Beginsel van onze defensie: af weer van communistische dreigingen Vertrouwen in minister Staf Gong S Dat kan toch anders met het verkeer Nederlands smaldeel drukke maakt dagen KONINKTIJK bezoek aan LUXEMBURG mee De rode greep op Noord-Italië verminderd (Eerste)-Kamerleden bezorgd over de kolenvoorziening z r Als Rusland Jt ijzeren gordijn hief kon men zien hoe vredig is v. Vlootoefening Progrès f ireflies" bestookten de schepen Woensdag 30 Mei 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Eeuwig durende koude oorlog V J' De tijd ingehaald LAGEN Repatriëring vail Ned. militairen "Onvoorzichtigheid en onwellevendheid kosten 88 millioen per jaar P, cgranima samengesteld Officieren bestudeerden programma Grote steden zwenken naar rechts WEERBERICHT Parate troepen Deelneming Duitsland Kamp Wittenberg zSfdTmachine van/omwegen De positie van generaal Kruis noodzakelijk Inschakeling der Ned. industrie Niet het onmogelijke Bescherming tegen vijfde colonne Mgr prof. dr B. J. Alfrihk, onmiddellijk na zijn benoeming tot Coadjutor van Kardinaal De Jong. Volgende week laatsten uit Indonesië van 11 het Nederlandse gezantschapsgebouw 'N GOUDEN JUBILARESSE GERINGE PRODUCTIVITEIT „Van Ewijck"-zeeslingeringen Uw verslaggever „hannest" zo'n eerste dag oog met een martelende vraag: „Zal VAN WILHELMINA-SOPHIA EN DOMINIALE H uisbr andkolen De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, -luidt: Droog weer met weinig bewolking en een matige tot krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan varadaa®. Donderdag 31 Mei: Zon op 4.28 uur, onder 20.48 uur; Maan op 2.21 uur, onder 16.38 uur. VE SCHIEDAMSCH URANT Nederland en zijn verdediging 's GRAVENHAGE, 29 Mei 1951 Op het beleid van de minister van Oorlog en Marine viel niet zo heel veel aan te merken. De bewindsman is er nog tè kort dan dat men nu reeds zou kunnen zeggen, dat zijn beleid voortreffelijk of minder deugdelijk moet worden genoemd Hij is rr 00'v nog te kort om het mogelijk te achten, dat hij nu reeds orde zou hebben kunnen scheppen in wat hij aan leger- opbouw bij zijn optreden heeft gevonden noch om nu reeds te verlangen, dat hij met de opbouw van het leger reeds geslaagd zou moeten zijn. Maar toch was het prettig te horen, dat deze minister, die grote faam met zich heeft meegedragen naar het ministerschap omtrent zijn organisatorische gaven, met het grootste vertrouwen werd tegemoet getreden. Dat wilde allerminst zeggen, dat er geen wensen waren, maar nu de uitgave van anderhalf milliard aan Defensie eenmaal als een „fait accompli" is aanvaard, omdat t een noodzakelijk kwaad is, wordt er toch naar verlangd, dat dit bedrag dan ook zo goed mogelijk en zo efficiënt mogelijk zal worden besteed. Het ging dus grotendeels 0111 detailpunten, daar het beginsel van deze uitgaven reeds was vastgesteld bij het debat over de regeringsverklaring bij het optreden van dit kabinet en er toen reeds lang en breed over was gedebatteerd. aantasten, mèt het gevaar dus van op nieuw een wereldoorlog met al de ram pen van dien, een. middel, dat veel erger zou zijn dan de kwaal, is het moeilijk het met deze schijnbaar beginselvaste opvat ting eens te zijn. Hij zeide wel, dat hij geen oorlog wilde, maar hoe wil hij het communisme in zijn kern aantasten zon der een oorlog? van de belangrijkste punten van het debat was de kwestie van de parate troepen. De heer Vonk (VVD) had er wel heel weinig van begrepen, toen hij het verwijt tot de minister richtte, dat er met het systeem van de legeropbouw wel pa rate troepen beschikbaar zouden zijn voor het leger te velde, maar niet voor de territoriale verdediging, welke geheel zou zijn aangewezen op mobilisabele troe pen. Indien de heer Vonk een bereke ning zou maken van de sterkte der lich tingen. dan zou hij tot de conclusie zijn gekomen, dat er na afname van het be nodigde aantal manschappen voor het vormen van de eerste divisie, nog heel wat manschappen overblijven voor de territoriale verdediging, welke dan wor den aangevuld met mobilisabele troepen. Het ging cr intussen om of het aan tal parate troepen, dat de regering zich voorstelde, voldoende zou zijn. De re gering stelt zich namelijk voor, dat bü een diensttijd van zestien maanden er °P 1 Juni 1952 2/3 divisie aan parate troepen zou zijn. Dat vonden verschil lende afgevaardigden te weinig. De heer Fens (KVP) stelde het minimum op een gehele divisie, wat op dezelfde termijn zou kunnen worden bereikt bij een diensttijd van 20 maanden. nis bij de luchtstrijdkrachten dit het geval moest zijn. Wel vroeg hij naar de sterk te van de territoriale verdediging, die voor een deel uit parate troepen, voor eer: groot deel ook uit mobilisabele troepen zal bestaan. Hij vroeg spoed te maken met een oplossing van het vraagstuk dei Nationale Reserve. Hij had critiek op de herhalingsoefeningen en de mislukking van de oefeningen „Crescendo" was daar natuurlijk niet vreemd aan. Eigenlijk ging alleen de heer Bruins Slot (AR) nog eens in op het beginsel van onze defensie in dier voege, dat hij deze aan critielc onderwierp. Voor de overige sprekers was het een vaststaand feit. dat het beginsel van onze defensie was: afweer tegen communistische drei gingen en gevaren De heer Bruins Slot vond namelijk, dat het niet voldoende was het gevaar aan de andere zijde van het ijzeren gordijn te houden, daar dit zou uitlopen op een eeuw gdurende kou- dr oorlog, waaruit hij concludeerde, ciat wij méér moesten doen dan het gevaar v/.n eigen erf te houden. zouden veeleer het gevaar moeten aantasten. Dit zou nu erg principieel hebben geklon ken, indien de heer Bruins Slot het zó had gesteld, dat men die bedreiging niet mocht laten bestaan en de onder drukte volken niet aan hun lot mocht overlaten. Nu hy het echter aldus stelde, dat dit soort van defensie zou ontaarden in een eeuwig durende koude oorlog.en men daarom hét gevaar in de kern moest De bekende Amerikaanse piloot r'mrlie B'.air, die enige tijd met ziin omgebouwde Mustang een re- eoN vlucht heeft gemaakt van Amerikfnaar Engeland, to met de- naar Alaska gev t Qardufoss op middag steeg hij te iandde en toen hij in Fairbanks lanaoe, was het tengevolge v®5 ternational* tijdsverschillen daar juist Dinsdagmiddag, nog ongeveer een half uur v ger dan het tijdstip van vertrek- Blair had het traject, dat liep over de Noordpool en een lengte bad van bijna 5300 kilometer, af gelegd in tien uur en 29 minuten. Als lading had hij 3.000 envelop pen meegenomen, die voorzien wa ren van speciale stempels. Deze eerste Noordpool-luchtpo'st zal iin New York bij opbod worden ver kocht ten bate van een fonds voor kankeronderzoek. Daar waren evenmin vréémd aan de gebeurtenissen in het kamp Wittenberg Door de Legervoorl ichtingsdienst was op gegeven, dat slechts drie man zich in Amersfoort hadden misdragen, de minis ter had later verklaard, dat het er 200 waren geweest! In dit verband, vond de heer Fens dat publieke inlichtingen 'niet dpor de lègerautoriteiten, maar door het ministerie moesten worden verstrekt. Voor de territoriale luchtmacht achtte hij zeker 25 squadrons noodzakelijk. Voorts bepleitte hij het oefenen in con - vooivaren en hij vroeg of er nu één mi nisterie van landsverdediging zou komen Ook vroeg hij naar de huidige posit'e van de eervol ontslagen generaal Kru's met de daarop aansluitende vraag of er geen aanleiding was na de laatste publi caties van de Parlementaire Enquête de positie van generaal Kruis nader in over weging te nemen. Hij hield tenslotte een vurig pleidooi om de lasten der defensie te dragen als afweer tegen de nieuwe „Heil"-staat, nu Stalin. Tegenover deze offers stonden van de zijde der regering grote cerplich tingen en hij besloot met een pleidooi om vooral ook de geestelijke belangen der soldaten te verzorgen en dat niet alleen aan de Kerken over te laten. itjagers of en defen evuld met Noor onze bijdrage aan de Atlantische defensie achtte de heer Fens deelnemen van Duitsland absoluut noodzakelijk Een Europees I&t,er zag hij in politiek opzicht als een instrument ter bevordering van de samenwerking, op economisch en mi litair-technisch gebied. Nu kon «Ten Euro pees leger slechts worden aanvaard in Atlantisch verband en er kon geen Euro pese minister van Defensie zijn zolang er geen Europees kabinet was, Naast ie éne divisie parate troepen verlangde hi vijf mobilisabele divisies. De opbouw van hét Ieeer te velde en van de territoriale trOeS moést tegelijk geschieden even Behalve de heren Fens en Vonk spra ken ook over de parate troepen öe heer Roosjen (A.R.), die liever één divisie in de hand had dan vijf in de maak. en de heer Vorrink (P.v.d.A,), die daarbij vooral een sterke coördinatie bepleitte en tevens de territoriale troepen in het kader der Atlantisch Europese verdediging onder opperbevel van Eisenhower wilde ziet) gebracht Hij verzette zich óók tegen militaire apartjes in Westers verband. Deze laatste vroeg ook om een staats secretaris voor de luchtmacht. De heer Janssen (K.V.P.) pleitte in ver band met de legeropbouw voor opdrach ten aan de Nederlandse industrie en het Nederlandse ambacht, waarvoor alle mogelijkheden moesten worden benut. Daarbij pleitte hij voor levering aan buitenlandse strijdkrachten. Het kwam eigenlijk neer op de vraag hoe in dit verband ook naar de andere zijde van het brengen van offers kon worden gezien namelijk hoe hierin de Nederlandse mdus- strie kon worden ingeschakeld. De heer Vermeer (P.v.d.A.) vroeg dan nog steun voor de militaire tehuizen, die niet onder een kerkgenootschap ressorte ren. Onder wie viel nu de burgerlijke ver dediging, onder de minister van Oorlog en Marie of die van Binnenl. Zaken? Rusland is bezig zich op reusachtige schaal te bewapenen. Alleen de U.S.S R. draagt de verantwoordelijkheid voor de nood en de kommer door deze bewapening ontstaan, aldus begon de heer Weiter (K.N.P.) zijn rede met het vaststellen der verantwoordelijkheden. Tegen deze bedreiging moeten wij offers brengen. Deze offers zijn zeer hoog en overschrijden zeker ten aanzien van de laagste inkomens de grens van het rede lijke. Militaire eisen mogen niet altijd praevaleren. Tot het onmogelijke ls nie mand gehouden. 1 Milliard, d.l. 33 pct. van het budget van de gewone dienst, is vol gens de heer Weiter het maximum. Hoe groot is het buitenlandse aandeel in onze bewapening? Hij bepleitte de be langrijkheid van luchtdoelartillerie. Even als de heer Fens vroeg hij naar/de sterkte der territoriale troepen. Het behoud van een bescheiden vloot juichte hij toé. De uitbreiding van het aantal mijnen vegers vond hij verontrustend. Wilde Amerika ons tot een kustwacht maken? Laten zij ons liever torpedobi onderzeeboten cadeau doen. Op Nieuw-Guinea wenste hij sie van landskinderen. opgelc gevoerd door Nederlanders, aal een' corps mariniers. Hij wilde de voorstellen der regering aanvaarden orider voorbehoud van vrij heid ten aanzien van de financiële conse quenties. Beveiliging van het thuisfront was het onderwerp van de heer Korthals. Tegen een vijfde colonne moest het thuisfront worden beschermd met een goed gemili tariseerde welbewapende Nationale Re serve. Deze taak kunnen wij met maximaal 200 uren oefenen per jaar niet aan.. Over de militaire tehuizen sprekend, zeide de neer Van Vliet (K.V.P.) het be vreemdend te vinden, dat .yoor 42 R.K. militaire tehuizen 7000 minder subsidie werd gegeven dan voor 40 Protestantse militaire tehuizen. Hij besprak ook de regeling voor de woningbouw voor mili tairen. Waarom krijgen de gemeenten slechts 80 pct. van de premiën 1951, zo vroeg hq. Welke waren de redenen, waar om de minister ervan had moeten afzien, de bouw van woningen zelf ter hand te nemen? Het slot van de avond werd gevormd door een redevoering van de heer Gortzak (C.P.N), die de bekende vredelievendheid van de communisten stelde tegenover de oorlogsvoorbereidingen van onze regering. De rest was navenant. Morgen zullen nog zes afgevaardigden het woord voeren. F. S. De afvoer van de Ambonese ex-K.N.I.L militairen naar Nederland is voltooid nu de „Kota Inten" bp 25 Mei uit Indonesië is vertrokkén. Op 4 Juni a. s. zullen de laatste contingenten van de K. L. en het vroegere K.N.I.L. volgen en daarmede zal dan ook de repatriëring van de K.L.-leden en het niet-Ambonese personeel van het K.N.I.L. zijn beëindigd. Kolonel A. van Santen, commandant van het Afwikkelingscommando Ned. troepen in Indonesië zal samen met rijn chef-staf, majoor J. C. Smit en zijn adju dant 4 Juni op Schiphol aankomen. (Van onze Amsterdamse redacteur). I Het vorig jaar is het aantal verkeers- t/m 16 Juni worden de Veilig ongevallen weer met 22 pct gestegen. Dit Verkeersdagen gehouden, die dit keer uiteraard tn het teken van de nieuwe Verkéerswetgeving zullen staan. Dit is een logisch gevolg van de vorige acties. Na de Bob-actie die tot doel had iedereen te doordringen van het feit, dat de zwarte vlek. dit is de 300 kinderen die jaarlijks het slachtoffer worden van verkeers ongevallen, weg moest; en na de daarop gevolgde O-actie, die ten doel had on de oorzaken van de verkeersonveiligheid te wijzen, nl. Onwetendheid, Onoplettend heid. Onvoorzichtigheid en Onwellevend heid, zal nu de aandacht op de regels zelf worden gevestigd. - 5? Gedurende de laatste dagen zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Europa aangekomen. Deze foto geoft een overzicht van de Amerikaanse vierde lanterie-divisienadat deze van het troepenschip „General Alexander Patch" in Bremerhaven in Duitsland is ontscheept. in Het officiële program van van Koningin Juliana en Pr^Be a,5 aan Luxemburg van 19 tot 21 Ju"1 volgt samengesteld: „vnmst in Dinsdag 19 Juni te 16 uur: aankop de luchthaven van Luxemburg., Ontvang door de Groothertogin en de Prins Luxemburg. Op het paleis ontvangst het corps diplomatique, s Avonds maaltijd, gevolgd door receptie. vari gaia- Wtiensdag 20 Juni; bezoek Bernhard in serij te Dudellange. Lunch door de Koningin en Prins uA1,w Neerleggen van een krans bij het gedenk teken. Ontvangst op het Nederlandse ge zantschap van de Nederlandse kolonie s Avonds receptie'in het stadhuis. Toneel voorstelling door de „Compagnons de la Scene Donderdag 21 Juni: 's Ochtends bezoek aan het sanatorium te .Vianden. 's Middags bezoek van de Prins aan de hertogin van Parma, moeder van de Prins van Luxem burg, op het kosteel Van Berg. Te 17.30 uur vertrek van de luchthaven van Luxemburg. AAN BOORD VAN Hr Ms „VAN EWIJCK", 29 Mei 1951. Om twee uur vanmiddag knipperde de seinlamp van Hr Ms lichte kruiser „Tromp" op de afgesproken plaats ter hoogte van het lichtschip Goeree op de Noordzee ons een vriendelijk welkom toe en onder commando van schout bij nacht A. de Booy wendden vervolgens de „Tromp" en de torpedobootjagers „Marnix" en „Kortenaer", alsmede de twee fregatten „Dubois" en.„Van Ewijck", aan boord van welk laatste schip wij ons bevinden, de stevens Zuidwaarts, terwijl het zonovergoten water hoog opbruiste ter weerszijden van de scherp door de woelige golven snijdende boegen. Vrijdagochtend arriveert dit smaldeel, waaraan ook nog toegevoegd zijn de onderzeeërs „Tijgerhaai", „Zwaardvis" en „Zeehond", in de baai van Douarnenez ten Zuiden van Brest, waar in totaal 49 schepen van vijf Atlantische.-Pactlanden onder opperbevel van de Franse vice-admiraal Pothuau de Noordatlantische vlootoefening „Progrès" zullen beginnen. behalve de twee fregatten, die Den Helder als vertrekhaven hadden gehad had nauweiyks na de ontmoeting bij het lichtschip de kiellinie geformeerd of daar klonk reeds het „Opgepast, luchtalarm" over alle schepen en uit de licht bewolkte lucht doken pijlsnel drie „Fireflies" van de Marine Luchtvaartdienst van Valken burg voor een eerste aanval. Van alle schepen woei van de masttop de rode alarmvlag: gevaar! De drie onderzeeërs, konden ons voorlopig geen moeilijkheden bezorgen, zij waren druk bezig met onderlinge oefeningen. De bemanning van de „Van Ewijck" wist van aanpak ken. Zij manoeuvreerde echter dusdanig fanatiek, met. het afweerkanon dat zelfs een vreedzaam overvliegend passagiers vliegtuig onder „vuur" genomen werd. De dagen dat men gezamenlijk naar een plek ten Zuiden van Ierland stoomt, waar de eigenlijke groot scheepse oefeningen worden gehouden, zullen de mannen niet stil zitten: zo zal men zich vannacht met „piotoefe ningen" occuperen, waarbij niets ver moedende koopvaardijers echo's zullen leveren op het radarscherm en de bemanning op oorlogsschepen de koers en positie van deze schepen zal bepalen en op kaart brengen. Het Nederlandse smaldeel V maakt de laatste tijd drukke dagen mee. Het was juist drie dagen terug van een tooht door de Oostzee en zelfs het afgelopen weekeinde waren de mannen al weer in touw om alles voor de komende vloot oefening in gereedheid te brengen. De officieren hadden een zware karwei: zij braken zich het hoofd over het in het Frans gestelde lijvige oefenprogramma, waarbij zij. om er uit wijs te worden, veel woordenboeken gebruiken moesten. De Nederlandse marine is beter inge schoten op de Engelse taal, weet u. Overigens verkeert uw verslaggever ook in onzekerheid over de spelling van het woord „progrès", dat zoals u waarschijn lijk bekend zal zijn, in het Frans en het Engels maar een letter (des eneen accentteken) verschilt. Eigenlijk hadden we u dit niet behoeven te melden, ^aar deze nieuwe vlootoefeningen ondanks de taalmoeilijkheden andermaal toch wel een „vooruitgang" in de samenwerking tussen de Atlantische zeemachten bevor deren Passagiersvliegtuig onder „vuur" Het Nederlandse smaldeel, dat van- üciitenu uit Botterdam vertrokken waa vindt voor een groot deel zijn oorzaak in het feit dat de verkeers-intensiteit Is toegenomen. Deze Is sedert 1938 verdub beld. En als men bedenkt dat jaarlijks een bedrag van 88 millioen is gemoeid met verkeersongevallen, dan zal men in zien dat het een plicht is van een ieder om de veiligheid in het verkeer in acht te nemen. De ongevallen veroorzaken niet aljeen een materieel leed, maar zij zijn een uiting van een maatschappelijke kwaal, die men wil genezen. Het Verbond voor Veilig Verkeer be gint reeds met het opvoeden van de jeugd. Fröbelscholen en de eerste twee klassen van de lagere school zullen tydens de verkeersweek een kleurplaat krijgen, leerlingen van de 3e en 4e klas krijgen plakplaatjes met lessen, de hoog ste klassen het prijsvraagnummer van de Schooiverkeerskrant. Oudere weggebrui kers krijgen het Blauwe Boekje voor Veilig Verkeer. Door de ruime versprei ding van dit boekje, dat zo mogelijk door de P.T.T. huis aan huis bezorgd zal wor den, heeft men deze week aangeduid met de slogan: „De school komt bij u thuis". Naast deze ,.papieren"-actie zal door de hij al de grillen van een wispelturige zee consulsvanhetverbondin vele plaatsen kunnen doorstaan of zal hij spoedig e™ actie w°r<^n gevoerd, die het belang bezwijken onder de hem reeds met veel van veilig verkeer zal demonstreren. verve en in alle mogelijke gruwelijke details afgeschilderde speciale „Van Ewijck"-zeeslingeringen?" Hij voelt zich echter enigszins getroost door de bemoe digende opmerking van een mede- opvarende, dat de naam De Booy alleen al voor het Nederlands smaldeel mooi weer garandeert. Overigens drukte ook de ongetwij feld „zeevaste" commandant van de „Van Ewyck" J. Busseraaker over het weer zijn bezorgdheid uit toen hij opmerkte dat slecht weer de manoeuvres zeer schaadt. Onze tegenwerping dat een zee-oorlog toch geen rekening kon houden met barometerstanden en zeeziekte, ont lokte hem de verrassende mededeling, dat een zee-oorlog tijdens storm practisch ophoudt. Zou dit wellicht het nieuwe vredeswapen kunnen z(jn? J. W. HOFWIJK. Er ls nog al enig rumoer over de visie op de sociale doctrine. Telkens opnieuw dienen de leidende instanties zich ook in verband met de omstandigheden van het ogenblik te beraden of sociale wensen uitvoerbaar zijn en door wie de uitvoering moet geschieden. Maar bij dit alles is het een feit. dat heel wat staats zorg vermeden had kunnen worden, wan neer 50 jaar terug reeds in bepaalde krin gen sterk sociaal besef had geleefd. Had prof. dr van den Brink, onze minister van Economische Zaken, ongelijk, toen hij onlangs in „Herstel" schreef bij gelegen heid van de herdenking van de Pauselijk# sociale encyclieken: Het is niet zonder bewogenheid dat men in de tweede helft van de twintig ste eeuw kennis neemt van de social# toestanden aan het einde van de vorig# eeuw: van een zeventig-urige werk week, van vrouwen- en kinderarbeid, van gedwongen winkelnering, van vér gaande verwaarlozing der bedrijfsveilig heid, van schrikbarende sociale on zekerheid bij ziekte en ongeval, enz. Even verder merkte de minister nog in zijn artikel op: Terecht heeft onlangs mgr Pavani op gemerkt. dat wij ons er steeds van bewust moeten blijven, dat de erken ning van de waardigheid van de mense lijke persoon, eerste bron van onver vreemdbare en onschendbare rechten, het fundamentele beginsel is van d# sociale leer van de Katholieke Kerk. En nu de praktijk van de laatste halv# eeuw? Voor ons ligt ter bespreking een jubileum-geschrift „Sociale Verzekering", uitgegeven bij het 50-jarig bestaan van de Rijksverzekeringsbank op I Juni a.s. Een Interessant boekje van 70 pagina's met een schat van gegevens. Werknemers kankeren wel eens op de instelling, maar als men kennis neemt van wat er ondanks alle reeds in de loop der jaren verkregen snelheid in afdoen van zaken aan administratie moet gebeuren, dan dwingt het corps ambtenaren respect af. Want het aantal wetten groeide, maar ook Nederland groeide, zodat het getal pro cessen bovenmatig toenam. En de wet zette de Bank soms voor zware consequen ties. Maar er is een enorme inspanning aan de dag gelegd, om de wettelijke sociale zekerheden ook effectief op de in aanmerking komende personen, of het nu zwaar gewonden, of ouden van dagen, of nog andere groepen betrof, toe te passen. Een enkel cijfer: Op 1 Juni 1901 werd begonnen met een eerste gedeelte van de ongevallenverzekering. In 1903 vielen reeds 60.000 bedrijven met ruim 400.000 arbeiders onder di# verzekering. Doch in 1949 waren 200.000 ondernemingen inge schreven met bijna 2 millioen werk nemers. In 1903 werden 30.000 ongevallen „verwerkt" met een uitkering van 2 to millioen: in 1949 ruim 280.000 met een uitbetaling van 45 millioen. Daarnaast liepen in 1949 nog 22.000 renten voor blijvend getroffenen en 8% duizend voor nagelaten gezinnen. Invaliditeits- en ouderdomsverzekering met de noodwet ouderdomsvoorziening vormen nog weer aparte indrukwekkende hoofdstukken. In 1949 waren er reeds ruim 2% millioen personen voor wie rentezegels geplakt worden en 2 millioen voor wie niet meer geplakt wordt met een premie van bijna 60 millioen. In 1949 waren er al 95.000 invaliditeitsrenten en 135.000 ouderdoms renten benevens meer dan 70.000 weduwen- renten. De noodwet-Drees schonk voorzieningen aan 100.000 echtparen, bijna 70.000 onge huwde mannen en 130.000 ongehuwd# vrouwen met een totale uitkering van ongeveer 125 millioen. Bijna 2000 gevallen kwamen in 1949 voor de Centrale Raad van Beroep, waarbij in 800 gevallen de beslissing der Bank werd vernietigd of gewijzigd. Prof. v. d. Brink's opmerking in het boven reeds geciteerde herdenkings artikel: „De eerste eis, die de recht vaardigheid stelt is, dat de mens als persoon wordt erkend", heeft in wet en haar uitvoerorganen al schone resultaten bereikt. Waaraan wel eens wat meer mag wor den gedacht. In alle kringen, wanneer betaald en ontvangen moet worden. Sociale voorzorg kost nu eenmaal geld. terwijl men de administratie niet op een boodschappenzakje kan afdoen. Daarom hulde in deze dagen san d# Rijksverzekeringsbank. HENK VAN DER MAZE. De uitslagen van de Zondag en Maan dag in Noord-Italië gehouden verkiezin gen geven geen verpletterende nederlaag van de communistische of communistisch- georiënteerde groeperingen te zien. hoe wel men over het algemeen kan zeggen, dat de regeringspartijen diep zijn door gedrongen In het „communistische net werk van gemeentebesturen", dat tn De productie van de staatsmijnen is in 1950 belangryk, t.w. met 200.268 ton, over schreden: in vergelijking met 1949 gaf ze eer, stijging te zien van 353.268 ton. Oo'i de Oranje-Nassau mijnen en Laura en Vereniging geven een behoorlilke styging van de productie te zien. Daarentegen hebben de Wilhelmina-Sophia en Doma- niale mijn aan deze styging geen deel gehad. De Wilhelmina-Sophia geeft zelfs in vergelijking met 1949 een niet onbelang- ryke daling te zien. Bedroeg de productie van de andere mijnondernemingen 90 pct of meer van die van 1938, de Wilhelmina- Sophia kwam tot niet meer dan 70 pct en de Domaniale mijn tot slechts 60 pct. In de afdelingen der Eerste Kamer heb ben bij de besprekingen van de begroting der Staatsmijnen voor 1951. verscheidene leden de minister gevraagd van een tn ander een verklaring te geven. Deze gang van zaken vervulde hem met grote zorg met het oog op de voorziening van huisbrandkolen, aangezien de Wilhel mina-Sophia en de Domaniale mijn de hoogst waardige huisbrandkolen produce ren. Gaarne zouden deze leden vernemen, of van deze mijnen voor 1951 een gunstiger resultaat is te verwachten. Zy achtten dit mede belangryk in verband met de gehele brandstofvoorziening, omdat deze in sterke mate een ander aspect vertoont dan in het begin van 1950 algemeen werd verwacht Voor de Westeuropese landen werd toen een productie-overschot geraamd van 7 millioen ton kolen; de laatste raming geeft evenwel, ondanks stygende productie, een tekort van 6 millioen ton voor 1951 te zien. Deze situatie heeft in het voorjaar reeds tot moeilijkheden in de kolenvoorziening van Nederland aanleiding gegeven, en nu luidt de vraag: Kan de minister mededelen, of de brandstofvoorziening voor 1951 ge waarborgd is en een situatie als in het begin van het jaar zich niet opnieuw zal voordoen? Noord-Italië by de verkiezingen van 1946 was gelegd. In Milaan ls het aantal zetels der linkse alliantie van 31 tot 27 gedaald: dat der christen-democraten en verbonden partyen steeg van 45 tot 53. De christen democratische partij zelf leed hier echter zware verliezen in vergeiyking met d# algemene verkiezingen van 1948. terwijl de communisten vooruitgingen. Ook in Genua en Venetië verloor de christen-democratische partij zelf een aanzieniyk aantal stemmen. De commu nisten boekten in deze steden winst, doch niettemin hebben de regeringspartijen en haar medestanders de meerderheid ge kregen. In het industriële gebied, dat beide steden verbindt, hebben de christen-demo craten en hun medestanders in honderden kleinere gemeentebesturen de meerder heid op de communisten behaald Zij waren echter niet in staat van de com munisten te winnen in het belangrijkst# communistische bolwerk Bologna. Behalve die der gemeenteraden, wer den ook de leden van 27 provinciale raden gekozen. In zes der raden verkreeg de linkse groepering de meerderheid. Van het totale aantal zetels verwierven de christen-democraten er 341,, de com munisten en de socialisten van Nenni tezamen 164, de republikeinen 9, de libe ralen 7 en de sociaal-democraten even eens 7. De enige party, die overal vooruitging, was de „sociale beweging", een neo- fascistische groepering. Deze party wist echter nergens de meerderheid te ver krijgen. nodig om het gemeentebestuur te beheersen of een zetel in de provincial# raad te verwerven,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1