Rots van de Britse filmindustrie MODEPRAATJE De natuur gaat door Zomer kwam dichterbij Ons De wraak der liefde r fVat doen ze in de kou 1 Wordt U gekweld J. S. Fletcher J Menu voor de Juni-maand Weer minder vast maar het zal Zondag nog meevallen Missie-reisbureau RAPTIM ZATERDAG 9 JUNI 1951 PAGINA 4 „ASSOCIATED BRITISH" SveltPills HOE BESTEL IK MIJN PATROON? W4 C.621 Oude Proever NHEKÈR >t ecktVactoriardu borrel Ktfio Recepten voor vier personen SELDERIJSOEP Vrouwe van Nazareth als stewardess TAMBOERS EN PIJPERS NAAR DELFT DOOR Een luchtfoto van de moderne studio's van „Associated British" te Elstree. Studio's te Elstree de modernste en best geoutilleerde buiten Hollywood Eén van de weinige filmmaatschappij en in Engeland, die zich nog steeds In een gezonde financiële basis mag verheugen, Is de „Associated British", een maat schappij met een kapitaal van 310.000.000 die onlangs in het Britse lagerhuis Is beschreven als ,4e onwankelbare rota, waarop de Britse filmindustrie is ge bouwd". In een tijd, waarin zelfs de meest in drukwekkende film-imperia aan het af brokkelen zijn, de moeilijkheden, waar mee oa. het Rank-concem heeft te kam pen, zijn in deze rubriek bij herhaling uitvoerig behandeld is het een aan gename afwisseling, eens iets te schrijven over een maatschappij, die zich ondanks alles heeft weten te handhaven. „AssociatedBritish" is een machtige, solide organisatie. Zij Is eigenares van de prachtige studio's te Elstree, heeft de beschikking over een distributie-appa raat, dat zijn vertakkingen heeft over de hele wereld, staat aan het hoofd van een keten van 430 première-theaters en bezituitgebreide filmlaboratoria. De geschiedenis van „Associated Bri tish" is in 1927 begonnen, toen een Schot se advocaat, wijlen John Maxwell, eige naar werd van de toen nog weinig in drukwekkende studio's te Elstree, waar uitsluitend stomme films werd vervaar digd. Tien jaar later was Elstree de film hoofdstad van Groot-Brittannië. Het kon bogen op negen geluidsstudio's, die in drie grote groepen van gebouwen waren ondergebracht. In de loop van die tien jaren had „As sociated British" de eerste geheel Britse geluidsfilm gemaakt („Blackmail" van Alfred Hitchcock), 's werelds eerste ge luidsfilm in drie talen („Piccadilly" van Arnold Bennett), de eerste film naar een stuk van Shaw („Arms and Man") en de eerste geluidsfilm van Shaw („How he Ued to her husband"). Het voornaamste intussen was wei, dat de studio's te Elstree nooit gesloten zt)n geweest, zelfs niet tijdens de verschrik kelijke fllmmalaise in het begin van de dertiger jaren. In Februari 1931 waren er duizend extra's in dienst en had men acht films tegelijk in productie twee Engelse records. Onder de sterren, die in Elstree hun debuut voor de filmcamera's hebben ge maakt, bevinden zich Sir Cedric Hard- wicke, Edmund Gwenn, Henry Wilcoxen, Ann Todd, Elissa Landi, Ray Milland, Maureen O'Hara, Freddie Bartholomew, Charles Laughton, Sir Gerald du Mau- rier en Frank Lawton. Tot 1939 verliet een stage stroom van films de Elstree-studio's, waaronder „Moulin Rouge" van E. A. Dupont, „Ves sel of Wrath" en „Jamaica Inn" (beiden met Charles Laugthon in de hoofdrol), „Blossom Time" met Richard Tauber, „The Night has eyes" met James Mason enz. In totaal werden in die tijd 250 films door „Associated British" in Elstree gemaakt. In 1939 werden, evenals de meesten van de sterren en technici, ook de stu dio's in Elstree gerecruteerd voor de strijd tegen Hitier. Weldra vormden ze één van Engelands belangrijkste camou flage-centra. Hier werden alle typen gevechtsvoertuigen, die bestemd waren voor de invasie van Europa, zo onzicht baar mogelijk gemaakt. Toen de studio's in Februari 1946 wer den „gedemobiliseerd", lagen de her bouw- reconstructieplannen tot een be drag van meer dan tien millioen gulden al klaar. Thans zijn vier grote geluids studio's en twee afdelingen voor het ma ken van geluidsopnamen beschikbaar voor de productie. Bovendien heeft El stree ultra-moderne afdelingen voor gri mering, kapwerk, costuums en decors. Plannen voor nog vier grote geluidsstu dio's en een studio voor speciale effecten liggen klaar. De geschiedenis van „Associated Bri- tish-Pathé", niet alleen het distributie apparaat van „Associated British", maar zelf ook een producent van betekenis is nog ouder dan die van „Associated Bri tish". Deze maatschappij ontstond met de komst in Engeland, meer dan veertig jaren geleden, van de Franse filmpionier Charles Pathé en diens broer. Zij waren van mening, dat hun ejgen land niet voldoende gelegenheid bood, hun pjan- nen te verwezenlijken en derhalve kozen zij Wardour Street in Londen als de bes te plaats om er een afdeling van hun Franse onderneming te vestigen. Num mer 103, Wardour Street, Londen, werd spoedig synoniem aan filmnieuws, dank z§ het streven van Charles Pathé om het filmjournaal tot een vast onderdeel van elk bioscoopprogramma te maken. In Frankrijk verscheen zijn journaal als „Pathé Journal" en in Engeland als „Pa thé Gazette", thans „Pathé News". De Pathé-maatschappij in Engeland maakte, vooral gedurende de eerste we reldoorlog, moeilijke jaren door. De ont wikkeling van de maatschappij gedu rende die tijd is voor een goed deel te danken aan Hedley Frank Smith. Onder zjjn beheer werd een begin gemaakt met de productie van de populaire tekenfilms met „Felix de kat" in de hoofdrol. In die tijd produceerde Pathé ook enige van de meest spectaculaire films, die tot dan toe waren vervaardigd, verscheidene ervan in „Pathé-color", waarbij de kleuren met de hand werden aangebracht. Tegen het einde van 1927 verkreeg John Maxwell de rechten van van „As sociated First National", een Amerikaan se maatschappij en de meerderheid der aandelen van „Pathé Frères". Hij com bineerde beide maatschappijen onder de naam „First National -Pathé". Na drie jaar werd deze maatschappij weer ge splitst. De belangen van de „First Natio nal" werden gecombineerd met Warner Bros. Pathé bleef onder leiding van Maxwell onder de naam „Pathé Pictures Ltd". Deze maatschappij opereerde tot 1949, toen zij haar huidige naam kreeg: „Associated British-Pathé". Sinds 1949 is de productie-afdeling van deze maatschappij ondergebracht in Pa thé House, Oxford Street, Londen, waar de modernste montagekamers, projectie zalen, geluidskamers en kantoren zijn ondergebracht. Op no 13, Warbour Street de plaats, waar Pathé zijn productie begon beschikt de maatschappij thans over een moderne studio, de enige in het hartje van Londen, nog geen twee minu ten lopen van Piccadilly Circus. Minder gunstig nieuws moeten wij dit maal melden over het derde nummer ln 1951 van het tot op heden zo betrouw bare en deskundige tijdschrift „Film frontFilmstudiën". Onder het hoofd „Opnieuw hergroepering", kondigt de directie van het orgaan een nieuw for maat aan, dat in vergelijking met num mer 12 van het blad inderdaad enige vooruitgang betekent. In dit artikel wordt echter tevens melding gemaakt van een breuk tussen redactie en directie. Ook zonder deze mededeling van de directie kan de aandachtige lezer zon der moeite uit de inhoud van het jong ste nummer afleiden, dat de redactie een wijziging heeft ondergaan, die in geen enkel opzicht een verbetering is ge weest. De meeste filmbesprekingen, die schuilgaan achter een veelzeggende ano nimiteit, beperken zich tot een slappe weergave van het filmverhaal, zodat van een werkelijke film-critiek geen sprake is. In deze vorm onderscheidt zich „Film front" niet van de vele andere film blaadjes, die bestaan by de gratie van de publieke wansmaak en mist het als zo danig iedere reden van bestaan. Voor de 18 korte tekenfilms, die in zijn programma voor het seizoen 1951-52 zijn opgenomen, heeft Walt Disney een groot aantal nieuwe figuren ontworpen. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de tra ditionele en populaire Disney-figuurtjes als Mickey Mouse, Donald Duck, Pluto en Goofy zullen warden verdrongen. Advertentis schaden de gezondheid f Duizen den vrouwen In het buitenland verkiezen don ook, om slank te worden, de «Burchard» dl kraditig wirkmdi, zlliiria slankhaldidragHs. Zuiver plontoordlg en volkomen onschadeliik. ook bij langdurig gebruik I Thans nok in Holland verkrijgbaar! fn/kpollulininDroiliMh» Om* AIPHAA'JmJo" UilinrinwH» Deze week brengen wij weer twee succes modellen voor de klei ne meisjes. De kleuters van 1 tot 7 jaar zijn zo leuk om aan te kleden, en er ls zo weinig stof voor no dig. Het jurkje C 620 is met rond pasje, waar geheel rond een ruche onder uitvalt. Ruim i aangezet rokje en pof mouwtje. Het jurkje is van achteren geheel met een sluiting, en er is ook een broekje bij. Het patroon is ver-, krijgbaar in maat 40,/J 50, 60, 70 a 0.55. Ook het jasje is met een rond pasje en ruim aangezet rokje. Bal lonmouwtje, bobbed- kraagje en twee opge zette zakjes. Het oijbehorende mutsje is van voren met een omgeslagen klep. Dit garni- tuurtje is buitengewoon mooi van effen linnen °f dupion. Ook dit patroon in dezelfd® maten verkrijgbaar f 0.55. Jasje en jurkje tezamen voor Benodigde stof van 70 cm breed voor het jurkje en broekje van 1.75 tot 2.50 m. Voor net jasje met mutsje 1.75 tot 2.50 m, Plak aan de adreszijde naast en buiten de frankeerzegel, het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels, en zend deze naar ATELIER CROON, BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en numrper van het gewenste model. Plak nooit meer dan 1.— op een kaart, wat meer geplakt wordt ls waardeloos. Girostortingen evepeeps ten name van Ateljer Croon op nummer 271391. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve 's Zaterdags. De edelste grondstoffen. een eeuwenoud recept, bet meeste rscha van ds vakman. schenken U een superieure genever. waaraan reeds acht geslachten de vooiv keur gaven. Gettewi Het besluit om de gelederen van zijn „acteurs" te versterken, viel op het mo ment, dat Disney zich voornam om Mic key Mouse, die tien jaar lang niet meer In zjjn korte filmpjes is opgetreden, zijn wedergeboorte op het witte doek te la ten beleven. Mickey Mouse zal ln vier van de achttien nieuwe films optreden. Hü krügt weer de lange staart, die hij in het begin van zijn carrière had en die later is verdwenen. Ook Mickey's oude vriepidin Minnie gaat weer optreden. Minnie is zó lang niet meer op het witte doek verschenen, dat deze terugkeer bü- ne gelijkgesteld kan worden met een de buut. Naast Mickey en Pluto zal zij voor de eerste maal te zien zijn in „Pluto's Christmas Tree", waarin ze voor de romantische noot zal zorgen. Ook voor zjjn Goofy heeft Disney een vrouwelijke partner ontworpen. Na tuurlijk zal ze enige gelijkenis vertonen met. Goofy zelf. Haar zal men voor het eerst kunnen zien in „Two Gun Goofy", de eerste van een reeks filmpjes, waarin deze figuurtjes op de voorgrond treden. De nieuwe Minnie en de partnerin van Goofy zijn niet de enige nieuwe crea ties van Disney. Hü ontwierp ook een lieve Clarice, die zingt en danst en die haar bewonderaars Chip en Dale het hoofd op hol brengt Deze drie nieuwe figuren treden op in „Two Chips and a Miss" en „Heljo Aloha". In de nieuwe serie Dlsney-filmpjes zul len humor, muziek en romantiek de bo ventoon voeren. Zelfs Donald Duck wordt verliefd en wel op een charmante b}j, die haar uiterste best doet om operazan geres te worden Zondag: (selderijsoep) aardappe len, peultjes en worteltjes, vlees (vla met aardbeien). Maandag: aardappelen, spitskool, rest vlees en jüs (rabarberschoteltjes). Dinsdagaardappelen, tuinbonen in een saus, griesmeelpap. Woensdag: soep van tuinbonennat aardappelen, andijvie, ei. Donderdag: macaroni met gehakt en soepgroenten (yoghurt). V rij dag (gebakken) aardappelen, sla, gestoofde vis. Zaterdag: stoofschotel van aardap pelen, bloemkool, boterhamworst. Aan de roep om bezuiniging en verso bering heeft de natuur zich niet gestoord; zij is weer even rijk ontbloeid als iedere zomer! Iets van deze rijkdom kan ook ons menu in Juni weerspiegelen. Wel is waar zullen enige groenten en vruchten in het begin van de maand nog tot de „primeurs" behoren en dus duur zijn, maar na enkele weken is de aanvoer al zo groot, dat we ze zonder bezwaar op tafel kunnen bren gen. De menu's zijn niet bewerkelijk zo dat er voor de huisvrouw ook nog tijd over zal blijven om van de buitenlucht te genieten. Wist U, dat elk zonnestraaltje op onze huid daarin vitamine D vormt? De andere vitamines krijgen we door ons goed te voeden dat is; door de menu's goed samen te stellen (iedere warme maaltijd met groente of fruit en een eiwit rijk gerecht) èn door kort en met weinig water te koken. Die goede voeding zal meehelpen om ons in alle jaargetijden gezond en fit voor ons werk te houden! 1 Liter water met bouillonblokjes of bouillon, 60 g (bijna 1 kopje) havermout, zout (peper), 1 bos selderij. De bouillon aan de kook brengen ep de havermout er ln strooien. De selderij was sen. de blaadjes eraf plukken, de stelen met een draadje tot een bosje binden en meekoken. De soep 15 èi 20 minuten door koken. Dan de selderijstelen uit de soep verwijderen en de gehakte selderijblaad jes aan de soep toevoegen. De soep naar smaak met zout (en peper) afmaken. STOOFSCHOTEL VAN AARDAPPELEN, BLOEMKOOL, BOTERHAMWORST. 1 Grote of 2 kleine bloemkolen, 1% a 2 kg aardappelen, boter, margarine of vet, zout, boterhamworst. De aardappelen schillen of schrappen, in stukjes snijden en opzetten met weinig water en Zout en boter, vet of margarine. De bloemkool schoonmaken, in kleine stukjes verdelen en, ais de aardappelen even gekookt hebben, bij de aardapreien voegen. Als het geheel gaar is, de boter hamworst er in stukjes gesneden aan toe voegen en de massa losjes omroeren, zo dat de bestanddelen niet fijngemaakt wor den. Het vócht dient als saus en kan er ook apart, eventueel gebonden met wat aangemengd aardappelmeel, bij gegeven worden. RABARBERSCHOTELTJE (zonder oven bereid). 200 gr oud brood, kg rabarber, 2-6 d water, 60 g (4 eetlepels) suiker, kaneel, boter of margarine. De rabarber tot moes koken en ver mengen met de suiker en de kaneel. Het brood in dunne sneden snijden en deze in boter of margarine aan weerszijden bruin bakken, of ze roosteren en daarna besmeren met boter of margarine. Een schotel laag vullen met brood en warm rabarbermoes. De bovenste laag moet ra barber zijn. Hier nog wat suiker en ka neel over strooien. (Van onze weerkundige medewerker) De nu bijna afgelopen week is de zomer een stuk dichter bij gekomen. Af en tos en vooral 's avonds was het nog wel eens fris, maar ln streken, die een flink eind van de kust zijn gelegen, was het 's mid dags vaak heerjijk. Afgezien van een en kele onweersbui in de Oostelijke provin cies is het zells een week lang droog ge bleven, terwijl bet zonnetje iedere dag lange tijd flink zijn best kon doen. Dit mooie weep is er de oorzaak van, dat gis teravond door velen een opmerkelijk ver schijnsel kon worden waargenomen: de nog jeugdige maan passeerde op haar reis om de aarde de avondster op zeer korte af stand, in werkelijkheid zeer groot, maar voor het oog leek het toch dat de maan en Venus een apartje met elkaar hadden, waaraan Venus in de loop van de avond een einde scheen te maken, door zich met groter snelheid naar de gezichtseinder te verplaatsen van het wassende maantje. Van velen ontvingen wij tekenen van bij zondere verbazing, soms ook van Dezorgd- heid. Laten wjj al die bezorgde toeschou wers en toeschouwsters echter gerust stellen met de mededeling, dat de heren astronomen deze samenstand al laren ge leden nauwkeurig hebben berekend! Ofschoon het weer tekenen van een minder grote stabiliteit aan het vertonen is, ziet het er voor Zondag toch nog vrij gunstig uit. Boven Frankrijk zijn de barometers aan het stijgen, nadat daar een storing naar het Oosten is weggetrok ken, die zware onweders heeft gebracht. Ten Noorden van ons lend is over het algemeen een daling van de luchtdruk op te merken. Die ?al tot gevolg hebben, dat ons land binnen het regime van de Westenwinden zal komen, waardoor het weer de volgende week vermoedelijk een meer wisselvallig karakter zal krijgen. Gelukkig vindt de?e verandering uiterst langzaam plaats, zodat het weer morgen nog zeer redelijk zal zijn en de kans op een bui gering ls te achtep. Dank zij het zonnetje zal het dan heerlijk zijn. of schoon er geen aanvoer van warme lucht is te verwachten en het echte warme zomerweer bijgevolg zal blijven schitteren door afwezigheid. Tot diecteur der Stichting R.A.P.T.I.M, net Internationale Missie-reisbureau, ge vestigd te Den Haag, dat in opdracht van de gezamenlijke missie-congrega ties de reizen verzorgt van en naar de missie, is benoemd mr J. M. van Wes- sum. De chartervluchten van de R.A.P. T.I.M. worden onder de technische con trole gesteld van de directeur van de Rijksluchtvaartschool, de heer K. Mees- *;er- Onderhandelingen zijn gaande met de Missieschool voor Vrouwen om re gelmatig een Vrouwe van Nazareth ais stewardess aan boord van deze charter- vuegtuigen mede te zenden. Deze nieuwe benoemingen en nieuwe plannen tonen wel zeer duidelijk aan de vaste vorm, die dit internationaal mis sie-reisbureau na twee jaar experimen teren, gaat aannemen. De heer van Wes- sum was voorheen in dienst bij de K. L. M., eerst bU de afdeling I.A.T.A. (Inter national Air Transport Association), daarna als adjunct-secretaris van de commerciële directie, tenslotte bü de juridische dienst. Hij heeft door al deze functies waardevolle ervaringen in bin nen- en buitenland opgedaan. Zün be noeming betekent voor het interna tionaal missievervoer een grote aanwinst. Ook het aanstellen van een vaste ste wardess op de chartervluchten van de R.A.P.T.I.M. beantwoordt aan een reeds lang gevoelde behoefte. De verzorging aan boord van het vliegtuig zal daardoor zëer zeker veel vooruitgaan. Dat men voor dit doel een Vrouwe van Nazareth zoekt, bewijst wel de moderne geest, die door het missiewerk vaart. Het tamboer en pijpercorps van de chr. gymnastiekvereniging „Excelsior" te Delft houdt Zaterdag 16 Juni een con cours vap tamboer en pijpercorpsen. Hieraan zullen medewerken corpsen uit Delft, Leidén. Naaldwijk Dèri Haag, Scfte- veningen, Schiedam, Rotterdam en Gouda Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar an dere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig To gal. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist fl. 0.83, fl. 2.08 en fl. 7.94. ROMANBIJ VOEGSEL KORTE INHOUD VAN HET VOORAF GAANDE Kesteven, een „vriend" van Darrell Tress, wordt vermoord gevonden op Lynne Court, het landgoed van Dorell en diens zuster Paquita. Dr Hextali en zijn vriend, de advocaat John Smith, trachten uit te vinden wie de moordenaar is. Tickell, de man, die van de moord verdacht werd, sterft, evenals juffrouw Broek, gouvernante op Lynne Court, die met Kesteven in relatie schijnt te hebben gestaan. Smith schijnt een spoor gevonden te hebben en tracht de naam te weten te komen van een ontvluchte gevan gene, die door een kapitein, Polbech genaamd, van Frans Guyana naar Europa zou worden gebracht. 19). Polbeck Weymouth aan Brine, Ge orgetown, Demarara. Zoek Cuba Sam in Aykins Bar. Zeg hem Polbeck zegt kwes tie van Engelsman nu in andere handen, die gaarne de zaak ten uitvoer zullen brengen maar bewijs verlangen dat Cuba Sain te vertrouwen is voor zij verder gaan. Hij moet onmiddellijk naam En gelsman en datum van zijn vertrek uit Frankrijk telegraferen aan Smith 68c Pump Court Londen. Als hij dit doet. betaal hem honderd pond die nu tele grafisch door mij gestort worden op uw konto British Guyana Bank Georgetown en zeg hem op nadere instructies te wachten. Hoe voorzichtig Cuba Sain ook is, dit zal hem wel uit zijn tent lokken, als hij nog in het land der levenden is, overwoog Smith, terwijl hij naar het dekluik liep om Polbeck te roepen. Er staat mets in dat hem achterdochtig kan maken en de honderd pond zal hij wel graag willen hebben. Kom eens be neden kapitein en zeg mij wat u hier van denkt, ging hij voort, toen hij Pol- becks stevige figuur op het dek zag, Hoe vindt u het? vroeg hij, toen hu het papier voor de zeeman had neerge legd. U ziet wat mijn plan is.■■■ik wil weten hoe die Engelsman heet. Zal Cuba Sain hier inlopen? Is hij iemand die veel doet voor honderd pond. Polbeck las het telegram lcngzaam over, las het nog een» en krabde zun hoofd. Wel, zei hij, hij was niet bepaald een arme stakker, Cuba Sain. Hij had altijd geld genoeg voor hetgeen hij nodig had. Niettemin is honderd pond goed betaald voor de moeite om alleen maar iemands naam te vertellen. Maar, ver volgde hij met een slim lachje ik weet wat Cuba Sain wel zal vangen. IJ hoeft maar een kleine verbetering in dat telegram aan te brengen, mijnheer; u moet er twee woorden aan toevoegen. Welke woorden? vroeg Smith. En geldzendingen, antwoordde Pol beck met een listig knikje. Maak van de laatste woorden: „zeg hem op nadere instructies en geldzendingen te wach ten Pan denkt hij, dat het zaakje hem nog meer op zal leveren. Voeg er die twee woorden bij. mijnheer.... voeg ze erbij! Een goed idee, zei Smith en schreef de woorden erbü; Kunt u nu met mij meegaan riaar de bank en naar het post kantoor, kapitein, dan zullen we dat zaakje even afhandelen. Laat eens kij ken. het is nu half elf. Hoe laat N het nu daarginds? Georgetown mijnheer, ligt ruw ge meten achtenvijftig graden ten Westen van Greenwich, antwoordde Polbeck met een geleerd gezicht. Dus dan zal het op het ogenblik daar ongeveer twintig minuten voor zeven zijn. Dan kunnen we dus rekenen, dat uw agent, Daniël Brine, dit telegram krijgt, wanneer hij naar zijn kantoor gaat, zei Smith, Ik denk dat hü dan Cuba Sain nog moet zoeken. Het was de gewoonte vr/i Cuba Sain om ongeveer elf uur 's morgens bij Aykins Bar op te lopen, merkte Polbeck op. en daar Brine gewoonlijk wat later kwam, denk ik, dat ze eikaar juist ontmoeten als het hier zowat drie uur is. In dat geval verwacht iik een tele, gram terug in Londen om zes uur van avond, wanneer Cuba Sain tenminste in Georgetown is, zei Smith. Kom laten we het zaakje afhandelen. Dank zij zijn vorige transactie met een van de banken in Weymouth had Smith geen moeite om geid te krijgen noch om honderd ponn over te seinen op rekening van Daniël Brine bij de British Guyana Bank te Georgetown. Het duurde ook niet lang om het telegram te verzenden aan het postkantoor. Toen ontving kapi tein Polbeck een bankbiljet, waarvan de ontvangst hem veel genoegen scheen te doen. Als ik nog iets voor u kan doen, mijnheer, zei hij, zal ik graag van de 1 partij zijn-' O behoeft het slechts te zeg gen ik sta voor u klaar! Wees dan zo goed mü bij de lunch gezelschap te houden, kapitein", ant woordde Smith terwijl hü de weg terug ging naar zün hotel. Onze zaken zijn nu afgehandeld en we kunnen ons een uurtje amuseren, Daarna moet ik dé sneltrein naar Londen halen". Daar Smith de hele morgen bezig was geweest met Polbeck en het telegram naar Georgetown, had hij geen gelegen heid gehad zich met dt geschiedenis van juffrouw Brock in te .aten. Hij had een ochtendblad ingekeken terwijl bij ontbeet en gezien, dat er niets nieuws was ont dekt; de politie had tenminste de pers geen nieuwe informaties doen toekomen. Smith wist 4us niet of mevrouw Renton het beloofde bezoek by Scotland Yard had gebracht. Er stond ook niets nieuws in een courant. die hij kocht toen zijn trein Weymouth vroeg in de middag ver liet. Maar toen hü Reading bereikte legde hü beslag op de ouiten-editie van de Londense bladen en een vetgedrukt op schrift bewees hem, dat de politie actief was of tenminste actief gemaakt werd. Het opschrift luidde, dat er belangrijke onthullingen waren. Maar Smith lachte spottend toen hij de eerste paragraaf las. Mevrouw Renton was blijkbaar naar het hoodbureau van politie geweest en had de autoriteiten precies verteld, wat ze ook aan de heren in de studeerkamer van Darrell Tress had verhaald. En het was duidelijk genoeg u;t het bericht, dat de politie aan de bladen had gezonden, dat de autoriteiten dit een voldoende uit legging vonden van mevrouw Renton's bezoek aan de kamers van juffrouw Broek. Het is duidelijk" ging het verslag verder „dat de ongelukkige vrouw in de hoogste mate zenuwachtig en ang- stig was, toen mevrouw Renton haar bezocht an de getuigenis van de hos- pita, juffrouw Hodgson, geeft aan. dat zü de volgende dag nog zenuwachtig en onrustig was. Juffrouw Hodgson ge- tuigt, dat juffrouw Broek de maaltijden ternauwernood aanraakte en dat j zichtbaar angstig en vcrsfrooid was Zij scheen buitengewoon geschikt te zün toen het telegram, waarover wij reeds bericht hebber haar werd over handigd en het dienstmeisje, dat haar met de vreemde man in de taxi zag stappen, zegt dat zij opgewonden praat te met haar metgezel. Gelukkig is de taxi-chauffeur zich komen aanmelden. Gisteravond laat vervoegde hij richbn Scotland Yard en vertelde de politie zijn verhaal. Hij herinnerde zich, da* hij aangeroepen weid door de twee per sonen op de hoek var Laburnum Ter race. Op verzoek var de man reed hü naar de hoek van Park Lane en Upper Grouvenor Street, waarna hü betaald werd en kon heengaan. De politie stelt in verband met deze getuigenis een on derzoek ill". Smittoh lachte weer, toen hü de courant opzti wierp. En daarna ging hij voor zich zelf de dingen eens overdenken en hü bleef daar mee bezig tot hü om zeven uur Pump Court bereikte. Hij opende de deur van zün kantoor, waar hü tegenover de altijd stipte Styicr stond- HOOFDSTUK XXVI. Styler nuet ontdekkingen. Toen Smith naar Weymouth reisde, ging Styler. die meer tüd had, op zijn gemak naar zün kamers, maakte zün trouwe motor in orde en spoedig reed hij door Surrey; het was een pleizierig avondritje. Er was geen bepaalde reden waarom hü vóór donker in Lynne zou moeten zijn en naai om tufte hij met een matig gangetj* Zuidwaarts. Doordat hij zoveel tüd had, ging Styler toen hij half weg was. in een vriendelijk cafetje in de omgeving van Dorking zitten en dronk een pot schuimend bier Daar hij echter van het landelijke uitzicht en de frisse lucht hield nam hij zijn bier mee naar buiten. En toen hij daar in de steeds dich ter wordende schemering zat, terwijl hij een praatje hield met een voerman, wiens paarden aan een trog dronken, zag Styler een auto, dia uit de richting Londen kwam en naar het Zuiden ging. Zo snel mogelyk vlo ig de wagen voorbij het café en was in een ogenblik verdwenen. Maar Styler had buitengewone scherpe ogen en in een van de twee inzittenden her kende hij mevrouw Renton. Ze scheen in druk gesprek te zijn met iemand, die ze bij zich had. En S'yier merkte op, dat die iemand een lange, oudere heer was met een militair voorkomen. Styler haastte zich niet met zijn pot bier. maar hü verhoogde zijn snelriem toen hü weer op zijn motor zat. Het was nagenoeg donker, toen hij de stal van „Het Wapen van Lynne" binnenreed, zijn motor neerzette en naar de gelagkame ging om over nachtlogies te praten, nu bleef er een paar minu ten met de herber gier praten, toen zei hij, dht hij nog iets in het dorp te doen had en verdween m de duisternis. De herbergier geloofde, dat Styler naar het politiebureau was; maar hoewel de klerk die richting uitging, ver anderde hij van koers en sloeg een andere weg in. Als iemand zijn spoor had nage gaan, zou hij ontdekt hbben, dat het langs verscheidene kronkelpaden en omwegen naar de nabüheld van „The Warren" leid de, de woning van mevrouw Renton. Zoals zoveel mensen, die op een der- gelük avontuur uitgaan had Styler er geen dyidelyk denkbeeld van wat hü van plan Was te doen. Maar hü was iemand, die aan geluk geloofde; hü was er zeker van, dat hü wel iets zou ontdekken, dat hem van nut of voordeel zou zün. Om te beginnen kroop hij als een worm mevrouw Renton's stille tuin in en vanuit wat struikgewas, dat juist stond waar hü het nodig had. keek hü naar het huis. Op de boven- en op de benedenverdieping waren verlichte ramen, maar daar alle blinden waren neer gelaten, zag Styler al spoedig, dat hij weinig gelegenheid zou hebben om naar binnen te gluren. Dat was een teleurstel ling, want hij wilde de metgezel van me vrouw Renton van dichtbij zien. Toen hii bedacht, wat hij verder zou doen, ging juist de hal-deur open en in het licht, da: daaruit straalde zag hü mevrouw Renton en de man, die met haar in de auto had gezeten, naar buiten komen en haastig eer. züpad aflopen. Het volgende ogenblik hoorde Styler het tuinhek dichtvallen; daarna voetstappen op de grintweg. En een minuut later had hü zijn schoenen uitgedaan, sloop hij het struikgewas uit en volgde die voetstappen op een veilige af stand. De twee mensen voor hem gingen de heuvel op, de laan in naar de bossen rondom het park en de weilanden van Lynne Court. Styler meende, dat mevrouw Renton en haar metgezel daarheen gingen: maar waar zü ook naar toe wilden; hij zou ze niet uit het oog verliezen. Voor hu echter tijd had verdere veronderstellingen te maken, sloegen zij een bospad in en gingen rechts af op het stille landhuisje waarin de heer Samuel woonde. Stylers hart sprong op in zijn borst. Dat ging goed, dacht hij vrolijk, dat wordt een werkelük avontuur. Samuel Pegge, alias Septimus Philcox opzoeken, laat in ae avond en in het geheim.. prachtig. Styler was voldoende bekend met de huiselijke omstandigheden van de heer Pe°ee om te weten, dat de goede man alleen woonde. Zijn huishouden werd ge daan door een vrouw uit het dorp, die om tien uur kwam en om vijf uur wegging; dientengevolge vergingen de avonden van de heer Pegge in eenzaamheid. Daarom zou Styler weinig gevaar lopen als hü om het huis wandelde. En toen hü mevrouw Renton en haar metgezel hoorde binnen gaan, liet hü zijn schoenen onder een hulstboom in dc laan staan, sloop dc tuin in van boom tot boom en van struik tot struik en kroop eindelijk op de veranda om voorzichtig door het raam te küken in de enige kamer waar licht op was. Er was alleen een vitragegordijn voor dat raam en dat was slechts half toege schoven. Styler die in de schaduw van de nis bleef staan, kon duidelyk en onge merkt de kamer en de inzittenden zien. De heer Pegge scheen een rustige avond te hebben genoten, tot zün bezoekers hem kwamen storen. Er was een helder vuur in de haard, een gemakkelijke stoel stond er bü en op tafel midden in de kamer stonden een karaf, een syphon en een tabakspot. Op tafel lag ook een stapel tüd- schriften en couranten en een roman in een gele omslag, die de heer Pegge blik baar had neergegooid, open, met de blad zijden op tafel, toen er geklopt werd. De drie mensen ln de kamer waren reeds in gesppök toen Styler hen zag, Mevj-ouw Ren top zat ln de gemakkelijke stoel, die de heer Pegge juist had ver laten; haar metgezel zat in een andere aan de tafel. De heer Pegge stond met een korte püp i» de hand op het haard kleedje, tussen hen in. Hy luisterde met grote aandacht naar hetgeen de ander zei en Styler verwenste de bouwer van dat landhuisje omdat hij het zo solide had gebouwd. Hoewel hü een goed half uur wachtte en keek, hoorde en zag hü niets büzonders. De drie schenen iets te bespreken, iets van ernstige aard. te oor delen naar hUn houding Zij schenen op foede voet met elkaar te staan; de oude eer nam de gastvrijheid van Pegge aan, accepteerde een whiskey-soda en stak een sigaaj- op uit een kistje, dat Pegge van een plank boven het vuur haalde. Zij schenen inderdaad goede vrienden met hem te zün en weer had atyler Zjjn woede graag willen koelen op de bouwer van het huisje. Na een halfuur stonden de gasten var> Pegge op en namen afscheid. Styler liep terug naar het hek, pakte zijn schoepen en verstopte zich in de struiken langs de laan. Mevrouw Renton en haar metgezel kwamen naar ,Ruj|fn..en gingen huis waarts. Styler hield zijn oren open; hij hoopte, dat zy misschien de een of andere opmerking zouden maken, waar hü wat aan had. Maar zij hepen zwijgend de laan af: de I"!4,Van de sigaar die de man rookte, frpk weg, de voetstappen werden steeds minder hoorbaar en Styler w-as alleen in de voorjaarsavond. Na een ogenblik besluiteloos te heb- w"f e^,aa?;. £inS hü langzaam naar „The Warren Hy was verre van tevreden, ondanks het feit, dat hü een interessante bydrage had gevonden tot zün kennis van de zaak. Het was zeker iets mis~. schien veel om ont dekt te hebben, dat mevrouw Renton en haar metgezel op vrienschappelyke voet stonden met-, de gewezen veroordeelde, die eens directeur was van de beruchte Imperial Splendour Development and Enterprice Society. Styler stond voor een van de hekken van „The Warren". Plotseling kreeg hü een prachtig idee; hij duwde het hek open, liep door de tuin, wandelde regel recht op de voordeur toe en belde aan. Hü hoorde het geluld van de bel dooi het stille huis klinken; het volgende ogenblik stond hij tegenover een keurig meisje, dat hem met zichtbare verbazing aanstaarde. Is mevrouw Renton fhuis?, vroeg Styler. Ja? Wilt u zo vriendelijk zijn haar te vragen of ik haar spreken kan? Ik ben Styler, de klerk van mr Smith. Zeg haar, dat ik speciaal uit Londen ben ge komen om haar te sprekem Het meisje verdween in een kamer rechts van de hal. Styler had door de ramen ai gezien, dat daar licht op was, toen hü het huis bereikte. Zij kwam even later terug met een uitnodiging voor de bezoeker om mee te gaan en Styler, die bij zichzelf al bedacht had, welke rol hü zou spelen, liep mevrouw Renton tege moet. Deze stond met een verbaasd ge zicht in de deur van de kamer. Goeden avond, mevrouw,, zei Styler, vol zelfvertrouwen en verzekerd van een goede ontvangst. Het spyt mü u op dit late uur te storen, maar er rees nog een vraag bü ons op. nadat u wa* heenge gaan-.. - Mevrouw Renton vroeg hem binnen Ie komen. Ze wees op de heer van middel bare leeftijd, die juist de sigaar van mijn heer Pegge had uitgerookt en nu uit een ouderwetse koker een strootje nam. Hij hield een ogenblik met die bezigheid op, teneinde een monocle in zün rechteroog te zetten eij Styler met belangstelling aan te zien. Mijn broer, majoor Esmondhaugh, ever wie ik u mü van middag hoorde spreken, zei mevrouw Renton Majoor Es mondhaugh weet wat er vandaag bij münheer Tress gebeurde, münheer Sty ler, dus u hoeft voor hem niet te zwügen. Wat is er aan de hand en hoe wist u, dat ik hier was? Ik vroeg naar u in uw hotel, me vrouw en hoorde, dat u weer naar bui ten was. zei Styler zonder blikken of blozen. En daar er een paar belangrijke kwesties waren, sprong ik op mijn motor en reeds hierheen. Wat dat bezoek bij juf frouw Broek betreft mevrouw Renton, ging bij voort, terwyl hij op de stoel ging zitten, die mevrouw Benton hem aanbood. Kunt u zich nog herinneren me vrouw, of er iets gebeurde een klei nigheid byvoorbeeld waaruit u kon opmaken, dat juffrouw Brock u daarheen lokte ik zeg met opzet lokte om iemand te ontmoeten. Mevrouw Renton, die haar bezoeker met grote nieuwsgierigheid had zitten aankijken, schrok op. Ik had daar niet aan gedacht, zei ze nadenkend. Maar ik zei u, dat zij voort durend naar het raam ging en naar buiten keek. Dat kan misschien bedoeld hebben, wat u meent En die zullen we het onrust noe men, mevrouw? die onrust, werd die minder, toen zü dat telegram ontving, waarover u ons vertelde? vroeg Styler. Het lyken allemaal kleinigheden, maar zij zijn van groot belang. Nadat zü het telegram had ontvan gen, antwoordde mevrouw Renton. vroeg ze mij eenvoudig zoals ik u reeds zei om heen te gaan. Juist, juist, zei Styler, terwijl hij zijn hoofd schudde. Natuurlijk, dat verklaart het: de tweede party kwam niet opdagen. Misschien kunt u in uw geheugen nog zo ver teruggaan, dat u. nog weet of zij ooit.... ooit erover sprak, dat er nog Iemand moest komen, mevrouw? Ik kan u verzekeren, zonder ver in mün geheugen terug te gaan, dat zij dat niet deed antwoordde mevrouw Renton beslist. Daar ben ik zeker van. Styler stond op. Natuurlijk niet, mevrouw, natuurlijk nietzei hij- Neen, dat deed ze niet. mevrouw Renton, dat deed ze nietZo wilde u er plotseling mee overvallen, mevrouw.,,, dat was het. O ja, natuur- lük Waarmee wilde zy me overvallen, vroeg mevrouw Renton. Maar Styler hief afwerend zün hand op. U moet mij excuseren mevrouw, zei hij met een sluw lachje. Staatsgeheimen, weet u, mevrouw. Maar het is toch be langrijk om te weten, dat er een aan- wüzing is dat blijkt daaruit, dat da ongelukkige vrouw herhaaldelijk naar het venster ging dat zij iemand verwachtte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4