Bedrijfsleven en koopkracht New-Yorkers gaan eerst naar Parijs! Klopt aan bij Levensverzekering- Maatschappijen De mens in het centrum van de Italiaanse film EEN RUK VAN ONBEGRENSDE MOGELUKHEDEN NIJMEGEN IN HET TEKEN VAN DE „NOVUM Arbeiders uit sommige bedrijven andere moeten overgaan naar Vooruitzichten Amerik. tarweoogst Werkspoor verhoogt dividend Lieftinck in geldnood Plantenhormonen Meer culturele ont plooiing voor Brabant „Vlammende oevers", „De weg der hoop" en „Het wonder" Duitsland wenst een breedbandwalserij Donderdag 14 juni 1951 PAGINA Ondanks gunstige ontwikkeling liquiditeits positie zorgvol Betalingsbalans Vertrouwen in de toekomst alifp RADIO-KOK NAM AFSCHEID TWEE WEKEN E.H.B.O. Landelijke propaganda-actie Handel met Duitsland LIMBURGSE SOCIALE STUDIEWEEK 1JSCOMAN ZAG IETS SCHITTEREN GENIE SLOEG BRUG OVER DE MAAS Actie „Orion" verliep vlot GOUDSE MARKTEN HIJ ZAL EVENTUEEL MINDER KRIJGEN DAN HIJ WENSTE Prof. de Quay over ontwikkelings mogelijkheden van zijn gewest TOESTAND OVER HET ALGE MEEN NORMAAL ONTKENNINGEN INZAKE AMBON-AFFAIRE GROTE PRIJS VAN DE FRANSE FILM 1951 55 GROOTSE TENTOONSTEL LING OP KOMST Sands' mmÊ V. Culturele manifestaties der. dat God aan haar. nu •enwun#| wonder) van Roberta RoneümL Investeringsproject van honderd millioen dollar GEWONDEN UIT KOREA NAAR HUIS at een halve operatief ju* /el ontoegon- er pionierefl- odzaakt, hun leggen, worden, dat J geen vrees lanse specia- let hart in- begin staan, mensen aan eer. En de er speciale is de specia ls verklaar- aartoperaties ille is terug zag voor de ■nogelijkheid. e lichaam te er een hart eten of ver st meer het e betekenen, j vast, „zul- inboezemen. i longontste- ser men er lepelijk ge- Be» bedrijfsleven dient er rekening mede te houden dat de vermindering van de koopkracht op de binnenlandse markt een meer duurzaam karakter zal dragen. Weliswaar zijn de reacties in de industrieën, die voor de consumenten markt werken, thans bijzonder heftig als gevolg van de hausse, die voortvloeide uit het uitbreken van het gewapende conflict in Korea, men mag er echter niet op rekenen, dat het gedurende 1950 bestaande opnemingsvermogen van de binnenlandse markt zich zal herstellen. Tal van industrieën zullen derhalven 't productieniveau slechts kunnen handha ven. indien op de buitenlandse markt compensatie voor de daling van de koop kracht op dc binnenlandse markt wordt gevonden. In een aantal gevallen zal dit niet of nauwelijks mogelijk zijn. Een ge leidelijke overgang van arbeiders uit deze bedrijfstakken naar andere, waar de mo gelijkheden ruimer zijn, zal de oplossing, zij het een moeilijke oplossing, moeten bieden. Deze heroriëntering is in een aan tal gevallen onvermijdelijk, omdat anders het contractieproces, waarover hierboven werd gesproken, met een daling van de productiviteit der Nederlandse volks huishouding gepaard zou gaan, waardoor de doeleinden van dit proces niet zouden worden bereikt. Zo betoogt minister van den Brink in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de be groting van Economische Zaken. Het behoeft geen betoog, zo vervolgt hij dan o.m., dat de regering de ontwik keling van zaken nauwkeurig en op de voet volgt en niet zal nalaten, indien haar dit voor het uiteindelijke resultaat harer politiek noodzakelijk voorkomt, de vereiste maatregelen te treffen. De regering heeft er behoefte aan ge- voelh, da» nauwkeurig wordt onderzocht of de verbruik.*- en investeringsbeper king, waartoe reeds eerder werd beslo ten. in het licht van de huidige omstan digheden voldoende moet worden geacht. In dit verband heeft de minister, teza men met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken dezer dagen de Sociaal Economi- ache Raad verzocht dienaangaande nader van advies te dienen. De snelle vermindering van de Ame rikaanse hulp, die voor civiele doel einden ter beschikking komt, heeft tot gevolg, dat de ontwikkeling der mone taire reserves de verbetering In de fundamentele economisehe factoren niet weerspiegelt, zo zegt de minister. Daarnaast heeft de neiging tot het doen van vooruitbetalingen aan het buitenland, hetwelk, zoals bekend, se dert kort in het algemeen is verboden, het deficit op de betalingsbalans sterk in ongunstige richting doen afwijken van de ontwikkeling der meer funda mentele factoren. Als gevolg van dit alles steekt de liquiditeitspositie van de Nederlandse volkshuishouding, die tot uitdrukking komt in de stand der monetaire reserves, zeer ongunstig af bij de op zichzelf gunstige ontwikke ling der economische fundamentele factoren. De sterke vermindering van de liquidi teitspositie baart ernstige zorgen. Het lijdt geen twijfel, dat. zolang de fundamentele factoren zich in gunstige richting blij ven ontwikkelen, op verschillende van de zoeven genoemde, het beeld in ongunstige zin beïnvloedende, factoren een reactie zal volgen. Het proces der ruilvoetverslechtering schijnt enigermate tot rust te zijn geko men. Er doen zich verschijnselen voor, De gang van zaken was ook in 1950 be vredigend. Er was en is nog steeds veel vraag naar de producten en de directie is er in geslaagd, ondanks toenemende binnen- en buitenlandse concurrentie, een aantal opdrachten te verkrijgen, die grote bedrijvigheid in de beide fabrieken mee brachten, De toekomst wordt met ver trouwen tegemoet gezien, aldus het ver slag over 1950 van Werkspoor N.V. De eerste Nederlandse opdracht tot levering van een Werkspoor-Lugt-motor is door meerdere in Nederland en het buitenland gevolgd. De opdrachten van de Nederlandse Spoorwegen blijven van het grootste belang. Daarnaast zijn be stellingen ontvangen voor de Indone sische en de Argentijnse staatsspoor wegen. Van het totale bedrag der productie in 1950, incl. orderwinst, kwam ten goede aan de werknemers der vennootschap 39 pet, voor grondstoffen, hulpstoffen enz. bedroegen de betalingen 38 pet, de ver schuldigde belastingen beliepen 8% pet, in de onderneming is gebleven door mid del van afschrijvingen en reserveringen 13 pet. Aan aandeelhouders en andere deelgereehtigden in de winst is 1% pet uitgekeerd. De exploitatierekening is gr. 12.169.232 7.425.700). Hiervan wordt afgeschreven 4.010.555, aan rente betaald 126.676 het werklieden pensioenfonds extra ge doteerd met 3,000.000, de reserve voor diverse belangen versterkt met 3.500.000, waarna een winst resteert van f 1.532.001 1.248.460). Voorgesteld wordt een di vidend van 7 pet op de aandelen A (6 pet) en 40 (onv.) op de aandelen B. (Van onze correspondent De bekende radio-kok P. J. Kers, die reeds sinds 1927 de Nederlandse huis vrouwen van zijn „radio-recep.en" voor ziet heeft van deze functie afscheid ge nomen. Zijn laatste recept was een om vangrijke „Wiener baklap". De radio-kok is aangesteld als leider van het ontvangst centrum dat de gezamenlijke Nederland se kolenmijnen voor haar gasten in Heer len hebben opgericht. Dit centrum zal op 1 Juli worden geopend. Kok Kers kreeg vooral na de oorlog vermaardheid als radio-kok door zijn recepten, welke de huisvrouwen leerde hoe zij van de nogal ha; de Engelse biscuit smakelijke gerechten konden bereiden. Op Zaterdag 21 Juli begint de grote landelijke propaganda-actie ten bate van de Kath. Veremg.ng voor EHBO He- hooldbes.uur van deze vereniging heeft de medewerking ingeroepen van de KRO. die een radiowedstrijd uitschrijft met Nijmegen als centrum. Bovendien zullen verschillende rubrieken der KRO-uitzen- dingen aan het werk van de EHBO wor den gewijd. Pater Wesseling CssR spreekt erover in zijn „Dit is Leven", evenals pater W. Loop S.M.M. in een van zijn Lichtflitsen". De gewone man zegt er eveneens bet zijne van. die op een licht herstel wijzen. De mi nister waarschuwt er echter nadrukkelijk voor uit deze kenteringsverschijnselen geen verder reikende conclusies te trek ken met betrekking tot het toekomstige verloop. De vooruitbetalingen aan het buiten land gedurende de afgelopen maanden verricht, verlichten de betalingsbalans po sitie in de nabije toekomst. De sterke voorraad vorming bij consumenten, handel en producenten zal niet nalaten een reac tie tot gevolg te hebben, die zich ook in de betalingsbalans zal manifesteren. In een aantal bedrijfstakken, die voor de consumentenmarkt werken, doen zich, zo als bekend, vrij heftige depressieve ver schijnselen voor. De minister beoogt met dit alles geenszins aan te tonen, dat de meest ernstige moeilijkheden zijn overwonnen. Het staat thans voor hem niet vast, dat, zonder een verdergaande aanpassing dan thans wordt beoogd, het doel, na melijk herstel van evenwicht, kan wor den bereikt. Hij heeft er echter op wil len wijzen, dat de huidige situatie tai van onzekerheden bevat. De regering volgt de ontwikkeling van nabij en zal niet nalaten de middelen aan te wenden, die door de omstandig heden worden vereist. Wat betreft de moeilijkheden in het handelsverkeer met Duitsland zij er op gewezen, dat de kern van deze moeilijk heden is gelegen in de financiële sfeer. Het valt dan ook niet te voorzien, wan neer de Duitse betalingspositie zozeer zal zijn verbeterd, dat de transfer van kapi taal weer mogelijk wordt. Zeker is het, dat daarop in de huidige omstandigheden niet veel kans is. Op de vraag, of het wel juist is de invloed van de leiding van de staats mijnen zodanig te versterken, dat de ko len en het kolengas, die in de toekomst waarschijnlijk te hoog" in prijs zullen zijn, een dominerende positie kunnen blijven innemen in de Nederlandse energiebalans, antwoordt de minister, dat in de Neder landse energiebalans de kolen en het ko lengas het laatste natuurlijk in mindere mate een dominerende positie moeten blijven innemen. De kolen vormen nu eenmaal de voornaamste basis voor onze energievoorziening. In deze voorziening speelt het bedrijf van de Staatsmijnen, naast de particuliere mijnbouw-maat- schappijen, een belangrijke rol. De var goeding, die de Nederlandse mijnen voor haar afzet op de binnenlandse markt ver krijgen, is beduidend lager dan de Prils welke voor de goedkoopste te importeren kolen moet worden betaald. De heffing, die aan het brandstoffenegalisatiefouds wordt betaald, maakt het mogelijk de verkoopprijs van de geïmporteerde kolen te verlagen. Advertentie In New-York werd een opinie-onderzoek gehouden, waaruit bleek, dat er in de eerste plaats belangstelling bestaat voor het 2000-jarig bestaan van Parijs. Over het algemeen bezoeken de New-Yorkers pas daarna het Engelse Festival. Voor het grootste deel van de Neder landse vrouwen is deze vraag niet be langrijk, want zij genieten volop van hun vacantie in eigen land. Oók als het on verhoopt een ochtend of middag regent. De gezelligheid in eigen kring doet de regen vergeten, terwijl moeder een heer lijk kopje koffie of thee schenkt. Natuur lijk van Niemeijer, want daar genieten allen van en voor moeder is er dan nog de waardebon op elk pakje koffie en thee voor het prachtige „Safira"-tafelgerei! Ook U kunt „dubbel" genieten van Uw kopje koffie en thee. De onovertroffen kwaliteit van Niemeijer's pittige Paars- merk-Koffie, geurige Gala-Thee en Prin- cess-Thee voldoet U volkomen. Bovendien is U straks zonder enige kosten de ge lukkige eigenares van het schitterende „Safira"-tafelbestek! U ontvangt de geïllustreerde geschen- kenlijst direct franco thuis als U even een briefkaart schrijft aan Niemeijer- Groningen. Indien een ongunstige ontwikkeling er toe zou leiden, dat in de toekomst de prijs van kolen en kolengas op onze markt te hoog zou worden, zou dit, naar het de minister voorkomt, bezwaarlijk zonder meer aan de Staatsmijnen kunnen wor den geweten. De Staatsmijnen zijn n.l. in vergelijking met andere Westeuropese producenten een rationeel werkend be drijf, waarvan de kostprijs stellig de ver gelijking met die van buitenlandse onder nemingen kan doorstaan. Voor de twintigste Limburgse Sociale Studieweek, die 5, 6 en 7 Augustus in Rolduc wordt gehouden, is als algemeen onderwerp gekozen: „De evolutie in de sociale boodschap der Pausen en de hui dige toestand van de sociale verhoudin gen". Als lesgevers zullen optreden: pater Jac. Jacobs M.S.C., Sittard. prof. mr J. J M. v. d. Ven, Bilthoven, pater J. Colsen C.M., Rumpen drs A. C. J. Rottier, Heer len, prof. M. Goetstouwers O.P., Antwer pen, dr A. Gerats M.S.C., Heerlen. De sociale predicatie onder het ope ningslof zal gehouden w orden door aal moezenier H. Gerrits uit Venlo, Het secretariaat van de Limburgse So ciale Week is gevestigd te Heerlen, Sta tionstraat 59. Een Haagse ijscoman zag al veertien dagen lang iets schitteren tussen de straatstenen voor de trouwzaal aan de Javastraat. Omdat hij invalide is en het verkeer daar ter plaatse zeer druk, durf de hij geen verder onderzoek in te stel len, totdat hij Dinsdag zijn kans schoon zag. Hij vond een met edelstenen bezet gouden medaillon, dat hij bij de politie heeft afgeleverd. Om precies één minuut over tien uur Woensdagmorgen sloegen de manuien van de genieschool van Soesterberg de laatste bout in de Bailey-brug, die ter lengte van meer dan 300 M. was geslagen over de Maas en de parellel lopende Zuid-Willems vaart ter hoogte van SlavanteEnci. Hier mede was het bruggenbouwwerk van vier dagen en nachten tot een goed en stipt einde gebracht. En om tien minuten over tien reden de eerste colonnes militaire voertuigen van Oost naar West over deze militaire Maasbrug. Het lag niet in de bedoeling snel een brug te bouwen, maar het betrof een oefening in de praotische hantering van het materiaal en in het vlotte team-work. Terwijl de bijna 200 wagons tellende colonnes over de brug reden, cirkelde een verkenningsvliegtuig boven het Maasdal "oor het maken van opnamen van deze ïïvierovergang. Door de camouflagedienst van Soesterberg zijn later nog nevelgor- dijnen gelegd over brug en omgeving en ook van deze situatie zijn opnamen ge maakt. Terwijl de nevels nog over het water dreven, werd alweer met de afbraak van de brug begonnen. Want Zaterdag keren de manschappen der genieschool van Soes terberg en van het le regiment ponton niers van Den Bosch naar huis terug. De actie-Orion heeft een goed en vlot verloop gehad, deelde majoor L. G. Dijk stra van Soesterberg ons mede. De stem ming onder de manschappen was opper best. Op de Goudse veemankit kwamen heden de voligende noteringen tot stand: 79 slacbt- varkens .29—2.23 per kg. slacht gewicht, 203 magere varkens 1.80—1.95 per kg., handel traag, 877 biggen 95—46, 53 nuchtere kalve ren 9542, handel matig, 26 lammeren 58 —62, 13 geitenJammeren geen not., handel traag. Op de kaasmarkt werden 317 partijen aan gevoerd. Prijzen le kwal. met ryksmerfc 2.21—2.28, 2e kwal. 2.114—2.20, extra kwal. tot 2.45 per kg. Handel matig. Lieftinck heeft het voorstel gedaan dat de levensverzekeringmaatschappijen gedurende een periode van twee jaar, ingaande 1 Juni j.l. 80 pet. van de voor belegging beschikbaar komende midde len van de levensverzekeringmaatschap pijen ter beschikking znllen stellen van de staat en de lagere publiekrechtelijke lichamen. De levensverzekeringsmaatschappijen hebben echter geweigerd in te gaan op een hoger bedrag dan 60 pet van de to taal voor belegging beschikbare midde- een prima debiteur zou krijgen en de ander een minder goede. Met belangstelling mag men afwachten, wat er nu uit de bus zal komen. Het merendeel der levensverzekeringmaat schappijen zal in principe od. wel inzien, dat de staat en de gemeenten aan geld geholpen moeten worden, wil de woning bouw en willen tal van andere werkelijk dringend noodzakelijke werken niet vast lopen. Een gezamenlijk overleg met minister Lieftinck over de omvang van de gelden, die aan staat en lagere publiekrechtelijke lichamen beschikbaar kunnen worden ge steld, is dan ook zeker toe te juichen. Daarbij kan er ook voor gezorgd worden, dat Lieftinck niet alles in zal pikken, maar ien geaurenae twee J®*" wpiv.ekerinss- dat ook nog het nodige voor andere de theorieën, in het bijzonder het bedrijfs- len gedurende twee jaar Het is echter zeer de vraag, of de leve. maatschappijen bereid zullen zijn op de suggesties van Lieftinck in te iaan. Vast staat zulks op dit ogenblik nog niet, aan gezien er een viertal maatschappijen is, waarvan bekend is dat zij, zoals de zaken thans staan, niet mee zouden wensen te doen- Rente-eisen der geldgevers Van de zijde der verzekeringsmaat schappijen is bi) de bespreking met mi nister Lieftinck de eis gesteld, dat gedu rende de periode waarin de gelden ver strekt zouden worden, dus de bewuste twee Jaar, de zekerheid zou moeten be staan, dat de door Lieftinck aangeboden rente, zijnde 4 pet, ook zou gelden voor de leningen, die de staat aan andere insti tutionele beleggers, met name bedrijfs pensioenfondsen, zou betalen. Over de looptijd van de te vertrekken leningen is nog niet gesproken. Evenmin staat reeds vast aan wie de leningen zouden moeten worden verstrekt. De levensverzekeringmaatschappijen voelen veel voor een vorm, waarbij op de een of andere manier een zekere garantie voor de gegoedheid van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen extra zou worden verkregen. Dit zou kunnen ge schieden door hetzij de staat de garantie te laten geven, het zij door de Bank voor Nedi. Gemeenten er tussen te schuiven. Op de een of andere manier zou er bij het verstrekken van leningen aan ge meenten een soort pooling moeten plaats vinden, daar anders de ene maatschappij Onder de vele namen, die men al uitgedacht heeft om onze eeuw te karakteriseren, is de Amerikaanse stellig niet de slechtste, die spreekt van de eeuw van „research" en daarmee vooral bedoelt te wijzen op de wissel werking van laboratorium en practijk, die inderdaad vóór onze eeuw nooit die mate van intensiteit heeft bereikt, zoals wij die tegenwoordig kennen. Terwijl de nieuwtjes van het laboratorium om practische toepassingen vragen, ontmoet de practijk voortdurend problemen, die hun oplossing slechts kunnen vinden in het methodisch onderzoek van het moderne laboratorium. The Journal of chemical Education vestigde hier laatst weer eens de aan dacht op in verband met het uitgebreide vraagstuk van de plantenhormonen en hun practische toepassingen. Sinds de onderzoekingen van Boysen-Jensen, Paal en Went leerde men de raadselachtige auxinen kennen, die de lengtegroei van de planten regelen. Men scheidde uit de topjes van haverplanten een stof af, die in het plantenlichaam verantwoordelijk is voor de groei, doordat ze de celwan- den plastisch maakt, waardoor deze kun nen uitzetten en later in hun uitgerekte leven, overblijft, Zouden de levensverzekeringmaatschap pijen niet tot vrijwillige overeenstemming met Financiën komen, dan dreigt altijd nog het gevaar van een stok achter de deur. Men denke hierbij aan gedwongen leningen, of bijv. een investeringsregeling (im de geest van de voorgestelde nieuwe Bankwet) voor de levensverzekering maatschappijen. Uiteraard zou hiervoor een wet noodzakelijk zijn. (Van onze correspondent). „Geeft Brabant naar verhouding veel of weinig uit voor de kunst? Deze nog niet ontkerstende provincie zal in po sitieve zin dienen op te treden en voor de dag moeten komen met eigen pres taties. Er is uitbreiding te verwachten en de krachtsinspanningen in deze rich ting worden bijzonder aanbevolen, om dat het hier om een grote zaak gaat". In deze geest sprak de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. de Quay, tijdens de zomerzitting van de Provinciale Staten, welke hij Dins dag opende. Hij wijdde daarbij aandacht aan de op te richten tweede Technische Hogeschool, waarvoor de regering tenslotte Brabant en met name Eindhoven uitkoos. Het is eeri belangrijke beslissing waarvoor Bra bant zeer dankbaar is, omdat dit vraag stuk het Zuiden na aan het hart ligt. Ged. Staten zullen bij de verdere voorbe reiding en uitvoering der plannen gaarne alle steun en medewerking verlenen. Sprekend over Brabants culturele ont wikkeling, maakte prof. De Quay een ver gelijking t.a.v. de subsidie-bedragen, welke door de onderscheidan provincies voor kunst en cultuur worden uitgege ven. De provincies Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht geven v.w. de gemeen ten en de provincies zelf jaarlijks 6,5 mil- lioen aan culturele subsidies uit, de ove rige acht provincies met de gemeenten één millioen. Het Kijk verleent aan deze drie provincies 3,5 millioen terwijl de andere gewesten tezamen millioen ontvangen. Meer culturele spreiding ware daarom gewenst, temeer om bepaalde ge bieden door een hogere subsidiëring tot verdere ontplooiing te kunnen brengen. Brabant doet naar verhouding niet zo veel voor de kunst. Op basis van de le vensbeschouwing zal hierin meer positie ve zin naar hogere prestaties moeten worden gestreefd. Bij deze zitting werd o.a. tot buitenge woon lid van Ged Staten gekozen mr P. Scheidelaar ui Tilburg. De eerstvolgende Statenzlttlng zal Dinsdag 17 Juli plaats hebben. vorm gefixeerd worden. Hier is dus spra ke van een echte hormone, d.w.z. van een van die ingewikkelde stoffen welke plant en dier zelf in minimale hoeveelheden voortbrengen tot instandhouding en harmonische ontwikkeling van hun or ganisme. Later ging men ook andere, niet door de planten zelf bereide stoffen, hor, monen noemen, als ze tenminste vol deden aan de eis belangrijke invloed te oefenen op de ontwikkeling van het organisme In zijn geheel. Hier vierde vooral de Amerikaanse wetenschap ware triomfen. Onder de vele schrik wekkende chemische namen, die echter voor de vakman volkomen duidelijk de structuur van de stof uitdrukken, noe men we alleen het 2,4-dichlorophenoxy- azijnzuur, verstandig afgekort tot 2,4- D. Het ik een herbicide of plantendo- dende stof, die onkruid doodt tussen groenten en gras zonder deze zelf te schaden, Een stof dus van niet gauw te overschatten betekenis, een pendant van het bekende insectendodende DDT, al is ze dan ook van andere chemische structuur. In 1950 overtrof de verkoop van 2,4-D. die van D.D.T. waardoor het dan ook aan de spits staat van de agriculture chemicaliën. Niet veel minder belangrijk blijkt het gebruik te zijn van naphteenazijnzuur en een aantal hiervan afgeleide producten. Door bespuiten van bomen met deze stoffen (deskundigen moeten uitmaken welke men in een bepaald geval precies moet toepassen), bereikt men, dat appe< len niet, of In ieder geval in veel min dere mate, afvallen voor de oogst. Ook is het te gebruiken om het ongewenste uitlopen van aardappelen in de winter provisie te beletten. Door dergelijke resultaten aangemoe digd staat de wetenschap voor niets meer. Op Hawaii gebruikt men planten hormonen om de ananas sneller in bloei te brengen en de vruchten te vergroten. Reeds is aangetoond, dat er chemische stoffen te maken zijn die de appelen eer der rijp doen worden, maar voorlopig nog met gedeeltelijk verlies van de smaak. Voor tomaten is dit reeds gun stiger. We zouden een blik in de toekomst kunnen slaan en uit de intensieve samen werking van laboratorium en practijk producten verwachten die de voortplan- Door het Amerikaanse ministerie van landbouw wordt de nieuwe Amerikaanse tarweoogst geraamd op 368.838.750 hl. Tezamen met het overschot van de oude oogst zal In totaal naar raming 501.838.750 hl. beschikbaar zijn voor de binnenlandse consumptie en export in het oogstjaar 1951/1952. Op basis van vroegere binnen landse behoeften en de vereiste voor- raadvorming, zal naar schatting onge veer 122 millioen hl. voor de uitvoer be schikbaar zijn. Indien de ramingen van het ministerie van landbouw juist zijn, zal de oogst, waarmede in de zuidelijke staten reeds onder gunstige weersomstandigheden een begin is gemaakt voor het achtste opeen volgende jaar de 350 millioen hl. te boven gaan. Dit is iets minder dan het gemid delde van de laatste tien jaar. De oogst van de zomertarwe wordt even wel geraamd op 122.027.500 hl. tegen 84.008.750 hl. verleden jaar. Door het ministerie wordt erop ge wezen, dat de toestand over het algemeen als normaal kan worden beschouwd, dank zü de vooruitzichten op een betere oogst in Mei j.l. Verder wordt gezegd dat de vooruit zichten voor alle gewassen in de meeste noordelijke gebieden van de Ver. Staten gunstig tot zeer gunstig zijn en dat slechts ten aanzien van een brede strook in het zuiden van het land de vooruitzichten vrij slecht tot middelmatig zijn als gevolg van droogte, welke de groei van het ge was sterk geremd heeft. ting zouden bevorderen, het aantal kno^ pen zouden vermeerderen, knoppen zou den voortbrengen op allerlei gewenst# plantendelen, twijgvorming zouden sti muleren, een groter aantal bloemen pro duceren enz. We zien het onkruid ge dood worden op tarwevelden in tuinen, bossen en wat bijzonder belangrijk zou zijn, ook In de waterwegen. Eenmaal be gonnen is de „research" niet meer te houden: ae scheikundigen die de mole culaire structuur van de stoffen door grond hebben, en de samenhang hiervan met de verschillende eigenschappen van de stoffen steeds beter leren kennen, voelen zich uitgedaagd, de strijd aan te binden tegen de hoge eisen die de mo derne intensieve landbouw stelt. En de eerste slag hebben ze op het ge bied van plantenhormonen zonder twij fel gewonnen! A. S. Van Ambonese zijde ontvingen wij ver klaringen, dat zij met de affaire-Sweert» in België niets uit te staan te hebben. Het Bureau Zuid-Molukken te 's Gravenhage verklaart, dat het nimmer Sweerts of enig andere persoon aangezocht heeft illegale hulpacties ter bevrijding der Republiek der Zuid-Molukken op touw te zetten. De algemeen gevolmachtigde van de Republiek der Zuid-Molukken P. W. Lo- kollo, kwam in opdracht van zijn regering naar West-Europa om alle mogelijke hulp te halen. In deze hulp trachtte de heer Lokollo te voorzien door het organiseren van verbindingen met Ambon. Derhalve moet het bureau Zuid-Molukken onvoor waardelijk alle berichten ten hare nadele van de hand wijzen", aldus deze verkla ring. De heer Nikijuluw schrijft ons: „Naar aanleiding van de berichten in de pers betreffende de „duistere activiteiten" van Ambonezen van het „bureau Zuid Molukken" wens ik als algemeen vertegen woordiger van de Republiek der Zuid- Molukken uitdrukkelijk te verklaren, dat: mdien deze activiteiten werkelijk bedre ven zijn door genoemde personen, zij dit gedaan hebben buiten verantwoordelijk heid van de regering der R.M.S." De Stichting „Helpt Ambon in Nood" deelt ons mede: „Teneinde misverstand te voorkomen deelt de stichting „Helpt Ambon in Nood" mede, dat deze stichting uiteraard met de minste bemoeienis heeft of gehad heeft met de ongeoorloofde activiteiten, welke volgens persberichten door of in samen werking met de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" en het bureau Zuid- Molukken zouden zijn bedreven. „Helpt Ambon in nood" is een charitatieve stich ting en bedoelt niet anders dan hulp te bieden aan Ambonezen, welke naar hare mening daarvoor in aanmerking komen. Van enige bijzondere politieke doelstelling daarbij is bij „Helpt Ambon in nood" nooit sprake geweest." De Grote Prijs van de Franse film 1951 is toegekend aan „Journal d'un Curé de Campagne" van Robert Bresson naar een roman van Georges Bernanos. 55 (Van onze correspondent) Met de opbouw van het grote tenten park voor de van 29 Juni tot en met 9 Juli in Nijmegen te houden Novum- tentoonstelling is dezer dagen een be gin gemaakt. De tenten worden ge plaatst op de terreinen aan de Burcht straat, in het hartje van de Keizer Ka- relstad, waarop hopelijk eens weer de zakenpanden zullen verrijzen. Enkele honderden stands op het gebied van handel en industrie, luchtvaart en scheepvaart, ambacht en nijverheid zul len in grote tenten worden onderge- gebracht. Talrijke grote bedrijven en industrieën hebben stands gepacht. De officiële opening heeft op Vrijdag 29 Juni des middags te drie uur in te genwoordigheid van talrijke autoritei ten plaats. Verschillende ministers heb ben reeds toegezegd aanwezig te zullen zijn. Op diezelfde dag wordt ook het nieuwe woon- en winkelflat aan het Plein 1944 geopend. Hierin zijn o.m. 16 winkels ondergebracht. Als omlijsting van de tenten zullen fraaie gazons met fonteinen en vijvers worden aangelegd. De bekende Belvedère terzijde van de afrit van de Waalbrug zal in floodlight worden gezet en een levensgrote afbeel- In het onlangs ver schenen „Cinéma Italien d'aujourd'hui" (Edizion: d'Arte, Roma) probeert een der auteurs, Jean Louis Rondi, een bepaal de ontwikkelingsgang in het thema van de na oorlogse Italiaanse film te ontdekken. Daarbij komt hij tot de volgende conclusie: In de voor naamste films staat steeds de mens in het centrum der belangstelling; eerst was het de mens gedu rende de oorlog en bij de bevrijding, die Rossellini °ns liet zien in „Rome, °pen stad" en „Païsa", daarna toonde Vittorio de Sica in „Sciuscia" ons de kinderen in de ellen- men, die een vorige generatie bezoekers eisten. bioscoop- De tegenstanders Princivalle en Orbino in Alberto Lattuada's filmwerk „II Mulino del Po" (Vlammende oevers). de en demoralisatie van de eerste na-oorlogse jaren. De ontreddering na de bevrijding werd het thema van talrijke flims: o.a. van Lattuadas „De bandiet" (I] bandito) en „Zonder medelijden" (Senza piëta) en van de .Tragische jacht" (Caccia tragica) Van het genre streekfilm, als hierbo ven omschreven, zijn op het ogenblik twee goede voorbeelden in onze biosco pen te zien. In „11 Mulino del Po", die hier de veel te sensationele titel „Vlammende oevers" heeft gekregen, heeft Alberto Lattuada de oevers van de Po gekozen om er een familie-vete met sociale achtergrond te situeren. De film speelt tegen het einde van de vorige eeuw. toen het opkomende socialisme vat begon te krijgen op de arme pachters, die aan de willekeur van de grootgrondbezitters waren overgele verd. Tegen deze woelige achtergrond ontwikkelt zich een tragisch liefdesver haal tussen de boerenarbeider Orbino Verginesi (Jacques Sernas) en Berta Scacerni (Carla del Poggio), dochter van een molenaar, wiens molen in de Po ligt en door het stromende water op gang wordt gehouden. Een conflict ontstaat, als de boeren in staking gaan en de mo lenaar weigert zijn bedrijf stil te leggen, een conflict, dat leidt tot de dood van Orbino. wiens lijk in een serie aangrij pende slotbeelden door de rivier wordt aangespoeld. Op uiterst geraffineerde wijze, met heel eenvoudige middelen heeft Lattuada de sfeer van dit historische drama ge tekend en van het landschap, de rivier en haar oevers, heeft hij een bewonde renswaardig gebruik gemaakt als mee spelende factor in een bewogen, mense lijke film. Van geheel andere structuur is „II Cammino della speranza", de film van Pietro Germi, die in het kader van het a.s. Holland-Festival zal worden ver toond. Ook nu is het landschap bepalend. De film begint in een zwavelmijn op Sicilië, waar de arbeiders een „sit-down'-staking zijn begonnen om een dreigende sluiting van de mijn te verhinderen. Maar de mannen kunnen het in de zwavelomge- ving niet langer dan 24 uur uithouden en uitgeput komen ze tenslotte boven, waar hun vrouwen en familie in angs'ige zijn eigenzinnige, doorgroefde bevolking loosheid en van de algemene moedeloos- 1 in de eenzaamheid van de bergen een In al deze gevallen zijn de schuldigen I om een menswaardig bestaan, ontstaat aan te wijzen, het zijn öf de wrede be- de streekfilm, waarin het landschap, zetters, öf de onverschillige bevrijders- meestal een onvruohtbaar, rotsachtig, Maar als daarna na het vertrek der ge- door de zon geblakerd stuk grond, en spanning wachten. Dan begint de werk- allieerden, Italië een eigen leven kan be ginnen, blijkt de goedwillende mens weer het slachtoffer van wreedheid en achte loosheid. Hij blijft leven in een egoïsti sche, onnadenkende wereld. De Sica ont werpt van hem een aangrijpend beeld in „Fietsendieven". In kleiner formaat zien we hem terug in Camerini's „Kleine mensen langs de grote weg" (Molti Sogni per le strade) en Luigi Zampa's „Een vrouw uit het volk" (Onorevole Ange lina)- Uit dit thema, de slotphase van een 5-jarige ontwikkelingsgang, de strijd van de ellende, maar die tegelijk een hoopvol beeld geeft van menselijke geestkracht en doorzettingsvermogen. De film is wat ordeloos van composi tie, maar zij bevat onvergetelijke beel den, o.a. in het begin, van de staking, die aan het beste werk van de eerste Rus sen doen denken. In het bovengenoemde boek over de Italiaanse film wordt het opeenvolgend werk van Roberto Rossellini gezien als tekenend voor de ontwikkelingsgang van de na oorlogse Italiaanse film. In .Rome, open stad". „Paisè", „Duitsland, anno nul". „Het wonder" en „Stromboli" lig gen. althans volgense de schrijver, alle elementen, die de Italiaanse film tot het document van onze tijd hebben gemaakt. Na „Germania, anno zero", het condo leance-bezoek aan de vijand, zoals Rondi deze film omschrijft, is Rossellini tot de conclusie gekomen, dat overal in Europa slachtoffers gevonden worden van de zelfde vijanden; het egoïsme en de liefde loosheid. Hij ziet geen andere weg uit een bijna noodzakelijk pessimisme, dan de weg naar God, en die vindt hij (nog altijd volgens de auteur Rondi) in Strom boli (die wij hier in sterk gehavende vorm te zien hebben gekregen) en in „Het wonder" (H miracolo), die even eens gedurende het Holland-Festival haar Nederlandse première zal beleven. Wat nu deze laatste film betreft, kun nen wij, eerlijk gezegd, de katholieke ac ties in Amerika tegen dit korte, poëti sche werkje niet begrijpen. Een oude le gende is hier in de tegenwoordige tijd geplaatst en met zulke voldoende terug houding en discretie behandeld, dat vol wassen personen met levenservaring er zonder bezwaar van kunnen kennis ne men. Men kan bezwaren tegen de filmi sche vormgeving hebben, maar men kan moeilijk morele of godsdienstige bezwa ren vinden tegen een ongewoon, maar (primitief) vroom gegeven, dat boven dien door een duidelijke Nederlandse in- inleiding tot de juiste proporties wordt teruggebracht en in de juiste sfeer ge plaatst. Eer- onnozele geitenhoedster, Nanni (Anna Magnani), ontmoet op zekere dag vrouw heeft voltrokken. De dorpsbewo ners bespotten haar, noemen haar Maria en vormen schijnheilig een processie om haar te vereren. Ontzet ontvlucht zij het dorp, brengt de winter door in een grot, waar zij vervuilt en verwildert, en klimt, als haar uur is gekomen, nog hoger, naar een kleine, verlaten kapel, waar 't kind ter wereld komt- Een simpel verhaal, vreemd als een oude legende en vol diepere bedoeling. De vrees, dat Anna Magnani, aan wie de film bovendien door Rossellini werd opgedragen, een solonummer van haar rol zou maken en het werkje zou „stuk spelen", bleek niet gegrond. Hoewel zij onafgebroken op het doek is, weet de regisseur haar toch voortdurend tot in termediair van zijn bedoelingen te ma ken, ongeveer op de wijze als Dreyer destijds de actrice Falconetti gebruikte in zijn „Passion de Jeanne d'Arc". En ver der spelen ook nu weer het landschap, de „bekrompen) bevolking en een beziel de camera mee in een in alle opzichten ongewone film, die ondanks haar korte, fragmentarische vorm, een belangrijke bijdrage blijkt tot de bijzonder levende en menselijke Italiaanse film. C. B. een voorname rol spelen. Zo leren wij Italië uit zijn films ken nen, niet als het toeristenland van de reisbureaux-affidhes, maar als een ver zameling harde, ongenaakbare streken, waar de strijd om het bestaan een ge vecht op leven en dood is. Een ongewone taak voor een film-industrie, niet alleen om dit ontluisterend beeld van eigen land op te hangen, maar ook om steeds onderwerpen te kiezen, die in niets meer lijken op de gematerialiseerde wensdro- heid maakt een handige oplichter ge bruik, de mannen werk en goede lonen in Frankrijk te beloven. Hij zal de reis en hun clandestiene emigratie verzorgen. Er is geen andere uitweg, de mannen en vele vrouwen storten hun laatste geld en beginnen een hopeloze tocht dwars door Italië, naar de Franse grens. Met talrijke dramatische, sensationele, tragi sche en komische intermezzi wordt het verhaal van deze kleine volksverhuizing verteld in een film die ons niet» «paart - f J ding van Marieke van Nieumeghen zal op het talud van de historische Belvedère worden geplaatst. Marieke van Nieume ghen zal trouwens een grote «plaats in nemen tijdens deze tentoonstelling, die het bewijs moet zijn, dat Nijmegen, on danks de enorme moeilijkheden en pro blemen in verband met de wederop bouw, nog steeds een levende stad is en dat onder de burgerij belangrijke ini tiatieven tot verwezenlijking kunnen worden gebracht. Op cultureel gebied zullen even eens verschillende activiteiten plaats hebben. De studenten zullen op verschillende dagen hun bekende 17e- eeuwse dansen uitvoeren alsmede een wagenspel, een rijdend carillon zal concerten geven en de Bruggese kant- klossers zullen in het gemeentemu seum voortdurend demonstraties hou den. Voorts zal men in het gemeente museum een bijzonder mooie expositie kunnen bewonderen van Bruggese kant en borduurwerk o.a. kazuifel», alsmede de gerestaureerde gobelins uit het Nijmeegse raadhuis, die dan voor het eerst aan het publiek ge toond zullen worden. De verbinding met het tentoonstel lingsterrein zal o.m. worden gevormd met een treintje, hetzelfde als tijden» Rotterdam Ahoy gebruikt en ook zal de ouderwetse paardentram door de stad rijden. Het schuttersgilde Sint Sebastiaan uit Gendt (O.B.) zal tijdens de tentoonstelling verschillende demon straties in vendelzwaaien en volksdan sen verzorgen. Ook op het gebied van amusement zal er tijdens de Novum 1951 het nodige ge boden worden. Talrijke populaire radio sterren zulen optreden en verschillend» bekende orkesten. zwerver, die zij in haar verwarde gees testoestand aanziet voor de H. Jozef. Zij praat met hem. vertelt hem, hoe zij hem altijd als heilige bewonderd heeft en drinkt mee van de fles wijn, die hij haar enige keren opdrir Zij valt in slaap en de zwerver maakt gebruik van de situa tie. Als Nanni ontwaakt, denkt zij een jnna Magnani als de zwakzinnige verschijning gezien te hebben en als na verloop van maanden blijkt, dat zij een J geitenhoedster in „II Miracolo (Het kind verwacht, gelooft zij aan een won- Ia de te Bad Ems gehouden jaarlijkse bijeenkomst van het verbond der Du'tse blikproducenten heeft de voorzitter nog maals de herbouw van een breedband walserij in West-Duitsland bepleit: de enige breedbandwalserij te Dinslaken. la ontmanteld. Sedertdien »ija in Duitsland regelmatig protesten opgegaan tegen het feit, dat Duitslands staalindustrie hierdoor sterk gehandicapt is tegenover de Belgische en Franse. In België en Frankrijk zijn namelijk met Marshall-middelen nieuwe breedband- walserijen gebouwd. In Bad Ems werd medegedeeld, dat Duitsland thans pogin gen doet om een braadbandwalserij, die in Amerika voor verzending gereed ligt en die aanvankelijk voor Tsjechoslowakije was bestemd, aan te kopen. Naar werd medegedeeld werden voornamelijk van Franse zijde nog steeds bezwaren tegen deze aankoop gemaakt. De inrichting der walserij tn West- Duitsland zou in totaal honderd millioen dollar kosten. Men "heeft aanvankelijk het plan gekoesterd deze kosten te dekken door een bijdrage van de zijde der blik- verwerkende industrie. Voornamelijk de Duitse automobielfabrieken waren sterk geïnteresseerd. Men hoopt thans echter da nodige middelen eventueel te kunnen ver. j krijgen uit het speciale investeringspro gram voor de basis-industrieën, waartoe onlangs besloten werd. Het Amerikaanse stoomschip „General Mac Rae" is met een aantal Belgische en Nederlandse oorlogsgewonden en zieken van de respectieve detachementen Ver enigde Naties onderweg naar Rotterdam. Er zijn 17 Belgische en 23 Nederlandse zieken en oorlogsgewonden aan boord. De .General Mac Rae" wordt Vrijdagmorgen te Rotterdam verwacht. De Belgische mi litairen zouden dan per vliegtuig naar Braeeel worden overgebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5