Maatregelen auto-vervoer aanvaard goede ren Vergunningen voor periode van tien jaar Bij de meeste gewassen is er achterstand Aanleg en bouw van defensie werken vergemakkelijkt Zondag verkiezingen in Spanning op een schiereiland Italië Mgr dr B. J. Eras werkt sinds een halve eeuw in de Eeuwige Stad De camera op 7t buitenland v Plaatsvervangers vijf minuten bijeen Geen wegvervoer door Spoorwegen om concurrentiereden Studenten bouwen kerkje in Duitse Diaspora Israël ook met Jordanië in conflict Nieuwe aardappels komen laat De belemmeringenwet landsverdediging Anti-clericalisme sterke troef van rode elementen Limburgse bedevaart naar Lourdes Nederlandse Romein viert zijn gouden priesterfeest Huize „Bergen te Vught geopend Hogere prijzen voor baeonvarkens In Tilburg gaat het goed Aanslag op Britse ambassade te Dublin VRIJDAG 25 MEI 1951 PAGINA 3 A mandementen Er waren intussen ondanks het feit, dat de Kamer dit ontwerp wel wenste te accepteren, niet minder dan vijftien merendeels technische amendementen ingediend. j Pfarrer Schneider in Nederland INDONESIË VOLGT DE VER. NATIES Controle op uitvoer naar Cliina Indonesië zal de aanbeveling vaa de Ver. Naties respecteren, volgens welke een embargo op de export van strategi sche materialen naar Communistisch China werd afgekondigd, aldus wordt nit Djakarta vernomen. 1952 weer goed fruit jaar Fruitgewassen Hoewel over de vruchtzetting nog geen definitieve mededelingen kunnen worden gedaan, kan o.m. op grond van de bloei worden verwacht, dat ook 1951 vermoe delijk een goede fruitoogst zal opleveren. Met uitzondering van peren hebben de pit- en steenvruchten rijk gebloeid. Voor al pruimen en kersen beloven een over vloedige oogst, doch ook de appeloogst zal waarschijnlijk beduidend groter zijn dan die van het vorige jaar. Peren daar entegen stellen weer teleur en zullen hoogstens een matige tot goede opbrengst geven. Kruisbessen, rode en witte bes sen en frambozen vertonen een goede stand; zwarte bessen hebben echter van nachtvorst geleden, zodat hiervan slechts een matige oogst wordt verwacht. Van het onder glas geteelde fruit staan drui ven en perziken er goed voor; van prui men is het gewas goed, maar de vrucht zetting is, op enkele uitzonderingen na, uitermate slecht. f HET ONDERZOEK IN ZAKE DOOD VAN ROTTERDAMS ARCHITECT In een scheepsruim omgekomen 4000 Zieken, 200 man personeel DE GRONDPLOEG ONDER ZIJN VOETEN WEG Arbeider bij sluiswerken Tiel verdronken Onbenoemde „Consul-Generaal" NOODWEER BOVEN HELMOND KLEINHANDELSPRIJZEN IN BELGIE Geringe stijging in Mei KRANKZINNIGE MOORDE NAAR GEARRESTEERD Ere-ambten Meer werktitels 'W^V1W# I,;:-:- p. HYACINTH hermans Ned. College ONGEZELLIG REIZEN IN DIESEL- OF ELECTRISCIIE TREIN? VGRAVENHAGE, 24 Mei 1951. In zijn antwoord op de gisteren gehouden redevoeringen bij de behan deling van het wetsontwerp autovervoer-goederen, legde minister Wemmers er allereerst de nadruk op, dat het vergunningenstelsel, zoals dat in de wet was geregeld, ook een element van coördinatie inhield. Van meer belang echter was zijn mededeling, dat er voor de Overheidsbedrijven en de particuliere bedrijven gelijke concurrentievoorwaarden moesten zijn. Met het geven van richtlijnen hieromtrent wilde hij liever wachten op het advies van een commissie uit de S.E.R., waartoe hij reeds een verzoek had gericht tot de voorzitter van de S.E.R. Antwoordende op de vraag, welke taak aan het semi-overheidsbedrijf in het wegvervoer toekomt, zeide minister Wemmers,.dat de A.T.O. thans dezelfde positie inneemt als iedere particuliere vervoerder. Hij erkende daarbij, dat het uitgesloten moest zijn, dat de Ned. Spoorwegen het weg vervoer zouden bedrijven met de bedoeling van concurrentie zelfs als dit onbewust zou geschieden. De Spoorwegen zouden daartoe aanwijzingen van de minister ontvangen. Wilde men de bestaande toestand ver beteren, dan kon men deze ordening, zo zeide de minister, niet overlaten aan het bedrijfsleven zelf. De middenstandsbe- drijven zonden echter zeker ook quantl- tatief de grootste plaats in het wegver voer behouden. Bü deze ordening zou veel afhangen van de hoofdambtenaar- contactman tussen de overheid en het particuliere bedrijfsleven, die in deze aan gelegenheid zou gaan optreden. De mi nister zou zich te voren vergewissen of de voor deze functie te benoemen ambte naar het vertrouwen van het bedrijfs levens zon hebben. Er was ook gevraagd naar inschakeling van regionale organen bij het verlenen van vergunningen. De minister zette echter uiteen, dat de vergunningen van de C. V. G. veelal een landelijk karakter zou den dragen. Verzoeken van locaal karak ter zou zij wel delegeren aan de Rijks inspecteur. De C. V. G. zelf zou moeten worden samengesteld uit mensen, die deskundig zijn inzake het vervoer, maar geen belan gen hebben bij vervoersbedrijven en -takken, om zodoende het oordeel zo ob jectief mogelijk te doen zijn. Een advies commissie voor de C. V. G. achtte de minister onnodig. Het verlenen van de vergunningen was geen terrein voor het bedrijfschap. Wat het beroep op beslissingen betreft, was er gevraagd naar het betrekken daar in van regionale bestuursorganen. De minister meende eveneens dat een beroep °P Ged- Staten nuttig zou kunnen zijn. Duur der vergunningen Een andere kwestie was de termijn der vergunningen. In het wetsontwerp was een termijn gesteld van 10 jaar. Hiertegen waren van verschillende zij den bezwaren geopperd met het oog op de belangen van de bedrijven, die na tien jaar toch zeker moesten zijn hun bedrijf te kunnen voortzetten. Volgens de minister gaf een vergun ning voor onbepaalde tijd geen grotere zekerheid. Men zou immers ook dan deze vergunning altijd kunnen intrek ken op sronrl van het algemeen ver- voersbclang en dan zou er altijd een zwaard van Damocles boven de hoofden der vervoerders blijven hangen. Een termijn van lo jaar gaf veel meer waar borgen. Bovendien moest men bedenken, dat de procedure der verlenging in de wet was vastgelegd en dat de bewijslast bij het argument van algemeen vervoersbelang op het gezag zou komen te rusten. De suggestie om de richtlijnen voor het verlenen van vergunningen bij novelle in de wet vast te leggen wees de minis ter van de hand. daar dit een verstarren de invloed zou hebben op de uitvoering. Bij artikel 21 was er een ingediend door de heer Algera. die het college van Ged. Staten wilde doen optreden als beroeps instantie op beslissingen van de rijksin specteur in de provincie. De minister her innerde aan zijn uiteenzetting in eerste instantie, waarbij hij gewezen had op het landelijke karakter van de door de C. V. G. te verlenen vergunningen. De locale vergunningen zou hij zeker delegeren aan de rijksinspecteur Nadat de heer Algera AR) zijn amendement in dier voege had gewijzigd, dat er bij het beroep alleen sprake zou zijn van Ged. Staten van die provincie waarin het bedrijf gevestigd is, nam de minister het over. Een ander amendement-Algera betrof de mogelijkheden van delegatie aan de rijksinspecteurs- De heer Algera wilde deze delegatie slechts mogelijk maken volgens bij algemene maatregel van be stuur vastgestelde criteria. De heer Schilt- huis (P. v. d. A.) vond dit amendement overbodig on zei da. men vei trouwen moest hebben in de betrokken commissie Ook de minister baa bezwaar tegen het amendement en on bied.het. Het werd echter aangenomen met 39 tegen 21 stem men. Tegen stemden ae P. v. d. A. en zes leden van de KVP- Een amendement-an den Heuvel (KVP) waarin werd uitgesproken dat. de overheid de zelfstandige vervoerders moest ondersteunen, indien bij hen het streven bestond tot ordening, werd even eens door de minister overgenomen. Dan waren er twee amendementen op de artikelen 30 en 36. De heer Algera (AR) wenste de vergunningen te verle nen voor onbepaalde tijd. De heer N. van den Heuvel (KVP) ging accoord met de termijn van tien jaar, maar dan moest bij de weigering der verlenging het algemeen vervoersbelang gelden of het feit dat de dienst niet voldoende was uitgeoefend. Tegen het eerste amen dement had de minister overwegend be zwaar. Dit zou de bodem slaan uit het gehele wetsontwerp. Er moest juist sta biliteit komen in het vervoersbeleid en dat zou niet gebeuren bij een vergunning voor onbepaalde tijd. Het amendement- Algera werd verworpen met 34 tegen 28 stemmen nadat de vergadering enige ogenblikken was geschorst, omdat het gevaar bestond, dat er niet voldoende le den meer aanwezig waren om het amen dement te doen verwerpen. Tegen stem den P. v. d. A. en K. V. P. Het amende- ment-v. d. Heuvel werd na een tech nische wijziging door de minister over genomen. Een amendement-Schilthuis, dat bij be roep tegen de beslissingen van de rijks inspecteur een vertegenwoordiger van liet college van Ged. Staten deel zou uitmaken van de beroepscommissie, acht te de Minister acceptabel, hi) ontried ech ter een amendement van de heer Algera, dat de Ged. Staten geheel als beroeps instantie zouden optreden, daar er in dat geval drie beroepsinstanties zouden ko men De heer Algera trok zijn amende ment in< het amendement-Schilthuis werd door de minister overgenomen. Een amendement van den Heuvel (KVP) op de considerans van het wetsontwerp, dat de bedoeling had, nu reeds vast te leggen dat bij de re geling van deze materie rekening .zou worden gehouden met de toekomstige instelling van een openbaar lichaam uit de wet op de bedrijfsorganisatie, werd eveneens door de minister over genomen. Hierna werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de heer van de Wetering (C.H.) werd aan het begin van de vergadering toestemming verleend de minister van Landbouw vragen te stellen over de vor ming en de vaststelling van de brood- PrïiS- F. S, De katholieke studenten van Neder- land hebben het plan opgevat als hun bijdrage voor de Oostpriesterhulp een kerkje te bouwen in de diaspora-gebie- den. Thans is bekend geworden, dat Pfar rer Schneider uit Freiensteinau de ge lukkige zal zijn, die deze Nederlandse studentenhulp krijgt aangeboden. Met pater Wiro van Aken O. Praem., leider van de Oostpriesterhulp in Ne derland, zal Pfarrer Schneider een reis maken langs de Nederlandse Universi teitssteden om voor de katholieke stu denten te spreken over het wel en wee van zijn parochianen, die thans over een dertiental dorpen in Duitsland verspreid leven na hun gedwongen vlucht van ach ter het ijzeren gordijn. In het nummer van Paaszaterdag van onze krant hebben wij over de moeilijke omstandigheden, waarin deze Duitse diaspora-priester moet werken, een uitvoerig relaas gepubliceerd. In politieke kringen te Djakarta is men van mening, dat bovengenoemde rege ringsverklaring een plotselinge wijziging van politiek inhoudt. De Indonesische ambassadeur te Washington zou de na druk hebben gelegd op het behoud van de Amerikaanse goodwill. Israël en Jordanië hebben elkaar be schuldigd van het uitlokken van een grensincident, dat Woensdag in de om geving van Hebron, 40 km Zuidwestelijk van Jeruzalem, plaats vond. De gemengde wapenstllstandscommissie heeft Donderdag een groep personen naar Hebron gezonden, die het incident moet onderzoeken. Hoewel de zonnige dagen de ontwikke ling van de groentegewassen gunstig heb ben beïnvloed, blijft de achterstand ten opzichte van „normale jaren" bij de meeste gewassen bestaan. Bovendien heeft de slechte structuur van de grond- als gevolg van de vele regens in de afgelopen maanden een remmende in vloed op de groei der gewassen. De bloei der verschillende fruitgewas sen had over het algemeen onder gun stige weersomstandigheden plaats. De stand van de groentegewassen in de volle grond is gemiddeld matig tot goed. Aardbeien staan er naar verhouding het beste voor: er kan van dit product dan ook een goede oogst worden verwacht. Andijvie, bloemkool en sla hebben van het koude weer geleden, doch herstellen zich thans in gunstige zin. Peen, groene en rode kool vertonen een vrij goede stand. De ontwikkeling van vroege aardappe len verloopt traag; vermoedelijk zal de oogst hiervan op een later tijdstip val len dan normaal. Van de onder glas geteelde gewassen geven de kaskomkommers een goede oogst. Platglaskomkommers vertonen een vrij goede stand; voor een gunstige groei van dit gewas is echter een periode van warm weer zeer gewenst. Meloenen zijn beter bestand tegen lage temperaturen, zodat zij er gunstiger voorstaan dan de komkommers. De vruchtzetting van on der verwarmd glas geteelde tomaten stelt enigszins teleur; bij de „koude" tomaten is deze aanmerkelijk beter. Gemiddeld is de stand van dit gewas vrij goed tot goed. Het wetsontwerp tot opheffing van publiekrechtelijke en privaatrechtelijke belemmeringen met het oog op de aan leg, de instandhouding en het gebruik van werken ten behoeve van de lands verdediging maakt slechts betrekkelijk geringe inbreuken op de eigendom moge lijk, zo betoogde de regering in de M. v. A. aan de Tweede Kamer. En boven dien zijn deze inbreuken nog door waar borgen omgeven. Van verschillende zijden in de Kamer waren klachten geuit over de wijze, waarop van militaire zijde bij het uitvoe ren van werken ten behoeve van de landsverdediging wordt gehandeld. Naar een en ander is door de regering een uitvoerig onderzoek ingesteld, hetwelk zich uitstrekte over de jaren 1948 en volgende. Zoals uit het resultaat is gebleken, zijn er inderdaad in enkvle gevallen fouten gemaakt. Men dient hierbij te bedenken, aldus de regering, dat gedurende het tijd vak, waarover het onderzoek zich uit strekte, alleen al door de dienst der Ge nie 1500 werken zijn uitgevoerd, waar voor een bouwvergunning werd vereist. Het aantal fouten, dat is gemaakt, is procentueel zeer gering. De regering zal haar ter kennis komende klachten mits concreet gesteld grondig onder zoeken en de juiste naleving van gelden de regelingen blijven bevorderen. De re- 1 s-| -| combinaties nie gering is er verder van overtuigd, dat de instanties, welke belast zijn met het op stellen en uitvoeren van het bouwpro gramma ten behoeve van het militaire apparaat, wel degelijk doordrongen zijn van de noodzaak terdege rekening te houden met de civiele belangen der maatschappij. De regering deelt intussen de mening van zeer vele leden van de Kamer, dat de nieuwe bevoegdheden, die het wets ontwerp wil scheppen met de grootst mogelijke omzichtigheid moeten worden om de onderlinge krachten té peilen, ivien In twee grote Europese landen wordt binnenkort de balans opgemaakt van de politieke stand van zaken. Frankrijk zal zich een nieuwe Nationale Vergadering kiezen op 17 Juni, Italië begint met de vernieuwing van zijn gemeenteraden op Zondag a.s. De reden, waarom Europa zich voor de afloop van deze krachtmeting interesseert, is dat van de afloop veel zal afhangen voor de kracht der Westerse verdediging. Zullen de beide leden van het Atlantische Pact na de deballotage even betrouwbare bondgenoten blijken als voorheen? Bij de parlementsverkiezingen in Frankrijk voelt de regering onmiddel lijk de gevolgen van de eventuele ver schuivingen in het electoraat. De Itali aanse regering blijft weliswaar met een zelfde volksvertegenwoordiging regeren, maar de les van de verkiezingen zal zich voor haar, zij het indirect, niet minder heftig doen gelden. Vandaar dat aan de plaatselijke verkiezingstrijd een belang toekomt, veel verder'reikend dan de on middellijke inzet. Hij leert aan Europa en Amerika of het communisme zich hersteld heeft van zijn enige jaren aan de dag getreden teruggang, of niet. In Italië heeft zich na het spectaculaire succes van De Gasperi's Christendemo craten bij de parlementsverkiezingen van 1948 geen gelegenheid n»eer voorgedaan toegepast. De mening echter- van die leden, die van oordeel zijn, dat dit wets ontwerp een te diep ingrijpen in het pri vaatrecht mogelijk zou maken, kan zij niet delen. Ten behoeve van de luchtbescherming, welke een onderdeel is van de burger lijke verdediging, zal deze wet geen toe passing kunnen vinden. zal zich herinneren; dat-kort na de oorlog, in 1945 en 1946, dfe verkiezingen zijn ge houden voor de gemeenteraden. De com munisten en socialisten behaalden daarbij een aantal stemmen, dat algemeen ver ontrustte. In de grootste steden van Italië, als Milaan, Genua, Turijn, Venetië, Bologna, Florence, zetelde sindsdien een rode raad onder leiding van een rode burgemeester. (In Rome, Napels _en Palermo bleef het volksfront in de min derheid). Togliatti maakte zich na deze eclatante overwinning op, om naar de macht te grijpen. De chaotische fascis tische nalatenschap leek een rijpe vrucht. Met groot meesterschap heeft De Gasperi deze dreiging weggenomen en zijn land in 1948 na een anti-bolsjewistische kruis tocht een rechtse meerderheid geschon ken, die de communistische propaganda met verbijstering vervulde en de dreigen de revolutie bezwoor. Deze verkiezingen werden volgens een stelsel van evenredige vertegenwoordiging gehouden. Evenals in Frankrijk, ziet men in Italië dit stelsel thans in de steek ge laten, voor een kiesstelsel, dat de com munistische volksvertegenwoordigers tot een volstrekt machteloos aantal moet terugbrengen. Aan de partij, resp. partij- combinatie, die de (relatieve) meerder heid behaalt, valt 2/3, in kleine gemeen ten zelfs 4/5 van het aantal zetels toe. De rest wordt volgens evenredigheid ver deeld. Het is een bedekte manier om aan te geven, dat in een democratie partijen, die de grondslagen van die democratie niet aanvaarden, dienen te worden uit geschakeld. Het mes, dat hier in het com munistische vlees gezet wordt, kan echter naar twee kanten snijden, wanneer, nu of in de toekomst, de noodzakelijke partij- De bemanning van de Engelse tankboot j k tadi Palm" is moeilijk tot spreken te •Dingen over de dood van de 52-jarige «otterdamsf. architect A. N., wiens Al* Af»ei in het achterruim van genoemd «_n'P wera aangetroffen, toen de boot in fehm uncl aankwam. Dit heeft de lijk- te Lover Johnson by de voort- Tió1„Van het onderzoek verklaard. De tweede stuurman E. B. heeft ver klaard-zich vaag te herinneren, dat te Botterdam bij de terugkeer naar het schip „iemand met ons meeliep" die niet tot de bemanning behoorde. Volgens de lijk schouwer kan de bemanning alleen aarze len zich openlijk uit te spreken, indien zij zich enigszins verantwoordelijk voelt voor de dood van N. Burggraaf Hall, First Lord of the Ad miralty heeft zijn. ontslag aangeboden. Lord Hall, die 69 is, zeide af te treden om plaats te maken voor een jongere. De laatste maanden liet zijn gezondheid te wensen over. Hij zal vervangen worden door de 45-jarige Lord Pakenham thar., minister voor de burgeiluchtvaart. Pakt.u- hams opvolger is nog niet genoemd. Mn, Eerwacht gègft 4Ï£PjïgJ$e Zestienhonderd pelgrims van wie 400 zieken, vertrekken Dinsdag 29 Mei met drie extra-tremen van Maastricht naar Lourdes. Dit is de 23ste Limburgse bede vaart. Zij staat onder leiding van mgr G. Lemmens, bisschop van Roermond en onder de pelgrims bevindt zich de com missaris der Koningin, mr dr F Houben. Het Liefdewerk „O.L. Vrouw van Lour des" heeft er voor gezorgd, ,dat 180 on- of minvermogende zieken deze bedevaart kunnen medemaken. Aan de verzorging der zieken wordt alle mogelijke zorg besteed. Niet minder dan 4 artsen 50 gediplomeerde verpleeg sters, 50 assistenten, van wie 30 gezins verzorgsters en een grote groep van bran cardiers, onder wie 44 padvinders en an dere vrijwilligers, staan tot hun beschik king. Zij reizen in een speciale zieken- trein, die van alle mogelijke comfort is voorzien. Het Belgische Rode Kruis heeft bovendien een modern ingerichte Hoüe- Kruis-wagon ter beschikking gesteld. In Lourdes worden 250 zieken onder gebracht in het „Asile de Notre Dame de Lourdes" en 50 in het ziekenhuis „Notre Dame de Sept Douleurs". Honderd zieken zullen in hotels kunnen worden onderge bracht. De geestelijke oefeningen tijdens deze bedevaart worden geleid door pastoor M. H. Cuypers uit Horn, die zal worden bij gestaan door andere priesters, die deze bedevaart meemaken. Pastoor E. Tilmans uit Maastricht verzorgt de speciale gees telijke oefeningen van de zieken De pre dikaties gedurende de plechtigheden voor de Nederlandse pelgrims te Lourdes zul len worden gehouden door pater G. Lo- huis O.F.M. Gistermiddag is bij de sluiswerken van het Amsterdam-Rijn-Kanaal te Ticl een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 34- jarige J B. uit Batenburg (Gelderland) het leven heeft verloren. Onder leiding van een hoofd uitvoer der waren B. en 'n andere arbeider bezig met het doorsteken van een dam Aan de ene zijde van deze dam stond het water plm 1 meter hoger dan aan de andere Op 1 Juni a.s. zal mgr dr Bernard Jozef Eras te Rome zijn gouden priesterfeest vieren. Een Nederlandse. Romein mag de jubilaris worden genoemd, want, zijn volle vijftig priester- jaren vond hij zijn taak en zijn arbeid in de Eeuwige Stad. Op 21 Augustus 1876 te Tilburg geboren werd hij op 1 Juni 1901 in de Bossche Sint Jan priester gewijd. Reeds drie maanden later trok hij naar Rome, zeker niet met de uitgesproken bedoeling om er zijn verdere leven voor altijd te slijten. Hij ging cr heen om zijn theologische studiën te voltooien en promoveerde in 1904 aan de S. ApolUnaris-Universiteit tot doctor in het Kerkelijk Recht. Maar Rome had zijn hart gewonnen, hij vestigde zich voor goed in de Eeuwige Stad, waar hij hoopte zijn levensarbeid te vinden. In welke verwachting hij zeker niet is beschaamd. Om zijn gaven van geest en karakter werd hij al dadelijk een veel gezochte en ook veel bezochte figuur. Hij was als een onbenoemde „Consul- Generaal" der Nederlanden In zijn gelukkige levens condities voelde hij 't als een roeping en een plicht anderen een hulp en een steun te zijn. Van den beginne af werd hij de vriend, de raadsman en de gids van iedere Nederlander, die naar de Eeuwige Stad pelgrimeerde, en nooit te vergeefs een beroep deed op mgr Eras' welwillendheid en voorspraak. Hij was een machtig man te Rome, die alle poorten kon doen ontsluiten. Zijn gastvrije woning aan de Via Pompejo Magna 1 was jaren lang voor de Nederlandse Rome-reizigers een open hof, die herinnerde aan ,,'t Saligh Roe- mershuys" te Amsterdam, ook de drem pel van zijn huis werd uitgesleten door al wat aan intellect, kunstzin en devotie uit Holland naar Rome kwam getogen. combinaties niet tot stand komen, om welke der vele redenen, die de overige partijen onderling verdeeld houden, dan ook. Bij de voorbereidingen tot deze verkie zingen is het reeds tot vreemde bond genootschappen gekomen. Het is haast niet te voorkomen, dat de burgerij door de plaatselijke verhoudingen en belangen beheerst, de „grote politiek" uit het oog verliest. Over het algemeen echter staan de communisten tezamen met de Nenni- socialisten, geïsoleerd. Ook tegenover de nieuwe Saragat-Romita-combinatie van socialisten, wier ontwikkeling men na de afval van Cucdhi en Magnani, de commu nistische rebellen, met spanning tegemoet ziet. Men vraagt zich af, waarom ae Italiaanse gemeenteraadsverkiezingen in twee étappes moeten worden gehouden. Zondag a.s. en de twee daarop volgende Zondagen, gaat het Noorden en Midden van Italië ter stembus. De uitslag daar van is van Europees standpunt bezien, verreweg het belangrijkst. De communis ten oefenen immers in het Noordelijk industrie-gebied hun heerschappij. Het Zuiden komt echter pas in de herfst aan de beurt. Nu vormen de administratieve moeilijkheden bij de primitieve omstan digheden, waaronder in de Italiaanse provincie gestemd moet worden, inder daad een reden om de molen wat lang zamer te doen malen, maar een dergelijk tijdsverschil vereist dit niet Een meer voor de hand liggende verklaring, als men bedenkt, welk een spanning er b.v. bin nen de Christendemocratische partij reeds bestaat tussen Noord en Zuid, vindt men dan ook waarschijnlijk in het feit, dat het agrarische Zuiden een geheel ander ge luid nodig heeft in de verkiezingscam pagne. dan het geïndustrialiseerde Noor den. Het is onvermijdelijk, dat bij deze verkiezingen, het Katholicisme niet op de één of andere manier in de politieke strijd betrokken raakt. De communisten hebben in 't anti-clericalisme een stevige troef, die niet alleen voor de eigen over tuigde aanhang iets te zeggen heeft. De bloei der Kerk, die gedurende het H. Jaar, op zo'n veelvuldige wijze aan de dag trad, wekte haast noodzakelijk een anti- clericale tegenstroom. De heerlijkheid der Kerk onaangetast te laten, maar Haar bedienaren te belasteren, is een beproefde methode, die het altijd zal blijven doen, zolang aan de clerus het al te menselijke niet geheel vreemd is. Het blijkt helaas steeds mogelijk het licht der waarheid te doen schuil gaan achter werkelijke of gefingeerde onvolmaaktheden in Haas dienaren. De Italiaanse premier De Gas peri, voorzitter der Katholieke partij, heeft tijdens zijn verkiezingstournée, om mogelijke gevoeligheden te sparen, de nadruk gelegd op de noodzaak van een democratische coalitie, en voorts over de verhouding tussen Kerk en Staat gezegd, overigens geheel in de lijn van de leer der Kerk, dat van verflauwing der gren zen tussen beiden geen sprake mocht zijn. Ad Interim. (Van onze correspondent) Heden voormiddag tussen negen en Hen heeft boven Helmond een hevig onweer, dat vergezeld ging van geweldige stort buien., gewoed. Enkele minuten heerste er haast volslagen duisternis en het re gengordijn was 20 ondoorzichtbear, dat vele automobilisten hun wagens langs straat en weg moesten plaatsen. Een groot deel van de binnenstad kwam 10 tot. 15 cm onder water te staan. Op een vijftal plaatsen sloeg de blik-, sem in, gelukkig zonder ernstige schade te veroorzaken van het nieuw gebouwde magazijn der Fa. Van S. aan de Waard- straat werd een hoek van het dak gesla gen en ontstond een begin van brand, dat het personeel met eigen middelen Ter plechtige opening van „Huize Ber gen" te Vught als centrum voor de jeugd bewegingen, maatschappelijk werk, jeugd zorg e.d. droeg de Bisschop van Den Bosch, mgr W. Mutsaerts in de nieuwe kapel, na deze te hebben ingezegend, gistermorgen een H. Mis op. In een der zalen werd daarna een koffie tafel geserveerd, waarbij o.m. aanzaten mgr W. Mutsaerts, mgr F. N. Hendrikx, minister Rutten, B. en W. van Vught, tal rijke geestelijken uit de gemeente en om geving, het Brabantse bestuur van het Wit-Gele Kruis en diverse vertegenwoor digers van organisaties. De voorzitter van de stichting „Ber gen", de heer J. v. d. Eerenbeemt, voerde het woord, waarna ook mgr Mutsaerts en minister Rutten spraken. Zij wezen op de bloei van „Huize Bergen" en op het grote nut dat door dit centrum gediend wordt. De minister sprak namens de regering waardering uit voor het werk, dat hie: ten behoeve van de jeugd wordt verricht. Van het aantal initiatieven, die de rege ring ter bestudering krijgt voorgelegd, komt een belangrijk deel uit Brabant, zo zeide hij en dit was in de Brabanders zeer te waarderen. Namens de Brabantse Volkshogeschool welke hier ook zal worden ondergebracht, sprak de heer Jef de Brouwer en namens het Wit-Gele Kruis, dat op Huize Ber gen een centraal internaat voor kraam verzorgsters bezit, dr Verbeek. Dit nieuwe Internaat, dat al enige tijd succesvol werkt, werd op deze dag even eens officieel geopend. De heer Spooren- berg. vice-voorzitter van het Wit-Gele Kruis in Brabant, uitte zijn vreugde over de totstandkoming van dit opleidings centrum. hetwelk speciaal voor Brabant in een zo grote behoefe voorziet. Ook dr Banning, hoofdinspecteur van de Volks gezondheid: dr van Wesemael, inspecteur van de Volksgezondheid in Brabant en de Bisschop van Den Bosch voerden het woord. En allen onderstreepten het grote nut en het belang van dit centrale inter naat. Naar wij in doorgaans welingelichte landbouwkringen vernemen, zal de prijs van baeonvarkens geleidelijk verhoogd worden tot f 2,38 per kilo geslacht ge wicht. Deze verhoging, die, naar verno men wordt, door de minister van Land bouw is goedgekeurd, is gebaseerd op de hogere productieprijs als gevolg van de prijsstijgingen van het krachtvoer. Vermoedelijk zal de geleidelijke prijs verhoging in de loop van de zomer het bedrag van 2„38 per kilo bereiken. De baconprijzen zijn in de laatste tijd reeds verhoogd van 2,06 voor derde kwaliteit met twee maal vijf cent tot 2,16. Op deze prijzen werd voor tweede kwaliteit twee cent tot 2,18 en voor eerste kwa liteit zes cent tot 2,22 per kilogram ge slacht gewicht toeslag verleend. Ver wacht mag worden, dat één dezer dagen een officiële mededeling over de nieuwe baconprijzen door het ministerie van Landbouw zal worden gedaan. Wederom werd Donderdag in Tilburg geen nieuw geval van pokken geconsta teerd. Deze stilstand strekt zich thans uit over een periode van negen achtereen volgende dagen. Woensdag werd een patiënt uit St. Michielsgestel als genezen uit het zieken huis te Tilburg ontslagen. Er bevinden zich derhalve thans nog 18 "patiënten in verpleging. Ook werden gisteren weer 5 zg. contact-gevallen uit de quarantaine inrichtingen ontslagen. Nog 26 personen, die tot de „contact-gevallen" behoren, be vinden zich in deze inrichtingen. Donderdagavond i* een bom gegooid naar de Britse ambassade te Dublin. Nie mand werd gewond. Ter plaatse gevon den pamfletten wezen er op, dat de „Irish republican brotherhood" de aanslag heeft bedoeld als een protest tegen het bezoek, dat het Britse Koningspaar binnenkort aan Noord-Ierland zal brengen. De twee daders zijn ontsnapt. Verwacht wordt, dat het indexcijfer der Belgische kleinhandelsprijzen over de maand Mei slechts een half of één punt hoger zal zijn dan in April, waardoor dit cijfer op 414 of 414,5 zou komen. Van einde December van het vorig jaar, tot eind April 1951 is het index cijfer der kleinhandelsprijzen in België met 6 pet gestegen. Voor de eerste maal sedert 10 maan den heeft het indexcijfer der groothan- delsprijzen opgehouden te stijgen. On langs kwam dit cijfer op 478, terwijl 479 het maximum was. De daling der groothandelsprijzen doet zich vooral gevoelen in de sector textielwaren. Een geringe weerslag hier van is reeds op de kleinhandel waar te nemen, waar de prijs voor een kilo brei- wol met 20 franc is gedaald. Volgens verscheidene Brusselse bla den zal binnenkort het stelsel der ma ximumprijzen voor enkele textielwaren kunnen worden afgeschaft. Mohammed Tademalit, de „krankzin nige Moor" van wie men aanneemt, dat ual w HU hij in de afgelopen twee weken acht wist te blussen. De autospuit, op weg naar I Europeanen heeft vermoord, is Woens- deze brand, reed door het hek van een i dag door de politie gearresteerd. Tade- brug over de bermsloot langs de Kanaal- i mailt heeft bekend de acht moorden te dijk en kwam met de neus in de sloot te- hebben bedreven. Nii is een gewezen sol- recht. In de Azaleastraat trof de bliksem daat. Aan zijn vervolging is deelgenomen een woonhuis en veroorzaakte een steek-j door 12.000 man politie, Marokkaanse vlam., doch er ontstond gelukkig geen troepen en leden van het Franse vreem- brand. delingenlegioen. Maar zelden ook zijn een man bij zijn leven zoveel ere-ambten toegevallen als deze beminnelijke en altijd toegewijde mgr Eras. In 1908 vierde hij de historische dag in zijn leven, dat Nederland^ door Rome als volwaardige Kerkprovincie werd en hem zelf de hoge onderscheiding kv a „Allemaal meer werktitels dan ere titels" memoreerde mgr Prinsen zeer te recht bij gelegenheid van mgr Eras' zilveren priesterfeest, dat deze. in 1926 te Tilburg kwam vieren in dezelfde kerk op 't Goirke, waar hij het H. Doop sel had ontvangen, en waar hij zijn eerste H. Mis had opgedragen. Zelden werd een priesterfeest met meer luister gevierd. Bij deze zelfde gelegenheid werd mgr Eras benoemd tot ere-kanunnik van de Sint Jan, welke benoeming spoedig daar op werd gevolgd door zijn verheffing tot Protonotarius Apostolicus met mijter en taie Nederlandse College te Rome, waar van hij ook de eerste rector is geworden. De stichting is voor een groot deel zijn persoonlijke arbeid geweest. De inwijding van dit College op 16 Mei 1931 moet voor hem de gloriedag van zijn leven zijn geweest. Hij zag zich toen om ringd door een zeldzaam illuster gezel schap van de meest verscheiden Kerke lijke en wereldlijke dignitarissen. Bij zijn zilveren priesterfeest had hij reeds als enig huldeblijk gevraagd om zo mogelijk tot de stichting te komen van een mgr Eras-fonds, dat in de toekomst het voortbestaan van het Nederlands College zou verzekeren. Ook thans, bij zijn gouden feest, kent hij geen ander verlangen en wens dan dit Mgr Eras „u*. - «vsw «-« toegevallen dooi "het Nederlands Episco-1 ding moet 00£ zeieer worden gemenio zijde, toen B. probeerde het reeds ge- paa't te worden benoemd tot zijn 1 rocu- ,.eepdi dat ter gelegenheid van het luis m-oi/nn crenlH*. nnrr uit t.e dip-nen „a.forïa-iirnnriiiaer en zaak- w.,„i-c-pVip Constres t.p Am graven geultje nog wat uit te diepen, werd de grond onder zijn voeten door de grote druk van het water weggeslagen. Ondanks de reddingspogingen van de andere arbeiders, verdween hij vrijwel direct in de diepte. De Tielse politie en een ploeg arbeiders is daarna begonnen met het ""dreggen maar gisteiayond had men hiermede nog geen resultaten ge- boekt. Het slachtoffer laat oen vrouw met ra tor, eigen vertegenwoordiger en gelastigde in de Eeuwige Stad. Spoedig daarop volgde zijn verheffing tot kanunnik van Santa Maria van Monte Sancto te Rome. Geheim Kamerheer en Huisprelaat van Z. H. de Paus. Ook werd hij benoemd tot lid van het hoofdcomité voor de internationale Eucharistische Congressen, lid van de Hoge Raad van de Propaganda-fide, lid van de commissie staf. Als een zeer bijzondere onderschei- fonds te versterken. Voor dit doel is zo- wel te Rome als in Nederland een comité gesticht. Officieel zal mgr dr Eras op 1 Juni a.s. te Rome zijn gouden priesterfeest vieren om daarna naar Nederland te komen. Op de ochtend van zijn hoge feestdag mag zeker mgr dr Eras, gedachtig zijn vijftig dienstjaren te Rome, met voldoe ning Sint Paulus nazeggen; „pro Christo legatione fungimur, wij hebben een Gezantschap voer Christus uitgeoefend terrijke Eucharistische Congres te Am sterdam in 1924 mgr Eras door Paus Pius XI zelf werd toegevoegd aan het gevolg van de Pauselijke Legaat Kardinaal Van Rossum. Maar de hoogste lcvensglorie van mgr Eras en meteen zijn onsterfelijke ver- 4diepste is de stichting van bet monumen- staven horen. De zestigste vergadering der plaatsver-1 Dit voorstel is verworpen. De commis- vangers te Parijs duurde gisteren slechts j sies zullen^eerst de chefs der genera,e vijf minuten. De Amerikaanse gedelegeerde vroeg G:-omyko, of hij bereid was de volgorde der agendapunten voor de voorgestelde conferentie van ministers van buitenland se zaken der grote vier te bespreken Gromyko antwoordde hierop, dat het standpunt der Sovjet-Unie genoegzaam bekend was en dat hij niets hieraan ha., toe te ioegen. De Franse afgevaardigde, Parodi, zei de daarop, dat het doelloos was verder over het Atlantische pact te spreken. Oo« hieraan was niets meer toe te voeg .n. De houding der Sovjet-Unie was niet hekend en het was daarom moeilijk te zegden ot het mogelijk zou zijn overeenstemming te bereiken. Daar niemand na Parodi net woord ver langde werd de vergadering verdaagd. Hedennamiddag zullen de plaatsvej van gers opnieuw bijeenkomen. Hiermede is het getuigenis van gene raal Omar Bradley afgelopen De republikeinse leden der senaats commissies stelden voor dat. in afwijking van het opgestelde schema, de minister van buitenlandse zaken, Acheson. als volgende getuige zou worden gehoord. Sommige leden van de Eerste Kamer, aldus bljjkt uit het voorlopig verslag van deze Kamer op de begroting van Verkeer cn Waterstaat 1951, toonden zich critisch gestemd over het reizen met electrische of dieseltremen. Zij konden niet beoor delen, of het materiaal te licht of de snel heid te groot, dan wel het één evenzeer als het ander het geval is, maar zij moesten constateren, dat het zeer moeilijk wordt, in deze treinstellen te lezen of een gesprek te voeren. Voor velen, die ook de tjjd, in de trein doorgebracht, gaarne nuttig besteden, is dit een niet gering inconvenient, aldus deze Eerste-Kam»- leden. ,-r-. - j-—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3