Nieuws uit STAD en OMTREK LIBERAAL SCHIEDAM zocht overheidsinmenging B. en W. willen Schiedam leren kennen Simultaanwedstrijden van Mevr. Fanny Heemskerk LAATSTE BERICHTEN Min. Wemmers opent beroeps- vervoer-congres Open Raam RODEN NAAR KAESONG Het geheim Prins Bernhard Vijftig jaar geleden strijd: Moutwijn-Spiritus NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De grote trek naar Canada PAGINA 2 DODELIJK ONGEVAL 126ste C.A.B.-TOCHT EEN JUBILé-TOCHT KLAPPERENDE HOOFD- ARBEIDERS POLITIEBUREAU BLIJFT IN LANGE NIEUWSTRAAT Garage voor nu en later burgerlijke stand VECHTPARTIJ TUSSEN ZEELIEDEN K.A.V.-GROEP ST. LIDUMA LANGE HAVEN WORDT NIET VERBREED MAAR DAN GRONDIG EN FUTURISTISCH FLATBOUWAAN DE HAVENDIJK METTERTIJD. EXAMENS OOK KLEINE BEDRIJVEN MOET MOGELIJKHEID VAN EEN BESTAAN WORDEN GEGEVEN MOOI RESÜLTAAT VAN MIDDELBARE HANDELS AVOND SCHOOL Allen geslaagd De plaats van de middenstand van het al genoeg, dat hi] op dergelijke tochten Zondag begint voorbereidende conferentie doctor honoris causa in de technische wetenschap Voorbereidingen voor 1952 thans reeds getroffen KINDEREN SPEELDEN MET VUUR 1 Juli is een historische datum in de geschiedenis van de Schiedamse distilleerderijen. Men kan immers zeggen, dat de verhoging van de accijns op gedistilleerd op 1 Juli, eergisteren, is ingegaan. De strijd tegen deze verhoging is met alle goedgekeurde middelen gevoerd. Vooral op het landelijke vlak door requesten en rapporten naar kamerleden, naar dagbladen en naar vaktijdschriften. V einigen zullen weten, dat vijftig jaar geleden Schiedam een even verwoede strijd heeft gekend, die meer plaatselijk door ingezonden stukken in de beide hier verschijnende dagbladen: „De Nieuwe Schiedamse Courant" en de „Schiedamsche Courant" werd uitgevochten. Het was een merkwaardige geschiedenis, die waard is even in het kort te worden opgehaald, omdat het Zondag j.l. vijftig jaar geleden was, dat het Stedelijk Waarborg Etiket van echtheid werd ingevoerd. In 1942 heeft de heer C. Dirkzwager de geschiedenis hiervan te boek gesteld door archiefstukken, oude kranten en raads- verslagen bijeen te brengen in: „De Ge schiedenis van de gemeentelijke contröle op de echtheid van Schiedamschen jene ver". Men kan achter deze archiefstof slechts naar achtergronden in de strijd •peuren; de schrijver laat commentaar angstvallig? achterwege. 1900 was een zeer slechte tijd voor de Schiedamse branders. Tot het laatst van de 19e eeuw waren zij het, die het grond- product voor de Schiedamse jenever, de moutwijn, hadden gestookt uit mout, rogge en maïs. Er was een ogenblik in Schie dam, dat er 400 branderijen waren Mout wijn. in tegenstelling tot andere wijn, was op zichzelf niet te drinken, maar het was de alcohol-grondstof van de oude jenever. Rond de eeuwwisseling, toen ontdekt was, hoe uit aardappelen en melasse spi ritus, dus chemisch zuivere alcohol kon worden getrokken, die natuurlijk door de goedkope grondstoffen veel lager in prijs was dan de moutwijn, gingen vele distillateurs, die tot dat moment steeds moutwijn als alcohol-grondstof hadden genomen, distilleren met spiritus als kern. De branders gingen er noch toe over door concentratie de prijs van hun product aantrekkelijker te maken, noch bestreden zij de concurrentie op eigen terrein door zelf spiritus te gaan stoken uit aardappe len of melasse. Het conservatisme, dat door de eeuwen heen de gedistilleerd-in dustrie had beheerst, bleef de overhand behouden. Men zocht de oplossing in pro tectionisme, d.w.z. in de bescherming van het oorspronkelijke product Dit was voor een groot deel te begrij pen. Immers moutwijn is een product, dat ten dele onberekenbaar, ten dele veelzij- diger is. Gestookt als het wordt uit gra nen, heeft het de neiging van kwaliteit te verschillen naar mate de grondstoffen anders zijn, terwijl het tevens van zich zelf een aantal aromatische eigenschappen meebrengt, die de spiritus mist. Om de strijd met de spiritus te winnen, werd door een aantal branders aan de gemeenteraad verzocht een stedelijk waarborg etiket van echtheid in te voe ren. Liberaal protectionisme Dit was voor die liberalistische tijd be paald schokkend. Later zou de landsre gering door het geknoei met boter ge dwongen zijn een boterkeur in te stellen, maar in die jaren dacht men er niet over producten van overheidswege op kwali teit te laten beproeven en als deugdelijk in de handel te brengen. Men ziet lus, dat men niet zo heel erg afkerig was van overheidsinmenging zo het betrof de red ding van eigen nering. Het behoeft echter geen betoog, dat de distillateurs, die spiritus gebruikten, danig ln de oppositie gedreven werden, aange zien hun jenever werd voorgesteld als le zijn vervalst en niet echt Schiedams. Anderen waren er, die zowel spiritus voor grondslag gebruikten als zuivere mout wijn. Zij waren echter gedwongen om hus distilleerderijen te scheiden, want de controle op de echtheid van de Schie damse jenever, d.w.z. op jenever, waar. voor geen andere alcohol dan moutwijn was gebruikt, vond plaats door contröle op de accijnsbescheiden waarin inzage gegeven moest worden. In de distilleer derijen, die het stedelijk waarborg etiket wilden voeren, mocht geen grein spiritus aanwezig zijn. In eerste instantie werd het voorstel aan d Raad tot instelling van de con tröle aangehouden en een commissi i be lastte zich met het onderzoek naar de wenselijkheid ervan In tweede instantie, toen het rapport, dat afwijzend oordeelde ter tafel kwam, werd het voorstel niette min aangenomen of liever de conclusie van het rapport werd verworpen. Ko misch genoeg waren alle stemmen tegen het rapport van niet-distillateurs in de Raad, het waren er 11. De vo irstammers hadden allen als brander, distillateur of makelaar direct belang bij de zaak Het waren er 8. ning en Hollandia overbleven om mout wijn aan de Schiedamse distilleerderijen te leveren, die dan tezamen met spiritus de grondslag van de jenever vormde. Maar de oude Schiedamse jenever op Zuivere moutwijn-grondslag Is niet ver dwenen. Wel rezen de moeilijkheden om het stedelijk waarborg etiket te blijven voe ren, immers Schiedam ging steeds meer naam maken als likeurstokers-stad. De Hollandse likeuren werden beroemd, vooral als basis van cocktails, de grote nieuwe mode. Moutwijn is voor likeuren als grondslag niet te gebruiken. Daarom viel de ene distillateur, die het stedelijk waarborg etiket gevoerd had, na de an der af. Men kon zijn distilleerderijen nu niet langer vrij van spiritus houden, of men moest aparte panden inrichten wat het bedrijf decentraliseerde en duurder maakte Waren er voor de oorlog nog maar enkelen die wilden bewijzen, dv zij zuivere moutwijn-jenever maakten, op de dag van het jubileum was er nog maar één over,, de firma B. A. J. Wittkampf. die tot de requestranten behoorde. De heer Schoof, chef van de gem. belastingen is ambtenaar voor de contröle op d" echt heid De scherpe kantjes zijn in de loop der jaren van het probleem gesleten. Het was niet alleen eigen belang, maar ook de naam van Schiedam, die op het spel stond, toen men om bescherming vroeg, want de gemeenste aardappel-spiritus- jenever werd in het buitenland onder de naam Schiedammer in de handel gebracht. Maar men had snel in de gaten, dat de Schiedamse vlag wel goed was, maar dat de lading ondergeschoven was. Veel er ger zou het geweest zijn als werkelijk aan de bron geknoeid was aan het pro duct, zoals het met de boter het geval is geweest. Oude Schiedamse jenever heeft een goede naam behouden; zo, dat zelfs de bewoners uit landen, die filialen van Schiedamse firma's herbergen, bij hun bezoek hier wel degelijk het verschil op merken. Verschil bok tussen spiritus- moutwljn en zuivere moutwijn jenever. Wat men prefereert is een kwestie van smaak, al blijft een natuurproduct door zijn veelzijdigheid vaak toch de meeste- resse in het raffinement van de bekoring van het verhemelte De 42 jarige lasser J. H. Amen uit de Rosier Faassenstraat 6 in Rotterdam was gisteren op de werf Nieuwe Waterweg bezig met het lassen van een kabel. Hij was hierbij gaan zitten op een van de on derspijlen van het hek, dat langs de dok- wand ter beveiliging van de arbeiders loopt. Op ongeveer een meter van hem stond de dokkraan stil. De kraanmachinist wilde een last verzetten zonder te weten, dat A. in de weg zat. Hij bracht de kraan langzaam in beweging. Deze nam A. mee drukte hem tegen een van de scepters van het hek aam en wrong hem vervolgens erom heen, waardoor A. naar beneden ge worpen werd. Een arts was snel ter plaatse om de mam te behandelen. Hij scheen het rechter bovenbeen verbrijzeld te hebben. Nog tijdens de behandeling is het slachtoffer, vermoedelijk ten gevolge van shock over leden. Het ongeval vond plaats om kwart voor 3 im dok VI. Aanvankelijk stond er morgen op het programma van de C.A.B. een tocht per boot naar Ameide om daar kersen te gaan eten. Die tocht kan om verscheidene rede nen niet doorgaan, omdat het op de eerste plaats technisch zeer moeilijk is de ge- brekkigen behoorlijk te ontvangen in een geïmproviseerde gelegenheid, terwijl de financiële kosten aan deze tocht verbon den het juist zouden billijken, als de rust tijd beter zou zijn dan ooit tevoren. Toch komen de kersen aan de beurt, want met 30 wagens het grootste aan tal, dat ooit aan een C.A.B.-tocht deelnam gaan 123 mensen, pupillen, geleidsters, bestuur, chauffeurs en vaste aanhang in- öegrepen naar het Jagershuis in Zeist. Niet linea recta via Ue grote wegen, maar langs de gezellige oude binnenwegen, zoals bij Haastrecht de Vlist langs en op IJsselstein aan. Zo komen de wagens ln de Utrechtse fruithoek en in Odijk Is aan boomgaarden geen gebrek, zodat hier kersen gefourageerd kunnen worden. Voor het eerst gaan vier verpleegden uit het tehuis vóór chronische zieken aan de Boerhaavelaan, het Zonnehuis, mee. Zij zullen dan kunnen genieten van de tocht naar Leersum, terwijl misschien nog een kansje bestaat, dat men het feestende Utrecht gaat opzoeken om er de leger plaats van de grote vorst Dsjenghis Khan, die er momenteel zijn tenten heeft opge slagen, te bezoeken. Dit is ae 126e tocht en de eigenlijke jubileumtocht van de 25-jarige C.A.B. Als het net zo'n tocht wordt als die naar Oisterwijk, zal het onvergetelijk zijn. Nu het werkverruimingsobject voor hoofdarbeiders „het klapperen van wijk- registers" over enige maanden ten ein de zal lopen, is door de Archivaris na gegaan of een nieuw object voor uitvoe ring in aanmerking kan komen. Als nieuw object is voorgedragen het maken van klappers op de in Schiedam verschenen couranten, voor zover het betreft berichten op Schiedam oetrek- king hebbende. Momenteel zijn ongeveer 175 delen aanwezig, die geklapperd moeten wor den. Naar sdhatting zullen 3 personen hier aan gedurende 3 4 jaren kunnen wer ken. Aan het object zal in 1951 nog door 1 man 6 maanden! en door 2 personen elk 2 maanden kunnen worden gewerkt. De aan dit werkobject verbonden kos ten kunnen, voor 1951 worden geraamd: aan werklonen 2.248,49 en aan mate riaal 620, of totaal 2.868,49. Indien door het Rijk in de werklonen het gebruikelijke aandeel van 44 gedeel te wordt bijgedragen, zal in totaal ten laste van de gemeente blijven 1.182,12. Wanneer het werkobject in volgende jaren wordt voortgezet, zullen de kosten zijn 3 x 2,698,19 of 8.094,57, waarvan voor rekening van de gemeente blijft 2.023,64 per jaar. Wegens gebrek aan eigen garage-ruimte stalt de politie haar -auto's bij een particu. lier. Deze ruimte voldoet niet aan rede lijke eisen tot wering van brandgevaar, terwijl tegen stalling van deze gemeente eigendommen bij particulieren organisa torische bezwaren bestaan, daar niet vol daan wordt aan de eisen van dienstbelang. Aan de directeur van Gemeentewerken is verzocht een eenvoudig project te maken voor de bouw en inrichting van de nodige garageruimte in het pand, naast 't hoofd bureau van politie. Ir Arkema deelde mede, dat het niet mogelijk is in het naast het hoofdbureau gelegen pand een garageruimte te vinden, die groot genoeg zal zijn om het materiaal, dat de politie reeds nu in gebruik heeft, te stallen. De commissaris van politie en de directeur voornoemd menen een op lossing gevonden te hebben door de garage te bouwen op het achtererf naast het be staande cellenblok, waarbij in het pand naast het hoofdbureau een doorrit is ge dacht. Door deze doorrit zal de keuken komen te vervallen, evenals een hiervoo-r ge legen vertrek, ten dienste van de motor- dienst. De commissaris staat er op, ver trekken voor hetzelfde doel terug te krij gen, omdat zij niet kunnen worden gemist, In het hoofdbureau zijn geen ver trekken, die voor dit doei kunnen wor den bestemd, zodat een andere weg moest worden gevolgd om aan het geuite ver langen te voldoen. Deze is gevonden door deze ruimten in de tussen het hoofd gebouw en het cellenblok gelegen gang te projecteren. Met deze oplossing heeft de commissaris zijn instemming betuigd. Bij het zoeken naar de oplossing voor de garage is tevens de vraag onderzocht of het politiebureau door algehele reorga nisatie ook in de toekomst aan de Lange Nieuwstraat gevestigd kan blijven. Het bureau zal dan moeten worden uitgebreid en gemoderniseerd om aan de eisen van de zich steeds uitbreidende gemeente te kunnen beantwoorden. Het blijkt inder daad mogelijk 't politiebureau ter plaatse te handhaven. Door de doorbraak over de Plantage naar de Westenhaven zal nl. het nodige terrein ter beschikking komen. De garage past in de toekomstige plannen, zodat de hieraan te besteden kosten ook in de toekomst nut zullen hebben. De kosten van de nodige voorzieningen zullen naar de raming van thans in totaal 71.000 bedragen. In verband met de on zekere toestand op 't gebied van arbeids lonen en prijzen van materialen is het niet verantwoord dit bedrag als definitief te beschouwen. Veiligheidshalve zal op, een verhoging van ten minste 10 pet moe ten worden gerekend. Voor voormeld bedrag zal dan tot stand worden gebracht: 1. Het maken van de doorgang van de Lange Nieuwstraat naar het achtererf, inclusief sloopwerkèn, bestrating ep af sluiting aan de straatzijde 11.000); 2. Het bouwen van een garage, waarin opgenomen enige voorzieningen als door de commissaris van politie verlangd (kleine werkbank, waterkraan in de garage en buitenkraan) 49.000; 3. Het maken van een kamer voor de motordienst en een keuken ter vervanging van de vertrekken welke ten behoeve van de doorgang moeten vervallen 11.000). OVERLEDEN; W. Plomp 62 j. geh. ge weest met M. G. de Romph; G. Marseille 67 j. Gisteravond om kwart over 11 waren zeelieden op de hoek van de B.K.-laan en de Vlaardingerdijk met elkaar aan het vechten om de in de alcohol aanwezige energie kwijlt te raken. Toen een politie agent ter plaatse kwam, bleken zij nog pienter genoeg om met z'n allen tegen deze o-p te treden. De agent werd bij zijn koppel gegrepen om hem machteloos te - - - pioene, mevr. Fanny Heemskerk naar maken, terwijl een van de zeelieden hem Venetië vertrekken om er deel te nemen in de duim heet. Men had zich in de agent aan het zone-tournooi. voorafgaande aan Anj... j.,_ eergist, want deze wist de situatie mees- de wedstrijden om het we.-eldkampioen- £n schap schaken voor lames. chemische en de natuurazijn kreeg hier het zuivere natuurproduct een pre. Wat er nadien is geschied, is bekend genoeg. De branders hebben hun taak moeten beëindigen, want zij konden het niet bolwerken. Maar zonder moutwijn bleek toch evenmin Schiedamse jenev gemaakt te kunnen worden Vandaar, dat twee grote branderijen: Bols en de Ko De K.A.V. afdeling St. Liduina heeft Donderdag een zomertocht'gemaakt naar Brabant. In Oudenbosch werd de basiliek bezocht en bewonderd. In het Mastbos werd de koffie gebruikt, terwijl men zich het brood liet smaken. De. gelegenheid werd grif aangegrepen om buitenspelen te doen. Na een bezoek aan Den Bosch, kwam men terug in Bouvigne, waar ge dineerd werd en de slottuin bezichtigd Het weer was no-gal somber, maar dat heeft geen invloed gethad op de goede stemming. arresteren. Assistentie kwam hierbij te pas. De zeeman is ingesloten en de agent heeft zich onder doktersbehandeling ge steld. In verband met de investeringsmoei- lijkheden hebben Gedeputeerde Staten de 1 Juni bepaald, maar de verjaardag van comptabiliteitsbesluiten, betrekking heb- haar dochtertje verhinderde mevrouw bende op de voorstellen tot vernieuwing Heemskerk toen te komen. Het bestuur van de kademuur langs de Lange Haven en toonde echter belangstelling voor dit hui- de buitendeuren van de Buitensluis nietselijke feest, welke geste door de zeer goedgekeurd. Aan de Raad wordt voorge- i eenvoudige schaakkampioene zo zeer op steld deze besluiten in te trekken. Het laatste treffen van Fanny Heemskerk op dertig schaakborden voor zij morgen naar het zonetournooi in Venetië gaat. Morgendal de^Nederlajadse schaakkam-naar Schiedam te kunnen komen. TT DevoorzittervanhetZwartePaard.de heer H. A. Klaris, heette de kampioene welkom, evenals de deelnemers, die be halve uit zijn eigen vereniging 'gerecru- teerd waren uit ESS. SCS, Gusto, en Wilton- SBO had zelf "en tournooi en kon geen afgevaardigden sturen. De regels van de simultaan werden nog eens kort uiteengezet. Het gelukte, het bestuur voor alle deel nemers een oorkonde door mevr, Heems kerk ondertekend te krijgen ais aanden ken aan dit treffen. De uitslag was 20%—*9% in het voor deel van de kampioene. Zij speelde 14 partijen remise, won er 13 en verloor tegen de heren Droge en Kievit van Het Zwarte Paard en Penning van ESS. In de zaal Marijke was het gisteren avond ondanks de warmte een prettig samenzijn. De steeds voortgaande ontwikkeling van Schiedam, stelt verschillende vraagstuk ken aan de orde, waaromtrent B. en W. zich ten behoeve van het bestuursbeleid en de uitvoerende taak van de diensten en bedrijven, gaarne zouden doen voor lichten ln de vorm van een sociografisch onderzoek. Met name wordt gedacht aan: 1. een gedetailleerde bevolkingsanalyse en -prognose als grondslag voor ver dere sociografische onderzoekingen. 2. een onderzoek naar de omvang van de woningbehoefte en een gedetail leerde bepaling van de structuur der nieuw te bouwen woningen in het bijzonder de samenstelling der wo ningen volgens de grootte, met priori, teitsschema. De wenselijkheid van deze onderzoe kingen moge als volgt worden gemoti veerd. ad 1. Willen sociografische onderzoekin gen voor de gemeente Schiedam doeltreffend zijn, dan dienen hier voor een bevolkingsanalyse en -prognose ter beschikking te staan, en wel op sociografische grondslag. Het is evenwel noodzakelijk, dat analyse en prognose niet tot onkele globale berekeningen worden be perkt, maar tot in demografische details worden uitgewerkt, die bij sociale vraagstukken zoals b.v. scholenbouw, ziekenhuisruimte, jeugdzorg een rol spelen, i.e. de gradatie van toeneming der bevol king, de structuur van de leeftijds opbouw, gezinssamenstelling, struc tuur der door leeftijd bepaalde maatschappelijke groepen, zoals schoolgaande jeugd, beroepscatego. rteën, bejaarden, enz. Een dergelijke prognose biedt de sociografische onderzoeker tevens mogelijkheden om op de consequen. ties van de bevolkingsgroei voor velerlei sociale problemen ter plaatse te wijzen en om ook alter natieve mogelijkheden te geven, waarop kon worden teruggegrepen, zodra 'n bepaald vraagstuk urgent wordt. ad 2. De financiële positie dwingt in het bijzonder ten aanzien van de wo ningbouw tot een steeds efficiënter en zuiniger wijze van woning bouw. Een prioriteits.-chema ten behoeve van de woningbouw is ook de gemeente Schiedam onmis baar geworden. Bet toegew-eaen bouwvolume, dient dan ook be steed te worden voor het bouwen van woningtypen, waaraan de meeste behoefte bestaat. De voor deze twee onderzoekingen nodige grondgegevens zjjn te putten uit de administraties van de afdeling Bevol king, het Bureau Huisvesting en de Ge meentelijke Wonin.gdier.st. Voor. het bij eenbrengen van het noodzakelijke basis materiaal kunnen eventueel ambtenaren van de gemeentelijke diensten worden ingeschakeld, waardoor actieve belang stelling voor de sociale problemen in groter verband bij de ambtenaren zal kunnen worden gekweekt. Speciale statistische bewerking zullen vragen: 1 de gegevens van vestiging en vertrek; 2. de woningaanvragen van het Bureau Huisvesting. Het Bureau vo-or Marktanalyse en Sociografisch Onderzoek N.V. te Amster dam, waarmede wij omtrent de onder havige materie oriënterende besprekin gen voerden, begroot Je kosten van de bovenomschreven onderzoekingen en het uitbrengen van rapporten over de be reikte resultaten op 2250 tot 2500, zulks ongeacht de kosten van de statis tische bewerking, waarmede omstreek-s 800 uren zijn gemoeid en waarbij wel licht werkloze hoofdarbeiders kunnen worden ingeschakeld. Zowel het uitbreidingsplan in hoofd zaak „Het Hoofd" als het uitbreidings plan in onderdelen „Het Hoofd", hielden geen rekening met de verandering, wel ke in de buitenwaterkering zal moeten worden aangebracht als gevolg van de door de Rijkswaterstaat gestelde eis, dat deze een hoogte van pl.m. 5.10 N.A.P. in de naaste toekomst zal moeten ver krijgen. Naar aanleiding hiervan is een deel der uitbreidingsplannen uit het geheel geliclht. Het uitbreidingsplan „Havendij-k", hiertoe behorend, voldoet aan de eisen van de Rijkswaterstaat. De tracering van de nieuwe buitenwaterkering moest noodzakelijkerwijze Zuidelijk van de Havendijfc komen om de buitensporig hoge kosten te vermijden, welke het ge volg zouden zijn van het op de vereiste hoogte brengen van de Haven-dijk. De bestaande -woningen zouden nl. verwij derd moeten worden. In nauwe samenhang met het aanslui tende recreatiegebied aan de Maas, zijn flatgebouwen van 7 verdiepingen ontwor pen. Deze hoogbouw op dit zeer mar kante punt aan de Maas is uit stedebouw- kundig-arohitectonisah oogpunt zeer ge wenst en draagt tevens bij tot een eco nomischer grondgebied. Het aspect van en naar de rivier kan van grote allure zijn. Daar de mogelijkheid niet uitgesloten geacht moet worden, dat in het aangren zende recreatiegebied een openlucht'bad zal komen, is in het plan ruimte gere serveerd voor een parkeerterrein en eventueel garage annex rijwielberging, In het middengedeelte van het plan plaats voor een stóhoolsportveld gereser» veerd. De hoogbouw is zodanig geprojectes-il, dat deze niet afsluitend werkt t.o.v bestaande bebouwing, zodat het Voke profijt van het omringende groen ei. 'o rivier getrokken kan worden. De Havendijk kan, wanneer deze o bodig zal zijn geworden, afgegraven worden, zodat een fraai profiel kan ont staan tussen de bestaande en de nieuwe bebouwing. De nieuwe dijk kan landschappelijk zeer fraai opgenomen Worden in het re creatiegebied, mede door zijn hoogtelig- ging boven het omringende park en wa ter. Het plan biedt plaats aan ongeveer 300 woningen. Voor het Staatsexamen Muziek, dat on langs in Den Haag werd afgenomen, slaagde mej. Willy Reeser, leerlinge van mej. Bottema, lerares aan het Toonkunst Muzieklyceum te Schiedam. Het was dus een heel bijzondere ge beurtenis voor de Schaakvereniging Het Zwarte Paard, dat zij gisterenavond rog naar Schiedam wilde komen om er een simultaanpartij te speler, tegen 30 Schie damse schakers, die hiertoe door Het Zwarte Paard waren uitgenodigd. Aanvankelijk was de wedstrijd op 26 prijs werd geisteld, dat zij alles deed om Da( ook de na-oorlogse jeugd weet wat werken is en hardnekkig kan blokken voor het. behalen van een waardevol diploma, werd gisteravond bewezen bij de diiploma-uitreiking aan de leerlingen van de R.K. Middelbare Handels Avondschool. De directeur, de heer A. J. J. v. d. Poe] kon meedelen, dat wat in jaren niet ge beurd was, gisteravond gevierd kon wor den: allen, die voor het examen waren opgegaan, slaagden. Deze mooie prestatie was op de eerste plaats te danken aan de goede geest in de klas, die werkelijk geleid heeft tot zo'n teamgeest, dat slechts 5 minuten nodig waren om voor alle leerlingen de uitslag te bepalen. Dat is nog nooit voorgekomen, want altijd zijn er wel zwakke broeders, wier uitslag tot stand komt na ampele overweging. De klas heeft weinig verzuim en geen gezeur met de studie-ijver ge toond. Het is dan ook eenextra voldoening voor leraren leiding en leerlingen van deze cursus, dat deze groep als eerste het officiële rijksdiploma ontvangt. Dit diploma is dus voor alle Middelbare Handels Avondscholen hetzelfde en ver tegenwoordigt meer dan het vroegere ohool-d'iploma, omdat de waarde hiervan afhing van de naam, die de cursus had. Het diploma heeft waarde, dat zul je ervaren, aldus de directeur. Het biedt 'n toede grondslag voor de vele associatie diploma's welke nog te halen zijn. De geslaagden waren de dames P. M. Heynsbroek en M. E. van Rest en de heren F. de Glas, B. M. Joore, G. Neid, A. J. M. Oosthof, N. L. Overdam, J. v. d. Sluis, E. C. A. van Tienen, J. Ve'rhoeckx, P. A. Verspeek en J. Waltman. Voor het Middenstandsdiploma, waartoe aan dezelfde avondcursus werd opgeleid, slaagden de dames J. Kapteyn en J. de Vree en de heren A. van Geloven, J. Foist, C. Hoppstein, J. Jansen, A. Meijer, G. Oostrum, J. Troost, A. Timmers, h! Zuiderwijk en J. Schellekens. Vier candi- daten werden afgewezen. Na de uitreiking der diploma's hield de gecommitteerde, de heer Backer, een causerie over bedrijfspsychologie. De minister van Verkeer en Water staat, de heer W. H. Wemmers, heeft hedenmiddag het vierde congres van de nationale organisatie voor beroepsgoe- derenvervoer wegtransport, dat in Bel- levue te Amsterdam wordt gehouden, met een rede geopend. De bewindsman zeide o.m., dat zijn departement hoge prijs stelt op overleg met het bedrijfsleven bij de tot stand- koming van de op het gebied van het goe derenvervoer nodig geoordeelde wettelijke maatregelen en op de medewerking van het bedrijfsleven bij de uitvoering van die maatregelen. Op dit congres zal worden gesproken over de plaats van de middenstand in het economische leven, aldus de minister. Het beroepsgoederenvervoer is ten nauwste betrokken bij vraagstukken betreffende de middenstand. Verreweg de meeste van de ongeveer 10.000 bedrijven in het be roepsgoederenvervoer met autotraetie zijn typische middenstandsbedrijven. Nog geen 2 pot van dit aantal bedrijven beschikt over meer dan tien vrachtauto's. Het merendeel, n.l. 70 pet, bestaat uit bedrijven en bedrijfjes met een of twee auto's. Spreker is van oordeel, dat de kleine en middelgrote bedrijven ook onder de toekomstige wettelijke regeling van het goederenvervoer met vrachtauto's in het algemeen een mogelijkheid tot een be staan moet worden gegeven. Minister Wemmers gaf evenwel te kennen dat deze verklaring niet anders dan in het algemeen kan worden gesteld en dat hieraan geen rechten ontleend kunnen worden. Veel zal daarbij afhangen van die bedrij ven zelve. Het is bekend, dat niet alle vervoerbedrijven worden geleid op een zodanige wijze, dat van een doelmatige be dirijfsvoering kan worden gesproken. Niet altijd is voldoende bekwaamheid voor het leiden van een vervoerbedrijf aanwezig en niet altijd is de vervoerder zich bewust van de belangrijke dienende functie, die hij in het maatschappelijke leven heeft te vervullen. Spreker is er van overtuigd dat op dit punt nog veel kan worden ver beterd. Hierbij ziet hij een belangrijke taak voor. de vervoersorganisatie wegge legd. Hij deed een beroep op de organisa ties de reeds aangevangen taak voort te zetten. Minister Wemmers geeft tenslotte de verzekering dat op de steun van zijn de partement kan worden gerekend en ver klaarde hierna het vierde beroepscongres voor geopend. Dr G. J. Otten, secretaris van de K. v. K. voor Friesland, heeft ln de openingsvergadering: een lezing gehou- den over: „De plaats van de midden stand in het economische leven". De bepaling van de plaats van de mid denstand in kwalitatieve zin moet ge schieden te midden van omringende groe pen, industrie, groothandel, grootwinkel bedrijf, filiaalbedrijven, verbruikscoöpe raties, randbedrijven. Daarbij valt een voortdurende wisselwerking op te mer ken: het binnendringen van de andere groepen op het terrein van de midden stand blijkt evenwel sterker te zijn dan omgekeerd. Ook het beroepsvervoer levert een identiek beeld. Voor wat de plaats van de middenstand in quantitatieve zin betreft, deelde spr. mede, dat er ongeveer 163.000 detailhan delsondernemingen, 133.000 ambachts ondernemingen, 27.000 horeca- en 10.000 beroepsvervoerondernemingen zijn. Cijfers omtrent de overige dienstver- leningsbedrijven zijn niet voorhanden. Waar de volwaardige middenstand zich zijn terrein betwist ziet door de omrin gende groepen, gaf de spreker aan op welke wijze de middenstand daartegen paraat kan zijn: men make elk bedrijf zo sterk mogelijk, men bundele de groep en make ook deze laatste zo sterk moge lijk. Hoge waarde hecht spreker aan mid denstandsorganisaties in landelijk ver band. Daaraan ontbreekt echter nog veel, daar niet meer dan 15 a 20 pet. van detailhandel en ambacht is georganiseerd. Voor het beroepsvervoer is het cijfer beter, daar dit, voor zover spreker kon nagaan, circa 65 pet. bedraagt en goed gefundeerde landelijke organisaties aan wezig zijn. 0,C.„AO VOO» SCMtOAAA r, 73ste Jaargang No 21582 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tuheUik gevestigd in he gebouw HK Volksbond, Lange Haven 71 Schiedam leietunn Administratie 66152 Telefoon Redactie 61423. Giro-niimmei 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs t 4 95 per kwartaal f 176 per maand t 40 per week. Advertrntie-pnis op gewune koioinoreedlt f 10 pel mtlilTlivtef mingle Ingezonden Medfdrdngen op redactionele kolombreedte "I u Sr pel rnilliutelei noogt? Bu contract geider. lagere tarieven welke bu de administratie ot oil de erkende advertentie bureaux verkriigbaai z|]n Kampioenen i kleine advertentrerr r tot gü Woorden 50 ct blik woorn meel 3 ct. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bu vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers Ho of redacteur; Leo J. IC. Hazelzet door Anthony Gilbert 71) Beaumont dankte voor dit edelmoedi ge aanbod en ging naar Victoria, waar Egerton hem bij de trein van 1.10 zou ontmoeten, als hij door niets werd opge houden. En precies op tijd passeerde een lange gestalte de controleur. Heb je de spijker op de kop ge tikt? mompelde hij vriendelijk toen ze samen in een eerste klas coupé neervie len. Niet precies, maar er viel ook niet veel te leren. Ze is naar Victoria gereden en had tegen haar hospita gezegd, dat ze naar het buitenland ging. Er lopen ook treinen van Victoria naar Chacelbury, merkte Egerton op. We tas ten nog tamelijk in het duister, vind je niet? Ik moet eerlijk toegeven, dat ik er hoegenaamd geen gat in zie. Ik zie werkelijk geen kans Newnham's verkla ringen enigszins aannemelijk te maken.' Hij gaf een kort verslag van zijn ver richtingen waarna hij aandachtig de rook uit zijn pijp bestudeerde. Beaumont ken de hem te goed, dan dat hij hem zou storen in zijn gedachten. Hij vond het Egertons metgezel mocht zijn. Toen zU te Chancelbury uitstapten, zagen ze, dat de lichte mist, die over Londen was neer gedaald, hier vervangen was door schit terende zonnestralen. De zwakke wind was niet in staat om de warmte te ver minderen en de wandeling door de vel den was te vermoeiend om aangenaam te zijn. Ik zou wel eens willen weten, merk te Egerton nijdig op, hoe lang het nog zal duren, voordat een ingenieus koopman er in slaagt liften uit te vinden, die de mensen van beneden aan de voet van de heuvel tot boven aan de top hijsen, waar zij in een malle bui een landhuisje heb ben neergezet. Hij legde de hand boven de ogen en keek over de uitgestrektheid der Downs. Zeven en twintig mijl, merk te hij gelaten op. Wat 'n uitgestrektheid! Hoe houden de mensen het hier uit! Kijk eens, dat Hjkt onze hut wel. K ri ver weg had een varmloze vlek ontdekt. Ze wandelden In de aangeduide richting. De grond was zeer oneffen, maar de zon had de paden vol groeven en kuilen hard gemaakt. Zelfs die geweldige donderbui heeft hier niet veel geholpen, zei Egerton. De zon likt het allemaal veel te vlug op. Jn ieder geval, geloof ik dat er niet erg veel groeit, ondanks Brent's snoeverige taal. Geen wonder, dat er zoveel villa's staan. De grond is natuurlijk voor een appel en een ei te koop. Erg veel scha pen komen we ook niet tegen. Kijk eens om je heen. Waar zijn de talloze kudden? Het zou me erg benieuwen of h'er de laatste jaren ooit iemand fweest ij. In ieder geval moet hier pas iemand geweest zijn, zei Beaumont, toen ze dich ter bij de hut.- kwamen. Kijk maar eens, hoe die struiken allemaal vertrap zijn. De hut was niet meër dan een lange schuit van zwarte planken, die danig van weer en wind hadden geleden. Vlak daarvoor groeiden flinke braamstruiken. Daar door heen had iemand kort ge leden zich een weg gebaand. Het was duidelijk te zien, dat de persoon in kwes. tie daarbij niet. de minste omzichtigheid had betracht. Zelfs nu nog gelukte het de twee mannen niet zonder kleerscheu- t 1 door het gevas heen te komen. Beaumont verwondde zich aan zijn hand. Maar Egerton haalde een paar leren handschoenen te voorschijn, waardoor hij gemakkelijker met de takken overweg kon. Toen Newnham vanmorgen de posi tie van de hut beschreef, merkte hij koeltjes op, dacht ik, dat deze dinger wel te pas zouden komen. Als je nu even wacht, tot ik veilig en wel aan de andere kant ben, zal ik je ze toewerpen. Maar Beaumont weigerde, ofschoon het aanbod in alle ernst was gedaan en de hindernissen werkelijk niet gering waren. Ze baanden zich dus een weg door de struiken en moesten herhaaldelijk stil staan om hun kleren voorzichtig los te m8ken. Tussen de struiken en de hut lig een door de zon gebakken voetpad, zó hard, dat zelfs hun zware stappen geen stof meer opwierpen. Langs een deur liepen nog wat struiken, die zich ovcai aan vast hadden geklampt. Ook deze waren kort geleden afgerukt. De deur zelf was met een grendel afgesloten, die echter onlangs nog moest zijn wegge schoven, waardoor een spinneweb aan flarden gescheurd was. Hoe kan iemand zo 'n kunstig weef sel zo maar vernietigen, riep Beaumont verontwaardigd uit. Als je over twee dagen terugkomt, stelde Egerton hem gerust, hangt er een nieuw. Gelukkig, dat wij hier geen kans lopen om voetsporen uit te wissen door onze eige voetstappen. De grond is zo hard als een rots. Hij stond aan de deur te morrelen en eindelijk sprong deze open met een roes tig geknars van scharnieren. Ik geloof werkelijk, dat die kerel de waarheid heeft gezegd, riep Beaumont uit. Het ruikt hier naar tabak. Toen ze binnen kwamen stonden ze in een zwarte ruimte op een lemen vloer. Aan de andere kant stonden een paar tinnen kannen en verroeste melkemmers. Een venster viel er niet te bekennen, zo dat alle licht door de deur moest komen. Egerton haalde zijn zaklantaarn te voor schijn. Ik kan niet zeggen, dat ik hier graag een nacht zou doorbrengen, terwijl de regen als tien duizend duivels op het dak tekeer gaat, bekende hij eerlijk. Mijn Schots bloed staat stil ais ik er aan denk. Newnham bofte, dat hy sigaretten bij zich had. Wat voor merk rookte hij? Hij liep een paar passen door de hut, raapte een peukje sigaret op en bestu deerde het aandachtig. Nou, dat is alvast een goede noot, ging hij verder. Hoogstens een landloper zal er aan denken om zich hier te ver schuilen, maar dan zou hij in ieder ge val geen De Reszkes roken. Die zou eer der shag pruimen, denk ik. Er lagen nog al veel sigaretteneindjes. Heel de vloer was bezaaid met afgebran de lucifers. Verder stond er op de plank nog een stuk kaars. Hm, zei Egerton. Het zal me be nieuwen of de politie genoegen wil ne men met tien lange lucifers en een stuk je kaars. Zelfs indien bewezen wordt, det deze sigaretten Newnham's gewone merk zijn, veronderstel ik nog, dat zij hem daarop niet vrij zullen laten. Hij begon langzaam de schuur heen en weer te lopen, terwijl hij het licht van zijn lantaarn telkens in een andere hoek wierp. Zelfs de kannen en emmers on derzocht hij. Er was echter niets bijzon ders te vinden. Indien Egerton teleur gesteld was, liet hij er toch niets van blijken. Ik geloof, dat we hier onze plicht hebben gedaan, merkte hij op, nu komt het Museum aan de beurt. Wat denk je daar te vinden, vroeg Beaumont. Ik dacht dat je er Vrijdag eerst heen zou gaan. Dat is ook zo. Maar toen was ik nog niet bekend met iets, wat ik een inte graal deel van deze misdaad zou willen noemen. Dat moet ik eerst zien uit te vinden, Beaumont, omdat ik weet nou ja, omdat daar eigenlijk alles van afhangt, Volgens de radiostations van Peking en Pjongjang hebben de Noordelijken de uitnodiging van generaal Ridgway voor het houden van voorbereidende besprekingen over een staken van het vuren tussen vertegenwoordigers van beide par tijen aanvaard. Als datum wordt ge noemd Zondag 8 Juli en als plaats Kaesong, in „niemandsland", nabij de 38ste breedtegraad. Een gedeelte van de uitzendingen, waarin deze mededeling werd gedaan, was door atmosferische storingen slecht te verstaan, doch de volgende zin was duidelijk hoorbaar: „Wij hebben uw boodschap van 3 Juli ontvangen. Wij gaan er mee accoord, drie verbindings officieren te sturen voor de inleidende bespreking, die u heeft voorgesteld. Wij zullen on voorbereiden op een voorlopige bespreking te Kaesong, indien u het er mee eens bent op 8 Juli a.s.". De Senaat der Technische Hogeschool te Delft heeft in zijn vergadering van 3 Juli 1.1., op voorstel van de afdeling der algemene wetenschappen en op grond van de bevoegdheid hem toegekend in artikel 128 van de Hoger Onderwijswet, besloten aan Z.K.H. de Prins der Nederlanden wegens „zeer uitstekende verdiensten" de graad van doctor in de technische weten schap honoris causa te verlenen. De erepromotie zal op een nader te be palen datum in een plechtige bijeenkomst van de Senaat geschieden. (Vardt vervolgd) Van de commissaris voor de emigratie vernemen wfl, dat ér tekenen zijn, ,die er op wijzen, dat de belangstelling voor emigratie naar Canada zich in toenemen de mate ontwikkelt. Het laat zich aan zien, dat zich ongeveer 18.000 Nederlan ders, waarbij vrouwen en kinderen, voor emigratie in het volgend jaar zullen aan melden. Met het oog hierop worden door da Stichting Landverhuizing Nederland en 't Canadese immigratie-kantoor te 's-Gra- venhage tlhans reeds de nodige voorberei dingen getroffen. Voor ongeveer 2/3 van dit aantal zal werk moeten worden ge vonden in de landbouw en aanverwants bedrijven, de overigen kunnen in andera beroepen worden geplaatst. Alleen in administratieve betrekkingen is plaatsing practisdh onmogelijk. Het merendeel van deze emigranten zal in de eerste maanden van 1952 dienen ta vertrekken om in het voorjaar en de ge hele zomer van de dan aanwezige werk gelegenheid het beste profijt te kunnen trekken. In verband hiermede wordt een grote vervoersvraag verwacht, die het noodzakelijk maakt het vertrek der emigranten zoveel mogelijk te spreiden. Daarom begint het Canadese immigratie- kantoor reeds in Augustus a.s. met da keuring. Doordat kinderen met vuur speelden, geraakte gistermiddag te Deursen (N.B.) een hooiberg in brand. Door do felle wind aangewakkerd, sloeg het vuur over op nabij gelegen percelen, waardoor twee boerderijen en een woonhuis in as ge legd werden Drie gezinnen werden dak loos. De schade wordt op ongeveer een ton geschat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2