Tito's aanbod van Mgr fferd, door het Vaticaan radicaal afgewezen vri tot Stepinac ijlating Beperkte samenwerking met Jeugd-Rode-Kruis „St. Michaël" nam urgentie programma aan Kinderbijslag en bestrijding van tuberculose Harriman toch naar Teheran Perzen aanvaarden Truman's voorstel OORLOGSELLENDE IN MOBIEL VELDHOSPITAAL Chirurgen opereren in een tent Middenstand bezwijkt onder cumulatie van belastingen SARANT0 Donderdag 12 juli 1951 PAGINA 3 Vrijlating zonder meer en eerherstel geëist STAKING K.L.M.-PERSONEEL TE KARACHI Brand OP NEDERLANDS SCHIP os? ris;t"?era" (392° ton) van de BRAND OP NED. TANKBOOT Vruchten- limonade. Abe/ geschonken Graag gedronken PSEUDO VOGELPEST IN ARNHEM Katholieke Jeugdraad richt zich tot scholen en jeugdorganisaties Standpunt der Bisschoppen Indonesië roept Ned. hoogleraren terug LIE-DETECTOR EN WAAR HEIDSSERUM VERWER PELIJK Sanatorium-ruimte is te gering T.B.C.-bestrijding Kinder by slag-wetten Actiepunten „Het zoeken naar waarheid" „Duivelsapotheek" „DOOR DE EEUWEN TROUW" EN AMBON Interpellatie aangevraagd Maar onder voorbehoud Perzië heeft Woensdagavond het aanbod van president Truman, om diens speciale adviseur, Averell Harriman, naar Perzië te zenden teneinde het oliegeschil te hespreken, aanvaard. Dit besluit werd aan de Amerikaanse ambassadeur, dr Henry Grady, meegedeeld tijdens een onderhoud dat hij had met de nog steeds bedlegerige premier Mossadeq. Harriman is „welkom" te Teheran, zei de Perzische premier. Bij het verlaten van het huis van Mossadeq verklaarde Grady zich „buitengetvoon ingenomen" met het Perzische antwoord. Harriman, die indertijd minister van Handel is geweest en beschouwd ivordt als de beste onderhandelaar der V. N., zal, zo werd gisteravond te Washington bekend gemaakt, binnen 48 uur per vliegtuig naar Teheran afreizen. Hij voerde gisteren laat in de avond besprekingen met president Truman en minister Acheson. Tussen de ruïnes van een Koreaanse stad En buiten lacht men om een cowboyfilm Geen verschil Brandwonden Contrasten HET SPOOK SPOOKT NOG Soepel li ei (1 bij invordering gevraagd Abnormale prijsdalingen Ze«r duidelijk demoMtewea. «iob dei ROME, Juli 195L (Van onze Romeinse correspondent) °e Joegoslavische regeering heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat zij aan de H. Stoel heeft aangeboden om de gevangen Aartsbisschop van 2agreb, mgr Alois Stepinac, in vrijheid te stellen op voorwaarde dat Rome erin zou toestemmen, dat de Prelaat onmiddellijk en voorgoed zijn vaderland zou verlaten. Het antwoord van de H. Stoel, aldus het officiële Joegoslavische bericht, luidde kort en bondig: „Neen!" Dit bericht blijkt in brede kring verbazing te hebben gewekt. Deze Verbazing is ofwel eerlijk gemeend en in dat geval een bewijs van onkunde °f onbegrip, ofwel zij is niet eerlijk gemeend en vormt dan een onderdeel yan het ignobele politieke spel, dat het anti-Russische regiem van Tito tot htzet heeft (en de gevangen Aartsbisschop tot slachtoffer in dubbele zin. N als een misdadiger gevonniste Mgr ^lePiiiac is een der allereerste leidende Keikeijjj-g persoonlijkheden geweest, die „-JT. de communisten in-Oost-Europa zpn f,, .mnineerd. Zijn „proces" was een aan- uiting; de aanklacht een leugen en het y°hnis een misdaad. Geen beschaafde in stantie ter wereld heeft dit vonnis er kend. En zeer zeker niet de H. Stoel! Mgr Stepinac is zoals alle Aarts bisschoppen en Bisschoppen van de Kerk door de Paus benoemd en kan ®fchts door de Paus van z«n .prden ontheven. Dat de regering va land hem in de gevangenis wierp ?n hent zodoende het uitoef,ePen,.yanh °§e ambt onmogelijk maakte, kan hoe- fehaamd niets veranderen aan het feit, dat Mgr Stepinac Aartsbisschop van j agreb= is en dit zal blijven tot aan zijn dood of totdat, de Paus hem officieel van deze functie ontheft. Dit geldt eveneens v90r de Kardinaal-Primaat van Honga- ï'Je, Joseph Mindszenty, voor de Aarts bisschop van Praag, Mgr Beran, voor de •Aartsbisschop van Kalocsa, Mgr Grosz, en voor alle andere gevangen-genomen veroordeelde of eenvoudig weggevoerde Herders in Oost-Europa. Tito's regering moge thans ofticieel het bovengenoemde verzoek tot de h'toel hebben gericht het is in "ome hekend, dat er reeds vele malen oiioffi- ieel en zijdelings druk werd uitgeoefend °P de H. Stoel ten einde de definitieve Verwijdering van de gevangene te ver krijgen. De bedoeling is volmaakt duide- Uik. Het weerloze slachtoffer vertegen woordigt voor het regiem immers een onoverkomenlijke hinderpaal. Linnens- lands neemt het stille verzet toe, terwyl In het buitenland steeds meer stemmen opgaan, die een herziening van het P?o- ces eisen als voorwaarde .voor fmantiele en economische hulp, die Joego-Slavie van een bijna niet meer te ontkomen in eenstorting zal moeten redden. V andaai deze tactiek: zou de H. Stoel genegen «tin de Aartsbisschop van zijn functie te ontheffen dan ware een voor Tito ideale oplossing 'bereikt. De Prelaat zou als een vrij man het land verlaten. Maar hjj zou heengaan als „doodgewoon misdadiger" Tito's eigen woorden), wiens schuld te vens zou worden erkend door het Vati caan, dat hem immers zou ontslaan. En het grootmoedige gebaar van vrijlating Zou aan Tito zowel politieke als econo mische voordelen opleveren! Men is er zich ten Vaticane (evenals elders) zeer wel van bewust dat na het schiin-proces en het schandelijke vonnfs niet zozeer Mgr Stepinac slachtoffer van het regiem, als wel in toenemende mate het regiem zelf slachtoffer van Mgr Stepinac is ge- Worden En Rome heeft dan ook met nagelaten om begrip te tonenvo d h^teliee toestand waarin zich de ïege ring van Tito bevindt sed®rtAz£.td£°/ haar mishandeling van de Aartsbis- schop aan deze ulteraar<?or, ^0,, een eindeloos veel .Sr°tar als heeft verschaft zowel in buitenland, dan hij ooit zou hebben be «eten als men hem ongemoeid zyn d eees had laten besturen! o En zo heeft ook thans weer de H. ff°el aan de regering van B?'£a9° aten weten welke de enige en afdoende nanier is om zich inderdaad en detini- van Mgr Stepinac te „bevrijden onmiddellijke invrijheidsstelling, on- gehinderde terugkeer naar Zagreb en ®Penbaar eer-herstel voor de heiligschen- d.er"ie misdaad, die aan hem en aan de do u werd begaan. En als dan bovendien honderden weggevoerde priesters uit J:e gevangenissen en concentratie-kam pen worden ontslagen, de ontelbare ge stoten kerken worden heropend, de ge- confisceerde kloosters, seminaries en Een aantal leden van het K.L.M.-per- soneel te Kara®bl is Dinsdag in staking Begaan voor hoger loon eil het weer in dienst nemen van drie ontslagen perso neelsleden. De staking, die do°r, de Bond van iuchtvaartpersoneel is uitgeroepen, heeft nileen betrekking op personeel van de lichtbehandeling. het hangar- en keu- Spersoneel. y,0, leehts twee leden van het personeel stak- de afdeling vervoer zijn bij de i5R betrokken. r u Van de ziide der K.L.M. te s-uraven- hage verklaarde men ons. dat de staking |®en effect heeft 0p de uitvoering van de diensten In Karachi wordt met voor ^rnacVn geïand Van directiewege ho,. n Pogingen gedaan de stake s t werk te krijgen. pool if;' da h'n de haven van Liver- ruim óf'i son lni? uitgebroken in een brand. I alen katoeo- Met tien Wandspmten, w.D. een drijvende, werd waar„UU/ bedwongen. De overige lading, he't er een PartlJ hout, bleef voor net vuur gespaard. .In het oliedepót te Saigon heeft zich gisteren een ongeluk voorgedaan aan boord van het 3359 ton metende Neder landse tankschip „Adinda waarbij een Vietnamese arbeider om het leven kwam en vijf arbeiders brandwonden opliepen. Bij lossingswerkzaamheden brak een ?trop, waarin zich olievaten bevonden. De Vietnamese arbeider werd dodelijk door de vallende vaten getroffen. Bij het neer- forten van een vat in het ruim ontstond een vonk, waardoor brand uitbrak. Ten gevolge hiervan liepen vijf arbeiders brandwonden op. Na anderhalf uur had men de brand be dwongen. Het schip is inmiddels Dinsdag "aar Haiphong vertrokken. Het schip behoort aan de Nederlands- ^rdonesische Tankvaart Mij. scholen worden teruggegeven en nog een aantal andere maatregelen ter beëindi ging van de mets-ontziende kerkvervol ging zullen worden genomen dan zul len zonder twijfel de binnenlandse rust en orde kunnen worden hersteld... De „zaak-Stepinac" is, voor de H. Stoel althans, geen probleem. Er bestaat in ieder geval maar een oplossing voor, n.l. die hierboven staat aangegeven. Voorstellen, suggesties of „verzoeken" al of niet met politieke oogmerken die iets anders beogen, kunnen niet in overweging worden genomen... Op een pluimveebedi'ijf aan de Klin- gelbeekseweg te Arnhem is pseudo vo gelpest geconstateerd. De Veeartsenij- kundige Dienst heeft ongeveer 1700 besmette kippen vernietigd. In de gemeente Ede werden deze week vier nieuwe gevallen gecontateerd, n.l. in Ederveen en Ede. Enkele duizenden kippen werden hier vernietigd. O „Het Hoogwaardig Episcopaat staat -groepen, in welke vorm dan ook, zijn noch afwijzend tegenover het Jeugd Rode-Kruis noch vindt het zonder be zwaar goed, dat de Katholieke jeugd daaraan medewerkt", aldus delen de Kath. Jeugdraad en het Kath. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding mede aan de Kath. onderwijsinstellingen en Kath. jeugdorganisaties. „Integen deel, de bisschoppen hebben richtlijnen gegeven welke men in acht dient te ne men. Ook wordt het in het algemeen niet wenselijk geacht, dat de Kath. scholen en jeugdverenigingen recht streeks internationaal contact opnemen, zoals het Jeugd-Rode-Kruis bedoelt". Genoemd schrijven van de Kath. Jeugdraad en van het Kath. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding is uitgegaan, omdat meermalen gebleken is, dat er misverstanden bestaan over het juiste standpunt van Katholieke zijde ten aan zien van het Jeugd-Rode-Kruis, d.i. de afdeling van het Ned. Rode Kruis, welke zich ten doel stelt de jeugd van Neder land ontvankelijk te maken voor de Rode Kruis-g-edachte. Teneinde elk misverstand omtrent de van de hoogste kerkelijke zijde gegeven richtlijnen uit de weg te ruimen, menen de Jeugdraad en het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding met nadruk te moeten wijzen op het schrijven van 24 September 1946 van Z.Em. Kardinaal de Jong aan het Ned. Rode Kruis, in welk schrijven het stand punt van de bisschoppen t.a.v. het Jeugd- Rode-Kruis duidelijk is neergelegd. De inhoud van dit schrijven komt iu het kort hierop neer: 1. Jeugd Rode Kruis-verenigingen of niet gewenst; dus noch op de Katho lieke scholen of in de Katholieke jeugd organisaties noch voor de Katholieke jeugd in het algemeen. 2. Er bestaat geen bezwaar tegen een Centrale Afdeling van het Ned. Rode Rode Kruis (i.e. het Jeugd Rode Kruis), welke ten doel heeft voorlichting en hulp te verstrekken bij het geven van onderwijs en bij het geven van leiding in de jeugdverenigingen. 3. De beslissing omtrent het al of niet gebruik maken van de door het (Jeugd) Rode Kruis aan te bieden diensten en van het ter beschikking te stellen mate riaal, alsmede over de wijze, waarop dit eventueel zal geschieden, blijft volledig voorbehouden aan de leiding van Katho lieke scholen en jeugdverenigingen. Uit een en ander blijkt, dat het alles zins waardevol geacht kan worden, de jeugd ontvankelijk te maken voor de Rode Kruis-gedachte; dat het geen be zwaar ontmoet, indien daarbij gebruik wordt gemaakt van de hulpmiddelen, welke het Jeugd Rode Kruis ter beschik king stelt, maar dat de Katholieke on derwijskrachten en jeugdleiders zelf dienen te beoordelen en te beslissen, of en op welke wijze zij ten behoeve van de aan hen toevertrouwde jeugd gebruik zullen maken van deze hulpmiddelen. Het Indonesische ministerie van onder wijs heeft Dinsdagavond telegrammen ge zonden aan de hoogleraren van de sociaal- economische faculteit te Makassar, die thans in Nederland zijn, met het dringend verzoek naar Indonesië terug te keren voor hervatting van de werkzaamheden aan de faculteit. Dit deelde de nieuwe gouverneur van Celebes, Sudiro, in een vraaggesprek aan Aneta mede. Sudiro, die thans te Djakar ta verblijft, zeide, dat hij op het ministe rie van onderwijs besprekingen bad ge voerd over de rehabilitatie van de sociaal- economische faculteit, die sinds Augustus 1950 gesloten is in verband met de zaak- Abdul Aziz. Hij zeide, dat de professoren en docenten om veiligheidsredenen naar Nederland waren vertrokken met het ge volg, dat 67 studenten met de handen in de schoot zitten. De tweede dag van het 37e congres van de R.K. Politiebond „St. Michaël", dat te Rotterdam wordt gehouden, werd gistermorgen begonnen met een H. Mis in de kerk van O.L. Vrouw Rozenkrans aan de Provenierssingel, opgedragen door de hoofdaalmoezenier, pastoor K. Goossens. Daarna kwam men weer bij een in gebouw „Palace", waar het reso lutie- en urgentieprogramma werd be sproken. Na discussies werd het hoofdbestuur tenslotte opgedragen zich voortdurend bewust te zjjn van haar taak om door middel van medezeggenschap (voor zover 's-GRAVENHAGE, 11 Juli 1951. De verdere behandeling van de be groting van Sociale Zaken heeft weinig nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Ze werd tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij de afdeling Volksgezondheid drong de heer Van Lieshout (K.V.P. er bij minister Joekes op aan om het minst draagkrachtige deel der bevolking, de zgn. armlastigen, ook in de verplichte ver zekering op te nemen. De minister voelde wel voor een ver plichte verzekering van de armlastigen, maar wees er op, dat de financiële regeling van dit vraagstuk moeilijkheden met zich brengt. Hij schatte de kosten daarvan op 3,8 millioen per jaar. Hij verklaarde zich bereid omtrent een rege ling van deze materie overleg, te plegen met de minister van Binnenlandse Zaken. Een eventuele regeling van deze ver plichte verzekering behoeft niet in de wet op het Ziekenfondswezen te worden op genomen. maar kan bij Alg. Maatregel van Bestuur geschieden, verklaarde de minister. De heer Wibaut (P.v.d.A.) achtte het, ofschoon het aantal ziekte- en sterfte- gevallen aan t.b.c. sedert de oorlog een verheugende daling vertoont, nog niet verantwoord om de uitbreiding van de sanatoriumruimte te beperken. De wacht lijst van patiënten voor sanatoriumver- pleging, die nog ruim 1300 aanvragen aanwijst, achtte hij nog veel te hoog. Die lange wachtlijst zat ook staats secretaris Muntendam wel enigszins in de weg. Maar, vroeg deze bewindsman zich af, moeten we, nu het aantal t.b.c.- gevallen afneemt, op het ogenblik het aantal bedden in sanatoria nog wel gaan uitbreiden? Een afwachten leek hem beter. Als het nodig blijkt, kunnen we altijd nog tot uitbreiding van sanatorium ruimte overgaan. De begroting van Sociale Zaken werd hierna zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd niet de gebruikelijke aanteke ning, dat de communisten geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. Bij de behandeling van de Kinder bijslagwetten voor rentetrekkers sprak de heer Kuiper (K.V.P.) er zijn teleur stelling over uit. dat de Tweede Kamer het regerings-óntwerp heeft geamen deerd. Daardoor is het grote gezin nog meer in de knel gekomen, dan met het ongewijzigde regerings-ontwerp het ge val zou. zijn geweest. Aan de hand van statistische gegevens toonde hij aan, dat door de stijging van de kosten van het levensonderhoud tussen 15 Februari en 31 Maart 1951, gezinnen met 3 en meer kinderen een groter con sumptie-offer moeten brengen dan de door de regering gevraagde 5 pet. Waar om heeft de minister het amendement niet onaannemelijk verklaard? vroeg hij. Ik heb het amendement ook niet ge wild. verklaarde minister Joekes en ik heb het zelfs ten sterkste ontraden. De Tweede Kamer wilde echter het rapport der S.E.R. afwachten en ik moest me daarbij wel neerleggen. Onaannemelijk- verklaring van het amendement zou op onthoud hebben gebracht in de uitkering en daarvoor kan ik de verantwoordelijk heid niet op mij nemen, aldüs luidde de verdediging van minister Joekes. Hierna werden ook deze wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd evenals de verhoging inkomensgrenzen en uitkeringen Noodwet-Ouderdomsvoorzie ning. de wijziging van de Kieswet en enkele andere kleinere wetsontwerpen. Ad. Int. daarvan in het algemeen bij overheids personeel sprake is) en daarmee inhae- rent zijnde medeverantwoordelijkheid bij te dragen tot het realiseren van de ka tholieke maatschappijleer en door vor ming van de leden de juiste beleving van de beroepsmoraal te verkrijgen. Voor 1951 werden als de belangrijkste actiepunten aangemerkt de totstandko ming van gereglementeerd georgani seerd overleg, van het nieuwe Politie- ambtenarenreglement en een rechtsposi tieregeling voor het administratief en technisch politiepersoneel, aandringen op een oplossing voor het opleidings vraagstuk, wijziging van de Pensioenwet 1922 en bevordering dat aan de functie van groepscommandant bij de rijkspolitie de rang van adjudant wordt verbonden, voorts het verlenen van medewerking aan het door de R.K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel aange nomen urgentieprogram. Het congres sanctionneerde 't besluit van het hoofdbestuur om toe te treden tot de Internationale Federatie van Christelijke bonden van overheidsperso neel. Aansluiting zal nu worden aange vraagd. Aan het afgetreden hoofdbestuurslid W. Spee uit Maastricht, die thans ge- pensionneerd is, werd onder waarderende bewoordingen de zilveren bondsplaquette uitgereikt. De overige bestuursleden werden op de eerste congresdag herko zen. In plaats van de heer Spee werd gekozen de heer M. G. J. de Krujjff uit Heerlen. Na bespreking van een aantal voor stellen, hield mr A. H. M. H. Rëceveur, advocaat-generaal te 's-Hertogenbosch en voorzitter van de stichting politievak opleiding van „St. Michaël" een inleiding over het onderwerp „Het zoeken naar waarheid". Spr zette hierin uiteen, welke de positie van de politie en de justitie is in de rechtsstaat. Het zoeken naar de waarheid is de voornaamste taak van politie en justitie. Sprekende over ondervraging van ver dachten, wees de inleider er op, dat er hier gevaar bestaat, omdat de neiging er is, dat de ondervrager meer aan strik te waarheid wil halen dan hjj kan. Er bestaat overigens een „jus tacendi een recht van zwijgen. Het moet aan het geweten van een verdachte worden over gelaten of hjj wil spreken of niet. Ge bruik van suggestieve ondervragings- vormen en van moderne middelen als heimelijk opgestelde wire-recorders, meende spr op grond van de beginse len van de moraal te moeten afkeuren. Na voorts nog de waarde van de be kentenis en de openbaarheid van het strafproces te hebben behandeld, besprak nir Receveur het gebruik van lie-detector en waarheidsserum. De leugen verklikker is een uiterst onbetrouwbaar apparaat. Een doorgefourneerde leugenaar, gaat ondanks dit apparaat rustig door met liegen. Gebruik ervan is overwaardering van de techniek. Het waarheidsserum is een al even gevaarlijk middel. Onder geen enkele voorwaarde mag de politie of de justitie er gebruik van maken. Het is "een brouwsel uit de moderne duivels apotheek" en geeft ook geen enkele ze kerheid. Beide middelen, lie-detector en waarheidsserum, zijn verwerpelijk als strjjdig met de moraal, het recht en met de wet. Om vier uur was er in de foyer van „Palace" een receptie van de afdeling Rotterdam in verband met het 40-jarig bestaan van deze afdeling. Een feest avond besloot deze tweede congresdag. Tijdens de discussie na de rede van de voorzitter, de heer J. P.H. Körner, op de eerste congresdag, was er bij het punt „beleid hoofdbestuur" slechts één afgevaardigde, die meende dat het ge- zagsapparaat dermate beschermd moest worden, dat eventuele vergrij pen van een politieman slechts publiek mochten worden, zodra er een vonnis was gewezen. De rest van de verga dering verklaarde zich eohter tegen de z.g. doofpotpolitiek. B(j de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Goedhart (P.v.d.A.) gistermiddag verlof gevraagd over de activiteiten van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" en „het bureau der z.g. republiek der Zuid-Mo stellingen opereren en de maatregelen, welke de regering daartegen heeft ge lukken", de personen met wie deze in- nomen. Op deze interpellatie-aanvraag zal heden worden beslist. Anderzijds heeft Mossadeq er In zUn antwoord aan Truman echter op gewe zen, dat de Perzische houding ten op zichte van de aanbeveling van het Inter nationale Hof „reeds genoegzaam be kend" is. De Perzische premier herhaalde verder, dat de nationalisatie van de olie een voldongen feit moet blijven, doch on- (Van onze oorlogscorrespondent) IN EEN VELDHOSPITAAL AAN CENTRALE FRONT, Juli 1951 Het is warm in de hospitaaltent. De zijkanten zijn wel opgerold, maar het fijne muskietengaas laat toch maar weinig frisse lucht door. De hele dag heeft de zon op het dak staan branden. Nu de schemer gevallen is, koelt het heel langzaam af. De gewon den op de veldbedden hebben weinig kleren aan, maar toch hebben ze het nog warm. „Zuster De kleine, donkere zuster in het groene velduniform en een pelopperpet °P haar krullen, loopt naar het bed, waarop een jongen met een groot pleister op zijn slaap ligt. "Drinken, zuster schudt van nee. „Eerst de operatie. Daarna mag je eten en drinken De jongen zucht. De zuster gaat weer naar een ander bed. Een dokter in een wit sportshirt loopt binnen en bestudeert de kaart aan zijn voeteneinde. I wee dragers niet een nieuwe patiënt op een brancard komen langs. Buiten klinken de kreten van basebalspelende verplegers. ?et iS, eA^0CTpleet hospitaal. 111 h,wLAenten heeR men plaats voor gewonden, maar als het moet kan men er zeshonderd onder brengen. Men beschikt over een röntgen- installatie en een operatieteiit, waarin men aan vijf tafels tegelijkpractisoh elke ope ratie kan uitvoeren.Er is een apotheek, waar men een grote hoeveelheid bloed- plasma op temperatuur kan bewaren, en men heeft generatoren om eigen electri- sche stroom op te wekken. En in vier uur kan men alles afbreken en op vijf.en- dertig vrachtwagens laden om elders aan het front het hospitaal weer op te zetten. De nachtzuster neemt de wacht over. Met de dagzuster loopt ze de bedden langs om de bijzonderheden van de verschillen de patiënten op te nemen. jf een hospitaal in Europa. De kleur is al leen anders hier: het heldere wit ont breekt. Alles is groen en grauw. De tent is bruin. Zo zijn ook de dekens en de bedden. Personeel en patiënten hebben over het algemeen groene uniformen aan. De vloer is van aarde. Het is nu eenmaal een veldhospitaal. Maar de medische ver zorging heeft er niets onder te lijden. De twee verpleegsters bespreken nauw keurig de verwondingen. „Die is pas binnengekomen....", wijst de een naar een man, die stil naar het tentdak ligt te staren. Hij heeft een buik schot en een wond aan het hoofd. Naast hem zit een jongen met een gezwollen gezicht. Een kogel is dwars door zijn mond gegaan en heeft zijn verhemelte ge spleten. In het volgende bed ligt een kolo nel van het Koreaanse leger. Zijn rechter been is boven de knie geamputeerd. Ver der heeft hij verscheidene hoofdwonden en een gebroken voet. Half bewusteloos kreunt hij van de pijn. Naast hem ligt weer een Amerikaan met een borstschot en bovendien zitten zijn beide handen in een dik verband. Zijn linkerduim en zijn rechterwijsvinger zijn weggeschoten. Maar desondanks is hij in een goede stemming. „Speelt er iemand schaak, zuster....?", vraagt hij. „Wou je spelen....?" „Ja. „Ik zal eens vragen, hoor Plat op liet bed naast hem ligt een blonde jongen met een gapende hoofd wond en zijn borst en linkerarm in het gips. In zijn slaap gaat zijn ademhaling rustig op en neer. Maar de volgende pa tiënt daarentegen ligt te schreeuwen van de pijn. Aan het voeteinde Van zijn bed hangt een kaart met in grote letters er op Krijgsgevangene. Het is een Chinees, die door zijn eigen mensen gewond op een heuvel achtergelaten is en er vijf dagen zonder eten en' drinken gelegen heeft voor wij hem aangetroffen hebben. In een stel lage naast het bed hangt een fles bloed- plasma, dat langzaam door een slangetje in zijn lichaam loopt. Ondertussen stoot hij onbegrijpelijke klanken uit. „Dat is de tweede fles plasma...." licht de dagzuster toe. „Hij neemt 't goed op;;" „Voor een Chinees ziet hij er best uitvindt de ander. Met een prop watten veegt ze wat bloed van zijn arm. Dan gaan ze weer verder tot ze alle pa tiënten bekeken hebben. Een soldaat van de administratie komt de nachtzuster waarschuwen, dat er nog nieuwe gewonden binnen zullen komen. Ze zijn onderweg van het front, met heli copters en over de weg. „Wat zijn 't...."( vraagt de zuster. „Napalm. „Eigen vliegtuigen De jongen knikt. „Ach....", zucht de zuster. Napalm is een geleiachtige, uiterst brandbare vloei stof, die veel gebruikt wordt om vijande lijke troepen in loopgraven te bombarde ren. De uitwerking ervan is verschrikke lijk Dat blijkt wel ais de eerste slachtof fers binnengedragen worden. Hun licha men zijn overdekt met brandwonden. Het hoofd van een van hen is helemaal in het verband gewikkeld. Hij kan niets zien. „Mac...", roept hij. Een verpleger knielt naast hem neer. „Geef me een sigaret...?" De man steekt er een voor hem aan en duwt het mondstuk door een gaatje In hetverband. Geduldig neemt hij hem er steeds weer uit en laat de jongen de rook uitblazen. „Wanneer is 't gebeurd...?" „Een uur of zes..." „En eigen vliegtuigen, hè...?" „Ja... we zagen ze wel, maar we dach ten natuurlijk, dat ze naar het noorden gingen. Ineens scheerden ze laag over en begonnen ons te mitrailleren. En daarna kwamen ze terug en gooiden de napalm op ons..." „Veel gewonden...?" „Geloof 't wel..." Er komen meer patiënten. Mannen van één peloton zien elkaar hier voor het eerst weer terug. Er wordt over en weer naar het lot van de anderen ge vraagd. Een dokter controleert onder tussen vluchtig hun algemene toestand. Daarna gaan ze meteen naar de opcra- tietent. Aan vijf tafels tegelijk werken de doktoren en verplegers onder de sterke, electrische lampen. Nu en dan schreeuwt iemand van de pijn. Over het algemeen geven de mannen echter geen kik als de vuile noodverbanden van de open wonden getrokken worden en de wonden schoongewassen en opnieuw verbonden worden. Onder de behandeling praten ze met elkaar en met de dok toren. „Heb je Walsh nog gezien...?" „Ja... die moet hier ook ergens zijn..." „Hoe is 't ie...?" „Alleen zijn handen..." „O, goed..." Er wordt weinig gescholden op de vliegers, die hen gebombardeerd heb ben. Het is tenslotte een ongeluk en der gelijke ongelukken komen nu eenmaal in een oorlog voor. Ze begrijpen alleen niet, dat de vliegers niet hebben kunnen zien, dat ze met eigen troepen te maken hadden. De waarschuwingspanelen lagen notabene uit. „Dragers...!" roept een van de dokto ren. Twee Koreanen nemen de brancard van de operatietafel en verdwijnen er mee tussen de dubbele voorhang van muskietengaas in de aangrenzende tent. Een andere patiënt wordt onder het felle licht geplaatst. Een negerin brengt een trommel met steriele verbanden bin nen. Ze Iaat een hoop bebloede en in stukken geknipte uniformen naar bui ten dragen. Met het zweet op hun hoofd werken de doktoren en verplegers rustig verder. Ik slenter naar buiten. In een van de andere tenten staat een radio aan. Het is een dagelijkse propa- ganda-uitzending van Radio-Peking met boodschappen van Amerikaanse krijgs gevangenen. Een groep militairen zit stil te luisteren naar een bewogen stem. „Hallo liefste ik ben dolblij wat tegen je te kunnen zeggen. Ik wa« eerst erg bang tooeu ik gevangen genomen werd, maar de goede behandeling heeft me gerustgesteld. In ons nieuwe kamp is het goed. We hebben kleine huizen om in te leven. We hebben nieuwe kle ren gekregen en hoeven niet te werken. Niemand behoeft bang te zijn als hij ge vangen genomen wordt. Je moet ge woon je wapens neerleggen en dan word je naar achteren vervoerd en je krijgt medische verzorging Liefste, steun de vredesbeweging in Amerika, des te eer der ben ik weer bij jou en de kinde ren. Dag mijn schat. „Smerige propaganda...!" scheldt een van de luisteraars. „Sst...", sissen de anderen om stilte. Om zijn minachting te uiten spuwt hij op de grond. Uit de tent ernaast klinkt het gekerm van de Chinese krijgsge vangene. Een Amerikaanse dokter en verpleegster doen alles om hem in het leven te houden. Bloed van een Ameri kaan stroomt in zijn lichaam. En ginds aan de horizon spannen andere Ameri kanen zich in om zoveel mogelijk Chi nese levens te vernietigen. Het Is een krankzinnige wereld... Twintig meter' verder schatert men om een comboyfilm, die op een op de zijkant van een drietonner gespannen beddelaken in de openlucht vertoond wordt. „Goeie film...?", vraagt een dokter, die niet het masker nog voor de opera tietent uitkomt om even een luchtje te scheppen en. een sigaret te roken. „Om te gillen....!" prijst een van de verplegers. Tegelijk laait het gelach weer op. Mijn blikken dwalen van het film scherm naar de operatietent, die er vlak achter met al zijn licht scherp tegen de donkere omgeving afsteekt. De tent wand is tot bovenaan opgerold. Door het muskietengaas kan ik duidelijk zien, hoe witte figuren onder de vier reflectoren ingespannen bezig ziin met het ampute ren van een arm. De laatste maanden ben ik voor veel onverschillig geworden. Maar toch nog niet voor deze bijna lu gubere sfeer van dit fronthospitaal, waar lachen en leed zo meedogenloos hand in hand gaan. danks dat zon hij het op prjjs stellen Harriman in Teheran te ontmoeten voor een openhartige bespreking, zo deelde de Amerikaanse ambassade In Teheran na der mede. Een lid van de Perzische ollecommlssie. senator Ahmad Matin Daftari, had tevo ren in de senaat een geheel ander geluid doen horen. Hij verklaarde, dat indien er verder nog druk op Perzië zou worden uitgeoefend, „het land een uitweg zal zoeken, die zeer ernstige gevolgen voor het Westen zal hebben". Waarnemers vragen zich af, of Daftari's uitlating een mogelijk dreigement in houdt om de Russen te hulp te roepen. Daftari moest verder meedelen dat, indien er geen oplossing gevonden wordt voor de huidige impasse inzake de ont vangstbewijzen, de raffinaderijqp zullen moeten sluiten. Perzië zal zich tenminste een paar maanden in moeilijke financiële omstan digheden bevinden, maar de Perzische staf zal worden gehandhaafd en volledig worden uitbetaald, zo verklaarde Daftaru Inmiddels is de gehele, 15 man tellen de, Britse staf van het olieveld te Gatsj Saran, waar de Brits-Iraanse oliemaat schappij de bronnen heeft gesloten, Woensdag vertrokken. De Britten ver zochten de Perzische oliemaatschappij het werk over te nemen, maar tot dusver hebben de Perzen dit verzoek niet be antwoord, Generaal Maxwell Taylor, assistent stafchef van het Amerikaanse leger, wordt Donderdag uit Ankara te Teheran verwacht voor inspectie van de Ameri kaanse militaire missie aldaar. Taylor reist per vliegtuig en wordt vergezeld door stafofficieren. Men verwacht dat hij drie dagen in Teheran zal blijven en daarna zal doorreizen naar Bagdad. Zijn bezoek maakt deel uit van een rondreis langs landen in Europa en het Midden- Oosten. In Teheran zal hij confereren met officieren van de Perzische legerstaf. Het „Haagse spook", dat reeds enkele dagen honderden nieuwsgierige hofstad bewoners naar de Paets van Troostwijk straat lokt, heeft zich Dinsdagavond weer gemanifesteerd. Omstreeks tien uur ir. d? avond kondigde „hij" zich aan, doch ue vreemde kloppen werden ditmaal maar schaars gehoord. Het onderzoek wordt in middels voortgezet. Het vermoeden be staat, dat een of ander defect in de water leiding de klopgeluiden veroorzaakt. De oolitie wacht met spanning de uitslag van het onderzoek af, want zij moet een f ink aantal agenten op de been houden om het drukke verkeer in de straat In goede banen te kunnen leiden. Voor het „spook huis" heeft de politie zelfs een afzetting moeten plaatsen De Commissie van overleg der middenstands-vakcentralen heeft zich met een adres gewend tot de minister van Financiën, waarin zij verklaart met grote bezorgdheid kennis te hebben genomen van de huidige gang van zaken ten aanzien van de invordering der belastingen en met name ten aanzien van de inkomsten- en ondernemingsbelasting. Door de grote achterstand bij de admi nistratie van 's rijksbelastingen is het vrijwel onvermijdelijk geworden, dat thans, nu deze achterstand geleidelijk wordt ingehaald, voor de belastingplich tigen als het ware een cumulatie van aan slagen ontstaat. Uit rapporten welke ons bereiken, aldus adressant, blijkt dat het aantal aanslagen, welke talrijke onder nemers in zeer kort tijdsverloop achter eenvolgens ontvangen, abnormale ver houdingen aanneemt. De bezorgdheid van onze organisaties over de huidige gang van zaken is echter vooral zo groot, omdat ons uit bedoelde rapporten eveneens blijkt, dat betaling van deze belastingen door de Ontvangers op dit ogenblik zeer sterk geurgeerd wordt, hetgeen voor talrijke ondernemers desastreus dreigt te worden. De liquiditeitspositie van het midden groot- en kleinbedrijf vertoont op dit ogenblik een zeer verontrustend beeld. Diverse oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen, welke alle voortvloeien uit de situatie, waarin het bedrijfsleven is komen te verkeren tengevolge van de economische ontwikkeling van het laat ste jaar. laatste weken de liquiditeits-moeilijk- heden in de abnormale prijsdalingen, welke in sommige gevallen tot zeer grote verliezen leiden, maar welke ge forceerd worden door de noodzaak over liquide middelen te beschikken om aan verplichtingen te kunnen voldoen en de noodzakelijke seizoengoederen voor een volgend seizoen te kunnen inslaan. Gezien deze liquiditeitspositie en deze economische ontwikkeling menen onze organisaties, mede op grond van accoun tantsrapporten, dat urgentie van betaling der belastingen, welke zij volgens de veelheid van aanslagen plichtig zijn te betalen, voor talrijke midden-, groot- en kleinondernemingen fataal zal zijn en de feitelijke ondergang van deze onder nemingen zal betekenen. Dit kan geens zins de bedoeling van het financieel be leid zijn, noch tot voordeel van 's lands schatkist strekken. Tenslotte verzoekt de commissie ae minister met de meeste aandrang maat regelen te treffen, dat in die gevallen, waarin door de huidige economische om standigheden, welke ongetwijfeld van voorbijgaande aard zijnurgentie van_ be taling tot voor de betrokken bedrijven fatale gevolgen zou leiden, de noodzake lijke soepelheid bij de invordering der belastingen betracht wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3