Grote intellectuelen niet bang voor arbeidersbeweging K.A.B.-voorzitter pareert de „Adelbert-aanva]" Commandanten aangewezen r T r r K.V.P.-BESTUUR PLEEGT OVERLEG De admiraalsvlag van Johan Evertsen Frankrijk zwenkt naar rechts Kiesstelsel deed meerderheid behouden Aardappeloogst geen record Vrees voor K.A.B. blaast in smeulende rest van liberalisme v. KARTUIZERS KEREN NAAR ONS LAND TERUG H AAK-IN f 2,8 MILLIOEN Dinsdag 19 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM SN OMSTREKEN „Opgedrongen isolement zal aanvaard worden" Alleen „woorden" van Duynstee Proces tegen mgr Grosz op handen Voor de Zuidflank van Europa's verdedigingsgordel Klooster in Overijssel? „Onze Vader" op 14 vierkante millimeter Economische blokkade van West-Berlijn opgeheven „Partij behoeft zo breed mogelijke samenstelling" Millioenen-opdracht voor „De Schelde" Vaste Advies- Commissies J Doch alleen samenwerking kan stabiliteit verzekeren Twee kinderen verdronken Stand van gewas niet gunstig Tsjang Kai Sjekeist deelneming aan Japans vredesverdrag Oude kerk te Amster dam gesloten Geheime bespreking met Tito? Inenting tegen mond en klauwzeer WEERBERICHT SOESAH ROND SUZA Dordtse fabriek bouwt Zweedse vliegtuigen Driehonderd jaar oude vlag aan de Kon. Marine geschonken In beperkte kring Overheidsmaatrègelen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachtlng, geldig tot Woensdag avond, luidt: Wisselend bewolkt en overwegend droog. Meest matige wind tussen West en Zuid. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 20 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.04 uur; Maan op 22.48 uur, ocnder 4.30 uur. Sociale zekerheid is ge tijd rijp acht de consequent zullen Aan Het adres van prof. Duynstee zei- de spreker: „Indien men de tijd rüp acht de katholieke arbeiders te isoleren, dan zij gezegd, dat we dit isolement als K.A.B. en K.A.B.'ers consequent willen aanvaarden. Zestig jaar maatschappe lijke en politieke scholing maakten de K.A.B. tot een ondeelbare n welbewuste eenheid. Zou men haar willen isoleren dan zal zij zelf haar boontjes doppen Rector Heemskerck, de geestelijk advi- (Van onze correspondent De redevoering welke de algemeen voorzitter van de St. Adelbert- vereniging, mr F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, Zaterdag op de landdag ▼an deze vereniging te Den Bosch hield en waarin hij zich o.a. met zorg afvroeg of de KA.B. haar macht en invloed niet te eenzijdig aanwendt, heeft in K.A.B.-kring onmiddellijk tot felle reacties geleid. De K.A.B.- voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, heeft n.l. Zondag ter gelegenheid van de herdenking van het 55-jarig bestaan van de afdeling Oosterheek van de K.A.B. een rede gehouden, waarin hij stelling nam tegen de door baron Van Voorst tot Voorst geuite kritiek. Hij wees er op, dat er nog altijd onvoldoende sociale zekerheid voor de arbeiders in ons land is. De heer De Bruijn gaf voorts zijn mening te kennen in de controverse prof. DuynsteeK.V.P. Hij zeide, dat als men de katholieke arbeiders te isoleren, zij dit isolement aanvaarden. Tegenover Het standpunt van de St. Adelbert-voorzitter stelde spr. het nog zeer onlangs ten aanzien van de K.A.B duidelijk geformuleerde gtanduunt van Z. H. de Paus en het Hoogwaardig Epis copaat, die toch terdege geïnformeerd zijnde over haar getalsterkte en invloed desondanks Hun grote waardering voor haar werk en streven onder woor den brachten. Na de oorlog had de K.A.B. van haar machtspositie gebruik kunnen maken Een zestigjarige ervaring en beproefde let- ding weerhielden haar daarvan. „Men heeft van ons niets te vrezen!" aldus de heer De Bruijn. Naar <Un mening is de huidige kritiek van individuele personen (De Bruijn be doelde hier, als wij het goed hebben, prof. Duynstee), steeds min of meer van beschouwende aard, die, voorzover ze L\it die hoek komt, slechts geuit wordt door organisaties, welke haar leden al léén maai met woorden kunnen dienen. Mr van Voorst tot Voorst heeft Zater dag ook gezegd, dat voor wat de sociale zekerheid van arbeiders en kleine middenstanders betreft „het bereikbare is bereikt", ja zelfs, dat men met de mogelijkheid van sociale zekerheid over het bereikbare maximum héén is. Hij aldus de heer de Bruijn moge weten, dat er naar de mening van de K. A. B. nog altijd onvoldoende sociale zekerheid is, dat de grondslag van ons sociale bestel grotendeels nog kapitalis tisch is. De K. A. B. zal als beginsel èn in urgentie-program gebaseerd op katho lieke maatschappelijke beginselen met alle geoorloofde middelen tot verbetering van de sociale zekerheid trachten te geraken. Zelf de boontjes doppen Over de houding en het inzicht van de K.A.B. te dezer zake, mag geen misver stand bestaan. De georganiseerde katho lieke arbeiders hebben niets aan woorden alléén. seur van de Haagse K.A.B.-afdeling ka rakteriseerde de K.A.B. ohlangs aldaar als de beweging, welke tienduizenden pioniers leverde voor het behoud van het Geloof. De voorzitter van St. Adelbert moge ook dit overwegen: „Wie deed meer voor de verbreiding van het Geloof en de vestiging van de Kerk dan de K.A.B.?" Niet bang In tegenstelling met intellectuelen als de voorzitter van St. Adelbert, waren intellectuelen als- Aalberse, Rujjs de Bee- renbrouck, Mgr Aengenent, Dr Poels en Dr Ariëns wier hulp en medewerking de K:A.B. niet genoeg waarderen kan niét bang voor haar groei en de toe- i nemende invloed. Zij kenden de bewe- ging door en door; zij kenden gronden, doel en streven en desondanks juichten j zij iedere vooruitgang en leder succes I toe, aldus besloot déTeer De Bruijn. Radio-Boedapest heeft Maandagavond omgeroepen, dat Aartsbisschop Jozef Grosz van Kalocsa, die sinds de veroordeling van kardinaal Mindszentv tot levenslange ge vangenisstraf. de voornaamste vertegen woordiger van het Hongaarse episcopaat is, binnenkort terecht zal moeten staan. Hij wordt beschuldigd van „staatsvijan- dige acties, spiounage, het voorbereiden van een revolutie tegen de „volksdemo- cratische orde", het vormen van gewa pende benden terroristen en van nog vele andere onwettige handelingen. Het dagbald der Hongaarse arbeiderspartij „Szabad" schreef in April j.L, dat aartsbisschop Grosz en de bisschoppen André Hamvas van Csanad en Jozef Petri van Vac „vijan den van de vrede" zijn. Generaal Eisenhower, de opperbevel hebber der strijdkrachten van het Atlan tische pact in Europa, heeft de Ameri kaanse admiraal Robert B. Carney aanoe- wezen als opperbevelhebber der verbon den strijdkrachten in Zuid-Europa. Admi raal Carney is thans opperbevelhebber van de Amerikaanse zesde vloot. Generaal Eisenhower deelde mede, dat Admiraal Carney voorlopig ook za) op treden als bevelhebber der verbonden marinestrijdkrachten, die aan het opper bevel van Zuid-Europa zijn toegevoegd. In deze capaciteit zal hij een afzonderlijke De Stichting „Dionysius de Kartuizer", gevestigd te Utrecht, heeft dezer dagen in eigendom verworven een complex ter reinen onder Fleringen bij Tubbergen (Overijssel). Deze terreinen beslaan een oppervlakte van 21 ha. grotendeels woeste grond. De leiding van de Grande Char treuse heeft de ligging van deze terrei nen, welke eenzaam en afgelegen zijn, geschikt bevonden voor de eventuele ves tiging van een klooster. De Dionysiussticbting, die ten doel Een meestergraveur van de Let tergieterij Amsterdam is er in ge slaagd de 380 leters en leestekens van het „Onz;e oV7aRdeL,m?p een op pervlakte van 3,7b millimeter in het vierkant dus op 14 vierkante millimeter, te graveren Du werk je werd op koper m spiegelbeeld vervaardigd en kan haarscherp worden afgedrukt, was™15Ë* croschrift met een loupe duidelijk leHefmitr«sje werd alsibewjj. van vakmanschap 8e^ravf gelegenheid van het honderdjan- ge bestaan van de lettergieterij heeft de terugkeer van de Kartuizers in Nederland te bevorderen, hoopt dat deze vestiging in de naaste toekomst een feit zal worden. Zij heeft met veler toestem ming reeds een viertal jaren geijverd en staat nu voor de taak met de hulp van katholiek Nederland een bouwfonds bij een te brengen voldoende voor een be scheiden begin. Het adres van de pen ningmeester is Kerkeboslaan 2, Wasse naar. (Postrekening 50315). Zoals men zich zal herinneren heeft de Orde van St. Bruno in 1947 de Kartuize te Calci in Italië geheel bevolkt met broe ders van de Nederlandse stam, die daal ook hun eigen noviciaat hebben. Het is dit bloeiende convent, dat zich vroeg ot laat van Italië naar de vaderlandse bodem hoopt te kunnen verplaatsen. I staf bezitten en het bevel voeren over de Amerikaanse zesde vloot „en die marine- strijdkrachten. welke nog toegewezen zul len worden". Verder Is generaal Maurizio Lazzaro de Castiglioni van het Italiaanse leger tot bevelhebber van de geallieerde le gers in Zuid-Europa benoemd; en gene- raal-majoor David M. Schlatter, van de Amerikaanse luchtmacht tot bevelheb ber der verbonden luchtstrijdkrachten in dit gebied. De Oostduitse autoriteiten hebben Maandag de maatregelen, die een nieuwe beperking betekenden voor het vervoer van goederen uit West-Berlijn naar West-Duitsland, opgeheven, waarmede een einde is gekomen aan de „kleine blokkade" van West-Ber lijn. Op 10 Mei j.l. hadden de Oostduitse autoriteiten bepaald dat Westberlijnse exporteurs in hun vrachtbrieven de her komst moeten vermelden van de grond stoffen, waaruit de door hen uitgevoerde artikelen waren vervaardigd. De vracht brieven voor goederen, die uit West- Berlijn naar West-Duitsland worden uit gevoerd, moesten zowel door de Russi sche als door do Westduitse autoriteiten worden goedgekeurd, daar de artikelen via de Sovjet-zóne naar het Westen wor den vervoerd. De Westerse geallieerde bevelhebbers van Berlijn gaven daarop de Westber lijnse autoriteiten en exporteurs op dracht géén gevolg te geven aan de Rus sische order. Hierdoor ontstond de z.g. „kleine blokkade". Per dag werden in Berlijn goederen ter waarde van een millioen dollar opgestapeld. Enkele West- Berlijnse firma's waren reeds begonnen met haar werklieden tijdelijk te ont slaan. „wij niet De nieuwste officiële foto van liet Koninklijk Gezin, Deze foto zal ook in briefkaartvorm worden verkocht bij de aanstaande Anjeractie ten bate van het Prins Bernhardfónds. Foto Willy Sehurman N.FK. £R wordt weieens gezegd dat op een eiland leven". Iets wat de. Engelsen b.v. eigenlijk niet kunnen zeggen, maar die Zullen wel een ander spreekwoord hebben, hetwelk hetzelfde betekent, want al leven die letterlijk ge sproken inderdaad op een eiland, figuur lijk evenmin als wij. Men bedoelt na tuurlijk te zeggen, dat w{i met alles, wat rond ons geschiedt, rekening dienen 11 houden. Ongetwijfeld gaat men nu en dan wei eens wensen, dat men werkelijk op ee» eiland leefde. Zij, die naar Australië en Nieuw-Zeeland vertrokken, kunnen en» thans zeggen, ofschoon zij toch wel ui-'j vertrokken zullen zijn om op een eiland te leven, nademaal uit dit oogpunt deze landen weer geen eilanden zijn. Nu lazen wij Zaterdag in dit ons itjj- blad. dat o.m. in de Fidzji-archipel een eilandje, genaamd Suza, te koop is en dat men op dit Suza alle aardse soesah kan ontvluchten. Wij zouden dit eilandje mis schien wel willen kopen, doch het ge neugte is uiteraard weggelegd voor Ka pitalisten" want bij de huidige duurte t» het voor de gemiddelde sterveling a moeilijk een ei te kopen eieren kiezen voor z'n geld (in het meervoud dus) ts er al lang niet meer bij wij herhalen dus: al moeilijk om een ei te kopen, laat staan een eiland! Want hoe 't land men ook moge hebben aan zijn land, om op. een eiland te kunnen leven moet men ei en land kunnen kiezen en dat gaat tegimr- woordig niet voor een appel en een ei. Alzo zullen wij voorlopig wel niet op een eiland leven en dus met Suza in onze gedachten de soesah aan ons lijf blijven voelen. Goed beschouwd, leeft men echter mm de huidige geperfectionneerde verkeers middelen ook op een eiland toch eigenlijk niet meer op een eiland en uit deze ge zichtshoek valt er zelfs met een eiland geen land te bezeilen of ook maar land in 'zicht te krijgen. Zodat als middel tegen soesah het eiland Suza ook al niet het ei van Columbus ANALYST Het Dagelijks Restmir en daarna het Partijbestuur der K.V.P. hebben uitvoerig van gedachten gewisseld over het vraagstuk, dat in het bijzonder door de discussie DuynsteeAndriessen in De Maasbode in de algemene belangstelling is geraakt. Beide besturen staan unaniem op het standpunt dat de K.V.P. een zo breed mogelijke samenstelling behoeft en dat deze samenstelling in haar organen en eventueel te vormen nieuwe organen tot uitdrukking dient te komen. Het heeft naar hun mening zin om zich daarvan thans nadrukkelijk te overtuigen en te bevorderen, dat aan deze behoefte wordt voldaan. Maandag Is tussen de Zweedse lucht macht en de N.V. Kon. Mtj. „De Schel de" een contract afgesloten, betreffend» de bouw van 75 SAAB-Safirvliegtulgen, een drlepersoons lestoestel. Het gaat hier om een millioenen-opdracht, welke de Dordtse afdeling van de* „Schelde" verzorgen sak Van K.V.P.-zijde voegt men hier nog het volgende aan toe: In dit verband is het gewenst te wijzen op de met succes bekroonde pogingen in het afgelopen jaar door het bestuur der partfj ondernomen om te komen tot het instellen van vaste adviescommissies uit verschillende groeperingen van het ka- Drie nakomelingen van de l'e eeuwse zeeheld Johan Evertsen, mevr. L. Titsingh- De Lang Evertsen, mevr. A. de Gra?£' De Lang Evertsen en de heer -K. L. H Vv De Lang Evertsen uit Hilversum nebhen gisteren te Den Helder de admiraals vlag van de zeeheld overhandigd aan de commandant van de torpedobootjager „Evertsen" U ter zee 1ste klasse u. j. van Ooorninck. De commandant der zeemacht Neder land schout-bij-nacht C W. Slot was n}®' zijn stafchef persoonlijk bij deze plechtig heid aanwezig. Mevr. L. Titsingh-De Lang Ever ..sen richtte zich tijdens de overdracht van cte 300 jaar oude vlag tot de opvarenden van de „Evertsen" en vertelde dat zij ®n naar familie zich met grote interesse op «e hoogte hadden gesteld van de verrichtin gen van deze oorlogsbodem in de Koreaanse wateren. Daardoor was bij hen de gedachte opgekomen het trotse fam'lie- stuk aan hei schip te schenken. Zij deden dit gaarne omdat zij ervan overtuigd zijn. dat de geest van 3 eeuwen geleden de Koninklijke Nederlandse Marine nog be- 7iel t als het gaat om de naam van het vaderland' De commandant nam het kostbare ge schenk dankbaar namens het schip en de opvarenden in ontvangst, daarbij de ver zekering gevend, dat dit symbool van Nederlandse glorie ter zee de tegenwoor dige en latere bemanningen zeker zal be zielen bij het vervullen van welke dienst ook" Hij deelde tevens mede dat de Koninklijke Marine de vlag heeft bestemd voor deze- .:Evertsen" en voor alle oorlogs bodems. die deze naam zullen dragen. D« admiraalsvlag van luitenant-admi raal Johan Evertsen van de Zeeuwsche Compagnie, die in 1666 tijdens de tweede Engelse oorlog Is gesneuveld, draagt op geheel wit veld In de linker- en rechter bovenhoek en in het midden van de onderkant het wapen van de zeeheld: 3 schepen in voile zee op groene achter grond. (Telefonisch van onze Parijs» correspondent) PARIJS, Maandagavond De moeilijkheden en de ingewikkelde telling der uitgebrachte stemmen maken, dat na meer dan 24 uur na het openen der stembussen, nog geen overzicht is ver kregen over de eindcijfers. Het merk waardigste geval is dat van de Neder Rijn, waarvoor Straatsburg een nieuwe stemcontrole moest beginnen om uit te maken of de MRP daar de absolute meer derheid heeft of er juist enige stemmen onder blijft. Het gaat erom of de MRP Drie nakomelingen van de 17e eeuwse zeeheld Johan Evertsen hebben gisteren te Den Helder een gedeelte van de 300 jaar oude admiraalsvlag van de zeeheld overhandigd aan de commandant van de Ned. torpedojager MEvertsen'% lt ter zee ltt klas D. J. van Doornink- daar alle acht zetels krijgt ofwel vijf en dan drie aan de Gaullisten moei afstaan. In het laatste geval zal generaal Koenig gekozen zijn. Maar ook te Parijs heeft men in twee kringen de uitslag nog niet kunnen meedelen, evenals in enige verre overzeese gebieden. Het beeld van de toekomstige Kamer staat toch evenwel reeds vast. Van 592 op de 62* zetels is de verdeling op Maandag avond aldus: communisten 103, socialisten 98, radicalen-Linkse verzameling 89; MRP 93; onafhankelljken en boeren 97; Gaullis ten 112. Men kan dan ook niet anders zeggen. dan dat de minister-president goed gezien had, toen hij enige weken geleden nog voorspelde, dat de nieuwe Kamer een zes hoek-formatie zou te zien geven, waarbij de zes partijen of groepen in kraebt nage noeg overeen zouden komen. Van die zes opstellingen voeren er twee onverzettelij ke oppositie, maar zij vormen tezamen maar een derde der Kamerleden. Men ver heugt er zich over en constateert, dat Frankrijk noch het communisme, noch het avontuur van het persoonlijk bewind van De Gaullc gewild heeft. Frankrijk blijkt zijn traditie van de middenweg te willen blijven volgen en handhaven. De demo cratische partijen beschikken over twee derde van het aantal stemmen en kunnen dus een meerderheid vormen op een bredere basis dan in de oude Kamer het geval was. Maar daarvoor zou dan nodig zijn, dat van de socialisten tqt do rechtse onafhankelijkcn wordt samenge werkt. Men kan zich echter niet ontvein zen, dat zulks toegeven veronderstelt, waarvoor de bereidwilligheid vaak zal ontbreken. Bij de door de kiezers uitgesproken wens van opschuiving naar rechts zullen ce socialisten meer lust tot isolement of oppositie aan de dag leggen. Trouwens Duchet. die met Daladier de vierde macht ieidt. meent reeds het recht te kunnen opvorderen de spil te worden voor de a.s. regeringsmeerderheid. De onzekerheid wordt niet verminderd, doordat de zetel verdeling allerminst beantwoordt aan de opschuivingen in het kiezerscorps zelf en 4» fractieleider* zulte daarmee wel re- t' I ntf moeten houden. Deze opschuiving (Van onze correspondenten) Zaterdag is de bijna drie-jarige Johan- nes J. M. van Egmond te Aarlamierveen tholieke volksdeel, waaraan behoefte -n gen onbewaakt ogenblik in pe-. sloot bleek te bestaan. Een vaste Middenstands- achter de ouderlijke woning geraakt en commissie, bestaande uit een aantal re- j verdronken. Toen men het kind in de presentatieve figuren van de midden- I morgenuren vermiste en het gmg z^ken, vond men na enige tijd het lichaampie in stand, enkele personen uit de katholieke sj00^ Tweede-Kamerfractie en uit het bestuur i tienjarig zoontje van de familie T„ der partij is reeds enige maanden werk- welke familie zich veertien dagen geleden raam. Een op soortgelijke wijze samen- te Deventer vestigde, is gisteren tussen gestelde commissie „middengroepen"heeft het midd'aguur bij het vissen te water haar werkzaamheden aangevangen, ter-1 geraakt en verdronken. wijl een commissie, waarin figuren uit de: Toen de jongen met van s oo kwam om te eten werd de politie gewaar- knngen der werkgevers zullen zitting schuwd, die een paar uur later een nen- nemen, spoedig zal worden geïnstalleerd. ge] zag drijven in het J~ kening moeten houden. Deze opschuiving bij de kiezers, werkt de mogelijkheid m de hand van een hergroepering van de democratische partijen. In hoeverre er veel in de parlementaire toestand is veranderd, zal dus nog moe ten blijken. Voor het ogenblik zijn de de mocratische partijen zeer voldaan dat de communisten een zware nederlaag hebben geleden. Meer nog door hun stemmen- achteruitgang dan door hun zetelverlies, dat hoofdzakelijk het werk is van het kies stelsel. Doordat de communisten en de vermomde crypto-communisten, zoals de progressisten, over het hele land candida- ten hadden is hun stemmenaantal nog bo ven de vier en een half millioen gelegen en zal het percentage waarschijnlijk rond om 26% liggen. Maar gaat men de cijfers in elk der departementen na, dan ziet men dat over de gehele linie op slechts drie plaatsen na een vermindering van de communistische stemmen aan de dag is getreden, waaruit men kan bereke nen, dat de partij meer dan een half millioen stemmen moet hebben verloren In zoverre ij men hier beter af, dan in Italië. Als gevolg van de besprekingen in het partijbestuur over het boven genoemde vraagstuk, is thans een begin gemaakt met een overleg in beperkte kring. Dit overleg zal naar gehoopt mag worden, door nadere besprekingen worden gevolgd. Voor de Haak-In-actie, die de PT. C. R. V. heeft gehouden, zijn thans de laat ste giften binnengestroomd, waarvan en kele uit het buitenland bij de Wereld omroep binnenkwamen naar aanleiding van een heruitzending van een gedeelte van de laatste avond in het Concertge bouw te Amsterdam. Met de opbrengst van bazar en tentoonstellingen mede is een totaal bedrag bereikt van rond 2.800.000, dat binnenkort zijn bestem ming geheel volgens het omlijnde doel en dus zonder aftrek van onkosten zal vinden. Ofschoon het nog te vroeg ls om een definitief oordeel te vellen, verheelt men in kringen van land- en tuinbouw toch niet dat de stand van het aardappel gewas niet bijster rooskleurig is. Dit betreft voornamelijk het vroege gewas en het pootgoed. Door ongunstige weersomstandigheden, te veel regen in het voorjaar, is de oogst van vroege aardappelen reeds enige weken verlaat. Weliswaar is er reeds aan voer van kleine soorten nieuwe aard appelen geweest, maar de grote stroom laat nog steeds op zich wachten. De droogte van de laatste tijd is hier de schuld van. Slechts met kunstmatige be sproeiingen kan men het groeien en rijpen bespoedigen. Indien de droogte ei iter blijft aanhouden, wordt voor mis lukking van een deel van hr+ gewas ge vreesd. Ditzelfde geldt ook voor een deel van de pootaardappeloogst Indien dit product schaars wordt, zullen waarschijnlijk vrij hoge prijzen kunnen worden gemaakt. Vele telers zijn voor grote stroppen door verdroging bang. In de veenkoloniale streek staat het gewas der fabrieksaard appelen er eveneens matig voor. Ook hier wordt de groei door droogte belemmerd. Van de latere soorten consumptieaard appelen is op het ogenblik nog weinig te zeggen. Indien er voldoende regen valt, kan de oogst hiervan nog redelijk goed worden. Een minder goede aardappeloogst zal, naai- algemeen wordt aangenomen, geen bijzondere weerslag op het binnenlands verbruik met zich mee brengen. Ieder jaar wordt ruimschoots geteeld om de Nederlandse markt te voorzien en daar naast kan doorgaans een flinke hoeveel heid voor export en veevoeder beschik baar komen. Indien de aardappeloogst zou tegen vallen, dan verwacht men overheidsmaat regelen ter bescherming van de binnen landse menselijke consumptie, bijvoor beeld door een totale of gedeeltelijke exportstop. Zolang echter niet voldoende zekerheid over de opbrengst der aard appelakkers te krijgen is kunnen op dit punt geen maatregelen genomen worden. Indien het behoorlijk wil regenen is er voorshands nog geen reden voor pessi misme, hoewel men nu reeds kan zeggen, dat de velden geen recordoogaten beloven. water langs de Bergsingel, waarna kort daarop het stof felijk overschot uit het water kon worden opgehaald. Een vredesverdrag met Japan, gesloten zonder het nationalistische China, mist „zowel morele kracht als wettigheid ver klaarde Tsjang Kai Sjek gisteren. „Indien aan de Chinese republ'ek ge lijkgerechtigde deelneming aan het sluiten van het verdrag zou worden ontzegd zou dit niet slechts de mensen, die in het vrije China wonen ontmoe digen, doch het. zou eveneens de hoop verminderen van millioenen op het vaste land, die wachten op bevrijding van de overheersing door de commu nisten", aldus de verklaring. In verband met dreigend gevaar voor instorting is de Oude Kerk te Amsterdam gesloten. Er is reeds dezer dagen 'n steen omlaag gevallen, gelukkig op een moment toen niemand in de kerk aanwezig was Men zal beginnen met stutten aan te bren gen en daarna een begroting opstellen voor de restauratie van dit gebouw, dat dateert Uit het begin van de veertiende eeuw. De wethouder van Openbare Werken vermoedt dat dit enkele milli oenen zal bedragen. Volgens de „Sunday Times" werd maarschalk Tito van Joegoslavië Zon dag verwacht in de Oostenrijkse plaats Velden Woerthersee voor een gebeim- conferentie met Britse en Amerikaanse militaire en burgerlijke functionarissen Een Joegoslavische delegatie zon daar reeds eerder aangekomen zijn en d« streek zou zwaar bewaakt worden. In de jongste hoofdbestuursvergadering van de Friesche Mij van Landbouw is besloten tot het provinciaal bestuur een verzoek te richten een provinciale ver ordening uit te vaardigen, waarbij het college van Gedeputeerde Staten de be voegdheid krijgt om, indien nodig, in een bepaald gebied het inenten tegen mend en klauwzeer ver^jte* te «telte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1