Voor werknemers een royaal deel in de reserves Positief sociaal beleid zonder dwangneurose Achterstand bij belastingen doet zich nog ernstig voelen Peking zou het eens zijn met Malik's voorstel Z.-Korea verbindt voorwaarden aan „staken van het vuren" Prins Bernhard reikte „Zilveren Anjer" uit Het gaat door De behandel ing voor het Hof te Den Haag M Goede verstandhouding wordt slecht gediend door fel wantrouwen Dinsdag 26 Juni 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OH OMSTREKEN Prof. Duynstee antwoordt De Bruijn Voorlopige aanslagregeling werkt geer gunstig jDrie verdienstelijke Nederlanders onderscheiden Grote aanvoer van kersen komt Pater Hermans in China gearresteerd V.S. zonden bond genoten millioen ton wapenen Het Perzische olie geschil Ziekenhuistarieven alweer omhoog Op 1 September Japans vredesverdrag onder tekend'? WEERBERICHT Achterstand bij Heffingen Ineens Gedifferentieerde spaarrente De te Peking verschijnende krant „Het Volksdagblad" heeft in een hoofdartikel verklaard, het geheel eens te zijn met de voorstellen van Malik voor een vredelievende regeling van het Koreaanse conflict. Het hoofdartikel haalt uitlatingen van Chinese leiders aan, waarin aangedrongen wordt op het terugtrekken van alle vreemde troepen uit Korea, waarna de Koreanen zelf hun eigen problemen zouden moeten oplossen. Evenals het vredesvoorstel van Malik, gaat ook de bereidverklaring van Peking vergezeld van beschuldigingen, vooral aan het adres van de V. S., die „tot nog toe alle voorstellen hebben verworpen en voortgaan met het uitbreiden van het Koreaanse conflict en het bedreigen van de Chinese veiligheid." Malik met vacantie „IJsbreker-bijdrage" Truman: „V.S. zijn vóór vreedzame regeling President Truman heeft gisteren, toen de oorlog in Korea zijn tweede jaar in ging. een redevoering gehouden, waarin nij verklaarde, dat de V. S. bereid zijn - en dat trouwens altijd geweest waren om aan een vreedzame regeling in Korea mee te werken. „Doch het moet een wer kelijke bijlegging zijn die volkomen een eind maakt aan agressie en daarentegen vrede en veiligheid biedt voor Korea en zijn dappere bevolking", aldus Truman. NIET TEVERGEEFS ARRESTATIE VAN MGR MATOCHA AANSTAANDE? „Dit is nog maar een begin Plannen worden vertvezenlijkt NIEUWE SCHIEDA COURANT De weerverwachttaf, geldig van heden- tot mor genavond luidt: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaat sen enkele buten en een kans op onweer. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Koel weer. Woensdag 27 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 urn:. Maan op 0.29 uur, onder 14.28 uur. De rede, door de heer A. C. de Brui;n Zondag j.l. te Nijmegen gehouden, heelt o.i. een slechte dienst bewezen aan de verstandhoudingen in ons katholieke volksdeel. De veelvuldige kritiek uitge bracht op het beleid van overheid, van KVP en van KAB wordt geduid als een aanval op de arbeiders, voortspruitend uit angst en onwil om de nodige oilers te brengen. Elk begrip voor de juiste be doeling van de kritiek, uitgeoefend door mr Van Voorst tot Voorst en door onszelf, ontbreekt. Een rede als die van de heer De Bruijn dit is nu al de derde op vrij korte termijn bemoeilijkt in hoge mate overleg en samenwerking tussen de stan den binnen de katholieke partij. Voor overleg en samenwerking is nodig, dat men onderlinge kritiek objectief en gakeiijk wil bespreken, daarbij weder- i'jdse goede trouw en goede wil voorop stellend. De KAB, sprekend bij monde van de heer De Bruijn, houdt er een ge sublimeerde klassestrijd-ideologie op na; hierdoor wordt kritiek tot „verguizing" tot „reactie", tot „angst"; hierdoor wordt antwoorden op zulke kritiek tot gevoelig terugslaan"; hierdoor ook wordt het standpunt van de KAB vertrokken in een eenzijdigheid, welke de rechten van andere standen over het hoofd doet zien. De heer De Bruijn waarborgt de groe pen, die bezwaard zijn door de gang van zaken, „dat zü een veilige plaats onder de vleugels van de machtige KAB zullen krijgen, wanneer onverhoopt de ontwikkeling der dingen juist hen in bij- ronder gevaar zou brengen". Met deze zinsnede heeft de heer De Bruijn onge twijfeld niets bedoeld dat op machtswel lust zou duiden, maar juist daardoor doet zulk een patroniserende uitlating zo pot sierlijk aan. Het is evident, dat een ka tholieke staatkunde er op moet zijn ge richt. om alle standen het hun toeko mende te waarborgen en het geeft blijk van wanbegrip omtrent de verhoudingen tussen de standen als de voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging de leden van de andere standen gerust gaat stellen met te verzekeren, dat, als zij mede dank zij het gevoerde beleid? in hun stand ten gronde gaan, voor hen een plaats is vrij gemaakt in de arbeidersorga nisatie.. Hetzelfde wanbegrip spreekt uit de na volgende passage: „Nog altijd zijn de hoofd- en handarbeiders de economisch zwakkeren. Toch zijn ze de eigenlijke voortbrengers van de producten". Dat de ongelijkheid tussen de standen ook in een gezond sociaal bestel de arbeiders tot de economisch zwakkeren maakt, is onver mijdelijk. Slechts in een volkomen geni velleerde samenleving zal voor eenieder van 'n gelijke economische ONmacht sprake zijn. Anderzijds is het in strijd met het' geen de Pauselijke encyclieken leren om. trent het productieproces en met hetgeen in het bijzonder de moderne productie ons doet zien, dat de arbeid de eigenlijke voortbrenger van de productie zou zijn. De plaats, welke in beginsel en in feite toekomt aan eigendom en kapitaal en aan de ondernemer wordt op deze wijze mis kend en op de achtergrond gedrongen. Overigens beantwoordt de gelijkstelling tussen hoofd- en handarbeiders meer aan het streven van de KAB, om de hoofdar beiders in haar organisatie te brengen of te houden dan aan de werkelijke standen indeling in de maatschappij. Fel en bewogen verdedigt de heer De Bruijn de noodzakelijkheid van uitbrei ding der sociale, lees: collectieve zeker heid. Doch telkenmale wordt bij het be pleiten van collectieve zekerheid voorbij gezien: a) dat principieel elke niet volstrekt on vermijdelijke collectieve voorziening een kwaad is; Ondanks de zeer gunstige werking van het systeem der voorlopige afslagen, doen niettemin de nadelige gevoteen van de achterstand in de regeling der defini tieve aanslagen en die In belasting-inning zich nog steeds ernstig gevoelen, al kan naar zijn mening zeker niet van een welhaast onhondbaire toestand worden gesproken .aldus ontlenen wij aan de memorie van antwoord van de minister van Financiën op het voorlopige ver slag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk 7 b (departement van finan ciën) der Rijksbegroting voor 't dienst jaar 1951. Bij de over de hoogte der achterstal lige belastingen gemaakte berekening, aldus de minister ,mag uiteraard alleen rekening worden gehouden met de steeds vervallen termijnen. Recapitulerende was de toestand op 30 April 1951 aldus, dat op een totaal openstaand bedrag van 1106 millloen, nog de inning mocht worden verwacht van een totaal van 890 millioen .althans dat op dit totaal van 1106 millioen slechts tot een be drag van 216 millioen de normale in vorderingsmaatregelen reeds duidelijk hadden gefaald. Het totaal van de kwade posten bedroeg in 1950 naar schatting 68 millioen. Hiervan betreft ruim 62 millioen de inkomsten-, vermogens- en onderiiemimgsbelasting. De stand van zaken is op het ogenblik als volgt: De definitieve aanslagregeling in de inkomstenbelasting tot en met het jaar 1947 is op alle inspecties practisch gereed. Voor de inkomstenbelasting moe ten in totaal 3.542.595 aanslagen worden geregeld, n.l. 1.753.786 over 1948 en 1.738.809 over 1949. Dit komt neer op 221-412 aanslagen per maand. Per uit. April 1951 moesten dus geregeld zijn 7 x 221.412 1.549.884 annslagen. Kr waren op dat tijdstip geregeld 1.642.684 aanslagen, zodat er zelfs enige voor sprong op dat tijdschema bestaat. De gegevens betreffende de vermogensbe lasting en onderneraingsbelasting verto nen een ongeveer gelijk beeld. De recente wetswijzigingen zullen haar invloed pas ten aanzien van het jaar 1950 doen gelden. Inderdaad zal tenge volge van deze wijzigingen de vaststel ling van een aantal aanslagen meer tijd gaan kosten. De minister zal t.z-t. na gaan welke maatregelen moeten worden getroffen om te voorkomen dat hier voor weer nieuwe achterstand ontstaat. Voor de heffingen ineens moeten 546.294 posten geregeld worden .d.w.z. 15-175 posten per maand. Per ultimo April 19ol moesten dus geregeld zijn 16 X of 242.800 posten. Geregeld waren op a'e datum 188.461 posten, wat neerkomt op 'n achterstand van plm. 3''2 maand. Deze achterstand wordt niet verontrustend geacht en zal, naar verwacht wordt, ge leidelijk worden ingelopen. Ook naar hst oordeel van de minister is de vige rende belasting wetgeving, welke ten dele van zeer oude datum is, niet steeds op de meeste efficiente wijze aan de ver anderde omstandigheden aangepast, al hebben zich in de laatste tijd reeds be langrijke wijzigingen voltrokken. De arbeid van de vereenvoudlgings- comimssie maakt gestadig voortgang, doch gezien de aard en de omvang van haar werkzaamheden en de omstandig heid dat de leden dier commissie mede doos- andere werkzaamheden in beslag worden genomen ,kan een snel resultaat niet worden verwacht. De minister wijst er op, dat (blijkens de handelingen der Eerste Kamer) geen sprake is geweest van gedifferentieerde rente bij d" Nederlandse Participatie Mij. doch wel van gedifferentieerde rente bij spaarbanken en van belastingvrij sparen in aandelen van de Nederlandse Parti cipatie Mij. Hij heeft het voornemen, over het eerste punt van gedachten te wisselen met de Nederlandse Spaarbank- bond over de eventuele uitvoerbaarheid van de gedifferentieerde spaarrente. naarmate men zich voor langere tijd bindt. Wat de tweede gedachte betreft, is hij van mening, dat 't schep pen van een belastingvrijdom voor het gedeelte van het inkomen .een bezwaar lijk te aanvaarden inbreuk maakt op de gelijke behandeling van de belasting plichtigen. b) dat feitelijk de overspannen collectieve zekerheid goeddeels hier op neer komt, dat inkomen, dat voor de oor. log gespaard placht te worden, thans overgeheveld wordt naar de massa consumptie. Door deze laatste factor leggen derge lijke voorzieningen tevens een enorme druk op de betalingsbalans, een druk wel ke in geen enkele proportie staat tot wat de hogere standen nog hier en daar aan luxe zouden genieten. De massaconsumptie moet onverbiddelijk komen op een niveau, dat bereikbaar is bij een sluitende beta lingsbalans en de collectieve zekerheden zullen moeten gaan steunen op een toe stand, waarin de staatsbegroting klopt en waarin de particuliere investeringen kun nen opbloeien. De heer De Bruijn vraagt ietwat theatraal, wie de arbeiders zullen beschermen tegen bedrijfsziekten, werk loosheid en honger bij de oude dag. Naar onze overtuiging zal zulks door collectie ve voorzieningen niet meer bereikt kun nen worden, zulks nog geheel los van de veel gewichtiger principiële aspecten. Ver dere uitbreiding van de collectieve zeker heden leggen op ons volksdeel een com plex van lasten, dat tezamen met de enor me staatsschuld in de toekomst tot onover komelijke moeilijkheden moet voeren en met name tot een verval van hetgeen als collectieve zekerheid werd aangediend. Het enig juiste beleid is o.i. dat de par ticuliere besparing weer wordt aangewak kerd en onze productiviteit steeds hoger wordt opgevoerd, waarbij aan de arbeider royaal de kans moet worden verzekerd zich een redelijk aandeel aan de toene mende reserves te verwerven. De sociale zekerheid moet door de collectieve zeker heid worden aangevuld. Eerst dan is deze laatste principieel gezond en practisch houdbaar. Onder sociale zekerheid ver staan wij dan die zekerheid, welke in de persoonlijke levensomstandigheden, de persoonlijke besparingen en verdiende rechten wortelt. De heer De Bruijn bekritiseert het ver zet gerezen tegen samenwerking tussen K.A.B. en N.V.V. enerzijds en K.V.P. en P.v.d.A. anderzijds. De heer De Bruijn vraagt, of dit verzet tegen bedoelde samen werking niet een bewijs is van een tekort aan vertrouwen in onze eigen kracht. Wij geloven, dat de ervaring leert, dat wij on ze eigen kracht in tijdelijke zaken niet zullen mogen overschatten. Het is de er varing van de laatste jaren, dat wij. ka tholieken, ons telkenmale de loef laten afsteken en ons laten meeslepen, vooral omdat menigeen uit eigen kring de collec- tivistische en socialistische tendenzen on voldoende onderkent. Het tweede argument van de heer De Bruijn tegen de kritiek op bedoelde samen werking bestaat hierin, dat hij meent dat deze samenwerking de invloed van de ka tholieken vergroot. Van zulk een vergro ting van de katholieke invloed dank zij het samengaan met de P. v. d. A. hebben wij maar weinig gemerkt. Veeleer treedt het tegendeel naar vo ren: een verhoging van de socialistische greep op de gang van zaken door de sa menwerking tussen P. v. d. A. en K.V.P. Maar dan komen wij op het voornaamste argument van de heer De Bruijn: „Men moet er niet aan denken wat er van te recht zou komen als de P. v. d. A. en het N.V.V. in de oppositie gedreven zouden worden". Het samengaan met andere partijen en groeperingen is o.i. slechts binnen zekere grenzen zaak van opportuniteit. Onder ze kere omstandigheden kan de situatie zo ge vaarlijk worden, dat 't onverantwoord zou zijn om een bepaalde combinatie voort te zetten of aan te gaan. Zoals de zaak nu feitelijk voor ons ligt, is het gevaar van collectivering van onze samenleving o.i. dermate groot en acuut, dat het o.i. on verantwoord is, om nog langer een pad te volgen dat ons in stede van naar een sociale orde naar een collectieve dressuur brengt en dat ons in stede van naar een sociale stabiliteit naar een collectieve ver zorging voert. Als wij daar tegenover het gevaar van onrust plaatsen en het gevaar van verbinding tussen linkervleugel van de P. v. d. A. met de C.P.N., dan moeten wij zeggen, dat juist de dreigende over spanning van de collectieve zekerheden en de daaruit op den duur voortspruitende teleurstellingen, alsmede de onvermijde lijke daling in ons levenspeil het gevaar van sociale onrust in zich bergen. De poli tieke combinaties kunnen hiertegen op den duur weinig doen. Een vriendelijker verstandhouding tussen de linkervleugel van de P. v. d. A. en de C.P.N. achten wij vrij theoretisch en bovendien zulk een ge vaar wordt de ervaring in Engeland leert het allerminst Uitgebannen door politieke samenwerking met de K.V.P. Een kunstmatig politiek evenwicht vermag ontwikkelingen van bedoelde soort niet tegen te houden, als eenmaal het gezond verstand tekort gaat schieten. Een positief sociaal beleid, bevrijd van de collectivistisehe dwangneurose, zal on getwijfeld geleidelijk de aanvankelijke on rust doen afnemen. Men kan niet uit angst voor onrust voortgaan met een beleid, dat steeds verder afwijkt van een principiële visie en dat bij niemand in zijn persoon lijke levensomstandigheden vertrouwen en tevredenheid aanwakkert. Zodra de per soonlijke arbeider in ziin gèzin gaat ver staan, dat het gevoerde beleid niet tegen hem wordt gericht doch integendeel uit eindelijk zijn werke.' ke deproletarisatie meebrengt, dan zal gauw genoeg blijken, dat hij niet bereid is mee te draven achter rode agitatoren. Daarvoor is wellicht ze kere tussenphase van herlevende sociale onrust onvermijdelijk, doch men houde er mee op zich te laten chanteren. F. D. H. K. H. Prinses Wilhelmina vertoeft op het ogenblik voor een vacantie van enige weken in Noonvegen, waar zij een bezoek aan verschillende plaatsen zal brengen. De Prinses bij haar aankomst in Trondheim in centraal-N oorwegen. Een belangrijke factor in het welslagen van een eventuele regeling van het con flict bij de 38ste bree te,graad. is de hou ding van de Zuidkoreaanse regering. Haar ambassadeur te Washington heeft Maan dag verklaard, dat Zuid-Korea elke over eenkomst betreffende het staken van het vuren van de hand zal wijzen, die niet voorziet in „de volledige hereniging van het Koreaanse schiereiland". De ambassa deur deelde dit mede namens president Syngman Rhee, die verder geëist had. dat Zuid-Korea een stem zou hebben bij even tuele onderhandelingen over een staken van het vuren. De ambassadeur zeide, dat hij twijfelde aan de oprechtheid van het voorstel van Malik Terwijl de hele vrije wereld zich bezig houdt met de vraag, of er werkelijk een kans is op een spoedige vrede in Korea, is de man. die de hoop heeft doen op leven, van plan om vacantie te gaan hou den in de Sovjet-Unie. Volgens een zegs man van de Zweden-Amerika Lijn heeft Malik passage geboekt op het passagiers schip „Gropsholm" dat 7 Juli uit de V. S. naar Zweden vertrekt. Trygve Lie heeft zijn vacantie, welke hij in zijn vaderland Noorwegen door bracht, plotseling afgebroken en is na een kort oponthoud in Londen, waar hij besprekingen voerde reeds per vlieg tuig op weg naar New-York, waar hij Woensdagmorgen hoopt aan te komen Sir Gladwyn Jebb, de Britse vertegen- Prins Bernhard reikte gisteren in Amsterdam de „Zilveren Anjer 1951 ait aan drie Nederlanders, die zich voor de gemeenschap bijzonder verdienstelijk gemaakt hebben. Hier speldt Z. K. H. de anjer op de borst van de heer K. ter Laan, oud-burgemeester van Zaandam en deskundige op het gebied van de Nederlandse dialect- en volkskunde. paedie voor het Groningse volksleven ge noemd mag worden. En tenslotte werd de heer W. J. H. Muiier onderscheiden, die introduceerde en met grote liefde en volharding propageerde de belangrijkste takken van sport in Nederland, zoals b.v. de athletiek, voetbal, tennis, hocttey, de elfstedentocht en in het bijzonder de cricketsport. Toen het vorige Jaar de zilveren anjer werd uitgereikt, was er een gebeur:enis, die deze voor het Rrins Bernhardfonds zo belangrijke aangelegenheid overscha duwde, n.l. de beslissing van de Ver. Na ties om hulp te verlenen aan Zuid- Korea. Van toen af, aldus Z. K. H., heeft de oorlogsdreiging bestaan en is ze zelfs toegenomen. Maar ondanks alles moeten onze culturele goederen in onze volle belangstelling blijven. Het Prins Bernhardfonds heeft zijn taak in het afgelopen jaar goed vervuld. Het aantal behaalde aanvragen is van 99 tot 145 gestegen, het stijgt nog met de dag, maar helaas is het niet mogelijk alle in behandeling te nemen. Het Prins ^Bernhardfonds gaf in de laatste vier jaar meer dan een millioen gulden aan subsi dies uit. Deze subsidies moeten worden gezien als een soort „ijsbreker-bijdrage". En het is verrassend te zien, hoe na een dergelijke bijdrage, door het Prins Bern hardfonds ter beschikking gesteld voor een cultuurobject, anderer medewerking gemakkelijker wordt verkregen. Ten ge volge hiervan is, naar ruwe schatting, op grond van het door het P.B.F. ter be schikking gestelde millioen, wel nog een millioen voqr culturele arbeid van andere zijde verkregen. woordiger bij de V. N., zal proberen Malik vóór diens vertrek nog persoonlijk te pol sen over rijn voorstel betreffende Korea Intussen pleegt Engeland overleg met le den van de V. N., die troepen in Korea hebben- De Britse minister van buitenlandse za ken, Morrison, heeft gisteren in het La gerhuis bevestigd dat de Britse regering naar wegen en middelen zoekt om in te gaan op Malik's voorstel. Wanneer dit was gedaan met het ernstige verlangen om vrede in Korea te bewerkstelligen en wanneer deze gevoelens door de Chinezen en de Noord-Koreanen werden gedeeld zou succes mogelijk zijn, aldus meende ds minister. Morrison voegde hier aan toe, dat, ge zien het falen van vroegere pogingen on gerechtvaardigd optimisme niet raadzaam zou zijn. Het Britse standpunt geeft in grote ljjnen dat van de Nederlandse rege ring weer, zoals het gisteren door een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken werd uiteengezet. Het voorstel van Malik heeft op de Lon- dense beurs een stijging der koersen van Britse en Japanse staatsfondsen tot ge volg gehad. De koersen van In dollars luidende effecten vertoonden evenwel een dalende, die van oliefondsen een stijgende lijn. Men meent in dit koersverloop een aanwijzing te kunnen zien. dat financiële kringen in de City het Sovjetrussische voorstel niet als zuiver propaganda be schouwen. De president noemde het voorstel van Malik niet met zoveel woorden. Wel was in zjjn van te voren opgestelde redevoe ring na het voorstel van Malik een w(jzl ging aangebracht, Truman zeide, dat het in Korea niet zo gelopen was als de communisten verwacht hadden. De Ver. Naties waren niet versla gen. de vrije landen niet gedemoraliseerd en de zaak van de wereldvrede was niet ineengestort. Hij uitte echter de waar schuwing, dat het Kremlin nog steeds tracht de vrije naties te verdelen. De aanvoer van kersen op Je veiling Sep- ter te Tiel was gisteren belangrijk groter De veilingdirectie verwacht tagen 't einde van de week een toenemende aanvoer van meikersen. De hoofdaanvoer wordt vol gende week verwacht. Het gewas staat er tot heden bijzonder goed voor. doch on gunstige natte weersomstandigheden kun nen ln enkele dagen veel nadeel berokke nen. Doordat de kersen belangrijk later zijn dan anders wordt een korte kersen tijd verwacht. Pater Harry Hermans C.M., die in Tientsin de leiding had van een grote middelbare school, is door de communis tische regering ln China gearresteerd. Van de bezetting van Tientsin door de communisten ln 1948 af hebben de com munistische autoriteiten getracht deze schooi onder hun invloed te brengen. On verzettelijk en handig heeft pater Her mans de school weten te behouden en ziin leelingen georganiseerd tot stoottroepen van de Katholieke Actie. Met de laatste aanval op de Kerk in Tientsin is pater Hermans een van de slachtoffers gewor den. Hij heeft niet kunnen of willen vluchten en werd gearresteerd. Vermoede lijk zal hij voor een volksgerecht worden gedaagd en worden veroordeeld om China te verlaten. Pater Harry Hermans werd 11 Novem ber 1915 te Maasbree geboren, maakte zijn studies aan de seminaries van de Pater» Lazaristen te Wernhoutsburgen Pannin- gen, trad in de Congregatie der Lazaris ten op 11 September 1936 en werd op 18 Juli 1943 priester gewijd. Van 1945 tot 1947 was hij professor aan het groot seminarie te Panningen en vertrok in 134f met zes jonge confraters naar de missie van China. Zo is dan in deze tijd van progressieve sociale politiek de progressie in de kin derbijslag om hals gebracht, vooral door medewerking van de Partij v. d. Arbeid welke zich zo graag op haar progressivi teit beroept. Doch het. bloed gaat blijk baar bezwaar maken zelfs tegen kruipen, als het bij bepaalde gelegenheden niet wenst te progresseren Men zeide te willen wachten op het rapport van de S.E.R. Welk uitstel o.i. gelijk staat met afstel, want de conclusie van genoemde raad met dezelfde politieke samenstelling als de Tweide Kamer dreigt ook afwijzend te zullen zijn. gelijk ons verzekerd is. Dit maal hopen wij van harte, verkeerd te zijn ingelicht, maar wij durven niet op een vergissing te vertrouwen. Na hetgeen in ons blad over deze aan gelegenheid reeds werd geschreven, kunnen wij kort zijn. Deze trieste ge schiedenis is alles bijeen zeer leerzaam geweest. De katholieken stonden weer eens gans alleen en in aandoenlijke eens gezindheid hadden de andere partijen elkaar voor de zoveelste maal gevonden en nog wel onder leiding van een vrouw om o.m. moeders te duperen En intussen zijn de katholieken d« laatste tijd onaardig onderling aan het bakkeleien, alsof de tegenstanders al niet genoeg proberen ons afbreuk te doen. „In de eenheid ligt onze kracht" is tot dtisver de leuze geweest. Men vergist zich echter, wanneer men denkt, dat de kracht na eenheid thans krachtig genoeg Is om de eenheid in gevaar te brengen. Hopelijk zullen alle katholieken dit inzien na dit kinderbijslag-incident. Zo ja, dan behoeft het offer door de grote gezinnen niet geheel tevergeefs gebracht te worden ANALYST v. Mgr G. Matocha, bisschop van Olmütz, die na de arrestatie van mgr Beran het hoogste kerkelijke gezag in Tsjechoslo- wakije vertegenwoordigt, wordt de laatste dagen heftig aangevallen door de commu nistische pers van Praag. Het paleis van de bisschop wordt genoemd: „een nest van kerkelijke reactie, van waaruit de actie wordt geleid om de kapitalisten terug aan de regerln» te brengen". Deze aanvallen luiden vermoedelijk een of an dere maatregel van da communistische regering in tegen mgr Matocha, de laatste bisschop van Tsjechoslowakije, die nog volle vrijheid geniet. President Truman heeft gisteren ln een boodschap aan het Congres verklaard, „dat de gecombineerde defensie-inspan ningen van de vrije wereld in feite slechts pas begonnen zijn". De versche pingen van Amerikaanse wapens waren in de periode van October 1950 to» Maart 1951 groot, doch zij zouden „gering zün in vergelijking met de verschepingen, die nog moeten volgen". Het totaal der verzendingen steeg van 300.000 ton op 1 October 1950 tot onge veer een millioen ton tegen April j.l. af gezien van de uit de V. S. verzonden vliegtuigen en schepen. De landen var. het Noordatlantisoh pact kregen o.m. 319 vliegtuigen, 9 schepen, 3.533 tanks en gevechtswagens, 1.150 stuks artille rie en scheepsgeschut en 4.897 transport voertuigen. Frankrijk heeft het leeuwen aandeel gekregen. Charles Wilson, directeur van het Amerikaanse bureau voor defer.siemo- bilisatie. heeft gisteren gewaarschuwd, dat de V. S. zich niet kunnen veroor loven hun defensie-inspanning te la ten verslappen, zelfs indien de Ko reaanse oorlog heel spoedig zou ein digen. „In de ogen van het Kremlin, is Korea maar een schermutseling in de strijd om de wereldheerschappij", zeide hij. Portret van mgr Joseph Gross, de Hongaarse aartsbisschop en opvolger van kardinaal Mindszenty, die zich voor een „volksdemocratisch" ge rechtshof te Budapest te verantwoor den heeft voor „misdaden tegen volk en staat". (Van onze Amsterdamse redactie) Voor de tweede maal heeft Z. K. H. Prins Eernhard, regent van het Prins Bernhardfonds, de Zilveren \njer voor zeer bijzondere verdiensten op cultureel gebied uitgereikt. Deze plechtigheid vond gisteren piaats in het gebouw van de Ned. Handelmaatschappij te Amsterdam. Drie veteranen waren het dit jaar, wie deze onderscheiding ten deel viel. Prof. dr Ph. A. Kohnstamm, die zeer belang rijk pionierswerk verrichfct» two bat# van het volksonderwijs en ook van het Nutsseminarium voor Paedagogiek, het eerste wetenschappelijke onderzoek instituut, dat op zijn initiatief werd ge sticht; vervolgens de heer K. ter Laan wegens zijn verdienstelijke arbeid voor de Nederlandse dialect- en volkskunde- studie, in het bijzonder van die van zijn geboorteland Groningen, dat vooral zijn weerslag vond in het Nieuw Groningse Woordenboek, het uitvoerigste en mo dernste dat ons land bezit en dat door zijn brede opzet w*ihaast een «ncycka- Het Prins Bernhardfonds heeft in sa menwerking met het Koningin Juliana- fonds plannen ontworpen om tot een meer voldoende en meer doelmatige mo derne fondsvorming te geraken. „Het verheugt rnjj in het bijzonder", zo zei Prins Bernhard, „dat ik ten aanzien van deze plannen kan meedelen, dat een eerste en zeer belangrijke stap tot ver wezenlijking van deze plannen is gedaan- Een van de allergrootste bedrijven in Nederland heeft besloten daadwerkelijk met het Koningin Julianafonds en het Prins Bernhardfonds te gaan samenwer ken. En als de tekenen niet bedriegen, is er zelfs kans, dat nog enige belangrijke bedrijven hiertoe binnen caban: tij-J i sullen beduiten'. Er kan nog niet gezegd worden, of de Perzische regering a.s. Zaterdag al of niet vertegenwoordigd zal zijn bij de behan deling van het Perzische oliegeschil voor het Hof van Internationale justitie te Den Haag. Perzië is lid van de Ver. Naties, waar- van het Internationale Hof één der orga nen is. Het erkent dus het Hof. Maar het erkent niet de jurisdictie van het Hof in deze zaak. Volgens het statuut van het Hof kunnen alleen de staten partij zijn in de zaken, welke door het Hof wo -den behandeld. Maar hier is sprake van een geschil tussen de Perzische regering en een particuliere maatschappij aldus he" Perzische standpunt. Volgens de Perzische opvatting geldt het hier een interne aan gelegenheid: door hierin in te grijpen tast men de souvereiniteit van Perzië aan. Het zal dus Zaterdag op de eerste plaats erover gaan. of het Hof competent is, in dit geschil al of niet een advies uit te brengen. Intussen nemen de maatregelen in ver band met de olie-nationalisatie in Perzië it&mhs voom«ng. Afe gauofe sma 4» ont stane stagnatie is de asphaltfabriek te Abadan Maandag gesloten. De laatste 100 tot 200 Britse vrouwen en kinderen te Abadan zullen binnen 24 uur Perzië verlaten. Voor de evacuatie van Engelse vrouwen en kinderen zijn Ne derlandse. Zwitserse. Engelse en Ameri kaanse vliegtuigen gebruikt. De Perzische directeuren van de Anglo- Iranian hebben de algemene bedrijfsleider Eric Drake, een ultimatum gesteld, waar in hem tot Donderdag acht uur de tijd wordt gegeven naar de genationaliseerde olie-industrie over te gaan. Wanneer te gen dat tijdstip geen positief antwoord is ontvangen, zal men Drake als afgetre den beschouwen en een opvolger voor hem benoemen. Drake is onverwacht naar Basra gereisd. Hij verklaarde bij aankomst aldaar, dat hij kwam spreken over verzekering van ononderbroken olielevering aan Zuid- Irak „met het oog op het optreden van de Perzische regering dat in de nabije toe komst tot sluiting van de raffinaderij te Abadan door overmacht zou kunnen lei den". Hij verklaarde, dat hij zo spoedig ico- *»UjW bmt ?««3i§ Hl terugkeran. In de Staatscourant van gisteren werd bekend gemaakt de prljzenbeschikking ziekenhuistarieven 1951. Deze staat, in verband met kostenstijgingen, een al gemene verhoging der verpleegprijzen toe van 0.75 per verpleegdag voor die zie kenhuizen en sanatoria, welke sinds 1 Juli 1950 hun tarieven niet hebben ver hoogd op grond van een individuele prijs vaststelling en van 0.40 per verpleeg dag voor die inrichtingen, welke sinds 1 Juli 1950 op grond van een individuele prijsvaststelling hun tarieven wel heb ben verhoogd. Als riehtdatuim voor de ondertekening van het vredesverdrag met Japan is 1 September vastgesteld, aldus heeft John Allison, assistent van de Amerikaanse onderhandelaar John Foster Dulles, ver klaard. Allison is in Tokio om de bezet tingsautoriteiten en de Japanse ambte naren in te lichten over het herziene ontwerp voor een vredesverdrag zoals het gedurende de onlangs in uonden ge houden Engels-Amerikaanse besprekingen is overeengekomen. Allison zei, dat Amerikaanse en Britse diplomaten geen lange vredet- conferentie verwachten. Telde het Ita liaanse vredesverdrag destijds 125 blad zijden, het Japanse zal slechts uit 25 bladzijden bestaan. Over de vraag, of nationalistisch of communistisch -China aan het verdrag moet deelnemen, zu len binnenkort aaatre details bekcadgemaalri

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1