Hollywood, stad vol gruwelijke angst VERKLARINGEN „Harinck, als suyeker soo soet!" MODEPRAATJE De wraak der liefde Bevrijdt U Zomerwarmte keert niet terug J. S. Fletcher Toch wetenswaardig ITWEE NIEUWE heilig. Vier wonderbaar genezenen zullen erbij tegenwoordig zijn HOE BESTEL IK MIJN PATROON? Minister v. Maarseveen in Zeeland ZATERDAG 23 JUNI 1951 PAGINA 4 KWANTITEIT VAN DE ITAL. FILMS DREIGT KWALITEIT TE GAAN OVERTREFFEN HOLLANDSE NIEUWE, ZIEKTENVIJ AND Nr. 1 Een LUCHTIG en practisch zomer gevalletje voor kleine peuters C 635 „TROMP" NAAR VLISSINGEN PSEUDO-VOGELPEST BREIDT ZICH UIT DOOR g Na een overzicht te hebben gegeven van de moeilijkheden in de filmindus trie in West-Dultsland en na e.en kijkje te hebben genomen in de Engelse stu dio's te Elstree, gaan we deze week wat verder van huis en wel naar Hol lywood, een woord, dat nog steeds sy noniem is aan weelde, overvloed en succes. Uiterlijk, aldus schrijft R.M. MacColl, een Engelse journalist, die onlangs een bezoek aan het Amerikaanse film-Mek ka heeft gebracht, is Hollywood weinig veranderd. Maar achter de schermen is het een „Stad vol Gruwelijke Angst". wijze gedaald. Zoals Darryl (Ijsbeer) Zanuck somber opmerkte: „De daling van het bezoek in onze eigen theaters (van de 20th Century Fox) gedurende de afgelopen twee jaar is gestegen tot 50.000.000 entree-biljetten. Niemand heeft zulk een radicale daling kunnen voorzien. En men vergete niet, dat wij slechts 600 van de 15.000 theaters in Amerika be heren. De -daling trof alle films, want zelfs de beste en meest op de voorgrond tredende films leden er onder, zij in mindere mate. En de uitzonderlijke film wordt meer en meer een uitzondering". In 1939 heeft MacColl een dag in de Iv.K.O.-studio's doorgebracht, toen men een scène met Victor McLaglen aan het filmen was. Telkens opnieuw moest het zelfde worden over gedaan en altijd ging er weer iets verkeerd. Dit jaar is hij op nieuw bij de R.K.O. op bezoek geweest. Ze waren een scène aan het filmen voor de film Las Vegas Story' met Victor Mature en Jane Russell. Opnieuw zag hij dezelfde scène zesmaal overdoen en men begon het, tamelijk verveeld, voor de zevende keer te proberen, toen hij weg wandelde. Schaduwen op het gezicht van Mature en vreemde geluiden op de ge luidsband schenen de oorzaak van alle «llende te zijn. Na iedere verknoeide op name nam men ruimschoots de tijd om iet gezicht van Mature nog eens te poe leren, het zweet van zijn mannelijke fcet gezicht van Mature nog eens te poe ieren, het zweet van zijn manneli, foorhoofd af te vegen of.» zijn vreselijk soortiev» overhemd te verwisselen. Miss Jane Russell deed 'intussen niets. Ze stond maar te staan. Dat was meer dan voldoende. Uitwendig is Hollywood dus geen zier veranderd. Waar anders ter wereld kan men zoveel degelijke burgers op straat zien wandelen met hun overhemd buiten hun pantalon en met overhemden als het palet van een dolgeworden schilder? Waar anders krijgt men dassen te zien, beschilderd met het gezicht van een meisje, waarop een echte miniatuur-zon nebril Zit geplakt? Maar praat men eens ernstig met de mannen, die er de touwtjes in handen hebben, dan voelt men, wat het in wer kelijkheid is: een Stad vol gruwelijke angst. De kwestie is doodeenvoudig, dat éen van Amexika's grootste industrieën voor een ongekende crisis staat. Tenzij deze crisis met grote vastberadenheid, oor spronkelijkheid en moed wordt overwon nen, zou ze wel eens het einde van Hol lywood kunnen betekenen, Er zijn drie spookbeelden, die in het griezeldrama van Hollywood de hoofd rol spelen. Is het nodig te zeggen, dat de televisie of video", zoals ze 'in Amerika wordt ge noemd, het eerste en grootste spookbeeld is? De hele televisie-situatie 'i* zo ver ward en heeft het verbruik van aspirine zo enonm doen stijgen, dat er een heel medisch-wetenschappelijk boek over te schrijven zou zijn. Hoe dat ook zij, de -grote bonzen, die nog nooit van hun leven hebben geacteerd, geven op het ogenblik een volmaakte vertolking van Hamlet weg, zodra ze aan het televisie gevaar beginnen te denken Spookbeeld nummer 2 is het „box-offi ce", ofwel de cassa. Het bezoek aan de Amerikaanse bioscopen is 05 catastrofale En nu spookbeeld nummer 3: het ge brek aan goede verhalen. Hollywood schijnt met de schrijvers te hebben ge daan, wat een slechte boer doet met zijn land. Hij mergelt het uit en laat het dor en onvruchtbaar achter. Dus besteedt men in Hollywood een millioen of wat aan de een of andere musical" of „showfilm", waaraan geen behoorlijk verhaal te pas komt, of men neemt zijn toevlucht tot de goede oude „Western", die volgens het beproeJie recept kan Warden gemaakt Het valt helaas niet te loochenen, dat de kwantiteit van de Italiaanse films de kwaliteit langzamerhand gaat overtref- fen. De oorzaak van dit euvel is, hoe vreemd het ook moge klinken, te vinden in het grote succes .dat tal van Italiaan se films hebben .waardoor de vraag naar deze producten aanmerkelijk is gestegen ,met als gevolg een werken op bestelling". Hetgeen funest is voor de filmkunstenaar, die het van inspiratie moet hebben. Bovendien levert het grote aantal Film-festivals .dat alom ter wereld wordt gehouden, moeilijkheden op. Zulk een Festival wordt niet als geslaagd be schouwd, als de Italiaanse filmproductie niet met enige werken is vertegenwoor digd en aldus gebeurt het maar al te vaak, dat een regisseur zijn film over haast moet afmaken om haar op een Festival te kunnen presenteren, wat niet bijster bevorderlijk is voor de 'kwaliteit van het werk. De Italianen zijn nu gelukkig tot de bevinding gekomen, dat het niet bepaald noodzakelijk is, een nog nimmer in Ita lië vertoonde film voor een Festival aan te bieden. Men heeft eindelijk ingezien, dat een film niets aan waarde verliest, al heeft ze ook haar première in Rome beleefd, Op het Zuid-Amerikaanse Festival te Punta de l'Est, is bijvoorbeeld een film vertoond, d'ie reeds enige tijd in Italië rouleerde, namelijk Michelangelo Anto- nioni's „Cronaca di un' Amore". Dat deze film niet minder goed was, omdat zij al in Italië was vertoond, blijkt we) uit het feit, dat zij twee prijzen behaalde, namelijk één voor die beste regie en één voor het beste scenario. Dit succes heeft de Italianen aange moedigd om „Cronaca di un' Amore" ook te presenteren tijdens de Italiaanse Feestweek ,die van heden af tot 29 Juni in Wiesbaden wordt gehouden. Ook Lu ciano Emmer's voortreffelijke „Domenl- kringen speelt. De held is een uiterst bekwame chirurg, wiens persoonlijke le ven volledig ondergeschikt is aan zijn liefde voor zijn beroep en de hoge eisen, welke dit aan hem stelt, Yvonne Prin- temps zal in de film zijn vrouw spelen, die de grote man innig lief heeft, maar die gedwongen wordt aan zijn zijde een leeg leven te leiden- De regie van deze film zal worden gevoerd door Yves Ciampi. Het toneelstuk „Les Mains sales" van Jean-Paul Sartre, dat ook in ons land is vertoond, zal worden verfilmd onder regie van Fernand Rivers. De hoofd rollen zullen worden gespeeld door Pierre Brasseur en Daniel Gélin. Sartre zelf heeft aan de samenstelling van het scenario meegewerkt. De slag is gevallen. Larry Parks, die. zoals we hebben gemeld, voor de par lementaire commissie van onderzoek naar anti-Amerikaanse activiteiten toe gaf, dat hij tot de communistische partij had behoord, is ontslagen door de film maatschappij, waarvoor hij de films ,.The Jolson Story" en ..Jolson sings again" maakte. Twee jaar geleden hebben ze in de Elstree-studio's een kasteel gebouwd voor de film ,-Ivanhoe", met Robert Tay lor in de titelrol en waarschijnlijk Mar garet Lockwood als zijn tegenspeelster. Toen ze er een paar dagen geleden weer eens naar gingen kijken, zagen ze, dat de wallen grotendeels in de slotgracht lagen. Prov. Staten Groningen. In de vaca ture, ontstaan door het bedanken van de heer L. ter Veld te Groningen, is de heer S. R. Knöttnerus (C.H.) te Scheemda benoemd verklaard tot lid van de Prov. Staten van Groningen. Amerikaans vliegtuig vermist. De „Great Republic", een constellation van de Pan American World Airways, is zoek geraakt in de nabijheid van Robertsville in Afrika op de route van Accra naar Monrovia. Het toestel was op weg van Johannesburg naar New York. Sedert kwart over vijf Vrijdagmorgen heeft men van de machine niets meer gehoord. Er bevinden zich 31 passagiers plus een be manning van 9 koppen aan boord. Een groot aantal vliegtuigen is op zoek naar de vermiste Constellation. Wilde staking in Wales. De wilde staking, die eergisteren in het mijngebied van Wales is uitgebroken, heeft zich thans tot 23 mijnen uitgebreid. Meer dan 7000 mijnwerkers hebben het werk neergelegd. De aanleiding tot" de staking is een plan van de directie voor het genationaliseerde steenkoolbedrijf, die het bedrijf in alle onrendabele mijnen wil stopzetten. Advertentie De basiliek van St. Pieter te Rome zal a.s. Zondag weer het toneel zu'n van grootse plechtigheden. Ditmaal ter ge legenheid van twee heiligverklaringen, n 1 van Maria Domenica Mazzarello, van Italiaanse, en Emilie de Vialar, van Franse afkomst. Maria Mazzarello was 23 jaar, toen in haar dorp Mornese, waar zij op 9 Mei 1837 werd geboren, een typhusepidemie uitbrak Maandenlang sloofde zij zich uit om de typbuslyders te helpen. Terwijl zij door uitputting bijna bezweek, begon in In deze weken bevindt zich onze hele haringdrijfnetvloot op zee en wordt er aan boord hard gewerkt. Netten uitzetten, ze liefst vol zilveren haring weer ophalen kaken inzouten soms dag en nacht door! Aan wal hangen de vlag getjes uit bij de viswinkels en wapperen van de karretjes. Want bij de komst van de nieuwe haring is het feest in Neder land een feest, begonnen bij de glo rieuze uitvaart van de haringschepen na een bonte vlaggetjesdag en „uitmondend" in de streling van Hollandse Nieuwe op de tong van de liefhebbers. En dit zijn er velen. niet alleen in ons eigen land, maar ook ver over onze grenzen. Eigenlijk moest iedereen van deze lek kernij genieten, niet alleen omwille van de smaak, doch ook om de voedings waarde van dit product. Deze zal weini gen onbekend zijn. Men wist immers, al dat haring gezond is in onze „Gouden Eeuw" toen de nieuwe haring in Amster dams straten gevent werd met de lokken de roep: „Harinck, verse harinck, als suyeker soo soet!!" en de verzekering dat van rheumatiek, spit, Ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat wag tegen allerlei soorten van baat waar andere falen. Togal zuivert ziekten Die verzekering wordt nu nog ge- de nieren en is onschadelijk voor hart geven en we weten nu ook waarom: en maag- By apoth. en drog. f 0.83, f 2.081 haring bevat vitamine A en D en belang rijke voedingszouten naast vet en eiwit. Deze vitamines en zouten beschermen het lichaam, waardoor de kans op ziek wor den kleiner wordt. Ln hoe opwekkend is niet een hieuw mals maatje als men zich moe voelt! Zo van de hand m de tand zijn ze wel het lekkerst Maar men kan ze ook nog op andere manieren verorberen. Op de boterham smaakt ze goed, eventueel ge combineerd met sterkers, ui of schijfjes licht gezouten komkommer. Up toasi of geroosterd brood geeft men ze met mayonnaise, tomatenketchup of tomaat. Als hors d'oeuvre wordt ze dikwijls op ijs geserveerd, iedere haring met een takje krulpeterselie in de bek ot hui selijker, als haringsla. En ook bij de warme maaltijden kan men ze gebruiken, inplaats van vlees, bij sla, aardappelen, en tomatensaus of peterseliesaus. In het vouwblad „Haring, heerlijk pet- briefkaart te bestellen bij het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad, afde ling Vis, Industriestraat 23 rood, IJmui- den (giro 301127), treft men verschillende recepten voor nieuwe haring aan. Men plakt dan 5 cent port extra op de adres zijde van de briefkaart. Robert Taylor, die al tu.ee jaar is voorbestemd om de titelrol te spelen in de film „Ivanhoe". Larry Parks, die lid van de commu nistische partij is geweest, is ont slagen door de filmmaatschappij, waarvoor hij „The Jolson Story" en „Jolson sings again" maakte. ca d'Agosto", in ons land vertoond onder de titel Dagjesmensen", gaat naar Wies- baden. Het ligt in de bedoeling voor deze Feestweek ook een selectie te maken uit de vele uitstekende Italiaanse documen taires, al is de keuze op dit gebied bij zonder moelijk. In elk geval zal het filmpje „Etna" worden vertoond1, dat in Cannes de bijzondere aandacht heeft getrokken. Het is opgenomen volgens een nieuw en buitengewoon mooi Ita liaans kleurenprocédé ,dat „Ferraniaco- lor" heet. Zowel „Cronaca di un' Amore" als „Etna" zullen in het komende seizoen in Nederland worden vertoond. Tijdens de verfilming van de muzikale technicolor ,,Two Tickets to Broadway" moest Janet Leigh van een rijdende bus springen en een kus doen neerkomen op het voorhoofd van Buddy Baer, 'n twee meter lange reus en ex-wereldkampioen worstelaar. Op het critieke moment verloor Janet haar evenwicht, doordat de bus onver wacht stopte en viel zij tamelijk onzacht tegen de enorme Buddy op, waarbij hun hoofden tegen elkaar botsten. Suizebollend stamelde de kleine Janet: „O, sorry Buddy, heb ik je pijn ge daan?". Pierre Fresnay („Monsieur Vincent". „Dieu a besoin des hommes") zal een rol te vertolkun krijgen in een film. die de voorlopige titel „Le Patron" draagt en die in medisch-chirurgische Dit leuke stelletje is voor vele doelen geschikt. Het broekje met lijfje is als zonnepakje bedoeld, maar zonder lijfje kan het ook voor directoire dienst doen. Het jurkje is van achteren geheel van een overslag en sluiting voorzien en is daardoor ook geschikt voor schortje. Het rokje is ruim aan het schouderpasje ge zet, heeft een vierkant halsje en een ruim strookje over de schouder. Het broekje is van boven aan een glad lijfje gezet en wordt aan de pijpen met elastiek inge haald. Voor garnering worden op de schouders een paar mooie strikjes gezet. Dit patroon is verkrijgbaar in maat 40, 50, 60, 70 a 0.75 compleet. Benodigde stóf van 70 a 80 cm breed van 1,75 tot 2,75 meter. Plak aan de adreszijae van een briefkaart, naast en buiten de frankeer zegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIER CROOK, BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat er. rummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan f I.— op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girosiortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer „71291. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve s Zaterdags. (Van onze weerkundige medewerker). Het mooie weer, waarmee de zomer was begonnen, heeft niet lang stand kunnen houden. De oorzaak hiervan is tweeledig. Het gebied van hoge druk, dat Donderdag nog boven Duitsland was gelegen (heeft zich snel verder van ons land verwijderd en in de tweede, maar niet de minst belangrijke plaats, heb ben de storingen, die boven Frankrijk waren ontstaan, kans gezien naar het Noorden cup te rukken. Vanmorgen had zich zelfs een zeer gecompliceerd ge bied van lage luchtdruk ontwikkeld, dat twee kernen bezit: een in de buurt van Denemarken en een boven het grensge bied van Nederland en België. Laatstge noemde kern is de venijnigste. Deze heeft in het tijdvak van gisteravond 7 uur tot vanmorgen 7 uur te Parijs 40 en te Lille zelfs 48 millimeter regen ge bracht. Vanmorgen waren deze regens nog niet opgehouden en daarbij ver plaatsten zij zich naar het Noorden, waardoor wij vandaag niet over gebrek aan belangstelling van de zijde van Plu- vius hebben te klagen. Inmiddels is de luchtdruk ten Zuid- Westen van de Britse eilanden zover ge stegen, dat daar een nieuw gebied van hoge druk is ontstaan, dat maar heel langzaam dichterbij komt. Voorlopig stuurt het ons vanuit de verte evenwel veel betrekkelijk koude lucht toe, zodat op een terugkeer van de zomerwarmte niet behoeft te worden gerekend. Bo vendien doet zich aan de Noordzijde van deze hoge druk depressie-activiteit ge voelen .waardoor het weer een wissel vallig karakter zal krijgen met af en toe buien. Zondag zullen echter opklaringen mogen worden verwacht. haar het verlangen te ontwaken, de zorg op zich te nemen van vooral ouder loze kinderen. Op verzoek van Don Bos- co, nam zij de zorg op zich van verwaar loosde meisjes. Don Bosco gaf ook de stoot tot de oprichting van het Instituut der Dochters van Maria, waarvoor hij de regels schreef en waarvan z|j overste werd. In 9 jaar tjjds breidde de Con gregatie onder haar bestuur zich uit over Europa en verscheidene missiegebieden. Thans telt de Congregatie 14.200 leden en een groot aantal huizen, verdeeld over 58 landen. De zusters wijden zich aan de opvoeding der vrouwelijke jeugd in lagere en middelbare scholen, in kin- der- en weeshuizen, in vacantiekolonies, huishoud- en vakscholen. Emilie de Vialar, op 12 September 1797 te Gaillac in Frankrijk geboren, stichtte in 1832 volgens de regels van de H. Augustinus een kloostergemeenschap onder de naam van Dochters van de H. Joseph van de Verschijning, welke Con gregatie zich over ..Europa, Afrika en Azië verspreidde. Ongeveer 210.000 mensen worden in tehuizen van deze zusters verzorgd. Vier op voorspraak van de twee hei ligen wonderbaar genezen personen zul len bij de heiligverklaringen aanwezig zijn. De minister van Binnenlandse Zaken heeft gisteren en vandaag een bezoek ge bracht aan Zeeland. Om 11.30 uur arri veerde de minister, in gezelschap "an het voltallig college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, te Hulst, waar, evenals in St. Jansteen. gedurende geruime tijd ten stadhuize besprekingen werden ge voerd met de onderscheidene gemeente besturen. Vervolgens ging de tocht naar West-Zeeuwsch Vlaanderen, waar te Cad- zand een eenvoudige koffiemaaltijd werd gebruikt. Hierna maakte de minister oen wandeling door Oostburg en voerdp ver volgens besprekingen te Schoondijke en Breskens met de besturen van die ge meenten. Een uur later dan het schema aangaf, om 17-25 uur, stak het gezelschap met de veerboot „Prins Bernhard" over naar Vlissingen. Aan boord onderhield de mi nister zich met het gemeentebestu1:' van Oostburg. In de West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten kwamen voornamelijk weder opbouw- en financieringsproblemen ter sprake. De minister dineerde ten huize van de Commissaris der Koningin in de Middelburgse abdij. Vandaag ging de mi nister naar Koudekerke en Vlissingen in verband met de grenswijzigingsplannen, welke tussen deze gemeenten aanhangig zijn. Dinsdagmiddag a.s. 26 Juni, wordt Hr Ms kruiser „Tromp" te Vlissingen ver wacht. De kruiser zal tot Donderdag morgen in de buitenhaven verblij ven. Aan boord bevindt zich de commandant van het smaldeel V, schout bij nacht A. de Booy. Het aangekondigde bezoek van vijf Britse mijnenvegers aan Vlissingen, die Zaterdagmiddag werden verwaotït. zal niet doorgaan. De mijnenvegers zullen Scheveningen of Den Helder binnenlopen. Deze vaartuigen zullen deelnemen aan de mijnenveeg-oefeningen, welke volgende week voor de Ned. kust worden genouden. In een kippenhok aan de Taveernelaan te Den Dolder (gem. Zeist) is pseudo- vogelpest geconstateerd. De ziekte is ver moedelijk door vogels overgebracht. De veterinaire dienst heeft de kippen ver nietigd. ROM ANMJ VOEGSEL KORTE INHOUD VAN HET VOORAF GAANDE Kesteven, een „vriend" van Darrell Tress, wordt vermoord gevonden op Lynne Court, 'f landgoed van Dar rell en diens zuster Paquita. Dr Hex- tall en z'n vriend de advocaat John Smith, trachten uit te vinden wie de moordenaar is. Tickell, de man, die van de moord verdacht werd, sterft, evenals juffrouw Broek, gouvernante op Lynne Court, die met Kesteven in relatie schijnt te hebben gestaan. Styler, de assistent van Smith, doet ontdekkingen omtrent een zekere majoor Esmondhaugh, die met zijn zuster in Lynne woont. Dr Hextall vreest dat men Paquita Tress zal ar resteren als verdacht van moord. 21) Hextall keek Smith onderzoekend aan. Wees eens eerlijk Smith! riep hu uit. Denk je werkelijk, dat je zult ontdekken wie het gedaan heeft? In beide gevallen? Ik wil het weten. Op mijn erewoord, ik geloof zeker, dat ik zal ontdekken wie in beide ge vallen de moord heeft gepleegd, ant woordde Smith. En zoals ik al zei, denk ik, dat we maar met éên schul dige te doen hebben. Er zijn veel knopen In dit touw en het web heeft veie win- d'r.gen en is dicht geweven, Hextall, maar we zullen de knopen wel ontwar ren en de weg door het web vinden. Van één ding ben ik zekerhet mo tief voor dieze moorden zal iedereen vei bazen. En ik kan je verzekeren, dat het niets te maken heeft met de fa milie Tress. Darrell en Paquita Tress zijn maar strootjes die in de maalstroom Zijn meegevoerd. Ik weet dat! Ik weet het zeker. En daarom zou ik me het maar niet te veel aantrekken als de politie soms met het plan rondloopt Paquita te beschuldigen. Het zou onaangenaam vooi haar zijn, het zou betekenen, dat ze een paar dagen in Brixton werd vastgehou den, maar Hextal's kamermeisje kwam juist om- nen en Smith stond op voor zij iets kon zeggern m zeker aan de telefoon ko men zei hij; Dat dacht ik wel! Excuseer me 'een ogenblik, Hextall, ik denk dat StHijrwas zo^zeker hieromtrent, dat hij Styler onmiddellijk een vraag stelde be treffende het telegram. Het is zo juist gekomen! Breng het dadelijk hier, zei Smith. Hij ging terug naar Hextall, viel weer in zijn luie stoel en ging voort met zijn gesprek. Het zou onplezierig zijn voor Pa quita, zei hij, als ze werd gearresteerd en beschuldigd van de moord op Kesteven; het zou ellendig voor haar broer zijn en voor iedereen. Maar, ging hij met nadruk voort: zulke onplezierige dingen zijn vaak onvermijdelijk; de beschuldiging van Pa quita zal in ieder geval onhoudbaar blij ken en de openbaarheid, die aan de zaak gegeven wordt kan misschien helpen de ware schuldige te vinden. Ik wou liever, dat die op een andere manier gevonden werd, zei Hextall boos, ik wil juffrouw Tress er uit houden. Het is idioot, dat de politie mets kan doen. Inplaats van al die tijd te verknoeien met het stellen van bespottelijke vragen aan mij konden ze beter die man °Pz°e- ken, waarmee juffrouw Broek werd ge zien'. Waarom doen zij Beste vriend, viel Smith hem la chend in de rede. Je weet jk manier van werken van onze:Rohtie. Ik wist wat er gebeuren zou, lk3{°° dat Walters had gebabbeld De oHifciein politieambtenaar is altijd blij met h.t geen onmiddellijk in het oog springt„Lm zie je het was duidelijk, dat I aquiia eraens' in de buurt van Kesteven was, met een revolver in haar hand, ongeveer op de tijd, dat de moord S^eunte, dus. Dus vergaten ze onmidde-lijk net feit dat juffrouw Broek het laatst levend gezien was in gezelschap van een vreem de man. En ze hebben absoluut geen moeite gedaan om die man op te zoeken, riep Hextall bitter uit. O je weet niet, wat ze gedaan heb ben of'nog doen! zei Smith Je weet zelfs niet precies wit ik doe of gedaan heb. Dat zou ik nog liever weten, dan wat de anderen doen, antwoordde Hextall veronderstel, dat je een hoog spel speelt, maar ik ben er erg nieuwsgierig naar, Smith, erg nieuwsgierig. Wel, merkte Smith op, toen Stylei in de kamer werd gelaten, die brengt iets mee dat je misschien inlichtingen kan geven. De boodschap komt van dne-en- een-half duizend mijlen ver, Hextall. Mis schien zegt de inhoud jou niets, maar voor mij kan het veel betekenen. Hij opende langzaam de enveloppe, die Styler hem overhandigde on spreidde be daard het ingesloten papier uit. Nu zou hij een antwoord krijgen. Hij las het lang zaam en bedachtzaam. Van Sain Edwards, Georgetown, aan Smith, Pump Court, Londen: „Uw telegram en geldzending ontvan gen door Polbeck en Brine, Betrokken man pleegde drie weken geleden zeli- moord te Cayenne. Werd zes jaar gele den te Parijs veroordeeld onder de naam van Spencer Ellis; ik kende hem als Char leston Legette, Amerikaans burger. Als deze zaak samenvalt met die van Keste ven, waarover onze kranten schrijven, kan ik belangrijke getuigenis geven. Te legrafeer, als het nodig is kan ik volgende boot naar Engeland nemen". Smith nam zijn bril af en overhandigde het telegram zwijgend aan Styler. Hij keek Stvler aan toen deze het las en gaf hem toen een teken het aan Hextall door te geven. Hextall las het, gaf net aan Smith terug en schudde zijn hoofd Ik weet niet, wat het betekent, na tuurlijk, zei hij, maar ik veronderstel, dat jij dat wel weet. Wat van meer belar'§ voor me is: helpt de ontvangst van dat telegram je? Werpt het enig meer licht.. Hii hield op omdat het kamermeisje weer.binnenkwam.... ditmaal met een Hextall keek ernaar en wondde zich met een half-gesmoorde uitroep van ^^eerTen^'die politie-mensen! mopperde hij. Verdorie nog aan toe, lki!'Beste jongen, laat die man dadelijk binnenkomen, zei Smith. Dat moet je beslist doen. Hij denkt ongetwijfeld, dat hij heel beleefd is tegenover je, omdat hij zich zoveel moeite geeft; je weet niet hoe vriendelijk onze politie kan zijn, als ze. wil. Laat hem onmiddellijk binnen komen De man d'e binnenkwam een van de twee, die de vorige middag bij Dar rell Tress waren geweest was inder daad vriendelijk efi zachtmoedig genoeg. Hij groette Smith en Styler met een be leefde vriendelijke glimlach en wendde zich verontschuldigend tot Hextall. U zult denken, dat ik nooit ophoud met u te storen, dokter, zei hij, terwijl hij een stoel nam. - Maar de kwestie is dat ik u liever wou laten weten hoe de zaken staan. Ik vrees, dat de jonge dame uitlegging van een en ander zal moeten geven. Ronduit gezegd, zei Hextall ^rzehg u bedoelt, dat ze gearresteerd zal wor den? Zeg maar liever dadelijk. De detective keek naar SnSith en glimlachte weer. Als u van openhartigheid houdt, dokter.... ja, zei hij. Misschien morgen ochtend. Ziet u. er is voldoende bewijs om het te rechtvaardigen. Ik denk, dat u wel verbaasd zult zijn, heren maar Je kwestie is.... de bediende heeft ge sproken. De bediende? Fowler? riep Hextall uit Juist dokter, Fowler, antwoordde de detective kalm. Hij kwam vanavond bij ons om te zeggen dat hij de dingen niet langer voor zich wilde houden. Hij heeft verteld vanl die geschiedenis op de flat, waar u 'bij werd gehaald. En ziet u, dokter, als de jongedame die avond ge neigd was haar revolver te gebruiken, waarom. Weer opende het kamermeisje de deur; ditmaal om een bezoeker binnen te laten, ■die grote haast scheen te hebben. Hex tall en Smith sprongen dadelijk op toen ze hem zagen. Het was Victor Astropalia, vrolijk, onuitputtelijk in beleefdheden en ogenschijnlijk barstend van opgewonden heid over het nieuws dat hij had. Hij kv/am naar Hextall toe met een brede glimlach en uitgestrekte hand. Goeden avond, hoe gaat het met u, heel goed riep hij uit. O, ja ik ben gekomen om u iets goeds te vertellen. Ik denk dat mijn vriend Chimbouloglos en ik hébben ja, hoe noemt u dat wat u noemt ontdekt de man die Kesteven en die arme kleine gouvernante ver moordde vast en zeker! HOOFDSTUK XXIX. Het Café Nolr. De vier mannen staarden de heer Vic tor Astropalia aan, alsof hij plotseling uit de lucht was komen vallen. Een ogenblik heerste er diep stilzwijgen: toen deed Smith een stap voorwaarts naar de Griek, die het gezelschap glimlachend bleef aankijken, zeer in zijn schik met het effect, dat hij bereikt had. Uwat? zei Smith. Wat? Astropalia maakte een welsprekend gebaar. O. ja! riep hij uit. U bent verbaasd? Maar u zult het niet meer zijn als ik u'alles zeg. Spreek dan in hemelsnaam! zei Smith. Hij wendde zich tot Hextall het een onderzoekende blik. Een van je twee Grieken natuurlijk? mompelde hij Goeie hemel, wat een gelukkige tussen komst! Astropalia ging zitten en haalde zijn sigarettenkoker voor de dag. Permiteert u? zei hij. O ja ik weet iets en ik kwam regelrecht naar u. dokter. Deze 'heren.vrienden van u? U hebt mij al eerder ontmoet, kwam Smith plotseling tussenbeiden. U bent het vergeten. Ik ontmoette u en Chimbouloglos verleden winter in Manchester, bij de heer Forri. Zo, riep Astropalia uit. Wacht ik herinner het mij. U bent Smith, niet waar. natuurlijk. Hoe is het met u? Het zal heel wat beter met mij zijn als ik weet, wat u ons komt vertellen, antwoordde Smith. U zegt, dat u en Chimbouloglos de man gevonden hebben die Kesteven en juffrouw Brook ver moordde.... Ik geloof, dat wij eer. goed idee 'hebben, antwoordde Astropalia luchtig. Het is nog niet zeker, maar heel waar schijnlijk. Ik zal u vertellen, wat wij wetenen hebben gezien. Kijk eens dokter, ging hij voort, zich tot Hextall wendend, Chimbouloglo? en ik, toen we enige tijd geleden met u gepraat had. den, na die kleine geschiedenis op de flat hier om de hoek, vertelden wij u niet alles. Wij zeiden niet, hoe wij het eerst die Kesteven zagen on hoe we kennis met hem maaktenneen! Ja, dat deed u wel, antwoordde Hextall. U zei, dat u hem in het café Impérlal ontmoette en met hem in ge sprak kwam. Zozomaar dat was niet alles, zei Astropalia. Chimbouloglos en ik, w;j dineren die avond erg laat in Café Imperial en Kesteven dineerde er ook, aan het tafeltje naast ons. Toen h|j zat te eten kwam een andere man zag er ook goed uit, een knappe man zij praten veel. De andere dineert niet hii drinkt een paar glazen bier en rookt een sigaar en voortdurend spra ken h|j en Kesteven veel, maar zacht jes, begrijpt u. Eindelijk ging hij weg. En op de een of andere manier hoe weet ik niet raken Chimbouloglos en ik aan het praten met Kesteven. Én ten slotte vroeg hij ons voor een spelletje kaart. Smith keek naar de man van Scotland Yard. Mijnheer Astropalia, merkte hij op, heeft het over dat voorval op de flat van mijnheer Tress, waarover Fowler, de bediende, zo vriendelijk is geweest u in te lichten. Mijnheer Astropalia is een van de twee heren, die daar waren. O ja. ik was er, zei Astropalia 8"»" nekend. Ik was het, die doodgeschoten moest worden wegens vals spelen, P° Maar we vergeten dat alles nivv". is niets! Wie we niet vergeten, Chimbou loglos en ik, is Kesteven. Toen we in de kranten over zijn moord lazen heb ben we veel nagedacht.heel veel. Maar we gingen toen juist uit Lon den weg voor een paar dagen naar Brightonons amuseren. En we had deneeen tijd om over moorden te den kin terwijl we in Brighton waren Maar een paar dagen geleden kwamen we terug en de avond, dat we weer in Londen waren, gingen we dineren met een oom van Chimbouloglos, de hëer Antonio Chimbouloglos, in diens huis in Park Lane. Een heel rijk man, de oude Antonio kent u hem? Ja'n groot verzamelaar van schilderijen en zo. Wel. de oude Antonio gaf ons een heel goed diner en liet ons zijn schilderijen zien, maar we werden hoe noemt u dat daar een beetje gedrukt van en wilden iets vrolijkers zien. Dus zegden wij de heer Antonio nog vóór tien uur goedennacht en vertelden hem, dat we naar huis gingen. We gingen daarna arm in arm Park Lane uit om ergens heen te gaan waar meer pret gemaakt wordt. Toen zagen we de man. waar van ik u vertelde, de man, die met Kesteven in Café Impérial sprak. Be- grijpt u? Waar zag u die man precies? vroeg Smith. Op de hoek van Upper Grovenor Streethij kwam die straat uit. En voegde Astropalia er met een veelbete kenende glimlach bij, terwijl hij zjjn witte tanden onder zijn snor liet zien, hij was niet alleen. Niet alleen? Wie was er dan by hem? vroeg Smith. Astropalia goo.lde zuil sigaret weg en knipte met de vingers. Ik zeg u- zei hij met nadruk, dat het juffrouw Broek was. Smith keek naar de anderen, die al len in gespannen aandacht luisterden. Hij wendde zich met een goed gespeelde on gelovige uitdrukking op zyn gelaat tot de Griek. Och kom, zei hij. Hoe weet u. clal het juffrouw Brock was? We wisten het toen nog niet, ant- woorde Astropalia. Alles wat we toen wisten was, dat het de man was, die met Kesteven in Café Impérial hadden ge zien we konden ons in hem niet ver gissen! En een jongedame...... slank, klein, knap, blond haar. Toen we de volgende dag de krant lazem begrepen we, dat het de kleine gouvernante was geweestjuffrouwBrock. De vier luisteraars bleven een ogen blik zwijgen. Toen vroeg de detective bedaard Wat deden die twee mensen, mijn heer Astropalia? Lopen en pratenlopen tame lijk hard, antwordde de Griek. Zij liepen ons voorbij, priecies onder de lantaarn op de hoek van de straat en gingen ver der. Zag u in welke richting? vroeg de detective. Zij liepen naar Stanhope Gate, en gingen in het park, antwoordde Astro palia. Bent u daar zeker van? O ja, heel zeker. Wij letten op hen. Ik zei tegen George Chimbouloglos: „Dat is de man, die met Kesteven prat te, die vermoord werd." En Chimbou loglos antwoordde: „Ik zag hem. O, er is geen twijfel aan! En? vroeg Smith na een pauze, wat verder? De volgende dag hoorden wy van de moord in Hyde Parkwe lazen het in de courant. Wü keken elkaar aan. dat is de jonge vrouw die we gister avond met die man zagen, het signale ment klopt precies. De Griek lachte en stak een nieuwe sigaret op. Ja, zei hü, we hebben hem weer gezien en Chimbouloglos ziet hem nog. Zit hem? Chimboulognos? Waar? vroeg Smith. Grote hemel man, maak geen gekheid met zoiets! Astropalia gooide de lucifer weg met een zwaai. In orde, zei hy vertrouweiyk. Wordt niet zenuwachtig. Chimbouloglos heeft ogen van voren en van achteren. Het is zo vanavond gingen we dineren in het Café Noir. Kent u Café Noir? 'n Pas geopend restaurant. Keurig ding, meer Parys dan Londens. Toen wy ons diner eindigden kwam die man binnen. Smith, die hoed en jas opzy had ge legd, toen hy by Hextal binnen kwam. wendde zich tot de stoel, waarop hy ze gegooid had. Grote genade! mompelde hy bin nensmonds en toen hardop: „Vooruit we verknoeien onze tyd. we hebben ze al verknoeid. Ga allemaal mee!" In orde, in ordezei Astropalia, die steeds even bedaard bleef. Maak u niet overstuur, mr Smith. Wy luister den toen hy zyn diner bestelde het zal wel meer dan een uur duren als hy dat allemaal opeet. Het nu nog geen half uur geleden sinds ik daar wegging en my hierheen haastte en Chimboulog los bewaakt die man als een kat een muis bewaakt. Als die man gaat, Chim bouloglos volgtals hy ik weet niet waar naar toe ging, George Chimbou loglos gaat daar ook heen. 't Is in orde! Hét is beter om een beetje voor zichtig te zyn, mynheer, merkte Styler op. Het zou niet goed zyn als wy daar met ons vieren tegelyk binnenwandel den. En dan is er nog iets. Hy wendde zich om en zag de detective veelbeteke- j nend aan. Hu zou u misschien herken nen? ging hy voort. Dat zou niet goed zyn. Ik denk het niet, zei de detective. Maar toch is er iets waars in hetgeen u zegt. Ik vind ook, dat we er niet allemaal heen moeten gaan, dat dient nergens voor. Wanneer iemand moet worden nagegaan, zei hy, terwyl hy Styler met een critische blik opnam, dan geloof ik, dat u daar de juiste per soon voor bent. Laat mü een voorstel doen, voegde hij er aan toe, zich tot Smith tfendend. We kunnen allemaal wel naar het Café Noir gaan ik weet waar het is maar we moeten afzon- derlyk gaan en buiten blüven, behalve uw assistent. Dat is deze heer toch, niet waar? Laat de heer Astropalia teruggaan en laat de heer Styler vlak achter hem volgen. Mynheer Styler kan iets bestel len en spoedig genoeg uitvinden wie de persoon in kwestie is; mijnheer Astro palia kan hem een wenk geven. Als de man weggaat moet mijnheer Styler hem volgen. Wy allen kunnen op straat op letten, we zullen de man in ieder ge val zien en wy kunnen mynheer Styler volgen. De vüf heren verdeelden zich in twee partyen. Styler ging met de Griek in één taxi weg; Hextall, Smith en de an dere detective volgden in een tweede. Bü Oxford Circus verlieten Styler en zijn metgezel de taxi en wandelden de zy- straat in waar het nieuwe café, dat be kend was als Café Noir, kortgeleden zyn deuren had geopend. Voor zij het bereik ten, trok Astropalia, die zich biykbaar zeer amuseerde met het avontuur, Sty ler aan zyn mouw. Nu, zei hy fluisterend, moeten we ons krygsplan opmaken, he? Ik ga naar binnen, naar mün vriend. We zitten aan een kleine tafel niet ver van de deur, de man zit aan de tafel tegenover ons. U komt later binnen, u gaat zitten aan dezelfde kant als wy, u kykt naar de overkant en ziet ham!.een grote vent, hy ziet eruit of hy soldaat is ge weestopgedraaide snor, begrypt u? In orde, antwoordde Styler. Ik ?al hem wel ontdekken. En als hy weggaat, zal ik u een wenk geven. Als hy het is, geeft u een wenk terug en dan zal ik hem volgen. En denk eraan, als u soms ook wilt volgen, wees voorzichtig. Let niet op hem, maar op mij. Ik ben aan die spelletjes gewend, doe het al van myn vijftiende jaar af. De Griek grinnikte en ging door de draaideur het restaurant binnen. Styler liet een paar minuten voorbygaan, voor hy volgde. (Wordt vervolgd). In geest die bescl met gede van min* Het van 1 figure maak krege dure diefst reche het g gen. In dams de 34 aan vele mer I Van dure haar N. J. B. vrou1 kend ven. vergi te bf deze scher ande: hun i gevei effec had c ter I bene de F zij d aang' tiel Haag Tc een lein, scheï maal moes polit koes de f Marl lin r aang een zijn Het lijkh op Bi versi waai met onde briei gesc 32-ji zake was Rott actie honc oude honc opge bi ha de m vl ni W' Tc m w ec de dc H o mi stat trei trol zijd stor auti aan dro hen kaji In 1 ster zen E lani waf kru gep anc C tre: aan Hel wa: ma 350 zei! zie! de lat* tro j dat var Ooi ber ger kof ont ree mo net wa off l om die bet doe by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4