VLIEGTUIGEN DA VEREN OVER WEST-EUROPA Internationale conferentie over mijnindustrie Wetsontwerp kan geen oplossing irengen Zonder Moerdijkkanaal geen Benelux Om de democratie in Finsterwolde Een wethouder dreigde met „Neurenberg" ESCADRILLES DIE „BOOMPJE VERWISSELEN" Mr J. Cramer Belangrijke Chemische Industrie zou kunnen worden opgebouwd Tweede dag van „Ombrelle" minder aanvallen De oefening van Donderdag Welvaartsplan N.V.y. misdrijf in bezettings tijd? Om de vrede te redden Productieverhoging en 40-urige arbeidsweek Toezicht credietwezen Vadertje Staat heeft het voor het zeggen Antwerpse volks vertegenwoordiger wil klare wijn Peron sauveert Richter Communisten streng afgestraft in de Tweede Kamer VRIJDAG 25 MEI 1951 PAGINA S Engelsen in Nederland van het reve wil staats secretaris LATEN VERVOLGEN Engelse minister zeer tevreden over Ned. luchtmacht Commissaris der Koningin in Drenthe PROF. DR E. GORTER V) Nederland voorbeeld Minimumleeftijden en arbeidstijd GEEN DIESEL-ELECTRISCHE TRACTIE OP „MILLIOENEN- LIJN" LANDBOUW EN INDUSTRIALISATIE De „twaalf" bezoeken Schoonebeek SNIJBLOEMENEXPORT NAAR BELGIE VEREENIGD FONDSENBEZIT NATIONALE PRODUCTIE DER VER. STATEN „DRIE SCHAKELS" BELOOFT EEN SUCCES INDIASE AMBASSADEUR GAAT WEG U moest u zélf eens kunnen zien rijden Anhydtiet in Nederland INVESTERINGEN VAN f 100 MILLIOEN NODIG Verschillende producten Het is ernst met de luchtverdediging van West-Europa. Na de oefening „Cupola", die verleden jaar honderden vliegtuigen in de lucht bracht, moet de „Ombrelle" thans de deskundigen verder inzicht geven in de stand van zaken ten aanzien van de luchtdefensie en niet minder in hetgeen daaraan nog valt te verbeteren. Want verdediging, daarop zijn heel deze manoeuvres, waaraan zeven landen deelnemen, gericht. Elke gedachte aan aanval is er vreemd aan. Een nieuw element vormt ditmaal het optreden van de tactische lucht macht naast de eigenlijke luchtverdediging en de strategische bommen werpers. Dit maakt het noodzakelijk, dat ook grondstrijdkrachten aan de oefening deelnemen. Zulks gebeurt echter in hoofdzaak slechts symbolisch, omdat „Ombrelle" een oefening is voor de luchtmacht en niet een gecombi neerde lucht- en landoefening. Donderdag, de tweede dag, dat de „Pa rasol" uitstond over West-Europa, zijn vliegende reuzenforten, begeleid door „Wellingtons" en Mosquito's" in alle vroegte opgestegen voor het aanvallen van doelen in de gebieden van Parijs, Brussel en Straatsburg. Jagers, bestuurd door Amerikaanse, Britse, Franse, Belgi sche, Nederlandse en Deense vliegers, vie len de reuzenforten aan hetzij vóór het bereiken van de doelgebieden, hetzij hier boven. De oefening van Donderdag had ten doel de soepelheid der luchtverdedigings organisaties en de reactiesnelheid van de verdedigende escadrilles jagers te beproe ven. Daarom wisselden escadrilles „Vam pires" en „Meteors" van bases in Neder land. België en Frankrijk. Om de oefening zoveel mogelijk op de de werkelijkheid te doen gelijken, voerden Amerikaanse „Thunderjet"- en Britse .,Vampire"-jagers op geringe hoogte aan vallen uit, teneinde de aandacht der lucht- verdeginig op ben te richten. Maar de verdedigers komen er steeds beter in en zij hebben gisteren meer „vijandelijke" bommenwerpers onderschept en aangeval len dan Woensdag. „De vijand heeft niet op dezelfde schaal aangevallen al Woensdag" heet het offi ciële communiqué. „Hij spaart zijn krach ten voor de volgende fase der oefening". Deze derde fase begint vanavond om uur en duurt tot na middernacht. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag loopt de oefening af. De Earl of Bandon, „air commodore *an de R.A.F., commandant van de twe°cle groep van „The Northern Tactical Air- f°rce" is een goedlachse man. Hu verten snel en heeft er kennelijk zelf veel ple ger in. Hij heeft misschien ook wel reden om in zijn schik te zijn, want de honder den Engelse luchtmachtmensen, die thans in Nederland zijn en onder zijn comman do slaan, doen het lang niet slecht naar zijn idee. Zes-en-negentig uur geleden rijn zij aangekomen en dat zou men niet zeggen als men in hun volledig ingerichte kamp komt. Hier klopt het hart van deze Engelse eenheid en is het een tentenkamp, ingericht met eigen hospitaal, tandarts kliniek, mobiele cantine en mobiel radar station. Vier dagen geleden zaten allen nog in Duitsland en met honderden voertuigen en in een tempo van driehonderd mijl in vijftien uur is de weg naar Nederland af gelegd. Thans heeft deze Engelse groep de zorg voor een luchtsector, die voor een deel in Nederland en voor een deel in Duits land valt. Bordjes met het R.A.F.-em- bleem en Engelse opschriften wekken een illusie van een Brits vliegveld. De verbindingen, dat is volgens de „air commodore" Bandon het grote probleem. Hij is vol lof over de Nederlandse mede werking en het zaakje marcheert dan ook wel. Maar als zo'n paar dagen het burger telefoonnet met een extra militaire capa citeit wordt belast, is het niet onbegrij pelijk, dat het niet altijd even vlug gaat als men wenst. De moderne oorlog eist snelheid en improvisatietalent en vooral ook ervaring en daarom zegt de „air com modore": „Wq moeten meer van deze oefeningen hebben en vooral in groter hi de te Utrecht gehouden alg. verga dering van de Ned. Ver spoor. en tramwegpersoneel is meeg;edeelhet NVV in de loop van dit laar. efn yaartsplan zal PUblicV'en ^Zlwrmtriol'- hmen worden uitgestippeld WOC. 'nn~e sens het NVV, bij de oplossing economische moeilijkheden rekening ■moeten worden gehouden. Besloten werd de naam dezer organisa tie te wijzigen in Ned. Ver. van vervoer, personeel (organisatie van personeel, werkzaam in spoorweg- tramweg- en pu bliek wegvervoersbedrijven). Tot opvolger van dc met pensioen gaan de voorzitter G. Joustra is bij enkele can~ didaatstelling de heer H. J. Kanne, tot dusverre secretaris van de vereniging, ge- hozen. De schrijver G. K. („Simon") van het Reve heeft de officier van justitie te Amsterdam te kennen gegeven, dat hij zich door uitlatingen van de staats-secre- taris van O. K. en W., mr Cals, aange tast voelt in zijn eer en goede naam. Hij verzoekt de officier van justitie tot ver volging van de staatssecretaris over te gaan. Bedoelde uitlatingen werden gedaan in een rede, waarin mr Cals enige woorden wijdde aan de beslissing, die hij onlangs heeft genomen, toen hij bij de toeken ning van een reisbeurs voor de winnaar van de novelleprijsvraag voor jonge let terkundigen het advies van de jury niet «eheel opvolgde De tekst van de pa/sage, waarvan de heer het Reve aanneemt, dat deze °P hem daat luidt: „De overheid, die het algemeen 'belang tot richtsnoer dient te nem!^ heeft te waken tegen uitwas- se'" d?e kennelijk het algemeen welzijn, ook op geestelijk terrein, bedreigen en in ft rijd komen met de normen van open- bfre orde en goede tlligt «tax hiel op de weg van de overheid zodanige Ultmgen te bekronen of op °ok aan te moedigen". Bij graafwerkzaamheden in Amsterdam- Noord hebben arbeiders op 60 c.M. diepi in de grond beenderen aangetroffen van een lijk, dat daar enige jaren geleden moet zijn begraven. De politie heeft de resten iq beslag genomen en voor onder zoek naar het Wilhelmina-gasthuis over gebracht. Het is mogelijk, dat het lijk in de bezettingsjaren in de grond is ver borgen. aldus de politie. De politie acht misdaad niet uitgesloten In verband met een groot gat in het schedeldak. verband, want, zoals bekend, is deze oefe ning lp hoofdzaak een verdedigingsoefe ning. Bij de oefening „Cirrus" in het na jaar echter zal men al de problemen van de luchtoorlog voorgeschoteld krijgen De Engelsen met hun vijf squadrons Vampires zijn verdeeld over de vliegvel den Soesterberg, Volkel en Welschap. In het radarstation wordt ongetwijfeld het hardste gewerkt in deze sector. Der tig a veertig man zijn daar voortdurend in de weer met punaises, koptelefoons, klosjes, draadjes. Gekleurde lampjes flit sen aan en uit. In een hokje boven het geheel troont de commandopost, die de tafels overziet en aan de hand daarvan de orders aan de „squadronsdoorgeeft. Het is het normale beeld van een luchtoorlog dis in de eerste plaats uitgevochten wordt op de tafels in de „operationsroom". Omstreeks half één gistermiddag arri veerden vier Belgische Dakota's op het vliegveld Volkel met de opdracht zich te melden bij groppcaptain Chaplin, de com mandant van de Engelse eenheden. Om half vier vertrokken ze weer, tot het dak toe volgeladen met mannen en materiaal. Eén Engels squadron moest plotseling overgebracht worden naar Luxeuil in Frankrijk en een uurtje later loeiden de Vampires de lucht in op weg naar Frank rijk. Tot het wezen van een effectief lucht verdedigingssysteem behoort nl. ook de mogelijkheid van het hergroeperen van strijdkrachten op korte termijn. De moge lijkheid dus om complete eenheden met het bijbehorende grondpersoneel en het grondmateriaal van de ene naar de andere basis te verplaatsen zonder verlies aan doelmatigheid. Snelle hergroepering van luchtstrijdkrachten volgens dit systeem, veronderstelt niet alleen een gezamenlijke operationele procedure tussen de geal lieerden, maar ook een mate van stan daardisatie van materieel, dat het moge lijk maakt aan vliegtuigen van één land zich met een minimum aan vertraging van nieuwe munitie en brandstof te voorzien op een basis van het andere land. Neder landers en Belgen speelden hetzelfde spel letje van verhuizen tussen Gilze-Rijen en de Belgische basis. Binnen enige uren zat een volledig Belgisch squadron op Gilze- Rijen en waren de Nederlanders honderd kilometer naar het Zuiden verplaatst. Gisteravond was het nachtvliegen op Volkel. De basis is normaal niet ingericht voor nachtlandingen, maar de Engelsen hadden een complete nachtlandingsinstal- latie medegenomen en zo schenen de lan- dingslichten over het wijde Volkelse veld. Om 9 uur meldden de radarstations de na dering van een sterke vijandelijke lucht- strijdmacht, vermoedelijk Amerikaanse B 50's. werd gezegd. Het bleken echter Britse Lincolns te zijn. Eén voor één ver schenen zij, niet in de gebruikelijke for matie, maar achter elkaar om beurtelings het vuur tot zich te trekken, maar waren daardoor toch ook de dankbare prooi voor de jagers. In de vallende schemering denderden de Vampires over het veld en gingen even later de aanvallers achterna. Zij hadden er op gerekend, want van zeven uur af stonden zij voor de helft op „readyness" en voor de helft of „standby". Phases in de mate van startklaarheid. Zij waren zorgvuldig „gebriefed", hadden een uit voerig weerbericht gekregen en wisten, dat ei' een onweersbuitje dreigde, dat er aanvankelijk wolkenvorming op driedui zend voet en later op 1200 voet zou zijn en dat zij boven 10.000 voet gevaar voor ijsafzetting liepen. De extratanks gingen onder de vleugels en de vliegers werd op het hart gedrukt uitvoeriger inlichtingen mede te brengen dan des. morgens. (Van onze verslaggever.) het Viegreld Soesterberg in de offi- cers-mes, van (,e R A G welke weidse "aAm, a.an een langwerpige zeildoeken- „L gekend, hebben wij gislermid- i i iJ!l hou<1 gehad met de Engelse luchtvaart, mr Arthur .T. Henderson, a(e jn verj,an^ met dc .,OmbreHe"-ocfcning twee dagen in ons land heeft vertoefd Na in Wiesbaden en België te zyn ge weest, heeft hij hier Volkel en Valken burg, Gilze-Rijen en Welschap bezocht. In Eindhoven werd de luch gebruikt, vanwaar hij dan gistermiddag omstreeks kwart over vijf op Soesterberg arriveerde. Daar ontmoette hem de Engelse onder minister voor de luchtvaart mr A. Craw ley, die in 33 minuten met een Meteor 7 van Northfolt naar Soesterberg was ko men vliegen. v Uit zwakheden valt te leren Zijn indruk over de resultaten van de oefening weergevend, zei de minister, dat er nog wel een en ander te verbeteren valt. Met name in de verbindingen zijn zwakheden naar voren gekomen, waar uit echter te leren valt. De moeilijkheid was, dat van drie of vier vliegvelden ge opereerd is. Voora* de telefoonverbinding is niet altijd even vlug geweest. De Ne derlandse gastvrijheid noemde de minis ter op elk niveau even hartelijk- Deze oefening, zo vervolgde de heer Henderson, duidde er niet op, dat de in ternationale toestand verergerd is, maar diende als bijdrage tot de integratie van de Westeuropese luchtverdediging, welke kant wij zeker opmoeten. Engeland traint zich ook niet militair om oorlog te begin nen tegen een ander land, maar om zijn deel bij te dragen in de versteviging van de Westerse democratie en Westerse levensstijl. De lucht is de eerste verde digingslinie en de luchtmacht moet te allen tijde de hoogste prioriteit hebben. Om de vrede te redden moet onze positie versterkt worden en daarbij is de lucht macht zeer belangrijk, wat ook in de vorige oorlog gebleken is. Deze oefening is er om zoveel mogelijk ervaring op te doen, opdat de ophouw der versterking van West-Europa in de juiste banen ge schiedt. Ons tanksysteem sneller dan in andere landen Minister Henderson stelde het op prijs, dat wij zouden publiceren, dat hij over de Nederlandse luchtmacht zeer tevreden was. Hij noemde haar zeer efficiënt en vooral het tanksysteem van vliegtuigen in Nederland, dat aanmerkelijk sneller is dan in andere landen, had hem zeer ge troffen. „Het is het beste, dat ik ooit bjj de luchtmacht heb gezien en wij zullen de aankoop ervan in Engeland zeker zeer bijzonder bestuderen". Tijdens zijn bezoek aan ons land heeft Z. Exc. op openhartige wijze met de Ne derlandse luchtvaartautoriteiten over de Engelse luchtvaart gesproken. Van Ne derlandse zijde, bestond veel belangstel ling voor het civiele waarnemers-corps, dat in Engeland werd opgebouwd en ge heel uit vrijwilligers bestaat. Generaal-majoor Baretta, plaatsvervan gend chef van de luchtmachtstaf, zag de mogelijkheid, dat een dergelijk corps zeker ook in ons land opgebouwd werd, omdat practisch iedereen het onderschei den van vliegtuigen van de grond af zou kunnen leren. Jongens- van 16 jaar, die in het algemeen veel animo voor vliegtuigen hebben en ze al gauw uit elkaar weten te houden, zouden zelfs voor waarnemers geschikt kunnen zijn. Wellicht is er veel liefhebberij voor Ongeveer zes uur gisteravond is mr Henderson, in gezelschap van de heer Crawley in zijn „Valetta" weer naar En geland vertrokken. Bij K.B. is aan mr dr R. H. baron de Vos van Steenwijk met ingang van 15 Juli 1951 op de meest eervolle wijze ont slag verleend als Commissaris der Konin gin in de provincie Drenthe met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande be wezen. Tot Commissaris der Koningin in Drenthe is ingaande 15 Juli benoemd mr J. Cramer, uit Assen, sinds 20 Nov. 1945 lid der Eerste Kamer voor de P.v.d.A. Mr J. Cramer is 25 Februari 1899 ge boren te Heukelum. Hij heeft rechten ge studeerd aan de rijksuniversiteit in Utrecht, is directeur van de stichting Opbouw Drenthe, lid van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Gro ningen en voorzitter van de voogdijraad te Assen. Mr Cramer is ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Op 1 September a.s. treedt prof. dr E. Gorter, hoogleraar ir. de kindergenees kunde aan de Leidse universiteit, af. Bij die gelegenheid zal hem door zijn oud assistenten en assistenten, van wie een zeer groot aantal zowel hier te lande als in het buitenland als kinderarts is geves tigd, een huldeblijk worden aangeboden. Dit zal bestaan uit een door Kees Verwen te Haarlem geschilderd portret en uit een „Prof. Gorter-nummer" van het Maand schrift voor Kindergeneeskunde, waar aan prof. Gorter sedert de oprichting er van in 1931 hoofdredacteur-secretaris is. Twee weken lang is deze maand in Genève de Industriële Commissie voor de Steenkolenmijnbouw van het Interna tionale Arbeidsbureau bijeen geweest. Zij voerde besprekingen, waarbij onder meer de productiviteit der steenkolenmijnen, de minimumleeftijd van jonge ondergron- ders en de arbeidstijd in de mijnen ter sprake kwamen. Aan de conferentie na men tien kolenproducerende landen deel, namelijk Nederland, België, Frankrijk, Engeland, Turkije, Zuid-Afrika, de Ver enigde Staten, Canada, India en Australië. De commissie legde de resultaten van haar besprekingen vast in een aantal re soluties, waarvan de belangrijkste betrek king heeft op de productiviteit der steen kolenmijnen. Daarin wordt o.a. gezegd, dat aan de werknemers een rechtvaardig aandeel in de voordelen ener vermeer derde productie behoort te worden toe gekend en dat het invoeren van memo den en technische installaties tot vermeer dering der productie van geëigende maat regelen ter vergroting van de veiligheid der arbeiders en tot het verbeteren van de hygiënische verhoudingen in de mijnen vergezeld dient te gaan. Nader gaat de resolutie dan in op de gevaren, welke zich in het bijzonder door stofontwikkeling voor kunnen doen. In verband hiermee dringt zij er op aan, dat waar nodig stof- bedwingende methoden zullen worden in gevoerd, dat maatregelen zullen worden genomen voor een systematisch klinisch en röntgenologisch onderzoek der mijn werkers en dat iedere gewenste aandacht Tijdens een lunchvergadering "van het departement Rotterdam van de Mij voor Nijverheid en Handel heeft gisteren de heer A. A. van Sandick gesproken over het ingediende wetsontwerp Toezicht Credietwezen. De heer Sandick begon met er op te wijzen, dat het voornaamste doel van het wetsontwerp is. ket beleid op monetair gebied te coördineren in verband met de algemene economische omstandigheden en het tegengaan van de inflationistische ontwikkeling door restricties op de cre- dietverlening. Met deze doelstelling kan men zich over het algemeen verenigen. Het gaat echter om de wijze waarop en volgens het wetsontwerp zal dit geschie den door het steller, van maxima voor de credietverlening aan het bedrijfsleven in verhouding tot de creditgelden, die aan de banken zijn toevertrouwd en minima voor de hoeveelheid liquide middelen, die de banken moeten aanhouden. Daarbij wordt een onderscheid gemaakt tussen de verschillende soorten liquiditei ten. Hier begint het fronsen van de wenk brauwen. zo zeide de heer Van Sandick. want tegelijkertijd blijft de credietgeving In een onderhoud, toegestaan aan het Antwerpse blad „Le Matin", heeft de heer Joris, volksvertegenwoordiger voor Antwerpen en ondervoorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers, meegedeeld dat op 22 Mei in Breda een vergadering is gehouden ter voorbereiding van een ministeriële con ferentie over de waterwegen- en haven problemen in de Benelux. De heer Joris noemde het verslag van de gemengde Belgisch-Nederlandse com missie voor de waterwegen- en haven problemen teleurstellend en vroeg zich af hoe de regering hierop zal reageren. Men zal ons nieuwe offers vragen, zo ging hij verder, want de Nederlandse han delsbalans heeft nog steeds een tekort en de bedreiging van volledige opneming van het Nederlandse quotum in de inter nationale betalingsunie is in zoverre wer kelijkheid geworden, dat Nederland zich genoopt ziet deels tot vereffeningen in goud over te gaan, Dc verruiming van het Duits-Neder landse handelsverkeer zal in hoge mate de ernstige economische toestand, waarin Nederland verkeert, moeten verhelpen. Ongetwijfeld zal Óen Haag ons nieuwe overeenkomsten met betrekking tot het Duitse scheepvaartverkeer voorstellen, welke in feite nieuwe offers van de Ant werpse haven ten gunste van Rotterdam en met betrekking tot de Nederlandse markt, insgelijks van de Belgische ex porteurs offers ten gunste van hun Duitse collega's zullen vergen. Het verslag van de bijzondere commis sie zal samen met de onderhandelingen over de Duitse handel, het einde van Benelux betekenen zo meende de heer Joris. Het ogenblik is aangebroken om klare wjjn te schenken, zo vervolgde hij. Het is hoog tjjd de Nederlandse regering dui delijk te maken, dat België zou weigeren voortaan nog over Benelux besprekingen te voeren, indien het Moerdijkprobleem vooraf geen bevredigende oplossing heeft gekregen en dat met betrekking tot het handelsverkeer met Duitsland door ons land geen enkele financiële of andere toegeving zal worden gedaan zolang de Nederlanders blijven blijk geven van on begrip ten opzichte van de Moerdijk- kwestie. Indien de Belgische regering zou aar zelen een krachtdadige houding aan te nemen zou volgens de heer Joris blijken, dat de algemene opinie in België is, dat men zich niet langer met vage beloften in het ootje mag laten nemen en dat de tijd is aangebroken om er een einde aan te maken, desnoods, op een brutale ma nier. aan de overheid in de vorm van het aan houden van schatkistpapier gehandhaafd. Waar het de Ned. Bank is, die met fiat van de minister van Financiën de per centages moest vaststellen, heeft de mi nister van Financiën het dus in feite voor het zeggen. Hu kan het crediet aan het bedrUfsleven drukken en dat aan de staat opvoeren. Maar de minister is partU in deze. Het wordt nu de staat gemakkelijk ge maakt op korte termijn te lenen, terwijl het voor het bedrijfsleven moeilijker wordt gemaakt. Dit acht de heer Van Sandick improductief, Hij wees er op, dat alle werkgevende groepen, ook de con fessionele, in de Sociaal Economische Raad het wetsontwerp hebben afgewe zen en hun bezwaren hebben kenbaar gemaakt in een minderheidsrapport, dat zeker t. z. t» aan de Tweede Kamer ter kennis zal moeten worden gebracht. Is het nu zo, dat verhoging van de cre- dietverlening aan het bedrUfsleven in flatoire tendenzen zal oproepen? De heer Van Sandick is van mening, dat dit niet het geval zal zUn want de financiering van roulerende goederen, die buiten on ze wil in prijs zijn gestegen, kan nooit inflatie verwekken. Spreker wees er in ander verband ook nog op, dat het bedrijfsleven wel veel koopt, maar dat het ntet zo maar lukraak en onverantwoordelijk koopt. Bovendien zal er toch gekocht moeten worden, wil het doel, dat nog eens in de jongste de- viezènnota wordt onderstreept, de ver hoging van de productie, verwezenlijkt wordt. De heer Van Sandick erkent, dat de financiële positie van de staat moeilijk is en gezien de tendens bij het bankwezen om schatkistpapier niet te verlengen ten gunste van andere c'.edieten, nog moei lijke zou kunnen worden. Van de andere kant ziet hij weinig mogelijkheden te ko men tot consolidatie van vlottende schuld. Maar een oplossing, zoals in dit wets ontwerp gegeven, achi hij niet juist. Naar zijn mening was er voor dit punt wel een oplossing te vinden geweest op an dere wijze en wel door het treffen van een noodvoorziening ad hoe, waartoe de banken zeker bereid zouden zijn geweest- De persdienst van de Argentijnse pre sident, Peron, deelt officieel mede, dat de atoomgeleerde Ronald Richter, die volgens een krantenbericht uit Rio de Janeiro een fantast zou zijn en zich onder politiebewaking zou bevinden, van daag ter gelegenheid van de nationale dag van Argentinië, 24 uur nchtereen werkte „bij wijze van eerbetoon aan president Peron en zijn echtgenote". Richter wordt in dit communiqué „di recteur van de nationale laboratoria voor atoomenergie" genoemd. Waarnemers te Buenos Aires beschouwen dit als een of ficieel antwoord op de berichten, dat Argentijnse legerdcskundigen Richter een „zwendelaar" noemden en dat zijn ont dekkingen „niets anders dan kolossale bluf" waren. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 24 Mei 1951. Raul de Groot was niet aanwezig. - Dat betekende, dat de communisten er met alles op hadden gezet om van deze zaak een grote propaganda-rel tc maken. Alleen als er iets heel bijzonders in dc Kamer aan de hand is, komt de partij-secretaris in hoogst eigen persoon opdagen om een redevoering te houden en dat gebeurt hoogstens twee of driemaal per jaar. Nu begon de heer Haken het geval- Finsterwolde uiteen te zetten. Men liet hem rustig praten en de belang stelling in d0 Kamer was als bij een slepende begroting, waar geen enkele spanning meer inzit en waarbij de Kamerleden zich kennelijk zitten te vervelen. De meesten waren dan ook maar vast naar hnis gegaan. Er kwam eerst leven in de brouwerij, i hij met een hele serie van bewijzen, dat 3e, socialistische heer Scheps aan heter in de gemeente Finsterwolde sprake woord kwam was van grove verwaarlozing van het De 'n de aanvang uiteenzette,1 bestuur der gemeente-huishouding. democratie zich moest ver- communistische aanslagen beS°nnen de communisten ^Tlperen' Maar ze kregen er van zó 2ed"cht van langs, dat Sr.t in ™,aar ,heel gauw afzagen, j ui üiaf i"aie kon worden ge duld, zeide de heer Scheps, kan in abnor male tijden niet worden geduld. De de- mocratie kan zich niet laten afslachten. Het gaat hier om leven en dood en dan moet men handelen gelijk een agres sieve democratie betaamt. En toen kwam heer Scheps wilde bewijzen, dat de rech ten der burgers niet meer veilig waren in Finsterwolde. Daartoe had hij zo on geveer alle gemeenteraads-notulen van de laatste jaren meegebracht en het moet worden gezegd, dat er stof genoeg inzat voor een afdoend bewijs van deze stelling. In eerste instantie had als eerste spre ker de communistische afgevaardigde, de heer Haken het woord gevoerd met de bekende communistische paraphrase van nergens ooit mooier geweest dan juist in Finsterwolde. Maar toen kwam de heer Scheps met enige citaten uit redevoerin gen van een andere heer Haken; een broer van het Kamerlid en wethouder van Finsterwolde. Die had eens gezegd, dat zij met hun tegenstanders wel eens zouden afrekenen en hen zouden berechten als in Neuren berg. Dat noemde de heer Scheps bedreiging en chantage. En toen was de boot aan. De heer Gort zak interrumpeerde heftig- Maar met de heer Scheps is het kwaad kersen eten. Zelfs voor iemand als de heer Gortzak, die toch allerminst voor het debat be vreesd is. Als U dreigt met Neurenberg zo beet de heer Scheps hem toe dan is dat chantage en als U dat niet begrijpt, dan is U nog dieper gezonken dan ik ooit had kunnen denken. De hamer van de voorzitter moest aan het communistische geschreeuw een einde maken. Maar de heer Scheps zette zijn bloem lezing uit de notulen van de gemeente raad van Finsterwolde voort. Een der lagere ambtenaren, die niet naar het pij pen van de heren communisten wilde dansen en die men er niet uit had kun nen werken, hadden de communisten f 300.op zijn salaris weten te korten. Dat was nu de zorg van de communisten voor de kleine man. Een ander citaat hield in, dat met per sonen als de burgemeester zou worden afgerekend, zodra de arbeidersklasse evenals in China het recht in handen zou nemen. De heer Scheps was er alleen maar niet over te spreken, dat het zo lang had geduurd, voordat de regering met deze maatregelen was gekomen. De sprekers der overige partijen had den niet zoveel tijd nodig om hun mening vrijheid en vredelievendheid en het was lover deze zaak te zeggen. De heer Rool- vink (KVP) stelde vast, dat iedereen m ons democratische land recht heeft op bescherming bij de wet. Hij hield een juridisch betoog, dat begon en eindigde bij Buys, Maar de heer Stokvis, de juri dische expert van de communisten, deed het niet met Buys alleen, maar haalde er ook nog Van der Pot en De Savornim Lobman bij. terwijl de heer Roolvink be toogde, dat de grondwet ons gelukkig de mogelijkheid schonk tegen dit soort van terreur op te treden, vond de heer Stok vis natuurlijk, dat de kiezers juist van hun grondwettelijke rechten werden be roofd. Zoals de heer Roolvink. zo spraken ook de heren Krol (CH), Ritmeester (VVD) en Algera (AR). Het wetsontwerp zelf kwam eigenlijk hier op neer. De raad van de gemeente Finsterwolde wordt ontbonden. Aan bur gemeester Van der Tuin worden alle be voegdheden toegekend, die normaal bij de gemeenteraad of bij het college van B. en W. berusten. Tot uiterlijk 1 Dec. 1953 treedt de burgemeester op als ge volmachtigd regerings-commissaris, die alle verordeningen zal uitvaardigen, wel ke in het belang der openbare orde, ze delijkheid of gezondheid worden vereist, zonder dat hij daarvoor goedkeuring van de raad nodig heeft. De burgemeester heeft zich alleen stipt te houden aan de bevelen, die de minister van Binnen landse Zaken en de commissaris der Ko ningin hem geven. In plaats van bij de raad is er beroep mogelijk op het college van Ged. Staten. Het liep allemaal met een sisser af. Toen de communisten in het begin, nadat hun partijlid Haken was uitgesproken, met interrupties begonnen, die het karak ter van obstructie dreigden aan te nemen, hamerde de voorzitter deze zo stevig af, dat zij van verdere interrupties maar af zagen. Zij staken slechts verder de kop pen bijeen, blijkbaar om hun gedragslijn voor morgen als de behandeling zal wor den voortgezet, uit te stippelen. Dan zal eerst minister Van Maarseveen hun van antwoord dienen. En dat antwoord zal wel kort en krachtig zijn. F. S. zal worden besteed aan het onderzoek be treffende evt. medische maatregelen; een onderzoek, waarvoor fondsen beschikbaar behoren te worden gesteld. Nader zal het voorkomen van stofziekten worden be sproken tijdens een aparte conferentie, welke dienaangaande zo spoedig mogelijk door het Int. Arbeidsbureau zal worden belegd. Met betrekking tot het vergroten van de productie, zo wordt verder in de betrok ken resolutie gezegd, zou het vooral wen selijk en belangrijk zijn, dat methoden tot samenwerking tussen werkgevers en werknemers worden aangemoedigd en ontwikkeld teneinde een volledige samen werking tussen beide partijen te verzeke ren. Met het oog hierop spreekt de Com missie de wens uit dat het Int. Arbeids bureau de verschillende systemen van sa menwerking zal bestuderen en dat het in deze studie de bestaande systemen in de mijnindustrie der verschillende anden zal betrekken. De heer F. Dohmen, voorzitter van de Ned. Kath. Mijnw.bond, en lid van de de legatie, die ons een en ander vertelde over de conferentie, was van oordeel, dat Nederland wat dit laatste punt betreft zeer nuttig werk kan doen door bekend heid te geven aan de vorm van samen werking tussen werkgever en werkne mer, welke in ons land, met name in onze mijnindustrie, werd ingevoerd. Vooral voor de Mijnindustrieraad is hier een be langrijke taak weggelegd. De heer Doh men hoopte dan ook, dat zodra men in Genève met de studie begint, het bestuur van dit orgaan contact zal opnemen met het Int. Arbeidsbureau en dat het door publicaties over het Mijnstatuut, de prak tijk van de P. B. O. etc., het buitenland op de hoogte zal stellen van de oplossing, welke in de Ned. mijnindustrie gevonden werd; een oplossing, waarop ons land trots kan zijn en die ten volle waard is tot voorbeeld te worden gesteld. Met het oog op de wenselijkheid van verhoging der koïenproductie verzocht de commissie het bestuur van het Int. Ar beidsbureau het bureau opdracht te ge ven om na te gaan welke vorderingen de verschillende landen maken als gevolg van het invoeren van technisch-organisa- torische en werk-organisatorische metho den, om studie te maken van de methoden van technische en practische opleiding der mijnarbeiders, benevens van de mo gelijkheden om een zo groot mogelijk aantal vergelijkbare statistieken betreffen de de productie in de verschillende landen te verkrijgen en om een bezoek van een internationale missie aan de Noord-Ame rikaanse steenkolenmijnen,ie organiseren. ln een resolutie betreffende de mi nimum-leeftijd van ondergronders be- Op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Maenen KVP, betreffende aanwending van vrijkomen de diesel-electrische treinstellen op de spoorlijn Heerlen-Kerkrade-Schin op Geul (millioenenlijn) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, geantwoord, dat hervatting van de dienst met diesel-electrische treinstellen, welke vrijkomen ten gevolge van de electrificatie van de lijn Amers- foort-Enschede-Oldenzaal, niet mogelijk is. Het gebrek aan modern reizigersmate- rieel dwingt de N. S. te streven naar een zo nuttig mogelijk gebruik van dit ma terieel. Dienovereenkomstig zijn de vrij komende diesel-electrische treinstellen bestemd voor gebruik op enkele andere trajecten, welke op grond van hun ver- voersomvang daarvoor het eerst in aan merking kwamen. Pe,AW®a'f jongelui op industrfalisatie- reis hebben gisteren een bezoek gebracht cüü i!et e"el?'erl bij Schoonebeek, aan schotten s aardappelmeelfabriek en een chemische fabriek in Hoogezand. Het markantste in Schoonebeek waren wel de koeien die gezapig haar sprietjes stonden te kauwen op enkele meters van de ja-knikkers, die iedere dag 2000 ton aardolie naar boven pompen. Na de schijnbare wanorde en het lawaai in de bednjven, die de voorafgaande dagen worden bezocht, was de landelijke rust op Schoonebeek en de strakke orde op de terreinen van de Ned. Aardoliemaat schappij een verademing. Het bezoek werd geheel in stijl afgesloten met een Drentse koffiemaaltijd in een landelijke herberg. 's Middags werd een deel van de fa briek van Scholten bezichtigd Zoals André Heestermans uit Ulvenhout des avonds in zijn tafelspeech opmerkte werd de deelnemers van de excursie hier duidelijk welke rol de landbouw in het i ndustrialisal ïeproces speelt. De direc teur van het bedrijf, de heer B. Möller w„ees, er°P> dat het deviezenrendement' van de agrarische industrie zeer hoog is in vergelijking met het deviezenrende- an3ere takken van industrie, er hoeven hier geen grondstof fen te worden ingevoerd. Bovendien, al- er Möller, stijgt de (deviezen)- opbrengst van een product, naarmate het P r vorm wordt afgeleverd. En uit breiding van de veredelingsindustrie zou U J eren v'an Groningen grote mo gelijkheden scheppen. veelt de commissie als maatstaf aan, d»é personen beneden 16 jaar niet onder gronds te werk mogen worden gesteld en personen tussen 16 en 18 jaar alleen voor opleidingsdoeleinden of onder be paalde voorwaarden, regelende de werk plaatsen, de toegestane arbeid en een systematisch medisch toezicht. Met be trekking tot de arbeidstijd in de mijnen stelde de commissie voor, dat tijdens haar volgende conferentie de tekst ener aanbeveling zal worden opgesteld, waarin de suggestie wordt gedaan, dat elke regering deze arbeidstijd zal rege len op basis van veertig uur per week. Verder verzocht de commissie het Int. Arbeidsbureau nog in overleg met de Verenigde Naties en/of het Mijnindustriële Comité van de Economische Commissie voor Europa een conferentie te organise ren, welke een internationale overeen komst met betrekking tot de organisatie der productie, de import, de export en de kolenprijzen moet zien te bereiken. Tever.s werd gepleit voor een internationa1 con ferentie ter verkrijging van een coördina tie van de systemen op het gebied der sociale zekerheid voor de mijnwerkers Hierbij moet de mijnwerkers worden ge garandeerd. dat zij onafhankelijk van hun- nationaliteit en van het land of de landen, waarin zij hebben gewerkt, over hun totaal aantal dienstjaren ouderdomsrente zullen krijgen uitgekeerd. Nog geen beslissingen genomen Door minister Mansholt is medege deeld dat men tijdens de Benelux-bespre- kingen te Breda over de Nederlandse snijbloemen-export nog geen definitief accoccd had bereikt, doch dat men wel in principe een overeenstemming had getroffen en dat de vertegenwoordigers van Nederland en België binnen de eerst, komende twee weken bijeen zouden ko men om de verschillende in- en uitvoer- vraagstukken te regelen. Men zou dan overwegen; een uitvoer- heffing op snijbloemen, die beperkt moet blijven en moet eindigen op een nader vast te stellen datum. Gedurende de komende 14 dagen zal de Nederlandss regering in nauw contact met de Bel gische de export zodanig regelen, dat de uitvoer niet ten nadele zal werken van de Belgische handel. De N.V. Mij. tot Exploitatie van Ver- ecnigd Fondscnbezlt te 's-Gravenhage ontving in 1950 aan interest en dividen den ƒ11.990 (18.286), terwijl de winst op effecten ƒ8.723. (2.536) bedroeg. Na af trek van onkosten en afschrijvingen res teert een saldo winst van ƒ13.204 (11.0291, waaruit voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 2(4 pet. uit te keren. De over het algemeen zeer matige om zetten in 1950 en de geringe fluctuaties waren oorzaak dat op de binnenlandse fondsen slechts beperkte winsten konden worden gemaakt. Het herstel van de Amerikaanse waarden maakte echter weer veel goed. De dividendinkomsten bleven bij 1949 ten achter omdat in 1949 nog belangrijke achterstallige dividenden tot uitkering kwamen, wat in 1950 niet meer het geval was. Over de mogelijkheden van 1951 laat zich niets voorspellen. Het in de eerste maanden van 1951 bereikte resultaat was echter niet onbevredigend. Volgens het Amerikaanse departement van handel heeft de Amerikaanse pro ductie in het eerste kwartaal van dit jaar het recordniveau van 313.900 millioen per jaar bereikt, hetgeen een stijging be tekende van 8 14 milliard ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1950. De grote middenstandstentoonstelling „De Drie Schakels", welke van 19 tot en met 28 Juli in Musis Sacrum te Arnhem zal worden gehouden, belooft een groot succes te worden. Het aantal inzendin gen is op het ogenblik reeds zo groot, dat de organisatie heeft besloten een ne ven-gebouw op te trekken naast Musis Sacrum. Verschillende grote fabrieken, handelsondernemingen en bedrijven zul len op „De Drie Schakels" vertegenwoor digd zijn. De Indiase regering heeft haar ambas sadeur in Nederland, dr Mohan Sinha Mehta, benoemd tot hoge-commissaris in Pakistan. U zaudt «r mluchltn van schrikken (want da meeste manschan dénken wel, dit ze zoo voorbeeldig rijden, maar in werkelijk- haid....). Er gebauran zóó al ongelukken ganoag helpt mee. da veiligheid verhoo- gen houdt u aan de regels van den weg l Ala U rijdt Ait U drinkt drinkt dan niet rijdt dan niet In Nederland komt op mogelijk ex ploitabele diepte in de streek tussen Winterswijk en Almelo en als „hoed" boven zoutkorsten bij Weerselo en Schoonlo anhydriet in grote hoeveel heden voor. Bij deze laatste plaatsen vindt men op 150 meter diepte een gipsmassa met een waarschijnlijk 10 meter dikke anhydriet- laag vlak op het zout, dat een totale oppervlakte van circa 310 hectare bij een dikte van 75 meter heeft. Ook aan het Twente-Rijnkanaal heeft men in het con cessiegebied van de Kon. Ned. Zoutindus- trie een vrij dikke anhydrietzóne aan getroffen. Deze zal vermoedelijk 11 tot 16 meter dik zijn op een diepte van 279 tot 286 meter. Een nader onderzoek wordt Ingesteld. Gebaseerd op deze gegevens van de geologische dienst heeft het Centrale In stituut voor Industrie-Ontwikkeling de mogelijkheden van exploitatie dezer an- hydrietlagen en een daarop aansluitende chemische industrie onderzocht. Men zou gips voor stukadoors en landbouw, gips platen, zwavelzuur en cement, ammoniak en sulfaat en aanverwante producten uit het te winnen anhydriet kunnen fabrice ren. De kosten voor een mijn met een productie van 2000 ton anhydriet per dag en het bouwen van vier fabrieken met bijgebouwen en installaties worden op het ogenblik met het nodige voorbehoud op ongeveer 100 millioen geraamd De kostprijs van de fabrikaten sou 53 mil lioen per jaar bedragen tegen een op brengst van f 64 millioen. Een aanzienlijk rendement dus. Aangezien een groot we reldtekort aan zwavel- en zwavelproduc- ten bestaat, en Nederland vrijwel alle soorten zwavelverbindingen of grondstof- ren daarvoor moet importeren, waarnaast binnenlandse cementproductie van oOO.OOO ton slechts de helft van de behoef te dekt, acht men de toekomst ener che mische industrie, gebaseerd op anhydriet- winning, gunstig. De 600.000 ton anhydriet. die per jaar zouden moeten worden gedolven, zouden voor 10 pet tot stukadoorsgips, voor 10 pet voor diverse doeleinden, voor 20 pet tot plasterboard (gipsplaat), voor 30 pet tot zwavelzuur en cement (resp. 160.000 ton geconcentreerd zwavelzuur en 160.000 ton cement) en voor 30 pet tot ammo niumsulfaat moeten worden verwerkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5