pdkdté 't% m, spanning Koortsachtige Binda verklaarde: Coppi start! m Metz 01 GEESTDRIFT ROND EEN ROUWENDE COPPI Wimbledon's dames-titel weer naar Amerika; Hart of Brough? Zwak elftal van de Lincolnshire Gentlemen Tour-traject van 4 t.e.m. 8 Juli Lustrumspel „Dsjenghis Khan" r Over Eniwetokgesproken H 1Sport-*S patten DE TOUR DE FRANCE Bij de Nederlanders: rust en vertrouwen Veertig graden Tour-koorts De Tour vertrok uit Metz Met prachtig weer startte de Laura Luc v. Dam heeft weer grote plannen gesmeed RAADSEL Beverley Baker won nü al een „prijs" verliest van Bondselftal met 198 runs! Toch wetenswaardig yOENSDAG 4 JULJ XS>51 PAGINA 4 (Door MARTIN W. DUYZINGS) Moeilijkheden Bij Oranje: alles wel Italiaans drama In afwachting van de start NEDERLANDSE MECANO VOOR SPAANSE EQUIPE? V. VERKtERS, Verlceers-R A A D S E L In snel tem po ETRÉP0RT ■i® CRICKET IN ENGELAND NANCY CHAFFEE Droomwens niet vervuld Nederland verdivenen DE HEERSER, VOORAL GROOT IN ZIJN NEERGANG 7-DECEMBER-DIVISÏE BESTAAT VIJF JAAR METZ, Dinsdagavond. Rien ne va plus....: Het Tour-circus draait! Er resten ons weliswaar nog enige, schamele uren alvorens men ons urusdagochtend met de gebruikelijke spektakels op de Place de la République van start zal zenden, doch de Tour-koorts heerst nu, aan rle vooravond van het Grote Avontuur, reeds alom en in alles verwoestende mate. Ge kunt U daarom, zo ge Uw lijf, Uw leven en Uw zenuwen lief heeft, maar béter bergen vanavond in Metz. Ge kunt op de Place de la Gare niet in de buurt van Hotel Globe komen of ge raakt onmiddellijk verstrikt in een volksoploop ter ere van Louison Bobet, die daar aan een rijkelijk voorziene dis twee van zijn dagelijkse zes biefstukken zit te verslinden. Of ge kunt de hal van het U al gisteren gesignaleerde Hotel Regina niet binnen gaan, of ge wordt prompt weer in de kraag gegrepen door een der veertien agenten, die aldaar met een hemelse blik in de trouwe ogen ,in opdracht van de politie-prefect persoonlijk, Signor Alfredo Binda en diens Italiaanse squadra staan te beschermen tegen driehonderd journalisten, die stuk voor stuk van Fausto Coppi wensen te vernemen of hij Woensdagochtend inderdaad zal starten; respectievelijk: in welke etappe de campionissimo voornemens is in de uitvallerswagen te klimmen. 1de eerste de beste etappe iets moeten ge beuren, dat de Italiaanse equipe het ge- Inderdaad: de Tour-koorts heerst nu al om. Zij heerste vanmorgen al. toen Gino Bartali uit de trein stapte met een ge zicht alsof hij tassen Florence en Metz een bijzonder ingewikkelde maagkwaal had. opgedaan. Zij heerste vanmiddag toen, in hotel Metropole, de heer Abdel- kader Zaaf en Ameth Kebaili van de Noord-Afrikaanse ploeg tussen die soep en hors d'oeuvres een bescheiden verschil van mening op de blote vuist uitvochten en zij elkaar pas weer, wenend van goed- Mohammedaanse naastenliefde, in de ar men vielen, nadait er aan de feestdis een stoel en.(naar schatting) voor frs. 9000 aan porcelain naar het hiernamaals geholpen waren. Zo gaat dat aan da vooravond van een Tour de France. En zoels in vroeger jaren héél Parijs werd meegesleurd in de roes- rond-de-Tour, zo is tenslotte ook de brave stad Metz daaraan niet ontkomen. Men beweert, dat er vandaag hier en daar nog gewerkt werd in de stad en haar naaste omgeving, doch dat behoeft ge niet te geloven, want Metz dromde van de morgen tot da avond in feestkledij over de boulevards, de pleinen en straten en zag, sprakeloos van ontzag, hoe het Tour- circus zich prepareerde op de gala-pre mière: hoe de driehonderd journalisten maar heen en weer bleven hollen tussen de telefoon en de renners-hotels, tijdens een allerlaatste „bezichtiging der stallen'" hoe Qiino Bartali vanmiddag gedwongen was als een regerend vorst, geflankeerd dóór acht agenten, een straat over te ste ken, omdat een paar honderd doortasten- Jloof in de overwinning geeft, anders wordt het met de Italiaanse squadra dit jaar waarschijnlijk opnieuw een drama van Jewelste". Br zjjn trouwens wel méér kampen, waar vandaag de stemming niet was om er oen jubelende brief over aan zijn bloedverwanten te schrijven. De Zwitser se equipe voelt zich met de nieuwe ster, Hugo Koblet, kennelijk niet zo op haar gemak als verleden jaar met Dolle Fer dinand Kiibier. En bij de Luxemburgers, dóe met slechts zeven man aan de start moeten, nu zowel Kirchen als Emzer er de voorkeur aan gaven thuis te blijven tde complete voorraad Luxemburgse be- roe psrentnere bedraagt zegge en schrijve negen man!); bij die Luxemburgers heb ben de twee resterende cracks en rivalen, Diederidh en Goldsohmidt hun eigen equipe nu al zó markant in twee elkaar volledig vijandige helften verdeeld, dat men het tijdens het diner op zes tafel tjes afstand zowel aan de toon als aan de aard der minder opwekkende conversatie met het blote oor kan horen. En dat er bij de Parijse ploeg, waarin het mannetje Robic zich zelf meteen maar met hoogste veronachtzaming van de chef d'équipe en de rest der ploegmaten tot kopman verheven heeft, dat er daar twee dagen lang al onbedaarlijke ruzie heerst, zal u stellig wel niet verbazen. Ge kunt n daarentegen wel verbazen over de opmerkelijke rust in ons eigen Nederlandse kamp. Men heeft dat aam de vooravond van een Tour wel anders mee gemaakt. Ik herinner mij, dat het Neder - de autogrammemjagers vermoedelijk niet j ïamdse kamp verleden jaar, de avond voor veel meer van de oude campionissimio zouden hebben overgelaten; hoe Wim van Est. met Bobet, Bartali en Koblet tot de beroemdheden behoort, dóe tot op hun hotelkamera toe door geestdriftige bewon deraars worden adhtervogd; hoe Sylvère Maes. de Belgische ploegleider, vandaag al enige moeite had om zijn discipelen in het gareel der equipe te houden; hoe Rafael Geminiaml, die er sedert verleden jaar kennelijk nog niet veel hersens bij gekregen heeft, ten overstaan van ieder die het maar zien en horen wilde in de eetzaal van hotel Globe op een stoel klom met de mededeling: „Tien flessen cham pagne tegen één als ik dit jaar niet ten minste vier etappes win...." Dat él les Maar bovendien dan nog altijd Fausto Coppi, die heel laat in de namiddag eindelijk in Metz arriveerde, zich on middellijk in zijn hotelkamer opsloot en later slechts voor drie mensen te spreken was: Goddet Binda en Rodomi. De conferentie duurde langer dan een uur en na afloop meldde Binda de ver zamelde reporters, dat Fausto nog ad- tijd besloten is Woensdagochtend van start te gaan. Doch het klonk niet over tuigend. Het klonk alsof Binda zelf toen nog steeds niet geloofde aan de moge lijkheid, dat de campionissimo Woens dagochtend vroeg nog zou terugkeren op zijn besluit. Doch voorlopig had Binda weimig tijd om daarover na te denken. Voorlopig had hij zorgen genoeg om de rest van de equipe die, Fiorenzo Magni wellicht uit gezonderd, nog altijd in Metz rond loopt in een allesbehalve vrolijke stemming. „Ér zal", zeggen zelfs de anders altijd aan stekelijk -optim istische Italiaanse journa listen, „er zal heel gauw en liefst al in equipe zo voortreffelijk, dat hij niet naliet er in het openbaar een loflied op te dich ten. En voor de rest zijn we (dat doen we trouwens ieder jaar en we krijgen op dit gebied langzamerhand al een gevestigde reputatie), voor de rest zijn we ook van daag met een automobiel van „L'Equipe" aan de haal geweest. Ditmaal waren het Wout je Wagtmams en Wim van Est, die mer de jeep van Kees Bellenaars het ge achte publiek op enige welgeslaagde num mertjes auto-acrobatiek vergastten. Piek van Ierlamdit, onze officiële chauffeur, kreeg dan ook geen uur later al bezoek van de chef van het autopark. De chef van het autopark had, beleefd doch drin gend, een verzoek. Of hij, bij wijze van afwisseling, dit jaar een beetje voorzich tiger met de jeep wilde omspringen? Men kon de chef van het wagenpark dit verzoek niet kwalijk nemen. De jeep, waarop Jan Pijnenburg verleden jaar zijn nog altijd onblusbare temperament losge laten had, stond na afloop van de Tour wel drie weken in de garage. Toen had men hem, verhaalde de chef van het wa genpark met stemverheffing, nóg niet helemaal recht gebogen! Gelukkig gaf men deze jeep dit jaar, beleefdheidshalve aan de Noord-Afrikanen. En nu waohit men dan in Metz op het startschot. Het startschot is altijd het beste aan zo'n Tour de France, zoals de dag vóór de Tour met al zijn zenuwen en al zijn 'herrie en al zijn raadsels zelfs in een vriendelijke en gastvrije stad als Metz het ergste is wat men een gewoon mens kan aandoen. Nog enkele uren» slechts en dan set het rijdende Tour-circus: ZOO auto's, 80 motorrijwielen, 124 renners, een rollende nomadenstad ter sterkte van meer dan 2000 koppen, zich in bewe ging, Een maand vol triomfen, avontu ren, ontberingen en.teleurstellin gen. En men mag slechts hopen, dat er in deze Tour voor onze kleine, doch dappere Nederlandse equipe, ditmaal eens méér avonturen dan ontberingen, méér triomfen dan teleurstellingen zijn weggelegd METZ, Woensdagochtend. Hoewel de officiële start, voor de 38ste Tour de France om kwarf over twaalf even buiten Metz in Longueville, aan de overkant van de Moezel, plaats vond, begon reeds om tien uur op de Place de la République, in het hart van Metz, het gebruikelijke ceremonieel. Om elf uur presenteerde men daar de équipes aan een duizendkoppige menigte, waarna men de kilometers lange stoet van auto's en renners for meerde, die, zoals vroeger in Parijs, nu een défilé door de straten van Metz hield. De renners reden groepsgewijs, waarbij de Zwitsers, dank zij de over winning welke Ferdinand Kübler verle- Verleden jaar had de Neder landse equipe als mecano Piet Gommans. Ên Gommans, die de sfeer van de Tour niet schijnt te kunnen missen, was, hoewel hq geen aanstelling bij een der ploe gen had, toch naar Metz gekomen. En zag daar de Spaanse equipe in nood. Piet Gommans stroopte de mouwen op, goochelde de Spaanse fietsen in elkaar en de Spanjaarden hebben het ongetwij feld aan hem te danken, dat ze morgen op goed materiaal kunnen starten. Vanavond ging Canardo, de Spaanse ploegleider naar Goddet. Hij had een verzoek: of de Spaanse ploeg de Nederlanden- Piet Gommans als mecano mocht meenemen! den jaar behaalde, de eer genoten als eersten van start te gaan. Op hen volg den de Italianen, de Belgen, de Franse nationale ploeg, de Luxemburgers, onze acht landgenoten, de Spanjaarden en de Franse regionale ploegen. Onze ploeg droeg, evenals vorig jaar, een wit shirt afgezet met onze nationale kleuren. Dekkers startte met rugnummer 57, Diellssen met 58, Faanhof met 59, Peters met 60, Schoenmakers met 61, Van Est met 62, Voorting met 63 en Wagtmans met 64. (Van onze correspondent). De eerste dag van de vierde Alphense Rij wielvierdaagse, de Laura-rit, verliep in de allerbeste stemming. Mooi weer, prachtig parcours, prima organisatie en een opgewekte geest onder de deelne mers, kenmerkten het begin. 35 Inschrij vers zijn niet gestart. Dit is een betrek kelijk hoog aantal op de 476 aanmel dingen. De eerste dag telt slechts één uitvaller, een dame, die het helaas ten gevolge van een aanrijding op de Zil- kerzandweg in De Zilk, moest opgeven. Dit ongeluk liep overigens nog goed af. De oudste deelnemer is de 'heer W. W. Dijkstra (76 jaar) uit Leiden die de langste ritten (150 Km. per dag) rijdt. Hij doet voor de eerste maal mee. Mevr. Linting uit Woubrugge (61 j.) daarente gen rijdt voor de vierde maal mee en zij spant in leeftijd de kroon van de deelneemsters. De jongste is mejuffr. D. Tromp uit Alphen a. d. Rijn. Er zijn deelnemers uit de verste uithoeken van het land, uit Limburg en uit Friesland, die ook de reis naar en van Alphen aan den Rijn om aan de Laura deel te nemen, pen- fiets afleggen. 79 Dames rij den de 100 km. per dag en 35 dames de 150 km. Voor de eerste maal doen mee 104 (100 km.) 80 (150 km.), 2e maal 37 (100 km.) 72 (150 ikm.), voor de derde maal 42 (100 km.) 48 (150 km.) en voor de vierde maal 13 (100 km.) 45 (150 km.). Het aantal deelnemers be droeg het vorig jaar 417 waarvan 318 heren en 99 dames (198, v;oor de le maal, 129 voor de 2e maal en 90 voor de 3e 3e maal). Ook de 20 Ambonezen vol brachten de 100 km. en waren allen nog fit bij de aankomst te Alphen a. d. Rijn. Luc van Dam heeft een plan ontwor pen om zich niet alleen tegen de beste Europese middengewicht-boksers te hand haven, maar ook om opnieuw de leiders der Europse bokswereld van zijn kwali teiten te overtuigen. De Nederlandse mid- dengewicht-kampioen wil daartoe in het komende seizoen in vele wedstrijden bok sen tegen alle nationale kampioenen van Europese landen, die zich bereid verkla ren hun krachten met hem te meten. Zware training heeft Van dam zich ver der als voorwaarde gesteld om zijn plan met succes te kunnen bekronen en zelfs om een vierde kans op een Europees titel gevecht voor zich te openen. Verwezen lijking van het laatste zal een unicum in de bokShistorie betekenen. Inmiddels is Van Dam in principe tot een accoord gekomen voor een op 17 Juli in Nederland, vermoedelijk in Schevenin- gen, te leveren gevecht tegen de nieuwe jeugdige middengewicht-kampioen van Italië, Campagna, die deze titel onlangs veroverde op Van Dam's tegenstander van September j.l„ Fernando Janelli en die thans door de Italiaanse boksbond is voor gedragen als uitdager van de Europese middengewicht-kampioen Randolph Tur- pin. ET IS DE NAAM VAN EEN ATOL, ergens ver weg in de Stille Zuidzee. Eniwetok. Het heeft de liefelijke klank van een Tahiti. En een krans van palmbomen en blanke koraalriffen, neergelegd op een diepblauwe zee. Er boven 'heeft kortgeleden zoals men weet weder een enorme, radio-actieve wolk gehangen, in de vorm yan een reus achtige helm. Die was slechts even zicht baar, een seconde na de ontploffing van de atoombom. In de bol van de helm zat de energie opeengehoopt en deze ver spreidde zich, uit een rand een ring vor mend, zodat 'het even leek, alsof er een kunstmatige planeet Saturnus was ge vormd. Er zijn slechts spaarzame mededelingen over de laatste experimenten gedaan. En- den kele vooraanstaande persoon! 13 «heden mochten getuige zijn van de ontploffing. Een aantal politici werd m heel algemene termen op de hoogte gebracht. Desondanks klagen thans de atoomaes kundigen er over dat de „ingelichten vam het weinige, dat ze weten, nog juist dat- hun verrichtingen fotografisch vast te leggen, hadden ze een aantal camera's bij zich, waarmede zowat een millioen foto's konden worden gemaakt. Volgens een officiële mededeling aen de pers, tijdens een persconferentie te Washington gedaan, is op Eniwetok ge bleken. dat men heden ten dage over een atoombom beschikt, met een uitwerking, waarvan het vernietigende effect driemaal zo groot is als van die, welke tijdens de oorlog boven Hirosjima werd afgeworpen. Toen werden er 80.000 mensen gedood en 40.000 gewond. Gevraagd naar de uit gestrektheid van het gebied, dat door de nieuwe atoombom bestreken werd, ant woordde de officiële woordvoerder slechts, dat de waarnemers, d'ie er het dichtst bij waren geweest, zich op 'n vijf tiental kilometers afstand hadden bevon- Een nieuwsgierige journalist vroeg: waarom niet wat dichterbij Hiertoe hadden zich geen vrijwil ligers beschikbaar gesteld, luidde het ant woord. Een der experts sprak nog in vage ter- o-, - -- c - p11QS„n men over de resultaten, welke de recents gene loslaten, waaruit de Sovjet-Kussen erimenlten op Eniwetok hebben opge- voor hen belangrijke gevolgtrekkingen leV€rd ten aanzien va,n een eventueel ge- Iemand ziet. dat uiteen vóór hem rijdenden auto Hnks een arm wordt uitgestoken. Wat kan dit beteekenen 1 itU jtsjfujl ftq sap 'ipjnpum tnptepuetuet aap'suae jbm qoo vnaqej jan) JJÏP If!*" pï*»S ipso* J3 -5 •ju»2aj Jou jaq jo bfeoA. uay -g -rrejjs u.z uea qast op jdo)q pwu»| -j pjOOMtUV kunnen maken. Intussen, zo er weinig bekend werd ge maakt over het nieuwste experiment in heit gebruik van de atoomenergie, over wat er zoal rond Eniwetok gaande is. kunnen we heit eien en ander vertellen. bruik van de waterstofbom. Toen gevraagd werd, of de Verenigde Staten nu werkelijk een hydrogeenbom bezaten er reeds een hadden geprobeerd of zich 'bezighielden roet het vervaardigen van een waterstofbom, was het bescheid: Voor de Amerikaanse regering is Eniwe- n,iema,nd onzer heeft dit gezegd... tok „United States Joint Task ïorce Er wer<J inmiddels nog één positieve Three". „Task Force Threeis een orga- mededeling gedaan cn wel betreffende de nisatie, welke niet mijnder dan negen dui- gevreesde radio-activiteit, welke voor het zend man. omvalt: leden: leden van ver- menselijke organisme en het geestelijk schillende wapens van leger en vloot en weerstandivermogen van de mens zulke employé's van de Atomic Energy Com- noodtottige gevolgen hebben zou. mission, het lichaam, hetwelk in opdracht we hebben vlak bij. het centrum van de president speciaal met de ontwik- van de ontploffing de proefdieren achter- keling van het atoomwapen en van de Vliegmachines vlogen direct na atoomenergie in het algemeen belast is. de ontploffing in het rond, teneinde de De neten duizend man. die maanden aanwezige radio-activiteit op te ne™en en en maanden van te voren naar Eniwetok te registreren, Het 1* gebleken, dat een gezonden werden, gingen er met een klei- hoog in de lucht ontploffende atoombom, ne vloot heen en ze waren uitgerust met dus die van het soort, dat een zo groot honderd, van speciale apparaten voor- mogelijke oppervlakte berinjict, geen zieme vliegtuigen en namen bovendien een schadelijke radio-activiteit achterlaat, leger proefdieren, mede: meer dan dui- Een sprankje goed nieuws uit En 1 we rend muizen, varkens en honden. En om tok.... de start in Parijs, véél meer op een nood ziekenhuis dam op een reumerskai p leek. Men kwam er, temidden van algemeen geweeklaag, alle kwalen tegen welke ge tussen een holle kies en een furonkel slechts bedenken kan, ook al wisten vriend en vijand, dat Nederland slechts lijdend was aan één enkele kwaal: een manco aan conditie en een manco vooral aan gedraalde kilometers. Wel: het ontbreekt de acht Nederland se jongens, die vanavond in Metz rustig cn vol vertrouwen wachten op de dingen, die komen gaan, noch aan gedraaide kilo meters, noch aan zelfvertrouwen en noch aan lichamelijke conditie. De heren wa ren vanochtend stuk voor stuk bij de race-arts op het matje en de race-arts vond de lichamelijke conditie van onze Donderdag 5 Juli. HTLVERSUM II (298 M.l 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7 00 Nws. 7.15 Ochtendgymn. 7-30 Gram. 7,45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9,40 Gram. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst.10.45 Orgelconcert. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.33 Gram. 12.50 Sport. 13 0» Nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.35 Piano recital. 14.00 Jeugdrallye. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Kamermuz. 16.00 Bijbellezing. 16 45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de Jeugd. 17 30 Meisjeskoor. 18.00 Verzoekprogr. 18.30 Óe Stem van de Christelijke vakbeweging". 18 15 Gram. 19.00 Nieuws. 10.15 Levensvragen. 19.70 Rede van Z. E, mr J. M. van Maarsse- vren 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 2045 „Wat zijn munten, waarom en hoe verzamelen wij deze", (causerie). 21.00 Vierhandig piano. 2130 Amusementsmuz. 22.15 Buitenl. overz. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM I (402 M.) 7.00 AVRO. 7.30 VPRO 8.00—24.(10 AVRO. 7.00 'Nieuws- 7.15 Gram- Dagopening-8.00 Ni PU WÉ. 815 Gram. 8.45 Idem. 9.Ö0 Morgen wijding 9.13 Gram. 9.35 Gram. 10.30 De Ant woordman. 10.45 Gram. 10.50 voor de kleu ter-- 11.00 Amateursiiitz. uit Franêker. 11.40 „AU Paatjé de bokkepruik Op heeft....!", (cau.it. 12.00 Lichte muz. li.» In 't iplon- netie 12 3i Piano, 1.3.00 Nieuw». 13.15 Strijk orkest. 13.45 „U kunt hét geloven of niet". 1,1 50 c oncertgebouwork., koor en solisten. 1S.0O Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17 no. Voor de jongeren. 17.30 Orgel. 17.50 Re- geringsultz. Jeiigduitz.: „Wij slaan op de tong-tong" door Regina Zwart. 18.00 Nieuws 13. li Sport. Metropole Ork. 19.00 Causerie over de betekenis van de grondverdediging. 19 10 Orkestconc. 19.30 Rede van Z. E. mr J. M van Maarsséveen. 20.00 Nieuws. 20.05 Ao- tual, 20.15 Gram. en gesproken brief uit Lon den. 21 00 Klankbeeld over ballet. 11.30 Hol lend Festival: Conccrtgebouwork. 23.00 Gram. 22.5» Musclte-o 23.00 Nieuw». 23.15 Sport- 23.30—21.00 Gram, Hannie Termeulen verloor op de 100 m vrije slag van de Deensen Grete Ander sen en Mette Petersen Bijlsma en Boxen versloegen de Zweed Johanson op de 100 m vrije slag, Jopie Spoor en Jennie Wel- lingh wonnen op de 200 m schoolslag van de Deense Jette Hansen, Ria van der Horst en Eefje de Boer tikten op de 100 m rugslag eerder aan dan de Zweden Margot Wewtesson, Denemarken won de wissel slag estafette met Olsen-Hansen-Andersen tegen de Nederlandse ploeg Van der Horst-Wellingh-Van der Ploeg en 3 Zwe den. het Haarlems zevental speelde 66 gelijk tegen de Zweedse nationale water- poloploeg, alles bij zwemwedstrijden te Haarlem voor zover het de internationale nummers betreft. Vijfendertig ploegen uit alle delen van ons land komen in de finales van de na tionale school-athletiekwedstrijden die Za terdag in Utrecht worden gehouden. De Amerikaan Webb sprong te Bologne sur Mer 1,95 meter hoog, zijn landgenoot Jensen kwam met de polsstok over de 4,30 meter en Rhoden won de 400 meter in 47,1 sec. Te Tottrcoirtp (Fr.) verloor S.V.H. (Rot terdam) van de Kon. Antwerpse Zwem Club en wel met 51, terwijl tegen de Brussels Swimming Club met 55 ge deeld werd. De organiserende vereniging Les Enfants de Neptune (Tourcoing) won het toumoöi. In de cricketwedstrijd voor de Engelse County tussen Worcester en Scótlam no teerde de Worcestér-wicketkeepér Jarnold 6 stump- en I vang-slachtoffer; tot óp he den stónd het recórd óp 5 stumpings, welk recórd door 1 keepers gedeeld werd. METZ, Dinsdagavond. Pas om half zeven Dinsdagavond brak eindelijk de spanning, waar onder de Tour-karavaan heel deze lange, laatste dag geleden had. Voor Hotel Regina in de Rue Charle magne had een bataljon persfoto grafen urenlang vergeefs op de komst van Fausto Coppi gewacht. De Permanence was officieel reeds langer dan een uur gesloten en nog steeds had Coppi de onvermij delijke formaliteiten aldaar niet ondergaan, Men begon zelfs in het Italiaanse kamp al te vrezen, dat Coppi ergens tussen Genua en Metz tóch nog rechtsomkeert had ge maakt, toen de campionissimo dan eindelijk arriveerde. De plaatselijke politie had in de Rue Charlemagne een smal pad vrijgehouden temid den van de vele honderden, die daar sedert de morgenuren op de aankomst van de Italiaan hadden gewacht. De campionissimo, half verscholen achter een enorme zonnebril, ver dween onmiddellijk in het hotel en werd een kwartier later door Binda met onbekende bestemming per auto weggebracht. Het was op dat ogenblik, dat de menigte haar be wondering voor de man uit Sestri niet meer kon beteugelen en zij Binda's Fiat eenvoudig bestormde. De politie had de grootste moeite om de kleine, lage wagen de ge legenheid te geven de straat te veriaten. Zwijgend en met gebogen hoofd liet Coppi de geestdrift van het publiek over zich heengaan. Toen Coppi een uur later in zijn hotel terugkeerde, waar onmiddel lijk een conferentie plaats had met Binda, Goddet en Rodoni, vond zijn chef d'équipe het nodig de verza melde journalisten nogmaals te melden, dat Coppi voornemens is inderdaad van start te gaan. HoewelCoppi heeft onder weg telegrafisch zijn echtgenote verzocht zo snel mogelijk naar Metz te willen komen. Signora Coppi wordt Woensdagochtend vroeg in Metz verwacht. Vermoedelijk wil Coppi nog even met haar overleggen! (Van onze sportcorrespondent) LONDEN, Dinsdag. Géén finale-kans voor kleine zwarte Nancy Chaffee wier grote wens vóór haar huwelök onvervuld bleef. Al speelde zij tegen haar langenote Doris Hart al haar troeven uit, tegen de onmiskenbaar grotere klasse van haar tegenstandster, die niet voor niets met Louise Brough de grote favoriete is, kon z(j niet op. Met tweemaal 6—3 zette Doris het bruidje resoluut aan de kant. Daarentegen slaagde de ook nog nauwelijks meerderjarige Beverley Baker er wèl in om de sterker geachte Margaret Dupont—Osborne, dit jaar kampioene van de States maar eigenlijk 'al over haar hoogtepunt en haar beste sportleeftijd heen, uit te schakelen. Het was een bijzon der fraaie en spannende strijd, niet zozeer in de eerste set die miss Baker in 6—1 won ais wel in de tweede toen Margaret Dupont het initiatief heroverde en met 4—8 de stand gelijk maakte. Ook in de derde set stond de kampioene aanvankelijk voor, maar een kijk-fout en een verschil van mening met de linesman gaven haar moreel een zó harde tik, dat zij regelrecht negen punten achter elkaar verloor en met 5—3 uitgeschakeld werd. 1614 (een goede prestatie van de Ita lianen)., Patty en Richardson slaan Cer- nik en Matous 86 4—6 97 3—6 6—4 (meer moeite voor de Amerikanen dan men verwacht had Alleen Amerikaantjes Dat waren dan de twee Amerikaanse duels. De twee Engelse dames, die nog in de kwart-finale zaten, moesten beiden de meerdenheid van de cracks uit de States ondervinden. Kay Tuckey kreeg van Louise Brough klop met 5—7 61 63 en Jean WalkerSmith verloor van Shirley Fry in twee sets 8—6 6—4. Louise Brough speelde met een verband om haar arm (een zogenaamde „tennis-elle- boog"), kwam moeilijk op dreef, begon met twee games te verliezen, herstelde zich langzaam, moest echter toch de eerste set met 5—7 prijsgeven, maar toen het herstel eenmaal doorzette, was het in 6—1 6—3 gauw met de Engelse ge daan. Hoewel Louise Brough vooral in de twee laatste sets weer uitstekend op dreef was en geen hinder meer van haar (Van onze cricketmedewerker) Gisteren vond te Nijmegen de eendaagse cricketwedstrijd plaats tussen een Bands elftal en een elftal van de Lincolnshire Gentlemen. Met 198 runs bleef het Bonds elftal in de meerderheid, voornamelijk door uiterst zwak batten van de Lincoln shire Gentlemen, die, in antwoord op een totaal van 252 runs voor het verlies van 5 wickets, door het Bondselftal gescoord, in hun le innings voor de lage score van 54 all-out waren! Een volkomen débacle! De Lincolnshire Gentlemen verkozen na het winnen van de toss, eerst te fielden. Achteraf zullen zij wél spijt van deze RaviteilleririQ Route 1# EteM# 1ÖS KM 4 Juli Kortri}1* u¥»i»~ehtfNu rnSTo-siSB keuze gehad hebben, want het Bondselftal hield deze Engelsen drie uur in het veld, in wel'ke tijd de Nederlanders een score van 252 runs opbouwden voor het verlies van 5 wickets. De runs kwamen derhalve met een snelheid van ruim 80 per uur! Het fielden en vangen liet wel zeer veel te wensen; het was een vertoning, zonder enig enthousiasme! Met de lunch waren er al 122 runs voor het verlies van 3 wickets, waarvan H. Herklots een zeer stijlvolle 37, terwijl L. Mulder met 50 not out stond (D. Ingelso 18). Na de hervatting deden de baitsmcn wat zij wilden met de Engelse aanval, waarvan alleen G. Heane nog enige in druk maakte, de overige bowlers kregen geen enkele kans de batsmen te veront rusten! Op een totaal van 172 voor 4 was IngelsC uit voor 38 runs: de 200 kwam op in 2li uur en toen L. Mulder zijn honderdste run te pakken had (uit 217), volgden nog wat ..fancy" slagen van M. Maas. Op 252 voor 5 verklaarde aanvoerder L. de Vries voor gesloten. L. Mulder stond toen op 121 not out (6 x 4, 4 x 3 en 14 x 2). Heane met 3—70 was de enige bowler in 23 overs, waarvoor het N.C.B.-elftal eer bied toonde! De innings van de Lincolnshire Gentle men is gauw verteld! Met. de theepauze waren zij al 5 wickets Kwijt voor 20 runs, daarna werd het van 20 voor 7, all-out voor 54! Een „poor show!" N. Leeftimk met 3 voor 14, w.o. een fan tastische „caught en bowled", doch vooral fastbowler E. Peereboom van Rood en Wit met 4 voor 9 (in 9 overs, w.o. 4 maidens), waren wel de voornaamste spelers in een aanval, die veel en veel te machtig bleek voor deze zwak spelende combinatie! De scores waren N.C.B. XI tel: 252 voor 5 (gesloten) <H. Herklots 37, C. J. Slagter 6, L. Mulde" 121 not out, N. Leeftink 10, D. In.v'sc 33. M V. Vliet 19, M. Maas 10 i 9 Gcu.iemen: 54 (Més- liri 11, Pp..c» rO u.o.). show hun candidatuur voor de gemengde titel boven alle twijfel te plaatsen: 60 61Daarmee zijn de laatste deel nemersisters) uit ons land van de Wim- bledon-courts verdwenen. De verdere uitslagen: Herendubbel spel: MacGregor en Sedgman slaan Destremeau en Johansson 61 36 6l 62, Drobny en Sturgess slaan Cawthorn en Tregonning (beidon (Australië) 6—1 6—2 8—6, Mulloy en Savitt slaan Macken en Main (beiden Ca nada) 62 61 64, Cucelli en Del Bello slaan Burrows en Clark 6—4 7—5 Over het algemeen is bet goede week- endweer bemerkbaar in de score- van de serie, die over het algemeen vrij hoog waren. De bowlers hadden de wind niet in de zeilen. Vooral bij Zuid-Afnka Yorkshire ging het ex erg vlo: van langs. De Zuid-Afrikanen brachten het tot 454 voor 8, waar ze meer dan genoeg aan dachten te hebben. Hutton en Lowson, het openingspaar van Yorks, dacht er anders over: zij scoorden resp. 158 en 115 en zo werd het nog een harde strijd- Warwick stond er aanvankelijk heel slecht voor te gen Gloucester, maar hier redde ■VoUoi. met 157 nog de situatie. De uitslagen luiden: Hampshire 313/9 en 214'5 wint van Cambridge 314/6 en 124; Glamorgan 330 draw met Notts 172 en 230/7; Scotland 114 en 187 verliest van Worcester 351/9; Essex 262 en 220/9 draw met Leicester 330 en 232/8; Warwick 313 en 179/7 wint van Gloucester 163 en 320; Zwd-An-ika 454/8 draw met Yorks 579; Somerset 196 en 200 wint van Kent 208 en 176, Lanca shire 441/6 wint van Sussex 124 en 164; Surrey 389 en 9/2 wint van Oxford 159 en 238- In de tweede testwedstrijd tussen de Australische en Engelse dames te Worces ter scoorde Engeland 158 en 120, Australië 120 en 160/8, zodat Australië won met 2 wickets. armblessure verklaarde te hebben, acht men haar algemeen toch niet in staat om haai' titels van 1948, 1949 en 1950 te prolongeren; men tipt Doris Hart als haar opvolgster. Overigens geeft men ook Shirley Fry een goede kans, hetgeen zij rechtvaardigde door haar 86 64 zege op Jean WalkerSmith, die vooral in de eerste set buitengewoon hardnek kig tegenstand bood. De halve finales zijn: Doris HartBeverley Baker en Louise Brough—Shirley Fry; een finale tussen de vriendinnen Hart en Fry is niet uitgesloten. En de prijs voor de best geklede -dame van deze „Ladies-dag"? Onbetwist voor het Californische meisje Beverley Baker, die bezig is om als Wim bledon-debutante aller harten in het tennis-Mekka te veroveren, Onze Nederlandse dames Nel Hermsen en Zus Schmier leden in het dubbelspel een teleurstellende nederlaag (door wer kelijk verre van goed spel) tegen het onbekende en lang niet sterke Engelse duo EyreWhite; na winst 57 konden onze landgenoten de druk van de Engel sen niet weerstaan61 6—2. In het ge mengd dubbelspel uiteraard geen schijn van kans voor Zus Schmier en Ivo Rinkel tenen Doris Hart en Sedgman, die v in d -i i-o' omiTO"onrt hndo g 'kregen om niet een indrukwekkende Hoog rees tegen de donkere hemel de tot ondergang gedoemde Perzische stad Samarkad in het vrij suggestieve decor van jvr. v. d. Does de Willebois, de zuster van de schrijver van „Dsjenghis Khan", dat gisteravond als lustrumspel door het Utrechts Studenten Corps met medewer king van de Utr. Vr. Stud. Ver. in tegen woordigheid van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard werd opgevoerd. In de eerste maten van de muziek van Sem Dresden, gespeeld door het U.S.O. o.l.v. Paul Hupperts klonk aanstonds reeds het noodlot door waarvan de torenwachter op de voorste minarets verhaalde en spoedig vulde zich het helaas ondiepe speelveld met de burgers en vrouwen over wie de Khan rampspoed kwam brengen. Het was een bonte wemeling van kleu ren ih een magisch licht van schijnwer pers met fraaie groeperingen, waaraan men de regie van Saalborn herkende. Er heerst een angstige stilte, die de spanning verraadt om de komst van Dsjenghis Khan; en als deze op zijn prachtig paard komt aangereden met een grimmig ge zicht, volgt een dialoog met de Sjah. Zijn stem, die wel zeer duidelijk is, geeft ons echter niet direct de overtuiging te doen te hebben met een onwrikbare. Hoe fascinerend ook de eerste scènes zijn, waarbij het telkens wegstervende cn opdoemende licht een belangrijke functie vervult, toch heeft het drama voor ons niet onmiddellijk de felheid die jhr A. E. M. v. d. Does de Willebois in zijn tekst gelegd heeft. Ook de torenwachter is te larmoyant om ons de tragedie die zidh aan het vol trekken is, in al haar diepte wezenlijk te doen gevoelen en wij juichen we! zeer de prettige afwisseling toe bij het ver maak der Mongolen en de dans der Perzische vrouwen Sonja Later ver zorgde de Choreografie in welke be wegingen langzaam het rhythme groeit. Een boeiend schouwspel dat spectacu lair grote verdiensten had, mede ook dank zij de voortreffelijke costuums die mevr E. M. Cuperus ontwierp, was deze Dsjenghis Khan-vertoning wel. Als zich een slaaf van de Sjah bij de Khan komt melden, breekt ineens het vuur los en tekent zidh de tegenstelling tussen de Mohammed-getrouwen en de dienaren van het geweld scherp af. Het zwakke en het 6terke staan strak tegenover elkaar door een uitstekende plastiek van de slaaf die zijn gedurfdheid ook in een uitstekende dictie uitspreekt tegenover de onwrikbaarheid van de Khan zoals hij het zwakke meent te veraf schuwen. En todh hebben wij de hoofdfiguur het grootst gezien in zijn neergang, zijn weife ling ai* de macht hem door ouderdom dreigt te ontvallen en In zijn nauwelijks verholen ontroering als hem de dood van zijn zoon Dsjoedsji gemeld wordt. Dsjoedsl, die gehoord had ,,van een vrede anders dan die de wereld geeft", werd goed uitgebeeld. Een verdienstelijk gespeelde scène was die der wagers, doch c.-igens had Saalborn het vooral in a-regie gezocht. indrukwekkend was het op,reden der Mongolen met hun bogen als zij da stervende Khan trouw betuigen. Sterk was ook Tsjang-tsjoen, de heilige meester uit het Westen. Veel actie brachten ook de boden te paard met hun niets ontziende vaart. Na het spel, dat slechts 114 uur duurde, volgde een maskerade door de stad, die duizenden mensen op de been bracht. Van het bordes op het stadhuis volgde het Koninklijk echtpaar alsmede de Perzische en Britse gezant de exotische stoet waar in met het Mongoolse volk en de Khan, olifanten, kamelen en pony's mee trokken. I. A. Op 1 September van dit jaar zal het 6 jaar geleden zijn, dat de „7 Decem- ber"-divisie werd gevormd, nadat de eerste opleiding van de lichting 1945 was beëindigd. Ter herdenking van dit feit zal met medewerking van de K. R. O. op Zater dag 1 September des avonds om 9 uur een uitzending plaats vinden gewijd aan de 7 December-divisie met medewerking van Jan de Cler, Dries Krijn en ver schillende 7 December-leden die in Indië hun sporen op dit gebied hebben verdiend. De opnamen voor deze uitzen ding hebben plaats op Vrijdag 31 Augus tus in de studio van de K. R. O. te Hil versum. Bier-accijns. De Stcrt var. Dinsdag be vat een beschikking van dc minister van Financiën, houdende bepalingen in zake de heffing van bieraccijns in het tijdvak van 16 Juli 1951 tot 1 Januari 1952; een beschikking houdende regeling in zake afschrijving van accijns van bier in ver band met accijnsverlaging; een beschik king van de minister van Econ. Zaken „Toepassing van het kartalbesiuu in zake bedrijfsregelingen van plaatselijke sane ringscommissies van slagers". P.T.T- Aan de inspecteur in alg. dienst der P.T.T.J. W. te Kolsté, té 's-Graven- hage (hoofdbestuur), is met ingang van 1 Augustus 1951 op zijn verzoek eervol ont slag verleend me.t dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen dien sten. Drinkwaterleiding. Behoudens onvoor ziene omstandigheden zullen de gemeen ten Nieuw-Beijerland, Piershilen Gouds waard het volgend jaar aangesloten zijn aan een waterleidingnet. Men is reeds be gonnen' met het leggen van de hoofd leiding, die 32 k^n. lang is. Hef. beginpunt van deze leiding ligt in Oud-Beijerland. Emigratie. De directeur van Van Delft s Koekfabriek N.V. te Koog aan de Zaan. de heer J. van Delft, heeft in verband met zijn benoeming tot directeur van een chocolade-, koek- en biscuitfabriek te Pareira bij Bogota in Ztxid-Amerika, zijn functie neergelegd. Begin September zal hij naar Zuid-Amerika vertrekken met zijn huidige bedrijfsleider, de heer D. Rreeuwer. die in het 800 man tellende Zv -"-manse bedrijf zijn eerste a$»ïs. tem wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4