Nieuws uit STAD en OMTREK Toonkunst zoekt naar nieuwe wegen en nieuwe bronnen Excelsior niet goed genoeg om zege te kunnen opeisen RESPECT voor Eisenhower Defensie eist volkomen samenwerking RAMEN van FRANS SLIJPEN Excelsior lijdt weer nederlaag Hermes DVS faalt jammerlijk tegen Haarlem Reclame 360.- W.A.VERWAYEN Maakt Belangstelling voor koorzang zeer verslapt Teleurstellende 1—1 legen Woerden in liet St. Annadal-Ziekenhuis te Maastricht NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT laatste berichten kath. ned. journalis tenkring HIELD JAAR. VERGADERING Indonesië zal niet nationaliseren" Naar „cease fire" in Indo-Cliina? Oorlogstoestand mot Duitsland ten einde MAANDAG 9 JULI 1951 In de Aula GRATIS ZWEMMEN EXAMENS PAS OP UW ACHTERLICHT Aanval zonder vuist GOED GEDAAN PAGINA 2 SLECHTE SMAK AANRIJDING GEEN TUBEROVA WEL KLEREN burgerlijke stand RONDE vIn WITTE DORP AFD. ROTTERDAM K.N.V.B. ROTTERDAMSE VEEMARKT INBRAAK VOOR 45 RUNS AAN DE KANT FATALE ONTWIKKELING IN DE CRICKET-SPIRIT Overige opdrachten R. T« 0. niet geheel verwerpelijk Het gaat niet zo best met verscheidene plaatselijke afdelingen van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst. Het getuigde daarom voor de werkelijkheidszin van de nieuwe voorzitter, prof. dr. E. Ree- ser, dat hij deze moeilijkheden op de eer ste plaats zocht bij de werkwijze en de doelstelling van de Maatschappij zelf. Hiervan legde hij tijdens de 117e jaarver gadering in Musis Sacrum te Schiedam onmiddellijk in zijn eerste toespraak als opvolger van prof. dr v. d. Leeuw, de overleden voorzitter getuigenis af. Daar is allereerst de moeilijkheid met het repertoire, dat de structuur van Toon kunst heeft bepaald. Dit bestaat groten deels uit enkele bekende werken van Haydn, Handel en Mendelssohn. Naar uit voeringen van eigentijdse koorwerken ko men de leden niet of te weinig. De eisen, welke men aan de uitvoeringen is gaan stellen, hielden gelijke tred met de ver betering van de sociale toestand van de vakmusicus. De Maatschappij heetf vanaf het begin van haar bestaan gewerkt voor een volwaardige plaats van de beroeps musicus in het Nederlandse leven. Zijn positie van nu is dan ook niet te verge lijken met die van nog slechts enkele tientallen jaren geleden. Deze betere po sitie heeft echter ook de kosten van de uitvoeringen aanzienlijk verhoogd. Het wordt tijd, dat getracht wordt naar andere middelen en nieuwe wegén uit te zien, waarlangs de Maatschappij haar doelstel ling kan verwezenlijken, welke is de Hefde voor de muziek en het musiceren, «owèl in actieve als passieve zin te sti muleren. Daarbij wees de voorzitter vooral op de noodzakelijkheid om de kloof tussen vak musici en dilettanten niet zo gróót te ma ken, dat beiden een geheel gescheiden leven gaan leiden, wat betreft de uit te voeren werken. De musiceerlust moet weer worden aangewakkerd bij de men sen zelf. Omdat het werk van vele Toonkunst afdelingen en de koor-uitvoeringen hier van niet meer die belangstelling n yjr- vinden, die nodig is om financieel kiai-h- tig te blijven, er een grote schuid van achterstallige bijdragen aan het hoofd bestuur ontstaan. Ook om deze reden heeft dit nu moeten ingrijpen door een commissie te benoemen, welke na zal gaan langs welke wegen het werk van de af delingen zich in de toekomst zal moeten ontwikkelen, zodat opnieuw grotere groe pen hun steun verlenen. Tijdens de ver gadering bleek, dat er nog ampel werk ruimte was voor de Maatschappij, mits de overal levende nieuwe initiatieven en ge dachten maar vruchtbaar gemaakt wor den. De heer v. Keekem, die namens het Mi nisterie van O. K. en W. de vergadering bijwoonde, kreeg de verzekering mee, dat de Maatschappij zal trachten niet alleen de subsidiebelangstelling te wekken voor de instrumentale, maar ook voor de koor muziek, aangezien deze In Nederland van onschatbare culturele betekenis voor dui zenden actieve muziekliefhebbers met al leen het eigen instrument, de menselijke stem, is. Ter bestudering van de subsidiëring van de Nederlandse koorzang werd een andere commissie ingesteld. Behalve het aangeven van de moeilijk heden en het onderzoeken van de oplos sing ervan, hield de vergadering zich ook met een groot aantal organisatorische kwesties bezig. Het jaarverslag van dr Paul Cronhelm, die werd herbenoemd als Algemeen Se cretaris lokte geen enkele tegenspraak uit. De penningmeester moest behalve de som bere geluiden over achterstallige contri butie ook meedelen, dat op de aandelen- portefeuille gevoelige koersverliezen wa ren en zullen worden geleden. In het Hoofdbestuur werden benoemd mr Q. C. J. D. Kropman en prof. dr A. Smijers, de laatste in zijn hoedanigheid van hoogleraar in de muziekwetenschap aan de Utrechtse Universiteit. De Algemeen Bibliothecaris werd voor zijn 30-jarig werk voor de maatschappij beloond met het lidmaatschap van verdien ste. Tijdens de vergadering worden door de voorzitter, prof. v. d. Leeuw en Willem Mengelberg herdacht. Na de jaarvergadering werden de gas ten ontvangen door het Gem. Bestuur in de Aula van het Stedelijk Museum waar zij werden toegesproken door wethouder Sabel. De Grote Kerk en enkele distilleer derijen werden door verscheidene groe pen bezocht. Hij overhandigde de heer Steinder een sigaren-aansteker, die geen „peut-êtreke" was, maar waarmee hij vele jaren vei lig en vertrouwvol zijn sigaren zou kun nen aansteken. Mevr. Steinder kreeg voor de vele avonden, dat zij haar man had moeten missen, bloemen. De lof van de bezoekers over de mooie plekjes in Schiedam was groot en Prof Reeser sohaamde zich erover, dat hij als buurstadgenoot onze stad niet beter ken de. Voor deze culturele toeristen liet de heer Blaisse nog even horen, hoeveel oude schoonheid verborgen ligt in het ongel van de Aula, pas in Gemeentebezit over gegaan. Een bezoek aan de Grote Kerk deed de uit vele delen van het land samen gekomen deelnemers verwonderd staan over de eenvoudige schoonheid er van. In Vijf verschillende groepen trok men hier na naar een vijftal distilleerderijen 's Avonds concerteerde in de Aula het Toonkunst-symfonie-orkest van'de afde ling Schiedam, o. L v. de heer Hendrik B. van SijlL Met veel waardering is er geluisterd naar het goed samenge stelde progfamma. De ouverture Titus van Mozart opende de avond, waarna de heer Blaisse een van de weinig beken de, maar door hem reeds meer malen vertolkte pianoconcerten van Mozart speelde, dat behalve onbekend ook on ongewoon is. omdat het hier een door-ge componeerd werk betreft. De moeilijkste opgave was wel de u-itvoering v>i de le Symfonie van Beethoven. Vele aanwezigen zullen be grepen hebben, dat in Schiedam nog geen sprake is van een eindigen, van de musiceerlust door dilettanten. Integendeel. Nog sprekender hierbij is, dat in een groot aantal gevallen het Schiedamse dilettanten-orkest reservoir bleek voor de aanvulling van beroeps- orkesten met in het concerteren gerou tineerde krachten. Wel verre van het ge vreesde specialisme is hier sprake van een gezond-dilettantisme. Niet het minst met deze gedachten als stimulans was het enthousiasme van de aanwezigen voor het gebodene groot. De Schiedamse afdeling van Toon kunst mocht trots zijn op haar ledental. 435, dat haar voor het derde achtereen volgende jaar tot de grootste afdeling van Nederland maakt; met gerechtvaar digde voldoening ook mocht het de deelnemers aan de jaarvergadering in de mooie aula van het Stedelijk Museum ontvangen. Wethouder Sabel noemde het vooral een aangename taak de vergade ring in de stad te mogen ontvangen, om dat deze in haar wet zo nadrukkelijk naast het culturele doel een sociaal doel «telt n.l, het bieden van de gelegenheid kennis te maken met de toonkunst door minvermogenden. Hij wenste de aan wezigen een aangenaam verblijf in onze stad. Dr. Reeser dankte de wethouder voor zijn woorden. Niet onvermeld mag blijven, dat na mens de afdeling Schiedam de jaarver gadering nog was welkom geheten door de heer A. S. H. A. Blaisse, de nieuwe voorzitter. Het was deze ook, die later aan de bijzonder geslaagde lunch in Hotel de Kroon de vertrokken voorzit ter, de heer Steinder voor deze gele genheid speciaal overgekomen nog maals dankte voor al het werk, dat hij voor de afdeling had gedaan. Niet het minst omdat hij aan Schiedam reeds die nieuwe koers gegeven had, waarnaar andere afdelingen en het Hoofdbestuur nog zoekende zün. Gerrit van der Linden was er werkelijk even verdrietig van. Hij wi&t trouwens pas wat hij gedaan had toen het al gebeurd was. Geheel onnodig had hij de vlak langs hem heen suizende bal in een onmoedwillige reflex beweging weggeslagen. Het was geen opzet. Veel meer was het schrik. Maar de uitstekend leidende scheidsrechter wees resoluut naar de beruchte stip. En de penalty ging er geheid in. Dat was na een minuut of twintig. Met ingang van Maandag 9 Juli 1951 is het kosteloos zwemuur in de Gemeen telijke Zwemplaats voor vrouwen van 9 tot 10 u. voormiddag vervallen Voortaan gelden ook voor dit uur de gewone tarie ven. Met ingang van dezelfde dag is het aan kinderen van 12 jaar en jonger verboden zich na 6.30 namiddag (18J0) in de Ge meentelijke Zwemplaatsen te bevinden. De uren voor kosteloos zwemmen zijn derhalve de volgende: Op Zaterdagmid dag van 5 tot half zeven; op Maandag tot en met Vrijdag des namiddags van half zes tot 8 uur; na half zeven alleen voor personen boven 12 jaar. Voor het examen Vakdiploma van Han delsvertegenwoordiger slaagde onze stad genoot de heer S. Ooykaas. Heden slaagde in Leiden voor candidaat in de medicijnen onze stadgenoot de heer W. Promes. Er wordt de laatste dagen op verschil lende punten in de stad contróle uitge oefend op het goed branden van lantaarns en achterlichtjes. Zo zijn op de Rotter-- damsedijk reeds twee avonden verschei dene slachtoffers gevallen. Zij zullen wel .wat zuur gekeken heb ben, toen een der verbaliserende agenten, na volbrachte taak, wegreed.... zonder brandend achterlicht. Niemand van de ruim 4.000 toeschou wers die Zaterdagavond op het Hermes- terrein aanwezig waren, zal getwijfeld hebben of Woerden op dat moment een 10 voorsprong verdiende. De gasten waren meer en gevaarlijker in de aanval geweest. Excelsior's tegenoffensieven wa ren dood gelopen in veel te lang pin gelen op het middenveld, waaraan vooral Bierhuizen en D/lfer maar ook Dries en Van Huet zich hadden schuldig ge maakt Na die tegenslag pakte Excelsior ener gieker aan. Het was goed geziien van Co Dries om onmiddellijk na de aftrap de ongelukkige Van der Linden met een verre terugspeelbal weer in het spel te betrekken; rnt een lange goed geplaatste haal zetten Van der Linden zijn linker vleugel aan het werk en hij was er weer meteen in. Hij gaf ook direct de weg aan om de Woerdense defensie -uit elkaar te trekken: snel spelen van de bal met lange passen, want die defen sie schoot in tempo te kort. Maar Excelsior bleef volharden in kort spel. midvoor Goddijn bleek te traa-g en te wéinig positiegèvoel in zijn bagage te hebben, rechtsbuiten Broeren werd te weinig in het spel betrokken en linksbuiten Boon plaatste zijn voor zetten te scherp en' te kort. Twee kan sen kreeg Excelsior, maar." het schot van Dries was juist iets te hoog en Goddijn mikte onder een schuine hoek te scherp op de paal waaraan het leer langs de verkeerde kant voorbij huppelde. Zó"n kans zou Excelsior niet meer krijgen. Co Dries schoorde zijn gelijk maker vlak voor de rust in een heej wat moeilijker positie na een trek- balletje van Broeren; tóch waagde hij het van de rand van 't strafschopgebied en het was raak ook; een magnifieke schuiver in de hoek waar .de voortref felijke Woerden-keeper doordat hü even weggleed juist iets te iaat naar dook. Met de rust 11 had Excelsior nog alle kansen in handen. Maar er ging van de voorhoede te wedniig kracht uit. Wel pro beerde Van Huet het met een listig boog- sebotje, wel moest de Woerden-keeper zich in zijn volle .lengte uitrekken om een meesterlijk schot van Bosman met één vuist over de lat te stompen, wel misten twee schoten van Dries het doel maar nauwelijks, wel kogelde Boon twee maal vervaarlijk hard op de lat en wel moest de Woerden-verdediging met twee man tot de operatie „vloeren" overgaan om een doorbraak van Broeren af te grendelen aan werkelijk serieuze sco ringskansen kwam Excelsior ondanks een veldmeerderheid in de tweede helft niet toe Efr zat geen verrassend element in de aanvallen en geen stootkracht, ook niet toen Broeren en Goddijn van plaats gin gen verwisselen. Mén speelde nog te kort. de passen naar de buitenspelers kwamen zelden of nooit over de backs heen en men slaagde er niet in om. zich aan de nauwgezette dekking te onttrekken. Bo vendien had Woerden, een keeper in het doel, .die met zijn 16 jaartjes nü al van grote klasse is; .vooral door. zijn steeds tijdige en dan ook verre uitlopen toon de hü .een uitstekende kijk op de bal te hebben en plukte hij elke voorzet voor de Excelsioranen weg. Zelfs Bier huizen en Bosman drongen ver op in de voorhoede (en vooral linkshalf Aadie speelde een prachtige partij), maar de noodzakelijke openingen konden niet ge maakt worden. Dé aanballen van Woerden waren schaarser maar door hun forse en lijn rechte opzet veel gevaarlijker; Vlugman en Van der Linden grepen echter steeds met grote routine in en wisten de meeste situaties wel te klaren. Toch kroop kee per' Kerklaan een paar maal door het oog van een naald, maar voor het overige weerde hij zich weer best. Voor een gelijk spel was men eohter niet naar de Darfilaan gekomen; Excel sior- moest winnen. Dat nu lukte niet. En al is het, vooral na de 01 uit-zege, resultaat op zich teleurstellend. Excel sior; rria-g gezien de spelverhouding met .deze 1—1 deling nog niet ontevreden zijn. Onze stadgenoten speelden lang niet goed genoegom een zege te kunnen opeisen. En toch.... stond dr\e wedstrijd dui delijk, bóven vierde-klas-peil. Om er helemaal b'ovén uit te komen zal Ex celsior tóch nog beter moeten aanpak ken. Men wil boven de vierde klas uit, men wil naaf de derde klas promove ren. Maar dan zal er voor gewonnen moe- tén worden.: En dan zal in ieder geval over twee weken revanche moeten wor den genomen op Spoorwü'k dat hier in Schiedam met 1—2 won....! Zondagavond is op de Hoogstraat de 19-jarige juffrouw J. C. H. aangehouden, opgebracht en ingesloten. Zij had een a-gent van politie toegevoegd: „Ohofera- lyder" en „jeneverdief". Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt, terwijl zij ver volgd zal worden wegens belediging van een ambtenaar in functie. De 10-jarige J. C. M. V. uit de Van Be verenstraat liep met zijn hoofd tegen een paaltje van het hek, dat op de hoek van de Damlaa® en de Veile vest staat. - Per ambulance van de G.G. en G.D. moest hij naar de Dr Noletstichting worden over gebracht in verband met de opgelopen hersenschudding. Mej. F. v. d, S.- kwam Zaterdag, uit de Hoogstraat rüderade, op de Koemarkt een motorrijder tegen. Zij weifelde; de motor rijder wist niet wat zij wilde, zodat ten slotte beiden op elkaar inreden. De dame viel, even-als het jongetje, dat zij achter op de fiets vervoerde. De motorrijder viel eveneens en nam zijn- duopassagier in de val mee. Mej. v. d. S. moest met een vleeswond aan een van de armen en een hersenschud ding naar het Coolsingelziekenhuis worden vervoerd. De duopassagiere had schaaf wonden. Vanaf Vrijdag wordt het bevolkings onderzoek op t.b.c. weer tijdelijk stopgezet in verband met vacancies. Er zijn. nog ver scheidene kledingstukken blijven hangen. Men kan die vóór Vrijdag gaan afhalen; anders worden zü op het hoofdbureau van politie gedeponeerd. GEBOREN- Hendrieus L. W., z. van H. Speelmeijer en M, Kruithof; Maria H. D L. d. van P. L. Steijger en D. J. M. Linde man; Hendxlkus J., z, van H. J. ter Horst en A P. v. Dijk; Antoinétta E., d. van A. Markestein en D. Smiet; Maarten, z, van F. Koudenburg en F. Sprong. OVERLEDEN: J. van Drent 81 j. „Independence Day" de dag waarop de Amerikanen de losmaking van Engeland en de stichting van hun eigen staatkundi ge onafhankelijkheid herdenken, werd Dinsdag te Londen gevierd tijdens een plechtigheid van de „Engels sprekende Unie". De loop der geschiedenis sinds die belangrijke gebeurtenis, 175 jaar geleden, heeft er sinds lang voor gezorgd, dat aan deze bü eenkomst ieder spoor van histori sche ironie ontbrak In het zicht van de gemeenschappelijke dreiging, de ern stigste, die deze grote democratiën ooit onder de ogen hadden te zien kwam hun verbondenheid zelfs op bijzondere wijze tot uiting, door de huldiging welke generaal Eisenhower in ontvangst had te nemen. De Atlantische opperbevelhebber werd daarbij toegesproken als de eerste burger van de Atlantic. Deze woorden kwamen uit de mond van de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Morrison, en zij getuigen van het diepe respect, dat Eisenhower niet slechts in de afgelopen oorlog, maar ook, en vooral!, in zijn nieu we functie gewonnen heeft, bij al dege nen, die met hem samenwerken. En in derdaad, het is deze wonderlijke man ge lukt zich zelf te doen zien, als iemand die aan alle naties, welke thans onder hem staan, toebehoort. Hij vervult zijn huidige unieke functie op unieke wijze. Zozeer is men deze Amerikaan gaan zien als iemand, „van ons", dat men het vanzelfsprekend vindt, wanneer hij dui delijk maakt, wat naar zijn mening aan Europa ontbreekt. Zijn antwoord op Mor rison's toast was vervat in een uitvoerige Eisenhower thans in Europa, en hü heeft de mogelijkheden in de moeilijkheden van zijn taak kunnen meten. Die taak be staat in het overbruggen van het ver schil in militaire macht, dat nog steeds tussen Oost en West bestaat. En hoewel het Westen een moreel, intellectueel en materieel overwicht bezit op het Oosten, ondervindt het meest bedreigde deel der Westerse verdediging. Europa, een voort durende ernstige handicap bij de ont plooiing van zijn enorme mogelijkheden in door traditie, taal en vooroordelen ge schapen verdeeldheid. „Indien Europa zich zou kunnen verenigen, zou het een reële veiligheid kunnen scheppen, en te gelijkertijd zijn opgaande weg naar 's mensen verbetering kunnen vervolgen, welke de Westerse beschaving steeds ge karakteriseerd heeft". „Deze eenheid zou het snel onafhankelijk maken van Ame rikaanse hulp en van de andere Atlanti sche landen". „Het oprichten van een Europese Féderatie zou het vertrouwen van alle volkeren ter wereld helpen ver sterken, doordat deze ervan overtuigd zouden raken, dat Europa volkomen zijn deel aan de gemeenschappelijke inspan ning bijdraagt". Het valt op, dat Eisenhower bij het met name noemen van de Europese landen wier samengaan zulke rijpe vruchten zou dragen, Engeland niet noemt. Men kan hieruit afleiden, dat de Atlantische opper bevelhebber bü de bestudering van het bewapeningsprobleem tot de conclusie is gekomen, dat een continentale, federatie hem het meest bruikbaar voorkomt. rede, waarin hij met grote nadruk de I Werpt hü zich op als voorstander van "de stichting van een Europese federatie be- driedeling. Amerika, Commonwealth, Pleitte. Een politieke rede dus, van een Continentaal-Euröpa, verbonden in een militaire leider, van dezelfde rang, als generaal Mac Arthur. Maar ter wij 1 deze laatste door zijn veelvuldige politieke in terrupties in het koor der zestién Korea- landen zijn heengaan bespoedigde, ver sterkte Eisenhower tijdens zijn toespraak bij zün toehoorders zo mogelijk nog de indruk, de rechte man op de rechte plaats te zijn In deze eerste breedvoerige ont boezeming toonde Eisenhower zich een uiterst behendig diplomaat, die niet te veel zegt, maar zich geheel inzet voor een ideaal, waarvan de verwezenlijking zich aan een ieder als noodzakelijk Opdringt. Sinds een half jaar verkeert generaal Zaterdag 28 dezer zal de Rotterdamse Leeuw de derde Ronde van het Witte Dorp houden. Er is reeds een groot aan tal inachrüvingen binnengekomen, waar onder van de beste amateurs en nieuwe lingen van Nederland. In iedere categorie zullen intussen slechts honderd renners kunnen worden toegelaten. Prom. 3e klas: Blijdorp-West End 01, West End promoveert naar de tweede klas: Prom. res. le klas: res. 3e kl. KNVB: Ursus 2-Poortugaal 21. ROTTERDAM. Maandag 9 Juli. Aanvoer In totaal 1373 stuks, waarvan 748 vette koeien en ossen en 630 ,/ette varkens De prijzen waren als volgt: Ve-tte kóeieri <e»S'nL 2.70-2.9°, 2e s. 2.102 80, 3e s I 2—2.40; varkens le s. 1.J0, 2e s. LfiS y B, 1 1.80; vette koeien: aanvoer.-rujm, han del traag, niet geheel prijshoudend; varkens: aanvoer korter, handel wilUg. prijzen iets stijver. militaire Atlantische organisatie? Dé woorden van Eisenhower bevatten een ernstige aansporing tot de Europese naties om met alle macht de Integratie pogingen te bevorderen. Eisenhower heeft tot plicht de Europese defensie doeltref fend te organiseren, Deze defensie is op dit ogenblik een alles overheersende nood zakelijkheid. De ervaring leerde de At lantische opperbevelhebber, dat zij ern- j1 S benadeeld, en zijn eigen verantwoor delijkheid dienovereenkomstig verzwaard wordt door de eindeloze botsing van eco nomische en politieke belangen en be langetjes, welke tevens de spanning tus sen defensie en civiele behoeften node loos vergroot, inflatie veroorzaakt en de vrede thans in geVaar brengt. Eisenhower treedt hierbij in de voet stappen yan Amerikaanse voorgangers. Bij het plan-Marshall zat dezelfde doel stelling voor, én de sympathie voor het Schuman-plan is reeds bij herhaling te Washington ondubbelzinnig aan de dag gelegd. De toespeling in Eisenhowers toe spraak op de beperktheid van dé Ameri kaanse hulpbronnen, wüzen op enig onge duld aan gene zydé van de Atlantische Oceaan, bij hét zien van het trage tempo, waarmee men hier bezig is aan de Euro pese economische, sociale en culturele landkaart het karakter van een legpuzzle te ontnemen. Op de dag na zün redevoering te Lon den, publiceerde generaal Eisenhower een „aanbeveling", van een zuiver mili tair karakter, maar die op dit terrein evenzeer getuigde van Eisenhowers be hoefte van integratie De Atlantische ver dediging stelt namelijk geheel nieuwe strategische en organisatorische proble men, waarop de huidige leiding eigenlijk n.!- i. ;'e'ruind is. Hij stelt daarom voor de stichting van een hogere Atlantische Krijgsschool, waar zorgvuldig iutgekozeii militairen en bestuursambtenaren een bijzonder op de Atlantische organisatie afgestemde, na-opleiding moeten ontvan- £e2'u Permanente plaatsvervanger» hebben dit initiatief réeds unaniem goed gekeurd Men ziet, dat de Atlantische op perbevelhebber het piet laat bij min of meer politieke wenken aan de regeringen Op zijn terrein geeft hij het voorbeeld. Ad interim (Van onze Limburgse redacteur) Bij de distilleerderü M. op de Noordvest is ingebroken. Vermoedelijk hebben de daders zich via de achterzijde toegang ver schaft. Uit een schrüfbureau worden 350 vermist. Advertentie WIJ ETALEREN: 2 CLUBS, 4 STOELEN (Old Finish) Hoogstraat 184186 Telefoon 67S81 Gisteren speelde Excelsior voor dé tweede maal dit seizoen op haar eigen terrein en ook dit keer moesten zij met een zware nederlaag genoegen nemen. De oorzaak moet ook ditmaal weer gezocht worden in het falen aan het bat. Reeds spoedig was Excelsior zün 3 kopwickets kwijt, zonder dat er zelfs oog maar één run gescoord was. Dit bleek fataal te zijn voor het verdere verloop "an de Excel- siorinnings. Wel zorgde de veteraan ,1. Oosterholt nog voor enige op eving. Hij strafte brutaalweg alle slechte balien af en trachtte op deze wijze het bowlen te overmeesteren. In een -nel tempo voer de hü de stand op tot 18 runs! Toen werd hy echter op het bowlen van Bijleveld aan de boundary gevangen. Met zijn 1€ runs was hü topscorer! Toen spoedig hier op aanvoerder Hoenderop ook nog 1. b. w. ging. zag het er voor Excelsior met 22 voor 5 wel bijzonder slecht uit- Naar omstandigheden liet de staart toch zeer behoorlük batten zien. Zü wisten echter geen van allen het Excelsiortotaal VOOU SCmtDAM tti OMStPfKfH 73ste Jaargang No 21588 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd In he' gebouw K.K. Volksbond, Lange Haveo 71 Schiedam Telefoon Administratie 68152: Telefoon Redactie 67423. Giro-nummet 9095 ten name van de N V De Courant De Maasbode, Rotterdam kwartaal week. Abonnementsprijs t 4.95 per 1.70 per maand. 1 0.40 per Advertentie-prils op gewone Kolombreedte f U IA oet millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolimmreedte r u® pei millimeter noogte Bp contract geiden lagere tarieven welKe bij de administratie ot op de erkend» adverter.tie-bmeau* verKrugbaar zpn Kampioenen i kleine idvertenttem tot Mi woorden 90 ct Elk woord meel 3 ct Maximum (Hl woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-order» worden afgesloten an geplaatst overeenkomstig da Regelen voor het Advertentle-weaen. Directeur: J. Kutjpers Hoof redacteur: Lm J. M. Er schünt zich de laatste weken met het eerste cricketelftal van Hermes-DVS een ontwikkeling te voltrekken, die fnuikend is voor een goede en serieuze beoefening van cricket. Wij kunnen deze gang van zaken slechts ten dele wijten aan het niet in vorm zpn van verschil lende spelers. De hoofdoorzaak moet o.i. gezocht worden in het feit, dat er niet met de nodige ernst en met het nodige doorzettingsvermogen wordt gespeeld. De ware cricketgeest ontbreekt. Er zpn dan ook geen verontschuldigingen aan te voeren voor de beschamende neder laag, die onze stadgenoten gisteren te Bloemendaal tegen Haarlem leden. Dat deze nederlaag zwaar was, is nog tot daar aan toe, maar de wüze, waarop zü werd geleden en waarop zü werd opge vat, stemt zeer zeker tot nadenken. De match begon sensationeel, daar Stolk, die de toss gewonnen had en bat ten had gekozen, reeds op de eerste de beste bal als slachtoffer van de Haarlem- aanval viel. Hp kroop onder een hoog- opkomende bal van Max Maas, raakte de bal echter niet goed, waardoor deze rechtstandig de hoogte inging en door v. d. Heyden vlak achter het wicket werd gevangen. Paul Maas bowlde daar op in de zesde over van de wedstrüd op een totaal van 4 runs v. d. Ende met een yorker, waardoor het openingspaar al van de mat was verdwenen. En dit slech. te begin vormde de inzet van een bat ting-demonstratie zo droevig, als wij nog nooit van onze stadgenoten hebben ge zien. Nadat J. Keuzenkamp eveneens door Paul Maas gebowled was, vestigde Her mes haar hoop op Tettelaar. Maar al spoedig bleek, dat men van hem ook niets kon verwachten. Zijn spierverrek- king van de vorige week speelde hem nog parten, waardoor hü haast niet kon runnen. Bovendien kreeg hü achter el kaar twee spuiters van Max Maas te gen het hoofd, waardoor zün zelfvertrou wen nog meer geschokt werd. In arren moede sloeg hü twee grote zessen, maar v. d. Heyden rekende hem toen in. En hierna ging het zo mogelük nog sneller bergafwaarts. De een na de ander kwam, zag of zag niet en vertrok weer. Geen batsman waa in staat de moeilijkheden het hoofd te bieden; men had zich trou wens al geschikt in het onvermüdelüke. Er was toch immers niets aan te doen, men kon beter naar Zandvoort gaan, dat was vlak bü. Op het eind van de innings kwam het beste batten nog van het twee tal v. d. Sloot en van Diest, slechts de wüze, waarop v. d. Sloot een vangertje presenteerde aan Kruyt, gaf door de simpelheid enige opschudding. Elf minu ten voor de lunch, dus na 1 uur en 3 kwartier batten, zat Hermes aan de kant voor een totaal van zegge en sdhrü- ve 54 runs. Het openingspaar van Haarlem, Voogd én Honnebier, mocht voor de lunch nog één overtje batten op Stolk, welke over nog een vangkansje opleverde echter zonder nadelig gevolg voor de Haarlem mers. Hoewel het voor onze stadgenoten vrü- wel onbegonnen werk was het Haarlem nog moeilük te maken, heeft er toch nog even de kans op een eervol resultaat in gezeten. Ruiterman begon na de lunch direct al met het inrekenen van Voogd, die in de slips door Tettelaar gevangen werd. En toen door het aanvallen van de off-stump door Scheffer drie" batsmen achter elkaar door Stolk, Melief en v. d. Ende gevangen werden, waardoor er vier wickets gevallen waren voor 32 runs, zag het er nog niet zo hopeloos uit. De situatie verergerde zich nog voor de Haarlemmers, doordat Ruiterman eerst Peschar l.b.w, kreeg en daarna op eigen bowlen v. d. Heyden uitving. Stand 6 voor 43. Met Huub Boeree en Onkenhout op de mat, had Haarlem nu nog slechts enige batsmen aohter de hand, waarvan het redelükerwüs geen grootse dingen mocht verwachten. Het spande dus nog even. Op een totaal van 49 kwam de be slissende over, door Ruiterman gebowled. Eerst sloeg Boeree net buiten hét be reik van Stolk en de volgende bal, door Onkenhout ln de handen van Scheffer op cover-polnt geslagen, werd door de fielder gemist. Hierna passeerden beide batsmen het Hermes-totaal. Nog steeds zat er echter de kans op een behoorlük resultaat in. Immers, de innings van Haarlem had tot nu toe ook maar zeer weinig tüd geëist. Slaagde Hermes erin, de resterende wickets snel op te ruimen, dan was er nog een kleine kans op de tweede innings. Maar ook nu legden de Schiedammers het hoofd weer in de schoot, het fielden verslapte vreselük en werd een minder geslaagde demonstra tie van schreeuwen, hard ingooien, kunstjes uithalen met de bal en vangen missen. De batsmen profiteerden van deze cricket-geest, vooral Boeree begon de bowlers onbarmhartig onder handen te nemen. Vanzelfsprekend kwam er geen scheiding meer, het Haarlem totaal steeg en steeg. Door een viertal enorme zessen, vooral J. Kuzenkamp moest het ontgelden, kwam Boeree in de buurt van zün honderd. Jammer was het daarom, dat een onweersbui boven het veld los brak, waardoor het spel gestaakt moest worden. Na het ophouden van de regen zou men nog even doorspelen om Boeree in de gelegenheid te stellen zün honderd te voltooieh, maar het bleef regenen en van een hervatting kwam niets meèr. Zo bleef Huub Boeree met een harde 84 not out, Onkenhout eveneens not out rhet 27. Het Haarlem-totaal was Inmiddels ge stegen tot 148 runs voor het verlies van 6 wickets, de nederlaag van Hermes was al bedroevend genoeg. De gedetailleerde scores waren: Hermes-DVS 54 runs! H. Stolk c v. d. Heyden b. Max Maas 0; A. v. d. Ende bowled Paul Maas 2; J. Keuzenkamp bowled Paus Maas 5; C. Tettelaar bowled v. d. Heyden 18; H. van Meurs bowled v. d. Heyden 0; A. Ruiterman c. Voogd b. Paul Maas 6; A. Scheepmaker c. Onkenhout b. v d Hey den O; W. v. d. Sloot c. Kruyt b. Huub Boeree 14; A. van Dlest st. Honnebier b. Huub Boeree 5; A. Melief not out 3; J. Scheffer c. Han Boeree b. Huub Boeree 1. Bowlingcüfers Haarlem: Max Maas 1—13, Paul Maas 322 B v. d. Heyden 3—11, W. Peschar 0—5. Huub Boeree 33. Val der wickets: 1_0; 2—4; 3—15; 4—16; 5-27; 6—27; 7—39; 8—47; 9—52; 10—54. Haarlem 148 runs voor het verlies van 6 wickets, regen! Hiervan waren 8 byes, 3 leg-byes, 1 wide en 1 no-ball, J. Voogd C. Tettelaar b. Ruiterman 0; W. Honnebier c. Stblk b. Scheffer 5; Max Maas c. Melief b. Scheffer 13; Huub Boéree not out 84; Paul Maas c v. d. En de b. Scheffer .4; W. Peschar 1. b. w, b. Ruiterman 0; B. v. d. Heyden c. and b Ruiterman 2; H. Onkenhout not out 27, P. Kruyt, B. Kleefstra en Han Boeree did not bat. Bowlingcüfers Hermes-DVS: H. Stolk 0—2, A. Melief 0—35, A Rui terman 3—27, J. Scheffer 3—29, W. v. d. Sloot 015, J, Keuzenkamp 027. Val der wickets: 1—1; 220; 3—23; 4-32; 5—33; 6-43. tot het draaglijke pp te "voeren.. Vóór öe lunch dari ook, toen het'totaal sléchts 45 runs bedroeg, hadden alle Excelsior;anen een beurt gehad. Het is begrijpelük, dat Rrod en Wit dit totaal zou passeren. J. Oosteiholt bowlde echter zeer goed en cleande niet minder dan 4 batsmen! Reeds i.n zün derde over veroverde Oosterholt het wicket van van Rossum. Hij werd zeer goed door wicket keeper Middendorp achter net wicket fis- vangen De Ruig en De Nijs voerden echter het Rood en Wit-totaal tot 26 runs op én toen werd De Ruig het slachtoffer van J Oosterholt. Zün persoonlijke score bedroeg 12 runs. Zonder dat het totaal enige verandering onderging 'Wérd Ha genaar door Oosterholt gebowled. De'Nns- mocht het niet uithouden tx het Excel- siortotaal gepasseerd was. Op een totaal van 38 ging hij door een g ude vang va" Vollebregt uit op het bowlen van Bakker. Winter wist met een paar harde klappen hat Excelsiortotaal te passeren. Even werd nog doorgespeeld, maat- de regen trad al spoedig als spelbreker op. Rood en Wit bracht hat tot een totaal van 62 voor 6. Invaller Kreischer had zeer verdienste lijk gebowled, al had hij dan ook geen wicket genomen. Enige losse hallen aan de legside kostten hem echter iuiat te veel rust! Men zou bijna kunnen zeggen „zoals gebruikeÜjk" liet wicketkeeper Midden dorp ook deze maal weer geen enkele bye door en zag zijn goede keepen met een keurige vang weer fraai beloond. Tot slot volgen nog de volledige details: Excelsior batten: A. öorterhctt bowled C- P. Hagenaar 0; C. Lakwük bowled D. Byieveld 0; F. Bakker caught Van Baas- bank. bowled C. P. Hagenaar 0; J. Oos terholt caught Perenboom, bowled D. Bij leveld 16: A. Hoenderop 1. b. w. D. Bijle veld 2; P. Middendorp caiaght Perenboom, bowled C. P. Hagenaar 4; I Brounts caught C. de Nijs. bowled E. Perenboom 6; C. Vollebregt bowled D. BiJLeveld 5; J, Kreischer not out 0; A. Schoof bowled E. Perenboom 2; J. v. d. Water stumped C. de Nijs. bowled D. Bijleveld 5. Extra's 5. totaal 45. Bowlingcijfers Rood en Wit: C. P Ha genaar 8-4-7-3, D. Bü'leveld 12-3-20-5, E. Pereboom 4-12-2. Rood en Wit batten: W. van Rossum caught P. Middendorp, bowled J. Ooster holt 2; J. P. de Ruig bowled J Oosterholt 12: C. de Nijs caught C. Vollebregt, bow- ltd F. Bakker 18; P. C. Hagenaar bowled J- Oosterholt 0; Th. A. van Baasbank not out 7; Hans Winter bowled J. Ooster. holt 17; P Llgtens.tein bowled J. Ooster holt 6; W. Heijbroek not out 9; Hem Win. ter, E. Perenboom, D. BülevelJ did not bat. Totaal 62 voor 6 wickets. Bowlingcüfers Excelsior: J. Oosterholt 9-3-20-5, J. Kreischer 7-2-17-0, A. Ooster holt 3-0-6-0, F. Bakker 4-15-1. Excelsior 2 trok naar VOC te Schie- broek om aldaar het tweede elftal van VOC ee bekampen. Ook zij kwamen niet bepaald gunstig uit de bus. Excelsior 2. dat eerst batte, kon het niet verder dan 54 runs brengen. Hiervan kwamen M. Friederich met 12 en N. van Huet met 14 ln de dubbele cijfers. De bowler, we'ke voor Excelsior 2 het grootsta struikelblok bléek was Koopman, die ia '0 overs 6 wickets voor Hechts 23 .-wis nam. Van Herwaarden bowlde 4 voor U VOC ant woordde met 110 runs. waarvan Grijseels 15, J. W. Koopman 28 (een keurigeail- roud prestatie!), J. van Herwaarden 27 not out, de Boer 11 en Swarttouw 19 net out. Van Huet was ook hier de man. Hü bowlde in 19 overs 7 voor 58! A. Beukers bowlde 2 voor 25. Volgende week ontvangt Excelsior Sparta uit Rotterdam. Wij hopen, dat Ex celsior dan weer beter voor de dag zal komen! In de maand December van verleden jaar heeft het College van Regenten van het nieuwe St Annadal-Zie kenhuis te Maastricht aan de glazenier Frans Slüpen opdracht gegeven tien ge brandschilderde ramen, voor de kapel te vervaardigen. Ze werden dezer dagen ge plaatst. De kunstenaar heeft, ze in het atelier van Hubert Felix.-te Maastricht zelf ge brand. In_ deze vensters, die klein en vierkant van formaat zijn, heeft hü de Parabels van het H. Evangelie uitgebeeld. Het zijn- vertellingen in kleuren geworden. Waar het zonder de lijn dezer bijbelse onder werpen te verstoren móge- lijk was, werden jn de diverse taferelen de chari tatieve werken opgenomfen, welke uitgeoefend wórden door de Liefdezusters vafl de H. Carolus Borromaeus, aan Wie de verpleging werd toe vertrouwd. Treffend komt dit b.v. tot uiting in de Parabel van de Barmhartige Samaritaan Naar wij vernemen is het de bedoeling van bovenge noemd College in de muur vlakken, die zich tussen de ramen bevinden, een kruis weg in opaline te laten aan brengen, welke dan tezamen met de vensters aan beide zijden eén lange décoratieve strook zal vormen. De Parabel van de Tien Maagden, een van de nieuwe vensters tan Frans Slijpen In een gelukkig getrof fen compositie heeft de Maastrichtse glazenier in het bovenste gedeelte van het tafereel de dwaze maag den voorgesteld, die in slaap zijn gevallen. Een van haar schrikt wakker en ontwaart tot haar ontstel tenis dat de lamp wegens gebrek aan olie uitgaat Beneden trekken de wijze maagden met de bran dende lamp in de hand de hemelse feestzaal binnen. Liriks boven in de hoek een engel, die de bazuin steekt. In de tien grote ramen der kapel zullen o.a. de zeven werken van barmhartigheid worden uitgebeeld. De absis zal beschil- derd worden. De voorstelling zal vermoe delijk bestaan uit een Triomferende Christus, Die omgeven wordt door de figuren van O.L. Vrouw en de H, Moed.er Anna, die Hem naar middeleeuws gebruik als Patrones een plaquette van het zie kenhuis aanbiedt. Frans Slijpen heeft voorts drie koor ramen ontworpen voor dé door ir Swin- kels geresaureerde en vergrote kerk van Blitterswijk, die de Geboorte van Maria, die van de Verlosser en de Tenhemel opneming van de H. Maagd voorstellen. De Broeders van de Onbevlekte Ont vangenis, die aan de Sterreschansweg te Nijmegen een nieuw klooster bouwen, gaven hem opdracht in de kleine ramen der kapel de drie religieuze geloften uit te beelden. Zij beraden zich momenteel nog over de onderwerpen, welke hij in de vier ramen, die ieder 4& meter hoog zijn, moet behandelen. 11 Leden van de Kath. Ned. Journalisten kring kwamen Zaterdag bijeen voor het houden van de jaarvergadering in „Caland-Weat" te Rotterdam. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer L. Hanekroot, de over leden leden, W. Snltker en J, van Oosten. Hü sprak zijn waardering uit over het werk, ven-icht door de afgetreden federa tie- voorzitter, nar M. Rooy, en liet verder tevreden geluiden horen over de toestand in de K.N.J.K. Men U in het afgelopen jaar zeer actief geweest en spr. wees daarbij op het in werking treden van de C.A.O. Zeer belangrijk noemde hü de opleiding van journaüsten aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, waar thans de eerste diplo ma s zijn uitgereikt. Naar aanleiding van een uiting van de heer B. Leijn, voorzitter van de Katholieke craiische Bond op de jaarvergadering van ueze bond in Arnhem gedaan, merkte de neer Hanekroot op, dat er natuurlük geen sprake van is, dat de katholieke journalis ten afzüdig zouden zijn van de P B O Verschillende huishoudelüke kwesties kwamen daarna aan de orde. Een motie van de afdeling Zuid-Holland, waarin op nieuw wordt vastgesteld, dat het aanhan gige wetsontwerp betreffende de journa listieke verantwoordelijkheid onaanvaard baar wordt geacht, werd aangenomen en zal ter kennis van de KVP-fractie in de Tweede Kamer worden gebracht. Ak opvolger van de heer Schneiders (Den Haag) werd als lid van het hoofd- bestuur benoemd de heer W. Pedroli (Rotterdam) In de vacature H. N. Smits (Hoorn) werd benoemd de heer R. Henc- kens (Amsterdam). Verder traden nog af als lid van iet hoofdbestuur de heren L Freqiim (Nijmegen) en J. Wilbrink (Utrecht). In deze vacatures zal iater wor den voorzien. j In de jaarvergadering van de Ned. Journalisten Kring, eveneens te Rotter- i dam gehouden, werd als opvolgei van mr Rooy tot voorzitter gekozen de heer J. J van Mechelen (Amsterdam). In redevoeringen te Bandung en Tasik- "talaja heeft Sukarno o.m. verklaard, dat het buitenlandse kapitaal door de rege ring in de gelegenheid wordt gesteld, zich in Indonesië te ontplooien, omdat het ten goede komt aan de volkswelvaart. Hij «eide „dat Indl nesië niet kan nationali seren, indien dat de productie omlaag brengt, terwijl wij een maximum pro ductie nodig hebben". Ook sprak de president over de nood zaak om hard te werken. „Men wenst een zevenurige werkdag, Daarmee ben ik het eens. maar ,in die zeven uren eis ik een arbeidsproductiviteit van honderd pro cent".. Over degenen die tegen de overeen komsten. van de R.T.C. zijn, zeide Sukar no, dat zij schijnen te vergeten, dat door de RTC de souvereiniteit van Indonesië algemeen erkend kon worden. In het al gemeen zijn zy, die leuzen tegen de RTC voeren, niet tegen de overeenkomsten in haar geheel maar tegen bepaalde gedeel ten, nl. die, welke nadelig zijn voor In donesië. Deze dienen dan ook geannu leerd te worden en de regering heeft daartoe reeds stappen ondernomen. TJit doorgaan» betrouwbare Franse bron te Saigon wordt meegedeeld, dat er mo gelijk pogingen zuilen worden gedaan om tot een „cease fire" te komen mei de pro-communistische Victnnnn-rebellen in Indo-China, wanneer de Veienigdo Naties een bevredigende wapenstilstand in Ko rea hebben bereikt. Keizer Bao Dal. hóófd van de slaat Vietnam, zal naar Saigon vingen om de gevolgen van de Koreaanse „rease fire"- beraadslagingen voor Indo-China te be spreken- Volgens de jongste Franse, inlichtingen zijn de verliezen der Vietminh veel hoger dan men oorspronkelijk heeft aangeno men. De drie divisies der V.-tmmn, die kort geleden zonder resultaat pogingen deden de rijstdelta in Tonkin in handen te krijgen, trekken zich volgens deze in lichtingen terug naar hun s ihuilplaaUea in de bergen aan de Chinese grens ?,ij zouden verliezen ter groo.'te /an 30 tot 40 procen' hebben geléden. Zij zouden po gen 12.000 aangeworven poe boeren uit de rijstdelta doorlde Franse.'unies te'krij gen', teneinde'do geleden, 'verliezen aan te vullen. Ct Amerika, Engeland, Frankrijk en 44 an dere landen hebben vandaag officieel de oorlogstoestand met Duitsland beëindigd. Bij deze 44 landen zijn inbegrepen: Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Canada en Ceylon, Italië en Mexioo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2