Min. Lieftinck wordt 3,5 millioen afhandig gemaakt I i m 8&Éi«* De Noord-Koreanen doen drie voorstellen Overheid en de boerenstand De moeilijkheden van gemengde landbouwbedrijven Beperking invoer vrachtauto's Factotum een succes fifl Korea en Kamer met de voorstellen nog midden in de branding Nog steeds op zoek naar compensatie f t-A"Sw°vS'3, kSss HET BESTANDSBERAAD TE KAESONG Vreemde troepen moeten heengaan V.N.-delegatie tevreden Woensdag 11 Juli 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Tour liep ..op tijd" I n mm Nederl. Firefly in zee gestort j V oorontwerp Ouderdomsvoorziening Bij ministerraad aanhangig Het onderzoek naar Willibrord u s-fonteiii LAGEN Van Doorne weerlegt critiek Kustverdediging en mijnen veger ij Perzië breekt met Intern. Gerechtshof WEERBERICHT A VERZWARING VERMOGENS BELASTING ^LYtekttTd*'tórbe^eid waTlTt Kinderaftrek Extra-winstbelasting De balans Volgens radio Moskou hebben de Noord-Koreanen Dinsdag te Kaesong bij monde van het lid hunner delegatie, kolonehgeneraal j Nam Ir, de volgende voorstellen gedaan: 1. Beëindiging van alle gevechten, 2. Terugtrekking der strijdkrachten van heide partijen op de 38ste breedtegraad. 3. Terugtrekking van de buitenlandse strijdkrachten uit Korea. LOON- EN PRIJSPOLITIEK Overheidsbemoeiing De landbouwpolitiek Bestuurder om het leven gekomen Er zou reeds succes zijn geboekt DIPLOMA: ROtVVC De weerverwachtlng, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Matige en tijdelijk vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets koeler. Donderdag 12 Juli. Zon op 4.33 uur, onder 20.57 uur. Maan op 13,50 uur; onder 23.43 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Kinderaftrek niet volgens Lucas 's GRAVENHAGE, 10 JULI 1951. Het werd alsni aar ingewikkelder De Tweede Kamer begon vandaag aan baar derde wee ian (e deling der belastingontwerpen, welker behandeling ver e cu nee on ij B wasAfgebroken om de minister weer eens gelegenheid te geven te gaan te trachten aldus tot over- praten met de commissie van rapporteur» om een temming te komen. Dat had „iets anders opgeleverd dan enkele wijzi- gingen, die minister Lieftinck enkele millioenen gingen kosten, maar waar- voor hij ook onmiddellijk de vereiste compensatie had aangegeven. Maar tijdens de behandeling van artikel 1 oP het eerste van de zes ontwerpen, waarin al deze belastingverhogingen waren verwerfa, kt«june» er meuwe voorstellen, suggesties en subamendementen, zodat me enslotte tot aan zijn hals in de millioenen zwom, die weer afgetrokken en bijgeteld moesten De^êhele dag bleef de Kamer voorlopig bezig met dit eerste artikel op bet wetsontwerp tot wijziging van de loon-, inkomsten- en vermogensbelas ting en zij kwam er zelfs niet eens geheel mee klaar. Van de vijftien amen dementen, die op dit artikel waren ingediend, kwamen er in de middag- vergadering niet meer dan twee in >e ïanc e mg. de K.V.P. en de C.P.N. en de heer Cornelissen (V.V.D.), die zich vergiste. Het begon met een brzwSvXftó der vermogens- ïlfwkSdoor de verlaging van de ieef- belastmg do k t0+ 43 voorge- faar peShjke verpiich- méw zou moe iet betalen aan vermogen^ StSg, van het zuiver inkomen mogen Lieftinck POOgde de heer Staal tan Inkomsten- en vermogens belasting niet te doen uitgaan boven 80 *fvan het. inkomen. Bit het. onderling beraad was de minis ter op verzoek van de heer Lucas ge komen met een percentage van 90 nu kwam hij plotseling met 80 Maar de heer Lucas vond, dat hij de consequentie daarvan nu niet ineens kon overzien en hij zei, dat de minister daarmee dan maar eerder had moeten komen. Hij hield dus vast aan .zijn amendement, waartegen minister Lieftinck het bezwaar inbracht, dat dit "hem "Vj millioen zou gaan kosten en dat hij de compensatie alleen maar zou kunnen vinden m de sfeer van de vennootschapsbelasting, welke dan echter veel te zwaar zou worden, zjp amendement werd tenslotte aan- nJnomen met 49 tegen 33 stemmen. %eaen stemden P.v.d.A* C.P.N en vijf leden van de K.V.P., t.w. me3. Klompe LOUISON BOBET Enkele uren winnaar... Het was een dag der dagen gis teren. Zo ongeveer op de tijd, dat „Sugar" Ray Robinson in Londen in de boksring een wereldkam pioenschap ietwat wazig zag ver dwijnen in de richting van mister Randy Turpin, klopten enkele ver bolgen Zwitsers in Angers aan de hotelkamer van monsieur Goddet, die juist een paar nieuwe super latieven aan het zoeken was voor een smeltend artikel, dat vanoch tend moest verschijnen ter ere van Louison Bobet in „L Equipe Na- dat hij de Zwitsers ernstig had aangehoord en *™n argumenten had gewogen, daarna de wedstrijd- commissarissen liet ontbl, de man-met-de-chronometer van die middag ergens achter zijn vin- blanc was weggehaald, scheurde Jacques Goddet het artikel in klei ne stukjes. En liet daarna zijn se cretaris komen om een heel nieuw verhaal te dicteren Want in deze korte spanne t.ija was zonneklaar gebleken, dat men zich bii de tijdwaarneming van de heer Koblet vergist had. En mon sieur Bobet, het Franse idool, die tot dan toe in de mening verkeerd had. dat hij de tijdrace van giste ren met één seconde verschil voor Koblet gewonnen had, kreeg de noodlottige tijding, dat de Zwitser 89 seconden sneller geweest was. Enfin, men kan zich vergissen nietwaar on net feest, dat cie Zwitserse Tour-kolonie gisteren avond of liever vanochtend vroeg in Angers ontketende, konden we bijna op ons redactie-bureau horen. De Nederlanders hadden gisteren weer een teleurstelling te boeken: Dielissen kon het mede door pech niet hijsen en kwam te laat in Angers aan. Hij is al op weg naar Eindhoven en we moeten met zes man verder. Wout Wagt- mans zorgde echter voor een opkikkering; hij kwam met een prachtige elfde plaats uit de bus. Op pag. 5 geeft onze sportredac teur uitvoerig verslag van de ge beurtenissen, die gisteren op die tachtig 'kilometer van de tijdrace aljemaal geschiedden. VanBVliJtn Koersen' °roessen en müiioenStte minister Lwftinck dus 7)4 Het tweede amendement betrof de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek communistische heer Hoogcarspel wilde deze leeftijdsgrens terugbrengen yf,1 Jj® tQt 19 jaar. Minister Lieftinck o?'Li in- c?ncessie gedaan door bij drie ?k ïït kmderen ook voor 1 kind boven aftrek toe te staan. Hij vond het amendement-Hoogcarspel niet redelijk en gezinnen1'0 begunstiSing van de grote heer Lucas had natuurlijk uiteraard S,.ae:zwaar tegen de verhoging van de !?,iL n's tot 19 jaar, maar hij voelde toch meer voor de leeftijdsgrens van 17 jaar, zoals de minister die had voorgesteld en dan bij een gezin van drie en meer kindelen met. eén kind boven de 17 jaar vnj, maar twee kinderen. Waar natuur lijk bij kwam, dat de verhoging tot 19 jaar tot onoverbrugbare moeilijkheden met minister Lieftinck zou leiden. De K.V.P. stemde dus tegen dit. amen dement, ook omdat het van de communis ten afkomstig was en deze met dergelijke voorstellen alleen maar plegen te komen uit een oogpunt van propaganda, ook al zijn ze nog zo irrëeel. Het amendement- Hoogcarspel werd dus verworpen met 6 tegen 79 stemmen. De zes stemmen waren van de communisten. Een sub-amendenient-Wagenaar (Com.), dat beoogde bij verwerping van het amendement-Hoogcarspe] (de heren wil den propagandistisch succes boeken) de leeftijdsgrens voor kinderaftrek op 17 jaar te stellen, was intussen door de minister bij nota van wijziging in het wetsontwerp ingevoegd, zodat ook dit succes de heren ontging. De heer Lucas had inmiddels alseis gesteld: een leeftijdsgrens van 17 jaar en voor een gezin van drie kinderen en meer aft/rek niet één. maar twee kinderen boven. 17 jaar. Dit laatste stelde hij nu voor bij amendement. Het werd, echter verworpen met 39 tegen 49 stemmen. Voor stemden alleen de K.V.P., de C. P. N. en de heer Ruygers (P.v.d.A.), de rest van de Kamer stemde tegen, juist als bij de extra-kinderbijslag enkele weken geleden. De heer Lucas had echter beloofd, dat dit artikel aldus voor hem en zijn fractie onaanvaardbaar zou zijn en dat zij in dat geval tegen het betreffende artikel zou den stemmen. Dat gebeurde dan ook. Bij deze stemmingen bleek, dat de gehele K.V.P.-fractie, 32 man stérk, voltallig aan wezig was. Het artikel werd met dezelfde stem verhouding aangenomen. Tegen stemden Daarna kwamen de amendementen op de extra-winstbelasting tos. Het eerste was van de heer Hofstra (P- v. d. A.), die deze belastingverzwa- ringen van de inkomsten- on vermogens belasting wilde doen ingaan op 1 Jan. 1950 m plaats van in '51, oals 't wetsontwerp voorstelde. De K.V.P. en anderen hadden echter ernstige 'bezwaren regen de terug werkende kracht, al. had de heer Hofstra dan ook tevens voorgesteld de termijnen ad quem óók één jaar eerder te stellen. Tegelijk echter werd het amendement- Lucas behandeld: dat tot strekking had om de geldigheidsduur van de extra inkomstenbelasting, geheven van be drijfswinsten. van 5 jaar terug te bren gen tot 3 jaar. Alle fracties behalve de P.v.d.A. ver klaarden zich tegen het amendement-1 Hofstra en voor dat van de heer Lucas. Minister Lieftinck zag geen heil in het amendemeut-Hofstra en noemde dat van de heer Lucas hoogst, onraadzaam wel was hij bereid de periode van vijf jaar terug te brengen tot vier, maar dat was dan ook het uiterste, waartoe hij kon gaan. Reeds dit was „bijna destructief voor het regeringsprogram". De beer Lucas hield vol. Stel je voor zei hij, „dat het benodigde milliard in 3 jaar bijeen is; moeten, deze verhogingen dan toch blijven?" Maar tegenover het „biina destructief" kon hij zijn amende ment alleen maar met de grootste tegen zin intrekken en genoegen nemen met 4 jaar. _r Het amendement van de heer Hofstra werd verworpen mei: 2756 stemmen. Vóór stemden alleen P.v.d.A. en C.P.N. De heer Van den Heuvel (A.R.) had een amendement ingediend op de extra- winsbelasting, dat cfe onbillijkheid wil de wegnemen om inkomens, van dezelf de grootte verschillend te belasten. Daar toe wilde hij alle belastingbedragen op het inkomen boven 8000 zo verhogen, dat de belastingopbrengst hetzelfde zou blijven. Dit amendement, dat de steun bad van A.R-, C.H., V.V.D, en de heer Wei ter, wees de minister af. Bi.i de stemming hierover, die morgen zal. plaats hebben, zal 't de vereiste meerderheid wel niet halen. Andere amendementen wilden wijzi ging van het bedrag van 8000, waarbo ven de extra-winstbelasting zou gelden. De heer Jansen (K.V-P.) wilde verhoging van het bedrag van 8000 tot 12.000; de heer Lucas wilde differentiatie in deze belasting. Daar de minister door toet aanbrengen van differentiatie bij nota van wijziging aan de bezwaren van beide heren was tegemoet gekomen, trokken dezen hun amendementen in. De heer Hoogcarspel (C.P-N.) wilde de progressie in de hogere winsten ster ker maken. Daar over al deze amendementen mor gen wordt gestemd, komen wij er dan opnieuw op terug. Maakt, men de balans op van deze dag, dan blijkt dat minister Lieftinck zich een belastingopbrengst van 19 millioen zag ontgaan, volgens onderstaand staatje: Minder belastingopbrengst door. Daartegenover zal minister Lieftinck j trachten een méér-opbrengst te bereiken door: Verhoging tussentarief om zetbelasting tot 7 pet. 6,0 millioen Tantièmes onder bedrijfs winst 1.0 Verhoging Vennootschaps belasting 8,6 Tesamen 15,5 millioen De minister, die onverbiddelijk op 't standpunt van. volledige compensatie staat, zal dus nog compensatie hebben te zoeken voor 3Vs millioen. zijnde 19 millioen 15,5 millioen. Mogelijk zal hij ook dit bedrag willen vinden in de sfeer der Vennootschapsbelasting. Met dit al zijn er nu op een dag niet meer dan 6 amendementen van de 15 behandeld, die er alleen reeds zijn op art. 1 van het eerste der zes belasting- ontwerpen. Men moet met schrik aan. het reces denken, als het in dit tempo doorgaat. Het was daarom dat de voor: tter voorstelde de replieken tot vijf minuten te beperken; met dit tempo stelde hij nu reeds voor. de volgende week niet minder dan vier avondvergaderin gen in het vooruitzicht. F. s. De K.L.M. toonde aan de pers wat haar technische dienst op Schiphol zoal presteert. Monteurs aan het werk aan een vliegtuig in ie Amenéfement-Lucas Concessie kinderaftrek Concessie Bedrijfswinstbe lasting Concessie Vermogensbelas ting Artikelen uit weeldetarief Kinderaftrek tot 17 jaar i- p. v. 16 7,5 millioen 2,0 3,0 1,0 3,5 2,0 Tezamen 19 millioen De laatste vier concessies waren na het beraad door de minister bij nota van wijziging aangekondigd. Het van Tass afkomstige bericht noemt als bron „welingelichte journalistieke kringen te Pjongjang". Volgens radio Moskou was de Ameri kaanse delegatie blijkbaar niet behoorlijk voorbereid op de besprekingen en kreeg zij pas een kwartier voor het begin van de conferentie richtlijnen van generaal Ridgway zelf. De Chinese generaal T.oeng Hoca sprak langdurig over het verlangen van de Ko reaanse en Chinese bevolking naar vrede en ondersteunde de voorstellen van gene raal Nam Ir. Eén der Amerikaanse afgevaardigden, aldus het radiobericht, antwoordde, dat hun delegatie niet bevoegd was beslissin gen te nemen in politieke aangelegenhe den en dat naar haar mening de drie voor stellen niet alleen kwesties van militaire, doch ook van politieke aard raakten. Kolonel-generaal Nam Ir vroeg daarop: „Welke in mijn voorstellen vervatte kwes ties zijn politiek?" De Amerikaanse dele gatie gaf hierop geen direct antwoord, al dus radio Moskou, en herhaalde, dat zij kwesties, die met de strijd verband hou den, wilde onderzoeken en geen politieke kwesties. Hierna besloten beide delegaties de zit ting te verdagen. Tenslotte deelde radio Moskou mee, dat vice-admiraal Joy „geen concrete voorstellen" deed. Radio Peking preciseert, dat generaal Nam Ir heeft voorgesteld, dat <Je strij dende partijen zich tien kilometer van de 38e breedtegraad terugtrekken. Voorts had de generaal voorgesteld on middellijk besprekingen te voeren over het uitwisselen van krijgsgevangenen. Aangaande het voorste! om alle bui tenlandse troepen zo spoedig mogelijk terug te trekken, zei de generaal: „Met het terugtrekken van de buitenlandse troepen zou het beëindigen van de Ko reaanse oorlog en de vreedzame rege- (Van onze redacteur) De onzekerheid en ongerustheid met betrekking tot de prijzen van akker bouw- en veehouderijproducten hadden gisteren tal van boeren uit Brabant in Tilburg tezamen gebracht om over de verschillende vraagstukken, waarmee de landbouw te maken heeft, eens rus tig van gedachten te wisselen. Geen pro testvergadering dus, maar een studie- vergadering, zoals de voorzitter van de V.C.B., die deze bijeenkomst van de kringbesturen had uitgeschreven, de heer Jos. Zegers uit Schaik, het uit drukte. In zijn openingsrede bracht hij verschil lende actuele kwesties onder de aandacht van de vergadering, als inleiding op een rede van de algemeen secretaris der Stichting voor de Landbouw, ir P. Rovackers uit Den Haag, die een uiteen zetting gaf over de loon- en prijspolitiek der regering, meer speciaal voor wat be treft de gemengde bedrijven. De heer Zegers besprak de garantieprijs van de melk. Voor 50 pet van de veehou ders is 17Va cent de kostprijs. Ten aanzien van de vleesprijzen vroeg spr. zich af of hierbij' geen handelspolitieke overwegin gen gepraevaleerd hebben boven de be langen van de landbouw. Gemengde be drijven moeten beneden de kostprijs var kens produceren, waarvoor vele bedrijven niet voldoende weerstand bezitten. Ver der dient de overheid de pluimveehouders ggjj reëel inkomen te verzekeren. Voor wat de akkerbouwproducten betreft, merk te spr op, dat de meeste bedrijven het risico van vrije prijsvorming niet kunnen Om 'de eigentijdse verschijnselen op landbouwgebied goed te kunnen beoor delen. achtte ir Royackers het nodig, dat men als achtergrond stelt de grote evolutie, die de landbouw de laatste 30 jaar in sociaal-economisch opzicht heeft doorgemaakt, waarbij na de crisis om streeks 1930 een toenemende overheids bemoeiing is gekomen en men door een prijzensysteem tot een zekere opbouw trachtte te geraken. Er kwam een op lopende lijn in de welvaart van de boe ren, die door de oorlogsdreiging van 1938-1939 steil omhoog ging. Het prijzen systeem van de oorlog betekende toen pen afremmen en dit is ook tijdens en direct na^de oorlog gebleven. Over het doel van de landbouwpolitiek zijn de regering en de Stichting, die alles gezet heeft op redelijke prijzen, het wel eens en de eerste tijd na de bevrijding waren daarover met de regering weinig moeilijkheden, die de laatste twee jaren echter wel door veranderde omstandig heden zijn ontstaan. De regering vindt het voldoende, wanneer een redelijke rentabi liteit per bedrijf bedongen wordt, maar de Stichting blijft vasthouden aan een kale kostprijs 4- 20 pet. Met tal van voorbeelden maakte ir Royackers duidelijk, dat de landbouwpoli tiek een zeer ingewikkeld vraagstuk is, omdat zij van verschillende factoren als het loon- en prijsbeleid, de positie van de schatkist, de betalingsbalans, de export mogelijkheden en de importsituatie afhan kelijk is. Begrijpelijk is het dan, dat de regering haar landbouwpolitiek op het al gemeen sociaal niveau heeft afgestemd. Van belang is, dat de boeren de land bouwpolitiek dekken en als zij zekerheid voor lange termijn willen hebben, zullen bepaalde offers op de landbouwprijzen, die de gemeenschap terecht vraagt, gebracht moeten worden. Er schuilt natuurlijk een gevaarlijk element in, dat zoveel andere factoren bij de landbouwpolitiek domi- mant zijn, waardoor de positie van de landbouw wel wat „zwevende" is gewor den, doch de regering en de minister heb ben verklaard, dat zij ook de stabiliteit van de land- en tuinbouw voor ogen hou den. Volgens ir Royackers nemen de boeren tegenover deze situatie vaak een te zwak ke houding aan. Wij moeten, zo zei de heer Royackers bij het debat nog met na druk, „meer zelf doen, omdat men niet al les aan de top kan overlaten". De invloed van de landbouw op het par lement is hier in het algemeen nog te ge ring en hiervoor moeten de bedrijfsgeno- ten onderling de basis bouwen. Enkele concrete punten van het land bouwbeleid onder de loupe nemend, spoor de de heer Royackers aan tot een zo hoog mogelijke productie met zo laag moge lijke kostprijs en waarschuwde hij tegen extensivering van de bedrijfsvoering. De Stichting is niet accoord gegaan met de opvatting van de minister, dat men voor de 5 pet loonsverhoging een compen satie kan vinden in de hogere vleesprijs van de dieren, die uit het bedrijf gestoten worden. Een grief is het, dat met de in voering van de verhoogde baconprijs zo lang gewacht wordt. De regering zal ver standig doen rekening te houden met het verschijnsel, dat de animo van de boeren voor een zo groot mogelijke varkensstapel niet bijzonder groot is. Er moet vastgehouden wórden aan de gedachte, dat gemengde bedrijven op de zandgronden het moeten hebben van var kens, melk en eieren en niet de weg van speculatie opgegaan moet worden. Met de exportheffing op de eieren zal de minister nog even wachten. In rustige toon hebben tal van afgevaar digden hun bezwaren tegen het gevoerde landbouwbeleid kenbaar gemaakt, dat er. zoals o.a. een opmerkte, nog steeds niet toe geleid heeft, dat men zijn kinderen met een gerust hart boer kan laten wor den. ling van de Koreaanse kwestie in prin- i cijic reeds verzekerd zijn Gisterenmorgen om half tien is een „Firefly" van het vierde squadron van de marineluchtvaartdienst ba een lan ding op zee, elf mijl van Ailsa Graig, een eiland in de Firth of Clyde (een inham in de Westkust van Schotland) verongelukt. De bestuurder, sergeant- vlieger J. M. van den Akker nit Vlaar- dingen, is daarbjj omgekomen. De bemanning bestond uit twee perso- Door het feit, dat de persvertegenwoor- - - digers van de Verenigde Naties niet bij de i nen; de tweede bleef ongedeerd, besprekingen te Kaesong aanwezig mocli- jje Fireflies van squadron vier zijn o,p ten zijn en doordat van de zijde der ver- j llet ogent>lik gestetionneerd op het Engel- bondenen geweigerd werd inlichtingen se vliegdekschip „IndomitabLe". Het ver over deze besprekingen te verstrekken, is' - - het bericht van noordelijke zijde óver de 3 Noordkoreaanse voorstellen, Waarvan boven sprake is, het enige beschikbare ver slag. Het bovenvermelde bericht van radio- Peking volgde op herhaalde toespelingen in de nieuwsuitzendingen op „de neder laag van de verbonden troepen in Korea". De Noordelijken hebben de indruk gehand haafd, dat zij als gastheren, te Kaesong optreden. De vijf geallieerde officieren, die te Kaesong met communistische generaals besprekingen openden over een wapen stilstand in Korea, zijn gisteravond op hun basis Moesan teruggekeerd. Zij ver klaarden, dat de eerste zitting enige ver wachtingen rechtvaardigde; er waren „zeer bevredigende vorderingen" gemaakt in de richting van een agenda, welke als basis van de besprekingen zal moeten dienen. De conferentie was „openhartig maar vormelijk". Een der afgevaardigden der V.N., ad miraal Joy, heeft aan verslaggevers een met potlood geschreven verklaring over handigd, waarin slechts wordt gezegd, dat zijn delegatie „vol vertrouwen het hare zal doen om een eervol bestand tot stand te brengen op voorwaarden, die bevre digend voor de verenigde naties zijn". Het woord „eervol" was dik onderstreept. Dinsdag mochten geen correspondenten mee naar de conferentie. Hedenmorgen is de V.N.-delegatie wederom naar Kae song vertrokken om de besprekingen voort te zetten. De minister van Sociale Zaken heeft een voorontwerp van wet voor een definitieve ouderdomsvoorziening bij de ministerraad aanhangig gemaakt. Wanneer de minister raad zich daarmede kan verenigen, zal hij dit ontwerp voor advies aan de Sociaal- Economische Raad en de salariscommissie ad hoe zenden. De minister wenst thans niet in beschouwingen te treden omtrent de meest wenselijke financieringsvorm voor de toekomstige ouderdomsverzeke- ring. Slechts wil hij er op wijzen, dat de gedachten, welke aan bedoeld voorontwerp ten grondslag liggen, gaan in de richting van een gemengd stelsel, dat zowel elementen bevat van het kapitaaldekkings stelsel als van het omslagstelsel. ongelikte vliegtuig kreeg motorstolng en moest daardoor een LanTng op zee maken met het gemelde noodlottige ge volg- Het vierde squadron heeft normaal het marinevliegkamp Valkenburg tot basis. Bij de opgraving .L013'''1151'wc n" zoekt naar een in 1511 genoemde Willi- brordusfontein, meent men reeds succes hebben De opgraving, die geschiedt door de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, staat ondeLeidfnfvan drs Halbertsma, die ons meedeelde dat men na een dag graven reeds een zgn. dobbe gevonden had, die waarschijnlijk met de gezochte fontein in verband gebracht kan worden. ONGEREN met ernstige dadendrang. er moesten eigenlijk geen anders u katholieke jongeren zijn hebben kunnen genieten van de ooeicnde cause rie van prof. dr Claereboets S.J. rn „De Tempel" te Overschie. We moeten liefde jje'.vijz'm. anir.s gaan we als mens dood- Wan: mer.s zijn wil zeggen liefde bewijzen. De mens is meer mens naarmate hij meer liefde heeft. Geschapen naar Gods beeld en gelijkenis moeten we van ons zelf geven met guille hand. Aldus was volgens he: krantenverslag de kern van zijn betoog. Wat zou de we reld van vandaa.g van aanschijn versn- deren als we er stuk voor stuk op^ uit waren om noden te lenigen, te helpen 'waar we konden. Teneinde onze liefde drang gelegenheid te geven tot afreago- j ren. Helaas, helaas. Er is veel liefde. i maar vooral voor zich zelf in welke vorm dan ook. Met grote interesse grepen we in verband met bovenstaande korte over peinzing naar het programboekf.ke_ van de nieuwe Sociale Studieweek te Rolduc, de jaarlijkse schitterende bezinnings dagen der K.A.B., de beroemde sociale retraite in het Limburgse. Er zullen in Rolduc weer hevige eigen tijdse vraagstukken aan de orde komen Op de eerste dag spreekt pater Jacobs over ..Leo XIII stelt het vraagstuk van de arbeiders". Op de tweede dag zullen het woord voeren prof. mr Van der Ven over „Wat hebben wij met de richtlijnen van Leo Xin gedaan?"; Pater Colsen over „Pius XI stelt het vraagstuk van de maatschappij", en drs Rottier over .-In plaats van de klassenstrijd dreigt een sitamdenstrijd". Op de agenda van de der de dag staan nog causerieën van prof. j Goetstouwers over „Pius XII stelt het vraagstuk, van de mens" en dr Gera+s i over „Wat zijn de onmiddellijke vooruit zichten?" Onderwerpen en volgorde verraden een bepaalde gedachtengang. Diq is ook te vinden in eon soort veran'wcordine onder de titel „De evolutie in. de sociale boodschap der Pausen en (te situatie in de huidige samenleving". Opnieuw is dus het. doel: betere kennis van de beginselen en betere kennis van de werkelijkheid. [Evolutie of ontwikkeling in het kort. In de tijd van Paus Leo XTïI (1891) een arbeidersmassa verpauperd en uitgebuit door het kapitaal. Weg met onderneming als organisatie van machines met mense lijke slaven. In de periode van Paus Pius XI '19311 Een andere wereld. Betere arbeidsvoor waarden en meer redelijke beloning. E's radicale hervorming van het bedrijfsle ven. Bezit is sociaal, voor alle mensen In 1951 onder Paus Pius XII staat de Kerk tegenover een samenleving, tot .n haar fundamenten ontwricht. De mens kan zich slechts op passende wijze ont plooien, bevrijd van gebrek aan stoffelijke behoeften, vrij van dwang en vrij van de vrees voor dwang. Medezeggenschap krijgt een algemeen menselijke betekenis Wat nu in het tijdvak van de „over gang"? Een beoordeling van economische aspecten binnen het kader van sociale op vattingen, die meer rechtvaardig' en dus meer christelijk willen zijn. Doch bij dit alles religieus besef van handen omhoog naar de Redder en Verlosser van de we reld. Rolduc is waarlijk vormschool. Mogen velen van deze „opleiding" wiilen leren, opdat we kunnen zeggen van onderne mer en werknemer in hun sociale stre vingen en liefdedaad; Hij, hij heeft diploma Rolduc. We zijn van mening, dat het met het Limburgse sociale merkteken in de ziel goed aankomen is Hierboven. HENK VAN DER MAZE. In ons blad van Zaterdag hebben wij een resumé gepubliceerd van een rapport, uitgebracht door een studie commissie ingesteld door de Rijwiel en Automobielindustrie (R. A. I.) en de Bond van Automobiel- en Garage bedrijven (Rovag) inzake de voorzie ning in de behoefte aan bedrijfs-auto- ir"'-'elen in Neder'and, Naar aanlei ding van dit rapport heeft de directie van de Automobielfabriek van Gebrs. van Doome (DAF) te Eindhoven in een persconferentie een andere visie tegenover dit rapport gesteld. De directie van de D.A.F. ziet dit rap port als een langgerekte klacht van im porteurs, die zich bedreigd zien door de fabricage van vrachtwagens in eigen land. De kern van hun betoog is aldus de heren van Doorne dat de vracht wagens, die het bedrijfsleven nodig heeft, niet kunnen worden geïmporteerd. Maar hun drijfveer is volgens de D.A.F.- directie een geheel andere: „daar de positie van de, D.A.F. die der importeurs bedreigt, hebben deze importeurs ge zocht naar argumenten, die een vrije import zouden rechtvaardigen". Niets liever dan dat", zegt de directie van de DAF, doch dan dienen de impor teurs hun klachten niet in de eerste plaats te richten tot de Nederlandse auto riteiten. Elk land met een eigen auto- industrie heeft nl. beschermende maatre- De Perzische regering heeft aan de president van het Internationaal Gerechts hof medegedeeld, dat zij haar verklaring van 2 Oct. 1931, met betrekking tot de aanvaarding van de bindende jurisdictie van het hof, Intrekt. Deze zelfde medede ling was Maandagavond reeds naar Trygve Lie, »ecr.-gen. der V.N., gezonden. De internationale mijnenveeg-oefe ning, die in de afgelopen week voor de Nederlandse kust werd gehouden, is volgens schout bij nacht C. W. Slot een succes geworden. Ze verliep volgens plan en, zoals te verwachten viel, kan het kwadraat van 10 bjj 13 mijl tussen IJmuiden en Scheveningen, dat in een mijnenveld was herschapen, straks als veilig gebied voor de scheepvaart wor den vrijgegeven. De Kon. Ned. Marine, die als gast- vrouwe optrad voor de Belgische, Franse, Engelse en Noorse eenheden, die aan de oefening hebben deel genomen, heeft na afloop van de slotconferentie tal van complimenten in ontvangst moeten ne men. Want niet alleen klopten de zaken op zee, ook de walorganisatie, een zo be langrijk onderdeel zonder brandstof kunnen de schepen niet varen, om maar iets te noemenliep gesmeerd. IJmuiden en Scheveningen hebben als „oorlogshavens" voldaan. De moeilijk heden om ligplaats te krijgen voor 25 mijnenvegers in IJmuiden zijn opgelost door de goede samenwerking met de havenautoriteiten. Scheveningen was, wat dat betreft, ideaal maar had een ander bezwaar, namelijk de diepte. Het was er in verband met eb en vloed soms wat moeilijk manoeuvreren. Schout bij nacht Slot beklemtoonde nog eens het belang van deze oefening. De taak van de kustverdediging is voornamelijk het openhouden van de zeewegen voor de koopvaardij. Het vegen van mijnen is daarin een hoofd zaak. Zo deze oefening de hogere marine leiding der 5 landen nog iets moest leren, is het dit, dat op het gebied der standaardisering nog wel wat gedaan kan worden. Bewezen is door „Facto tum" dat mijnenvegers van diverse lan den na één, twee dagen samenwerking elkaar zo goed kunnen begrijpen, dat een perfecte samenwerking kan worden bereikt. gelen voor deze industrie ingevoerd. Het is de DAF nog niet gelukt ook mar een enkele wagen te verkopen naar de lan den, die een eigen auto-industrie hebben. Wat dus hier in Nederland wordt gedaan, is niet anders dan de politiek, die overal elders wordt gevoerd, ook hier te volgen. De directie van de DAF is voorts de mening toegedaan, dat het rapport de misleidende indruk geeft, dat de DAF het bedrijfsleven op extra kosten jaagt. Zij wijt dit aan gebrek aan inzicht van de rapporteurs of aan kwade trouw. Het rapport wordt door haar tendentieus ge noemd, waarbij onder meer als voorbeeld wordt gesteld, dat een bepaald type goedkoop, buitenlands, benzine chassis bij de kostprijsberekening wordt vergeleken met een voor deze vergelijking te zware DAF-wagen, terwijl bij de technische be schouwing weer wordt uitgegaan van een lichter DAF-product. Bepaald absurd noemt de DAF-directia de berekening der rapporteurs var: het verlies van 27.5 millioen, dat het be drijfsleven zou lijden bij aanschaffing van '0.000 DAF-wagens in plaats van goed kopere buitenlandse producten De directie van de DAF vraagt zich af 'oe de rapporteurs aan het cijfer 30 ton komen Theoretisch gesproken zou meu over de fabricage hiervan enige tientalle,n iren doen. Tot op heden zijn niet meer lan 500 wagens van bedoeld type aige- everd. In het rapport wordt gezegd dai be paalde groepen afnemers de goede teit van de DAF-producten met nodig hebben en 't met goedkopere chassis kun nen doen. Volgens de directie van je DAF berusten de hiertoe aangevoet argumenten op vooroorlogse gegeven? ziin deze bovendien technisch onjms. Bovendien zijn dc Gebrs van Doorne van mening, dat op misleidende wijze me cijfers wordt omgesprongen teneinde tot een voor de D.A.F. zo ongunstig moge lijk resultaat te komen. Zo wordt in het raDDort gezegd, dat voor ondernemers, wie? wagens van 15 tot 20.000 k.m. per jaar afleggen, de aanschaffing van een dieselwagen reeds rendabel kan zyn. Wanneer men echter het bovengenoemde cijfer van 27.5 millioen omrekent, komt men tot de conclusie, dat wordt uitgegaan van benzine wagens, die jaarlijks Jü.uuü k.m. afleggen en wordt de wenselijkheid om tot dieselchassis over te gaan geheel veronachtzaamd. Wat betreft de gewraakte bescherming der jonge industrie, zegt de directie, dat de invoerbeperking voor bedoelde typen zeer soepel is doorgevoerd en dat gedu rende het laatste jaar eerder een stygmg dan een verlaging der geïmporteerde vrachtwagens te constateren «Bit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1