Olie enpolitieke brandstof voldoende mate aanwezig Ibn Saoed, de reus van Mekka HARRIMAN NAAR TEHERAN VERTROKKEN Praat niet over zomer Vlaamse schrijvers aan t woord In de liof van de eeuwenoude Abdij van Tongerloo Zaterdagse mijmeringen Allen getuigden van hun geloo f het leven Zorgenkind Shepherd vindt deze stap toch wel van belang l Was maar weer een zwakke rug van lioge druk in Harry Prihht ZATERDAG 14 JULI 1951 PAGINA 3 Zal, nu Korea door Sovjet-Rusland vrijwel prijsgegeven is, nu een groot verlies aan prestige, Arabië en omgeving het doelwit der communistische kuiperijen worden? In Iran heeft Moskou reeds een belangrijk succes behaald door de verwarring, welke rond ae nationalisatie der olievelden is ontstaan. Hoewel het zelf misschien slechts enkele, procenten van de Perzische olie naar zich toe zou kunnen trekkenwegens gebrek aan vervoermiddelen als tankers en tankwagens en het zelfs geen technici missen kan, om in Perzië te werk te stellenis het er in geslaagd, onrust te zaaien. En dit is en blijft immers het doelwit van het Kremlin, dat terecht vreest, zich tegenover een verenigde, doelbewuste Westerse ivereld niet te kunnen handhaven. Commercieel niet en politiek niet en wat dit laatste betreft, vooral niet in de ogen van zijn eigen onderdanen, die op de lange duur toch te. toeten zullen komen, dat het sovjet-paradijs in werkelijkheid één groot slavenkamp is, waar de massa en ook de z.gvrije arbeider, van een minimum leven moeten. Handige pacif icatiepolitiek Moderniserend vorst De eerste gevolgen In India werden Vrijdag de eerste gevolgen van de Perzische oliecrisis voelbaar, toen de luchtvaartmaatschap pijen van de Indische regering orders ontvingen, hun werkzaamheden te ver minderen teneinde vliegtuigbenzine te sparen. De zuivere toon De vruchten van deze dag Nabije Oosten, rijp als kruitvat In de haven van Djeddah, waar de pelgrims voor Mekka aankomen: het gebouw van de douane. Reeds zijn Sovjet-Russische agenten in allerlei vermommingen in liet Nabije Oosten op de belangrijke strategische punten gesignaleerd. En tegelijk met Iran is Irak voor de Engelsen, die er een soort protecto raat uitoefenen, een zorgenkind ge worden. D, onrust in Irak is voor lopig gesust door een nieuwe over eenkomst inzake de olie, waarbij aan Irak veel meer zal worden uitbetaald dan voorheen. Het is wel interessant, hier even aan te stippen, dat in Irak ook de Bataafse Petroleum Maat schappij, de Shell, belangen heeft. En nog interessanter is het, dat ons vaderland bij een eventuele ver spreiding van de onrust in het Nabije Oosten direct en indirect betrokken is. Want een der belangrijkste produ centen van olie in Arabië, de Bahrein-eilandengroep, levert de olie voor de Caltex-raffinaderij te Pernis bij Rotterdam, die een belangrijk deel van W est-Europa, zij bet natuur lijk samen met andere maat schappijen, van olie voorziet. De Bahrein-eilanden, rijk aan olie Bahrein-eilanden liggen in de Per- S- G?If. la.nss de kust van Saudi- Arabie, het land van Ibn Saopd de r? +?ksti?. Arabisohe vorst in het Nabije Oosten. Maar ze staan onder het gezag van een semi-onafhankelijke sjeik en. Perzië doet rechten op deze eilanden gelden. En hier ligt. behalve olie, al .politieke brandstof genoeg! Dan is er nog Koeweit, dat eveneens onder een eigen sjeik staat en ook een olieland is. Voorts is daar de ingewik kelde situatie in Arabië, de spanning Egy,Pte en Engeland over het 1 ÏÏ™3.1, het latente conflict tussen a s\?.at Israël en de er aan gren zende Arabische landen, als Syrië, de Libanon en Transjordanië. De mogelijk heden voor conflicten zijn dus velerlei En Sovjet-Rusland zou. „Ja Engeland met Iran de hebben bezorgd met de Bahrein-eilanden en Koeweit de Verenigde staten in een lastig parket, brengen, aangezien daar voornamelijk Amerikaanse petroleum- •naatschappijen werken. Ibn Saoed, alsmede de sjeik van Koe weit en de Bahrein-eilanden hebben voor ben heel voordelige overeenkomsten met de oliemaatschappijen gesloten. De leuze der nationalisatie zal er weinig opgeld d-oen, omdat de landstreken waar de olie ■geboord wordt, als persoonlijk bezit van de regerende vorsten worden beschouwd. Maar zullen deze vorston tevreden blij ven. met wat ze als hun aandeel krij gen? Voorlopig waarschijnlijk wel, om dat ze geen kans zouden zien, de one zelf te exploiteren en hun het zo goea als zeker weinig aanlokkelijk zal toe- lijken, de jvoduetie te beperken tot de behoeften van het eigen land. Leuzen genoeg Er zouden echter leuzen genoeg te vinden zijn en er zijn zeer zeker middelen om de ene vorst tegen de andere uit te spelen. Er nordt in het e Oosten nu reeds gefluisterd, dat de olie eigenlijk het heiligdom is van alle Arabische landen en onder beheer van de Arabische Liga zou j moeten worden gebracht. Er wordt 1 stemming gemaakt ten aanzien van bet feit. dat enkele vorsten, als de genoemde Ibn Saoed, enorme kapi- talen incasseren en die hoofdzakelijk ten eigen bate aanwenden. Is het wonder, dat sommige waar nemers 't Nabije Oosten met Arabië als een nieuwe Balkan beschouwen, tevens als het zwakke punt in de verdediging van West-Europa tegen de communistische agressie? Het Atlantische Pact heeft West- Europa sterk gemaakt en maakt het steeds sterker. De Middellandse Zee wordt thans niet alleen meer door En geland en Frankrijk, maar ook door de Verenigde Staten verdedigd. Turkije, met zijn uitstekend leger, is samen mei Griekenland een vooruitgeschoven post, een waar bolwerk. De .grote verbindings weg met Azië, het Suezkanaal ligt ech ter reeds in een gebied, dat door inner lijke zwakte op zich zelf al een gevaar vormt. Zelfs een land als Egypte zou, indien het bij een conflict de zijde van het Westen 'koos,, slechts weinig kunnen presteren, omdat zijn. leger onvoldoende bewapend is. Dit geldt trouwens ook voor de legers van de Arabische konin gen, dus van de leden der Arabische Liga. Het befaamde Arabische legioen van Transjordanië's koning Abdoellah heeft het enkele jaren geleden, hoewel het onder leiding van een Engels mili tair stond, de bekende Glubb Pasja, le lijk tegen de tamelijk samengeraapte troepenmacht van Israël moeten afleg gen. Mocht het Kremlin or ooit toe komen, naar de Perzische Golf door te stoten of hiertoe een verdwaasd' Iran te wil len gebruiken, dan zullen Engeland en J de Verenigde Staten de Arabische hulp- j troepen als van weinig waarde buiten beschouwing moeten laten. Koning Ibn Saoed van Saudi-Arabië der Arabische landen na de Tweede Wereldoorlog biedt. In dit beeld treedt de koning van Saudi-Arabië, Ibn Saoed, onmiddellijk naar voren. Ibn Saoed is een der Arabische potentaten, die dromen van een groot Arabisch rijk in het Nabije Oosten. De macht der Arabische Liga Aan de andere kant dient men de macht van de Arabische Liga over de Mohammedaanse bevolking en de persoonlijke invloed der verschil lende vorslen niet te onderschatten. Het is trouwens een belangwekkend en romantisch beeld, dat de opkomst Ben der bekendste propagandisten voor dit grote Arabische rijk is de Engels man Lawrence geweest, die als Shaw een belangrijke rol speelde toen tijdens die Eerste Wereldoorlog Arabië tegen de Turkse overheersing in opstand kwam. Turkije streed toen aan 'de kant der Centrale Mogendheden en Engeland, beducht voor een doorstoten van do heerscharen „des Kaisers" naar Bagdad, deed alles, omonrust in Arabië te zaaien. En het was de avontuurlijke Lawrence, die in de woestijn de Be- doeinen tot de heilige oorlog ppriep. Da opstand der woestijnvorsten was een boeiend hoofdstuk in de geschiedenis van de Eerste Wereldoorlog. Engeland deed toen beloften, welke het later niet nakwam, tot diepe teleurstelling van Lawrence, die dit als een verraad aan zijn Arabische vrienden zag. In de periode tussen de Eerste en Tweede Wereldoorlog was het Ibn Saoed, de leider der fanatieke Wafaabieten-secte, wiens gezag over Mekka en Medinah, de heilige steden, hem een groot aan zien onder de Mohammedanen ver schafte, door wie met veel doortas tendheid naar het tot stand komen van een groot Arabisch rijk gestreefd werd. Als heerser over Mekka en Medinah, had 'hij verschillende tegenstanders, o.a. in de Hedja^ waar emirs uit de de- oastie d©r Jasjemieten regeerden. De Jasjemie ten beroemen zich er op, af stammelingen van Moihammeds schoon zoon Ali te zijn. I:n het binnenland van Arabië heersten inmiddels chaotische toestanden. Zwervende Bedoeinenstam- rnen leefden van roof en plundering en het was zelfs voor Mekka-pelgrims niet raadzaam, hun weg te kruisen. Dit ver droot Ibn Saoed. Het voornaamste deel Dit zijn geen wolkenkrabbers, maar uit gebakken leem opgetrokken icoonhuizen in een Arabische stad. van zijn inkomsten trok hij uit de op brengst der heilige plaatsen. Bleven de pelgrims uit angst voor de rovers weg, dan kreeg Ibn Saoed met financiële moeilijkheden te kampen. Hij bracht een kleine maar goed gedrilde troepenmacht I op de been en tastte de rovers één voor één in hun woestijnholen aan. Telkens I weer onderscheidde hij zidh door zijn. grote, persoonlijke dapperheid en veld- heertalenten. Zijn naam werd spoedig bekend en gevreesd in Arabië. De reus van Mekka, noemden de Bedoeinen hem. Ibn Saoed: is een meter negentig lang! Hij stak altijd een hoofd boven zijn te genstander uit. Toen hij de roverbenden en zwerven de stammen onderworpen 'had, voerde hij een handige politiek van pacificatie door. Hij begon steeds met een dochter van de onderworpen roverhoofdman of van het onderworpen stamhoofd te trou wen. Aldus kwam hij in de familie. En in Arabië speelt dit een belangrijke rol. Het deed er weinig toe, of hij d-e vrouw later weer terugstuurde. In het Oosten vindt men dit onbelangrijk. Echter, zelfs als hij haar terugstuurde, bleef hij zorgen, dat het haar en haar kinderen aan niets ontbrak. In sommige gevallen huwde hij de weduwe van een verslagen vijand en adopteerde hij diens kinderen. Het gevolg is geweest, dat Ibn Saoed zich thans de trotse vader van enkele honderden zonen noemt en aan alle be langrijke families van Arabië geparen teerd is. Volgens Oosterse opvattingen is zulks een wijs en zegenrijk beleid. Toen Ibn Saoed het binnenland van Arabië onder zijn scepter verenigd had en in elke oase en aan elk kampvuur zijn naam met eerbied genoemd werd, keerde hij zich tegen zijn grootste vijanden, de Jasjemietenheersers. En hij slaagde er in, hen te verdrijven. Een hunner, Abdoellah, werd inmiddels door de Engelsen tot koning van Transj ordar.ië gebombar deerd, terwijl zijn broer koning van Irak werd. De Jasjemieten hadden nadien in Arabië zelf evenwel niets meer te bete kenen, Na vele jaren vond er een ver zoening tussen Ibn Saoed en Abdoellah plaats, die inmiddels tot de conclusie was gekomen dat het hem niet gegeven zou zijn, het grote Arabische rijk te grond vesten en in Ibn Saoed zijn meerdere had moeten erkennen. Ibn Saoed werd door de fortuin let terlijk in alle opzichten begunstigd. Want niet in Transjordanië, maar in Saoudi- Arabië werd olie gevonden. Met de millioenen, welke hem dit in de schoot wierp, kon Ibn Saoed o.a. een modern uitgerust legertje organiseren, dat hem tot de weerbaarste vorst in de Arabische Liga heeft gemaakt. Hij heeft niet geaarzeld, zijn land te moderniseren en riep hiertoe vele Westerse deskundigen naar zijn land. Mekka en Medinah werden door hem van waterleiding en electrisch licht voorzien en de havenstad Djeddah zo uitgebreid, dat de schepen met pelgrims uit alle Mohammedaanse landen er goede ligplaats kunnen vinden. Juist dezer dagen is bekend gemaakt, dat aan het vervoer van Mekka-gangers uit Indonesia naar Djeddah weer Nederlandse schepen zullen deelnemen, die hierin een jarenlange enaring hebben. In het binnenland is Ibn Saoed aan grote irrigaticwerken begonnen, welke de dorre woestijngrond weer vruchtbaar moeten maken. Hele landstreken worden nu ontgonnen. W aar eens liet zand verstoof, wuiven nu de dadelpalmen en groeien reuze- meloenen. Deze Arabische woestijn- koniiig doet ook alles, om een einde te maken aan ?t analfabetisme onder zijn onderdanen. Een verlicht despoot, deze Abdoel Azij Ibn Saoed, die thans, evenals zijn oude tegenstander Abdoellah, de dopd voelt naderen. Hij heeft in kroonprins Amir Saoed een waardige opvolger. En dit is. wat Abdoellah niet heeft. Deze adht zijn twee zoons niet tot regeren in staat en daarom is hij er toe overgegaan, de jonge koning van Irak als zijn opvolger aan te wijzen, opdat aldus Transjordanië en Irak verenigd zullen worden. Maar men beschouwt deze stap als een laatste zet tegen Ibn Saoed. Irak, óók rijk aan olie en Transjordanië, met zijn steeds in be lang toenemende haven Akab aan <J« Rode Zee, zouden samen een groot rijk kunnen vormen, dat misschien Saud- Arabië in de schaduw zal kunnen stel len. Maar ja, dan is er nog altijd het Mo hammedaanse Egypte, met koning Fa- roek als Arabisch vorst. En dit Egypte voelt zich de eigenlijke leider van de Arabische Liga, welke ook in Kaïro haar Z6t6l heeft Intussen, men moet de Arabische Liga eerder zien als een belangengemeen schap tussen enkele vorsten dan als een statenbond. De Arabieren hebben als zwervers, nomaden van oorsprong, wei nig gevoel voor het eigenlijke staatsver band en het begrip „staat" bezit voor hen feitelijk zo goed als geen betekenis. Een der voornaamste doeleinden van de Arabische Liga is, van Israël weder een Arabische staat te maken en daar om verzet ze zich b.v. tegen alle pogin gen, om de uit Israël weggetrokken Ara bieren zich elders te doen vestigen. Ze wensen, dat die Palestijnse Arabieren weer naar Israël terugkeren. Het. is een massa van 760.000 mensen, de D.P.'s van het Nabije Oosten. Ook deze kwestie is een brandend probleem, dat door de communisten zal kunnen worden uitgebuit. Voeg hierbij nog de fel nationalistische Arabische bewegingen in Frans Noord-Afrika en de stichting van een onafhankelijk, Arabisch Lybië, waarin onze landgenoot Pelt als com missaris van de Verenigde Naties een belangrijke rol speelt en de lezer zal zich kunnen voorstellen, dat men zich in Londen en Washington af vraagt, wanneer het Kremlin pro heren zal, hier de lont in het kruit te steken. Maar men is uiteraard reeds ge ruime tijd bezig, om dit te beletten! OBSERVATOR. C i Averell Harrlman, de adviseur van president Trutnan, is gisteravond per vliegtuig uit Washington vertrokken naar Teheran, waar hij met de Perzische auto riteiten over het oliegeschil zal spreken. Bq zjjn afscheid zeide Harriman, dat hij, als hij een geest van goede wil aantreft, alle hoop heeft, dan een manier kan wor den gevonden een bevredigende oplossing van de huidige moeilijkheden uit te werken. Kort na het vertrek van Harriman heeft het Witte Huis meegedeeld, dat Henry Grady verzocht heeft van zijn functie als ambassadeur in Perzië te worden ont heven. President Truman zal „te ge legener tijd" aan dit verzoek voldoen. Dat Grady spoedig zou aftreden, werd reeds verwacht. Toen hij zijn functie aan vaardde, heeft hij zich slechts voor de tijd van één jaar beschikbaar gesteld. Dit jaar is reeds verstreken, maar Grady is langer in Teheran gebleven in verband met de olie-kwestie. Intussen duurt de stagnatie te Abadan voort. De Perzische nationale oliemaat schappij beweert uit het buitenland vele aanbiedingen van technici en deskundigen te hebben gekregen, namelijk van maat schappijen en particulieren in de Ver. Staten Duitsland, Italië, Griekenland er Zuid-Amerika. Een Amerikaanse firma had aangeboden 2500 technici te sturen. De aanbiedingen worden onderzocht. Intussen is gebleken, dat bedoeld* „Amerikaanse firma" de Lee-factors t« Los Angeles was. Hedenmorgen heeft sQ medegedeeld, haar aanbod te hebben In getrokken, omdat het Witte Huis sterk tegen het zenden van technici gekant ia. iVan onze weerkundige medewerker) Het is dit jaar maar een treurige zaak om over de zomer te praten. De nu bijna afgelopen week heeft geen twee dagen hetzelfde weer gehad. Telkens kwam er wat anders, vaak was dat wat slechts en alleen aan het eind was het iets beters Frankrijk is ditmaal de grote leverancier Toen koning Abdoellah van Trans jordanië nog emir was in de kracht van zijn leven stond (Van onze redacteur) 'Van heinde en ver waren ze naar Tongerloo gekomen, de honderden be langstellenden. De dreef naar het klooster stond vol bussen en auto s, maar zodra men de poort onderdoor was, bleek het rusteloze, rumoerige heden- aagselevem geheel buitengesloten. Uiterlijk althans want van de schrij vers, die over hun werk spraken, waren er enigen, die problemen van deze tijd aansneden. rakeVatiuée'H 7£ams wa* üttc- raire matinee Het begon al met de een- zame hoornblazer, die aan de klooster poort de gasten begroette. Deze taak werd direct ovei genomen door een vriendelijke pater die zich haastte u aan de gastheren voor te stellen, de pielaat, mgr. Stalmans, en de heer Vink, directeur van de be kende Antwerpse uitgeverij, welke zijn naam draagt. Voorts trof ons de sfeer van hartelijke gemoedelijkheid die geen formaliteiten kent en de tijd neemt. Met hef (zeer Vlaamse!) gevolg, clat de in 't programma genoemde uren verre overschreden wer- Iiitussen werd het steeds voller in de hoek van de grote kloosterhof, waar het podium was opgesteld. Iedereen maakte kennis met iedereen, de stemming was allerprettigst en niemand had haast; de schrijvers die aan het woord kwamen, ook niet.'Het programma was echter zo overladen, dat elke spreker slechts een tiental minuten kon krijgen. Vooral een rasechte verteller als Ernest Claes had men graag nog wat langer gehoord Char mant en geestig verhaalde hij hoe hij zijn eerste novelle, „Jefke schreef en geplaatst kreeg in het tijdschrift „De groene linde". Willem Putman (Jean du Pare) sprak over zijn liefde voor de muziek, welke weerslag heeft gevonden in zijn romans, _J.;„ T Pnlrmn zou geen rasechte Vlaming zijn, als hij zijn betoog niet gebouwd had op een smakelijk-vertelde anecdote en niet de naam had genoemd van Peter Benoit. de grote componist, wiens vijftigste sterfdag overal in 't Vlaamse land herdacht wordt. Niet slechts met woorden huldigde Put man Benoit, maar ook door de der-de pianofantasie van de Vlaamse meester te spelen. Van Ilemeldonck bezorgd. Emiel van Hemeldonck, die zijn meeste boeken in de Kernpen laat spelen, ge tuigde van zijn genegenheid voor deze lange tijd ongeschonden gebleven streek en toonde zich zeer bezorgd voor de toekomst van land en volk. De jonge schrijver Valeer van Kerk- hove, wiens roman „De weerlozen" een ware litteraire verrassing is geweest, ver telde heel smakelijk, hoe hij te horen kreeg, dat zijn boek bekroond was met de Sijtlioff-eerstelingen-prijs. Enige andere jonge schrijvers, wier boeken in Nederland nog niet bekend zijn, spraken over de bedoeling van hun wer ken en lazen fragmenten, Het waren Domien van Rietvelde, Ivo Michiels en Jos Ghysen. Het was aan de hand van deze korte fragmenten uiteraard onmoge- ujk uit te maken, of hun werk inderdaad de betekenis heeft, welke hun inleider, de beer Vermeiren, er aan toeschreef. Slechts vooral in „Christine Lafontaine Futman een nadere kennismaking kan gelegen heid geven, vast te stellen in hoeverre onze twijfel gerechtvaardigd is. De voordrachten werden afgewisseld door zang en voorlezingen, o.m. uit „De bloeiende gaarde" van de onlangs over leden Paul de Mont en uit boeken van J. M. Esing. Aan de nagedachtenis van Felix Timmermans werd hulde gebracht door het lezen van Veremans' herinnerin gen aan zijn laatste bezoek aan de dood zieke schrijver. V erbondenheïd Als woordvoerders van de Noordneder landse belangstellenden traden op dr P. H. Ritter Jr_ en Anton van Duinkerken. Beiden legden nadruk op hun gevoel van verbondenheid met Vlaanderen, Ritter met „Ik spreek niet vanuit Nederland, want ik sta in Nederlandvan Duinker ken (tegelijk zeer charmant de paters Norbertijnen dankend) met: „Juist paters en schrijvers zijn altijd de dragers van dit gevoel van verbondenheid geweest" Zeer terecht verklaarde dr Ritter zich getroffen door het feit, dat de Vlaamse schrijvers m hun boeken blijven getui gen van hun geloof in het leven, terwijl in de Noordnederlandse romankunst alleen mensen, die het leven ontluisteren en verguizerj, aan bod zijn. Het einde van deze rampzalige ontwikkeling is nog steeds met in zicht en daarom vestigt dr Ritter veel hoop op wat Vlaanderen brengt en brengen zal. Jean du Pare vertelde, hoe Hugo Ver- nest eens bij een priester kwam, die lange tijd op zijn viool één en dezelfde toon speelde, telkens opnieuw, de ogen dicht van het genieten. Dit eentonige ge luid begon Verriest echter te vervelen en hij vroeg om uitleg. „Waarom steeds opnieuw maar die éne toon?". En het antwoord was; „Om het geluk van een zuivere toon te horen". Deze anecdote is in vele opzichten van toepassing op de Vlaamse litera tuur. De uitzonderingen bevestigen deze regel: dat de Vlamingen steeds gepro beerd hebben de zuivere toon te vin den. Bijzonder sterk komt dit tot uit drukking in Du Parc's boeken en in het werk, dat als de beste Vlaamse hagio- graphie wordt beschouwd: „Zuster Virgilia" van Gerard Walschap. Helaas was deze :«chrijver verhinderd om per soonlijk de bijeenkomst bij te wonen. Wegens verplichtingen elders, moest hij op het laatste ogenblik afzeggen. Na een kort dankwoord van mgr Stal- werd <"e litteraire middag besloten. Een „wapenschouw van het Vlaamse proza", zoals de inleider de bijeenkomst had genoemd, is het weliswaar niet ge weest. want daarvoor ontbraken te veel voorname figuren. Maar dat deze „dag van het Vlaamse proza" een dag van vriendschap geworden is, is meer dan men van de meeste Noordnederlandse litteraire bijeenkomsten kan zeggen. En ongetwijfeld was bet van bete kenis, dat de belangstellenden iets meer te weten kwamen over wat de schrijvers, al vertellen ze nog zo onopzettelijk, met hun boeken nastreven. Velen kunnen hierdoor nader gebracht worden tot het begrijpen en waarderen van hun auteurs. Dat zijn de mogelijke toekomstige vruchten van deze „Dag van het Vlaamse proza". De directe vruchten waren: uren van schoonheid en vriendschap binnen de muren van een eeuwenoud klooster. De Norbertijner abdij van Tongerloo werd ca 1130 gesticht. Zij heeft zeer veel gedaan voor de ontginning van de Kem pen en in de zestiende eeuw stond zij on dor prelaten, die de wetenschap en kunst sterk bevorderden. Thans staat zij wederom onder zulk een prelaat, nl. mgr Stalmans, die schrijvers en belangstel lenden uitnodigde volgend jaar vooral terug te komen. Hetgeen zij gaarne zullen doen. van alles wat voor een mens met vacau- tie niet door de beugel kan; telkens ont staan daar de onweersstoringen, die eerst zeer onschuldig lijken, maar die na ver loop van tijd met toenemende snelheid en met steeds groter wordende activiteit eerst België en dan Nederland met een bezoek vereren. Woensdag kregen wij zo'n bezoek en gisteren was het weer zo, al ging er toen niet zo vehement toe. Dit kwam doordat de depressie niet over ons land, maar vlak langs de kust van Zeeland en Hol land naar de Noordzee trok. Het ergste hebben wij dus ditmaal niet gehad, maar de nasleep was wel hetzelfde, want de koude lucht drong overal 'bi/men, even als Woensdag, Nergens, zelfs niet in het vaak zo warme Limburg, kwam de tem peratuur gisteren boven20 graden. In de afgelopen nacht is een zwakke rug van hoge druk over ons land getrok ken, die de wolken gisteravond reeds deed verdwijnen. Het was vannacht dan ook bepaald koud te noemen. In Woensdrecht daalde het kwik tot 6 graden. Vanmor gen was de bewolking alweer aan het toenemen, doordat het boven Frankrijk alweer niet pluis is. Regenbuien en hier en daar onweer maken het ook daar voor de vacantiegangers niet aangenaam. De storing breidde zich weer langzaam naar het Noorden uit, maar doordat zich bij de Spaaijse kust een nieuwe storing be vindt, die de eerstgenoemde in haar be weging zou kunnen vertragen, was het vanmorgen nog niet zeker, dat deze buien ook tot ons land zullen doordrin gen. Het was derhaive op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog zeer moeilijk een nauwkeurige weersverwachting voor de Zondag te geven; stabiel weer is ech ter piet in zicht, zodat de zomer nog wel wat met vacantie zal blijven. Ernest Claes: „Elke bladzijde, die ik geschreven heb, is mij ingegeven door de liefde voor het Vlaamse volk". IN EEN publicatie, die in het te Barce lona uitgegeven tijdschrift „Apostolado" is verschenen, heeft een aantal priesters de volgende verklaring afgelegd: „Indien onze arbeiders geen levensmiddelen ont vangen, is het voUtomen nutteloos, dat wij over de ware richtlijnen voor het familieleven preken. Bovendien is het dan overbodig, dat wij preken over de zede lijkheid en over de verplichting om zijn kinderen een Christelijke opvoeding te geven. Dit brengen wij alle autoriteiten te Barcelona en de ministers van Justitie en Arbeid hier eens duidelijk onder ogen". „Men heeft gezien zo zeggen deze priesters verder dat niemand, die in de hogere kringen leeft, zich om de ellen dige toestanden van de arbeiders bekom mert De enige manier, welke een oplos sing van de wantoestanden zou kunnen bevorderen, bestaat in het ontwerpen van een nieuw wettelijk systeem tot verdeling van de goederen". Het gaat er in dat land wel „Spaans" toe. Men zou zo zeggen een situatie van vóór „Rerum Novarum". Eer men daar nu eens aan „Quadragesima Anno" toe is. JOHN PEET, gewezen correspondent van Reuter in Berlijn, die enkele maan den geleden overliep naar de Oost-duitse communisten, schreef in het communis tische orgaan „Weltbühne", dat de Oost- Duitsers veel te vaak handjes geven en dat door die gewoonte per dag in totaal 37.000 mandagen arbeid verloren gaan. Peet heeft uitgerekend, dat alle Oost- Duit sers samen in één dag 3,2 milliard handen schudden. Wat een productiviteit. Toch vind ik het zo beter dan toen die Duitsers met ene hand in hoogte stonden. RIJD en loopt met overleg, de dood loert op de weg. Wie veilig loopt, loopt langer mee. Veilig rijden, veilig lopen, uw ogen en uw oren open. Wie „over stuur" is, blijve van het stuurPas deze verkeersregels altijd toe, maar nog eens extra tn deze drukke vacantietijd. JAN NOTEBAART, een 43-jarige pae- dagoog uit Bergen op Zoom, heeft aan ae Unesco meegedeeld, dat hij er bij zijn werkin het dorp Baroda, ongeveer 55 km. min Kano, in geslaagd is nieuwe metho den uit te vinden ter bestrijding van analphabetisme. Notebaart en zijn assis tenten dr Kadriloefit en Khalikl Kamel, stelden een a.b.c.-boek samen met 49 pcL ntinder letters en tekens dan in het klas sieke Arabisch. Volwassenen kunnen nu tn zes weken leren lezen in plaats van negen maanden, 'tls nog al eens een Nederlander, die de toon aangeeft. IN EEN telegram aan de H. Vader hebben de bisschoppen van Zwitserland hun leedwezen uitgesproken over de ver oordeling van mgr Grösz. In aansluiting op deze conferentie hebben zij zich tot de Zwitserse Katholieken gericht: „Gij moet u bewust blijven van de verschrikkelijke bedreiging", aldus de bisschoppen, „die gericht is tegen de gehele Christelijke cultuur en tegen alle Europese landen. Daarbij is het ons aller plicht om ieder voor zich de fundamentele beginselen der rechtvaardigheid en der Christelijke lief de zowel in de sociale en economische sectoren van het leven als in de binnen landse en buitenlandse politiek hoog te houden". De bisschoppen wijzen er op, dat de wereld van de werkelijke vrede nog ver verwijderd is. BOVENSTAAND bisschoppelijk woord ts inderdaad juist. Er kan elke dag nog van alles gebeuren. Eén typisch feitje: Op initiatief van de Communistische Partij in China heeft het Chinese volk grote hoeveelheden oorlogsmateriaal aan Nooi - Korea geschonken, ondanks de wapen stilstandsbesprekingen, die thans gaauut zijn. Aldus meldt het Romeinse pers bureau C.I.P. Dit Chinese aanbod omval o.a 2000 vliegtuigen van uiteenlopen e typen, 105 kanonnen, 27 stuks luchtaf weergeschut en 7 tanks. Handelslieden t. Shanghai hebben in deze zending een aandeel van 270 vliegtuigen, de arbeider van Peking schonken 50 vliegtuigen. MAAR IN IEDER geval morgen is het weer Zondag. Al weer half Juli en vacan- Uepenode. Vergeet echter niet de collecte voor de nieuwe kerken. Dat werk moet -onder vacantie doorgaan St Paulus maant weer tot uitkijken. AIt Jen staat, zie men toe met te vallen. Nog erger is als men zo dom is om volgens St Lucas de tvd der genade niet te onderkennen Wat zal men dan voor tegenvallers komen te staan Voorts met de beproeving ook uitkomst Dus een gezegende Zondag met ?e™ gelaat. Gebruiksaanwijzing

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3