VREDE LICHT OP DE KANDELAAR Het Westen is bereid over Korea te praten Alle pogingen tot opheldering iiven zonder resultaat blij Rusland wenst militair overleg Amerika wil ook politieke besprekingen amQtnnpu Voorstel van Acheson aan Perzië Sweerts en Pot stonden in België terecht Britten weigeren in dienst van Perzië te treden CADEAUTJES UIT AMERIKA Spanningen om Korea Perzië en belastingen Zal het nu gelukken Chinese terugtocht uit Korea? Ter voorlopige regeling oliekwestie Donderdag 28 Juni 1951 I- DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Malik verbrak stilzwijgen, maar weigerde inlichtingen te geven Ruim 16000 woningen De Chinese luchtmacht van „vrijwilligers" Stier nam landbouwer op de horens Nasleep Door de Eeuwen Trouw**-affaire Ex-SS-er tweemaal „gedropt" op Ambon? Voorzorgsmaatregelen voor evacuatie zijn genomen Sleeën van wagens naar volksbuurten WEERBERICHT V K.. A.S. SCHOONVADER VERMOORD Noordkoreaanse leuze gewijzigd Acheson's inzichten in eerste vier maanden 1951 PITTIG Morgen hoopt Z.K.H. Prins Bernhard zijn veertigste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid hiervan plaatsen wij aan de vooravond van deze nationale hoogtijdag een nog niet gepubliceerde foto van de prinselijke jarigeterwijl wij elders in dit blad een beschouwing wijden aan de geschiedenis van het wapen van Z.K.H. Slechts een derde der Chinese troepen nog aanwezig bedreigd worden Bang voor Sweerts Misverstand DE VIJF EN TWINTIG DUIZEND De weerverwachttng, geldig van heden- tot morgenavond luidt Half tot zwaar bewolkt en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Noord- West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Vrijdag 29 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 0.54 uur, onder 16.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHECOURANT De zestien landen, die troepen in Korea hebben, zijn Woensdag bijeen geweest en hebben na de vergadering verklaard, bereid te zijn deel te nemen aan „een actie, die beoogt een oprechte en blijvende vrede in Korea te bewerkstelligen". Zij zullen trachten over enkele vage punten in het voorstel, dat Jakob Malik Zaterdag gedaan beeft, opheldering te krijgen. Noord-Koreanen en het verenigde opper- bevel der V.N. hebben bedoeld. Moskou suggereert afwijzende houding van het Westen Terwijl het Westen tevergeefs poogt op heldering over Malik's voorstel te krijgen wordt te Moskou gesuggereerd, dat de aanvankelijke bereidvvi.ligheid der Weste lijken sterk bekoeld Is. Het Sovjet-pers bureau Tass en radio-Moskou verspreid den gisteren commentaren over de vredes- vooruitzichten in Korea, welke minder optimistisch waren dan de eerste reactie op de rede, die president Truman Maan dag heeft gehouden. Dinsdag legde Tass deze rede uit als een aanvaarding van het voorstel van Malik. Woensdagmorgen echter waren de commentaren plotseling veel meer terughoudend. De Sovjet-bladen legden de nadruk op het feit, dat Malik's voorstel door sommige vo.ken in het bijzonder in India en Frankrijk gunstig waren ontvangen, doch dat Londen en Washington veel minder duidelijke be doelingen hebben. In feite hebben de Westelijken op de eerste plaats Amerika sinds Zondag onafgebroken geprobeerd contact met Sovjetrussdsche autoriteiten te krijgen om de bedoelde opheldering te kunnen vragen. Malik zelf kon nog steeds niemand ontvangen. Entezam, de Perzische voor zitter van de V.N.-Assemblée, verklaarde gisteren, dat hij nog maar weinig hoop had de Rus persoonlijk te kunnen ont moeten, Entezam en Trygve Lie hebben gisteren, direct na aankomst van laatst genoemde in New York. een bespreking gevoerd, maar zij konden elkander nie veel meer mededelen, dan dat zij geen enkele poging om tot een oplossing van het Koreaanse conflict te komen,, onbe nut mochten laten. Lie. die te Londen verklaard had te geloven, dat Malik's voorstel ernstig bedoeld was, voegde hier te New York aan toe, dat inderdaad bepaalde punten nog verduidelijkt moesten worden. Hij wilde niet zeggen, of hij Malik per soonlijk zou spreken, dooh verzekerde, dat hij „altijd wel een weg wist om Malik's mening te weten te komen direct of indirect". Lie achtte het niet zijn taak, om regel recht met Peking contact op te nemen „Ik weet niet of ik zelf veel kan doen zeide hij: „maar het is mijn plicht een wapenstilstand te bewerkstelligen en te ijveren voor een uiteindelijk vredes verdrag". Ook te Moskou heeft Washington stap pen laten ondernemen om meer ovei Malik's voorstel te weten te komen. D» Amerikaanse ambassadeur aldaar, Alan Kirk, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Russische waarnemend ministe! van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko die pas uit Parijs was teruggekeerd. Kirk had instructies van Acheson om te onder zoeken, of de Sovjet-regering gelooft, da een overeenkomst in Korea kan worden bereikt en welke stappen zij voorstel'.. Men gelooft, dat hij niet veel bereikt heeft. Malik: „Mijn voorstel spreekt voor zichzelf' Gisteravond, toen er reeds vier dagen waren verlopen zonder dat de Weste lijken iets sinds Malik zijn voorstel deed, wijzer waren kunnen worden, heeft de Rus onverwachts zijn stilzwijgen ver broken, doch hij heeft niets van enig belang meegedeeld. Telefonisch wer den hem nadere inlichtingen gevraagd, maar hij antwoordde, dat zijn voorstel van Zaterdag „voor zich zelf sprak" Hij weigerde te zeggen, welke stap er naar zijn mening thans moest worden genomen. Ook wilde hij niet uitleggen, wie hij bedoeld had met „oorlogvoeren den'". Hij deelde mede, dat hij morgen .aan wezig zal zijn bij het diner, dat hij zal geven aan het ejflde van^n jMajCtteLhl i voorzitter van de VeiJigheKis^Wi-, He- raad zal deze maand niet mees _tjijeen- komen, omdat geen der leden enig punt op de agenda heeft laten plaatsen. Al heeft Malik dan tenminste iets van zich laten horen, de Westelijken zijn er geen stap verder door gekomen. Uiteiaard •zijn er vele speculaties over de punten, welke zij opgehelderd,willen zien. Woens- (Van onze correspondent) De Groningse rechtbank veroor-deelde hedenmorgen de 31-jarige -landarbeider E. P. uit Foxwolde wegens doodslag tot twaalf jaar gevangenisstraf tnet aftrek. De officier van Justitie had twintig jaar gevangenisstraf geëist tegen deze land arbeider, die zekere A. S. uit Leek met een mes vermoordde en diens broer J. S. ernstig verwondde. A. S. had bezwaren tegen de omgang van P. met zijn 16-jarige stiefdochter. dag werd in kringen, die in nauw contact staan met de Sovjet-delegatie ter V.N.. verklaard, dat een door de bevelhebbers in Korea tot stand te brengen wapen- Het heeft sterk de aandacht getrokken, stilstand de eenvoudigste procedure zou dat „De democratische Koreaanhet zijn. Volgens deze kringen zou Malik met officiële orgaan van de communistische zeer binnenkort uitbreidt", zo verklaarde „oorlogvoerenden'1 het opperbevel van de Noordkoreaanse regering, gisteren schreef de minister. dat het Noordkoreaanse leger „in samen werking met Chinese vrijwilligers strijdt om de vijand tot achter de 38ste breedte graad te verdrijven". Bij vorige gelegen heden is steeds de lenze geweest: „Wij moeten de vijand in zee drijven". Acheson heeft gisteren zijn zienswijze betreffende de uitvoering van een even tuele wapenstilstand in Korea kenbaar gemaakt. De buitenlandse troepen zou den zich in gedeelten uit Korea moeten terugtrekken. Dit zou apige tijd vergen, aangezien de macht van de Zuidkoreaanse regering moest worden versterkt om haar in staat te stellen aan iedere toe komstige actie het hoofd te kunnen bie den. De Amerikaanse troepen zouden voor een aanzienijk deel op Japan moeten worden teruggetrokken, omdat „dit niet verweg is" Gevraagd, of hij geloofde, dat „de com munisten probeerden zich uit Korea terug te trekken teneinde zich te concentreren op Indo-China, Birma of andere gebie- .den, waar zij meer schade zouden kun nen aanrichten" antwoordde Acheson. dat men met deze mogelijkheden reke ning moest houden. „Alle gevaren, die thans zijn opge noemd, zijn minder groot dan hef voort zetten van een gevecht (in Korea), dat steeds feller wordt en dat zich misschien Volgens gegevens van het C. B. S. werden in April j.L 4350 nieuwe wonin- De Sovjet-Unie zou de V. S. W oensdag meegedeeld nebben, dat pogingen gen voltooid. In de eerste vier maanden om tot een wapenstilstand in Korea te komen gedaan moeten worden in de j van 1951 kwamen 16.201 woningengereed, vorm van militaire onderhandelingen tussen de bevelhebbers te velde van egen -mi Noord-Korea en de V. N. Volgens de berichten zou één punt in het gesprek tussen Kirk en Gromyko niet opgehelderd zijn, n.l. dat van de waarborgen tegen een schending van een wapenstilstandsovereenkomst. Waarnemers verklaren, dat er reden is om aan te nemen, dat militaire onderhandelingen te velde alleen niet voldoende zullen zijn voor de Amerikaanse regering, indien zij niet gevolgd zouden worden door uit voeriger politieke besprekingen. Naar nader verluidt, zou het Woensdag gevoerde gesprek tussen de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kirk, en de Sov- jetrussische waarnemende minister van buitenlandse zaken, Gromykq, tot resul taat hebben ge.,..-., dat van Russische zijde de suggestie werd geopperd om de militaire bevelhebbers te laten onderhan delen over de voorwaarden van een sta king van .iet vuren. Het verslag van Kirk over zijn bespre king met Gromyko werd des middags met spoed naar het Amerikaanse State Department doorgezonden. Waarnemers te Washington waren van mening, dat het voorstel, dat de Sovet- unie gedaan zou hebben, de Chinese communisten buiten besprekingen over een bestand zou houden, behalve wei- licht als adviseurs van de Noofd-Koce- anen. Communistisch China heeft dl. steeds volgehouden, dat de Chinese troepen in Korea „vrijwilligers" zijn. Volgens Radio-Peking is het „fonds voor vliegtuigen voor de vrijwilligers" in de laatste twee weken meer dan verdrievou digd. Voor de bijeengebrachte giften zou men thans 1216 vliegtuigen kunnen-kopen Op 15 Juni was het bedrag voldoende voor 365 vliegtuigen. Er waren eveneens giften gekomen voor 79 grote kanonnen en zeven tanks, aldus de radio. vorige jaar. De in April gereedgekomen woningen zijn als volgt over de provinciën en de dri grote steden verdeeld (tussen haakjes de cijfers van April 1950): Groningen 121 (143), Friesland 135 (112), Drenthe 118 (75), Overijssel 277 (210), Gelderland 426 (478), Utrecht 215 166), Noord-Holland (excl- Amsterdam) 380 (293) Zuid-Hol land (excl. 's-Gravenhage en Rotterdam) 680 (358), Zeeland 103 (192), Noord-Bra bant 572 (425), „imburg 424 (373), Am sterdam 151 (169), 's-Gravenhage 322 (215), Rotterdam 314 (152). N.O. Polder 113 (51). Nederland "0 '3412). Het beloojt volgens geschreven en ge sproken verwachtingen een goed kersen- jaar te worden. En is het werkelijk ple zierig, in de krant en aan de radio eens een prettig bericht te lezen of te horen. Dus zullen wij straks wel half wande lend Nederland met zwier de kersenpitten uit de mond zien verwijderen (hoe zots men het anders beschaafd uitdrukken). In letterlijke zin zal er dus pit in ont zitten, al maakt bedoelde flanerend t bezigheid geen pittige indruk. Wie momenteel met vacantia is, kan beter „pitten" zonder kersen. Bij de herfstbuien van de laatste dagen zit men het best te dommelen in een luie stoei met oen of ander warm drankje. Wij voe len zelfs een sterke lust naar erwtensoep met kluif, maar niemand onzer huisgeno ten durft uit menselijk opzicht in deze zomerse" dagen de benodigde ingrediën ten te halen. Zou anders best smaken! Maar ja, met menselijk opzicht is het nu eenmaal kwaad kersen eten. Aan kluiven anders geen gebrek. Er wordt wat „gekluifd" in binnenen bui tenland aan diverse kwesties. Vooral Korea schijnt om van te smullen, nu Mos kou eindelijk voorgeeft, zo iets als vrede te wensen. Wij kunnen het ons echter voorstellen, dat de andere mogendheden er niet zo van likkebaarden, want de draai, welke thans weer aan het geval wordt gegeven, lijkt bedenkelijk veel op de krul van Stalins snor. En dan zit de zaak met zo „glad". Nademaal het met een dictator voor de mocraten kwaad kersen eten is, daar eerst genoemde alleen de pitten wil missen. Wat de anderen terecht te pittig vinden. ANALYST Een hoofdofficier van het leger der Verenigde Naties heeft te Tokio ver- 4*'U' trjij1"'7!'" troepeneen- neden ~"ran aaniioTuflKC oilWang uit Korea naar Mandsjoerije hebben terug getrokken. De Chinezen hadden thans nog slechts een derde der troepen in Korea van de sterkte in de afgelopen maand April. Genoemde officier voegde er aan toe, dat geleden verliezen voor een deel oor zaak waren van het verminderen der Chinese strijdkrachten in Korea. Er wa ren echter ook verscheidene gehele een heden teruggetrokken. Volgens de beste schattingen bestond de Chinese strijd kracht in April uit ongeveer 700-0 man. Thanshadden zij in Korea slechts tus sen 200.000 en 270.000 man. De sterkte der Noord-Koreanen was in deze periode, met inbegrip van die der guerilla-strij- ders, constant op or :veer 250.000 man gebleven. De woordvoerder zeide geen andere dan politieke redenen voor de terugtocht te kunnen ontdekken. (Van onze correspondent) Toen de landbouwer A. F te Ba-thmen bij Deventer zijn stier w vastzetten in de weide, werd hij door het dier op de horens genomen en een eind verder weer op de grond gesmakt. De man werd in zorgwekkende toestand naar het Geertruiden-ziekenhuis te Deventer overgebracht. Zijn vrouiw, die te hulp was gesneld en ook door de stier omver werd geworpen, liep slechts lichte kneuzingen op. Het koelbloedige optreden van een metselaar, die op de boerderij een karwei onderhanden had, voorkwam erger. De Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag een verklaring uitgegeven over de Perzische oliekwestie, waarin hij het „betreurt", dat de Perzische regering „voortgaat met de nationali satie van de olie op zodanige wijze, dat daardoor de grote raffinaderij te Abadan onmiddellijk tot stilstand dreigt te komen Hij deed een beroep op Perzië, zijn huidige actie aan een nieuw beraad te onderwerpen en te zoeken naar een formule, waardoor „de gevaren van de huidige koers" vermeden zouden worden. Hij stelde voor, dat bij gebreke van een overeenkomst met lange duur een voorlopige regeling zou worden getroffen, welke noch voor Engeland, noch voor Perzië nadelig zou zijn, maar het mogelijk zou maken, dat Britse technici in Perzië zouden blijven en de productie en verscheping van olie zonder onderbreking voortgang zouden vinden. Ook in Tokio regent het. Een parapluie-parade 's ochtends als de inwoners van de Japanse hoofdstad naar hun werk gaan. Acheson voegde er aan toe, dat de Amerikaanse regering teleurgesteld is over het feit, dat de Perzische regering het jongste Britse voorstel voor een re geling van de hand had gewezen „zon der te bestuderen, of het zou kunnen dienen als een basis voor verdere be sprekingen". „De huidige sfeer in, Perzië schijn zoda nig te zijn, dat het voor Britse technici of technici uit enig ander land zeer moei lijk wordt het uitgebreide stelsel voor de olieproductie en -raffinaderij doelma tig te doen functionneren. Deze sfeer van bedreiging en vrees, welke het ge volg is van overhaaste dwang tot sa menwerking in de uitvoering var de na- tionalisatiewet, kan slechts een ernstige invloed hebben op het moreel van de employé's en, bijgevolg op hun bereid heid om in Perzië te blijven. De Britse kruiser „Mauritius', die iit de huurt van de Perzische havenstad Abadan voor anker is gegaan om in te grijpen, zodra Britse levens De vroegere S.S.-er Sweerts en Mijnen Pot, gewezen ambtenaar van het Neder lands consulaat-generaal te Antwerpen, beiden bekend uit de zaak „Door de Eeuwen Trouw", hebben zich g .teren voor de zevende correctionele kamer te Ant werpen moeten verantwoorden voor het leveren van een vals paspoort aan Wester ling, waarop deze naar Tanger wist te ontkomen. Ook werden zij beschuldigd van het dragen van wapens en in het bezit hebben van radiozenders. De behandeling van deze zaak leverde geen nieuwe ge zichtspunten op, al werd een kijkje achter de schermen gegeven. Het bleek, dat Pot voornamelijk uit idealistische overtuiging gehandeld had. Volgens de raadsman van Sweerts was de ex.-S.S.-er in 1950 twee maal met een valscherm neergelaten in de Zuid-Molukken, teneinde daar bepaalde opdrachten uit te voeren. De Belgische commissaris Block, die het onderzoek luid geleid, vertelde, dat Pot bij het consulaat te Antwerpen negen pas poorten en een stempel had ontvreemd. Na zijn arrestatie had de Nederlander ver klaard al het mogelijke gedaan te hebben om Sweerts uit te schakelen, daar hij ver nomen had, dat deze voor de S.S. had gewerkt en omdat hij vreesde, dat hij schade zou kunnen berokkenen aan de zaak, die Westerling voorstond. Pot droeg dan ook zoals bekend, belangrijk bij tot de arrestatie van Sweerts. De commissaris meende echter, dat Pot nimmer gehandeld had uit winstbejag, hij had slechts de zaak der Ambonezen wil len dienen. Wat Sweerts betreft deelde Block mede, dat deze onder andere een diplomatiek paspoort van de republiek der Zuid- Molukken bij zich droeg en bij zijn aan houding in het bezit was van frs 90.000. Dit geld had moeten dienen voor zijn reis naar de Molukken. Naar mr Caron, de officier van Justitie voorts mededeelde, droeg Pot altijd een piatool bij zich, omdat hij bevreesd wai voor Sweerts. Het diplomatieke paspoort van de Zuid-Molukken, dat Sweerts bij zich had, stond op naam van Omena. De officier achtte dit een misdrijf, omdat Sweerts door middel van dit paspoort trachtte zijn ware identiteit te verbergen. Hij nam aan, dat Pot uit idealisme had ge handeld, doch dit nam volgens hem niet weg, dat deze er rekening mee had moeten houden dat hij gast' was in België en werkzaam was op een Nederlands consu laat. De raadsman van Pot. mr Schoeller, betoogde, dat Pot iemand is met een blan co strafregister, die zes maanden in een concentratiekamp heeft doorgebracht wegens zijn verzet tegen de Duitsers. Hij sprak hierna over Ambon en Ceram, waar van de inwoners, naar hij opmerkte, „uit zien naarde helpende hand" uit het buiten land. Toen Westerling door het inhouden van zijn paspoort door de Nederlandse ambassade te Brussel gevaar liep verhin derd te worden in zijn laak, de verbin dingen te hei-stellen met Ceram, achtte Pot het zijn plicht, Westerling aan. een paspoort te helpen met gebruikmaking van een echt portret van Westerling, doch op een andere naam. Pot had, aldus mr Schoeller, slechts een flater begaan, en dat was, toen hij vernam, dat de omstan digheden waarin het paspoort aan Wes terling was afgeleverd, niet werden ge heim gehouden: in plaats van gevolg te geven aan de oproep uit Den Haag, is hij toen ondergedoken. Hij voerde verder aan, dat Pot bij zijn handelen gedreven is door de gedachte, dat 100.000 Ambonezen gevaar liepen door een hongerblokkade en door een invasie uitgeroeid te worden. Pleiter verzocht tenslotte Pot vrij te spreken op grond van onbevoegdheid en op de overweging, dat in deze zaak sprake is van zedelijke over macht. De advocaat van Sweerts, mr Van der Haeghen, vertelde, dat Sweerts na de be vrijding samen, heeft gewerkt met de geal lieerden in Nederland. Hij kwam hier in aanraking met de personen, die zich inte resseerden voor Westerling en deze be noemden hem tot staatssecretaris van het ministerie van Oorlog van de Zuid- Molukken. Sweerts had door zijn ver oordeling bij verstek tot de doodstraf in België zijn eigen nationaliteit verloren en de verdediger wees er in dit verband op, dat in de dagvaarding van Sweerts .ver meld staat: „zonder nationaliteit". Onder deze omstandigheden was Sweerts dus vol komen gerechtigd, een andere nationali teit aan te nemen. Hij had de opdracht in België zenders en wapens aan te kopen om bij te dragen tot de bevrijding van het gebied der Zuid-Molukken. Geen enkel crimineel misdrijf kan Sweerts daarom ten laste worden gelegd. Wat de controverse tussen Sweerts en Pot betreft, was mr Van der Haeghen van oordeel, dat een misverstand is gerezen tussen beide be schuldigden, dat door Westerling onmid dellijk opgehelderd zou kunnen worden. Hij vroeg tenslotte ook vrijspraak. Uitspraak op 4 Juli. „Bovendien wijst de huidige stilstand in de olieverschepingen op de afhan kelijkheid der industrie van de ver scheping en van afzetmogelijkheden op de buitenlandse markten. Het is duide lijk, dat, tenzij er zeer spoedig rege lingen worden getroffen, die het moge lijk maken, dat de thans stil liggende tankschepen weer olie gaan vervoeren, de opslagplaatsen vol worden en de raffinaderij tot stilstand zal komen. Ik hoef niet de nadruk te leggen op da gevolgen, die dit zou Itebben", aldus Acheson. Acheson heeft tenslotte verklaard, dat er „geen denKen aan" was dat de Verenigde Staten in de Perzische oliekwestie tussenbeide zouden komen. „Wij kunnen het crltieke van de toe stand niet overdrijven, evenmin als de belangrijkheid van een oplossing daar van", zeide hij. Wel zullen de V. S. alle pogingen doen om een goede oplossing van het BritsPerzische oliegcschH te begunstigen. De Amerikaanse economische hulp aan Perzië moet volgens Acheson afgeschei den van „deze bijzondere crisis" be schouwd worden. Het doel van de hulp is het handhaven van de binneniands;- veiligheid en het voorkomen van het omverwerpen van de Perzische regering. De Britse staf van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij heeft gisteren eenstemmig het aanbod van de Perzische regermg om in dienst te treden bij de Perzische Wa^iftfudebirwTOatselfeppij, wh dc hand gewezen. De Britten verklaarden, dat zij „niet in staat en niet bereid waren" om voor de genationaliseerde maatschappij te werken. „In geen geval betreft het hier voor bereidingen voor een militaire operatie tegen Perzië',, aldus de woordvoerder. De eerste Britse experts van de Anglo Iraanse zijn Woensdag van de afgelegen Zuidperzische olievelden in Abadan aan gekomen. Volgens een woordvoerder van de maatschappij betreft het hisr een „voorlopige evacuatie", teneinde een al gemene evacuatie, als deze nodig mocht zijn, te vergemakkelijken. Een kleine staf is nog op de afgelegen olievelden achtergebleven. Intussen heeft dé Britse kruiser „Mau ritius" op tweehonderd meter van de haven van Abadan het anker laten val len. Een woordvoerder van de Britse legatie te Bagdad heeft meegedeeld, dat een landing van lichte tanks en troepen- afdelingen in Basra (Irak), is uitgevoerd met volledige instemming van de Iraakse regering en uitsluitend dient, om bij de evacuatie van Britse onderdanen uit Albadan hun leven te beschermen. T Enige tijd geleden stroomden de „ge schenkzendingen" uit Amerika ons land binnen. Tal van auto's, waaronder dure type's, die hier niet dan bij hoge uitzon dering ingevoerd mogen worden werden door rijke Amerikanen aan familieleden of kennissen in Holland geschonken. Op de meeste dezer zendingen was niets aan te merken. De gebruikelijke invoerrech ten, die ƒ4 h 5000 per wagen bedragen, werden normaal aan de staat afgedragen. Men werd bij de Centr. In- en Uitvoer- dienst echter argwanend, toen verschil lende van de dure „sleeën" voor arme lieden in Amsterdamse volksbuurten be stemd bleken. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de wagens niet terecht' kwamen bij hen. voor wie ze als geschenk waren inge voerd, maar bij autohandelaren die ze i doorverkochten. Er rees verdenking tegen de 44-jarige Amsterdamse diamanthandelaar J F., die indertijd gepoogd had een vergunning te krijgen tot het invoeren van 250 auto's als geschenkzending. En de verdenking bleek tenslotte inderdaad gegrond. Bij z.g. geschenkzendingen wordt een notariële acte vereist, getekend door de begunstigde, waarin deze onder ede ver klaart, dat hem of haar door iemand uit Amerika gratis een auto is aangeboden- Bedoelde F. nu had zelf of door middel van „wervers" een aantal personen bereid gevonden om tegen een beloning van 100 of 200 een dergelijke acte te teke- nen. Elf van deze mensen, die zich hiertoe hadden laten overhalen, stonden gisteren voor de economische politierechter te Amsterdam terecht. De hoofdschuldige F. is nog voortvluchtig. Enkele zijner directe medewerkers zullen binnenkort terecht staan. De meesten van hen. die zich gisteren moesten verantwoorden, kregen een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete, variërend tussen de honderd en vijfhonderd gulden. Zwaarde re riraffen werden opge'egd aan enkele „wervers" Zo kreeg een 32-jange nicht van F twee maanden gevangen.sstraf. Zij ontving telkens 50 voor het vinden van een „begunstigde". Voor een autohande laar, die zich eveneens hierop toelegde, had de rechter vier maanden. Perzië ral protesteren tegen de aan wezigheid van Britse oorlogsschepen in de buurt van de Perzische Golf. Het Perzische blad „Kaihan" heeft zijn af keer en haat" uitgedrukt, gewekt door de verklaringen, die Morrison Dinsdag avond over het oliegeschil heeft afgelegd. Het persbureau A. F. P. maakt melding van een nog onbevestigd bericht, volgens hetwelk de Perzische regering opdracht zou hebben gegeven de_ pijpleiding, die van Abadan naar Basra loopt, af te slui ten. Door deze pijpleiding ontvangt irak zijn olieproducten, waaronder vliegtuig- benzine. Voor de tweede maai in twee dagen heeft de Britse minister van buiten landse zaken, Morrison, in het lagerhuis gesproken over de toestand in Perzië. Sedert zijn verklaring van Dinsdag wa ren er afgezien van de weigering der Britse technici om in dienst van Perzië te treden geen belangrijke gebeurte nissen meer voorgevallen, aldus Mor rison. De berichten wijzen er op, dat de Perzische autoriteiten voortgaan zich o-p velschillende manieren te bemoeien met de werkzaamheden van de oliemaat schappij. Ook haar eisen m.b.t. rle docj- menten, die ondertekend moeten worden bij het afleveren van olie aan tanksche pen, zijn onveranderd gebleven. Churchill vroeg aan premier Attlee, of deze bereid was een afvaardiging van de oppositie te ontvangen om onderdelen van de kwestie, die beier niet in het openbaar behandeld kon den worden, te bespreken. Attlee stem de daarin toe. Gisteravond hebben Churchill en Eden reeds het gevraagde geheime onderhoud met Attlee gehad. Op de tweede dag der trekking voor de derde klasse van de Staatsloterij is van daag de prijs van f 25.000.uit de bus gekomen en wel op nummer 13159.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1