Tsjang lieten zich door Marshall niet dwingen Kans op buien neemt toe EEN GEHEIM van Gerard Walschap Mao Tse en r De thee van Lao Ping was jasmijn geparfumeerd met beroemde Chinese mum VERPLEEGTARIEF HOGER YAMIN AFGETREDEN Vragen rondom een hagiografie .r Zaterdagse mijmeringen Observator 'Zomerverwachtingen niet te hoog spannen De minister over de bezwaren van de ziekenfondsen Vrijgelaten gevangenen weer gepakt GOD EN ZIJN WERELD Harry Prikker ZATERDAG 16 JUNI 1951 PAGINA .J Te Washington gaan de grote heren voort, elkander vera ijlen te doen inzake de chaos, welke sinds 1945 in China is ontstaan. Generaal Vac Arthur heeft in een verhoorhetwelk hem werd afgenomen door de senaatscommissie, welke een onderzoek naar hel hem door president Truman gegeven ontslag instelt, merkwaardige mede ze geestelijk ten nauwste ver bonden zijn. van generaal Marshall, thans minister van Defensie, in het genoemde jaar naar China één der grootste blunders in de Amerikaanse geschiedenis is geweest. Marshall zou toen het voornemen hebben gehad, Mao Tse-toeng en Tsjang Kai-sjek desitoods met wapengeweld tot samenwerking te dwingen. Men geloofde toen in Washington nog, dat Tsjang Kai-sjek zich in voldoende mate tegenover Mao Tse-toeng zou kunnen hand haven en hield geen rekening met uiterst belangrijke binnenlandse factoren. TSJANG KAl SJEK De brief. Een goedaardige Chinees Een onverzettelijk. dichter MAO TSF. TO ENG Verplicht verzekerden Vrijwillig verzekerden Voorzieningen op komst Oud èh rtieihc tn de stqd Keizer Tsji's brief nog van kracht mede ze geestelijk Zeer zeker, MaoTse-toeng is een Chinees en hij stelt China hoven alles. En ofschoon staatssecretaris Acheson onlangs verklaarde, in China geen vorm van Titoïsme te kunnen ontdekken, zeker is, dat evenals Tsjang Kai-sjek vroeger, thans Mao Tse-toeng vóór alles de belangen an China in het oog houdt. En zelfs de communist Mao Tse-toeng kan zich hierop inspireren op illustre i voorbeelden uit het verleden en trouwens r r. i ii.i I op heel de Chinese geschiedenis. Hij weet, verklaringen afgelegd. De voornaamste hiervan is wei, nat de reis dat China blijft voortbestaan, ook als er J geen regering is, die in alle delen van het land het heft vast in handen heeft. In verschillende provincies is het verzet te gen het communisme nog steeds heel sterk en men mag aannemen, dat in het binnenland nog honderdduizenden eueriila-strijders rondzwerven. Maar China en Mao Tse-toeng kunnen zich dit v eroorj-óven. Telkens staat er op de duur in China de een of andere machtige figuur op, die de stukken aan elkaar lijmt en orde brengt in de chaos. We behoeven hiertoe niet eèns zo ver in China's historie terug te gaan. Veertig jaar geleden verdween met de val van het keizerrijk de centrale regering van Peking. Maar wat is veertig jaar voor China! MaeArthur deelde mede, zélf eveneens voor e-en poging te zijn geweest, om de twee grote tegenstanders, tot elkander te brengen, echter niet op de manier, waarop Marshall probeerde, deze twee mannen te pressen, een democratische Chinese rege ring te vormen. Immers, Mao Tse-toeng vas er de man niet naarom zich te laten dwingen, terwijl de toestanden in China in Verkelijkheid heel anders waren, dan Marshall kon vermoeden, omdat hij tij dens zijn korte verblijf in enkele grote steden zich geen goede indruk van de situatie had kunnen vormen. Mao Tse-toeng is indertijd door de Amerikanen per vliegtuig uit zijn hoofdkwartier naar dat van Tsjang Kai-sjek overgebracht, met de be doeling, dat het tweetal desbetref fende besprekingen zou voeren. Doch reeds het eerste onderhoud toonde aan. welk een afgrond de communist en de nationalist scheidde. In de laatste jaren heeft mer. zich er j te Washington rekenschap van gegeven. dat men de Chinezen nu eenmaal niet met dezelfde maat kan meten als Amerikanen on Europeanen en men te snel had toe gegeven aan de gedachte, dat Mao Tse-toeng niet slechts communist, maar toch in de eerrste plaats Chinees was en zich niet voor Moskou's karretje zou laten spannen. De kracht van Mao Tse-toengs positie en zijn bekwaamheideen nieuwe regering op te bouwen, werden danig onderschat. Voorts had Washington zich door Mao Tse-toengs beminnelijke per soonlijk om de tuin laten leiden. Reeds tijdens de oorlog verschenen af gezanten van Roosevelt in Mao Tse-toengs hoofdkwartier in de diep in het binnen land gelegen provincie Yenam. Er ze wer den direct voor hem ingenomen dioor de hoofsheid, waarmede hij hen ontving, door zijn grote eruditie, door zijn gemoedelijk heid en bijzondere kennis van zaken. In Mao Tse-toengs hoofdkwartier speel den de generaals genoeglijk een partijtje tennis, tussen de conferenties door. Mao Tse-toeng was bijna altijd door spelende kinderen omringd. Zijn vrouw, de mooie actrice Lao Ping uit Sjanghai, was uiterst gastvrij en ontving de Amerikaneif vaak m haar mooie tuin, waar ze rode peper kweekte en de mooiste bloemen had. De Amerikanen vergaten, dat deze actrioe een cud en trouw communiste was, die reeds in 1938 tot da Chinese communistische p partij toetrad. Een Wendeü Wkkie. een Wallace en een Hurly, stuk voor stuk min of meer officiële afgezanten van Wash ington, kwamen, evenals de journalisten, die hen vergezeld hadden, vol enthou siasme in Amerika terug. smokkeld werd. Maar.Stalin wedde op Mao Tse-toeng. Dit is natuurlijk een beetje simplistische voorstelling van wat zich in China heeft afgespeeld. Maar tooh, het is in grote lij nen gegaan, zoals we het hier hebben ge schetst. En de beminnelijke Mao Tse-toeng bleek over uitstekende generaals te be schikken. Hij was bovendien in staat, vele Chinezen voor zich in te nemen. In China, het land der geleerde mandarijnen, met zijn oeroude beschaving, staat een dichter hoger in aanzien van een generaal. Terwijl zijn legeraanvoerders steden en landstreken veroverden, veroverde Mao Tse-toeng de bewoners er van met zijn gedichten. In het vliegtuig, waarmede de Amerikanen hem naar Tsjang Kai-sjek brachten, maakte hij een gedicht, getiteld En daarvóór was liet een keizer Tsji En-loeng, die in een regeer periode van zestig jaren er te langen leste in geslaagd was, zijn autoriteit door heel China te doen gelden. Hij deed in 1795 afstand van de troon, omdat hij niet langer wenste te re geren dan zijn geëerbiedigde groot vader, Kang Hsji, een tijdgenoot van Lodewijk XIV, de Zonnekoning, die eveneens zestig jaar geregeerd had. Met Yoeng Tsjeng hadden deze twee een driemanschap van Mandsjoe- keizers gevormd, dat in China ge durende een tijdsbestek van 132 jaren de vrede en de autoriteit van Peking over heel het land gehand haafd had. Er heerste toenmaals van Siberië tot de Himalaya een soort „Chinese vrede". In die dagen stond Tibet onder direct Chinees bestuur en het is hierom, dat Mao Tse-toeng er zijn mannetjes heengezonden heeft, om het te bezetten. Wait nu de grote keizer Tsji En-loeng aangaat, deze was een groot hervormer. Hij verdeelde o.a. veel van het groot grondbezit onder de boeren en verzachtte de belastingwetten ten behoeve van de minder-kapitaalkrachtigen. Hij bevorderde de kunst en liet in Pekings „Verboden Stad" vele prachtige gebouwen neerzetten. Het was deze Tsji En-lóenig, die, even als Mao Tse-toeng thans doet, elke inmen ging van het Westen hooghartig afwijst. Het enige verschil is, dat Mao Tse-toeng graag de vruchten van de Westerse voor uitgang plukt. Tsji En-loeng moest daar van niets hebben. THjj schreef b.v. een brief aan koning .Sneeuw". Het vloog hoog over besneeuw- George III van Engeland, die een gezant- de bergen qn dwars door wolkenbergen, j schap naar Peking had gezonden, voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen en van handelsrelaties. De „Zoon des He mels" maakte Zijne Majesteit duidelijk, dat er van dergelijke dingen niets kon komen, aangezien ze volkomen tegen de tradities van zijn dynastie indruisten „Deze grote wereld overziende", aldus Tsji En-loeng, „heb ik slechts één doel voor ogen: het handhaven van een volmaakt staatsbestel en het vervullen van de plich ten, welke op mijn schouders gelegd zijn Ik hecht niet de minste waarde aan voor werpen uit vreemde landen en heb ook niet de minste behoefte aan de artikelen, die in uw land geproduceerd worden". Toen Tsji En-loenig deze nog steeds ver maarde brief aan koning George III schreef, mochten de Westerse kooplieden en ook de Engelsen slechte te Kanton en Macao China's bodem betreden. En de Chinezen noemden hen minachtend: die Zuidzee-barbaren. Tsji En-loeng wist heei goed, wat de Engelsen in India en de Nederlanders in Indonesië deden, waar op de handelsrelaties een bezetting van het land gevolgd was. Overigens, hij vond in China, dat hij als het middelpunt van de wereld beschouwde, wel het hoogste, wat er op dit ondermaanse bereikt was. Van de barbaren kon hij niets leren. Evenwel, had hij geen idee, over welke technische middelen deze barbaren beschikten en heeft ook niet kunnen voorzien, in welke mate China uiteindelijk in het grote con flict van het Westen met het Oosten be trokken zou worden. Voor de Chinezen zijn figuren als Tsji En-loeng nationale grootheden. Ook voor Mao Tse-toeng. Deze ziet de revolutie van 1911 tegen de Mandsjoe-keizers en de huidige, com munistische revolutie slechts als onderdelen van de enorme omwente ling, welke het Hemelse Rijk sinds de Franse revolutie doormaakt, die op haar beurt in Europa zulke reus achtige Veranderingen teweeg bracht. Er bestaat geen analogie tussen deze twee grootse gebeurtenissen. Beide zijn ze door geheel verschillende oorzaken ontstaan. Doch merkwaardig genoeg drin gen heden ten dage de beginselen, welke door de Franse revolutie werden uitgedra gen in China door. vermengd met de nationalistische ideeën van het Westen, Hierdoor wordt het snelle succes van Mao Tse-toenig in belangrijke mate ver- idaard. Hij heeft ongetwijfeld de Ameri kaanse hulp aan Tsjang Kai-sjek vergele ken met het vriendelijke aanbod van George III, die India - onder zijn heer schappij had gebracht. Dit is een aspect van Tsjang Kai-sjeks zwakheid. Het verklaart tevens, waarom men in Washington nog steeds aarzelt, hem openlijk te steunen en hem het mate riaal en de financiële steun te verstrekken voor het heroveren van het Chinese vasteland. Terwijl ook nog geen Chinese troepen van Formosa naar Korea zijn gezonden, zelfs geen Japanse. China is waarlijk een geweldig ingewik keld probleem! (Van'onze weerkundige medewerker) Het is deze week op en neer gegaan met het weer. Enkele mooie dagen wer den afgewisseld door een paar regen buien, die Dinsdag met vrij zware on- weders gepaard gingen. Donderdag werd een hoogtepunt bereikt, toen de thermo meters tot in het centrum van het land tot 27 graden stegen. Dit was dus de eer- i ste zomerse dag van het seizoen; alleen (vrij ver- Deze Mao Tse-toeng was een goedaardige, zeer beschaafde Chinees waarmee men heel goed zou kunnen samenwerken. Hij leek er echt de man naar, om naast een houwdegen als Tsjang Kai-sjek eindelijk orde te brengen in de Chinese chaos, welke nu aï sinds de val der Mandsjoes in het begin dezer eeuw voortduurde. Ja. de thee van Lao Ping was met jasmijn geparfumeerd. Mao Tse- toeng, de voormalige archivaris van de universiteitsbiblotheek te Peking, groot geleerde en.dichter, zou geen vlieg kwaad doen. Washtington wedde desondanks ten slotte op de houwdegen Tsjang Kai-sjek, die niet dichten kan en nog steeds geen behoorlijk Engels heeft geleerd. Dan was er nog Mei-lmg, Tsjang Kai-sjek's in Amerika opgevoede echtgenote, die de Amerikanen voor zich wist te winnen. En omdat Mao Tse-toeng zo beminnelijk was en zo ongevaarlijk leek, gingen enorme hoeveelheden Amerikaans mate riaal n'aar Tsjang Kai-sjek, wiens rege ringsambtenaren zelfs volgens Chinese be grippen volkomen corrupt waren, zodat er heel wat van nooit op de slagvelden ver scheen en zelfs naar de communisten ge-1 dan En het gedicht begon aldus taald): Heel het landschap is ten Noorden Ingesloten door duizenden kilometers' i Sneeuw en ijs En door tienduizenden kilometers IJs en sneeuw. Men moet een Chinees zijn. om zoiets te j waarderen. Wat hiervan ook zij. al dich tend verscheen Mao Tse-toeng in een soort schaapsvacht, waaronder de hamer en de j jikkel en de rode vlag verborgen zaten er. hij ontmoette bij zijn hervormingen heel wat minder tegenstand, dan waarop de .Amerikanen en Tsjang Kai-sjek gerekend oadden. En China was in zijn bezit, voor- dat de Amerikanen er erg in hadden, of schoon ervaren kenners van het land als i de Amerikaanse generaal Chemiault, die i een Chinees vliegtuigeskader onder zijn bevel had, keer op keer gewaarschuwd had, dat men Mao Tse-toeng onderschatte. Deze- generaal Chennault is met een Chi nese getrouwd. Hij verliet tenslotte China, verontwaardigd over wat hij Washingtons naïviteit noemde.. Een en ander werpt wel een uiterst merkwaardig ycht op wat thaos in Azië gebeurt. De gedachte: diie Mao Tse-toeng is nog zo kwaad niet, heeft de Amerika nen ten slótte Korea op de hals gehaald. Deze dichtende politicus, wiens soldaten tegen de vijand optrekken, zijn verzen zingend, blijkt nu een onverzettelijk man, waarmede niet te praten valt. Men kan de opkomst van persoon lijkheden als Tsjang Kai-sjek en Mao Tse-toeng slechts hegrijpen, wanneer men zich er rekenschap van geeft, dat het Chinezen zijn, op- gevoed in de traditie van een meer drieduizendrjarig rijk, waar- De laatste tijd hebben zich moeilijk- beden voorgedaan ten aanzien van de betaling van verhoogde ziekenhuista rieven door de algemene ziekenfond fondsen. Het Tweede Kamerlid de heer Maenen heeft dienaangaande schrifte lijke vragen gesteld aan de minister van Sociale Zaken. Deze zegt in zijn antwoord van mening te zijn dat de verhoging van de ziekenhuistarieven noodzakelijk is ten einde de voortzet ting der exploitatie van deze inrichtin gen mogelijk te maken, anderzijds zien zich ook de aigemene Ziekenfond sen voor grote financiële moeilijkhe den gesteld. In dit verband zij er op gewezen, dat bij prijsbeschikkingen en derhalve ook bij die, welke thans ten aanzien van de ziekenhuistarieven, naar de minister be kend is, binnenkort door zijn ambtge noot van Econ. Zaken zal worden uitge vaardigd, slechts sprake is van een ma ximumprijs, welke de ziekenhuizen in rekening kunnen brengen. De alg. zie kenfondsen staat het derhalve b(j de on derhandelingen met de betrokken inrich tingen vrij te trachten in onderling over leg overeenstemming omtrent de beta ling van een lagere prijs te bereiken. Dat hier sprake zou zijn van een door de betrokken overheidsinstanties vastge steld verpleegtarief is derhalve niet juist; integendeel moet worden gespro ken van door de overheid toelaatbaar geachte tarieven. De minister is van oordeel, dat, voor zover de bezwaren van do ziekenfond sen zich richten tegen betaling van het voledige verpleegtarief ten behoeve van de verplicht verzekerden, dit standpunt onjuist is, daar het Ziekenfondsbesluit volledige verpleging in een ziekenhuis voor de tjjd van ten hoogste 42 dagen per geval waarborgt. De minister gaat er daarby van uit, dat onder het volle dige tarief wordt verstaan het. tarief, dat tussen algemene ziekenfondsen en ziekenhuizen binnen het kader van de prijsvaststelling in onderling overleg is vastgesteld. Het is de minister niet be kend, dat bij een of meer algemene ziekenfondsen een ander standpunt wordt ingenomen. De minister is voorts van mening, dat het niet vergoeden van het volledig ver pleegtarief ten behoeve van de vrijwil lig verzekerden, als gevolg waarvan de zen naast de door hen verschuldigde ziekenfondspremie nog een gedeelte van de verpleegprijs te hunnen laste krijgen, voor deze groep ernstige moeilijkheden oplevert. Evenwel moet hierbij niet uit het oog worden verloren, dat de alge mene ziekenfondsen, sinds Maart j.l. de door hen voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering te heffen premie zelfstan dig bepalen, zij het onder goedkeuring van de Ziekenfondsraad. Zfj baseren deze premie op de door hen ten behoeve der vrijwillige verzekering te maken kosten. Onverwachte prijsstijgingen, zoals de on derhavige, brengen derhalve de nood zaak met zich mede tot premieverhoging over te gaan. Naar het oordeel van de minister is het zeer ongewenst, dat der gelijke premieverhogingen veelvuldig en korte tjjd na elkander worden inge voerd. Aangezien de algemene zieken fondsen krachtens hun statuten over het algemeen gebonden zijn ook ten aanzien van de vrijwillige verzekering volledige verpleging in een ziekenhuis voor de tijd van ten hoogste 42 dagen per geval te verstrekken, acht de minister het begrijpelijk, dat zij bezwaar maken tegen het op korte termijn zonder voorafgaand overleg invoeren der verhoogde tarieven en met name tegen de terugwerkende kracht daarvan. Intussen is het de minister bekend, dat de algemene ziekenfondsen er naar streven de vrijwillig verzekerden, die verpleging behoeven, in geen geval scha de te doen lijden ten gevolge van de gerezen moeilijkheden. De minister acht het in ieder ge val onjuist, dat verzekerden bij opne ming in een ziekenhuis persoonlijk een bedrag aan dit ziekenhuis zouden moeten voldoen. Hij streeft er naar zo spoedig mogelijk voorzieningen te bevorderen, waardoor de huidige moeilijkheden worden ondervangen. In dit kader vinden thans onder leiding van de staatsssecretaris van Sociale Zaken (volksgezondheid) besprekingen plaats, ten einde te pogen het nodige overleg tussen de ziekenhuizen en de algemene ziekenfondsen töt stand te brengen. De Indonesische minister van justitie, j Chaifül Saleh, die een jaar geleden in mr. Moh. Yatnin, heeft verzocht zijn por- het gebied van Bantam werd opgepakt, tefeuillc te mogen teruggeven. Dit ver- NieUW-Guinea zoek is door de regering ingewilligd, zo deelde minister-president Sukiman giste- I Inzake Nw. Guinea herinnerde dr Suki- ren in het regeringsantwoord in tweede man er aan, dat de regering-Natsir uit- termijn bij de behandeling van de rege ringsverklaring mede. Dit verzoek om ontslag is het gevolg van de procedure betreffende de vrijla ting van 930 politieke gevangen. Dr Suki man zeide dat de regering tot haar spijt moest verklaren, dat de procedure, die gevolgd was bij de samenstelling van de lijst persopen, die vrijgelaten konden wor den, minder juist is gebleken, dat zij niet aan de eisen van allen voldeed en dat zij namen bevatte van personen vöor wier vrijlating naar de .mening van de regering niet voldoende grond aanwezig is. Hij zeide voorts, dat de regering niet heeft geaarzeld een bevel uit te vaardi gen, dat de vrijlating .tot nadere datum wordt uitgesteld. De vrijlatingen waren op de datum, .waarop dit bevel was uit gevaardigd 9 Juni reeds gedeelte lijk ten uitvoer gebracht. Voor hen. die reeds zijn vrijgelaten, gelden dezelfde principes als voor hen, die nog niet zijn vrijgelaten. In dit verband wijst Aneta er op, dat enkele vrijgelatenen intussen opnieuw in hechtenis zijn genomen, o.m. ing van het standpunt, dat de onderhan delingen slechte hervat konden worden np basis van souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië. „Dit besluit voor ogen houdend, zal de regering uitzien naar wegen om opneming van West-Irian in het gebied van Indonesië te bewerkstelligen, uiter aard met volledige souvereiniteit over dit gebied." De voorwaarden, waarover onder- nandeld werd, op de Nw. Guinea-confe- rentie, golden tot 27 December 1950; zij zijn thans niet langer geldig, aldus dr Su kiman. Gelegenheid programma uit te voeren Aan het einde van de voorlezing van de regeringsverklaring verzocht dr Sukiman, de regering „gelegenheid te geven" het program uit te voeren. Met 119 stemmen voor en 30 tegen besloot het parlement daartoe. Voorzitter Sartono had tevoren nog op gemerkt, dat dus niet gevraagd werd het „vertrouwen te geven". rAT is dat. nu met Zuster Virgilia" van Gerard Walschap? Daar verschijnt een heiligenleven, zo evenwichtig, rustig en uitgebalanceerd ge schreven met zoveel gevoel voor het goddelijke mys terie en 'voor al het menselijke daar omheen, dat men niet anders dan zeer dankbaar kan zijn, het ffcle^ea te hebben. En intussen meent men te weten, dat de auteur persoonlijk, en krachtens hcQinscl de heiligheid, die hij zo boeiend en indringend beschrijft, niet als hoogste waarachtigheid en innigste realiteit kan waar deren. Hij heeft zichzelf ervan gedistantieerd, en toen is hij met geest en verbeelding er zeer echt in aan wezig en speurt tot in de donkerste schuilhoeken der mystieke begenadiging. De idee, welke voor de.e heiligheid grondslag en inspiratie is, verwerpt hij, maar rondom de eenvoudige heilige, die ons uit de bladzijden van zijn boek iegemoel treedt, weeft hij eerbiedig een lichlsluier van uiterste mildheid en fijngevoelige sympathie waardoor hij zijn lezer een heimwee weet mee te geven naar dat oprechte, pre tentieloze eerlijke, radicale, zuivere en kinderlijke, waart oor het menselijke hart is geschapen. Hii acht Zuster Virgilia niet navolgenswaard. doch toont haar ons als verpersoonlijkt object onzer diepste hunkeringen, inzover wu met al onze complicaties, voornemens/zwakheden, problemen en conflicten mch zo eraag de zuiverheid en eenvoud des harten zouden bezitten welke voor Virgilia bron van heiligheid zijn. Kortom' wij menen te weten dat "Walschap zélf niet in zi,n Zuster Virgilia gelooft, terwijl uit zyn boek dui delijk genoeg blijkt, dat hij haar met liefde heef. getekend, met een liefde die ergens in de auteur een diep geloof veronderstelt, zonder hetwelk een derge lijke liefde niet kan opbloeien. „,lo Sommigen zullen bij het lezen van deze prachtige hagiografie gedacht hebben aan de bekende stelregel, dat niemand kan géven, wal;; hij zeU met heeft, dat niemand het christendom zuiver .en vruchtbaar kan prediken zonder zélf in levende overtuiging cnris>en te zijn. dat niemand goed kan spreken of schrijven over heiligheid als hij zelf die heiligheid niet minstens als ideaal ziet. Gerard Walschap heeft.de al te grote zekerheid omtrent dit soms te vlot uitgesproken en te luchthartig geïnterpreteerde adagium danig ge schokt. En daar staan we dan met een ontroerend en «jfcljerrv beiligenboek in onze hand van Met- christen die begrijpend en treffend over het wonder van een' uitverkorene vermag te schrijven, waar voel christelijke auteurs vaak met verder kwamen dan een poging welke aan het wezenlijke der christelijke hei ligheid gemakshalve voorbijging, om zich te verliezen in weinig ter zake dienende phenomimografie. Alle:eerst dient opgemerkt, dat Walschap in zijn Zustei Virgilia". voorzover wij kunnen nagaan, struct eerlijk is. Van de eerste tot en met de laatste bladzijde houdt hij zich buiten de discussie rond de persoon en de gedragingen der hoofdfiguur. Hij is zelf nergens cynisch, hoe cynisch een enkel personage uit de roman ook kan reageren; hij wordt nergens gelovig of vroom, hoe gelovig of vroom de hoofdpersoon ook te voor schijn komt. Hij tekent de voornaamste der tegenpartij, Virgilia's broer Robert, noch te zwak noch te sterk af, zodat deze Robert, met zijn argumenten tegen Virgilia s levensbeschouwing en levenswijze, voldoende indruk kan maken, zonder nochtans liet beeld der heiligheid van zijn zuster te kunnen wegvagen. Men mag deze ongelovige en zelfs atheïstische broer Robert bij het lezen dan ook zeker niet verwaarlozen. Zonder hem zou deze roman misschien niet eerlijk geweest zijn. Me dunkt, dat hij hier en daar. bewust of onbewust, optreedt en spreekt namens het geweten van de schrijver, die daarmee omdat hij niet anders kan zelf op de achtergrond blijvend toch voorzich tig het betrekkelijke en dubieuze tracht aan te wijzen van het door hemzelf ontworpen heiligenbeeld. Men zegge dus niet, dat Walschap met het schrijven en publiceren van dit boek een soort schijnheiligheid ge pleegd heeft. Wil men deze roman als één geheel zien, dan kan men o.i. rustig veronderstellen, dat dit geheel ernstig door de auteur gemeend is. Doet hij in dit boek dan geen keuze, b.v. tussen Virgilia en Robert? Of plaatst hij zich soms achter de sympathieke, intelligen te «n rondborstig» figuur van Oom Steven, die wel gelooft maar die tegelijkertijd ook in de ongelovige «dooft? Ik merk er niets van en neem aan, dat Walschap in dit boek bewust geen keuze wil maken. Blijft de vraag, hoe iemand, die niet in het ideaal der christelijke heiligheid gelooft, dit ideaal toch zo levend warmbloedig en uitermate aantrekkelijk in aile concreetheid van het menselijke voor ons kan neer zetten. Wat moeten we en wat kunnen we met °eze vraag doen? In het midden latend of Walschap het zelf weel mogen we toch noteren, dat wij zeker niet weten, wat Walschap wél en wat hij niet gelooft. Hij heeft de katholieke Kerk vaarwel gezegd, inderdaad, maar wat nam hij mee in hart en geest? Wat is de persoonlijke verworvenheid van zijn gemoed, nu hij daar buiten de Kerk staat? Eén ding is zeker, het blijkt ook uit vroegere werken van de zelfde auteur: hij heeft iang en intens nagedacht over Jesus van Nazareth en over alles wat door deze Heiland werd gezegd. Het mu lichtzinnig zijn, te beweren dat Walschap niet weet, waar het Jesus Christus en Zijn christendom om be gonnen is. Hij wéét het en hij kan er gestalte aan geven Hij staat er niet neutraal of onverschillig tegen over; zijn romans bewijzen, dat hij er niet gemakkelijk over kan zwijgen. Bovendien is hen kunstenaar: ont vankelijk genoeg om alles wat hij weet en overwogen heeft op zich te laten inwerken: creatief genoeg om zijn impressies te componeren tot een waaraentig, boeiend, ontroerend en meeslepend geheel: met vol doende gezond verstand en respect voor zijn °udei- werp om er niet voortdurend van een andere geaaert- tenwereld uit ruw en onbehouwen tussendoor te schreeuwen: met voldoende artistieke offerzin om zich aan zijn onderwerp te onderwerpen: met een kunste naars-intuïtie, rijk, scherp en nauwkeurig genoeg, om te kunnen binnendringen in de uitingen en roerselen van het, menselijk hart, ook indien deze op onbegre pen wijze worden opgewekt door mets dan alleen maar goddelijke genade, waarvan Thomas van Aquino, Pater Molenaar. Emile Erens. U en ik al even weinig begrijpen als Gerard Walschap. Deze laatste heeft in elk geval een heel mooi boek geschreven, waarin wij geconfronteerd worden met een onbevangen, eenvoudig en heel zuiver mens, die ons sommige aspeete" dm- liefde van Jesus Christus zeer levendig in lic'nnei'ing brengt. En dat is veel erkentelijkheid waard. S. JELSMA M.&C. voor Zuid-Limburg was het al de tweede, want daar had 24 Mei reeds zomerse warmte opgeleverd. Maar die zomerse dag van deze week moest een eenling blijven, doordat gisteren koelere lucht, binnendrong, hetgeen met regen gepaard ging. Vanmorgen was het mooie weer echter reeds weer teruggekeerd. Het bjj de Azoren gelegen gebied van hoge druk heeft namelijk kans gezien zich tot hn Europese vasteland uit te breiden, terwijl in de hoge niveau's droge lucht werd aangevoerd, die de bewolking snel deed verdwijnen. Jammer genoeg is deze ver betering geen blijvertje, want op de oceaan begint het weer te spoken. Een vrij actieve depressie is zich vannacht in Oostelijke richting beginnen te ver plaatsen en op de Britse eilanden daalden de barometers vanmorgen dan ook reeds. Het gevolg hiervan moet zijn, dat de kans o.p buien toeneemt, want om de depressie heen wordt in de hoge lagen van de atmosfeer veel koude lucht aangevoerd, die de atmosfeer onstabieler maakt. Het ziet er daardoor voor de Zondag minder mooi uit, dan zich aanvankelijk liet aanzien en de kans op een terugkeer van het zomerweer is door deze omstan digheden dus kleiner geworden. Maar wie weet. wat ons nog voor goeds te wachten staat in de komende weken en maanden, al mogen de verwachtingen voor de ko mende zomer volgens berichten uit het buitenland niet hoog gespannen zijn. HOEWEL normaal het bouwvolume voor villa's in de vrije sector 500 m3 be draagt, wordt er aan de Eeuwige Laan te Bergen een villa gebouwd met een bouw volume van 1300 m3. De vergunning is bovendien verleend tijdens de bouwstop. Dit geval is onderwerp van discussie geweest tijdens de raadsvergadering. De heer C, Ellis (K.V.P.) verzocht de raad te doen informeren, hoe dat allemaal mo gelijk is. Het schijnt, dat hier iets niet klopt, DEZELFDE opmerking valt te maker, over een situatie in Oost-Duitsland. „Hei moreel van het rode leger, dat aldaar cis bezettingstroep is gelegerd, is in ernstige mate gedaald. Aldus constateerde de op perste chef van de Sovjet-Russische bt- zettingsmacht, generaal Tsjoeikov, in een dagorder tot de onder zijn bevel staande manschappen, Tsjoeikov eist van de com mandanten, officieren en soldaten „de strengst mogelijke discipline" en bedreigt met onmiddellijke terugzending van de schuldigen naar de Sovjet-Unie. Is dar terugzenden dan zo ergOf is het in de Unie toch niet zo'n paradijs als „De Waarheid" ons wil doen geloven. Het diei- gement heeft wel iets van straf!! WAT STRAF is weet Anton Bruckner, vroeger professor in de filosofie aan de universiteit van Praag verbonden en ee.i achterneef van de beroemde componist. De man heeft een compensaties van 75 pond sterling gekregen voor een verwon ding aan een zijner ogen. Hij werkt als. poetser in een schoenfabriek te Sydney. HEEL WAT opgewekter is een bericht uit Japan. Onder de indruk van het zak ken van de openbare moraal besloot üe heer Funabiki, burgemeester van Mikasu- kieen studie te maken van de Christe lijke leer. Deze studie had tot gevolg, dat de burgemeester op Kerstmis 1950 door het H. Doopsel in de Katholieke Kerk werd opgenomen. Door dit voorbeeld zijn op Pinksteren van dit jaar S3 van zijn stadgenoten, van wie 58 mannen en 33 vrouwen, gedoopt. Reeds is een nieuwe groep van 50 Catechumenen zich aan het voorbereiden om eerstdaags het Katho lieke geloof te omhelzen. De missie van Mikasuki is toevertrouwd aan de Paters van Scheut. AL EVEN verblijdend is een medede ling uit Banjalore. Volgens een door de Indiase bisschopsconferentie uitgegeven statistiek, zijn er op het ogenblik in India 4491 Katholieke scholen met een totaal van 843.663 leerlingen en 42 internaten met 2191 leerlingen. Verder bezitten dc Katholieken in India 85 ziekenhuizen, 372 z.g. „rijdende ziekenstations"10 inrich tingen voor lepra-lijders, 302 weeshui' m en 47 tehuizen voor ouden van dagen. Ai- les bij elkaar weer Katholieke actie ra a de eerste orde. HET KRUIS van de Orde van Leopold werd dezer dagen posthuum verleend aan een Belgische missionaris, die onlang o') 76-jarige leeftijd na 50 jaar missiearocél onder de lepra-lijders is gestorven. Dr missioiMris, Pater Leon Lejeune, Mari. t stierf in de melaatsenkolonie Malco Gat op de Fitsji eilanden in de Grote Oceaan, waar hij de laatste vijftien jaar van zijn leven heeft doorgebracht. MORGEN IS het weqr Zondag. Denk toch om de collecte voor nieuwe kernen. St. Petrus vermaant 't is of hij deze week de bladen heeft gelezen om me delijdend te zijn, barmhartig en welwil lend, elkander zegen toewensend. St. Mat- theus is in het Evangelie al niet minder actueel. Hij verhaalt hoe de Christus ver klaarde: Als uw gerechtigheid niet gro ter is dan die van de schriftgeleerden dan.. Nou. beminde christen? Voor de rest een schone Zondag met een Katho liek gelaat. Recept is bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3