Extra-winstbelasting en omzet belasting afgehandeld Belasting vissen in de nacht r m nader bij In Kaesong is men een oplossing" RESERVES in WASHINGTON si Elementen braken Noodweer over Limburg weer los Ook Duitsland) getroffen Bevorderen^van werkgelegenheid. Gerommel in Limburg in Duitsland en van minister Lieftinck V.Nt-delegatie tegengehouden Oogst op de akkers leed grote schade Donderdag X2 Juli 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Trein ontspoorde bij Leiden De Tour „wandel de' naar Limoges Ziiidslavië's standpunt i.z. Korea en Rusland Prins ging schoon moeder lialen Controle-maatregelen en breedtegraad Watersnood in Amerika Plaatsing van militaire orders versneld Eindelijk aanwijzingen over het waar en hoe AANSLAG OP ROKOSSOFSKI? Delftse auto in Frankrijk verongelukt Een dode en zeven gewonden WEERBERICHT s GRAVENHAGE, II Juli 1931. Lieftinck waarschuwt Geen persoonlijke ongelukken drag m Omzetbelasting Daarna kwam de ingewikkelde Om zetbelasting aan de orde. Zó ingewik keld, dat de Kamer bij artikel twee, waarbij het erom ging een aantal ar tikelen onder het tarief van 15 pet te brengen, zelf in de knoop raakte. Belasting-vissen De besprekingen van Woensdag hebben een wapenstilstand „veel nader" gebracht dan deze 24 uur geleden was, aldus heeft een woordvoerder van de geallieerde delegatie Woensdagavond officieel verklaard. Zijn verklaring werd bevestigd door een communiqué van de V. N. waarin werd vastgesteld, dat de delegaties wat dichter bij overeenstemmip'waren gekomen, hoewel over de volgorde van de agendapunten nog meningsverschil bestond. Er bestaat nu bij alle betrokkenen een beter begrip voor de te bespreken onderwerpen, aldus de officiële verklaring. De commu nistische gedelegeerden toonden minder strakheid en waren minder formeel dan Dinsdag. NIET TE GELOVEN JNDRé ROSSEEL Eerste zege voor Niet terug naar de breedtegraad Prognose voor de Benelux De weerverwachtlng, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 13 Juli: Zon op 4.34 uur, onder 20.56 uur; Maan op 15.17 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Lieftinck heeft weer gedreigd waaruit liet verschil van inzicht Na een eindeloos aantal stemmingen, naar bleek óók binnen de regeringspartijen. zes TT UW ziin gisteren de eerste twee der K beiastingverhoging. namelijk de wijzi- wetsontwerpen betreffende de neiasuug e o V 1 gin. tan de Inkomstenbelasting en de Vermogensbelasting en de wyzigmg van de Omzetbelasting afgehandeld. Er werd gestemd over een groo aan- tal amendementen en over alle artikelen en zelfs onderdelen van artikelen afZmetbij,Jbieek dat men van de zijde van de K.V.P. een regerings-crisis wenste te vermijden. De K.V.P. stemde immers uiteindelijk na een ver- klaring van prof. Romme die de teleurstelling van de fractie uitdrukte over het opnieuw verwerpen van het amendement-Lucas betreffende de •kinderbijslag vóór artikel 1, terwijl zij haar stem uitbracht tegen art. 2 over de kinderaftrek. Men moet daarbij echter wel in het oog houden, dat artikel 1 enige ongelijksoortige voorstellen bevatte, zodat men bij de stemming over dit gehele artikel niet vóór de kinderaftrek kon stemmen en tegelijk tegen de extra-winstbelasting. De heer Romme vertelde voor de stemming over dit artikel echter, dat zijn fractie door de verwerpin» van het amendement-Lucas ernstig was teleurgesteld, terwijl enige leden van zij» f*actie zeer «rnstxge bedenkingen hadden tegen de extra-winstbelas- ting. De grootst mogelijke meerderheid zou echter voor dit artikel stemmen. De tegenstanders hiervan waren de he ren Lucas en de hefer Janssen, die blij kens zijn amendement bezwaar had gehad tegen deze winstbelasting, en waarschijn lijk ook nog enkele anderen. Maar terwijl deze zich tenslotte toch nog voor dit ar tikel uitspraken, bleken voor de heer Lu cas deze bezwaren onoverkomelijk. Met V V.D., A.R. en C.H. stemde hij tegen artikel 1. Even afwijkend van de K.V.P.-fractie zijn mening over h,et amendement- Van den Heuvel (A.R.), die de extra winstbelasting over alle groepen bij een Tnkomen hoven 8000 wilde verdelen Terwijl K.V.P, P. v. d. A. en C.P.N. zich hiertegen verklaarden, stemde ook hiel de heer Lucas vóór het amendement. Ee„ amendement-Hoogcarspel (C.P.N.), strekkende een sterkere progressie in de extra-winstbelasting te 'brengen boven 15.000, werd met 6 tegen 78 stemmen verworpen. Vóór alleen de C.P.N. Een amen,dement-Lucas om de bij liqui datie vrijkomende reserve, die tot nu toe viel onder een speciaal tarief, niet onder de extra-winstbelasting te brengen, werd aangenomen met 56 tegen 29 stemmen. Tegen P. v. d. A. en C.P.N. Er kwam een ogenblik beroering, toen bij de stemming over de extra-winst- belastmg-in-haar-geheel minister Lief tinck verklaarde, dat bij verwerping van dit artikel de regering geen kans nieer zou zien de nodige dekkingsmid delen t<' vinden. Waarop de heer Oud (V.V.D.) in de katheder k.om om te vragen of dit een kabinetscris,s zou betekenen. De even ziJn koren in bioei. Minister Lieftmck verklaarde, dat hij hieraan niets had toe te voegen. Het was dan ook duidelijk genoeg. Met de stemmen van de V.V.D., A.R. en C.H. tegen werd de extra-winstbelasting met 61 tegen 26 stemmen aanvaard. En zo kwam telkens de discrepantie tus sen de regeringspartijen K.V.P. en C.H. ter ene en V.V.D. en C.H. ter an dere zijde om de hoek kijken. Men bedenke hierbij, dat voor al deze ont werpen de considerans was gewijzigd en wel in dier voege, dat de bijzondere uit gave voor de defensie nadrukkelijk in de considerans werd vastgelegd. Het, artikel over de kinderaftrek zag de K.V.P. als tegenstanders tezamen met de C.P.N., het haalde het toch royaal met 47 tegen 39 stemmen. Hier sprak de KVP dus openlijk haar afkeuring uit. Een amendement-Hofstra (P. v. d. A.), dat de vervroegde afschrijving niet wilde toestaan voor nieuwe investeringen, sneu velde met 30 tegen 58 stemmen. Vóór de P. v. d. A. en C.P.N. Een amendement- Hoogcarspel, dat in dit opzicht iets min der ver ging, werd verworpen met 6 tegen 81 stemmen. C.P.N. vóór. De stemming over artikel 1 had na de hierboven vermelde verklaring van prof. Romme tot resultaat, dat het werd aan genomen met 55 tegen 32 stemmen. Tegen V.V.D, A.R, C.H. en de heer Lucas (KVP). De eindstemming over dit wetsontwerp werd uitgesteld totdat alle wetsontwerpen zijn afgehandeld. De Verenigde Naties dienen geconsul teerd te worden en zij dienen iedere overeenkomst in Korea goed te keuren, die mogelijk tot een wapenstilstand zal leiden, zo heeft de Joegoslavische afge vaardigde naar de Verenigde Naties Alas Bebler, verklaard. Mijn land, zo vervolgde hij, is reeds lang opgekomen voor een staken der vijandelijkheden in Korea. He wens der Noord-Koreanen en van degenen, die Noord-Korea steunen", achtte hij oprecht. Die wens is echter te herleiden tot de gevolgen van „een militaire nederlaag". Het betreft hier dos niet een terugkeer tot een vredes politiek. Indien de sovjet-unie een bewijs wil leveren van haar vredelievendheid, kan „!Linstem'men met het houden van een iferentie van vie? omtrent Duitsland, «vreedzame betrekkingen met haar ge- hOTrfH oit de tweede wereldoorlog het Oostenrijkse vredesver- siuiten en de „oorlogspropaganda staken. tegen Joego-Slavië" De heer Hoogcarspel meende, dat de gas en electr. fornuizen en electrische wasmachines naar de 30 pet zouden wor den overgebracht. De bedoeling echter was deze van het normale tarief over te te brengen naar het tarief van 15 pet. Wij laten daarbij in het midden of dit in de wet zelf met al zfjn nota's van wijziging, ttaabellen, verbeterde tabellen a, d en c en amendementen wel dui delijk aan het licht kwam. Er was in ieder geval een amendement-Verkerk (A.R.), dat de electrische wasmachines onder het oude tarief wilde laten en deze niet wilde doen vallen onder het tarief van 15 pet. Dat gaat mij een mil- lioen kosten, had minister Lieftinck al heel gauw uitgerekend. Maar het amen dement werd verworpen met 39 tegen 44 stemmen. Vóór- en tegenstemmers waren over alle partijen verdeeld. Een ander amendement van de heren Verkerk en Van den Heuvel (A.R.) wil de behalve gerookte paling ook verse paling, oesters en zalm buiten het tarief van 15 pet houden met het argument dat daardoor de oesterkwekers en de paling- visserijen in ernstige moeilijkheden zou den komen. Die mensen moesten toch al 's nachts werken, was het argument van de heer Van der Zaal (A.R.). O, wij hebben zo vaak nacht-arbeid om deze belastingvissen te vangen meende minister Lieftinck, al voegde hij er haastig aan toe, dat hij dit zeer wel begreep, maar dat. hij zich niet kon in denken, dat degenen, die deze dure din gen aten, deze om wat hoger prijs zou den laten staan. Ook dit amendement haalde het niet; het werd 39 vóór en 43 tegen. Ook hier liep de stemming dwars door de partijen heen. De heer Hofstra (P.v.d.A.) speelde het klaar ook de barometers onder het ta rief van 15 pet te laten vallen. Minister Lieftinck nam dit amendement over. Op een lagere klasse voor hotelzilver, gra- mofoonplaten voor gesproken brieven, bergstokken, wandelstokken voor blin den, foto-artikelen, kano's en B. M.'ers pieremegoggels noemde de heer Hoog carspel deze op z'n Rotterdams wel licht heeft hij zelf ook zo'n klein bootje ging de minister verder niet in. Amen dementen waren daarover niet inge. diend. De tabel voor het weeldetarief werd goedgekeurd met 63 tegen 19 stem men. Tegen stemden V.V.D., C.P.N. en de heren Terpstra, Wiebenga, Bruins Slot (A.R.), Van Dis (S.G.P.) en Wei ter (K.N.P.). De verhoging van het tussentarief van 6 op 7 pet werd met 76 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen de C. P. N. en de heer Cornelissen (V.V.D.) Moeilijkheden ontstonden er alleen nog bij de extra-omzetbelasting op luxe ver pakkingen, waarover de heer Van de Wetering (C.H.) een amendement had ingediend. Met de stemmen van P.v.d.A. en C.P.N. tegen werd dit amendement aangenomen, zodat deze extra-belasting ook niet doorgaat. Het werd 54 tegen 20. Bij de considerans over dit wetsont werp op de Omzetbelasting wilde de heer Lucas daarin vastleggen, dat bij een hogere opbrengst dan de vereiste 250 millioen per jaar minister Lieftinck voor het. aanwenden van deze hogere opbrengst eerst bij de Kamer zou moe ten komen. Hierover schoot de heer Hofstra (P.v.d.A.) in een cotère. Dat typeerde volgens hem dé houding tussen regering en Kamer. Waarop de heer Romme antwoordde, dat. de heer Hofstra zich maar liever bij zijn belastingrecht moest houden en het staatsrecht aan anderen overlaten. De overige artikelen werden z.h.st. aangenomen.. Ook de eindstemming over dit wets ontwerp werd natuurlijk uitgesteld. Van de zes ontwerpen zjjn er nu twee afgehandeld; de andere vier zullen in de komende dagen volgen. F. S. Gisteravond omstreeks negen uur is een juist uit Leiden naar Amsterdam vertrokken electrische trein ten Noor den van Leiden gedeeltelijk ontspoord. Persoonlijke ongelukken hebben zich daarbij niet voorgedaan. De van Leiden naar Haarlem rijdende treinen worden ten Noorden van Leiden in verband met de spoorwegwerken over een gedeelte van het traject over ver keerd spoor geleid. Van de trein, die gisteravond om 20.56 uur uit Leiden was vertrokken zijn bij het overgaan van het verkeerde op het goede spoor de laatste twee gedeelten van een treinste: uit de rails gelopen. Daardoor werd het trein verkeer op het gedeelte Leiden Noordwijkerhout gestremd. De trein was om 18.26 uur uit Eind hoven naar Amsterdam vertrokken, waar ■hij om 21.30 uur had moeten arriveren. Hij reed ter plaatse waar de twee ge deelten uit de rails zijn gelopen, lang zaam. Na het ongeval reden de treinen van Den Haag H.S. naar Leiden en van Haarlem naar Noordwijkerhout. Tussen Leiden en Noordwijkerhout werden bus diensten ingelegd. Ook werd een aantal treinen via HarmeienBreukelen omge leid. Waarnemers beschouwen het als een gunstig teken, dat aan correspondenten vergunning is verleend om naar Kae- song te gaan. Generaal Ridgway heeft n.l, vroeger verklaard, niet te wensen dat de pers Kaesong zou bezoeken, voor dat de besprekingen goed verliepen. De woordvoerder, de Amerikaanse ko lonel George Ruhlen. zei. dat er gegron de redenen waren om optimistisch te zijn. Verwacht wordt, dat de besprekin gen heden zullen worden voortgezet. Hij zei, dat de gedelegeerden Woensdag de punten van de agenda bespraken en heden mogelijk niet verder dan het be spreken van deze agenda zouden komen. Vice-adnflirahl Joy en generaal Nam II zijn, volgens Ruhlen, de domineren de figuren bij de besprekingen. Ge durende de besprekingen van de af gelopen twee dagen is er geen voor zitter geweest. Ruhlen toonde bewon dering voor de Noordkoreaanse leger aanvoerder. die hij beschreef als „dy namisch, een man met een sterk ka rakter". Nam II toonde .,een over vloed van nerveuze energie" tijdens de bijeenkomsten- Zolang andere on derhandelaars praatten, had hij de ge woonte om nerveus op een papiertje te tekenen. „Hij doet me denken aan generaal Ridgway tijdens een van zijn conferenties", meende kolonel Ruhlen. Overigens had hij niet de indruk, dat generaal Nam II trachtte de bijeenkomst te domineren en te leiden. De commu nisten deden geen enkele poging om op de zittingen de eerste viool te spelen en, hoewel in Kaesong communistische sol- In het Land van Weart heeft gisteren tot tweemaal toe een noodweer gewoed. In de morgen werden door hevige winden elf zware eiken langs de rijksweg ontworteld en 's middags zijn nog zes bomen omgewaaid. Dat het verkeer daarvan veel hinder ondervond, kan men opmaken uit dit plaat je, grens. Het gevecht duurde 20 minuten, Van de grond meldde Woensdagavond het communiqué van het achtste leger verkenningsaanvallen op kleine schaal van beide partijen, doch geen actie van betekenis. De per auto's reizende delegatie der Verenigde Naties voor de onderhande lingen over een staking van het vuren in Korea is Donderdag op de weg naar Kaesong door een gewapende wachtpost tegengehouden. Vice-admiraal Turner Joy en de andere leden der delegatie, aan wie de doortocht werd geweigerd, moesten terugkeren. Vice-admiraal Joy heeft in een tele gram aan generaal Nam II van dit feit mededeling gedaan. Hij verklaarde zich bereid naar Kaesong terug te keren, wanneer hij een verzekering zou ont vangen. dat zijn convooi, „de door mij noodzakelijk geachte persvertegenwoor digers inbegrepen", zal worden doorge laten. Volgens het hoofdkwartier der N. V. te Tokio heeft Joy het convooi opdracht gegeven naar de linies der verbondenen terug te keren. VAN nature zijn wij enigszins licht» gelovig. En wat in de krant staat, iê voor ons evangelie. Alleen voor Waarheid" leerden wij noodwendig een uitzondering te maken, omdat „De Waar heid" klaarblijkelijk meent, dat de waar heid niet gezegd mag worden. Alzo aus met de waarheid op gespannen voet ver keert. Wat natuurlijk verkeerd w! Maar geschokt in ons vertrouwen wor den wij toch wel eens. Zo b.v. toen wij het volgende ongelofelijke verhaaltje ergens lazen. Zelfs in dit afgelegen Noorse plaatsje Torrisdal was men aangestoken door cl# ziekte, die leidt tot het kiezen van schoonheidskoninginnen. Na lang wik ken en wegen waren de geleerden het er over eens en werd een der deelneem sters als de schoonste onder de schonen aangewezen. Vlak daarna ontstond er echter grote hilariteit: de „schoonheids koningin" had de draak gestoken met heren jury-leden en ontpopte zich plot seling als een 21-jarige jongeman, die het met een lik poeder en een kwast verf hier en daar een heel eind geschopt bleek te hebben Welnu, een van de twee; of de bericht- gever was niet lekker, of de jury had het geval met beslagen brillen bezien, zoaat zij voor haar taak niet beslagen ten ijs was gekomen. Want dar een als dame ge kleed manspersoon zich de charme van een schoonheidskoningin zou kunnen aan meten, dat wil er bij ons niet in. Zelfs a. zou die „meheer" zijn behdarde benen stoken hebben in nylons.Wij willen aannemen, dat de keuringvanwege de temperatuur in het hoge Noorden plaats vond in wintercostumes, hetgeen anders volgens de filmjournaals niet de gewoonte schijnt te zijn. Maar toch: neenHet ligt nu eenmaal in de natuur van alle geschapen wezens om de Adonissen en Eva's onfeilbaar te onderscheiden. Dat gebeurt in de „beste families", zowel als hij de onbeschaafdste volken. En nu moge het berichtje vertellen, dat bedoeld Noors plaatsje „afgelegen" ligt, dat het zo achterlijk zou zijn, dat daar de natuur achterblijft, neen, in zo'n speling van de natuur geloven wij niet ANALYST. „c wel te voorzien, dat de H^t was iet tot een spek_ Tour het gisteer worden_ De tijd laten Toblet heerste_ opper- takel zou V^c*^re"emde ontknoping „t iederi al onze arme Bobet de benen. Koblet ^"^als Mar- machtig. in het pelotonhet ver_ tin Duyzmgs op pag. 4 fa meedeelt baasde.en geachte. P^^tens- (met nog een serie andere waardigheden, waarmee nLiend weerbarstige telefoonlijn praatte en zic-h zelf zonder e fe twijfel schor) en schijnt nu wel van plan te zijn om binnen niet al te lange tijd op te rukken naar een hogere plaats in het alge- meen klassement dan zijn huidige. Bobet, de Fransman, die de koude douche van zijn leven gehad heelt, deed het kalmpjes aan. Wie het niet kalmpjes aan deed en de Nederland se Tour-kolonie en mogelijk ook U enige prettige ogenblikken be zorgde was de Haarlemmer Voor- ting, die zo maar tijdrace of neen tijdrace de dag te voren een vierde plaats in de etappe ver overde. Verder hadden enkele Ne derlanders een pechdag. Zowel Faanhof als Peters waren in val partijen betrokken (Faanhof viel zelfs eendrachtig over de grond met campionissirrfc Coppi) en dat be zorgde beiden averij en enige ach terstand. Ook Hans Dekkers had niet veel geluk; door lekke banden raakte hij in de achterhoede. Van daar dat de rustdag vandaag in Limoges wel dubbel welkom is voor de geblesseerden. En tot een slot een saluut aan de Belgen, die het gisteren tot de zo vurig gewenste etappe-overwinning brachten. André Rosseel (24 jaar) zorgde er voor, dat een dag van Belgische attaques met succes be kroond werd. ion,? tweemaal toe is Woensdag het mmnJa? ""dden- en Noord-Limburg hnfln korte, heftige onweers- ooJ, ?jio gepaard gingen met windho- wnnH a ,geï\s' hagel enz- Het ergste 5? streek van Weert getroffen, waar des morgens de bliksem recht naar beneden sloeg en hier en daar huizen r0LZu°inierm0Veri^ns grote schade aan te richten. T°en echter daarop dikke ha gelstenen naar beneden kletterden, kwam plotseling een wervelwind opzetten die als 6611 aiKRe rookkolom over d6 gehuch ten Moesel en Leuken dreef en op de Roermondse weg elf zware eiken ont wortelde. riet verkeer moest hier drie uur lans worden omgelegd, voor de weg kon worden vrijgemaakt. In Swartbroek drukte de storm een landbouwschuur in een. t In de middag werd de hemel opnieuw verduisterd en werden in Weert zes bo men geveld. Ditmaal waren het vooral de gemeenten yenray en Horst waar bliksem, wervelwinden en vooral slag regens vernietiging en verwarring brach ten. In het dorpje.Veulen knapten zware bomen af als lucifers en werden ver schillende kippenhokken volkomen uit elkaar geslagen. In Horst werd een zware iep ontworteld, die terecht kwam over de weg. Pannen kletterden hier van de daken. Een geladen bakfiets van de p T T. zeilde onbemand over de straat, terwijl enige fietsen die bij het station van Horst geparkeerd stonden, door de wind werden opgenomen en enkele hon- J, derden meters verder werden neerge- g/ smakt. In Sevenum moesten vier stevige ca nada's het ontgelden en vernielde de storm leidingen van telefoon en electrici- telt In de kom van Venray viel in kor te tijd zoveel regen dat bet water in de «traten bijna een halve meter hoog stond Ook uit Heythuyzen, Nederweert en Megel worden veel beschadigingen gpersoonlijke ongelukken kwamen niet voor doch de schade was aanzienlijk. Op verschillend» plaatsen werd de oogst op de akkers plat geslagen en vernield. Gisteren in de namiddag werd Noord- west-Duitsland door zwaar onweer ge teisterd. waardoor ten minste twee per sonen om het leven kwamen en grote schade werd aangericht. In Noord-Duits- land werden door een wervelwind dui zenden bomen en telegraafpalen omver geworpen en daken afgerukt. In het dorpje Ritterhude bij Bremen werden meer dan tweehonderd huizen be schadigd en gedeeltelijk onbewoonbaar gemaakt. Een grote fabrieksschoorsteen viel om, waardoor vier personen werden gewond- Het verkeer is gestremd en de electrici- teitsvoorziening afgesneden. Hagel en wolkbreuken richtten in bet gebied van Bremen grote schade aan de oogst aan. Ook in de Zuidwest hoek van Duitsland langs de Boven-Rijn woedden hevige on- weers- en hagelbuien. Verscheidene ge bouwen werden beschadigd en bijna de gehele oogst, in het bijzonder fruit, wijn en groente werd vernietigd. Meer dan 3000 ruiten werden door de hagel ver nield. Het was gisteren voor West-Duitsland de waijnste dag van het jaar met tempe raturen die nergens lager kwamen dan 29 graden Celcius. In Frankfort werd de hoogste temperatuur geregistreerd, 33 gra den. Laat in de namiddag bracht onweer in sommige gebieden wat verkoeling. De Amerikaanse staten Missouri en Arkansas worden bedreigd door ern stige overstromingen ais gevolq van de hevige regenval. Kansas is het zwaarst getroffen, vooral langs de rivier de Cottonwood, waar hele gebieden onder water staan. De steden Marion en Strong staan blank. In Marion staat de waterspiegel zelfs drie meter boven de hoofdstraat. Alle electriciteit is af gesneden, het verkeer is gestremd en daten waren, kwamen de V. N. bepaal delijk niet op de tweede plaats. Zover hij kon waarnemen bestond er geen wrijving tussen de Noord-Koreanen en hun Chinese bondgenoten. Bij gebrek aan een nauwkeuriger ver klaring vroegen waarnemers zich af, of het in het officiële communiqué ge noemde betere begrip" voor de te be spreken onderwerpen mogelijk kon be tekenen. dat de communisten hun oor spronkelijke eis om alle vreemde troe pen uit Korea terug te trekken, hadden verzacht. Militaire zegslieden te Washington zijn van mening, aldus Reuter's correspon dent. dat het opperbevel van de V. N. in Korea zich zal verzetten tegen .het communistische voorstel om aan beide zijden van de 38e breedtegraad een ge demilitariseerde zóne te scheppen van 10 K.M. breedte. Het zou daarentegen aandringen op een zóne die dichter bij de huidige militaire linies ligt- De verbonden troepen bezetten thans posities tot 32 K.M. ten Noorden van de breedtegraad, behalve op de Westelijke flank, waar de Noordelijken nog enkele punten in Zuid-Korea bezetten. Functionarissen te Washington twijfe len er niet aan, of een eventuele Noor delijke eis tot terugtrekking van de ver bonden troepen uit Korea als voorwaar de voor een bestand, zal vierkant van de hand worden gewezen. Wel zou. een dergelijke terugtrekking kunnen worden aanvaard als deel van een definitieve vredesregeling. Ook toonde men zich In Washington gereserveerd over het zwijgen der Noord-Koreanen inzake de regeling van het toezicht op de wapenstilstandsbepa lingen achter de frontlinies. De commu nisten zouden slechts controle wensen in de door hen voorgestelde bufferzone aan weerskanten van de 38ste breedte graad. Men neemt aan, dat 't geallieer de opperbevel commissies van toezicht zal eisen, die haar taak in geheel Korea zullen kunnen behartigen, aangezien dit geheime vij:%delijke troepenbewegingen en wapentransporten. Woensdag was er in Korea weinig of geen lucht- of grond activiteit, doch pi loten van Amerikaanse Sabre-straalja- gers meldden een van hun grootste over winningen in een gevecht met commu nistische Mig's. Zij zeiden drie com munistische vliegtuigen te hebben ver nietigd. Volgens de vijfde luchtmacht- groep vochten 34 Amerikaanse vlieg- de enig mogelijke controle vormt op tuigen met 30 Mig's boven het gebied van Sinoeidjoe, bij de Mandsjoerijse Prins Bernhard is Woensdagmiddag met een regerings-Dakota, welke hij zelf bestuurde, van Soesterberg naar hei vliegveld Sola bij Stavanger gevlogen om Prinses Wilhelmina te halen. Kort voor zeven uur, tien uur nadat hij ver trokken was, was hü weer op het punt van uitgang terug na een vlotte reis. Prinses Wilhelmina kwam Woensdag morgen met het kuststoomschip „Deneb" in Stavanger aan. Zij heeft met haar ge zelschap een tocht gemaakt van Trond- hjem in Noordelijke richting tot Trom- soe en terug. In verband met slapte in bedrijven De ministers van economische zaken en van oorlog en van marine delen mede, dat de regering in verband met de bestaande slapte in bepaalde bedrijfstakken heeft, hesloten het tijdstip voor het plrfhtsen van een aantal militaire orders te vervroegen. De betrokken bedrijven kunnen op deze wijze in de gelegenheid worden gesteld de leemte in de bezetting van het productie-apparaat, voorzo ver de omstandigheden dat mogelijk maken, op te vullen. Binnen enkele dagen zullen belangrijke orders worden ondergebracht bij de schoenindustrie, terwijl voorbereidingen worden getroffen om zo spoedig als in verband met de technische omstandighe den mogelijk is, eveneens vrij aanzien lijke bestellingen bij de textielindustrie te plaatsen, met name in de confectie- industrie, voor overjassen, uniformen, ondergoederen, uitrustingsstukken, bed- legoed, sportkleding, gevechtskleding. regenkleding, hospitaal- en nachtkle ding, bedrijfskleding en overhemden. Daarnaast zullen orders worden ge plaatst voor overhemdenstof en voering- stoffen. Met het oog op het bovenstaande zul- llen de desbetreffende militaire instan ties de daarvoor in aanmerking komen de bedrijven uitnodigen offertes voor de genoemde artikelen in te dienen. Een Woensdag uit Warschau in Stock holm aangekomen diplomatieke koerier heeft verklaard, dat in de Poolse hoofd- yesneuen, nei »r stad een hardnekkig geacht de ronde het spoorverkeer over grote afstanden doet, volgens wgeggegn staf-conferentie niet een revolver op maarschalk Rokos- sofski, de Russische „supervisor" in Polen, onderbroken. In de omgeving van Saint Louis had men ernstig te kampen met het snel was sende water van de reusachtige stromen, de Missouri en de Mississippi. In het ge bied, waar deze rivieren samenvloeien zijn 'reeds 24.000 ha. overstroomd, hetgeen volgens voorlopige ramingen een schade post van 4,5 millioen dollar betekent. Men verwacht, dat de hoofdstad van Kansas, Topeka, een plaats van 29.000 inwoners, onder water zal komen te staan. Reeds hebben tienduizend inwoners in allerijl de stad verlaten. Het ia reeds de tweede watersnood in dit gebied, binnen een maand tijds. jou hebben geschoten. Volgens de geruch ten had de majoor, na verscheidene scho ten op Rokossofski te hebben gelost, zich zelf door het hoofd geschoten. Rokossofski zou in ernstige toestand per vliegtuig naar Moskou zijn overgebracht. Het feit. dat Rokossofski twee weken geleden niet aanwezig was bij de opening van een belangrijke conferentie van ge leerden, zou grond aan de geruchten ge ven, doch aan de andere kant zijn in Poolse bladen foto's van Rokossofski ge publiceerd, genomen bij de opening van een nieuwe staalfabriek op 19 Juni. In het verslag van het Centraal Plan bureau over 1950 wordt er op gewezen dat ook in 1050 de twee hoofddoeleinden van de economische politiek der regering, t.w. het sluitend maken van de betalings balans en het handhaven en bevorderen van een hoog niveau 'der werkgelegen heid. de voornaamste punten waren waarop de arbeid van het Centraal Plan bureau zich concentreerde. De werkzaamheden op sociaal en cul tureel gebied werden in het afgelopen jaar in belangrijke mate uitgebreid. Begin November 1950 werd een nota. getiteld „De Vooruitzichten voor het jaar 1951", bij de ministerraad ingediend. Het doel was in eerste instantie inzicht te ver schaffen in de consequenties van de (in hoofdzaak externe factoren), welke de economische ontwikkeling van ons land dat jaar zouden beïnvloeden. In het bijzonder werden eind 1950 be studeerd: 1. De export- en importrelaties. Onder zocht werd het verband tussen export en wereldhandel, invloed van inkomensver anderingen. prijsverhoudingen, verdeling van de export naar bedrijfstakken en geo grafische gebieden. Ook het verband tus sen import en productie werd nader sta tistisch geanalyseerd. 2. De betekenis van de afneming van de binnenlandse uitgaven voor de be talingsbalans. Uitgaande van een bepaalde exportelasticiteit werd berekend, welke afneming van de binnenlandse uitgaven nodig is voor het reduceren, door aan passing van de uitvoer, van het betalings- balanstekort met 1000 millioen. Soort gelijke berekeningen werden gemaakt voor een aanpassing via de invoer. 3. Loonpolitieke vraagstukken.Tenslotte werd een speciaal onderzoek verricht m.b.t. het loonpeil dat geoorloofd mag worden geacht in de economische toe stand waarin Nederland thans verkeert. Het bleek daarbij dat een stijging van de invoerprijzen niet zonder meer aanleiding mag zijn tot looncorrectie in het binnen land. Evenwel staat het anders bij stijging van de uitvoerprijzen. Wat de structurele onderzoekingen be treft meldt het verslag o.m., dat ten be hoeve van het directoraat-generaal voor de buitenlandse economische betrekkin gen een rapport werd samengesteld, dat diende als basis voor een tezamen met de Belgische regering, uit te brengen memo randum, waarin een prognose wordt ge- ontwikkeling van beide landen tot en met 1953. In het eerste halfjaar werd een aantal studies verricht op het terrein van de werkgelegenheid. Een algemeen en samenvattend overzicht met uitvoerig cijfermateriaal kwam in Juli gereed onaer de titel „Perspectief der Werkgelegen heid per 1 Juni 1950". De bijlagen be vatten nota's over de werkgelegenheid in de sigarenindustrie, over de agrarische werkloosheid in de Noordelijke provin- cies, over de werkloosheid onder net administratieve personeel en de werk gelegenheid in de veenderijen. Het ligt in de bedoeling om. periodiek dergelijke samenvattende nota's over het perspectief der werkgelegenheid te laten verschijnen, als onderdeel van de cc'n' junctuuronderzoekingen, die tot ?,en "-er belangrijkste taken van het Centraal Planbureau behoren. In de nabijheid van La Chapelle in Noord-Frankrijk, heeft gisteren n xeer ernstig auto-ongeluk olaats gehad- van een gezelschap uit Delft en een u Zweden hel slachtoffer zijn geworden. Waarschijnlijk doordat de vi eg tg vol ge van de regen te glad was gewoir den, botsten de Nederlandse wagen, een Opel, en een Zweedse Volkswagen, in volle vaart op elkander. De gevolgen waren verschrikkelijk Van "lie tien in zittenden van de beide auto s waren slechts twee ongedeerd. De ernstig gewonde Nederlandse dam« is mevrouw Helena van Boven uit Delft. Licht gewond werden de heren Andre Goudappel en Pieter Goudappel beiden eveneens uit Delft en de heer Abraham van der Hout uit Monster De beide an dere inzittenden van de Opel, de heren Giisbert Dimgemans en Geonge Punt, ook beiden uit Delft, Weven ongedeerd- Ernstiger waren de Zweden er aan toe. Een dame van dit gezelschap van vier personen werd namelijk zo ernstig ge troffen, dat zij vrijwel op slag dood was. Haar drie reisgenoten waren allen zwaar yIjp gewonden zijn naar liet ziekenhuis geven' van de vermoedelijke economische Hirson ovcrgehmclit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1