaan. Ten eerste zal de nationale productieve in- ƒ450 millioen en ƒ500 millioen bedragen. Dit is ongeveer drie kwart van de totale import uit de B.L.E.U. De ontwikkeling van het betalingsver keer met het dollargebied en Latijns Amerika besprekende wijst de regering er op, dat het doilarvraagstuk als structu reel vraagstuk niets aan betekenis heeft ingeboet. Het Korea-conflict met de daarop ge volgde verslechtering van de ruilvoet heeft de kans op voortzetting van de in 1950 aanwijsbare tendentie tot verdere reducering van het tekort op de goede ren-, rente- en dienstenbalans gering ge maakt Het importprogramma was reeds in 1950 sterk gereduceerd. Verdere inkrim ping stuit op grote bezwaren, aangezien de thans nog op het dollarprogramma voorkomende goederen dusdanig onmis baar zijn voor de Nederlandse economie, dat zij tengevolge van de liberalisatie ons land langs een omweg en tegen veel hogere kosten toch zouden binnenkomen, hetgeen voor essentialia niet verant woord Is. Gezien de prijstijgfngen bedraagt dit ge reduceerde program in 1951 300 mil lioen. Hierbij komt dat het twijfelachtig is of de opbrengsten van de export naar de dollargebiedcn het niveau van 1950 zullen overtreffen. De uitzichten voor 1951 zijn derhalve somber. Tegenover de waarschijnlijkheid van een vergroting van het tekort op de lopende rekening met de dollargebieden staat de onzekerheid van een eventuele voortzetting van de qok thans nog zo onontbeerlijke steunverlening van Ame rikaanse zijde. Bij de beoordeling van de resultaten, die zijn bereikt met de landbouwpolitiek, welke beoogt de Nederlandse bevolking en de veestapel zoveel' mogelijk door bin nenlandse productie te voorzien om de invoer van voedingsmiddelen en veevoe dergrondstoffen zo iagg mogelijk te hou- den. dient volgens dé regering het vol- i gende voor ogen te worden gehouden. Aan de uitvoering van deze politiek is nog slechts twee jaren gewerkt. Alleen de oogstjaren 1949-50 en 1950-51 zyn tot nu toe door deze politiek beïnvloed. Een snelle omschakeling in het productiepro gramma kan in de landbouw niet wor- deD verkregen. De landbouw werkt met jaarlijkse seizoenen en kan daarom niet ten' dat ^d^veHere^dMrwerkfn-^vnii °de leerlingen van het blindeninstituut te Bussum liet kennis maken met de nu getroffen maatregelen in de komende dieren in Artis. Een voor een nam hij ze bij de hand om zo de dieren te jaren resultaat zal opleveren. i laten aftasten. Hierboven maken zij kennis met een gans. Dr Portielje deed gisteren een heel bijzonder goed werk, toen hij een tiental 'tl Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer van. de ministers van So ciale Zaken en van Financiën over het ontwerp van wet houdende een noodrege ling kinderbijslag voor kleine zelfstandi gen, is het volgende ontleend: Het onderhavige ontwerp van wet, dat zich bepaalt tot een noodregeling, heeft geenszins de strekking het vraagstuk van een verbetering en een yersteviging van de positie der zelfstandigen over de ge hele lijn tot een oplossing te brengen. Er bestaat zeker geen aanleiding te veron derstellen, dat bij de regering de gedachte zou leven, dat alleen een groter kinder tal dan waaruit het gemiddelde Neder landse gezin bestaat oorzaak van de moei lijkheden van kleine zelfstandigen zou zijn. Enige leden, bij wie het wetsontwerp bezwaar bleek te ontmoeten, merkten in het voorlopig verslag op, dat, wat het tij delijke karakter vande voorgestelde re- geling betreft, de ervaring met de nood wet ouderdomsvoorziening in dit opzicat niet bemoedigend was en dat zij een ver lenging van de werkingsduur der wet niet bevorderlijk zouden achten voor het gezag van regering en Staten-Generaal. De ministers menen er aan te moeten herinneren, dat de regering zelf destijds Het ligt In de bedoeling, dat Mgr Dr A. Hanssen in naam van het Hoogwaardig Episcopaat een bezoek zal brengen aan Australië en Nienw Zeeland, ln verband met de emigra tie van Nederlandse Katholieken naar die landen. Mgr Hanssen zou zich op de hoogte moeten stellen van de godsdlenstlg-zedelijke ver houdingen, waaronder de emigran ten komen te leven en met de Ker kelijke Overheid moeten bespreken, wat er bier en ginder zon kunnen gebeuren voor een onder godsdien stig opzicht verantwoorde emigra tie. De reis zal waarschijnlijk plaats hebben in het najaar. heeft gemeend hier een termijn van drie jaar te moeten voorstellen, juist ten einde de kans op een noodzakelijke ver lenging van de noodregeling zoveel moge lijk te beperken. Toen het lid der Tweede Kamer de heer Hooy bij amendement voorstelde de desbetreffende termyn tot twee jaar terug te brengen, heeft de mi nister van Sociale Zaken de aanneming van dat voorstel ernstig ontraden. De Tweede Kamer heeft echter de door de heer Hooy voorgestelde wijziging niette min aanvaard. Wanneer de aan het woord zijnde le den zich afvragen hoe de voorgestelde regeling, welke een uitgave ten laste van net rijk van rond vijftien millioen guldei 'sjaars zal vorderen, ln overeenstem ming is met het streven der regering naar bezuiniging op de staatsuitgaven, moeten de ministers verwijzen naar hetgeen de minister van Soc. Zaken op dit punt be toogde bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer van het onderhavige voor stel van wet. Hij wees er daarbij o.m. op, dat de re gering er zich op toelegt bij de zeer zware eisen, welke aan 's lands financiën worden gesteld, toch een aantal maatregelen te handhaven en andere maatregelen nog nader te nemen, waarmede de sociale rechtvaardigheid onder de gegeven om standigheden zo goed mogelyk wordt ge diend. De Schevenlngse loggers SCH 6 en SCH 118 z|jn gisteravond 180 mijl N.N.W. van Scheveningen. dit Is aan de Oostkant van de Doggersbank, aan schot gegaan. De vangst bedroeg resp. 1 kantje en 1 braad- Je. Belde schepen zijn verder Noord waarts opgestoomd. Voor onze luchtmacht is het gisteren i Kreis Gronau fWestfalen) waren neer- weer een ongelukkige dag geweest. Door gestort en volkomen vernield, een ongeluk bij een oefening verloor ztf j Belde piloten, de 22-jarige H. B. Boon twee sergeant-vlieger en de beide door kamp nit Lichtenvoorde en de even oude hen bestuurde Meteor straaljagers. i H A Bastiaanse uit Assen waren om het Dt vliegers waren gistermorgen vanleven gekomen, het vliegveld Twentbe opgestegen, waar - Terstond na het bekend worden van zij als leerlingen van de jachtvliegschool het ongeluk is een commissie van onder waren gestationneerd. Met hun toestellen. Meteor type IV straaljagers, zonden zij deelnemen aan een oefening patrouille- vliegen, waarbij de vlietnigen dicht bij elkaar in de lucht liggen. Tot kwart voor tien hadden z|j per radio geregeld contact met de vliegbasis, doch toen, terwijl de vliegers luist op het punt waren naar de basis terug te keren, viel de radioverbinding plotseling nit. Angstig giste men, wat daarvan de reden kon zijn, tot het onheilsbericht kwam, dat de twee machines met elkaar in botsing waren gekomen en in de na bijheid van het stadje Stadtlohn in de zoek van de luchtmachtstaf naar Stadt lohn vertrokken. De slachtoffers zullen naar Nederland worden overgebracht. Opeengepakt- in een lange, lange jjje gtonden gisteren honderden te wachten tot er voor hen een plaatsje was op de Haak-ln-bazar in A'dam. l°*iEste noordelijke offensief voltooid. ar verluidt, is het een toepassing van Principe van de napalmbom. De vlam- ".Pereiken een hoogte van 70 meter f? {^'Aiken een gebied van honderd meter. De omgeving wordt in r°okwolg gehuld, terwijl rond- y, stukken van een brandende en de avond van het leven. Voor God en de soldaten weer naar huis te sturen, uit de mens is er geen dankbaarder daad dan djenst ontslagen. In het .geheel werden il^fnnkto rST- iedereen, die zich in het bestookte gebied bevindt. Bovendien ver bruikt een grote steekvlam alle zuurstof uit de ïucnt tot enige meters in de om trek. De algemene indruk, die men nit jongste berichten over de operaties in Korea krijgt, is, dat de V.N.-troepen op kieverieP het Westelijke en centrale front vorderin- t(,kenen Von- fnile.?!.n gen hebben gemaakt en daarbij niet ge concentreerde toegenstand hebben onder vonden. De communisten handhaafden zware druk ten Noord-Oosten en Oost-Noord- Oosten van Sosari. De Amerikaanse 2de divisie sloeg hier verschillende aanvallen af en bracht zware verliezen aan de te genstanders toe. aldus het communiqué van het Amerikaanse 8ste leger van he den, Woensdag. Dinsdag zijn eenheden pantser-troepen en infanterie van de verbondenen Kae- song vijf kilometer ten Zuiden van de 38ste' breedtegraad, tot »P anderhalve ki lometer genaderd. Wosan aan de Koreaanse Oostkust ge- 'egen en'een centrum van aanvoerwegen van de noordelijken, wordt voortdurend door oorlogschepen bestookt. Aan de be schieting nemen thans 15 schepen deel Het Zuidkoreaanse ministerie van ge zondheid heeft Dinsdagmorgen bekend gemaakt dat 13.000 Zuidkoreaanse vrij willigers' die in de afgelopen winter waren aangeworven, in de maand April door honger en ziekte zijn gestorven. Het merendeel van hen was kortgele den op grond van het besluit van de natio nale vergadering, om alle ondervoede Het gaat prachtig in Tilburg. Sinds een volle week nu reeds heeft zich geen enkel nieuw geval van nokken voorgedaan en het ziet er zo naar uit, dat het nog maar kort zal behoeven te duren of de epfde- De Westduitse Bondsdag heeft met al-, Dit ontwerp is thans aan het kabinet gemene stemmen een voorstel aangeno- voorgelegd. Het beoogt de productie van men waarin de regering wordt verzocht ooft en groenten door middel van een hoort weer tot de historie. En dan zal men een flinke pluim mogen zetten op de hoed van hen, die de leiding hebben genad in de strijd tegen de ziekte, maar ook op die van de Tilbnrgers zelf. die zo massaal gehoor gaven aan de op roep tot herinenting en zodoende de besmetting niet veel kans hebben ge geven. Ingevolge een besluit van de hoofd- ooft en groenten door middel van voor' 31 Mei een wetsontwerp in te die- vijfjarenplan te verbeteren door verho- - volkgezondheid kunnen nen tot regeling der groenten- en fruit- ging van de kwaliteit, vermindering van feden der K A B Zate-d-e voorziening. De woordvoerder der land- de productiekosten en verbetering van pttrnrgselederi derK.A. B- Zaterdag bouwcommissie betoogde daarbij, dat het het veilingsysteem. Hierdoor moet de deelnemen aan de herdenkingsbijeen- noodzakelljk was enige orde te scheppen Duitse tuinbouw ln staat worden gesteld ,f]ten ln Feyenoord- in de voorziening. Het zou volgens hem de buitenlandse concurrentie het hoofd Stadion te Rotterdam, mits zij gevacei- nodig zijn daartoe gesloten perioden voor te bieden. de invoer van groenten en fruit vastte I In de Ioop van jaar zunen daartoe stellen, teneinde op het boigtepunt door de regering bijna twintig millioen het seizoen de afzet van de blnneniand mark aan toeslagen worden uitgekeerd, oogst niet in gevaar te brengen. Het zo terwijl vijf millioen ln de vorm van cre- evenwel noodzakelijk zijn deze gesloten -■ - - perioden in overleg met de exportlanden vast te stellen, teneinde het handelsver keer zo weinig mogelijk te storen. De sprekers van de soc. dem., de liberalen en de Beierse partij bepleitten eveneens bindende maatregelen tot regeling der af zetmogelijkheden. Het Duitse ministerie vaa landbouw heeft inmiddels reeds een wetsontwerp opgesteld, dat de bevordering van de bin nenlandse landbouwproductie beoogt. dieten zal worden gegeven. Voorts wil de regering 25 millioen uittrekken voor de vorming van een landbouwsteunfonds, waaruit naar Nederlands voorbeeld een stabilisatie der veilingprijzen moet wor den gefinancierd. Na het eerste jaar zul len de landbouwers de middelan voor dit fonds zelf moeten bijeenbrengen. Voorts voorziet het ontwerp ln de be schikbaarstelling van aanzienlijke bedra gen voor de productie van zaadgoed. neerd zijn. Mr dr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Arbeid van het Departement van Sociale Zaken, heeft in „Parool" een artikel gepubliceerd, waarin hij een ern stige waarschuwing deed horen in ver band met de industrialisatie. Industriali satie is noodzakelijk, teneinde jaarlijks zo'n 150.000 nieuwe werkkrachten te kun nen opvangen. Schattingen worden ge maakt omtrent in- en uitivoer, benodigd kapitaal, arbeiders die moeten worden geschoold. „Maar", zegt de staatssecretaris zeer voor-treffelijk, laten wij niet vergeten de Bijbelse „waarschuwing: wat baat 't een mens wanneer hij de gelhele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel! Daar om vraagt ook het geestelijk -zedelijk probleem van de industrialisatie, dat van de mens, onze volle aandacht". Mr Van Rijn analyseert vervolgens het onderscheid van arbeid in landbouw en industrie. Zijn visie is aldus: De landarbeider werkt in de natuur; zijn arbeid is ingesteld op planten en dieren: zijn arbeidstijd past zidh daar bij aan; voor hem is de vrije tijds besteding geen ernstig probleem. Ge heel anders de industriearbeider. Hij werkt in de fabriek. Zijn arbeid vol trekt ziCh aan de machine; zijn arbeidstijd eindigt om 5 5 6 uur in de middag. De eentonige gespecialiseerde arbeid aan de machine doet hem na de arbeid naar sterke prikkels tot ont spanning verlangen, welke hij vindt in café, bioscoop en danszaal. Een ander verschil In de landbouw bestaat een nauwe band tussen bedrijf en gezin. Vrouw en kinderen helpen de vader mede in het bedrijf. Het huise lijk leven wordt er op ingesteld. Er is daardoor een onderlinge band, die de gemeenschap van het gezin versterkt. Een dergelijke gemeenschapsband ont breekt in de industrie. Vader en de grote kinderen gaan des morgens het huis uit, ieder naar hun fabriek, om tegen de avond terug te keren, zonder dat zij op enigerlei wijze onderling af met het huisgezin in contact zyn ge weest. In een industriële omgeving gaat ieder lid van het gezin meer zijn eigen gang en verzwakt de gemeen schapsband. Dit verzwakken van het gevoed tot een gemeenschap te behoren is een ernstig gevaar. Want de mens heeft behoefte aan de bescherming, die daar van uitgaat. Allerlei maatregelen worden geno men. die ten doel hebben de band van de industriearbeider met zijn onder neming te versterken. Het bevorderen van overleg, het streven naar meerdere medezeggenschap, het instellen van ondernemingsraden e.d. zijn maatrege len, die iets van een nieuwe gemeen schapsvorm kunnen brengen. Maar ook buiten de onderneming moet dit doel worden nagestreefd. Hier hebben de kerken een grote taak. Verder moeten worden genoemd het verenigingswerk in al zijn vormen (vakvereniging, ge zelligheid, muziek, sport, e.d.) het vor men van wijken in de grote steden, het opnehten van buurthuizen, het be vorderen van volkstuinen enz. In een dorp bestaat nog een dorps gemeenschap. In een stad gevoelt de inwoner zich dikwijls als een atoom in de wijde ruimte. Men zal ongetwijfeld met interesse het betoog van de staatssecretaris gevolgd hebben. Hij sloeg inderdaad spijkers met koppen. Nog een nadere conclusie onzerzijds: De mens is een sociaal wezen. De hele dag. Gedurende de werkperiode en in de vrije tijd. De sociale voorwaarden die nen derhalve ook in de onderneming de sfeer van gemeenschap te brengen. Be stond die, dan zou de arbeid ook van de geringste werknemer al op hoger plan liggen. Voor de vrije tijd zijn verenigingen va n allerlei aard vaak van beschermende steun, een bindmiddel tegen een zedelijk wegzinken. Maar juist met een ver wijzing naar de passage over het gezins leven in de landbouw-sec tor zouden we voor alles aan elke leidende instantie dringend willen verzoeken: Doet alles voor en richt alles op, de mogelijkheid van de vorming van een gezond, bloeiend gezinsleven. Het gezin op de eerste plaats moet krachtfiguren leveren, die tegen de zware omstandigheden van het leven zijn opgewassen. Organisaties zyn nuttig, doch zijn eigenlijk aanvulling. Voor het behoud van de levens op het platteland en van de industrie-centra is het aantrekkelijke goed opgebouwde milieu van het gezin van de allereerste orde. Gezinspolitiek op hoog niveau dient voorop te staan. HENK VAN DER MAZE. communiceren. Een 'daad van d*^\nd- voudige vrucht. Waarom haar dan zelden of zo onverschillig gesteld? Laat Sacramentsdag van morgen een ommekeer betekenen. dienst ontslagen. 200.000 Zuidkoreaanse soldaten in de zes tien ziekenhuizen van Zuid-Korea opge nomen. Tachtig procent van hen was on dervoed. De verbonden strijdkrachten maken op het ogenblik gebruik van een nieuw type vlammenwerper. Het wapen was slechts •en paar dagen voor het begin van bet Dinsdag zette generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven, zijn getuigenis voor de verenigde senaatscom missies voor de buitenlandse^ betrekkin gen en de strijdkrachten voort. „Het is niet het doel der geallieerde strijdkrachten om de Noord-Koreanen en de Chinese communisten uit geheel Korea te verdrijven. Gepoogd wordt de communisten zo groot mogelijke verlie zen toe te brengen, met zo min moge lijk schade voor ons zelf, opdat een sta dium wordt bereikt waarin.op de een of andere wijze kan worden onderhandeld. Sinds Februari j.I. hebben de chefs der Amerikaanse generale staven de moge lijkheid van onderhandeling*»» XM Mn afslaan van het Chinese ..voorjaarsoffen sief", onder de ogen gezien'' aldus gene raal Bradley, ln antwoord op een vraag van een der senatoren. „De poging die de Amerikaanse rege ring in Maart jj. had willen doen om tot onderhandelingen te komen, kon niet doorgaan nadat, zoals bekend, generaal MacArthur de Chinese bevelhebber-te- velde een ultimatum had gesteld". „De mogelijkheid bestaat", vervolgde Bradley, „dat de Koreaanse oorlog op een dood spoor geraakt. Dit behoeft niet te betekenen, dat na onderhandelingen vrede wordt gesloten. Het kan ook zijn dat de communisten hun aanvallen een voudigweg staken. Kv«n*«Bj hutut 4» megeltifchnid m het tot stand komen van een wapenstil stand in de een of andere vorm, door onderhandelingen, met of zonder toe stemming der Sovjet-Unie", In antwoord op een opmerking van de republikeinse senator Harry Cain, dat de generaals Marshall en Bradley beiden hadden verklaard tegenstanders van uitbreiding van de Koreaanse oor log te zijn. opdat de Sovjet-Unie er niet in zou worden betrokken, waar door een wereldoorlog zou kunnen ontstaan, zeide Bradley: „Ik ben van mening, dat het voor de V. S. zowel nu als in de toekomst zeer nadelig zou zyn, indien wij, in het verloop van het onderzoek door het Congres naar het ontslag van generaal MacArthur, de Russen op de hoogte zouden brengen van al onze gedachten, voornemens en 44» militair vermogen". (Van onze Amsterdamse redactie). De Voor faars-Centrale-Raadsvergadering, die de Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Haarlem gisteren te Amster dam hield ea die tevens de 75ste vergade ring van de Centrale Raad was, werd gistermorgen begonneD met een H. Mis in de Si Nicolaaskerk. welke gecelebreerd werd door de kernleider, pater Alexander O.F M.Cap De vergadering zelf werd door de bondsvoorzitter, de heer F- C. de Hosson geopend, die na het welkomst woord oimlddellijk het accent legde op de waakzaamheid, die Iedere middenstan der dient te bezielen. Nog nooit werd onze middenstand zo sterk bedreigd als nu. In de crisisjaren voor de oorlog was de gedachte van de regering: De middenstand redt zich wel", een teleurstelling en een gevaar maar nu dreigt het gevaar voor onverschilligheid. Spreker zag de middenstand als het stootblok tussen kapitaal en arbeid Het stootblok, dat een corrigerende taak ver vult in het economlsch-maatschappeiyk bestel en waarvan een gezonde nivel lerende werking uitgaat Offers wil ook de middenstand brengen, maar wanneer Op 12 Juni a.s. verwachten wij van dit onze bestaanszekerheid aantast dan minister Mansholt. dit ter zake overleg wordt dit „slachtofferen" en daar wil de pleegt met de Stichting van de Land- middenstand niet aan. Wij zyn echter bonw, een definitief besluit inzake de hoopvol op 't reëel overleg dat de minis- melkprijs, aldus deelde de voorzitter van spreekgestoelte en na enkele vragen over de loon- en vereveningsbelasting beant woord te hebben, zette hij het belang van de Sociaal Economische Raad uiteen Hij verklaarde verder dat de350.000 d;e deze raad kostte, geput zullen worden uit opcenten op her Handelsregister die in verhouding met het kapitaal der onder nemingen van 65 cent tot zes gulden zouden bedragen. Kinderbijslag De P.B.O. was hierna aan de orde, gevolgd door het meest Interessante onderwerp: de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Spr verwachtte, dat deze nieuwe wet waarschynlijk reeds 1 Juli a.s. In werking zal treden Hij bepleitte de biliykhëid, dat deze uitkeringen minder waren in verhouding tot de arbeiders, daar deze rechtstreeks uit de schatkist moesten worden geput. Hij verklaarde vervolgens niet te versagen in het aandringen bij de regering om de grote gezinnen in verhouding niet ten achter te stellen by de kleine. ter ons heeft voorgesteld aldus spr Tot slot vroeg hij aandacht voor het Jubileum fonds. dat de bloei en het voortbestaan van de middenstand kan verzekeren. V«rvnlgsni betrad de heer Th. Hoog het de Kon. Ned. Zuiveibond gisteren te Utrecht op d» algemene vergadering mede. Toestemming wordt verwacht tot het doorberekenen in de richtprijs van d« sedert Maart verhoogde koeten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1