Rus lands r>- kracht en moeilijkheden eventuele in Dukaat Insecten in anderhalf millioen soorten 800 deskundigen gaan praten en tentoonstelling organiseren i Nieuwe bloemlezing uit het werk van H. Roland Holst Voortreffelijke inleiding van dr Garmt Stuiveling Aclieson bemerkt geen Titoisme in China I r -Zaterdagse mijmeringen „Stalin, Stalin, waar zijn mijn legioenen gebleven" PIJPTABAK Kwestie der V.N.-zetel voor Int. Hof? V. Koffiesinokkel in een koelwagen Turkije zoekt toenade ring tot Arabische Liga {ATERDAG 9 JUNI 1951 PAGINA 3 tx&r. Waarover Sovjet-Rusland beschikt Wat West-Europa heeft Stalins machtspositie bedreigd West-Europas luchtmacht DOJUWE EGBERTS Observator INVESTERINGS- EN BELEG- GINGSCERTIFICATEN Bij de Uitgeverij W. L. J- Brusse te Rotterdam is een nieuwe bloemlezing uit de gedichten van Henriëtte Roland Holst verschenen. De vorige Keuze uit de gedichten verzameld en ingeleid door mevr. S. A. JansenBaelde) beleefde twee drukken en is reeds geruime tijd uitverkocht. Er bestond dus ongetwijfeld een leemte, die de uitgevers niet hebben aangevuld met het herdrukken van de „Keur', doch met het uitgeven van een geheel nieuwe bloem lezing, thans verzorgd door Garmt Stuiveling. Kenmerkende trek van haar leven: het onvoorwaardelijke Harry Prikker ZIELZORGER VOOR NEDERLANDERS IN CANADA Énorm wapenarsenaal of sleclits B B\BN /^v 't meest, democratische ter wereld is, blijfl K 9 k eïo r*-»nrroliilrViiaiH Hpstnnn Vnn ppn onstanc kaartenhuis een 3 Divisies1 N 00 RW eotN TS1 SLOW. DUITSl. 19 Divisies RESERVE NeerdWett 27Divisiei MOEfWANSK RESERVE West OOSTENR/^lf 2 Divisies 25 Divisi« HONGRRDE INSTERB LENINGRAD ITOW ROEMENIE 3 Divl RESERVE &/ta West OOivUies 6ULGRRIIE 1 Divisie EUROPEES HOOFDKWARTIi* HOOFD KW. RESERVE F NOORD-WIST HOOFOKW. RESERVE lUID-WEST KLEIN RESERVES A1IE Hoe de SovjetrRussische verdediging volgens de militaire deskundigen in principe georganiseerd is Nu Sovjet-Rusland weer sinds jaar en dag zijn grenzen hermetisch gesloten houdt, zijn pers volkomen onder censuur heeft en zijn radio één groot, eenzijdig propaganda- apparaat is, terwijl het slechts enke lingen vergund wordt er een blik in te werpen, wekt het door zijn ge heimzinnig gedoe bepaaide reacties op. Deze reacties culmineren in twee uitersten: de mening, dat Sovjet- Rusland één groot arsenaal is en over een millioenenleger beschikt, in staat de wereld te veroveren en dat voor die verovering in gereedheid wordt gebracht en anderzijds de ge dachte, dat het een kaartenhuis is, iets, hetwelk ineenstort, indien men er een vinger naar uitsteekt. Zoals steeds ligt de waarheid in het midden. Sovjet-Rusland, hieraan behoeft niet getwijfeld te worden, onderhoudt een sterke, goed geoefende en in menig opzicht ook goed uitgeruste strijdmacht. Maar de sterkte en vooral de doeltref fendheid van deze strijdmacht worden be paald door het potentieel van zijn in dustrie, alsmede door zijn bevolkingstal. Sovjet-Rusland telt thans ongeveer 200 millioen inwoners. In vroeger tijden had daarmede een strijdmacht van niet min der dan vijf en twintig millioen man op de been kunnen worden gebracht, al hoewel slecht bewapend, zoals dit laat ste in de tsarentijd het geval was. De moderne oorlogvoering maakt in middels meer mensen in de fabrieken no dig dan in de loopgraven. Moderne divi sies zijn veel beter uitgerust, veel snel ler en veel doelmatiger, maar ze eisen een verzorging, die millióenen in de fa brieken en langs de verbindingslinies houdt. Het moet onmiddellijk worden toegege ven, juiste gegevens omtrent het juiste aantal mannen, dat in Sovjet-Rusland on der de wapenen is of direct gemobiliseerd kan worden, zijn niet bekend. Men kan hier slechts schatten, aan de hand van elders opgedane en opgedaan wordende Het is Sovjet-Rusland zelf, dat het probleem Sovjet-Rusland zo ingewik keld en bijna mysterieus maakt. Zopas is er nog van internationale zijde op aangedrongen, dat Stalin zijn rijk voor het toeristenverkeer zou open stellen. Het is natuurlijk dwaas, op een dergelijk verzoek een toestemmend antwoord te verwachten. Omstreeks 1936, toen het ergste achter de rug was en de bolsjewisten de neiging kregen, zich in de rij der beschaafde naties te plaatsen, is de Sovjet-Unie, zij het met zeer beperkende bepalin gen, even voor toeristen opengezet. Maar naar het schijnt, heeft men hierbij niet bepaald goede ervaringen opgedaan, evenmin als met de uitnodigingen aan vooraanstaande ,met het communisme sympathiserende persoonlijk heden, die meestal bekeerd terugkwamen. Het sovjet-paradijs leek hun vooral geestelijk een hel. ervaringen. Tevens mag ook wel degelijk rekening worden gehouden met het verle den, omdat elke strijdmacht toch immers gebaseerd is op> vroeger bestaan hebbende verhoudingen. Welnu, in 1944 was Sovjet-Rusland in staat, op de Europese slagvelden 430 di visies Infanterie, 20 cavalleriedivisies, 70 gemotoriseerde brigades, 110 pantserbri gades, 95 tankregimenten etc. in te zet ten, in totaal een strijdmacht van 550 di visies omvattend. Elke divisie op tien tot elf duizend man stellend, komt men tot een totaalcijfer van tussen de zes en de zeven millioen man. Inderdaad een indrukwekkend cijfer dat inmiddels enigszins aan indrukwek kendheid verliest,, wanneer men ziet, wel ke een eindeloze grens en hoeveel kust gebieden, de Sovjet-Unie te verdedigen heeft. De Sovjet-Unie is evenmin als elk ander land in staat geweest, een derge lijk legermacht ook na dc oorlog vol ledig ln stand te houden. Desondanks is men vermoedelijk niet ver van de waar heid af, Indien men aanneemt, dat Sov jet-Rusland momenteel ongeveer zes honderd divisies op de been kan bren gen, met een luchtmacht van 20.000 vliegtuigen. Maar naar alle waarschijnlijkheid bestaan die zeven millioen man on gerekend wat er voor Azië nodig is nog voornamelijk op papier. Amerikaan se deskundigen hebben berekend, zulks naar aanleiding van de tijdens de afge lopen oorlog opgedane ervaring en van hetgeen ze toen in Sovjet-Rusland ge zien hebben, dat het Kremlin in staat is, onmiddellijk ongeveer 110 divisies in de strijd te werpen, 1.300.000 man sterk. Hiertegenover staan binnen afzienbare tijd zes Amerikaanse divisies (een Sovjet- Russische divisie vormt slechts een kwart of een derde van een Amerikaanse), 4 Britse, 10 Franse, 3 Nederlandse, 3 Bel gische' 3 Italiaanse, 1 Deense en enkele andere, welke in totaal een strijdmacht van 700.000 man vormen. Maar hierbij moet een stille reserve gevoegd worden van 30 Joego-Slavische, 4 of 5 Zweedse, eventueel, 22 Spaanse, (die nog gemo derniseerd moeten wórden, terwijl een land als Italië en o.a. ook ons land nog divisies voor hun eigen territoriale verdediging ter beschikking hebben of krijgen, Italië b.v. 10. Ofschoon Eisenhower in dit jaar slechts over 60 divisies zou kunnen beschikken en dan nog met de grootste moeite, is het grote probleem voor het Kremlin de „stille reserve" en het feit, dat de reeds ter beschikking staande strijdmacht de be kwame generalissimus der Atlantische lan den in staat zal stellen, onmiddellijk en effectief toe te slaan. En hoe meer Sovjet-Rusland zijn strijd macht in een waas van geheimzinnigheid hult, des te meer de Verenigde Staten er toe zullen worden gebracht, hun militaire potentieel op te voeren. Zodat inderdaad Sovjet-Rusland in be langrijke mate zelf aanleiding is, dat het Westen zich steeds sterker gaat bewape nen en daar hiertegen bij de grote massa geen verzet wordt aangetekend. Men kan natuurlijk het geheimzinnige gedoe van Sovjet-Rusland beschouwen als een teken van zwakte en tevens als een poging, het Westen te intimideren. In ieder geval lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat gezien de half-Aziatische mentaliteit der machthebbers in het Kremlin, ze er op uit zijn, een indruk van kracht en macht te wekken, die ln werkelijkheid niet zo groot is als het lijkt. Anderzijds moet een dictatuur altijd rekening hou den met een verzetsbeweging, al of niet van het buitenland uit gesteund, die op kritieke momenten een groot gevaar kan opleveren. Zelfs al is de massa betrekke lijk trouw aan het bestaande, dictatoriale regiem, waarvan gezegd wordt, dat het blijft de mogelijkheid bestaan Van een opstand ener minderheid, welke meestal tot het uiterste bereid blijkt. ln dit licht gezien, moet Stalin de or ganisatie van West Europa's verdediging wel zien als een bedreiging van zijn eigen machtspositie. Hij en zijn adviseurs geven zich er ongetwijfeld rekenschap van, dat de „kapitalistische wereld", die dag aan dag door een communistische ondermijning bedreigd wordt en reeds weet, in welke mate de rode vijfde colon nes klaar staan, om een Sovjet-Russische aanval te steunen, zelfs het plan zou kun- len hebben, aan deze bedreiging desnoods iet de kracht der wapenen een einde te naken. Daarom voelt het Kremlin zich be dreigd, ondanks zijn huidige, militaire su prematie, welke echter ook weer van dag tot dag ingeperkt wordt. Het heeft in dit verband weinig nut, de indeling en de verspreiding van de Sovjet-Russische strijdmacht hier weer te geven, zoals ze foor de Sovjet-Russen zelf wordt opge geven. Maar voor de militaire deskundigen vormen ze natuurlijk wel een uitgangs punt bij het beredeneren van Sovjet-Rus- ands weerstandsvermogen. We stippen hier slechts aan, dat volgens de officiële Sovjet-Russische gegevens de luchtmacht uit 13.500 vliegtuigen bestaat, verdeeld ln zeven grote luchtvloten. Voorts zou ir een luchtreserve van twee brigades lijn, elk gevormd door 750 vliegtuigen van diverse typen. Hoofdkwartieren voor iet luchtwapen zijn Leningrad, Irkoetsk in Siberië, Moskou en Wladiwostok, eveneens in Siberië. Alleen al rond Leningrad zou den 1000 zware bombardementsvliegtuigen gestationneerd zijn. Dit is trouwens het centrale punt voor de twee gordels van verdediging tegen „atoomaanvallen". De perste gordel loopt van Cernauti langs Brest Litowsk, Insterburg, Riga en Le ningrad naar Moermansk aan de Poolzee, de tweede van Sebastopel aan de Zwarte Zeè via Kief, Smolensk, Wologda naar Ar changel. Er is nog een derde, kleinere, die van Rostov aan de Zwarte Zee tot Moskou loopt. Deze drie gordels zijn kennelijk als te genweer bedoeld tegen de atoomgordel der Atlantische landen, die zich van Londen n een grote boog over West Europa naar Tripoli uitstrekt. Het is inmiddels de West Europese luchtmacht, gesteund door Amerikaanse luchtvloten, die reeds bases langs de Middellandse Zee hebben, waarvoor het Kremlin het meest beducht moet zijn. Men meent zelfs te mogen aannemen, dat deze luchtmacht sterker Is dan die,welke Sovjet-Rusland in het Westen zou kunnen inzetten. (Het moet zich altijd in de rug blijven dekken, daar de Verenigde Staten in Alaska grote lucht- En nu verkeert Sovjet-Rusland in een uiterst merkwaardige en in menig op zicht gevaarlijke positie. Het beschikt over een enorm gebied, vooral nu het de satellietstaten bij zijn territo'ir heeft kunnen voegen. Het communistische blok, uitgebreid met China, is eenvoudig onmetelijk. Maar het werkelijk vitale deel -er van is Europees Rusland, ook al 's een groot gedeelte van de industrie naar achter de Oeral verplaatst. Dit Europees Rusland be schikt over iets meer uitlaat naar de vrije zee dan de rest. De grote Chinese havens tellen niet mee, omdat ze ter dege geblokkeerd kunnen worden en in zekere mate reeds worden. De twee wereldoorlogen hebben wel afdoende bewezen, dat de eindoverwin ning is aan de landen, die over de heer schappij in de lucht, maar ook op de zee beschikken. Vloten zijn nog steeds een machtige, zo niet beslissende factor, in het bijzonder ten aanzien van grondstof fen, oorlogsmateriaal en troepenmassa's. En terwijl het Westen in staat zal blijken, vrijelijk de zeeën te bevaren en te beheer sen, zal Sovjet-Rusland slechts van enkele havens uit voornamelijk het onderzee boot-wapen kunnen gebruiken. Hiertegenover staat, dat Sovjet-Rus land eenvoudig niet te veroveren is. Er kunnen slechts gedeelten van bezet wor den. Dit geldt echter in feite eveneens voor de rest van de wereld, die Sovjet- Rusland tegenover zich zal krijgen. De militaire deskundigen zijn het er daarom vrijwel over eens, dat zo Sovjet- Rusland dan al tot een aanval, speciaal op West Europa mocht overgaan, het zich daarna onmiddellijk tot de verdediging zal moeten gaan bepalen. Hitier heeft on dervonden, wat dit uiteindelijk tot gevolg heeft. Is het wonder, dat de machthebbers In Kremlin wat onrustig zijn en er vooral op nit blijken, politieke cueees sen aan conferentietafels te behalen of anderen voor zich te laten vechten? Maar het is thans reeds Mao Tse- toeng, die Cesars bekende woorden her haalt, zij het dan met een kleine variatie ten aanzien van de man. waarop ze be trekking hebben: Stalin, Stalin, waar zijn mijn legioenen gebleven? Intussen een kat, die in het nauw zit, doet rare sprongen. En het blijft nog al tijd een feit, wat een Engels diplomaat onlangs zei: het gevaar, dat een dom heid der Sovjet-Russische machthebbers de oorlog zal ontketenen, is lang niet denkbeeldig. BU het beschouwen van mogelijke oorlogskansen hebben Harriman en Eisenhower niet zo pas nog als hun mening te kennen gegeven, dat 1952 het beslissende jaar zal blijken doet men er goed aan, steeds Sovjet-Ruslands uiterst precaire politieke zowel als stra tegische positie in het oog te houden. Beide verklaren ook veel van het ge heimzinnige en onbegrijpelijke, waardoor de Sfinx in het Kremlin zich onder scheidt. Er komen achthonderd ..Prikkebenen" naar Nederland uit 35 verschillende lan den. Tenminste, als men de insectenver zamelaars met deze vlindertjesman op één lijn wil stellen. Want Prikkebeen is slechts - een voorloper geweest van een leger wetenschapsmannen, die de insec ten tot onderwerp van hun stiudie heb ben gemaakt en die zich entomologen noemen. Van 1724 Augustus wordt in Amster dam het negende internationale congres voor entomologie gehouden, onder voor zitterschap van prof. dr D. Kuenen. De plenaire zittingen zullen in het Kon. Ned. Instituut voor de Tropen worden gehou den. Daar zal ook een tentoonstelling wor den ingericht, die een week lang na af loop van het congres ook voor het pu bliek toegankelijk zal zijn. In college zalen en andere gebouwen in de onmid- delijke nabijheid van dit Instituut zullen de 24 sectievergaderingen plaats vindon. De laatste veertig jaren heeft de ento mologie een belangrijke differentiatie doorgemaakt. Vele insectenkenners heb ben zich op de toegepaste entomologie gespecialiseerd en zij hebben belangrijke bijdragen geleverd voor de bestrijding van schadelijke insecten. Daarvan behoe ven we slechts DDT te noemen. Tachtig percent van de dierenwereld bestaat uit insecten. Op het ogenblik zijn er ander half millioen soorten bekend, waarvan er naar schatting ongeveer 20.000 in Ne derland voorkomen. Om de sóórten te bestrijden, die schadelijk zijn voor het gewas of voor de gezondheid van de mens, moet men het specifieke milieu van deze insecten bestuderen. Uitwisseling der- resultaten van dit onderzoek is zeer belangrijk en de Unesco heeft het nut van dit congres dan ook ingezien. 7-ij heeft een subsidie beschikbaar gesteld om entomologen in de gelegenheid te stellen met dat doel naar Nederland te reizen. Na de oorlog heeft de studie van deze wetenschapsmensen en ook van de bona fide amateurs een grote achterstand ge kregen, omdat men toen met de moeilijk heid zat, dat de insectenspelden, onont beerlijke attributen voor het aanleggen van een verzameling, niet meer te krijgen waren. Er was maar één fabriek ter we reld, die deze spelden vervaardigde. Dit was een Duitse fabriek en die was tijdens de oorlog verwoest. Deze achterstand is nu weer ingelopen. De entomologen kun nen hun verzamelingen vrij van in voerrechten naar Amsterdam meene men om te tonen en te vergelijken. Het ministerie van financiën deelt mede, dat de uitstaande bedragen (voor lopige cijfers) van de investerings- resp beleggingscertificaten per 30 April 1951 belopen (in 1000): Schuldbew. Sehuldreg. Totaal 564.599 200.446 765.045 2.558 8.460 34.618 Een afdeling Sovjet-Russische troepen bij een parade op het Rode Plein te Moskou. Dean Acheson. de Amerikaanse minister j in de Veiligheidsraad hun veto tegen de »an buitenlandse zaken, heeft bij de toelating zouden uitspreken. „or'itettitig van zijn getuigenis ver- k.-ït'J geen inlichtingen te bezitten over een groei van „Titoisme" in China of over bewijzen van tegenzin of oppositie „tegen Sovjetrnsslsche overheersing van het land". Hij zeide verder er van overtuigd te zijn. dat de Sovjet-Unie de uitspraak van het internationaal gerechtshof zou erken nen. indien de kwestie van de toela'ing van het communistische China tot de V.N. behandeld zou worden. Het is namelijk mógelijk, dat deze zaak aan het gerechts hot' zou woeden voorgelegd, als 4* X& De democratische senator Connally legde aan de commissie een brief voor van een Amerikaanse atoomgeleerde, waarin verklaard wordt, dat de Sovjet- Unie na de oorlog slechts een gering aantal „Duitse technici van belang" in gedwongen dienst had genomen. De geleerde Goudsmit van het Brook, haven national laboratory" (New York) zeide, dat de meest vooraanstaande Duitse raket-experts thans voor de V.S. werken. Op ander technisch gebied heb ben Amerika, en Engeland de „sleuteN personen".* Sommige werken voor Frankrijk /- dichtwerk, dat zo vele facetten heeft, De inleiding van mevrouw Jansen ge tuigde van 'n grote liefde voor en behoor lijke kennis van het dichtwerk van Hen- riëtte Roland Holst. Zij gaf er echter geen scherp omlijnd beeld van. De ver schillende bundels werden behandeld, on getwijfeld met begrip, maar helaas zonder een overtuigend beeld te geven van de zeer sterke samenhang. En dus wees het evenmin één duidelijke lijn in leven en streven van onze grootste dichteres aan, gaf het één kernachtige karakteristiek van haar wezen. De nieuwe inleiding van Garmt Stuive ling doet dat wel. Voor iemand, die het werk van Henriette Roland Holst niet of niet voldoende kent, is deze korte, duide lijke studie buitengewoon verhelderend Niet in verschillende rubrieken (leven, karakter, inzichten, werk enz.) valt deze inleiding uiteen, maar al deze onderwer pen worden buitengewoon knap behan deld in één boeiend betoog, dat eerder gegroeid dan „samengesteld" is. Hoe moeilijk was het, een dergelijk indringend beeld te geven van een omdat het zijn inspiratie in verlerlei ontroeringen heeft gevonden Van een leven, waarin hoofdzakelijk de achtergronden van uiterlijke feiten van betekenis waren van een stre ven, dat karaktervol lijnrecht gericht is geweest op hoge idealen, doch enkele malen langs verkeerde hanen geleid werd. Bovendien geeft het dichtwerk van Henriette Roland Holst méér dan alleen het beeld van het eigen leven. Stuiveling zegt zeer terecht: „Zoals bij Vondel, weer spiegelt haar poëzie het leven van een eeuw". Dit betekent, dat ook een Indruk moest worden gegeven van de stromingen en gebeurtenissen, die de dichteres heb ben beïnvloed. Ook deze taak heeft Garmt Stuiveling op voortreffelijke wijze vol bracht. Het uitgangspunt van zijn betoog is: de onvoorwaardelijkheid van Henriëtte Ro land Holst, op welk gebied ook. „Bij al het vele, dat zij heeft geschreven en verricht, heeft zij maar zelden minder ingezet dan zichzelf. Niet alleen haar poëzie, ook haar studiewerken en bio grafieën. haar redevoeringen en brochu res en de ongetelde bijdragen, enkele duizenden, verspreid over enkele dozij- i nen tijdschriften, zijn vervuld van haar bijzondere persoonlijkheid, die het uiter ste eiste van zichzelf en daarom ook van anderen, Zij gaf meer dan veel: zij gaf alles". Aldus begint Stuiveling zijn inleiding. Vervolgens geeft hij een beeld van het dichterschap en de aard van Henriëtte Roland Holst, welke getuigenis hij in de volgende hoofdstukken staaft aan de hand van bijzonderheden over 't leven van de dichteres en met scherpe karakteristieken van haar verschillende bundels, gezien in het licht van hun ontstaan. Een zo afgerond beeld in kort bestek van het leven en werk van de dichteres heeft tot nog toe niet bestaan. Deze inlei ding is van grote betekenis, omdat zij velen tot beter begrip van Henriëtte Ro land Holst en ook nader tot haar poëzie zal brengen. 1W ant iemand, die deze korte stu die met aandacht en toe vrij din? ee- I lezen heeft, zal nauwelijks aan de (uitstekende) keuze, die er op volgt, I voldoende hebben eu zich daarom tot de verschillende bundels wenden. Stuiveling zal niets liever hebben Ongetwijfeld zal hij gaarne zijn met zoveel zorg samengestelde bloemle zing als niet meer dan een „door gang" beschouwd willen zien. Zij geeft een vermoeden van een rijk van ongekende schoonheid en ont roering; zij is er het poortje, dat er naar toe leidt. VORIG JAAR heeft het Nederlandse verkeersinstituut voor de Minister van Verkeer en Waterstaat een onderzoek in gesteld naar de jaarlijkse financiële ver liezen, welke tengevolge van verkeers ongevallen door de Nederlandse gemeen schap worden geleden. Onveilig verkeer presenteert het Nederlandse volk jaarlijks nJ,. een rekening van zegge en schrijve acht en tachtig millioen gulden aan finan ciële schade.' Door een veilig verkeer kan het Nederlandse volk jaarlijks millióenen guldens verdienen.' Het Verbond voor Veilig Verkeer zal de volgende week. wanneer het Veilig Verkeersweek is, de weg wijzen, die naar het begeerde doel zal leiden. EEN ANDER feit is, de stijging van het aantal verkeersongevallen, doden en ge wonden in 1950 in vergelijking met het jaar daarvoor, zoals uit de cijfers blijkt: verkeersongevallen 1950: 66.146 (1949: 54.137) toename 22 doden 1950: 947 (1949: 910) toename 4 gewonden 1950: 18.950 (1949: 16.951) toename 12%. Het middel nu, »m zowel de financiële schade als het verlies van mensenlevens belang rijk te doen dalen is een stipte naleving van de verkeersregels door iedere weg gebruiker. OVER VERKEER geschreven. Hebt V nog goed de cijfers in uw hoofd over auto's en bromfietsen. In deze tijd van barre armoede, waarbij iedereen tiert over de zware druk van minister Lief- tinek meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek een motorwegverkeer-vermeer- dering met niet minder dan 86%. Het aantal auto's nam sedert 1938 toe met ongeveer 90%. En maar kankeren over sociale lasten en winstmargesNiemand kan van zijn salaris komen. Eén vraag? Waar komen die 135.000 bromfietsen van daan? Ik begin hoe langer hoe minder te geloven van al die zielige protesten. IN EEN WERELD, waarin hard gewerkt moet worden is het altijd? goed degelijke voorbeelden te laten trekken. Welnu dan: De Oostenrijkse koorddanser Otto Schoe- bel heeft een nieuw wereldrecord geves tigd door in Sankt Pölten (Oostenrijk) 84 uur achtereen op zijn staaldraad te blij ven Twaalf meter boven het dorpsplein had Schoebel op zijn draadje een tafel gemonteerd, waarop een telefoon geplaatst was. Het vorige duurrecord stond op a'« naam van Helmut Hortland met 72 uur. Wat een productie. Wat een productie. HET VOLGEND verhaal is helemaal het toppunt. Ed Hawthorne uit Alexan dria, in de Amerikaanse staat Louisiana, die zich zelf de luiste man ter wereld noemde, is overleden. Hawthorne die 74 jaar is geworden, bezat een plattelands- bazar, waar de klanten niet slechts zich zelf bediendenmaar ook zelf hun wissel geld uit de cassa haalden. Onlangs gaf hij de hengelsport er aan, omdat hij het te veel werk vond de vis van de haak te halen!! HOE DAN ook. morgen is het weer Zondag. Met collecte voor de bouw van godshuizen. Het epistel is weer van „raak 'm" Het lijden van de tijd weegt niet op tegen de toekomstige heerlijkheid. Maar tja we hebben het hier ook graag heer lijk. Want zo niet dan berg je veor som mige humeuren. Het evangelie brengt de wonderbare visvangst. Doe in nederig heid uw misschien niet zo grootse taak, doch doe haar goed. Ge zult zien, wat voortreffelijk werk ge gedaan hebtBo nen malen ze niet om sleeën en brom fietsen. Plichten van staat vervullen iede re dag met volharding. En voor de rest, een plezierige Zondag. Wat het gelaat be treft, het is nog steeds Juni. In de wanden van een koelwagen, waar in bederfelijke goederen uit België via Nederland naar West-Duitsland werden vervoerd, heeft de douane aan de Neder lands-Belgische grens grote hoeveelhe den koffiebonen ontdekt. Het vermoeden bestaat, dat op deze wijze gedurende en kele wéken met twee wagens grote hoe veelheden koffie zijn gesmokkeld,. Da chauffeur van de koelwagen iemand uit Schoonhoven, en de expediteur in wiens dienst hij was, bevinden zich in Rotterdam in arrest, doch het is nog niet bekend in hoeverre zij aan deze sluikhandel schuldig zijn. En wie dit poortje doorgaat, zal ont dekken hoe waar de laatste regels van Stuiveling zijn: „Wie bereid is te luiste ren,, hoort de hartgrondige toon. die méér dan iets anders het beslissende is wanneer het gaat om poëzie. Maar hij hoort tevens, in die toon van hart tot hart, de belijdenis van een vrouwenleven, dat door z'n on voorwaardelijkheid uniek mag worden ge acht in de Nederlandse cultuur sinds de gouden eeuw, en wellicht zelfs sedert de tijd van Hadwij ch". In de bloemlezing heeft Stuiveling niet alleen het schoonste gekozen, maar ook aandacht gehad voor die verzen, weike een bijzonder licht werpen op het wezen en streven van Henriëtte Roland Hoist. Zij vervolledigen het beeld, dat in de in leiding geschetst is. Naast gedichten, waarin de dichteres een zelfontleding van i vertrokken voor een bezoek aan Turkije - - ima» /Hi P i J op uitnodiging van de Turkse regering. Men acht te Cairo dit bezoek van veel belang, in aanmerking genomen, dat ps»? een week geleden koning Abdoeilah vai Jordanië Turkije bezocht. In sommige Arabische kringen r looft men, dat Turkije de Arabisch? s ten wil overreden, zich te verenigen een defensief verdrag voor het gebi van het Midden-Oosten. Azzam Pasja is uitgenodigd voor ei bezoek aan Pakistan, na Turkije. Zr,:\ bekend is wil Pakistan graag de Ara: sche defensieplannen uitbreiden tot alh Islamietische landen. De algemene secretaris der Arabische Liga, Azzam Pasja, is uit Alexandria de ziel beproefde, vindt men verzen, die zijn geïnspireerd op toekomstverwachtin gen en politieke gebeurtenissen. Vooits zijn prachtige natuurgedichten opgenomen en religieuze verzen, waarvan wij het openingsgedicht van „Verworvenheden overnemen: Gedenkt mij in uw gebeden t Gebeden hebben kracht; Zij komen als stralen gegleden door onze nacht. Gebeden zijn gedachten Gedrenkt met Innigheid. Gevormd in zuivere zachte Ootmoedigheid. Hun mild-bewogene vrede Geneest de eenzame pijn; Gedenkt mij in uw gebeden, Opdat ik geheeld moge zijn. Wij wensen deze bundel in veler han den. De poëzie van Henr. Roland Holst vereist zeker enige geestelijke inspanning. Op verzoek van de aartsbisschop van Toronto, kardinaal Mc Guigan, heefi de bisschop van Breda een van zijn priesters, kapelaan A. Lannoye te Hulst, benoemd tot emigranten-aalmoezenier voor Canada, maar zij beloont deze duizendvoudig. Erg j De kapelaan zal in Toronto speciaal on moeilijk. zoals wel eens beweerd wordt, der de Nederlandse immigranten gaan Henriette Roland-Holst is zij niet, vooral niet als men de verhel derende inleiding van Stuiveling met aan dacht beeft gelezen. werken. Hij vertrekt in Augustus met een emigrantenboot naar zijn nieuwe stand plaat*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3