„Door de Eeuwen Trouw": We hebben geen haar spijt O t Indonesië laat politieke gevangenen vrij Herziening tarwe-overeenkomst noodzakelijk Nieuwe reddingboot te water gelaten De kogel door de Kerk Vernieuwings-geschrift van katholieke leken GEVAEfr? j^5ïï*ESS=!LEVENSVERZEKERING IN HET EERSTE KWARTAAL 1951 r> Sweerts nog gevangen in België De Ambon-affaire Vergadering in Utrecht Goedkeuring van bouwwerken Moedige redder verdronken Legerleiding maakt ernstige bezwaren Prinses Willieimina verrichtte doopplechtig- lieitl Wedemeyer is het eens met MacArthur V) Vierling geboren in Haarlem Smaldeel V terug van „Progrès" Drie verkiezingen in Indonesië IHiNllDAG L2 JUNI 1951 PAGINA 5 Fiscale fraude Vliegtuig kostte 75.000 fres Hoe Westerling ontsnapte Ook voor boerderijen en zaken- panden gewijzigd NEW CASTLE (NIEUWER AMSTEL) BESTAAT DRIE EEUWEN Kamerlid stelt vragen HANDELSBESPREKINGEN MET DUITSLAND PRIJSREGELING NIET MEER BEVREDIGEND „Toeslaan, al zijn er risico's!" Drie van de kinderen ecliter overleden „Van Ewijchhad defect aan schroefas Wetsontwerp voor de constituante CONSUMPTIEVE UIT GAVEN DUURDER IN APRIL Hoeveelheidsindexcijfer gedaald las WERKNEMERS IN DE SIGARENINDUSTRIE ONTVANGEN PREMIES EN KOOPSOMMEN 116 MILLIOEN Door de sensationele onthullingen van het dagblad „Trouwover de activiteiten van een Belgische tcrdood-veroordeelde ex-S.5.-er, die tezamen met Westerling voor de stichting „Door de Eenwen Trouw" en de Ambo nezen in ons land zgn een actie op touw zette om de opstand op de Zuid- Molukken te organiseren, worden nu allerlei nadere gegevens bekend over de daden van Westerling en deze Belg, die achteraf niet Zweers, maar Sweerts blijkt te heten. Laatstgenoemde is, na zijn arrestatie niet op ver zoek van de Britse overheid vrij gelaten, aldus werd in goed ingelichte kringen te Brussel verklaard. Sweerts bevindt zich nog steeds in hechtenis te Antwerpen. Zodra zijn zaak met het burgerlijk gerecht ïs afgewikkeld, zal deze door het Belgische militair gerecht worden overgenomen. sel gearresteerd, evenals Colson, de adju dant van Westerling, die weer naar dej Belgische hoofdstad was teruggekeerd, j Deze laatste werd intussen vrijgelaten doch in Nederland, waar hij toen heen ging, moest hij een verklaring afleggen e ver zijn bemoeienissen met de ontvluch ting van Westerling. De heer Pdt zou geheel uit idealisme hebben gehandeld. Hij blijkt door de ge beurtenissen volkomen gebroken te zijn. Hij zou zich tegen uitlevering aan Neder land hebben verzet en zou de Belgische justitie verzocht hebben hem als politiek vluchteling te beschouwen. Het is vooral Sweerts geweest, die Pot het hoofd op hol heeft-gebracht en hem heeft aan gespoord zich op het Nederlandse con sulaat van een paspoort meester te maken. Het geld, dat aan Westerling Ier beschikking werd gesteld, zou door Pot over de grens zijn gesmokkeld. Wester ling zou thans verblijf houden in een huis voor Franse ambtenaren te Oran. Men, schijnt zich in regeringskringen ernstig bezig te houden met het onver kwikkelijke geval. Het spreekt vanzelf, dat men er vooral ten aanzien van de reacties in Indonesië mee in de maag zit. De Ned. Hoge Commissaris in Djakarta is reeds opgedragen de Indonesische rege ring officieel op de hoogte te stellen over de gang van zaken, zoals deze Zaterdag door Trouw" werden gepubliceerd. Dr ir A. N. Voorhoeve, lid van het Algemeen Bestuur der stichting „Door de Eeuwen Trouw", heeft in een blief van 8 Juni j.l. medegedeeld, dat hü zich wenst terug te trekken uit het bestuur, omdat hij er van overtuigd is, dat d,oor het be leid van het bestuur de goede naam van de stichting is geschaad en het bestuur uit de gevolgen van dit beleid niet de conse quentie heeft willen trekken in zijn geheel af te treden. wordt om conspiratorische zaken te finan cieren. Welke maatregelen denkt de rege ring overigens te nemen om een einde tö maken aan de samenzweringen, die op ons grondgebied op touw gezet worden tegen een andere mogendheid, waarmede Nederland vriendschappelijke betrekkin gen poogt te onderhouden? aldus vraagt de heer Goedhart tot slot. De afdeling Nijmegen van de stichting ..Door de eeuwen Trouw" heeft in ver band met de gesignaleerde moeilijkheden haar pas opgezette bijzondere actie stop gezet. WM vernemen ook nog, dat het in het voornemen der stichting „Door de Eeuwen Trouw" ligt op Zaterdag 16 Juni in Utrecht aiie afdelingen bijeen te roepen. „Trouw meldt, dat de heer De Vries, penning meester van de stichting op een bijeen komst verklaard heeft, dat als op deze vergadering het hoofdbestuur gedesavou eerd wordt, .het niet zal aarzelen heen te gaan. „Niemand van ons," zo nil ver der, „heeft ook maar een haar spyt van wat we gedaan hebben. Integendeel, we i vijn er trots op, dat we dit konden doen. ..Misschien hebben ,de Ambonezen een fout gemaakt, het was misschien beter ge- j veest niet met Sweerts in zee te gaan, I hoewel dat misschien ook al te veel ge zegd is, want hij heeft ontzettend veel voor Ambon gedaan," aldus de heer De Vries, die er aan toevoegde, dat de Am bonezen niets hebben aan propa.ganda- s vonden en kleine stukjes in dagbladen. Ze moeten hulp zoeken m het buitenland, bij regeringen en mensen, die Ambon wil len steunen. Het spreekt vanzelf, dat de Ambonezen, al die mensen, die ze daarvoor nodig hebben, niet kennen." Achteraf blfikt voorts, dat Sweerts, die zoals bekend in Nederland ook het een en ander achter de rug heeft, ruim een jaar in Amsterdam wegens fiscale fraude gevangen heeft gezeten. Daarna zou hij naar Engeland zijn vertrokken om in 1947 hier weer op te duiken en zijn diensten aan de in ons land operende inlichtingen diensten aan te bieden. De directeur van de a.r. „Nieuwe Haag- aehe Courant" schijnt Sweerts in contact met de Ambonezen gebracht te hebben. Hij werd op een nog duistere wijze aan een paspoort geholpen en ging naar België om voor de Ambonezen te gaan werken. Hoe dat verliep, vertelden wij gisteren roeds. Het A.N.P. vernam in Brussel echter nog de volgende bijzonderheden: Sweerts die onder de naam van Van Donk de laatste tijd in Brussel leefde, blijkt het Lockheed-vliegtuig, dat wapens en zendapparaten naar de Zuid-Molufcken had moeten overbrengen, voor 75.000 francs gekocht te hebben bij de Neder lander N-. directeur van een slopersfirma. De heer N. was lid van de vereniging van oud-strijders te Antwerpen, waarvan de heer Pot, voormalig consulair ambtenaar van het Nederlandse consulaat in Ant werpen secretaris was. Gedurende 14 dagen is er aan dit toestel door 12 man op het vliegveld Melsbroek gewerkt. Een Nederlandse piloot, een zekere Nienhuis, afgevaardigde van het bureau Zuid- Molukken zou het toestel besturen, doch daar hij geen Belgisch brevet had, kon dit niet doorgaan. Men heeft toen een Bel gische piloot geëngageerd, doch deze trok zich terug, toen Nederlandse autoriteiten hem waarschuwden. De Belgische autori leiten vaardigden een startverbod uit, het toestel werd onderzoefat en hierin bevon den zich slechts jachtgeweren en enige, radiozendtoestellen. Intussen was besloten, dat Westerling niet met dit toestel zou vertrekken. Het vliegtuig zou vertrokken zijn met de heren Pot en Nienhuis aan boord. Westerling zou op een dood spoor gebracht worden, aangezien men geen „slagers" bij de actie kon gebruiken, zoals een der leden van het bureau Zuid-Molukken het uitdrukte. Sweerts heeft getracht zich van "Wes terling te ontdoen en heeft het plan uit gedacht om hem naar Rijssel te brengen. Een zekere heer Hermans, de houder van het pension, waar Westerling in Brussel verblijf hield, reed Westerling in de vroege morgenuren 'naar het Kamerrijkbos waar Colson, zijn adjudant, zich bij hem voegde In het Kamerrijkbos zijn beiden toen over gestapt in een rode open auto, die naar Rijssel is gereden. Twee Engelse piloten hebben toen Westerling, Sweerts, diens vriendin en Colson via Spanje naar Noord- Afrika gebracht. Pot en Sweerts werden intussen in Brus- Evenals zulks voor korte tijd voor de herbouw van woningen het geval is, zul len B. en W. ingaande gisteren il 'jUni, over een aanvraag voor rijksgoedkeuring' voor de herbouw van door oorlogshande lingen vernielde boerderijen eerst mogen beslissen, wanneer de directeur-generaal van de Wederopbouw en de Volkshuis vesting aan belanghebbende een voorlo pig financieringsvoorstel heeft gedaan. Verder zijn de goedkeuringsbevoegdhe den van B. en W. voor werken boven 10.000 in de sector handel en verkeer met ingang van dezelfde datum ingetrok ken. Het ministerie zal in het vervolg voor de uitvoering van deze werken slechts dan goedkeuring verlenen, wanneer van een onafwijsbare urgentie sprake is en zelfs uitstel van enkele maanden tot on aanvaardbare moeillijkheden aanleiding zou geven Deze wijzigingen zijn vervat in een De- schikking van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, welke dezer dagen in de Ned. Staatscourant zal wor den geplaatst. De stad New Castle in de staat Dela ware van de Verenigde Staten heraenkl op 16 Juni de dag, dat het driehonderd iaar geleden onder de naam Nieuwer- Amstel door Stuyvesant werd gesticht Bij de ter gelegenheid van deze her denking te houden feestelijkheden zullen de fregatten „Van Zijll" en .,De Zeeuw onder bevel van de luitenants ter zee der eerste klasse J. A. Bientjes en i J. Kroesen, welke beide schepen zoals reeds bekend is. op 3 Mei j.l. te Boston dooi de Kon. Marine werden overgenomen van de Amerikaanse marine, mede ons land vertegenwoordigen. Het ligt in de bedoeling, dat beid.1 bodems na hun verblijf te New Castle de re(s naar Ne^eri^pd aanya.&gw. Het Tweede Kamerlid Goedhart heeft naar aanleiding van het Molukken-geval vragen gesteld aan de ministers van Jus titie en van BinnenL Zaken. Hier kan ge sproken worden van een samenzwering tegen een mogendheid, waarmee Neder land normale relaties onderhoudt- Heeft de regering van een dergelijke samenzwe ring niets vernomen voordat de publi caties in „Trouw" gedaan werden en heeft met name de Binnenlandse Veiligheids dienst de aandacht van' de regering niet tijdig op deze zaak gevestigd? De heer Goedhart vraagt voorts bijzonderheden betreffende het verblijf in ons land van. de voormalige S.S. officier Sweerts en of de regering het gewenst acht dat liier te lande geldinzamelingen onder het publiek worden gehouden, waarbij de geldgevers te goeder trouw in de waan leven, dat zij meehelpen aan een humanitair doel, ter wijl hun geld in werkelijkheid gebruikt Bjj een geslaagde poging om 'n twee tal meisjes, die Zondag met een roeiboot op het IJsselmeer aan bet spelevaren wa ren, te redden, is de heer K. uit Muidcr- berg voor de ogen van de meisjes ver dronken. De meisjes waren met haar boot enige kilometers van de kust afgedreven en toen zij bemerkten dat zij door de ruwe golfslag de oéver niet meer konden be reiken trachtten zij de aandacht te trek ken door zwaaien en roepen. Haar sig nalen werden opgemerkt door de heer K., die zidli onmiddellijk per kano, uit gerust met een paar extra roeispanen, op zee begaf. Inderdaad wist hij de meisjes te bereiken, doch deze waren al, zonder dat de heer K. er iets van wist, gered door een matroos en twee burgers, die zidh in een roeiboot in de nabijheid be vonden. Zij hadden de meisjes aan boord genomen. Intussen was de heer K., werk zaam aan het botenverhimhbedrijf, de boot bijna genaderd toen de zware golf slag hem met zijn kano omsloeg. Hij kreeg daarbij klaarblijkelijk veel water binnen, kon zidh niet meer boven water houden en verdronk. De matroos wist zijn zwaar bemande boot tenslotte naar de kust te roeien. Het stoffelijk overschot van de heer K. is nog steeds niet gevon den. Verwacht wordt, dat 20 Juni de han delsbesprekingen tussen Nederland en YVest-DuitsIand over het goederenver keer tussen de twee landen onder het Westduitse invoerprogramma, dat van 1 Juli tot 31 December loopt, zullen be ginnen. De huidige handelsovereenkomst loopt 31 October af. Gromyko zei weer eens „nee!" Hoe 't Duitse blad „Frankfurter Abendpost" zich voorstelt, hoe de huidige conferentie voor de Grote Vier zal aflopen: de Sovjet-Russische afgevaardigde op weg naar de vijfhonderdste bijeen komst, nog steeds met een stel veto's bij zich...... De vrijlating van de 950 politieke ge- j' vangenen in Indonesië (allen Indonesi sche staatsburgers) heeft van de zijde van de leiding van de Indonesische weer macht reacties opgewekt, welke ten ge volge hadden, dat gedurende het gehele f week-end besprekingenwerden gehou den in een speciale kabinetszitting en een bijeenkomst van divisie-commandan- j ten van geheel Indonesië ten paleize van de president. Volgens het dagblad ..Keng Po", die j welingelichte kringen aanhaalt, was de wijze, waarop het besluit tot vrijlating werd uitgevoerd, In strijd met de onlangs in het kabinet gehouden besprekingen en zouden deswege enkele ministers, die principiële bezwaren hadden tegen de wijze van optreden, vergaande conse quenties uit het gebeurde trekken. Volgens de politieke correspondent van „Merdeka" zou de legerleiding er be zwaren tegen hebben gemaakt, dat er zich onder de vrijgelatenen bendeleiders bevinden, tegen welke het leger 'n actie had ingezet of tegen wier benden de actie nog gaande is. Men achtte de vrij lating een verzet tegen het beleid, dat tot heden aan het leger is opgedragen. Daarnaast werden er juridische bezwa- In de commissie voor politieke aange legenheden van de internationale fede ratie van agrarische producten, die te Mexico vergadert, ig door de vice-voor- zlter vau de Canadese landbouwfederatie voorgesteld herziening van de interna tionale tarwe-overeenkomst aan te be velen. 3jj de overeenkomst, die voor de duur van vier jaar is gesloten en die tot 1953 loopt, hebbe:} Canada, Australië, de Ver. staten en Argentinië zich verbonden be paalde hoeveelheden tarwe te verkopen tegen prijzen, die niet hoger zullen zijn dan Am. 1-80 per bushel. Sedert het tot stand komen van de overeenkomst zijn de productiekosten echter gestegen. Ket resultaat van de beraadslagingen der conferentie over dit onderwerp zal wellicht een aanbeveling zijn aan alle regeringen om de voorwaarden der over eenkomst aan een herziening te onder werpen, en in ieder geval soepeler te maken. Met de woorden: „Ik doop U, „Prins Hendrik" en wens u een goede vaart en vele gelukkige reddingen" heeft Prinses Willieimina gisteren in de ver sierde loods der Scheepsliouwmij. Schouten te Muiden de nieuwe motor- reddingboot „Prins Hendrik" te water gelaten. De „Prins Hendrik", die uitgerust is met de modernste radio- en telefonische installaties, was door de stoomvaartmaat schappij „Nederland" aan H.M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar 50-.jarig regeringsjubileum aangeboden. De plechtigheid, welke o.m. door Prins Bernhard werd bijgewoond, werd ge opend met een toespraak van de oudste directeur der Mij. „Nederland", mr D. A Delprat. die Prinses Wilhelmina ver zocht de boot te aanvaarden als geschenk- van de „Nederland" in dankbare herin nering aan haar zegenrijke regering. Jhr C. F. J. Quarles van Ufford, voor zitter van de Kon. Noord en ZuidrHolI. Redding Maatschappij, noemde het een grote eer deze fraaie aanwinst voor de Ned. reddingvloot van Prinses Wilhel mina te mogen ontvangen. In het bijzon der was spreker verheugd, dat aandit schip de naam van Prins Hendrik was verbonden, die steeds zo levendig in het reddingwezen was geïnteresseerd. De „Prins Hendrik" zal als opvolger van de beroemde „Dorus Rijkers" te Den Helder worden gestationneerd. Prinses Wilhelmina verklaarde ten zeerste gevoelig te zijn voor de bijzonder sympathieke gedachte om haar een red dingboot aan te bieden. Zy sprak de hoop uit, dat onze Koningin nog vele jaren ge tuige zal mogen zijn van de moedige reddingen, die door de Prins Hendrik" zullen worden verricht. Daarna verrichtte de Prinses de doopplechtigheid, waarop de .Prins Hendrik" langzaam te water gleed. De commissie heeft voorts de volgen de voorstellen ter behandeling: 1) Een voorstel voor integratie en in stelling van een supemationale autori teit voor de Europese landbouw. Enge land heeft besloten geen verbintenissen aan te gaan ten aanzien van dit punt. 2) Het verzoek van India om voedsel van de Westerse landen. 8) De kwestie of de federatie al dan niet steun moet verlenen aan het voor stel voor een internationale beheersing van de prijzen van essentiële materialen. Australië heeft verklaard, geen voorstel len inzake beheersing van de wolprijzen te aanvaarden. Maandag is generaal Albert Wedemeyer, de vroegere stafchef van Tsjang Kai Sjek en thans bevelhebber van het te San Francisco gestationneerde AmeriWianss zesde leger, voor de verenigde senaats commissies van onderzoek verschenen. Wedemeyer bleek het in tegenstelling met de meeste militaire es civiele autori teiten, die tot nu toe gehoord zQn in veel opzichten met MacArthur eens te zijn. Hij verklaarde o.m.: „Indien, zoals da dagbladen beweren, wij zeer binnenkort met Rusland of met zijn satellieten een wapenstilstand bij de 38ste breedtegraad In Korea zullen sluiten, zal dit voor ons neerkomen op een psychologische neder laag. „Ik zou de" voorstellen van generaal MacArthur om de bases in communis tisch China te bombarderen en de kus ten van dit land te blokkeren, willen overnemen, zelfs indien dit oorlog met nog een land zou betekenen", aldus de generaal. Toen hem gezegd werd, dat uitvoering van MacArthur's plannen Rusland zou verplichten China te hulp te komen op grond van het bestaande verdrag en dat hieruit mogelijk een derde wereldoorlog voort zou vloeien, antwoordde Wede meyer: „Dit is een van te voren berekend risico". Volgens senator Brewster zou Wede meyer gezegd hebben, dat als hij het voor het zeggen had, hij de Amerikaanse troepen maar uit Korea zou terugtrekken nu ze door allerlei beperkende bepalingen gehandicapt worden en niet hun volle dige kracht kunnen ontplooien „Zo schieten we toch niets op", zeide hij. Als deze maatregel werd genomen, zoudeu z.i. tegelijkertijd alle diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie en haar satellieten verbroken moeten worden. Met korte tussenpoos verschijnt er van protestantse en katholieke leken- zijde een vrijmoedig en diep-gemeend veraieowings-geschrift. Thijs Booy wierp een felle voetzoeker in de protestantse pastorie en Ghiele Franekens vuurt op de man af vele salvo's door de zwakke plekken van het oude ge bouw der katholieke parochiële zielzorg. echter het verschijnen van zulk een werk betreuren, spreekt dunlkt van ons zelf- Thijs Booy, ee:n uitnemend kenner van de Europese jeugd, legt onbeschroomd en beslist in zijn „Kerk en Jeugd" (Ten Have, Adam) de mahende vinger op zieke plekken van het protestantse pastorale leven. Uit verterende bezorgd heid voor de tragische situatie van de jeugd, verdwalend en vluchtend uit de Kerk, spreekt hij apostolisch bewogen tot de dominés. Immers deze vlucht der moderne jeugd acht hij in sterke mate het gevolg van versleten structuur, methodiek van het gemeerite-leven. van mentaliteit en vorming der dominés. Op pagJha 18 vat hij zijn voornaamste grieven tegen de dominés samen: ,,Heel wat dominés zijn scheef gegroeide mensen. Heel wat dominés zijn meer instituut dan mens. Heel wat dominés kunnen slecht luisteren. Heel waf dominés gedragen zich als alwetende vaders. Heel wat dominés hebben te veel spraakwater. Heel wat dominés kunnen geen critiek hebben. Heel wat domineeskarakters zijn door de gemeenteleden gloeiend verpest. Heel wat dominés hebben geen zelfironie. vinden zichzelf zelden of nooit belachelijk, nemen zichzelf te serieus". Toch wil het boek geen afbrekende critiek, maar opbouw en herstel van de verbondenheid van dorniné en jeugd. Thijs Booy ontwerpt bij zijn insnijdende critiek meteen een hervormingsplan op gebied van de „pastorale mentaliteit", van „spreken" en „catechese', van „Huis bezoek" en ..Jeugdleiding". Thijs Eooy Schrijft uit bézorgheid voor de Kerk, en ook vol mededogen en goedgezindheid jegens de „pastors", zelfs bij zijn felle critiek. Hij vindt de pastorale functie een zeer „gevaarlijk ambt". De schrijver wenst ter geestelijke versterking zelfs een som't /oiecht-gelegenheid" voor de protestantse herders. Naar ik hoor. zijn reeds verschillende herdrukken in korte tij:d nodig geweest, ,4H dat verwonderd on* niet, Dat velen Zo zullen ook verschillende katholieke leken en geestelijken hartgrondig de pu blicatie van „De Kogel door de kerk" (Stichting „Hel Katholieke Boek", A'dam) verfoeien zoals ze dat zelfs de „Onrust in do zielzorg" deden! Velen zullen ech ter juichen, vermoeden wij. Wij wensen ons van deze beide uiterste reacties te distanciëren. Werkelijk, om te juichen is zulk een verschijning niet. Verfoeien lijkt ons echter ook geheel verkeerd. Men zou naar alle eerlijkheid kunnen zeggen: Jammer, dat zulk een werk blijkbaar nog moest verschijnen. De samensteller geeft zelf toe, dat het hem ook leed doet tot deze stap te moe ten overgaan (21), maar hij wordt, zijns inziens gedwongen door de nood der zie len, door innige bezorgdheid voor de Kerk, waarin hij met hartzeer het geruis loos afglijden van duizenden bewogen aanvoelt. De dwingende aanleiding om tot publicatie van dit geschrift over te gaan vormt wel het niet-meer-zien van een ander middel om eindelijk eens al de gerezen klachten over de parochiële zielzorg een luidsprekend klankbord te verschaffen. Ze hebben het geprobee. d met parochie-documentaties naar beoaa'- de kerkelijke instanties te sturen, maar geen resultaat gezien. Wellicht verwach ten zij van „Onrust in de Zielzorg', „Priester en Leek in de Kerk". „Wat denkt u van de Priester" en van „Experi menten in de Zielzorg" evenmin tastbare veswltaten. Vermoedelijk lijkt hun dat alles nog te fluwelig, niet genoeg .op de man af"! Sommigen zullen zeggen: „Laat ze wat meer geduld betrachten, want in deze dingen is overhaasting en ongeduld nooit goed". Zij vinden echter, dat er genoeg geduld geweest is, maar dat dit ook zijn redelijke grenzen kent, daar d« vervreemding van da Kerk on rustbarend toeneemt. „Een anti-claricale rel van een stel jongeren", zullen anderen beamen. Maar zij beroepen zich hiertegen op een voordracht van mgr Alfrink voor de Adelbert in Nijmegen. Deze „waar schuwde met nadruk tegen het al te spoe dig lanceren van het verwijt van binnen kerkelijk anti-clericalismé, wanneer loor leken critiek geoefend wordt.op.de pries ters en op bepaalde gebruiken in het ker kelijk leven, waaraan zij zich ergeren" Deze critiek is vaak een gevolg van de snelle emancipatie van katholieke leken en van de groeiende bewustwording van hun aandeel en verantwoordelijkheil in het kerkelijke leven. Mgir Alfrink ziet overeenkomst in het „antagonisme tus sen ouders en opgroeiende kinderen, on danks alle waardering aan beide zijden' en het „antagonisme tussen de priester en in vrij korte tijd bewust geworden katho lieke leken". Men zou, dit verschijnsel een aspect van de grote geestelijke „groet- crisis" kunnen noemen. Natuurlijk kan zulk een publicatie «eer- ten oproepen, die moeilijk te bezweren zijn; maar men bedenke ook of zwijgen niet minstens even gevaarlijk kan zijn. Criticasters kunnen misbruik maken van deze felle, maar eerlijke critiek. Zij mo gen dit echter niet doen in naam en geest der samenstellers! De samensteller had verstandig gedaan het hoofdstukje „Om de zaak scherp te stellen" (92) bij het „Voorwoord" in te lassen. Immers hier geeft men uitdruk king aan de eigenlijke bedoeling van deze publicatie: „Het is ons alleen te doen om via de weergave van feiten de aandacht van de grote massa tc richten op de fei telijk bestaande wantoestanden van al gemene strekking. Wij pleiten echter .al lerminst voor welk revolutionnair mid del dan ook. Uiteindelijk zal het Kerke lijke gezag en dit alleen de hervormingen moeten uitstippelen en realiseren. Wij leken, kunnen voorstellen, adviseren, be pleiten, maar als het er op aankomt heb ben wij onze Kerkelijke leiders slechts te volgen en niets anders". De grondhouding der samenstellers kan men dus niet verkeerd noemen en wie en kel wenst voor te stellen, adviseren en bepleiten, maar de uiteindelijke beslissing aan de competente instantie overlaat, kan men niet euvel duiden als hij, tussen vele behartigenswaardige dingen, ook enkele opmerkingen en raadgevingen lanceert die men niet gelukkig acht. Wij menen inder daad. dat het overgrote gedeelte van dit boek goed is, gezond en aanvaardbaar. Van deze critici mag men verwachten (rij ren gemaakt tegen het feit, dat het be sluit tot vrijlating door 5 ministers, maar niet door de president is ondertekend. Aangezien het bezwaar van de legerlei ding, dat in het kabinet werd besproken, niet gericht is tegen het principe van de vrijlating, dodh tegen de procedure, zou het kabinet besloten hebben de vrijla ting van degenen, die Zaterdagavond nog niet op vrije voeten waren gesteld, voor lopig op te schorten. De minister van justitie, Molh. Yam'n, die het vrijlatingsbesluit per radio be kend maakte, verklaarde intussen aan Aneta, dat de krantenberichten t. a. v. meningsverschillen in het kalbinet on juist waren. In de Marla-stidhting te Haarlem heeft gisteravond de 35-jarige M. Jongbloed- Van Laar, echtgenote van de metaalbe werker W. F. Jongbloed - te Zwanenburg (gem. Halfweg) het leven geschonken aan twee meisjes en twee Jongens. Aanvanke lijk dacht men, dat de vierling goed ge zond was. De kinderen werden met alle mogelijke zorg omringd en direct naar de couveuses gebracht. Helaas heeft het echt paar de kinderen niet mogen behouden. Vanmorgen in de vroege ochtenduren stierven even na elkaar twee jongens en een meisje. Voor het leven van het vierde meisje. Margriet, werd vanmorgen vroeg nog gevreesd. Gisteravond om kwart voor tien had rector J. Rutten de vier kinderen gedoopt. Zij hadden toen de namen ontvangen van Wilhelmus, Petrus. Irene en Margriet. Het echtpaar heeft nog twee dochtertjes van resp. 7 en 4 jaar en twee zoontjes van 6 en 2 jaar. Als laatste Nederlandse oorlogsbodems die aan de vlootoefening „Progrès" hebben deelgenomen vertrokken gisteren de krui ser „Tromp" en de fregatten „Dubois" en „Van Ewijck" uit Cherbourg. By het vertrek constateerde men aai» de „Van Ewyck" een defect aan een der schroefassen, waarschijnlijk het gevolg Tan het feit, dat het schip by het binnen lopen vai} de haven van Cherbourg door de harde wind teren de kade werd ge drukt. De „Tromp" en de ..Dubois" die van hei mankement niets wisten waren reed» enige mijlen buitengaats toen ze een seintje kregen even op nummer drie te wachten. De „Tromp" maakte hiervan ge bruik om enige seinoefeningen voor de adelborsten in te lassen. De „Van Ewijck" zette op een schroef) de reis voort en de andere twee pasten zich bij dit tempo aan. Men verwachtte de „Tromp" vanmiddag om drie uur te Rot terdam. de „Dubois" en „Van Ewijck" hoopten vanavond om.zes uur Den Helder binnen te lopen. „De (Indonesische) regering heeft aan het parlement een wetsontwerp voor de verkiezing van de constituante voorge legd en zeer spoedig zal het wetsont werp voor de verkiezing van parlements leden volgen", .aldus verklaarde de mi nister van justitie mr Muliammad Ya rn in. in een onderhoud met Aneta. Voorts verklaarde de minister dat In donesië zeer spoedig driri verkiezingen zal meemaken, n.l. locale verkiezingen voor de daerahraden, verkiezingen voor het parlement en verkiezingen voor de constituante. Er zal volgens het ontwerp slechts één keer een constituante bijeenkomen met slechts één agenda, rul. de vaststelling van de definitieve constitutie van de Re- Dublifc Indonesia. Indien de wet spoedig door. het, parlement wordt aangenomen, zal óp zijn vroegst in December 1951 de constituante bijeenkomen. De verkiezingen voor de constituante zijn volgens het ontwerp algemeen en getrapt. Kiezers zijn in Indonesië woon achtige Indonesische staatsburgers die 18 jaar of ouder. zijn. Iedere 150.000 man zal een vertegenwoordiger in de constituante hebben. Indonesië zal in 10 kiesdistricten worden verdeeld, n.l. Oost-Java, Midden- Java. West-Java. Zuid-Sumatra, Midden- Sumatra. Noord-Sumatra, Borneo. Cele bes. de Kleine Sunda-eilanden en de Mo- lukken. Gedurende-detijd dat de constituante in vergadering is .zal de functie van het parlement door de constituante worden uitgeoefend. De voorzitter van de con stituante wordt door de vergadering ge kozen. „Na de constituante zal Indonesië een nieuw staatsbestel hebben. Er zal een nieuwe definitieve constitutie zijn, een door het volk gekozen president en vicc-oresident. een nieuw kabinet, kort om alles zal door de constituante opnieuw worden bepaald. De souvereine volkswil zal bepalend zijn', zeide mr Muhammad Yamin- Blijkens een publicatie van het C. B. S. steeg het prysindexcUfer van de con sumptieve uitgaven van de Nederlandse bevolking in April tot 135, tegenover 131 in Maart. Het hoeveelheidsindexcyfer kwam van 109 in Maart op 91 In April. Het prijsindexcijfer voor de groep voe- dings en genotsmiddelen steeg van 131 in Maart tot 139 in April en het hoeveel heidsindexcyfer daalde van 109 tot 90. Voor de groep dunrzame consumptiegoede ren zijn deze cyférs respectieveiyk 143—147 en 121—94. Onderstaand staatje geeft van het verloop van de indexcijfers een beeld. Bii vergelijking zij er op gewezen, dat Pasen dit jaar in Maart viel en in in April. 1950 Voed. «n genotmMd, Prijsindexcijfer 126 Hoev. indexcijfer 98 Duurz. cons-gos-d Prijsindexcijfer 114 Hoev. indexcijer 115 Ov goed. en diensten Prijsindexcijfer HO Hoev. indexcijfer 92 Totaal Prijsindexcijfer 118 Hoev. Indexcijfer 100 IT in IV I April 1950; IV April 128 95 113 119 90 127 99 131 109 143 121 121 96 131 109 II Febr-; m Maart 139 90 147 94 123 89 133 91 1951 Blijkens een beschikking In de Staats courant van gisteren is het voortaan niet meer nodig, dat voor het aangaan van arbeidsverhoudingen met mannelijke werknemers, die in de sigareninstrie wer ken of daarin het laatste halfjaar gewerkt hebben, toestemming wordt gegeven door de directeur van liet gewestelijk arbeids bureau in het gebied waar de nieuwe werkkring ligt. In September 1947 werd deze bepaling zowel voor mannelijke als voor vrouwe lijke werknemers ingevoerd, omdat het toen nodig werd geacht de sigarenindu*- trie tegen een te groot verloop van ar beidskrachten te beschermen. Nu die noodzaak er niet meer is, heeft ér. minister van Sociale Zaken de bepaling voor mannelijke werknemers ingetrok ken. Voor vrouwelijke werknemers blijft zij gehandhaafd. Zou men deze ook vit laten, zo wordt geredeneerd, dan zou de sigarenindustrie voor de noodzaak kun nen komen te staan om vrouwelijke ar beidskrachten te vervangen door manne lijke, die hogere lonen moeten verdienen en bovendien eerst moeten worden inge werkt. Men vreest dat daardoor de con currentiepositie der Nederlandse sigaren- industrie ten opzichte van het buiten land zou worden geschaad. vragen er zelf om) ook best goedmenende critiek op hun voorstellen te willen aan vaarden. Nu dit werk toch verschenen is (waarvoor men in zekere zin dankbaar kan zijn zonder gejuich) lijkt het ons ge wenst, dat elke geestelijke, religieus en tot-oordelen-bevoegde leek dit werk leest en ook vooral de seminaristen! Voor de „grote massa" lijkt 't ons minder geschikt. Zij formuleren eventueel hun critiek op deze critiek. sturen die op aan de sa menstellers, want die kunnen er in een eventuele heruitgave leerrijk gebruik, van maken. Beter overleg dan verkettering, lijkt ons hier eerste gebod Ook wij hebben onze critiek en detail; De wens van militaire dienst voor de j clerus, delen wij niet. Er lijkt ons meer tegen dan voor. Elk Misstipendium radi- j caal willen afschaffen, komt ons ongezon de overdrijving voor. Over „roeping" schrijft men ons inziens te ondeskundig, te eenzijdig. Ook minimaliseert men de zielzorgelijke waarde van adviseursschap, zelfs van een „zuivelvercniging"! Ituis- bezoek bij „verjaardag" zal niet altijd en in elke parochie kunnen plaats vinden en dan zou de overgeslagene al weer reden tot klagen vinden; Bij nood en ziekte moest huisbezoek vanzelfsprekend zijn in alle geval. de anonymiteit is wel een nadeel, of schoon wij toch wel in hun motivering kunnen komen. Die rustende pastoor had zijn mémoires, welke nogal een grote plaats innemen, toch wel kunnen onder tekenen, lijkt ons. Of zou hij dan voor zijn „rust" bevreesd moeten zijn? Van enige I overdrijving en eenzijdigheid kan 't werk niet vrijgepleit worden, maar was dit te vermijden Thijs Booy is meer persoonlijk bewogen, maar van een soort verzamelwerk mag men dit misschien ook minder verwach ten. „Kerk en Jeugd" achten wij in allo geval veel gevaarlijker dan „De Kogel door de Kerk", want Thijs Booy drukt zonder commentaar of poging tot ml woord ruim 500 vragen af, waar jongelui in verdrinken cn welker oplossing een deskundig standaardwerk vereist! In het katholieke geschrift probeert men ten minste een redelijk antwoord te geven en beperkt men zijn problemen. Zwerver sloeg winkelruit in. In de nacht van Zaterdag op Zondag heefj de 61-jarige zwerver J. S. een spiegelruit ingeslagen van het gebouw der „Galeries Modernes" te Utrecht en een greep ge daan in een collectie polshorloges, waar na hij verdween. Hij werd reeds na enkele tientallen meters door late voor bijgangers gegrepen, aan de politie over geleverd en van alle buitgemaakte heren- polshorloges ter waarde van ruim 3500 ontlast. Wel moet men'niet al te veel verwach ten van een eventuele slructuur-verande- ring, want de geest beslist. Nu erkennen ook de samenstellers wel deze waarheid, doch zij hadden die sterker kunnen be lichten. Als samenstellers en lezers meteen vurig blijven bidden tot de H. Geest, om de nodige „vernieuwing", dan vrezen wij geen overwegend kwade gevolgen van deze publicatie. Dr-A,d. WIY, (XCmtm. De Nederlandse Vereniging ter Bevor dering van het Levensverzekeringwezen verstrekt de volgende gegevens over de activiteit van 't Nederlands levensverze- keringbedrijf in het eerste kwartaal 1951: Ontvangen premiën en koop sommen, excl. herverzek. ƒ116.190.000 Productie aan nieuwe verzekeringen met inbegrip van herverzekeringen Ie kwsirt 1950 ICapitaalverzek. ƒ.169.773.000 ƒ186.991.000 Renteverz. „222.404.000 „223.429 000 Volksverze-k. 53.405.000 53.514.000 Totaal ƒ445.582.000 463.934.000 Productiecijfers ontleend aan het Statistisch Bulletin van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Verzekerde jaarrente ..gekapitali seerd" door vermenigvuldiging met 10. Uitkeringen: wegens overlijden 6.070.000 wegens afloop der verzek. 16502.000 rente-uitkeringen 12.973.000 STotaal ƒ35.945.000 Van het aantal door overlijden verval len polissen waren er 996 nog geen twee jaar van kracht. Op deze 996 polissen was een bedrag van ƒ68.421 aan premiën en koopsommen betaald, de waarde van de verschuldigde uitkeringen bedro-'g 569.322. De stand der beleggingen per 31 Maart 1951 van het Nederlandse levensverzeke- ringbedrijf was .als volgt: Vaste eigendommen Hypotheken Effecten Leningen op sohuldbekent. Schatkistbilj. en promessen Inschrijvingen Grootboek en schuldregister 862.600.000 Pollsbeleningen 58.300.000 Overige beleggingen 83.300.000 216.700.000 439.100.000 439.300.000 1.195.200.000 350.100.000 Totaal ƒ3.644.600.000 Over het eerste kwartaal 1951 boekten de gezamenlijke Nederlandse levensverze keringmaatschappijen de volgende cij fers: Ontvangen premiën en koopsommen 116.190.000 Uitkeringen 35.945.000 Productie nieuwe verzekeringen 463.934.000 Beleggingen eande kwartaal f 3.644.600 OW) Qpgav» CL&Uj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3