Strijd om de lonen in Engeland wordt steeds feller Conflict tussen levens defensie-eisen en De Carmelitessen van Beek zijn veel te eng behuisd Evenement voor liefhebbers De deviezen-problemen voor Indonesië WIJ EN HET COMMUNISME Economische moeilijkheden in Indonesië Open Raam Het geheim ALS IN AMERIKA De noodkreet van een bronzen stem Wie helpt de Zusters aan geld en bouwmaterialen K.A.B.'Studiedagen DINSDAG 3 JULI 1951 PAGINA j ZUID PREANGER RUBBER Rubberprijzen nog rendabel DANIEL-ROPS MAAKTE FILM OVER HET LEVEN VAN MARIA TEKORT AAN KRANTEN- PAPIER DRUK BEZOEK IN VALKENBURG KUNST- EN ANTIEKVEILING BIJ FRED. MULLER DALENDE RUBBERPRUS VORMT EEN GROOT GEVAAR Kivetsbare economie UITVOER BANKPAPIER UIT BELGIE CANADESE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN KAASMARKT TE BODEGRAVEN van het Het gezin Communistische propaganda i c i i a s i s l c f 1 V 2 z c v s Door DOUGLAS HYDE. WIMBLEDON, 27 JUNI 1951. Op vijf achtereenvolgende dagen hebhen vorige week vakverenigings conferenties besluiten genomen tot liet aanbevelen van loonsverhogingen. Zij vertegenwoordigden rechtstreeks meer dan een millioen arbeiders en onrechtstreeks, doordat zij verbonden zijn met grotere vakverenigings- groepen, minstens vijfmaal genoemd aantal. Deze zullen allen zo goed als zeker de gestelde eisen overnemen. Met dat al vertegenwoordigen die zes millioen nog maar een deel van alle arbeiders, die in de laatste weken besloten hebben, te strijden voor belangrijke loonsverhogingen. Alle tekenen wijzen erop; dat we in feite aan de vooravond staan van industriële geschillen de tweede binnen een jaar tijd. De eerste campagne begon, toen in September van het afgelopen jaar het vakverenigingscongres, dat voor een achl millioen arbeiders opkomt, besloot een einde te maken aan de „bevriezing der lonen", welke het tot dan toe met groot zelfbedwang op verzoek van de regering had gehandhaafd. Bij het begin van dit jaar „liepen looneisen van een zes millioen vakvereni gingsleden. Met April hadden zij ge zamenlijk een loonopslag van 200 millioen pond sterling per jaar verkregen. Maai toen was de levensduurte zo zeer en zo snel gestegen, dat hun welstandspeil even laag was als tevoren. Vandaar nieuwe Vóór de eerste serie loonsverhogingen ■werd toegekend, waren er stakingen ol iangzaamaan-bewegingen in de haven bedrijven geweest, in de bouwvakken, bij de spoorwegbedrijven en in sommige diensttakken van de posterijen. Thans »ün er alle kentekenen dat in de tweede ronde meer verbitterd gestreden zal worden en dat men meer dwang- praktijken en stakingsacties zal beleven. Dit heeft verschillende oorzaken: Ten eerste het feit, dat vele arbeidersgezm- Viat steeds moeilijker krijgen. O.l nen het steeds moeilijker krijgen, blijkt o.a. uit de ervaringen, door leden van de St Vincentiusvereniging te Lon den opgedaan. In de eerste jaren na de oorlog had de vereniging nauwelijks armensteun te verlenen. Wie vooral haar hulp nodig hadden, waren de verarmde renteniertjes. Die toestand bestaat thans niet meer. Wel hebben de renteniertjes nog steeds haar bijstand van node, maar eveneens geldt dit voor steeds grotere aantallen arbeidersgezinnen, die volop werk hebben maar niettemin hard moeten tobben. Daardoor moest het totale bedrag van de uitkeringen door de vereniging steeds hoger worden opgevoerd verleden jaai was het 2000 pond sterling hoger dan nel daaraan voorafgaande jaar en dit jaar wordt een verdere stijging verwacht. De tweede oorzaak is, dat de vakver enigingen de laatste tijd in bijna alle ge vallen zich met minder tevreden moesten stellen, dan zij aan loonsverbetering had den geëist. Daarom zal de leuze „geen compromis" die altijd van de communisten uitgaat thans des te geredelijker worden over gekomen. De derde oorzaak vloeit uit dit laatste voort. Het is deze: Tot de verenigingen, die thans op loonsverhogingen aandringen behoort de „Electrical Trades Union' Het is de enige grote vakvereniging in Engeland, welker landelijk bestuur en functionarissen bijna allemaal leden van de communistische partij zijn. Toen ik dezer dagen met bestuurs leden van die organisatie sprak, ver klaarde® zij mij, dat ze met alle midde len, die hun ter beschikking staan, „aanmerkelijke loonsverhogingen" voor alle leden zouden zien te verkrijgen. Zij zouden dit doen „in vereniging met de arbeiders van alle industrieën, waar mee zij in verbinding staan". Electriciens werken thans in de meest vitale bedrijfssecties in vliegtuig-, munitie- en motorfabrieken en scheeps bouwbedrijven. Bovendien heeft elke on derneming van enige omvang electriciens in dienst voor onderhoudswerk. De communisten hebben nu ontdekt, dal slechts een kleine groep van dit soort arbeiders, die overal verspreid zijn bij grote ondernemingen voor het doel van reparaties, in een ideale positie zijn om agitatie te voeren. De gedragslijn van de leden der „Elec trical Trades Union" zal daarom allicht van grote invloed zijn op het hele karak ter van de strijd om loonsverhoging. Zij zullen de gangmakers zijn en de meer „reactionnair aangelegde leiders van andere verenigingen zullen er gemakke lijk toe neigen, zich niet in „strijdbaar heid" door de communisten te laten over treffen. Het is in dit stadium van de actie on mogelijk te schatten, wat het totale be drag zal zijn. dat de inwilliging van de jongste looneisen zal vergen maar het zal aanzienlijk hoger zijn dan de laatste keer, toeh die eisen gesteld werden. Feit is, dat wijl de kosten voor de be wapening toenemen, het gevaar grotet wordt, dat men over de tegenwoordige inflationaire tendenzen volkomen de con trole verliest. Intussen heeft de regering aangekon digd, dat het gemiddelde peil der klein- handelprijzen met 3 pet in de laatste maand gestegen is. Zulks doordat hoofd zakelijk levensmiddelen, meubilair en huishoudelijke artikelen duurder gewor den zijn. Het ziet er naar uit, dat de regering binnen niet al te lange tijd krachtiger maatregelen zal hebben te nemen dan thans ten aanzien van prijzen, winsten eo vermoedelijk ook lonen, teneinde een ont wikkelingsgang te stuiten, die op een economische crisis zou kunnen uitlopen De leden van de nog Jonge vereniging van katholieke vakarbeiders, die ook voor de toepassing der christelijke be ginselen in de neutrale vakverenigin gen opkomen, zien zich onder deze omstandigheden voor een moeilijk pro bleem gesteld. Moeten zij de strijd voor een recht vaardig loon voortzetten en voortgaan de materiële lotsverbetering der arbeiders te verdedigen, zonder te letten op de grotera belangen, die op het spel staan, als ge volg van de kostbare noodzaak, zich tegen communistische agressie te ver dedigen? Of moeten zij de grotere natio nale en internationale noodzakelijkheid van de defensie zien als Iets, dat op de eerste plaats komt en aandringen op eep zelfbeperking, waarop zelfs de regering op het ogenblik geen daadwerkelijk be roep durft te doen? Dit is een vraag, waarop zij het ant woord nog niet gevonden hebben. In de jaarvergadering van de N.V. Zuid-Preanger Rubber Mij werden de jaarstukken goedgekeurd. In antwoord op diverse vragen deelde de directeur, de heer R. Hoegen, mede, dat het beschikbare werkvolk toeneemt, zodat de productiecijfers oplopen. Toch moet men bedenken, dat deze beschik baarheid van werkkrachten zeer wissel vallig is. Pas is bericht ontvangen, dat het Europese personeel van „Tendjo Resmi" tijdelijk de onderneming heeft moeten verlaten wegens de heersende onveilig heid. Een gelukkige omstandigheid is. echter, dat de productie kan doorgaan. Op Agrabinta wordt thans per dag ge middeld 3-3'/4 ton rubber en op Tendjo Resmi circa lVa ton rubber geproduceerd. De begin 1951 op Tendjo Resmi in ge bruik genomen nieuwe rubberfabriek vol doet volkomen aan de verwachtingen. Weliswaar zijn de rubberprijzen de laatste tijd achteruitgelopen, maar niet temin liggen zij nog op een rendabele ba sis. De Zuid-Preanger bezit zowel oude rubbertuinen van meer dan 40 jaar gele den, die nog zeer lonend kunnen worden getapt, alook nieuwere tuinen, waarvan de productie uitzonderlijk hoog genoemd mag worden. De gemiddelde rubberop brengst is dan ook zeer redelijk. Daniel-Rops heeft de laatste hand ge legd aan een grote documentaire kleu renfilm over het leven van de Heilige Maagd .welke in de herfst zal uitkomen en vervaardigd werd naar de miniaturen van de lSe eeuw. De beelden werden opgenomen uit manuscripten van de Bibliothèque Na tionale te Parijs en de Musés Conde in Chantilly. Scenario en commentaar zijp van Daniel-Rops, wiens tweede film d't Zijn eerste film was „L'Evangile de la Pierre", die veel succes had. Een particuliere conferentie van uitge vers uit de Europese landen, die het meeste met tekort aan krantenpapier te kampen hebben Nederland, België, En geland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Oostenrijk heeft aangedrongen op een billijker verdeling van het beschikbare krantenpapier. Èr werden dienaangaande drie resoluties aangenomen, die werden gericht aan de organisatie voor onderwijs, wetenschap en eultuur der verenigde na ties (Uneseo), aan de organisatie voor Europese Economische Samenwerking en aan de commissie voor papier en houtpulp van de Internationale grondstoffenconfe- rentie te Washington. Walt Disney bij Profilti in Den Haag: „Jullie werk is perfect" De regisseur-acteur Cruys Voorbergh kreeg in het Haagse Profilti-studio van Walt Disney een stevig compliment. Bij Profilti wordt n.l. de Nederlandse versie van Disney's nieuwste tekenfilm „Alice in Wonderland" gemaakt. Toen hij enige delen van de Nederlandse werkcopie had gezien en gehoord, schudde hij Cruys Voorbergh de hand en verklaarde, dat diens werk als „geluidregisseur" (met ruim dertig stemmen) op hetzelfde peil staat als in Amerika. „Ik versta er wel niet veel van", zei Walt Disney, maar de stemmen passen uitstekend bij de types en hun gedragingen, zodat ik het geheel toch goed kan volgen". Walt Disney bezichtigde de Profilti- studio in gezelschap van zijn dochter Sharon. Mama Disney en dochter Diana waren intussen gaan winkelen Het be zoek zou een half uur duren, maar verg de meer dan het dubbele van de tijd. De directie van Profilti kreeg herhaaldelijk complimenten over de efficiënte indeling en werkmethoden van hun toch kleine „fabriek" van de vakman Disney, die zijn neus diep in camera's, geluidssystemen en trucmachines stak. Hij zeide, dat hij nu best kon begrijpen, waarom alleen de Nederlanders de montage van hun ge- luidscopieën niet meer in Amerika behoe ven te laten maken. Andere landen moe ten dit wel. „Jullie werk is perfect", aldus zijn oordeel. Walt Disney had nog wel langer willen praten, maar zijn vrouw hing ongeduldig uit het autoraam en riep: „Pap, schiet op, we moeten ook nog naar Delft". En zo moest dit intermezzo van het vacantie- programma, een zware „boom" over al lerlei filmtechnische onderwerpen, wor den afgebroken, „Que maman veut.,,. In de gemeentegr°t van Valkenburg heeft men op 1 Juli reeds de vijftigdui zendste bezoeker van dit seizoen geboekt. De betrokkene, de heer P. Dekker uit Kapelle in Zeeland, kreeg een herin neringstegel, terwijl zijn verloofde met bloemen werd bedacht. Verleden jaar werd de vijftigduizendste gratbezoeker eerst tien dagen later ingeschreven en in 1949 zeven dagen later. Valkenburg is dit jaar dus wel bijzonder goed OP dreef. An gemeester van Amsterdam aan Henriette Bosmams de versierselen van de onder scheiding ridder in de orde van Oranje Nassau uitgereikt. Een kunst- en antiekveiling bij de firma Frederik Muller in het fraaie oude gebouw van dit gerenommeerde huis in de Doelenstraat te Amsterdam pleegt steeds een evenement te zijn in de wereld van kunstkenners en kunstko- Eers. Op de kijkdagen beweegt een onte menigte zich door de zalen, en een „ingewijde" in het aparte kringetje van antiquairs en verzamelaars zal er vrijwel alle bekende figuren aantreffen. 't Is vaak spijtig te moeten bedenken, dat collecties, jarenlang met liefde en zorg bijeengebracht, op zulk een veiling gedoemd zijn uiteen te vallen doordat de objecten in verschillende handen terecht komen. Ook op de verkoping, welke van 3 tot 10 Juli gehouden zal worden, vindt de verkaveling van enige verzamelingen plaats, waaronder die van twee van onze bekendste kunstenaressen. Intussen valt er voor de leergierige op zulke kijkdagen veel nuttige kennis op te doep. Immers men krijgt daar allerlei zaken qnder ogen die men elders niet licht te zien krijgt. In musea wordt in de regel alleen maar het beste van het beste tentoon gesteld; hier hangt en slaat goed en mi WOENSDAG 4 JULI HILVERSUM I. (402 m.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20 00—24.60 VARA. 7.00 Nieuws. 7.1B Gram. 8.00 Nieuws. S.i8 Gram. 8.30 Voor de huisvrouw. 9.00 GraiB. 10 08 Schoolradio. 10.20 Gram. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Fromenade-ork. 12.83 Voor het platteland. 12.38 Gram. 12.35 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte rrmz. 13.45 Gram. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gro ningse Orkestveren. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 17.30 Piano-duo. 17.45 Rege- ringsuitz.: dr C. A. O. van Nieuwenhuyze: „Idul Fi"trl, het kleine feest. Een einde en een begin". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18 20 „Technisch personeel voor de luchtmacht", (caus.). 18.30 R.V.U.: mevr. mr L. Rversdijk— Smulders: „De Touareg: De gesluierde man nen in de bergen van Atlantis". 1000 „De beïnvloeding van de mens", (caus.). 10.15 In etrumentaal trip. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 „Dr W. Drees 65 jaar", ck'ank- beeld). 20.25 „La Trawiata", (opera). 21.20 „De keizer is een dief", (hoorspel). 22.15 „4 Juli onafhankelijkheidsdag in Amerika". 22.45 „Lichaam en gezondheid", (caus.). 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30—24.00 Lichte muz. HILVERSUM: II. (208 m.). 7.00—24 00 NCRV. 7.00 Nieuws. 715 achtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muz. 8.48 Gram. 9.'00 voor de z:eken. 0.30 Salonork. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 1 ,co Gram. 11.35 „Onverwachte moeilijk heden", (hoorspel). 12.00 Alt en plano. 12.33 Gram. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Gevar. muz. 13.50 Gram. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamarmuz. 15.30 Gram. 15.45 Gewijde muz. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Metropol-e-ork. en solist, 18.00 Mannenkoor. 18.30 fievaT. muz. 19.00 Nieuws. 19 15 Causerie over beroepskeuze. 19.30 Gram. 19.40 Radio-krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Orrroep- ork. 21.00 Paulus Oratorium. 22.00 Harp. ensemble. 22.20 Reportage. 22.30 Cello en orgel. 12.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. 23.18 Amuse- meutsmuz. 23.43—24,00 Sjfj»! Drs F. H. de Visser, adviseur vgn de In dustriële Bond, wijdt in een mededeling aan de leden een uitvoerige beschouwing aan de invloed van de recente daling van de prijzen voor Indonesische exportpro- duoten. Hü komt hierin tot de conclusie, dat berekend op hasis van de werkelijke prijzen gedurende de eerste vier maanden van 1951 en naar de prijzen van Mei 1951 voor de overige 8 maanden, en op basis van de te exporteren hoeveelheden, die gelijk zijn aan die van 1950, de deviezen- opbrengsten over 1951 zijn te ramen op 1.800 millioen devigzen-rupiahs, terwijl naar raming de totale uitgaven voor 1951 in de richting van circa 2500 millioen deviezen-rupiahs zullen zijn. Bij dit laat ste cijfer is dan bovendien nog geen reke ning gehouden met de zeer belangrijke, niet in de handelsstatistiek verwerkte importen tenbehoeve van de weermacht. Het parool voor de naaste toekomst zal dan ook moeten zijn „meer ep harder werken", teneinde de productie tenbehoeve van de buitenlandse markt op te voerep, zodat hogere diviezenoptvangsten ont staan, en tegelijkertijd de productie ten behoeve van de binnenlandse markt te verhogen, zpdat anderzijds lagere devie zen-uitgaven resulteren, aldus drs Visser in zUn beschouwing. In 1050 resulteerde een deviezenover- sohot van circa 300 mill, rupiahs. Het uitvoer-overschot in 1950, en dit is het belangrijke, is eehter niet bereikt bij een ook maar enigermate bevredigend peil van de import, in de binnenlandse be tjoeften kon slechts voor een deel voorzien worden". „Het is zeer spijtig" aldus drs Visser „dat Indonesië de gelegenheid om te pro fiteren van de nu eenmaal normale dis crepantie in de ontwikkeling van de prij zen van oer-producten en eind-producten niet voldoende heeft kunnen benutten. Dg import-baten hadden een groter import- volu urne mo-gelijk gemaakt, dan thans het geval zal zijn Bijzondere omstandigheden voorbehou den bergt de huidige situatie grote mo gelijkheid in zich, dat binnen afzienbare tijd het piet meer is „hoe de buitenlandse producten, voor de beschikbare deviezen te verkrijgen" doch „hoe voor de buiten landse producten, de noodzakelijke devie zen te bemachigen". De economische positie van Indonesië wordt practisch door de rubber bepaald. Het karakter van de export draagt dus een zeer eenzijdig karakter en houdt ge vaarlijke ontwikkelingsmogelijkheid in, vooral bij de daling van de rubberprijzen. Zo het in 1951 nog mogelijk is uit be schikbare saldi over voorgaande jaren aan de huidige deviezenverplichtingen te voldoep, dan zal toch voor het komende jaar met een inkrimping vgn het import programma ernstig rekening moeten wor den gehouden, aldus drs Visser. Hierbij dient'men te bedenken dat de prijzen der export-producten dalen, doch de prijzen der eindproducten, die sinds het laatste Kwartaal 1950 met ongeveer 20 pet geste gen zijn. nog in geep enkel opzicht een prijsdaling te zien geven. De impqrt mogt dus thans relatief gespreken duurder be taald worden dan enige maanden geleden. mmder goed -door elkaar: belangrijke en minder belangrijke kunstvoortbrengse len zijn hier broederlijk bijeen. Men leert ook de kleinere meesters kennen, en men verzuimt niet alleen zijn kennis, maar verscherpt bovendien het kwaii- teits gevoel. Er komen op de aanstaande veiling interessante objecten ter tafel. Daar is, om uit de bonte veelheid maar enkele van de opmerkelijkste zaken naar voren te halen," in de eerste plaats een zeld zaam fraaie, kolossale Vlaamse tapisse rie uit de eerste helft van de zeventien de eeuw: een rijk en decoratief stuk, dat opvalt door zijn echt Vlaams- ba rokke abundant}? in de compositie der voorstelling. Een paar prachtige gedreven schotels of ronde plaques met bijbelse scènes door Paulus van Vianen laten onze zi_I- versmeedkunst uit de Gouden Eeuw in een van haar hoogtepunten kennen. Er zijn enkele mooie meubelen uit di verse stijltijdperken; er is een menigte van mooi porcelein en aardewerk- De liefhebber van klokken en van zulke charmante en ontroerende curiosa als speeldozen bijv. zal zeker iets van zijn gading vinden. Onder de oude schilderijen zal dij de kenners ongetwijfeld eep van kwaliteit zeer mooi stuk als dat ene maanland schap vart Aert van der Meer de aan dacht trekken. Noemen wij voorts een paar aardige, gave genrestukken van Quitjjn Brekelencamp, een geestige boe- renscène van Adriaan Brouwer en een landschap, dat voorzichtigheidshalve aan dezelfde meester wordt „toegeschreven", maar dat men gerust op zijn naam zet ten kan; een van kleur bijzonder fraaie Heilige Familie van Sasseferrato een karakteristiek werk van Honthprst, een „ontbijtgen" van R. Claesz. Heda en twee zeer mooie in 'goeden staat verke rende en historiseh en typografische eu- rieuze wenken van „Jan van Beerstra ten. Verder valt een imposant „ppesenstuk" van Henriette Ronner bijzonder op, evenals een prachtige staande meisjes figuur van Willem Maris, waaruit men kan zien hoe deze meester het métier beheerste, en hoe hij ook nog wel iets anders 'kon dan het overigens onover troffen! schilderen van koeien en eendjes aa-n de slootkant. De amateurs van oude Sculptures mo gen op enkele mooie achttiende eeuws-e gesneden beelden opmerkzaam worden gemaakt: zij zullen ongetwijfeld daar mee hun voordeel weten te doen. FR- H. In de spreekkamer van de Carmel te Beek hangt het portret van een betrek kelijk jonge vrouw. Mej. Maes was haar naam- Zij was te Echt geboren en kende geen groter verlangen dan eenmaal te mogen intreden bij de Carmelitessen, die een klooster bewonen in de Grote Straat van haar geboorteplaats. Aan haar zwakke gezondheid was het te wijten, dat zij haar levensideaal niet heeft kunnen verwezenlijken. Een slepen de ziekte, waarvoor zij te Aken, in Beie ren en het hooggebergte van Zwitserland tevergeefs genezing zocht, heeft haar vroegtijdig naar het graf gebracht. Mid den in de dertig was zij toen zij Tweede Kerstdag 1936 stierf. In haar testament heeft mej. Maes de Carmelitessen ruim bedacht. Haar gehele vermogen bestemde zij voor de stichting van een nieuwe Carmel te Beek in de Nieuwe Mijnstreek. Op een rustige plek buiten de kom der gemeente heeft architect Dings een Car- melitessenklooster gebouwd. Twee jaar na de dood van de stichteres waren kapel, gastenkwartier, sacristie, refter en cellen voor de Zusters gereed. Hoewel het gebouw slechts voor een vierde gedeelte voltooid was, heeft een aantal Zusters van de Carmel te Echt de nieuwe stich ting alvast betrokken- 17 September 1938 arriveerden zij te Beek. Het was de bedoeling, dat bij het kloos tercomplex het hoogst nodige bijgebouwd zou worden. Op papier stond alles reeds nauwkeurig omschreven. Toen brak de oorlog uit en trok een lelijke streep door de plannen. De afbouw werd tot betere tijden uitgesteld. Te weinig ruimte Intussen zjjn de omstandigheden er niet gunstiger op geworden. De Zusters besef fen terdege, dat de bouwkosten tegen woordig aanmerkelijk hoger zijn dan voor de oorlog. „Wat vroeger voor 5000 kon gebeuren kost tegenwoordig w>S' schien wel ƒ35.000" verklaarde mü de Eerwaarde Moeder Priorin. Va» bouwen kan voorlopig geen sprake zijn, want het geld is op Niettemin moet er op de duur een op lossing gevonden worden, want de toe stand wordt voor de Zusters onhoudbaar. De ruimte van het koor is amper vol doende, doch de refter is b.v. veel te klein. Een reereatiekamer bezitten zij niet. 's Zomers zoeken zij haar ontspan ning in de tuin en bij regenachtig weer op de gang. Als het koud is, zetten zij de tafels in de refter aan kant en hebben dan net voldoende plaats om te zitten. Om te wassen moeten de zusters buiten gaan staan- Ook bij kond en regenachtig weer Hoewel de H. Thefesia van Avila, de grote Hervormster van de Carmeiorde bepaald heeft, dat een communiteit uit niet meer dan 21 zusters mocht bestaan, telt het klooster van Beek slechts 14 leden. Feitelijk zijn er twee teveel, want het huis is slechts op 12 personen be rekend. Doch noodgedwongen heeft men ook de handwerks- en postulantenkamer tjes permanent in gebruik genomen en daarmede twee cellen gewonnen. De Zus ters kunnen onmogelijk novicen aanne men, want er is voor haar eenvoudig geen plaats. Als strenge slotzusters hebben de Car melitessen zo goed als geen contact met de buitenwereld. En de buitenwereld niet met haar. Afgezonderd achter tralies ver langen zij niets liever dan levenslang Gods vrijwillige gevangenen te blijven Wanneer zij naaste familieleden in de spreekkamer mogen ontmoeten, houden zij haar gelaat achter een zwarte sluier verborgen. Zij wachten e<r zich wel voor om te klagen, want hebben zij dit moei lijke offerleven nist uit liefde voor de Goddelijke Bruidegom aanvaard? In bid den en boeten bestaat haar hoge roeping waaraan zij niet in het minste opzicht ontrouw willen worden. Hulp dringend geboden Door toevallige omstandigheden ben tk te weten gekomen in welk een bekrom pen ruimte de Carmelitessen van Beek nu al jarenlang moeten vertoeven. Dit beeft mij spontaan doen besluiten om de klok voor haar te luiden. De noodkreet van deze bronzen stem moet vernomen worden tot ver over de grenzen van do Nieuwe Mijnstreek, waar zij te midder nacht in het koor staan wanneer de hou wers honderden meters diep onder de Limburgse grond de steenkool uit de glinsterend-zwarte lagen slaan. Zij, die tot de allerbcsten onzer katholieks sa menleving behoren, helpen door haar biddend apostolaat krachtig mede, dat het geloof in dit industriële centrum bewaard blijve- Wie helpt onze Nederlandse medezus ters van de H. Theresia van Lisieux aan stenen, hout, cement, verf en al wat voor de afbouw van haar klooster noodzake lijk is? Degenen, die voor dit inooie doel geld of gaven in natura willen offeren, gelieven zich te wenden tot de Eerw. Moeder Priorin van het Carmelitesse»- kiooster te Beek, Lb. E. LOHMAN O.F.M. Het Carmelitessenklooster te Beek, dat veel te weinig ruimte biedt. De raad van het Belgisch-Luxemburga Instituut voor de Wissel heeft besloten het bedrag der Belgisch-Luxemburgse en buitenlandse bankbiljetten, dat de reizi gers bij het verlaten van de Belgisch- Luxemburgse economische unie nagr het buitenland mogen uitvoeren, van 10.000 fr. tot 25.000 fr. te verhogen. Met een Canadees legertoestel arriveer de gisteravond óp Schiphol de heer L. Pearson, de Canadese minister vara bui tenlandse zaken. Hij kwam uit Londen, waar hij een week heeft vertoefd. Gis teravond'nog had hij een ontmoeting met minister Stikker in Den Haag, met wie zoals hij zeide de Canadese minister zienswijzen uitwisselde. Vandaag reeds vertrekt de heer Pear son naar Oslo om in Scandinavië enkele vqeantiedagen door te brengen. Nadat pater Fidentius O.F.M. Cap- Vrij dagavond de studiedagen van de Aarts diocesane K.A.B. op „De Hemelbergh" bij Arnhem had geopend met een inleiding over het onderwerp „God of pseudo-God", zijn Zaterdag drie sprekers aan het woord geweest, terwijl de studiedagen Zondag met één lezing werden besloten- Zoals men lieh herinnert, stond dit congres in het teken van de titel „Wij en het com munisme" en de vier sprekers tijdens het weekend hebbe» ieder op hun terrein een onderwerp in deze zin belicht. Dr ir F. Tellegen, directeur van de lan delijke K. A., opende Zaterdag de rij van sprekers met een belangwekkende cause rie over „Christelijke of communistische mensapvatting" Volgens de rode leer is de mens een wezen van een hogere orde dan het dier. Hij vindt volledige bevredi ging in zijn aardse leven, dient uitslui tend als schakel tussen de vorige en de volgende generatie en heeft verder een taak als voortbrenger van aardse pro ducten. Hij heeft uitsluitend iets te bete kenen omdat hij een radertje is in het enorme raderwerk der maatschappij en zijn leven voltrekt zich volgens de blinde wet der geschiedenis. Daartegenover plaatsen wij als Christenen de mens op een veel hoger niveau. Wij zien de mens als een geestelijk-stoffelijk wezen, anders e-n hoger dan het dier meit een eeuwig Op de kaasmarkt werden heden 172 par tijen kaas aangevoerd. Prijzen le Kwal. met Riiktzmerk Z.af2^3, 2e kwal. ƒ2.15—2 20, extra kwal. tot 2.45 per kg. Handel flauw. „Ik ben pessimistisch over het huidige financiële economische beleid van de re gering. Indien er niets luordf gedaan om de toestand te veranderen, zal Indonesië naar mijn berekening eind 1951 in een zeer ernstige financieel-economische cri sis zijn", zo verklaarde Sjafruddin Rro- wiranegara, oud-ininister van financiën, tegenover Aneta. De heer Sjafruddin wees op de dage lijks duidelijker wordende inflatietenden- zen, die nog bevorderd worden door het verstrekken van Lebarangratificaties aan ambtenaren, hetgeen veje tientallen mil- lioenen kost.' „Men had dat geld beter kunnen gebruiken voor de uitvoering van irrigatiewerken of andere projecten, door opdrachten te geven aan goedkope tech nische firma's in Nederland, Duitsland en Zweden. Mede door het beleid van het ministerie van arbeid worden de kosten voor levensonderhoud in Indonesië da gelijks hoger. Een voorbeeld hiervan is het toestaan van loonsverhogingen, die uitgaan boven de eisen van de vakver eniging. Voor de producent bestaat er geen andere weg dan de loonsverhogingen te verhalen op de consumenten, zodat het volk dus het slachtoffer is yaB het re geringsbeleid", aldus Sjafruddin. Er op wijzend, dat een vermeerdering van de koopkracht alleen bereikt kan \vorden door een verjyieerdenng van de goederenproduetie, door middel van ar beid, zei Sjafruddin: „Alle door de huidi ge regering genomen maatregelen op fi nancieel-economische terrein leiden naar een financieel economische chaos. Indien men thans de klappen nóg niet voelt, is dit een gevolg van de gunstige positie, waarin mep zich thans Devindt wegens het beleid van de vorige regering. Deze toestand is echter slechts van tijdelijke aard". De heer Sjafruddin becijferde voorts de vermindering van de import: in het eerste kwartaal van 1951 werd 238.881 ton geïmporteerd, over het jaar 1950, U18.QQ8 ton. De vermindering van de export toonde hij aan, aan de hand van de volgende cijfers: de export bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 45Ö.482 ton tegen 2.306.278 ton in het vorig jaar. Sprekende over de huidige stakingsgol ven zei Sjafruddin: de onverantwoorde lijke elementen in de arbeiderskringen worden dagelijks brutaler door de zwakke houding van de regering, thans lijkt het erop, alsof de regering als werktuig wordt gehrutkt door onwillige groepen van ar beidersEen en ander gevolg van de stakingsgolven is de vlucht van 1 uit Indonesië. De Delitabak en de r.A. zijn thans doende naar andere arbeids terreinen uit tg zien, zoals Abessinië. Het tragische is, dat het beleid van het mi nisterie van arbeid deze kapitaalviueht stimuleert, aldus oud-minister Sjafruddin, die tenslotte op de vraag, op welke wijze er een oplossing zou kunnen worden ver kregen, antwoordde de situatie moet eerst rijp zijn voor een operatie. door Anthony Gilbert 70) Hij keek met gespannen aandacht naar de gevangene, maar tenslotte was hij overtuigd van Newnham's eerlijkheid, toen deze zei: Ik geef het op. Dat is erg jammer. Tussen twee haakjes, indien ik niet al te vrij ben, hoe komt het toch, dat je datlitteken op je vinger hebt? Dat? Dat is een splinter van een granaat. De dokter vertelde me nog dat het maar een haar gescheeld had, of heel de vinger moest er af- Bij had dat ernstig overwogen. Dat zullen wel meer mensen weten hè? Het ziet er uit als een doodgewone brandwonde, vindt je niet? Newnham keek hem vjagend aan en begreep niet waar hij heen wilde. O ja, enkele vrienden weten het, maar ik heb er nooit veel aandacht aan geschonken. In het begin hinderde het me wel, omdat het verbazend pijn deed. maar alles wént Ik voel of zie het niet meer dat een van mijn vingers een beetje krom staat. Nog iets. Heb je ooit om welke reden dan ook, voor een toneelstukje of iets dergelijks een zwarte ba?i'd gekocht? Newnham lachte( Dan zou ik toch zeker geen zwarte baard gekocht hebben- Toen werd hij opeens somber. Grote genade, staat de zaak er zo voor? Op het ogenblik wel, ja- Dus er IS toch nog enige hoop? Ja de zaken kunnen soms heel vlug een keer nemen. Het is als met eb en vloed. Bij laag getij vind je soms dingen welke de vloed verborgen hield en oi? toch het oprapen waard zijn. Je mag er van denken wat je wilt, mompelde Egerton bij zich zelf toen hij de gevangenis verliet, maar erg roos kleurig ziet de toestand er niet uit. New:-- ham heeft gelijk. Heel d-e geschiedenis met de hut is erg zwak en toch een leugenaar zou een heel wat steekhouden der uitvlucht heb'oen gevonden, hoewel dat in dit geval niet gemakkelijk zou zijn; er zijn maar weinig plaatsen waar iemand een hele naeht doorbrengen kan, zonder dat hij door iemand wordt ber kend. III Terwijl Egerton zijn best deed, om het een en ander te ontdekken dat hem zou helpen om Newnham's onvoldoende ver haal wat aannemelijker te maken, was Beaumont naar Charleston Row gegaan niet zozeer, omdat hij daar miss Ferris dacht te zullen vinden, dan wel om van haar hospita iets te vernemen over haar mogelijk verblijf- Charleston Row was een lange straat met haveloze huisjes, die voor het grootste deel door oude vrijsters werd bewoond, die daar elk haar kamertje nadden. De hospita van no. 39, mrs Pope, ontving Beaumont zonder enig enthousiasme. Ze was doodziek, zei ze woedend, van al die agenten, die aan haar deur gekomen waren. Mis? Ferris was vertrokken, jawel, zonder adres achter te laten ze had alleen verteld dat ze minstens voor een paar maanden naar het buitenland zou gaan. Nou, ik dacht onmiddellijk bij me zelf, de tijden zijn toch wel veranderd, dat een eenvoudig schepseltje, dat dag in dag uit moet werken om de kost te verdienen, zomaar ineens naar het bui tenland kan trekken. Maar ik zeg nog eens, het was hoog tijd, dat ze wegging. Dat soort moet ik nooit meer in huis hebben. Dat brengt heel de buurt maar in opspraak. Ikik geloof vast dat u zien vergist, zei Beaumont zenuwachtig. Bij zag er uit als een kleine kruidenier, en z'n vermomming paste hem uitstekend. Hst is eigenlijk mijn halfzuster, ging hij verder. Ze is jarenlang mijn huis houdsters geweest, maar we hebben strop pen gehad en toen ze naaiwerk gaan doen. En ik ging met briefpapier leuren, ja. het is wel erg gezond zo in de vrije lucht, voegde hij er een beetje zenuw- waohtig aan toe. Je ziet er tèel naar uit, mompelde de vrouw met een grafstem. Nou maar, 1 als je oim geld komt, ben je aan het ver keerde adres. Dat hoef je hier noojt-h, zoeken, ofschoon als je het mij vraagt, erg zuivere koffie was het geloof ik niet. Een dame, die nbu nooit eens ov ,;r zien zelf begint te praten, nee hoorik zeg maar, stille waters hebben diepe gronden. Ik weet alleen, dat ze een hele bonk geld had verstopt in een zak onder het deksel van haar koffer. Een hele bonk geld? De bleke oog jes achter de goud omrandde bril be gonnen te schitteren. Ja, wat moet ik daar nou eigenlijk op zeggen. Nou heb ik m'n mond vporbij gepraat. Ik zei alleen maar, dat ze dat wel kon hebben, want ik heb natuurlijk nooit in haar koffer gekeken, trouwens, die was altijd op slot. En weet u zeker, dat ze hier niet meer is? Maardat is toch al te gek, dat ze weg zou gaan zonder haar half broer daarvan in kennis te stellen? Zij heeft me een week huur vooruit betaald en dan kan het mij niks sche ien of ze weggegaan Is met of zonder uw voorkennis. - Maar dan kan ze er toch niet zo vreselijk slecht voor gezeten hebben. Ik heb altijd met haar te doen gehad, maar als ze een hele week vooruit kon be talen Ja zeker, o, ze kwam niets te kort hoor, en een taxieen taxi mijnheer. Ik zorgde, dat ik bij de deur stond, om t« horen, waar ze naar toe moest en ze zei Victoria. Maar ze kan natuurlijk wel van plan veranderd zUn, toen ze een maal om de hoek was. Als een vrouw: eenmaal slecht is, is ze in niets meer te vertrouwen. En ze heeft dus geen enkel adres achtergelaten? Geen een. Ik denk niet, dat er brie ven voor mh zullen komen, heeft ze nog gezegd. Maarkreeg ze dan nooit brie ven? Van u alvast niet. Want ik heb nooit uw naam gezien. SomtÜds zo eentje van een of andere mevrouw, dat ze moest ko men naaien en dan kon ze weer uren lang op haar kaïher aan het werk blij ven en was ze met geen stok de deur uit te slaan. Maar waar ze nou is kan ik u niet zeggen. Als ze soms nog eens op komt da gen, of als u het te weten kwam, zou u dan willen zeggen of schrijven dat mr Fleteh naar haar gevraagd heeft? Hier hebt u mÖn adres. HU haalde een stukje papier'voor de dag met een valse naam en een vals adres en gaf dit aan mrs Pope. Daar onder zat èen biljetje van een pond. Ze keek naar het adres. Morthoe Road, Pad- dington. «re Dat is ook geen deftig adres, merkte ze op. U kon beter in Charleston Row komen wonen, mUnheer. Ik heb nog een heel mooie kamer voor uen ik kan best koken. Ik ben niet zo 'n ouwe vrij ster, die niet weet hoe zp voor een man moet zorgen. (Wordt vervolgd) ïij-n in een eeuwige bestemming. Hij heeft een grootse taak hier op agrde, die hij ten dele met en voor anderen in een grote gemeenschap tot stand brengt. Uitvoerig stond dr Tellegen stil bij dit fundamentele verschil in opvatting inzake de waarde en bestemming van de mens. Pater dr A. v. d. WeiJ O.Cwjn. uit Mer kelbeek behandelde het verschil in op vattingen aangaande het gezin, een der pijlers van de maatschappij. Allereerst stond spr. stil bij de ontwik keling op het gebied van gezins- en hu welijksleven na da October-revolutie van 1917. Pater van der Weij toonde aan hoe vrije liefde, abortus an lichtzinnige eciit- scheidingen werden gepropageerd en mo gelijk gemaakt als praotische conclusies van de rode theorie. De demoralisatie die hiervan het gevolg was, was zelfs Lenin te bar. Terugschrikkend voor de ernstige gevolgen voor staat en volk, werd het roer na 1936 omgegooid. Abortus werd strafbaar, echtscheidingen werden moei lijk en kostbaar, de kindertoeslag werd zelfs verhoogd. Momenteel is het zelfs zo dat het grote gezin wordt gestimuleerd en dat het neo-malthusianisme wordt ver oordeeld. Over deze markwaardige capitulatie van het communisme lichtte pater Van der Weij zijn gehoor uitvoerig in, waarbij hij er o.a. op wees, dat de communisten deze wending camoufleren mot een mar xistisch motief. Tegenover de rode dwaalleer plaatste spreker de christelijke opvatting, dat het gezin de hoeksteen van Kerk en maat schap-pij is en dat een goed gezinsleven een zegen is vpor de mens, de Kerk en de maatschappij. Het Tweede-Kamerlid de heer B. En- gelbertink uit Oldenzaal besprak het thema „Christelijke of communistische maatschappij-opvatting- Allereerst gphetste hij de bouw van een economisch-maatscha-ppelijke orde, zowel uit christelijk oogpunt, gebaseerd op de beginselen van Quad-ragesimo Anno, als van uit communistische gezichtshoek. In 1917 kregen de roden de gelegenheid hun economisch stelsel in Rusland in te voe ren en nog steeds verkeert het in een stadium van ontwikkeling en er worden nog steeds belangrijke afwijkingen ge handhaafd en toegestaan. De Staat treedt er als hoogste gemeen schap op economisch gebied dwingend op en de overgrote meerderheid van het volk slikt die maatregelen alleen omdat er dwang achter steekt. Bovendien is de verhoging van het welvaartsniveau zeer beperkt en slechts voor een bepaalde, be voorrechte groep. Vervolgens wees spreker op de gevaren die de Nederlandse maatschappij bedrei gen. Ook hier ontmoet men elementen, die een staatssocialisme voorstaan en zelfs in katholieke kring gaat men toegege ven vaak onbewust -a- verder mee met deze tendenz dan gewenst is. Aam de hand van een aantal vragen, betrekking hebbend op de sociaal-economische sec tor, confronteerde de heer Engelhertimk zijn gehoor met maatregelen, wensen ea verlangens op dit terrein in Nederland. Nadat de Zaterdagavond gewijd was aan een gezellig samenzijn in de intieme „Her berg" van dit K.A.J.-centrum, begon de Zondagmorgen met een H. Mis in de kapel. De laatste lezing van deze studiedagen kwam vpor rekening van dr A. A. Olie rook, die een boeiende inleiding met vele actuele illustraties hield over „Communistische propaganda en katho liek apostolaat". Hij somde een aantal mihdelef1 °P> waarvan de communisten zich bij hun propaganda bedienen: de pers, de syste matische kadervorming, de bedrijfskernen, de massa-organisatie en de mantelorgani saties. Het zou ons te ver voeren al deze vormen van propaganda uitvoerig te be handelen, temeer daar dr. Olierook vela recente voorbeelden aanhaalde, om aan te tonen hoe zeer en ook in Nederland op dit gebied activiteit in het rode kamp heerst. Uiteraard stond dr Olierook geruim» tijd stil bjj het a postal aa is werk, dat van iedere katholiek wordt verwacht. HU wees erop dat de taak der Kerk niet bin nen het kerkgebouw beperkt blijft, ook daarbuiten moet zij de taak die Christus haar gegeven heeft: teren, leiden en hei ligen, in de gezinnen, in de bedrijven, in de rechtsorde en in het staatkundig leven. D-eze zending moet de Kerk vervullen met medewerking van leken, die de pro bers moeten bijstaan doqr hulp in d« priesterlijke zielzorg te verlenen en door •en apostolaatstaak in het maatschappe lijke teven te vervuilden. 1 vai Fa: die eve vai gel hel om de wo hei kr; hei D Hot Ploi den wei had Dot wel woi den de van van Far stor gel; zo ong een E dra stra stel Exi 1 Nai E pro dri: nie nie ter: er het boe vel mo een En hei bor li dru the ran lijn kw; tiat enz 350 mei boe D the een dat WOl siel 'vat Gri te red heb is. wa; sch' kin: brie gev V in ben wel ergi Dad aan 291 lees sch; pro: een tocl B boe dru: von nat; Lg6 en 70 1 hoo 1 T ste pen rad O ver. wot bab E bre boe van ech zijn nen nut

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4