V.N. uit tot verwachten spoedige staking der vijandelijkheden Het weer voor Zondag Luchtmacht bombardeert Bangkok Staat van beleg afgekondigd Boeren vernielden hun noodwoningen Offergedachte Ondanks kritiek (recordbreker) in de Kamer hield Lieftinck voet bij stuk r r JVat kunnen mensen toch sociaal-stom handelenNog in 1951 17 Amendementen van Lucas (KVP) FAUSTO COPPI niet in de Tour? Zaterdag 30 Juni 1951 Ito* DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Opklaringen, maar geen zomerweer Ridgway's bood schap -J Gelijke lonen voor mannen en vrouwen Storm verwacht Waar wij voor hidden WEERBERICHT V. Generaal Ridgway, opperbevelhebber der verbonden legers in Korea, beeft de opperbevelhebber der Noordelijke troepen uitgenodigd, aan boord van een Deens hospitaalschip in de haven van Won san besprekingen te voeren over een wapenstilstand. Deze mededeling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken volgde enkele uren na het bericht, dat Washington in overleg met Londen e n Parijs algemene instructies over vredesonderhan delingen aan generaal Matthew Ridgway gezonden had. Deze instructies waren door president Truman foedgekeurd en opgesteld door de nationale veiligheidsraad (het hoogste Amerikaanse adviserende ichaam), in overleg met het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De instructies geven eeneraal Ridgway de bevoegdheid om volgens zekere richtlijnen te handelen. Welke deze richtlijnen zijn, werd niet medegedeeld. Wel werd gezegd, dat iedere voorwaarde voor een staken van het vuren te Washington zou moeten worden goedgekeurd. HEMELS GEZICHT"! De huidige posities bouwen/ Gevaar voor communistische druk elders? JEUGDIGE REIZIGSTER OP STAP Luchtbombardement van Bangkok STRAALJAGERPILOTEN TERUG IN ONS LAND Mgr Nolens stemde voor Gerechtvaardigd Hoofd koel houden Bezuiniging en overheieds- sector Jj PATERS FRANCISCANEN =StiT= De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Aanvankelijk nog veel bewolking, maar morgen ook opklaringen. Droog weer. Weinig wind. Iets hogere temperaturen. Zondag 1 Juli: Zon op 4.23 uur, onder 21.03 uur. Maan op 1.34 uur, onder 19.23 uur. Maandag 2 Juli: Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur. Maan op 2.07 uur, onder 20.24 uur. NIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT Ridgway nodigt Noordelijken onderhandelen dat Instructies aan generaal Ridgway zijn gezonden. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft hedenmorgen te Poesan een spoedbijeerukomst gehouden met zijn minister-president John Tsjang en an dere hoge functionarissen. Naar verluidt is het mogelijk, dat de president bij het hoofdkwartier der V. N. een gewijzigde verklaring over zijn standpunt ten aan zien van een staken van het vuren zal indienen. gf M. ntr Walt Disney ktvam gistermiddag met zijn twee dochters Diane en Sharon op Schiphol aan. Hij zal enkele dagen in Nederland verblijven. Het Deense hospitaalschip, waarop de besprekingen eventueel zullen worden ge houden, is het 8457 ton metende motor schip „Jutlandia", dat door de Deense regering ter beschikking van de V N werd gesteld. Wonsan, waar het schip in gevolge het voorstel van Ridgway ligging kon nemen, is een haven aan de Oostkust van Noord Korea, ongeveer 125 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Op het ogenblik ligt de „Jutlandia" in de Zuidkoreaanse haven. Poesan, maar het kan b{j het eerste teken direct afvaren en dan binnen 24 uur in Wonsan arrive ren. De opperbevelhebber van de Noord- koreaanse strijdkrachten is maarschalk Kim II Soeng die tevens premier van Noord-Korea is. De Noordkoreaanse com mandant te velde is generaal Nam II De Chinese commandant te velde is de vete raan generaal Peng Teh Hoeai. Vermoedelijk is Ridgway gemachtigd de vertegenwoordigers van bovengenoemde generaals de volgende voorstellen te doen: 1. Het vormen van een gedemilitariseer de zóne van 32 km. breedte over Korea; 2. Het aanstellen van neutrale waar nemers om in Noord- en Zuld-Korea toezicht te houden; 3. Het verbieden van vervoer van wapens, munitie of versterkingen naai Korea; 4. Het verbieden van overschrijding van de Ünies door vliegtuigen- De militaire bevelhebbers zouden voorts besprekingen moeten voeren over de waarborgen tegen een heropenen van de vijandelijkheden. Wat deze kwestie be treft, neemt minister Acheson het stand punt tn, dat de grootste zekerheid tegen mogelijke nieuwe aanvallen zou zijn; hel terugtrekken van aüe Chinese troepen naar Mandsjoerije. Uiteraard zijn de huidige posities in Korea van invloed op de eventuele onder handelingen. De gevechtslinie loopt thans van een punt aan de Westkust, even ten Zuiden van de 38stc breedtegraad, naar de Oostkust, veertig km. ten Noorden van de breedtegraad. Afgezien van een kust gebied ten Noordwesten van Seoel, de Zuidkoreaanse hoofdstad, zijn i" geheel Zuld-Korea thans geen geregelde Noord koreaanse troepen meer. Wei zijn nog kleine groepen gueriliastrijders actief in de bergen van Zuid-Korea. De vooruitzichten op een bestand schij nen reeds een afnemA van de strijd op het slagveld tot gevolg te hebben. Over het gehele front werden slechts op kleine schaal sporadische gevechten geleverd. De verbonden troepen veroverden in het ge bied van Koemsong grote voorraden, die de Noordelijken hadden achtergelaten, en zU vernietigden bunkerstellingen. Maandag a.s. zal de burgemeester van Seoel weder officieel het bestuur van de stad op zich nemen. De Zuidkoreaanse regering blijft nog in Poesan Ongeveer een maand geleden, toen de noordelijken een voorjaarsoffensief dreigden te begin nen, was de stad vrijwel verlaten Thans stroomt de bevolking weer de stad binnen en naar schatting telt zij thans weer on geveer 400.000 inwoners. De officiële mededeling betreffende de aan Ridgway verstrekte instructies ging vergezeld van een waarschuwing van 't Amerikaanse departement van defensie, waarin werd gezegd dat een oplossing van het Koreaanse geschil het de com munisten mogelijk zou kunnen maken elders druk uit te oefenen. Generaal Marshall bliikt te geloven, dat Korea niet alleen voor de vrije wereld, maar ook voor de communisten een les is geweest. Toen men hem gis teren vroeg, of de Chinezen misschien, na zich uit Korea te hebben terugge trokken, hun legers zouden reorganise ren en een millioen „vrijwilligers" naar Birma zouden sturen om daar bij een opstand te helpen, antwoordde hij: ..Zij hebben in Korea een lesje gehad en zullen aarzelen alvorens Birma binnen te trekken, behalve als revolutionnai- ren". Op de vraag of de V. S. naar Korea zouden terugkeren, indien de Chinezen opnieuw zouden aanvallen na zich bij een wapenstilstand teruggetrokken te hebben, zei hij: „De kansen, dat wij zullen moeten terugkeren, worden veel geringer". V.IS.-kringen hoopvol gestemd Diplomaten en functionarissen bij de V.N. verwachtten gisteravond een schorsing van de vijandelijkheden in Korea binnen 24 uur, hoewel men de mogelijkheid aanwezig achtte, dat technische moeilijkheden op het laatste ogenblik vertraging zouden veroorzaken. De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie en zijn voornaamste medewerkers houden zich gereed in het hoofdkwartier der V.N. voor mogelijke ontwikkelingen, die het optreden van de V N nodig zou den kunnen maken. Overigens zijn er geen aanwijzingen of organen van de V.N bijv de Veiligheidsraad na een wapenstilstand zullen worden inge schakeld Lie is hier een voorstander van. maar in Sovjet-kringen heeft men reeds laten doorschemeren dat men van Russi sche zijde de besprekingen tussen de „belanghebbende partijen" liever op rege ringsniveau gevoerd wil zien. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteravond verklaard, dat de door presi dent Truman aan generaal Ridgway ge zonden instructies volledig door Enge land worden gesteund. Engeland hoopte, dat de poging succes zou hebben, aldus de woordvoerder. Ook de Franse regering heeft met vol doening kennis genomen van het bericht, Staats iVan onze weerkundige medewerker). De maand Juni heeft haar best ge daan om gemiddeld zo normaal mogelijk te zijn. Die temperatuur, die in de eerste helft van de maand boven nor maal en de neerslag, die onder normaal bleef, hebben gedurende de .afgelopen week een heel andere richting inge slagen. Op enkele dagen bleef het zelfs zó koud, als niet vaak in deze tijd van het jaar gebeurt, terwijl de talrijke plensbuien alles erg kil maakten. in Gilze Rijen viel in acht dagen tijds 55 De boodschap van Ridgway aan de opperbevelhebber van de commu nistische strijdkrachten in Korea luidt: „Als opperbevelhebber van bet commando der V. N. heb ik op dracht gekregen u van het volgen de in kennis te stellen: „Mij is medegedeeld, dat u een bij eenkomst zou wensen (er bespre king van een wapenstilstand, die voorziet in bet staken van alle daden van gewapend geweld in Korea, met voldoende waarborgen voor de handhaving van een der gelijk bestand. „Na ontvangst van een mededeling van n, dat een dergelijke samen komst inderdaad verlangd wordt, zal ik bereid zijn mijn vertegen woordiger te benoemen. Ik zal tezelfdertijd ook een datum noe men. waarop hij met uw vertegen woordiger zou kunnen samenko men. Ik ste' voor, dat een derge lijke bijeenkomst zou worden ge houden aan boord van een Deens hospitaalschip in de haven van Wonsan". w.g. M. B RIDGWAY. generaal va" Wet Amerikaanse leger, opperbevelhebber het commando der V. N. (Van onze correspondent) Het 8-jarig dochtertje van tandarts K. te Leens ging met haar autoped op stap. Toen ze 's avonds niet thuis kwam, werd men ongerust en nauwkeurig werd de gehele omgeving afgezocht door familie en bekenden. Doch het meisje werd niet gevonden. Gisteravond om 11 uur kwam bericht uit Groningen, dat het kind daar door de politie was gevonden. Eet was op de autoped naar Groningen gereden reep Volgens te Washington ontvangen inlichtingen is de premier van Thailand, veldmaarschalk Piboel Songgram, door een Thailandse marine eenheid ontvoerd, toen hij de overdracht van een baggermachine door de V. S. aan Thailand bijwoonde. Na de ontvoering van de premier had men schoten gehoord in het Noordelijk deel van Bangkok. De Amerikaanse regering is zeer bezorgd over het lot van de premier. In New-York verklaarde de „Pan American World Airways dat een van haar vliegtuigen, dat Thailand als bestemming had, door een boodschap van het bureau te Bangkok terug werd gezonden. „Toestand onbevredigend, adviseren terugkeer naar Manilla", aldus de boodschap. De maatschappij verklaarde, dat ongetwijfeld de politieke toestand in Thailand oorzaak was voor de mededeling van haar vertegenwoordigers te Bangkok. Te Bangkok is de staat van beleg afgekondigd. Volgens diplomatieke kringen te Sin gapore heeft de radio van de Thailandse marine omgeroepen, dat een groep of ficieren. die de landmacht, de lucht macht en de marine vertegenwoordigt, de regering had overgenomen, omdat zij ontevreden was met het huidig regiem De radio vaa het Thailandse leger in strueerde daarentegen Je bevolking de radio van de marine te negeren en deel de mede, dat de minister van buiten landse zaken. Nai VVarakarn Bantsja, zich aan het hoofd van de regering had gesteld in afwezigheid van de premier. De radio van het leger voegde er aan toe, dat de vice-minister van defensie bet personeel van de marine order had gegeven in ziin kazernes te bliiven. Uit de laatste berichten blijkt, dat het Thailandse leger en de politic- samen werken tegen de groep rebellerende ma riniers eh dat zij Zaterdagochtend de stad Bangkok nog in hun bezit hadden, afgezien van een electrische centrale, welke in handen van de marine was. in Thailand Passagiers van een KX M.-vliegtuig, dat Zaterdagmorgen uit Bangkok te Singapore aankwam, verklaairden, dat vliegtuigen van de Thailandse lucht macht de buitenwijken van Bangkok bombardeerden, toen het toestel ver trok. De radio van de Thailandse luchtmacht te Bangkok verklaard om 02.15 uur (Ned. tijd) dat het station sloot wegens „naderend kanonvuur". Uit Bangkok werd nog gemeld, dat de telegraafkantoren in de stad niet toe gankelijk waren voor de pers en het pu bliek. De marine-opstandelingen staan onder leiding van luitenant-generaal Katsj Songgram, voormalig commandant van de Thailandse mariniers, die meer dan een jaar geleden door premier Songyam werd Verbannen, beschuldigd van sa menzwering, met het doei de regering omver te werpen. Generaal Katsj ging naar Hongkong, maar keerde twee maanden geleden naar Bangkok terug, waar hij in hechtenis werd genomen, beschuldigd van afper sing van Chinese kooplieden. Hij werd twee weken geleden weer vrij gelaten- Hij was één van de belangrijke figu ren. die een rol hebben gespeeld bij de staatsgreep, waardoor veldmaarschalk- Piboel Songgram aan de madht kwam. Gisteren bracht de „Prinses Marijke" van de KLM o.a. 13 leden in ons land terug van de groep jongemannen, die in de Verenigde Staten zijn opgeleid tot straaljagerpiloot en onlangs op de Wil liam Airforce base in Arizona hun wings" hebben ontvangen. Eén groot aantal familieleden was ter begroeting naar Schiphol gekomen. De jongelui konden echter niet terstond na het vervullen der» normale formaliteiten met hun familie naar huis reizen. Eerst gingen ze nog per bus naar Den Haag, waar hun een verlofpas voor een veertien daagse vaoamtie werd verstrekt. IJ kunnen het slechts prijzen, als een vrouw een grote bewondering heeft voor haar man. Tenslotte is hij haar heer en gemaal! En vooral in deze tijd van steeds verder gaande vrou wen-emancipatie is het dubbel prijzens waardig, wanneer zulks niet vergeten wordt. Maar er zijn wy geven het zelfs als man toe grenzen en in haar verering gaat de bekende mevrouw Evita Peron ongetwijfeld ver over de maat. Zo weinig emancipatie hadden wij, eerlijk gezegd, niet bij Evita, die anders niet bepaald bescheiden en onzelfstandig pleegt op te treden, verwacht. Enfin, laten wij U „confronteren met de feiten". Toen 400 Japanse Argentijnen onlangs een bezoek brachten aan het gouverne mentspaleis te Buenos Aires en president Peron verzochten bij de verkiezingen van volgend jaar opnieuw zijn candidatuur te stellen, beantwoordde Evita Peron dit verzoek met haar beminnelijkste glim lach, in dier voege. ponder Peron zou ik niet kunnen bestaan, maar Peron zou zonder mij, ja, zonder wie ook kunnen bestaan. Hij is god voor ons, in zulk een mate, dat wij ons de Hemel niet kunnen voorstellen zonder Peron. Hij is onze zou. onze lucht, ons water en ons leven. Er kan maar één Peron zijn". Dat is niet mis; zulks zal een ieder met ons eens zijn. Alleen schijnt ons één op merking nu niet bepaald vleiend toe n.l. waar mevrouw zegt, dat Peron „onze lucht" is. Wanneer men in ons land zegt, dat iemand lucht voor hem is, nu dan is zulks niet bij uistek complimenteus be doeld. Doch in ernst, wij geloven, dat men de hele dithyrambe van Evita Peron maar als lucht moet nemen. Trouwens, wanneer men naar louter menselijke maatstaf de Hemel gaat be oordelen, zou wellicht iemand even hals starrig zeggen: „Als die in de Hemel komt is de Hemel geen Hemel voor mij". Het moet toch later in de Hemel heel. wat vrediger zijn dan op onze kiftende aarde. Wy stellen het tenminste ons zo voor, dat aan beide zijden van de H. Adel- bert heel genoeglijk de heren De Bruijn en Duynstee zullen zitten, al dan niet O.L. Heer weet het met vleugeltjes. (Van een medewerker). In het zwaar door de oorlogshandelin gen geteisterde Vierlingsbeek (Overloon) hebben de landbouwers Arts en Jacobs onlangs een nieuwe bedoening kunnen betrekken. Dientengevolge zijn de op hun erf staande noodbehuizingen voor be woning door anderen vrij gekomen. Deze nog alleszins bewoonbare noodwoningen zouden twee der vele naar dragelijk onderdak hunkerende gezinnen kunnen herbergen. Doch de zo juist met een nieuw bedrijf gelukkig gemaakte boeren meenden te moeten beletten, dat andere gezinnen op hun terrein alvast vreugde mm. regen, terwijl Eindhoven zes dagen nodig had om een som van 45 mm. te bereiken. Ook in Zeeland heeft het zwaar geregend, maar in Limburg was het weer minder, hoewel het de va- eantiegangers daar ook heel wat te veel zal zijn geweest. Geleidelijk is er sedert Donderdag verbetering gekomen. De bewolking bleef over het algemeen nog wel tame lijk zwaar, maar vooral in de Zuidelijke provincies kwamen gisteren nogal eens opklaringen voor, waardoor de tempe ratuur daar tot 18 graden steeg, tegen 14. graden in het Noorden. Deze opkla ringen duurden een groot deel van de nacht voort, hetgeen tot gevolg had, dat op het vliegveld van Eindhoven en op Deelen het kwik tot een temperatuur Van slechts vijf graden boven nul zakte, zodat men aan de grond het vriespunt zelfs dicht zal zijn genaderd En dat in het hartje van de zomer! Voor Zondag ziet het er tamelijk gun stig uit. Boven de Britse eilanden is een tug van hoge druk gelegen, die alle depressies op veilige afstand van ons land houdt, maar die er aan de andere kant voor zorgt, dat er nog geen aan voer van warme lucht op komst is. Zo mers wordt het dus niet, maar af en toe mag men wel een zonnetje verwach ten, terwijl parapluie en regenjas thuis mogen blijven, als men er op uit wil trekken. Hét zou dus beter kunnen, maar gezien het weer van de afgelopen week is de vooruitgang enorm! Het congres van de internationale ar beidsorganisatie te Genève heeft Vrijdag een internationale conventie goedgekeurd, volgens welke aan mannen en vrouwen voor het zelfde werk gelijke lonen wor den gegarandeerd. Het voorstel werd aan genomen met 105 tegen 83 stemmen bij 40 dtttftwiiiHwm. - 's-GRAVENHAGE, 29 Juni 1951. Langzaam, kennelijk vermoeid en voorzichtig zijn zinnen vormend, heeft minister Lieftinck hedenmiddag geantwoord op de redevoeringen, die in eerste instantie waren gehouden op de belastingvoorstellen, welke 245 millioen zullen moeten opbrengen als gedeeltelijke dekking der defensieplannen. Precies drie uur en twee en veertig minuten bleef minister Lieftinck aan het woord, juist drie minuten langer dan de langste ministeriële redevoering, welke ook op naam stond van deze bewindsman. „De Kamer aanvaardt de defensieplannen", zo zei minister Lieftinck aan het einde van zijn redevoering, „de Kamer aanvaardt het feit, dat er offers moeten worden gebracht door de bevolking en toch heeft bij de beoordeling van deze belastingplannen de kritiek overheerst, en is de adhaesie schaart geweest. Nu, na mijn redevoering op deze kritiek verwacht ik minder kritiek en meer adhaesie". Of deze verwachting In vervulling zal gaan is een andere vraag. Minister Lief tinck zal uiteindelijk zijn zin wel krijgen, al heeft hij ook ondanks de vele bezwa ren niets van zijn plannen en voornemens laten vallen. Hij heeft voet bij stuk ge houden en heeft zich alleen bereid ver klaard tot enkele „correcties". Maar de verschuivingen, die zich daardoor zouden voordoen, mochten in geen geval verschui vingen betekenen van de directe belastin gen naar de indirecte, met andere woor den: deze belastingen zouden door de be zittende klassen en door de middengroepen moeten worden gedragen, daarover heeft minister Lieftinck geen twijfel laten be staan en van de 245 millioen zou geen cent worden afgedaan. Maar toch zuilen er nog wel enkele stormpjes opsteken, voordat deze zes be- lastingontwerpen in veilige haven zullen zijn aangeland, alleen de heer Lucas van de K.V.P. heeft reeds zeventien amende menten ingediend, zodat men over het geheel zeker wel op het dubbele aantal zal mogen rekenen. Prof. Lieftinck zal stellig voet bij stuk houden, verschuivin gengoed, maar niet na* de lagere inkomens. De grootste moeilijkheid werd gevormd door de verhoging der vermogensbelasting en van de sucessiebelasting, waartegen ook de K.V.P. ernstige bezwaren had. Maar ook deze heeft minister Lieftinck van de hand gewezen. Had de heer Lucas gezegd dat hier sprake was van aantasting van vermogens, waartegen hij zelfs de Pause lijke Encycliek „Rerum Novarum" ia het geweer had geroepen, minister Lieftinck antwoordde met mgr Nolens, de theorie tegenover de practijk. In 1921 had mgr Nolens na de moeilijk heden, ontstaan door de eerste wereld oorlog, óók gestemd voor de verhoging van het successierecht met de uitspraak „Aux grands maux grands remèdes". Daaruit concludeerde hij, dat men de stel ling, dat men met de belastingen nooit de vermogens zou mogen aantasten niet moest verabsoluteren. AI mocht dit dan geen regel zijn, men mocht ook niet in alle omstandigheden hieraan vasthouden. In biizondere omstandigheden als deze moest ook het vermogen een bijdrage leveren. Ook de vervroegde kinderaftrek bij de in komstenbelasting verschuiving van de leeftijd van 21 naar 16 jaar waartegen de heer Lucas ook bezwaar had gemaaxt, verdedigde de minister en wel met argu menten, die hout sneden en die de heer Lucas ook wel gedeeltelijk had voorzien. Er zou immers hier alleen geen aftrek meer kunnen worden toegepast voor ver dienende kinderen en bovendien zou de f 300 verhoging van het belastbaar inko men van deze kinderen, indien zij bij hun ouders inwoonden, nu komen te vervallen. De beperking der vervroegde afschrij ving van 331'3 pet ineens tot 10 pet der aanschaffingsprijs per jaar moest dienen tot inkrimping der investeringen en tot gezondmaking van de betalingsbalans. Er zou reden genoeg zijn geweest,- aldus mi nister Lieftinck, om de gehele faciliteit in te trekken, maar er moest ook worden ge waakt tegen de verslapping van de werk gelegenheid in ons land. De belasting op de bedrijfswinst boven een bedrag van 8000 en de Vennoot schapsbelasting verdedigde hij met de bewering, dat de bedrijven het meest van de na-oorlogse toestand hadden ge profiteerd. Hier had de inkomstenbron veel sterker gevloeid dan ergens anders. Deze belasting nu te vervangen door een algemene verhoging der inkomstenbelas ting achtte de minister onjuist, omdat dan ook die categorie zou worden belast, die het ergst was achteruitgegaan en juist de middelbare inkomens zouden worden getroffen, voor wie de heer Lu cas het vorig jaar bij de verlaging der belastingen zo had gepleit. Ook de verhoging van de grens van 8.000 tot 12.000 wees minister Lieftinck af, omdat hij 8.000 een voldoende be scherming van het inkomen vond en er bovendien nog een zekere progressie was ingevoerd. Zo ging het ook met de diffe rentiatie naar de gezinsgrootte, waarom de heer Lucas bij deze belasting had ge vraagd. Bij huren, pachten en renten be stond deze ook niet, eenvoudig omdat de aard van deze belasting dit niet vereiste. De overwinstbelasting in plaats hiervan wees hij af met het argument, dat dit practisch onuitvoerbaar was, hij had dit door een deskundige commissie doen na gaan. De bezwaren tegen de motorrijtuigen belasting wees hij af met te verwijzen naar de schrikbarende uitbreiding van ons autopark sinds de bevrijding, een uitbrei ding zo groot als in geen land werd aan getroffen, wat een zware belasting voor onze deviezen betekende. En deze belas ting noemde hij dan ook volkomen te rechtvaardigen. De omzetbelasting op de weelde-artikelen was nodig om de ge bruiksbeperking te stimuleren en de luxe verpakkingen kon men alleen tegen gaan door Invoerbeperkingen of fiscale maat regelen. De eerste zouden echter leiden tot handelspolitieke repercussies. Vooraf had minister Lieftinck een zeer ruime algemene inleiding gehouden waarbij hij zeide zich te moeten „bedwin gen om de mij in deze arena door het weeldetarief onbelaste handschoen op te rapen en retrospectieve beschouwingen te leveren over het beleid der vorige ka binetten"al had hij daarmee zelf ook wel „iets" te maken gehad. Maar hij kon toch geen weerstand bieden aan de bekoring om alle factoren nog eens uitvoerig na te gaan, zoals verhoogde Invoer ten gevolge van Korea,: slechtere ruilvoet, budgetair evenwicht en beta- lingsbalai^s, welke tot dit nationale dek kingsplan hadden geleid. Dit hield dan in beperking der consumptie en inves teringen, bezuinigingen, belastingverho gingen, verhoging van het bankdiseonto en credietcontrole. Vooral op spoedige behandeling van het, wetsontwerp inzake de credietcontrole drong minister Lief tinck sterk aan. En dat was dan het dekkingsplan. waarnaar de heer Lucas had gevraagd en dat niet in cijfermatige vorm kon worden gepubliceerd. Op de vraag van de heer Hofstra (PvdA) wat de regering op korte térmijn zou gaan doen, zeide de minister: „Het hoofd koel houdenEr is een lichte ver betering in het deviezenverloop merk baar en snel ingrijpende maatregelen be hoeven op dit ogenblik niet te worden ge nomen. Vervolgens meende minister Lief tinck, dat deze benodigde gelden niet door leningen konden worden gedekt, daar andere behoeften zich dan op de kapitaalmarkt langs inflatoire weg tot gelding zouden trachten te brengen. Tenslotte hield hij een uitgebreid be toog over de suggestie, dat deze gelden ook zouden kunnen worden gevonden door bezuiniging in de overheidssector. Hij was zijn belofte nagekomen in deze sector 150 millioen te zullen bezuinigen. Belangrijke bezuinigingen zou men ech ter alleen kunnen bereiken door inkrim ping of afsnijding van overheidstaken, maar dat kon alleen gebeuren in sa menwerking met de Kamer, daar het dan kwesties ging betreffen van politiek be leid. Wil de Kamer dat niet, zoals de heer Van den Heuvel had afgewezen, omdat zij meende, dat zij daartoe niet in staat was, dan stond de regering machteloos. Gaat het echter om efficiency-bezuini- gingen, de Kamer had volgens de minis ter reeds erkend, dat hiermee geen grote bedragen konden worden gevonden. De inefficiënte besteding van gelden was hem ook een ergernis. En als voorbeelden daarvan noemde hij de eigen bakkerijen voor het leger en de opvatting, dat de hoofdofficieren niet van de tram zouden kunnen gebruik maken. Voorbeelden, die echter allerminst pasten, omdat hij zich hier over kwesties uitliet, die geen ka binetskwesties konden worden genoemd en die een zijner collega's regardeerden. Minister Lieftinck was aan het einde kennelijk vermoeid en hem staan nog drie weken Kamerdebatten in Tweede- en Eerste Kamer te wachten. Maar met alle amendementen zal deze zaak de volgen de week toch wel niet zó op de spits worden gedreven, dat er ernstige moei lijkheden van te verwachten zijn. De KVP heeft wel bezwaren laten horen, maar de toon was allereerst zeer gematigd en een overwegend bezwaar werd slechts aangevoerd tegen de verho ging der successierechten in de rechte lijn en 't lijkt ons toch niet aannemelijk dat de KVP nu alleen van dat ene zo genaamd onaanvaardbare punt een casus belli zal gaan maken. Dinsdag a.s. wordt het debat voort gezet met de replieken, waarvoor aan alle sprekers een half uur is toegeme ten. Verwacht wordt dat dan Dinsdag avond aan de behandeling der amende menten kan worden begonnen. 1,8. konden beleven aan een, zij het voor- lopig, onderdak. Zij hebben de verlaten noodwoningen, die best nog enige jaren mee konden, grondig vernield. Deze blijkbaar van ieder sociaal gevoe, gespeende „burgers" die zelf aan den lijve hebben ondervonden, wat het zeggen wil, dakloos te zijn, kunnen voor hur, handelwijze helaas niet strafreehtelij.% worden vervolgd. Ofschoon ieder wel denkend mens deze aan misdadigheid grenzende mentaliteit onvoorwaardelijk zal veroordelen, kan de overheid blijk baar deze opzettelijke vernielers van drin gend nodige woonruimte niet in hun kraag grijpen. Het is niet de eerste keer, .dat een dergelijke vernieling van woonruimte straffeloos is kunnen geschieden. Het zal stellig in Vierlingsbeek niet de laatste maal zijn geschied, indien de overheid geen haast maakt met de te dien aanzien reeds opgenomen voornemens wettelijke bepalingen in het leven te roepen op grond waarvan opzettelijke verwoesting van woonruimte kan worden gestraft. Zolang echter een wetswijziging als hier bedoeld niet in werking is getreden, dienen o.i. de nodige maatregelen te wor den getroffen die ten doel hebben her haling te voorkomen. Kunnen de ge meentebesturen zulks niet bereiken door bepaalde voorwaarden te verbinden aan het afgeven van verklaringen van be woonbaarheid voor de nieuwe woningen, dan lijkt het ons altijd nog mogelijk, dat B. en W. op grond van de Woonruimte- wet-1947 de vrijkomende woning tijdig vorderen. De straffen welke degenen kunnen worden toegemeten, die dooi handelen of nalaten opzettelijk bewerken, dat aan de vordering niet wordt voldaan zijn lang niet mis. Wij hopen, dat de gemeentebesturen bi) voorkomende gelegenheden de mogelijk heid van vordering onder heit oog zullen zien. Het Apostolaat des Gebeds vraagt in Juli te bidden voor de groei van de werkzaamheid der Kathclieke Actie door toenemende geestelijke ijver der leden en voor een dege lijke christelijke vorming der ge lovigen in India. (Van onze sportredacteur). MILAAN, Zaterdagochtend In Milanese wielerkringen heerst van daag grote onzekerheid, of Fausto Coppi In de Tour de France zal starten. Men acht de kans groot, dat hij zal delen in. de rouw van zijn familie om zijn gister avond verongelukte broer Serse (waar over meer op onze sportpagina). Temeer omdat Fausto zich, óók mentaal, nog niet helemaal in orde voelde sinds hij ua zijn bekkenbreuk geen enkele grote race meer won, gelooft men dat h(j in de familie- rouw aanleiding zal kunnen vinden om van deelneming aan de Tour de France af te zien. Het hoogwaardig Definitorium van de Minderbroeders heeft tot opvolger van de onlangs overleden pater Regalatus Haze- broek als gardiaan van het Studiehuis der Franciscanen te Nijmegen gekozen de zeereerw. pater Victorius Beekman ie Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1