Men sen smokkel in Oostenrijk tot staan gebracht Gong Zeeuwsch-Vlaamse douane boekt mooi succes Straaljager stortte neer bij Uithuizen Investeringscommissie lagere publiekrechtelijke lichamen Begin democratie in LEOPOLD ZAL TITEL VAN ..KONING" BEHOUDEN van Noord-Oostpolder de Italiaanse communisten meer stemmen in het Noorden Hoge belastingen zijn voorname bron van onrust Lees Romme! Honderden personen werden aan Russen verkocht Nieuwe paspoort regeling op geschort Prof. Romme sprak in Emmeleroord over de K.V.P.-politiek Woensdag 13 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCH9EDAM EN OMSTREKEN 540 gulden per slachtoffer Handlangers van Stalin slaan toe Pool pleegde moord aanslag Dank zij vernu ftige geheime a ftveerdienst Pantser-smokkelauto tot stoppen gedwongen Droevig slot van legerdemonstratie Bekend piloot kwam om het leven Amerikaanse gevechts wagen Gevoel van eenzaamheid 'LAGEN Opmars in de richting Pjonggang Turijn en Florence bevrijd uit rode greep WEERBERICHT A K.. Mensenroof, een „florerend bedrijf" Weners verrieden hun landgenoten Leiding berustte bij Sovjets Oorzaak onbekend De verongelukte piloot Naar wij vernemen is uitvoering van gewijzigde regeling voor de uitgifte van paspoorten, welke tot vele klachten heeft geleid, door de regering thans opgeschort. ADVIES BETREFFENDE PLANNEN BOVEN f 100.000.- Veel te hoog belasting- niveau VORRINK EERT Z'N MOEDER „WEELDEBELASTING" OP H.H. SACRAMENTEN vsr tuit: De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking en morgen overdag kans op enkele regen- of onweersbuien. Metige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets hogere temperaturen. Donderdag 14 Juni: Zon op 4.20 uur; onder 21.00 uur. Maan op 14.45 uur; onder 1.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Heinrich Stoppler D.P. verliet op 2 Mei j.l. zijn woning, vermoedelijk voor een bezoek aan zijn zieke dochter in de Sovjet-zone. Hij wordt sinds dien vermist." Zo staat het met koude zwarte letters in het rapport van de veiligheids dienst van de Amerikaanse bezettingstroepen in Oostenrijk, aldus meldt het K.N.P. Wat is er met Heinrich Stoppler gebeurd? Kon hij zo maar ver dwijnen? De rechercheurs van de veiligheidsdienst hebben er zo hun vermoedens en gedachten over. Meestal komen die neer op hetzelfde. „De Rus zal d'r wel meer van weten En de Rus wist het inderdaad. Stoppler werd reeds wekenlang „bewerkt" in de beruchte geheime gevangenis van de Sovjets in de Plösselgasse, alvorens op transport te worden gesteld naar Rusland. Daar wacht hem een zekere dood in de uranium-mijnen van Siberië. Heinrich Stoppler is namelijk schuldig aan „verraad aan de volksdemocratie" door zijn vlucht uit een land achter het IJzeren Gordijn. Hij dacht in de Britse sector van Wenen veilig te zijn. Maar ook daar werd hij achterhaald. Want op een dag kreeg Stoppler bezoek van een Oostenrijker. Deze bracht een ontstellende tijding: ..Uw dochter is ern stig ziek en vraagt u zo spoedig mogelijk te komen". „Maar dat Is onmogelijk. Ilse woont immers in de Russische zóne „Ik zal u over de grens brengen. Kom vanavond om 9 uur op de hoek van de Maria Theresienstrasse". 21.05 uur. Maria Theresienstrasse. Een figuur maakt zich los uit het duister. Sluipt tot naast Heinrich. „Volg me, snel Vlak bij de Sovjetgrens duiken ze een tuin in. „Bukken" en „Doodstil". Na 5 minuten „Halt, blijf hier. Ik ga op verkenning uit". Na een eeuwigheid komt hij terug. „De wacht is juist aan de andere kant. Kom snel Achter het wachthuisje om rennen zij de weg over en vallen neer in de berm aan de Sovjetzijde. De stilte is onheilspel lend Dan scheurt een schot de stilte aan flarden. „Handen omhoogPlotseling zijn zij omringd door een tiental Russische soldaten. Heinrich ziet slechts geweer lopen en grimmige gezichten. Hij wordt geboeid en in de overvalwagen rijdt Hein rich Stoppler naar de Plösselgasse. Hij zal Wenen en zijn kerngezonde dochter naar menselijke "berekening h'Iet meer ierug zien; j Zijn behulpzame begeleider wordt ech ter niet. geboeid. Ook sleurt men hem niet. i in een overvalwagen. Integendeel, de com- mandant van de Sovjets overhandigt hem, j met een dankbetuiging voor de bewezen diensten, drie bankbiljetten van 1000 j schilling, waarmee hij fluitend over de Britse zónegrens stapt, op weg naar het volgende slachtoffer. Op deze manier en een andere maal onder bedreiging met vuurwapens wer den in de afgelopen maanden honder den mensen het slachtoffer van de sinistere manipulaties van de Sovjets. Het waren de z.g. „gezochte" personen: vluchtelingen uit de landen achter het i IJzeren Gordijn, die In Oostenrijk een toevluchtsoord hadden gevonden, of Oostenrijkers die vroeger, al is het "0 jaar geleden, de Russische nationaliteit hadden bezeten. Zij allen waren schul- ieder slachtoffer, dat hij aan de Russen uitleverde, gedurende één week vrij geleide van de Russische bezettings troepen zou ontvangen bij zijn smokkel- toebten. Onder zijn deskundige leiding werden er namelijk uit de Balkanlanden enorme hoeveelheden goederen Oostenrijk binnen gesmokkeld. Zjjn kennis van de practijken der onderwereld kwam hem bij de men senroof blijkbaar goed van pas, want direct na zijn aanstelling als leider van de ont voerdersbende werd het operatieterrein van deze misdadigersorganisatie over ge heel West-Oostenrijk uitgebreid. De bende werkte met krachtige middelen; zo oefen den haar leden geregeld op Russische schietbanen in de omgang m«t vuurwapens Het Ministerie van Binnenlandse Za ken van West-Oostenrijk deelde in ver band met de arrestatie van de mensen rovers nog mede, dat ook twee Weense politiemannen hebben meegewerkt aan de misdadige practijken van de bende. Zij hebben namelijk 5 landgenoten, twee vrouwen en drie mannen, onder valse voorwendsels over de Sovjet- zonegrens gelokt en hen daarna aan de Russen uitgeleverd. Bij het verhoor verklaarden zij, op een dienstronde door een Russische politie agent te zijn aangesproken, die hen had overgehaald om door de ontvoering van „gezochte'1 personen een gemakkelijke bijverdienste in de wacht te slepen. Nadat hun eerste opdracht, de uitlevering van vijf Oostenrijkers, was volbracht, ontvin- gen de politiemannen prompt een belo ning van 15.000 shilling (ongeveer 2700), dus 540 gulden per slachtoffer. De Westduitse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een wet, die haar de bevoegdheid geeft om toe te treden tot de algemene handels- en tariefsovereenkomst, en waarbij de be slissingen worden bekrachtigd, die op de onlangs te Torquay gehouden conferentie zijn genomen. Rechercheurs van politie vonden gister middag in een woning aan de Paul Krugeriaan te Den Haag onder een vloer kleed de 27-jarige mevr. de wed. M. M.-B., van geboorte Poolse, die gehuwd geweest Is met een Nederlander. Zjj had een aan tal slag- en steekwonden en is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Haar toestand is zodanig, dat zfl nog niet kon worden verhoord. De vermoedelijke dader van deze aan slag is de 40-jarige Pool J. D., die thans voortvluchtig is. Hij woonde samen met het slachtoffer en was kort geleden ont slagen uit de Ramaerkliniek. De zaak kwam uit toen een mede bewoonster van het huis het kind van de wed. M. onverzorgd in huis vond. De kamer waar zij zelf verblijf houdt, was op slot. Rechercheurs verschaften zich toen toegang tot de kamer en vonden het lichaam van de vrouw. Gisteravond nog werd de voortvluchtige Pool door de Schiedamse politie in uit geputte toestand langs de spoorlijn Delft —Schiedam aangetroffen. HU werd naar het ziekenhuis te Schiedam vervoerd. s Brugslagoefening „Orion". Een detachement van de Genieschool is Maandag begonnen met een brugslagoefening Zuidelijk van Maastricht. Over de Maas en het Kanaal naar Luik iverd een Baileybrug geslagen. Een van de brug- gedeelten wordt „opgetrokken" aan de Maasoever. Op de achtergrond de St. Pietersberg. (Van onze correspondent) Dat de driestheid, waar mee de laatste jaren de smokkelaars in de grensge bieden van o.a. Zeeuwscli- Vlaanderen opereren, gro ter is, dan ooit tevoren, mag algemeen bekend worden geacht. Heel dikwijls ge bruiken de meest brut alen onder ben op bun tochten van en naar België min of meer gepantserde vracht auto's, waartegen de slechts met lichte wapens uitge ruste ambtenaren vrijwel machteloos staan. Enkele dagen geleden gebikte bet de douane van Zuiddorp bij de buurtschap Zwartenhoek (Z.-Vl.) echter een dergelijke pantserwagen tot stoppen te dwingen. De legerdemonstraties welke in Uithuizen, in het Noorden van Groningen, ter gelegenheid van de daar georganiseerde UTHIL-tentoonstelling gisteren gehouden werden, vonden een droevig slot toen tegen half zes in de namid dag een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden tijdens een formatie- vlucht met drie andere toestellen, op grote hoogte afgleed en in de nabij heid van Uithuizen neerstortte. Na enkele bomen geraakt te hebben kwam het vliegtuig terecht in de gracht voor de boerderij „Ottema", bewoond door de heer K. D. Voor het huis stonden de dochter en de schoonzoon van de boer en zij ontsnapten ternauwernood aan de dood, toen de Meteor vlak voor hen neerkwam. Enkele ruiten van de boerderij sprongen door de enorme luchtdruk. Bij het 'bezichtigen van een dergelijk dig aan „verraad aan de rolksdemocra- j voertuig kan men als rustig bu-ger een u. w 1 Jichte huivering niet onderdrukken Het voertuig bestond uit niets meer of min der dan een op een zwaar vrachtauto- chassis gemonteerde zware Amerikaanse gevechtwagen, waarop alle geallieerde aanduidingen en de bekende witte ster in cirkel nog duidelijk zichtbaar waren Als men weet, dat de pantsering van een dergelijk vehikel 10 m.M. is, de banden, die uit een §root santal cellen bestaan, onverwoestbaar zijn en de benzinetank eveneens zwaar gepantserd is, kan men zich wel indenken, dat de strrid tegen dergelijke voertuigen moeil'jk en ge vaarvol is. Met pistool, karabijn of sten- gun kan men er niets tegen begmnen_en de zwaarste wegversperringen worden door de krachtige motor zonder be zwaar genomen. Pantserafweergesctuv zou het cn ige zijn, maar een dergelijke bewapening heeft de douane nu emmaal (nog?) niet. Dat het hierbij afgebeelde exemplaar toch tot stilstand kon worden gebracht, is enkel te danken aan de vindingrijke geest van het Zeeuwsch-VTaamce dou anecorps, dat een nog geheim gehouden vernuftige eigen afweerdienst heeft ont worpen, die succes begint te sorteren. Scerpe stalen pennen In de cabine van deze wagen trof men o.a. een groot aantal scherpe stalen pennen aan, die zodanig zijn geconstru eerd, dat ze, als ze op de weg worden gestrooid altijd met één punt naar boven wijzen. Bij een achtervolging worden deze pennen met gulle hand uitgeworpen en tien tegen één, dat de achtervolgende auto zijn banden aan flarden rijdt.' tie". Hun wacht in het gunstigste geval een jarenlange verbanning als dwang arbeider in Siberië. Deze mensenroof op grote schaal heeft in Oostenrijk lango tijd gefloreerd, ondanks de scherpe con trole en tegenmaatregelen van de geal lieerden. In Januari van dit jaar bemerkten de rechercheurs van de Amerikaanse veilig heidsdienst dat de kidnaptroepen hun operatiegebied hadden uitgebreid van We nen over geheel West-Oostenrijk. Maan denlang lagen de mannen van de veilig- neidsdienst op de loer, totdat zij, na ein deloze voorbereidingen, dezer dagen plof seling hun werk bekroond zagen met do arrestatie van de 15 leden van de bende Met deze vangst werd de gehele mensen rooforganisatie met één slag opgerold. Het was volgens verschillende zegslieden de best georganiseerde bende die men ooit in het moderne Europa heeft gekend. Tijdens de verhoren verklaarden de gevangen bandieten eenstemmig, dat hun organisatie in hoogste instantie geleid werd door een Russisch bureau in de Sovjetsector van Wenen, waar een ma joor en een luitenant van het Rode Le ger de scepter zwaaiden. Maar de prac- tische leiding berustte bij een niet-Rus. een zekere Jacob Weill, die echter op zijn „dienstreizen" steeds in de uniform van een Sovjetofficier gekleed was. Weill was een der prominente figuren uit de smokkelwereld. In Januari 1951 sloot hij met de Sovjets een contract, waarin werd bepaald, dat Weill voor De „woonplaats" van dergelijke voer tuigen moet in België worden gezocht, waar de controle op de geallieerde dumps blijkbaar onvoldoende is geweest en ge vechtswagens in handen van particulie ren terecht zijn kunnen komen. Alleen de oorspronkelijke bewapening ont breekt aan de wagens. De piloot, de kap- vlieger G. Deibei uit Gravenhage. die als een uitstekend jachtvlleger bekend stond en die zich in Indonesië in de oorlog tegen Japan onder scheiden had, waarvoor hem nog niet lang geleden de Militaire Willemsorde was toegekend, werd uit de Meteor geslingerd. Zjjn stoffelijke resten werden later op de avond teruggevonden tn een tarwe-akker. Hef publick dat van de tentoonstellings tribune af dé vliegdemonstraties had gade geslagen had een 4<e*£fe knal gehoord en slechts drie van de vir* vliegtuigen zien j doorvliegen. De verbindingsdienst van do l LSK. die eveneens' op hef tenitoonstellings- j terrein wa® gestationneerd, kon daarna geen contact meer met hef toestel krijgen, zodat men toen al het ergste vreesde Militaire autoriteiten, die op het tentoon stellingsterrein- aanwezig waren, spoedden zich naar de plaats van de ramp. Het ter rein werd onmiddellijk afgezet door rijks- en militaire politie en kort na het ongeval arriveerde ook de garnizoenscommandant van de vliegbasis Leeuwarden, lt kol. Fideldeij. Over de oorzaak van het ongeval kon men nog niets mededelen. De vlieger zou met de andere toestellen een looping uit voeren. De instructies hiervoor werden nog door do verbindingsdienst op het ten toonstellingsterrein opgevangen. Kort daarna werd het contact verbroken. De verslagenheid op het tentoonstel lingsterrein was algemeen. De gehele dag had men genoten van de prestaties van lucht- en landmacht en nu geschiedde dit tragische ongeval, juist toen de bevelheb ber van het groepscommando Noord, gen- maj. H. J. Dürst Britt, de legerdag van UTHIL met een rede wilde sluiten. Ter nagedachtenis van de omgekomen vlieger werd door de Militaire Kapel het Wilhelmus gespeeld. De kapt. vlieger G. Deibei diende reeds voorde oorlog bij de militaire luchtvaart van het KNIL. Tijdens de acties op Java in 1942 werd hij gewond en raakt» in krijgsge vangenschap. Na de oorlog werd hij direct weer ingedeeld bij de militaire luchtvaart in Indonesië en fungeerde geruime tijd als commandant van een jachtsquadron (Mustangs) op de vliegbasis Padamg. Terug in Nederland doorliep hij vervol gens te 's Gravenhage de stafschool van de luchtmacht en werd daarna geplaatst op de jachtvliegschool op Twenthe voor een opleiding op straaljagers om daarna overgeplaatst te worden naar de vlieg basis Leeuwarden, waar hij optrad als hoofd luchtvaartzaken en waarnemend basiscommandant. Voor de oorlog genoot kapitein Deibei in sportkringen bekend heid als speler van het le elftal van de Haagse voetbalvereniging „Quick". In Januari maakte hij nog met een Meteor cp de weg tussen Zutfen en Deventer een geslaagde noodlanding. De ministers van financiën en van binnenlandse zaken z(jn van oordeel dat het onder de huidige omstandigheden noodzakelijk is de kapitaalsinvesteringen door de overheid te beperken. De lagere publiekrechtelijke lichamen hebben zich bereid verklaard met de regering samen te werken om dit doel te bereiken. Het is gewenst aan deze samenwerking vorm te geven door een commissie van advies in zake investeringsplannen van lagere publiekrechtelijke lichamen in te stellen, waarin zitting zullen nemen ver tegenwoordigers van de bij deze aangele genheid betrokken departementen van al gemeen bestuur, van het Centraal Plan bureau, van de Nederlandsche Bank, van de provincies, van de gemeenten en van de Het schijnt, dat de leiders va.n de Bel gische politieke partijen overeenstemming hebben bereikt over de oplossing van enkeie vraagstukken als gevolg van de a.s. troonsafstand van koning Leopold. Zoals werd verwacht, zal de koninklijke prins Bondewijn, als hij op 17 Juli de eed op de grondwet heeft afgelegd, de titel d agen van „Boudewijn de eerste, kon'ng .r Bejgen", terwijl zijn vader, Leopold derde, de titel „Koning Leopold" zal rrjzouden de pariijleidois het.eens V geworden over de dotatie, waarvan ling Leopold en zijn familie zal ge nieten. alsmede over het verblijf van het koninklijk gezin. Koning Leopold blijkt voornemens te zijn, onmiddellijk na zijn troonsafstand een buitenlandse reis te ondernemen, die een maand of zes zal duren. Hierna zal hij zich vestigen in het paleis te Laeken. Het paleis te Brussel zal de officiële residentie worden van koning Boudewijn. Bij de ceremonie van de troonsafstand op 16 Juli zullen koning Leopold, de koninklijke prins Boudewijn en eerste- minister Pholien een rede uitspreken. Ook de leiders der drie grote partijen zullen vermoedelijk een toespraak houden, waar in zij nadruk zullen leggen op de natio nale verzoening. Van onze speciale verslaggever) Zaterdag zal voor de bewoners van de Noord-Oostpolder een gewichtige dag zijn. Dan zullen 3800 stemgerechtigden een polderadviescommissie kiezen, bestaande uit 13 vertrouwensmannen die de landdrost bij zijn bestuur zullen bijstaan. Dit is de eerste stap op weg naar de democratie welke voor bet gehele land reeds geldt, doch voorlopig hier nog in zeer bescheiden mate zal bestaan. In ieder geval het begin is er thans en vandaar dat de katholieken ook naar sterkere samenwerking gezocht hebben. Zo had de K. V. Pgisteravond in het Beursgebouw te Emmeloord een vergadering belegd waar de voorzitter van de Katholieke Tweede- Kamerfractie, prof. C. Romme, voor deze nieuwe gemeenschap uiteenzette wat de katholieke Nederlandse politiek beoogt en een en ander over de werkwijze van de partij vertelde. de Tweede-Kamerfractie daarover eens, komt spreken als het adviescollege enige tijd heeft gewerkt. Uitvoerig ging prof. Romme dan de inhoud van de algemene Ned. Kath. politiek na waarvan hij als de tegenwoordige brandpunten noemde: de gezinspolitiek en de kerstening van ons werkleven. De K.V.P. heeft met haar gezinspolitiek dikwijls een gevoel van eenzaamheid. Niet dat het grote gezin door andere groepen niet wordt erkend, maar de katholieken moeten zich door hun beginselen onder scheiden door een scherpere instelling Bij de laatste begrotingsbehandeling is met klem aangedrongen op de instelling van een gezinsraad. Uit alle hoeken van de polder hadden autobussen en fietsen de pion ers van wie velen met hun vrouw naar hier gebracht. Bescheiden maar duidelijk spoorJen vele kleingele affiches in de zaal hen aan oir- Zaterdag hun stem uit te brengen op lijst 2 van de K.V.P. Öok prof. Romme wees op het rudimentaire begin van de invoe ring van de democratie in dit nieuwe land daarbij er aan herinnerend dat de laatste oorlog ons geleerd heeft wat vervanging van de democratie door een autocratisch of dictatoriaal stelsel betekent. Uit ver schillende uitlatingen had spr. de indruk gekregen dat men in de NOP enigszins ontwend scheen aan de betekenis van een democratische bestuursvorm. Vervolgens ging prof Romme over tot het bespreken van de algemene lijn van de kath. politiek in Nederland waarvan de NOP toch een deel blijft. Over de specifieke kwesties van de pol der ging de spr. nu niet nader in omdat bat hem goed leek dat «ra deputatie uit Sprekend over de verchristelijking van ons werkleven schetste prof. Romme uit voerig de economische en financiële moei lijkheden welke vnl. een gevolg zijn van Korea. De regering is daardoor tot harde en krasse maatregelen gedwongen. Zo zal binnen 14 dagen in de Tweede Kamer de belastingverzwaring die op 250 millioen neerkomt behandeld wor- Bii de waag of-dit rechtvaardig en nodig is noemde prof. Romme het vreemd dat wanneer het over economie gaat. ieder meent zich daarover een oordeel te kun nen aanmatigen, alsof economie geen ge compliceerd vak zou zijn. Die hoogmoe dige onzin moet men terzijde zetten; men moet vertrouwen hebben in de mensen die het werk moeten doen. De leidende ge dachte bij al deze maatregelen is geweest dat men zover met beperking van con sumptie en koopkracht moet gaan dat onze werkgelegenheid niet verminderd wordt Wat het wetsontwerp Toezicht op het Credietwezen betreft wilde prof. Romme wel zeggen, dat dit een belangrijke amen dering moet ondergaan doch hij waar schuwde tegen eenzijdige critiek en voor bijzien van het alternatief dat op dwang- economie zon neerkomen. De kern van vele moeilijkheden zit In het veel te hoge belastingniveau waarop wij leven. Als het gaat om beveiliging van primaire rechten moeten wij over onze bezwaren heenstappen. Spr. noemde tal van feiten waaruit blijkt dat zijn frac tie voor de rechten van de belastingbe talers is opgekomen. Prof. Romme dacht daarbij ook aan de bevordering van de bezitsspreiding. want er is geen grotere schending van eigendomsrecht dan dat de massa van eigendom verstoken is. Prof. Romme eindigde zijn rede met een In drukwekkende peroratie waarin hij hoop te dat het nieuwe land door een goede samenwerking van allen die op dezelfde grondslag van redelijke beginselen staan, aan het oude land een klinkend voorbeeld zou geven. Bij de gedachtenwisseling uitte een der aanwezigen een vraag die in aller har ten brandde nl. of het wel rechtvaardig is dat bij het toewijzen van bedrijven pioniers vaak bij anderen, die niet met de grond verbonden zijn. worden ach tergesteld. een standpunt dat prof. Romme in het algemeen niet juist noemde. De professor deelde nog mee dat in het Centrum voor Staatkundige Vorming gewerkt wordt aan een rapport over koionlsattabalakL vereniging van Nederlandse Gemeenten De ministers van financiën en binnen landse zaken hebben nu investeringscom missies voor de lagere publiekrechtelijke lichamen ingesteld. Deze commissie heeft tot taak: a. Te adviseren omtrent de toelaatbaar heid, gezien in het licht van de algemeen financieel-economische omstandigheden, van de uitvoering van aan haar voorgeleg de plannen van lagere publiekrechtelijke lichamen ter zake van investeringen in roerende en onroerende goederen, waar mede in totaal een kapitaaluitgave van meer dan 100.000 gemoeid zal zijn, en omtrent de aanschaffing door genoemde lichamen van goederen van buitenlandse herkomst. b. Desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen omtrent alle aange legenheden op het gebied der overheids investeringen en de daarmede samenhan gende vraagstukken. De commissie is bevoegd uit haar mid den één of meer subcommissies te vor men en deze met de behandeling van be paalde zaken te belasten. Zij is voorts be voegd alle interne regelen te stellen, welke een doeltreffende en snelle uitvoe ring van haar taak kunnen bevorderen. De vertegenwoordigers van de provin cies en van de gemeenten treden af na een jaar zitting in de commissie te heb ben gehad en worden door anderen ver vangen. De eerste vervanging heeft plaats op 1 Juli 1952. Tot voorzitter van de commissie is be- nemd; mr H. A. M. van den Dnes, secre taris-generaal van het ministerie van financiën. Tot lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie: dr M. J Prinsen, secretaris-generaal van het mini sterie van binnenlandse zaken. Tot secretaris van de commissie is be noemd S. H. Tuinstra. inspecteur voor de gemeentefinanciën bij het ministerie van binnenlandse zaken, meet toekenning van de bevoegdheid zich in zijn taak te doen bijstaan. We zijn altijd geheel oog en oor. wan neer we met artikelen of redevoeringen te maken krijgen, die het gezin betreffen. Gelijk de kop in de krant van Maandag het aanduidde: „gezin is een bolwerk" boven een verslag van een congres in Brabant, zo is het ook. We hebben voor bepaalde doeleinden^ soms massale organisaties of groots» acties nodig. Maar tegelijkertijd kan wor den geschreven, dat maatschappelijke, zedelijke, godsdienstige en zelfs culturele vernieuwingen slechts kunnen slagen, wanneer de betrokken personen thuis in 't gezin goed zijn gevormd. Tonnen gouds kosten aan staat en particulier de in stellingen en verenigingen, die moeten proberen van een massa individuen nog iets terecht te brengen. Pater Korstenbroek noemde het huis gezin de plaats, waar het herstel van de huidige verdwaasde wereld moet begin nen. Dus herstel van het gezinsleven, scheppen van een goed milieu. Dan is moeder het centrum, dan zijn vader en de kinderen meer dan kostgangers, dan is de woning meer dan een verzamelplaats voor eten en slapen. Een warm en gezellig tehuis vergeet men nooit. Een interessant en pakkend bewija leverde voor deze stëlling een verjarings partij van de heer Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid. Dezer dagen is hij 60 jaar geworden. „Het Vrije Volk" vertelt een en ander van het feestje om dan als volgt te be sluiten; Toen mocht Vorrink dan toch het laatste woord zeggen en hij gooide het over een boeg, die wel niemand zal heb ben verwacht. Hij bracht hulde.... aan zijn moeder. „Toen ik in de oorlog samen met mijn broer Adri in de gevangenis zat. heb ik gezegd: „Als ik ooit hier uitkom, neem ik de tijd er af en schrijf een boek over moeder. Het is er niet van gekomen en ik ben bang dat ik mijn woord van toen niet gestand zal kunnen doen. Maar laat ik hier dan mogen zeggen wat deze oude vrouw, die In haar vijf-en-tachtig- ste is, in mijn leven heeft betekend". Het waren woorden, eenvoudig er warm, gesproken van hart tot hart. die door de stille zaal dwarrelden. De woorden van een grote zoon, tot een misschien nog grotere moeder. Ze luisterde en knikte als hij beelden op riep uit het ouderlijk gezin in het kleine Vlaardingse huisje. Zjj zat daar maar en groeide onder de woorden van baar zoon tot het middelpunt van, het een voudige feest. Zo eindigde de middag en zo was het goed. Vorrink had nooit zó kunnen spreken wanneer zijn moeder geen toegewijde vrouw was geweest en de „grote Koos" zelf geen echte zoon. We piekeren veel en vooral over de fouten, onhebbelijkheden en stommi teiten van een ander. Als we nu eens allemaal ons instelden op het onderwerp: Ben ik een prima vader, een uitstekende moeder of een voorbeeldig kind? En ten tweede op het thema; Wat doe ik om van ons gezin een gezellig en geëerd lid te zijn? Vervulden we deze taak persoonlijk terdege, dan zouden vale tranen niet geschreid be hoeven te worden. Er zouden dan nóg moeilijkheden ge noeg overblijven. Maar met medewerking van O. L. Heer en door steun aan elkaar zou heel wat leed kloekmoedig gedragen kunnen worden. Sterke mannen en sterke vrouwen zijn nodig. Het is de telkens hertiaalde roep. Zij worden thuis gevormd en anders nergens. Wat een ontzaglijke taak goed ouder te zijn. HENK VAN DER MAZE. De strijdkrachten van de V. N. zijn vandaag verder Noord Korea ingetrok ken. Van het centrale front zijn de Chi nezen nagenoeg verdwenen. Door de massale terugtocht van de Noordelijken uit Tsjorwon en Koemhwa Is er thans tussen hen en de optrekkende troepen van de V.N. een brede strook grond waar zich betrekkelijk weinig sol daten bevinden. Verbonden eenheden trekken op in de richting van Pjonggang, de top van de z.g. ijzeren driehoek. Het zwaarste ge vecht van de dag, aldus het communiqué van het achtste leger, werd geleverd tegen een Noordelijk regiment dat zich tenslotte „op beperkte schaal'' moest terugtrekken. Ten Noorden van Indje, in het Oosten, blijven de Noordelijken zich krachtig ver dedigen. Aan het Westelijk front zijn ge allieerde patrouilles doorgedrongen in de omgeving van Moensan, Korangpori en Jontsjon. Vliegtuigen van de V.N. bom bardeerden aanvoerwegen en een druk rangeerterrein ten Noorden van Pjong gang. De tweede ronde van de Italiaanse ver kiezingsstrijd geeft, voorzover de thans bekende uitslagen laten zien, een zelfde beeld als de eerste, welke twee weken ge leden in Noord-Italië werd gehouden. Aan de communistische overheersing in vele steden van midden-Italië (os. Turijn en Florence) is een einde gekomen, doch wat de totale stemmenaantallen betreft, blijken de communisten en met hen ver bonden partijen winst te hebben geboekt, in vergelijking met de uitslagen van 1948. In 26 MiddenitaLiaanse provinciale hoofdsteden, waarvan de niet-officiële uit slagen bijna volledig zijn. is het aantal stemmen voor de communisten toegeno men van 709.000 tot ongeveer 734.000. Het anti-communistische verbond, dat in 1948 j.020.000 stemmen behaalde, kon er thans slechts 776.000 bemachtigen. Dit stemmen verlies wordt hoofdzakelijk geweten aan de schrikbarende vooruitgang van da neo- fascistische partij, die in 1948 in deza 26 provinciale hoofdsteden slechte 33400 behaalde en thans ongeveer stemmen 105.000. Behalve voor de gemeenteraden van Midden-Italië is Zondag ook gestemd voor 566 zetels in dertig provinciale raden. Van 327 zetels is de verdeling bekend. Hiervan krijgen de christen-democraten er 130, de communisten 70, de links-socialisten 42, de r.eo-fascisten 10, de monarchisten 4 en de sociaal-democraten 15. Het restant gaat naar kleinere partijen, die slechts van belang zijn in zoverre zij zich verbonden hebben met het communistische of anti communistische blok. Nu er in Noord- en Midden-Italië ver kiezingen zijn gehouden, zijn er nog 33 Zuidelijke provincies, waar de plaatselijke besturen vernieuwd moeten worden. Dit zal in de herfst gebeuren. In Rome zullen de verkiezingen waarschijnlijk niet eerder dan in April van het volgend jaar ge houden worden. Naar het Italiaanse persbureau AR1 meldt, zou door de communistische rege ring van Estland belasting worden geheven op het ontvangen van de H.H. Sacramen ten. Deze unieke weeldebelasting staat nog al hoog genoteerd: bij het ontvangen van de Sacramenten van het Doopsel of Vormsel is de gelovige belastbaar voor duizend tot vijftienhonderd roebel csTjr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1