Import van goederen op waarde van consumptie Belastingwijziging stimulerend voor productiviteit l i K DE VASTSTELLING VAN DE BROODPRIJS Pensioen voor alle verzekerden Overeenstemming over ouder domsvoorziening Kunst van het nuttig besteden van vrije uren Prof.Gielen: Ons lager onderwijs strompelt achter de tijd aan Koninklijk Echtpaar naar Ver. Staten en Canada? Op Pauselijke audiëntie •NG< m Kwaliteitsvolk geëist dan beter onderwijs en sterke vrouwen Amsterdams Gemeente-ambtenaar verduisterde een ton Woensdag 20 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM SN OMSTREKEN Nieuwe vestigingswet voor middenstand mm Verplichte bedrijfs pensioenfondsen? Examen-verdwazing funest voor vernieuwing Officieel staat nog niets vast 'LAGEN Noors-Ned. atoomoven gauw klaar Hogere exportheffingen op eieren Met de Broeder in Christus op één foto WEERBERICHT V» TEGEN UE WARMTE. GEEN NOODTOESTAND IN DE BAKKERIJ, ZEGT DE MINISTER UITVOER VAN GROENTE EN FRUIT NAAR DUITSLAAND NA DIEFSTAL NAAR HET BUITENLAND GEVLUCHT RUIM ZICHT OP DE K.A.B. De weerverwachtirtg, geldig tot Donderdagavond luidt: Droog, zonnig en warm met een overwegend matige wind tussen Zuid en Zuld-Oosit. Donderdag 21 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur. Maan op 23.20 uur, onder 5.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's GRAVENHAGE, 19 Juni 1951 den Brink bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Eerste Kamer. In zover deze het koersbeleid betroffen ging het volgens de heer Steinkühler (K.V.P.) alleen over de middelen tot dit economisch beleid en hij betoogde, dat de economische politiek beweeglijk moest zijn met als grondtoon de liberalisatiegedachte, daar dit de enige weg was voor «en goed economisch beleid. Hiermee was prof. Molenaar (V.V.D.) het geheel eens. In plaats van de vroegere handelsbelemmeringen was nu een andere geest gekomen, hoewel ook deze nadelen had. De landen echter, die nu voor deze liberalisatie offers brachten, zouden, aldus voorspelde prof. Molenaar, er ook later de vruchten van plukken. Geen dirigisme dus, de gelijkmaking der tarieven was een der meest urgente problemen. breiddng. Daaraan mag niet getornd wor den. Verder werden 2,— uitgegeven voor uitbreiding van de voorraad. Vooral daarop zal bezuinigd moeten worden. Ten slotte werd 2,besteed voor overheids diensten e.d. Ook daarop zal inperking nodig zijn. Zeer belangrijk noemde de bewindsman het te Parijs genomen besluit, dat voor lopig voor de maanden Juni, Juli en Augustus voor de invoer van Nederland naar Duitsland per maand 20 millioen dollar beschikbaar zal zijn. Daarna zal deze zaak nader worden bezien. Daardoor zal in het betalingsverkeer met Duitsland een belangrijke verbetering komen. Een duidelijke prognose van de be talingsbalans kan de minister niet geven; wel zijn er enige gunstige factoren aan Er waren niet zo heel veel aanmerkingen op het beleid van minister Van I te wijzen, maar sommige maatregelen 1 moeten nog worden uitgewerkt. De minister zonder portefeuille, prof. Albregts, deelde op een hem gestelde vraag mede, dat hij een productiewet nog niet nodig achtte. De overheid kan ook zonder een productiewet met de organen van het bedrijfsleven overleg plegen. Meer commissies achtte de be windsman ook niet nodig; wel zou men zich kunnen afvragen, of de bestaande commissies niet doelmatiger zouden kun nen werken. Tenslotte deelde de bewindsman nog mede, dat in studie is het vraagstuk, of en in hoeverre door fiscale maatregelen de arbeidsproductiviteit verhoogd zou kunnen worden en dat binnenkort bij de Staten-Generaal kan worden ingediend het ontwerp Nieuwe Vestigingswet voor de Middenstand. De begroting van Economische Zafken werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij het begin der vergadering werd eerst een nieuw lid geïnstalleerd en wel de heer S. de Jong uit Enschede, die de plaats kwam innemen van prof. Kranen burg. Interpellatie Daarna kwam de interpellatie van de communistische heer Schalker aan de orde, die een aantal vragen stelde over de eis van de Amerikaanse regering om de handel met de Sovjet-Unie en de Oost- Europese Staten te beperken. De heer Schalker zeide te menen, dat deze beper king zo ernstig was, dat van een ver breking der handelsbetrekkingen met ge noemde landen moest worden gesproken. Het stond voor hem, ook vóór het ant woord van dr Drees, die minister Stikker verving, reeds vast, dat dit de spanningen en onze afhankelijkheid van Amerika neg zou vergroten. Daar het voor de heer Schalker reeds vast stond, was het voor dr Drees, naar deze zeide, heel wat minder aantrekkelijk geworden hierop te antwoorden. Hij legde er niettemin de nadruk op. dat het er alleen om ging, dat er geen wapens, geen munitie en geen strategi sche grondstoffen zouden worden uit gevoerd naar de Oosteuropese landen Er was geen lijst overgelegd en van honderden artikelen als „badpakken" was dus geen sprake. Door het bekende K.E M.-amendement in het Amerikaanse Congres was deze eis echter als voor waarde verbonden aan de Marshallhulp en door dit besluit van het Congres zou deze zaak drie maanden worden opge schort om de zaak eerst nog eens te bestuderen. De heer Schalker kwam tenslotte met een motie, waarbij de regering werd uit genodigd de regering van de Verenigde Staten te doen weten, dat zij niet bereid was aan deze eis te voldoen. Ér werd zelfs geen woord verder meer over vuil ge maakt en de motie werd prompt verwor pen met 3 tegen 27 stemmen. Vóór stem den alleen de communisten. F. S. Met de prijzen moest de overheid zich echter niet teveel bemoeien prof. Mole naar meende, dat er één middel nog steeds niet was beproefd: namelijk het verbin den van zware straffen aan het vragen van onredelijke prijzen. Waarbij dan ech ter dient te worden opgemerkt, dat men dan eerst het begrip „onredelijke prijzen" zal moeten omschrijven en dat dan de overheid toch in tegenstelling tot de be doeling van prof. Molenaar zich intens met dc prijzen zal moeten bemoeien. Duidelijker zeide het de heer Rip (v.V. D) die liever het initiatief aan de onder nemers zelf wilde laten en hun dan ook meer armslag wilde geven, omdat naar zijn mening dit initiatief ons voor een groot deel uit het moeras zou moeten hel pen. Ook over de investeringspolitiek der re gering werd het een en ander gezegd De heer Steinkühler vroeg te dien aanzien meer concrete richtlijnen van de regering. Maar ook al stond onze deviezenpolitiek onder zware druk tengevolge van de libe ralisatiegedachte, toch moest men op deze weg voortgaan, maar er moesten geen on nodige offers van de Nederlandse belan gen worden gevraagd. De heer Rip maak te er de minister nog eens attent op, dat de investeringspolitiek de werkgelegen heid niet mochi schaden. Ook hij was voorstander van de ltberalisatiegedacbte. maar hij vond het nu ook niet weer niet nodig om hierbij haantje Ue voorste te spelen. Over de Benelux zeide de heer Stein kühler, dat België zich wel moest realise ren dat ei een voneo.ge doorstroming van goederen zal moeten zijn, wil men tot een economische Unie geraken. Nota over productieverhoging Minister Albregts, die ook achter de groene tafel zat. had het voorlopig nog ge makkelijk. Hij had immers vroeger reeds een nota aangekondigd over zijn program ma voor de productieverhoging en de vra gen, die verschillende leden ten aanzien hiervan hadden, wilden zij dan ook maar laten rusten tot de behandeling van deze nota- De heer Rip maakte echter dienaangaan. de nog de opmerking, dat de minister in zijn plannen niet al te veel commissies moest betrekken, het waren de onderne mers zelf die het zouden moeten doen en hij moest dus liever aan hen het initiatief laten. Over het ontwerp Toezicht op het Credietwezen wilde hij niet spreken, maar hij zeide toch wel dit een onverteerbaar brok te vinden, dat het bedrijfsleven op een hoop had gejaagd. Een ander geluid liet alleen de nieuwe heer Kaptein van de P. v. d. A. horen, wiens conclusie hierop neerkwam, dat hij in het beleid van de minister de reactie op de koude oorlog miste. Minister Van den Brink zag volgens hem de oplossing in een paraatheidseconomie, hij in een koude-oorlog-eeonomie en hij meende, dat de minister in deze een gevaarlijk weg bewandelde. „Waar zie ik de hand van de strateeg" zo vroeg hfl, „die de slag wil winnen". De productie moest worden versneld en hij erkende, dat de regering in dit opzicht iets deed, maar een vriendelijk schouder klopje vond hjj, is daartoe niet voldoende. Wil men de productie bevorderen, dan moet de minister niet met lege handen staan, hU bedoelde dat er een productie wet moest komen, alweer een verdere uitr breiding der overheidsbemoeiing. Koopkracht-regulering Minister Van den Brink ving in de avondvergadering zijn rede aan met er op te wijzen, dat sedert 1950 in Europa de productie opmerkelijk is toegenomen, zo dat deze thans aanzienlijk ligt boven de vóór-oorlogse. Als oorzaken noemde de bewindsman de vrijmaking van het econo mische verkeer en de grotere vraag naar goederen en diensten tengevolge van de politieke gebeurtenissen. Om evenwicht te brengen in het huis- j houdelijik budget van de staat acht de j regering nodig dat de goederen, die or.s land binnengelaten worden, op hun j waarde voor de consumptie worden be- oordeeld en vervolgens een regulering van de koopkracht. De regulering van de koopkracht zal tot gevolg hebben verminderde afzet mogelijkheid van de eigen productie op de binnenlandse markt. Deze zal moeten worden gecompenseerd door groter uitvoer. Een stabilisatie van de ruilvoet is ingetreden, zelfs san men van een lichte verbetering spreken. Investeringsbeperking Wat de investeringsbeperking betreft stelde de minister de zaak aldus voor. In 1950 werd van elke ƒ25,— nationaal product i,besteed voor apparaatsuit- H. M. de Koningin neemt, staand op het balcon van 't groothertogelijk paleis te Luxemburg, glimlachend de spontane ovatie in ontvangst, dir Haar en Haar Gemaal door de bevolking werd gebracht. s, Morgen begint de zomer. Gelukkig heeft het warme zonnetje niet op 21 Juni gewacht en de beide knaapjes, die wij in gen ijssalon betrapten, besloten maar vast op dit goede iveer, en dat wat nog in het vat zit, een ijsje te vatten. Het schijnt, dat de kleinste de baas is over het eerlijk samen delen. Of heeft de grote het zijne al op en profiteert hij van de goedgeefsheid van zijn broertje? De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geeft in een nota aan de Tweede Kamer inzake de meel-, bloem en broodprijzen als zijn mening weer dat er allerminst van een noodtoestand in de bakkerij mag worden gesproken, doch dat met het voor de gehele groep gemiddeld goed geleide representatieve bedrijf een redelijk inkomen kan worden behaald, hetwelk hoger is dan in vele andere mid- denstandsbedrijven van dezelfde omvang wordt bereikt. Ook blijft hij van mening, dat principieel bij een prijsvaststelling voor enige brood soort, i.e. volksbrood, de gehele broodsec tor ln beschouwing moet worden genomen, met andere woorden, dat de opbrengst van luxe-broodsoorten mede bepalend is voor de kostprijsberekening van volks brood. Dat hij blijk- heeft gegeven bij een té groot verschil in kosten en opbrengst van volk'sbrood daaraan, met het oog op .bedrijven, welke overwegend volksbrood omzetten, tegemoet te willen komen, doet aan dit principe niets af. Tot enige directe maatregel ten aanzien van de broodprijzen bestaat dan ook geen aanleiding. Wel verklaart de minister zich bereid om over enige maanden, wanneer de verhoudingen in de bakkerij enigszins gestabiliseerd zijn, een nieuw onderzoek te doen instellen, waarbij dan in het bij zonder kan worden nagegaan: a. of de voor enige steden nog voorkomende lage re prijs van 1 cent gemotiveerd is; b. of de- thans niet-uniforme prijsstelling voor bruin volksbrood herziening behoeft, het zij in d&e zin, dat in alle rayons de bruin- broodprijs 1 cent lager dan de gewone volksbroodprijs, hetzij de bruinbroodprijs overal gelijk aa, t de gewone volksbrood prijs wordt gesteld,. De invoercommissie van de Westduitsc regering maakte gisteren bekend, dat zij de invoer toestaat van groenten ter waar de van 1 millioen dollars en vers fruit ter waarde van 250.000 dollars uit Neder land. Deze bedragen hebben betrekking op het restant van het contract voor de maand Juni. zekering wordt verplicht gesteld zowel voor de loon- en salaristrekkenden als voor de zelfstandigen, die eèn inkomen genieten beneden een bepaalde grens. 6 De bedrijfspensioenfondsen verze keren een wettelijk vastgesteld minimum bedrag. De algemene verzekering, die een aanvullend karakter draagt, verze kert het verschil tussen dit minimumbe drag en het wettelijk vastgestelde pen- Naar wij vernemen is tussen de drie grote vakcentralen NVV, KAB en CNV, na een zeer langdurig beraad overeenstemming bereikt over de regeling der ouderdomsvoorziening. Zoals bekend is het nog nimmer gelukt tot een gemeenschappelijk standpunt te geraken ten aanzien van liet vraagstuk van de oudedagsvoorziening, terwijl over deze zaak al ongeveer een halve-eeuw strijd is gevoerd. De hieronder beschreven acht punten zijn ter kennis van de regering gebracht. Men verwacht dat zij een belangrijke bijdrage zullen vormen tot de oplossing van het vraagstuk. Het ontwerp berust op de volgende grondgedachten: 1 De ouderdomsvoorziening moet even als de andere sociale verzekeringen vol uit het karakter dragen van een verze kering, zodat allen, die verzekerd zijn, premie moeten betalen. 2 Behalve degenen, die in loondienst zijn, dienen ook de zelfstandigen, die een inkomen beneden een bepaalde grens genieten, verzekerd te worden. 3 De verzekering dient te bestaan uit twee delen: a) bedrijfstaksgewijze verzekering (be drijfspensioenfondsen b) een algemene verzekering (uit te voeren door een orgaan van het gehele bedrijfsleven). 4 Het deelnemen in bedrijfspensioen fondsen wordt bij de wet verplicht ge steld voor loon- en salaristrekkenden, dus op de zelfde wijze als is geschied bij de verplichte vakbedrijfsverzekering inge volgde de werkloosheidswet. De zelf standige ondernemers in de desbetref fende bedrijfstak zullen zich vrijwillig kunnen aansluiten bij het betrokken be drijfspensioenfonds. Verplichte algemene verzekering1 5 Het deelnemen in de algemene ver- sioen. De bedrijfspensioenfondsen zijn bevoegd boven het minimum bedrag uit te gaan, zonder dat dit meerdere in min dering wordt gebracht op het aanvul lend gedeelte van dit pensioen. 7 De vakcentralen gaan er van uit, dat de bedrijfspensioenfondsen het kapitaal dekkingsstelsel zullen volgen en de alge mene verzekering het omslagstelsel. De premies voor de bedrijfspensioenfondsen zullen als regel vaste bedragen zijn. De premie voor de algemene verzekering zal een jaarlijks vast te stellen percentage bedragen van het loon, c.q. inkomen. Gemakkelijke betaling 8 De premie voor de bedrijfspensioen fondsen wordt geïnd op dezelfde wijze als geschiedt bij ziektewet, kinderbijslagwet, etc. De premie voor de algemene ver zekering zal voor een groot gedeelte der verzekerden (onder meer de loon- en salaristrekkenden) eveneens op deze wijze geïnd kunnen worden. Ten aanzien van de overige verzeker den overwegen de vakcentralen een pre mie regeling met inschakeling van de apparatuur van de fiscus, zonder dat de geheven premies belastingen zijn. Ge dacht wordt aan de figuur van de „bij drage" en niet aan die van de bestem mingsheffing. Een 22-jarige ambtenaar van de dienst Publieke Werken der gemeen te Amsterdam heeft kans gezien in korte tijd een bedrag van bijna 100.000 van de gemeente te verduis teren en daarmede ons land te verla ten. De verduistering is geschied lan ger dan een maand geleden, maar is eerst jongstleden Zaterdag ontdekt. De jongeman moest geregeld voor Pu blieke Werken aanzienlijke bedragen storten op het gemeentelijk girokan toor. Hij schijnt er in geslaagd te zijn met valse stempels P. W. om de tuin te hebben geleid. (Van onze correspondent) Prof. dr J. Gieten oud-minister van O. K. en W, heeft Dinsdag op de 16e R.K. Onderwijzersdag te Deventer voor de dekenaten Zwolle en Deventer, wel ke door ongeveer 300 onderwijzers en onderwijzeressen werd bijgewoond, scherpe critiek geleverd op de huidige onderwijsmethoden in ons land. Prof. Gielen schroomde niet om te beweren dat ons onderwijs eigenlijk nog achter de tijd aanstrompelde. Hij noemde het nog steeds heersende intellectualisme, met zijn verering voor diploma s, funest voor elke onderwijsvernieuwing. De grote Tout was volgens spr., nog altijd, dat er zo weinig aanpassingsvermo gen te vinden was. Men kreeg op de scho len te veel aan kennis, maar hij wilde liever de geestelijke opvoeding van net kind meer naar voren halen, zodat het kind t.z.t. het leven zou aankunnen. Hij wees o.a. de examenverdwazing, rapport cijfers en het huiswerk af. Dat hij het zwaartepunt wil verleggen naar de geestelijke opvoeding van hei kind vindt zijn motivering in de dringen de behoefte van de huidige mens om een nuttige vrije-tijdsbesteding te kunnen be reiken. Met de jaren zal de industriali sering de mens steeds dichter- bij het probleem van de besteding van de vrije tijd plaatsen: hij dient er zich op school reeds op voor te bereiden. Meet: culturele ontwikkeling Vooral het kind van de werkende man moet cultureel hoger ontwikkeld de wereld in gestuurd kunnen worden. Want voor hm sticks steaks de 5aeel» lijkste problemen. En hij dacht aan het verval van de onderwijsvatbaarheid der tegenwoordige jeugd. Dat vindt eens deels ook zijn oorzaak in het biologische verschijnsel van de grote gezinnen in de sociaal niet bijzonder meest gunstige omgeving. Tevens dacht hij aan de in fantiliserende invloed op de huidige maatschappij door radio, film en derge lijke verschijnselen. Zijn algemene conclusie was dat het ge hele onderwijs in al zijn geledingen ver nieuwd dient te worden, waarbij de leer krachten meer vrijheid gegund zou wor den bij hun roosters en men het kind meer zou bekijken op zijn sociaal-psycho logische instelling en de aard van zijn aanleg. Hij verklaarde nog, dat men spoedig ter zake in de leer zal kunnen gaan bv België, waar het leerlingenaantal ver klasse maximaal 30 is en geageerd wordt voor een maximum van 25 leerlingen per klasse. Hier te lande ligt dat cijfer nog steeds tussen 40 en 50. Naar aanleiding van het door prof. Gie len gesprokene werd nog het woord ge voerd door deken Oostveen uit Apeldoorn en de heer L. Wansink, inspecteur van het. laser onderwijs in de inspectie Zwolle Volgens Aneta doen in Washington geruchten dc ronde, dat H. M. Konin gin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard in de naaste toekomst een bezoek zou den brengen aan de Ver. Staten. Offi ciële bevestiging van deze geruchten was daar echter niet te krijgen. Functionarissen van het Witte Huis door een correspondent van Aneta hier over ondervraagd, antwoordden, dat de Amerikaanse regering hoopt, dat het Kon. Paar in de gelegenheid zal zijn een be zoek te brengen aan de Ver. Staten. Zij zeiden echter zulk een bezoek niet te verwachten tegen October, welke maand voor dit bezoek, in de geruchten genoemd werd Doorgaans goed ingelichte kringen in Washington namen aan dat het bezoek deeïStjEös&eaée maanden niet ver wacht kan worden, doch eerst nadat Koningin en Prins al de bezoeken, welke zij voornemens zijn te brengen aan naburige Europese- staten, hebben afgelegd. In hofkringen vernam het A.N.P.. dat officieel over een dergelijk bezoek nog niets vaststaat. Dat wil echter niet zeg gen, dat een officieel bezoek aan de Ver. Staten zo mogelijk dit jaar niet tot de onmogelijkheden moet wor den gerekend. Inderdaad acht men de kans aanwezig, dat de Koningin en de Prins een bezoek aan Washington zou den brengen. Van een definitieve uit nodiging van Amerikaanse zijde is ech ter nog geenszins sprake. Mocht het Kon. P- ar -en dergelijk bezoek afleggen, dan mag worden aar- genomen. dat tevens een reis naar Canada hierop sal volgem Bij de loketten liggen stortingsformu lieren. Deze worden door de ambtenaar Naar aanleiding van de grootse ma nifestatie in het Fejjenoordstadion schreef Voorzitter De Bruijn in ..Her stel" o.a.: „De K.A.B. wortelt diep in dc geesten van vele honderdduizenden, haar positie, haar doel, haar dagelijks werk worden gedragen door ontelbaar velen". Maar we kennen ze toch ook nog, die hun vakbond vanwege de acties voor meer inkomen kunnen waarderen, doch voor de rest van de K.A.B. weinig afwe ten en de vele activiteiten van gezamen lijke inspanning niet of maar matig kunnen bewonderen. Daarom is het jongste geschrift, een hrochure, ontworpen door de Centrale Propagandadienst, afgezien van de vlotte uitvoer,ng zelf 'n werkje. <Jat rpenigeen de ogen kan openen. De vakbonden arbeiden op grond van de katholieke levensbeschouwing, doch naast hun direct groepsbelang zijn er nog zovele aangelegenheden, die de arbei dersstand in zijn geheel aangaan. In woord en plaat vertelt de brochure „Ruim zicht op de K.A.B." van het werk, de werkverdeling en instellingen op gods- dienstig-zedfT'jk, cultureel, sociaal-eco nomisch, sociaal-hygiënisch en financieel terrein. Een volbloed K.A.B.-er kan met ge bruik van de bestaande mogelijkheden een waardevolle steun voor Kerk en maatschappij worden. Het komt ons voor, dat heel wat le den ook ten bate van hun gezin en de naaste veel meer zouden presteren, als zij ook eens hun schouders onder de vele &cti6s zetten We wijzen hier op de ontwikkelings cursussen de credo-pugno-beweging re- traitewerk, bevordering en verspreiding van goede lectuur, medewerking aan Herwonnen Levenskracht, Kanunnik van Schaikfonds, woningbouw, vacantie. en rustoorden en niet te vergeten de nog al eens onbegrepen cultuurdienst. Er zijn o.i. nog te weinig werknemers, wie de verlossing uit het proletariaat ernst is. Behoudens dan de zucht naar meer inhoud in het loonzakje. Als men echter het K.A.B.-werk alleen afmeet naar de omvang van de wekelijkse of maandelijkse inkomsten, zit men nog maar op een laag peil. Met en zonder kern zij er toch ook streven naar meer vreugde. Deze vreugde, die meer gees telijk dan materieel is, kan nooit door vakbondacties bereikt worden. De so ciaal-economische taak is maar een on derdeel van het werk van het „Huis van de Arbeid". Doch als men slechts die kant kan toejuichen1 Dan is dé K.A.B. ge lijk aan de vader, die men alleen duldt en waardeert, om zijn weekloon. Een wel armzalige positie!! We hopen van harte, dat de brochure in veler handen komt en tot nog veel medewerking en steun aan de taak van het gezin der 325.000 zal leiden. Wat een macht, wat een kracht in een gezond herlevend Nederland. HENK VAN DER MAZE. Men is bijna gereed met de bouw en de inrichting van de Uraniumoven te die het geld in ontvangst neemt, afge- Kjeller bij Oslo waaraan ook, zoals be stempeld en gelden dan als bewijs van ken<j. Nederland meewerkt, en verwacht storting. Door van de nagemaakte stem- worjt dat de oven nog deze zomer in pels gebruik te maken kon de ambtenaar werkw zal worden gesteld, bij de dienst stortingsbewijzen inleveren De Noorse regering heeft voorgesteld zonder het hem toevertrouwde geld aan het Noorse instituut voor atoom- gestort te hebben En omdat de afreke- j energje 425.OOO kronen toe te wijzen, om- ning van het girokantoor, die een con-d t h t instituUt de vroegere toewijzing trole mogelijk maakt, pas na een maand - - wordt gezonden, was ontdekking van de verduistering niet dadelijk mogelijk. Ongeveer een maand geleden bleef de jongen weg van kantoor en men ontving daar de volgende dag een brief, waarin hij schreef zijn ontslag te hebben genomen omdat het hem ge lukt was te monsteren op een schip, hetgeen reeds geruime tijd zijn bedoe ling was geweest. Hoewel deze wijze van ontslag nemen uiteraard zeer on gebruikelijk is, had men aanvankelijk geen enkele argwaan. Maar toen en kele dagen geleden de afrekening van het girokantoor kwam, bleek waarom de jongeman zo plotseling was gaan varen. Inmiddels neemt de politie aan, dat hij van de vier weken gebruik heeft ge maakt om zich naar het buitenland te begeven. Het is wel komen vast te staan, dat hij in het bezit was van een geldig paspoort. Zijn signalement en een ver zoek tot opsporing zijn dan ook inter nationaal verspreid. heeft gebruikt om de fabriek te Kjeller te bouwen. Een gelijke schenking zal mogelijk beschikbaar worden gesteld uit de winsten van de voetbalpools, van de staat. Naar aanleiding van een bericht om trent een hogere exporbh effing op eieren naar Duitsland vestigt de Stichting voor de Landbouw er de aandacht op, dat de exportheffing op eieren niet uitsluitend voor Duitsland is verhoogd. Bij besluit van de minister van Landbouw is name lijk bepaald, dat in verband met de nog zeer aanzienlijke subsidies, welke op het distributie-voeder worden verstrekt, de heffing op kippeneieren, welke uitgevoerd worden, met ingang van 25 Juni a.s>wordt verhoogd tot 2 cent per stuk. Voor zover het echter transacties betreft, waarbij wordt betaald met U.S.A. of Canadese dollars, is de heffing vastgesteld op één cent per ei. In het jongste nummer van het orgaan der we reldfederalisten-Beweging in Nederland wordt uit voerig verslag gegeven van het onlangs in Rome gehouden congres. De deelnemers zijn ook ge lijk bekend, door de H. Vader ontvangen en toe gesproken. Een der con gresgangers geeft van da audiëntie een hoogge stemd verslag. We ontle nen daaraan de volgende passages: Z.H. de Paus liet weten, dat hij graag een alle richtingen en volken ver tegenwoordigend aantal congressisten zou willen ontmoeten. Zo stonden we, een 50-tal, voor de aan iedere moderne Ro mein en aan vele katho lieken elders algemeen bekende „Bronzen Poort' zeer benieuwd naar wat we gingen ervaren. Zou het iets soortgelijks wor den als de ontvangst op het CapitooL maar nu door een figuur van we reldbetekenis en niet al leen maar door een zeer welsprekende notabele van Rome? Het werd veel mëer. Hst overtrof ons aller verwachtingen ver re. Geen onzer is zonder een onvergetelijke indruk hiervan teruggekeerd. In een betrekkelijk kleine audientie-zaal zaten wc in twee rijen hoefijzervor mig om de pauselijke troon. Een mager man met het profiel van de denker en de trekken van de studie-man aan nacht werk gewend, zittend op een kleine verhoging, maar als in ons midden. Een vriendelijke, hoge stem, die de goed-gesti- leerde Franse toespraak gedistingeerd, zij het met Italiaans accent, voorlas. Dit was geen gelegen heidswoord. Hier sprak iemand wie de strijd voor Wereldvrede ter harte gaat, en die alle oprecht- gemeende steun daarbij wil aangrijpen. De Paus sprak tot medestanders in een strijd, waarop hij zich beroemde. Hij las lang zaam, als wilde hij ons zijn woorden inprenten, als wilde hij onze aan wezigheid in Rome ge bruiken om deze bood schap de' wereld in te doen dragen. De Paus sprak een goed kwartier en liet daarna een iede' van de aanwezigen aan zich voorstellen. Hjj gaf de tijd om ieder een per soonlijk, bemoedigend woord te zeggen, in Frans, Engels of Duits. Bij de lange handdruk liet de Paus in ieders hand als souvenir een in signe met zijn beeltenis achter. Een kamerheer vroeg daarna, of de Pro testantse aanwezigen wel licht in een andere kamer wilden gaan, wanneer een foto genomen zou worden. Het is voor ons een eet tezamen met „een broe der in Christus" gefoto grafeerd te worden, ant woordde Ds. Trocmé, lei der van de vredesactie van de Eglise Réformée in Frankrijk. Zo werd tot slot deze onvergetelijke gebeurtenis voor alle deelnemers vastgelegd. Ook de Protestant die de Nederlandse delegatie van het Congres leidde, kreeg een zegenwoord mee voor de Beweging in zijn land, gevolgd door een groet met wuivend handgebaar voor de mens, de met- katholiek, bedoeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1