Koninklijk Paar bezichtigde Arbed nieuwe pletterij van „Drieledig liefdes-ideaal basis van onze vriendschap'' Korea-vrij williger s hebben het RUSLAND HOUDT AAN EIGEN AGENDA VAST „Verbaasd over westerse vrees voor discussie zwaar gehad Medio Juli interim-rapport van Staatscommissie Overleff over verbetering van het miinwerkerspensioen Huisbrandkolen worden niet goedkoper Na ruim dertig jaar smetteloze dienst Prof. Romme antwoordt Katholieke Rotterdamse Middenstanders PAGlèüM! Blijde dag voor Dudelange in Luxemburg (t X Oorverdovende activiteit De chefkok kwam uit Gouda J Uitslag van de Franse verkiezingen Ongelukken in het Noorden Brief van de Aalmoezenier Ontploffing in smederij Hulpactie voor India Een Mens blijft voor hen een Mens Van Oldenbamevelt" weer thuis Herziening van de Grondwet Tijdige indiening bij Tweede Kamer gewenst Standpunt kan niet verantwoord worden99 Geen verlenging arbeidstijd Conferentie Noordzee- havens uitgesteld Receptie Symbool van gemeenschap pelijk verleden TEGEN DE DORST. ZEVEN-EN-TWINTIG MILLE GESTOLEN UIT GEMEENTEKAS Kranslegging Pensioenen Ook hadden de heren Kramer en Deining over KNIL-mililairen Egalisatiefonds Huisbrand VLIEGTUIG EN AUTO BEEINDIGEN WERELD REIS X-^4..^J-Ii.il>ALr ui J UllJL IVül TO^SJ* .^•:-v. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent LUXEMBURG, 20 Juni 1951. Geheel het mooie, romantische land van Luxemburg baadde vandaag in een weelde van hel zonlicht. Maar er was anderzijds toch nog een voldoende bries om de feestvlaggen, die vooral in de stad Luxemburg ontelbaar waren, vrolijk heen en weer te doen waaien. De tweede dag van het Koninklijk verblijf in het Groot-Hertogdom begon met een bezoek aan de ateliers van de nieuwe pletterij te Dudelange van het wereldbekende ARBED-concern. Het was even voor half tien .vanmorgen, toen de twaalf gesloten auto's van de Koninklijke stoet het Groot-Hertogelijk Paleis verlieten. Aan de auto's van de Koningin en Prins Bernhard wapperde de Koninklijke standaard. Na gisteren het feestvierende Luxemburgse volk te hebben gezien, wilden Koningin Juliana en Prins Bernhard vandaag kennis maken met de noest arbeidende Luxemburgers. Tijdens de lunch in de Neder landse legatie konden wij tot het heiligdom van de chef-kok door dringen, die ons vertelde, dat het menu bestond uit forel in gelei met een sauce ravigotte, ganzenfoorst a 1'orange, harten van artisjokken met doperwtjes en als beslu.it een parfait van Hollandse aardbeien. Deze chef-kok. die gedurende veertig jaar de pollepel zwaait in een der bekendste restaurants van Luxemburg, ontpopte zich als een volbloed Nederlander. Hij vertelde dat hij Adriaan Boot heet en uit Gouda komt. „Het is niet de eerste keer dat ik voor Koninklijke pei- sonen kook", zo zeide hij, „en i* geloof dat het ze best zal smaken Dat de kookkunst van de chef kok op prijs wordt gesteld bleek wel hieruit, dat hij ter gelegenheid van het bezoek van Koningin en Prins een hoge Nederlandse onder scheiding heeft ontvangen. Onderweg naar Dudelange werd na tuurlijk weer een sympathieke belang stelling voor de hoge gasten uit Neder land aan de dag gelegd. Op het stadhuis van Dudelange werden de Koningin en de Prins door burgemeester en wethou ders met bloemen en ook met woorden verwelkomd. Burgemeester Jean Fohr- mann maakte zich namelijk tot tolk van de trots en de vreugde van dit nijvere stadje om de grote eer, welke het door dit Koninklijke bezoek werd aangedaan en dat natuurlijk met gouden letters in de annalen van Dudelange zal worden opgetekend. In de wapperende zuster- vlaggen van Nederland en Luxemburg las deze burgervader de driedubbele leu te: liefde voor de vorsten, liefde voor de vrijheid, liefde voor de vrede, drie- ledig ideaal, dat de basis is van de vriendschap, die de beide landen met el kaar verbindt. Na het Nederlandse volkslied aanhoord te hebben begaf de stoet zich naar de pletterij-afdeling van de Arbed Hier werden de Koningin en Hunne Konink- lijke Hoogheden Prinses Charlotte, Prins Bernhard en Prins Felix toege sproken door de heer Aloyse Meyer, voor zitter van de Kaad van Beheer van de Arbed, die omringd was door de direc teuren-generaal van deze maatschappij. Onmiddellijk daarop begon de be zichtiging van dit gigantisch bedryf, waarvan alleen de nieuwe pletterij een oppervlakte van vier hectaren be slaat. Vier enorme Pits-ovens verhit ten de staven, die tot platen geplet moeten worden. Er zijn daar pietmo lens wier kracht zo enorm is, dat zij massa's gloeiend staal van 6% tot 10 ton tot een dikte van maar 100 milli meter kunnen pletten. Andere molens pletten het staal tot 20 millimeter, een is er zelfs die tot een dikte of moe ten wjj zeggen: tot een dunte? van slechts 2 millimeter gaat. Hier wordt op deze wijze niet minder dan ao.OOO ton staal per maand verwerkt. Men begrijpt, dat dit schouwspel van «en oorverdovende en aangrijpende ac tiviteit de hoge bezoekers in bijzondere inate interesseerde. Op de terugreis naar Luxemburg-stad werden de souvereinen en hun gevolg, die herhaaldelijk waren toegejuicht, andermaal begroet door het gemeentebestuur van Dudelange, dat zich ditmaal voor het monument van de gesneuvelden had opgesteld. Lunch in Nederlandse legatie Gromyko heeft gisteren een nota "an I Hond 1 uur reden Koningin Juliana en zijn regering overhandigd aan de Wes- Prins Bernhard met hun gevolg naar het terse plaatsvervangers te Parijs, waarin gebouw van de Nederlandse ambassade, de Sovjetregering vasthoudt aan haar eis, waar Hunne Koninklijke Hoogheden een aai het Atlantisch pact en de Ameri- lunch aanboden aan het groothertogelijke kaanse bases overzee op de agenda van paar. De entree en de salons van het j de ministers-conferentie der grote vier gezantschap waren schitterend versierd moeten voorkomen. neergelegd speelde de kapel het Neder landse en Luxemburgse volkslied. In de loop van de namiddag te vijf uur kwamen Koningin en Prins een tweede maal in het Nederlandse gezant schapsgebouw aan, thans om er de Ne derlandse kolonie en Luxemburgse per sonaliteiten, alsmede vooraanstaande Nederlanders uit Brussel te ontvangen. Zij werden door gezant Hooft aan H. M. en de Prins voorgesteld, die voor allen vriendelijke en waarderende woorden over hadden. Het diner had te half acht in het paleis plaats „en intimité" met alle leden van de groothertogelijke familie. Te 9 uur 's avonds was het andermaal zeer druk in het centrum der stad, om de Konink lijke stoet zich naar het Palais Munici pal te zien begeven voor een gala-avond, waarvan het hoogtepunt een door de „Compagnon de la Scène" gegeven to neelopvoering was. Onderweg was er natuurlijk weer veel gejuich. Burgemeester Hamelius, omringd door zijn wethouders, wachtte de souverei nen en hun gevolg op in de hal. Op de met bloemen versierde eretrap, die naar de zaal leidde, stonden militaire politie en gendarmen in grootuniform, die de wa pens presenteerden. H. M. droeg bij deze gelegenheid een aquakleurig ripszijden avondjapon, gegarneerd met paarlemoer- kleurige pailletten, nauw aansluitende rok, met brede tulen shawl in dezelfde kleuren. Het publiek, waarvan de dames luxueuze robes en de heren de rok en decoraties droegen, veerde als één man recht op, toen de hoge gasten de zaal binnentraden. Het orkest speelde het Nederlandse volkslied, dat staande door allen werd aanhoord. Hierna trad een jonge actrice van de „Compagnon de la Scène" op het podium naar voren, om in een proloog de Neder landsLuxemburgse verbondenheid te verheerlijken. Zo hoorden wij daar om te beginnen de nobele figuur van Willem II, koning der Nederlanden en groother tog van Luxemburg huldigen, wiens rui terstandbeeld nog naar het groot-hertoge lijke paleis schijnt te willen voortschrij den en dat iedere dag die God geeft nog door het Luxemburgse volk wordt begroet als een van zijn grote weldoeners. Hèt symbool van een gemeenschappelijk ver leden is en blijft dit standbeeld. Er zijn nog andere souvenirs: staat niet bij de in gang van het stadspark tussen een weelde van bloemen, wier mooie kleuren aan Nederland doen denken, het standbeeld van prinses Amalia, gemalin van prins Hendrik der Nederlanden en de legende doet het prinselijk paar in de ogen der Luxemburgers voortleven als een sym bool van de edelste goedheid. Nooit zal men het ook genoeg kunnen zeggen, dat in 1857 deze vorsten de onafhankelijkheid van de Luxemburgers hebben helpen red den. En. zo liet de proloogzegster het hart van het Luxemburgse volk nog verder spreken met de herinnering o.m. aan: de gelukkige jaren, die het onder het regiem van Willem II en Willem III heeft ge kend; de vriendschapsbanden, die tussen de beide regerende families zijn blijven bestaan. In 1890 werden met da dood van Willem III wel de officiële ban den verbroken, maar niet die van ware en hechte vriendschap. Dit blijkt o.a. uit bet feit dat Koningin Wilihelmina ver scheidende keren vertoefde in het kasteel van Berg, waar een berk nu nog aan de liefde van deze vorstin voor de bloemen herinnert. Deze proloog maakte diepe in druk op al de aanwezigen. Hierna kreeg de toneelopvoering haar verloop. Eerst een klucht van Molière: „La jalousie du Barbouillé". Dit divertis sement, zonder litteraire pretenties en waarvan de personages regelrecht uit de „Comedia del Arte" schijnen te komen, werd vlot gespeeld. Het werd gevolgd door een stuk in typisch Luxemburgs dialect: „De remplaccang", (De Plaatsver vanger) van Eduard de la Fontaine. Dit thema van spontane jonge liefde, dat het van een gierige liefde wint, was aardig folkloristisch door de uitbeelding der per sonages en de taal, waarin het werd ge speeld. H.M. en Prins Bernhard gaven telkens het sein tot applaus. Het was, andermaal omstuwd door een geestdriftig juichende menigte, dat de hoge bezoekers rond middernacht naar het groothertogelijke paleis terugreden en het doek viel over deze waar lijk stralende tweede dag van dit Ko ninklijke bezoek. De definitieve zetelverdeling in het Franse parlement is thans n-a het bekend worden van de uitslag uit het departement Neder-Rijn als volgt: Communisten 101: Gaullisten 117, Socia listen 104; M.R.P. 86; Radicalen 95; Gema tigden en conservatieven 99; Anderen 23. Twee zetels, uit overzeese gebiedsdelen, worden pas over enkele maanden ver deeld. (Van onze correspondent.) In Groningen hebben zich gisteren weer verschillende ongelukken voorge daan, waarbij een driejarig jongetje om het leven kwam en twee meisjes ernstige verwondingen opliepen. Des middags stak in Haren bij de Terborgstraat het jongetje G. M. spelen derwijs de straat over en geraakte daarbij onder een drie tons Caltex-auto. Het kind was vrijwel op slag dood. Het slacht offertje was een zoontje van de Ned. Herv. predikant te Haren. In de Ebbingestraat te Groningen werd het 15-jarig meisje J. W„ dat met enkele vriendinnen aldaar fietste, door een gemeéntebus gegrepen en meegesleurd. Zij werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het Ac. ziekenhuis. In de Jacobijnerstraat stak gisteren het 13-jarig meisje M. H. zonder uit te kijken de weg over. Zij werd door een auto gegrepen en met een schedel'basisfractuur naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Het 6-jarige dochtertje van de heer K. te Nieuweroord (Dr.), dat uit school huis waarts keerde, geraakte zonder dat iemand het bemerkte in de Hoogeveense vaart. Toen men thuis ongerust was en ging zoeken, ontdekte men haar. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. •At De Verenigde Glasfabrieken in Schiedam zijn met behulp van Gusto Staal bouw bezig een grote uitbreiding te geven aan hun flessenfabrieken in Schiedam. In deze. ruimte zullen de volautomatische flessenmachines geplaatst worden. De grondstoffen komen per jacobsladder in de grote silo's, welke men hier op de voorgrond ziet men vergelijke hun grootte met de auto's, terwijl vanuit deze silo's de machines gevoed worden, die zonder tussenkomst van mensenhanden uiteindelijk de enorme hoeveelheden flesjes afleveren, waaruit Nederland zijn dorst lest. Wegens het zich toe-eigenen van geld bedragen uit de kas, tengevolge waarvan de gemeente Amsterdam in bijna 3 jaar voor 27.655 is benadeeld, is gisteren door de officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank een gevangenisstraf voor de tijd van 2 jaar met aftrek van het voorarrest geëist tegen de 55-jar;g3 thans ontslagen chef van de administra tie en boekhouding van de gemeentelijk0 havendienst te Amsterdam, K. B. Uit verklaringen van de raadsman van verdachte bleek, dat hij'een smetteloze staat van dienst had, tot hij in oorlogstijd in café's terecht kwam. Tot die tijd was hij een zeer geacht figuur in gemeente lijke ambtenarenkringen. Zo vervulde hij de functie van secretaris-penningmeester en later ook van voorzitter van de ver eniging voor gemeente-ambtenaren. Hij is in totaal 36 jaar werkzaam .geweest voor de gemeentelijke Havendienst, Uitspraak 29 Juni. met, een weelde van per vliegtuig uit Nederland aangevoerde bioemen. Deze zullen morgen in opdracht van H. M. het sanatorium van Vianden dat door ae Koningin en de Prins met een bezoek zal worden vereerd, met haar kleurenrijk dom opfleuren. Bii de lunch op de Nederlandse legatie zaten behalve H. M. en Prins Bernhard o a aan- de groot-hertogelijke familie, kamervoorzitter Reuter, mimster-presi- dent Dupong, de minister van Buiten landse Zaken en mevrouw Bech, de Ned. minister van Buitenlandse Zaken mr D. U. Stikker, de gezant van Luxemburg te Den Haag en mevrouw Collart, ae heer Hamelius, burgemeester van Lu xemburg en de gezant der Nederlanden te Luxemburg en mevrouw Hooft. H. M- droeg een japon met aangesloten jasje, vervaardigd uit taffetas imprimé, witte fond met kleine zwarte motieven. De japon was gegarneerd met zwarte chan- tilly-kant. Na de lunch had de plechtigheid van het neerleggen door II. M. plaats van kransen aan de voet van het ruiter standbeeld van haar doorluchtige voor zaat, Willem II, Koning der Nederlanden en groot-hertog van Luxemburg, alsme de bü het gedenkteken der Luxemburg se gesneuvelden uit de eers'te wereld oorlog. Hier stond de groot-hertogelijke eregarde opgesteld met vaandel en mu ziekkapel alsmede een afdeling van de gendarmerie. Zcdra H. M. de krans had In een smederij aan de Middenweg In de grote IJpolder te Amsterdam, lieeft zich gisteren een hevige ontploffing voor gedaan. waarbij een smidsknecht werd gewond. De smederij liep schade op. Een smid was in het bezit van een 500 liter grote oliedump, die hij voor een ander doel wilde gebruiken. Hij spoelde het vat enikele malen om en hield ver volgens een lucifer bij de opening om te controleren of zidh misschien nog gassen in de dump bevonden. Dit was inderdaad het geval en met een daverende slag sprong het vat uit elkaar. De kracht was zo hevig, dat de deksel door het dak van de smederij sloeg. Alle ruiten sneuvelden. Een knecht die zich in de smederij bevond werd gewond, maar kon, na behandeld te zijn in het Wilhelmina Gasthuis naar zijn woning terugkeren. De smid zelf kwam er goed af. De Britse gedelegeerde Davies noemde dit standpunt een zeer duidelijk niet- aanvaarden van de Westerse nota van 15 Juni, waarin op een spoedige conferentie werd aangedrongen, onder voorbehoud digde. Door het Sovjet-voorstel af te wij- waarover geen overeenstemming is be reikt. Dit is nodig, omdat deze kwestie de belangrijkste oorzaak van de span ning in Europa is, welke spanning ook de Westelijke mogendheden willen op heffen, aldus de nota. In de nota wordt voorts gezegd, dat alle kwesties, welke de Westelijke mo gendheden besproken wilden zien, op de agenda waren opgenomen met de volle dige goedkeuring van de Sovjet-afgevaar- cvenwel, dat bovengenoemde punten niet expliciet in de agenda zouden worde.i opgenomen. Davies. die de volgende zit ting moet presideren, zal de plaatsver vangers eerst bijeenroepen, wanneer dc Westerse gedelegeerden het antwoord van hun regeringen hebben ontvangen. In de Sovjet-nota wordt gezegd, dat de Sovjet-regerÜig „verbaasd is, dat de dri" Westelijke afgevaardigden bang zijn in te stemmen met een discussie van hei Atlantisch pact in de raad van ministers van buitenlandse zaken". „Het is bekend, dat de Sovjet-regering pacten voor wederzijdse bijstand heeft met China, Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Finland en ook met Frankrijk en Groot-Brittan- nië. De Sovjet-regering heeft er geen, b°- zwaar tegen, dat welk dezer pacten ook wordt besproken in de raad van mi nisters van buitenlandse zaken, indien de Westelijke mogendheden dit wensen" In de nota wordt de wens uitgespro ken, dat de plaatsvervangers hun hui dige beraadslagingen te Parijs zullen voortzetten om overeenstemming te bereiken over plaatsing van het be twiste punt in het agenda-gedeeite, waarin de punten worden genoe.Tiü, zen plaatsten de Westelijke mogendheden de Sovjet-Unie in een positie, waarin zij niet dezelfde rechten geniet als de drie andere landen. De Sovjet-Unie kan dit niet aanvaarden, aldus de nota.. Naar aanleiding van de berichten over de hongersnood in India, die in bepaalde gebieden ontstellende vormen dreigt aan te nemen, heeft de Nederlandse Jeugd gemeenschap, in samenwrking met de vereniging „Nederland-India", besloten, een grootscheepse hulpactie te organi seren. Het ligt in de bedoeling, dat de jeugd in alle steden en dorpen van ons land voedselbonnen gaat verkopen voor dc aanschaffing van verduurzaamde levens middelen, die op de kortst mogelijke ter mijn naar India zullen moeten worden getransporteerd. Er is van verschillende zijden reeds medewerking toegezegd. Mi nister Mansüioit zal dezer dagen deze hulpactie voor de radio inleiden. „We gaan naar het Noorden Wat Ongelofelijk Ja, het is inderdaad ongelofelijk. Zitten we h'm allemaal niet een beetje te knijpen voor de Chinezen, die nog steeds in het offensief zijn en toch gaan ive oprukken. Als een schok is hel door de gelederen gegaan ik zie daar onze mannen, se hebben vermoeide koppen gekregen, gezichten die strak en dof zijn, ze zijn doodmoe van dat gedonder aan het front, door de ver schrikkelijke zenmvspanning, die vuile regen, die rotmodder, dat kapot maken door dat gevoel van onveiligheid, dat je nooit verlaat en dat je meeneemt in je slaapzak. Dikwijls ben ik wakker geschrokken gedurende de nacht door een of ander ongewoon gerucht of geluid. Direct de ritssluiting los en luisteren. Ik heb nooit geweten, dat een mens zo intens kan luisteren dat kunnen alleen blinden, geloof ik. Je luistert niet alleen met je oren, met heel je lichaam zit je te luisteren. van conventie of gepolitoerde manieren is geen sprake meer, het gaat er nogal ruw aan toe. Maar onder dat vuil veld- tenue schuilen een goed hart en 'n gezon de geest. En een mens blijft voor hen een mens, die zijn rechten heeft. Lezer, de lamp is uitgeblazen, het ga je best. Maar vergeet ons niet L. v. d. VRANDE M.S.C. aalmoezenier. V) We rukken op. De kanonnen bulderen, een wild orgie van allerhande kaliber; over je kop heen hoor je de projectielen suizen, een scherp zoevend geluid. Vlieg tuigen scheren als haviken door de lucht. Maar de infanterist moet het tenslotte doen, lopen en lopen, kilometers lang, heuvel op, heuvel af, schietklaaren het regent maar door. het regent al twee dagen. We zijn nat tot op ons vel en maar lopen. Zo zijn we naar voren gegaan, voor zichtig en waakzaam één verborgen sniper, die je moeilijk kunt ontdekken vanwege het rooklops kruit, en je bent er geweest. Dan valt de avond, die verschrikkelijke avond, die ontzettende nacht, de zenuwen staan gespannen als snaren op een viool. De vijand kan wachten, uren lang mis schien een paar meter van je vandaan, om dan ineens toe te slaap. Ze hielden het Telegrammen hebben jullie medege deeld dat we gesneuvelden hebben en gewonden, veel gewonden: het is een zware tijd geweest rond Inje. De vijand kwam tot in onze stellingen; zes honderd kerels vielen aan op één punt, maar onze Nederlandse mannen hebben het gehou den en daarmede een zeer voornaam punt in de opmarslij n. Als je dit leest, zet dan alle voor oordelen van je af, critiseer niet en zeg vooral niet: „Ze hebben het zelf gewild" water, daden door Hollandse mannen. Die normaal dezelfde levensvreugde willen genieten als jullie. Die van hun meisje hóuden, zoals jij en die ineens machte loos staan voor een klein kind. omdat het zo lief en mooi is. Mannen, die veel fouten hebben en gebreken, zoals jij en ik, maar die zo daden stellen, dat Ne derland er meer wel bij vaart, dan het zelf kan vermoeden. Nederland?? Och wat. en de vlag??? ha. ha. hamaar blijf er met je vin gers af. want dan raak je ons tóch op de gevoeligste vlek. We zijn geen pensionaat-jongens; van her en der is de club bij elkaar gekomen, Het m.s. „Johan van Oldenbamevelt" van de Maatschappij „Nederland" is Woensdag behouden in Amsterdam aan gekomen na een rondreis via Australië en Indonesië, die ruim 2% maand heeft geduurd. De emigrantenreis naar Australië, die tengevolge van een aantal brandjes, die na het vertrek op 28 Maart uit Amster dam uitbraken en kapitein H. A. Broere noopten weer naar het Noordzeekanaal terug te keren, is tenslotte, nadat het schip 1 April opnieuw zee had gekozen, zonder enig incident verlopen. Majoor A. K. Holthuis, districtshoofd van de rijkspolitie te water te Amsterdam, die tezamen met de adjudanten Moes en Don kelaar de reis hadden megemaakt, ver klaarde dat het onderzoek, door de offi cier van Justitie te Amsterdam begon nen, werd voortgezet, maar nog niet is geëindigd. De resultaten zullen thans aan de officier van Justitie worden voorge legd. De „Johan van Oldenbamevelt" krijgt thans tot half November rust. Het schip zal een verbouwing ondergaan, die het beter geschikt zal maken voor het emi- grantenvervoer Gisteren beeft de staatscommissie tot herziening van de Grondwet voor - de honderdste maal vergaderd. Hoewel de werkzaamheden van de com- ""ZOhöofd dat de^NederiandseTongens missie een zcer vJot verloop hebben, heeft zij na overleg met de regering besloten deze zomer eerst een interim-rapport uit te brengen teneinde te bevorderen, dat enkele voorstellen zo tijdig de Tweede Kamer bereiken, dat zij in 1952 nog vóór bet zomerreces in eerste lezing kunnen worden vastgesteld. Vernomen wordt, dat tot deze voorstellen waarschijnlijk zullen behoren een voorstel tot herziening van de procedure tot wijziging van de Grondwet en een voorstel tot uitbreiding van bet aantal Kamerleden. in je een taak vervullen, groot en voornaam. En ze doen het zo. dat ik diep mijn hoed af zal nemen ais ik later zo'n vent tegen zal komen. Deze doodgewone Nederlan ders presteren meer dan conferenties van een heel jaar kunnen voortbrengen. Daden Hier worden daden gesteld. Zo klaar als „Het komt mij voor, dat geen enkele bevolkingsgroei) het recht heeft in een situatie als de huidige op voorhand te zeggen: Maar wij doen niet mee aan der gelijke offers. Natuurlijk moet het ver delen van dergelijke offers zo goed moge lijk en zo rechtvaardig mogelijk worden uitgewogen, maar wie daarbij zijn eigen groep geheel wenst te sauveren, gaat naar mijn gevoelen te ver en meent, hoe goed hij het ook moge bedoelen, een standpunt in, dat hij noch tegenover het land, noch tegenover zijn eigen kinderen kan verant woorden". Aldus heeft prof. Romme namens de fractie van de Tweede Kamer der K.V.P. geantwoord aan de Rotterdamse midden stand naar aanleiding van een resolutie, die deze organisatie enige weken geieden aan de fractie had gezonden. In deze re solutie hebben .de Rotterdamse katholieke zakenlieden enige zeer geprononceerde wénsen naar voren gebracht en mt hg ge- geven aan zekere ontevredenheid in hun milieu over de gang van zaken. Prof. Romme antwoordt verder: „Wat betreft uw vraag, de regering te brengen tot een werkelijke rechtvaardige belan genbehartiging, moge ik voorop stellen, dat uit de aard der zaak de regering daar naar streeft. In het bijzonder is daarbij noch van minister Van den Brink, noch van minister Albregts <tot wiens uitdruk kelijke taak de behartiging van de mid denstands-aangelegenheden behoort) te verwachten, dat zij de belangen van de middenstand zullen verwaarlozen of met minder achtzaamheid zullen behandelen. Het vorenstaande neemt uiteraard niet weg. dat er dikwijls rechtvaardige klach ten ziju. De regering zou wel uit wonder mensen moeten bestaan, wanneer het an ders ware. Maar voor de fractie is het daarbij zaak: zo concreet mogelijk te wor den ingelicht". Fiscale politiek onrechtvaardig „Wanneer gij stelt, dat ,.de fiscale poli tiek hoogst onrechtvaardig is voor de middengroepen", dan lijkt mij dat een moeilijk te behandelen zaak. Het is dan de vraag, waarop gij het oog hebt. Wordt de klacht aldus geconcretiseerd, dan kan zij ook later worden onderzocht en be sproken, Gij stelt voorts in uw resolutie, dat prijsbeheersiing hoofdzakelijk zal moe- ten liggen in de sectoren fabricage en import. Waarop de rechtvaardiging van dit standpunt gegrond is, deelt gij niet mede. Ik zou het op prijs stellen, dit na der van u te vernemen". 's GBAYENHAGE, 20 Juni 1951 Bij de behandelingvan de begroting van de Staatsmijnen genoten twee onderwerpen vooral de algemene belangstelling van de Kamerleden, n.l. de verhoging der productie en de pensioenen der mijnwerkers. De heer Kramer (P.v.d.A.) vroeg een onderzoek op alle mijnondernemingen naar de vraag, of de productie wel op de meest efficiente wijze plaats vindt en wanneer moclit blijken, dat zulks bij een of andere mijn niet het geval is, dan zou hij deze mijnen tijdelijk onder beheer willen zien gesteld. Minister an den Brink antwoordde hierop, dat een zodanig onderzoek reeds door de Mijnraad is ingesteld en dat daarbij is gebleken, dat het achterblijven van de productie bij enkele mijnen niet kan geweten worden aan een mindei gunstig bedrijfsbeheer, doch dat andere factoren daarvan de Oorzaak zijn. ooi een onder beheer stellen is dus geen enkele reden aanwezig. Intussen veiklaarde de bewindsman, dat niets onbeproefd mag worden gelaten om de productie te vergroten, omdat we nog 5Vz millioen ton steenkool te kort komen. Met de heer De Bruijn (K.V.P.) was de bewindsman het verder eens, dat ver hoging der productie over het algemeen niet gezocht moet worden in verlenging van de arbeidsduur, maar in verbetering van de technische organisatie. Toen er een zodanig tekort aan kolen was, dat er een stagnatie van de industriële produc tie in het land dreigde, had de minister een beroep gedaan op de mijnwerkers om overwerk te verrichten. Spontaan hebben dezen toen aan dit beroep ge volg gegeven, waarvoor hij hun evenals verschillende Kamerleden, hulde bracht. Maar een dergelijk persoonlijk beroep voor het forum van het Nederlandse volk, waardoor een van de hand wijzen moeilijk is, mag naar de mening van de regering slechts in zeer bijzondere ge vallen geschieden, Ten aanzien van het vraagstuk der pensioenen had de heer Kramer gevraagd de overheidsbijdrage niet te verlagen, maar eerder te verhogen. De minister antwoordde hierop, dat in beginsel de overheid behoort bij te dragen in de pensioenen van hen, die in de mijnen werken, omdat de mijnwerkers, d.w.z. de ondergrondse arbeiders, in vele opzich ten o.a. door vroegere arbeidsongeschikt heid, achter staan bij arbeiders in an dere bedrijfstakken. Bij de erkenning van dit beginsel dient echter rekening te worden gehouden met tijd en plaats. Wanneer de overheid aan de mijnin dustrie een bijdrage betekent dit, dat andere overheidsuitgaven moeten worden verminderd of komen te verval len. In dit licht moet de toepassing van het beginsel onder de huidige omstan digheden worden bezien, zo verklaarde de bewindsman. ten bate van de gehele gasvoorziening te kunnen benutten. De begroting der Staatsmijnen werd .hierna zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Bij de behandeling van het wets ontwerp tot vaststelling van zekere waarborgen jegens bepaalde groepen militairen en gewezen militairen van het K.N.I.L. ontstond een ogenblik enige deining in de Kamer, welke de schrif telijke behandeling niet had doen ver wachten. Het vorig jaar had de regering naar aanleiding van een door de Kamer met algemene stemmen aangenomen motie toegezegd, dat het hoger beroep in zaken De Bruijn aangedrongen op verbete ring van de mijnwerkerspensioenen. Het komt zelfs voor, verzekerden zij, dat mijnwerkers met 30 a 35 dienst jaren naar huis worden gestuurd met een pensioen van 1160 per jaar, ter wijl zij, omdat ze nog geen 65 jaar oud zijn daarnaast niets ontvangen van de noodvoorziening ouden van dagen. Met belangstelling nam minister van van K.N.I.L.-militairen zou worden be Het interim-rapport zal vermoedelijk medio Juli worden vastgesteld en ter stond worden bekend gemaakt, waarna de regering, indien zij de voorstellen overneemt, deze in het najaar bij de Tweede Kamer kan aanhangig maken. De staatscommissie zal inmiddels haar arbeid voortzetten om haar eindrapport op te stellen en uit te brengen. Zij heeft aan de hand van de rapporten der sub commissies de meeste beslissingen daar voor reeds genomen. den Brink kennis van deze mededeling, maar op het ogenblik kon hij nog geen enkele toezegging doen, omdat over de verbetering van de mijnwerkerspen sioenen nog overleg plaats heeft tussen het Alg. Mijnwerkersfonds en de minis ters van Sociale Zaken, Financiën en Economische Zaken. Een denkbeeld van prof. Molenaar (V.V.D.) om de prijzen van stookolie op te nemen in het kolenegalisatiefonds wees de minister van de hand. Dit egali satiefonds dient om de binnen- en bui tenlandse kolen tegen dezelfde prijs aan de gebruikers te kunnen leveren en in dit fonds behoren geen goederen te wor den opgnomen, die een andere kost- en marktprijs hebben. Voor speciale industrieën, zoals bijvoor beeld de chemische en de steenindustrie, zou een intern egalisatiefonds voor kolen en olie gewenst kunnen zijn. Over een dergelijk egalisatiefonds voor de bak steenindustrie wordt thans overleg ge pleegd, zo onthulde de bewindsman. Op een vraag van de heer De Bruijn, of een verlaging van de kleinhandelsprijs voor huisbrandkolen niet mogelijk is, ant woordde de minister, dat hiervan in ver band met de verwezenlijking van het plan-Schuman voorlopig geen sprake zal kunnen zijn. Voor de toekomst hangt het ervan af. hoe de prijsontwikkeling zal zijn van de ingevoerde kolen. De heer Vixeboxse (C.H.), die het ge hele energieprobleem, waaronder ook de aardgaswinning ter sprake had gebracht, kreeg van de m'inisterstafel te horen, dat een Gaswet in voorbereiding is, teneinde het aardgas, wanneer het althans in vol doende hoeveelheid ter beschikking komt, handeld door een onafhankelijk college, belast met administratieve rechtspraak, en nu had de regering toch de voorlopige regeling gehandhaafd, waarbij de eind beslissing in handen is gelegd van de minister na ontvangen advies van een adviescollege. De bijeenkomst van de Kamers van Koophandel van de Belgische, Duitse en Nederlandse Noordzeehavens, welke aan vankelijk was bepaald op 26 tot 28 Juni te Rotterdam, is om technische redenen en in onderling overleg nader vastge steld in de tweede helft van September a.s. Ter voorbereiding van de conferentie in September zal voorts in de tweede helft van Juli tussen genoemde Kamers De heren De Dreu (P.v.d.A.), Wende- van Koophandel een technische voor laar (V.V.D.) en Algra (A.R.) staken hun j bespreking in klein comité worden ge- verontwaardiging hierover niet onder houden, stoelen of banken. De heer Kuiper (K.V.P.) wist echter olie op de golven te gooien door de veronderstelling uit te spreken, da', het wel eens meer in het belang der betrok ken K.N.I.L.-militairen kon zijn, dat hun beroep niet werd behandeld door een administratief-rechtelijk college, dat alleen op juridische gronden mag oor delen, doch door de minister na het advies ontvangen te hebben van een col* lege. waarin o.a. zitting hebben de voor zitter, de waarnemend voorzitter en een lid van de Centrale Raad van Beroep, welke heren zich in deze functie niet uit sluitend behoeven te laten leiden door juridische overwegingen. Staatssecretaris Götzen bevestigde de juistheid van de veronderstelling van de heer Kuiper en toen deze bewindsman op verzoek van de heer De Dreu tenslotte nog verklaarde, dat de regering alleen in voor de betrokkenen gunstige zin zal af wijken van het advies van de adviescom missie, was de vrede getekend en kon het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming de voorzittershamer passeren. De volgende week Dinsdag komt de Senaat weer bijeen en wel voor de be handeling van de begrotingen van de Hoge Colleges van Staat, van Waterstaat en van Binnenlandse Zaken. Ad Int. Cisteren vertrok de K.L.M. skymas'er „Edam" met de Austin-sportauto can boord uit Montreal voor het laatste deel van de reis om de wereld. Het lag in de bedoeling deze te maken in 30 dagen doch men is nu zeven dagen voor op het sche ma. Na aankomst in Prestwick, Schotland, zal de auto naar Londen rijden waarmee dan een eind zal komen aan deze spec taculaire wereldreis, die zelfs op de meest afgelegen oorden grote belangstel ling heeft ondervonden. .^f. witgeschilderde auto, nu grauw en stotfig van haar zware tocht door woes tijnen onaer een zware moesson en over soms vrijwel onbegaanbare wegen, is mans voorzien van de naam van 16 lan den welke zij heeft gepasseerd, n.l. En geland. Frankrijk, Zwitserland, Italië, de Libanon, Syrië. Transjordanië. Irak, India Pakistan, Thailand, Guam, Wake Island, Hawaii, de Verenigde Staten van Ameri ka en Canada. Ook op liet traject var. Toronto naar Montreal bestond er tussen de auto en het K.L.M.-vliegtuig geregeld radiocontact. Indien het huidige tempo kan worden gehandhaafd zal de „Edam" Vrijdagavond a.s. op zijn thuishaven Schiphol terugkeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3