Bezwaren tegen ve van de Alleen de K.V.P. aan zijde der regering mg Britse onderdanen Perzië beschermd Grootste nood is woningnood Min. kt l Veld bepleit weer zijn spaarplan zullen in worden Zomer begon zomers DIPLOMATIEKE MIST IS OPGETROKKEN t De zomer begon met oplopende temperatuur Ook in de politiek Intern. Gerechtshof om voorlopige maatregelen verzocht Burgess en MacLean via Antwerpen naar Sovjet-linie? Communisten in V.S. gearresteerd Donderdag 21 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM $N OMSTREKEN Zal Minister Joekes met aftreden dreigen Amendementen Pleeg kinderenwet aanvaard Allemaal instappen J Parlementen te Londen en Teheran bijeen O ver werkgeld in obligatielening Prij saanduidingsplidht voor slagers Temperatuur zal nog oplopen Burgess zou op 21 Mei passage hebben besproken Labourgreep op inkomen Laatste Ambonezen- schip op komst Geen liftverbod WEL IRE RICHT V. Verlaging gewenst Fabeltje Liever vooruitgang BEELDSPRAAK Wat te doen Druppel op gloeiende plaat De nood van Apeldoorn ONDER BESCHULDIGING VAN SAMENZWERING i 1 De weerverwi geldig tot Vrijdagavond, luidt: Warm en ove: ge|^jid zonnig v»er met een matige wind uit 0 >stelijke richCngen, Droog, behoudens een kleine kans op onweer in het Zuiden van het land. Vrijdag 22 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur; Maan op 23.41 uur, onder 7.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VGRAVENHAGE, 20 Juni 1951. Met een rede van de voorzitter, dr Kortenhorst, is hedenmiddag om Gén uur de gerestaureerde vergaderzaal van de Tweede Kamer weer in ;ebruik genomen. „Het schoonste moment van het reizen is de thuis komst", zei dr Kortenhorst en hij herinnerde eraan, hoe de Kamer nu veer opnieuw hijeen was in het oude gebouw, waar zij reeds honderd jaar had vergaderd, na nu ongeveer 15 maanden onderdak te hebben gevonden In de Ridderzaal. Hij wenste de Kamer en zich zelf geluk met de terug- Leer in „de geliefde woning „Welkom in het Vaderhuis! Het leed is geleden, de ballingschap is voorbij". Na dank te hebben gebracht aan de Rijksgebouwendienst en speciaal aan de griffier mr Schepel, die zulk een groot aandeel in de totstandkoming van deze verbouwing heeft gehad de Kamer onderstreepte dit door applaus herinnerde hij er nog eens aan, dat dit gebouw het symbool is van onze volksvrijheid en van „onze eenheid met het volk". Hier leven nog, zeide hij^ de schimmen van onze geestelijke voorouders van Groen van Prinsterer tot Nolens. Én hij eindigde met een citaat van deze grote katholieke staatsman uit diens rede gehouden in Genève in 1926, toen het nieuwe gebouw van het Internationaal Arbeidsbureau werd geopend, in welke rede Gods zegen werd gevraagd op al het werk, dat in dit gebouw zou worden verricht. het derde en vierde kind wilde hij daar om niet verder gaan dan 51 en 67 rent. Evenals mevr. Fortanier de Wit had hij hierover een amendement gereed liggen. De partijgenoot van de heer Van den Het laatste ontwerp, dat nog in de Ridderzaal was behandeld, was de Pleeg kinderenwet, welke niet geheel ten einde was gebracht. Er waren nog enkele amendementen te behandelen over gebleven, welke de te grote invloed van de regering op het houden van pleeg kinderen wat wilden inperken. Het begon dus in het nieuwe gebouw met stemming over deze amendementen, waarbij bleek, dat er 82 leden aanwezig waren bij de weder ingebruikneming van het Kamergebouw Er waren twee amen dementen van mr De Haas (K.V.P.), die beide ten doel hadden een onderzoek in het pleeggezin alleen dan toe le staan, indien er ernstige redenen tot ongerust heid waren. Deze beide amendementen werden aanvaard met 44 tegen 37 stem men. Vóór stemden K.V.P., A.R., V.V.D., en de heer Welter (K.N.P.). Het tweede amendement was een wijziging, welke door het eerste amendement noodzakelijk werd gemaakt. Een amendement Terpstra (AR.), waarin gezegd werd, dat een kind alleen dan uit het pleeggezin kon worden weg genomen. indien het belang van dit kind dit bepaaldelijk" eiste, werd eveneens aanvaard en wel met 51 tegen 31 stem men. Tegen stemden nu alleen P-vdA. en Christ.-Hist. Toen werd begonnen aan een wetsontwerpen tot verhogingen va; derbijslag ook voor invaliditeits-, doms- en wezentrekikers, verhogi: inkomensgrenzen en uitkeringsbeo van de noodwet ouderdomsvoorzn wijziging invaliditeitswet, ongevallen, zee ongevallenwet en kinderbijslagwet en tijdelijke verhoging van ongevalsuit'kerin- gen. Over het wetsontwerp, waarbij de kinderbijslag werd verhoogd, werd het een en ander gezegd. Het eerste ontwerp stelde een ver hoging in het vooruitzicht van vier cent per dag van het vierde kind af in verband met de op 1 Januari 1951 in werking ge treden huurverhoging. Een verhoging dus van 60 tot 64 cent. Dit bedrag werd verdisconteerd in een andere verhoging van de kinderbijslag in i verband met de opnieuw gestegen kosten - van levensonderhoud. Deze verhoging, die j in een ander wetsontwerp was geregeld, ontmoette echter bij de Kamer sterke tegenstand. Volgens dit wetsontwerp zouden de be dragen van de kinderbijslag reeds van t eerste kind af worden verhoogd en wei in dier voege, dat deze bedragen zouden worden gesteld voor het eerste kind op 46 cent, voor het tweede kind 51 cent, voor het derde kind 54 cent en voor het vierde en volgende 69 cent. Dit met ingang van 1 April 1951. Hiertegen rezen nu ernstige bezwaren en wel van de zijde van de P.v.d.A., V.V.D., A.R., C.H. en C.P-N. Deze bezwaren kwamen hierop neer, dat de compensatie voor de prijsstijgingen vijf procent had bedragen tot een ge zamenlijk plafond van J 500, Bij de grote gezinnen zou dit echter van het derdfe kind af een extra compensatie be tekenen van 12 a 18 cent per kind en per week. De heer Van den Born (P.vd.A.) en ook mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) vonden dit onjuist. De heer Van den Born meende, dat dit een ongelijkheid be tekende tegenover de geschoolde arbeider in de stad met twee kinderen, die slechts in verhouding tot de prijsstijgingen kwam tot 57 procent van zijn loon in 1939. Voor afwachten en tot zolang zich beperken tot 5 procent. Dit laatste argument aanvaardde de K.V.P bij monde van de heer De Kort niet. Van een vooruitlopen op de pro gressieregeling zou alleen sprake zijn, indien de verhogingen zich ook zouden uitstrekken tot resp. het vijfde, zesde kind en zo voorts. Dr De Kort bestreed vooral de opvattingen van de heer Van den Born, die weer het socialistische beginsel had gesteld van het evenwicht tussen loon naar prestatie en behoefte, dat nu zou zijn verstoord Dit zou weer een onheilspellende nivellering bete kenen en dit betekende tevens, da* mer. van die zijde tegen het herstel van het tekort in een rechtvaardige loonverde- ling gekant was. Het was een fabeltje te menen, dat hel de bedoeling der katholieken was de ver moede 'asten voor het grote gezin ge- ieel te doen opvangen door de kinder nijs'ag. In katholieke kringen heerste de overtuiging, dat ouders van grote gezin nen ook zwaarder lasten en offers moes ten dragen, maar deze moesten niet zo zijn. dat deze gezinnen daardoor in nood zouden komen te verkeren Daarom werd op de allereerste plaats gepleit voor een rechtvaardige loonverdeling. Een kinder bijslag van het eerste kind af was geen verlangen van de K.V.P., dit was slechts aanvaard door de nood van de tjjd. Men zou liever zien een kinderbijslag van het derde kind af zo spoedig de tijd dit weer mogelijk zou maken. In de regeringsverklaring was gezegd, dat gewaakt zou worden tegen een on evenredige achteruitgang van het grote Bom, de heer Suurhof, vond juist het feit, gezin. Nu had de heer Van den Born ge- dat bjj de noodvoorziening ouden van dagen de bijslag ver uitging boven de 5 pet. een reden tot juichen. Dit was ook een aanzienlijke verbetering van het tot nu toe gevolgde systeem. Voor de heer Stapelkamp (A.R.) lag, het argument tegen deze verhoging voor het derde en vierde kind iets anders- Deze materie was zo ingewikkeld, dat hierover aan de S.E.R. om een rapport was ver zocht. Maar dan moest men ook nu op die progressieregeling niet vooruitlopen maar eerst het rapport van de S.K;R. Gistermiddag om één uur klonk door de luidsprekers op Schiphol voor de zoveelste maal, dat de pas sagiers van het emigranten toe-rel naar Montreal verzocht werd af scheid te nemen van hun familie-' leden en zich aan boord van het vliegtuig te hegeven. De beman ning van het toestel was reeds door de douane uitgeklaard en alles werd in gereedheid gebracht voor het vertrek De passagiers schenen niet veel haast te maken, want de intercontinentale hal bleef leeg. Nogmaals maande de luidspreker- stem de emigranten aan, maar er kwam niemand. En er was ook niemand, want door een duistere vergissing was alle passagiers meegedeeld, dat hun toestel eerst om 7 uur des avonds zou. vertrekken. Dat is namelijk de normale tijd, waarop het emigrsn- tentoestel naar Montreal verirëkc. Maar ditmaal had men de schema- tijd iets veranderd. Echter zonder het de passagiers te vertellen. En daarom zeiden sommige beman ningsleden gisteren enige minder vriendelij lce woorden Tijdens de rondgang, die H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard over de Arbed-staalfabrieken te Luxemburg maakten, werd hun voor de Prinsessen een verklein model van de fabriek aangeboden. HM. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard bezichtigen het model. Naast de Koningin een der directeuren van de Arbed- staalfabriek. zegd zich te hebben vergist in de eigen lijke zin van deze verklaring, maar deze vergissing was niet nodig geweest, ook de K-V.P. had zich niet vergist, over deze verklaring was in de Kamer immers uit voerig gesproken. Indien de regering daarop nie» met deze verhoging van de kinderbijslag ware gekomen, zou het ver trouwen van de K.V.P. in deze regering wel een ernstige deuk hebben gekregen. Hij zou liever zien een evenredige vooruit gang der grote gezinnen, wat de recht vaardigheid zeer ten goede zou komen. Minister Joekes bevindt zich dus nogal in een moeilijk parket. Enerzijds de toe zegging in de regeringsverklaring, waar- aan hij zich blijkbaar met de regering j wenst te houden, anderzijds een sterke i tegenkanting in de Kamer, zelfs van de j zijde van zijn eigen partijgenoten. Ook de heer Kikkert (C.H.) meende, dat de minister de beide wetsontwerpen maar moest terugnemen en wachten op het rapport van de S.E.R. De minister zal het de Kamer met haar amendementen nu zelf wel laten uitvech ten en dan bestaat er een grote kans, dat zij ten nadele van de grote gezinnen zul- 1 Ien worden aanvaard. Want op 't. ogen blik staat alleen de K.V.P. aan de zijde i van de regering. Minister Joekes zal de wetsontwerpen natuurlijk verdedigen en j de amendementen wel afwijzen. Maar hij kan ze ook onaannemelijk verklaren mét al de consequenties van dien, indien de Kamer de amendementen dan toch zou aanvaarden. Zou hij niet zo ver gaan, maar alleen vasthouden aan zijn wetsontwerp zonder meer te doen. dan zou er sprake kunnen zijn van de deuk in het vertrouwen, waarover de heer De Kort sprak. Donderdag, als minister Joekes gaat antwoorden, zullen wij ervaren, hoe hierop zal reageren. Hij kan dreigen met aftreden, maar het is de vraag of hij en zijn partijgenoten het zover zullen la ten komen. De Britse minister van buitenlandse zaken Herbert Morrison, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Enge land het Internationaal Gerechtshof zou verzoeken voorlopige maatregelen te treffen teneinde de Britse rech ten in Perzië te beschermen totdat een beslissing omtrent het oliegeschil is genomen. Het is de plicht van de Perzische regering om orde en wet te handhaven en allen, die binnen de Perzische gren zen wonen te besehermen tegen geweld. „Indien men echter niet aan deze ver plichting voldoet zal de Britse rege ring het recht en de plicht .hebben be scherming aan haar eigen onderda nen te verlenen". Na deze woorden werd hij door het Huis luide toege juicht. „Zoals ik bij herhaling heb gezegd, is de regering niet bereid werkeloos toe te zien indien de levens van Britse on derdanen worden bedreigd", zo vervolg de de minister. De Britse regering is er van overtuigd, dat alle verstandige lieden de Britse voorstellen als geheel redelik zouden beschouwen. Btf de oplevering van de 500ste montagewoning aan de Rietzangweg 65 voor een woningbouwvereniging te Apel doorn, heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting mr dr J. 'tVeld in de zgn. Finse school in de wqk Wormen, een en ander gezegd over oe vertraging in de woningbouw. Deze vertraging, aldus de bewindsman een gevolg van de huidige slechte monetaire positie van ons land kan oor 1 "l eerst is gisteren in het gerestaureerde Tweede-Kamergebouw een r gehouden. Pen blik in de vergaderzaal tijdens de openingsredê urn <lr Kei ten horst, de voorzitter der. Tweede Kamer, alleen worden ondervangen door produc tieverhoging en consumptiebeperking. Ook thans gaf de minister de suggestie, dat arbeidend Nederland iets langer zou gaan werken en de betaling daarvoor niet in geld, maar in obligaties in een woning bouwlening zou ontvangen. Tien procent besparing op luxe uitgaven, zoals roken, sterke drank en snoep, zou volgens minis ter In 't Veld het woningprobleem uit het slop helpen, waarin het thans verkeert. Alleen wanneer het Nederlandse volk gezamenlijk zich dergelijke beperkingen wil opleggen, kan er nog heel wat bereikt worden. Op korte termijn is echter geen ver andering ten goede te verwachten. Ook wanneer de overeenkomst tussen de levensverzekeringsmaatschappijen en het ministerie van Financiën binnenkort haar beslag zal krijgen, welke overeenkomst inhoudt dat de verzekeringsmaatschap pijen dé Staat in de komende 'wee jaar ƒ250 millioen lenen, wordt het nog met veel beter. Want er moet nog bijna 600 millioen vlottende scfhuld worden gecon solideerd. Deze grote lening noemde de minister dan ook slechts een druppel op de gloeiende plaat. Alle gemeentebesturen moeten de uiter ste zuinigheid betrachten bij uitvoering van andere kapitaalswerken, om eniger mate voorrang te kunnen verlenen aan de woningbouw. Alleen met verruumng van de geld- en kapitaalmarkt zal de woningnood, de grootste nood waaronder het Nederlandse volk gebukt gaat, kun nen worden opgelost. Dit is, aldus de minister, niet alleen de taak van de regering, doch van het gehele Nederlandse volk. De burgemeester van Apeldoorn had de aanwezigheid van de hoogste functionaris van het ministerie aangegrepen, om de noden van de gemeente Apeldoorn de snelst groeiende van de provincie Gelder land uit te zetten. Want de woning bouw in Apeldoorn dreigt af te lopen en door het geringe bouwvolume, voor 1951 toegewezen en door de financiële moei lijkheden, waarin Apeldoorn, evenals zovele andere gemeenten zich bevindt. Een en ander werd door de sociograaf der gemeente, drs H. Millenaar, aan de hand van uitgebreid cijfermateriaal en grafieken nader toegelicht. Spr. kwam tot de conclusie, dat het woningtekort in deze gemeente vooral door het buiten gewoon grote vestigingsoverschot, dat bijv. verleden jaar 1400 bedroeg, na de laatste volkstelling met bijna 600 was toe genomen. Deze snelle bevolkingsgroei Apeldoorn telt thans reeds meer dan 90 000 inwoners schept ook de nood zaak van verdere industrialisatie. Morrison deelde mede, dat de Britse missie, die in Teheran de mislukte be sprekingen heeft gevoerd, naar Engeland is teruggeroepen. Engeland heeft Perzië geld aangeboden voor de tegenwoordige behoeften en in beginsel de nationalisatie aanvaard. Het is echter' duidelijk, dat de Perzische ge delegeerden „volledige capitulatie" eis ten. Morrison waarschuwde, dat slechts een kleine afwijking van „het hoge peil van het technische kunnen van de Brit se staf" onherstelbare schade aan het oliegebied zou kunnen toebrengen en mo gelijk doden en gewonden zou kosten. Toen Morrison zijn verklaring beëin digd had drongen de conservatieven aan op een debat over de oliekwestie. De re gering stemde er in toe 'heden, Donder dag, een dergelijk debat te houden. Op de vraag, of er enig bewijs was van een Perzische poging om de olieraffinaderij te Abadan in beslag te nemen, antwoord de Morrison: „Niet voor zo ver ik weet". De plaatsvervangende oppositieleider, Anthony Eden, verzocht om een verze kering, dat er geen sprake is van „eva cuatie of overgave van de Britse rechten onder een (Perzische) bedreiging". Morrison zeide niet te wensen in deze overhaast te worden. Zulks zou de moei lijkheden, die men juist wilde voorko men, slechts verscherpen. Er zijn echter nog geen besluiten over een eventuele evacuatie genomen. Gisteravond werd te Londen medege deeld. dat Morrison heden een alomvat tende verklaring zal afleggen ter opening van het debat in het Lagerhuis over de oliekwestie. Vooraf zal hij zijn verklaring met het kabinet bespreken. De plaatsvervangend oppositieleider Eden, zal namens de oppositie spreken. Het was gisteravond nog niet zeker of Churchill het woord zal voeren. Mossadeq houdt voet bij stuk Ook in Teheran zal het parlement he den bijeenkomenom de oliekwestie te bespreken. Mossadeq heeft dit gisteravond op een spoedbijeenkomst van het kabinet meegedeeld. Hij zal vandaag een ver trouwensvotum vragen voor zijn beleid en tevens een wetsontwerp indienen, ge richt tegen sabotagehandelingen in de olie-industrie. Premier Mossadeq heeft voorts van zijn ziekbed af een radiotoespraak ge houden tot het Perzische volk, waarin hij verklaart, dat „vijftig jaren imperia lisme in Perzië vandaag geëindigd zijn". Het eerder op de dag uitgegeven de creet waarin toekomstige instructies van de Anglo-Iranian van nul en gener waarde zijn verklaard, betekende het einde van het bestaan van de „Brits- Perzische oliemaatschappij" in Perzië. „Wij moeten de wereld tonen, dat wij hetgeen wij tot stand gebracht hebben, waard zijn". „Ik had geen andere mogelijkheid dan de orders van vandaag uit te geven. Ik vraag thans de steun van het Perzische volk om kalm te blijven en verenigd pal te staan", aldus de premier. N verschillende delen van ons land ontvangen televisie-amateurs beelden van een Russische zender. De tech nici interesseert het uiteraard, welk sta» tion ontvangen wordt, speciaal of het hier een legale dan wel geheime zender be treft. Maar als leek lijkt het ons belangrijker toe, wat de bedoeling van die beelderige geschiedenis is. Als propaganda zou deze „beeldspraak"-in-letterlijke-zin betekenis kunnen hebben, doch zolang er Russisch bij gesproken wordt, zal het gesprokene wel het éne oor in en het andere oor uit gaan, En wat de beelden betreft, plaatjes van Stalin hebben wij al zoveel gezien. Daarbij is de omroepster wellicht een knappe dame, maar mooie meisjes zijn er in ons mooi vaderland ook in ruime keu^e voor hen, die er zich voor mogen inte - resseren, tevwijl deze laatst en op kovt afstand niet in die mate vogels in de lucht zijn als de Russische schonen in de verte! Het spreekt van zelf, dat Moskou c.«. op de televisie niets anders zal brengen dan wat de Sovjets uit oogpunt van pro paganda kwijt willen en dat probeert mejt van communistische zijde in ons goede landje, waarvoor de vrijheid hier hup gegeven wordt, al meer dan overvloedig in woord een beeld te verspreiden, waar voor de nuchtere Nederlander echter te recht zijn schouders ophaalt. Kijk, wanneer mpn de oog-microfoon nu eens zette op de concentratie-kampen en de staren-arbeiders zonder de nabij - he id van de bewakers vanzelf voor de mond-microfoon liet vertellen, ja den zouden wij uit de eerste hand en van ter plaatse kunnen zien en horen, wat nu slechts langs een omweg tot ons kan ko- men. Wij vermoeden echter, dat de Russen daarvoor wel niets zullen voelen, want dan zou de waarheid van de televisie an dere dingen vertellen dan ,.De 'Waarheid" van de Communistische Partij Nederland •- - - „r---" - rij- ANALYST. Minister Mansholt heeft gisteren medegedeeld dat binnenkort voor de slagers een prijsaanduidingsplicht zal gelden, welke aanduiding ook betrek king moet hebben op de vleessoort en de herkomst. De nieuwe prijsaanduidingsplicht voor de slagers, welke is gepubliceerd in het voedselvoorzieningsblad van gisteren, houdt in, dat in elke slagerswinkel twee gelijkluidende lijsten moeten worden ge plaatst of opgehangen, waarop de prijs per eenheid, de juiste benaming van de vleessoort alsmede van 't dief, waarvan het vlees, dat in de winkel wordt ver kocht, afkomstig is, moeten zijn ver meld. De ene lijst moet zodanig zfin op gehangen, dat het publiek In de winkel gemakkelijk het daarop vermelde kan aflezen. De andere lijst moet van de openbare weg af duidelijk leesbaar zijn. De nieuwe, met instemming van de vakgroep slagerij tot stand gekomen, prijsaanduidingsplicht, die op 5 Juli a.s. van kracht wordt, heeft geen betrekking op vleeswaren, die immers niet alleen door slagers worden verkocht. (Van onze weerkundige medewerker.) Zomer heit de klok, zo zouden wij mei een variant op een bekende slagzin in de radio kunnen zeggen, nu het alles z>mer is wat het weer en de kalender ons te vertellen hebben. 21 Juni is nu eenmaal dè belangrijke dag, die het begin van de zomer aankondigt, ook al vertellen de astronomen ons. dat het ditmaal eigenlijk per 22 Juni is. Zoals het er vanmorgen naar uit zag is er dan waarschijnlijk nog een beetje meer warmte te verwachten dan vandaag. Wanneer wij in het kort even de alge mene luchtdrukverdeling willen bekijken, moet allereerst het gebied van hoge dl uk werden genoemd, dat ons eerst vrij koele lucht heeft gebracht Deze lucht kon zelfs zo afkoelen, dat gisternacht op het vliegveld Deelen bij Arnhem een temperatuur van 1 graad onder nuJ in het gras werd gemeten! Overdag is de zon echter zo krachtig, dat de temperatuur snel oploopt en gisteren werd er dan ook maxima tot 23 graden gemeten. Dit i® dus nog niet zo bar hoog, hetgeen een gevolg is van koude in de bovenlucht. Het verschil van temperatuur tussen de verschillende lagen werd hier en daar zelfs zo groot, dat er zich kleine wind» hoosjes ontwikkelden, die hooioppers en andere lichte voorwerpen meters hoog de lucht inzogen, om deze elders te laten vallen. Belangrijke schade richtte deze mooi-weer-hoosjes in de regel niet aan en gisteren is er, voorzover wij kunnen nagaan, dan ook niets ergs gebeurd. De genoemde hoge druk is sedert eer gisteren aan het wandelen geslagen; deze was vanmorgen boven Noord-Duitsland en Polen gelegen, na eerst enige rijd bo ven de Golf van Biscaye te hebben ver toefd. Zo'n wandeling is meestal maar tijdelijk plezierig, want eerst Is het ge volg ervan weliswaar, dat de wind naar het Zuiden of Oosten draait en behalve de zonnestralen ook de toevoer van war me lucht medewerkt, om de temperatuur te doen stijgen, maar na verloop van korte tijd is zo'n wandelende hoge druk i al weer te ver weg, om het mooie weer 1 bestendig te kunnen doen zijn. Ook nu beginnen de storingen boven Frankrijk hun koppen op te steken, zodat er bin nen enkele dagen meer bewolking moet worden verwacht. Maar aangezien de luchtdruk boven Engeland nagenoeg niet verandert, behoeven wi) gelukkig niet te verwachten dat het weer spoedig een definitieve omslag te zien zal geven. Geleideltik zal de temperatuur dan ook nog verder oplopen, Functionarissen van de Belgische vei ligheidsdienst hebben Woensdagavond verklaard, er bijna zeker van te zijn, dat de twee vermiste Britse diplomaten, Bur gess en MacLean, 1 of 8 Juni aan boord van een Sovjetrussisch schip uit Antwer pen naar een Sovjethaven zijn vertrok ken. „Er schijnt geen twijfel aan te zijn", aldus een dezer functionarissen. Een aan de politie bekende statenloze derde zou als tussenpersoon zijn opgetreden en zich volgens politierapporten thans in Frank rijk bevinden. De Antwerpse politie zou thans in het bezit zijn gekomen van een telegram, dat een hótelier van de Keyserlei te Antwer pen op 18 Mei van Burgess zou hebben ontvangen, en dat uit Quiévrain afkom stig was. In dat telegram verzocht Bur gess om twee nachten een kamer niet badkamer te reserveren. Foto's van het met de hand beschreven telegram aan de hotelhouder. Oscar Schmidt, zijn naar Scotland Yard gezonden. 's Anderendaags zou hij met de laatste trein uit Brussel in het hotel zijn aange komen Hij was vermoeid, tamelijk vuil en in het bezit van een reiskoffertje. Hij bracht de nacht van 19 op 20 Mei in het hotel door, en zou daarna de stad hebben veriaten. Hij heeft eveneens nagelaten het register van het hotel te tekenen en de voor de politie bestemde formulieren in te vullen, onder het voorwendsel dat hij moe was. Hij zei de hotelhouder, dat hij 's anderendaags deze formaliteiten zou vervullen. Dit is echter niet gebeurd. Mee deelt mee, dat Burgess 20 Mei België weer verlaten heeft en naar Engeland is terug gekeerd en men vermoedt, dat hij tijdens zjjn verblijf in Antwerpen de passage naar de Sovjet-Unie heeft geregeld. De politie meent verder, dat Burgess en MacLean op 25 Mei in Engeland scheep zijn gegaan en op 26 Mei in Frankrijk aan land kwamen. Langs ver schillende wegen, opdat men het spoor bijster zou worden, reisden zij naar Ant werpen. Daar zouden zij clandestien aan boord zijn gekomen van een Russisch schip, welke passage dus door Burgess op 19 Mei zou zijn geregeld. Op 1 Juni verliet de „Sovjetsky Soyoez" en 8 Juni de „Hasan" de haven van Antwerpen Passagiers, die zich te Antwerpen op een Sovjetrussisch schip inschepen, worden altijd door de Belgische politie en een functionaris van het Sovjet consulaat ondervraagd. De Veiligheids dienst gelooft, dat de beide diplomalen door een Russisch lid van de bemanning zijn geholpen om aan de Belgische for maliteiten te ontsnappen. Officieel is te New York medegedeeld, dat leventien personen in New York en Pittsburgh zijn gearresteerd, beschuldigd van samenzwering tot omverwerping van de regering der Verenigde Staten. De procureur-generaal, Howard McGrath en Edgar Hoover, directeur van de F.B.I., zeggen in een gemeenschappelijke verkla ring, dat alle aangehoudenen officiële po sities in de communistische partij innemen of hebben ingenomen. Slechts twee weken geleden werden bij besluit van het oppergerechtshof de von nissen tegen elf van de hoogste partijlei ders gehandhaafd. Dit besluit gaf het ministerie van justitie de vrije hand tot optreden tegen de lagere partijleiders. Het ministerie heeft meer dan twee jaar hier op gewacht. In de officiële verklaring wordt verder gezegd, dat sommigen der gearresteerden tot de nationale partijcommissie beho ren, die kort geleden was gevormd ter ver vanging van de commissie, waarvan de leden ontbraken, omdat hun vonnissen be vestigd waren. Blijkens een rapport van het Engelse Lagerhuis, houdt een gehuwd man, zon der kinderen, met een inkomen van i T. 1.000 per jaar in 1950/51 hiervan, na troepentransportschip „Kota Inten" :_l,«Mn4nnknloet!mrt e 777 WOrflt aftrek van inkomstenbelasting, 777 5s over. In 1913'14 zou er nog 962 10s overgebleven zijn en in 1938'39 855 7s 6d. De koopkracht van 777 5s is nu nog maar gelijk aan de koopkracht van 256 in 1914. Wanneer iemand 100.000 per jaar verdient, dan zou hem na betaling van belasting in 1913114 91.741 resteren. In 1938/39 is dit bedrag al verminderd tot 36.076 en in 1950151 tot 6354 15s. De koopkracht van 6.354 15c ic »u gelijk aan die van 3.097 in 1914. in de nacht van Vrijdag op Zater dag te Rotterdam verwacht. Dit is het laatste schip, dat Ambonese cx-KNIL- militairen met hun gezinnen uit Indonesia naar ons land brengt. In verband met berichten over een op handen zijnd liftverbod kan medegedeeld worden, dat het uitvaardigen van een dergelijk verbod niet in het voornemen der regering ligt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1