Geen Nederlander bij de laatste acht heren in Noordwijk IliÉr Verbreding van Merwedekanaal r Het Holland Festival in zicht Nieuwe methode van haarverzorging Netto winst Koninklijke Olie 1 Open Raam iSportS patten Nogmaals Sherlock Holmes I ONTWERP TOUR DE FRANCE- PLOEG Het geheim Wel drie dames! Van Swol faalde... Amateurkampioen- schap dit jaar te Wouw In 2 minuten is de sla klaar De Belgische Tourploeg Op een uitstapje verongelukt Pellenaers huiverig voor routiniers -J Intern, pianisten- concours 1952 Strijd tegen de rheumatiek Toch wetenswaardig Schulte wordt restaurateur Vijf minuten thans voldoende Iedere vrouw kan mooi haar hebben Meer dan 53 pet. van liet kapitaal PONDERDAG 7 JUNI 1951 PAGINA 4 De Philippijnen Kans voor Nel Hermsen TT-RACES OP MAN Nog een renner overleden HOOFDPIJN? mwmwsBswmaffimmm* wii'MMi AUTOSTERRIT DOOR RADIO GEDIRIGEERD EUWE IN GOEDE VORM TE NEW-YORK Zege op Amerikaan Kramer Tragisch ongeval tijdens autorit van ouden van dagen ZAND YOOR WEG UTRECHT- AMSTERDAM bij hef internationale concours te Brussel een groot succes oogstte. Filmprogramma uitgebreid Na afschrijvingen en aftrek Jer belastingen V van het (Van onze tennis-medewerker). zaakte missers. Met 75 kwam zij in de laatste acbt. In geen enkele van de acht partijen van de derde ronde van het heren- enkelspel noqh in de acht van 't dammes- enkelspel hebben de winnaars (winna ressen) drie sets nodig gehad ®paJ1 ning is er dus in de enkelspelen op deze derde dag waarlijk niet geweest. Alle drie Nederlanders die de derde de laatste vier te komen ronde bere.kt hadden, gingen kansloos Dn uitven ten onder. Onder ben ook Van Swol. Onzeker, zonder vechtlust, verloor van de toch niet zo heel sterk spelen de Braziliaan Vieyra met 3 1 Zijn service deerde Vieyra met. Op diens rustige, goed gevarieerde spel antwoordde Van Swol met misser na misser, zelfs op opgelegde kansen. Met was een trieste vertoning van een totaal uit vorm zijnde speler, die tè gelaten de situatie aanvaardde. De kwart-eindstrijden zijn hier: mej. Quertier tegen mevr. Schmier, mevr. Roos tegen mevr. Amouretti, mej. Wood- gate tegen mevr. Bartlett; mej. Manfredi tegen mej. Hermsen. Voor de laatste en voor mevr. Roos een kleine kans om in De uitslagen: Heren-enkelspel, derde ronde: Ampon (Philipp.) sl. Wilton 7—5 6—2: Norgarb (Z.-A.) si. Redl (Oostenr.) 6—4 6—4; Pailada (Zuidsl.) si. Connor (Z.-A.) 61 62; Cockbum (Z.-A.) sl. Shaffei (Eg.) 61 75; Branovic (Zuidsl.) sl. Carmona (Ph.) 6—3 6—2; Vieyra (Braz.) sl. Van Swol 6—3 6—1; Deyro (Ph.) sl. Dehnert 64 6—3. Dames-enkelspel, derde ronde: mej Quertier (Eng.) sl. mevr. Van Berkel 6—2 Terwijl Ampon zijn slagen aan de wind trachtte aan te passen, was Wilton direct op dreef. Hij joeg zijn kleine tegenstan der van hoek naar hoek, sloeg soms meters butten diens bereik en passeerde hem «cherp. Rij kwam met sterk spel op 5—2 Op 5—3 was er een vreemd her roepen van een beslissing, waarvoor 1-n elk geval een „let" gegeven had moeten worden. Dit scheen Wilton's zeer sterke concentratie te breken. Te meer scheen dit nu ook reactie op de inspanning van die eerste games te beïnvloeden. Zijn spel werd minder scherp, minder af. Ampon kwam onder een druk uit en greep, die kans. Hij won de set met 7—5 en in da tweede was hij met rustig spreidend spel de sterkste speler. 6—2. Dehhert verweerde zich goed tegen oe Philippijn Deyro, doch zijn forceren miste toch weer de contröle welke nodig is om tegen een rustige, beheerste speler succes te hfebben. Deyro zocht het niet zozeer in de breedte dan wel In de wisse ling van lengte en dat was verstandig; op korte ballen sloeg Dehnert te hard en vaak uit. Krijt sloeg links en rechts door Levy s eenvoudige spel heen in de eerste games, kwam 3—1 4—3. maar de kleine Zuid- Afrikaan ging zijn lengte vinden, ging daardoor beter net-aanval ontwikkelen en bovendien viel het brillante uit Krijt s «pel weg. Zonder enige twijfel of spanning werd het 6—4 6—1 voor de Zuid-Afrikaan. Van de wedstrijden tussen de buitenlan ders was die van Branovic tegen Norgarb wel de interessantste. Levendig snel spel van twee spelers met durvende aanval. De Zuidslaaf won met 6—4 6—4. Sterke tegenstandsters hadden mevr, Schmier en mej. Hermsen in resp. mej. Marcellln en mevr. Van Colier niet. Maar de Nederlandse speelsters hielden hun spel zo hoog mogelflk, speelden zich frank en vrfl uit, wonnen met spre kende eflters. Mevr. Roos evenzo; haar lage harde forehand boekte zelfs een I0 op mevr. Matons—Straubeova! in de tweede set zakte haar spel wat; de pols waz soms wat te loz en veroor- Advertentie (Van ome correspondent) Onder auspiciën van de N.W.TJ. worden dit jaar niet te Chaam maar te Wouw op Zaterdag 2* Juni d« wielerkampioen schappen amateurs verreden over een traject van 170 kilometer. Men koppelt hieraan te Wouw meteen de volgende dag, Zondag 24 Juni dus, een wielerwedstrijd voor profs. Wouw gaat er intussen trots oo dat haar wielerco- mité geen entree heft bij geen van beide wedstrijden. De TT-raees op het eiland Man werden voortgezet met de race in de 250 cc klasse. De Engelsman Tommy Wood werd met Guzzi eerste in 1 uur 51 min. en 15,8 sec., gem. 130 km per uur (de totale afstand bedroeg 141,40 km). Tweede werd de Italiaan Ambrosini met Benelli; het was een spannende strijd tus sen Wood en Ambrosini, die door eerst genoemde slechts met een klein verschil werd gewonnen; beide renners verbeterden het circuit record. De race in de 125 cc klasse werd gewon nen door de Engelsman McCandless met Mondial; 90.12 km in 1 uur en 30 sec., gem. 119 km per uur, de Italianen Ub- biali en Leoni beiden met Mondial gin gen als tweede en derde over de finish. De Engelse Norton-rijder Douglas Lionel Parris, die in de 350 cc klasse een ernstige val had gemaakt, is aan zijn verwondin gen bezweken; de tweede dode in dezelfde race. V'oeper kwam er heel wal voor kijken als er sla moest worden aangemaakt. Maar sinds er De Gruyter s sla saus is. is het irt een wip gebeurd. Even een scheutje over de sla even mengen en de sla is klaar. Heerlijk fris en zacht van smaak~ Geef bij ellce maaltijd sla omdat het zo gezond is en gebruik De Gruyier s sla saus omdat het zo lekker, zo erg gemakkelijk en zo bijzonder voordelig is. Zo n grote fles van 80 cent gaai verbazend lang mee en U krijgt er een cassa- bon bij voor 8 cent korting! 62; mevr. Schmier sl. mej. Marcellin (Fr.) 61 63; mevr. Roos sl. mevr. Matous-Straubeova 60 7—5; mevr. Amou retti (Fr.) sl. mej. Rollin Couquerque 6—3 97; mevr. Bartlett (Z.-A.) sl. mevr. Scholten 6—2 6—2; mej. Woodgate (Eng) sl. mej. Marcelis (B.) 62 64; mej. Man fredi (It.) sl. mevr. Blaisse 6—4 63: mej. Hermsen sl. mevr. Van Coller 6—1 61. Gemengd dubbelspel derde ronde: mej. Harmsen en Linck sl. mevr. Roos en Norgrab 6—1 86; mevr. Bartlett en Cockburn sl. mevr. Koopmans en Redl 60 8—6; mej. Quertier en Rinkel sl. mej. Couquerque en Connor 61 60, mevr Schmier en Wilton sl. mevr. Amouretti en Branovic 6—1 64; mej. Woodgate en Carmona sl. mevr. Blaisse en Vieyra 64 6—4; mej. Marcellin en Levy sl. mej. Manfredi en Holst 62 46 86. Heren-dubbelspel, tweede ronde; Van Meegeren en Windt sl. Redl en Akkers- dijk 64 64; Saffei en Linck sl. Holst en Karamoy 61 8—6; Matous en Norgarb sl. Goris en Horstman 63 60; Ampon en Carmona sl. Dehnert en Van Dalsum 6—2 6—1. Advertentie Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 45 cent De Belgische Wielerbond heeft de vol gende ploeg samengesteld voor de Ronde van Frankrijk 1951: Bayens, Couvreur, De Hertog, De Rijcke, De Mulder, Jobe, Ros- seel, Van Brabant, Van Ende, Van Steen bergen, Van Steenkiste en Verschuren. Schotte had zijn candidatuur teruggetrok ken. Op 23 Juni zal 's middags van vijf plaat sen uit, n.1. van Den Haag, Hilversum, Apeldoorn, Bergen op Zoom en Roer mond een aantal automobilisten starten, die uitsluitend navigeren op „boordradio" en kaarten en aan de hand van aanwijzin gen door de K.R.O. te geven, hun weg naar 's Hertogenbosch zullen zoeken. Tijden® hun rit van ongeveer 150 km, te rijden met een gemiddelde snelheid van 40 km per uur, zullen de deelnemers via de radio verschillende onverwachte opdrachten te vervullen krijgen. De rit is door de Automobielclub 's Hertogen bosch en omstreken georganiseerd in sa menwerking met de R.A.C.-Zuid er. de K.H.O. De middenvoor van het Hongaarse nationale voetbal-elftal, Ferenc Szusza, zal de hoofdrol vertolken in een nieuwe Hongaarse speelfilm die een sportcome die in technicolor zal worden. Het komt niet alle dagen voor, dat er een straat naar een sportman wordt ge noemd. En bij ons weten is het in ons land nog nóóit voorgekomen, dat men dat deed bij een sportman die nog in leven j is. In België zal echter binnenkort een van de Brusselse straten de naam dragen van de heer Theo Verbeeckop het ogenblik voorzitter van de Belgische voetbalkampioensclub Anderlecht. Zulks j is door het Brusselse gemeentebestuur toegezegd en wel als honorering van Verbeeck's grote verdiensten voor de sportieve opvoeding van de Belgische jeugd gedurende lange jaren. Onze schaak-kampioen dr Max Euwe schijnt weer in goede vorm te zijn. In het sterk bezette internationale tour- nooi te New York behaalde hij zijn tweede overwinning, ditmaal in 31 zet ten op de Amerikaan Kramer. Daar door heeft Euwe nu met 2'/z punt uit 3 partijen samen met de Amerikaanse favoriet Reshevsky de leiding. De uitslagen van de andere partijen in de derde ronde luiden; Reshevsky (V.S.) Guimard (Arg.) 3—0, Shainswit (V.S.) —Horowitz (V.S.) Vt—Vs, Fine (V.S.)— Bisquler (V.S.) 1—0, Evans (V.S.)Byrne (V.S.) 1-0. Najdorf (Arg.)— O'Kelly de Galway (Belg.) Vs. Over de jaarlijkse autotocht, welke de ouden van dagen uit Barneveld gis teren maakten, is een donkere scha duw gevallen. Kort na het vertrek heeft namelijk de bestuurder van een der wagens, de heer T., door nog on bekende oorzaak de macht over het stuur verloren. De auto reed uit de colonne en botste tegen een boom langs de weg. Zowel de heer T. als zijn drie be jaarde passagiers waren er zo ernstig aan toe, dat allen naar het ziekenhuis de Lichtenberg bil Amersfoort werden overgebracht. De 73-jarige heer B. v. d. B. is daar nog in de loop van de middag overleden. De twee andere passagiers, het echtpaar De B., hadden beiden een been gebroken; bij de heer T. consta teerde de dokter enige gebroken rib ben. N ZIJN KAMER, IN HET HUIS doen en zich voor Sherlock Holmes gaan rt 1Uil. 4. r, t Bake" Stree't'Tafb"zit Sherlock Holmes schamen. Het zou werkelijk interessant weef aan 'zijn werktafel, temidden zijn te «J» Bijna 1000 politieke gevangenen, allen Indonesische staatsburgers zijn gisteren, 't begin van de Puasa (Islamietische vas tenperiode) in vrijheid gesteld. Zij wer den op politieke gronden aangehouden en worden thans vrijgelaten, als een eerste uitvoering van de toezegging dienaan gaande in de regeringsverklaring, aldus verklaarde gisteren dc Indonesische mi nister van Justitie, die voorts een am nestie op grote schaal aankondigde. De contracten voor de Ne derlandse Tour de France-ploeg zijn eindelijk gearriveerd. Het bete kent, dat Kees Pellenaers, de nieuwe chef d'equipe die nu vol aandacht de Ronde van Nederland volgt, haast zal moeten maken met de samenstel ling van de, ditmaal uit acht renners bestaande, Nederlandse ploeg die straks onze kleuren in de Tour zal moeten verdedigen: met meer suc ces en meer nadruk dan dat in de achter ons liggende jaren is ge beurd! Hoewel er op het ogenblik nog geen enkel contract getekend IS, loopt Pellenaers niettemin al be hoedzaam rond met een lijstje van renners voor wie hij een plaats in zijn ploeg ter beschikking heeft. Nummer één op deze lijst is Wim van Est, wiens Nederlandse adviseur. Marinus Valentijn de chef d'equipe reeds heeft toegezegd, dat de man uit St Willibrord na zjjn nederlaag in BordeauxParijs ditmaal in de Tour zal starten. Men verwacht, dat Van Est Woensdagavond in Tilburg zijn Tourcontract zal ondertekenen. Overige candidaten zjjnWout Wagtmans, Henk Faanhof, Van El- deren, Dielissen, Dekkers ende Eindhovenaar Schoenmakers, die verleden jaar een uitstekende Ron de van Nederland reed en van wie Pellenaers vooral in teamverband uitstekende dingen verwacht. Ach ter de achtste plaats op Pellenaers' lijstje staat voorlopig nog een vraagteken. Voorting noch De Ruyter acht. hij geschikt voor hot teamwork dat een achtmans-equipe vol mensen zonder Tour de Fran ce-routine nu eenmaal vraagt. Mo gelijk krijgt Frans Vos toch nog een nieuwe kans. Ook met de Limbur ger Jansen zou Pellenaers het (te recht) nog eens willen proberen, doch de kleine man uit Elsloo voelt voorlopig nog niet veel voor een nieuw Tour de France-avontuur. (Van onze Utrechtse redacteur) Weg en water zijn geen vijanden. Dit blijkt wel bij de verbreding van het Mer wedekanaal ten Noorden van Utrecht als onderdeel van de nieuwe Amsterdam- Rjjnverbindine en de aanleg van een gedeelte van de rijksweg no 2, de nieuwe weg Utrecht-Amsterdam, waarnaar zo reikhalzend wordt uitgezien. Hier helpt het water de weg, omdat het nu onder handen zijnde kanaalvak bij de uitgraving zuiver zand oplevert, dat uitstekend be nut kan worden voor het djjklichaam van de weg. Voor het weggedeelte, waar mee Rijkswaterstaat thans bezig Is en dat zich uitstrekt over 3800 meter, is liefst 550.000 kubieke meter zand nodig, dat anders van ver aangevoerd moest wor den. Het moet zuiver zand zijn zonder klei of andere grondsoort, zodat de bag germolens diep moeten grijpen. Daarvoor wordt over een afstand van ongeveer 2% k.m. van het Merwede kanaal, tussen de hoge brug te Maarssen en de spoorbrug in de lijn Utrecht-Am sterdam, 2% tot 3 m. dieper gegraven dan noodzakelijk is. zodat het kanaal hier een diepte van 7.10 5 7.60 m. krijgt, ter wijl het bestaande kanaal, dat 90 c.m. ver diept wordt, een vaardiepte van 4.20 m. krijgt. Het kanaalvak, 'dat momenteel ver breed wordt, heeft een lengte van onge veer 3% Km. en zal aan de oppervlakte een breedte krijgen van 72 M. en van 50 M. op de bodem, hetgeen nagenoeg neer komt op een verdubbeling van de oude breedte. De bodemdiepte van het nieuwe kanaalprofiel wordt 4.60 M.-N.A.P. met aan de westzijde, waar de verbreding in hoofdzaak geschiedt, een opgaand talud van 1 3. Aan de Oostzijde wordt de bestaand: oever vrijwel gehandhaafd, met u: .zon dering van het stuk tussen de oliefabriek van Twijnstra en de hoge brug, waar de verbreding naar de Oostkant overgaat. Op het ogenblik zijn reeds drie grote baggermolens aan het werk met emmers van ongeveer 400 L. inhoud, die tevens de grond opslurpen, waarmee het 20 H-A. grote industrie-terrein van de Demka aan de Westzijde van het kanaal kan worden opgespoten. Dit geschiedt met het min der zuivere zand en de klei, die eerst moet worden opgehaald, voor men aan het zuivere zand toe is. Er is daartoe ongeveer 230.000 kubieke Meter nodig. Bij het terrein bevindt zich ook reeds de zandzuiger „Vaarwater", terwijl bij de hoge brug de ..Juliana" het zand zuigt Daarvoor moest ten zuiden van de brug aan de Oostoever eerst een kleine haven gebaggerd worden, zoals In de oude Wes telijke kanaaloever „ingebroken" moest worden om voor de andere zuiger plaats te maken. Als een poliep Een interessant onderdeel van het werk, dat voor ƒ2.159.000 door een Haag se firma werd aangenomen en waarmee men bij ons bezoek juist bezig was, is het verwijderen van een duiker, die zich op een diepte van 4.30 M. (van de boven kant der buizen gerekend) in het kanaal bevindt. De waterschappen, die door het graven van het oude Merwedekanaal in tweeën werden gedeeld, bleven op de Vecht lozen, maar in de toekomst Saaa he m het Westelijke waterschapsdelen dit op kanaal doen. De duiker, bestaande uit vier bulzen, elk met een diameter van 1 M„ kan dus verdwijnen. Eerst heeft men met een zware balk de huizen gebroken en thans haalde een poliep-grijper, die deze naam ten volle verdient, de stukken uit het water. Er bevindt zich hier ook nog een landhoofd van de verdwenen draaibrug, dat verwij derd moet worden, hetgeen straks „in het droge" geschiedt, opdat men zeker weet, dat alles eruit gaat. Eerst moet dan ech ter de betonnen damwand zijn voltooid, zodat een put gemaakt kan worden. De verbreding van het kanaal zal nog dit jaar gereed komen en het hierbij be trokken gedeelte van de weg Utrecnt Amsterdam in het voorjaar 1952. Tegen Mei 1952 zal te Brussel een in ternationaal pianisten-concours worden georganiseerd, dat, evenals de wedstrijd voor violisten, welke vorige maand ge houden werd, onder bescherming van koningin Elisabeth van België zal staan en haar naam zal dragen. Deelnemers moeten zich vóór 31 Januari 1952 laten inschrijven bij de organisatoren, Paleis voor Schone Kunsten te Brussel. expositie denkt. En van al die duizenden, die daar eerbiedig aan een pop voorbij gaan. in 'n denkbeeldige Baker Street 221b. De pop zit aan de tafel, „verdiept" in Sherlock Holmes' befaamde chemische experimenten. Niets meer of minder dan Scotland Yard heeft er aan meegewerkt, om alles zo „echt" mogelijk te doen zijn en daartoe o.m. werktuigen, lantaarns en attributen beschikbaar gesteld, welke in de vorige eeuw door de Londense politie gebruikt werden. Een van de 25 verenigingen van Sher lock Holmes-vereerders in de Verenigde Staten zond tal van merkwaardigheden in. De zoon van Conan Doyle trad op als adviseur inzake de inrichting van de kamer. Hij heeft er op gelet, dat de fameuze „thee en toast" niet vergeten werd. In een aangrenzende kamer heeft men tal van uitgaven in vele talen bijeen gebracht. Ook het nummer van het thans verdwenen „Strand Magazine", waarin Conan Doyle zijn held bij het Engelse publiek introduceerde en tal van andere "relieken". Is er ooit aan een door een schrijver geschapen figuur zoveel eer bewezen als thans aan Sherlock Holmes geschiedt? Het loopt storm in Baker Street. En al rouwband liepen, toen Conan Doyte hun ma^Cn sommige kranten er grapjes over, held op een speurtocht hoor Zwitserland <je talloze bezoekers defileren eerbiedig in de waterval van Reichenbach de dood ]angs hun beid. had laten vinden. Deze held is de verpersoonlijking van Niet alleen de beursbedienden van de de Engelsman uit het Victoriaanse ttjd- Londense City protesteerden. Heel de perk: een bescheiden burger, echter ver wereld kwam in opstand, zodat Conan vuld van een stille zuchi naar avontuur. Doyle. die o zo graag van zijn schepping Elke Engelsman, die een voet over de drempel van „Baker Street 221b" zet, vindt er iets terug van zich zelf. En daarom loopt het storm in Baker Street 221b. van alle dingen, die de lezers van Conan Doyle's boeken zo dierbaar geworden zijn. Dierbaar, al hebben ze nooit bestaan. Evenals Sherlock Holmes waren za im mers het product ener rijke verbeelding. Daar in het grote pand in Baker Street, Marylsbone. Londen, loopt het storm. Voetje voor voetje gaan de bezoekers door de twee kamers, die met de weidse naam Sherlock Holmes"-expositie ge tooid zijn. De kamers bevinden zich niet eens op nummer 221b, maar in ieder ge val "in hetzelfde blok waarin de grote detpctive gewoond.... zou hebben. Sherlock Holmes redivivus.En het merkwaardige is nog, dat dit van een litteraire figuur gezegd kan worden, die nimmer het tijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft. Voor zijn enthousiaste bewonderaars lijkt dit de grootste eer. welke hun held bewezen kan worden. En zelfs de in Marylebone wonende belastingbetalers hebben geen woord van protest laten horen, toen bekend werd, dat er enkele duizenden ponden sterling zijn uitgegeven door het gemeentebestuur om deze tentoonstelling in te richten. Dit viel trouwens te verwachten in een stacl, waarin de beursbedienden met een af wilde, wel gedwongen was. hem te doen herleven en een reeks nieuwe avonturen voor hem op touw te zetten. Conan Doyle was aan spiritisme gaan Op het ministerie van Sociale Zaken heeft dezer dagen de voorzitter van de raad van beheer van de N.V. Organen te Oss een chèque van 100.000 gulden ter hand gesteld aan de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr P. Muntendam, bestemd voor rheumatiekbestrijding. Dit bedrag vormt, zoals men weet, het beginkapitaal van het rheumatiekfonds „Dr Jan van Breemen", dat beheerd wordt door een curatorium, waarvan genoemde staatsse cretaris het voorzitterschap bekleedt. Alle passende middelen zullen worden aan gewend om door uitbreiding van kapitaal de bestrijding mogelijk te maken van deze ziekte, welke verreweg het grootste ar beidsverzuim veroorzaakt en daarom als volksvijand is aan te merken. In samen werking met de Ned. vereniging tot rheu matiekbestrijding, die in October a.s. naar 25-jarige jubileum hoopt te vieren, zullen binnenkort grote propaganda-acties wor den opgezet, die tot de verwezenlijking van het gestelde doel zullen moeten bij dragen. Opvarende van Sibajak vermist. Op het traject van Colombo naar Fremantle bjj het naderen van de Australische kust werd aan boord van de „Sibajak", die met emigranten op weg is naar Sydney, een Indonesische opvarende vermist. Op grond van een onderzoek en van verkla ringen van collega's van de man, ver moedde men, dat hij overboord gespron gen zou zijn. Direct stopte het schip, keerde de steven en voer drie uren terug, de zee aftastend met zijn zoeklichten. Ook an dere in de buurt varende schepen werd verzocht uit te zien. Het zoeken heeft echter geen resultaat opgeleverd en de „Sibajak" vervolgde tenslotte de reis. Vliegtuig meldde een bosbrand. Gis termiddag" omstreeks half zes zag een inzittende van een vliegtuig, dat boven het gebied tussen Someren en Asten vloog, een rookonwikkeling in een bos. Het vliegveld Welschap werd ingelicht. Dit waarschuwde op zjjn beurt de brand- weer te Helmond en die trok er onmid dellijk op uit. Om kwart over zes was zij al in Helmond terug: er was een bos brand, maar een die met vergunning brandde. Er werd in het genoemde ge bied namelijk een bosperceel afgebrand. VRIJDAG, 8 JUNI. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.1)0 KlRO. 7.00 Nws.; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws.; 8.13 Gram.; 8.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Schoolradio; 10.05 Mozarbv4augel-:*ocita.l: 18.80 Amueerr.en'tsmuz.H.OO Voor do zieken; 11.45 Gram.; 12,00 Angelus; 12.03 Gram.; .12.53 Gram.; 13.55 Zonnewijzer: H.M Nws.; 13.20 Actual.; 18.25 N(etro.pole-ork.; 13.45 Sport; 13.50 Voor rje vrouw; 14.OO Zang en piano; 14.25 Koperkwarlet; 14.45 Piano en orgel; 15.00 Operamuz.; I6.00 Voor de zieken; 17.000 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.44 Gevar. irniz.; 13.13 Kath. signaal, commentaar uit de Bene- ux en Wext-Ipdiach ooromentaar; 18.30 Lichte muz.; 18.53 Actual.; 19.00 Nws.; 1945 ilege- ringsuitz.ï „Verklaring en toelichting"15.35 Amusemeptsmuz.; 19.48 Kath. signaal, en politiek overzicht; 20.00 Nws.; 20.05 Sport; 20.12 Om roepark. en solist (ca. 20.45 Actual-); 21.30 „Een heilige Paus" (klankbeeld); 22.15 Gram.; 22.15 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23 45 Amusementsmuz.; 23.35—24.00 Popuh muz. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO., 1040 VA:R,\. 12.00 AVRO., 16.00 VARA. 19.80 VPRO.. 21.00 VAiRA, 22.40 VPRO.. 2100— 24.00 VARA 7.00 Nws.; 7,15 Oehtandgymn. 7.33 Gram.. 8.00 Nwi.; 8.16 Gram.; 8.58 Voel de huisvrouw, 9.00 Gram.; looo Thuis" caus.: 10.05 Morgenwijding; 1040 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Pianorecital; 1145 Voor dracht; 11.34 Gram.: 12.00 Orgelcone; J3.33 Sportberichten; 13.04 Nws.; 13.26 Amusements muz.; 13.50 Grab.:; 14.04 Voor de vrouw; 1420 Kameriork.; 14.00 Voordracht; 15.20 Gram.; 15.30 Cabaret; 16.80 Orgel; 18.30 Voor da jeugd; 17.60 Gram.: 17.20 Muï. caus.; itM Nws.: 18.15 Ftóieitoties; 13.45 „Denk om de bocht"; 19.88 Piano: 19.10 Emigratie uttozen- diitjc 19.30 ..Een sterk voMc". (cans.); 20.0a Nws.: 20.05 Boekbespr.: 2045 Gram.; 20.36 „Benelux (cans.); 20.40 Caus.; 21.00 Verzoek- progr.: 21.45 Buitenl. overz.: 22.00 Gram.; 22.25 Gesproken portret; 22.40 ..Vandaag" (caus); 22.45 Avondwijding; 23.09 N-ws.; 28,15—24.00 Gram. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, Donderdag Naar wij vernemen hebben B. en W. van 's Hertogenbosch de wielrenner Ger- rit Schulte bij de raad voorgedragen als pachter voor de duur van tien jaar van het restaurant in het nieuwe gemeente lijke sportpark van Den Bosch, B.V.V. zal voor de dnur van 19 jaar zowel 't hoofd terrein als drie neven-terreinen van het sportpark huren. Dit bericht betekent zeer waarschijnlijk het einde van Schultes carrière als wiel renner. Reeds eerder verklaarde Schulte, dat hij de wielersport er aan zou geven zo hij in de gelegenheid gesteld zou wor den. het restaairant van het nieuwe Bos sche sportpark te pachten. Advertentie. Men zegt wel, dat het haar de kroon van de vrouw is. En inderdaad hebben dichters en schrijvers sinds de oudheid de haardos van de vrouw bezongen. Se dert de vroegste tijden verzorgen de vrouwen dan ook heur haar en zij namen daarbij soms de vreemdste middelen te baat. In de laatste tien of twintig jaar leerde men de waarde van een shampoo- bad kennen en het enige nadeel van deze methode wrs de omslachtigheid, die slecht paste in de gejachtheid van onze dagen. De N.V. Dobbelman te Nijmegen, op wier naam reeds verschillende verrassen de, moderne vondsten staan, is er in ge slaagd, een geheel nieuwe shampoo tq bereiden, die de gehele wasbehandeling van het haar terugbrengt tot een minuut of vijf. Van deze Castella Crème Sham poo wrijft men eenvoudig een weinig door de natgemaakte haren en zo ont staat het rijkste en meest weldoende schuim in de wereld. Na enkele minuten zijn haar en hoofdhuid rein en schoon. De haren tintelen en glanzen en krijgen een diepe gloed. De gehele coiffure voelt aan als de zachtste zij en laat zich ter stond opmaken. Wij moeten ons a! zeer vergissen, wan neer deze Castella Crème Shampoo niet snel zijn plaats in ieder huishouden zou veroverenook daar, waar kinderen zijn! (Van onze Amsterdamse redactie) De termijn van de schriftelijke voor verkoop van kaarten voor het Holland Festival 1951 loopt vandaag af. Morgen begint de gewone verkoop. Naar wij ver nemen is de belangstelling, ook van En gelse en Amerikaanse zijde, bij de voor verkoop groot geweest. Er zijn echter gelukkig nog voor alle manifestaties en ook op alle rangen plaatsen beschikbaar. Veel nieuws in verband roet het program ma valt' niet te melden. Op 2 Juli zal op het Muiderslot een concert worden ge geven, waarbij het corps diplomatique, de aanwezige kunstenaars, die in het kader van het festival optreden, ciitici e.a. uitgenodigd zullen worden. Het Am sterdamse Kamermuziek Gezelschap, afge wisseld met Georgette Hagedoorn zullen daar optreden. Deze avond is georgani seerd door de Wereldomroep, K.R.O. en het stichtingsbestuur van het Holland Festival. Wat de danskunst betreft, kunnen wij meedelen, dat de troep, waarin Toitma- nova prima ballerina is, o.a. in haar i „Hommage a la danse classique" heeft opgenomen; Lac des cygnes, Noir et Blanc (Laio) en Les Sylphides. Op 18 Juni zal te Amsterdam en op 28 Juni te Sclie- veningen het Ballet der Lage Landen en de balletgroep van de Ned. Opera optre den, zodat ook de Nederlandse dansers geen verstek hoeven laten gaan op het Holland Festival. Het Ballet Recital was ook uitgenodigd, maar heeft geweigerd van dit aanbod gebruik te maken. Aan de muziekmanifestaties dragen behalve de English Opera Group en de Nederlandse Opera ook het Concert gebouworkest en Residentieorkest hij. Van Nederlandse componisten zal in totaal slechts een viertal werken worden gespeeld. Zeer belangrijk is de uitvoering van Bartok's Muziek voor snaarinstru menten, slagwerk en celesta, een moeilijk werk, waaraan het Residentieorkest niet minder dan elf repetities denkt te moeten besteden. Ook het vioolconcert van Bartok zal ten gehore worden gebracht en wel door Theo Olof, die met dit werk Verder belooft de uitvoering van Ravel's „l'Enfant et les sortilèges", een werk, dat hier vrijwel onbekend is, een muzikale gebeurtenis te zullen worden. Tot nog toe was film stiefmoederlijk bedeeld in dit Festival. Haar bijdrage had vrijwel geheel een avantgardistisch karakter. De mogelijkheden tot filmmanifestaties hebben echter een aanmerkelijke uit breiding ondergaan door het tot stand komen van een samenwerking tussen dc Festival-organisatie enerzijds en het Tuschinski concern, N.V. Filmverhuur kantoor „Nederland" en Eagle Lion Film maatschappij N.V. anderzijds. Deze sa menwerking komt hierop neer, dat m de Festival-periode van 15 Juni tot m met 15 Juli in Tusehinski en AJhamhra ie Amsterdam, Metropole-Tuschinski te 's Gravenhage alsmede in het ArengThea ter te Rotterdam, het Rembrandt Tmeater te Utrecht en Cinema Palace m ^roum- gen in het kader van het Holland rt al de hiervolgende belangwekkend ilrns ter vertoning zullen God heeft de mensen nodig (Dieu a be- soin des hommes), de op de j ng..,e Biën nale te Venetië bekroonde en met de prijs van het Office Catholique international du Cinéma onderscheiden" film van Jean Delannoy, met Pierre Fresnay er, Made leine Robinson; Het wonder (II miracolo) de veel besproken Italiaanse film ran Roberto Rossellini, met Anna Magmni; The Browning version (Met eervol ont slag), de door Anthony Asquith geregis seerde Engelse film naar het toneelstuk van Terence Rattigan, met Michael Red grave in de hoofdrol. Terence Rattigan verwierf op het jongste Festival te Cannes de prijs voor het beste scenario, terwijl Redgrave werd onderscheiden als de bes te acteur; 11 camroino della speranza, een film van Pietro Germi met Raf Val',one cn Elena Varzi, welke deel uitmaakte van de Haliaanse inzending op het Festival te Cannes, waarvoor Italië de prijs kreeg voor de beste collectie films. Zijn laatste vacantie (Lost holiday), een film ven J. B. Priestley en Henry Cass, met een ac teur, die de laatste tijd steeds meer op de voorgrond treedt: Alec Guinness. De première van God heeft de mensen nodig, vindt op 15 Juni a.s. plaats gelijk tijdig in Amsterdam (Tuschinskii, Rotter dam (Arena) en 's Gravenhage (Metro pole-Tuschinski). Op dezelfde datum heeft in Utrecht (Rembrandt) en Gro ningen (Cinema Palace) de première plaats van de Italiaanse film II camroino della speranza. Zijn laatste vacantie wordt in het kader van het Holland Festival uit sluitend te Utrecht en Groningen ver toond. Uit onze beschouwing over de divi- dendaankondiging en de voornaamste winstcijfers van rle Koninklijke/Shell Groep was reeds gebleken, dat de Groep een gunstig jaar achter de rug had en dat ook het lopende jaar tot dusverre zeer bevredigend moest z$)n geweest. Het thans verschenen jaarverslag bevestigt door Anthony Githert 48) De baard kan even goed in net buitenlaiai gemaakt zijn. Ecu ander voor naam punt is, dat we helemaal niet we ten, of er ook een pruik en een snor bijgeleverd is. Een snor zal waarschijn lijk wel gaan, daar die meestal tege.ijk bij de baard worqt geleverd, of d'kwijls op hetzelfde linnen wordt geplakt. Ascher had een van die tamelijke overvloedige baarden, die men haast niet na kan ma ken. Daar hij al die tijd zijn hoed op hield dat wü zeggen zijn dubbelgan ger tijdens zijn gesprekken met Dubois Êgrrton en het kamermeisje van de Poisson d'Oir, is het best mogelük. dat we m«t een donker type te doen heb ben, die hot niet nodig oordeelde nog extra -kosten te maken voor een dure pruik. We hebben slechts één sleutel, die ons van dienst kan zijn en dat is Burn- ham. Zij hebben een duplicaat gevonden van een rekening voor een donkere baard zonder enige and-ere omschrijving. Maar 't bedrag doet vermoeden, dat 't een verbazend kostbaar maaksel geweest moet zijn. Hoe staat het met de koopman, die het ding verkocht heeft? Is die de vol gende dag niet spoorloos verdwenen'' Nou, niet precies, mompelde de chef onverstoorbaar. Hij is sinds en kele dagen in een hospitaal om een kleine operatic te ordergaan en we zijn er nog niet ln geslaagd hem te bezoeken. Maar ik had de verklaring van zijn pa troon, dat hij Maandag beslist terug zou zijn. Ze waren er enigszins op tegen, dat wij hem een politie-agent op zijn dak zouden zenden, terwijl hij daar in het hospitaal ligt Ik zag er evenmin de noodzakelijkheid van in. Zijn particulier adres is ergens in Clapham en als je wiit, kun Je hem daar gaan opzoeken. Toen even later het vahes werd bin nengebracht; viel onmiddellijk op, dat zelfs een expert wel een half uur nodig zou hebben om het moeilijke slot open te breken. Even te voren had Davidson een inter- locaal gesprek mot Merlin St. Hugh aangevraagd om Ruth Marlowe te kun nen spreken. Miss Marlowe? U spreekt met Da vidson. Waar hebt u dat valies voor Sir Hector gekocht? Raynhams in Tottenham Court Road. Hebt u er een nieuw slot op later, maken'' Ja. Sir Hector drong daar op aan. Het valies was de andere morgen al bij ons. Ik kan u de datum opgeven, waar op ik het gekocht heb. feen ogenblik. Zij bladerde vlug door d« agenda. De tweede Mei, zei ze. Toen hoorde ik voor het eerst, dat Sir Hector naar het buitenland zou gaan. Zei hij ook, waarom hij een nieuw slot wenste? Zeker. Hij was bang, dat treindieven zijn bagage zouden openbreken. En heeft hij ook toen reeds die initialen er op laten zetten? Ja. Waarom heeft hij dat valies in de stad laten kopen? Ze hadden hem toch ïn Chancelbury even goed kunnen voorzien? Ik veronderstel, da hij praatjes wil de voorkomen. In zo'n dorp kletsen de mensen zo gauw. Heeft hij niet gezegd, dat mr Newn- ham maar naar Londen moest gaan? Hij wist, dat ik het goedkoper zou doen. Juist, Zou u het valies terug kennen. O ja, een van de hoeken was hele maal doorgesleten en daar heb ik toen een leren stukje o-p laten zetten. Davidson keek even naar het valies en zag dat zij gelijk had. Dat was verstandig van u, merkte hij op. Helemaal niet. Indien u voor iemand anders jr-ld uitgeeft, moet u dubbel op passen. Ik wilde absoluut zeker zijn, dat het valies dienst kon doen. Enkele minuten later had Poyner. de expert, het slot open. Frobisher en zijn ondergeschikte begonnen de inhoud te onderzoeken. Die bestond uit een grijze broek, een ochtendjas, wat onderkleren en toiletbenodigdheden, een paar schoenen en helemaal onderin, keurig in PaPier ge wikkeld, een lange zwarte baard. Het was een knap stuk werk. Het zal niet moeilijk vallen, de ver koper van deze baard te vinden, merkte Frobisher nuchter op. Daar zijn niet veel pruikenmakers, die kans zien om dergelijk werk te leveren, of zelfs maar een be- stelling voor zulk kostbaar werk ontvan- gen. Ik geloof, dat Simpson eerst maar eens bij Brunham moet proberen, terwijl wij ons met de rest bezig houden. Toen Simpson met de baard vertrokken was, keerden de twee anderen terug tot het onderzoek van de kleren. De moorde naar had klaarblijkelijk moeten worstelen met de tijd, want hij had de naam- strookjes niet uit zijn jas en broek ge sneden. Deze droegen de naam van een bekende kleermaker uit Saviie Row. Davidson legde onmiddellijk zijn hand op de telefoon, in antwoord op een knikje van zijn chef. Regent 11662. Met Nettlemore en Bredford? Hebt u ook iets gemaakt voor Sir Hector Ascher? Ja? Ik zal u onmid dellijk Iemand zenden met een pak en ik verzoek u, dat eens na te zien- Wilt u zo goed zijn hem alle mogelijke inlichtingen te geven? Toen hij de telefoon weer aan de haak had gehangen, merkte hij op: Ik snap eigenlijk niet, waarom hij nog een ander pak meenam, als hij bin nen twee dagen weer terug wilde zijn. Ik kan daaruit alleen maar opmaken, dat hij niet van plan was zo gauw terug te keren en dat hij dit voor de anderen ver borgen hield. Het ellendige van het geval is, dat we eigenlijk niets weten, dan bet weinige, dat Ascher toevallig tégenover zijn typiste heeft losgelaten. Wij hebben echter niet het minste vermoeden, wie Ascher in Parijs eigenlijk gmg bezoeken. Waarom komt die kerel niet opdagen, die Burgoyne in de trein met Ascher in gesprek zag? Wie de moordenaar ook ge weest kan zijn, hij beeft al de tijd gehad, om op zijn gemak naar Engeland over te vliegen, in Victoria station z'n koffer achter te laten en minus de baard en de snor, als een doodnuchter Engelsman door Londen te wandelen, zonder dat wij er ooit in zullen slagen hem te vinden. II Simpson kwam een uur later terug en scheen tevreden over de uitslag van zijn onderzoek. De winkelbediende van Brunham herkende de baard onmiddellijk, zei hij. Zowat twee jaren geleden was het ding gemaakt voor een zekeren Johnny, die echter nooit is komen opdagen. En toen hebben ze het maar in de étalage gezet Ze kunnen zich niet precies herinneren, wanneer het ding verkocht is, maar het moest wel eng kort geleden zijn, want zij wisten nog wel, dat ze Sandilands hebben gelukgewenst, omdat hij eindelijk dat ding had verkocht. Niemand kan zich jammer genoeg herinneren, wie het ge kocht heett, maar 't is vast en zeker, dat Sandilands wel meer inlichtingen zal ver schaffen. (Wordt vervolgd) deze indruk. In het lopende jaar zal, bij het aanhouden van de vraag op het thans hoge niveau, in het bijzonder de winst in de eerste 7 a 8 maanden op een hoger niveau liggen dan het, vorig jaar, omdat de prijsstijging in 1950 immers eerst na Korea inzette. Ue lang verwachte cijfers van winsten en verliezen, alsmedp van bezittingen en schulden van de Groep zijn tlian.s be schikbaar. Hierdoor wordt, een iets beter 'nzicht verkregen in de netto winst van dc Koninklijke Shell Groep. Er wordt een „netto jaarwinst be schikbaar voor bestemming door de Groep" verantwoord van 49.202.066 (35.846.934) na aftrek van interest, af schrijvingen, belastingen en diverse re serveringen van groepsmaatschappijen. Laatstgenoemde post van reserveringen bedroeg 14.568.348 (6.147.864). Men kan dus de netto jaarwinst van de Groep becijferen op t 4Ö.20Z.066 plus 14.508.818 of totaal 03,77 nitllsoen. Voor rekening van de Kon. Olie komt hiervan 60 pet of circa 107 miliioeti, zijnde circa 45 liet van het kapitaal. Nu stelt een der gelijk cijfer de netto winstcapaciteit van de Kon. Olie te ongunstig voor. Olie maatschappijen, waarin het publiek deel neemt, van enige oliemaatschappijen in Europa en in het Verre Oosten, alsmede van bepaalde andere ondernemingen zijn in een post deelnemingen" tesamen ge vat. En van deze „deelnemingen" is niet het evenredig deel der bedrijfsresul taten in de Groepsctjfers verwerkt, doch slechts het bedrag van hei ontvangen dividend. Van de Shell Oil (V.S.) waar van de Koninklijke/Shell Groep S.810.600 aandelen bezit, werd dientengevolge slechts 3 dividend per aandeel verant woord in de winstcijfers van de Groep, terwijl de netto winst der Shell Oil 6,69 per aandeel beliep. In feite is dus aleen uit dezen hoofde de netto wine* der Groep 123,53 millioen hoger, of winst, die voor rekening van de Kofc Olie zelf Icomt 60 pet hiervan, dus 74,ij millioen hoger. Dit komt overmen me# 8,2 pet van het kapitaal der Kon. Olia» Uit het bovenstaande kan men dus <3* conclusie trekken dat de netto winsK welke aan Kon. Olie zelf moet wordoi# toegerekend, minstens 53,2 pet van hel kapitaal heeft bedragen na niimc af schrijvingen en na aftrek van belastin gen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4