Noord-Koreanen en Chinezen willen praten Gidsenbeweging en opvoeding der vrouwelijke jeugd V Na-oorlogsbeleid van de K.V.P. Andriessen over discussie met prof. Duynstee Nieuw monument op de Heilig Landstichting Week-einde eiste vele doden Drama op 't strand van Ameland Staatsgreep in Thailand mislukt Teleurstelling bij ANWB over houding van Overheid Eerste tekenendat in orde kan komen met Korea en de KJ/.P. Maar op andere plaats en pas na 10 Juli Maandag 2 Juli 1951 i DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V*. ANTWOORD AAN RIDGWAY De Oosterpolder gaat verder Nederlander te D j akarta dood geschoten Katholieke internationale conferentie te Vught Complot tegen Peron? Schuldigen aan proces van Mgr Grösz geëxcom municeerd Reële kans dat meningsverschillen worden overbrugd Mgr Alfrink verrichtte inzegening Badmeester en tivee kinderen verdronken Ontvoerde premier iveer aan de regering Vandaag in onze sportrubriek V., Onevenredige verdeling der lasten WEERBERICHT Vrf.. M. U. Z. weer aan het werk OPGRAVINGEN TE NIJMEGEN Thema der conferentie Hongaarse regering ter verantwoording geroepen VERHOGING LOONGRENS SOCIALE VERZEKERING ..■stel ijken het bestuur van de kerk een plechtig Lof, sociale, verzekering deel hebben,, y*stn- M iddenstandsbeleid Hachelijke ogenblikken in toerwagen Man, vrouw en kind gedood Kindje verdronk in tvaslobbe Na val overleden Autobus te water Speciale belastingen Bordjes: „inclusief 15 pet. bedieningsgeld Opheffing max. rijsnelheid Drie man op één fiets De Intrekking van bet verbod voor volwassenen om twee kinderen op de fiets te vervoeren is op hinden Deze intrekking zal vooral in de grote steden bij de ouders algemene voldoening oogs ten. De weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond, luidt: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met Dlaatsehjk lichte regen of motregen. Matige tot zwakke Westelijke tot Noordwestelijke wind. Koeler, vooral'in het binnenland. Dinsdag 3 Juli: Zon op 4.25 uur, onder 21.03 uur; Maan op 2.52 uur, onder 21.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De bevelhebbers van de Noord-Koreanen en van dc Chinese vrijwilligers hebben in een gemeenschappelijke boodschap aan generaal Ridgway ingestemd met zijn voorstel, een conferentie over bet staken van het vuren te houden, en wel tussen 10 en 15 Juli te Kaesong op de 38ste breedte graad, aldus meldt Radio-Peking. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway heeft de ontvangst van de vijandelijke boodschap bevestigd. radio- Het antwoord luidt, volgens Peking, letterlijk: „Wij ontvingen 30 Juni uw bericht, waarin een bijeenkomst werd voorgèsteld ter bespreking van een wapenstilstand, die zou voorzien in het staken der vijan delijkheden en het voeren van vredelie vende onderhandelingen." „Wij stellen als plaats van bijeenkomst voor het gebied van Kaesong bij de 38ste breedtegraad. Indien gij het daarmee eens Sijt, zijn onze vertegenwoordigers bereid Uw vertegenwoordigers tussen 10 en 15 Juli 1951 te ontmoeten". De vijandelijke boodschap was onderte kend door maarschalk Kim-il-Soeng, de Noordkoreaanse opperbevelhebber en ge neraal Peng-Ten-Hoeai, de aanvoeider der Chinese vrijwilligers. (Tot nog toe meende men, dat de befaamde generaal Lin Piao de Chinezen commandeerde). Het bericht over het antwoord werd op het hoofdkwartier van het achtste leger in Korea te middernacht ontvangen via een vijf minuten durende korte-golfuitzendmg voor de strijdkrachten te Tokio. Hoewel de meeste officieren en man schappen reeds in bed en in slaap waren, ging het nieuws als een lopend vuurtje door de kampen en verder naar het front. De staf van luitenant-generaal Van Fleet besloot de generaal voor het nieuws niet te wekken. Zoals men zich zal herinneren duidde Ridgway Vrijdag in zijn oproep als plaats van samenkomst aan: het hospitaal schip Jutlandia, dat ligging kiezen in de Noordkoreaanse haven Wonsan. Uit berichten blijkt, dat generaal Ridg way rekening hield met spoedige onder handelingen. Het antwoord der commu nisten Is vaag ln de plaatsaanduiding („het gebied bij Kaesong) en stelt de on derhandelingen nodeloos uit Tot op dit ogenblik heeft generaal Ridgway nog niet geantwoord. Nadere instructies uit Washington, zo verklaarde men op het Pentagon, behoeft hij, bij zijn huidige volmachten echter niet af te wachten. Regeringsfunctionarissen te Washington leggen de nadruk op het „voorwaardelijke" karakter van de aanvaarding van Ridg- way's voorstel door de Noordkoreanen en Chinezen. Men hecht betekenis aan de keuze van een andere plaats voor de be spreking, n.l. Kaesong in plaats van Won san. Volgens de laatste berichten schijnt Kaesong voor practische doeleinden „nie mandsland" te zijn, doch zijn de geal lieerde troepen in Kaesong de baas zon der deze stad evenwel in feite in bezit te hebben. De vermelding van de 33ste breedtegraad in het antwoord acht men van veel belang, omdat dit er op schijnt te wijzen, dat de Noordkoreaanse en Chi nese bevelhebbers er de nadruk op leggen dat zij de bevelhebber van de tegenstan der niet „ln een sfeer van verslagen zijn" willen ontmoeten. Men acht het waar schijnlijk, dat tot 10 Juli een periode van .waakzaam afwachten" zal intreden. De Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken heeft, blijkens een be richt uit Harderwijk, voorbereidingen getroffen om in de loop van deze week haar werkzaamheden aan de door haar aangenomen percelen van 't bestek van de Oosterpol'Ier te hervatten. Zoals men weet, is aan deze percelen sedert Kerstmis 1950, vooral wegens kwesties over de financiering, bijna niet meer gewerkt. Zondagavond om ongeveer half elf is op de Van Heutzboulevard in de Euro pese wijk van Djakarta een Nederlander doodgeschoten door twee personen, die tot nog toe onbekend zijn gebleven. Even tevoren hadden zij de auto van het slacht offer gestolen. Een andere Nederlandet werd bij dit incident gewond. Nadere bijzonderheden waren nog niet bekend evenmin als de naam y an het slachtoffer. Zaterdag werden bU opgravingen bij het te restaureren raadhuis aan de Burcht straat te Nijmegen door bodem-onderzoe kers overblijfselen opgegraven uit een Ro meins graf uit de tijd-40n jaar na Christus. v Volgens een officiële Argentijnse ver klaring zfjn vijftien personen gearresteerd, onder wie een kolonel en een majoor van het leger, „in verband met een complot tegen het leven van president Peron". De laatste tijd is er in de „Peronistisehe pers" een campagne gevoerd tegen „ver- radiers, die voor buitenlandse belangen onrust in het land zaaien". Peron verklaarde Vrijdag op een pers conferentie: „Ik weet, dat er over een complot gesproken wordt. Dit is echter slechts gepraat uit een „milkbar", dat mij niet uit mijn slaap houdt". Het eerste nieuws omtrent een optreden der politie tegen een complot kwam op 22 Juni. Van 30 Juni tot 9 Juli wordt op Huize Bergen te Vught de derde internationale conferentie van de bij de wereld,bond van padvindsters aangesloten katholieke pad- vindsters (gidsen) gehouden. Deze soort conferenties waarop, naar katholieke vi sie, vraagstukken der gidsenbeweging in de verschillende landen behandeld wor den, vinden om de twee jaar plaats. In 1947 werden de eerste in Zwitserland ge houden, in 1949 volgde Engeland en thans valt de Nederlandse Katholieke Gidsen beweging de eer te beurt als gastvrouwe op Huize Bergen te Vuyht te mogen op treden voor een waarlijk internationaal gezelschap. De nationale commissaresse mej. mr B. Twaalfhoven mocht Zaterdagavond op Huize Bergen namelijk vertegenwoordig sters uit vrijwel alle vrije West-Europese landen, alsmede uit Turkije, Indonesië, de Ver. Staten en Canada begroeten, zulks in tegenwoordigheid o.m. van de Bisschop van 's Hertogenbosch mgr W. Mutsaerts, B en W. van Vught, de diverse sprekers voor de conferentiedagen en de nationale aalmoezeniers van Nederland, België en Zwitserland. P.S.V., voetbal-kampioen van Nederland 1951: staande v.l.n.r. aanvoerder Schallens, Bakers, Steiger, VanTuyl Wouters; knielende v.l.n.r. Dillen, Bijen, Van der Molengraft, Franssen, DHooghe en I an Elderen. en In de Osservatore Romano van Zater dag 30 Juni ls het decreet gepubliceerd, waarbfj de H. Congregatie van het Con sistorie over allen ddie zich hebben schul dig gemaakt of hebben medegewerkt aan het proces Grösz de excommunicatie „Latae sententiae" uitroept. Deze excom municatie ls op bijzondere wjjze aan de H. Stoel voorbehouden. Alleen de Paus kan de geëxcommuniceerden absolveren. Nadat het Engelse lagerhuis op Maan dag 25 Juni heeft besloten, om tot de vergadering der V. N. een protest te richten, waarin de Britse regering eist, dat de regering van Hongarije «ch vooi de afgevaardigden der Verenigde Naties verantwoordt over de door haar ge pleegde schending van de bepalingen in zake de godsdienstvrijheid, die zijn op genomen in het Vredesverdrag van de Mens, is er nu ook in het Congres der Verenigde Staten van republikeinse zijde een sitem opgegaan, die de Ameri kaanse regering verzoekt eenzelfde be sluit te nemen. Deze protesten zijn ge rezen naar aanleiding van het in Boeda pest gevoerde proces tegen mgr Grosz, aartsbisschop van Kalocsa, een comedie waarbij deze Hongaarse bisschop tot een langdurige gevangenisstraf werd ver oordeeld. Zij besprak het thema voor deze derde internationale conferentie, n.l. „de Gidsen beweging als hulp bij de opvoeding van de vrouwelijke jeugd Op het fundament door Baden Powell gegeven, steunt de katholieke opvatting over leven en we reld. De leidstersbeweging zaldoortrokken dienen te worden van het katholieke be ginsel, naar de richtlijnen van Paus Pius XI in zijn encycliek „D:vini illius magis- tri" over de opvoeding. Vraagstukken als: de taak van de christenen in de huidige wereld, de psychologie der jeugd, de plaats der jeugdbeweging in het geheel van opvoeding door gezin en school, als mede de christelijke betekenis van het artikel der Gidsenwet „vriendin voor al len", zullen gezamenlijk naar hun prac tische verwerkelijking en aanvulling tij dens deze bijeenkomst worden bestudeerd. De Bisschop van 's L ertogenbosch be tuigde zijn grote vreugde over de komst van dit internationale gezelschap naar zijn diocees en Z.H, Exe. smeekte de ze gen der Zoete Moede;- van Den Bosch over de conferentie aï. De burgemeester van Vught, jhr mr F. van Rijckevorsel sprak .veneens een har telijk begroetingswoord waarbij zich de diocesaan aalmoezenk directeur Van Helden aansloot. Een Nederlands ot ie meisjes bracht in verschillende talen ■•liederen en ge dichten ten gehore, als vriendelijke wel komstgroet aan haar „zusters" uit de di verse landen en werelddelen. Hedenmorgen droeg mgr W. Mutsaerts in de kathedrale basiliek een H. Mis op, waarbij naast het internationale gidsen- gezelschap ook een duizendtal gidsen uit het district Den Bosch aanwezig was, ter viering van „Maria Visitatie", de feest dag der Gidsenbeweging. Daarna had op de Parade een vlaggenparade plaats, ge volgd door een vrolijk samenzijn in de Bossche congreshal. De gidsen uit de diverse landen, die haar studiebijeenkomst op Huize Bergen houden, zullen in de loop dezer week op paleis Soestdijk door H.M. de Koningin worden ontvangen. Ook staat een aantal excursies op het program. Gepruikt en in toga woonden de Engelse gedelegeerden de zitting bij van het Permanente Hof van Internationale Justitie toen dit Zaterdag begon met de behandeling van de Brits-lraanse oliekwestie. LUIT.-GEN. H. F. J. M. A. VON FRIJTAG DRABBE Te 's-Gravenhage is op de leeftijd van 59 jaar overleden Z.Exc. H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, luitenant-generaal dér mariniers b. d. De begrafenis heeft naar de wens van de overledene heden ln alle stilte plaats gehad. Unnnrlnw /T«i Aai* IrtAn. Bij K.B. is bepaald, dat de wetten, welke zijn vastgesteld in verband met de verno- ging van de loongrens voor de soeiale ver zekering in werking zullen treden met ingang van 2 Juli 1951, Voor de Statenkring Goes van de KVP heeft de partijvoorzitter, de 'leer W An driessen, gesproken over de na-oorlogse politiek van de KVP. Hij kwam daarbij ook te spreken over het overleg, dat thans gaande is als gevolg van de discussie met prof. Duynstee over het na-oorlogse be leid en hij hoopte, dat de meningsver schillen zullen worden overbrugd, zonder dat aan de partijstructuur afbreuk wordt gedaan en dat de eenheid ook in organi- (Van onze correspondent.) l)e terreinen van dc H. Landstichting, welke jaarlijks door meer dan honderd- duizend landgenoten en buitenlanders bezocht worden, zijn thans, na dc stag natie in uitbreiding gedurende de oor logsjaren, met een nieuw indrukwekkend monument verrijkt. Dc kunstenaar Piet Gerrits heeft tegen de wand van een berg, als het ware daarin uitgekapt ver schillende reliefs vervaardigd, die de inhoud van de Bergrede illustreren. Het zijn elf fraaie taferelen geworden, die de nieuwe gerechtigheid als dc vervolmaking van de our-e wet en de eeuwige zeden wet van het Oude Testament illustreren. Op het grasplateau boven het monument zit Jezus als leraar, een figuur, waar omheen de toeschouwer zich een grote menigte kan denken. De coadjutor van de aartsbisschop, mgr Alfrinik heeft gistermiddag het nieuwe ..:;i:nen! ingezegend. Een aantel ge- iïden, onder wie de dekens van ■uegon en van Beek-Ubbergen, tal van Landstichting en vele anderen woonden deze plechtigheid bij. Voordat hij de inzegening verrichtte hield, mgr Alfriidt een toespraak waarin hij de betekenis van het nieuwe monu ment uiteenzette. Mgr noemde de Land stichting een kostbaar bezit van Katho liek Nederland. In elf taferelen heeft de kunstenaar- hier de inhoud van de Berg rede in beeld gebracht en daarbij is hij er voortreffelijk in geslaagd de wezenlijke inhoud visueel weer te geven. Mgr. gaf vervolgens een verklaring van deze elf taferelen,. Aan het begin van de weg naar het monument is een steen opgericht, waarop Jezus' woord staat gebeiteld: „Zoekt eerst het woord Gods en de gerechtigheid", waarmede de kern van de inhoud der Bergrede wordt aangeduid. Verderop staat een steen als inleiding tot de zalig sprekingen met als tekst: „Groot ;s üw loon in de hemel''. Op de volgende sténen staan telkens twee zaligsprekingen. Nadat mgr Alfrink de inzegening hadl I Voorts acht spr. noodzakelijk, dat de zelf verrichte celebreerde hij in de Cénakel-1 standig werkenden aan de rechten van de satorisch opzicht, gehandhaafd zal kun nen worden. Hij sprak daarbij de mening uit, dat de kansen daarop reëel aanwezig zijn De bespreking zal moeten geschieden in een geest van wederzijds begrip voor de verhoudingen. De heer Andriessen verklaarde niet te twijfelen aan de aanwezigheid van dit begrip en verwachtte daarom een bevre digende oplossing- De eigen beginselen zijn te inhouds- en te waardevol, vormen een te hecht cement dan dat men niet zou mogen verwachten, dat positieve resulta ten bereikbaar zijn. Daarbij moge, aldus spr. een ieder die het aangaat, zijn grote verantwoordelijkheid beseffen en dien overeenkomstig handelen. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat de meningsverschillen onder de katholieken in politicis niet zullen leiden lot scherpe verhoudingen in sociaal opzicht, hetgeen hij mede met het oog op de verwezen lijking van de P.B.O. zeer betreurens waardig zou achten. Wat het eigenlijke onderwerp van zijn rede betreft, legde spr. er de nadruk op, dat men het na-oorlogse beleid der partij moet zien tegen de achtergrond der om standigheden, waarin bezetting en oorlog ons land hebben achtergelaten. Achtereen volgens behandelde hij de gezinspolitiek, de sociale politiek, de economische poli tiek, de fiscale politiek, dé ordenings- politiek, de cultuur-politiek en de buiten landse politiek, waarna hij uitvoerig in ging op de politiek met betrekking tot de middenstand. Na vastgesteld te hebben, wat in deze parlementaire periode door de KVP-frac- tie in dit opzicht is bepleit, gaf spreker een aantal richtlijnen voor de toekomst. Zo moet,, haar zijn oordeel, het midden- standsbeleid gebracht worden op een ni veau, gelijkwaardig aan dat van het. ar- beids- en 1 andbouw-beleidwaarvoor zij een speciaal apparaat nodig oordeelt. neer hun inkomen beneden dat der loon grens voor die verzekering ligt Men dient n ie te vergeten, dat voor de middenstads- ondernemer prijspolitiek loonpolitiek is en meer dan dat. In de prijs moet, naast het loon voor de arbeid van hem en zijn gezinsleden, de grondslag aanwezig zijn voor de kapitalisatie van zijn onderne ming en voor zijn sociale zekerheid. Nodig is voorts o.m. een organisme, dat zich in samenwerking met het Economisch Insti tuut voor de Middenstand, actief en stel selmatig wijdt aan de bedrijfs-economi- sche en bedrijfstechnische voorlichting van de middenstand. Het week-einde heeft weer een zware tol geëist aan mensenlevens, al was het verkeer dan ditmaal niet de hoofdschuldige. Het meest tragische van de verschillende ongelukken was wel dat, hetwelk zich Zaterdag middag afspeelde, toen in de zee voor het strand bij Nes op Ameland een meisje in nood geraakte. Een badman, die haar te hulp snelde en een jongen van 14 jaar, die eveneens hulp wilde bieden, zijn evenals het bedoelde meisje verdronken. Bij twee andere redders, die eveneens bewusteloos waren geraakt, wist men door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Zestig leden van de Gereformeerde jongens- en meisjesvereniging in Groote- gast (Groningen) maakten Zaterdag onder leiding van vijftien ouderen een uitstapje naar Ameland. Nadat zij in hotel Schelte- ma een verfrissing hadden gebruikt, dat was 's middags omstreeks 2 uur. wilden zij in zee gaan zwemmen. De heer Scheltema en badmeester Plat waar schuwden hen echter, dat de zee in ver band met de vloed op dat tijdstip daar voor niet veilig genoeg was. Ze moesten dan minstens tot 4 uur wachten. Daarop gingen de kinderen pootjebaden. Een paar van hen waagden zich daarbij wel wat ver in zee en de badmeester riep hen dan ook door middel van zijn toeter terug. Eensklaps evenwel werd er gegild, dat een meisje, de 15-jarige Anna S. was ver dwenen. Ze was in moeilijkheden geraakt en had om hulp geroepen, waarop ver schillende begeleiders en kinderen nog hadden getracht haar te bereiken, doch tevergeefs, voor hun ogen verdween het kind in zee. Terstond toen het gegil weerklonk sprong badmeester Plat in volle kleding trui, broek en schoenen te water kust heeft waarschijnlijk Zondagmid dag omstreeks één uur indirect het .even gekost aan drie personen. De rook van dit brandje dreef namelijk over de provinciale weg van Westkapelle uaar Domburg. De heer W. B.. een horloge maker uit Domburg, heeft vermoedelijk deze rook in de ogen gekregen en is daardoor verblind, want anders weet men niet te verklaren, hoe hij met zün motorrijwiel in volle vaart tegen een autobus opreed, welke uit de tegenover gestelde richting kwam. De motorfiets drong zich in de motorkap van de bus en de heer B„ alsmede diens echtgenote en een kindje van een jaar, die mede op het rijwiel zaten, werden op slag ge dood. Een bericht uit Brussel meldt, dat 32 Nederlandse toeristen gisteren ®nij(e hachelijke momenten hebben beleefd, toen de remmen van hun autobus bo het afdalen van een zeer steile en gevaar lijke helling in Stavelot niet normaal irui. oroea en wjuuciwu re -- ---.-t. Sr en in zjjn haast verzuimde hjj een lijn Weken te werken, chauffeur van de mede te nemen. Dit is de man nood lottig geworden, want toen hij al duiken de probeerde het verdwenen meisje te vinden waarbij zijn kleding hem uiteraard ook moet hebben gehinderd geraakte hij zelf eveneens in moeilijk heden. Terstond ging men van het strand met een lijn in zee om hem te redden, doch toen men de man tenslotte aan land had gebracht, bleek hij te zijn overleden. Een 14-jarige jongen. Roelof Nlemeyer uit Grootegast. moest zijn pogingen om zijn plaatsgenootje te redden eveneens met de dood bekopen. Hij werd door de zee meegesleurd en zjjn Hjk noch dat van het meisje zjjn tot dusver ge vonden. Van een van de leiders en nog een jon gen van de groep, die bij de reddings pogingen bewusteloos waren geraakt, heeft men de levensgeesten weer kunnen opwekken. De badmeester, die 50 jaar oud was, was gehuwd en had drie kinderen. Een duinbrandje aan. de Walcherse Drentse bus, H. W., trachtte verscheidene malen met de motor vaart te verminde ren, doch zonder resultaat. Een spoor overweg, halverwege de helling, kon nog op het laatste ogenblik worden geopend, om de bus door te laten. Een der 32 inzittenden, mevrouw W. uit Emmen, geraakte in paniek en sprong naar buiten, waarbij zij werd gewond, doch zjj zal over 2 èi 3 dagen naar huis kunnen terugkeren. Toen de bus nog in volle vaart was, zag de chauffeur zich genoodzaakt, een scherpe hoek om te slaan. Volgens oog getuigen ging de wagen op 2 wielen door de bocht. Slechts een uit duizend bestuurders zou het er, naar het oordeel van de rijkswacht, zo af kunnen bren gen. Na het nemen van de bocht kon de bus, die inmiddels haar vaart had ver loren, tot stilstand worden gebracht. Behalve mevrouw W. is niemand ge wond. Zaterdagmiddag is een bijna 2-jarig kind van de familie V. d. B. uit de Gilde- straat te Bussum in een tobbe met zeep sop verdronken. De moeder miste het kind en kon het nergens vinden. Ten slotte ging zij bij de buren kijken, waar het kind ook wel speelde. Deze waren niet thuis, doch hadden de deur van de woning opengelaten. Hei kind was naar binnengegaan en in oen tobbe met zeep sop terechtgekomen. Toen de moeder het» vond, was het kindje reeds verdronken. De 47-jarige F. F. uit Nijmegen, die verleden week in de nacht van Maandag op Dinsdag te Heer bij Maastricht uit een slaapkamerraam viel, is Zaterdag nacht in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen overleden. Hij was vader van twee kinderen. Een dertigtal Rotterdammers is Zon dag aan een groot gevaar ontsnapt. Ze maakten per autobus een tochtje naar de Betuwe en staken in Rhenen met de pont de Rijn over naar Lienden. Toen men de andere oever bereikte, bleek de wagen vastgeklemd te zitten en toen men hem had losgewerkt, reed hij par does de Rijn in en verdween in de diepte. Gelukkig waren echter de passagiers uit gestapt en had ook de chauffeur meege daan aan de pogingen om de bus los te krijgen, zodat ook hem een onvrijwillig bad en misschien iets veel ergers be spaard bleef. Alle bagage van de passa giers ging echter met de bus de rivier in Dc staatsgreep der Thallandse marine is mislukt. De premier, maarschalk Fiboel Songgram, die Vrijdag bij de plechtige overdracht van een Amerikaanse bagger molen aan Thailand, onder de ogen van talrijke buitenlandse diplomaten, door en kele Thailandse marine-officieren geweld dadig werd ontvoerd, is gisteren weer vrij gelaten en bevond zich gistermorgen vei lig en wei op het hoofdbureau van politie te Bangkok. Hij heeft inmiddels de lei ding van de regering weer op zich ge nomen. Zondagmiddag trad een wapen stilstand in. Volgens berichten van. de Amerikaanse ambassade is dc revolte van de marine een zuiver binnenlandse kwestie. Pro- Sovjet of anti-Amerikaanse gevoelens be hoeft men er niet achter te zoeken. Staats grepen zijn overigens in het Thailandse politieke leven geen ongewoon verschijn sel. In de loop van Zaterdag was de toe stand nog onduidelijk. In Bangkok werd slechts in enkele wijken gevochten, maar in het overige gedeelte van de stad ging het leven vrijwel normaal door. Slechts enkele banken waren gesloten en enige openbare diensten gestoord. Het bleek dat het leger en de politie de toestand meester bleef, en dat de opstand zich tot de marine beperkte. De radio van de op standelingen kondigde in de loop van Za terdag de samenstelling van een tegen regering aan, welke onder leiding zou staan van Sarasas Praphad en van admi raal Tahara. Ook kwam er een stem voor de microfoon, welke, volgens eigen zeg gen aan Pi-boel Songgram zou toebehoren en welke op kalmte en onderhandelingen aandrong. In uitzendingen van de leger en politie-radiostations werd deze verkla ring echter „leugenachtig" genoemd. In de loop van de gevechten, waarbij o.a. het Australische consulaat werd be schadigd, en waarbij de Thailandse lucht macht de stellingen der opstandelingen bombardeerde, werd het marine- hoofd kwartier bezet en, volgens berichten uit Melbourne, het vlaggeschip van de Thai landse vloot tot zinken gebracht. Enkele hoge marine-officieren liepen naar de re gering over. Even voor het bekend worden van de wapenstilstand riep de regeringsradio om, dat de opstand zo goed als bezworen was. Tijdens de opstand waren de Thailandse vice-premier en een ander Ii-d van het kabinet niet aanwezig. Zij brachten een officieel bezoek aan de 23-jarige koning van Thailand, Soemiphon, die in Lau sanne studeert, om hem en zijn gema lin, geluk te wensen met de geboorte van hun dochter. SERSE COPPI: Het „Waarom" van zijn dood. FAUSTO COPPI: Angst, maar toch in de Tour de France. P. S. V.: Voetbalkampioen van Nederland. FANNY BLANKERS: Kwam 0,1 seconde te kort, FANGIO: De auto-duive] won in Reims. Het is spijtig te moeten constateren, dat de houding van de overheid jegens het wegverkeer beter gezegd tégen het wegverkeer in het afgelopen jaar zich steeds scherper accentueerde- Werd de ontwikkeling van dit verkeer in 1949 ge remd door exorbitante belastingdruk, een wegennet met talrijke hiaten en een sub ordinatie aan de spoorwegen, dit beeld is in 1950 nog somberder geworden door de invoering van de verhoogde benzine belasting. Alleifbijeengenomen, brengt het wegverkeer thans jaarlijks 190 millioen gulden aan speciale belastingen op, een bedrag dat in geen enkele aanvaardbare verhouding staat tot de bedragen, welke de overheid ten koste legt aan de weg, welke laatste nog geen kwart van deze 200 millioen bedragen. In scherpe bewoordingen geeft deze conclusie in het jaarverslag over 1.950 van de Kon. Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., uitgebracht op de algemene ver gadering, die Zaterdag in Schevenir.gen werd gehouden, uiting aan de grote be zorgdheid van de A.N.W.B. over de hou ding van de overheid jegens het wegver keer. In dezelfde geest sprak de voorzitter van de bond, de heer P. F. Zimmerman, bij zijn openingswoord. Hij sprak zijn te leurstelling uit over de veel te lage aan wegen en bruggen bestede bedragen. Hier voor werd in 1950 46.755 000 beschik baar gesteld. Dit is dertig procent van de opbrengst van de speciale belastingen. Voor 1951 is slechts vier en twmtig pro cent van deze opbrengst voor dit doel uit getrokken! In het jaarverslag wordt nog de vraag gesteld, waarom de exploitant van een autobus of vrachtauto naast de kosten van zijn weg nog enige duizenden guldens aan speciale belastingen moet opbrengen, ter wijl het concurrerend vervoermiddel, de spoorweg, nauwelijks zijn eigen kosten opbrengt en aan geen speciale belastingen is onderworpen? Van de regering mag toch wel eens een duidelijk antwoord ver langd worden op de vraag, of zij deze willekeurige achterstelling van een grote groep Nederlanders thans spoedig onge daan zal maken en gelijke concwrea-ie- mogelijkhed-en, zal scheppen-. Spr. meende een waarschuwend geluid te moeten laten horen t. a. v. het nieuwe fooienstelsel, omdat de indruk bestaat, al dus spr., dat niet overal de omschakeling van de oude op de nieuwe toestand van harte gaat. Nog te veel gasten vragen of de bediening wel in de prijs is opgeno men. Een duidelijke vermelding daarvan op de nota's en duidelijke aankondigingen aan de wand in café's en restaurants als mede bU de hotelkassa zijn noodzakelijk. En dan vooral in minstens vier talen om te voorkomen, dat vreemdelingen dubbel betalen. Spreker deelde mede, dat ook de be drijfsorganisatie op dit gebied deze be zwaren deelt. Dezer dagen zal de bond een bespreking met deze organisatie heb ben om na te gaan wat in deze te doen staat. Het opheffen van de maximum-snelheid heeft de verantwoorde!ijkhe;d meer in algemene zin op de weggebruiker gelegd. In de practijk blijkt dit goed te voldoen. Bij de flikkerlicht-installaties bij onbe waakte overwegen zal het witte licht, da: de toestand „veilig" aangeeft, door het internationale gebruikelijke groen wor den vervangen. Hiervoor is echter een. overgangstermijn vastgesteld. De po>ilie van de tram in het verkeersbeeld is»nog niet bevredigend geregeld- Enige sprekers wezen bij de bespreking, die volgde op deze inleiding, op het euvel, dat het verkeer bij het passeren van aan gegeven oversteekplaatsen meestal met onverminderde snelheid dooi rijdt, zodat de voetgangers maar moeten zien, hoe zij zich in veiligheid brengen. Voort.s_ werd van verschillende zijden de aandacht ge vestigd op het ongewenste gebruik, dat wandelgroepen, leidsters met kinderen sportclubs etc. herhaaldelijk van de rij weg maken, zonder dat daartoe enige noodzaak is»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1