Duke reed de Italianen over hun toeren En was de held van de Drentse T.T. Nieuwe records op Asser circuit Drie titels voor Doris Hart! (Het meisje dat nooit meer zou kunnen lopen...!) LAGA verloor eervol van de formidabele Cambridge-acht Bij 4e TT-races dat pakje Mi Dw shag dit pakje Van Roon won als „derde man v> Sprint-cracks vergisten zich in zijn alles-of-niets-demarrage Italië won in 125, Engeland in 350 en 500 cc Dramatische nederlaag van Larsen Boeiende nationale amateurs-koers in de duinen kano-kampioenen De 3e en 4e klassers BAANDAG 9 JULI 1951 PAGINA 4 met Mascotte gaal-ie goed! - Ongekende strijd in halve liters Lopend over de eindstreep Doran: „Zege zonder schokken' Om het wereldkampioenschap Na deze prachtige TT-1931 op het Drents circuit ziet de wereldranglijst er als volgt uit: Tenslotte de uitslagen van Zaterdag R. K. O.N.S.—JUILIANA GESTAAKT Amper een half uur Moedig en verstandig Daarmee kreeg de jonge blonde Haar lemmer loon naar werken, voor zijn steeds vooraan-in-de-strijd-zitten, voor zijn moedige en verstandige slot-demar- rage, voor zijn inzicht in eigen kracht (en zwakte: de sprint). Het loon bestond in de Nederlandse kampioenstitel wielren nen op de weg voor amateurs 1951. Ook Koeman viel uit De grote slag Van Roon's antivoord ZATERDAG VOETBAL DORIS HART Sedgman: dubbel-titels D.J.S. is gedegradeerd Het enerverende duel om de kop in de halve liters tus ssen de Engelse Norton-renner Geojjrey Duke nr. H die winnaar werd en de Italiaanse Gilera-artisten Masetti 2 en Pagani 1. eventful race" reed, vochten eerst Lockett en Armstrong en later de knap opgeklom men Brett en Petch om de tweede positie. Totdat eerst Lockett en tenslotte ook nog Brett het voorbeeld van Duke volgde, en van het toneel verdwenen. Zo gedund raakte op die manier het veld der fabrieksrijders, dat „privates" als Sandys en Coleman en vooral ook de roekeloos door de bermen flitsende Australiër Kavanagh hun kans kregen en in het tweede gelid nog een levendige strijd konden blijven voeren. Loes van Rijswijk op Velocette was hier de beste Neder lander; hij werd in de laatste ronde nog juist door de winnaar gelapt. De fenomenale strijd in de zware klasse, die het slot van het goed ver deelde dagprogramma vormde, hebben wij boven al even aangestipt. Welk een veld van beroemdheden in de inter nationale motorwereld stond daar aan de start! Doch individuele verrassingen van outsiders daargelaten, zou het toch zeker gaan tussen 11 Italianen (op Gilera, Guzzi en MV) en een half dozijn Engelsen: de Norton- en de AJS-cracks. Geheel lleen vooraan stond de wereld- kampioen-1950, de Italiaan Masetti met zijn rode Gilera opgesteld, aoch de eerste slag was al voor de Engelsen, toen Duke vanuit het derde gelid, bij het anflitsen van de groene lamp, naar '-oren schoot, en meteen de kop nam nog eer men zich had gerealiseerd, dat het startsein was gegeven. Een prachtige start overigens, vrijwel zonder incidenten of uitvallers, en met de Italiaan Ruffo als tweede en de schoolmeester Fergus Anderson op Guzzi als derde op weg naar de hairpin bij Assen. Het ging van meet af aan geweldig hard: Op het rechte einde naar het Zui den zeker duidelijk boven de 200 Km. per uur. En snel volgde ook de ene sensa tie op de andere: Fergus Anderson aan de kop (eerste ronde met staande start in 150.6 Km. per uur) Geo Duke aan de spits Masetti de leiding en achter de (Van onze speciale verslaggever te Assen) Had er niet een vrij krachtige Westelijke wind gestaan, de Grote Prijs van Nederland op het Circuit van Drente zou de naargeestige voorspel lingen ten spijt onder ideale weersomstandigheden zijn verreden. En ook in ander opzicht was er alle reden om van een ongeëvenaarde T.T. te spreken. Hoe vaak is het om een voorbeeld te noemen niet voorge komen, dat het publiek al een uur voor afloop van de terreinen stroomde, omdat de race op het blauwe asfalt toch al bekeken was. Doch deze prach tige middag liep het anders: Drie, vier coureurs op monstrueuze machiues zaten ronde na ronde als dollemannen achter elkaar heen, en pas een kwartier voor de val van de finishvlag kon men met vrij grote zekerheid aannemen, dat de Brit Duke met de zege zou gaan strijken. Het was daar ten Zuiden van Assen allemaal als vanouds, alleen op de orga nisatie waren hier en daar zo mogelijk op nog markanter wijze de puntjes op de i's gezet. Er heerste rond de onafzien bare veiden van motoren en auto's, om de gigantische tribunes van de flauwe bocht naar Laaghalerveen tot in de S- bocht naar Assen en temidden van de talloze vlaggen, ja bij de pits en waar al niet meer die sfeer van nerveuze span ning, die tegen het moment van de start aangegeven door het groene licht aan de kani van de vertreklijn bij de Haar telkens opnieuw een hoogtepunt bereikte. En laten wij het direct vaststellen: sportief bekeken hebben de Assenaren weer een dag van grote allure aan de reeks van internationale evenementen op hun vlak en snel parcours toegevoegd. Kijken we maar even naar de snelste rondetijden: In de lichte klasse werd het record door Leoni (Mondial) met 125,88 km. per uur met stukken gebroken en in de 350 cc. klasse evenaarde Doran met 146,84 km. per uur practisch de topspeed van de Engelsman White, die in 1937 uit zijn Norton nog slechts een fractie meer snelheid wist te halen. En ten leste de halve litersklasse: Deze keer een ronde van de Italiaan Masetti (Gilera) van 156,66 km. per uur, een verrichting, waar door het record van het vorig jaar van zijn landgenoot Bandirola alweer ruim schoots werd overtroffen. Opmerkelijk was misschien nog wel, dat de strijd in deze 500 cc. groep zich niet alleen gedurende meer dan ander half uur maar steeds bleef toespitsen, maar dat bij dit gevecht vrijwel aanhou dend met een nieuw record-gemiddelde van liefst 156 km. per uur werd gekoerst. Een snelheid, die rekening houdend met compensatie voor de bochten toch zeker neerkwam op meer dan 200 km. per uur op de rechte einden. En dan: Wat is er onder de gegadig den voor de wereldtitel, waarvoor de Dutch T.T. zoals men weet een onder deel vormt huisgehouden! Zeker: Mondial bleef in de 125 cc. klasse haar superioriteit handhaven, maar daar bleef het dan ook bij. Wie zou hebben durven voorspellen, dat de fabrieks-Nortons in de lichte klasse finaal uit de strijd zou den raken, en wie zou hebben verwacht, dat diezelfde oer-betrouwbare Engelse machine zich in de zware afdeling zo schitterend zou hebben hersteld? Men ziet het: Het verloop van deze 21e internationale motorraces bij Assen heeft de tienduizenden zo het een en ander te verwerken gegeven, en het is geen wonder, dat zij bil tijden met hun gejuich het geloei en gedaver van de voorbij snorrende machines bijkans overstemden. De 125 cc.'ers oftewel de bromvliegen leverden al met al de minst enerverende gevechten, al waren er zeker momenten, die nog lang stof tot spreken zullen geven. Zoals om te beginnen de pech, die de huidige leider om de wereldtitel, de Italiaan Übbiali achtervolgde. Hij nam geheel volgens zijn sportieve standing, netjes de leiding, maar zijn Mondial be gon in de tweede ronde al vreemd te doen en tenslotte zag hij zich in de voorlaatste ronde zelfs genoodzaakt, de strijd op te geven. De Mondial-crack Gianni Leoni had in middels al lang de plaats aan de spits overgenomen, en hoewel zo halverwege de koers in een merkenstrijd dreigde te ontbranden toen ook Zinzani (Morini) en Leslie Graham (M.V.) zich voor de lei- ding schenen aan te melden, het bleek al gauw, dat de Mondial aan de kop toch onbereikbaar bleef. Luigi Zinzani scheen verder wel zeker vm de tweede plaats, doch het,kwam er heel anders uit te zien toen zijn motor iet op het laatste traject Laaghalerveen e Haar finaal vertikte en de Italiaan, e;n onwillige machine voortduwend, er neg maar juist in kon slagen, haar voor G -iham over de eindstreep te loodsen. En de situatie werd nog meer toe gespitst omdat deze Engelsman tegelij kertijd in een fel duel gewikkeld was met Zanzi, wiens Morini evenwel net iets aan speed tekort kwam. Met dat al een fraaie zege aan de korte, roetzwarte en besnorde Italiaan Leoni, die overgelukkig zijn krans op het schavotje in ontvangst kwam nemen. „Niets bijzonders, die hele race", zei na afloop van de 350 cc.-rit de Engelse AJS- coureur Bill Doran, de onverwachte en ongedachte overwinnaar van deze wed strijd Onverwacht, omdat ook hier de Brit Geoffry Duke toch wel de grote favoriet was, en waarschijnlijk wel zou hebben gewonnen óók, indien hij niet bij bet van de tweede ronde in de hairpin naar Assen was gevallen, en het gevecht had moeten staken. Merkwaardig overigens, dat dit noodlot aan het ganse fabrieksteam van Norton in deze klasse beschoren bleek te zijn te merkwaardig nog, als men nagaat, hoe diezelfde Nor- tons het vorig jaar vanwege bandenpech werden uitgeschakeld. Het stond er voor de stal van Joe Graig tenger, zwijgzaam en laconiek als altijd maar wat goed voor, toen zijn rijders Duke en Lockett getweeën het veld gin gen aanvoeren. Maar na een ronde had zich de AJS-man Doran er al tussen ge drongen, en toen Duke dan zijn duikeling maakte, zat de coneurrentie-machine met een op kop. „I just fell off", vertelde Geoffrey onverstoorbaar, maar zo bijster eenvoudig was het toch ook weer niet, als men nagaat dat het zich allemaal bij een speed van »o'n 160 km. per uur afspeelde, de motor tussen het publiek schoot (ge lukkig zonder ongevallen te veroorzaken) en Duke de andere kant op viel. Vallen is een kunst op zichzelf en de Brit bleek dit onderdeel al evengoed te beheersen als het andere. En terwijl nu verder Doran zijn „un- eider behalve de twee genoemde motor- duivels of wel Bruno Ruffi of wal Pa gani. Een adembenemende race, waarvan steeds opnieuw het beeld wisselde, en waarin meesterlijk bochtenwerk door magistraal rijden op de recht,; einden werd afgewisseld- Doran, die in het be gin ook tot de kopgroep benoorde, trof ook al in de tweede ronde het lot van Duke van 's morgens: Hij vloog van de baan en zijn machine, en moest het ge vecht staken. Op vijf, tien meters afstand onderling vlogen de vier kanonnen: Duke, Ander son, Pagani en Masetti ronde na ronde voorbij, En de Brit, die he,t meest de kop had, draaide voortdurende op topspeed. Was het. om zich de technisch misschien nog snellere Italiaanijes van het lijf te houden, of ging het de pupil van Craig erom, de machtige Italiaanse machines ui,t te putten en in de soep !e draaien? En omgekeerd: Lieten de Gilera en Guzzi- sterren Duke het uiterste uit zijn motor halen, om zelf vanuit tweede positie op het geschikte moment de strijd in hun voordeel te beslechten? Het waren vragen, die ronden lang geen antwoord opleverden. Ronden lang reed de weergaloze Duke met een snel heid, ver boven het bestaande ronden- record, en pas in de tiende ronde kwam er enige nadere tekening in deze op het Drentse parcous wel ongekend; strijd. Anderson, een en andermaal van zijn machine geslingerd, moest zelf onge deerd zijn motor aan de pits inlïveren. Uitgeschakeld. Toen ook kwamen Lockett en Brett, de stalgenoten van de leider, naar het leidende peloton opgedrongen, en zo ontstond even een race van drie Gilera's tegen drie Nortons, spoedig even wel toegespitst «P één Brit en drie Italianen. £>och de onverwoestbare Norton won het pleit: Haperende geluiden van de rode Gilera's maakten duidelijk, dat zij over hun toeren waren gekomen. Duke was en bleef ongenaakbaar, en men zag de laatste ronden de groenwitte helm van de Engelsman met een langzaam toe nemende voorsprong voirbijstuiven. Trouble voor Pagani en Masctii beduidde het einde, ook voor deze cracks, en zo kon Duke, nog sléchts zijdelings door Milani bedreigd, de wedstrijd als kranige overwinnaar uitrijden. Deze 500 cc-race zal, door haar span nende en sensationele verloop, nog lang blijven behoren tot de klassieke gevech ten, die sinds 1926 bij Assen zijn geleverd. 125 cc: 1 Carlo Ubbiali (Lalië) 12 p., 2 Gianni Leoni 8 punten, 3 \ftncento Zanzi 7 punten. Merken: 1 Mondial 24 p., 2 Mo rini 14 p., 3 Mentesa 4 punt»n. 350 c.c.: 1 Leslie Graham (Engeland) 14 p-, 2 Geoffrey Duke 8 p., 3 Doran 8 p. Merken: 1 AJS 25 p., 2 Velocette 18 p., 3 Norton 8 p. 500 cc.: 1 Geoffrey Duke (Engeland) 16 p. Masetti en Anderson 3 p. Merken: 1 Norton 29 p., 2 Gilera 14 p., 2 Guzzi en AJS 12 p. Albi, Belfast en Monza zullen de be slissingen moeten brengen. 125 cc.: (115.75 Km.): 1 3. Leoni (It.) Mondial 56,20.5 (123.2 Km. per uur): 2 Zinzani (It.) Morini; 3 Graham (Enge land) MV; 4 Zanzi (It.) Morini; 5 Bertc-m (It.) MV. 350 cc.: (248.04 Km.)1 Doran (Enge land) AJS 1 uur 44 min. 18.1 sec. G42.68 Km. per uur); 2 Petch (Engeland) AJS; 3 Kavanagh (Australië) Norton; 4 Coieman (Nieuw Zeeland) AJS; 5 Sandys-Winsch (Engeland) Velocette. 500 cc. (297.65 Km.): 1 Duke (Enge land) Norton 1 uur 56 min. 3 9 see. (133.S7 Km- per uur), 2 Millani (It.) G lera; 3 Lorenzetti (It.) Guzzi; 4 Lockett (Eng.) Norton; 5 Brett (Eng.) Norton. Snelste ronden: 125 cc: Leoni (Mondial) 125.88 Km. per uur; 350 cc.: Doran (AJS) 146.84 Km. per uur; 500 cc.: Masetti (Gilera) 156.66 Km. per uur. De eerste promotiewedstrijd tussen R.K.O.N.S. en Juliana om een plaats in de le klas van Zuid H is met de stand 21 in het voordeel van R.K.O.N.S. ge staakt moeten worden wegens een met zware slagregens gepaard gaand nood weer; de wedstrijd zal nu reglementair In zijn geheel moeten worden overge speeld, waardoor de beslissing omtrent de nieuwe Zuidelijke eerste-klasser bijna bij het begin van het nieuwe seizoen be kend wordt. Eindelijk is de laatste tweede-klas-be slissing erdoor. Steenwjjk verloor in Noord 2A met 10 van F.V.C. en de gradeert naar de 3e klas. Het bestuur van de Kon. Ned. Schaak Bond heeft de uitnodiging van West- Duitsland geaccepteerd voor een op 24 en 25 November te Dusseldorf te houden in terland tussen een West-Duits en een Nederlands schaak-tiental. (Van onze sport-correspondent) LONDEN, Zaterdag Drie Wimbledon-titels voor een meisje, waarvan de doktoren vierentwin tig jaar geleden zeiden dat zij nooit meer goed zou kunnen lopen! Drie Wimbledon-titels voor de 26-jarige Amerikaanse Doris Hart uit Coral Gables in Florida. Het was haar vierde Wimbledon. In 1947 in de finale verslagen door Margaret Dupont (toen nog Osborne), in 1948 in de finale door Louise Brough, in 1930 in de halve finale door Louise Brough. Maar nn is zij de 27-jarige „Queen Louise" opgevolgd, eveneens met drie glo rieuze titels op één dag! Toen zij twee jaar oud was, kreeg zij bij een val een infectie aan haar knie. De doktoren spraken eerst van ampute ren, later van een levenslange kreupel heid. Dagelijkse massage nam het euvel De finales van Henley Royal Regatta zijn een groot succes voor de Britse roeiers geworden; negen van de tien werden gewonnen en slechts de Amerikaanse universiteitsploeg van Pennsylvania genoot de eer van de enige buitenlandse zege (in de enige finale waaraan ook geen Engelse ploeg te pas kwam, want de verslagene was hier de Duitse boot van Floresheim). Zes van de negen Britse overwinningen werden door roeiers van de Cam- birdge-universiteit behaald Ook Laga moest onder het juk van Cam bridge door in de finale der achten om de Grand Challenge Cup. Van de aoht roeiers van de Lady Margaret Club waren er vijf die met Cambridge de jongste jaar lijkse Boatrace tegen' de universiteit van Oxford wonnen en daarna naar de States gingen om de sterkste Amerikaanse uni- versiteitsadhten in eigen huis te tarten en te verslaan. Tegen deze formidabele ploeg leed Laga een eervolle nederlaag. De Delftenaren waren ook nu bij de start weer zeer snel weg, namen met 36 slagen per minuut (Cambridge 39) een kleine voorsprong en behielden die tot na de 400 meter. Toen namen de Engelsen met een machtige tussenspurt de leiding over om die na 800 meter tot een kwart lengte te vergroten; terwijl beide ploegen 33 slagen per minuut maakten liep Cambridge steeds meer uit en de Engelsen wonnen tenslotte in 7 min. 15 sec. met een lengte voor sprong. De meest onverwachte zege van de Brit ten was die bij de skiffeur om de Diamond Sculls. Want de Deen Larsen deed zijn Europese titel alle eer aan en liep met uitzonderlijk sterk scullen tot ruim twee lengten uit. Echter vergde hij blijkbaar tooh te veel van zijn krachten, want op 400 meter van de finish kreeg hij een verschrikkelijke inzinking. De Cambridge- skiffeur Tony Fox liep snel in en kon vrijwel zonder tegenstand een steeds gro tere voorsprong nemen. De Deen was leeg geroeid en lag bijna stilmet 4M lengte won Fox in 8 min. 59 sec. Het was een klein roei-drama weg, op 10-jarige leeftijd ging zij met een oudere broer tennissen om haar beenspieren te oefenen, in 1941 werd zij kampioene van de Zuidelijke States, na de oorlog Wimbledon... en vandaag won datzelfde meisje in een der kortste fina les die het centre-court van Wimbledon ooit zag met 6—1 6—0. haar offi cieuze wereldtitel. Het publiek juichte toen Vrijdag de Amerikaanse 24-jarige student Richard (Dick) Savitt de heren- titel won; het had voor Doris Hart een stormachtige minutenlange ovatie, waar in het al zijn waardering uitte voor Doris' persoonlijkheid, haar moed, haar voortreffelijke tenniscapaciteiten en misschien ook wel voor haar beslist niet- meedoen aan het „avanceren der mode". In de sensationeel korte tijd van 36 minuten was het gebeurd met Shirley Fry, haar 25-jarige landgenote die twee jaar geleden met kwikstaartjes op Wim bledon kwam maar nu haar eerst finale speelde en bezig is om een top-ster te worden. Maar het was haar finale-de buut; en Doris Hart heeft niet alleen drie enkel- maar ook vijf dubbel-eind- strijden achter de rug. Deze ervaring in Wimbledon-centre-court besliste de strijd al in het allereerste stadium. Doris startte zefverzekerd, Shirley boordevol zenuwtjes. Te vaak plaatste Shirley haar forehand-drives buiten de lijnen dan dat hier haar gevone spel aan de orde kon zijn. Doris Hart speelde haar sterktste tennis, bestookte voortdurend Shirley's backhand, speelde vaak spin om Shirley's op vaart ingestelde spel te ontregelen, maakte aan het net haast alles met haar geraffineerde dropshots af. Het enige wat een klein schoonheids vlekje op haar spel wierp, was dat haar explosieve service vaak niet accuraat was; was zij het wèl, dan volgde zij on middellijk en maakte met een feilloze volley aan kortstondige rallies een eind. Zó sterk was haar spel, dat zij haar (Van onze verslaggever) ZANDVOORT, Zondagavond. Drie Haarlemmers in de kopgroep van zes. Alen scandeerde de naam van Piet Peters en van Adri Voorting. Maar het was „de derde man" van het rood-wit-rode eskadron voor wie gejuicht werd: Piet van Roon. Nadat in de voorlaatste ronde het verwoed jagende peloton eindelijk de zes koplopers had ingehaald, sloeg Van Roon vlak voor de laatste Tarzan-bocht nóg zijn slag. In een felle demarrage nam hij de vijftien meters voorsprong waarmee hij het „eindschot" van de puurdere sprinters kon weerstaan. De Haarlemmers op de tribunes hiel den de adem in, toen Van Roon het laat ste rechte einde op zeilde: „Uü haalt het nooit De Limburgers zagen Jan Nolten nog eens gaan verzitten en zorg vuldig schakelen. De Amsterdammeis riepen om Appie Donker cn Patsy Wil- serieuzere groep van zes voor in de plaats, zónder Pieters, maar met de Am sterdamse favoriet Henk („Tarzan") van Breenen. met de Hagenaar Piet Kooij man, die als provinciaal kampioen van Zuid-Holland béste papieren meebracht, met Maenen en zijn plaatsgenoot Van Sambeek en met de Haarlemmer Visser. Er zat ook de Amsterdammer L. de Rooy In, maar een lekke band haalde hem uit de strijd. Bosjes tutvallers; wie eenmaal achter lag kwam in dit hoge tempo niet meer bij. De sterke Krommenieér Eef Koemar moest wegens machine-defact de strijd c'e ®ra'>an<'ers snelle staken, vóór hem was ook de gereputeer 3retjenaar Suijkerbuijk a! afgestapt, G. Holleerder ging met twee „kleintjes" tegen het asphalt en kon ook meteen inpakken. Uit het dapper dóórgaande kopgroepje verdween Visser wegens een lekke band, terwijl ook de Rotterdammer Piet Muilwijk en de Westlander Van der Voort uit de baan ging. Zo ging dat maar door, men kende geen pardon. De vier vluchtelingen: Van Bree nen, kooijman, Maenen, Van Sambeek kregen een groep van drie: Verhoeven, Snijders. Voorting, achter zich aan: en pal daarachter joegen acht man; Bras- penninx, Kuitwaard, Van der Laar. Me- hagnoul, Paas, Peters. De Waal, Wiilem- sen. Het was een vijftiental waar muziek tn zat, maar nadat vlak voor de pits vier renners in eikaars spaken waren gaan staan en in de 19e (van de 42) ronde een enorme plensbui naar beneden was geko men, koelde de strijdlust: in de 24e ronde zat alles weer broederlijk bijeen. Niet lang, want Appie Donker en A4ri Tilburger Paymans en de nóg explosie vere Eindhovenaar Jan Plantaz de besle kans. Maar deze gevreesde eindsprin- ters zaten die Piet van Roon toch lelijk te onderschatten. Zy gunden hem zijn voorsprong in de laatste borht, zouden hem op de laatste 250 meter wel grüpen. Zy grepen hem niet. Want al moest Van Roon tien meters pryg geven, hij hield er toch altyd nog vier over F.n die vier metertjes waren voor de kampioens titel voldoende Het was van meet af aan een snelle koers, waarin al in de eerrte ronden er van de 225 gestarte amateurs bosjes uit vielen. Mannen als Piet Pieters uit Haar lem, Luchies uit Hoensbroek, de Am sterdammers G. en W. Holleeder en de Valkenzwaarder Maenen gazon vóór het het peloton een straf tempo aan dat steeds boven de 40 Km. lag. Na 12 ron den voerde Pieters zelfs een vermetele groep van zes renners aan die 25 secon den voorsprong nam. Maar er kwam een PIET VAN ROON amateur-kam pioen wielrennen op de weg 1951. Voorting gaven het sein voor een nieuwe demarrage, die in de 25e ronde opnieuw twaalf renners zij hot met geringe voor sprong aan de kop bracht. Om beurten voerden Patsy Willekes en Voorting deze groep aan, waarin later ook van Roon en Donker op kop reden. Et sing een blije kreet door de Limburgse yxpportersrijen toen Jan Nolten aan het hoofd van een groep van vijf aansluiting ging zoeken; in feite haalden hij en Kooijman het pelo ton weer bij. Maar wéén demarreerden Donker en Van Roon, doch er was niemand die zich met hen in een nieuw avontuur wilde storten en in de grote groep ging Plan taz attent naar voren om onderdehand eens een oog ln het zeil te houden. Intussen hadden de cracks hun werk grondig gedaan; na 31 ronden waren er van de 225 renners nog 35 in het nu aan eengesloten peloton over. En zelfs Van Breenen (met de onafscheidelijke Altink) had zijn fiets naar stal moeten brengen, toen hij eenmaal het contact met de grote groep had verloren. ln de 32e ronde (10 vóór de finish viel de slag. Zeven man met 40 seconden voor op het peloton: de Haarlemmers Peters, Van Roon en Voorting, de Amsterdam mer Donker, de Valkenswaarder Mae nen. de Geldropper Sonnemans en de Zwanenburger Snijder. Veertig secon den voorsprong op het peloton, dat onder aanvoering van .Jan Nolten hevig joeg. maar waarin Willekes zich tot teleurstelling van al wat Mokums was, in de staart schuil hield. Nog 7 ronden en 30 seconden voor de zeven vluchtelingen; nog 6 ronden en 35 seconden voor de zés die Snijder wegens een leeglopende tube hadden verloren (het hartelijk applaus bij zijn afmelden was een schrale troost), nog 4 ronden en 25 seconden. Dan ging Willekes in het gesloten peloton naar voren, afwisselend leidden hij en de Zuiderlingen Nolten en Plantaz de achtervolging, en langzaam maar zeker moesten de zes dapperen ter rein prijsgeven. Nog 3 ronden en de voor sprong was tot 20 seconden geslonken, nog 2 ronden en Sonnemans zag als laatste van de zes oranje-shirts Van Nolten op niet eens 100 meter meer achter hem aan stormen. Donker probeerde alleen tussen uit te knijpen, maar zijn demar rage liep dood. En in de voorlaatste ronde verspeelden de zes hun laatste 10 seconden Het einde van een opwindende jacht. Zou nu de aaneengesloten groep van 34 man een massa-sprint gaan ver" tonen als geestloos slot van een zó boeien de race? Piet van Roon gaf het antwoord. Géén massa-sprint! In een waaghalzige afdaling slingerde hij zich de laatste Tarzan-bocht in, nam zijn vijftien meters, mocht ze van de al te zelfverzekerde sprinters houden, hield er inderdaad tegen het over de volle breedte van het wegdek spurtende pelo ton vier meters van over. Aan de uiter ste rechter kant slipte Paymans nog naar een tweede plaats, Nolten, Plantaz, Don ker. Voorting en Willekes kwamen er niet meer aan te pas. Piet van Roon, amateurwegrenners- kampioen. In 4 uur 27 min. 37 sec. over de 176 kilometer. En gemakshalve klas seerde men de nrs. 2 t.m. 10 maar op dezelfde afstand in de volgorde: 2 Pay mans (Tilbifrg), 3 Gelissen (Beek L.), 4 Geluk (Rotterdam), 5. A. Voorting (Haarlem), 6 Kooijman (Den Haag), 7 Haan (Mechelen L.), 8 Donker (Amster-' dam), 9 Maenen (Valkenswaard), P- Patere (Haarlem). Vooraf was 't nieuwelingen-kampioen schap over 59 kilometers in een massa sprint beslist. De Amsterdammer Daan de Groot (jongere broer van de zwem- zusjes Annie en Jannie) won in 1 uur 28 min. 8 sec.; 2 Kloosterziel (Wezep), 3 Harren (Haarlem), 4 Van Bockel (Am sterdam), 5 Boellaard (Amsterdam). Lij de te Zaandam gehouden nationale kampioenschappen kanovaren zijn de vol gende Nederlandse kampioenen 1951 uit het water gekomen: K 1 hetren W. Pool (Frisia Amsterdam) 1.000 meter in 4 min. 21 sec.; K 2 heren Koch en Klin- gers (Geuzen Zaandam) 1.000 meter in 4 min. 6,8 sec.; K 2 gemengd mej. Paas- sen en Koch (Geuzen Zaandam) 500 me ter in 2 min. 8 sec. Om het kampioenschap Zaterdagmiddag- competitie: Huizen—Sparta E 1—0, Hulzen kampioen van Nederland- Finale bekerwedstrijd: Zwaluwen V—WVF 5—1. Promotiewedstrijden: Sportluat '46Valken Boys 3—0. zoals zij een van haar drie Wimble' don-bekers in ontvangst nam. strakke drive (zo hard als die van een man) zelden of nooit hoefde te hanteren. Met 6—1 6—0 stond zij haar tegen standers bij elkaar nauwelijks 30 pun ten toe Diezelfde tegenstandster was haar partner in het damesdubbelspel, waarin Doris Hart en Shirley Fry haar beide voorgangsters Louise Brough en Marga ret Dupont-Osborne versloegen met 63 en een manimouth-set: 13—11. En met de Australiër Frank Sedgman veroverde Doris Hart in het, gemengd dubbelspel haar derde titel door het Austraiishe paar mevr. Bolton en Rose met 75 62 uit te rangeren. Voor Frank Sedg man twéé titels, want met zijn landge noot Ken MacGregor (verslagen heren enkel-finalist) versloeg hij na een op windend vijf-sets-duel de Egyptisch-Zuid- afrikaanse combinatie Jaroslav Drobny en Eric Sturgess in het herendubbel met 3 6 62 63 36 63, waarbij in de beslissende set Drobny door een keihar de service van Sturgess aan het achter hoofd werd geraakt en daar kennelijk hinder van ondervond... Ja, Wimbledon is curieus... De drievoudige kampioene is een meisje dat eens nooit meer zou kunnen lopen Officieus is Archipel in ABC naar de derde klas gepromoveerd (en is Rijswijk mee gegaan), want Archipel speelde te gen Wilhelmus met 2—2 gelijk en had daar genoeg aan; eindstand: Archipel 5 uit 4, Rijswijk 4 uit 4, Wilhelmus 3 uit 4; maar officieel is dit nog niet, want Wil helmus heeft bij die laatste wedstrijd protest aangetekend. Door de 11 draw van Excelsior met Woerden is in DEF de stand: Excelsior 3 uit 3, Woerden 3 uit 3. Spoorwi.ik 2 uit 2. In GHI deelden Flak- kee en Dirksland 22, eindstand: Schoon hoven 7 uit 4, Flakkee 4 uit 4, Dirksland 1 uit 4. In de degradatie 4e klassen deelden Rouwkoop en Maasstraat 44, stand ABC: Maasstraat 5 uit 3, Rouwkoop 3 uit 4, Vogel 2 uit 3. In DEF niet gespeeld, stand: Quick teps 4 uit 2, Florissant 0 uit 1, Westlandia 0 uit 1 En het lot van DJS is in GHI beslist na de 01 neder laag tegen WRW: degraderen, terwijl WRW en Gelukvogels veilig zijn, utand: WRW 5 uit 3, Gelukvogels 3 uit 2, DJS 0 uit 3. Al moest hij op het laatste rechte eind nog neer veel van zijn voorsprong prijsgeven, toch ging Piet van Roon nog met royaal verschil als eerste 4oer de finish. l e*..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4