Mogelijkheden bi i rode aanval CHRISTIAN DIOR op vacantie Mode-dictator van een aparte creatie Katholieke studenten bouwen een kerk- Onthoud Eisenhower s woord: West-Europa zal niet bevrijd maar verdedigd worden m Zaterdagse mijmeringen Leider van een bedrijf van 900 „man WÈmm Observator a Boliviaans Episcopaat protesteert Harry Prikker Pfarrer Schneider over de zielzorg in de diaspora-gebieden Geen manschappen voor V. N.-politie Loffelijk initiatief Vijf maal meer vliegtuigen zouden de Verenigde Staten moeten hebben, indien ze est-Europa buiten hun verdedigingsgordel lieten, aldus getuigde generaal Hoyt Vandenberg van de week voor de commissie uit de Amerikaanse senaat, die een onderzoek instelt naar de Amerikaanse oorlogvoering. Dit is het standpunt van de Juehtvaartdeskundige. Generaal Eisenhower en meer in het bijzonder generaal Montgomery, de opperbevelhebber in West-Europa den ken uiteraard niet alleen in vliegmachines. Ze hebben nog tal van andere redenen, oiu West-Europa te verdedigen tegen een Russische aanval. Een dezer redenen en een doorslaande, is de olie van het Nabije Oosten, die voor de Engelse vloot onmisbaar is. Voorts is daar het Roergebied, met zijn kolenmijnen en staalfabrieken. Het Zwitserse leger Het Sovjet-Russische aan valsplan Verdedigers in het voordeel In de A venue Montaigne, een zijlaan van de Champs Elysées te Parijs, staat het modepaleis van Christian Dior. De grootste drukte is daar nu achter de rugevenals bij de andere mode-dictatoren als Jacques Fath. En wat Chris tian Dior betreft, die met zijn „New Lookzoveel furore maakte, hij is nu op vacantie gegaan. De lentemodellen zijn reeds geruime tijd geleden gelanceerd, de bestellingen rverden allemaal uitgevoerd en wat er nu nog te doen is, kan Christian Dior aan zijn uitgebreide staf personeel overlaten. Hij brengt zijn vacantie op het platteland door, in de buurt van Parijs, waar hij een oud fabriekje in.een lan delijke villa veranderd heeft, met een grote tuin, die zijn lust en zijn leven zijn. Tegen anti-katholieke wetgeving in de tuin ZATERDAG 2 JUNI 1951 PAGINA 5 .VS. S Een werelddeel in de stellingen Men weet het, voor de verdediging van geslaagd is, Duitsland, Nederland, België West-Europa is een verdedigingssysteem en Frankrijk te bezetten, zou vooral in opgebouwd. En de operatie „Ombrelle" was de vorige maand een soort generale repetitie voor de rol, welke de lucht macht der verschillende landen in dit systeem zal moeten spelen. Maar hoe stelt men zich eigenlijk voor. West Europa te verdedigen? Een enigs zins bevredigend antwoord hierop kan slechts gegeven worden na het stellen van een andere vraag: hoe zal de vermoede lijke tegenstander. Sovjet Rusland, dit West Europa willen aanvallen? En de be antwoording van deze vraag is eigenlijk een uiteenzetting van de wijze, waarop de verdediging van West Europa georga niseerd wordt. Militaire deskundigen zijn het er vrijwel over eens, waar en hoe Sov jet-Rusland eventueel zou proberen, de kusten van de Atlantische Oceaan te bereiken. Ze hebben ook wel enig idee van de middelen, waarmede Sovjet-Rusland zal moeten werken, om zijn doeleinden te verwezenlij ken. Men weet ongeveer, over hoe veel troepen het beschikt, hoe die bewapend en uitgerust zijn en wat f er mee bereikt kan worden. Het ligt daarom voor de hand, dat Sov jet-Rusland. evenals Duitsland dit in de Eerste en Tweede Wereldoorlog heeft trachten te doen, proberen zal, met zijn gemotoriseerde pantserdivisies in een uiterst snel tempo dwars door Duitsland, Nederland, België en Frankrijk te trek ken, teneinde aldus de grote zeehavens te kunnen bezetten. Maar evenals Hitier zou het dan zeer waarschijnlijk gedwongen worden, zijn flanken te dekken. Hiertoe zal het moe ten overgaan tot de bezetting van Noor- wégen of Zweden en tot de bezetting van Italië of Zwitserland. De bezetting van doorwegen kan het bereiken, door zijn troepen over de gemeenschappelijke grens te sturen. Maar dan komen die in een moeilijk bergland terecht. Hiertegenover staat, dat een bezetting van Oslo door pa rachutisten geen onoverkomelijke moei lijkheden zou opleveren, alhoewel hier voor heel wat meer nodig zou zijn dan de tien duizend man. die Hitier hieiyoor re serveren moest, welke aantal intussen, nadat Engeland troepen had ontscheept bij Narvik, flink moest worden opgevoerd. De bezetting van Noorwegen kostte Hit- Ier trouwens een flink stuk van zijn toch al niet te grote vloot. Een bezetting van Zweden zou even eens grotendeels over land kunnen ge schieden. Maar de Zweden zijn tot de tanden gewapend en bereid, zich tot het uiterste te verdedigen. Hun troepen be horen tot de best georganiseerde van West-Europa. Ze hebben geweigerd, Ame rika luchtbases toe te staan, omdat ze dit ais een uitdaging aan Sovjet-Rusland be schouwen. De uitstekend gedrilde Zweed se troepen - tot de laatste man en vrouw kunnen in Zweden op ieder ogenblik; van de dag gemobiliseerd worden en ner feit. dat ze een belangrijke, eigen wapen industrie hebben, zou de Sovjet-Russen voor een zware taak stellen, zelfs bij een onverhoedse aanval. Desondanks zal de noodzakelijk heid, in de Oostzee de onbeperkte heerschappij te bezitten, hen er mis schien toe dwingen, tóch tot een aan val op Noorwegen en Zweden tegelijk over te gaan, ook al, om aldus te voorkomen, dat deze landen, even als Denemarken, een basis zouden kunnen vormen voor een aanval in hun rug, wanneer ze West-Europa binnengetrokken zouden zijn. Ditzelfde geldt voor Zwitserland en Italië. Een communistisch leger, dat er in het raam der moderne oorlogvoering er steeds rekening mede moeten houden, van Italië uit in de rug te worden aange vallen. En om Italië volledig uit te scha kelen, zou Moskou tot de bezetting van Zwitserland moeten overgaan, hetgeen ook om economische redenen erg aan lokkelijk zou zijn. Zwitserland behoort immers tot de rijkste landen van Europa. Maar- - het kleine Zwitserland is uiterst moeilijk toegankelijk en 't beschikt even als Zweden, over een der best uitgeruste legers van Europa. Volgens sommige mili taire beoordelaars is het Zwitserse leger zelfs het meest efficiënt en in hun bergen zouden de Zwitsers, aangezien ze over een grote voorraad aan materialen en le vensmiddelen beschikken, het minstens twee jaar tegen een machtige vijand kun nen uithouden. En het zou via de Ameri kaanse luchtmacht eventueel tot een strijdmacht kunnen worden opgebouwd, sterk genoeg, om in de rug van Sovjet- Rusland een niet te onderschatten be dreiging op te leveren. Daartegenover is Italië nog een zwak punt, al wordt het door zijn Dolomieten stevig beschermd. Het is bezig, zich te bewapenen en zijn vloot heeft zich reeds een belangrijke rol zien toebedeeld in de verdediging van de Middellandse Zee. Het heeft echter als buurman Joego-Sla- vië en indien Sovjet-Rusland dit klein weet te krijgen, kan Italië van daaruit worden aangevallen. Het Sovjet-Russische aanvalsplan is in grote lijnen vrij simpel en duidelijk te volgen, ook voor de leek. En deze kan thans heel goed inzien, dat het vooral En geland is. dat tegenover de meest voor de hand liggende bedreiging: een Sov jet-Russische overrompeling van Duits land, Nederland, België en Frankrijk iets doen moet. Vandaar dat het West-Duits- land bezet houdt, alhoewel de Britse be zettingstroepen samen met de Amerikaan se slechts in staat zullen zijn. de eerste Sovjet-Russische stoot op te vangen. Hier om wil Engeland een bewapening van West-Duitsland en in ieder geval een toe nadering van twee landen, waarvan het recente bezoek van Adenauer aan Mor rison een symptoom is geweest. Engeland staat hier voor een moeilijk probleem, want een sterk bewapend Duitsland zóu op een gegeven ogenblik aan Sovjet-Rus sische inblazingen gehoor kunnen geven. De z.g. neo-nazistische partij van de oud- generaal Remer, die bij de laatste ver kiezingen naar voren is gekomen, staat zelfs op het standpunt, dat een vereniging van West- en Oost-Duitsland de prijs van een bondgenootschap met, Sovjet-Rusland waard is en de extremisten in die par tij aarzelen niét, hiertoe desnoods een tij delijke, communistische overheersing te aanvaarden. Gelukkig zijn de anti-com munistische elementen in West-Duitsland en ook in Oost-Duitsland sterk genoeg, is de afkeer van de Russen in het alge meen te groot, om een dergelijke moge lijkheid waarschijnlijk te maken. Enge land moet er echter rekening mee hou den. Evenzeer moet het rekening houden met het feit, dat het bij een bezetting van de kusten van ons land en die van Bel gië en Frankrijk in verband met de nieu we wapens en ook met de atoombom voor heel andere en veel zwaardere pro blemen zal komen te staan dan in 1940. Vandaar, dat het 't met de Amerikaanse generale staf volkomen eens is, dat de verdediging van Europa gebaseerd moet zijn op een aanvallende actle tegenSöy- jet-Rusland. in die zin, dat het een hoogst gevaarlijk experiment zou zijn, boviot- Russen over de Elbe en Rijn te laten om rukken, om dan een nieuwe invasie te organiseren. Voor West-Europa zou een prijsgeven er van door de Amerikanen een soort Korea betekenen, met heen en weer trek kende legermassa's. Een algehele ver woesting zou daarvan het gevolg zijn. Eisenhower heeft echter nadrukkelijk verzekerd, West-Europa en het Roerge bied niet zonder slag of stoot te zullen prijsgeven Nu de verdediging van de landen van het Atlantische Pact steeds sterker wordt, kan hij binnen afzienbare tijd ook op een stevige ruggesteun re kenen, bij het uitvoeren van zijn plannen Het ligt voor de hand, dat de ver dediging van Europa is afgestemd op de mogelijke Sovjet-Russische aanvalsplannen. En in dit licht ge zien, zal ze worden geconcentreerd op een sterke basis in West-Duits land, met als reserve de lauden langs de Noordzee en Atlantische Oceaan, Spanje en Portugal inbegrepen. Eisenhower heeft het herhaaldelijk betoogd en het is goed, dit nog eens te herhalen: West-Europa zal niet bevrijd, maar verdedigd worden. de verdediging is niet hp een stand hpuden achter de Rijn gebaseerd, maar op tamelijk vooruitgeschoven posities, naar alle waarschijnlijkheid diep in Duits land, naar het Oosten toe, tot zelfs Polen want daar kunnen de gemotoriseerde di visies van West-Europa, geholpen door de Amerikanen, die bezig zijn, in Duits land enkele van hun eigen gemotori seerde divisies op te stellen, de eerste stoot van Sovjet-Ruslands soortgelijke divisies opvangen. Waarmede men het eerst rekening moet houden, zijn de in Oost-Duitsland gestationneerde Sovjet- Russische troepen en de onder Sovjet- Russische leiding staande legers der sa- tellietlanden. Men meent te mogen aannemen, dat Sovjet-Rusland zijn beste troepen niet aan zijn grenzen gelegerd heeft. Echter ook niet in het binnenland, omdat die grenzen tenslotte verdedigd moeten wor den. Maar er wordt terdege rekening mede gehouden dat Sovjet-Rusland grote nioeilijkheden zal hebben met het onder houden van zijn verbindingslinies, die ook van de flanken (Scandinavië en Italië) uit, op allerlei wijzen kunnen worden aangevallen en vernietigd. De Westeuropese divisies, wier taak liet zal zijn, de eerste stoot op te vangen en de Sovjet-Russische divisies ergens in de vlakten van Oost-Europa „vast te na gelen" hebben volgens de militaire des kundigen het voordeel van de nieuwe wapens, die vooral voor de verdedigers van nut kunnen zijn. Dit is door enkele dezer nieuwe wapens in Korea duidelijk bewezen. Nu blijft de sterkte van de Sovjet- Russische strijdmacht nog steeds een niet goed te berekenen factor. Ze wordt op minstens drie honderd divisies geschat, waartegen West-Europa er slechts veer tig stellen kan. Maar Sovjet-Rusland is een enorm gebied, dat te land op tal van plaatsen kan worden aangevallen, zodat er over een enorme uitgestrektheid re serves achter de hand moeten worden gehouden, tot in het binnenland toe, waar zich immers de grote wapenfabrieken be vinden en invasies uit de lucht een ern stige bedreiging vormen. Theoretisch zou het voor de Amerikaanse luchtmacht mo gelijk zijn. na een voorafgaand bombar dement, al of niet met atoomwapenen, een leger in het hart van Sovjet-Rusland te „droppen". De verdediging van West-Europa is uiteraard slechts een onderdeel in wat de Amerikanen hun „globale verdediging" noemen. Maar dit on derdeel wordt dagelijks verstevigd. Wat Bradley, de chef der gezamen lijke staven, in 1948 vaststelde, n.l. dat de verdediging van West-Europa een nog in het verschiet liggende mogelijkheid was, is in 1951 reeds, volgens zijn eigen woorden, een prac- tische werkelijkheid geworden. Er bestaan uiteraard verschillende stra tegische plannen voor de verdediging van West-Europa. En in het hoofdkwartiei van de Atlantische strijdmacht zal men zich wel wachten, daarover nadere me dedelingen te doen. Het stoutmoedigste is echter het weer staan van de Sovjet-Russische aanval op de drempel van Oost-Europa. Dan is er de mogelijkheid van een verdediging langs de Rijn, met tegelijkertijd een aan val op Sovjet-Rusland van de Zwarte Zee uit, via Turkije, dat eerlang tot het Atlantische Pact zal toetreden, samen met Griekenland. Er zijn nog andere moge lijkheden. Maar genoeg hierover. Veel zal er van de omstandigheden afhangen, hoe West- Europa tenslotte verdedigd zal worden We wijzen in dit verband nog op de gor del van vliegbases voor atoombomvlieg tuigen, welke in een boog van Londen tol Tripoli loopt. We hebben hierover inder tijd uitvoerige bijzonderheden gegeven. Deze boog is evenzeer aanvallend als ver dedigend. In ieder geval: het vacuum door de Verenigde Staten en Engeland in West- Europa in 1945 achtergelaten, in een groot en achteraf misplaatst gebleken vertrou wen in Sovjet-Ruslands Vredelievende gezindheid, is thans uit de weg geruimd Het Kremlin weet nu, dat West-Europa verdedigd zal worden en zich zelf ook verdedigen kan. En het is ongetwijfeld heel goed op de hoogte van de hierboven aangehaalde gegevens en feiten. Er heerst in de kringen der militaire deskundigen van het Atlantische Pact goede hoop. dat het Kremlin er de no dige gevolgtrekkingen uit zal weten te maken. West-Europa zou eventueel een harde noot blijken, om te kraken Het Zwitserse leger is een der best uitgeruste strijdmachten van IFest- Europa. De soldaten zijn speciaal in gesteld op oorlogvoering in de ber gen. Hier wordt een soldaat in de sneeuw ingesmeerd met een bescher mende zalf, ter beschutting tegen de uitstralingen van sneeuw en zon. In een fel en krachtig gesteld herder lijk schrijven hebben de bisschoppen van de Zuid-Amerikaanse staat Bolivia, dat voor 96 Katholiek is, zich tot de re gering gericht en haar gesommeerd ver andering te brengen in een serie wetten, die „zo anti-Katholiek zij», dat de wet geving der communisten in Hongarije en Tsjechoslowakije daarbij vergeleken nog maar amateurswerk is". De bisschoppen beschrijven de Kerk als „in staat van slavernij" en verzoeken de regering een concordaat af te sluiten met de H. Stoel om deze toestand op te heffen. Vooral wordt verzet aangetekend te gen de eis, welke de staat ten aanzien van het recht van kerkelijke benoemin gen stelt. De staat draagt de candida- ten voor vacante bisschopszetels aan de H. Stoel voor. benoemt kanunniken en andere kerkelijke functionarissen uit de voordrachten van de kathedrale kapit tels, verleent of weigert toestemming voor de bekendmaking van de besluiten van kerkvergaderingen en van Pauselijke bullen, brieven en mandaten. De Doli- viaanse bisschoppen wijzen er op, dat deze privileges werden gegeven aan de Spaanse kroon wegens bewezen gods dienstliefde. Deze privileges kunnen niet als een erfenis van de Spaanse monarchie worden overgedragen op de regeringen van het Amerikaanse vasteland. Een wet stelt de priesters bloot aan boeten en arrestaties, wanneer zij het Sacrament van het Doopsel toedienen of een huwelijk kerkelijk inzegenen, indien de geboorte-aangifte en het huwelijk niet van te voren bij de burgerlijke autoriteiten zijn aangegeven. Vele ste den, zo verklaren de bisschoppen, heffen belasting op het luiden van de kerkklok. HET SINT PETRUS LIEFDEWERK dot de zorg draagt voor de vorming der inlandse priesters, publiceert in zijn laatste statistieken enkele interessante cijfers over de inlandse clerus in de ver schillende missiegebieden. Daarbij wordt ook het aantal gelovigen, dat onder de zielzorg van één priester valt, aangege ven. In Afrika is dit getal het grootst, nl. 400.000; hierna kom: Japan, waar écn priester gemiddeld 250.000 parochianen onder zijn hoede heeft. China, volgt Ja pan op de voet met 240.000 gelovigen voor slechts één zieleherder. In India is de ar beid niet minder zwaar, daar ieder van hen in dit onmetelijke land voor ruim 230.000 zielen de geestelijke zorg moet dragen. Deze cijfers spreken te meer, wanneer men bedenkt, dat elke priester in Nederland de zielzorg heeft voor ongeveter 400 gelovigen. Bid voor vele en goede priesters en breng op tijd ook uw offertje. Want met de verbreiding van Christus' rijk zijn wij nog lang niet ten einde. HIER volgt een bericht uit Stalin's rijk. Zonder commentaar, wamt het spreekt duidelijk voor zichzelfBinnen afzienbare tijd zullen 50% van alle arbeidskrachten in Hongarije uit vrouwen bestaan. In be paalde bedrijfstakken zal dit percentage tot 80worden opgevoerd. Dit is aan gekondigd in een - beschikking van de Hongaarse Ministerraad. Ten behoeve van de gehuwde vrouwen zullen volkskeu kens en volkswasserijen worden opge richt. Kinderen zullen kunnen worden ondergebracht in staatskleuter scholen Opvallend is ook hier weer, dat blijkbaar geen enkel beroep of bedrijfstak voor de vrouwen te zwaar geacht wordt. Immers in. navolging van de Sovjet-Unie zullen de vrouwen eveneens tewerk worden ge steld in de zware industrie, in de mijnen en als rangeerst-ers bij de spoorwegen. De communistische pers in Hongarije prijst dit nieuwe besluit als een nieuwe en be langrijke stap op de weg naar de gelijk berechtiging van de vrouw GEDURENDE 1950 heeft de Sacra Rota Romano, de opperste kerkelijke rechtbank, 151 uitspraken gedaan inzake huwelijksprocessen. Dit blijkt uit de ,-Acta Apostolicae Sedis" (De Handelingen van de H. Stoel), die dezer dagen zullen ver schenen. Van de 151 uitspraken waren er 114 negatief, d-w.z., dat de Sacra Rota in 114 processen niet de ongeldigheid tan het betrokken huwelijk kon bevestiger' Bii de overige 37 processen heeft de recht bank de ongeldigheid en de afwezigheid van de huwelijksband vastgesteld. Van deze 151 processen zijn er 50 kosteloos be handeld; een nieuw bewijs tegen de dik- wijls herhaalde beschuldigingda* allee a tegèn zeer hoge kosten een proces oy de Sacra Rota aanhangig kan woraen ge maakt. EEN WOLKENKRABBER van 21 ver diepingen, zal binnen twee jaren in Rio de Janeiro, de hoofdstad van Brazuie worden gebouwd, om de Katholieke Actie en andere Katholieke organisaties tn een gebouw bijeen te kunnen brengen. De wolkenkrabber zal tevens een zaal be vatten, die plaats kan bieden aan ÏOOU personen. Als dit monumentale pand, een symbool van de innerlijke kracht is, staan ze er in Brazilië met slecht voor. NOG EENMAAL iets over de herden king van de Sociale encyclieken in het Feijenoord-Stadion. In de afgelopen week maakte ook het Pauselijk orgaan de Os- servatore Romano" melding van de mach tige manifestatie. De tekst der toespraak van de H. Vader stond op de voorpagina in het Nederlands afgedrukt. MORGEN is het weer Zondag. Er moet volgens de Vicaris-Generaal nog zwaar worden gespaard in verband met de bouw van nieuwe kerken. Denk dus om de collecte. We zullen hier eerlijk waarschu wen als het niet meer nodig is. U hebt ik ken dat natuurlijk al zoveel zorgen. Maar luister goed naar het Epistel uit de St. Petrus-brief, waarin hij schrijft: Werp al uw bezorgdheid op Hem, want 'lij draagt zorg voor U. 't Evangelie is vermoe delijk niets voor U. Want het gaat over zondaars. Wat mompelt U? O, toch? Dan de oren spitsen. Voor de rest een plezierige Zondag met een Juni-gelaat. Immers de maand van het H. Hart, der halve zachtmoedigheid uitstralen. Mis schien een ongewone manier; toch Pro beren. Christian Dior, de van zijn villa bij Parijs. modekoning, Een niet zo heel grote, blonde man, met een voor een Fransman tamelijk blozend gezicht, deze Christian Dior. Iet wat verlegen, waardoor velen hem voor Moderne oorlogvoering: Infanterie in de aanval, gedekt door een trom melvuur van fosfor. Een foto van de manoeuvres der veertigste Ameri kaanse divisie, alvorens deze naar Korea vertrok. hooghartig houden, wat hij helemaal niet is. Hij beweegt zich niet graag in grote gezelschappen en ook wanneer „Dior" zijn nieuwe modellen toont en het grote huis in de Avenue Montaigne met zijn in grijs en goud geschilderde zalen overyuld is met kijkers en kopers, laat hy zich zelden zien. Elk jaar ontwerpt hij twee grote col lecties, één voor de lente en één voor de winter. Als voorbeeld dienen hem de veertien modellen, die vast aan „Dior" verbonden zijn. Wanneer deze twee grote collecties op verschillende modeshows ge toond zijn, maakt Christian Dior er nog een tweetal, speciaal voor de Verenigde Staten bestemd. In de laatste jaren is Christian Dior door een man als Jacques Fath ogen schijnlijk een beetje op de achtergrond gedrongen. Ogenschijnlijk. Want al heeft Jacques met een aantal gelukkige mo dellen en een reeks propagandistische reizen naar het buitenland de aandacht op zich weten te vestigen, dit neemt niet weg, dat „Dior" nog steeds bijna vijftig procent van de hele Franse export van nieuwe modecreaties voor zijn re kening neemt. Zijn ontwerpen maakt hij grotendeels in z'n villa bij Parijs. Daar, in zijn tuin, schetst en tekent hij en legt hjj op pa pier vast, wat. hem voor ogen zweeft. Heeft hij een aantal ideeën bijeen, dan trekt hij naar zjjn appartement in de Rue Royale en werkt ze nader uit. om ze tenslotte in het atelier aan de nabu rige. Avenue Montaigne in practijk te brengen. Christian Dior wordt door zijn per soneel, de „midinettes" of naaistertjes, als het ware op de handen gedragen. Eigenlijk zijn ze zelf even verbaasd als hij over het succes, dat hij in enkele jaren Ijjds heeft weten te behalen. Hét is slechts weinigen bekend, dat Christian Dior pas sinds de bevrijding een der modedictatoren van de Ville Lumière is. Vóór de oorlog was hjj, na dat hjj zijn schilderjjenzaak had moeten sluiten, tekenaar voor kranten gewor den en vervolgens voor modehuizen, o.a, dat van Lelong. Na de bevrijding stelde de textielfabrikant Boussac zich met hem in verbinding en samen richtten ze het modehuis Christian Dior op, dat in enkele jaren tijds door Diors originele ideeën aan de spits kwam te staan. Christian Dior is slechts voor de helft aandeelhouder in zijn modehuis, maar daartegenover staat, dat hij in zijn com pagnon Boussac een uitstekend finan cieel adviseur heeft. Een hoogstmerk- waardlge man, deze Christian Dior, die ontelbare vrouwen zijn wil oplegt. Wat ér Dior beveelt, is op het gebied van de mode immers wet! Niet minder- dan negenhonderd „man" werkt in zijn ateliers. De naaisters ar beiden in zaaltjes, waarin ze met z'n veertigen bijeen zitten. En deze veertig beschikken slechts over twee naaimachi nes, want vrijwel alles wordt met de hand gedaan. Christian Dior voert volgens velen zjjn bescheidenheid te ver. Hij ls een groot kenner van de oude en moderne Franse schilderkunst, maar schildert zelf niet, „omdat hij weet, hoe moeilijk het is". Hij is ook w;ars van alle publi citeit omtrent zich zelf en voor de jour nalisten heel moeilijk toegankelijk. Toch heeft, hij voor zichzelf een heel aardige herinnering aan de „pers". Deze stamt uit zjjn eerste glorietijd. Zijn se cretaresse vroeg hem toen eens, of hy bereid was, een journalist te woord te staan, die telefonisch om een interview verzocht had. Hjj stemde na enig aarzelen toe en de journalist werd ontboden. Maar wie be schrijft zowel zyn verbazing als die van z'n secretaresse, toen daar opeens een ongeveer' twaalf-jarige jongen zyn kan- tooi- binnenstapte en zich«aandiende als de hoofdredacteur van een schoolkrant. De jongen kon intussen beter zUn woord je doen dan Christian Dior, die aanvan kelijk geen woord kon uitbrengen. Het ondernemende journalistje deelde de modedictator mede, dat verschillende van zijn lezers van zyn krantje hogelyk geïnteresseerd waren ten aanzien van de vraag, of er in de modeindustrie enige toekomst voor hen zat. En of mon sieur Dior hem eens nader wjlde inlich ten Nu, dat heeft Christian Dior gedaan. Hy is van nature een goedhartig mens. Zo heeft hy voor de pastoor van het dorp, waarin zijn villa ligt, een nieuw kazuifel ontworpen. Canada heeft in een nota aan Trygve Lie meegedeeld. (Jat het op het ogenblik niet van plan is nog meer troepen dan al in Korea zijn op te roepen en te oefe nen speciaal voor de dienst in V.N.- verband- Ooik de V.S. zullen Lie laten weten, dat zij op het ogenblik geen tro'e-' pen voor de voorgestelde strijdkrachten der Ver. Naties, voor de collectieve vei ligheid kunnen aanbieden, omdat alle be schikbare troeDen in Korea en West- Surcpa gebonden «jjp. (Van onze Utrechtse redacteur) De katholieke studenten beschouwen zich als de eerst aangewezenen om Oost-Priesterhulp te helpen bij het verspreiden van de Boodschap van Liefde der Wereldkerk, die in deze dagen heel bijzonder geldt voor de uit lnm vaderland opgejaagde mensen, onder de meest kommervolle omstan digheden in Duitsland vertoevend. Zij hebben grote nood naar ziel en lichaam, zijn losgerukt van huis en hof en juist het missen van een keik. in hun stad of dorp het middelpunt bij alle grote gebeurtenissen in het leven van deze mensen, maakt hun lot zo zwaar en moeilijk. eelal is er in hun nieuwe woonplaats voor de katholieken, die voornamelijk in pro testantse gebieden werden opgenomen, geen Tabernakel, waar de God delijke Meester de verdrukten opwacht om hen te verkwikken. gemaakt, dat deze mensen immers geen aards vaderland meer zullen hebben Op 19 Mei is in Freiensteinau de eerste spade voor het bescheiden bouwwerkje in de grond gezet, dat men half Augus tus gereed hoopt te hebben, waarna be gin September de inzegening zal plaats hebben, Teneinde Gods zegen over deze onder neming af te smeken, heeft de Studenten pastoor S. Th. Visser gistermorgen de H. Mis voor de Utrechtse studenten parochie opgedragen ter intentie van Oost-Priesterhulp. Elke maand zonderen de studenten van hun maandgeld 50 cents af en sinds een half jaar ongeveer wordt ook een actie op de katholieke middelbare scholen in Een loffelijk initiatief dan ook van de katholieke studenten van Nederland om te helpen met het bouwen van een kerkje in deze diaspora-gebieden. De katholieke studenten van Utrecht, die hierbij de leiding hebben, organiseerden een actie tot het inzamelen van de no dige gelden voor het oprichten van een klein complex, bestaande uit kerkje jeugdhuis en pastorie in Freiensteinau, waarvan de geestelijke herder, Pfarrer Schneider, een tournée maakt langs de Nederlandse universiteitssteden om een en ander over de zielzorg te vertellen. Er is een groot gebrek aan kerkge bouwen. Een gewone diaspora-parochie van 2000 tot 3000 gelovigen, verspreid over een gebied van 4000 a 5000 vier kante kilometer, waarover vaak één priester, zonder behoorlijke vervoersmid delen, de zorg heeft, bezit meestal geen enkel katholiek kerkgebouw. Meestal mogen de katholieken gebruik maken van de Evangelische kerk, als die er is. Men kan zich dus de dankbaarheid van Pfarrer Schneider jegens de stu denten voorstellen, dat zjj hem aan een kerkje willen helpen, waarvan de kos ten begroot zijn °P f 35.000. Het is ook zo goed, dat er een gelegen heid komt -om de jeugd bij elkaar te hou den, die dikwijls van heel ver moet ko men er. waar zij' godsdienstonderricht ontvangen en ook de voor elk mens no dige ontspanning geniet, m eigen katho liek verband met de priester als vader en vriend in haar midden. Veel zonneschijn brie'rigen Nederland en België door Oost-Priesterhulp de ver jaagden in de diaspora-gebieden volgens de eigen woorden van Pfarrer Schneider, hetgeen hij een „stukje vaderland" noem de. In God vinden, deze mensen hun vaderland, want de - politiek heelt uit- Neaerland gevoerd, waar een student komt spreken om in deze kring daad werkelijke belangstelling voor Oost- Priesterhulp op te wekken. Het Comité van Actie doet verder een beroep op katholieke studenten om van 9 tot 21 Juli mee te helpen aan de oogst- werkzaamheden in de Anna Pauwlowna- polder en de verdiensten van 50,af te staan aan Oost-Priesterhulp. Gaarne vermelden wij het giro-nummer: 561601 ten name van de heer P. H. Vuis- ter te Utrecht, om ook anderen gelegen heid te geven deze Kerkactie financieel te steunen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3