Klassieke Ouverture van het Holland-Festival Openingsconcert in Ridderzaal Nieuwe Philips-deraonstratie- zalen te Brussel vereenigde blik volop van De waterwegenkwestie in de Belgische senaat U Open Raam OSSERVATORE OVER MODERNE RELIGIEUZE KUNST WERK VOORZIEN MEENKs Sport'Spatten Het geheim V) Declamatorium voor airborne-herdenking Arnhem Een merkwaardig initiatief Toch ivetenswaardig Middelbare Confectie- school in Amsterdam „Het schroefje en ik" Geen eisen stellen die het karakter van een ultimatum dragen VOOR ZON en ZES VRIJDAG 15 JUNI 1951 PAGINA 5 X Excessen niet bevorderlijk voor devotie Bliksituatie niet bemoedigend PSEUDO-VOGELPEST Opleiding voor leidende functies JONGEN LICHTTE OFFERBLOK Hofwijk's reportages gebundeld MARSHALL- TEKENWEDSTRIJD GODDET PEINST NOG Misverstand met Tour-contracten (Van onze sportconrespondent) EUWE VERSLOEG RESHEVSKY DAVIS-CUP Zweden leiden: 02 VERTROUWEN IN DE REGERIN G-SUKIM AN ke&peMj eltaect" van het „PILOOT" HAD VELE „VERLOOFDEN" Twee jaar tegen oplichter geëist OOK EEN CEREMONIEEL CAVALERIE-TENUE? BADKLEDING van ESDERS Voor de Dames: Zuiver wollen BADCOSTUUMS in diverse leuke modellen en tinten vanaf 15.25 Katoenen STRANDPAKJES zeer aparte modellen vanaf 8.70 BADMANTELS grote verscheidenheid van dessins vanaf 28.75 BADMUTSEN vanaf 2.25 SHORTS In khaki 8.35 in corduroy 13.75 ZONNEHOEDEN met brede rand vanaf 1.95 ZWEMBROEKEN van prima pasvorm in katoen 2.45 in wol (Tweka) 5.45 BADJASSEN vanaf 35.50 KINDER-BADPAKJES alleraardigste modellen in wol vanaf 7.60 Pracht kwaliteit BADHANDDOEKEN vanaf 2.40 STATENWEG 184 Het Holland-Festival dat Donderdagavond in de Ridderzaal te Den Haag met een gala-concert door het Residentie-Orkest werd geopend, zal een maand lang kunstminnend Nederland weer in verrukking brengen. De opening gisteravond geschiedde heel symbolisch op de Mauritstoren op het Binnenhof, umar enige blazers van het Residentie-Orkest, voordat 't concert begon, het Festival' leven inbliezen. Ter opening van het Holland-Festival plaats dan die wel visueel schone, maar had men z'n blik laten vallen op-de meest representatieve zaal van ons vaderland, de Ridderzaal der residentie. Daar was de line fleur van dn ze volksvertegenwoordi ging en diplomatieke wereld in groten ge tale bijeen om de klassieke ouverture van dit muziekfestijn bij te Wonen, Met opzet gewagen we van een „klas sieke ouverture". Immers het programma door het Residentie-Orkest verzorgd o.l.v. V v. Otterloo, bestond louter uit muziek «ie "zo niet aan allen bekend (Bach, Mo zart en Haydm), dan toch in beproefde ba ren (P. Hellendaal), was gehouden. Zo doende gaf deze inleiding tot het Hoiland- l-'estival geen bijzondere aanleidinig om prestaties, die we in de loop van het sei zoen al gehoord en beoordeeld hebben, nogmaals aan de toets der critiek te onder werpen. Er werd op deze avond gespeeld met «en reserve en distinctie welke eensdeels goed aansloot bij de conventies van deze gala-avond, anderzijds een manco ver toonde aan eigen geluid waartoe deze avond toch als vanzelf uitnodigde. Een verrassing was evenwel de om- etandigheid dat de gotische welvingen en plafondruimten zo goed met muziek harmoniërep. Op dezelfde plaats toch waar de Landsvrouwe jaarlijks Haar volk toespreekt, resideerde nu een or kest; onder de rijke stoffering van de troonhemel, omrankt door een rode roos versiering, klonken nü de stemmen van de prinsen der muziek: Bach, Haydn, Mozart. Het was even alsof de grandioze tijd, de hoofse sfeer waaraan deze muziek goed deels haar bestaan te danken heeft, her leefde. Als we nu bedenken dat het Residentie Orkest deze avond met een gehalveerde bezetting speelde en dat de muziek toch in alle hoeken van de zaal duidelijk klonk, dan opent zich een merkwaardig perspectief zowel voor de samenstelling van dit steeds naar uitbreiding strevende orkest als voor het probleem der Haagse concertzalen Vooral als deze zaal minder zou zijn bekleed en het orkest op een andere acoustisch te zeer absorberende troon hemel geplaatst was, zou de klank zeifs majesteitelijk kunnen klinken.... Indien dus deze ..Ouverture" van het Holland Festival tot enige oplossing in deze zin aanleiding zou kunnen geven, dan ware het Holland Festival 1951 reeds alleen daarom een surprise. Intussen had deze inleiding een plech tige fanfare als begin, die van de huizen daken klinkend door de bevolking echter weinig werd opgemerkt, en als slot een reünie in de „Witte Sociëteit", waaraan door honderden invité's werd deelgeno men en waar het gemeentebestuur reci pieerde bij rijk van dranken en spijzen voorziene buffetten. Onder de genodigden, die het openings concert bijwoonden, werden onder meer opgemerkt de ministers mr F. C. C. J. M. Teulings. prof. dr F. J. Th. Rutten, prof. mr P. Lieftlnck en staatssecretaris mr J. M. L. Th. Cals, de ministers van Staat, jhr mr F. Beelaerts van Blokland en mr J. R. H. van Schalk, de voorzitter van de Tweede Kamer mr L. G. Korten- horst en de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L A Kesper. M. M. Met Engels-Nederlandse tekst Ter gelegenheid van de herdenking van de luchtlanding bij Arnhem op 17 Sep tember 1944 zal dit jaar een Engels—Ne derlands declamatorium op de sluitinge avond ten gehore worden gebracht. De dichter Jan H. de Groot heeft de gedachte, die aan het declamatorium ten grondslag ligt, vorm gegeven. De muziek voor koor en orkest werd gecomponeerd door de Arnhemse musicus en componist G. v. d. Graaf. De Nederlandse tekst wordt gesproken door Wim Berkhemer. De British Council zal een Engelse kun stenaar zenden, die het Engelse deel zal zeggen Het Gelders orkest speelt de mu ziek onder leiding van de componist. Medewerking verleent „De vrije stem" in Arnhem onder leiding van Jan van Bee- kum. (Van onze Brusselse correspondent). Met een drukbezochte receptie, die o.m. weid bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur Van Harinxma thoe Slooten en zijn echtgenote, werden zojuist in het centrum van Brussel, nl. op de, een paar honderd meter van de Beurs gelegen, Fontainasplaats, nieuwe demonstratie zalen van Philips B.N.V, geopend. De honneurs werden waargenomen door de heer 'Ch. Spaens, afgevaardigd beheerder der Belgische N.V. Philips. In 1948 had deze firma in haar lokalen van de dicht bij de Foutainasplaats ge legen Anderlechtstraat, een „electro- nisch centrum" geopend, dat ook nu nog, niet alleen door scholen, maar ook door talrijke groepen technici wordt bezocht. Met de thans op-de Fontainasplaats ge opende demonstratiezalen wordt beoogd, het publiek voortdurend in contact te stellen met de prestaties van de Philips- fabrieken. waarvan de verscheidenheid en de veelvuldigheid bij een leder be kend zijn. Het toeval wil, dat de opening van deze nieuwe lokalen samenvalt met de 60ste verjaardag van de oprichting van de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eind hoven. Wat de inrichting van de nieuwe In een belangwekkend artikel in de Osservatore Romano heeft mgr Celso Costantini. secretaris vah de H. Congre gatie die Propaganda Fldei zi-h gekeerd tegen bepaalde verschijnselen in de mo derne gewijde kunst. Ook in ons land hebben vele uitingen der jonge religi euze kunst vele malen en zelfs nog kort geleden de pennen in beweging gebracht. In bedoeld artikel wijst mgr. Celso Costantini erop, dat de. gewijde kunst dient te streven naar de schepping van vormen, die de eredienstwaardig zijn. Deze toch is beurtelings verklarend, catechetisch, feestelijk en decoratief. Een andere reden van bestaan kan men voor haar niet vinden. Zij kan dierhalve niet zonder meer aan de willekeur der kun stenaars worden overgelaten- „Ook ik ben 'het beginsel toegedaan", aldus mgr. Costantini. „dat Ieder tijdvak zijn 'bijzondere aesthetische smaak moet tonen, maar ik kan het er ni-t mee eens zijn, dat de aesthetische zin van het schone en 't sublieme onderdrukt wordt door een preudo-aesthetisohe manie, die een belediging is voor het verlangen naar zuivering, dat de beschouwende ziel tot het rijk van het ongeschonden en gezonde ideaal voert „Ik verklaar openlijk, dat ik niet bij het verleden zweer- Ook ik ben gevoelig voor het verlangen der kunstenaars, die trachten de gewijde kunst te vernieuwen, Ik waardeer bepaalde pogingen, wan neer deze het gewijde karakter en de goede regelen van de spraakkunst en de syntaxis van de kunsttaal eerbiedigen. Altijd heeft de Kerk in Haar tempels iedere goede vernieuwing in de gewijde kunst aanvaard, mits deze vernieuwing de eredienst niet kwetst. De uitspraken van het tweede Concilie van Nicea en die van Trente zijn op dit punt duidelijk en gebiedend". „Maar de stelling is onaanvaardbaar", aldus mgr, Costantini. dat teruggrijpen, op voorhistorische afbeeldingen uit het holentiidpmk een voorwaarde voor de vooruitgang betekent. Bepaalde barbaar se nieuwigheden, die fatsoen noch vorm eerbiedigen en in de gelovigen een ge voel van afschuw opwekken, hebben zo wel voor de kunst als voor het geloof schadelijke gevolgen. Op de gister te Amsterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhou ders der N.V. De Vereenigde Blikfabrie-' (ken werden de jaarstukken over 1950 goedgekeurd en het dividend vastgesteld -op 9 pet., waarvan 2 1/3 pet. in con tanten en 6 2/3 in certificaten van aan delen. Nopens het op de agenoa ge plaatste voorstel tot statutenwijziging dat hoofdzakelijk technische veranderin gen omvat kon geen besluit worden genomen aangezien het vereiste deel van het geplaatste maatschappelijke kapitaal niet vertegenwoordigd was. In verband (hiermede zal binnen een maand een n.euwe vergadering worden belegd. Wat de blikpositie betreft merkte de voorzitter, mr Steenberghe op, dat blik In Nederland nog steeds wordt gedistri bueerd. Vooral i.v.m. het feit, dat de V. S. slechts 60 pet. leveren van de quota van vorig jaar is de situatie niet erg nemoefligend. i'och is deze beperking voor de Verblifa niet catastrnphaal, om- ZATERDAG IC JUNI HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24 00 KRO. 7 00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7-45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Promenade-ork. 8 55 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de' zieken. 11.45 Gram 11.50 „Als de ziele luistert" (caus.). 12.00 Angelus. 12.03 Giam. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Gevar muz. 14.00 Gram. 14.20 Piano duo. 14.40 Amateuruitz. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten 15.50 Symphonette-ork. en vocaal kwartet 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans": 17.00 Voor de jeugd. 13.00 Pianomuz. 18.15 „Werving Kon. Marine (caus 18 25 Lichte muz. 18.40 Regeringsuttz. Zoeklicht op de Westerse defensie 19.00 Nieuws. 19 15 „Dit is leven" (caus.). 1921 Actual. 19 27 Gram. 19 52 Journ. weekovezz. 20 00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20,12 Gram 20 15 Lichtbaken. 20.40 „Steek eens JP, Heren" 21.00 Gevar. progr 21 53 Wat zou U doen? 22 00 Operettemuz. 22.30 ..Wij luiden de Zondag in" 23.00 Nieuws 23 15 Nieuws In esperanto. 23.22—24.00 Kamerork. HILVERSUM n (298 M 7.00 VARA. 10.90 VPRO. 10.20 VARA. 19 30 VPRO 20 00—24 00 VARA. 7 00 Nieuws. 7 15 Ochtendgymn, 7.33 Gram. 8.00 Nieuws 8 19 Gram 8 45 Idem 10.00 ..Tij- dt-''fk uitgeschakeld" icnus I 10 05 Morgen- v g 10 20 Voor de arbeiders 1130 Ah- V et) pim o 12 00 Gram 12 33 Gram 13 00 f - s 13 15 Gram 14.00 Voor de jeugd. I -r rnio ;e-ork. 14 40 Hel Nederlandse L d 15 00 Boekbnspr 15 15 Accordeonmuz 15 45 Van de wieg tot het graf" (caus.)! 16 00 U S..A -Cabaret. 16.30 Sportpr. 18 45 Om- roepork 17 30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18 15 VARA-varia". 18.20 Gram 18.30 Dans- miiz 19 00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passé, partbut" (caus). 19-40 Caus. 19.55 „Deze week" (caus 20 00 Nieuws. 20.05 Actual. 20.15 Holland Festival: Concertgebouwork en solist. 21.00 Social, commentaar.^21 15i li.o.er muz. 21 15 .Onder de pannen (hoorspel) 22.05 „ue.-*de-ork. 22.45 Gram 23.00 Nieuw., 2315 instrum. sextet. 23.4581.00 Gram. dat men ook andere producten waarbij blik niet als grondstof optreedt, fabri ceert. Voorts is men t.a.v. sommige producten, die voorheen van blik wer den gefabriceerd, 0p het gebruik van plaatijzer overgeschakeld. Voor wat de defensieorders betreft merkte de voorzitter nog op, dat men op enkele kleine leveranties na, tot dusver hiervan nog niet veel heeft ge merkt. Uiteraard is men overtuigd, dat deze t.z.t. wel zullen komen, vooral ook omdat men zoals uit het verleden is gebleken, op de vervaardiging hier van geheel is ingesteld. Dit betekent echter niet, dat men niet volop van werk is voorzien. Het afgelopen eerste halfjaar heeft men bijv. in het geheel niet te klagen gehad. Nopens de afzet van huishoudelijke artikelen, waarop men jlc" overigens niet in die mate als andere bedrijven heeft ingesteld, heeft men tot dusverre van een vermindering van de vraa,g nog niets bemerkt. Van een voorraad van dergelijke artikelen is thans nog geen sprake. In de buurt van Ederveen (gem- Ede) js onder de pluimveestapel van de land bouwer M. van H. aan de Henswoudse- weg een geval van pseudo-vogelpest ge constateerd. Het aanwezige pluimvee, ongeveer 460 stuks, werd op last van de veeartsenijkundige dienst vernietigd. Onmiddellijk is voor de omgeving een ophokgebed uitgevaardigd. Honden en katten moeten eveneens binnen gehouden worden. K.A.B.-vacantie-oord. Medio Juli zal het nieuwe K.A.B. rust- en vacantieoord „Nieuwenoord" geopend worden. Deze K.A.B. stichting is gelegen op het land goed Drakenburgh onder Hilversum. Padvindersleiders naar Engeland. Vier verkennersleiders van de Katholieke jeugdbeweging nemen deel aan een inter nationale conferentie van R.K. padvinders leiders in Gilwellparc in Essex (Enge land). Prof. Jhr dr G. J. Elias t. Gisteren is te Delft in de ouderdom van 71 jaar over leden prof. jhr dr G. J. Elias, oud-hoog leraar in de electrotechniek aan de Tech nische Hogeschool. Grote schenking van H. Hirtdshcld. Tij dens de Jaarvergadering van de H Kinds heid die dezer dagen te Parijs is gehou den heeft- het hoofdbestuur ruim vier miilioen gulden beschikbaar gesteld voor onderwijs en medische verzorging der kinderen in de missiegebieden. In Decem ber zal nog een bedrag van ruim twee miilioen gulden voor dezelfde doeleinden worden verstrekt. Algemene vervoersstaklng In Italië, De drie Italiaanse vakbonden (de christen democratische. de socialistische en de communistische) hebben voor 21 en 22 Juni een algemene staking in de ver voersbedrijven aangekondigd,. De arbei ders eisen hoger loon. Audiëntie liij de Paus. Dinsdag is Moe der Maria, de Generale Overste van de Ned. Congregatie der Vrouwen van Bethanië, door Z.H. de Paus in speciale audiëntie ontvangen. demonstratiezalén betreft, gaat het niet meer. zoals dit met hef „electi'ótronisch centrum" het geval was, om een perma nente tentoonstelling van voorweruen, die eens en voor altijd 'n bepaalde plaats hebben ingenomen. Ineens al de Philips- producten tentoonstellen is onmogelijk in een lokaal van -beperkte afmetingen. In hef zomerseizoen, dat thans begint, zijn vooral actueel ventilatoren en koelkasten. Hieraan is dan ook één der aspecten van deze expositie gewijd. Wat de zaalverlichting aangaat, zoals zij hier werd ontworpen, deze is een nieuwigheid in België. Zij beantwoordt op de meest gepaste wijze aan de principes: dat niet het lokaal, maar wel de producten, artikelen en andere ten toongestelde voorwerpen moeten verlicht zijn en dat de lichtbronnen gemakkelijk moeten kunnen verplaatst worden. Door een combinatie van fluorescentie- en gloeilampen in de verlichtingstoestellen, wordt bovendien aan de tentoongestelde voorwerpen het relief gegeven, dat met uitsluitend gebruik van fluorescentie lampen niet kan worden verkregen. In een kleine salon, die aan de ver lichting is gewijd, vindt men verder de door Philips gefabriceerde lichtbronnen gegroepeerd. Grote belangs -Hing van de zijde van het publiek staat dit nieuwe Philips- initiatief stellig te wachten. (Van onze Amsterdamse redactie) Er komt in Amsterdam een school, die jongelui gaat opleiden voor hogere func ties in de Nederlandse kledingindustrie Tot nu toe werd het leidinggevend perso neel gerecruteerd uit de aanwezige per- soneelsbezettting ofwel lag de opleiding in het buitenland. De Nederlandse con- fectie-industrie biedt echter voldoende emplooi voor hoger personeel. Er zijn hier 1100 confectiebedrijven, die tezamen aan 65.000 arbeiders en arbeid sters werk geven; 65 pet van de bevol king wordt door haar gekleed en dit cij fer neemt steeds toe. In Amerika draagt 95 pet der bevolking confectie. De nieuwe school, de Middelbare Con- fectieschool „Mr Koetsier" genoemd naar een der voormannen van de con- fectie-industriewordt gesteund door de gehele Nederlandse confectieindustrie. Het rijk en de gemeente Amsterdam zien het belang van deze school in en staan zeer sympathiek tegenover de doelstel ling. Over subsidiëring wordt nog on derhandeld. De opleiding zal vier jaar duren, waarvan één, n.l. het derde jaar, practisch is. Een 18-tal vakken zal wor den onderwezen en allen die een erkena Mulo B-diploma, 3-jarige HBS, 4-jang Gymnasium hebben kunnen worden toe gelaten. Het leerplan voor het eerste jaar is reeds uitgestippeld. Het gebouw is er ook, n.l. aan de Herengracht 804 te Am sterdam en een achttal docenten heoben hun medewerking reeds toegezegd. Di recteur is dr G. Reuvekamp. Men noopt half September te starten. Verschillende grote bedrijven heoben reeds candidaten aangewezen, die zij een soort „beurs" voor deze school hebben gegeven en voor wie zij ook de pensum- kosten betalen. De 15-jarige S. uit Roermond werd gisteren betrapt toen hij bezig was een offerblok in de rectoraatskerk te Leeu wenMaasniel van zijn inhoud te ont doen. Een in de nabijheid wonende baan wachter had S. de kerk zien binnen gaan en vond het vreemd, dat de knaap er op zo'n ongewoon uur zo lang vertoefde Een dochter van deze baanwachter nam een kijkje en betrapte de jeugdige onver laat op heterdaad. De baanwachter en zijn zoons namen de jongen mee naar buiten. Hij bleek in het bezit van enig kleingeld te zijn. Eind December werd in dezelfde kerk ook al eens een offer blok -gelicht. „Wonderlijke tochten te land, te wa ter en in de luc'ht" luidt de ondertitel van J. W. Hofwij-k's nieuwste boek, dat bij de Hofboekerij verschenen is. Onze lezers, die Hofwij-k's reportages kennen, kunnen weten dat tfeze ondertitel geen woord uitgeverslatijci b-evat. De avontu ren die Hofwijk in zo ongeveer ai'.e werelddelen beleefd heeft, van een do denrit met een convooi tijdens de poli tiële actie in Indonesië tot een vlucht over de Berlijmse luchtbrug, van en adembenemende Rallye naar Monte Carlo tot een ballonvaart boven Zierik- z-ee, van een reportagetocht in een red dingboot bij gierende Zuidwesterstorin tot een vaart met de aaring vlooi, zijn inderdaad wonderlijke tochten, in ieder geval worden ze het als Hofwijk met zijn bravour, zijn uitbundige stijl, zijn royale zelfspot en zijn vermogen om de menselijke noot in elke situatie te vin-den aan 't vertellen slaat; Het ligt niet op onze weg deze bunde.' var. gro tendeels in ons blad verschenen repor tages uitvoeai-g te bespreken. Maar het lijkt ons nuttig onze lezers van het ver schijnen van dit goed verzorgde ru.m 200 pagina's dikke boek op de hoogte te brengen. In verscheidene plaatsen van ons land zijn gisteren de prijzen uitgereikt van de grote jeugdtekenwedstrijd van het Marshallplan. Uit handen van de heer Galdwell, naaste medewerker van de heer Clarence E. Hunter, hoofd van de ECA-missie in ons land, ontvingen drie Nederlandse scholieren een spaarbank boekje met een bedrag van 500. De ge lukkigen waren: de achtjarige Willi Appel, het dochtertje van de gemeen te-secretaris van De Rjjp in Noord- Holland, die de eerste prijs won in de leeftijdsgroep 811 jaar; de Bossche ly- ceist Wim van Rosmalen (leeftijds groep 12—16 jaar), terwijl de 11-jarige Wim Groeneboom uit Naarden ook een prijs verwierf. De uitreikingen gingen met enige plechtigheid gepaard, waarbij ook de burgemeester van de Steden, waarin de winnaars woonden, aanwezig waren. De bekroonde tekeningen hangen nu in Parijs, waar zij op 20 Juni zullen wor den vergeleken met die van de winnaars uit andere landen. De winaars uit deze groep krijgen lokkende prijzen als reis jes naar Londen, Rome of Parijs. Ne derland zal in de internationale jury worden vertegenwoordigd door dr F. Wijsenbeek, directeur van de Dienst Schone Kunsten in Den Haag. In antwoord op een interpellatie van een liberaal en een socialistisch lid van de Belgische senaat over het rapport der commissie Van Cauwelaert-Steenberghe betreffende de waterwegen, heeft de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, verklaard, dat de Ne derlandse onderhandelaars blijk gegeven hebben van grote objectiviteit en van de wens bij te dragen tot een gunstige oplos sing. De minister is van mening, dat hei probleem der waterwegen zich gunstig ontwikkelt. Een der interpellanten, de liberaal Buisseret, was van oordeel, dat nog slechts schetsen van een accoord op twee punten zijn bereikt en dat de Nederlan ders op het stuk van het Moerdijkkanaal nog steeds een „non possumus" laten horen. Hij betoogde dat als België geen genoegdoening zou kunnen krijgen met betrekking tot een Antwerpen-Rijnver- jinding, het zelf voor een oplossing zou moeten zorgen. De Benelux-geest De volgende spreker, De Vos (soc.), verklaarde optimistischer te zijn met be trekking tot de verdere onderhandelingen over de waterwegen dan voorgaande sprekers. Reeds de laatste besprekingen in de gemengde commissie zijn, zo merkte hij op in een geheel andere geest gevoerd dan na de eerste wereldoorlog. Voor het probleem der waterwegen kan alleen een oplossing gevonden worden, indien de Beneluxgeest waar dig blijft over de bewindvoerders in beide landen. Het is verkeerd eisen te stellen die het karakter van een ulti matum dragen en het is even onver standig de zaken zo te willen voorstel len alsof Nederland het enige land is dat de vruchten plukt van de Benelux. Het streven, dat aan de Economische Unie ten grondslag ligt, aldus De Vos, zal uiteindelijk zonder twijfel tot een oplos sing leiden van de verkeersproblemen. Spreker wees het voorstel tot inter nationale arbitrage in het geschil over het Moerdijkkanaal beslist van de hand en zei van oordeel te zijn, dat door direct contact en overleg overeenstemming be reikt moet worden. „Als een internationale instantie zou moeten ingrijpen", zo zeide hij, ,dan is niet alleen het Moerdijkkanaal voor ons verloren, doch ook de Benelux". Spreker gaf vervolgens een overzicht van de Nederlandse concessies in het rap port. Hij wees er op. dat de opvattingen in Nederland thans heel anders zijn dan 25 jaar geleden. PARUS, Donderdagmiddag. Het mysterie van de Nederlandse Tour de France-contracten (zoals wij reeds berichtten, bevatten twee der Nederland se Tour-contracten een lagere garantie dan de overige Sportred. Msb blijkt, naar ons by informatie te bestemder plaatse bleek, in het geheel geen mysterie te zijn. Het heeft steeds 'n het voor nemen van Jacques Goddet gelegen de twee renners waarmee onze pl-eg in ver gelijking met die van verleden jaar, zou worden uitgebreid, een lagere garantie te betalen. Het schijnt, dat de Neder landse vertrouwensman van de Tour organisatoren die, voor hij Ie c antra eten uit Parijs ontving, de renners mededeel de, dat zij allen dezelfde dag-garantie zouden ontvangen, het slachtoffer is van een misverstand zijnerzijds. De mogelijk heid is intussen niet uitgesloten, dat God det niettemin de garantie-sommen op de twee onderhavige contracten nog zal wij zigen als er van Nederlandse zijde met de nodige aandrang om zal w rden ge vraagd. Noot van de sportredactie: De vertrouwensman van Goddet in Neder land, de heer R. de Grood, verklaarde ons intussen, dat bij, alvorens de con tracten te ontvangen, inderdaad slechts vermoed had. dat alle renners de zelfde (en gebruikelijke) garantie zouden ontvangen. Hij heeft in dit verband reeds contact met Goddet gehad, d.tch Goddet nam nog geen beslissing Mocht de Tour organisator besluiten, de contracten on gewijzigd te laten, dan zal dhr. De Grood een poging doen, de ontbrekende garantie uit praliculiere bronnen aan r- vullen. En a propos: dit zou dan voor de Neder landse Wielren Unie een mooie kans zijn, om eindelijk onze Tour-equipe eens daad werkelijk te steunen! sen de Zweed Davidsson en Motram, bood de Engelse speler in de eerste set goede tegenstand. De Engelsman slaagde er in, zijn tegenstander op de baseline te houden en de eerste set op zijn naam to brengen. In de tweede set leidde Motram met 42, doch toen kwam Davidsson eindelijk op dreef en won hij tenslotte 64 57 26 68* In de negende ronde van het Wer- theim herdenkingstornooi ie INew York leden Jtiesnewsxy en Horowitz hun eer ste nederlaag. rtesnewsKy verloor met wit van dr Luwe. Het was een geweigerd damegamoiet waarin onze landgenoot de ivlerantr verdediging toepaste, rteshews- ky geraakte in grote tijdnood, en toen hu nog slechts ennele seconden nad voor vier zetten, deed iüj een zwakke zet met zijn koningin. Luwe attakeerde prompt met z(jn toren, en nadat Reshewsky zijn koningin voor een toren was kwijt ge raakt, gaf hij op. Verdere uitslagen waren: NajdorfByrne VtVs, Horowitz Evans 01, ShainswitFine 01, O'KellyKramer Na de negende ronde leidt Reshewsky met 614 pnt., dr Euwe, Najdorf en Evans volgen met ieder 6 pnt. Horowitz bezet de vijfde plaats met 5% pnt. In de Davis-Cup-ontmoeting Groot Brittannië—Zweden, die te Scarlborough wordt gespeeld, hadden na de eerste dag de Zweden met 02 de leiding. Bergelin won van Paish met 97 31 63. De Zweed had het alleen in de eer ste set moeilijk, doch won verder gemak kelijk. Ook in het tweede enkelspel tus- Het Indonesische parlement heeft van morgen met 119 stemmen tegen 30 stem men zijn vertrouwen uitgesproken in de op 26 April j.l. gevormde nationale coa litie-regering van Sukiman. tabletten Aan de avondvierdaagse die deze week gehouden wordt, nemen niet minder dan 22000 wandelaars en wandelaarsters deel. Het betekent een record: in 1950 bedroeg het aantal inschrijvingen „slechts" 14000. Op de Milanese Vigorelli-baan won de Italiaanse combinatie Bevilacqua-Magni een omniumrace voor Bobet-v.Steenber- gen en Coppi-Leoni. In de meeste West-Europese voethal landen heeft men, in tegenstelling tot ons land, de kampioen-der-kampioenen reeds kunnen begroeten. Zondag j.l. be haalde in Zwitserland Lausanne Sport het kampioenschap, werd de F. C. Milan na een spannend duel met Internazionale de club van Wilkes, eindelijk kampioen en legde in Spanje de sterke F. C. Barce lona voor de zoveelste maal beslag op de titel. Het Nederlandse waterpolo-zevental dat op 28 Juni a.s. te Groningen tegen de Zweden uitkomt, is als volgt samengesteld Van Gelder (HZPC) Bijlsma (Haarlem) Keetelaar (Robben). Braasem (Haarlem), Cabout (GZC). Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (HZPC). De Nederlandse Wielren Unie heeft be sloten, aan het programma voor de baun- wedstrijden om de Grand Prix van Amsterdam (12 Juli a.s. in het stadion) een nummer voor amateursprinters toe te voegen: dit in het kader der voorberei dingen voor het wereldkampioenschap te Milaan. De N.W.U.-sportcommissie deponeerde vijf „amateurs" op de beroepslijst: Witte- door Anthony Gilbert 55). Hij vertrok om half drie. Ze hebben meer dan een uur ruzie zitten maken in de bibliotheek en mr Curchman zei allerlei rare woorden tegen de jongeman, die ik me schamen zou om te herhalen. Ging mr Newnham toen weg? Juisrt. Dank u wel- Dat wilde ik eigenlijk maar weten. Woont mr Churchman hier al lang? Als zeven en twintig jaar. Al die tijd heeft hij niets aan het huis laten doen. Het kan hem niks schelen. Dat kan ik u wel zeggen Sir, daar komt nog eens een tijd dat ik het van mijn eigen spaar penningen laat opknappen. Ik kan het zo werkelijk niet uithouden. En waarom blijf je dan hier? vroeg de detective. De vrouw toonde zich uiterst veront waardigd. Mijnheer, ik hoop dat ik nog weet wat mijn plichten zijn. Die de Heer ver enigd heeft.ja zeker, ik ben zijn vrouw. Wip dacht dan w«J» dps ik wm? De werkvrouw? O dank u. Maar ik heb er altijd zo niet uitgezien. Maar wat geeft het, vraag ik u? Wat heb ik er aan? Davidson kreeg het een ogenblik be nauwd. Niet uit medelijden met mrs Churchman, maar, omdat hij vreesde zich met geen mogelijkheid aan de stroom van klachten te kunnen onttrekken, die zij over hem uit ging storten. Maar ge lukkig keerde mrs Churchman eigener beweging weer terug naar t stokpaardje van haar man en zei: Ach hij is altijd gek met zijn boe ken geweest We hebben elkander in een boekwinkel leren kennen. In Cambridge. Ik hielp hem. Toen zijn we getrouwd. Nou alles wel beschouwd, kon zo iemand niet'alleen blijven. Hij had iemand nodig om zijn boeken af te stoffen en zijn eten te koken. Ik geloof gerust dat het de enige leidende gedachte bil zijn beslis sing is geweest. Toen hij vertrok, voegde zij er met dezelfde zeurige stem nog aan toe: Hebt u soms een taxi nodig. Ze staan hier om de hoek! Toert kreeg Davidson plotseling een inval. Kwam mr Newnham met aeh taxi? vroeg hij. Zeker, en toch was hij nog vijf minuten te laat. Neen, ik zal geen taxi nemen. Maar toen hij het stationnetje van de ondergrondse binnenliep, voegde hij alle ■stukken, dia hij die morgen ver- zameld had, bij elkander. Arthur Newn ham was om 11.26 te Victoria aangeko men. Dat wist hij vast en zeker, want anders had hij nooit voor twaalf uur bij Churchman kunnen zijn. En ofschoon hij meer dan een uur vrij had, had hij toch een taxi moeten nemen om op tijd aanwezig te zijn en had hij zijn afspraak nog gemist. Davidson iiep een telefooncel binnen en belde Sand- lands op. Kunt u zich ook herinneren, op welk uur van de dag u die baard ver kocht hebt? Nou, zo precies zou ik het u niet kunnen zeggen. Het was juist voordat ik ging eten, en ik ga altijd om half één weg. De klant had verbazend veel werk en beweerde telkens dat het niet was, wat hij zocht. Ik ben zeker drie kwartier met hem bezig geweest. Davidson hing de telefoon aan de haak. Dat alles klopte als een bus. Vooral die opmerking betreffende het litteken nad hem getroffen. Een man en vooral een jong mens van goede huize zal voor de eerste de beste vreemdeling geen aan dacht vragen voor .een dergelijke misvor ming van zijn geifcht. Neen. Davidson had onmiddellijk in de gaten, dat de cliënt er alles op gezet had, gebrand merkt te worden als de man met het lid teken. HU had Sandilands dat litteken als het ware opgedrongen, Zodra de poli tie bU hem om inlichtiitgen kwam; zou hij dus onmiddellijk met zijn vondst voor de dag komen. HU was dus blijkbaar overtuigd, dat de politie inderdaad tot deze stap zou overgaan. Niemand zou zich zoveel moeite hebben gegeven, als deze littekens niet kunstmatig waren aangebracht. Toen Davidson eindelijk de Yard bereikte, was hij zo goed als zeker dat hij de ware moordenaar op het spoor was. Hij vond zijn chef alleen. En?, mompelde Frobisther. Davidson begon met een uiterst scher pe detaillering van al zijn ervaringen. We hebben alles om Newnham te ontmaskeren, wond hU zich op. Zijn chef bracht hem echter tot beda ren en toonde hem een telegram dat bo ven op een stapel papieren lag. „Bezoek u hedenmiddag. Kom met de trein van 4.47 Victoria NEWNHAM". We staan dus weer eens quitte, merkte Frobisher op. Jij had er een nele morgen voor nodig en ik stelde me te vreden met het openen van dit telegram. Ik geef onmiddellijk toe, dat we er met de zeer belangrijke verklaringen, die IU vanmorgen hebt weten af te dwingen, eveneens in geslaagd zouden zijn hem op het spoor te komen. In ieder geval zul len we nu precies van hem te weten ko men, waar hij al die tijd heeft uitgehan gen. Over een paar minuten kan hy reeds hier zijn. Davidson gaf dit afwezig toe. Hij ver zonk in een diep gepeins, waaruit hy weer te voorschUn dook met de woorden: We zyn een blonde jongeman op het spoor, nietwaar? Dat ziet er naar uit alsof hy een pruik droeg toen de moord plaats vond. Toen diende de bode aan: „Mr. Newn ham!". De chef stond op toen Newham bin nenkwam en begroette met de grootste voorkomendheid een flink, keurig ge kleed jongmens met een bruin verbrand gezicht, dat er jonger uitzag, dan de poli tie vermoed had. Gaat u zitten, mr Newnham. We hebben reeds enkele dagen alle moge lijke moeite gedaan om te weten te ko men waar u zich bevindt. Dat heb ik hieruit vernomen. Hij legde een krant op tafel. Dat komt omdat ik een beetje ge luilakt heb in een heerlUk buitenhuisje in dr Downs en me de weelde h j ver oorloofd om me enkele dagen .-lieu aan te trekken, van wat er in Engeland of daarbuiten gebeurde. En wanneer heeft u dan alles voor het perst vernomen? Vandaag. Ik wandelde naar S. om daar wai mxopen te aoen. Daar zag ik Aseher's naar% op een biljet van de krant. Er stond heel eenvoudig: De Ascher-moordzaak. Ik vergat mijn in kopen en kn„R< onmiddellijk eeu krant Werd strotten door die moord op Sir He> (Wordt vervolgd) De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr L. H. Feitsma, heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 24-jarige H. B. uit Geleen, die zicth in de zomer van 1950 in Amsterdam tegenover een groot aantal meisjes uitgegeven had als gezag voerder van de K.L.M., met deze meisjes een kennismaking aanknoopte en zich na korte tijd zelfs verloofde. Bovendien leende hij van de meisjes en haar ouders geld en kreeg hij m haar ouderlijke te huizen onderdak en voedsel. De zaak werd ontdekt door een van de verloofden, die een aan B. gerichte brief openmaakte en daaruit concludeer de, dat zij niet de enige verloofde van deze man was. Uitspraak op 25 Juni. Nu een afdeling Kon. Maréchaussée de ceremoniële tenue heeft gekregen om op Prinsesjesdag in oude glorie de weg van de Koninklijke Stoet naar de Ridderzaal te markeren, bestaan er, naar wij vernemen, ook plannen om 60 man Cavalerie in de oude ceremoniële ca- valerie-uniform te kleden. Deze 60 man zullen dan bij de opening der Staten- Generaal te paard en in groot tenue als escorte vóór en achter de Gouden Koets rijden. Daar het leger niet meer over rijpaarden beschikt, ligt het in de be doeling de landelijke rijverenigingen bierbij in te schakelen. veen, Roles, Braspenninx jr., Van Oers cn Zwiers. Het vijftal had verleden jaar in de Ronde van N. Brabant de amateursbe palingen overtreden. Waarschijnlijk zul len de kersverse profs Zondag a.s. reeds starten in de strijd om het nationale kam pioenschap op de Cauberg. Voor de Heren: WINKELSTAD- BLUDORP Than* oolci PLEINWEG h. WOLPHAERTSBOCHT „Winkelcentrum Wereldhaven-Zuid"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5