Bliicle dag door Min. Lieftinck Begrotingstekort met 50 millioen tot 735 millioen gedaald Zwarte borden en gele platen Verhoging van pensioenen met bijzondere toeslag Van katoen naar vee en omgekeerd Marshall brengt verrassend bezoek aan Korea „"r T^ïvr;1 n," as srs Koninklijke dierenbeschermster n-gevangene Vogeler had het zwaar te verantwoorden vertelt! Toeslag voor lieden met pensioendaling van begrotingstekort Geheime conferentie met legerleiders Zaterdag 9 Juni 1951 "A —««te. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen reden voor nieuwe loonronde De bromfiets op het rijwielpad Pauselijke onder scheiding voor min. Alhregts Ook kindertoelage voor gepensionneerden wordt groter Acht Amerikaanse straaljagers neergestort Vernieuwing van het nijverheidsonderwijs Merkwaard'ge oversellakeling in Ameri kaanse landbouw Nieuw V.N.'off ensief op komst Geen goedkope kersen dit jaar Britse Lagerhuis debatteerde heel etmaal Prinses Wilhelmina sloot accoord over een kraai Agent dook viermaal naar drenkeling WEERRERICHT K.. DE ZAAK-SCHALLENBERG Gerechtelijk vooronderzoek tegen onbekende dader 7ili - Organisaties protesteren tegen beperking Oorzaak: sabotage? Betere aansluiting aan het L.O. Bouwew Kindertoelagenvoet gewijzigd GEZINNEN EN WEEKEND <J..- De verwachting, geldig tot Zondagavond, luidt: Geleidelijk toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag 10 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 20.58 uur; Maan op 9.37 uur. onder 0.26 uur. Maandag 11 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur; Maan op 13.25 uur. onder 1.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT •r *■- f *11 gasfornuizen, elec-trische fornuizen, elec- De minister heeft 't ter verkrijging van een zo juist mogelijk inzicht, in de bud- getaire positie nuttig geoordeeld de be lastingramingen tegen de achtergrond van de jongste ontwikkeling nader te bezien, aldus de memorie van antwoord op de voorlopige verslagen van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de nota inzake de voorstel len tot verhoging van enige belastingen. A'an de herzieningen (incl. inkomsten en omzetbelasting) komt, na aftrek van liet aandeel van het gemeente- en pro vinciefonds ruim 150 millioen ten goede aan het rijk. Dit betekent, dat het in de nota vermelde begrotingstekort voor de gehele dienst 1951 ad 785 millioen vol gens de thans bestaande inzichten dient te worden verlaagd tot 635 millioen. Indien men daarnaast rekening houdt met het vermoedelijk effect van het ge wijzigde systeem van winstvaststelling (nader geraamd op omstreeks 100 mil lioen) beloopt het totale begrotingsdefi cit 735 millioen. Daarbij zu er aan her innerd, dat bij de berekening van deze cijfers rekening is gehouden met een te vernachten bate ad 66 millioen voor 1951 uit hoofde van de aanhangige wets ontwerpen. De slotsom van de minister is, dat de voorgestelde fiscale maatregelen in over eenstemming met de opzet, die bij het samenstellen van het complex voor ogen heeft gestaan voor het budget van de grote massa der loontrekkenden van zo geringe betekenis zijn, dat daaruit rede lijkerwijs geen verdere aandrang tot leonsverh„ing kan voortvloeien. De wenselijkheid van een wijziging van het dekkingsplan in dier voege, dat een gro ter deel van de verzwaringen op de winsten wordt gelegd, acht hü dan ook niet aangetoond. Helaas maken de toestand van de be talingsbalans en de internationale om standigheden het thans niet mogelijk met de bezuinigingen die de regering voor ogen stonden, verder te gaan. Integendeel moet rekening gehouden worden met een gedeeltelijke terugkeer op de ingeslagen weg. in het bijzonder moet, in verband met de schaarste van bepaalde grondstof fen, voor uitgaven als die voor het prijs- beheersings. en distributie-apparaat, eer der met een stijgende dan met een dalen de tendentie rekening worden gehouden. Commissie van onderzoek Indien de Kamer daarop prijs mocht stellen, ts de regering niettemin bereid met een daartoe aan te wijzen commissie uit de Kamer de verschillende taken, waarmede het overheidsapparaat is belast en waarvoor begrotingscredieten ziin aan gevraagd, aan een nadere critische be spreking te onderwerpen. De regering acht een tijdelijke afwijking van het tarief der weeldebelasting binnen de Benelux te meer verantwoord, nu in België om budgetaire redenen een in voering van het nog bij verdrag vast te leggen unificatie-stelsel voorlopig niet kan worden verwacht. Bij nota van wijzigingen stelt de mi nister voor nog enikele goederen in de 30 pet. heffing te betrekken. Die goede ren zijn: sigaren- en sigarettenhouders. alsmede postpapier en correspondentie- kaarten, een en ander voor zover teza men met enveloppen, in dozen, étui's e.d, Bij die nota wordt voorts voorgesteld gasfornuizen, elec-trisdhe trisdhe wasmachines en electrisohe cen trifuges voor huishoudelijk gebruik, als mede agenda's, zakboekjes en bloc-notes in lederen of met leder overtrokken band of omslag aan het tarief van 15 pit. te onderwerpen. Bjj de nota van wijzigingen wordt in dat verband voorgesteld kristal-soda toe te voegen aan de lijst van geheel vrijge stelde goederen, alsmede petroleum in de kleinhandel vrij te stellen, Op desbetreffende vragen het Tweede- Kamerlid Schoonenberg (CPN) deelt de minister van Justitie mede, dat in de zaak-Schallenberg thans een gerechte.ijk vóóronderzoek is geopend tegen een on bekende dader. Het ligt in de bedoeling daarbij enkele journalisten naar aanlei ding van door hen gedane publicaties te horen omtrent de redenen van hun we tenschap. Uiteraard, aldus de minister, kunnen in dit stadium, nu de zaak nog bij de rechtercommissaris in onderzoek is, bezwaarlijk verdere mededelingen worden gedaan. Gisteren is in hotel Noordzeefboulevard te Vlissingen de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Federatie van Nederlandse rijwielpadveremgingen ge houden onder voorzitterschap van S. ba ron van Friedagh. Het belangrijkste punt van de ochtend vergadering vormde een bespreking van het bromfietsvraagstuk, dat door de heer A. Boost, directeur van de afdeling we gen en Verkeer van de A.N.W.B. werd ingeleid. Deze memoreerde de ontwikkeling van het vraagstuk sedert de eerste bromfiet sen in het voorjaar van 1947 op de Neder landse wegen verschenen en besprak ver volgens de bepalingen, welke in het nieuwe Wegenverkeersreglement ten aanzien van dit vervoermiddel zijn opge nomen. De minister zou bepalen, welke bromfietsen op de rijwielpaden worden toegelaten. Deze zullen een geel plaatje dragen, terwijl de andere van de blauwe plaat der motorvoertuigen voorzien moe ten zijn. Voorts en dit is het belang rijkste zullen de rijwielpaden, welke door een zwart bord „rijwielpad" zijn aangeduid, alleen mogen worden bereden door bromfietsen, wanneer de motor is i uitgeschakeld, terwijl van de door een j bord aangegeven verplichte rijwielpaden ook door bromfietsen in werking (zij-het met een maximumsnelheid van 20 k.m. per uur) gebruik moet worden gemaakt. Het verbod om de met een zwart bord aangegeven rijwielpaden met bromfietsen in werking te berijden, dupeert een steeds groter wordend gedeelte van de bevolking in ernstige mate. Spreker ver meldde, dat thans per week gemiddeld tweeduizend nieuwe bromfietsen op de weg komen en dat de rijwielpaden met zwarte borden een gezamenlijke lengte van ongeveer zesduizend kilometer heb ben. Geestelijken, wijkverpleegsters, vee artsen en arbeiders worden door deze rigoureuze bepalingen ernstig gehinderd, daar de betrokken rijwielpaden vaak van groot belang voor de streek zijn. De A.N.W.B. heeft hierop de aandacht van de minister gevestigd. De heer Boost meende te mogen verwachten, dat dit verbod zal worden ingetrokken. De vergadering besloot met algemene stemmen het betoog van de A.N.W.B. te ondersteunen. Uiteraard zijn er rijwiel paden in natuurreservaten en dergelijke, waar de bromfiets stoort. Deze paden zouden dan kunnen worden aangeduid met een rond verbodsbord met rode rand, dat dergelijke paden tot verboden ter rein voor bromfietsen maakt. Z. H. de Paus heeft .prof. dr A- H. M. Albregts, minister zonder portefeuille, belast met de verhoging der productie en tot voor kort secretaris-generaal van de Uniapac. de Internationale Unie van Ka tholieke Werkgeversorganisaties, alsmede de heer Ch. Harmei, voorzitter van de Uniapac bij gelegenheid van de zestig jarige herdenking van Rerum Novarum, benoemd tot commandeur in de orde van de H. Silvester. Vrijdagmiddag, 8 Juni j.l. heeft de Pau selijke Internuntius in, Nederland, mgr Paolo Giobbe ten huize van minister Albregts hiervan mededeling gedaan. Hierbij waren aanwezig mgr. mr F R. Op de Coul, directeur van het Katholiek Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag en de heer P. J. Spoorenberg, vice-vooerzitter van de Uniapac en lid van het presidium van de Algemene Katho lieke Werkgevers Vereniging in Neder land. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 9 November 1950 tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag en van de kindertoelagewet voor gepension neerden. In de Memorie van Toelichting stelt de regering voor de bijzondere toe slag van 90 te verhogen tot 250, f 300 of 350, indien het totaal van pensioen de toeslag ingevolge de wet van 5 No vember 1948 en de extra-bijslag ingevol ge de wet van 1 November 1948 onder scheidenlijk minder dan 1500, 1500 of meer, doch minder dan 3000 en 3000 of hoger bedraagt. De bijzondere toeslag van f 50 wordt In dit voorstel verhoogd tot 150, 200 of 250, naar gelang de grootte van het pensioen dit zijn dus JOS. DE FEYTER, (tueemaal étappe-winnaar)Expo- Belgische overmacht nent van m eigen land. Acht straaljagers zijn Vrijdag nabij Rich mond in de Amerikaanse staat Indiana tijdens een onweersbui neergestort. In an dere delen van de V. S. zijn Vrijdag twee bommenwerpers en een straaljager ver ongelukt. In totaal zijn minstens negen man bij al deze ongelukken om het leven gekomen. De acht straaljagers stortten snel na el kaar neer. Zij maakten deel uit van een formatie van 34 toestellen. De Amerikaanse luchtmacht houdt alle bizonderheden over het verongelukken van de acht straaljagers geheim. Volgens twee overlevenden was niet het onweer oorzaak van de ramp. Vermoedelijk wordt aan sabotage gedacht. Op het congres te Nijmegen van de Vereniging van directeuren en directrl ces van nijverheidsscholen, heeft de heer G. A. Faber. inspecteur van het nijver, heidsonderwijs, naar aanleiding van het eindrapport van de commissie-Goote. 'n beschouwing gehouden over de conse- qenties van de vernieuwingsgedachten ten aanzien van het nijverheidsonderwijs voor jongens. Als lid der werkcommissie voor de uitvoering van dit rapport, merkte spr. op, dat de in het plan genoemde les uren teruggebracht zullen worden van 44 op 40 uren- Het plan is meer richting aangevend, de directies en leraren der K' O.-scholen zullen zelf de juiste struc tuur moeten vormen, wat lesindeling be treft. Ook rullen zij op de meest doel treffende wijze zelf de opvoedkundige en wetenschappelijke waarde aan hef pro gram moeten geven, overeenkomstig de beginselen, die de schooldirecties huldi gen. Hoofdzaak is ook, dat er een betere aansluiting van het L. O. aan het N ,0 komt, Ër bestaat een plan om te geraken tot invoering van een voorbereidende klas. gevolgd door twee nijverheidsklas sen. Juist die voorbereidende klasse noemde spreker van groot belang uit het oogpunt van psycho-technisch en vak technisch onderzoek naar de geschiktheid van de leerling, voor een bepaald onder deel van het nijverheidsonderwijs. De commissie wil voor de practische uitvoering van het plan volledig samen werken met de directeuren en leraren der scholen, om op deze wijze het juiste evenwicht in het vakonderwijs te krij gen. Bij de begrafenis van Hilversums burgemeester, mr J. v. Hellenbcrg Hubar, was vooral bij het raadhuis de belangstelling zeer groot. Hierboven de stoet op weg naar het kerkhof, nadat was halt gehouden voor de werkkamer van de overledene en enige kransen waren aangehecht aan de auto met het stoffelijke overschot. pensioenen, waarop geen toeslag en extra- bijslag is of wordt verleend in even- genoemde drie groepen van pensioenen is onder te brengen. De beperking van de 20 pet grens van de te wijzigen wet blijft gehandhaafd. Voorts heeft de regering na rijp beraad gemeend de beperking van het totaal van pensi oen, toeslagen en extra bijslag tot de ab solute maxima, welke voor pensioenen zijn gesteld te moeten laten vervallen. De kosten van het onderhavige voorstel wor den geraamd op rond f 24.680.000 meer dan de kosten ad f 12.120.000 van de wet van 9 November 1950. De regering heeft van deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt de kindertoelage- wet voor gepensionneerden allereerst te wijzigen overeenkomstig de bestaande en toekomstige regeling van de kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Deze wijzigingen houden in, dat; 1. De eis. dat het kind tot het gezin vam de gepensionneerde moet behoren, komt te vervallen. 2. Het recht op kindertoelage wordt uitgesloten voor kinderen uit een vorig huwelijk van de echtgenote of van de echtgenoot van de gepensionneerde, in dien dit huwelijk is ontbonden overeen komstig artikel 254, onder S of 4 van het burgerlijk wetboek. 3. De tekst van de regeling van de kin dertoelage voor kinderen, die door het volgen van onderwijs aan een inrichting van algemeen vormend- of vakonderwijs, niet in hun levensonderhoud kunnen voor zien, wordt herzien. 4. Een regeling wordt opgenomen voor de natuurlijke en de gebrekkige kinderen van gepensionneerden; 5. De kindertoelage wordt verhoogd voor de eerste twee kinderen tot 152 per kind en per jaar, voor bet derde kind tot 164 per jaar en voor het vierde en volgende kind tot 208 per kind en per jaar. De verhoogde kindertoelage is afgerond tot een zodanig bedrag, dat een kwartaal bedrag tot een veelvoud van guldens wordt verkregen, de kosten van de ver-, hoging der kindertoelage worden geraamd op ongeveer 500.000. In de Amerikaanse landbouw voltrek- k n zich momentee: ingrijpende verande ringen In verschillende staten wordt nu de veeteelt beoefend op cultuurgrond, waarop vroeger katoen verbouwd werd. Deze drastische verandering in land bouwstructuur wordt door de Federale regering bevorderd, die op verzoek gaarne alle gewenste inlichtingen verschaft, wel ke hierbij van belang zijn- Het Ameri kaanse ministerie van Landbouw ver schaft door speciale cursussen van de landbouwvoorlichtingsdienst en.de dienst voor bodembescherming alle gegevens die de boeren nodig hebben voor een goede bedrijfsvoering. De regering is er van overtuigd dat de productie zowel wat de kwaliteit als de kwantiteit betreft nog op gevoerd kan worden door de grond nog doelmatiger te gebruiken. Dat deze nieu we methoden ingevoeld worden is een gevolg van het tekort aan voedsel dat thans na de tweede wereldoorlog bestaat naar John W. Ball een verslaggever van de Washington Post in dit blad schrijft. In Alabama en Georgië, twee staten in bet Zuidoosten die lang aangewezen z\jn geweest op de verbouw van katoen en tabak vindt men nu veel veebedrijven. In deze staten worden nu op door de ver- hmiw van katoen uitgemergelde gronden «ewassen verbouwd, die de vruchtbaar heid van de grond vergroten. M^ meuwe voedergewassen zun hier opmeikeujke successin geboekt Door de deskund.gen zijn njjfiiwe vee'35S?n gefokt die - gen de grote hitte in deze gebieden be stand zijn. In het Zuidwesten van de Verenigde Staten, In Californië en Arizona, waar vroeger de veeteelt beoefend werd, wordt nu veel katoen verbouwd. Al spoedig bleek dat In deze staten op een veel kleiner areaal en met veel minder ar beidskrachten evenveel katoen verbouwd kon worden als In het Zuidoosten. Dit jaar zal het katoen-areaal In Californië alleen al 500.000 ha. beslaan tegen slechts 20.000 ha. In 1950. Inmiddels gepubliceerde statistieken ge ven een duidelijk beeld van de grote voor delen van het nieuwe landbouwprogram ma van de Amerikaanse regering. De om vang van' de veestapel in Georgia en Ala bama is in 1950 met 11 pet. gestegen in vi .-gelijkiing tot 1949, terwijl de gemid delde toename in het gehele land slechts 3 pet. bedroeg. In Californië en Arizona daalde zij iin hetzelfde tijdvak met 1 pet. De totale eveneens een duidelijke taal. Tussen 1939 en 1948 bedroeg de katoenproductie van Georgia gemiddeld 769.000 balen en in 1950 slechts 510.000 balen. In Alabama bedroe gen deze cijfers resp. 912.000 en 501.000 balen, In Californië daarentegen bedroeg de productie in 1950 880.000 balen tegen een gemiddelde van 501.000 in de periode 1939-48. De gemiddelde productie van Arizona in de genoemde tien jaar be droeg 188.000 balen doch in 1950 bedroeg 2ij reeds 428.000 baleik Voor de eerste grote kersenverkoping in de Betuwe, die in Tiel werd gehouden, bestond zeer veel belangstelling. De kooplust was echter niet zo groot. De prijzen die voor de verschillende percelen werden geboden waren beduidend lager dan andere jaren. Een der oorzaken hier van is dat verschillende pachters het vorige jaar zowel met de kersen als met het harde fruit gevoelige verliezen heb ben geleden. Zeer veel kersen werden voor circa 5 cent per kg. „op het hout" verkocht. De beste percelen Meikersen werden tot 10 cent per kg. .verhandeld, terwijl voor de Duitse kersen, die het eerste op de markt kunnen worden ge bracht, 15 cent per kg. werd besteed. Naar verwacht wordt zullen de pluk- kosten circa 20 4 25 cent per kg. be dragen. Als men hierbij dan nog voegt de sorteer-, veiling- en verzendkosten, be hoeft niet verwacht te worden dot de kersen dit jaar ook In de kleinhandel bö- sonder goedkoop zullen zijn. Generaal Marshall, de Amerikaanse minister van defensie, heeft gisteren een onverwachts bezoek gebracht aan Korea, waar hij een geheime confe rentie belegde met de geallieerde opperbevelhebber generaal Ridgway, met de bevelhebber van bet achtste Amerikaanse leger Van Fleet, en met de bevelhebbers van de Britse commonwealth-brigade en de Turkse Griekse, Siamese en Philippijnse contingenten. De komst van Marshall was zorgvuldig geheim gehouden totdat het vliegtuig van de generaal op Koreaanse bodem geland was. Ook van de bijeenkomst met de legeraanvoerders, die in een tent vlak achter de frontlijn ergens in Korea plaats greep, lekte niets uit. Na afloop reisde Marshall onmiddellijk door naar Tokio. Griekenland, van de Berlijnse lucht brug beweeed had. Men noemt alles een pat-situatie, wat niet dezelfde mid dag is opgelost, meende hij. In kringen die nanw bjj het Ameri kaanse departement van defensie betrok ken zijn wordt gezegd, dat nit het plotse linge bezoek van minister Marshall aan Korea en Japan een nienw offensief van de V. N. zou kunnen voortkomen. Ofschoon in officiële kringen een vol komen stilzwijgen wordt bewaard, wordt bericht, dat het doel van Marshali's missie geheel militair is. In Washington lopen geruchten, dat Marshall te Tokio besprekingen zal voe ren met het opperbevel der V.N. om tot een wapenstilstand te komen, maar mi nister van buitenlandse zaken Acheson verklaarde vandaag voor de senaatscom missie, dat, voor zover hem bekend, Mars hall niet met dat doel naar Japan ls. In diplomatieke kringen te Washington zegt men, dat er geen reden is om te hopen, dat de Chinezen op het ogenblik op nieuwe vredespogingen ingaan. Reuter herinnert er aan, dat generaal Lawton Collins, stafchef van het Ame rikaanse leger, vorige week voor de senaatscommissie heeft verklaard, dat nieuwe richtlijnen voor de campagne in Korea werden opgesteld en spoedig zou den worden uitgegeven. Waarnemers brengen Marshall's bezoek aan Korea Een passend onderwerp voor het week end komt ons voor te zijn de kwestie van de weekend-retours voor gezinshereni ging. En aangezien het dan toch weekend is, durven wij het ons zelf ook al ten behoeve van de gezinshereniging ge makkelijk te maken en dus het woord te geven aan een A.R.K.A.-bestuurder, die aan „Opmars" schrijft: Door de heersende woningnood zijn vele, vaak laag bezoldigde ambtenaren en andere loontrekkenden niet in staat van hun standplaats tevens hun woon plaats te maken. In de reiskosten, die aan het gedurende de weekends in het gezin vertoeven over het grote nut waarvan zowel voor gehuwden als on- gehuwden in onze kring geen verschil van inzicht bestaat zijn verbonden, wordt van Rijkswege voor bepaalde categorieën ambtenaren slechts ten dele en voor andere groepen in het geheel niet tegemoetgekomen. In particuliere bedrijven is het al niet beter. Weder invoering van de weekendretours zou een, zij het slechts geringe, verlichting van deze extra-uitgaven kunnen bete kenen. Bezwaren van de zijde der N.S., dat een zodanige tariefsverlaging een ver hoogd vervoer zou opleveren, hetwelk door materiaalgebrek niet te verwer ken zou zijn, dienen critisch bekeken te worden. De N.S. trachten immer» ook met vele affiches het reizen per spoor naar voetbalwedstrijden, bos en hei, de Alkmaar se kaasmarkt, zee en duin te stimuleren. Voor een overma tige toeneming van het vervoer op be paalde uren tijdens de weekends be hoeft niet te worden gevreesd Het merendeel der personen, dat voor week end-gezinshereniging in aanmérking komt, reist thans ook, maar voor twee maal de enkelereis-prijs. Ligt hier geen taak voor de K.V.P. T Tot zover de inzender van „Opmars". Het feit, dat wij dit stukje overnemen, moge een bewijs zijn, dat wij de daarin geopperde gedachte alleszins sympathiek vinden. Hopelijk neemt men op ons woord aan, dat het in alle ernst dit maal geen gemakzucht is van ons, nu wij een ander dit hoekje grotendeels la ten vullen. Terwijl zoveel is los geslagen van het anker, komt men meer en meer tot de overtuiging, dat de sanering voor een groot deel moet komen van de gezinnen. Doch deze gezinnen zullen dan aam, alle eisen moeten voldoen, welke aan een geestelijk gezond gazin gesteld mogen worden. En in dit verband kan het slechts van het aller grootste belang genoemd worden, dat de vader niet te lang afwe zig blijft. Dat het hoofd vam, het gezin elders woont, is al een noodtoestand. Het moet zeer wenselijk genoemd worden, dat de vaders tenminste het weekend thuis kunnen doorbrengen. Uiteraard brengt dit financiële bezwa ren mede. waarin echter door weekend retours op bescheiden wijze geholpen kan worden. Wij nu menen zo onbescheiden te mogen zijn om deze bescheiden aderla- aan morele winst worden teruggewonnen. De verliezen door: gezinnen-op-retour met deze nieuwe instructies ln velband. Er zouden aanwijzingen bestaan, dat het de bedoeling was een zo groot moge lijke druk op de Noordelijke linies te handhaven, tenzij de Noordelijken ac- coord gingen met een redelijke en snelle regeling. Rond de conferentietent was een gebied met een straal van honderd meter af gezet. Geen enkele journalist werd toe gelaten. Het gezelschap arriveerde met vliegtuigen en per jeep. Na de conferen tie, die drie en een half uur duurde, werd Marshall met vragen bestormd, maar er werd geen interview toegestaan. Marshall zeide slechts, dat de 38e breedtegraad of dergelijke overwegingen niet belangrijk meer zijn. En verder: ,Het leger zal op de doeltreffendste wijze wor den gebruikt". Op een vraag of er een staking van het vuren zon komen, antwoordde Marshall: Ik geloof, dat u dat aan Mao Tse Toeng en Tsjou en Lai moet vragen. Marshall zei te hopen, dat ook leden van de V. N. die thans nog niet in Korea vertegenwoordigd zijn, troepen zullen zenden. Daar wordt nu aan gewerkt. De minister was zeer onder de indruk van de goede samenwerking tuissen de ver schillende troepencontingenten. De voornaamste reden van zijn be zoek aan Korea was om te zien, in hoe verre de eenheden te velde op sterkte gehouden worden en hoe het wisselsys- teem voor de Amerikaanse troepen werkt. Over beide punten toonde hij zich tevreden. De journalisten vroegen, of Marshall de situatie als vastgelopen beschouwde. Marshall zeide, dat men dit ook van minuten over twaalf. Dit was de langste zitting sinds Labour in 1945 aan de macht kwam. Een record was het echter niet. want ln 1936 was er een debat, dat bijna vijf-en-dertig uur duurde en in 1881 wer den de Lagerhuisledes ruim één-en- veertig uur achtereen aan de praat ge houden. zullen ongetwijfeld veel hoger blijken dan de winst door het weigeren van de weekend-retours. Wij zijn het met inzender eens: hier ligt een taak voor de K.V.P., want de K.V.P is de partij van de gezinspolitiek ANALYST (Van onze correspondent) Een der oudste kerkjes van de Ve- luwe, het in Romaanse stijl opgetrokken bedehuis te Garderen, is de eeuwen door een geliefd object geweest voor vele lieden, die het penseel hanteren. De be woners van dit typisch VeluWse dorpje z\jn er aan gewend, dat op gezette tijden mannen met lange haren, geribd fluwe len jasjes en dito broeken een plekje zoeken tussen de verweerde stenen op het oude kerkhof. Geen zomer gaat er practlsch voorbij of de Gardenaren zich ook een vrouwen figuur, waarvoor de petten worden af gezet en de meisjes een bevallige reve rence trachten te maken. ,,'t Is de koningin!" Dat anderen hun Koningin prinses noemen merken de Gardenaren niet op. Garderen heeft twee koninginnen: Ko ningin Juliana en Koningin Wilhelmina en beiden ontvangen er dezelfde aanhan kelijkheid en liefde. Dezer dagen was Prinses Wilhelmina v. „i vnzeler, de Amerikaanse func- Robert ogei Telephone and tzelfde tijdvak met 1 pet. 'jie door de Hongaarse productiecijfers spreken d veroordeeId tot vijftien t™ maa ^^evan jrlf wegens „spionnage en sabotage", en die op 28 April J.L na zeventien maanden in Hongarije gevangen te hebben gezeten, tengevolge van con cessies der Amerikaanse regering op vrije voeten werd gesteld, noemde zijn bekentenis in het Hongaarse P*0®** „nonsens". „Doch er komt een tijdstip, waarop iemand, die door de communisten wordt verboord, het volslagen nutteloos n de eten van wkotrtm niet in te willigen. De verhoorde meent, dat hij in de steek is gelaten, dat bij toch in eik geval zal worden gedood, en dat, ook als hij niet zelf bekent, zijn communistische ondervragers er wel voor zullen zorgen dat een gefingeerde beken tenis wordt gepubliceerd. Dat ls bet ogenblik waarop hij de nonsens tekent, die hem wordt voorgelegd." Vogeler heeft;, na 'jijn aankomst in de Verenigde Staten, bijna een maand in een Amerikaans marine-ziekenhuis door gebracht. Hij legde zijn verklaring af op een bijeenkomst van de nationale pers- dtab te Washington. Ik schijn", vervolgde Vogeler, „bij mijn eerste gesprek met journalisten een ongelukkige indruk te hebben gewekt met mijn verklaring dat er „enige waar heid" school in mijn bekentenis. Bc had deze verklaring ironisch bedoeld, doch ik heb wellicht het begrip voor ironie verloren. Mijn bedoeling was te zeggen dat in het stuk, dat ik na aanhoudend „derde-graadsverhoor" heb getekend, mijn naam, geboorteplaats, de naam van mijn werkgever en dergelijke gegevens goed waren vermeld, doch dat was dan ook alles." Vogeler verhaalde verder dat hij het eerst gevangen is gehouden in de ge vangenis van de Hongaarse geheime politie te Boedapest. „Hier onderging ik 78 uur lang onafgebroken een „derde- graadsverhoor". Ik mocht niet slapen Toen ben ik ingestort. Vervolgens werd mU mijn z.g. „beken tenis" voorgelegd, waarin ik mededeelde te hebben „gesaboteerd". Hierin wee een gedeelte van een normale verklaring van mijn maatschappij vervlochten, die ging over het niet halen van de door de Hongaarse regering voor de ..Int. Tele phone and Telegraph Cy" voorgeschreven productie. Voor ik uiteindelijk deze „be kentenis" tekende, hebben mijn verhoor ders en ik haar zin voor sin en woord voor woord doorgewerkt en er over gestreden. Er was een periode van twaalf dagen, waarin ik elke dag zestien uur achtereen ben verhoord. Wanneer ik de uitputting nabij was, kreeg ik koffie en sigaretten, waarin sich klaarblijkelijk krachtige opwekkende middelen bevon den, daar ik na het roken ervan weer in staat was te spreken, te protesteren, of te schrijven. Toen ik bleef weigeren te bekennen werd ik tien dagen, op water en brood, in een vochtige en onverwarmde cel opgesloten. Ik werd voortdurende onder vraagd en gadegeslagen en ik mocht ml) niet wassen. Ik verloor tijdens mijn ge vangenschap negen kilogram aan gewicht, aldus Robert Vogeler, over zijn er varingen in Hongaarse gevangenschap. Een der velen, die dit beleefden, een der weinigen, die het geluk hadden» er aan ontkomen te rijn er weer, maar zij toonde dit keer op een gegeven moment meer aandacht voor een kleine knaap, die iets aan een touw tje met zich mee trachtte te trekken, dan voor het pittoreske kerkje voor haar. De jongen, een paar turven hoog, heeft een kleine kraai gevangen met de bedoeling het beestje af te richten. Maar deze „Gerrit" voelt hier blijkbaar weinig voor en pikt venijnig als het jochie hem wil aanhalen. Het slot is, dat de knaap rijn vogel een lang dun touwtje om een van de poten bindt. In zijn Ijver ziet h\j niet eens, dat hij bijna de schildersezel van Prinses Wilhelmina omver loopt en hij schrikt danig als hem ineens wordt gevraagd„toe geef mij die kraai" Er volgt een alleraardigst dispuut: een kraal, die je zelf hebt gevangen sta je niet zo maar af. Maar het eindigt met de overeenkomst, dat de knaap de volgende dag om dezelfde tijd weer bij het kerkje zal zijn, om in ruil voor zijn kraai een heerlijke koek te krijgen. En beide partijen houden woord. Maar de vorstelijke schilderes kan haar ogen niet geloven als zij, uit haar auto stap pend, zich de volgende morgen omringd ziet door een grote groep kleine „valke niers", die allen een kraai bij zich heb ben O Gisterenavond omstreeks kwart voor zeven speelde een aantal kinderen op dekschuiten in de Plantage Muidergraciht te Amsterdam. Een van hen, een zeven jarig jongetje, is daarbij te water ge raakt Een agent van politie, die het ongeluk zag gebeuren, is onmiddellijk te water gesprongen en heeft viermaal naar de drenkeling gedoken. Toen hij er de laatste maal inderdaad in slaagde het jongetje te vinden, was de man echter zo uitgeput geraakt, dat het hem niet gelukte het kind op de wal te brengen. Een burger, die eveneens te water was gesprongen, lukte dit wel, maar helaas bleken de levensgeesten van de Jongen reeds te zijn geweken. In de Van Woustraat bij de Albert Cuypstraat te Amsterdam reed gister avond een 55-jarige wielrijder in volle vaart tegen een tramwagen. De man kreeg een ernstige hoofdwonde en over

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1