Garantie van de wereldvrede n°g vrome wens MaaV internationale rechts gemeenschap is groeiende De H. Vader over de landbouw Minister Drees 65 jaar Burgerlijke verdediging op gang couzy I Prijsafspraken voor de slagers Sociaal toerisme - nieuw begrip Beste kans om West-Europa voor een nieuwe oorlog te bewaren Waar wordt de vacantie doorgebracht? Nog geen antwoord der Noordelijken Eigen karakter moet blijven gehandhaafd Oatis tot tien jaar veroordeeld Hongaarse inmenging STOFZUIGERS Boycot verplichting niet bindend verklaard WOL ZIJDE Stichting van vacantie-oorden op de helling Interessante enquête Jaarvergadering Philips Buitenlandse investeringen komen ook Nederland ten goede WOENSDAG 4 JULI 1951 PAGINA 3 Vredelievend Rusland Politie en Nationale Reserve Rentetvijziging Burgerlijke verdediging EEN DRENTSE „LEEUWERIK" GESNAPT Bij benoeming hoge geestelijken VERDUISTERING 25000 VAN ZWENDELAAR IN SOLEX-EN HOOVER - DEALER VOOR HET GEHEIM VOOR Verduistering en luchtwachtdienst Sociale tendens Werk voor overheid Schuilkelders Geen gasmaskers voor de bevolking De organisatie Bij de bespreking van het buitenlandse beleid in de Eerste Kamer werd de lijn, welke wat scheef getrokken was door de heren Kolff (C.H.) en Wendelaar (V.V.D.), die te veel de nadruk legden op het Atlantische pact, en vooral door de heer Algra (A.R.), die alle heil verwachtte van een federatief Europa als volwaardig tegenspeler en tegelijk als partner van Amerika, weer in de juiste richting geleid door prof. Beaufort (K.Y.P.), die in een magistrale rede het doel van het buitenlandse beleid in deze tijd belichtte. Prof. Beaufort omschreef dit doel aldus: In de groeiende internationale rechts- en belangengemeenschap Nederland de plaats te geven, waar het recht op heeft en het de taak te doen vervullen, waartoe het verplicht is. De pogingen om tot een internationale rechtsgemeenschap te komen falen welis waar nog herhaaldelijk, aldus pater Beaufort, maar daarnaast moet toch wor den erkend, dat duizenden internationale verdragen tot stand zijn gekomen, welke voor de ordening van het internationale leven van betekenis zijn. Men mag dus zeggen, dat de internationale rechtsge meenschap groeiende is. Een garantie van de wereldvrede be hoort nog tot de vrome wensen, maar toch zag de Nijmeegse hoogleraar in het optre den van de Verenigde Naties tegen de rechtsschennis op Korea en in de United Action for Peace-resolutie verschijnselen, welke er op wijzen, dat een kentering is Ingetreden in de mentaliteit, die beheerst wordt door de leuze: macht is recht. Ook ten aanzien van de belangenge meenschap is vooruitgang te constateren. Men begint in te zien, dat geen staat der Wereld zelfstandig een zeker welvaatts- peil kan handhaven. Op het aldus omschreven doel is ons buitenlands beleid gericht, constateerde prof. Beaufort, en hij verklaarde zich met ie wijze, waarop dat beleid door de Re- lering gevoerd is, wel te kunnen vereni gen. Tenslotte waarschuwde hij er tegen, dat men niet moet denken dat we als kleine natie geen invloed hebben in het internationale overleg. Onze medewer king wordt door de vertegenwoordigers van andere landen in dat overleg steeds op prijs gesteld en bij de Westerse inte gratie worden onze mensen vaak op voorutigeschoven plaatsen gesteld. Ook de heer Kerstens (K.V.P.) verklaar de zich, hoewel niet geheel voldaan, om dat er nog te veel vaagheid is, tevreden over het beleid der Regering ten aanzien van Zuid-Oost Azië en Indonesië. Tenslotte voerde nog het woord de heer v. d. Kieft (P.v.d.A.) die de heer Schalker (C.P.N.) met diens pro-Russische propa ganda eens danig in het zonnetje zette. Wanneer ergens ter wereld de arbeider door de heersende klasse wordt uitgebuit en als rechteloze slaaf wordt behandeld, dan is het in Rusland en voorts is het 't „vredelievende" Rusland, dat vreemde landen bezet en deze niet aan de oor spronkelijke volken teruggeeft, betoogde hij. Hedenmorgen zou de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken worden voortgezet met als eerste spreker minister Stikker. In de avondvergadering werd de begro ting van Binnenlandse Zaken verder af gehandeld. Minister Van Maarseveen beantwoordde de sprekers, die de vorige week het woord hadden gevoerd. Het politievraagstuk achtte de minister te ingewikkeld om het op korte termijn °P te lossen. Daarom zal het beste ge wacht kunnen worden tot de volgende legislatieve periode. Hoe de oplossing zal zijn? De bewindsman was het met de heer Kolfschoten eens dat de politie een dualistisch karakter heeft en dat het vraagstuk daarom ook dualistisch moet worden opgelost. Hij denkt zich een rege ling zoals in België, waar een functionele scheiding bestaat: de gerechtelijke politie onder ressort van de minister van Justitie en de bestuurlijke politie onder burge meesters en Commissarissen der Koningin. Omtrent de doelstelling van de Natio nale Reserve verwachtte de bewindsman dat spoedig overeenstemming zal wor den bereikt. Voor de Nationale Reserve hebben zich tot nu toe 18.800 personen aangemeld,, waarvan er 9940 zijn goed gekeurd. Hieruit blijkt, dat de keurings eisen zeer hoog zt)n. Het ligt in de be doeling deze eisen te verlagen. In antwoordt op de vraag van de heren Reijers en Witteman om revisie van de zuivering van de F 221-ers, deelde de minister mede, dat hij op het ogenblik geen aanleiding hiertoe vond. Wat de pensioen rechten van deze personen betreft, nog onlangs heeft de ministerraad zich hier over beraden en is daarbij tot de conclu sie gekomen, dat de thans geldende richt lijnen gehandhaafd moeten worden. Het departement zal trachten deze personpn in een geschikte functie te herplaatsen, maar er doen zich daarbij verschillende moeilijkheden voor. Dat de lage-rente-politiek der regering de oorzaak kon zijn van de financiële moeilijkheden, waarin de gemeenten ver keren, ontkende de minister op grond van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waaruit moest blijken, dat vóór 1950 de gemeenten voldoende tegen lage rente hebben kunnen lenen. Dc oorzaak van de moeilijkheden zag de bewindsman in Korea, waardoor een schaarste op de geldmarkt is ontstaan. Om aan de moeilijkheden tegemoet te komen is wijziging van het rente-gamma ge wenst. Binnen enkele dagen zal een wijzi ging in het rente-gamma worden bespro ken. Daarbij zullen ook dc voorwaarden voor kort geld onder de loupe worden genomen. Naast verhoging van het rente-gamma en de 250 millioen van de levensver zekeringsmaatschappijen zullen ook de pensioenfondsen nog gelden beschikbaar stellen. De 250 millioen zal in twee jaar geleidelijk kunnen worden opge nomen. Er is in verband hiermee dus geen aanleiding tot optimisme, wat be treft de mogelijkheid van investeringen gedurende dit en het volgend jaar. Met zijn ambtgenoot van Financiën zal minister Van Maarseveen besprekingen voeren over verhoging van de uitkering uit het Gemeentefonds wanneer de begro ting der gemeente zulks wettigt. Hij kon echter niet toezeggen dat de verhoogde uitkeringen boven de 130 a 135 pet zullen uitkomen. Verzoeken van gemeenten om een bij zondere uitkering uit het Gemeentefonds zullen in gunstige overweging worden ge nomen, als zich bijzondere omstandig heden voordoen. Tot bijzondere omstandig heden wordt dan niet gerekend de ver hoging van lonen en prijzen. Wat de uitkering uit de Ondernemings belasting betreft deze krijgen de gemeen ten tot de laatste cent voor zover deze haar volgens het Besluit Ondernemings belasting toekomt. Minister Teulings behandelde vervolgens de Burgerlijke Verdediging en de Binnen landse Veiligheid en kondigde het ver schijnen aan van een wetsontwerp voor de organisatie van de Burgerlijke Verdedi ging. De Burgerlijke Verdediging is van huis uit een gemeentelijke zaak. Daarom zijn 't gezag en de kadervorming in ge meentelijk verband ontworpen. Met het oog op de onderlinge hulpverlening tussen de gemeenten is een nationaal opgezet plan onontbeerlijk en ook omdat de in standhouding van de Burgerlijke Ver dediging een Rijksbelang is. De kosten van het materieel zullen voor rekening komen van het Rijk. Maar de gemeenten zullen de haar ten dienste staande middelen spontaan ter beschikking moeten stellen en van het Rijk daarvoor geen vergoeding moeten vragen zoals bijvoorbeeld voor het ge bruik van een gemeente-garage voor het stallen van een Rijksauto. Ook zullen zij niet iedere spijker moeten gaan decla reren. „Steun Wettig Gezag" kan op basis van vrijwilligheid meewerken aan het doen slagen van de opzet der Burgerlijke Ver dediging. Een beroep op medewerking zal ook worden gedaan op het Rode Kruis, de Kruisverenigingen, de Vrouwenorganisa ties, de E.H.B.O. enz. De gehele orga nisatie zal in de plaatselijke sfeer worden gehouden, waarbij het Rijk coördinerend zal optreden. Wat de zaak-Sweerts betreft, deelde de minister mede, dat deze persoon nooit in dienst van de Binnenlandse Veiligheids dienst is geweest. Over de figuur van Sweerts heeft de regering op 20 Juli 1948 in de Kamerstukken reeds uitvoerige in lichtingen verstrekt. Na repliek werd de begroting van Binnenlandse Zaken z.h.s. aangenomen met aantekening dat de communisten wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Ad int. De radiostations van Peking en Pjongjong hebben nog niet gereageerd op de laatste boodschap van generaal Ridgway. Te Tokio wordt het vermoeden geuit, dat de communisten niet in staat waren op de door Ridgway voor morgen (Donderdag) voorgestelde inleidende conferentie over een wapenstilstand, aan wezig te zijn, omdat het voor hen moei lijk is om hun afgevaardigden een vrij geleide naar Kaesong te waarborgen. Radio-Peking heeft reeds de nadruk ge legd op de verbindingsmoeilijkheden naar deze plaats van samenkomst aan de 38ste breedtegraad. Het antwoord der communisten wordt pas op z'n vroegst hedenavond tegemoet gezien. Op het station te Seoel werkten Koreaanse timmerlieden en Amerikaanse technici gisteren aan een „wapenstil- standstrein" van zeventien wagons. Zij kregen er twaalf uur de tijd voor. Deze trein is door wijlen generaal Walton Walker, bevelhebber van het achtste le ger, als hoofdkwartier te velde gebruikt. Voor de ruiten wordt muskietengaas aangebracht en de slaapwagens worden gereed gemaakt voor de onderhandelaars van beide zijden. Maandagavond 2 Juli heeft de H. Vader de deelnemers aan het eerste Katholieke internationale landbouwcongres. dat door de Katholieke landbouworganisaties op het ogenblik in Rome wordt gehouden, in speciale audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid hield de H. Vader een zeer uitvoerige en belangrijke rede over de sociale, economische en geestelijke pro blemen in de landbouw, welke voor het gehele mensdom hun betekenis hebben. Na te hebben gewezen op de ontwrich ting op alle levensgebieden in onze tijd en over de gejiele wereld door de strijd tussen communisme en kapitalisme, sprak de H. Vader over de heel eigen problemen in de moderne landbouw. Iedere oprechte geest zal moeten toe geven, zo zeide de H. Vader, dat door de apostelen van het marxisme wat betreft de economische en sociale opheffing van de landbouwende bevolking zeer veel goeds tot stand is gebracht. Dit mag ons echter niet uit het oog doen verliezen, dat het marxisme wordt gepropageerd door een regime, dat zeer vele en grote gevaren inhoudt. Het eigen karakter van de landbouw is verloren gegaan, omdat hij ook een industrie is geworden en het platteland nog enkel maar een verleng stuk is van de grote industriesteden. Daardoor verdwenen tevens de vele goede geestelijke eigenschappen aan dit leven verbonden. Evenzeer als het indus triële kapitalisme veel kwaad deed aan de boerenbevolking, sticht ook 't marxis tische systeem veel onheil ondanks de sociale en economische verbetering. De H. Vader noemde als grootste kwalen de vlucht van het land naar de stad in de industrie, waardoor een deva luatie van de landbouw intreedt en veel akkers verlaten blijven liggen, verder het starre prijsmechanisme en het verlies van eigen karakter. Vooral over dit laatste punt wijdde de H. Vader in dén brede uit. De boer heeft zijn eigen karakter en zijn eigen waarde en het is vooral het gezin en de goede gezinsgeest, die hem aan de akker bindt en die voorkomt, dat het land wordt verlaten. De boer leeft in nauw contact met de ongerepte natuur, hij leeft als het ware in de hand van de Schepper. Daaruit put hij zijn geestelijke kracht en de juiste normen voor het leven. Nu de gehele sociale structuur van de wereld in verval is, moet er voor wor den gezorgd, dat ook aan de landbouwers recht wordt gedaan en gegeven en dat zij in de huidige economische crisis stand houden. Zo dit niet zou geschieden, zou dit ten nadele van de gehele bevolking zijn. Nogmaals legde de H. Vader de nadruk op de waarde van het gezin, zeer bijzon der voor de landbouw. Door het familie bezit worden niet alleen de landbouw belangen veilig gesteld, maar wordt ook het collectivisme het best bestreden. Een algemene oplossing voor de problemen is niet zo maar te vinden of door te voeren, maar met goede verstandhouding en samenwerking, waarvan dit congres ge tuigt, is veel te bereiken. De Amerikaanse dagbladcorrespondent William Oatis, die te Praag heeft terecht gestaan onder de gebruikelijke beschul diging van spionnage, is tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Bij goed ge drag zal de helft van de straftijd worden kwijtgescholden. Bij zijn ontslag zal Oatis uit Tsjechoslowakije worden uitgewezen. De 3 medebeklaagden van de correspon dent kregen twintig, achttien en zestien jaar gevangenisstraf. (Van onze correspondent). Opnieuw is een van de vele geheime zenders, die de laatste tijd in Drenthe opereren, het zwijgen opgelegd. Bij de landbouwer D. te Kerkenveld (gem. Zuidwolde) werd een zekere J. K, P. uit Alteveer bij Hoogeveen tijdens een uitzending door de Rijkspolitie gesnapt. Behalve de zender, die bekend stond als „De Leeuwerik", werd ook nog een grote hoeveelheid gramofoonplaten in be slag genomen. De Hongaarse regering heeft bij de creet bepaald, dat aartsbisschoppen, abten en andere geestelijken met hoge rang slechts met toestemming van de Hongaarse regering kunnen worden be noemd. Het decreet zal, hangende een nieuwe regeling met betrekking tot de positie van de Kerk onder het commu nistische regiem van kracht zijn en voor alle katholieke hoogwaardighoidsbekle- ders, benoemd sedert Januari 1946, met terugwerkende kracht gelden. Het decreet zou van kracht blijven, tot alle functies van aartsbisschoppen, aarts bisschoppen-titulair, bisschoppen en bis schoppen-titulair, prelaten en provinciale gouverneurs van religieuze orden „door tweezijdig accoord" waren bezet. Het Hongaarse persbureau, dat het bovenstaande publiceert, meldt niet, wel- ke de andere partij bij dit tweezijdige accoord zou zijn. Sedert 1945 heeft Hon garije geen concordaat met het Vaticaan. De Haagse rechtbank heeft de 35-jarige A. van L. uit Leiden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Hem was tenlaste gelegd dat hij als agentschaphou der der P.T.T. bijna 25.000 had verduis terd. In verband met de versnelling van de bewapening in West-Europa is de kans, dat een tegenstander van atoomwapens gebruik zal maken, gestegen. Voorshands mag echter worden betwijfeld, of in Nederland zo belangrijke doelen aanwezig zijn, dat zij in aanmerking komen voor aanvallen met atoombommen. De regering gaat er van uit, dat bet afwerpen van een enkele atoombom op ons land na 1952 als mogelijk dient te worden beschouwd. Hiermede is bij de organisatie van de burgerlijke verdediging in de grootste drie gemeenten, alsmede bij de dislocatie van het totale landelijke hulp- verleningspotentieel en het verwezenlijken van een nationale concentratie van dit potentieel rekening gehouden. Gezien de internationale verhoudingen en de voorbereidingen van militaire aard, acht de regering het krachtig ter hand nemen van de burger lijke verdediging geboden en ten zeerste urgent. Uitstel zou niet ver antwoord zijn. Deze burgerlijke verdediging is mogelijk en ligt binnen ons bereik. De regering vertrouwt, dat het haar zal gelukken deze tezamen met de militaire verdediging tijdig geheel paraat te doen zijn, opdat wij vastberaden en met vertrouwen een eventuele aanvaller tegemoet kunnen treden. Bovendien, de beste kans We«t-Europa voor de verschrikkingen van een nieuwe oorlog te bewaren, wordt door een volledige paraatheid geboden." Het bovenstaande schrijven de minis ters Van Maarseveen en Teulings in de Memorie van Toelichting op een wets ontwerp. waarin zij voor 1951 een bedrag van 50 mllioen vragen voor de uitvoe- van het regeringsplan t.a.v. de burgerlij ke verdediging. En zij delen daarbij mede, da.t voor de jaren 1952, '53 en '54 t.z.t. in totaal nog eens 30 millioen nodig zal zijn. Richtsnoer voor de regering is geweest, dat de organisatie van de burgerlijke verdediging gelijke tred moet houden met de opbouw en voltooiing van de militaire verdedigingsvoorbereiding. Met volledig besef voor de omvang en de uit- De centrale recherche van de hoofd stedelijke politie heeft gisternacht in een hotel te Amsterdam een man gearresteerd, die in diverse plaatsen in ons land onder allerlei voorwendselen Solex-rijwielen huurde en deze verkocht of inruilde voor andere waardevolle zaken. De man logeerde onder een valse naam In het hotel hij gebruikte meestal valse namen en had er niet op gerekend, dat de politie van deze naam op de hoogte was. De politie in Den Haag, Utrecht en van twee bureaux te Amsterdam hadden verzoeken tot aanhouding van de man uitgezonden. UITSLUITEND le KLAS FABRIKATEN In prijzen vana» '_85- le Middellandstraat 72 Telef. 30340-37434 - Rotterdam Destijds hebben de ministers van Eco nomische Zaken en van Landbouw- Vis serij en Voedselvoorziening aan de com missie-bedrijfsregelingen advies ge vraagd over de door slagers in vele plaatsen getroffen minimumprijsregelin- aen Blijkens een publicatie in de Staats courant van 3 Juli hebben genoemde ministers thans in overeenstemming met de minister zonder portefeuille prof. dr A H M Albregts besloten tot onver- bindendverklaring van de op deze rege lingen berustende verplichtingen tot di recte of indirecte boycot van slagers, die zich niet aan de vastgestelde prijzen houden. Hierbij is overwogen, dat minimum prijsafspraken, als hier aan de orde, op zich zelf aanvaardbaar kunnen zijn in plaatsen, waar zonder een dergelijke re geling desastreuze concurrentie zou op treden, mits zij aan de eis voldoen, dat de vastgestelde prijzen gecalculeerd zijn op grond van de kosten van een efficient werkend en volledig bezet slagersbednjf. De onderhavige regelingen boden hier- voor seen garantie. Bovendien liet het gc- volgde systeem van gefixeerde prijzen voor de verschillende vleessoorten aan de individuele slager geen mogelijkheid om overeenkomstig een gebruikelijke en veel- al noodzakelijke wijze van bedrijfsvoering de onderlinge verhouding der prijien van De ervaren textiel vakman zegt: Het brillante effect van nieuwe stoffen krijg ik to: Ik neem voor tedere fijne stof het speciale alkali vrije wasmiddel, dat er bij hoort. U kunt Uw fijne stoffen nieuw houden door dete ook to te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ, IS VEILIG .ALKALIVRIJ gebreidheid van de organisatie van de burgerlijke verdediging, vertrouwen de minister?, dat deze, indien de gevraagde credieten worden verleend, eind 1952 zover zal zijn gevorderd, dat zij, zo de omstandigheden daartoe onverhoopt zou. den nopen, binnen enkele dagen ten volle op voet van paraatheid kan worden ge bracht. Teneinde het aantal slachtoffers bij aanvallen zoveel mogelijk te beperken, ts een aantal preventieve maatregelen geboden, in de eerste plaats de totale verduistering. Van grote betekenis Is daarnaast, dat de gemeenten, welke een aanval kun nen verwachten, tijdig worden gewaar. schuvjd. De ervaring in Engeland heefi geleerd, dat, indien de bevolking bij alarm dekking zocht, het aantal slacht offers plm. 80 p-ocent minder U'tts. dan wanneer de aanval onverwacht Kwam of op het aiarm geen acht ivas gesla gen. Daarom zijn maatregelen getrof fen, op fat. aan de hand van de gege vens van de militaire luchtwachtdienst de daarvoor in aanmerking komende (Van een onzer verslaggevers) Een jaarlijkse recreatie met een tijdelijke maar volkomen onderbreking van het gewone leven, geldt tegenwoordig als een sociale eis maar ook als een economisch gebod, omdat niet alleen dan pas kan worden gesproken van het vervullen van een der voorwaarden tot een waarlijk menswaardig bestaan, maar ook omdat alleen op deze wijze de arbeidskracht en de gees telijke frisheid van de werkende mens op peil kunnen worden gehouden. De gegroeide bewustwording van de noodzaak ener jaarlijkse vacantie heeft reeds geleid tot het instituut van de betaalde vacantie, terwijl later ook de vacantietoeslag zijn intrede deed. Daardoor werden nieuwe recreatiemoge lijkheden voor honderdduizenden geschapen. Daardoor ook ontstond de vraag naar goede en goedkope vacantieverblijven voor gezin en individu. de verschillende vleessoorten aan de uit eenlopende behoeften der afnemers aan te passen. Tenslotte werd bij de gevolgde systemen veelal geen of te weinig reke ning gehouden met het type van de on derneming (volkszaak, middenzaak, be tere zaak), hoewel de kostenstructuur van de verschillende typen van ondernemin gen belangrijk uiteenloopt. Onder deze omstandigheden wordt het in strijd met het algemeen belang geacht door middel van boycotafspraken econo mische dwang uit te oefenen tot naleving van de regelingen. Dit zou, zeker onder de huidige omstandigheden en voor een voor het huishoudbudget zo belangrijk ar tikel als vlees, alleen toelaatbaar kunnen worden geacht, indien vast zou staan, dat hierdoor geen ondernemer tegen zijn wil zou worden gedwongen hogere prijzen te berekenen dan voor de vergoeding van de kosten, (waaronder een minimum-on- dernemersloon wel, winst echter niet kan worden begrepen) van een efficiënt wer kend, volledig bezet bedrijf van een type als het zijne noodzakelijk zou zijn. Tot onverblndendverklaring van de prijsregelingen als zodanig is niet over gegaan, onder meer, omdat het onder zoek niet heeft doen blijken, dat de tot dusverre in feite voor de aangesloten slagers vastgestelde minimumprijzen al gemeen te hoog zouden liggen. Teneinde een inzicht te verkrijgen in de behoefte aan de stichting van vacantie- oorden en van de mogelij klieden welke bii inrichting en exploitatie benut zouden kunnen worden, werd een Studiegroep Vacantie-oorden gevormd, waarin verte genwoordigd werden het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de Rijksdienst voor het Nationale Plan, de Kon. Ned. Toeristen Bond A.N.W.B., de Ned. Kampeerraad en de Bedrijfshoreca. Aan het Bouwcentrum te Rotterdam werd opdracht gegeven om een Rapport „Va cantie-oorden" samen te stellen, welke opdracht door ir L. E. Vegter is uitge voerd, zodat het rapport enkele dagen ge leden aan de opdrachtgevers kon worden uitgebracht. Het rapport, waaraan ook de eerste alinea van dit artikeltje werd ontleend, geeft de bevindingen weer van een onder 6347 vacantiegangers gehouden enquête omtrent de wijze waarop deze per sonen hun vacantie plegen door te bren gen. Wij laten ze verder kortheidshalve zonder commentaar in de nuchtere cijfers- zonder-meer volgen (waarbij de vier wel- standsgroepen als volgt zijn verdeeld: A een jaarsalaris van minder dan 2000 gul den, B van 2000 tot 3300 gulden, C van 3300 tot 4600 gulden, D meer dan 4600 gulden) bij fa-m. of kennissen in hotel in pension in een tent in kampeerboerderij, kamphuis of slaap- centrum in gehuurd huis of in kamer bij particul. in zomerhuisje in een boot in een jeugdherberg in een geruild huis door werkvacanJtie bv. door oogstwerk in and. logiesvormen zodat de tot^ijf. zijn 1084 1678 2032 1553 Welstandsgroepen A B C D 725 1087 1133 651 19 69 164 291 26 77 195 205 94 122 144 106 82 97 104 48 6 33 66 83 12 36 69 49 34 31 33 52 16 42 24 16 3 18 37 22 8 8 8 S 59 60 60 25 Voert men nu de 3 volgende hoofdru brieken in: 1. bij familie of kennissen; 2. „oude logiesvormen": hotel, pension, ge huurde kamer, geruild huis; 3. „nieuwe vormen": tent, kampeerboerderij, kamp huis, slaaphuis, zomerhuisje, boot, jeugd herberg, werkvacantie, overige vormen, dan komt men percentagegewijs tot de volgende indeling: A B C D bij fam. of kennissen 67 65 56 42 oude vormen 5 12 23 39 nieuwe vormen 29 24 23 19 Het rapport spreekt de verwachting uit, dat deze verhouding zich geleidelijk ten gunste van de „nieuwe vormen" zal wij zigen. Na deze algemene inleidingen, die een basis vormden voor het onderzoek en het opstellen van richtlijnen, geeft het rap port dan uitvoerige details. Wij gaan al deze bijzonderheden, grotendeels van tech nische aard, niet op de voet volgen; even min voelen wij ons geroepen tot een com mentaar op de hierboven gegeven cijfers (een commentaar waarmee een brochure te vullen zou zijn): wie zich voor de va- cantie-besteding in het algemeen en voor het „sociaal toerisme" (een nieuwe term, kind des tijds) interesseert, zal met het analyseren en becommentariëren van deze cijfers zonder twijfel een welbestede avond kunnen doorbrengen. Het gaat ons voornamelijk om de ten dens. De tendens van het gaan in de richting van het „sociaal toerisme", een tendens, die ook uit dit rapport spreekt, om namelijk degenen, die thans, dank zij betaalde vacantie en vacantie-toe- slag, een jaarlijkse recreatie in een an der dan het dagelijkse milieu kunnen doorbrengen, daartoe betere gelegen heden in de vorm van nieuw te stich ten vacantie-oorden te schenken. Een niet nader te noemen provincie heeft zelfs de suggestie aan de hand gedaan, dat er „recreatieschappen" (ook al een nleuwe-tijd-term) zouden worden ge vormd, d.w.z. dat bepaalde daartoe ge schikte gemeenten zich streeksgewijs zouden verenigen en gezamenlijk zou den werken voor a. de stichting van vacantie-oorden, b. de bescherming van het natuurschoon, c. de aanleg en het onderhoud van fiets- en wandelpaden. Wat nu de details betreft, handelt het rapport voornamelijk over de stichting van vacantie-oorden bestaande uit kam- peercentra (kamphutten rond een cen traal gebouw) en van kamphuizen. Uit voerige technische details worden uitge werkt betreffende het centraal gebouw, de vrijstaande kamphutten, de aaneenge- bouwde kamphutten, het kamphuis, het tentenkamp, het kampeerwagenkamp, de ontspanningsvoorzieningen (kinderkamp, sportveld en openluchttheater), de techni sche voorzieningen (riolering, watervoor ziening, energiebronnen, vuilafvoer, brandweer en exploitatie) en de ruimte lijke ordening in architectonische zin der diverse elementen. De meest voorkomen de detailpunten zijn verdeeld in de ru brieken: algemeen inzicht, elementen, bouwkosten, plattegrond en inventariskos ten. Aangaande de rentabiliteit van de ver schillende typen worden de volgende con clusies getrokken: 1. een kampeerbedrijf met tenten en slechts enkele centrale voorzieningen is lonend bij een kampgeld van 0,35 gulden per dag; 2. een kamphuttenbedrijf is lo nend bij een basishuur voor een zes-per- soóns hut van 46.— gulden per week, ex clusief een kampgeld van 0.45 gulden per persoon per dag; 3. een combinatie van kampeerterrein met kamphuttenbedrijf, 'n centraal gebouw met woning van kamp leider, een winkel, een volledig uitgerust cantine- en keukenbedrijf is lonend in dien de gemiddelde uitgaven der gasten per dag 3.10 gulden per persoon bedra gen; 4. een pensionbedrijf is lonend bij een uitgave der gasten van 4 per dag en per persoon plus een extra uitgave van 50 cent per persoon per dag. Het rapport verbindt aan deze conclusies de nadrukkelijke voorwaarde, dat zjj alleen tot gelding komen bij goede lei ding en goed personeel in de kampen, aan de scholing waarvan zo spoedig mogelijk aandacht dient te worden ge schonken. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van de overheid om te bevorde ren, dat de investeringen bij de stichting van deze vacamtie-oorden, waarmee men wel zo spoedig mogelijk een begin wil maken, geschieden door bijv. gemeente lijke en provinciale instanties, omdat de financiële kracht van een particulier initiatief hier vermoedelijk tekort zal schieten. Het is een zeer waardevol (èn zeer uit voerig) rapport, dat ir L. E. Vegter van het Bouwcentrum over deze nieuwe ma terie heeft samengesteld. Naar aanleiding van een onderhoud, dat wij met de auteur mochten hebben, hebben wij de belang rijkste en van algemeen belang zijnde punten eruit gelicht. Wie het rapport in zijn geheel wil bestuderen (hetgeen zeker voor insiders en betrokkenen zeer inte ressant en leerzaam zal zijn), kan het aan het Bouwcentrum te Rotterdam ter inzage Rijgen ea het er desgewenst zelfs kopen, gemeenten tijdig worden gewaar schuwd, dat zij rot het alarmeren van de bevolking moeten overgaan. Ten behoeve van de alarmering zijn in de A-gemeenten en enkele B-gemeenten six-enes nodig, welke een zestal duidelijk van elkaar te onderscheiden signalen kun nen voortbrengen (luchtalarm, luchtalarm geëindigd, twee signalen voor het oproe pen van verschillende gioepen reservis ten, die niet permanent op post behoe ven te zijn, waarschuwing voor gasge- vaar). De kosten hiervan zijn begroot od 2.000.000. In het algemeen zal de schuilgeiegen- heid door de bevolking in of in de on middellijke nabijheid van de gebouwen en woningen moeten worden gezocht, waar zij in het kader van de zelfbescher ming dient te worden tot stand gebracht (versterkte kelders en laaggelegen bin nenkamers, in de ruimte onder de trap in benedenverdiepingen, kleine schuilge- legenheden in tuinen e.d.). Op drukke verkeerspunten, in zaken- en winkelwijken, waar zich veel publiek kan bevinden, dat bij luchtalarm niet tijdig dekking kan vinden bij gebrek aan .ichuilpelegenheid, dient echter tot de inrichting van openbare schuilplaatsen te worden overgegaan. Voor de komende ja ren is hiervoor een bedrag benodigd van in totaal 5.000.000. Het verstrekken van gasmaskers en be schermende kleding moet naar het oordeel der regering beperkt worden tot het per soneel van de openbare diensten in de A-gemeenten en in de te alarmeren B- gemeenten, welk personeel zich ter ver vulling van zijn taak rechtstreeks in dit gevaar moet begeven. Een uitbreiding van deze bescherming over een groot deel van de bevolking geeft, afgezien van de zeer hoge kosten, geen enkele zekerheid voor deskundige toepassing, maar een schijnveiligheid, welke het ge vaar vergroot Voor de bevolking ware te volstaan met eenvoudige aanwijzin gen voor beveiligings- en ontsmettings maatregelen in ?ake strijdgassen. Naast het bijbrengen van een juist inzicht in het gasgevaar wordt hier in het bijzonder gedacht aan maatregelen, welke de be volking de gelegenheid bieden zich in het kader van de zelfbescherming zeer een voudige vluchtmaskers aan te schaffen c.q. zelf te vervaardigen, welke dan uit sluitend dienen om zich uit een met gas besmette omgeving te verwijderen. Voor de gasbescherming geldt, wat geldt voox de schuilplaatsen, dat met eenvoudige middelen veel kan worden bereikt. Het zwaartepunt van de burgerlijke verdedigingsorganisatie ligt bij de ge meenten, al dan niet in kringen verenigd met een coördinatie in provinciaal ver band Daarnaast is voor de centrale over heid de zeer belangrijke taak weggelegd de werkzaamheden van de lagere orga nen te coördineren, teneinde tot de waar. lijk nationale organisatie te geraken. Hier voor is reeds thans nodig een uitbreiding van het ambtelijk apparaat van het mi nisterie van binnenlandse zaken Dit centrale apparaat is bovendien be last met de voorbereiding van de wette lijke regelingen, welke de burgerlijke verdediging in enge zin noodzakelijk maakt. De ministers vertrouwen, dat on middellijk bij de aanvang van het nieu we zittingsjaar het gehele complex van wettelijke voorzieningen aan het oordeel van de Kamer kan worden onderworpen. De gemeentelijke uitgaven voor de burgerlijke verdediging beti-effen o.m a. het inrichten van commandoposten en andere maatregelen verband houdende met de gemeentelijke organisatie, b. het verzorgen van de opleiding, c het sti muleren van de zelfbescherming. Met het oog op laatstgenoemd punt wordt voor gesteld de gemeentepolitie in de A-ge meenten in 1952 met in totaal 600 man uit te breiden, waardoor bekwame krach ten zich ten volle kunnen wijden aan de assistentie bij de opbouw van de zeif- beschermingsorganisatie en de opleiding van de daarbij ingedeelde burgers. Morgen zal de minister-president, dr W. Drees, de 65-jarige leeftijd bereiken. Nog lang niet de leeftijd der sterken, maar voor een man, die in de politiek is vergrijsd, een leeftijd, een datum, een dag om er even meer dan gewone aan dacht aan te besteden, een dag om te herdenken. Men kent zijn geschiedenis, die ge schreven zou kunnen worden en mis- sdhien ook nog wel eens geschreven zal worden, onder de titel: „Van Kamer stenograaf tot minister-president". Bijna zijn hele werkzame leiven heeft hij in de Kamer doorgebracht, met de Kamer is hij vergroeid. Dikwijls nog ziet men hem dan ook bij ontwerpen, die hem per soonlijk als minister niet direct regarde ren, de Kamer binnenkomen en stilletjes aöhter de regeringstafel plaats nemen om te luisteren naar de debatten. Soms gaat hij dan wel eens naar de oude vertrouw de bankjes en gaat hij weer zitten, waar hij zoveel jaren zat tussen de Kamerle den om een gesprek te voeren met een politieke vriend. Hij doet zulke dingen altijd even onopvallend en zonder pose, zoals hij zelf ls en zoals hij ook wil zijn. Dit immers is zijn grootste charme, zijn eenvoud en zijn ongeposeerdheid. Dr Drees is wars van alle voornaam- doenerij en het mag wel eens gezegd worden, dat hij ook als minister-presi dent een voorbeeld gebleven is van een sober leven. Men zou eens aan Dr Drees moeten denken, als men spreekt over het dure regeringsapparaat en als men cri- tiek oefent op de hoge uitgaven. Dr Drees gebruikt zijn regeringsauto niet meer dan hoog noodzakelijk is; van hem is bekend, dat hij des morgens van zijn woonhuis in de Beeklaan in Den Haag naar zijn Kabinet op het Plein 1813.... loopt. Dat is zijn morgenwandeling en dan heeft hij geen chauffeur en geen auto nodig. Nog niet zo heel lang geleden moet er in een der grote Amerikaanse week bladen een verhaal hebben gestaan over deze minister-president, waarin een Amerikaans journalist met enige verba zing, maar tegelijk grote waardering ge wag maakte van het feit, dat hij, op bezoek komend bij dr Drees, door deze zelf allerhartelijkst werd ontvangen, op gemakkelijk zittende huispantoffels kwam hij zelf naar de deur om open te doen. Dit tekent in ieder geval dr Drees ten voeten uit, de man, die na de oorlog als minister vijf jaren doorwerkte zon der zich feitelijk vacantie te gunnen, vooral omdat hij het in die na-oorlogse, zorgvolle tijd voor zich zelf niet juist vond om een dure vacantie te nemen, terwijl zovele landgenoten in diepe zor gen zaten. En nog niet lang geleden heeft het, nadat dr Drees in de Eerste Kamer onwel was geworden, de grootste moeite gekost om hem eindelijk tot een vacantiereis te bewegen. Het verbaasde ons niet tijdens een ka binetsformatie, dat op een avond de mi nister-president dr Drees, ons terugbel de, nadat wij hem die avond eenmaal om informaties tevergeefs hadden gebeld hij was niet thuis en onze naam daarbij hadden genoemd. Deze toegan kelijkheid en onbevangenheid zijn ken merkend voor hem, ook al staat hij dan ook niet als zo erg pressminded bekend. Deze man heeft de hoogste eer nooit gezocht; het is bekend, dat hij bij de laatste kabinetsformatie het hoge ambt met zekere tegenzin heeft aanvaard en dat deze aanvaarding voor hem 'n groot offer is geweest. Hij heeft het gedaan in het belang van het land, omdat er aan de crisis een einde moest komen. Zelfs voor hen, die het met zijn poli tieke inzichten niet eens zijn, is deze regent een voorbeeld voor het lind door zijn eenvoud, zijn ijver en zijn sober heid. Ook zonder de Noodwet Ouderdoms voorziening, de Noodwet-Drees, waar voor hij morgen de leeftijd zal hebben bereikt, heeft deze man zijn otium cum dignitate meer dan verdiend. Hij heeft het nog niet, omdat het land hem nog nodig had. In de sociale sector heeft hij veel tot stand gebracht en dit is niet de dag om daarover nu te oordelen. Nu mag men hem alleen dezelfde ijver, de zelfde soberheid toewensen, zolang hij het land nog zal willen dienen; en daar na een waarlijk lang en rustig otium cum dignitate zonder de Noodwet-Drees. F. S. Op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft de voorzitter mr H. L. Woltersom, een verklaring afgelegd, naar aanleiding van de klachten dat het emissieprospectus te sober was. Als nadere toelichting deelde hij mede. dat zowel het moment als het doel van de emissie en detail zijn afgestemd met de betrokken ministers en de Nederlandsche Bank. Deze autoriteiten hebben op grond van het belang van de industrialisatie en de exportpositie van Nederland, de emissies ten behoeve van een gezonde industriële uitbreiding van ons Nederlandse wereld concern laten prevaleren. Een van de aandeelhouders had nog op de vergadering gevraagd in hoeverre er bezorgdheid bestaat t.a.v. de grondstoi- fenposite. Hierop werd door ir Otten geantwoord, dat er bezorgdheid bestaat op lange ter mijn, dit in verband met het feit, dat nog steeds geen internationale organisatie is tot stand gekomen voor een behoorlijke verdeling van de grondstoffen onder de landen van het Atlantisch Pact. Voorlopig zal dus een meer opportunistische politiek gevoerd moeten worden. De verbetering van de arbeidsproduc tiviteit. waarover deze aandeelhouder ook vragen had gesteld, is volgens de heer Otten een gevolg van allerlei factoren, maar hij verklaarde, dat de verbetering in de laatste jaren zeer belangrijk is ge weest en mede verband houdt met een op hot lage niveau sedert de De productie-activiteit In het buiten land zal uitgebreid worden, waarbij in grote mate halffabrikanten uit Neder land worden verwerkt. Verder zullen de Investeringen dienen voor de financie ring van grote verkoopobjecten, b.v. liggend op het gebied van de tele-com- municatle en de medische apparatuur. De expansie is zowel van horizontale als van verticale aard. Het gaat dus niet alleen om grotere activiteit in bestaan de artikelen en geografische gebieden, doch ook in de nieuwe artikelen en gebie den. De heer Woltersom voegde er aan toe, dat Philips niet het enige concern in de wereld is op zijn terrein en dat het niet mogelijk sou zijn om een gedetailleerd inzicht te geven la verband met de con- inlopen oorlof.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3