STALIN als mens en heerser Middelpunt van dertig jaar Russische ffeschiederas jxs anon Vele monsterachtige concentratiekampen Luxemburg gaat ter stembus „STALIN" door N. Bassecbe PAGINA 5 STAKING OP EEN STEENFABRIEK Conclusie van schijnproces te Brussel Ter vernieuwing van de helft van het parlement PETROLEUM EN GASOLIE DUURDER Vervalser van de geschiedenis onze kok, In z'n pet (die hij ophad) op de brug kwam brengen: „12 kantjes N. 1, 10 kantjes N. 2. Totaal 22 kant jeshad de schipper van de „Marie" genoteerd. Tenslotte kwam de „Joh. van Toor". Toen konden we stomen. De bries op kop viel niet zwaar, maar tegen de middag liep de deining hoger en zwoegde de „Neeltje" tussen fontei nen hoog opspuitende boeggolven op huis aan. Later werd de zee nog moeilijker; het schip slingerde en stampte, gooide steeds groter brokken water op zij en soms dreunde een golf zo koppig tegen de boeg dat de hele romp er van trilde. ,,'n Paelü" zei de rustige Teun dan. Waar we vandaan kwam, was de bries kennelijk nog sterker en sommige schippers meldden dat ze gingen steken, kop op de zee. „Voor jou goeie thuisstoom, Adri goeie stoom en goeie markt!" Die Zondagochtend sloofde Klaas zich uit voor drie gangen: soep, aardappelen, groente, vlees en pudding met bessen sap na. „Nooit word je gewaardeerd", zei Klaas berustend, toen wc vroegen waar om we de pudding (dikke vermicelli- soep) vöör de aardappels kregen. Het avondeten had weinig aftrek: in de verte blonk Scheveningen al en ieder een kwam schoon gewassen, de baard van een week gerooid en na een hele week niet uit de kleren te zijn geweest weer met 'n schoon overhemd aan, op de brug. „Je kan je nög zo goed wassen", zei Teun, „vanavond zegt de vrouw: je komt niet in bed as je je niet wast die lucht van 't schip, jae Het was prachtig lief weertje, de Noordzee onder de wal zo vlak als een spiegel met wentelend avondlicht op de flanken van de luie deining. De kustlijn met de ragfijn getekende kerktorens lag schoon en scherp tegen de kim en ieder een hing overboord en keek er naar. Om 8.45 waren we binnen de pieren, ging de thuisvaartvlag omhoog: rood, wit, blauw en daaronder de oranje wim pel met een grote V (van Vlaardingen). Een sleepbootje kwam langszij voor een groenertje, een goed uur later, Adri zelf aan het stuur, schoven we de oude haven in. Er was veel belangstelling, we waren de eerste Vlaardinger, die z'n haring in de thuishaven binnen bracht. De hees dreunende tenor van de scheepshoorn gaf drie lange en één korte stoot. Heel het Zondagavondlijke stadje wist, dat de Neeltje voor Vlaar- dingen de race gewonnen had. Met. het Joopzakkie over de schouder liepen ze alle zestien, de hele bemanning, weer de wal op, een beetje onwennig om al die drukte: Woensdagochtend 8 uur weer varen. Het ging me aan m'n hart dat ik af scheid nemen moest. Schipper Westerdijk gaf me de vijf. Ik kon 'm alleen maar „goeie stoom" voor een nieuwe reis wensen. Goeie stoom, goeie vangst- Het was wat. schraaltjes voor zóveel goeie herinneringen aan een week vol zoute, doodgewone hartelijkheid. Over en stoppe maarrr! J. W. HOFWIJK. Deskundigen uit scheepsvaartkringen verwachten dat de Verenigde Staten in dien tot vorming van een scheepvaartpool mocht worden overgegaan, ruim 3000 koopvaardijschepen die onder Amerikaan se vlag varen ter beschikking van deze pool zouden kunnen stellen. Volgens het verleden week door dc NATO-Plan commissie voor de grote vaart goedgekeurde plan zouden alle NATO- landen dc koopvaardijschepen die onder hun vlag varen ter beschikking stellen voor het vormen van een pool en een civiele commissie zou dan de beschikbare scheepsruimte verdelen om in de drin gendste behoeften te voorzien. Landen die niet bij de NATO aangeslo ten zijn, doch wei bijdragen tot dc ge zamenlijke krachtsinspanning voor de defensie zouden uitgenodigd worden hun schepen ook ter beschikking te stellen, mocht in geval van nood dit plan ten uitvoer worden gebracht. Bij een onlangs door de Nationale Fede ratie van Amerikaanse scheepseigenaars gehouden enquête is gebleken dat momen teel 1310 koopvaardijschepen die particu lier eigendom zijn en voor de grote vaart geschikt zijn de Amerikaanse vlag voeren. Hun tonnage bedraagt ruim 15.500.000 br. ton, een record tonnage en 50 pet meer dan in 1939. Bovendien zijn 319 koopvaardijschepen die eigendom van de Amerikaanse rege ring zijn door particuliere Amerikaanse scheepsvaartmaatschappijen gecharterd of van de regering gehuurd, resp. worden zij tegen een vergoeding door deze maat schappijen gebruikt. Deze schepen moesten in gebruik geno men worden om het tekort aan scheeps ruimte aan te vullen dat veroorzaakt is door de internationale toestand. Sterke toeneming van Ameri kaanse vloot Sedert het einde van de tweede wereld oorlog hebben particuliere Amerikaanse scheepvaartmaatschappijen 821 oceaan- schepen van de Amerikaanse regering ge kocht waarmee een bedrag van bijna Zeventig arbeiders hebben Vrijdag op de steenfabriek Staartjeswaard te Beu- ningen bij Nijmegen het werk neergelegd, waardoor een steenproductie van een kwart-millioen per week dreigt verloren te gaan. Het conflict ontstond, toen vier steenopzetters het volle loon vroegen op basis van de officiële loonregeling. De directie weigerde zulks, omdat de ge zamenlijke productie van deze vier h.i. niet voldoende was en ontsloeg hen. De andere arbeiders toonden zich solidair met de ontslagenen. Het hoofdbestuur van de R.K. Fabrieksarbeidersbond beschouwt deze staking als een wilde, omdat het bestuur er niet in gemoeid was. Niettemin blijven het hoofdbestuur en het district- bestuur met de stakers contact houden. De besprekingen worden nog voortgezet. Op de slotzitting van het schijnproces te Brussel, dat zich bezig heeft gehouden met cfe vraag of er in de Sovjet-Unie concentratiekampen bestaan, heeft de voorzitter van de „Internationale commis sie tegen concentratiekampen" gisteren voorlezing gedaan van de uitspraak. Er deed zich een incident voor, toen het communistische lid van cfe Belgische Senaat, Glineur, interrumpeerde en an dere personen in de zaal heftig begonnen te protesteren tegen hetgeen zij „een samenzwering tegen de Sovjet-Unie" noemden. Z(j werden samen met Glineur uit de zaal verwijderd. Nadat de rust hersteld was, kon de voorzitter zijn verklaring voorlezen, waarna de conclusie luidde* dat er „wel degelijk concentratiekampen in de Sovjet-Unie bestaan, op deielfde leest geschoeid als de Duitse". De com missie bestempelt deze Sovjet-kampen, wies- aantal zeer groot moet zijn, als „monsterachtig" en als „de 'overleving van een stelsel van slavernij, dat reeds lang door de geschiedenis is veroordeeld, en door niets gerechtvaardigd wordt" Na voorlezing van de conclusies van de commissie bleef het nog geruime tijd on rustig in de omgeving van 't Egmondpa- leis, waarin 't proces was gehouden. Ver- echeidene demonstranten werden door de politie aangehouden De getuigen a déchaT" ge gaven 'n manifest uit, waarin zij ver klaarden niet op het proces te zijn ver schenen, omdat zij het een „provocerende parodie" achtten. Onze Brusselse correspondent meldt ons: Aanstaande Zondag zullen in het groot hertogdom Luxemburg gedeeltelijke ver kiezingen plaats hebben, die de helft van het parlement (26 zetels) moeten vernieu- •wen. Tot nog toe bestond het Luxemburgse parlement uit 51 leden, doch tengevolge van de bevolkings-aanwas, moet deze samenstelling thans met één lid uitgebreid worden. De verhouding is daar: één volks vertegenwoordiger per 5500 inwoners. Het land wordt momenteel bestuurd door de katholiek-liberale regering Pierre Dupong, die over 31 zetels beschikt. De socialisten en de communisten zijn tn de oppositie. Het streven der socialisten is er op ge richt om twee of drie zetels aan de huidige regeringscoalitie te onttrekken, waarna zij zouden trachten de liberalen uit het zadel te lichten en tot een regeringscoalitie met de katholieken te komen. De communisten zijn weinig talrijk in de districten, waar de verkiezingen van Zondag moeten plaais hebben. Het mandaat van de Luxemburgse parle mentsleden duurt zes jaar. doch om de drie jaar moet de helft van het parlement vernieuwd worden. Langszij wordt de vangst van 'n andere logger der combinatie overgenomen i dat dit toch wel gebeurd is er een foui 1 partU of regering gespeeld, dus moeter J.t.UlOOI.QU.ilC af een man geweest dug mort hi ....I ,1,. .«..MnnkonA »*n T.pnln Pil ük '/ft. Als gevolg van het prijsverloop op de weTeldoliemarkt en de vrachten markt zijn dc prijzen voor tractorpetroleum met ingang van 1 Juni 1951 met 0.25 per 100 liter, de prijzen voor üchtpetro- leum met 1 cent per liter en die voor gasoiie, afhankelijk van de wijze van levering, met f 0,31 tot 0.81 per 100 liter verhoogd. Het is heel moeilijk, een betrouwbaar beeld van de figuur van de Russische dic tator te krijgen. Uiteraard bevinden de voornaamste bronnen zich in de Sovjet unie en zijn dus nauwelijks of niet te raadplegen. En bovendien zijn ze niet eens alle betrouwbaar. Op buitenlandse ge schriften over Stalin kan men evenmin dichtvaren. F.r is heel veel over Stalin ge schreven, maar bijna alles had een be paalde kleur. Zijn volgelingen in alle lan den hebben hem afgeschilderd als een soort godheid, volmaakt in alles. Zijn vijanden daarentegen hebben vaak zijn beeld vertekend tot dat van een beest- mens. Thans is bij de Uitgeverij Elsevier te Amsterdam een lijvig boek verschenen, dat alleszins dc indruk wekt betrouwbaar te zjjn. De schrijver, Nikolaus Basseches. blijkt vele belangrijke gebeurtenissen in de Sovjet-Unie van nabij te hebben mee gemaakt en uitstekend op de hoogte te zijn, ook van wat er achter de schermen gebeurd is. Hij houdt zich aan feiten en beschrijft daar dc achtergronden en de gevolgen van. Waar hij zich niet op feiten kan beroepen, begint mij niet te fantase ren, maar beredeneert mogelijkheden, die hij zijn lezer niet opdringt maar geeft voor wat zc waard zijn. In het voorwoord van zijn boek verheelt Basseches niet de moeilijkheden, die het schrijven van de biografie van Jozef Sta lin, wiens eigenlijke naam Dsjoegasjwill Is, bood. Van de vervalsing van de ge schiedenis, door Moskou gepleegd, geeft hij een duidelijk beeld. Hij maakte zelf de begrafenis van Lenin, de voorganger van Stalin, mede. Hij wist, welke figuren daarbij tegenwoordig waren en wie de kist met het stoffelijk overschot droegen. Velen van hen kwamen tijdens de beruchte zui veringsprocessen van 1836 ten val en wer den ter dood gebracht. Toen dc schrjjver later de film, die van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5