VAN NELLE'S Dartele dolfijnen-in-lente- stemming veroorzaakten verwarring KOFFIE Derde wereld-petroleumcongres ten einde Ned. slagvelden studiemateriaal voor Zwitserse officieren Chinezen deden nachtelijke aanval op Nederlandse stellingen in Korea Lever Brothers Unilever NOGMAALS DE NEDERLANDS- INDONESISCHE UNIE Een appeltje voor de dorst Spannende uren op commandopost Limburgse bedevaart uit Lourdes terug Vlootoefening „Progrès Het gaat „bloedjelink" worden Resoluties beogen standaardisatie op alle gebied „Wij moeten ook eerst door de aanvaller onder de voet gelopen worden" DRINK Dividend op N.V. aand. tot 12 (8,9) verhoogd Kritieke toestand Spoedige hervorming van de Curie? Westduitse invoer DONDERDAG 7 JUNI 1951 PAGINA Het communisme in Indonesië De West Liggende zieke kwam lopend thuis EEN NIEUWE BON IS I Belemmeringenwet landsver dediging Kelim Fauteuils UIT Besteed Uw koffie* bon goed. Koop het van ouds betrouwbare merkartikel. Vraag Uw winkelier Van Nelle's Koffie. Spaar de waardepunten voor de plaatjes van de prachtige Piggelmeeboeken. ROODMERK GROENMERK GEELMERK F 1.92 F 1.84 1.66 per 250 gram Het bronwater met natuurlijke buitengewone hoe danigheden. Eens geproefd. Altijd gedronken. Overal verkrijgbaar. „SUBLIEME ONTVANGST EN GASTVRIJHEID VAN NEDERLAND" De brandstof voor „klop"- motoren Kleine fouten, grote gevolgen Landing op de Franse kust Sfeer van grote spanning De aanvat begint Geen succes Maakt Nederlands compromis voorstel een kans? Weiter: Een wanconstructiedie zo spoedig mogelijk moet worden opgeruimd" VGRAVENHAGE, 6 Juni 1951. De Kamer heeft vanmiddag de debatten voortgezet over de rijksbegroting ran Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. En evenals gisteren was ook van daag de verhouding van Nederland tot Indonesië binnen 't kader der Neder lands-Indonesische Unie de hoofdschotel van het debat. De grootste partijen hadden haar mening hierover reeds uitgesproken en zoals men nog weet, kwam deze neer op een afwachtende houding inzake de wens van Indone sische zijde om de R.T.C.-overeenkomsten alsmede het Uniestatuut te herzien. Alleen van anti-revolutionaire zijde werd op handhaving dezer overeenkomsten aangedrongen. Hedenmiddag gaven vooral de heren Vonk (V.V.D.) en Welter (K.N.P.) n°g belangrijke beschouwingen over dit onderwerp. De heer Weiter wilde niet meer spre ken over het verleden, „Wie 't schrikke- Hjkst hierover zwijgt, heeft 't allermeest gezeid", meende hij. Maar hij ging toen even fel in op, wat hij noemde de „posthume motivering van het stemmen voor de souvereiniteitsoverdracht" dooi de heer van der Wetering (C.H.) een dag te voren. Neen, de heer Van de Wete ring had zich niet vrij kunnen PIelt® van de verantwoordelijkheid hiervoor, zijn betoog was oppervlakkig en ondes kundig geweest. Even tevoren naa ae heer Weiter zijn bewondering uitgespro ken voor de nieuwe bewindsman, mi nister Peters, die de moed had gehad de desolate boedel van het vorige kabinet over te nemen. Daarna kwam de Unie aan de beurt. Hij noemde deze een chimère, door mi nister Van Maarseveen bedacht, om de schijn op te houden als°fer met deze Unie tenminste nog iets was gered. Dit statuut was echter een belemmering voor de goede verhoudingen tussen beide landen. De Indonesiërs wantrouwden deze wanconstructie, die zo spoedig mogelijk op de nationale rommelzolder moest worden opgeborgen. Daarvoor in de plaats moest komen een andere^ vorm van samenwerking, waairvoDr de huidige militaire samenwerking met Indonesië een Drachtig voorbeeld was. Nu zou men hierop kunnen antwoorden, dat deze Unie andere machten zou kunnen afhou den van meer dan gewone invloed in Indonesië, maar dit noemde de heer Wei ter een illusie. Ook andere machten, zo als Engeland en Amerika, wisten dat deze Unie waardeloos was. De projecties, welke de heren Scher- mertiom (PvdA) en De Graaf (KVP) gis teren hadden gegeven, gingen op één punt mank. zij hadden namelijk geen re kening gehouden met het gevaar van het communisme. De politiek, welke Engeland en Amerika In de afgelopen jaren hadden gevoerd, had tot gevolg gehad dat Pakistan, India, Birma en Indonesië met de ernstigste communistische troebelen hadden te kam pen. Alleen Frankrijk had in Indo China voet bij stuk gehouden. Frankrijk was óók tegengewerkt door Engeland en Amerika, maar het had een realistischer en krach tiger bewind gevoerd dan wij en was daarom de dans tegen het in het Noorden oprukkende communisme ontsprongen. Sinds kort nn had Amerika dit eindelijk ook Ingezien en nu hielp het Frankrijk met materiaal en wapens. Over dit communistische gevaar had de heer Vonk (VVD) het zeer uitgebreid. Hij betoogde, dat de grootste partij in Indo nesië, de Masjoemi. beslist anti-commu nistisch was en als godsdienstige islamietl- sche partij ook niet anders zijn kon te gen over het godloze communisme. Dit was van bijzondere waarde niet alleen voor Indonesië, maar ook voor de Neder landse politiek en diende de Nederlandse gedragslijn te bepalen, want de bevorde ring van de vijandschap tegen Nederland in Indonesië was van communistische oor. sprong. In het algemeen was Nederland in deze aangelegenheid niet gebaat bij een af wachtend en weifelend beleid. Maar wat de heer Vonk nu precies met de Unie wilde, kwam niet helemaal uit de doe ken. Voor Nieuw-Guinea vroeg hij alleen naar de beweerde Indonesische infiltra ties aldaar; waren deze werkelijk ge schied en indien dat zo was vroeg hij of daaraan politieke betekenis moest wor den gehecht. De heer Weiter toonde voorts zijn grote bezorgdheid voor de economische neer gang in Indonesië. Vallen industrialisatie en landbouwbedrijven weg, dan zal de Indonesische economie zich niet kunnen handhaven, zo betoogde hij. Hij had woor den van waardering voor de zorg voor de gerepatrieerden, die bjj de Dienst Maat schappelijke Zorg in goede handen was. Men moest vooral deze dienst daarvoor de benodigde gelden niet onthouden. Hij vroeg subsidie voor het Nederlandse on derwijs in Indonesië; 7000 kinderen van R. I. ambtenaren waren daar op Neder landse scholen. Over de Ambonezen sprekend, vroeg de heer Weiter wat er nu moest gebeuren met die zeventien duizend mensen, die nu hier waren. Hij bepleitte hen over te brengen naar de eilanden ten Westen van Nieuw-Guinea. Voor de kwestie Nieuw-Guinea stelde hij de eis, dat er zelfs niet over een verdrag dienaangaan de met Indonesië zou mogen worden ge sproken zonder goedkeuring van de Ki* mer. Hij vroeg voor dit gebied dezelfde activiteit als de regering betoonde ten aanzien van Suriname. Over het Suriname-beleid toonde de Kamer zich over het algemeen tevreden. Er was waardering voor de activiteit ten aanzien van de drie grote landbouwplan- nen om dit gebied open te leggen. Men had ook vertrouwen in de Stichting Ma. chinale Landbouw, die deze plannen uit voert. Een groot deel der Kamer had ech ter geen behoefte aan de R.T.C.-conferen- tie met de West, die in de eerste helft van dit jaar zou worden gehouden. Men vond de interimregeling van thans beter, mogelijk beter dan een definitieve rege ling, die men daar nog niet zou aankun- Alleen de heer De Kort (K.V.P.) zat te springen om een R.T.C.-conferentie-West, die hij het volgende jaar gehouden wilde zien. De heer Janssen (K.V.P.) informeerde nog bij de minister naar de credietwaar- digheid van Indonesië en de Ned. beleg gingen. Wat doet Indonesië om buiten landse hulp aan te trekken? Niets, heer Janssen, dan rubber verkopen en de winst opmaken! Waarom was de heer Houwink, de pre sident van de Javasche Bank afgetreden? Om de voorgenomen nationalisatie van deze bank? De heer De Kort wenste ook nog een soort van college van negenmannen voor de West om vooraf de geestelijke con tactpunten te leggen. Morgen zal op al deze vragen het ant woord komen. men. Volgens dit amendement mag de verplichting tot gedogen niet Ingaan dan na gelegenheid tot overleg en ook niet eerder dan vier dagen na de kennisge ving. Een amendement-Droesen tot wedei op leveren in oude staat van de onteigende grond ,in zoverre niet anders overeen gekomen" werd door minister Staf over genomen. De heer Droesen nam terug zijn amen dement, waarbij richtlijnen werden ge vraagd voor het vaststellen van de scha devergoeding. Het wetsontwerp werd z.h. st aangenomen met de bekende aaute- kening der communisten. De hierop aansluitende strafrechtelijke bescherming van werken ten behoeve van de Landsverdediging werd eveneens z.h. st. aanvaard. T. S. De Limburgse bedevaart is Woensdag in ons land uit Lourdes teruggekeerd; de terugtocht is vlot verlopen. Nauwelijks hadden de pelgrims in Lourdes hun kof fers gepakt, of er verscheen reeds weer een nieuwe bedevaart, thans uit Rennes, Rijssel en Angers, met in hun midden Kardinaal Roques. Zij telde 3800 pelgrims en 1200 zieken. Toen de gewone bede vaartgangers Woensdagmiddag in Maas tricht arriveerden, waren de doktoren en verkenners nog druk bezig met de zieken uit de ziekentrein te brengen. Onder de bedevaartgangers bevond zich een tienjarig jongetje, wiens naam de ouders niet gaarne bekend zouden zien. Dit knaapje leed sinds geruime tijd aan inwendige bloedingen en was daardoor niet meer in staat te lopen. Hij is in Lourdes dan ook voortdurend met een wagentje rondgereden en tot vijfmaal toe heeft men hem in de baden neergelaten. Op het Bureau des constatations médica- les (het bureau voor het onderzoek der genezingen) is hij door zeven doktoren onderzocht. Van zijn ziekte zijn officiële rapporten opgemaakt. Hoewel nog nie mand het op dit ogenblik waagt van een wonderbare genezing te spreken, kan toch iedere leek constateren, dat de 'tr.aap thans weer loopt. Op de pelgrims heeft deze gebeurtenis een diepe indruk ge maakt, al realiseerde men zich volkomen, dat het op zijn minst zeer voorbarig zou zijn, van een wonderbare genezing te spreken. In het begin van de middag werd de Belemmeringenwet Landsverdediging af gedaan samen met de daarop ingediende amendementen. Het amendement Droesen (K.V.Pdat de minister bij het voornemen tot de ver plichting tot gedogen gelegenheid moest geven tot overleg, werd z.h.st. aangeno- Specialiteit in Oosterse Grote verscheidenheid van modellen vanaf 1' 165— PERZISCHE TAPIJTEN pracht collectie. vrtk TOORENBUKG A DAMME Niemre Binnenweg MO tJo Plantsoen Rotterdam Telefoon MI 36 Spannende, doch vermoeiende nacht op de Van Ewijck AAN BOORD VAN Hr Ms „VAN EWIJCK", Woensdagochtend. Even na middernacht ontving een achterdochtige „V an Ewijck-' een echo, waarvan de geluidsbron ook op het radarscherm zichtbaar werd. Het beeld had een onvast patroon en was dus ontegenzeglijk niet afkomstig van onze eigen schepen waarvan wij alleen „stabiele" beelden ontvangen. Het com manderend schip meldde dat er vermoedelijk een vijand in de buurt wa» en het vroeg verlof de sector, waarin deze vijand zich naar alle waar schijnlijkheid zou bevinden, te mogen illumineren. Dit was in deze span nende nacht ook al eens door verscheidene andere schepen gebeurd, zodat de „Van Ewijck" opletten moest, daar er voortdurend bevelen als „Rode liclitkogel «oveel graden" en „Groen zoeklicht zoveel graden" (rood betekent bakboord en groen stuurboord) in de winderige koude nacht op de verduisterde brug geschreeuwd werden. Telkens hingen na zo'n order „kérst- bomen" en lichtfakkels, die nog lang met haar schijncel de hemel verlichtten, vlak boven de horizon te branden. Ook wij openden het „vuur" en wolken kruitdamp waaiden ons over de open brug tegemoet. Ondanks het felle licht, dat met de „be schieting" gepaard ging. ontdekten wij geen vijandelijke schepen, vermoedelijk waren het Britse torpedoboten, die van de Engelse kust af opereerden. Maar al waren wij er dan niet zeker van dat ors geschut doel getroffen had. onze erana- tenregen had het een der andere schepen waarschijnlijk mogelijk gemaakt wèl een SPA (Van onze correspondent) Een veertigtal Zwitserse officieren, die momenteel een studiereis langs de Neder landse slagvelden uit de afgelopen oorlog maken, bracht gisteren een bezoek aan het Nationale Oorlogsmuseum in Over- loon. Het gezelschap werd door de bur gemeester van Vierlingsbeek, de heer A. Jans, en de secretaris van het Oorlogs museum, de heer H. van Daal, in Veghel begroet, vanwaar naar het slagveld van Overloon werd gereden. Hier gaf. gen.- majoor D. A. van Hilten, die de leiding van de studiereis in handen heeft, een overzicht van de tankslagen, die op deze plaatsen in September en October 1944 woedden. Vervolgens werd onder leiding van de heer Van Daal het verzamelde Gealliëerde en Duitsche oorlogsmateriaal bezichtigd. Aan de hand van de talrijke documenten, die in het overdekte mu seum zijn ondergebracht, schetste gi'ne" raal Van Hilten het verloop van de strijd tijdens de Duitse invasie in 1940 en tij dens Montgomery's veldtocht dwars door Brabant naar Nijmegen en Arnhem. Reeds eerder werd door generaal Van Hilten aan Zwitserse officieren college gegeven. In Maart van dit jaar bracht hij n.l. op uitnodiging van de Zwitserse ge nerale staf een bezoek van drie weken aan dit land. Naar aanleiding hiervan be sloot de Zwitserse legerleiding een aan tal officieren naar Nederland te zenden om hun theoretische kennis over de af gelopen oorlog door een bezoek aan de Nederlandse slagvelden te vervolmaken. De officieren werden Maandag te Maastricht door de burgemeester begroet. Dinsdag werd van Valkenswaard af de route gevolgd die Montgomery's tweede leger in September 1944 naar Nijmegen voerde. Vandaag zou een bezoek gebracht worden aan Arnhem, de landingsplaatsen van de geallieerde parachutisten, ae Grebbeberg en de Peel-Raamstelling m Noord-Brabant. Morgen gaat de tocht naar de Moerdijkbrug. Waalhaven en Rotterdam, drie tonelen van strijd tijdens de Duitse invasie in '40. Ook Ypenburg zal worden aangedaan, waar vliegtuigen de cursisten gelegenheid zullen geven dit operatie-terrein van Duitse luohttroepen in de Meidagen van '40 van de lucht uit te bestuderen. Des avonds zullen zij de gasten zijn van de Zwitserse gezant in Den Haag- Zaterdag zal door de kolonel A. Ziiblin, de leider van het Zwitserse gezelschap, een krans worden gelegd bij het monument op de Dam in Amsterdam. Van hier zal de terugreis weer worden begonnen. Dit is de tweede maal dat Zwitserse officieren een dergelijke studiereis maken naar slagvelden van Wereldoorlog II. Verleden jaar bezochten zij Italië. Naar hun mening gevraagd over de Zwitserse neutraliteitspolitiek, ver klaarden de meeste officieren, dat zij zich sterk voelden aangetrokken tot deelneming aan het Atlantische Pact. „Evenals Nederland zal ook Zwitser land eerst door een aanvaller onder de voet moeten worden gelopen, voor dat wij' van onze gewapende neutrali teit afstappen", aldus een van de cursisten. Hef derde wereldpetroleumcoupres is ten einde. Gistermiddag werd te Sche- veningen de slotzitting gehouden. Over de resultaten van het congres bestaat al gemene tevredenheid; dit bleek niet alleen uit de rede van de thans her stelde voorzitter, jhr Van Lidth de Jeude. Verscheidene andere, buitenlandse sprekers uitten zich in hun speeches in dezelfde geest. Behalve dit, was er nog iets, waarover zij zich verheugden: dat was de hartelijke en prettige ontvangst in ons „land van bloemen" zoals ver- scheidenen het uitdrukten. Zij allen wa ren buitengewoon enthousiast over de schoonheid van de Lage Landen en had den niets dan lof voor de uitnemende organisatie. (Op de 2700 congresleden hadden slechts twee of drie enige klach ten geuit). Wellicht zullen we er noa van hen terugzien als toeristen en d"t is (voor Nederland) ook een belangrijk re sultaat. Overigens, hier was de ivetenschap toch het voornaamste. Plannen tot standaardi satie op bijna alle gebieden van de olie- industrie vormen de hoofdzaak van de niet minder dan zeventien resoluties, die op de slotzitting werden aangenomen. Daarnaast zijn alle wetenschappelijke ont dekkingen van het laatste jaar uitvoerig in discussie geweest. En tenslotte is er in particuliere gesprekken ongetwijfeld veel besproken, dat van niet gering belang kan zijn voor de toekomstige ontwikke ling van de olie-industrie. Naar de mening van de voorzitter van het organisatiecomité, ir Tuyl Schuitema ker, was een der belangrijkste weten schappelijke resultaten van deze dagen, dat in de toekomst één methode over de gehele wereld zal worden toegepast voor de vaststelling en registratie der olie reserves. De uitvoering van dit plan omschreven in één der resoluties zal tot gevolg hebben, dat de cijfers van de verschillende landen en maatschappijen voortaan met elkaar vergelijkbaar zullen zijn. Dit was namelijk in het verleden niet het geval. Andere resoluties beogen o.m. het tot standkomen van één gelijke, meer bruik bare en meer duidelijke terminologie en één internationale woordenlijst voor de aardolieindustrie; standaardisatie van ma terialen; voortgaande uitwisseling van fundamentele gegevens over koolwater stoffen en andere samenstellingen, die in het belang zijn van deze industrie etc. Amerika zal zitting nemen in het inter nationale lasinstituut. De deskundigen waren het erover eens, dat de individuele onderzoekingen moe ten worden voortgezet op allerlei gebied. Periodieke gedachtenwisselingen dienen echter plaats te hebben tussen de ver schillende groepen van deskundigen over de gehele wereld. Een andere resolutie dringt aan op voortgezette studie van de gevoeligheid, standvastigheid en alge mene distributie van gestandaardiseerde brandstof voor motoren met „klop"-eigen- schappen. In zijn slotrede zeide j'hr Van Lidth de Jeude, „dat de sfeer van wederzijds be grip, welke het kenmerk van de discus sies was, ons slechts de wens ingeeft, dat alle internationale bijeenkomsten in een dergelijke volmaakte harmonie mogen verlopen". Na afloop verklaarde ir Tuyl Schuite maker o.m. nog; „Het feit, dat de Ameri kanen zulk een groot aandeel hebben ge had in het wetenschappelijke werk van dit congres is zeer verheugend en maakt dit congres tot het eerste van werkelijk internationaal karakter. Er is trouwens op wetenschappelijk gebied hard ge werkt". Als een der belangrijkste wetenschap pelijke prestaties beschouwde hij de me thode van het catalytisoh kraken, die op dit congres uitvoerig is besproken, met het gevolg, dat men thans meer inzicht heeft in de werkelijke werking van de catalysator. .,De resoluties zullen door de perma nente raad worden overgenomen en door gezonden aan alle oliemaatschappijen. In de toekomst zullen deze resoluties een leidraad vormen voor het wetenschappe lijke onderzoek en voor de practische werkwijzen". De plaats van het volgende congres is nog niet bepaald. In September a s. zal de Permanente Raad in Parijs bijeenko men en de congresplaats van 1955 bepalen, die in ieder geval in Europa zal zijn ge legen, aangezien het congres van 1959 de finitief in New York is vastgesteld. Advertentie. Zoals men uit een interview met de Directeur van de Postspaarbank heeft kunnen lezen, is deze in het geheel niet verontrust door het feit. dat het publiek tijdelijk een deel van zijn spaargelden heeft opgevraagd, Immers, zo zegt hij. het doel van sparen is o.m. om wat geld ter beschikking te hebben wanneer men een® een grote uitgave heeft te doen. Met het sparen van Niemeijer's waar depunten voor ,,Safira"-tafeIbestek is het al niet anders gesteld. Is de huisvrouw eens aan wat nieuwe vorken en lepels toe of wil zij b.v. een cadeautje geven in de vorm van lepeltjes of taartvorkjes, dan heeft zij, wanneer zij regelmatig Niemeijer's Paarsmerk-Koffie en Gala- Thee of Princess-Thee gebruikt, de waardepunten achter de hand, waardoor zij zonder kosten het gewenste artikel bij Niemeijer kan bestellen. Ook U kunt dubbel genieten gebruik Niemeijer's Koffie Thee, dan schenkt TJ de pittigste koffie en de geurigste thee en U spaart zonder kosten het prachtige „Safira"-tafelbestek, (vlekvrij door en door) bij elkaar. Een briefkaart aan Niemeijer-Gronin- gen en U ontvangt de geïllustreerde ge- schenkenlijst gratis en franco, vijandelijke boot te signaleren, wast de „Van Ewijck" kreeg tenminste va* de leider van net convooi radio-telegrtfisr-'o een loftuiting te horen voor haar goed uitgevoerde manoeuvre. Het was overigens een zware nacht voor de manner bij ons aan boord, want door de vele echo's, waarvan de bron nen niet opgespoord konden wo den en de vele onzekerheden waarmee deza aanval gepaard ging, wisten zli vaak niet waar zij aan toe waren. Tot over maat van ramp had het asdic-oor voort- durend last van dolf ij nen-in-'sn te- stemming, die steeds meer voor inza boeg dartelden, haar geblaas klonk bovendien iuisi als het leeglopen vvn onderzeeboottanks, zodat er nog trcer verwarring ontstond. ,.Het lijkt hier wel een formele dierentuin", zo klaagde dan ook een der officieren van de asdic- bediening. Ver vóór het convooi had W3arsc! ijn- Hjk later in de nacht het eigenlijke tref fen plaats, te oordelen tenmins'e naa* het grootse vuur\ve*k (wat zou al nat fraais een boel „Ah's" en „Oh's" van landroten uitgelokt hebben), dat wij op een $rote afstand zagen. Men liet ons verder on gemoeid; gelukkig! Het is toch wel verwonderlijk, la* de menselijke vermoeidheidsfactor ondanks alle „feilloze electronische wonders,«pa raten op onze moderne schepen w»! de gelijk een woordje mee gaat spreken bij zo'n oefening. Dit resulteert soms in kiei- ne fouten die grote gevolgen kunnen heb ben. Zo was 'aai gisternacht een cnaos, welke gedeeltelijk ook geweten moet worden aan een opgegeven koerswijzi ging, welke dooi de betrokken schepen niet ontvangen werd. Nog een ander voorbeeld: een Frans fregat nam de ge hele nacht een verkeerde positie in ter wijl men hem toch herhaaldelijk door de radio en met lichten seinde dai he ziin ligging ten opzichte van andere scbeoen veranderen moest. Het is dan ook «vet te begrijpen dat ons eigen hardwerkende asdic- en radarpersoneel. de verkleumde uitkijkposten en dito artilleristen er, otij waren toen er een einde aan deze oh^se kwam. de heren bedankt werden ei de verlossende navigatielichten ontst •keu konden worden en ook Uw var^lagscver landrot. die zich tot in merg en been bevroren voelde afnokken kon Enige uren later bracht de -adat ons toch nog weer een sensatie, toen on het scherm de stip verscheen van -en k.<on- vaardijer, welke niets vermoedend zijn eigen koers aanhieid en midden tns*-n de verduisterde schepen van het cnevooi terechtkwam en zo haast een annva* ig met de „Van Ewijck" veroorzaakte Het is nn „bioedle'ir.k" op het gehele Kanaak En morgen moeten we ons nog wel voor bereiden voor een gefingeerde land "g op de Franse kust waarbij wij steun m >e- ten verlenen Dan zal het 10 moge'ljk nog wel linker" worden. J. W. HOFW IJK De raden van bestuur van Lever Bro thers Unilever N.V. en Lever Brothers Unilever Limited hebben besloten aan de cp 12 Ju" a~H- te "°"den algemene ver gadering voor te stenen over 1950 een divid»nd van 12% <v j. 8 9) uit te keren op de gewone aandelen d,-r Nederlandse en een dividend van 13 4% op de gewone „„„ae'en d"r En-else mnots-honoii. be- toaibie- 24 Ju" Deze dividenden jpin g-I'ik In ge'dswm-Ie overeenkom- stic d- in de OTa'lsat'e overeenkomst voor-e--h-even bor-k-n'ng«wiire en on der h"-'oid!re van h". nond sterling te gen de koers van 10.64. Vóór belastingen, doch n5 reservering van ƒ52.596.000 (v.j. ƒ45.196.000) voor vervanging van vaste activa bedraagt de bedrijfswinst van beide maatschappen tezamen ƒ555.209.011 (v.j. ƒ339.921.033). Na belastingen ten bedrage van ƒ302.807.652 (v.j. ƒ186.934.420) beloopt de geconsolideerd* netto-winst van beide maatschappijen tezamen ƒ204.573.953 (v.j. ƒ208.332.549). Bij de bepaling van deze netto-winst over 1950 is een bedrag van ƒ27.980.000 in mindering gebracht, dat aan de reserve tegenover voorraden is toegevoegd, terwijl in het winstcijfer over 1949 buitengewone winsten begrenen waren tot een totaal van ƒ79.844 589. ni. een koerswinst van f 60.444 589 en een terugboeking van f 19.400.000 uit de reserve tegenover voorraden. Van de Nederlandse maatschappij be draagt de geconsolideerde netto-winst 87.551.509 (v. j. 83.551.853) en de eigen netto-winst 40.429.621 (v. j. 27.822.499). Van de Engelse maatschappij be draagt de geconsolideerde netto winst 117.022.444 (v. j. 124.780.696) en de eigen netto-winst ƒ62.277.921 (vorig jaar 58.533.694). De jaarverslagen van beide maatschap pijen zullen 19 Juni a.s. verschijnen. (Van onze oorlogscorrespondent ALFRED VAN SPRANG) MET HET NED. BATALJON AAN HET CENTRALE FRONT, Mei 1951. Het kampement gonst van de geruchten. Overal staan militairen bij elkaar en bespreken bet nieuws. „De Chinezen komen vannacht.^.." „Ja, dat heb ik ook gehoord. „Ze zeggen, dat 't ginds barst van de Chinezen. Men knikt. De gezichten staan ernstig. De eigen linie is betrekkelijk dun. En boven dien is men allemaal doodop van de laatste week. Drie nachten achter elkaar heeft men practisch niet kunnen slapen. Het ziet er naar uit, dat er ook nu weer weinig van zal komen. Dat vooruitzicht laat niet na de mensen met zorg te vervullen. rantsoenblikjes, dekens, pakjes sigaretten en andere uitrustingsstukken. Op een ben zinebrander staat een mok koffiewater te koken. De compagniescommandant draait zich om naar de telefonist. Het is een jonge man nog. Zijn gezicht staat ernstig op dit ogenblik nu er zoveel van afhangt van zijn beslissingen. „Roep alle posten op De telefonist neemt de hoorn op. „Hallo eerste peleton.... blijf 's luis teren.... hallo tweede peleton, derde peleton, mitrailleurs en mortieren hier komt de luitenant". De luitenant geeft zijn orders. „Allen wakker blijven. Direct melden als er iets bijzonders is. Er moet steeds De toestand is kritiek. Er zijn rapporten over grote concentra ties van Chinese troepen in het voorter rein. Sommige spreken van regimenten en anderen zelfs van divisies. In de morgen zijn vier Amerikaanse gewonden door de Chinese linies teruggekomen. Zij hebben waargenomen hoe de valleien krioelen van de Chinezen. Allen zijn kunstig ge- camoufleerd met bladeren en takken Kruipend en sluipend bewegen zij zich door het terrein voort om gunstige positie» In te nemen voor de aanval. Een andere bron heeft gemeld, dat Chinese infiltran ten een Koreaans huis binnengedrongen de eigenaar verteld hebben, dat de 1 1„kl anl Knal*» grote "aanva')8 om "middë macht zal begin- iemand aan de telefoon blijven, nen. Het is geen wonder, dat er alom alarm gemaakt is om deze aanval af te slaan. Het Is avond. Bulten tuiten de mortieren door da ci lucht Ze staan vlak achter ons Verdei De regen tikt op de commandotent aa i naar achteren vuurt de art'llerie aan een voet van de heuvel Binnen zit de stuk door. Enorme zoeklichten tasten de compagniecommandant op een leeg mu nitiekistje, de kaart bij te werken. Een kaars op een fles is de hele verlichting Een andere officier is verdiept in een oud nummer van een weekblad, in een hoek tracht een soldaat wat te slapen. Met schoenen en al is hij in zijn slaapzak gekropen. Karabijn en helm liggen vlak naast hem. In een andere hoek is een telefonist bezig met drie telefoontoestel len. Verder slingeren overal lege en volle met hun krachtige stralen de dichtbc. groeide hellingen af. Het is een fantas tisch gezicht. De natuur dreunt van de ontploffingen. Het geluid ervan weer kaatst tegen de rotsen en komt echoënd terug naar ons. Bommenwerpers vliegen met dof motorgeronk over. Als ze hun bommen in de vallei werpen wordt de lucht geel gekleurd. Er is ook een vlieg tuig met een sterke luidspreker-instalia- U* la de lucht. In het Chlaees wordt do troepen aangeraden zich over te geven. Het is bijna spookachtig: die onzichtbare stem schreeuwend uit de donkere hemel Alles bij elkaar schept het een sfeer van grote spanning. „Zijn er genoeg schuttersputten informeert de luitenant. „Jawel, luit „Als we opdracht krijgen om terug te trekken gaan we door het dal naar de grote weg Uiterlijk is hij volkomen rustig. Maar als hij met het zwarte potlood de kaart bijwerkt, trilt zijn hand toch. De verant woordelijkheid voor zijn mensen drukt hem zichtbaar, en zekec nu ze zo moe zijn. Weer rinkelt de teleloon. De telefonist neemt het gesprek op. „Dé Chinezen doen een aanval op de A compie. luit Dat is het dan. De spanning is min of meer gebroken Men weet nu, dat de aanval inderdaad begint. Dat is op zich zelf een zekere opluchting. Maar aan de andere kant vervult het de mensen toch ook weer met onrust. Tenslotte weet nie mand hoe de aanval zich ontwikkeien zal. Weliswaar beschikken we over een groot aantal tanks en tien bataljons ar tillerie, maar als de Chinezen met gol ven van duizenden en duizenden mensen komen, kan er va*> alles gebeuren. En zeker op zo'n donkere, regenachtige nacht als nu. „De mitrailleurs melden, dat de gra naten vlak voor een stelling vallen, luit." „Lopen ze gevaar..?" „Nee. „De luitenant bestudeert de kaart. „Geef me de bataljonsstaf...." Iedereen is nu wtkker. De slaapzak ken zijn opgerold, Wapens en helmen liggen bij de hand. Men s.eekt 'n paar handgranaten bij ziel.. Het artillerie- bombardement wordt geleidelijk inten siever. Een ona'gebroken stroom van granaten barst uit de honderd-en-tach tig vuurmonden. Het is werkelijk oor verdovend. In de tent kijken allen on willekeurig naar de telefoon. „De A compagnie kan niets meer ho ren door de herrie luit We wachten in spanning op nieuwe meldingen. Die komen met steeds gro tere frequentie. „De mariniers hebben een aanval met handgranaten „Welkj coördinaat „101822 Het wordt op de kaart aangetekend, die volstaat met hiëroglyphen. Maar een deskundige kan er met een oogopslag een beeld van de situatie uit krijgen. Overal proberen de Chinezen door de li nies heen te breken. Men vraagt zich in spanning af of het hun zal lukken. „Chinese infiltraties door de vallei „Welke „Waar al die tanks staan „Dan kunnen ze hun lol op't stikt er van de mijnen!" De luit zucht. „En nou wou ik 't vrouwtje vanavond nog wel schrijven. Dan maar morgen..." Zo gaat het de hele nacht door. Van slapen komt niets meer. Iedereen is op. Men heeft de belangrijkste bezit- de verschillende Romeinse Congregs".„s tingen bijeengepakt. Ordonnansen en en Rechtbanken van de Romeinse Curie koelies wachten buiten op orders. Er te verzekeren en daardoor de we kwijze kan tenslotte eik ogenblik bevel komen van deze bestuursorganen aan de aisen de post te verlaten. De spanning in de I van de moderne tijden aan te passen, kleine tent is voelbaar. Er wordt geen Zonder enige twijfel zal deze hervor- onnodig woord gesproken. Men staart ming van de Romein-e Curie, welke -eeds stil voor zich uit en luistert naar het gedurende enige jaren in studie is, een moedgevende gebulder van de kanonnen. ,jer belangrijkste hervormingen zijn. die Mijn blik valt_op het kastje dat als tafel jje huidige Paus tijdens Zijn Pontificaat In Vaticaanse kringen verwacht men, dat de H. Vader reeds een van de eerste dagen van Juli het Vaticaan zal verinten om Zich naar Zijn zomerresidentie te Castelgandolfo te begeven, waar hij dan de zomermaanden zal doorbrengen. Van zeer goed ingelichte zijde heeft de correspondent van het K.N.P. vernomen, dat de Paus gedurende Zijn verblijf in Castelgandolfo de laatste hand zal leggen aan de verordeningen voor de herziening van de Romeinse Curie en aan de samen stelling van de daartoe benodigde docu menten. Op grond hiervan verwacht men zelfs, dat deze hervorming nog dit jaar haar beslag zal krijgen. Het hoofddoel, dat Pius XII met deze hervorming beoogt, is een snellere afhan deling van de administratieve zaken door dienst doet. Er ligt een oude krant op met een grote advertentie voor Moeder dag. Dergelijke kleinigheden trekken op zulke ogenblikken de aandacht. En ze verplaatsen de gedachten ver van hier naar huis. „Inslag van vijandelijke granaten in de posities van de A.compagniegeeft de telefonist door. Zijn ogen zijn samen getrokken van de slaap. Practisch allen hebben moeite om hun ogen open te houden. Er wordt aan één stuk door ge geeuwd. De ene sigaret na de andere wordt aangestoken. De zoveelste melding komt binnen. „De Chinese aanvaller overal tot staan gebracht Het is al vroeg in de morgen. Het eer ste licht breekt door. In de commando post en overal in de schuttersputten in de natte, modderige heuvels zucht men opgelucht. De kritieke uren zijn voorbij. Het heeft er werkelijk om gespannen Maar men is de Chinezen de baas kun nen blijven. „Geef door, dat vijftig procent van de i in het 'bestuur der Kerk zal doorvoeren. Het definitieve Duitse invoerprogram ma voor de tweede helft van 1951 zal waarschijnlijk worden bepaald door het Nederlandse compromisvoorstel, dat door de heer Spierenburg bij de O.E.E.S. te Parijs is verdedigd, zo vernemen wij van de zijde van het Westduitse ministerie voor het plan-Marshall. Het Nederlandse voorstel heeft een tussenweg gekozen tussen het Duitse plan om de vroegere geliberaliseerde sector nog slechts te binden aan invoermax'ma voor de verschillende warengroepen en de door enkele Westeurope e handels partners voorgestane reee ing. was.bij ook voor deze categorie goederen de in voer in "aste quota onder de bij de itcro- tl*-**. r"i utn/i. tieti viu tic, 'iwvui »v».. •- - mensen kan gaan slap-nzegt de P<se Betal.ngsume aangesloten lar,oen luitenant Êr is nu geen behoefte mepr aan zoveel mensen De Chinezen val len liever in het donker aan. Nu het steeds liehter wordt en er weer vlieg tuigen in de tucht verschilneo hehben ze hun pogingen blijkbaar opgegeven en zijn naar het noorden teruggetrok ken. „Zozucht de luitenant opgelucht. Een waterig zonnetje breekt door de wolken door. Het vale licht valt in het dal. Onder de glimmende tentzeiltjes liggen de oververmoeide mensen te sla pen. Een wachtpost slentert wat heen en weer. De driehonderd-en-zoveelste dag van de oorlog U begonnen. zou worden verdeeld Ofsrhoon door het Nederlandse voorstel een reg°l'ng der bestaande moeilijkheden in zicht is ge komen neemt men te Bonn aan dat de definit'eve uitwprkmg ervan nog en ge tijd zal du en en dai de Parijse confe rentie eerst tegen het einde van de vol gende week tot een besluit zal kom»n De Westduitse minister van economi sche zaken, prof. Erhard, heeft een dezer dagen opnieuw verklaard, dat hij de ont wikkeling der Duitse deviezenpositle zo gunstig beoordeelt, dat hij meent, dat. een terugkeer tot de liberalisering in de vroe gere omvang nog in de loop van dit jaar gerechtvaardigd zou zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5